Samsung UE ES6340 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

tsiartas

New member
11 November 2006
16
Μόλις αγόρασα την συγκεκριμένη από προσφορά από MM με 800 . Και ενώ πίστευα ότι έχω κάνει την τέλεια αγορά ήδη το έχω μετανιώσει.
Είχα την αίσθηση ότι οι Samsung έχουν τον καλύτερο ενσωματωμένο player από όλες τις εταιρίες και επειδή ένας φίλος έχει την D7000 και του έπαιζε τα πάντα ήμουν βέβαιος ότι και αυτή θα τα έπαιζε. Αμ δε.....
Πήρα ένα σκληρό με καμιά 20αριά ταινίες από τον φίλο και έπαιζε μόνο 3.

ΣΟΚ

Μετά από ψάξιμο εδώ στο φόρουμ διαπίστωσα ότι μάλλον συμπιεσμένες ταινίες με profile High 5 (ούτε ξέρω τι είναι αυτό) δεν παίζει. Αναρωτιέμαι:
1. Πως είναι δυνατόν η προηγούμενη γενιά ΤV να έχει καλύτερο Player ή είναι θέμα σειράς 6000 7000 κτλ;
2. Μπορώ να την επιστρέψω για τον συγκεκριμένο λόγο; Το έχει κάνει κανείς στο παρελθόν;
3. Υπάρχει άλλος τρόπος να παίξει τα συγκεκριμένα αρχεία;

Κατά τα άλλα τίποτα το ιδιαίτερο η TV.
Το ιντερνετ είναι άθλιο, πρακτικά μη χρησιμοποιήσιμο
Kάνει πολλά σπασίματα σε κινούμενες εικόνες σε HD(ΕΤ HD η ZDFHD)
Αργή αλλαγή καναλιών

Εάν κάποιος την θέλει για να αναπαράγει αρχεία από το δίσκο ......ΜΑΚΡΥΑ.

Και μη μου πει κανείς να αγοράσω media player. Έχω media player αλλά πήρα την τηλεόραση για να έχω μία συσκευή που τα κάνει όλα και όχι 150
διαφορετικές με το αντίστοιχο χειρηστηριο η καθεμιά.
 

incisiv

New member
18 June 2010
51
Φιλε και εγω αγορασα την UE 40ES6710 (σχεδον ιδια) και το μετανιωσα απο το πρωτο λεπτο,αθλια-απαραδεκτη τηλεοραση,η ντροπη των led tv.
 

makis_81

Senior Member
10 July 2012
642
Μετά από ψάξιμο εδώ στο φόρουμ διαπίστωσα ότι μάλλον συμπιεσμένες ταινίες με profile High 5 (ούτε ξέρω τι είναι αυτό) δεν παίζει.

Δε παίζουν οι Samsung profile High 5,δεν ξέρω πως τα έπαιζε ο φίλος σου.Οι περισσότερες είναι 4.1

Kάνει πολλά σπασίματα σε κινούμενες εικόνες σε HD(ΕΤ HD η ZDFHD)

Παίξε με το MotionPlus λίγο να δεις αν διορθώνεται η κατάσταση.Δεν ξέρω τι περίμενες,δεν φτάνουν οι TV αυτές τα επίπεδα των CRT.Όσο για το ίντερνετ είναι χάλια σε όλες
 

enterhere

Senior Member
8 June 2010
527
1.......
2. Στα πλαίσια του DOA ίσως. Σην ES6800 που είχα την άλλαξα λόγω καμμένων pixels. Δες στο αντίστοιχο νήμα της ES6800.
3. Δοκίμασε στο παρακάτω site μήπως μπορέσεις να κάνεις κάτι. Δεν το έχω δοκιμάσει. Το link το είχα βρει εδώ στο forum.
 

tsiartas

New member
11 November 2006
16
Σε συνέχεια του προβλήματος.
Καταρχήν τα σπασίματα είναι στανταράκι. Με το Motion Plus δεν έπαιξα που είπε ο φίλος.

Επίσης τις λίγες FullHD- 3D ταινίες που παίζει τις παίζει μέχρι κάποιο σημείο και μετά με πετάει έξω και πολλές φορές δεν δουλεύει το Rewind-Forward κατά την αναπαραγωγή.
Σημειώνω ότι στις SD δεν δείχνει να έχει κάποιο πρόβλημα, αλλά ποιος μπορεί να δει SD ταινία πλέον?

Λοιπόν θα πάθετε ΣΟΚ. Πήρα τον σκληρό στο χέρι και πήγα στο MM. Δοκίμασα τις ταινίες σε 6340, 6800 και σε 8000 ES όλες. Έπαιξαν μόνο στην 8000.
Επίσης τις δοκίμασα στην D7000 και στην D6530 και έπαιξαν άψογα, οι ίδιες ταινίες με ίδιο σκληρό.
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Η καινούρια σειρά έχει χειρότερο player από τη παλιά σειρά. Κόλπο για να αγοράσουμε και Bluray?

Ενημερώστε γνωστούς και φίλους, ο μύθος η Samsung τα παίζει όλα κατερρίφθη.
 
Last edited:

Christopher7

New member
25 October 2012
1
SAMSUNG UE 55ES6340: Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Kαλησπέρα και από μένα παιδιά......

Σημερα αγορασα την samsung ue55es6340 (http://www.samsung.com/gr/consumer/tv-audio-video/television/led-tv/UE55ES6340SXXH-spec) και ειπα να ανοιξω αυτο το thread, μιας και δεν ειδα πουθενα να υπαρχει η αντιστοιχη τηλεοραση.
Οι πρωτες μου εντυπωσεις ειναι πολυ θετικες καθως η οθονη ειναι πραγματικα χορταστικη (σε καποια αποσταση βεβαια) και ειδικα τα καναλια HD του OTE TV δινουν εντυπωσιακη εικονα..
Επισης τη συνεδεσα με εναν εξωτερικο σκληρο και ειδα καποιες ταινιες HD λες και βρισκομουνα στο σινεμα. Τα καναλια της τηλεορασης λογω και των 55" δεν ειχαν και την μεγαλυτερη ευκρινεια αλλα σε αποσταση 4 μετρων δεν καταλαβαινεις και τοση διαφορα...
Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι οτι στη συσκευασια τη δικια μου δεν υπηρχαν 3d γυαλια (την αγορα την εκανα απο τα Media Markt, καθως δεν υπηρχε αλλου αυτο το μοντελο)...Επρεπε να υπαρχουν κανονικα ή θα πρεπει να τα αγορασω;
Τελος εχω ενα θεματακι με τη συνδεση wifi. Εχω connex και ενω στο searching βρισκει κανονικα το ρουτερ, οταν κανω επιλογη και παω να βαλω τον κωδικο, καθως φαινεται ως κλειδωμενο το ρουτερ αμεσως χανεται η φορμα που βαζω τον κωδικο....δεν προλαβαινω ουτε εναν αριθμο να πατησω...μπορει καποιο παιδι να μου δωσει τα φωτα του;;;;

Ευχαριστω εκ των προτερων....
 
Last edited:

VASI

New member
22 March 2008
87
Kαλησπέρα και από μένα παιδιά......

Σημερα αγορασα την samsung ue55es6340 (http://www.samsung.com/gr/consumer/tv-audio-video/television/led-tv/UE55ES6340SXXH-spec) και ειπα να ανοιξω αυτο το thread, μιας και δεν ειδα πουθενα να υπαρχει η αντιστοιχη τηλεοραση.
Οι πρωτες μου εντυπωσεις ειναι πολυ θετικες καθως η οθονη ειναι πραγματικα χορταστικη (σε καποια αποσταση βεβαια) και ειδικα τα καναλια HD του OTE TV δινουν εντυπωσιακη εικονα..
Επισης τη συνεδεσα με εναν εξωτερικο σκληρο και ειδα καποιες ταινιες HD λες και βρισκομουνα στο σινεμα. Τα καναλια της τηλεορασης λογω και των 55" δεν ειχαν και την μεγαλυτερη ευκρινεια αλλα σε αποσταση 4 μετρων δεν καταλαβαινεις και τοση διαφορα...
Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι οτι στη συσκευασια τη δικια μου δεν υπηρχαν 3d γυαλια (την αγορα την εκανα απο τα Media Markt, καθως δεν υπηρχε αλλου αυτο το μοντελο)...Επρεπε να υπαρχουν κανονικα ή θα πρεπει να τα αγορασω;
Τελος εχω ενα θεματακι με τη συνδεση wifi. Εχω connex και ενω στο searching βρισκει κανονικα το ρουτερ, οταν κανω επιλογη και παω να βαλω τον κωδικο, καθως φαινεται ως κλειδωμενο το ρουτερ αμεσως χανεται η φορμα που βαζω τον κωδικο....δεν προλαβαινω ουτε εναν αριθμο να πατησω...μπορει καποιο παιδι να μου δωσει τα φωτα του;;;;

Ευχαριστω εκ των προτερων....
Αυτη εχει http://www.samsung.com/ch/consumer/tv-audio-video/television/led-tv/UE55ES6340SXZG-spec
ειναι ιδια ?
 

VASI

New member
22 March 2008
87
Ευτυχής μόλις σήμερα, μου ήρθε η καινούργια μου οθόνη UE46ES6340 από τα mediamarkt αυτό με την προσφορά της στα 799 ευρώ.
Η συσκευασία ήταν τέλεια !! (είχα ένα άγχος, ήταν η πρώτη αγορά από τα (mediamarkt μέσω σαιτ. ) ορισμένα τηλεοπτικά κανάλια έχουν έντονο χρωματισμό !! θέλουν ρύθμιση ? έπαιξα το Κόναν ο Βάρβαρος Blu Ray με pc και την 7970 hd με το PowerDVD στο 2D δεν με ενθουσίασε, αλλά στο 3D είχε ποιο καλές αντιθέσεις στο μαύρο και ήταν ποιο γυαλιστερή η εικόνα , δεν χρησιμοποίησα γυαλιά.
 

adi32

AVClub Addicted Member
17 October 2006
2,015
Εκτος απο τα προβληματα του media player σαν εικονα τι λεει η 55αρα ?
 

ee4649

Senior Member
3 January 2010
300
Εγώ πάντως την είδα πριν λίγο στα MM και μου άρεσε πολύ η εικόνα της,σε σχέση με κάτι άλλες,όσον αφορά το media player,το allshare δεν κάνει δουλεία? εγώ ξέρω ότι έχει λύσει τα χέρια όσον έχουνε samsung
 

ee4649

Senior Member
3 January 2010
300
Εγώ πάντως μόλις πριν από λίγο τσέκαρα το allshare σε άλλο μοντέλο τηλεόραση samsung,που δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο το τι μοντέλο είναι,διότι εγκαθιστάς το πρόγραμμα στον υπολογιστή και στην τηλεόραση
και παίζανε ασύρματα όλα τα βίντεο(αρκετά κοντά το ρούτερ με την τν και συνδεδεμένο ενσύρματα με τον υπολογιστή) χωρίς το παραμικρό κόλλημα!! ακόμα και 1080p ακόμα και 3D 1080p,με υπότιτλους σε ξεχωριστό αρχείο και όλα κομπλέ,τώρα δεν ξέρω γτ τα παιδιά λένε ότι έχουνε πρόβλημα,γιάυτό τους ρώτησα και εγώ και περιμένω απάντηση,διότι το συγκεκριμένο μοντέλο το έχω ξεχωρίσει από όλα τα άλλα αντίστοιχων εταιριών
 

ee4649

Senior Member
3 January 2010
300
Και εγώ δεν είδα κανένα τέτοιο πρόβλημα και μου κάνει εντύπωση τα παιδιά εδώ πέρα που λένε ότι κάτι δεν πάει καλά με τον Player,γι'αυτό περιμένω να μας εξηγήσουνε ακριβώς τι εννοούν,το μόνο πρόβλημα είναι ότι χωρίς allshare,δεν διαβάζει εξωτερικούς υπότιτλους σε αρχείο από τον υπολογιστή,αλλά με το allshare το πρόβλημα αυτό λύνεται