Audiolab 8000 Πόλωση και Προβλήματα

31 December 2010
1,624
ATHENS - NEA MAKRI
Μετα απο 10 επισκευες σε Audiolab 8000 συνοπτικα σας μεταφερω την κατασταση που εχω βρει .


---Ολα τα μοντελα τα οποια ειναι περιπου πριν το 1994 εχουν μετασχηματιστες τυλιγμενους με πρωτευων στα 220 το οποιο παραγει 43,5+43,,5 βολτ στην τροφοδοσια το οποιο στην ουσια ψηνει τα παντα μεσα στην πλακετα και αυξανει την παρομορφωση σε ασχημο βαθμο ( θα εξηγηθει παρακατω )

---Ολα τα μοντελα πριν και μετα το 1994 υποφερουν απο ψυχρες κολλησεις στα σημεια των pre drivers και ορισμενα απο αυτα εχουν υποστει σημαντικες φθορες στα τυπωμενα και στα εξαρτηματα που βρικονται κοντα σε αυτη την περιοχη .

---Στα μοντελα πριν το 1994 η αρχικη πολωση οριζεται στα 50 ma ανα καναλι αλλα με 43 +43 βολτ τροφοδοσιας η θερμοκρασια μεσα στο μηχανημα φτανει γυρω στα οδηγα τρανσιστορ στους 70-72 βαθμους οταν η θερμοκρασια στον χωρο ειναι 25-27 βαθμους ...αν η θερμοκρασια ανεβει πχ στους 32 τοτε η θεμοκρασια στα pre driver θα ανεβει σχεδον αλλους 10 βαθμους με καταστροφικες συνεπειες για το τυπωμενο ...αλλα και για την συνολικη εικονα του ηχου διοτι η πολωση για λογους ασαφαλειας πεφτει απο τα 50ma ....στα 7 ( σε συνθηκες ηρεμιας η πολυ χαμηλης ενατασης ... αν ακουμε ""δυνατα "" η θερμοκρασιες ανεβαινουν κι αλλο ενω σαφως οσο ζεσταινεται το μηχανημα η πολωση πεφτει για λογους ασφαλειας )

---Στα μοντελα πριν απο το 1994 και μετα στα οποια η ταση εχει διορθωθει με αλλαγη μετασχηματιστη εργοστασιακα η οχι και τελικα εχουν σωστη ταση τροφοδοσιας 40+40 βολτ τοτε η αρχικη πολωση ρυθμιζεται στα 50ma και τα μοντελα θερμοκρασιας πεφτουν κατα 10 περιπου βαθμους δλδ
**οταν η θερμοκρασια στον χωρο ειναι περιπου 25-27 βαθμους η θερμοτητα που αναπτυχθει στα pre driver ειναι 60-62 βαθμοι
**εαν η θεμοκρασια στο χωρο ανεβει στους 32 βαθμους η θερμοτητα που αναπτυχθει στα pre driver ειναι 70-72 βαθμοι
**Στους 72 βαθμους η πολωση πεφτει στα 12 ma το οποιο επισης παραγει παραμορφωση

Να σημειωθει οτι ολα τα παραπανω ειναι σε συνθηκες ηρεμιας ο ενισχυτης δεν παιζει, ξεκιναει ,θελει περιπου μιση ωρα να σταθεροποιησει πολωσεις και θερμοκρασιες και τον χρησιμο ποιουμε για casual listening σε χαμηλες εως μετριες εντασεις σε περιπτωση που απαιτηθουν μεγαλυτερες εντασεις τα πραγματα χειροτερευουν .

Να σημειωθει οτι ολο το παραπανω τεστ επαναληφθηκε σε θερμοκρασια χωρου 20 βαθμους και τα πραγματα πηγαν αρκετα καλυτερα με δεδομενη την ταση τροφοδοσιας στα 40+40 βολτ οι θερμοκρασιες επεσαν σε αποδεκτα επιπεδα τυπου 50-55 βαθμους και πολωση περιπου 40ma το οποιο ειναι οριακα ασφαλες και θα ελεγα οριακα αποδεκτο . Πλην ομως ο ενισχυτης χρειαζεται πλεον της μιας ωρας προθερμανση για να ισσορπησει πολωσεις και θερμοκρασιες .

Να σημειωθει οτι ολα τα τεστ θερμοκρασιας αφορουν την κατασταση των pre driver και οχι του σταδιου εξοδου Το σταδιο εξοδου σε αυτο τον ενισχυτη εξαεριζεται αυτονομα σε σχεση με τον υπολοιπο ενισχυτη και αναμενουμε να ζεσταθει αναλογα με την χρηση χωρις να επιρεασει την υπολοιπη θερμοκρασιακη κατασταση του ενισχυτη .


Η προσεγγιση του κατασκευστη:

Η προσεγγιση του κατασκευαστη ειναι πολυ απλη ...οριζει υψηλη πολωση τυπου 100ma κατα την εκκινηση και την ρυθμιση περιμενει το μηχανημα να αναπτυξει αρκετη θερμοκρασια μεσα του ωστε ο ""θερμοσταστης "" να την κατεβασει σε κατι πιο λογικο τυπου 50ma .Η προσεγγιση ειναι απολυτα σωστη και κερδιζει με το να ""τρεχει"" τους ημιαγωγους σε καποια Χ θερμοκρασια οπου δουλυεουν σχετικα καλυτερα .

Ομως δυστυχως ολα τα παραπανω ισχυουν αποκλειστικα και μονο σε θερμοκρασιες Αγγλιας τυπου 20-22 βαθμων που ευθεως επισης σημαινει οτι η παραμικρη αυξηση θερμοκρασιας οδηγει το μηχανημα σε φθορα , παραμορφωση απο μια κατασταση που ονομαζεται over compensation που επι το ελληνικοτερον σημαινει οτι ο ""θερμοστατης "" του μηχανηματος παιρνει σοβαρα αντισταθμιστικα μεσα λογο του οτι το κρητιριο θερμοκρασιας ειναι αξαιρετικα υψηλο . Οσο ανεβαινει η πολωση το μηχανημα περναει απο την ταξη ΑΒ στην ταξη Α και οσο κατεβαινει η πολωση το μηχανημα περναει απο την ταξη Α στην ταξη Β και αυξανεται δραματικα η παραμορφωση crossover .


H λυση :

---Περα απο την καθαρα hardware επισκευη που αφορα αλλαγη στους πυκνωτες και εκτεταμενες επισκευες στο τυπωμενο και τα περιφεριακα εξαρτηματα , και με δεδομενη την ταση τροφοδοσιας στα 40+40 volt Οποτε μιλαμε για μηχανηματα μετα το 1994 με μαμα μετασχηματιστες η μιλαμε για πριν με αλλαγμενους μετασχηματιστες

---Ανοιξα θυριδες εξαερισμου στα μεχρι πριν απολυτως σφραγισμενα καπακια των ενισχυτων ( βλεπε φωτο ) ωστε να μπορεσω να εξαερισω και την περιοχη των pre driver το οποιο εφερε τα παρακατω αποτελεσματα

---Η αρχικη πολωση των 50ma μεταβαλεται αρκετα μεχρι να ζεσταθει το μηχανημα χρονος που απαιτει ειναι περιπου 20 λεπτα και εφοσον τα pre driver εχουν εξαερισμο πλεον διατηρουν την πολωση και την θερμοκρασια τους σε ενα πολυ λογικο επειπεδο τυπου
με 20 βαθμους θερμοκρασια χωρου πολωση 60 ma και θερμοκρασια στα οδηγα 40-41 βαθμους
με 25 βαθμους θερμοκρασια χωρου πολωση 50 ma και θερμοκρασια στα οδηγα 44-46 βαθμους
με 32 βαθμους θερμοκρασια χωρου πολωση 40 ma και θερμοκρασια στα οδηγα 50-53 βαθμους
με 36 βαθμους θερμοκρασια χωρου πολωση 34 ma και θερμοκρασια στα οδηγα 58-60 βαθμους


Οι παραπανω μετρησεις γινονται επι μια εβδομαδα τωρα και μια και στο εργαστηριο υπαρχουν 5 audiolab αυτη την στιμη ειχα την δυνατοτητα να κανω και συγκριτικα τεστ μεταξυ φιαγμενων και μη ενισχυτων οπου το ηχτικο αποτελεσμα ειχε εξωπραγματικες διαφορες ...

Μολις τωρα εξηγηθηκε γιατι μεχρι τωρα δεν μου αρεσε ποτε ο ηχος των audiolab και οταν τους ακουγα εβγαζα σπυρια ...

Απολαυστε φωτο απο την απλη μηχανολογικη μετατροπη .

Θα παρακαλουσα επειδη το θεμα ειναι φλεγον και υπαρχουν δεκαδες πονεμενοι audiolab εκει εξω ολους οσους εχουν παρει μηχανηματα τετοια απο εμενα να παραθεσουν τις ακουστικες εντυπωσεις τους σε αυτο το νημα

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος


DSC00711.JPG
 
Last edited:

schubert

AVClub Enthusiast
21 August 2009
914
Θεσσαλία
Μετα απο 10 επισκευες σε Audiolab 8000 συνοπτικα σας μεταφερω την κατασταση που εχω βρει .


---Ολα τα μοντελα τα οποια ειναι περιπου πριν το 1994 εχουν μετασχηματιστες τυλιγμενους με πρωτευων στα 220 το οποιο παραγει 43,5+43,,5 βολτ στην τροφοδοσια το οποιο στην ουσια ψηνει τα παντα μεσα στην πλακετα και αυξανει την παρομορφωση σε ασχημο βαθμο ( θα εξηγηθει παρακατω ) (...)

H λυση :

---Περα απο την καθαρα hardware επισκευη που αφορα αλλαγη στους πυκνωτες και εκτεταμενες επισκευες στο τυπωμενο και τα περιφεριακα εξαρτηματα , και με δεδομενη την ταση τροφοδοσιας στα 40+40 volt Οποτε μιλαμε για μηχανηματα μετα το 1994 με μαμα μετασχηματιστες η μιλαμε για πριν με αλλαγμενους μετασχηματιστες

---Ανοιξα θυριδες εξαερισμου στα μεχρι πριν απολυτως σφραγισμενα καπακια των ενισχυτων ( βλεπε φωτο ) ωστε να μπορεσω να εξαερισω και την περιοχη των pre driver το οποιο εφερε τα παρακατω αποτελεσματα
(...)

Οι παραπανω μετρησεις γινονται επι μια εβδομαδα τωρα και μια και στο εργαστηριο υπαρχουν 5 audiolab αυτη την στιμη ειχα την δυνατοτητα να κανω και συγκριτικα τεστ μεταξυ φιαγμενων και μη ενισχυτων οπου το ηχτικο αποτελεσμα ειχε εξωπραγματικες διαφορες ...

Μολις τωρα εξηγηθηκε γιατι μεχρι τωρα δεν μου αρεσε ποτε ο ηχος των audiolab και οταν τους ακουγα εβγαζα σπυρια ...
(...)

Θα παρακαλουσα επειδη το θεμα ειναι φλεγον και υπαρχουν δεκαδες πονεμενοι audiolab εκει εξω ολους οσους εχουν παρει μηχανηματα τετοια απο εμενα να παραθεσουν τις ακουστικες εντυπωσεις τους σε αυτο το νημα

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος


Πολύ χρήσιμη και διαφωτιστική παρουσίαση. Τώρα καταλαβαίνω γιατί ο συνδυασμός προ (8000 c) και τελικός (8000 p) που αγόρασα πρόσφατα και δοκίμασα για 15 λεπτά δεν μου έδωσε τον ήχο που περίμενα. Ήταν στο επίπεδο του παλιού μου ενισχυτή, του YAMAHA RX-797, ίσως και χαμηλοτερα. Από τον audiolab περίμενα όμως κάτι σαφώς καλύτερο, αφού διάβαζα στο φόρουμ και αλλού ότι ανήκει σε διαφορετική κλάση ενισχυτή.
Σάκη, το τροφοδοτικό των δικών μου μηχανημάτων είναι στα 220. Χρειάζεται αλλαγή; Μπορώ να περιμένω μεγάλη διαφορά στην ποιότητα του ήχου μετά την επισκευή που κάνεις;
 
Last edited:
31 December 2010
1,624
ATHENS - NEA MAKRI
Στα δικα μου αυτια και για τις τελευταιες ημερες που ακουω audiolab o ηχος ειναι πραγματικα μαγικος ..Καμμια απολυτως σχεση με την μεταλλικοτητα που ειχε ο ενισχυτης πριν και το πιο καλο ο ενισχυτης μπορεσε να αποδωσει και αλλα θεματα εκτος απο σκληρους πανκ ροκ η εντεχνους ηχους που πρωτα δεν μπορουσε με την καμμια .

Jazz soulful house αλλα και αλλα θεματα κλασσικης μουσικης αποδιδονται πολυ ευχαριστα και ο ηχος ασχετα με το τι ακους εχει μια ιδιαιτερη ζεστασια που σε κερδιζει αμεσως ...

Προφανως ειναι θεμα καλων ημιαγωγων που ηδη εχει μεσα το μηχανημα σε συνδυασμο με την καταλληλη και σταθερη πολωση .
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Δηλώνω απλά συγκινημένος. Ανυπομονώ να παραλάβω για να διαπιστώσω και ο ίδιος την διαφορά.

κ. Πετρόπουλε σας είμαι πραγματικά υπόχρεος. :ernaehrung004: :ernaehrung004: :ernaehrung004: :ernaehrung004:
 

schubert

AVClub Enthusiast
21 August 2009
914
Θεσσαλία
Δηλώνω απλά συγκινημένος. Ανυπομονώ να παραλάβω για να διαπιστώσω και ο ίδιος την διαφορά.

κ. Πετρόπουλε σας είμαι πραγματικά υπόχρεος. :ernaehrung004: :ernaehrung004: :ernaehrung004: :ernaehrung004:


Εύχομαι κι εγώ να τον υποδεχτείτε με το καλό και σας παρακαλώ να γράψετε αναλυτικά τις εντυπώσεις σας, μόλις διαμορφώσετε άποψη. Αγωνιώ κι εγώ για το αποτέλεσμα!
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,502
Θεσσαλονικη
Δεν δα ξεχασω την εν κατακλειδι κριτικη που ειχα διαβασει για τους audiolab πριν πολλα χρονια

never sterilize the blood
 
31 December 2010
1,624
ATHENS - NEA MAKRI
.....δεν ξερεις μπορει να εγινε χειμωνα ... η μπορει απλα να ειναι copy paste απο καποιο ξενο περιοδικο ....Φυσικα αν η κριτικη ειναι παλια δεν θα υπηρχε το πρωτο προβλημα που ειναι η αυξημενη ταση .

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος
 

schubert

AVClub Enthusiast
21 August 2009
914
Θεσσαλία
Re: Απάντηση: Audiolab 8000 Πόλωση και Προβλήματα

Δεν δα ξεχασω την εν κατακλειδι κριτικη που ειχα διαβασει για τους audiolab πριν πολλα χρονια

never sterilize the blood


Μπορείτε να γίνετε πιο αναλυτικός, παρακαλώ, ή ενδεχομένως και να παραπέμψετε;
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,502
Θεσσαλονικη
Η κριτικη ηταν αν θυμαμαι καλα σε αγγλικο περιοδικο πολλα χρονια πριν -πιθανοτατα και πριν 15+ .εκεινη την εποχη αγοραζα περα απο τον ΗΧΟ και 2-3 αγγλικα περιοδικα,σιγουρα δεν ηταν αμερικανικο περιοδικο.Δυστυχως εχουν περασει παρα πολλα χρονια και το μονο που μου εμεινε ηταν η φραση αυτη,λυπαμαι αλλα δεν μπορω να θυμηθω προς το παρον κατι παραπανω.
Μου εκανε εντυπωση γιατι ειναι γνωστος ο σωββινισμος των Βρεττανων σε οτι παραγεται στη χωρα τους
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Εγώ πάλι ομολογώ ότι δεν κατάλαβα το σχόλιο.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει; :ernaehrung004:
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,301
Αθήνα
Εγώ πάλι ομολογώ ότι δεν κατάλαβα το σχόλιο.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει; :ernaehrung004:
Προφανώς ο Βρετανός δημοσιογράφος θέλοντας να περιγράψει και να εκθειάσει τη φυσικότητα του ήχου έγραψε "never sterilize the blood". Εγώ πιο παλιά για κάποια άλλη συσκευή είχα διαβάσει το αμίμητο "Thanks God, it's British". Πάντως συμμερίζομαι εν μέρει , όχι την υπεροψία, αλλά το καμάρι τους για τη σχολή ήχου τους. Όπως και να το κάνουμε έχουν τα δίκια τους…
 
Last edited:
31 December 2010
1,624
ATHENS - NEA MAKRI
Για τις επομενες ωρες και μερες εχω πανω τον 8000Ρ σαφως με τον δικο μου προενισχυτη παιζει ακομα καλυτερα σε σχεση με τον 8000Α . Περα απο τις μετρησεις και ολα τα υπολοιπα που εγιναν εχω πλεον την ευχαριστηση να μεινω κοντα του μια και ο ηχος πραγματικα με κερδισε . Τελικα αυτο ηταν που χρειαστηκε για να αλλαξω τελειως αποψη για τα Audiolab .

Μεχρι και αυτη την στιγμη και αυτος ειναι βραχος θερμοκρασιακα και παρολο οτι αναμενεται να σηκωσει και αυτος καποια θερμοκρασια η πολωση παραμενει σταθερη και μπολικη με αποτελεσμα οσο ζεσταινει να γλυκαινει και ο ηχος του σε σχεση με πριν που οσο ζεσταινε χαλαγε .

Τελος παρολο οτι υπαρχουν διαφορα σχολια για την Εγγλεζικη σχολη και τις κριτικες που γραφτηκαν αν δει καποιος το σχηματικο θα δει μια κλασσικη Ιαπωνικη υλοποιηση αλλα με ενα σταδιο εξοδου τελειως αντισυμβατικο με την Ιαπωνικη τεχνολογια ...Το συγεκριμενο σταδιο εξοδου φυσικα δεν ειναι καθολου Εγγλεζικο και η ιδεα του ανοικει σε εναν Ουγγρο που εζησε στην Αμερικη και μας αφησε το 1998. παρομοια σταδια εξοδου χρησιμοποιησε η hardman kardon , ο Ροδολφος , και σε καποιες εφαρμογες και ο Μεγας ( Nelson Pass ) .Παραδοξο παραμενει οτι δεν εχω δει απο οσο Θυμαμαι Ιαπωνικο ενισχυτη με το αναλογο σταδιο εξοδου αλλα μπορει και να κανω λαθος .

Επιγραματικα τα τρανσιστορ εξοδου Sanken, τα προ οδηγα Sanyo , τα εισοδου και τα οδηγα Toshiba ... κλπ κλπ Υπρχουν μεσα και καποια non Japanese οπως MPSA και ZTX καθε αλλο παρα Εγγλεζικο θα ελεγα πως ειναι .

Παντως αν καποιος εξαιρεσει το θεμα που δημιουργουν οι θερμοκρασιες το μηχανημα παιζει μια χαρα ...Η σκληροτητα τα μεταλικα μεσαια και η απωλεια γλυκας στον ηχο ειναι ευθυ αποτελσμα της απωλειας υψηλης πολωσης , ισως και των λιγων κενων που υπαρχουν στα ακρα , φυσικα τα μεταλλικα πριμα ,οπου ο ηχος αυτος σαφως και ταιριαζει σε Εγγλεζικα ακουσματα .Δεν ειναι η πρωτη ουτε η τελευται φορα που καποιο ""λαθος"" δημιουργησε μια σχολη απο μονο του .

Απο τα πιο τραναταχτα τεχνολογικα ""λαθη"" ηταν ο σωληνας Πετζετακη οπου εβγαζαν απλο πλαστικο λαστιχο για να ποτιζεις τον κηπο μεχρι ο παππους που λαδωνε τις μηχανες να χασει ενα στουπι μεσα στην μηχανη των πλαστικων και γεννηθηκε ο ""ενισχυμενος "" με νημα σωληνας Πετζετακη .

Ενα αλλο που θυμαμαι ειναι οτι καποια στιγμη πριν εμφανιστει η rock μουσικη και ενω ειχαν αρχισει να γινονται μεγαλες συναυλιες σαφως και δεν υπηρχε λαμπατη τεχνολογια υψηλης ισχυος οι κιθαριστες παταγανε τα μηχανηματα στο θανατο και η παραμορφωση πηγαινε συννεφο με αποτελεσμα η ιδια η παραμορφωση να δημιουργησει μια δικια της σχολη ηχοχρωματων και εμεις της good old classic house music πρεπει να ζουμε με αυτες τις βρωμιες .... μεχρι σημερα .

Φιλικους χαιρετισμους
Σακης Πετροπουλος
 
Last edited:

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Σάκη λόγω μετακόμισης (επιτέλους τελειώνω) θα έρθω να παραλάβω το άλλο Σάββατο. Μέχρι τότε δούλεψέ τα να στρώνουν κι' όλας... ή μπας και τα αγαπήσεις λιιιγο ακόμα... χαχαχααχ...Είμαι πια πεπεισμένος πως θα ακούσω εντελώς άλλο σύστημα. Ελπίζω να μου αρέσει γιατί η συνήθεια είναι μεγάλο πράμα... Πάντως δεν μετανοιώνω την αγορά του τελικού ούτε την ζωή που τους έδωσες όταν στα εμπιστεύτηκα.
 
31 December 2010
1,624
ATHENS - NEA MAKRI
Εχουμε και εναν πελατη ο οποιος θελει να κανει διενισχυση αλα audiolab !! ετσι ενας 8000Α θα αναλαβει μεσαια υψηλα και ενας 8000 Ρ θα αναλαβει τα χαμηλα ,Σαφως σε μια διενισχυση θα υπαρχει παντα το διλλημα εαν αυτο πρπει να γινει παθητικα η με ηλεκτρονικο κροσσοβερ .....

Η πρωτη λυση παθητικα εχει απωλειες σε οτι αφορα την ενεργεια και την τελικη ισχυ που θα μπορεσει να αποδωσει το συστημα μια και ο διαχωρισμος γινεται τελειως παθητικα και αρα ποσοτητες ενεργειας θα καταναλωθουν εκει πλην ομως το παθητικο κροσοβερ λιγα πραγματα θα ""χαλασει "" απο την συνολικη ποιοτητα του συστηματος .

Αντιθετα μια λυση με ηλεκτρονικο κροσοσοβερ η συνολικη ισχυς θα εκτοξευθει τουλαχιστον 40%+ τα παθητικα κροσσοβερ μπορουν πλεον να καταργηθουν αλλα ενα ακομα σετ , ποτενσιομετρα , τελεστικων, φιλτρων , κλπ κλπ ειναι πολυ σιγουρο οτι θα επιρεασουν το ηχητικο αποτελεσμα Πλεον η διαδρομη του σηματος παυει να ειναι μινιμαλ και ξεφευγουμε απο την συνηθισμενη απλοτητα των συστηματων high end .πιθανον να υπαρχουν κροσσοβερ τα οποια εχουν εξωπραγματικους τελεστικους δομηση τροφοδοσια κλπ πλην ομως εγω δεν εχω δει κατι τετοιο σε τιμη μη αστρονομικη .


Δεδομενης της ευκαιριας διενυσχυσης και εφοσον τα μηχανηματα ειναι ακομα στον ""παγκο """ θα μπορουσε να γινει tuning σχεδιασμενο με αυτην την προσεγγιση αποκλειστικα για αυτη την εφαρμογη .

Σημαινει οτι ο 8000Α που θα εχει σχετικα ευκολοτερο καθηκον σε οτι αφορα το φορτιο αλλα δυσκολο καθηκον σε οτι αφορα τον ηχο ( μεσαια - υψηλα ) θα μπορουσε να πολωθει οσο γινεται πιο ψηλα ωστε να πλησιασει την ταξη Α το οποιο ειναι πολυ γνωστο οτι προσθετει ιδιαιτερη γλυκα στον ηχο πιο καθαρα και γλυκα πριμα , μεγαλυτερη αναλυτικοτητα και πολυ καθαρα και upfront μεσαια .

Αντιθετα για τα μπασσα οπου μονο η ταχυτητα ειναι απαιτηση μπορεις ευκολα να κανεις ενα μικρο συμβιαβασμο και να μειωσεις την πολωση σαφως οχι κατω απο τα αποδεκτα ορια ωστε να κερδισεις ισχυ και ασφαλεια χωρις υψηλες θερμοκρασιες φυσικα ακριβως πανω στο οριο που δεν θα επιρεαστει η ποιοτητα του ηχου .


Φιλικα
Σακης Πετροπουλος
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Σάκη λίγα λόγια σχετικά με το προηγούμενο post.
Μολονότι είμαι φανατικός οπαδός των καθαρά ενεργών λύσεων προσωπικά θα το απέφευγα στη συγκεκριμένη περίπτωση. Ο λόγος: Πολύ απλά τα ηχεία θα μετατραπούν σε κάτι άλλο. Κατά πάσα πιθανότητα σε κάτι πάρα πολύ καλύτερο, όμως κάτι άλλο.

Γισ το tuning που προτείνεις, η λύση είναι πολύ ενδιαφέρουσα και ελκυστική. Η γνώμη μου όμως είναι να γίνει σε δεύτερη φάση. Με δυό λόγια αφού περάσει κάποιο χρονικό διάστημα και ο ενδιαφερόμενος μπορέσει να εκτιμήσει τις αρετές και τα πλεονεκτήματα της τυπικής διενίσχυσης και να εξοικειωθεί μαζί της. Κατόπιν και όταν θα είναι έτοιμος, θα μπορεί να προχωρήσει στο περαιτέρω tuning, ώστε να είναι σε θέση να εκτιμήσει όλες τις διαφορές και τις βελτιώσεις.

Καταλαβαίνω βέβαια τη διάθεση για πειραματισμούς (όπως και όλων μας), αλλά κατά τη γνώμη μου τα βήματα καλό είναι να γίνονται ένα-ένα.

Εννοείται πως δεν έχω καμμία απολύτως διάθεση παρέμβασης. Και φυσικά τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο έχει πάντα ο ενδιαφερόμενος! :smile:

Φιλικά
Μιχάλης -bye-
 
31 December 2010
1,624
ATHENS - NEA MAKRI
Υποδειξεις απο κατιο τετοιους τυπους σαν και σενα που καθονται σε μια νοτια παραλια και λιαζονται μαζι με ολα τα υπολοιπα κομφορ οπως ρακες και μεζεκλικια ειναι πολυ δυσκολο να τις δεχτουμε !!!!:ernaehrung004:

Παντα καλα να εισαι Μιχαλη να συμφωνησω .... περα απο αυτο το tuning απλα ειναι μια ιδεα ....Εγω το πρωτο που θα εκανα ειναι να ακουσω τον 101 μονο του και μαλιστα με εναν πιο καλο προενισχυτη σε σχεση με αυτον το 8000Α .Σαφως αυτο θα μπορουσε να αναδειξει τα οποια καλουδια του 101 ( η 8000Ρ ) πανω στο συγκεκριμενο συστημα ...


Φιλικα
Σακης Πετροπουλος
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Eγώ πάντως έχω δυό φίλους,ο ένας κουμπάρος μου,που έχουν τον 8000Α,παραγωγής πρίν το 1994 και παίζουν όμορφα κι απροβλημάτιστα,μετά απ' όλα αυτά τα χρόνια.