PDA

View Full Version : Strong SRT 8105

VaGyver
30-06-2012, 13:02
Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιο δοκιμασμένο firmware κλώνου απολύτως συμβατού με τον Strong 8105 έτσι ώστε να το περάσω με σκοπό να έχω ελληνικό EPG και στα υπόλοιπα κανάλια εκτός των κρατικών?

(Στα κρατικά το EPG δείχνει κανονικά ελληνικά)

kvate
30-06-2012, 13:27
O δέκτης δεν έχει ελληνικό μενού; Αν έχεις ρυθμίσει τη γλώσσα του μενού στα αγγλικά, τότε στα ιδιωτικά κανάλια θα βλέπεις EPG στα αγγλικά, γιατί αυτά τα κανάλια εκπέμπουν δίγλωσσο EPG. Τα κρατικά έχουν μόνο ελληνικό EPG γι'αυτό και πάντα ελληνικά θα το βλέπεις.

VaGyver
30-06-2012, 14:39
Άκυρο, είναι εντάξει.

Απλά μετά το update που του έκανα το εμφάνισε αυτό το πρόβλημα, το οποίο όμως έφυγε όταν απλά τον έβγαλα από την πρίζα και τον ξαναέβαλα (το οποίο έκανα κατά λάθος γιατί ήθελα να βάλω τον ανεμιστήρα).

talos_2002
30-06-2012, 16:03
Εδώ είναι η σελίδα της Strong για τον 8105, για όσους θέλουν μερικές πληροφορίες κατ' ευθείαν από «την πηγή» ή για να προμηθευθούν τη νεότερη αναβάθμιση
http://www.strong.tv/en/products/receivers/terrestrial/high-definition/srt-8105

VaGyver, Πόσο κόστισε ο δέκτης;
Βλέπω στην αναβάθμιση διόρθωσαν το μεγεθος των υποτίτλων. Μήπως σταμάτησαν να έχουν και το εφέ όπου αναπτύσσονται από τα αριστερά προς τα δεξιά;
Οι ελληνικοί χαρακτήρες ονομάτων αρχείων εμφανίζονται σωστά;

Ο δέκτης είναι ένας Panodic MC6258 και έχει επεξεργαστή ALi M3601E.
Μιας και έθεσες το θέμα των κλώνων, κάποιοι δέκτες που φαίνεται πως είναι κλώνοι είναι οι:
NexPro 2500T
http://www.nordestsnc.com/scheda.php?id=240&cat=11
http://www.01net.it/01NET/Photo_Library/914/eur228_NexPro_2500TPVR_pdf.pdf

Digiquest DG3600
http://www.01net.it/01NET/Photo_Library/905/eur227_DigiquestDG3600_pdf.pdf

Blow 4501HD

Kruger&Matz KM00183
http://www.krugermatz.pl/en/9063-digital-dvb-t-mpeg-4-tuner-for-terrestrial-television-kruger-matz

FTE MAX T90 HD
http://www.ftemaximal.com/ingles/productos2.php?idt=11&idss=87&idp=1110&num=14&idserie=128&j=1

Prom 70 HD
http://www.promaco.pl/index.php?pokaz=1&id=9712

Evolve Galaxy DT-3020HD
http://www.evolve.cz/en/d-hd-dvb-t-recorder-evolve-galaxy-dolby-digital-mkv.html

Fuji Onkyo FT400
http://www.fujionkyo.fr/produits/terrestre/enregistreur-tnt-multimedia-ft400-p-182.html

Sedea SNT-800
http://www.sedea.fr/lang-en/recepteurs-tnt-hd/609-sedea-rec-tnt-usb-snt-800hd.html

Kogan KASTBXXHDTAA
http://www.kogan.com.au/shop/hd-digital-set-top-box-pvr/

Fonestar RDT-895HD
http://www.fonestar.es/index.php?menu=productos&menu2=Communication&menu3=Digital%20TV%20and%20Satellite%20Receivers&menu4=DTT%20Receivers&menu5=RDT-895HD

AXIL RT406HD
http://www.engelaxil.com/en/terrestrial-tv/dtt-receivers/dtt-hd/axil-rt406hd-dtt-rec-hdmiusb

Επεξεργασία: Ο Kruger&Matz KM00183 έχει νεότερο κατά σχεδόν δύο μήνες λογισμικό.

VaGyver
01-07-2012, 14:07
Να προσθέσω ένα καλό:
Παίζει με το τηλεχειριστήριο της tele (USB-300).

VaGyver
02-07-2012, 21:05
Παραθέτω δύο φωτογραφίες και έχω μια ερωτησούλα:

Τι θέλει να πει ο κατασκευαστής με το 'Japan" που γράφει πάνω?

talos_2002
02-07-2012, 21:39
Τι θέλει να πει ο κατασκευαστής με το 'Japan" που γράφει πάνω?
Η Strong πρέπει να εδρεύει στην Ιαπωνία.

Να πω άλλο ένα καλό νέο. Η Cabletech, γνωστή για τις αναβαθμίσεις του 0083 που ταίριαζαν στον Crypto 220, θα βγάλει νέα έκδοση του, τον 0083Ε που πιθανότατα θα είναι κλώνος. Άρα θα έχουμε ακόμα περισσότερα firmware (ελπίζω).

VaGyver, να προσθέσω στις παραπάνω ερωτήσεις μου, αν η ένταση εμφανίζει ακόμα εκείνες τις μπάρες όταν την αλλάζεις;

VaGyver
02-07-2012, 23:27
VaGyver, Πόσο κόστισε ο δέκτης;Βλέπω στην αναβάθμιση διόρθωσαν το μεγεθος των υποτίτλων. Μήπως σταμάτησαν να έχουν και το εφέ όπου αναπτύσσονται από τα αριστερά προς τα δεξιά;Οι ελληνικοί χαρακτήρες ονομάτων αρχείων εμφανίζονται σωστά;49 euro (μάλλον ψηλοακριβούτσικο, αλλά η κατασκευή φαίνεται όντως ποιοτική). Δεν έχω ακόμα παρατηρήσει αυτό με την ανάπτυξη των υποτίτλων από αριστερά προς δεξιά. Θα το ελέγξω και θα σου πω.Ομοίως, δεν έτυχε να συνδέσω usb που να έχει ελληνικά αρχεία. Ομοίως λοιπόν.Για την μπάρα, εννοείς την σήματος? Έχει δύο: σήματος και ποιότητας.Θέλεις να βγάλω φωτο?Για τα νέα firmware που λες, θα κάνουν και στον strong αυτά?

cretan
02-07-2012, 23:32
Κι εγω μάλλον για εκει πάω ύστερα και απο τη συμβουλή του talos_2002. 49€ + μεταφορικά ~56€ αν δεν κάνω λάθος

VaGyver
02-07-2012, 23:35
Κι εγω μάλλον για εκει πάω ύστερα και απο τη συμβουλή του talos_2002. 49€ + μεταφορικά ~56€ αν δεν κάνω λάθος

Αν είναι από το γνωστό eshop του εξωτερικού, είσαι σωστός.

talos_2002
03-07-2012, 00:04
Για την μπάρα, εννοείς την σήματος? Έχει δύο: σήματος και ποιότητας.Θέλεις να βγάλω φωτο?Για τα νέα firmware που λες, θα κάνουν και στον strong αυτά?
Ήθελα να πω την μπάρα κατά την αλλαγή της έντασης της φωνής.

Νομίζω πολλοί θα ήθελαν να δουν μια φωτογραφία :smile:
Απ' όσο θυμάμαι οι υπόλοιποι ALi έχουν μόνο μία.

Πιστεύω ναι. Νομίζω ο 0083Ε θα είναι κι εκείνος όπως οι κλώνοι που ανέφερα παραπάνω. Προς το παρόν μόνο ο Kruger&Matz KM00183 έχει νεότερο λογισμικό.

Ορίστε και μια φωτογραφία του εσωτερικού του 8105:
http://www.hotimg.org/images/50933397693775555330.jpg

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
04-07-2012, 13:43
Διαβάζει ntfs; (στικάκια ή σκληρό)

talos_2002
04-07-2012, 13:45
Φυσικά. Όλοι το κάνουν πλην του F&U 2205.

VaGyver
05-07-2012, 22:51
Ήθελα να πω την μπάρα κατά την αλλαγή της έντασης της φωνής.

Νομίζω πολλοί θα ήθελαν να δουν μια φωτογραφία :smile:
Απ' όσο θυμάμαι οι υπόλοιποι ALi έχουν μόνο μία.

--

VaGyver
05-07-2012, 22:57
Γενικότερα είναι πολύ ποιοτικός δέκτης! Και ακριβότερος από το μέσο όρο.

Το μόνο που με χαλάει σε αυτόν είναι τα menu, και το epg, το οποίο ισχύει για όλους τους δέκτες που έχουν επεξεργαστή τον ALI (και αυτός τέτοιο έχει).
Πολλά χρωματάκια, scroll κσι όχι καλή εκμετάλλευση του χώρου.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, τα menu και το epg όσων λειτουργούν με Mstar είναι σαφώς πιο όμορφα και λειτουργικά. Γούστα είναι αυτά!

Βέβαια αυτό είναι υποκειμενικό θέμα καθαρά, δεν είναι πρόβλημα.

Tonimontana
12-07-2012, 13:59
Κοιτάζοντας στο site του συγκεκριμένου δέκτη http://www.strong.tv/en/products/receivers/terrestrial/high-definition/srt-8105 δεν είδα να αναφέρει πουθενά ότι υποστιρίζει εξωτερικούς, μη ενσωματομένους υπότιτλους. Ξέρουμε μήπως κάτι γι' αυτό, κάποιος που να έχει αυτόν τον δέκτη για να μας πει?

VaGyver
12-07-2012, 14:37
Επειδή σκέφτομαι να τον δώσω/χαρίσω και μάλλον σήμερα, αν προλάβω θα το τεστάρω.

Serafeim Karakostas
12-07-2012, 14:58
Αν επιτρέπεται η ερώτηση, γιατί θα τον δώσεις;

VaGyver
12-07-2012, 16:38
Αν επιτρέπεται η ερώτηση, γιατί θα τον δώσεις;

Θα σου απαντήσω με pm

ΣΑΛΑΜΙΝΟΜΑΧΟΣ
15-07-2012, 20:56
Καλησπερα σε ολους σας
Αγορασα πριν δυο μερες το μηχανημα απο τον VaGyver

Εντυπωσεις?
Στο κομματι του αποκωδικοποιητη, πολυ καλος. Εξ'αλλου γι'αυτο τον πηρα.

Στο κομματι Player , υπαρχουν προβληματα με τους codecs , που τα περιμενα γιατι το μηχανημα δεν ειναι Player.
Στον ηχο δεν παιζει DTS , αλλα μονο AC3.
Αργοτερα θα δοκιμασω αρχεια με ηχο MP3

Το μεγαλο ομως προβλημα ειναι οι υποτιτλοι, που τρεχουν οπως αυτοι θελουν.
Μπορειτε να μου πειτε πως αλλαζει το μεγεθος των υποτιτλων, και εαν υποστηριζει εξωτερικους?

Ευχαριστω Βαγγελης ........................

talos_2002
16-07-2012, 14:46
Στον ηχο δεν παιζει DTS , αλλα μονο AC3.
Αργοτερα θα δοκιμασω αρχεια με ηχο MP3

Μπορειτε να μου πειτε πως αλλαζει το μεγεθος των υποτιτλων, και εαν υποστηριζει εξωτερικους?

Ευχαριστω Βαγγελης ........................

Κανείς δεν υποστηρίζει DTS.

Για τους υπότιτλους, δες τα προγραμματάκια που αναφέρονται στον οδηγό.
Ναι, υποστηρίζει εξωτερικούς.

ΣΑΛΑΜΙΝΟΜΑΧΟΣ
16-07-2012, 19:40
Κανείς δεν υποστηρίζει DTS.

Για τους υπότιτλους, δες τα προγραμματάκια που αναφέρονται στον οδηγό.
Ναι, υποστηρίζει εξωτερικούς.Σε ευχαριστω για την απαντηση σου
Μπορεις να μου πεις πως μπορω να ενεργοποιησω τους εξωτερικους υποτιτλους, εαν φυσικα ξερεις.

talos_2002
16-07-2012, 21:05
Σε ευχαριστω για την απαντηση σου
Μπορεις να μου πεις πως μπορω να ενεργοποιησω τους εξωτερικους υποτιτλους, εαν φυσικα ξερεις.

Πρέπει να έχουν ίδιο όνομα με την ταινία. Ελπίζω να έχω έναν ίδιο έως την επόμενη εβδομάδα για να σου απαντήσω καλύτερα.

tolias
16-07-2012, 22:03
Τι εννοείς τρέχουν όπως αυτοί θέλουν;

ΣΑΛΑΜΙΝΟΜΑΧΟΣ
16-07-2012, 23:19
Πρέπει να έχουν ίδιο όνομα με την ταινία. Ελπίζω να έχω έναν ίδιο έως την επόμενη εβδομάδα για να σου απαντήσω καλύτερα.Εχουν την ιδια καταληξη αφου τους μεταφερω απο το HTPC σε εξωτερικο USB δισκο και απο κει βλεπω τα εργα.
Οσο για το τρεξιμο των υποτιτλων εχω την αισθηση οτι αναγραφονται με αργη ταχυτητα στην οθονη της τηλεορασης.
Δεν εχω και μεγαλη απαιτηση απο το μηχανημα σαν Media Player γιατι εγω τον πηρα πρωτιστως σαν αποκωδικοποιητη.
Εαν καταφερω και ενεργοποιησω τους εξωτερικους SRT υποτιτλους τοτε θα ειναι ΕΠΙΤΥΧΙΑ>
Περιμενω νεα σου γι'αυτο
Ευχαριστω ..................

ΣΑΛΑΜΙΝΟΜΑΧΟΣ
19-07-2012, 12:30
Καλημερα σε ολους σας
Ειμαι κατοχος του Strong 8105
Στο κομματι αποκωδικοποιητου ειναι παρα πολυ καλος.
Πολυ ωραιο interface ,με γρηγορη εναλλαγη καναλιων.
Εχεις ολες τις εξοδους: RCA - HDMI - Scart

Τωρα στο κομματι Player αρχιζουν τα δυσκολα
Παιζει ολα τα Format αλλα ΗΧΟ εχει μονο σε οσα εχουν καταληξη AC3-MP3

To μεγαλυτερο προβλημα ειναι το μεγεθος των υποτιτλων,που δεν ξερω πως και εαν μπορω να τους μεγαλωσω.

Τελος το τηλεκοντρολ ειναι καλο για αυτο το επιπεδο Δεκτη - Player

talos_2002
19-07-2012, 13:15
Τo μεγαλυτερο προβλημα ειναι το μεγεθος των υποτιτλων,που δεν ξερω πως και εαν μπορω να τους μεγαλωσω.
Έβαλες την αναβάθμιση του κατασκευαστή;

Αν ναι αλλά και πάλι δεν είσαι ικανοποιημένος, δες τα προγραμματάκια που αναφέρονται στον οδηγό.

ΣΑΛΑΜΙΝΟΜΑΧΟΣ
19-07-2012, 14:04
Δυστυχως δεν ξερω πως γινονται αυτες οι αναβαθμισεις προφανως και λογω ηλικιας.
Εγω νομιζα οτι αυτα γινονται μεσω τηλεκοντρολ,οπως γινονται στο Novatron NTR90 Media Player - αποκωδικοποιητη που εχω.

Αυτο που λες για τον οδηγο,που μπορω να τον βρω?
Εγω παντως περιμενα και μια ανταποκριση επι του θεματος απο τον πωλητη που το ξερει καλλιτερα το μηχανημα,αλλα αυτος ουτε φωνη ουτε ακροαση ....................

talos_2002
19-07-2012, 15:03
Εγω παντως περιμενα και μια ανταποκριση επι του θεματος απο τον πωλητη που το ξερει καλλιτερα το μηχανημα,αλλα αυτος ουτε φωνη ουτε ακροαση ....................
Στα μεγάλα καταστήματα σίγουρα δεν γνωρίζουν τα μηχανήματα που πουλάνε. Στα μικρά συνήθως ασχολούνται αν είναι και χομπίστες οι ιδιοκτήτες, αλλιώς και εκεί δεν τα γνωρίζουν αλλά σίγουρα προσπαθούν περισσότερο να εξυπηρετήσουν.

Η αναβάθμιση γίνεται βάζοντας σε φλασάκι διαμορφωμένο σε FAT32 το αρχείο αναβάθμισης abs και χρησιμοποιώντας την επιλογή που υπάρχει στο μενού.
Θα ετοιμάσω ένα βιντεάκι μέσα στο Σ/Κ αν προλάβω.

Ο οδηγός είναι στα «στίκι» θέματα της υποκατηγορίας και υπάρχει σύνδεσμος στην πρώτη γραμμή της υπογραφή μου.

Kostas_Y
19-07-2012, 15:20
Δυστυχως δεν ξερω πως γινονται αυτες οι αναβαθμισεις προφανως και λογω ηλικιας.
Εγω νομιζα οτι αυτα γινονται μεσω τηλεκοντρολ,οπως γινονται στο Novatron NTR90 Media Player - αποκωδικοποιητη που εχω.

Αυτο που λες για τον οδηγο,που μπορω να τον βρω?

Κι εσύ έμπλεξες με δέκτες, Βαγγέλη; Δεν μου το 'πες να βοηθήσω :smile:

Ευτυχώς ασχολείσαι ο ίδιος και δεν τα φόρτωσες σε κανένα ανιψιό ;)

ΣΑΛΑΜΙΝΟΜΑΧΟΣ
19-07-2012, 15:58
Κι εσύ έμπλεξες με δέκτες, Βαγγέλη; Δεν μου το 'πες να βοηθήσω :smile:

Ευτυχώς ασχολείσαι ο ίδιος και δεν τα φόρτωσες σε κανένα ανιψιό ;)Γεια σου Κωσταρα Αρχιατρε.
Ο ανηψιος ειναι μονο για το HTPC\Computer\Hardware.

@ talos_2002 \ Kostas_Y

Επι του προκειμενου,το μηχανημα δεν το πηρα απο μαγαζι,αλλα απο τον VaGyver\Βαγγελης και αυτος και ωραιο παληκαρι.
Κοστιζει 55Ε και το πηρα 30Ε
Πολυ καλο μηχανημα στο κομματι ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗΣ με πολλα και διαφορετικα ειδη συνδεσμολογιας HD
Αλλα στο PLAYER μεγαλος ο πονος στους υποτιτλους γιατι δεν μπορω να δω τους εξωτερικους SRT

Ολο και καποιος θα βοηθησει.
Την ΑΕΚΑΡΑ μου ομως να δω ποιος θα την βοηθησει.
Εκει ειναι ο καημος μας ........................

VaGyver
19-07-2012, 16:16
Για τον δέκτη, να σου πω ότι είναι περασμένη η τελευταία επίσημη αναβάθμιση που δίνει ο κατασκευαστης.
Την οποία βρίσκεις εδω:

Όσο αφορά την ΑΕΚΑΡΑ, δυστυχώς εκεί δεν βλέπω φως.....
χεχε!!!!

ΣΑΛΑΜΙΝΟΜΑΧΟΣ
19-07-2012, 16:31
Για τον δέκτη, να σου πω ότι είναι περασμένη η τελευταία επίσημη αναβάθμιση που δίνει ο κατασκευαστης.
Την οποία βρίσκεις εδω:

Όσο αφορά την ΑΕΚΑΡΑ, δυστυχώς εκεί δεν βλέπω φως.....
χεχε!!!!Βρε καλως το παληκαρι μας.
Που ησουν και χαθηκες?
Ασε τις νυν και τις μελλοντικες αναβαθμισεις, και μπορεις να μου πεις εαν στο playback ,μπορω να βλεπω τους εξωτερικους υποτιτλους SRT, και εαν ΝΑΙ πως το κανω?
Και πως μεγαλωνω το μεγεθος τους? Εαν βεβαια γινεται.

Οσο αφορα την ΑΕΚΑΡΑ, που κανεις (χεχε!!!!), τωρα σε καταλαβαμε.
Εισαι και συ ΓΑΥΡΟΣ του ΠΕΙΡΑΙΑ χεχεχε......

Kostas_Y
19-07-2012, 16:35
Γεια σου Κωσταρα Αρχιατρε.
Ο ανηψιος ειναι μονο για το HTPC\Computer\Hardware.

@ talos_2002 \ Kostas_Y

Επι του προκειμενου,το μηχανημα δεν το πηρα απο μαγαζι,αλλα απο τον VaGyver\Βαγγελης και αυτος και ωραιο παληκαρι.
Κοστιζει 55Ε και το πηρα 30Ε
Πολυ καλο μηχανημα στο κομματι ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗΣ με πολλα και διαφορετικα ειδη συνδεσμολογιας HD
Αλλα στο PLAYER μεγαλος ο πονος στους υποτιτλους γιατι δεν μπορω να δω τους εξωτερικους SRT

Ολο και καποιος θα βοηθησει.
Την ΑΕΚΑΡΑ μου ομως να δω ποιος θα την βοηθησει.
Εκει ειναι ο καημος μας ........................

Όπως τα λες, η Strong έδωσε περισσότερη σημασία στο κομμάτι του δέκτη και μάλλον έχει αφήσει τον media player στα βασικά. Το manual ελάχιστα γράφει για αναπαραγωγή αρχείων.

Επειδή δεν κατέχω και πολύ τη "ράτσα" του, μπορείτε να μου πείτε αν την επιλογή "Jump" την έχουν και άλλοι...ALi;
Πολύ χρήσιμη, μακάρι να την δουμε και στους Mstar

ΣΑΛΑΜΙΝΟΜΑΧΟΣ
19-07-2012, 16:41
Κωστα γιατι παιδακι μου ηρθες εδω πανω στους αποκωδικοποιητες?
Να πας παρακατω στα HTPC Guides
Να πας αλλου , που ελεγε και η διαφημηση ......................

Kostas_Y
19-07-2012, 17:10
Κωστα γιατι παιδακι μου ηρθες εδω πανω στους αποκωδικοποιητες?
Να πας παρακατω στα HTPC Guides
Να πας αλλου , που ελεγε και η διαφημηση ......................

:flipout::flipout::grinning-smiley-043

Σαν τον Batman είμαι, πάω όπου υπάρχει ανάγκη ;)

talos_2002
19-07-2012, 19:33
Οι υπότιτλοι έπρεπε να φαίνονται αν έχουν ίδιο όνομα με το όνομα της ταινίας, πλην της επέκτασης φυσικά.
Το μέγεθος -και όχι μόνο- αλλάζει με προγράμματα όπως αυτά που αναφέρονται στον οδηγό.
Δεν γνωρίζω την λειτουργία Jump... :(

ΣΑΛΑΜΙΝΟΜΑΧΟΣ
19-07-2012, 20:56
Οι υπότιτλοι έπρεπε να φαίνονται αν έχουν ίδιο όνομα με το όνομα της ταινίας, πλην της επέκτασης φυσικά.
Το μέγεθος -και όχι μόνο- αλλάζει με προγράμματα όπως αυτά που αναφέρονται στον οδηγό.
Δεν γνωρίζω την λειτουργία Jump... :(Εκτος εαν οι εμφανιζομενοι υποτιτλοι ειναι οι εξωτερικοι με φτωτη ποιοτητα απεικονησης και φυσικα μικρο μεγεθος ...............

Kostas_Y
19-07-2012, 21:29
Δεν γνωρίζω την λειτουργία Jump... :(

Στο manual του δέκτη γράφει οτι πατώντας το πλήκτρο Jump, το βιντεο προχωράει κατα ένα οριζόμενο διάστημα (2', 5', 10' κ.ο.κ.)
Το χρησιμοποιώ πολύ στο XBMC και πραγματικά μου λείπει στους δέκτες\media player.

tolias
19-07-2012, 22:30
To μεγαλυτερο προβλημα ειναι το μεγεθος των υποτιτλων,που δεν ξερω πως και εαν μπορω να τους μεγαλωσω.
Είναι ένα αρχικό πρόβλημα των δεκτών με επεξεργαστή ALI. Σύμφωνα με τις σημειώσεις της τελευταίας αναβάθμισης, το πρόβλημα έχει λυθεί. Και για αυτόν και για τον 8102. Το λογισμικό για τον 8105 είναι εδώ:
http://www.strong.tv/en/software-documentation

VaGyver
19-07-2012, 23:23
Οσο αφορα την ΑΕΚΑΡΑ, που κανεις (χεχε!!!!), τωρα σε καταλαβαμε.
Εισαι και συ ΓΑΥΡΟΣ του ΠΕΙΡΑΙΑ χεχεχε......

Παρόλο στον Πειραιά, ευτυχώς, την γλύτωσα και δεν έχω αυτό το "μειονέκτημα" να είμαι γαύρος!!
(ολίγον off topic βέβαια...)

ΣΑΛΑΜΙΝΟΜΑΧΟΣ
19-07-2012, 23:34
Παρόλο στον Πειραιά, ευτυχώς, την γλύτωσα και δεν έχω αυτό το "μειονέκτημα" να είμαι γαύρος!!
(ολίγον off topic βέβαια...)Ειμαι περιεργος να μου πεις (παλι off-topic)
Τελικα ξερεις τιποτα πως μεγαλωνουν οι υποτιτλοι?

VaGyver
20-07-2012, 00:08
Ειμαι περιεργος να μου πεις (παλι off-topic)
Τελικα ξερεις τιποτα πως μεγαλωνουν οι υποτιτλοι?

Δυστυχώς αυτό δεν το έχω ψάξει.

talos_2002
20-07-2012, 01:57
Εκτος εαν οι εμφανιζομενοι υποτιτλοι ειναι οι εξωτερικοι με φτωτη ποιοτητα απεικονησης και φυσικα μικρο μεγεθος ...............
Μα στους εξωτερικούς αναφέρεται η απάντησή μου. Τους παραμετροποιείς σχεδόν όπως θέλεις αλλάζοντας τον τύπο τους σε idx/sub.

ΣΑΛΑΜΙΝΟΜΑΧΟΣ
20-07-2012, 11:39
Μα στους εξωτερικούς αναφέρεται η απάντησή μου. Τους παραμετροποιείς σχεδόν όπως θέλεις αλλάζοντας τον τύπο τους σε idx/sub.Καλη σου μερα
Αυτο δεν το καταλαβα , γιατι δεν ειμαι και πολυ expert
Που πηγαινω για να αλλαξω το τυπο τους, και πως τους μετατρεπω σε idx/sub?
Ευχαριστω ............

Kostas_Y
20-07-2012, 11:55
Καλη σου μερα
Αυτο δεν το καταλαβα , γιατι δεν ειμαι και πολυ expert
Που πηγαινω για να αλλαξω το τυπο τους, και πως τους μετατρεπω σε idx/sub?
Ευχαριστω ............

Καλήμερα Βαγγέλη,

Χρειάζεσαι προγραμμα στο PC για να μετατρέψεις τους υπότιτλους όπως λέει ο Άγγελος (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/96945-%CE%A3%CF%8D%CE%BD%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CF%82-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BA%CF%89%CE%B4%CE%B9%CE%BA%C E%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%82?p=1056497407&viewfull=1#post1056497407):

Το κυριότερο μειονέκτημα του media player είναι η εμφάνιση των υποτίτλων. Όχι τόσο επειδή δεν έχει ρυθμίσεις χρώματος και μεγέθους, όσο επειδή εμφανίζονται αναπτυσσόμενοι προς τα δεξιά θυμίζοντας εφέ του Powerpoint και κυρίως λόγω του λιλιπούτειου μεγέθους τους. Η λύση είναι η μετατροπή τους μέσω προγραμμάτων, όπως τα Txt2Vobsub και AVIAddXSubs, σε μορφή VobSub (.sub/.idx) η οποία επιτρέπει να θέσουμε σύμφωνα με την προτίμησή μας σχεδόν κάθε παράμετρό τους.

Φορτώνεις το <movie>.srt σε ένα απο αυτά τα προγράμματα, ρυθμίζεις μέγεθος και τύπο γραμματοσειράς και μετα τη μετατροπή παίρνεις δύο αρχεία: <movie>.idx και <movie>.sub. Τα βάζεις στο δίσκο με την ταινία και είσαι έτοιμος.

ΣΑΛΑΜΙΝΟΜΑΧΟΣ
20-07-2012, 14:05
Φορτώνεις το <movie>.srt σε ένα απο αυτά τα προγράμματα, ρυθμίζεις μέγεθος και τύπο γραμματοσειράς και μετα τη μετατροπή παίρνεις δύο αρχεία: <movie>.idx και <movie>.sub. Τα βάζεις στο δίσκο με την ταινία και είσαι έτοιμος.Kαλημερα σε ολους σας
Δηλ. Κωστα ,πρεπει να παρω ενα-ενα SRT αρχειο και να το μετατρεψω?
Υπ'οψιν οτι στον Strong εχω συνδεδεμενο ενα εξωτερικο σκληρο 2,5", στον οποιο μεταφερω τα εργα απο το HTPC
H μπορω να κανω την μετατροπη κατευθεια στο HTPC?
Και να φανταστεις οτι εχω περιπου 800 ταινιες............
Ευχαριστω ....

Kostas_Y
20-07-2012, 14:46
Kαλημερα σε ολους σας
Δηλ. Κωστα ,πρεπει να παρω ενα-ενα SRT αρχειο και να το μετατρεψω?
Υπ'οψιν οτι στον Strong εχω συνδεδεμενο ενα εξωτερικο σκληρο 2,5", στον οποιο μεταφερω τα εργα απο το HTPC
H μπορω να κανω την μετατροπη κατευθεια στο HTPC?
Και να φανταστεις οτι εχω περιπου 800 ταινιες............
Ευχαριστω ....

Δυστυχώς αυτό πρέπει να κάνεις. Δεν έχει κάποια επιλογή ο δέκτης που μπορεί να σε βοηθήσει να αλλάξεις μέγεθος υποτίτλων.
Όταν βάζεις μια ταινία στον δίσκο για μεταφορά, μετέτρεψε και τον υπότιτλο. Δεν χρειάζεται να τους αλλάξεις όλους μαζί.

ΣΑΛΑΜΙΝΟΜΑΧΟΣ
20-07-2012, 14:59
Δυστυχώς αυτό πρέπει να κάνεις. Δεν έχει κάποια επιλογή ο δέκτης που μπορεί να σε βοηθήσει να αλλάξεις μέγεθος υποτίτλων.
Όταν βάζεις μια ταινία στον δίσκο για μεταφορά, μετέτρεψε και τον υπότιτλο. Δεν χρειάζεται να τους αλλάξεις όλους μαζί.Merry Christmas and Happy New Year 2525

Kostas_Y
20-07-2012, 17:14
Merry Christmas and Happy New Year 2525

Εμ, τι να σου κάνω; Έπρεπε να πάρεις έναν Lifeview BOXHD να ξεμπερδεύεις ;)

Serafeim Karakostas
20-07-2012, 18:31
Ο δέκτης έχει ένδειξη εγγραφής στην οθόνη του;

talos_2002
21-07-2012, 22:55
Ο 8105 ECO που έλαβα τα μεσάνυχτα, έχει, οπότε κατά 99,9% θα έχει και αυτός.

tolias
22-07-2012, 00:16
Στο περιοδικό Digital TV Info που έχουν δοκιμή λένε ότι έχει ώρα στην οθόνη στο standby και επιλογή στο μενού να την απενεργοποιήσεις αν δεν την θες, αλλά στο βιντεάκι τους δεν βλέπω τέτοια επιλογή. Είναι αλήθεια;
Επίσης δεν είμαι σίγουρος για την φωτογραφία που έχουν του τηλεκοντρόλ του. Για πιθανή ύπαρξη κωδικού σε προγραμματιζόμενα. Το τηλεκοντρόλ του είναι το κλασικό τύπου AMTC290, Crypto 215/D κτλ;

talos_2002
22-07-2012, 00:26
Στο περιοδικό Digital TV Info που έχουν δοκιμή λένε ότι έχει ώρα στην οθόνη στο standby και επιλογή στο μενού να την απενεργοποιήσεις αν δεν την θες, αλλά στο βιντεάκι τους δεν βλέπω τέτοια επιλογή. Είναι αλήθεια;
Επίσης δεν είμαι σίγουρος για την φωτογραφία που έχουν του τηλεκοντρόλ του. Για πιθανή ύπαρξη κωδικού σε προγραμματιζόμενα. Το τηλεκοντρόλ του είναι το κλασικό τύπου AMTC290, Crypto 215/D κτλ;

Η επιλογή στο μενού είναι για ενεργοποίηση/απενεργοποίηση της ένδειξης της ώρας στην οθόνη της τηλεόρασης.

Ναι, είναι αυτού του τύπου. Θα φτιάξω κωδικό για το TELE USB-300 όταν επιστρέψω στην Θεσσαλονίκη, μετά από μερικές ημέρες.

tolias
22-07-2012, 00:40
Η επιλογή στο μενού είναι για ενεργοποίηση/απενεργοποίηση της ένδειξης της ώρας στην οθόνη της τηλεόρασης.

Ναι, είναι αυτού του τύπου. Θα φτιάξω κωδικό για το TELE USB-300 όταν επιστρέψω στην Θεσσαλονίκη, μετά από μερικές ημέρες.
Ένδειξη της ώρας στην οθόνη της τηλεόρασης; Δεν το πολυκαταλαβαίνω αυτό. Της ώρας, δηλαδή της διάρκειας εγγραφής; Της ώρας που θα φαίνεται στην τηλεόραση τύπου screensaver, όταν πχ βάζεις ράδιο;
Όσο για το τηλεκοντρόλ, έχουν βάλει λάθος φωτογραφία στο περιοδικό.

talos_2002
22-07-2012, 12:08
Ένδειξη της ώρας στην οθόνη της τηλεόρασης; Δεν το πολυκαταλαβαίνω αυτό. Της ώρας, δηλαδή της διάρκειας εγγραφής; Της ώρας που θα φαίνεται στην τηλεόραση τύπου screensaver, όταν πχ βάζεις ράδιο;
Όχι την διάρκεια της εγγραφής, εμφανίζει κοντά στην πάνω δεξιά γωνία της τηλεόρασης ένα μικρό πλαίσιο με την ώρα, ανεξαρτήτως του τι προβάλει.
Θα ανεβάσω κάποιες φωτογραφίες κάποια στιγμή αργότερα, γιατί είμαι εκτός πόλης, χωρίς φωτογραφική, άνετη πρόσβαση το διαδίκτυο κτλ.

Όσο για το τηλεκοντρόλ, έχουν βάλει λάθος φωτογραφία στο περιοδικό.
«Επαγγελματίες»...

steve62742
22-07-2012, 15:41
talos όποτε μπορέσεις πες μας την γνώμη σου για το zapping του δέκτη, αν είναι ικανοποιητικό ή αν έχεις βρει καλύτερο. Επίσης, το ECO που λες είναι κάποια άλλη έκδοσή του?

talos_2002
22-07-2012, 19:47
Το ζάπινγκ είναι βολίδα! Καμία σχέση με το Mstar, ακόμα και με το σύντομο πάγωμα της εικόνας.
Θα ανεβάσω βίντεο και χρόνους όταν επιστρέψω στην Θεσσαλονίκη, αλλά δεν θα είναι σύντομα αυτό (ελπίζω).

Πάντως, η ποιότητα εικόνας του Mstar είναι καλύτερη. Οι γονείς μου δεν πρόσεξαν καμία διαφορά στην ποιότητα, αλλά πρόσεξαν την μεγάλη ταχύτητα αλλαγής καναλιών!

Συνεχίζω να συστήνω ALi για τους μεγαλύτερους, αφού είναι συνηθισμένοι στην ταχύτατη αλλαγή καναλιών των αναλογικών τηλεοράσεων και τους κακοφαίνεται η καθυστέρηση των Mstar. Δεν χρειάζεται να αναφερθώ σε τυχόν απώλεια της σειράς καναλιών σε δέκτη με Mstar που θα τους ενοχλούσε εξαιρετικά.

Ο Strong SRT 8105 είναι σχεδόν ίδιος με τον Strong SRT 8105 ECO που έχει ελαφρώς διαφορετική πλακέτα για να πετύχει λίγο μειωμένη κατανάλωση.

Όταν βρω χρόνο θα κάνω ένα θέμα για τον ECO με φωτογραφίες.

dimitri999
23-07-2012, 00:03
Εμφανιζει το REC στην προσοψη (100%) (Τον εχω)
Εκτος του REC εμφανιζει ενδειξη αν εισαι στο μενου ('MEnU'), όταν κανεις αναζήτηση ('SrCH'), και μερικες αλλες ενεργειες. Φυσικα με κακη αποδοση των γραμματων, εφοσον τα LED ειναι τεσσερα & αριθμητικα!!!

Απλώς δεν εχει πληκτρα CH+ CH- όπως οι αλλοι

Για το μονο προβλημα που πρεπει να σας ενημερωσω επειδη το θεωρω απαραδεκτο, ειναι οτι το TIMSHIFT δεσμευει το μισο stick. Μπορεις να το απενεργοποιησεις απο το μενου, ομως η απενεργοποιηση ακυρωνεται οταν τον σβηνεις. Μολις τον αναψεις και ξαναδει το USB, ξαναδινει το μισο χωρο στο TIMESHIFT (το βλεπεις στις πληροφοριες δισκου). Η επιλογη απενεργοποιησης οστοσο παραμενει στο μενου. Πρεπει να ξανακανεις απενεργοποιηση στο μενου παντα πριν κανεις RECORD (αν χρειαζεσαι ολο το stick, αλλοιως βολευεσαι με το μισο. Αγορασα 16MB για να εχω 7MB).

Ο talos μπορει να δει αν συμβαινει το ιδιο και στον ECO

dimitri999
23-07-2012, 00:36
Για το παραπανω προβλημα εστειλα e-mail στη XORO. Απαντηση δεν πηρα. Ουτε firmware update βρηκα (παρολο το Suchen). (Ουτε οτιδηποτε στα Αγγλικα).

talos_2002
23-07-2012, 16:51
Ένα ανεπίσημο, ανυποστήρικτο firmware που ίσως λύνει κάποια προβλήματα:
http://dl.dropbox.com/u/16268379/%CE%94%CE%AD%CE%BA%CF%84%CE%B5%CF%82%20DVB-T/firmwares/Strong/SRT%208105/SRT8105_v1.3.6_20120518.zip

Δεν έχω κάποια πληροφορία για αυτό.

Δεν έχει δοκιμασθεί στην ECO. Αν κάποιος το τολμήσει, ας μας πει.

Για το παραπανω προβλημα εστειλα e-mail στη XORO
Στην Strong ήθελες να πεις μήπως;

dimitri999
23-07-2012, 23:09
Εχεις δικιο, εκανα λαθος διοτι ψαχνω και τον XORO HRT 7520, που εχει επισης ενδειξεις στην προσοψη με REC κλπ και το ιδιο Panodic τηλεκοντρολ, ομως με CH+ CH- στην προσοψη και με MSTAR 7818. Για αυτους ειπα οτι δεν εχουν update (nicht verfugbar), ουτε καν Αγγλικα, αλλα αυτα αφορουν το αντιστοιχο forum.

Η Strong εχει update (το 1.3.4) το οποιο ουτε ασχολειται με το προβλημα (αν διαβασεις το info txt). Αφου το εγκατεστησα και δεν διορθωθηκε τιποτα, τοτε τους εστειλα το e-mail και περιμενω. Αν δεν γινει κατι συντομα θα εγκαταστησω το δικο σου.

tolias
24-07-2012, 00:21
Όχι την διάρκεια της εγγραφής, εμφανίζει κοντά στην πάνω δεξιά γωνία της τηλεόρασης ένα μικρό πλαίσιο με την ώρα, ανεξαρτήτως του τι προβάλει.
Εμφανίζει την ώρα πάνω από την εικόνα που προβάλει; Περίεργη δυνατότητα. Ευτυχώς έχει και επιλογή απενεργοποίησης.

Πάντως, η ποιότητα εικόνας του Mstar είναι καλύτερη. Οι γονείς μου δεν πρόσεξαν καμία διαφορά στην ποιότητα, αλλά πρόσεξαν την μεγάλη ταχύτητα αλλαγής καναλιών!

Συνεχίζω να συστήνω ALi για τους μεγαλύτερους, αφού είναι συνηθισμένοι στην ταχύτατη αλλαγή καναλιών των αναλογικών τηλεοράσεων και τους κακοφαίνεται η καθυστέρηση των Mstar. Δεν χρειάζεται να αναφερθώ σε τυχόν απώλεια της σειράς καναλιών σε δέκτη με Mstar που θα τους ενοχλούσε εξαιρετικά.
Άλλος ένας ALI με ελαφρώς χειρότερη εικόνα από δέκτες άλλου επεξεργαστή; Το πράγμα αρχίζει να γίνεται λίγο περίεργο. Μήπως είναι γενικότερο πρόβλημα των ALI, ή τουλάχιστον του M3601;
Πάντως συμφωνώ με αυτό για τους ηλικιωμένους. Ανέλαβα να αγοράσω δέκτη για ηλικιωμένη γειτόνισσα μου. Το πρώτο που σκέφτηκα είναι ότι πρέπει να είναι ALI δεδομένου του προβλήματος των M-Star 7818 με το χάσιμο της σειράς των καναλιών. Μου ήρθε η εικόνα να χτυπάει το κουδούνι στις 7 το πρωί γιατί χάλασε το "μηχάνημα που της αγόρασα" και ανακατεύτηκαν τα κανάλια, με σαφή υπαινιγμό ότι της πήρα άχρηστο μηχάνημα. Και φυσικά μετράει το γρήγορο zapping. Πάντως παρόλα τα ψιλοπροβληματάκια λογισμικού που φαίνεται ότι και εδώ υπάρχουν, ο Strong 8105 όπως και ο 8102 παραμένουν στην πρώτη θέση της λίστας μου με ALI λόγω ονόματος, και σχολίων που βλέπω, ότι φαίνεται για ποιοτική κατασκευή από πλευρά μηχανήματος.

talos_2002
21-08-2012, 18:03
Ο κλώνος Digiquest DG3600 HD έχει μια νέα αναβάθμιση με ημερομηνία 31-7-12 (http://www.stamelectronics.com/download/dvbt/dg3600hd_mpeg4_firm.html).

lemon
30-08-2012, 21:46
Παρακαλείτε όποιος έχει παλαιότερη έκδοση fw προ 1.3.4 να επικοινωνήσει με πμ μαζί μου.
Αναζητείται ξεκλείδωτο συμβατό fw της συσκευής.

talos_2002
12-09-2012, 03:06
Βγήκε νέα αναβάθμιση για τον 8105, έκδοση 1.3.6 (http://www.strong.tv/downloads/software/srt8105_v1.3.6_20120518_en.zip).
Το αρχείο είναι ίδιο με εκείνο του πρώτου μηνύματος της σελίδας, δηλαδή του Μαΐου, δυστυχώς.
Η ίδια αναβάθμιση διατίθεται και για τους δέκτες 8102/6/5 ECO από τις δικές τους σελίδες.

Οι αλλαγές που αναφέρονται είναι:
1) Εμφάνιση μηνύματος εάν πατηθεί το πλήκτρο STANDBY κατά την διάρκεια εγγραφής.
2) Εμφάνιση μηνύματος εάν πατηθεί το πλήκτρο REC χωρίς να υπάρχει USB συσκευή συνδεδεμένη.
3) Εμφάνιση μηνύματος ερώτησης κατά την αλλαγή ανάλυσης HDMI.

Οι 2 και 3 υπήρχαν και στην προηγούμενη αναβάθμιση του 8105 ECO, οπότε πρέπει να υπήρχαν και στον 8105.
Η 1 έχει bug, καθώς εάν πιεστεί δύο φορές τον πλήκτρο, απενεργοποιείται χωρίς να περιμένει απάντηση.

Άρα μάλλον είναι σαν να μην βγήκε η αναβάθμιση...

tolias
12-09-2012, 23:38
Αναβάθμιση με τα ίδια χαρακτηριστικά έχει βγει και για τον Strong 8102. Δεν υπάρχει thread για αυτόν τον δέκτη, αλλά πουλιέται σε μερικά ελληνικά μαγαζιά.

talos_2002
15-09-2012, 23:50
Με αφορμή τις αναβαθμίσεις λογισμικού που κυκλοφόρησε η Strong, έκανα κάποιες μετρήσεις της ταχύτητας αλλαγής καναλιών.
Όπου υπάρχει κενό, είναι επειδή υπήρχε είτε πολύ αργή κίνηση για να μπορέσω να βγάλω κάποιο συμπέρασμα είτε στατική εικόνα.

Κανάλι
Αλλαγή
Πάγωμα
Σύνολο

ET1
667
1000
1667

ET3
500
1333
1833

ΕΡΤ HD
1197

1197

Alpha
1200
800
2000

Ant1
934
666
1600

Makedonia
533
800
1333

Mega
1067
800
1867

Skai
634
800
1434

Star
667
967
1634

Nickelodeon
1066
400
1466

Egnatia
800
367
1167

Europe 1
767
366
1133

Dion
600
300
900

Euronews
934

934

TV5
1367
767
2134

4E
1200

1200

Euro
634

634

Gnomi
533
267
800

TV100
633

633

Vouli
843

843

BBC
334
300
634

Deutsche Welle
433
267
700

RIK
434
366
800

NET
1200
1000
2200

Συγκρίνοντας ακόμη και με τους βελτιωμένους χρόνους που είδαμε στον BOXHD (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/80266-LifeView-LV6TBOXHD-Receiver-Recorder?p=1056552907&viewfull=1#post1056552907) με το νέο firmware, φαίνεται ότι η διαφορά παραμένει σημαντική ανάμεσα στον ALi M3601 και τον MStar MSD7818.

Serafeim Karakostas
16-09-2012, 02:31
Δηλαδή στον 8105 κατά το ζάπινγκ έχουμε πάγωμα της εικόνας;

talos_2002
16-09-2012, 13:24
Ναι. Νομίζω στάνταρ το έχει κάνει το παγωματάκι η ALi στο 3601.
Ο δικός σου ο mini-triton HD ίσως να μην το κάνει, αλλά έχει firmware από την εποχή που ο Magellan ήταν μούτσος :D

Serafeim Karakostas
16-09-2012, 14:46
Στην αναβάθμιση 25/5/2011 (που βγάζει το epg αλαμπουρνέζικα) δεν κάνει το παγωματάκι, σε εκείνη όμως της 21/9/2011 το κάνει.

flaski
16-09-2012, 16:15
Ναι. Νομίζω στάνταρ το έχει κάνει το παγωματάκι η ALi στο 3601.
Ο δικός σου ο mini-triton HD ίσως να μην το κάνει, αλλά έχει firmware από την εποχή που ο Magellan ήταν μούτσος :D

Και καλά θα κανει η χΑli να τι βγάλει το παγωματακι γιατί χανει το μεγαλύτερο της όπλο απέναντί στην μσταρ.

tolias
17-09-2012, 23:40
Και καλά θα κανει η χΑli να τι βγάλει το παγωματακι γιατί χανει το μεγαλύτερο της όπλο απέναντί στην μσταρ.
Εντάξει είναι ένα θέμα, αλλά όχι και το μεγαλύτερο όπλο των ALI έναντι των M-Star. Υπάρχουν άλλες πιο σημαντικές διαφορές. Εμένα πάντως μου είναι αδιάφορο, ενώ στο thread του Micro-HD που είχε γίνει μεγάλη γκρίνια για την παγωμένη εικόνα, έγινε "δημοψήφισμα" που παρά την έντονη γκρίνια των αντιπάλων, το 72% ψήφισε ότι προτιμάει να υπάρχει η παγωμένη εικόνα. Και γιατί δίνει την ψευδαίσθηση του πιο γρήγορου zapping και μερικοί την χρησιμοποιούν σαν προεπισκόπηση του προγράμματος κατά το zapping. Βλέπουν πιο γρήγορα τι έχει το κανάλι για να δουν αν θα πάνε στο επόμενο.

Kostas_Y
18-09-2012, 11:11
Εντάξει είναι ένα θέμα, αλλά όχι και το μεγαλύτερο όπλο των ALI έναντι των M-Star. Υπάρχουν άλλες πιο σημαντικές διαφορές. Εμένα πάντως μου είναι αδιάφορο, ενώ στο thread του Micro-HD που είχε γίνει μεγάλη γκρίνια για την παγωμένη εικόνα, έγινε "δημοψήφισμα" που παρά την έντονη γκρίνια των αντιπάλων, το 72% ψήφισε ότι προτιμάει να υπάρχει η παγωμένη εικόνα. Και γιατί δίνει την ψευδαίσθηση του πιο γρήγορου zapping και μερικοί την χρησιμοποιούν σαν προεπισκόπηση του προγράμματος κατά το zapping. Βλέπουν πιο γρήγορα τι έχει το κανάλι για να δουν αν θα πάνε στο επόμενο.

Χωρίς παρεξήγηση, ποιο θεωρείς το μεγαλύτερο όπλο της ALi;

Μέχρι τώρα μόνο την ταχύτητα τους είχα στα "συν", σε όλα τα άλλα θεωρούσα τους Mstar αρκετά καλύτερους.

talos_2002
18-09-2012, 15:05
Ρυθμίζεται η διάρκεια εμφάνισης της Infobar
Ρυθμίζεται η διαφάνεια της Infobar
Δεν θεωρεί τα Σαββατοκύριακα εργάσιμες (αν και έχει άλλο Bug εκεί)
Δεν έχει πολύ χαμηλή ένταση φωνής στα κανάλια όταν συνδεθεί μέσω HDMI (απ'όσο θυμάμαι)
Δείχνει σωστά το 16:9 (δεν χρειάζεται την επιπλέον επιλογή 16:9 Pillarbox, που δεν την έχουν όλοι οι δέκτες και λίγοι χρήστες την γνωρίζουν)
Δεν χάνει την σειρά των καναλιών, οπότε δεν σε αναγκάζει αν τρέχεις σε συγγενείς να τα ξαναρυθμίσεις, ούτε σε εκθέτει σε όποιον τον έχεις συστήσει

Kostas_Y
18-09-2012, 15:29
Ρυθμίζεται η διάρκεια εμφάνισης της Infobar
Ρυθμίζεται η διαφάνεια της Infobar
Δεν θεωρεί τα Σαββατοκύριακα εργάσιμες (αν και έχει άλλο Bug εκεί)
Δεν έχει πολύ χαμηλή ένταση φωνής στα κανάλια όταν συνδεθεί μέσω HDMI 9απ'όσο θυμάμαι)
Δείχνει σωστά το 16:9 (δεν χρειάζεται την επιπλέον επιλογή 16:9 Pillarbox, που δεν την έχουν όλοι οι δέκτες και λίγοι χρήστες την γνωρίζουν)
Δεν χάνει την σειρά των καναλιών, οπότε δεν σε αναγκάζει αν τρέχεις σε συγγενείς να τα ξαναρυθμίσεις, ούτε σε εκθέτει σε όποιον τον έχεις συστήσει

ΟΚ, πράγματα λοιπόν που ή δεν με απασχόλησαν ποτέ ή έχουν διορθωθεί ήδη στους καλούς Mstar.

tolias
19-09-2012, 00:30
Φυσικά και δεν υπάρχει παρεξήγηση. Ο καθένας έχει τα γούστα του.
Οι ALI έχουν ΚΑΙ ρυθμιζόμενη διάρκεια ΚΑΙ ρυθμιζόμενη διαφάνεια στην infobar. Δεν χάνεις υπότιτλους που πέφτουν πάνω στην infobar. Στους ALI η στάνταρ ρύθμιση είναι 10 sec χωρίς διαφάνεια. Στα τελευταία λογισμικά άρχισε να μπαίνει ή η μία ή ή άλλη δυνατότητα.
Γρηγορότερο zapping. Αυτό με έκανε από μόνο του να μην αρκούμαι στον M-Star 7828 που έχω και να πάρω πρώτα τον F&U 2205 και μετά τους ALI.
Με όποιον τρόπο και να κάνεις εγγραφή μπορείς να ορίσεις ακριβή χρόνο εγγραφής. Ακόμα και με απευθείας εγγραφή. Ένας νομίζω M-Star έχει δυνατότητα να ορίσεις ακριβώς χρόνο εγγραφής με απευθείας εγγραφή.
Τα αρχεία που κάνει είναι 3,8 GB. Πολλούς τους ενδιαφέρει αυτό. Οι M-Star κόβουν τις εγγραφές στα 2GB εκτός από λίγους που το έχουν τροποποιήσει αυτό. 3,8 GB είναι περίπου δύο ώρες. Σε πολλούς αρκεί.
Η λίστα των αρχείων του σκληρού δίσκου περιέχει όλα τα αρχεία. Δεν τα ξεχωρίζει σε ταινίες, ήχο, φωτογραφίες. Ότι θέλω το βρίσκω αμέσως και δεν μπαινοβγαίνω σε υπομενού όπως στους M-Star.
Η προβολή των αρχείων και των εγγραφών έχει πολύ πιο σαφή κίνηση μπρος πίσω γιατί όταν πατάω ff ή fb και όταν πατάω μετά το play ξεκινάει ακριβώς στο πλάνο που το πάτησα. Και με τον F&U 2205 και με τον M-Star που έχω το play ξεκινάει γύρω στα 10 sec αργότερα. Αυτό δεν είναι θεωρητικό. Προσπάθησε να δεις μία αθλητική εκπομπή όπως κάνω εγώ, και προσπάθησε να πας λίγο πίσω για να ξαναδείς μία φάση. Κάντο και με ALI και με M-Star όπως το έχω κάνει εγώ. Αυτό με έκανε να μην ξαναγράψω Αθλητική Κυριακή με M-Star ή F&U 2205.
Δεν έχει το πρόβλημα με το χάσιμο της σειράς των καναλιών. Νομίζω ακόμα δεν έχει λυθεί στους M-Star 7818 γιατί ο 7828 μου δεν το κάνει. Αυτό από μόνο του με έκανε σε ηλικιωμένη γειτόνισσα μου που με εξουσιοδότησε να της πάρω και να της τοποθετήσω δέκτη να της πάρω ALI. Φαντάσου τι θα πάθει ένας ηλικιωμένος αν χάσει την σειρά των καναλιών.
Αυτά είναι αυτά που με ενδιαφέρουν εμένα και σε όλα με καλύπτουν περισσότερο οι ALI. Υπάρχουν και άλλα όμως.
"Δεν θεωρεί τα Σαββατοκύριακα εργάσιμες (αν και έχει άλλο Bug εκεί)
Δεν έχει πολύ χαμηλή ένταση φωνής στα κανάλια όταν συνδεθεί μέσω HDMI (απ'όσο θυμάμαι)
Δείχνει σωστά το 16:9 (δεν χρειάζεται την επιπλέον επιλογή 16:9 Pillarbox, που δεν την έχουν όλοι οι δέκτες και λίγοι χρήστες την γνωρίζουν)"
Αυτά που γράφει ο talos_2002 δηλαδή. Ιδίως η τελευταία δυνατότητα απασχολεί πολύ τους χρήστες M-Star και σε πολλούς δεν έχει λυθεί ακόμα.
Όλα αυτά είναι βασικά όλων των ALI και όχι απλώς βελτίωση του δικού μου Lifeview.
Φυσικά και οι ALI έχουν και μερικά που δεν δουλεύουν σωστά. Η ποιότητα εικόνας, το τρέχον-επόμενο στην infobar που τρώει χώρο από το όνομα της εκπομπής που αν είναι μακρύ δεν χωράει, όταν πας στην λίστα αρχείων βίντεο στον σκληρό δίσκο κάνει μία προεπισκόπηση του αρχείου που τρώει χρόνο και δεν κατεβαίνει γρήγορα στην λίστα κτλ. Ελπίζουμε σε βελτιώσεις των λογισμικών που θα βελτιώνει και τα άσχημα.
Αλλά ακόμα και έτσι πιστεύω ότι για χρήση περισσότερο δέκτη οι ALI έχουν σωστότερη αρχιτεκτονική. Αν λυθούν και ορισμένα άσχημα θα είναι ακόμα καλύτεροι.
Αντίθετα σε χρήση media player οι M-Star είναι καλύτεροι κυρίως λόγω της μεγαλύτερης συμβατότητας αρχείων και την καλύτερη λειτουργία των υποτίτλων. Δεν είναι τυχαίο ότι σε ένα thread M-Star τα περισσότερα σχόλια αφορούν τον τομέα media player που φαίνεται να απασχολεί περισσότερο τους χρήστες τους. Και οι ALI έχουν βελτιωθεί πολύ σε αυτό πλησιάζοντας τους M-Star, όπως και οι M-Star έχουν αρχίσει να χρησιμοποιούν πολλά στοιχεία των ALI όπως τις ρυθμίσεις infobar κτλ. Υπάρχει μία σύγκλιση και περιμένω τον δέκτη που θα ταιριάζει τα καλύτερα στοιχεία και από τους δύο.

talos_2002
19-09-2012, 01:22
το τρέχον-επόμενο στην infobar που τρώει χώρο από το όνομα της εκπομπής που αν είναι μακρύ δεν χωράει
Η ALi έχει βελτιώσει την Infobar στο νεότερο firmware, όπως αυτό φαίνεται στην αναβάθμιση 1.1.4 του Thomson THT501 (http://www.thomsonstb.net/downloads/software/tht501_v1.1.4_20120913_en.zip).

Προηγούμενη Infobar:
http://obrazki.elektroda.pl/9648163600_1347990953.jpg

Νέα Infobar:
http://obrazki.elektroda.pl/3752578500_1347990951.jpg

tolias
19-09-2012, 01:42
Ωραίο. Έχουν μεγαλώσει δηλαδή την infobar. Εγώ σκέφτηκα την κατάργηση των λέξεων τρέχον-επόμενο στους ALI. Στους M-Star δεν υπάρχει και δεν χρειάζεται. Αλλά εδώ βρήκαν άλλον τρόπο. Έχουν μακρύνει την infobar και σίγουρα χωράει όλο το όνομα του προγράμματος. Το κακό είναι ότι πολλές αλλαγές γίνονται αλλά από ότι έχω καταλάβει όλες είναι έξτρα και πληρώνονται και γιαυτό λίγες αγοράζονται από τις εταιρείες και μπαίνουν στα λογισμικά τους.

tolias
19-09-2012, 03:07
Στα χαρακτηριστικά των ALI που ανέφερα παραπάνω ξέχασα να αναφέρω και άλλα δύο.
Την δυνατότητα των περισσότερων ALI να γράφουν μία εγγραφή και ταυτόχρονα να προβάλλουν μία άλλη. Δεν είμαι σίγουρος τι κάνουν οι M-Star σε αυτόν τον τομέα.
Την λειτουργία Βήμα, για την οποία είχε γίνει και καυγάς πριν μερικές μέρες σε άλλο thread. Συγκεκριμένα πατώντας το pause σε μία προβολή ή εγγραφή σταματάει η προβολή. Ξαναπατώντας το pause μπορείς να προχωρήσεις καρέ-καρέ. Στον ένα μου ALI θέλει ένα πάτημα για κάθε καρέ. Στον άλλο θέλει πατημένο συνέχεια και πάει μόνο του. Αν το συνδυάσεις με αθλητική εκπομπή μπορείς να δεις αν είναι όντως πέναλτυ ή όχι. Δεν υπάρχει στους M-Star.
Το κακό είναι πως ότι και να πατήσεις ενεργοποιείται η infobar και ορισμένες λειτουργίες media player θέλουν χρόνο παραμονής infobar 1 sec. Επηρεάζει infobar σε κανάλια και προβολή αρχείων. Γιαυτό λέω χρειάζονται και βελτιώσεις.

Kostas_Y
19-09-2012, 10:43
Να ευχαριστησω τον tolia για τα αναλυτικότατα μηνύματα του. Θα μπορούσα να προσθέσω κάποιες σκέψεις μου αλλα δεν θέλω να βγούμε ακόμα πιο πολύ εκτός θέματος -bye-

Καλή η νέα infobar αλλα πάλι οι γραμματοσειρές και τα γραφικά μου θυμίζουν τον SD δέκτη που πήρα για τους γονείς μου το 2010...
Μήπως έγινε πιο φαρδύ και το EPG; (Άλλο μεγάλο πρόβλημα που έχω με τους ALi)

tolias
20-09-2012, 01:39
Να ευχαριστησω τον tolia για τα αναλυτικότατα μηνύματα του. Θα μπορούσα να προσθέσω κάποιες σκέψεις μου αλλα δεν θέλω να βγούμε ακόμα πιο πολύ εκτός θέματος -bye-

Καλή η νέα infobar αλλα πάλι οι γραμματοσειρές και τα γραφικά μου θυμίζουν τον SD δέκτη που πήρα για τους γονείς μου το 2010...
Μήπως έγινε πιο φαρδύ και το EPG; (Άλλο μεγάλο πρόβλημα που έχω με τους ALi)
Να είσαι καλά φίλε Kosta_Y. Όλα αυτά που έγραψα είναι η απάντηση στα θετικά των ALI και επικέντρωσα εκεί. Φυσικά και οι M-Star έχουν τα δικά τους θετικά. Αλλά τουλάχιστον για μένα είχα την τύχη (ή ατυχία) ο πρώτος μου δέκτης να είναι M-Star και με σημάδεψε το αργό zapping του, ιδίως στο πρώτο λογισμικό του. Γιατί το τελευταίο είναι 40% περίπου πιο γρήγορα από το πρώτο. Και με έκανε να στραφώ στους πιο γρήγορους δέκτες και να μείνω εκεί. Και να συμπαθήσω τα χαρακτηριστικά τους. Και έχω ακόμα τον πρώτο μου M-Star που με το λογισμικό που έχει τώρα είναι καλύτερος από αρκετούς κατοπινούς M-Star. Άρα είμαι καλυμμένος από M-Star αν και ομολογώ ότι μερικοί με έβαλαν σε πειρασμό, όπως ο Ferguson. Και κάνω χρήση κυρίως δέκτη, εγγραφές, και κάποια όχι πολύ βαριά αρχεία. Αν τον ήθελα κυρίως media player θα έμενα και εγώ στους M-Star. Παρόλα αυτά ο M-Star μου είναι ακόμα αργότερος στο zapping από τους άλλους δέκτες μου.
Η δομή των μενού είναι δομικό χαρακτηριστικό των επεξεργαστών. Οι ALI έχουν το ίδιο από το 2010 όπως λες και οι M-Star έχουν το ίδιο με τον δικό μου M-Star του 2010. Δεν αλλάζουν εύκολα αυτά, και όσες εταιρίες επεμβαίνουν συνήθως είναι μόνο στα χρώματα.
Μόνο η F&U έχει επέμβει δραστικά σε μενού. Στους F&U 2205 το μενού των λογισμικών 2.χχ είναι ολόκληρο υπομενού των λογισμικών 1.χχ
Δεν με χαλάει και πολύ αυτή η σταθερότητα γιατί με μιά ματιά του μενού καταλαβαίνεις τι επεξεργαστή έχουν. Οι εταιρίες, τα sites, τα μαγαζιά, ακόμα δεν γράφουν τι επεξεργαστή έχει ο δέκτης που πουλάνε (αν και είναι το σημαντικότερο χαρακτηριστικό ενός δέκτη), και με βολεύει με μία ματιά στο μενού να το καταλαβαίνω αμέσως.
Όσο για το EPG των ALI είναι μεν διαφορετικό, αλλά αν ασχοληθείς γρήγορα το μαθαίνεις. Η κίνηση του είναι οριζόντια αντί κάθετη όπως στους M-Star και αν φαίνεται αργό στην μετακίνηση, αν εξοικειωθείς λίγο με τα κουμπιά που φαίνονται στο κάτω μέρος του παραθύρου, γίνεται παιχνιδάκι. Γιατί έχει μετακίνηση κατά ώρα, εκπομπή, μέρα, ανάλογα το κουμπί που θα πατήσεις.