PDA

View Full Version : Νέος στην NOVA

Thodorisath
21-06-2012, 10:21
Καλημερα παιδια, μετα απο αγορα νεας τηλεορασης, σκευτομαι να παω στην νοβα.

Θελω να συνδιασω forthnet με nova.

Το double play forthnet εχει 24mbs και απεριοριστα τηλεφωνα με 24.9eyro.

Η επιγεια νοβα, τι παραπανω μου δινει απο το ηδη ψηφιακο σημα της digea ?

Το start pack και το value pack , δινουν HD-3d? ειναι αλλος εξοπλισμος?
Με το start pack ειναι στα 34 ευρω το μηνα μαζι με το ιντερνετ, καλη τιμη.

Τι λετε?

Εξοπλισμο τον δινουν δωρεαν, η συνδεση ποσο κανει? θα χρειαστω κατι παραπανω?

Επισης, εχω εναν αποκωδικοποιητη nokia αρκετα παλιο που παιρνει ομως καρτες (με πιατο κλπ), σε αυτον θα λειτουργει η καρτα της νοβα ? ειναι η ιδια για απλη νοβα και hd?

Σας ευχαριστω εκ των πρωτερων.

jimitsis
21-06-2012, 10:57
1. Καλημέρα.
2. Να τα συνδιάσεις.
3. Απεριόριστα σταθερά και 30΄ για κινητά. Μετά το χρόνο λένε, πάει στα 34.90.
4. Ανάλογα το πακέτο, δίνει ένα αθλητικό, ένα κινηματογραφικό, ή και τα δύο. Κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει μία.
5. Δυστυχώς δεν δίνουν. Είναι θέμα πακέτου, όχι εξοπλισμού.
6. Εφ΄όσον σε ικανοποιούν τα κανάλια, η τιμή είναι καλή.
7. Λέω ότι ανάλογα με τα ενδιαφέροντα σου, ίσως είναι καλύτερο κάποιο πακέτο sport+value, ή cinema+value σε συνδιασμό με το double play economy βέβαια.
8. Νομίζω ότι στους καινούργιους δίνουν δώρο αποκωδικοποιητή + router. Πληρώνεις πιάτο + εργατικά (χωρίς να είμαι 100% σίγουρος).
9. Υποχρεωτικά παίρνεις τον εξοπλισμό τους.
10. Δεν κάνει τίποτα -bye-

Thodorisath
21-06-2012, 11:05
Αρα αν θελω, HD πρεπει να παω σε πιατο? σε οποιο πακετο θελω? η μονο στο full δινουν HD?

Απ'οσο το εχω ψαξει η επιγεια ειναι μια μπουρδα...

jimitsis
21-06-2012, 11:16
H υπηρεσία HD είναι προστιθέμενη και κοστίζει 5 ευρώ. Με το full pack παίρνεις όλα τα κανάλια, με το cinema παίρνεις το κινηματογραφικό και τα ντοκυμαντέρ, με το sports παίρνεις τα αθλητικά και τα ντοκυμαντέρ. Για 3D νομίζω ότι θέλει αποκλειστικά full pack...
Για οικονομικό HD συμφέρει ο οτε tv.

Thodorisath
21-06-2012, 11:30
Πιο πολυ με ενδιαφερουν τα documanter τα history κλπ παρα τα mega-ant1 κλπ.

Με το start pack ή το value pack HD θα ειμαι οκ γι αυτα? η πρεπει να παρω καποιο εκ των cinema-sports?

kataras
21-06-2012, 14:10
Πιο πολυ με ενδιαφερουν τα documanter τα history κλπ παρα τα mega-ant1 κλπ.

Με το start pack ή το value pack HD θα ειμαι οκ γι αυτα? η πρεπει να παρω καποιο εκ των cinema-sports?

οτι σου ειπαν κα οι αλλοι.εφοσον θελεις forthnet σε συμφερει για τις προτιμησεις σου το πακετο σινεμα

jpil
21-06-2012, 14:56
Για τις προτιμήσεις σου σε συμφέρει το πακέτο αυτό,

http://www.forthnetgroup.gr/ServicesDefault.aspx?a_id=1158

όχι το πακέτο σινεμά!

Τα κανάλια είναι αυτά,

http://www.forthnetgroup.gr/ServicesDefault.aspx?a_id=3819

jimitsis
21-06-2012, 15:03
Το start pack δεν έχει το history όμως...

jpil
21-06-2012, 15:05
Ότι θέλει ο φίλος, εάν θέλει να πληρώσει παραπάνω για ένα κανάλι ας το κάνει.

sakels
21-06-2012, 16:43
Σε σχετικο φορουμ λεγεται οτι το history θα μπει στο start και οτι απο 5/7 καταργειται το value

sakels
21-06-2012, 16:45
Φιλε αυτο που σε συμφερει τωρα ειναι το dpeco+cinema+value στα 49,90 με δωρο τον εξοπλισμο (μονο το πιατο πληρωνεις 10 ευρω) νομιζω ειναι δωρεαν και η εγκατασταση η καλυτερα κανε την μονος. :-))

Thodorisath
21-06-2012, 18:55
Αρα για να καταλαβω, αν δεν παρω full-cinema-sports pack θα εχω ολα τα αλλα? η αλλαζουν αναμεσα σε επιγεια-value-start pack?

Μηπως να βαλω το ιντερνετ μονο και να περιμενω καμμια προσφορα? μεσα-μετα το καλοκαιρι?

jimitsis
21-06-2012, 19:10
Βάλε κατ΄αρχάς το double play economy και το start pack. Αν θες μετά, αλλάζεις προς μεγαλύτερο πακέτο (value, cinema+value, sport+value, full).
Προς πιο ακριβό πακέτο μπορείς να πας ανά πάσα στιγμή, προς πιο φθηνό όμως όχι. :idea:

kataras
21-06-2012, 19:12
φιλε μου ριξε καμια ματια στο σαιτ της φορτνετ και θα βρεις τη λυση
μου φαινεσαι μπερδεμενος
αλλο η επιγεια αλλο η δορυφορικη αλλο το να μαντεψεις νεες προσφορες αλλο το τι μας ξημερωνει

dtzgr
21-06-2012, 23:37
Σε σχετικο φορουμ λεγεται οτι το history θα μπει στο start και οτι απο 5/7 καταργειται το value
Μήπως μπορείς να μας πεις ποιο είναι αυτό το φόρουμ; τα fx και foxlife σε ποιό πακέτο θα πάνε;

AFam
21-06-2012, 23:55
Value Pack τέλος......

http://www.forthnetgroup.gr/ServicesDefault.aspx?a_id=781

AFam
21-06-2012, 23:56
Μήπως μπορείς να μας πεις ποιο είναι αυτό το φόρουμ; τα fx και foxlife σε ποιό πακέτο θα πάνε;

Πήγαν στο Start.....δες το λινκ που έβαλα από πάνω...

GEORGE M.
22-06-2012, 00:00
Value Pack τέλος......

http://www.forthnetgroup.gr/ServicesDefault.aspx?a_id=781

Τι λες τώρα. Απώλεια ...
Πάντως τα κανάλια του Value τα πρόσθεσαν στο Start Pack (ΠΧ το FoxLife δεν ήταν στο Start Pack). Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Πολύ καλό αυτό και μπράβο τους.

Serafeim Karakostas
22-06-2012, 01:19
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/65355-News?p=1056487850&viewfull=1#post1056487850 Λογικά έρχονται μειώσεις τιμών.

dtzgr
22-06-2012, 08:54
ισχύει και για τους υφιστάμενους του startpack? εγώ πάντως χτες δεν τα έβλεπα (έπαιρνα Ε16-4). Υπάρχει κανεις με σταρτ που τα βλέπει?

tiniakos
22-06-2012, 09:28
Αυτοί που έχουν value τι θα κάνουν.
Θα πάνε στο start pack με την αντίστοιχη μειωμένη τιμή ή θα παραμείνουν στο value?

Thodorisath
22-06-2012, 10:52
Σε περιπτωση αλλαγης τιμων η καναλιων η πακετων, γινεται αυτοματη ανανεσωση στο ο,τι εχεις? πχ αν προσθεσουν στο σταρτ ενα καναλι θα μπει και δικο μου?
Αν αλλαξει η τιμη του σταρτ? αλλαζει και σε εμενα? κλπ (αν βαλω σταρτ).

AFam
22-06-2012, 10:57
Μάλλον τα παλαιά συμβόλαια θα μείνουν ως έχουν έως τη λήξη τους. Αυτό λέει η λογική "Νόβα" ...

Θα δούμε....

dtzgr
22-06-2012, 11:04
Τότε η λήξη τους θα έρθει άμεσα, μου φαίνεται...

kataras
22-06-2012, 12:33
επιτελους ρε σεις της νοβα ξυπνησατε
ας οψεται ο οτεσατ και οι διακοπες των συμβολαιων σας και ενεκα της κρισης
τωρα επιτελους το σταρτ-πακ αξιζει τα λεφτα του
καντε και καλυτερες τιμες στα αλλα πακετα καιδω ειμαστε

tiniakos
22-06-2012, 16:14
Ο πεθερός μου έχει value pack, χωρίς δέσμευση.
Μιλήσαμε με εξυπηρέτηση πελατών και μας είπε ότι από 5/7 που καταργείται μπορούμε να πάμε σε όποιο πακέτο θέλουμε.
Όμως για αυτούς που ήταν στο value υπάρχει προσφορά με 35 ευρώ και κάτι ψιλά αν πάνε στο cinema pack με αυτή την τιμή να ισχύει για 3 χρόνια χωρίς δέσμευση.
(Τα 35 ευρώ για εμένα πρέπει να είναι η νέα τιμή στο cinema για όλους τώρα με την κατάργηση του value, γενικότερα μια αναθεώρηση τιμών προς τα κάτω επιβάλλεται για τη νόβα άμεσα).

akismei
23-06-2012, 09:39
καλημερα
ειμαι κατοχος φορθνετ double play economy με προνομιο value pack στα 39,90 ευρω.
μιλησα με την εξυπηρετηση νοβα και μου επιβεβαιωσαν οτι απο 5/7 σταματαει το value pack , οποτε η νοβα μου κανει προσφορα για τρια χρονια σε προνομιακη τιμη το σπορ πακετο στα ιδια χρηματα που εδινα (δηλαδη 18,74 ευρω) ή το σινεμα πακετο με επιπλεον 5 ευρω. η τιμη της τηλεφωνιας φορθνετ (21,42) δεν επηρεαζεται.

καλη μου ακουγεται η προσφορα, αλλα θα ηθελα την αποψη σας για το σπορ πακετο εαν αξιζει. τι γινεται με τα συμβολαια που εχει η νοβα με την πρεμιερ λιγκ, super league , nba και champions league?μεχρι ποτε ισχυουν?

speed79
23-06-2012, 10:46
super league 2 χρονια ακομα. premier 1 χρονο, nba πηγε στην ote απο φετος, champions league νομιζω 2 χρονια ακομα

jimitsis
23-06-2012, 10:55
Premier league και champions league ισχύουν για ένα χρόνο ακόμα. Η έξοχη super league νομίζω για 2 χρόνια. ΝΒΑ φινίτο (το πήρε ο οτε).
Ισπανικό, Ιταλικό, Γερμανικό, Γαλλικό λήγουν και γίνονται διαπραγματεύσεις. Λέγεται ότι δεν αναμένονται σημαντικές εξελίξεις (ό,τι είχε ο οτε μάλλον το κρατάει και η nova το γαλλικό), αλλά κανείς δεν ξέρει σίγουρα. :chinese:

jimitsis
23-06-2012, 11:01
super league 2 χρονια ακομα. premier 1 χρονο, nba πηγε στην ote απο φετος, champions league νομιζω 2 χρονια ακομα

Για champions league, europa league και euroleague και εγώ δεν είμαι σίγουρος. Είναι ένα, ή δύο χρόνια ακόμα? :hmmmm2:

yianniskyr
23-06-2012, 12:49
Σίγουρα δεν θα εχει κ΄αποιους αγώνες NBA? οι σχολιαστές προχθές στον τελικό αναφέρανε οτι θα μεταδίδονται και απο την NOVA

Aggelis13
23-06-2012, 14:14
Σίγουρα δεν θα εχει κ΄αποιους αγώνες NBA? οι σχολιαστές προχθές στον τελικό αναφέρανε οτι θα μεταδίδονται και απο την NOVA

http://www.sport-fm.gr/article/559560 Οχι δε θα εχει η Nova αγωνες..

Serafeim Karakostas
23-06-2012, 20:23
Για champions league, europa league και euroleague και εγώ δεν είμαι σίγουρος. Είναι ένα, ή δύο χρόνια ακόμα? :hmmmm2:
Μέχρι το 2015. http://www.capital.gr/Articles.asp?id=1295564

jimitsis
24-06-2012, 11:19
Τhanks. :2thumb22sup:

yianniskyr
24-06-2012, 13:46
Απο μπάσκετ τι προβλέπεται ? εκτός απο NBA

poromenos
24-06-2012, 17:22
  καλημερα
ειμαι κατοχος φορθνετ double play economy με προνομιο value pack στα 39,90 ευρω.
μιλησα με την εξυπηρετηση νοβα και μου επιβεβαιωσαν οτι απο 5/7 σταματαει το value pack , οποτε η νοβα μου κανει προσφορα για τρια χρονια σε προνομιακη τιμη το σπορ πακετο στα ιδια χρηματα που εδινα (δηλαδη 18,74 ευρω) ή το σινεμα πακετο με επιπλεον 5 ευρω. η τιμη της τηλεφωνιας φορθνετ (21,42) δεν επηρεαζεται.

καλη μου ακουγεται η προσφορα, αλλα θα ηθελα την αποψη σας για το σπορ πακετο εαν αξιζει. τι γινεται με τα συμβολαια που εχει η νοβα με την πρεμιερ λιγκ, super league , nba και champions league?μεχρι ποτε ισχυουν?

Η προσφορά φαίνεται καλή..Εάν εξαιρέσεις το NBA τα υπόλοιπα τα έχει η Νόβα.Οπότε θεωρώ αξίζει.

sakels
24-06-2012, 17:51
τελικα ο ανταγωνισμος σε αυτον τον τομεα ειναι δικοπο μαχαιρι. απο τη μια οντως κινοτοποιουνται οι εταιριες προς οφελως των καταναλωτων αλλα απο την αλλη το περιεχομενο μοιραζεται και στο τελος χρειαζεσαι δυο συνδρομες... δλδ τι δυο φθηνα πακετα... τι ενα και ακριβο. πφφφφ

akismei
24-06-2012, 19:48
Η προσφορά φαίνεται καλή..Εάν εξαιρέσεις το NBA τα υπόλοιπα τα έχει η Νόβα.Οπότε θεωρώ αξίζει.

για το σινεμα πακετο τι λετε; αξιζει τα 5 ευρω επιπλεον.

GEORGE M.
24-06-2012, 20:14

Αλήθεια, θα έχει Ισπανικό μπάσκετ και του χρόνου;

GEORGE M.
24-06-2012, 20:31

Αλήθεια, θα έχει Ισπανικό μπάσκετ και του χρόνου;

Καλά.. τα χω χαμένα! Νόμιζα ότι είμαι στο θέμα του ΟΤΕ. ότι θέλω διαβάζω!
Σόρρυ παίδες!

Αν μπορέσει κάποιος διαχειριστής να το μεταφέρει την ερώτηση στο θέμα του ΟΤΕ. Ευχαριστώ.

Thodorisath
24-06-2012, 21:51
Ψαχνω να δω τι θα βαλω στην νεα τηλεοραση μου αναμεσα σε νοβα και οτε και ειναι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα...

Ο οτε εχει πιο οικονομικο HD απο την νοβα και πιο πολλα καναλια HD.
Η νοβα εχει καλυτερες και περισσοτερες ταινιες (προς το παρων).
Ο οτε εχει περισσοτερα αθλητικα αλλα η νοβα εχει αγγλικο και CL αρα... και στα 2 χαμενος-κερδισμενος..
Δεν ξερουμε ακομα τι θα γινει με τα "2α" καναλια φαση Extra-bluesky-τηλεαστη απο 20/7 που κλεινει το αναλογικο σημα.
Κοστος εξοπλισμου ειναι το ιδιο και στα 2.
Τα ελευθερα καναλια μεσω δορυφορου ειναι παρομοια αρα μια η αλλη.

Τελος επειδη θα συνδιαστει με ιντερνετ ο ΟΤΕ εχει μακραν πιο σταθερο ιντερνετ και λιγοτερα προβληματα απο την forthnet.
Ομως ειναι 5-10 ευρω πιο ακριβως και σε ψιλο-δεσμευει να παρεις οτε τβ και οχι νοβα...

ΠΟΛΥ ωραια τα εχουν κανει στο Ελλαδισταν! Θες 100 ευρω το μηνα για να βλεπεις οτι σ'αρεσει + ιντερνετ... αλλιως και δινεις 50 το μηνα (600 το χρονο εν μεσω κρισης για τηλεοραση!) και συμβιβαζεσα!

johns
26-06-2012, 16:05
βασικά αυτά είναι τα πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα του ανταγωνισμού. από πλευράς τιμής πάντως νομίζω ότι τα συνδυαστικά forthnet-nova είναι πιο οικονομικά από τα αντιστοιχα του ote.

poromenos
29-06-2012, 13:29
Το δίκτυο της forthnet δεν έχει και τόσο μεγάλη διαφορά από αυτό του OTE του οποίου από ότι φαίνεται από τα γραφόμενα
παρουσιάζει και αυτό τα προβλήματά του.

akismei
07-07-2012, 14:31
τελικα στις 5/07 η νοβα μου εδωσε το sport πακετο οπως μου ειχαν πει τηλεφωνικα. οποτε με συνολικα 39,90 ευρω το μηνα θα εχω το sport πακετο και forthnet dp economy.
επιτελους ο γνησιος ανταγωνισμος (οτε ) δουλεψε προς οφελος των καταναλωτων.

υ.γ. πρωην κατοχος value pack + dp economy στα 39,90 ευρω