Supra SDT-90

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Βρήκατε κάποια πληροφορία γι' αυτόν; Το μόνο που βρήκα είναι κάποια ρώσικα sites με μοντέλα SDT-92 & SDT-100
 
Last edited by a moderator:

X-ray7

New member
5 July 2012
93
Επειδή τον αγόρασα και δεν βρίσκω κάποιο τόπικ εδώ μέσα μήπως υπάρχει κάποιο update διαθέσιμο?
 
Last edited by a moderator:

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
YSR-Supra-051.jpg

Καλό μηχάνημα...

Oooπ λάθος φωτό. :)

Μία φίλη της γυναίκας μου (όμορφη σαραντάρα δασκάλα ελεύθερη. Οι ενδιαφερόμενοι να στείλουν π.μ.) είπε σε έναν φίλο της να της πάρει δέκτη ειτς ντι (ο Έλληνας έμαθε και το ειτς ντι πλέον). Της πήρε έναν με 40 ευρώ "καλό". Μαντέψτε όμως...χάνει τα κανάλια! Της είπα να μου πει ποιο μοντέλο είναι μπας και τη σώσουμε από εδώ. Ήθελε όμως για μία 14άρα και έναν φθηνό δέκτη με προσόν απλά να μην χάνει τα κανάλια. Και σκέφτηκα τον εν λόγω. Της τον έστησα και παραθέτω φωτό και κάποιες σύντομες εντυπώσεις. Ο βασικός λόγος που τον επέλεξα ήταν φυσικά ο χAli και ότι είχε κανονικό Τ/Χ και όχι αυτά τα σάπια με την πλακέ μπαταρία που έχουν κάτι άλλοι, ονόματα δε λέμε. Η κατασκευή με αιφνιδίασε θετικά. Περίμενα να είναι επιπέδου Κίνα προ δεκαετίας αλλά δίνει μία αίσθηση στιβαρής κατασκευής. Είναι μεταλλικός και αρκετά μικρού μεγέθους. Έχει ζελατίνα στο μάτι μπροστά αλλά όχι στο μέταλλο όπως κάποιοι άλλοι. Έχει στο κουτί τα κλασικά, δέκτης-Τ/Χ, οδηγίες, μπαταρίες. Κάτι που παρατήρησα είναι ότι στο epg δείχνει πληροφορίες μόνο για τα κανάλια του μπουκέτου που είσαι και όχι για όλα.

Ο δέκτης με το τηλεχειριστήριο:

20121009_192601.jpg


20121009_192643.jpg


20121009_192709.jpg



Και κάποιες από το μενού του:

20121009_193313.jpg


20121009_193436.jpg


20121009_193515.jpg


20121009_193524.jpg


20121009_193539.jpg


20121009_193550.jpg





Σαν εικόνα (σε μόνιτορ οθόνη 19' 1280χ1024) δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε αλλά δεν είναι και κακός. Θα έλεγα ότι είναι ίσως ένα μικρό κλίκ υποδεέστερος από τον Edision Mini Triton SD Που έχω σε αυτήν συνδεδεμένο. Στο ζάπινγκ μου έδωσε την εντύπωση όμως ότι είναι ένα κλικ πιο γρήγορος. Χωρίς πάγωμα εικόνας ή κάτι άλλο.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Re: Supra SDT-90 SD

Το πάνω και μπροστινό μέρος του δέκτη είναι ίδιο με τον Lifeview LV6TBOXHD-A. Μόνο που εκεί είναι αριστερά η θύρα USB και δεξιά το ματάκι υπερύθρων. Και έχει και το ίδιο τηλεκοντρόλ. Εσύ έχεις πιάσει στα χέρια σου νομίζω τον LIfeview άρα λογικά θα μπορούσες να μας πεις αν έχει το ίδιο μέγεθος ο δέκτης, όπως υποψιάζομαι. Ήδη είπες είναι μεταλλικός και μικρού μεγέθους. Άρα συμπεραίνω ότι ο δέκτης είναι της Panodic και η στιβαρή κατασκευή που λες πρέπει να είναι η ίδια όλων των ALI της Panodic όπως ο Lifeview που είπα, Crypto 215D, Strong PrimaV και Strong 8105, αν και ο 8105 έχει λίγο περισσότερες εμφανισιακές διαφορές από τους άλλους.. Μόνο που όλοι αυτοί είναι HD, ενώ αυτός είναι SD γιαυτό και έχει επεξεργαστή M3105D και όχι M3601E όπως οι HD.
Μενού ALI αλλά λίγο διαφορετικά χρώματα σε ορισμένα σημεία, και πολύ καλές συνδέσεις στο πίσω μέρος για SD. Αυτά δείχνουν φροντισμένη κατασκευή.
 
Last edited by a moderator:

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Απάντηση: Supra SDT-90 SD

Σχεδόν ίδιο μέγεθος με ΒΟΧ-Α αλλά δεν είμαι και απόλυτα βέβαιος γιατί έχω περίπου 2 εβδομάδες να δω τον ΒΟΧ-Α στο σπίτι του φίλου μου. Έχω μια υποψία ότι ο Σουπρα είναι ένα κλικ πιο πλατύς. Ίδιο Τ/Χ ακριβώς επίσης, όπως έγραψες.
 
Last edited by a moderator:

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Απάντηση: Supra SDT-90 SD

Δεν δοκίμασα καθόλου καθώς την ζωή του θα την περάσει σαν δεκτης αποκλειστικα. Δεν έχω όμως και την τρελή έμπνευση. Υποθέτω ότι απλά θα είναι επαρκής.
 
Last edited by a moderator:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Απάντηση: Supra SDT-90 SD

Μωρέ και AVI να παίζει μόνο, καλός είναι.

Δεν είναι για μένα, είναι για τη φουκαριάρα τη μάνα μου. Χάνει κανένα επεισόδιο απο τις σειρές που βλέπει και μετά αγγαρεύει εμένα να το βρω και πρέπει να το το γράψω σε DVD-RW για να το δει...
 
Last edited by a moderator:

audiov

AVClub Addicted Member
26 June 2010
1,824
Re: Supra SDT-90 SD

Εχουμε και λεμε:
Δεκτες SD.
Δεκτες HD χωρις HDMI.
Δεκτες HD χωρις SCART ή/και χωρις SPDIF.
Δεκτες HD χωρις AC3 ή/και SPDIF.
Δεκτες HD με AC3 downmix.

Νομιζω πως για 10-15 ευρω διαφοράς απο την φθηνοτερη κατηγορια στην ακριβοτερη δεν αξιζει καν τον κοπο να σπαζοκεφαλιαζεσαι.
Παιρνεις εναν καλο δεκτη, με καλο τηλεχειριστηριο, με ολες τις εξοδους, με ολα τα φορμά και στο τελος τον χρησιμοποιεις στην επομενη τηλεοραση.
Ειτε αυτη ειναι δικη σου σε αλλο σπιτι, ή στην καινουρια αν τα τιναξει η υπαρχουσα σαν PVR ή τον πουλας/χαριζεις στο τελος.

Δεκτη αγοραζεις μια φορά. Οπως θα αγοραζες τηλεοραση.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Supra SDT-90 SD

....
Δεκτη αγοραζεις μια φορά. Οπως θα αγοραζες τηλεοραση.

Speak for yourself! :p

O Ferguson που έχω τώρα είναι ο 6ος που περνάει απο τα χέρια μου τα τελευταία δύο χρόνια. Αν είχα βρει συνδυασμό Ferguson T65 (για τις δυνατότητες πολυμέσων) και Lifeview LV6TMPVR4 (για την ποιότητα κατασκευής και εικόνας) δεν θα έψαχνα ακόμα να βρω τον τέλειο.

Με τις τιμές που έχουν πλέον οι δέκτες, ειναι η χαρά των gadget-ακηδων όπως εγω.
 

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Re: Supra SDT-90 SD

Εχουμε και λεμε:
Δεκτες SD.
Δεκτες HD χωρις HDMI.
Δεκτες HD χωρις SCART ή/και χωρις SPDIF.
Δεκτες HD χωρις AC3 ή/και SPDIF.
Δεκτες HD με AC3 downmix.

Νομιζω πως για 10-15 ευρω διαφοράς απο την φθηνοτερη κατηγορια στην ακριβοτερη δεν αξιζει καν τον κοπο να σπαζοκεφαλιαζεσαι.
Παιρνεις εναν καλο δεκτη, με καλο τηλεχειριστηριο, με ολες τις εξοδους, με ολα τα φορμά και στο τελος τον χρησιμοποιεις στην επομενη τηλεοραση.
Ειτε αυτη ειναι δικη σου σε αλλο σπιτι, ή στην καινουρια αν τα τιναξει η υπαρχουσα σαν PVR ή τον πουλας/χαριζεις στο τελος.

Δεκτη αγοραζεις μια φορά. Οπως θα αγοραζες τηλεοραση.
Συμφωνώ θεωρητικά αλλά η πράξη δείχνει ότι δεν πέφτεις πάντα μέσα. Φωτεινό παράδειγμα ... εγώ. Πήρα τον "καλό" Ξόρο 8300 και τρώω στην μάπα μέτρια εικόνα. Πήρα τον Grundig AK04 (νυν DigitalWorld HDT-150) με τις περισσότερες εξόδους (μάλλον) και την καλύτερη εικόνα που έχω δει και ... ΔΕΝ παίζει καλά τα κρατικά και κάθεται στο ντουλάπι. Οπότε είπα να πάρω "καλό μια και καλή" και τα έσκασα αλλά το αποτέλεσμα δεν με δικαίωσε. Αντίθετα πήρα έναν "ταπεινό" Edision Mini Triton SD και όλα είναι τέλεια. Άλλωστε σε μία crt 21' τι να το κάνω το hdmi και τις media player δυνατότητες αν θα παίζει μόνο τηλεόραση? Επίσης οι sd έχουν συνήθως και ταχύτερο ζάπινγκ. Σημαντικό για πολλούς ειδικά όσους βλέπουν σε crt δεκαετίες τώρα. Επίσης ρυθμίζεται και η Infobar σε διάρκεια, επίσης πολύ σημαντικό (και κάτι που ΔΕΝ κάνει ο 8300. Whatever...).

Τέλος, για κάποιους ακόμη και τα 10 ευρώ διαφορά έχουν σημασία. Για την συγκεκριμένη τι παραπάνω θα τις έδινε π.χ. ο ΒΟΧ-Α αφού θα βλέπει μόνο ΤιΒι σε 14αρα? Με τα 10 ευρώ (αν τις περισσεύουν) βάζει λίγα ακόμη και παίρνει ένα Universal T/X (ή παίρνει του Lidl) και γλυτώνει και τα δύο Τ/Χ.

Εγώ πάντως είμαι "φίλος" με τους sd. Όταν κάποιος θέλει να βλέπει μόνο τιβι (και ας χάνει την ERT HD) αξίζουν σαν αγορά.
 

atillas24

Senior Member
14 July 2011
581
Αθήνα/Ελλάδα
Κυκλοφορει κανα update για αυτον τον δεκτη γιατι σκεφτομαι να χτυπησω εναν(μιας και ο 3381 το 1/3 των καναλιων δε τα πιανει)...;
 
Last edited by a moderator:

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: Supra SDT-90 SD

Όχι δεν υπάρχει. Είναι πολύ καινούριος και το λογισμικό με το ποίο έρχεται είναι μόλις του Σεπτεμβρίου.
 

atillas24

Senior Member
14 July 2011
581
Αθήνα/Ελλάδα
Αρα θα μπορουσε να πει κανεις οτι ειναι up to date μιας και εχει τοσο προσφατο f/w! Μια χαρα... Τεφαρικι πραμα φαινεται!
 
Last edited by a moderator:

dionisis71

New member
12 October 2012
9
Ο SUPRA SDT-90 είναι στα 22,5 για άγνωστο διάστημα από το e-shop.

Είναι ο νεότερος SD δέκτης στην αγορά, μεταλλικός και σε τιμή πολύ μακριά από τα περίπου 30 που βρίσκουμε συνήθως τους SD. Πιστεύω ότι είναι πολύ καλή αγορά για SD δέκτη.
πολύ ενδιαφέρουσα προσφορά, ευχαριστώ για την ενημέρωση..

Η τηλεόραση που θέλω να τον χρησιμοποιήσω έχει μόνο RF (όχι scart). Θα έχω πρόβλημα με τον συγκεκριμένο δέκτη..;

Ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Η τηλεόραση που θέλω να τον χρησιμοποιήσω έχει μόνο RF (όχι scart). Θα έχω πρόβλημα με τον συγκεκριμένο δέκτη..;
Ναι, δυστυχώς δεν είναι συμβατός με τηλεοράσεις που έχουν μόνο rf. Για την τηλεόρασή σου μια πολύ καλή λύση είναι ο edision mini-triton sd.
 

sonick

New member
5 August 2011
53
Προμηθεύτηκα σήμερα τον εν λόγω αποκωδικοποιητή, μια χαρά δουλεύει,στοιβαρή μεταλλική κατασκευή, εγχείριδιο πολύ περιληπτικό και να προσθέσω στα παραπάνω οτι παίζει avi αρχεία με υπότιτλους,μόνο που φαίνονται μικροί και χρειάζεται φαντάζομαι να τους επεξεργαστείς με πρόγραμμα όπως το txt2vobsub. To μόνο πρόβλημα που δεν έχω λύσει ακόμα είναι οτι καθώς άλλαξα την σειρά των καναλιών, ήθελα να διαγράψω μερικά και μόλις πατάω delete ζητάει κωδικό, τον οποίο δεν έχω εντοπίσει ακόμα ούτε στο εγχειρίδιο ούτε στην συσκευασία.
 

Vasiliki Stafida

New member
7 December 2011
96
Παιδια μ αρεσει αυτος ο δέκτης αλλα μπορει να γραψει μεσω Epg με εβδομαδιαιο προγραμματισμο;Αλλιως να παρω τον Lifeview????Με ενδιαφερει το κομματι που προγραμματιζει και ενδομαδιαια κ καθε μερα
Ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Προμηθεύτηκα σήμερα τον εν λόγω αποκωδικοποιητή, μια χαρά δουλεύει,στοιβαρή μεταλλική κατασκευή, εγχείριδιο πολύ περιληπτικό και να προσθέσω στα παραπάνω οτι παίζει avi αρχεία με υπότιτλους,μόνο που φαίνονται μικροί και χρειάζεται φαντάζομαι να τους επεξεργαστείς με πρόγραμμα όπως το txt2vobsub. To μόνο πρόβλημα που δεν έχω λύσει ακόμα είναι οτι καθώς άλλαξα την σειρά των καναλιών, ήθελα να διαγράψω μερικά και μόλις πατάω delete ζητάει κωδικό, τον οποίο δεν έχω εντοπίσει ακόμα ούτε στο εγχειρίδιο ούτε στην συσκευασία.
Δεν το θυμάμαι σίγουρα αλλά πρέπει να είναι όλα μηδενικά. Κάνε μια δοκιμή.
 
Last edited by a moderator: