PDA

View Full Version : Ποιον ψηφιακό δέκτη να επιλέξω...

Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12

tolias
13-03-2013, 02:11
Δυστυχως δεν ειναι μονο η ελλειψη Ελληνικων στο EPG και στην infobar για τον T650i.
Ειναι περισσοτερα στο θεμα προγραμματισμου και αναπαραγωγης εγγραφης. Πολλες μικρες λεπτομερειες αλλά ενα παραδειγμα που δεν αποτελει μικρη λεπτομερεια ειναι το οτι στο καθετο EPG δεν πιανει ο προγραμματισμος εγγραφης, εκτος του οτι δεν αλλαζει καναλι.
Ετσι χανεται μια σημαντικη λειτουργια, μιας και μενει το οριζοντιο EPG που ισοδυναμει με σπαζοκεφαλια (αφου ειναι ακαταλαβιστικο) και αργα τα ζα (αφου προσπερναει αργα - αργα τις ωρες)

Δυστυχως εγινε μια κινηση να μοιασει στο λογισμικο Cameleon, οπως τις 32 θεσεις εγγραφης, το καθετο EPG, και καποιες αλλες λειτουργιες αλλά δεν εγινε Cameleon.

Οταν γινει θα αξιζει και με το παραπανω να κανεις αυτη την αποσταση για τον αποκτησεις, οχι μονο για 45 ευρω αλλά και για παραπανω.

Το να αλλαξεις παντως τους 3601 με 3801 και μονη αλλαγη να ειναι το τσιπακι δεν λεει κατι.
Αν υποθεσουμε οτι την αλλαγη την κανεις για την καλυτερη ποιοτητα εικονας τοτε θα μπορουσες να γραφεις με τους 3601 και να βλεπεις απο τον 3801, αν και χρειαζεται μεταφορα φακελου απο Η/Υ.
Η πραγματικη διαφορά θα ηταν να παρεις κατι που δουλευει οπως το λογισμικο Cameleon.
Όντως το κάνω αυτό μερικές φορές. Δηλαδή να γράφω κάτι με τον έναν δέκτη και να το βλέπω με άλλον. Αλλά δεν βλέπουν όλοι οι δέκτες όλες τις εγγραφές. Ο Lifeview A1 που έχω πχ δεν βλέπει τον φάκελο εγγραφών του Lifeview A, αν και οι δύο γράφουν .ts. Βλέπει όμως τον φάκελο εγγραφών και τις εγγραφές που κάνει ο Crypto 210AD που έχω. Ίσως γιατί και οι δύο αυτοί είναι της Giec.
Στον Ferguson έχω κολλήσει με την έλλειψη του ελληνικού EPG. Αυτό με ενοχλεί κυρίως. Η μορφή του EPG δεν με ενοχλεί. Την έχω συνηθίσει
από τους άλλους ALI που έχω. Και αν συνηθίσει κανείς τα κουμπάκια πλοήγησης που έχει στο κάτω μέρος η κίνηση γίνεται πολύ πιο γρήγορη.
Για τα άλλα προβλήματα δεν ξέρω. Η αγορά δέκτη τελικά είναι η τέχνη του συμβιβασμού. Πολλά από τα προβλήματα που γράφουμε είναι υπερβολικά και απευθύνονται στις εταιρίες που τους κατασκευάζουν. Τους ζορίζουμε για να τα εμφανίσουν. Στην καθημερινή χρήση λίγα από αυτά μας ενοχλούν. Και εγώ έχω συνεισφέρει σε δημιουργία λίστας, αλλά τα πραγματικά προβλήματα που με ενοχλούσαν ήταν το 1/3 της λίστας. Εξαρτάται βέβαια και από την χρήση που κάνει κανείς. Μόνο αν αποκτήσω τον δέκτη θα δω τι από αυτά πραγματικά θα με ενοχλεί.
Άσε που θα χρειαστώ και ένα καλώδιο ή αντάπτορα ή hub γιατί δεν μπορώ να ψάχνω στο πίσω μέρος την θύρα USB. Το κόστος αναβαίνει έτσι.

... Ή μήπως υπάρχει κανένας άλλος ALI 3801, αλλά να μην έχει το τηλεκοντρόλ του Lifeview Α1; Θέλω να αποσύρω τους ALI 3601 που έχω.
Έκανα μία έρευνα μόνος μου. Οι Crypto Redi 211/211D, Crypto Redi 215A, και F&U MPF3469 έχουν το ίδιο οπτικά τηλεκοντρόλ με τον Lifeview A1 που έχω. Μπορεί να έχουν άλλες συχνότητες, αλλά δεν το ρισκάρω.
Ο E-space Libra αν είναι ALI 3801, δεν ξέρω τι τηλεκοντρόλ έχει.
Ο Audioline HD022 δεν ξέρω επίσης τι τηλεκοντρόλ έχει, αλλά μου κάνει για Giec όπως και οι Crypto και F&U που προανέφερα, και ο LIfeview A1 που έχω. Δεν αποκλείεται να έχει το ίδιο τηλεκοντρόλ. Αλλά τον δίνει ο Γερμανός και διαπιστώνεται εύκολα. Αλήθεια γιατί κανένα site που τον δίνει δεν έχει φωτογραφία του τηλεκοντρόλ;
Οπότε μένει μόνο ο Ferguson T650i και ο Digiview DV913. Οι δύο αυτοί είναι και οι μόνοι που έχουν και αναβάθμιση. Έχουν διαφορετικό τηλεκοντρόλ από του Α1. Η αναβάθμιση του Digiview έχει ημερομηνία τέλος/10/2012. Δηλαδή της εποχής και του Α1. Εκεί με βλέπω.
Άλλον ALI 3801 δεν ξέρω, και η Ισπανία πέφτει λίγο μακρυά...

Είχα αναφέρει αυτόν:
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.603585
Υπάρχει και αδελφάκι:
http://www.electronet.gr/ProductDetails.aspx?product=07f3826c-e08e-478c-aca4-242e94ef66eb&ref=bestprice.gr

-Επεξεργασία-
Διόρθωση: Giec είναι μόνο οι Crypto 211, F&U 3469 και Lifeview Α1. Πιθανόν και ο Audioline. Ο Crypto 215A και ο Lifeview A2 που είχε εμφανιστεί για λίγο είναι Panodic αλλά έχουν το ίδιο τηλεκοντρόλ με τους 3 πρώτους. Εμφανισιακά τουλάχιστον, αλλά μπορεί να έχουν και τις ίδιες συχνότητες. Άρα θα έχω σύγκρουση. Θα πατάω κάτι στον έναν και θα ακούει και ο άλλος.

Kostas_Y
13-03-2013, 11:03
Λεω να δοκιμασω κατι διαφορετικο...
οπως Lifeview LV6TBOXHDA1 http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702536
ferguson T65 (αν και διαβαζω μερικα παραπονα) http://www.skroutz.gr/s/2201608/Ferguson-Ariva-T65.html
ή να τολμησω για τον Power Plus HD5000 (γι'αυτον διαβαζω ακομη περισσοτερη γκρινια) http://www.skroutz.gr/s/2546059/Power-Plus-HD5000.html

ευχαριστω.
Νομίζω ο LV6TBOXHDA1 θα σε καλύψει. Έχει καλή λήψη, καλή εικόνα και ο media player παίζει σχεδόν τα πάντα. Το σημαντικότερο μειονέκτημα του είναι οτι δεν μπορεί να διαχειριστεί καθόλου ήχο DTS, ούτε για αποκωδικοποίηση (φυσιολογικό) ούτε όμως για passthrough σε ενισχυτή.

PARKOS
14-03-2013, 00:57
μολις τον τσιμπησα....θα το δοκιμασω αυριο σε τηλεοραση με προβληματικη κεραια να δω αν οντως κανει τη διαφορα στη ληψη σηματος,
Αυτο το θεμα με το DTS ήταν και ο μονος ενδοιασμος μου...αλλα απο την αλλη με 35ευρω καπου πρεπει να συμβιβαστω...
Οσον αφορα στο FergusonT65 ειναι ισαξιος ?, χειροτερος ? σε αξιοπιστια και χαρακτηριστικα..

talos_2002
14-03-2013, 01:22
tolias, ρίξε μια ματιά και στον DigiView DV-127T (http://www.kal-electronics.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1328&category_id=157&option=com_virtuemart&Itemid=59).

Επεξεργασία (22-03-2013):
tolias και όποιος άλλος ενδιαφέρεται να αντικαταστήσει τον παλιό του δέκτη ή να πάρει νέο με ALi, περιμένετε αν μπορείτε.
Στην Πολωνική αγορά ξεκίνησε να κυκλοφορεί ένας νέος Opticum, ο T90 N2. Δεδομένης της παράδοσης που έχει η εταιρία στην χρήση τσιπ της ALi αλλά και λόγω της μικρής αλλαγής του ονόματος με την προσθήκη του «Ν2», πιστεύω ότι θα είναι μοντέλο με τον διάδοχο του Μ3601 που χρησιμοποιεί ο Τ90, το ALi M3801.

Δεν είμαι καθόλου σίγουρος για την διάθεσή του στην Ελληνική αγορά, καθώς το μοντέλο Flexi δεν ήρθε ποτέ. Γι΄αυτό έστειλα ερώτηση στην εισαγωγέα εταιρία AxSat και πιστεύω ότι θα μας ενημερώσουν σύντομα, αφού πάντοτε ως τώρα είχα πολύ θετική απόκριση όποτε επικοινώνησα μαζί τους.

audiov
22-03-2013, 14:03
Δεν τον βρηκα σε μαγαζια (στην Πολωνια), ισως δεν εψαξα καλα.
Αν εχει τον 3801 και λογισμικο Cameleon θα ειναι ενδιαφερων.
Αν το λογισμικο δεν ειναι Cameleon τοτε θα ειναι αδιαφορος.

bill987
07-04-2013, 15:49
Καλησπέρα σας!
Έχω τον Crystal Audio CDVB-HD, ο οποίος μας χαιρέτησε, όλη την ώρα κολλήματα και γενικά δεν.... Του ξαναπέρασα την αναβάθμιση αλλά τα ίδια!
Δυστυχώς έχω χάσει την απόδειξη και δεν μπορώ να τον στείλω στο σερβις ...

Πρέπει να πάρω καινούργιο και την κάνω από την crystal, διάβασα γι΄αυτόν LIFEVIEW LV6TBOXHDA1, αλλά τι εννοείτε όταν λέτε "δεν μπορεί να διαχειριστεί καθόλου ήχο DTS, ούτε για αποκωδικοποίηση (φυσιολογικό) ούτε όμως για passthrough σε ενισχυτή", δεν θα έχω καθόλου ήχο ???
Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο ???

theom
08-04-2013, 00:22
Σκέφτομαι να συνδέσω δύο συσκευές συγχρόνως στη tv.
τον LV6TBOXHDA2 μέσω hdmi για να βλέπω tv και το supra μεσω scart για να γράφω.
Λέτε να έχω πρόβλημα με τα τηλεκοντρολ (με τις συχνότητες εννοώ)
το usb μεταφέρεται από το ένα στο άλλο χωρίς πρόβλημα (ώστε άν γράψω κάτι στο supra να μπορώ να το δώ στον α2);

Kostas_Y
08-04-2013, 13:16
Καλησπέρα σας!
Έχω τον Crystal Audio CDVB-HD, ο οποίος μας χαιρέτησε, όλη την ώρα κολλήματα και γενικά δεν.... Του ξαναπέρασα την αναβάθμιση αλλά τα ίδια!
Δυστυχώς έχω χάσει την απόδειξη και δεν μπορώ να τον στείλω στο σερβις ...

Πρέπει να πάρω καινούργιο και την κάνω από την crystal, διάβασα γι΄αυτόν LIFEVIEW LV6TBOXHDA1, αλλά τι εννοείτε όταν λέτε "δεν μπορεί να διαχειριστεί καθόλου ήχο DTS, ούτε για αποκωδικοποίηση (φυσιολογικό) ούτε όμως για passthrough σε ενισχυτή", δεν θα έχω καθόλου ήχο ???
Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο ???
Σκούρα τα πράγματα. Δύσκολα θα βρεις δέκτη αντάξιο του CDVB-HD σε εικόνα.

Οι δέκτες με ALi3801 όπως ο LV6TBOXHDA1 πλησιάζουν σε ποιότητα. Όπως σωστά γράφεις όμως, με τον συγκεκριμένο το ξεχνάς το DTS. Όταν βρει αυτή τη μορφή ήχου, βγάζει μήνυμα "Audio codec not supported" και δεν παίζει τίποτα.

Καλοί είναι οι Opticum STB HD N1 και Τ90 με το προηγούμενο ALi3601. Ίσως σε δυσκολέψει το χαμηλό ρεύμα που βγάζει η USB τους και δεν αρκεί για να τροφοδοτήσει εξωτερικό δίσκο.

Σκέφτομαι να συνδέσω δύο συσκευές συγχρόνως στη tv.
τον LV6TBOXHDA2 μέσω hdmi για να βλέπω tv και το supra μεσω scart για να γράφω.
Λέτε να έχω πρόβλημα με τα τηλεκοντρολ (με τις συχνότητες εννοώ)
το usb μεταφέρεται από το ένα στο άλλο χωρίς πρόβλημα (ώστε άν γράψω κάτι στο supra να μπορώ να το δώ στον α2);
Είναι πιθανό να έχεις κάποια μπερδέματα με τα τηλεκοντρόλ. Οι δύο δέκτες έρχονται απο τον ίδιο κινέζο κατασκευαστή.

Για τις εγγραφές, αν ο Supra γράφει αρχεία TS, μάλλον δεν θα έχεις πρόβλημα. Ας μας πουν όσοι έχουν τον δέκτη.

theom
10-04-2013, 00:55
Τελικά δανείστικα ένα από ένα φίλο και μπορώ να πω ότι ο συνδυασμός είναι αρκέτα καλός. Τα τηλεκοντρόλ δεν μπλέκονται, αλλά τα αρχεία διαβάζονται μόνο από τον box-a2 προς το supra άμεσα. Από το supra προς τον box-a2 θέλει ένα ενδιαμεσο σταθμο στο pc μου για να αλλάξω τη θέση εγγραφής του αρχείου αλλά μετά όλα οκ. Δηλαδή δημιουργούνται διαφορετικοί φάκελοι που ενώ από τον supra είναι ορατοί, δεν είναι από τον box-a2.

Ένα πράγμα μόνο δε δοκίμασα λογω έλλειψης χρόνου και θέλω τη βοήθεια σας: O supra σπάει τα αρχεία εγγραφής σε 1gb ή σε 4gb;

Palp
12-04-2013, 21:32
Ένας συγγενής μου έχει μία παλιά τηλεόραση με καμία άλλη είσοδο παρά για το καλώδιο της κεραίας. Υπάρχει αποκωδοποιητής για αυτή την τηλεόραση ή όλοι θέλουν κάποια είσοδο scart κτλ;

talos_2002
12-04-2013, 21:45
Καλώς όρισες Palp :smile:
Υπάρχει ο Edision mini-triton (όχι o Mini-Triton+HD) και ο Crypto ReDi 45.
Αν σε ενδιαφέρει να έχει και κάπως καλό τηλεχειριστήριο, προτίμησε τον 1ο, αλλιώς τον 2ο επειδή είναι νέος στην αγορά και θα πρέπει να έρχεται με νεότερο λογισμικό από την ALi (κατασκευάστρια του τσιπ).

silomgs
14-04-2013, 13:43
καλησπέρα και καλως σας βρήκα...
είμαι παλιός αναγνώστης του forum αλλά ήρθε η ώρα που έγινα και μέλος γιατί έχω μια απορία σχετικά με τον επόμενο μου δέκτη
είμαι κάτοχος ενός Xoro 7520 αν και από τα χέρια μου έχουν περάσει διάφοροι (π.χ. xoro 7600, Turbo-x Sd και HD, LifeView LV6TBOXHDV2, και άλλοι)
αν και έχω διαβάσει πάρα πολλές πληροφορίες για ότι κυκλοφορεί στην αγορά μπορώ να πω ότι απλά παρα-πληροφορήθηκα και πλέον δεν ξέρω προς τα πού να στραφώ!
η μια σκέψη είναι να πάρω τον Crystal Audio prime HD ή τον LifeView LV6TBOXHDV2 αν και ο τελευταίος σε μια αγορά που έκανα για έναν φίλο μέσα σε 2 μήνες χάλασε (συνεχόμενο Boot-loop)
μιας και είμαι ευχαριστημένος από τον Xoro που έχω εσείς τι θα μου προτείνατε;

Kostas_Y
14-04-2013, 14:16
Ο PrimeHD φαίνεται καλό μηχανάκι, ειδικά αν έχεις συνηθίσει τους MStar.

Μήπως εννοείς τον LV6TBOXHDΑ2 ως εναλλακτική; Ο V2 δεν υπάρχει πια.
Ικανοποιητικός είναι, αν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις απο τον media player.

johann69
14-04-2013, 15:46
Ποιον ψηφιακό δέκτη να επιλέξω...

http://www.e-shop.gr/search_main.phtml?table=PER&category=SET+TOP+BOX&filter-6297=1

Kostas_Y
14-04-2013, 15:52
Πολύ περιορισμένη η ποικιλία του συγκεκριμένου καταστήματος. Έφυγαν Lifeview & Ferguson ενω μας έχουν εγκαταλείψει εδώ και καιρό οι Opticum.

Τι δυνατότητες σε ενδιαφέρουν περισσότερο;

silomgs
14-04-2013, 16:46
Ο PrimeHD φαίνεται καλό μηχανάκι, ειδικά αν έχεις συνηθίσει τους MStar.

Μήπως εννοείς τον LV6TBOXHDΑ2 ως εναλλακτική; Ο V2 δεν υπάρχει πια.
Ικανοποιητικός είναι, αν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις απο τον media player.

ναι έχεις δίκιο τον LV6TBOXHDΑ2 εννοώ...
βέβαια όσο ξαναδιαβάζω τα threads είπαμε τόσο γίνεται ποιο δύσκολη η απόφαση...
επειδή ο νέος αυτός θα συνδεθεί σε μια 47" Phillips FULL HD (που κάνει δυστυχώς μόνο αποκωδικοποίηση MPEG-2) μήπως να περιμένω για τον Opticum HD T90 - N2 (Series 2) μιας και μου άρεσε το metro UI που έχει στα screenshots και φοράει chipset ALI που από άποψη ποιότητας εικόνας είναι καλύτερο από τα MStar;

Kostas_Y
14-04-2013, 16:51
Ο HD T90 - N2 είναι απο τους δέκτες που περιμένω να δω με ενδιαφέρον.
Προσωπικά δεν μου άρεσε πολύ το UI, καλύπτει μεγάλο μέρος της οθόνης. Το σίγουρο είναι οτι η Opticum θα εκμεταλλευθεί πλήρως το τσιπ ενώ η υποστήριξη είναι σίγουρη.
Δεν ξέρουμε όμως πότε\αν θα έρθει στην Ελλάδα.

Το Ali3801 μου αρέσει, όσο μου αρέσει και το Mstar7818.

johann69
15-04-2013, 08:05
Πολύ περιορισμένη η ποικιλία του συγκεκριμένου καταστήματος. Έφυγαν Lifeview & Ferguson ενω μας έχουν εγκαταλείψει εδώ και καιρό οι Opticum.

Τι δυνατότητες σε ενδιαφέρουν περισσότερο;

Καλημερα σας, με ενδιαφερουν τα κλασσικα,
εγραφη σε usb i hdd
timer

δεν ξερω τι αλλες δυνατοτητες εχουν.

Kostas_Y
15-04-2013, 10:43
Απο τους δέκτες του e-shop, μάλλον οι δύο Crypro (REDI 211 & REDI 211D) σε καλύπτουν. Ο δεύτερος μπορεί να κάνει αποκωδικοποίηση Dolby Digital (AC3), χαρακτηριστικό χρήσιμο αν βλέπεις ταινίες στον media player του δέκτη.

johann69
15-04-2013, 22:29
Τι αλλο δεκτη προτεινεται γενικα και απο αλλα ηλεκτρομαγαζα?

Kostas_Y
15-04-2013, 23:19
Αν θέλεις να κάνεις πολλές εγγραφές, δες τους Opticum. Έχουν το πιο πλήρες σύστημα.

http://www.skroutz.gr/s/2112534/OPTICUM-HD-T90.html

http://www.skroutz.gr/s/2152238/OPTICUM-STB-N1.html

Υπήρχαν και σε γνωστό πολυκατάστημα με είδη εξοπλισμού.

Το μόνο πρόβλημα είναι το σχετικά χαμηλό ρεύμα που βγάζει η USB του. Θα χρειαστείς δίσκο με δική του τροφοδοσία ή USB hub με τροφοδοτικό.

johann69
15-04-2013, 23:35
Αρα δηλαδη (οπου 1 ο καλυτερος μεχρι 40ευρω)
1. http://www.skroutz.gr/s/2112534/OPTICUM-HD-T90.html

2. http://www.skroutz.gr/s/2152238/OPTICUM-STB-N1.html

3. REDI 211D

4. REDI 211

Σωστα??

Kostas_Y
15-04-2013, 23:46
Οι Crypto έχουν νεότερο τσιπάκι (ALi3801 αντί για το ALi3601 των Opticum) αλλά το λογισμικό τους είναι το βασικό που δίνει η ALi, άσε που έχουν χάλια τηλεκοντρόλ.

Σε ποιότητα εικόνας, προτιμώ το ALi3801, οι Opticum όμως έχουν το καλύτερο λογισμικό στην κατηγορίας τους και συνεχή υποστήριξη με αναβαθμίσεις.

Τέλος, ο Τ90 είναι ουσιαστικά ίδιος με τον STB-N1. Η διαφορά τους είναι η οθόνη.

talos_2002
16-04-2013, 03:34
Τι αλλο δεκτη προτεινεται γενικα και απο αλλα ηλεκτρομαγαζα?
Ως εναλλακτική των Opticum, ρίξε μια ματιά στον Crystal Audio Prime-HD.

archman
22-04-2013, 14:00
Παρακαλω πολυ,
Θα ηθελα να μου πειτε ποιοι αποκωδικοποιητες θεωρειτε οτι αλλαζουν σχετικα πιο γρηγορα τα καναλια!
Εχω σκεφτει τους CRYPTO DVB-T RECEIVER REDI 211 και SUPRA SDT-90 DVB-T, ειναι λετε καλοι;
Ευχαριστω εκ'των προτερων :-)

Kostas_Y
22-04-2013, 14:03
Γενικά οι δέκτες με τσιπ της ALi αλλάζουν γρήγορα τα κανάλια. Και οι δύο που σκέφτεσαι έχουν τέτοια τσιπ με τη διαφορά οτι ο Crypto είναι HD ενώ ο Supra όχι.

Σε τι τηλεόραση θα συνδεθεί;

archman
22-04-2013, 14:21
η μια ειναι crt δηλαδη με scart και η αλλη ειναι tft δηλαδη με hdmi. αλλα επειδη εχουν παραπλησιες τιμες σκεφτομαι να παρω δυο REDI 211 να μην μπερδευομαι με τα χειριστηρια
Ευχαριστω για το ενδιαφερον!

Kostas_Y
22-04-2013, 14:38
O Crypto είναι καλύτερη λύση αλλά δεν υποστηρίζει ήχο AC3\Dolby Digital. Ο REDI 211D παίζει AC3 αλλά είναι ακριβότερος.
Αυτή τη στιγμή το AC3 έχει σημασία μόνο στον media player του δέκτη, κανένα κανάλι δεν εκπέμπει αποκλειστικά με αυτή τη μορφή ήχου.

Ακόμα και με αυτή την έλλειψη, αν ο δέκτης πρόκειται να χρησιμοποιηθεί και σαν media player, ο Crypto είναι μονόδρομος. Έχει καλύτερη συμβατότητα με αρχεία εικόνας και ήχου.

archman
22-04-2013, 15:01
...και αυτος ο 211D, εχει αυτο το ALi να αλλαζει καναλια σχετικα γρηγορα ;

Αντωνης Β
22-04-2013, 15:03
prime-hd ή crypto???

Kostas_Y
22-04-2013, 15:09
...και αυτος ο 211D, εχει αυτο το ALi να αλλαζει καναλια σχετικα γρηγορα ;
Ναι, και οι δύο έχουν το ALi3801, το πιο πρόσφατο τσιπ της εταιρίας. Η μόνη διαφορά είναι η υποστήριξη AC3 που δεν υπάρχει στον 211 για λόγους κόστους.

prime-hd ή crypto???

Και οι δύο καλοί είναι. Η Crystal έχει διορθώσει αρκετά απο τα προβλήματα του Mstar στο λογισμικό της.

archman
22-04-2013, 17:24
Να 'σαι καλα

talos_2002
22-04-2013, 18:30
archman,
ο Supra έχει ταχύτερη αλλαγή καναλιών από τον 211, αλλά σίγουρα ο 2ος έχει πολύ καλύτερη εικόνα σε σύνδεση μέσω HDMI. Αν δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά τιμής, προτίμησε τον 211D μήπως στο μέλλον σου χρειαστεί η υποστήριξη Dolby.

Αν έχεις πρόβλημα με τα διαφορετικά τηλεχειριστήρια και συνάμα θέλεις να απαλλαγείς από την χρήση δύο τηλεχειριστηρίων (ένα για τον δέκτη και ένα για την τηλεόραση), προτείνω να πάρεις δύο τηλεχειριστήρια TELE USB-300. Είναι προσιτά (5-10€) και έχουν σώσει πολύ κόσμο! Κάνεις ότι θέλεις με αυτά, πλην μακροεντολών και χρονοπρογραμματισμού.
Έτσι θα μπορείς και να έχεις και τον Supra και Crypto με ίδια τηλεχειριστήρια, ενώ θα έχεις και λιγότερα στο τραπεζάκι/καναπέ αφού θα ξεφορτωθείς της τηλεόρασης.

Αντωνης Β,
ο Prime-HD υποστηρίζει AC3, εξάγει από την ψηφιακή έξοδο RAW το DTS, έχει πολύ καλή υποστήριξη από την Crystal -μάλλον το πιο εξελιγμένο λογισμικό για δέκτη με Mstar 7818- και μάλλον θα τον χαρακτήριζα ως την καλύτερη επιλογή από δέκτες με το 7818. «Από κουσούρια», έχει το γνωστό πρόβλημα των 7818 με τους UTF-8 υποτίτλους που λύνεται σε 5" (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/80266-LifeView-LV6TBOXHD-Receiver-Recorder?p=1056497254&viewfull=1#post1056497254), καθώς και το πρόβλημα των MP4 διάρκειας άνω των 2 ωρών το οποίο επίσης λύνεται σε περίπου 5' απλώς μεταφέροντάς τα σε mkv container με το mkvMerge.

O 211 δεν υποστηρίζει AC3, υποστηρίζει όμως ο 211D. Κανείς τους όμως δεν στέλνει RAW το DTS και η υποστήριξη από την Crypto είναι αρκετά αμφισβητούμενη. Στο θέμα των εγγραφών οι δέκτες με ALi μάλλον «έχουν το πάνω χέρι». Το ίδιο ισχύει μάλλον και στο θέμα υποτίτλων, αφού το νέο ALi M3801 έχει αρκετές ρυθμίσεις και -όπως όλα τα ALi- υποστηρίζει εξωτερικούς υπότιτλους τύπου Vobsub οι οποίοι έχουν δυνατότητα παραμετροποίησής τους προς ουσιαστικά κάθε χαρακτηριστικό των υποτίτλων.

archman
23-04-2013, 00:42
Ευχαριστω πολυ για την πληροφορηση. Ειλικρινα, επειδη ακομα δεν εχω αποφασισει τι θα αγορασω και επειδη βλεπω εισαι αρκετα γνωστης των πραγματων, μηπως θα ηθελες να μου προτεινεις κανα δυο μηχανακια; (ενα απλο και ενα με hdmi). Οταν λεμε για πιο γρηγορη αλλαγη καναλιων μεταξυ supra και 211, ειναι μεγαλη η διαφορα; Ξερεις, δεν εχω ιδεα πως συμπεριφερονται αυτα τα μηχανηματα, μενω στην κρητη και το ψηφιακο σημα θα ερθει στις 31 μαιου. Ευχαριστω και παλι...

johann69
23-04-2013, 11:22
και εγω ευχαριστω πολυ με ολα αυτα που εχω διαβασει και με εχετε βοηθησει απο το φορουμ σας.
εαν παρω το crypto 211 παιζει ανετα αρχειακια απο το youtube mp4, υποστηριζει δισκο στο usb του ή πρεπει να ειναι low power ή powered??
Παιζουν mp3 (τραγουδια), photos ?
ειμαι χανια και προτειμω να παρω απο εσοπ,public,kotsovolos για να γλυτωσω μεταφορικα.
ο crypto 211d που υποστιριζει ac3 σημαινει οτι ο κατοχος πρεπει να εχει και ενισχυτη με ac3 in , και θα του χρησιμευσει για να βλεπει ταινεις μεσω usb και οχι για τα καναλια ασ πουμε ΕΡΤ HD η οποιος αλλιως τα λενε, σωστα???

δυστηχως ειμαστε χανια και το digea ειναι προτογνωρο σε εμας :)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Kostas_Y
23-04-2013, 12:56
εαν παρω το crypto 211 παιζει ανετα αρχειακια απο το youtube mp4, υποστηριζει δισκο στο usb του ή πρεπει να ειναι low power ή powered??
Παιζουν mp3 (τραγουδια), photos ?
Με ΜΡ4 δεν έχει πρόβλημα. Ίσως όμως να μην παίζει κάποια FLV.
Και φωτογραφίες προβάλει και μουσική παίζει. Δεν ξέρω αν παίζει και FLAC όπως άλλοι δέκτες με το ίδιο τσιπ.
Αν όμως αγοράσεις απο το e-shop, δες και τον Lifeview LV6TBOXHDA2.

ο crypto 211d που υποστιριζει ac3 σημαινει οτι ο κατοχος πρεπει να εχει και ενισχυτη με ac3 in , και θα του χρησιμευσει για να βλεπει ταινεις μεσω usb και οχι για τα καναλια ασ πουμε ΕΡΤ HD η οποιος αλλιως τα λενε, σωστα???

Ακριβώς το αντίθετο: υποστήριξη AC3 σημαίνει οτι ο δέκτης μετατρέπει τον ήχο σε στέρεο, μορφή που παίζει απο τα ηχεία της τηλεόρασης. Δεν χρειάζεσαι δηλαδή ενισχυτή.
Χρησιμεύει περισσότερο στον media player του δέκτη αν και η EPTHD εκπέμπει και σε AC3. Το κανάλι όμως έχει και "κανονικό" ήχο.

nickmanak
23-04-2013, 15:56
παιδια δωστε λιγα ευρω παραπανω και αγοραστε HD δεκτη. Θα ειστε καλλυμμενοι αν αλλαξει η digea το προτυπο μεταδοσης στο μελλον και γινει HD.

stubu
23-04-2013, 18:53
Παιδιά ψάχνω έναν καλό HD δέκτη ο οποίος να υποστηρίζει εγγραφή τηλεοπτικού προγράμματος σε εξωτερικό δίσκο 1TB.
Δεν ξέρω αν το κάνουν οι περισσότεροι, αλλά σε κατάστημα που ρώτησα, όσους είχαν υποστήριζαν μόνο εγγραφή σε στικάκι και δεν σήκωναν μεγάλο εξωτερικό δίσκο.

johann69
23-04-2013, 23:02
παιδια δωστε λιγα ευρω παραπανω και αγοραστε HD δεκτη. Θα ειστε καλλυμμενοι αν αλλαξει η digea το προτυπο μεταδοσης στο μελλον και γινει HD.

Αυτοι οι παρακατω ειναι HD. Εχω μπερδευτει :(

CRYPTO DVB-T RECEIVER REDI 211D
CRYPTO-DVB-T-RECEIVER-REDI-211-HDMI
LIFEVIEW LV6TBOXHDA2 SET TOP DVB-T MPEG4 (http://www.e-shop.gr/s/PER.702537/LIFEVIEW-LV6TBOXHDA2-SET-TOP-DVB-T-MPEG4-HD.html)

αν ειναι ολοι ΗΔ και απο οτι καταλαβα διαβαζοντας και ποσταροντασ παραπανω να προτιμησω τον LIFEVIEW και μετα τους crypto.Σωστα???

Kostas_Y
24-04-2013, 00:06
Εντάξει, μέχρι να γυρίσει η Digea σε HD θα έχει χαλάσει ή ο δέκτης ή η τηλεόραση και θα πάρουν καινούριο :p
Έχεις δίκιο όμως, για 5-6 ευρώ παραπάνω δεν αξίζει να χάνουμε τις δυνατότητες των HD δεκτών.

Παιδιά ψάχνω έναν καλό HD δέκτη ο οποίος να υποστηρίζει εγγραφή τηλεοπτικού προγράμματος σε εξωτερικό δίσκο 1TB.
Δεν ξέρω αν το κάνουν οι περισσότεροι, αλλά σε κατάστημα που ρώτησα, όσους είχαν υποστήριζαν μόνο εγγραφή σε στικάκι και δεν σήκωναν μεγάλο εξωτερικό δίσκο.
Λίγο θολή η κατάσταση. Σπάνια οι κατασκευαστές δίνουν την ένταση του ρευματος που βγάζει η USB. Ξέρω οτι οι Opticum βγάζουν 300 mA ενώ οι Ferguson νομίζω 500 mA.
Αυτό δεν σημαίνει όμως οτι ένας μεγάλος δίσκος θα δουλέψει με τα 500 mA. Καλύτερη λύση είναι δίσκος ή USB hub με δική τους τροφοδοσία

αν ειναι ολοι ΗΔ και απο οτι καταλαβα διαβαζοντας και ποσταροντασ παραπανω να προτιμησω τον LIFEVIEW και μετα τους crypto.Σωστα???

Νομίζω είσαι σε καλό δρόμο :smile:

yannis-chania
24-04-2013, 09:28
Καλημέρα κι από μένα. Ίσως κάποιοι να έχετε δει το ερώτημα στο adsl. Έχω ξεχωρίσει τα Τ90, SΤΒ, Τ65 και Α2, αλλά στα φόρουμ αναφέρονται κυρίως τα προβλήματα, οπότε απογοητεύτηκα. Γι' αυτό, θα ήθελα τη γνώμη σας για επιλογή γύρω στα 40E με (κατά σειρά προτεραιότητας):

1. Καλή ποιότητα εικόνας
2. Έξοδο ήχου RCA (έστω με μίνιτζακ)
3. Φουλ ελληνικό ΕΡG
3. Καλό PVR

Θα εκτιμηθεί αν έχει το USB πίσω, και καλό θα ήταν επίσης να υποστήριζε Picture in Picture, θέαση σε άλλο κανάλι από αυτό που γράφουμε και παράλληλη εγγραφή από δεύτερο κανάλι. Δε θα χρησιμοποιηθεί ως media player, αρκεί να παίζει τα αρχεία που γράφει το ίδιο. Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι από τα παραπάνω ή άλλο;

johann69
24-04-2013, 09:53
Λίγο θολή η κατάσταση. Σπάνια οι κατασκευαστές δίνουν την ένταση του ρευματος που βγάζει η USB. Ξέρω οτι οι Opticum βγάζουν 300 mA ενώ οι Ferguson νομίζω 500 mA.
Αυτό δεν σημαίνει όμως οτι ένας μεγάλος δίσκος θα δουλέψει με τα 500 mA. Καλύτερη λύση είναι δίσκος ή USB hub με δική τους τροφοδοσία
Eπειδη λεγωντας USB hub με δική τους τροφοδοσία δεν σημαινει οτι εκει μπορεις να συνδεσεις 2-3 αποθηκευτικες μοναδες σωστα? απλως παιρνει ρευμα ο δισκος να δουλεψει μονο.

GeorgeFromCrete
24-04-2013, 11:42
Παιδιά καλημέρα.
Έρχεται και στην Κρήτη η digea(επιτέλους !??) και ξεκινάει το ξεβόλεμα.

Μέχρι σήμερα είχα πάντα τηλεόραση με δύο tuner, (Philips matchline τουλάχιστον δύο μοντέλα) και τα τελευταία χρόνια
(ένεκα του ότι δεν είχε κατασταλάξει το αναλογικό - ψηφιακό σήμα mpg2/4 sd/hd) την Philips37PF9731D (με 3 tuner, 2 αναλογικά
και 1 DVB-T) με ευκολίες όπως : Εικόνα σε εικόνα: Διπλή οθόνη πλήρους προβολής (2 δέκτες), Διπλή οθόνη με κείμενο, PiP, PaP.

Τώρα, μέχρι να βγει η αντίστοιχη τηλεόραση από την philips (ένεκα του ambilight - καλοπερασάκιας έ???-) ποιο εξωτερικό μηχάνημα
μου προτείνετε, καταρχήν με τις δυνατότητες που σας προανέφερα?

Πρώτη προτεραιότητα για μένα είναι τα 2 tuner MPEG-4 HD για DIGEA και ΕΡΤ HD πλήρες ελέγχου σε διάταξη PaP (ταυτόχρονη προβολή δύο καναλιών και αλλαγή του καναλιού σε κάθε παράθυρο ξεχωριστά -φυσικά ο ήχος θα βγαίνει από το ένα παράθυρο-).

Δεύτερη προτεραιότητα για μένα είναι τα 2 tuner MPEG-4 HD για DIGEA και ΕΡΤ HD πλήρες ελέγχου σε διάταξη PiP (ταυτόχρονη προβολή δύο καναλιών και αλλαγή του καναλιού σε κάθε παράθυρο ξεχωριστά, με αλλαγή θέσης του μικρού παραθύρου -φυσικά ο ήχος θα βγαίνει από το ένα παράθυρο-).

Όλες οι άλλες επιπλέον ευκολίες είναι καλοδεχούμενες. Δεν θέτω όριο τιμής αλλά .....
Σας ευχαριστώ , και αναμένω προτάσεις.-

Kostas_Y
24-04-2013, 12:55
Άρχισε η μάχη της Κρήτης! ;)

Eπειδη λεγωντας USB hub με δική τους τροφοδοσία δεν σημαινει οτι εκει μπορεις να συνδεσεις 2-3 αποθηκευτικες μοναδες σωστα? απλως παιρνει ρευμα ο δισκος να δουλεψει μονο.

Μπορείς να συνδέσεις μέχρι και 12 συσκευές σε αυτοτροφοδοτούμενο hub. Εγώ ας πούμε έχω συνδέσει δίσκο που χρειάζεται δύο θύρες USB για να πάρει το ρεύμα που χρειάζεται, και ένα στικάκι. Στο δίσκο γράφω, απο το στικάκι βλέπω αρχεία βιντεο.

Οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) οι δέκτες όμως αναγνωρίζουν μέχρι δύο συσκευές, συνήθως αυτές που βρίσκονται στις δύο πρώτες θύρες του hub. Στο παράδειγμα μου, ο δίσκος είναι συνδεμένος στην 1η θύρα και παίρνει το έξτρα ρεύμα που χρειάζεται απο την 6η.

Πρώτη προτεραιότητα για μένα είναι τα 2 tuner MPEG-4 HD για DIGEA και ΕΡΤ HD πλήρες ελέγχου σε διάταξη PaP (ταυτόχρονη προβολή δύο καναλιών και αλλαγή του καναλιού σε κάθε παράθυρο ξεχωριστά -φυσικά ο ήχος θα βγαίνει από το ένα παράθυρο-).

Δεύτερη προτεραιότητα για μένα είναι τα 2 tuner MPEG-4 HD για DIGEA και ΕΡΤ HD πλήρες ελέγχου σε διάταξη PiP (ταυτόχρονη προβολή δύο καναλιών και αλλαγή του καναλιού σε κάθε παράθυρο ξεχωριστά, με αλλαγή θέσης του μικρού παραθύρου -φυσικά ο ήχος θα βγαίνει από το ένα παράθυρο-).

Τέτοιες ευκολίες δύσκολα θα βρεις σε δέκτη της Ελληνικής αγοράς. Οι 2-3 δέκτες που κυκλοφορούν το μόνο που προσφέρουν είναι ταυτόχρονη εγγραφή και παρακολούθηση οποιουδήποτε άλλου καναλιού.
Δεν ξέρω αν έχουν PaP\PiP "επώνυμοι" δέκτες απο την αγορά του εξωτερικού.

Αν η τηλεόραση σου έχει δυνατότητα PaP\PiP απο εξωτερικές πηγές, μπορείς να πάρεις δύο δέκτες και να τους λειτουργείς ταυτόχρονα. Δεν είναι η καλύτερη λύση όμως: πολλά καλώδια και τηλεκοντρόλ.

johann69
24-04-2013, 13:17
Χαχαχαχαχαχα

Οι 2-3 δέκτες που κυκλοφορούν το μόνο που προσφέρουν είναι ταυτόχρονη εγγραφή και παρακολούθηση οποιουδήποτε άλλου καναλιού.

Ποιοι δεκτες ειναι αυτοι?

Kostas_Y= Ποιον δεκτη εχεις εσυ? Σε τη φορματ γραφουν ο LIVEVIEW και ο CRYPTO ?

GeorgeFromCrete
24-04-2013, 13:20
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση
- η τηλεόραση μου έχει δυνατότητα PaP\PiP από εξωτερικές πηγές, αλλά ΜΟΝΟ με μία πηγή συγχρόνως στα δύο παράθυρα, και όπως είπες και εσύ, δεν θα ήταν η καλύτερη λύση όμως: πολλά καλώδια και τηλεκοντρόλ.

Kostas_Y
24-04-2013, 13:38
Ποιοι δεκτες ειναι αυτοι?
Αυτή τη στιγμή και απο όσο ξέρω, στην εγχώρια αγορά κυκλοφορούν οι Xoro HRT 8300 (HD) (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/95532-Xoro-HRT-8300-%28Twin-Tuner%29) και ο Bitmore DTV250 (SD) (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/104907-Bitmore-DTV-250-Twin-Tuner).
Στο εξωτερικό υπάρχει ο Xoro HRT 8400 (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/104619-Xoro-HRT-8400-%28Twin-Tuner-LAN-PVR-TV-Apps-Media-Player-1080p-WIFI*%29), ίσως και ο Telesystem TS6520 HD (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/97720-Telesystem-TS6520-HD-%28Twin-Tuner%29).
Για πιο...παχιά πορτοφόλια, έχουμε και τον ελληνικό Crystal Audio AppStreamer TV (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/97429-Crystal-Audio-AppStreamer-TV-%28AppStreamer-dual-DVB-T-3-5-int-HDD-slot%29), media player με διπλό tuner και θέση για εσωτερικό δίσκο.

Kostas_Y= Ποιον δεκτη εχεις εσυ? Σε τη φορματ γραφουν ο LIVEVIEW και ο CRYPTO ?
Ποιόν έχω ή ποιον χρησιμοποιώ; :p
Πέντε έχω αυτή τη στιγμή αλλά χρησιμοποιώ κυρίως τον Ferguson Ariva T650i.

Όλοι οι HD δέκτες γράφουν αρχεία .TS\.MTS

johann69
24-04-2013, 14:28
Ωχ τελος.
θα παραγγειλω απο το εshop to liveview και τον crypto 211d, και οποιον μου αρεσει θα κρατησω (αλλα με εχετε πεισει για το liveview) και τον αλλο θα τον πουλησω.

Σωστος??

talos_2002
24-04-2013, 15:01
Ευχαριστω πολυ για την πληροφορηση. Ειλικρινα, επειδη ακομα δεν εχω αποφασισει τι θα αγορασω και επειδη βλεπω εισαι αρκετα γνωστης των πραγματων, μηπως θα ηθελες να μου προτεινεις κανα δυο μηχανακια; (ενα απλο και ενα με hdmi). Οταν λεμε για πιο γρηγορη αλλαγη καναλιων μεταξυ supra και 211, ειναι μεγαλη η διαφορα; Ξερεις, δεν εχω ιδεα πως συμπεριφερονται αυτα τα μηχανηματα, μενω στην κρητη και το ψηφιακο σημα θα ερθει στις 31 μαιου. Ευχαριστω και παλι...
Για την ταχύτητα αλλαγής, μπορείς να δεις τα βιντεάκια που υπάρχουν στο θέμα του F&U 3382 (ALI 3105 chip όπως ο Supra) και -αν θυμάμαι καλά- στο θέμα του F&U 3469 (ALI 3801) που είναι κλώνος του Crypto 211D.
Οι επιλογές στην αγορά δεν είναι τόσο πολλές πια και νομίζω οι καλύτερες -ή οι λιγότερες κακές να πω;- αναφέρονται στις πιο πρόσφατες σελίδες του θέματος αυτού :smile:

Έχεις δίκιο όμως, για 5-6 ευρώ παραπάνω δεν αξίζει να χάνουμε τις δυνατότητες των HD δεκτών.
Για εμάς τους ευαισθητούλιδες στο θέμα του ζάπινγκ εξαιτίας της συνήθειάς μας στη ταχύτητα των παλιών αναλογικών τηλεοράσεων, ίσως αξίζει να κερδίσουμε λίγο σε ταχύτητα κι ας χάσουμε κάποια χαρακτηριστικά που δεν μας αφορούν.

Καλημέρα κι από μένα. Ίσως κάποιοι να έχετε δει το ερώτημα στο adsl. Έχω ξεχωρίσει τα Τ90, SΤΒ, Τ65 και Α2, αλλά στα φόρουμ αναφέρονται κυρίως τα προβλήματα, οπότε απογοητεύτηκα. Γι' αυτό, θα ήθελα τη γνώμη σας για επιλογή γύρω στα 40E με (κατά σειρά προτεραιότητας):

1. Καλή ποιότητα εικόνας
2. Έξοδο ήχου RCA (έστω με μίνιτζακ)
3. Φουλ ελληνικό ΕΡG
3. Καλό PVR

Θα εκτιμηθεί αν έχει το USB πίσω, και καλό θα ήταν επίσης να υποστήριζε Picture in Picture, θέαση σε άλλο κανάλι από αυτό που γράφουμε και παράλληλη εγγραφή από δεύτερο κανάλι. Δε θα χρησιμοποιηθεί ως media player, αρκεί να παίζει τα αρχεία που γράφει το ίδιο. Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι από τα παραπάνω ή άλλο;
Με τον ερχομό του ALI 3801, ο παλιός Τ90 δεν έχει πολύ νόημα όταν μιλάμε για ποιότητα εικόνας από τηλεοπτικό σήμα. Ελπίζουμε να έρθει ο νέος (Τ90 Ν2) αλλά δεν έχει φανεί ακόμη στην Ελλάδα.
Θα αντικαθιστούσα τον Τ65 με τον Prime-HD στην λίστα, αλλά δεν έχει Mini-jack... (μάλλον μπορείς να το πάρεις από την scart αν χρησιμοποιείς HDMI).
Για καλύτερο PVR, τα μοντέλα με 3801 όπως ο Α2 μάλλον είναι τα καλύτερα.

Το PiP το ξεχνάμε, δυστυχώς.
Θέαση άλλου καναλιού από αυτό που γράφουμε και παράλληλη εγγραφή από δεύτερο κανάλι, μόνο με περιορισμό να είναι από την ίδια συχνότητα αυτά...
Αλλιώς, δες τα μοντέλα με διπλό δέκτη που ανέφερε ο Kostas_Y πιο πριν.

stubu
24-04-2013, 16:03

Δηλαδή με αυτοτροφοδοτούμενο δίσκο 3,5’ 1TB δεν θα έχω πρόβλημα με κανέναν δέκτη?

yannis-chania
24-04-2013, 16:24
Με τον ερχομό του ALI 3801, ο παλιός Τ90 δεν έχει πολύ νόημα όταν μιλάμε για ποιότητα εικόνας από τηλεοπτικό σήμα. Ελπίζουμε να έρθει ο νέος (Τ90 Ν2) αλλά δεν έχει φανεί ακόμη στην Ελλάδα.
Θα αντικαθιστούσα τον Τ65 με τον Prime-HD στην λίστα, αλλά δεν έχει Mini-jack... (μάλλον μπορείς να το πάρεις από την scart αν χρησιμοποιείς HDMI).
Για καλύτερο PVR, τα μοντέλα με 3801 όπως ο Α2 μάλλον είναι τα καλύτερα.

Κατ' αρχήν ευχαριστώ για την απάντηση. Χρόνος υπάρχει για να περιμένω, αφού η μάχη της Κρήτης ;) θα γίνει 31 Μαΐου. Απλά έλεγα να κάνω το ψάξιμο με την άνεσή μου.

Εννοείς ότι το 3801 δίνει την καλύτερη εικόνα από τα υπάρχοντα τσιπ; Ποιοι άλλοι το χρησιμοποιούν; (η σούπερ λίστα σου δεν το αναφέρει)
Δηλαδή με καλώδιο Scart > rca μπορώ να πάρω από κάθε δέκτη τον ήχο; Τότε λύνεται εύκολα αυτό.

Kostas_Y
24-04-2013, 17:09
Ωχ τελος.
θα παραγγειλω απο το εshop to liveview και τον crypto 211d, και οποιον μου αρεσει θα κρατησω (αλλα με εχετε πεισει για το liveview) και τον αλλο θα τον πουλησω.

Σωστος??
Κάτι μου λέει οτι θα κρατήσεις τον Lifeview :smile:

Για εμάς τους ευαισθητούλιδες στο θέμα του ζάπινγκ εξαιτίας της συνήθειάς μας στη ταχύτητα των παλιών αναλογικών τηλεοράσεων, ίσως αξίζει να κερδίσουμε λίγο σε ταχύτητα κι ας χάσουμε κάποια χαρακτηριστικά που δεν μας αφορούν.
Τι να σου πω, μάλλον οι CRT είναι πιο γρήγορες. Η Panasonic μου αλλάζει στα αναλογικά τόσο γρήγορα όσο το 3801 στα ψηφιακά :p

Δηλαδή με αυτοτροφοδοτούμενο δίσκο 3,5’ 1TB δεν θα έχω πρόβλημα με κανέναν δέκτη?
Οι περισσότεροι δέκτες υποστηρίζουν δίσκους μέχρι 2ΤΒ αρκει να μην έχουν τα παράξενα φορμάτ που χρησιμοποιούν κάποιο κατασκευαστές και μειώνουν τη συμβατότητα.
Το μόνο που ίσως χρειαστεί να κάνεις είναι να τον χωρίσεις σε δύο partitions.

Εννοείς ότι το 3801 δίνει την καλύτερη εικόνα από τα υπάρχοντα τσιπ; Ποιοι άλλοι το χρησιμοποιούν; (η σούπερ λίστα σου δεν το αναφέρει)
Την ίδια άποψη έχω και εγώ για την εικόνα του 3801 σε σχέση με το 3601. Καλύτερη, ειδικά στην κίνηση ενώ κάποιοι δέκτες έχουν και ρυθμιστικά για χρώμα, αντίθεση και ευκρίνεια.

Στην αγορά υπάρχουν οι:
F&U 3469
Crypto Redi 211 & 211D
Lifeview LV6TBOXHD A1 & Α2
Ferguson Ariva T650i (αυτός δεν σου κάνει, δεν έχει ελληνικό EPG)

Ξέχασα κάποιον;

Serafeim Karakostas
24-04-2013, 17:11
Ξέχασα κάποιον;
E space Libra (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/106129-E-space-Libra)

yannis-chania
24-04-2013, 18:22
Στην αγορά υπάρχουν οι:
F&U 3469
Crypto Redi 211& 211D
Lifeview LV6TBOXHD A1 & Α2
Ferguson Ariva T650i (αυτός δεν σου κάνει, δεν έχει ελληνικό EPG)

Αυτοί που δεν έχουν ελληνικό EPG τι στοιχεία εμφανίζουν στο πρόγραμμα;
Οι Crypto δεν υπάρχουν στον ονομαστικό κατάλογο, τι παίζει;

Kostas_Y
24-04-2013, 18:26
O Τ650i βγάζει ελληνικό EPG μόνο στην ΕΡΤ. Στα ιδιωτικά εμφανίζει το αγγλικό, για κάποιο λόγο.

Κανείς δεν έχει γράψει εντυπώσεις απο τους 211, για αυτό δεν υπάρχουν στον κατάλογο.

yannis-chania
24-04-2013, 18:35
Απ' ό,τι βλέπω, και ο Τ90 Ν2 έρχεται με το 3801, αλλά στο νήμα του δεν υπάρχουν νεότερα σχόλια. Ακούστηκε κάτι για το fw του;

Kostas_Y
24-04-2013, 22:03
Για τον Τ90 Ν2 οι πληροφορίες που έχουμε είναι μόνο απο το εξωτερικό. Δεν έχω διαβάσει για προβλήματα.

talos_2002
25-04-2013, 02:58
Μιας και ερωτήθηκε παραπάνω, δέκτες με το 3801 είναι και οι Digiview 913 (http://www.kal-electronics.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1307&category_id=157&option=com_virtuemart&Itemid=59) και 127 (http://www.kal-electronics.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1328&category_id=157&option=com_virtuemart&Itemid=59).
Μάλλον και ο United MPU1318H, αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Ο Strong 8102+ (όχι ο 8102) πρέπει και αυτός να έχει το 3801, ενώ ο 8113 μάλλον δεν εισάγεται εδώ οπότε ίσως δεν αξίζει και η αναφορά σε αυτόν.

yannis-chania
25-04-2013, 09:44
Μιας και ερωτήθηκε παραπάνω, δέκτες με το 3801 είναι και οι Digiview 913 (http://www.kal-electronics.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1307&category_id=157&option=com_virtuemart&Itemid=59) και 127 (http://www.kal-electronics.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1328&category_id=157&option=com_virtuemart&Itemid=59).
Μάλλον και ο United MPU1318H, αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Ο Strong 8102+ (όχι ο 8102) πρέπει και αυτός να έχει το 3801, ενώ ο 8113 μάλλον δεν εισάγεται εδώ οπότε ίσως δεν αξίζει και η αναφορά σε αυτόν.

Ωραία, μαζεύονται αρκετοί - μόνο που δεν υπάρχουν εδώ σχόλια γι' αυτούς (πλην του 913). Το κακό είναι ότι δεν έχουμε σήμα για να κάνω δοκιμή και, αν χρειαστεί, να τους επιστρέψω, οπότε θα προτιμήσω να περιμένω μέχρι τέλη Μάη μήπως βρεθεί κάποιος να τους τσεκάρει.

Σας ευχαριστώ και θα παρακολουθώ.

talos_2002
25-04-2013, 14:13
Και ελπίζουμε ως τότε να φέρει το e-shop τον Manta DVBT011 που έχει τσιπάκι Sunplus...

sakis.kom
29-04-2013, 06:19
Για τον φίλο που ζητάει PIP/PAP, η λύση είναι να πάρει κάποιον από τους επώνυμους (ή μη) δορυφορικούς δέκτες που κυκλοφορούν και δέχονται ξεχωριστά επίγεια tuner.
Η λύση αυτό όμως δεν είναι για όλους καθώς το κόστος πάει στα 200+ ευρώ.

johann69
29-04-2013, 14:00
Και ελπίζουμε ως τότε να φέρει το e-shop τον Manta DVBT011 που έχει τσιπάκι Sunplus...

Εχουμε καιρο για κρητη,παγωνουμε το θεμα και ψαχνουμε απο ιουνη
http://www.flashnews.gr/page.ashx?pid=3&aid=123463&cid=317

talos_2002
29-04-2013, 17:02
Τότε υπάρχει χρόνος και για τον Opticum T90 N2, ο οποίος σήμερα έμαθα ότι πιθανώς να έρθει για το ASO της Κρήτης.

panosg
03-05-2013, 19:39
Αναζήτηση αποκωδικοποιητή MPEG4 με λίγα κανάλια ή δυνατότητα αντιγραφής καναλιών σε πολλαπλές θέσεις (για ηλικιωμένους)

Για όποιον δεν κατάλαβε τι ακριβώς αναζητώ, θα σας το γράψω παρακάτω όσο πιο επεξηγηματικά μπορώ.
Φαντάζομαι ότι το πρόβλημα το έχουν πολλοί!

Υπάρχει αποκωδικοποιητής MPEG4 (ή τροποποιημένο firmware αποκωδικοποιητή), ο οποίος να έχει την δυνατότητα αντιγραφής θέσεων καναλιών (π.χ. αντιγραφή του καναλιού της θέσης 1 και στην θέση 11 αλλά και στην θέση 111) ώστε όταν το χειρίζεται κάποιος ηλικιωμένος να μην αντιμετωπίζει πρόβλημα στον χειρισμό του;;;;;;;;;

ή

Υπάρχει αποκωδικοποιητής MPEG4 (ή τροποποιημένο firmware αποκωδικοποιητή), ο οποίος όταν για παράδειγμα πατάς το πλήκτρο 1, όση ώρα και να το πατάς να μην σε πηγαίνει στο κανάλι της θέσης 11 ή στο κανάλι της θέσης 111 αλλά πάντα στο κανάλι της θέσης 11 ώστε όταν το χειρίζεται κάποιος ηλικιωμένος να μην αντιμετωπίζει πρόβλημα στον χειρισμό του;;;;;;;;;

ή

Υπάρχει αποκωδικοποιητής MPEG4 (ή τροποποιημένο firmware αποκωδικοποιητή), στον οποίο όταν θες να αλλάξεις κανάλι σε διψήφιο, να έχει επιλογή με παυλίτσες και να μην αλλάζει με διαφορετικό τρόπο σε διψήφιο αριθμό θέσης ώστε όταν το χειρίζεται κάποιος ηλικιωμένος να μην αντιμετωπίζει πρόβλημα στον χειρισμό του;;;;;;;;;

ή

Υπάρχει αποκωδικοποιητής MPEG4 (ή τροποποιημένο firmware αποκωδικοποιητή), με θέσεις καναλιών και όχι παραπάνω ώστε όταν το χειρίζεται κάποιος ηλικιωμένος να μην αντιμετωπίζει πρόβλημα στον χειρισμό του;;;;;;;;;

efsif
04-05-2013, 21:27
Ωραία, μαζεύονται αρκετοί - μόνο που δεν υπάρχουν εδώ σχόλια γι' αυτούς (πλην του 913). Το κακό είναι ότι δεν έχουμε σήμα για να κάνω δοκιμή και, αν χρειαστεί, να τους επιστρέψω, οπότε θα προτιμήσω να περιμένω μέχρι τέλη Μάη μήπως βρεθεί κάποιος να τους τσεκάρει.

Σας ευχαριστώ και θα παρακολουθώ.
Στα Χανια και στη συχνοτητα 39 στα UHF εκπεμπει εδω και αρκετο καιρο ελευθερα το TV5 καθως και αλλο ενα που βγαζει μονο τις γνωστες εγχρωμες μπαρες καθως και τα επειγια κωδικοποιημενα της Nova (novacinema1 και novasport1....νομιζω)

johann69
07-05-2013, 08:10
Εχουμε καιρο για κρητη,παγωνουμε το θεμα και ψαχνουμε απο ιουνη
http://www.flashnews.gr/page.ashx?pid=3&aid=123463&cid=317

Με τετοια τιμη παντως λεω να τον παρω και αργοτερα ας τον εχω για δευτερο.
http://www.e-shop.gr/product?id=PER.702537&sid=1

talos_2002
07-05-2013, 14:26
Υπάρχει αποκωδικοποιητής MPEG4 (ή τροποποιημένο firmware αποκωδικοποιητή), ο οποίος να έχει την δυνατότητα αντιγραφής θέσεων καναλιών (π.χ. αντιγραφή του καναλιού της θέσης 1 και στην θέση 11 αλλά και στην θέση 111) ώστε όταν το χειρίζεται κάποιος ηλικιωμένος να μην αντιμετωπίζει πρόβλημα στον χειρισμό του;
Όχι.

Υπάρχει αποκωδικοποιητής MPEG4 (ή τροποποιημένο firmware αποκωδικοποιητή), ο οποίος όταν για παράδειγμα πατάς το πλήκτρο 1, όση ώρα και να το πατάς να μην σε πηγαίνει στο κανάλι της θέσης 11 ή στο κανάλι της θέσης 111 αλλά πάντα στο κανάλι της θέσης 11 ώστε όταν το χειρίζεται κάποιος ηλικιωμένος να μην αντιμετωπίζει πρόβλημα στον χειρισμό του;
Στις νεότερες αναβαθμίσεις των Opticum STB HD N1 / T90 / T80 / T80 Eco /Ft24 προστέθηκε μια ρύθμιση για κάτι τέτοιο.

Υπάρχει αποκωδικοποιητής MPEG4 (ή τροποποιημένο firmware αποκωδικοποιητή), στον οποίο όταν θες να αλλάξεις κανάλι σε διψήφιο, να έχει επιλογή με παυλίτσες και να μην αλλάζει με διαφορετικό τρόπο σε διψήφιο αριθμό θέσης ώστε όταν το χειρίζεται κάποιος ηλικιωμένος να μην αντιμετωπίζει πρόβλημα στον χειρισμό του;
Όχι.

Υπάρχει αποκωδικοποιητής MPEG4 (ή τροποποιημένο firmware αποκωδικοποιητή), με θέσεις καναλιών και όχι παραπάνω ώστε όταν το χειρίζεται κάποιος ηλικιωμένος να μην αντιμετωπίζει πρόβλημα στον χειρισμό του;
Μπορείς απλώς να διαγράψεις τα περιττά κανάλια.

panosg
07-05-2013, 16:25
TALOS Ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ για την απάντηση!
Έχω τον αποκωδικοποιητή Edision Triton+HD. Ακόμα και με 9 κανάλια αποθηκευμένα, όταν πατήσεις το πλήκτρο π.χ. 4 και το κρατήσει πατημένο, μπορεί να σε πάει στην θέση 44 ή στην θέση 444 και να σου βγάλει μήνυμα ότι δεν υπάρχει!
Η λύση στο πρόβλημα δηλαδή είναι αποκλειστικά και μόνο η αγορά ενός αποκωδικοποιητή Opticum;;;

talos_2002
07-05-2013, 17:16
Γειά σου panosg :smile:
Όλοι οι δέκτες κάνουν ακριβώς αυτό, περιμένουν να δεχθούν 2ο ή και 3ο ψηφίο για λίγα δευτερόλεπτα πριν ξεκινήσουν την αλλαγή καναλιού.
Πάλι καλά να λες, καθώς υπάρχουν δέκτες SD -αυτοί που πωλούνται κατά κόρον και προτιμώνται από τους ηλικιωμένους- που αφού δοθεί αριθμός που δεν έχει σταθμό, εμφανίζουν μήνυμα λάθους το οποίο δεν φεύγει εάν δεν πατηθεί το πλήκτρο ΟΚ από τον χρήστη. Εκεί να δεις πρόβλημα (και παραλογισμό από την μεριά του λογισμικού)!

Καταλαβαίνω τι ψάχνεις, αλλά δυστυχώς είναι δύσκολα τα πράγματα. Μόνο τα Opticum βοηθάνε στο πρόβλημα, και πάλι λίγο.
Απ' όσο θυμάμαι, προστέθηκε μια ρύθμιση με την ενεργοποίηση της οποίας υπάρχει κάποιος χρόνος καθυστέρησης που μπορεί να δεχθεί δεύτερο πάτημα του ίδιου αριθμού. Έτσι υπάρχει κάποια αποφυγή του ανεπιθύμητου συνεχούς πατήματος κάποιου αριθμού, π.χ.111, 44, αντί 1, 4.

Rm.Geko
08-05-2013, 20:24
Καλησπερα και χρονια πολλα. -bye-
Με εβαλε ενας γνωστος μου να του βρω εναν αποκωδικοποιητη για μια lcd που εχει και αυτο που τον ενδιαφερει περισσοτερο ειναι να εχει καλο media player που να παιζει τα παντα, αρχικα μου ηρθε στο μυαλο ο ariva T65, αλλα πλεον δεν υπαρχει στο e-shop στα 37 ευρω και ολα τα καταστηματα που τον εχουν στο skroutz ειναι απο αθηνα αλλα και παλι δεν τον αποκλειω σαν επιλογη αν αξιζει.Τωρα βλεπω εχουν βγαλει και τον LIFEVIEW LV6TBOXHDA2 στο crazy sunday στα 25,50 ευρω αλλα δε ξερω κατα ποσο αξιζει...Επειδη εχω καιρο να ασχολειθω με το θεμα αποκωδικοποιητη χοντρικα θελω εναν με οσο το δυνατον καλυτερο player, hdmi και να μη χρειαζετε αναβαθμισεις γιατι το ατομο για το οποιο προοριζετε δεν ασχολειται και πολυ!

Ευχαριστω και παλι για την οποια βοηθεια!

Kostas_Y
08-05-2013, 21:51
O LV6TBOXHDA2 δεν παίζει τα πάντα, αν θυμάμαι καλά. Στο DTS σηκώνει τα χέρια και δεν βγάζει σήμα ούτε στην ψηφιακή του.
Με τα περισσότερα αρχεία να έχουν πλέον ήχο DTS δεν είναι ο κατάλληλος για media player.

BigRed
08-05-2013, 22:09
Χρόνια πολλά κ' Χριστός Ανέστη, παιδια.

Μου προτείναναν τον Xoro HRS 8530 στα 47 ευρό.
Τι λετε για αυτόν;
Έψαξα αλλά δεν τον βρήκα εδώ μέσα.

Kostas_Y
08-05-2013, 22:24
Τι λετε για αυτόν;

Λογικό είναι να μην τον βρεις σε αυτή την κατηγορία. Ο 8530 είναι δορυφορικός δέκτης (DVB-S) και δεν είναι συμβατός με τα επίγεια κανάλια.

talos_2002
08-05-2013, 22:30
Καλησπερα και χρονια πολλα. -bye-
Με εβαλε ενας γνωστος μου να του βρω εναν αποκωδικοποιητη για μια lcd που εχει και αυτο που τον ενδιαφερει περισσοτερο ειναι να εχει καλο media player που να παιζει τα παντα, αρχικα μου ηρθε στο μυαλο ο ariva T65, αλλα πλεον δεν υπαρχει στο e-shop στα 37 ευρω και ολα τα καταστηματα που τον εχουν στο skroutz ειναι απο αθηνα αλλα και παλι δεν τον αποκλειω σαν επιλογη αν αξιζει.Τωρα βλεπω εχουν βγαλει και τον LIFEVIEW LV6TBOXHDA2 στο crazy sunday στα 25,50 ευρω αλλα δε ξερω κατα ποσο αξιζει...Επειδη εχω καιρο να ασχολειθω με το θεμα αποκωδικοποιητη χοντρικα θελω εναν με οσο το δυνατον καλυτερο player, hdmi και να μη χρειαζετε αναβαθμισεις γιατι το ατομο για το οποιο προοριζετε δεν ασχολειται και πολυ!

Ευχαριστω και παλι για την οποια βοηθεια!
Και ο σκύλος χορτάτος και η πίτα ολόκληρη, δεν γίνεται. Λύσεις όλα σε ένα και «να παίζει τα πάντα», κοστίζουν αρκετά χρήματα.
Ο φίλος σου μάλλον θέλει Media player με ενσωματωμένο δέκτη. Ή παίρνει έναν δέκτη και έναν Media player ή κοιτάει προς λύσεις όπως ο Crystal AppStreamer TV.
Θα του πρότεινα να πάρει έναν δέκτη όπως ο Prime-HD ώστε να μπορεί να έχει αποκωδικοποίηση DTS από εξωτερικό αποκωδικοποιητή. Αν δει ότι δεν τον καλύπτει, τότε ας δει για έναν καλό Media Player.

Χρόνια πολλά κ' Χριστός Ανέστη, παιδια.

Τι λετε για αυτόν;
Δεν είναι επίγειος, αλλά δορυφορικός. Γι' αυτό δεν υπάρχει σε αυτή την κατηγορία.

Πες μας τι ζητάς να έχει ένας δέκτης;

Επεξεργασία: Με πρόλαβε ο Kostas_Y :smile:

BigRed
08-05-2013, 22:58
Σορρυ για το λάθος, παιδιά. :BDGBGDB55:
Έχετε δίκιο, είναι δορυφορικός δέκτης. :bang:

Ψάχνω έναν καλό επίγειο δέκτη. :grandpa:
Σαν τον xoro 8530 αλλά για την επίγεια ψηφιακή.

Kostas_Y
08-05-2013, 23:10
O 8530 έχει τσιπ της Mstar όπως και ο Crystal Audio PrimeHD που πρότεινε ο talos πιο πάνω. Έχουν παρόμοιες δυνατότητες. Οι ομοιότητες φτάνουν μέχρι και το πρόβλημα απώλειας καναλιών των Mstar.

Η Crystal Audio έχει διορθώσει τα περισσότερα προβλήματα του Mstar.

Rm.Geko
08-05-2013, 23:50
Και ο σκύλος χορτάτος και η πίτα ολόκληρη, δεν γίνεται. Λύσεις όλα σε ένα και «να παίζει τα πάντα», κοστίζουν αρκετά χρήματα.
Ο φίλος σου μάλλον θέλει Media player με ενσωματωμένο δέκτη. Ή παίρνει έναν δέκτη και έναν Media player ή κοιτάει προς λύσεις όπως ο Crystal AppStreamer TV.
Θα του πρότεινα να πάρει έναν δέκτη όπως ο Prime-HD ώστε να μπορεί να έχει αποκωδικοποίηση DTS από εξωτερικό αποκωδικοποιητή. Αν δει ότι δεν τον καλύπτει, τότε ας δει για έναν καλό Media Player.

Eχει σκοπο να παρει και εναν Appstreamer απλα επειδη θα χρειαστει και εναν αποκωδικοποιητη για την αλλη τηλεοραση(αυτη που μιλαμε) θελει να μπορει να παiξει και εκει καμια ταινια οχι τιποτα το τρομερο απλα μη παρει και καποιον που δε παιζει υποτιτλους και δεν αναγνωριζει και τιποτα.Τωρα σχετικα με τον prime-hd τι λεει εχει καλο player; να παρω αν ειναι αυτον, σε σχεση με τον τ65 που ακουγα καλα λογια σε αυτον το τομεα οταν ψαχνομουνα και εγω τι λεει ειναι στα ιδια επιπεδα ο player τους;

Kostas_Y
09-05-2013, 00:08
Μη σου πω οτι ο PrimeHD έχει πλέον καλύτερο media player απο τον Τ65. Φαίνεται να έχει διορθωθεί το πρόβλημα της διακοπής αναπαραγωγής των αρχείων MP4 καθώς και ένα άλλο πρόβλημα με τις προγραμματισμένες εγγραφές και τα κανάλια χωρίς EPG.

Παρ' όλα αυτά, αν το DTS δεν είναι προϋπόθεση, ίσως είναι καλύτερη επιλογή ο LV6TBOXHDA2. Σε δύο δέκτες με ALi3801 δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα στα πολυμέσα ενώ έχεις και το bonus της υποστήριξης υποτίτλων idx\sub.

Rm.Geko
09-05-2013, 00:36
Tι εννοεις ειχε πρβληματα με mp4 ο prime-hd τα οποια λυνονται με αναβαθμιση; Ρωταω γιατι το 90% που θα παιζονται ειναι avi και mp4!

Kostas_Y
09-05-2013, 00:39
Όλοι οι δέκτες με Mstar είχαν αρχικά το πρόβλημα: http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/105951-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%AE-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%C F%89%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CF%89%CE%BD-%CE%9C%CE%A14-%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B4%CE%AD%CE%BA%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%BC%CE%B5-Mstar-7818

Από όσα ξέρω, μόνο ο PrimeHD το διόρθωσε στην τελευταία αναβάθμιση λογισμικού.

atillas24
09-05-2013, 00:51
Χρονια πολλα και Χριστος ανεστη!!

Θελω και γω τη βοηθεια σας σε παρομοιο ζητημα καθως απεχω καιρο απο τις εξελιξεις.
Θελω εναν δεκτη οπου η παρακολουθηση καναλιων ερχεται σε δευτερη μοιρα. Θελω να εχει καλο τ/κ και οσο το δυνατον καλυτερο media player γινεται. Εννοειται οτι dts δε με ενδιαφερει. Any suggestions?

nickmanak
09-05-2013, 02:01
παρε media player που εχει και δεκτη.

http://www.crystalaudio.gr/ProductCatalog/Media-Players/Ethernet/With-MPEG-4-decoder.aspx

http://www.skroutz.gr/s/2205773/Crystal-Audio-Appstreamer-TV.html

talos_2002
09-05-2013, 03:22
Χρονια πολλα και Χριστος ανεστη!!

Θελω και γω τη βοηθεια σας σε παρομοιο ζητημα καθως απεχω καιρο απο τις εξελιξεις.
Θελω εναν δεκτη οπου η παρακολουθηση καναλιων ερχεται σε δευτερη μοιρα. Θελω να εχει καλο τ/κ και οσο το δυνατον καλυτερο media player γινεται. Εννοειται οτι dts δε με ενδιαφερει. Any suggestions?

Αυτό για το τηλεχειριστήριο... μας χαλάει!
Ένας Ferguson Τ65 μόνο έχει καλό (Edision και GoldenMedia δεν τους αναφέρω λόγω παλαιού λογισμικού), αλλά θα πρέπει να μετατρέπεις σε mkv τα ΜΡ4 διάρκειας άνω των 2 ωρών (διαδικασία 5 λεπτών). Θα τον βρεις σε μικρά καταστήματα, καθώς πρέπει να συνεχίζεται η εισαγωγή του από την Beskas.
Εναλλακτικά περιμένεις τον Opticum T90 N2, που ίσως έρθει για το ASO Κρήτης.

Kostas_Y τί κάνουν οι 3801 με τους εσωτερικούς; Εμφανίζονται μικροί;

Σε γενικές γραμμές:
Ο Ferguson T65 είναι μια πολύ καλή επιλογή, με τα τυπικά προβλήματα των Mstar 7818 (όπως το Β2 -αυτό για τα ΜΡ4- και Δ6 -εγγραφές αν τον κλείσεις σε κανάλι χωρίς EPG-), αλλά κορυφαίο τηλεχειριστήριο, custom μενού, οθόνη στην πρόσοψη, όμορφη εμφάνιση και καλή κατασκευή. Παλεύουμε να πείσουμε την Ferguson να πάρει αναβάθμιση από την Mstar και τα εναπομείναντα προβλήματα, αλλά δεν μας δίνουν σημασία απ' όταν σταμάτησε το e-shop να τον εισάγει. Χμ, να θυμηθώ να επικοινωνήσω με την Beskas την Κυριακή αν δεν έχουμε ως τότε -πάλι- απάντηση.
Ο Crystal Prime-HD είναι ίσως η καλύτερη επιλογή σε Mstar 7818, καθώς έχει το πιο εξελιγμένο λογισμικό που έχει λύσει τα παραπάνω προβλήματα χάριν στην Crystal που πήρε τις αναβαθμίσεις από την Mstar και σε άτομα του φόρουμ που τα επαλήθευσαν και τα ανέφεραν. Έχει όμως πολύ μέτριο τηλεχειριστήριο. Αν σκοπεύεις να πάρεις ένα προγραμματιζόμενο όπως το προσιτό Tele USB-300 (6-8€) για να γλυτώσεις και από τα πολλά τηλεχειριστήρια, δεν είναι πρόβλημα.
Ο Silver HD-200 είναι η έκπληξη από μια μικρή εισαγωγική εταιρία, καθώς χάριν στο μέλος firewalker έχει κι αυτός ένα πολύ εξελιγμένο λογισμικό, αλλά δεν υποστηρίζει αποκωδικοποίηση AC3 και δεν έχει λύσει το πρόβλημα των MP4.

Από δέκτες με ALi M3801 δεν θυμάμαι πολλά, καθώς όταν αυτοί ερχόντουσαν, εγώ έφευγα στο εξωτερικό.
H ALi έχει κάνει άλματα προς κάθε κατεύθυνση με το 3801, εκτός από την ταχύτητα αλλαγής καναλιών όπου το 3601 συνεχίζει να είναι καλύτερο. Ένα χρήσιμο νέο χαρακτηριστικό είναι ότι μπορεί να γράφει ακόμη και δύο σταθμούς της ίδιας συχνότητας! Στα πολυμέσα έχει ρυθμιζόμενους υπότιτλους, αλλά δεν ξέρω πως χειρίζεται τους ενσωματωμένους. «Παραδοσιακό» χαρακτηριστικό για την ALi είναι η έλλειψη εξόδου του DTS από την ψηφιακή έξοδο. Θα το βρεις μόνο σε πιο «special» υλοποιήσεις όπως ο Ferguson T650i και ο Opticum T90 N2.
Ο Ν2 δεν έχει έρθει ακόμη και δεν είναι σίγουρο αν θα έρθει.
Ο Τ650 δεν έχει ελληνικό EPG... (Να θυμηθώ να ρωτήσω και γι' αυτό την Beskas)

BigRed
09-05-2013, 08:28
Σας ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια που μας δίνετε :grinning-smiley-043
Μάλλον, πάω για τον LIFEVIEW LV6TBOXHDA2 με την προσφορά από το e-shop που έγραψε ο Κώστας.:a0210:
Να ρωτήσω κάτι τελευταίο...ποιός αποκωδικοποιητής έχει την καλύτερη εικόνα; :hmmmm2:

Kostas_Y
09-05-2013, 09:15
Kostas_Y τί κάνουν οι 3801 με τους εσωτερικούς; Εμφανίζονται μικροί;

Ο Τ650 δεν έχει ελληνικό EPG... (Να θυμηθώ να ρωτήσω και γι' αυτό την Beskas)
Ναι, στους 3801 ακόμα "ψείρες" είναι οι ενσωματωμένοι υπότιτλοι σε σύγκριση με τους SRT.
Για τον Τ650i περιμένω λογισμικό μέσα στην εβδομάδα. Είδα οτι έφτασαν αναβαθμίσεις για τους δορυφορικούς της Ferguson, μετά απο μερικές μέρες συνήθως εμφανίζεται και αναβάθμιση για τον επίγειο.

Να ρωτήσω κάτι τελευταίο...ποιος αποκωδικοποιητής έχει την καλύτερη εικόνα; :hmmmm2:

Μεγάλη συζήτηση ανοίγεις. Είχαμε προσπαθήσει να βγάλουμε άκρη (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/103654-%CE%A3%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%C F%82-%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B4%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8E%CE%BD) πριν λίγο καιρό αλλα, όπως είναι φυσικό, δεν μπορέσαμε να συμφωνήσουμε. Όπως λέει ο σοφός λαός, "άλλα τα μάτια του λαγού, κι άλλα της κουκουβάγιας". Αυτό που φαίνεται άψογο σε μένα, είναι ανυπόφορο για κάποιον άλλο.

talos_2002
09-05-2013, 12:05
Στο θέμα της ποιότητας εικόνας, τολμώ να πω οι δέκτες με Mstar 7828, όπως ο Opticum T50.
Εκείνο που δεν μου αρέσει στο 7828 είναι ότι έχει τους μεγαλύτερους χρόνους αλλαγής καναλιών, αν και πολλούς δεν τους κακοφαίνεται όπως σ' εμένα.

billpan
09-05-2013, 12:28
Επειδη απο χθες ειμαι κατοχος του crypto redi 211d με ali 3801,πρεπει να πω οτι η ταχυτητα αλλαγης καναλιων ειναι ιδια με τον FU 2205 που αντικατεστησα.Αυτο που με χαλασε ηταν η πολλη σκοτεινη εικονα με τα ρυθμιστικα εικονας του δεκτη στις default θεσεις{ευτυχως που τα εχει κι αυτα!}-αφου αυξησα τη φωτεινοτητα απο 50 σε 65,μπορω να πω οτι βελτιωθηκε αρκετα,αλλα και παλι η εικονα του 2205 που ειχα 3 χρονια,μου φαινεται πιο φυσικη..επισης οταν πατας EPG δε εχεις εικονα του καναλιου,παρα μονο ηχο..και στο τροπο που το παρουσιαζει, ο 2205 μου αρεσε περισοτερο..

Kostas_Y
09-05-2013, 12:48
..επισης οταν πατας EPG δε εχεις εικονα του καναλιου,παρα μονο ηχο..και στο τροπο που το παρουσιαζει, ο 2205 μου αρεσε περισοτερο..

Αυτό είναι το κακό με το βασικό λογισμικό της ALi και ο κυριότερος λόγος που άργησα να αλλάξω "στρατόπεδο". Ορισμένες εταιρίες όπως η Globo (Opticum) και η Ferguson το έχουν διορθώσει.

Όσο για την ποιότητα εικόνας, είμαι και εγώ "οπαδός" του 7828 αλλα το συγκεκριμένο τσιπ έχει άλλα κουσούρια όπως τις συχνές παύσεις ήχου σε αρχεία MKV\MP4.

atillas24
09-05-2013, 12:58
Αυτό για το τηλεχειριστήριο... μας χαλάει!
Ένας Ferguson Τ65 μόνο έχει καλό (Edision και GoldenMedia δεν τους αναφέρω λόγω παλαιού λογισμικού), αλλά θα πρέπει να μετατρέπεις σε mkv τα ΜΡ4 διάρκειας άνω των 2 ωρών (διαδικασία 5 λεπτών). Θα τον βρεις σε μικρά καταστήματα, καθώς πρέπει να συνεχίζεται η εισαγωγή του από την Beskas.
Εναλλακτικά περιμένεις τον Opticum T90 N2, που ίσως έρθει για το ASO Κρήτης.

Τον ferguson ειχα στο μυαλο ετσι κι αλλιως αλλα ειναι δυσκολο να βρεθει. MP4 δε θα παιζει ετσι κι αλλιως. Προοριζεται για avi και mkv κυριως. Με ενδιαφερει να εχει καλη ληψη το τ/κ οσο το δυνατον καλυτερο media player...

billpan
09-05-2013, 13:06
Σε επεισοδια σειρων mkv 720p και mp4 που δοκιμασα, η αναπαραγωγη ηταν μια χαρα.εξοδο εχω επιλεξει 1080p50..και δε καταλαβα γιατι τοσες επιλογες..η δικια μου τηλ. δεν παιζει 1080p24.

Kostas_Y
09-05-2013, 13:13
Τον ferguson ειχα στο μυαλο ετσι κι αλλιως αλλα ειναι δυσκολο να βρεθει. MP4 δε θα παιζει ετσι κι αλλιως. Προοριζεται για avi και mkv κυριως. Με ενδιαφερει να εχει καλη ληψη το τ/κ οσο το δυνατον καλυτερο media player...

Αν δεν σε ενδιαφέρει το DTS, ψάξε για τον LIFEVIEW LV6TBOXHDΑ1. Έχει την καλύτερη λήψη, καλό media player αλλα μας τα χαλάει στο τ\κ. Ίσως και οι LV6TBOXHDA2\Crypto 211D να έχει δυνατό tuner.

Αν θες τα παραπάνω αλλά με DTS passthrough και καλό τ\κ, Ferguson T650i αλλα δεν έχει ακόμα ελληνικό EPG.

Αν πάλι θες να μείνεις στους Mstar, PrimeHD σε καλή τιμή.

Σε επεισοδια σειρων mkv 720p και mp4 που δοκιμασα, η αναπαραγωγη ηταν μια χαρα.εξοδο εχω επιλεξει 1080p50..και δε καταλαβα γιατι τοσες επιλογες..η δικια μου τηλ. δεν παιζει 1080p24.
Για ποιόν δέκτη λες; Το πρόβλημα των Mstar με τα ΜΡ4 εμφανίζεται μετά τις 2 ώρες, μιλάμε για ταινίες δηλαδή.

atillas24
09-05-2013, 13:19
Κοιτα, tuner και dts δε με ενδιαφερει. Δεν εχω θεμα για το αν θα ειναι ali ή mstar. Ουτε η ποιοτητα του τ/κ ιδιαιτερα αρκη να εχει καλη εμβελεια και καλο media player. Κατι στα χναρια του Τ65...

Kostas_Y
09-05-2013, 13:32
Ανέφερες οτι θέλεις καλή λήψη για αυτό σου πρότεινα τον Α1.

Ο Τ650i έχει το ίδιο τηλεκοντρόλ με τον Τ65.

atillas24
09-05-2013, 13:40
Ανέφερες οτι θέλεις καλή λήψη για αυτό σου πρότεινα τον Α1.

Ο Τ650i έχει το ίδιο τηλεκοντρόλ με τον Τ65.

My bad! Εννοουσα καλη ληψη το τ/κ. Sorry που δε το διευκρινησα... Που μπορω να τον βρω ομως τον Τ650i;

Kostas_Y
09-05-2013, 13:43
Μόνο σε ένα μαγαζί τον έχω βρει: http://www.beskas.gr/prod.php?pr=5907115002040

Τον δικό μου τον πήρα απο την Πολωνία.

atillas24
09-05-2013, 13:58
Ο lifeview Α2 φαινεται καλος... Συστηνεται;

Kostas_Y
09-05-2013, 14:01
Έχει μικροδιαφορές απο τον Α1 στο λογισμικό. Η σημαντικότερη είναι η έλλειψη ρυθμιστικών εικόνας, κάτι που έχει ο Α1

Rm.Geko
09-05-2013, 18:39
Αν καταλαβα καλα ο prime-hd φοραει mstar, παιζει dts και το θεμα που εχει ειναι με mp4 ανω των δυο ωρων(δηλαδη ταινιων) δηλαδη σε επισοδεια των 45 λεπτων και 1 ωρας που με ενδιαφερει εμενα δεν θα εχω προβλημα ετσι;

talos_2002
09-05-2013, 19:24
Ο Prime-HD χρησιμοποιεί το Mstar 7818, εξάγει κωδικοποιημένο το DTS από την ψηφιακή έξοδο (κανείς δέκτης δεν το αποκωδικοποιεί, οι ALi -κατά κανόνα- δεν το εξάγουν καν), έχει το νεότερο λογισμικό από όλους τους Mstar το οποίο διορθώσει τα κουσούρια του 7818, είναι από μια εταιρία που έχει την καλύτερη υποστήριξη firmware (και όχι μόνο) και είναι και ελληνική :fahne90:

Επίσης συμμετέχει ενεργά στο φόρουμ και απ' όσο γνωρίζω έχουν την διάθεση να συνεχίσουν την υποστήριξη του 7818 ακόμη και πέραν της επίλυσης προβλημάτων.

Rm.Geko
09-05-2013, 19:42
Talos σχετικα με αυτο που ρωτησα με μικρα mp4 στον prime-hd θα εχω προβλημα;Γιατι αυτο με ενδιαφερει κατα κυριο λογο..

talos_2002
09-05-2013, 20:10
...έχει το νεότερο λογισμικό από όλους τους Mstar το οποίο διορθώσει τα κουσούρια του 7818
Φυσικά δεν θα έχεις Rm.Geko :smile:

Υπήρχε μόνο στα διάρκειας άνω των 2 ωρών. Αλλά ακόμα και για αυτά, υπάρχει η αναβάθμιση 14-3-2013 (http://www.crystalaudio.gr/files/20130314_PRIME-HD.zip), που δημιουργήθηκε για την αντιμετώπιση αυτού συγκεκριμένα του προβλήματος.
www.avclub.gr/forum/showthread.php/100192-Crystal-Audio-Prime-HD-με-αποκωδικοποίηση-AC3?p=1056754337&viewfull=1#post1056754337

Rm.Geko
09-05-2013, 20:39
Ωραια αυτον θα παρω, ευχαριστω για τι βοηθεια παιδια!:proud:

tolias
10-05-2013, 03:15
Επειδη απο χθες ειμαι κατοχος του crypto redi 211d με ali 3801,πρεπει να πω οτι η ταχυτητα αλλαγης καναλιων ειναι ιδια με τον FU 2205 που αντικατεστησα.Αυτο που με χαλασε ηταν η πολλη σκοτεινη εικονα με τα ρυθμιστικα εικονας του δεκτη στις default θεσεις{ευτυχως που τα εχει κι αυτα!}-αφου αυξησα τη φωτεινοτητα απο 50 σε 65,μπορω να πω οτι βελτιωθηκε αρκετα,αλλα και παλι η εικονα του 2205 που ειχα 3 χρονια,μου φαινεται πιο φυσικη..επισης οταν πατας EPG δε εχεις εικονα του καναλιου,παρα μονο ηχο..και στο τροπο που το παρουσιαζει, ο 2205 μου αρεσε περισοτερο..
O F&U 2205 είχε μία από τις καλύτερες εικόνες. Αλλά δεν υπάρχει πια, και όσο υπήρχε είχε τρομερά προβλήματα σε άλλα θέματα. Οι ALI 3801 έχουν καλύτερες επιδόσεις στους υπόλοιπους τομείς, και πολύ καλή εικόνα, αλλά πολύ κακή αρχική ρύθμιση της εικόνας τους. Πρέπει να υπάρχουν ρυθμιστικά εικόνας, και χρειάζεται αύξηση της φωτεινότητας, μείωση της αντίθεσης και μείωσης των χρωμάτων για να έχουν κανονική εικόνα που ταιριάζει με την εικόνα άλλων δεκτών. Και το πλεονέκτημα των ALI 3801 είναι το μεγάλο βάθος που έχουν στην εικόνα. Ειδικά στις p αναλύσεις (720p, 1080p). Αν δεν υπάρχουν ρυθμιστικά εικόνας στον δέκτη τότε η ρύθμιση πρέπει να γίνεται στην τηλεόραση.
Από ότι φαίνεται μόνο οι ALI 3801 της GIEC έχουν ρυθμιστικά εικόνας. Όπως ο LIfeview LV6TBOXHDA1 και ο Crypto Redi 211D. Οι ALI 3801 της Panodic φαίνεται τελικά ότι δεν έχουν ρυθμιστικά εικόνας. Όπως δηλαδή ο LIfeview LV6TBOXHDA2 και ο Digiview DV 913 που έχω εγώ.

Επεξεργασία: Και ο Ferguson Ariva T650i μάλλον είναι της Panodic, αλλά αυτός έχει ρυθμιστικά. Δεν έχει όμως ακόμα ελληνικό EPG.

talos_2002
10-05-2013, 07:03
Επεξεργασία: Και ο Ferguson Ariva T650i μάλλον είναι της Panodic...
Της Skyworth είναι. :smile:

cult
10-05-2013, 11:01
Παιδια μεταξυ LIFEVIEW a2 kai Crypto redi 211 ποιον θα προτεινατε γιατι ειμαι σε διλημμα.

Kostas_Y
10-05-2013, 12:52
Αν εννοείς τον 211 που εμφανίστηκε στις προσφορές στα €19, τότε ο Α2 είναι καλύτερος απλά και μόνο επειδή κάνει AC3 downmix.

Στα υπόλοιπα είναι σχεδόν όμοιοι.

cult
10-05-2013, 16:03
AC3 downmix Εψαξα να βρω τι σημαινει αλλα δε βρηκα κατι.Να υποθεσω οτι κανει τον DTS ηχο στερεο απο media player σωστα?Κατα τα αλλα στον τομεα εικονας,αλλαγης καναλιων ειναι ιδιοι?
αν ναι προς τα εκει θα στραφω.
Απο τηλεκοντρολ ποιου ειναι βολικοτερο(για ηλικιωμενο).?

Kostas_Y
10-05-2013, 17:01
To AC3 μετατρέπει σε stereo για να παίξει απο τα ηχεία της τηλεόρασης. DTS δεν υποστηρίζει κανένας απο τους δύο.

Η άλλη σημαντική διαφορά τους είναι οτι ο 211 έχει ρυθμιστικά εικόνας (χρώμα, αντίθεση κτλ) ενω ο Α2 δεν έχει. Τα τηλεκοντρόλ τους είναι ίδια, υποθέτω οτι ίδια είναι και η ταχύτητα αλλαγής καναλιών.

cult
10-05-2013, 21:33
Αρα ο crypto ειναι καλυτερος σωστα?
Παρελαβα ηδη τον LIFEVIEW αλλα δεν τον εχω ανοιξει ακομα.Σε κουβεντα παντως που εκανα με τα παιδια του E-SHOP απο οπου και τον πηρα μου υποστηριξαν τον lifeview με τα 1000 εις βαρος του crypto λεγοντας οτι ο πρωτος ειναι αυτονομος κατασκευαστης ενω ο δευτερος φασον και γενικα λιγα ειναι τα παραπονα για τον LIFEVIEW σε αντιθεση με τον crypto (απο την οποια φιρμα και εγω δεν εχω καλες εντυπωσεις).Τελος οτι και το TUNER του LIFEVIEW ειναι απειρως ισχυροτερο απο του crypto.
Οταν λες δηλαδη οτι ο crypto δεν εχει dts downmix εννοεις οτι στην αναπαραγωγη ταινιων με dts δε θα εχω ηχο (αφου δε θα μπορει να τον κανε στερεο) ή καταλαβα λαθος?

talos_2002
10-05-2013, 21:34
Ως δέκτης της GIEC, ο 211 πρέπει να είναι κλώνος του Α1, οπότε να έχει και το ίδιο ισχυρό tuner.
Αν ενδιαφέρεται κάποιος για χρήση και ως -απλός/στοιχειώδης- Media Player, οι δέκτες με αποκωδικοποίηση AC3 είναι μονόδρομος.

Kostas_Y
10-05-2013, 21:43
Οταν λες δηλαδη οτι ο crypto δεν εχει dts downmix εννοεις οτι στην αναπαραγωγη ταινιων με dts δε θα εχω ηχο (αφου δε θα μπορει να τον κανε στερεο) ή καταλαβα λαθος?
Κανένας δέκτης δεν κάνει DTS downmix. Οι περισσότεροι HD κάνουν AC3 downmix.
Χωρίς δυνατότητα downmix, τα βίντεο με AC3\DTS δεν θα έχουν ήχο.

cult
10-05-2013, 21:58
Κατα συνεπεια και για να μη σας κουραζω αλλο αν θελω μονο αποκωδικοποιητη παιρνω τον crypto αν θελω και media player ton lifeview σωστα?

Kostas_Y
10-05-2013, 22:00
Σωστά. μόνο που η προσφορά του 211 στα €19 φαίνεται οτι τελείωσε και στην τωρινή του τιμή δεν αποτελεί καλή αγορά

cult
10-05-2013, 22:52
Εχω ηδη παραγγειλει εναν στα 19 ευρω .Μαλλον θα παρω και τον αλλο lifeview kai o crypto θα παει για τον πατερα μου ( ο οποιος σιγουρα δε βλεπει ματροσκες.....).

tolias
10-05-2013, 23:21
Της Skyworth είναι. :smile:
Ωραία. Άρα φαίνεται ότι ισχύει τελικά ότι οι GIEC ALI 3801 έχουν ρυθμιστικά, ενώ οι Panodic ALI 3801 δεν έχουν. Τους Skyworth δεν τους έχω μελετήσει.

Επίσης πρέπει να διευκρινίσουμε ότι ο Crypto Redi 211 βγαίνει σε δύο εκδόσεις. 211 σκέτο που δεν έχει AC3, και 211D που έχει AC3. Δηλαδή στον πρώτο σε βίντεο με ήχο AC3 δεν θα ακούγεται τίποτα, ενώ στον δεύτερο θα ακούγεται κανονικά ο ήχος AC3. Φυσικά ο 211D είναι ακριβότερος, μόνο που στο eshop είναι ανεξήγητα αρκετά ακριβότερος.

Jacob38
11-05-2013, 00:03
Καλησπέρα, είμαι ανάμεσα σε δυο αποκωδικοποιητές:

στον Crypto ReDi 215D

και στον Crypto Redi 211

Διάβασα το topic του Crypto Redi 215D, αλλα δεν βρήκα τίποτα για τον 211. Ποιον από τους δυο μου προτείνεται? Να αναφέρω πως θα συνδεθεί σε CTR τηλεόραση.

Έχετε να μου προτείνεται κάποιον άλλον σε αυτήν την τιμή ? (Max 30 ευρώ)

achillevs
11-05-2013, 01:01
Κανένας δέκτης δεν κάνει DTS downmix. Οι περισσότεροι HD κάνουν AC3 downmix.
Χωρίς δυνατότητα downmix, τα βίντεο με AC3\DTS δεν θα έχουν ήχο.

Να ρωτησω για τον Crypto Redi 211, που εχει εξοδο coaxial, μπορω να στειλω τον ηχο (ac3 ή DTS) στο Home cinema και να γινει αποκωδικοποιηση του ηχου εκει, για να ακουγεται?

Kostas_Y
11-05-2013, 01:07
Πραγματικά δεν ξέρω πως χειρίζονται το AC3 σε αυτή την περίπτωση οι δέκτες όπως ο 211.
To DTS κατα πάσα πιθανότητα δεν μπορούν να το βγάλουν στην ψηφιακή.

cult
11-05-2013, 19:55
Επίσης πρέπει να διευκρινίσουμε ότι ο Crypto Redi 211 βγαίνει σε δύο εκδόσεις. 211 σκέτο που δεν έχει AC3, και 211D που έχει AC3. Δηλαδή στον πρώτο σε βίντεο με ήχο AC3 δεν θα ακούγεται τίποτα, ενώ στον δεύτερο θα ακούγεται κανονικά ο ήχος AC3. Φυσικά ο 211D είναι ακριβότερος, μόνο που στο eshop είναι ανεξήγητα αρκετά ακριβότερος.

Καλα ο 210 ΑD EXEI 45 ευρω απο οτι βλεπω στο public ενω ο 215d 29 ευρω.Δεν μπορω να καταλαβω γιατι.
http://www.public.gr/cat/sound-and-vision/apokodikopoiites-mpeg4/?addFacet=213012%253ACRYPTO&sortOrder=&sortMode=&sortProperty=&parentCategoryId=cat1824275pp&fso=213012
ΝΑ υποθεσω οτι ο απλος 211 δεν θα μπορει να αναπαραγαγει ηχο μεσω αλλαγης firmware σωστα?

tolias
12-05-2013, 01:07
Καλα ο 210 ΑD EXEI 45 ευρω απο οτι βλεπω στο public ενω ο 215d 29 ευρω.Δεν μπορω να καταλαβω γιατι.
http://www.public.gr/cat/sound-and-vision/apokodikopoiites-mpeg4/?addFacet=213012%253ACRYPTO&sortOrder=&sortMode=&sortProperty=&parentCategoryId=cat1824275pp&fso=213012
ΝΑ υποθεσω οτι ο απλος 211 δεν θα μπορει να αναπαραγαγει ηχο μεσω αλλαγης firmware σωστα?
Στην ονοματολογία των δεκτών κάθε χαρακτήρας έχει σημασία. Άλλο 210, άλλο 211, άλλο 215. Συγκεκριμένα, υπάρχουν οι Crypto 210 που δεν έχουν ALI 3801, αλλά τον παλιότερο ALI 3601. Αυτός ο επεξεργαστής έχει ένα προβληματάκι σε σύνδεση HDMI γιατί δεν έχει και πολύ ομαλή κίνηση στην εικόνα. Σαν να κινείται με "βηματάκια". Επίσης δεν έχει τόσο ικανό media player. Έχει πιο γρήγορο zapping, αλλά γενικά θεωρείται καλύτερη επιλογή ο νεότερος επεξεργαστής ALI 3801. Αν η επιλογή είναι μεταξύ των ALI γιατί υπάρχουν και άλλοι επεξεργαστές. Ο 210 βγαίνει σε δύο εκδόσεις, 210Α χωρίς AC3 και 210AD με AC3. 45 ευρώ για τον 210AD είναι πάρα πολλά λεφτά.
Υπάρχουν οι 215 χωρίς AC3 και ο 215D με AC3. Έχουν και αυτοί ALI 3601. Θεωρητικά είναι ίδιοι με τους 210, αλλά είναι άλλου κατασκευαστή. Οι 210 είναι της GIEC και οι 215 της Panodic. Γενικά οι ALI 3601 της Panodic θεωρούνται λίγο καλύτερες υλοποιήσεις (σε λεπτομέρειες) από τις υλοποιήσεις της GIEC. Άρα τα 29 ευρώ του 215D δεν είναι τόσο παλαβή τιμή, αν και εγώ που έχω και ALI 3601 και ALI 3801, προτιμώ τους ALI 3801.
Ο 215Α έχει ALI 3801. Μάλλον δεν έχει AC3. Και είναι της Panodic.
Ο 211 δεν έχει AC3. Ο 211D έχει AC3. Έχουν και οι δύο ALI 3801 και είναι της GIEC.
Αντίθετα από ότι γίνεται στους ALI 3601, στους ALI 3801 φαίνεται να έχουν καλύτερη υλοποίηση οι δέκτες της GIEC. Πιθανόν να έχουν πιο ισχυρό tuner, και όλοι οι GIEC φαίνεται να έχουν ρυθμιστικά εικόνας, ενώ δεν έχω δει ALI 3801 της Panodic που να έχει ρυθμιστικά εικόνας. Ούτε και ο 215Α βλέπω να έχει.
Στους ALI 3801 δεν έχουμε βρει τι γίνεται σε αλλαγή λογισμικού. Δεν έχουν κυκλοφορήσει ακόμα πολλά λογισμικά για τους ALI 3801. Σε άλλους επεξεργαστές όντως το AC3 είναι θέμα λογισμικού, ενώ σε άλλους είναι θέμα επεξεργαστή και η αλλαγή λογισμικού δεν λύνει το πρόβλημα.

panosm28
12-05-2013, 17:30
Γεια σας παιδια

Προσφατα αγορασα ενα Acer w700 κ ενδιαφερομαι να αγορασω εναν mpeg4 usb δεκτη τηλεορασης

Ενδιαφερομαι κυριως γι αυτους που δεν εχουν καλωδιο κεραιας .Ειναι δηλαδη μονο usb με ενσωματωμενη κεραια κ ακρως μικροσκοπικοι

Εσεις πιο απο τους παρακατω 2 δεκτες θα προτεινατε κ αν πιστευετε οτι θα κανουν δουλεια με την ενσωματωμενη κεραια τους ή θα ναι της πλακας...

http://www.skroutz.gr/s/327602/Crypto-ReDi-PC-150.html

http://www.skroutz.gr/s/1888902/Media-Tech-MT4167-Micro-DVB-T-Stick.html

Aν πιστευετε οτι δεν θα εχω καλο σημα με αυτους μηπως θα επρεπε να παρω κ φορητη εσωτερικη κεραια tv με ενισχυση??
Κ αν ναι ποια θα προτεινατε?? Επειδη ειμαι ασχετος με την συνδεσμολογια κ δεν εχω ξανασχοληθει πρεπει να παρω κατι τετοιο για την απολυτη mobile λυση σε συνδυασμο με εναν εκ των 2 παραπανω??
http://www.skroutz.gr/c/967/tv_antennas.html?from=catspan&keyphrase=usb++%CE%9A%CE%B5%CF%81%CE%B1%CE%AF%CE%B 5%CF%82+%CE%A4%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%8C%CF%81%CE%B1 %CF%83%CE%B7%CF%82+

ή κανει κ κατι τετοιο??
http://www.skroutz.gr/s/427541/Konig-KN-DVBT-IN10.html

Γενικα αμα ειχατε κ εσεις (ή εχετε) αυτο το tablet σαν την καλυτερη mobile λυση τι θα προτεινατε αν δεν σας αρεσει το παραπανω setup???

Sorry αλλα εχω χασει λιγο την μπαλα κ θελω βοηθεια χαχα
Ευχαριστω

xteacher
12-05-2013, 19:09
Καλησπέρα..

Μεταξυ 211d και lifeview LV6TBOXHDA2 έχω κάποιο λόγο να προτιμήσω τον έναν έναντι του άλλου?
Ο crystal audio primeHD που παιζει στα ~35Ε αξιζει να προτιμηθεί έναντι των παραπάνω δύο??
Βγαίνει κανενας τους πιο αξιόπιστος και λιγοτερο trouble-free?

Οποιος δεκτης και αν αγορασθει θα συνδεθει μεσω hdmi.Αν παιζει ψηφιακο ηχο καλοδεχουμενο(νομιζω και οι 3 που διαλεξα παιζουν)
Καλο θα ηταν να παιζει καπου στα 30-35Ε..

υ.γ
Υποθετω και οι 3 τα rfin/rfout ειναι απλα για να πιανουμε και τα αναλογικα μεσω κεραιας εε?Δε παιζει να εχει καποιος modulator να δωσει σημα απο τα ψηφιακα?

Kostas_Y
12-05-2013, 23:21
Καλησπέρα..

Μεταξυ 211d και lifeview LV6TBOXHDA2 έχω κάποιο λόγο να προτιμήσω τον έναν έναντι του άλλου?
Ο crystal audio primeHD που παιζει στα ~35Ε αξιζει να προτιμηθεί έναντι των παραπάνω δύο??
Βγαίνει κανενας τους πιο αξιόπιστος και λιγοτερο trouble-free?

Οποιος δεκτης και αν αγορασθει θα συνδεθει μεσω hdmi.Αν παιζει ψηφιακο ηχο καλοδεχουμενο(νομιζω και οι 3 που διαλεξα παιζουν)
Καλο θα ηταν να παιζει καπου στα 30-35Ε..
Και οι τρεις παίζουν AC3. Ο PrimeHD είναι ο μόνος που βγάζει DTS στην ψηφιακή έξοδο για αποκωδικοποίηση σε ενισχυτή αλλά έχει ακόμα μερικά απο τα κουσούρια του Mstar7818.

Απο εκεί και πέρα...οι δέκτες είναι αρκετά καινούριοι και δεν έχουμε δείγμα μακροχρόνιας χρήσης για να κρίνουμε την αξιοπιστία τους. Απο τους τρεις, μόνο ο PrimeHD φαίνεται να έχει σωστή υποστήριξη απο την εταιρία.

υ.γ
Υποθετω και οι 3 τα rfin/rfout ειναι απλα για να πιανουμε και τα αναλογικα μεσω κεραιας εε?Δε παιζει να εχει καποιος modulator να δωσει σημα απο τα ψηφιακα?
Έτσι είναι.
Σε αυτή την τιμή δεν θα βρεις HD δέκτη με modulator. Μόνο ένας κυκλοφορεί έτσι κι αλλιώς.

xteacher
13-05-2013, 00:04
Ευχαριστω πολυ..

Miας και δεν ειμαι αθηνα αν εχει ο κωτσοβολος τον πριμεηδ ετοιμοπαραδοτο θα παω σε αυτον.(λογικα αυριο θα γινει η αγορα...εκτος απροοπτου).
ΚΑτι καλυτερο απο αλλη εταιρια/μοντελο δε παιζει στα 30-40Ε εε?(σε περιπτωση που δεν τον εχει ο κοτσ)

Oταν λετε κακο τ/κ (σε πιο πισω σελιδες) εννοειται σαν ποιοτητα αφη κλπ ..η σαν "ματι"?

Kostas_Y
13-05-2013, 00:10
Τα τηλεκοντρόλ τους είναι σχετικά μικρά, με μικρά πλήκτρα. Καμιά σχέση με αυτά των τηλεοράσεων δηλαδή. Το τηλεκοντρόλ των Crypto\Lifeview δεν μου άρεσε και σαν αίσθηση στο πάτημα των πλήκτρων.

Η Crystal Audio δίνει ένα μεγαλύτερο τ\κ με έχτρα χρέωση αλλα είναι αρκετά ακριβό.

xteacher
13-05-2013, 00:22
οχι ενταξει ..αμα ειναι σαν αφη-οψη δε με νοιαζει καθολου.Ειμαι καλοβολος σε τετοια θεματα.
Σαν ματι φοβομουν μη θελω ευθυγραμιση και λοιπες συναστριες για να αλλαξω καναλι :p
Eυχαριστω και παλι :T:

stubu
13-05-2013, 04:01
Καλησπέρα στο φόρουμ,
Παιδιά έχω διαβάσει πολλές σελίδες σχετικά με τους ψηφιακούε δέκτες και η αλήθεια είναι ότι όσο περισσότερα διαβάζω τόσο περισσότερο μπερδέυομαι με τις μάρκες τους επεξεργαστές τους το τι κάνει ο ένας καλά αλλά αντίστιχα τι δεν κάνει καλά.
Οπότε χρειάζομαι βοήθεια από τους εξπέρ του είδους, ψάχνω έναν δέκτη με καλό media player αλλά κυρίως για να κάνω εγραφές τηλεοπτικού σήματος.
Δεν θα με πείραζε να δώσω κάποια χρήματα παραπάνω για να πάρω έναν καλό δέκτη, απλά δεν μπορώ διαβάζωντας τα παραπάνω να επιλέξω ότι καλύτερο υπάρχει για τα χρήματα που θα δώσω (value for money).
΄Ετσι ζητάω προτάσεις για 1-2 συγκεκριμενούς δέκτες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

nickmanak
13-05-2013, 15:41
http://www.crystalaudio.gr/ProductCatalog/DVB-T/Decoders/High-Definition.aspx

talos_2002
13-05-2013, 16:04
Με αφορμή την ερώτηση μέσω π.μ.ενός φίλου για δέκτες που διαθέτουν έξοδο ήχου RCA, θα αναφέρω κάποιους δέκτες που μπορούν να εξυπηρετήσουν μια τέτοια ανάγκη:

Δέκτες με RCA:
Digiview DV-127T.
Manta DVBT01.
Osio Ost 6190.
NECO Maxima HD.
Synaps THD-2856+.
Xoro 8300.

Ήχος μπορεί επίσης να παρθεί και από την minij ack (http://s7.postimg.org/9cz2vsywn/mini_jack_out.jpg) όσων δεκτών διαθέτουν τέτοια έξοδο, χρησιμοποιώντας ένα επίσης προσιτό ανταπτοράκι (http://easy-touch.com/media/gallery/et-9089_jpg.jpg).
Μερικοί δέκτες με mini jack:
Lifeview LV6TBOXHDA2.
Digimax DX131.
Apollo AHD-121.
Όλοι οι Opticum, πλην του Τ50 που έχει μόνο HDMI και του HD1 (μη τον μπερδέψετε με τον HD N1 που έχει).

RCA ήχου μπορεί να παρθεί από οποιονδήποτε δέκτη χρησιμοποιώντας την scart του και ένα απλό και προσιτό ανταπτοράκι (http://www.kustompcs.co.uk/acatalog/3576.jpg) (να έχει διακόπτη In/Out!). Με το ίδιο ανταπτοράκι μπορούμε να συνεχίσουμε να παίρνουμε εικόνα από την scart χρησιμοποιώντας το κίτρινο στρόγγυλο βύσμα (http://c1.neweggimages.com/BizIntell/category/48/pro3/image05.jpg).

Με την ευκαιρία, οι Manta, Xoro και Neco διαθέτουν κίτρινο βύσμα εξόδου εικόνας, οπότε δεν χρειάζεται η αγορά αντάπτορα στην περίπτωσή τους για να τροφοδοτήσετε κάποια συσκευή που διαθέτει μόνο τέτοια είσοδο εικόνας.

stubu
13-05-2013, 18:57
http://www.crystalaudio.gr/ProductCatalog/DVB-T/Decoders/High-Definition.aspx

Ξέχασα να αναφέρω, ότι θα χρησημοποιήσω σκληρό 3,5" 1TB και έναν δέκτη που δοκίμασα δεν τον σήκωνε, δηλαδή δεν έκανε εγραφές, ό crystal audio θα δουλέψει?

BigRed
13-05-2013, 19:58
Καλησπέρα..

Μεταξύ αυτόν τον δυο είμουν κ' εγώ κ' πήρα τελικά τον crypto 211d. :smile:
Αλλά δεν βλέπω κάποιο θέμα σχετικά με αυτόν.
Δεν έχουμε καμιά πληροφορία, παιδιά; :chinscratch:

Kostas_Y
14-05-2013, 00:01
Ξέχασα να αναφέρω, ότι θα χρησημοποιήσω σκληρό 3,5" 1TB και έναν δέκτη που δοκίμασα δεν τον σήκωνε, δηλαδή δεν έκανε εγραφές, ό crystal audio θα δουλέψει?
Αν δεν κάνω λάθος, αναφέρουν υποστήριξη δίσκων μέχρι 2ΤΒ. Αν έχει μάλιστα δική τροφοδοσία, το μόνο που μπορεί να σε προβληματίσει είναι κάποιο παράξενο format που ίσως έχει ο δίσκος.

Μεταξύ αυτόν τον δυο είμουν κ' εγώ κ' πήρα τελικά τον crypto 211d. :smile:
Αλλά δεν βλέπω κάποιο θέμα σχετικά με αυτόν.
Δεν έχουμε καμιά πληροφορία, παιδιά; :chinscratch:
Ευκαιρία να ανοίξεις εσύ το θέμα για τον 211D γράφοντας τις εντυπώσεις σου :smile:

dim-grig
14-05-2013, 09:30
Χαιρετώ την παρέα!

Θα ήθελα τη συμβουλή σας για δέκτη με κριτήριο μόνο την ποιότητα εικόνας/λήψης και την πληρότητα του OSD και όχι την χρήση ως media player.

Ειδικότερα για το OSD, εννοώ να υπάρχει οπωσδήποτε η μπάρα προόδου της τρέχουσας εκπομπής ενώ καλό θα ήταν το μενού γενικότερα να μην θυμίζει ιαπωνική παιχνιδομηχανή χειρός της δεκαετίας του '80!

Ενδεικτικά αναφέρω ότι ο Opticum HD T90-N2 που διάβασα εδώ, φαίνεται καλή περίπτωση αλλά δεν γνωρίζω αν έχει κυκλοφορήσει ή αν είναι καλός δέκτης.

xteacher
14-05-2013, 14:19
Tελικα ο κωτσοβολος μας την έκανε τη δουλειά και δεν τον έχει ετοιμοπαράδωτο.:(
Με παραγγελία πάει παρασκευή.

Το MM τον έχει βέβαια ..ένα μόνο εκθεσιακό κομμάτι στα 50Ε ..που δε πρόκειτε να τα δώσω.

Εχει τον crypto 211 (χωρίς D) στα 35Ε...να παει το παλιαμπελο?? (γιατι παλι ο 211δ εχει 50φευγα αν θυμαμαι ..με εγγυηση 5 ετων απο MM)
Κατα 99% μη πω 100% σαν δεκτης θα χρησιμοποιηθει μονο .

Ti κανουμε τωρα?

Kostas_Y
14-05-2013, 14:27
Με €35 βρίσκεις καλύτερους.

talos_2002
14-05-2013, 14:51
Χαιρετώ την παρέα!

Θα ήθελα τη συμβουλή σας για δέκτη με κριτήριο μόνο την ποιότητα εικόνας/λήψης και την πληρότητα του OSD και όχι την χρήση ως media player.

Ειδικότερα για το OSD, εννοώ να υπάρχει οπωσδήποτε η μπάρα προόδου της τρέχουσας εκπομπής ενώ καλό θα ήταν το μενού γενικότερα να μην θυμίζει ιαπωνική παιχνιδομηχανή χειρός της δεκαετίας του '80!

Ενδεικτικά αναφέρω ότι ο Opticum HD T90-N2 που διάβασα εδώ, φαίνεται καλή περίπτωση αλλά δεν γνωρίζω αν έχει κυκλοφορήσει ή αν είναι καλός δέκτης.

Αν τον θέλεις για CRT τηλεόραση, πάρε έναν Opticum Τ90/HD N1/Τ80. Αλλιώς ψάξε για Ferguson T65 στα μικρά καταστήματα. Ο Μπέσκας συνεχίζει να τον εισάγει, οπότε όλο και κάπου θα τον βρεις.
Αλλιώς, περιμένεις μήπως έρθει ο Ν2...

xteacher
14-05-2013, 15:08
Με €35 βρίσκεις καλύτερους.

Oπως??
Θα ηθελα να ηταν ετοιμοπαραδωτος..αλλιως παω και στον primeHD...(εκτος αν ουτως η αλλως παιζουν και καλυτεροι σε αυτο το price range).

talos_2002
14-05-2013, 15:59
Ε, δεν ξέρουμε τι βρίσκεις ετοιμοπαράδοτο, αλλά ο Prime-HD είναι από τις κορυφαίες επιλογές και με έντονο ενδιαφέρον από την εταιρία για την υποστήριξή του.

xteacher
14-05-2013, 17:18
Ε, δεν ξέρουμε τι βρίσκεις ετοιμοπαράδοτο,

Σωστα..
Στα 35Ε..μονο τον 211(που μαλλον ειναι επισης αξιομαχο μοντελο απο οτι κρινω παραπισω..εκτος αν το ατου του ειναι μονο ο media player που εντοπιζετε(εσεις) στον 211δ και οχι στον απλο)..ενα osio που δε κρατησα στοιχεια αλλα αν θυμαμαι σωστα την εικονα του μαλλον ο 6080...και F+U που επισης δε κρατησα ποιο μοντελο επαιζε στη τιμη που θα ηθελα να βρω τον primehd.

Ας το θεσω αλλιως πλεον το διλλημα..
Επειδη ο δεκτης δεν θα ειναι για μενα..αξιζει τα 15Ε παραπανω απο την "κανονικη"¨του τιμη ο primeHD ή να παω στον απλο crypto 211 που ουτως η αλλως -εκτος απροοπτου- η χρηση του θα ειναι ως απλος δεκτης?

talos_2002
14-05-2013, 17:53
Ο Osio 6080 πρέπει να είναι ίδιος με τον 211. Μόνο το όνομα αλλάζει. Και με την Crypto να μην είναι και το καλύτερο όνομα στην υποστήριξη, θα έπαιρνα τον 6080.
Αν ο Prime-HD κοστίζει 15€ παραπάνω, δεν αξίζει.

Αν πάρεις τον 6080, κάνε ένα νέο θέμα για τον δέκτη αν μπορείς με μερικές φωτογραφίες του (μενού πληροφοριών, τηλεχειριστήριο κτλ, κι αν μπορείς και της πλακέτας του).

stubu
14-05-2013, 20:16
Αφού διάβασα με την μία τα σχόλιά σας σε 48 σελίδες για τους Ferguson Ariva T650i & Crystal Audio Prime-HD ακόμα δεν μπορώ να αποφασίσω τι θα είναι καλήτερο κυρίος για εγγραφή PVR και κατόπιν για Media Player, αν και κλείνω προς τον Crystal Audio θα βοηθούσαν οι προτάσεις σας, αφού ο καθένας τους έχει τα θετικά και τα αρνητικά του.

xteacher
14-05-2013, 20:22
Εντελει πεισθηκε ο υποψηφιος να κανει λιγο υπομονη για τον prime HD λογω προιοντος και εταιριας.
ΠΑραγγελθηκε ..το πιο πιθανο ειναι να τον εχουμε πεμπτη αλλιως παρασκευη.
Ευχαριστω και παλι για τις παραπανω απαντησεις.

Kostas_Y
14-05-2013, 22:32
Αφού διάβασα με την μία τα σχόλιά σας σε 48 σελίδες για τους Ferguson Ariva T650i & Crystal Audio Prime-HD ακόμα δεν μπορώ να αποφασίσω τι θα είναι καλήτερο κυρίος για εγγραφή PVR και κατόπιν για Media Player, αν και κλείνω προς τον Crystal Audio θα βοηθούσαν οι προτάσεις σας, αφού ο καθένας τους έχει τα θετικά και τα αρνητικά του.

Διαφορετικές λύσεις με τα θετικά και τα αρνητικά τους όπως λες.

Τ650i: Το μεγαλύτερο μειονέκτημα είναι οτι δεν εμφανίζει ελληνικό EPG στα ιδιωτικά κανάλια. Αυτό συνδυασμένο με τη δυνατότητα να δίνει στις εγγραφές το όνομα της εκπομπής μπορει να οδηγήσει σε πονοκεφάλους.
Απο την άλλη, όπως οι περισσότεροι δέκτες με ALi3801, μπορεί να γράψει ταυτόχρονα δύο κανάλια της ίδιας συχνότητας.

Στο κομμάτι του media player δεν έχω παράπονο. Δεν έχω δοκιμάσει όμως ελληνικούς υπότιτλους.

Prime-HD: Ίσως ο καλύτερος Mstar ή τουλάχιστον με το καλύτερο λογισμικό. Αν και οι περισσότεροι φαίνεται να έχουν παρατήσει το συγκεκριμένο τσιπ, τα παιδιά της CA συνεχίζουν να το βελτιώνουν.
Το μόνο που ίσως σε προβληματίσει είναι οι υπότιτλοι που έχουν την τάση να εξαφανίζονται όταν δεν έχουν τη σωστή κωδικοποίηση.

dim-grig
15-05-2013, 12:35
Αν τον θέλεις για CRT τηλεόραση, πάρε έναν Opticum Τ90/HD N1/Τ80. Αλλιώς ψάξε για Ferguson T65 στα μικρά καταστήματα. Ο Μπέσκας συνεχίζει να τον εισάγει, οπότε όλο και κάπου θα τον βρεις.
Αλλιώς, περιμένεις μήπως έρθει ο Ν2...

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Έχεις κάποια πληροφορία για την πιθανή εισαγωγή του N2;

troopergr
15-05-2013, 14:55
Με αφορμή την ερώτηση μέσω π.μ.ενός φίλου για δέκτες που διαθέτουν έξοδο ήχου RCA, θα αναφέρω κάποιους δέκτες που μπορούν να εξυπηρετήσουν μια τέτοια ανάγκη:

Δέκτες με RCA:
Digiview DV-127T.
Manta DVBT01.
Osio Ost 6190.
NECO Maxima HD.
Synaps THD-2856+.
Xoro 8300.

Ήχος μπορεί επίσης να παρθεί και από την minij ack (http://s7.postimg.org/9cz2vsywn/mini_jack_out.jpg) όσων δεκτών διαθέτουν τέτοια έξοδο, χρησιμοποιώντας ένα επίσης προσιτό ανταπτοράκι (http://easy-touch.com/media/gallery/et-9089_jpg.jpg).
Μερικοί δέκτες με mini jack:
Lifeview LV6TBOXHDA2.
Digimax DX131.
Apollo AHD-121.
Όλοι οι Opticum, πλην του Τ50 που έχει μόνο HDMI και του HD1 (μη τον μπερδέψετε με τον HD N1 που έχει).

RCA ήχου μπορεί να παρθεί από οποιονδήποτε δέκτη χρησιμοποιώντας την scart του και ένα απλό και προσιτό ανταπτοράκι (http://www.kustompcs.co.uk/acatalog/3576.jpg) (να έχει διακόπτη In/Out!). Με το ίδιο ανταπτοράκι μπορούμε να συνεχίσουμε να παίρνουμε εικόνα από την scart χρησιμοποιώντας το κίτρινο στρόγγυλο βύσμα (http://c1.neweggimages.com/BizIntell/category/48/pro3/image05.jpg).

Με την ευκαιρία, οι Manta, Xoro και Neco διαθέτουν κίτρινο βύσμα εξόδου εικόνας, οπότε δεν χρειάζεται η αγορά αντάπτορα στην περίπτωσή τους για να τροφοδοτήσετε κάποια συσκευή που διαθέτει μόνο τέτοια είσοδο εικόνας.

Μηπως ξερεις και ποιοι δεκτες διαθέτουν optical εξοδο? Με ενδιαφερει για ενα project που θελω να τρεξω. Αν δεν κανω λαθος η ERT-HD δινει και 5.1 ηχο πχ στη Eurovision?

Ευχαριστω πολυ

talos_2002
15-05-2013, 15:20
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Έχεις κάποια πληροφορία για την πιθανή εισαγωγή του N2;
Η AxSat είχε πει ότι ίσως έρθει για το ASO Κρήτης. Δεν έχω κάποιο νέο ακόμη. Ελπίζω να έρθει, έχουμε καιρό ακόμη.

Μηπως ξερεις και ποιοι δεκτες διαθέτουν optical εξοδο?
Ο Neco Maxima HD (http://www.necogroup.com/Neco%20Maxima%20HD2.pdf).
Θα χρειαστεί να τον ψάξεις λίγο και ίσως να επικοινωνήσεις με τον εισαγωγέα (http://www.necogroup.com/) για να μάθεις σε ποιά καταστήματα είναι διαθέσιμος.

Kostas_Y
15-05-2013, 17:00
Αν δεν κανω λαθος η ERT-HD δινει και 5.1 ηχο πχ στη Eurovision?

Στο χθεσινό ημιτελικό (όπως και σε όλες τις φετινές μεταδόσεις) ο ήχος είναι DD+ 2.0.

YannisA
15-05-2013, 17:12
Και πολύ χαμηλός μάλιστα!

Kostas_Y
15-05-2013, 17:26
Τέτοιο πρόβλημα δεν είχα. Τα υπόλοιπα τα είπαμε στο θέμα για τις εντυπώσεις.

BigRed
19-05-2013, 11:27
Tελικα ο κωτσοβολος μας την έκανε τη δουλειά και δεν τον έχει ετοιμοπαράδωτο.:(
Με παραγγελία πάει παρασκευή.

Το MM τον έχει βέβαια ..ένα μόνο εκθεσιακό κομμάτι στα 50Ε ..που δε πρόκειτε να τα δώσω.

Εχει τον crypto 211 (χωρίς D) στα 35Ε...να παει το παλιαμπελο?? (γιατι παλι ο 211δ εχει 50φευγα αν θυμαμαι ..με εγγυηση 5 ετων απο MM)
Κατα 99% μη πω 100% σαν δεκτης θα χρησιμοποιηθει μονο .

Ti κανουμε τωρα?

35€ + 5€ μεταφορικά πήρα τον δικό μου 211d :music-smiley-005:

lagman
22-05-2013, 13:08
Καλησπέρα ,

Δε ξέρω αν ειναι το κατάλληλο μέρος για post , υπάρχει δέκτης που εχει δυνατότητα αναπαραγωγής αρχείων μέσω δικτύου ;;

Kostas_Y
22-05-2013, 15:31
Για τέτοιες δυνατότητες πρέπει να πας σε media player με δέκτη. Κάτι σαν το AppstreamerTV της Crystal Audio π.χ.

johann69
22-05-2013, 22:44
Για τέτοιες δυνατότητες πρέπει να πας σε media player με δέκτη. Κάτι σαν το AppstreamerTV της Crystal Audio π.χ.

δηλαδη με ενα τετοιο μπορω να αντικαταστησω το wdtv live??
ειδα οτι εχει 2δεκτες,δηλαδη βλεπεις ενα καναλι γραφεις απο το ιδιο ι απο αλλο σωστα?

lagman
23-05-2013, 10:07

Διάβασα όμως ότι η μεταφορά μέσω δίκτυου για το συγκεκριμένο δέκτη είναι αργή.

Απο ότι κατάλαβα δεν υπάρχουν και πολλές σταθερές δοκιμασμένες λύσεις, σκέφτομαι να πάρω ένα απλό δεκτή τώρα να κάνω τη δουλεια μου χωρίς dts downmix και δυνατότητα αναπαραγωγής απο το δίκτυο

Ποιοι απλοί δεκτές μπορούμε να πούμε ότι ειναι best value for money ;;

Ευχαριστώ

gbak
23-05-2013, 18:45
Παιδια,μια γρηγορη ερωτηση

ποιον δεκτη προτεινετε μεχρι 35-40ε,με ενδιαφερει να τρεχει και κανα mkv με srt..

λεω να παω σε crypto 215d θα ειμαι οκ?

θενξ !

Kostas_Y
23-05-2013, 22:38
δηλαδη με ενα τετοιο μπορω να αντικαταστησω το wdtv live??
ειδα οτι εχει 2δεκτες,δηλαδη βλεπεις ενα καναλι γραφεις απο το ιδιο ι απο αλλο σωστα?

Δεν ξέρω τις δυνατότητες στο κομμάτι του media player και δεν μπορώ να το συγκρίνω με το WD. Στην κατηγορία των Media Players θα σε διαφωτίσουν περισσότερο.

Για τους δέκτες, ναι, γράφεις ένα κανάλι και βλέπεις οποιοδήποτε άλλο. Λογικά μπορει να γράφει και δύο κανάλια ταυτόχρονα αλλα έτσι σε περιορίζει στην παρακολούθηση των συχνοτήτων που έχουν τα κανάλια αυτά.

Διάβασα όμως ότι η μεταφορά μέσω δίκτυου για το συγκεκριμένο δέκτη είναι αργή.

Απο ότι κατάλαβα δεν υπάρχουν και πολλές σταθερές δοκιμασμένες λύσεις, σκέφτομαι να πάρω ένα απλό δεκτή τώρα να κάνω τη δουλεια μου χωρίς dts downmix και δυνατότητα αναπαραγωγής απο το δίκτυο

Ποιοι απλοί δεκτές μπορούμε να πούμε ότι ειναι best value for money ;;
Ευχαριστώ
Το WiFi streaming είναι πάντα ρίσκο, ειδικά για βαριά αρχεία. Να σου πω εγώ τι σκέφτομαι να κάνω: θα πάρω ένα φθηνό media player με Android για να γίνει και πιο...έξυπνη η TV. Ο δέκτης είναι δέκτης, η αναπαραγωγή πολυμέσων είναι bonus.

Αυτό τον καιρό το καλύτερο VfM το έχει ο PrimeHD της Crystal Audio. Αν δεν σκοπεύεις να συνδέσεις τον δέκτη σε ενισχυτή για αποκωδικοποίηση DTS, καλές λύσεις είναι οι Lifeview LV6TBOXHDA2 και ο Crypto 211D.

Παιδια,μια γρηγορη ερωτηση

ποιον δεκτη προτεινετε μεχρι 35-40ε,με ενδιαφερει να τρεχει και κανα mkv με srt..

λεω να παω σε crypto 215d θα ειμαι οκ?

θενξ !
O 215D είναι λίγο παλιό μοντέλο με επεξεργαστή "προηγούμενη γενιάς". Δες αυτούς που πρότεινα στον lagman.

gbak
23-05-2013, 22:55
Kostas_Y

Σε ευχαριστω για την ενημερωση,πες μου κατι με αυτον εδω (http://www.guaranty.gr/p.Crystal-Audio-Prime-HD-NEO-MONTELO.686915.html) θα ειμαι οκ? δλδ καλυτερα προφανως απο τον κρυπτο 215

Kostas_Y
23-05-2013, 23:22
O 215 είναι απο τη "μάνα" του αρκετά προβλήματα με την ποιότητα εικόνας και τους υποτίτλους. O 211D λογικά θα έχει βελτιωθεί με τον νέο επεξεργαστή.

Ο PrimeHD έχει καλή εικόνα αλλά και τις παραξενιές του. Διάβασε το θέμα για τον δέκτη απο το...τέλος. (Στην αρχή όλα είναι καλά, μετά βγαίνουν τα όποια προβλήματα :smile: )

lagman
24-05-2013, 00:33
Ευχαριστώ kostas_y μέσω gigabit Ethernet θα ειναι η σύνδεση, μάλλον θα πάρω τον prime hd .
Android media player το είχα σκεφτεί και εγω βέβαια δεν έχω ιδέα τι παίζει και έχω την εντύπωση ότι ειναι "πρώτης" γενιάς με ότι συνεπάγεται .
Λες κάτσε του χρόνου θα βγάλουν κάτι καλύτερο και έτσι δεν αγοράζεις τίποτα :p

jerry007
24-05-2013, 20:58
Καλησπέρα,

Σε δύο μέρες ξεκινάει η εκπομπή ψηφιακού σήματος στα Χανιά και ήρθε η ώρα να εξοπλιστούν οι παλιές τηλεοράσεις με δέκτες.

Θα χρειαστώ τέσσερις δέκτες για παλιές αναλογικές τηλεοράσεις με λυχνία. Απαιτήσεις δεν υπάρχουν ιδιαίτερες, ο δέκτης θα είναι SD λόγω παλιάς τεχνολογίας της TV, οπότε όσο χαμηλότερη τιμή, τόσο το καλύτερο. Απλά θέλω να είμαι σίγουρος ότι θα είναι αξιόπιστος και δεν θα δημιουργεί προβλήματα γιατί η χρήση θα είναι από ηλικιωμένους οι οποίοι δεν μπορούν να τα αντιμετωπίσουν μόνοι τους. Μεγάλο τηλεκοντρόλ είναι ευπρόσδεκτο. Price Range: έως 30€

Έπειτα για το σπίτι θα χρειαστώ άλλους δύο απλούς δέκτες HD. Έως 40€

Δεν με ενδιαφέρει να έχουν δυνατότητες εγγραφής, συνδεσιμότητα δικτύου, λειτουργία media player κτλ. Αρκεί να λειτουργούν σωστά γιατί τώρα τελευταία έχουν δει πολλά τα ματάκια μας :BDBDG54:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Kostas_Y
24-05-2013, 21:49
Έχεις ακόμα ένα μηνά μέχρι το switch off: http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/91817-%CE%95%CF%80%CE%AF%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%88%CE%B7%CF%86%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%BF%CE%BC%CF%80%CE%AE-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%9A%CF%81%CE%AE%CF%84%CE%B7?p=1056791733&viewfull=1#post1056791733

Καλύτερα να περιμένεις λίγο. Όσο πλησιάζει η ημερομηνία θα αρχίσουν οι προσφορές.

jerry007
26-05-2013, 01:17
Δεν το γνώριζα αυτό! Και είχα κοιτάξει το site της digea μόλις χθες...

Ναι, θα περιμένω. Ευχαριστώ πολύ!

deepbluesky
26-05-2013, 21:43
Μιας και δεν ασχολουμαι καθολου με DVB-T/MPEG2+4 δεκτες θα ηθελα λιγακι τα φωτα σας. Η μητερα ενος φιλου μου θα κατεβει για 2-3 μηνες στο χωριο διπλα στα Γρεβενα. Ας μην συζητησουμε για τις συνθηκες ληψης αφου ειναι ξεχωριστο θεμα αυτο, απλα για το ποιον δεκτη θα της εκανε.

Δεν γνωριζω κατα ποσο υπαρχουν διαφορες στο θεμα ευαισθησιας του Tuner, δηλαδη την ικανοτητα του να λοκαρει σε συχνοτητες οι οποιες απο την υπαρχουσα εγκατασταση κεραιας/ενισχυτη ερχονται οριακες. Σιγουρα το τελευταιο ειναι ο κυριος παραγοντας αλλα σε δευτερευον βαθμο θα πιστευα πως ειναι ενα κρητηριο που αξιζει να προσεχθει στην αγορα δεκτη.

Επισης δεν γνωριζω αν υπαρχουν μεγαλες διαφορες στην ποιοτητα σηματος που ειναι εις θεσην να δωσει προς την TV. Φυσικα εξαρταται απο τους σταθμους σε πρωτη φαση. Πρεπει να το προσεξει η λιγο πολυ ολοι τους το ιδιο δειχνουν; Η συνδεση προς το παρον θα γινει με Scart σε παλια CRT οπου ισως να μην φανει καν η διαφορα, λεμε τωρα.

Στο θεμα γρηγορης εναλλαγης καναλιων (zapping) τωρα: Κατα προτιμηση οσο πιο γρηγορος τοσο καλυτερα.

Επισης σημαντικο το θεμα της εργονομιας μιας και μιλαμε για ηλικιωμενη γυναικα η οποια δεν βλεπει και καλα, δηλαδη ενα τηλεκοντρολ με πληκτρα της προκοπης και οχι να χαλασει μετα απο το πρωτο πεσιμο και να μην χρειαζεται να στοχευει τον δεκτη επακριβως για να λαμβανει τις εντολες. Κατι με ευκολη πλοηγηση και αλλαγη στα αναλογικα οσο δεν εκπεμπουν ολα ψηφιακα θα ηταν καλο.

Αν εδειχνε συχνοτητα ληψης, και μια μπαρα εστω ποιοτητα ληψης θα βοηθουσε επισης.

Μεχρι στιγμης καταφερα λιγο μονο να διαβασω τα μηνυματα του http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/91526-EDISION-MINI-TRITON-HD-%28%CE%9D%CE%AD%CE%BF%CF%82-%CE%94%CE%AD%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%82%29
Ειναι ομως τοσα πολλα για να μαθω τι παιζει και με αλλους δεκτες που κυκλοφορουνε στην Ελλαδα και οχι εδω αφου η επιγεια ψηφιακη στη Γερμανια ειναι σχεδον ασημαντη και δυσκολευομαι να καταλαβω σε ποια μοντελα θα αξιζε να δωσω βαση. Μιλαμε για κοστος το πολυ 40€, κατα προτιμηση οσο πιο φθινα γινεται. Υπαρχει κι εδω οικονομικο ζωρι βλεπετε.

Ευχαριστω εκ των προτερων για πιθανες προτασεις.

Kostas_Y
26-05-2013, 22:53
Πολλές οι προϋποθέσεις φίλε Χρήστο και δύσκολα θα βρεις όλα τα χαρακτηριστικά συγκεντρωμένα σε ένα δέκτη.

- Ο Lifeview LV6TBOXHDA2 (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/102041-Lifeview-LV6TBOXHDA2) έχει καλή εικόνα και δυνατό tuner αλλα απαράδεκτο τηλεκοντρόλ.

- Οι Opticum HD-N1 (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/97437-Opticum-Dekoder-STB-%28HD-N1%29-%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%83%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%89%CF%82-9w1-%CE%AE-T90-Eco) και Τ90 (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/96799-Opticum-HD-T90)έχουν καλό τηλεκοντρόλ και ευανάγνωστα μενού αλλα μέτριο tuner.

- Οι Edision SD (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/76593-Edision-Mini-Triton)& HD (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/91526-Edision-Mini-Triton-HD) είναι καλές περιπτώσεις αν μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει οτι έχουν καλή ευαισθησία.

- Ειδική μνεία στον Lemm HD 2030 (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/100628-Lemm-HD-2030). Έχει τηλεκοντρόλ που ελέγχει βασικές λειτουργίες της τηλεόρασης εκτός απο αυτές του ίδιου του δέκτη. Δυστυχώς όμως χάνει την σειρά των καναλιών.

Διάβασε και τα παρακάτω:
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/100343-%CE%94%CE%AD%CE%BA%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%AC%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%B7%CF%82-%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%83%CF%87%CE%AD%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/102579-%CE%94%CE%AD%CE%BA%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%C E%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7-%CE%BC%CE%AC%CE%BD%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82

talos_2002
27-05-2013, 00:39
- Ο Lifeview LV6TBOXHDA2 (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/102041-Lifeview-LV6TBOXHDA2) έχει καλή εικόνα και δυνατό tuner αλλα απαράδεκτο τηλεκοντρόλ.
Όχι και απαράδεκτο. Όπως ο μέσος όρος της κατηγορίας. Μη κοιτάς που εσύ έχεις συνηθίσει του Ferguson :smile:
Αν υπάρχει έντονο πρόβλημα λήψης, είναι ίσως η καλύτερη επιλογή.

- Οι Opticum HD-N1 (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/97437-Opticum-Dekoder-STB-%28HD-N1%29-%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%83%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%89%CF%82-9w1-%CE%AE-T90-Eco) και Τ90 (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/96799-Opticum-HD-T90)έχουν καλό τηλεκοντρόλ και ευανάγνωστα μενού αλλα μέτριο tuner.
Εγώ θυμάμαι να έχουν καλό tuner. Όχι όπως το πανίσχυρο του Α2, αλλά καλό.
Στα θετικά του βάζω ότι έχει επιλογή με την οποία δεν δέχεται 2η φορά τον ίδιο αριθμό αν παραμείνει πατημένο το πλήκτρο. Αυτό είναι χρήσιμο για τους ηλικιωμένους που χρησιμοποιούν τα αριθμητικά πλήκτρα για την αλλαγή καναλιών και είναι συνηθισμένοι από την αναλογική τηλεόρασή τους να τα κρατούν πατημένα για αρκετή ώρα (ώστε «να πάρει καλά» την εντολή).

- Οι Edision SD (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/76593-Edision-Mini-Triton)& HD (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/91526-Edision-Mini-Triton-HD) είναι καλές περιπτώσεις αν μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει οτι έχουν καλή ευαισθησία.
Εξαιρετικό (για τη κατηγορία) τηλεχειριστήριο, δέκτης που μάλλον δεν ξεχωρίζει, αλλά φοβάμαι για ένα πρόβλημα που συναντάται στους δέκτες με chip ALi M3105: Αν ο χρήστης δώσει έναν αριθμό καναλιού που δεν υπάρχει (π.χ. 999), εμφανίζεται ειδοποιητικό μήνυμα το οποίο δεν εξαφανίζεται αυτομάτως μετά από κάποια δευτερόλεπτα αλλά πρέπει να πατηθεί το πλήκτρο ΟΚ. Μικρό πρόβλημα για όσους εξοικειωμένους με ψηφιακές συσκευές -οι οποίοι άλλωστε σπανίως θα το προκαλέσουν- αλλά οι ηλικιωμένοι το προκαλούν συχνά και συνήθως δεν μπορούν να το αντιμετωπίσουν.

- Ειδική μνεία στον Lemm HD 2030 (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/100628-Lemm-HD-2030). Έχει τηλεκοντρόλ που ελέγχει βασικές λειτουργίες της τηλεόρασης εκτός απο αυτές του ίδιου του δέκτη. Δυστυχώς όμως χάνει την σειρά των καναλιών.
Δυστυχώς ο εισαγωγέας δεν δίνει τα αρχεία αναβάθμισης για «κατέβασμα» και ο δέκτης πρέπει να σταλεί σε αυτόν. Επιπλέον δεν ξέρουμε πόσο παλιό είναι και τι ελλείψεις έχει το λογισμικό του.
Θα αντιπροτείνω τον DigiView DV-127T (http://www.kal-electronics.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=157&flypage=flypage.tpl&product_id=1328&option=com_virtuemart&Itemid=59&lang=el) ως επιλογή δέκτου με τηλεχειριστήριο που μπορεί να προγραμματιστεί να ελέγχει και τις βασικές λειτουργίες της τηλεόρασης.

Τώρα που τα είπα όλα αυτά για τους χρόνους πλήκτρων τηλεχειριστηρίων, μου ήρθε μια ιδέα να στείλω μήνυμα σε AxSat (Opticum), Crystal και Lifeview να ρυθμίζεται ο χρόνος που περιμένει ο δέκτης να του δοθεί δεύτερο/τρίτο πλήκτρο-αριθμός πριν ξεκινήσει την αλλαγή καναλιών, καθώς και αν γίνεται να αποκτήσουν οι δέκτες τους την λειτουργία που έχουν τα Opticum για το συνεχές πάτημα των πλήκτρων.

Serafeim Karakostas
27-05-2013, 02:40
Επειδή είχα το Lifeview LV6TBOXHDA1 και τώρα έχω τον Lifeview LV6TBOXHDA2, πιο ευαίσθητο tuner έχει ο πρώτος. Τα τηλεχειριστήριά τους θα τα τοποθετούσα πάνω από το μέσο όρο.

- Οι Edision SD & HD είναι καλές περιπτώσεις αν μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει οτι έχουν καλή ευαισθησία.

αλλά φοβάμαι για ένα πρόβλημα που συναντάται στους δέκτες με chip ALi M3105: Αν ο χρήστης δώσει έναν αριθμό καναλιού που δεν υπάρχει (π.χ. 999), εμφανίζεται ειδοποιητικό μήνυμα το οποίο δεν εξαφανίζεται αυτομάτως μετά από κάποια δευτερόλεπτα αλλά πρέπει να πατηθεί το πλήκτρο ΟΚ.
Δεν έχει βέβαια ali αλλά mstar ο mini-triton + hd που έχω αλλά δεν έχει αυτό το πρόβλημα. Όταν δίνεις αριθμό καναλιού που δεν υφίσταται, σε γκρι πλαίσιο βγαίνει το μήνυμα "μη έγκυρο κανάλι" που φεύγει αμέσως μόνο του.

talos_2002
27-05-2013, 03:55
Επειδή είχα το Lifeview LV6TBOXHDA1 και τώρα έχω τον Lifeview LV6TBOXHDA2, πιο ευαίσθητο tuner έχει ο πρώτος. Τα τηλεχειριστήριά τους θα τα τοποθετούσα πάνω από το μέσο όρο.
Έχεις δίκιο. Κράτησα το «δυνατό tuner» που είπε ο Kostas_Y και νόμιζα οτι είχε αναφερθεί στον Α1.
Καμία σχέση το tuner του Α1 με του Α2. Δοκίμασα και τους δύο με εσωτερική κεραία, με τον Α2 να μην πιάνει ουσιαστικά τίποτα και τον Α1 να μην πιάνει τα κρατικά (έχουν πιο αδύναμο σήμα από της Digea).

Δεν έχει βέβαια ali αλλά mstar ο mini-triton + hd που έχω αλλά δεν έχει αυτό το πρόβλημα. Όταν δίνεις αριθμό καναλιού που δεν υφίσταται, σε γκρι πλαίσιο βγαίνει το μήνυμα "μη έγκυρο κανάλι" που φεύγει αμέσως μόνο του.
Ναι, κανείς δέκτης με Mstar δεν έχει τέτοιο πρόβλημα.
Ο deepbluesky έθεσε ως ανώτερη τιμή τα 40€, οπότε ο mini-triton+HD ξεφεύγει. Γι' αυτό θεώρησα ότι μόνο ο mini-triton αποτελεί πιθανή επιλογή του και αναφέρθηκα στο παραπάνω πρόβλημα.

Serafeim Karakostas
27-05-2013, 12:14
Ο deepbluesky έθεσε ως ανώτερη τιμή τα 40€, οπότε ο mini-triton+HD ξεφεύγει.
Σε πολλά καταστήματα πλέον η τιμή του είναι στα 39,90€.

Kostas_Y
27-05-2013, 15:02
Όχι και απαράδεκτο. Όπως ο μέσος όρος της κατηγορίας. Μη κοιτάς που εσύ έχεις συνηθίσει του Ferguson :smile:
Αν υπάρχει έντονο πρόβλημα λήψης, είναι ίσως η καλύτερη επιλογή.

Ο φίλος ζητάει δέκτη για "ηλικιωμενη γυναικα η οποια δεν βλεπει και καλα". Τα...σπυριά που έχει για πλήκτρα το το τ\κ του Α2 δε νομίζω να βολεύουν :)

Εγώ θυμάμαι να έχουν καλό tuner.
Στα θετικά του βάζω ότι έχει επιλογή με την οποία δεν δέχεται 2η φορά τον ίδιο αριθμό αν παραμείνει πατημένο το πλήκτρο. Αυτό είναι χρήσιμο για τους ηλικιωμένους που χρησιμοποιούν τα αριθμητικά πλήκτρα για την αλλαγή καναλιών και είναι συνηθισμένοι από την αναλογική τηλεόρασή τους να τα κρατούν πατημένα για αρκετή ώρα (ώστε «να πάρει καλά» την εντολή).
Τυπικό tuner θα έλεγα οτι έχουν οι Opticum. Τα Γρεβενά όπως το έχω στο μυαλό μου είναι δύσκολη περιοχή και χρειάζεται κάτι παραπάνω, ειδικά για τα κρατικά.

Το δεύτερο χαρακτηριστικό που αναφέρεις είναι όντως πολύ χρήσιμο.

Δυστυχώς ο εισαγωγέας δεν δίνει τα αρχεία αναβάθμισης για «κατέβασμα» και ο δέκτης πρέπει να σταλεί σε αυτόν. Επιπλέον δεν ξέρουμε πόσο παλιό είναι και τι ελλείψεις έχει το λογισμικό του.
Θα αντιπροτείνω τον DigiView DV-127T (http://www.kal-electronics.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=157&flypage=flypage.tpl&product_id=1328&option=com_virtuemart&Itemid=59&lang=el) ως επιλογή δέκτου με τηλεχειριστήριο που μπορεί να προγραμματιστεί να ελέγχει και τις βασικές λειτουργίες της τηλεόρασης.
Ο Lemm σαν δέκτης αποκλειστικά (αν εξαιρέσουμε το σοβαρό πρόβλημα της σειράς των καναλιών) δεν βλέπω να έχει κάτι άλλο πολύ αρνητικό. Ίσως μόνο τη διαφάνεια και και το χρόνο εμφάνισης OSD.

Δεν είχα δει το τηλεκοντρόλ του Digiview. Με αυτό μπαίνει πρώτος στη λίστα με τους υποψήφιους θα έλεγα.
Σεραφείμ, οι Α1\Α2 τι κάνουν αν πατηθεί αριθμός ανύπαρκτου καναλιού;

Έχεις δίκιο. Κράτησα το «δυνατό tuner» που είπε ο Kostas_Y και νόμιζα οτι είχε αναφερθεί στον Α1.
Καμία σχέση το tuner του Α1 με του Α2. Δοκίμασα και τους δύο με εσωτερική κεραία, με τον Α2 να μην πιάνει ουσιαστικά τίποτα και τον Α1 να μην πιάνει τα κρατικά (έχουν πιο αδύναμο σήμα από της Digea).

Μας πήρε στο λαιμό της η Lifeview με τα τεχνικά χαρακτηριστικά που σου έστειλε :p
Εκεί φαινόταν όμοιοι εσωτερικά και υπέθεσα οτι έχουν την ίδια καλή λήψη.

Serafeim Karakostas
27-05-2013, 15:27
Σεραφείμ, οι Α1\Α2 τι κάνουν αν πατηθεί αριθμός ανύπαρκτου καναλιού;
Βγαίνει μηνυματάκι και θέλει οπωσδήποτε να πατήσεις "ok".

Kostas_Y
27-05-2013, 15:31
Βγαίνει μηνυματάκι και θέλει οπωσδήποτε να πατήσεις "ok".
OK, thanks. Αυτό θα κάνει και ο Digiview.

Μόνο σε custom firmware το έχουν διορθώσει άλλες εταιρίες δηλαδή.

tolias
28-05-2013, 00:25
Τους έχεις και τους δύο διαθέσιμους; Μπορείς να κοιτάξεις αν συγκρούονται τα τηλεκοντρόλ τους; Δηλαδή αν πατήσεις κάτι στο τηλεκοντρόλ του ένα δέκτη, αντιδράει ο άλλος;

Serafeim Karakostas
28-05-2013, 01:53
Έχω πλέον μόνο τον A2 αλλά είχα προλάβει να δοκιμάσω. Όχι, δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.

tolias
29-05-2013, 01:27
Ωραία, ευχαριστώ.

gismoduck1978
29-05-2013, 17:03
Παιδια εχω μια SONY KLV 27".Η τηλεοραση δεν εχει HDMI.Αν παρω εναν αποκωδικοποιητη με HDMI πληρωνοντας εννοειτε παραπανω,αν στο μελλον επιλεξω καποια τηλεοραση με MPEG4 ο αποκωδικοποιητης θα μου ειναι τελειως αχρηστος;Οι εκδοσεις αποκωδικοποιητων με HDMI ειναι για τηλεορασεις με HDMI αλλα με MPEG2; Ρωταω για να ξερω τι λεφτα θα διαθεσω.Ευχαριστω.

Kostas_Y
29-05-2013, 17:14
Οι δέκτες MPEG4 είναι για όλες τις τηλεοράσεις.

Ακόμα και να πάρεις νέα τηλεόραση ο δέκτης δεν θα πάει χαμένος. Αμέσως θα έχεις τηλεόραση με διπλό δέκτη κάτι που βοηθάει πολύ στις εγγραφές. Είναι και πιο ευέλικτοι, δεν "κλειδώνουν" τις εγγραφές και μπορούν να αναπαραχθούν ελεύθερα σε Η/Υ ή media player. Προσοχή μόνο, ο δέκτης να γράφει αρχεία .ts\.mts

gismoduck1978
29-05-2013, 18:10
Κωστα ελεγα για αυτον, πως σου φαινεται;
http://www.e-shop.gr/product?id=PER.603571
Αν οχι εχεις να προτεινεις κατι καλυτερο γυρω στο 30αρι;

Kostas_Y
29-05-2013, 18:48
Καλός είναι ο 211 αλλα δεν παίζει DolbyDigital.

Με €2,50 παραπάνω παίρνεις τον Lifeview LV6TBOXHDA2. Ίδιο μηχάνημα βασικά + αποκωδικοποίηση DolbyDigital.
Στα ίδια λεφτά περίπου πρέπει να πωλείται ο PrimeHD της Crystal Audio.

gismoduck1978
29-05-2013, 22:27
Κωστα και οι δυο που προτεινες δεν βλεπω να λενε στα χαρακτηριστικα τους οτι γραφουν σε .ts\.mts
Βασικα, ειναι απαραιτητο να γραφουν σε .ts\.mts ;

Kostas_Y
29-05-2013, 22:35
Ναι, και οι τρεις γράφουν σε .ts ή .mts

Απαραίτητος δεν είναι αυτός ο τύπος αρχείων αλλα είναι ο πιο εύχρηστος αν θέλεις να κόψεις διαφημίσεις ή να συμπιέσεις τις εγγραφές σε μικρότερα αρχεία.

mr_element
02-06-2013, 17:54
Καλησπέρα παιδιά. Είμαι εδώ και θα χρειαστώ την πολύτιμη συμβουλή σας μετά από μια πατατοειδή αγορά του 1ου αποκωδικοποιητή (πήρα έναν OSIO από τον Γερμανό τελευταία στιγμή στα 40€ - χάλι μαύρο , αργεί , χάνει τα κανάλια , πολύ μικρό χειριστήριο) αυτή την φορά για την δεύτερη τηλεόραση του σπιτιού.

Θέλω λοιπόν να μου προτείνετε έναν HD αποκωδικοποιητή για μια SONY BRAVIA τηλεόραση με HDMI, γύρω στα 50€ να μην παθαίνει τις παραπάνω κρίσεις που παθαίνει ο OSIO ο οποίος μου έχει βγάλει το λάδι - κοινώς απλά να λειτουργεί σωστά και γρήγορα δηλαδή! Θα ήθελα αν γίνεται να μπορεί να παίζει καμία ταινία από τις HD που κατεβάζω σε εξωτερικό σκληρό η στικάκι.
Αν τώρα μέσα σε όλα αυτά είχε και μεγάλο τηλεκοντρόλ δε θα χάλαγε την 60χρονη μάνα μου! :P

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Φιλικά,
Γιώργος.

gismoduck1978
03-06-2013, 12:54
Αν δεις και ποστ στην προηγουμενη σελιδα πιστευω οτι ο lifeview θα σου ειναι μια χαρα.

mr_element
04-06-2013, 12:08
Σε ευχαριστώ φίλε μου! Πολύ καλός ο Lifeview τον βλέπω αυτή τη στιγμή στα e-shop (http://www.e-shop.gr/product?id=PER.702537) (ντεμέκ προσφορά) στα 32.50€, είμαι ανάμεσα σε αυτόν και τον Crystalaudio Prime HD (http://www.skroutz.gr/s/2405229/Crystal-Audio-Prime-HD.html).

Από τα βασικά που ζήτησα (δηλαδή ταχύτητα και σχετικά μεγάλο τηλεχειριστήριο) βλέπω πως και οι δυο είναι στα ίδια, αν και η ταχύτητα του Lifeview επαινείται κάπως περισσότερο.
Από τα εξτρά που ζήτησα (δηλαδή αναπαραγωγή ταινιών HD - με υποτίτλους) βλέπω πως και οι 2 θα παίζουν HD με ήχο AC3 (για τον ήχο δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά - αν όχι σε παρακαλώ διόρθωσε με) αλλά βλέπω πως ο Lifeview πάλι επαινείται κάπως περισσότερο ενώ κάποιος φίλος σε άλλο thread/post είχε πει πως ώρες-ώρες ο Prime HD κολλάει λίγο στην αναπαραγωγή.

Στοιχεία που μου τράβηξαν την προσοχή είναι στα συν του Prime HD οι χρυσοί ακροδέκτες και στα μείον του Lifeview η έλλειψη "συνετού" εγχειριδίου χρήσης.
Εσύ σαν πιο έμπειρος ποιον θα μου πρότεινες από αυτούς τους 2;

Kostas_Y
04-06-2013, 13:42
Ναι, και οι δύο παίζουν αρχεία με AC3. Ο Prime έχει το πλεονέκτημα του DTS στην ψηφιακή έξοδο, κάτι που δεν έχει ο Α2. Αυτό σημαίνει οτι, ενώ ο Prime μπορεί να παίξει DTS μέσω εξωτερικού ενισχυτή, ο Α2 δεν βγάζει καθόλου ήχο.

Στην αναπαραγωγή αρχείων είναι πάνω-κάτω το ίδιο. Ο Α2 είναι πιο "βολικός" με τους υποτίτλους, διαβάζοντας σωστά αρχεία ανεξαρτήτως αν είναι ANSI, UTF κτλ ενώ ανέχεται καλύτερα σφάλματα στο χρονισμό τους. Το μόνο που δεν μου αρέσει τόσο είναι η γραμματοσειρά που χρησιμοποιεί, είναι χοντροκομμένη σε σύγκριση με αυτή του Prime.

gismoduck1978
04-06-2013, 16:15
Ναι, και οι δύο παίζουν αρχεία με AC3. Ο Prime έχει το πλεονέκτημα του DTS στην ψηφιακή έξοδο, κάτι που δεν έχει ο Α2. Αυτό σημαίνει οτι, ενώ ο Prime μπορεί να παίξει DTS μέσω εξωτερικού ενισχυτή, ο Α2 δεν βγάζει καθόλου ήχο.
Κωστα μπορεις να το εξηγησεις λιγο...Εννοεις οτι μπορει να συνδεθει σε ενισχυτη και να ακουω τον ηχο απο τα ηχεια του ηχοσυστηματος;

Kostas_Y
04-06-2013, 18:07
Το 99% των HD δεκτών (και κάποιοι SD δέκτες) έχουν έξοδο ψηφιακού ήχου σε βύσμα RCA και μπορούν να συνδεθούν με ενισχυτή μέσω αυτής ή μέσω του HDMI. Έτσι μπορείς να έχεις πολυκάναλο ήχο απο αρχεία ή κανάλια που τον υποστηρίζουν.

mr_element
05-06-2013, 00:58
Εσύ @Kostas_Y ποιον αποκωδικοποιητή θα πρότεινες μεταξύ των 2; Σε περίπτωση που δεν είδες τα παραπάνω post το budget μου είναι στο 50ρικο οπότε αν έχεις και καλύτερη πρόταση ευπρόσδεκτη!

Kostas_Y
05-06-2013, 14:13
Αν σκοπεύεις να βλέπεις πολλές ταινίες, τότε οι δέκτες με Mstar είναι σχεδόν μονόδρομος λόγω της εξόδου DTS. Εκτός απο τον PrimeHD, καλή επιλογή είναι και ο Edision Mini-Triton + HD (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/91526-Edision-Mini-Triton-HD) αν και ο δεύτερος δεν έχει τόσο εξελιγμένο λογισμικό.

Για HD καλός είναι και ο Opticum HD T90, (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/96799-Opticum-HD-T90)απο τους λίγους δέκτες με τσιπ της ALi που έχουν custom λογισμικό και έξοδο DTS. Σε SD όμως δεν με ικανοποίησε η εικόνα του. Ελπίζω να δούμε σύντομα τον διάδοχο του, τον Opticum HD T90 - N2 (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/106899-Opticum-HD-T90-N2-%28Series-2%29) με το νεότερο ALi3801 που λογικά θα διορθώσει τα προβλήματα εικόνας SD.

talos_2002
05-06-2013, 22:04
...μετά από μια πατατοειδή αγορά του 1ου αποκωδικοποιητή (πήρα έναν OSIO από τον Γερμανό τελευταία στιγμή στα 40€ - χάλι μαύρο , αργεί , χάνει τα κανάλια , πολύ μικρό χειριστήριο)
Έχεις προσωπικό μήνυμα.

Αν τώρα μέσα σε όλα αυτά είχε και μεγάλο τηλεκοντρόλ δε θα χάλαγε την 60χρονη μάνα μου!
Καλοί δέκτες με τηλεχειριστήριο είναι όλοι οι Opticum. Ο Τ90/STB HD N1 υστερεί λίγο στις πολύ γρήγορες εικόνες και δεν έχει και καλό upscale. Αν είσαι πολύ απαιτητικός μάλλον δεν θα σε ικανοποιήσει η εικόνα του, αλλά αν δεν έχεις απαιτητικό μάτι δεν θα σε πειράξει και θα σε ανταμείψει με το σχετικά γρήγορο zapping.
O Edision +HD έχει πολύ καλό τηλεχειριστήριο, αλλά το λογισμικό του δεν το λες και σύγχρονο αφού ούτε ρύθμιση της διάρκειας της Infobar δεν έχει... Στον τομέα Mediaplayer οι υπότιτλοί του μου φάνηκαν υπερβολικά μικροί. Όσο για την απόκριση των ανθρώπων της... «στου κουφού την πόρτα, όσο θέλεις βρόντα!» είναι. Να πω ότι θα γράφανε αυτοί το firmware... Έτοιμες είναι οι διορθώσεις/βελτιώσεις από την Mstar.
Ο Mania HD είχε κορυφαίο τηλεχειριστήριο, αλλά ελάχιστες αναφορές έχουμε και δεν ξέρουμε σε τι επίπεδο είναι το λογισμικό του. Ούτε καν αν έχει το πρόβλημα εγγραφών των δεκτών με τσιπ Mstar 7818 (AFam, κανένα νέο; )
Ο νέος Mania 2 HD έχει επίσης πολύ καλό τηλεχειριστήριο, έχει το ALi M3801 οπότε θα πρέπει να έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με τους άλλους δέκτες με το 3801, αλλά ίσως δύσκολα να τον βρεις καθώς είναι πολύ νέος.
Ο DiGiview DV-127Τ είναι επίσης μια ενδιαφέρουσα επιλογή, με τηλεχειριστήριο που μπορείς να του προγραμματίσεις τα βασικά πλήκτρα της τηλεόρασης.

Ο Prime-HD είναι ότι καλύτερο σε δέκτη με Mstar 7818, καλός, χρυσός (ή καλύτερα «επίχρυσος» :D), με υποστήριξη από την εταιρία, αλλά το τηλεχειριστήριο είναι η Αχίλλειος πτέρνα του. Βέβαια μπορεί να λυθεί με την αγορά ενός προγραμματιζόμενου τηλεχειριστηρίου USB-300 -όπως και για κάθε άλλο δέκτη-, αλλά αυτό σημαίνει ένα επιπρόσθετο κόστος περίπου 7€.
Οι Ferguson T65/55/65mini είναι μια καλή επιλογή δέκτη με το 7818 και με εξαιρετικό τηλεχειριστήριο, αλλά αν τον απενεργοποιήσεις σε κανάλι χωρίς EPG -όπως είναι σχεδόν όλα τα μικρά-, δεν θα εκτελέσει τις προγραμματισμένες εγγραφές.

Εγχειρίδιο της προκοπής μη ψάχνεις σε κανέναν δέκτη. Και καλύτερα ίσως, γιατί ακόμη και εκείνο της Strong που έχω για τον 8105 ECO δεν βοηθάει ιδιαίτερα, ίσως το αντίθετο σε κάποιες περιπτώσεις (π.χ. συμπερίληψη του Timeshift στην εγγραφή). Μόνο δένδρα σπαταλούν :D

Σε ότι αφορά το DTS, θα πρέπει να έχεις εξωτερικό ενισχυτή με δυνατότητα αποκωδικοποίησης DTS. Αλλιώς όλοι οι δέκτες σου κάνουν, αφού θα πρέπει να κάνεις μετατροπή του ήχου του αρχείου βίντεο που έχεις (μόλις λίγα λεπτά χρειάζονται).

leventis
08-06-2013, 14:50
καλησπερα παιδια
ψαχνω και εγω για ψηφιακο δεκτη και αν και διαβασα αρκετες σελιδες δεν μπορεσα να βγαλω αποφαση ποιον δεκτη να παρω.
-αυτο που ηθελα ειναι να παιζει εργα εως 720p χωρις προβληματα και αν γινεται να διαβαζει υποτιτλους απο αρχειο,δλδ να ειναι στο ιδιο φακελο με το εργο.
-δεν θα συνδεσω ενισχυτες κτλ παρα μονο θα τον συνδεσω με HDMI σε 42" LCD TV.
-να μην χανει τα καναλια οπως διαβασα για μερικους δεκτες.
-να μην εχει μεγαλη καθυστερηση στην αλλαγη καναλιων
-το μενου αν γινεται να εχει Ελληνικα (και αν υπαρχει υποστηριξη με αλλαγες firmware κτλ θα το εκτιμουσα πολυ.)

θα χρειαστω 3 δεκτες συνολο,2 για LCD TV και 1 για CRT TV που ισως σε λιγο και παρει την θεση της μια LCD.

essediss
08-06-2013, 16:27
χαιρετω το forum και συγχαρητηρια για την δουλεια που κανετε.
Θα ηθελα βοηθεια για επιλογη Αποκωδικοποιητη
θα ηθελα να εχει γρηγορη εναλλαγη καναλιων,και να μην χανεται η σειρα αποθηκευσης των καναλιων,καλο τηλεκοντρολ.
Δεν με νοιαζει να εχει κατι αλλο.θα ηθελα προτασεις για SD και HD.

Kostas_Y
08-06-2013, 18:06
καλησπερα παιδια
ψαχνω και εγω για ψηφιακο δεκτη και αν και διαβασα αρκετες σελιδες δεν μπορεσα να βγαλω αποφαση ποιον δεκτη να παρω.
-αυτο που ηθελα ειναι να παιζει εργα εως 720p χωρις προβληματα και αν γινεται να διαβαζει υποτιτλους απο αρχειο,δλδ να ειναι στο ιδιο φακελο με το εργο.
-δεν θα συνδεσω ενισχυτες κτλ παρα μονο θα τον συνδεσω με HDMI σε 42" LCD TV.
-να μην χανει τα καναλια οπως διαβασα για μερικους δεκτες.
-να μην εχει μεγαλη καθυστερηση στην αλλαγη καναλιων
-το μενου αν γινεται να εχει Ελληνικα (και αν υπαρχει υποστηριξη με αλλαγες firmware κτλ θα το εκτιμουσα πολυ.)

θα χρειαστω 3 δεκτες συνολο,2 για LCD TV και 1 για CRT TV που ισως σε λιγο και παρει την θεση της μια LCD.
Με αυτά που ψάχνεις, η καλύτερη λύση είναι ένα δέκτης με τσιπ ALi3801 (Lifeview LV6TBOXHDA2, Crypto 211D, DiGiview DV-127 Τ)
To κακό με όλους αυτούς όμως είναι οτι, αν και είναι στην αγορά κάποιους μήνες, δεν έχουμε δει αναβάθμιση (και ούτε πρόκειται όπως το βλέπω)

Ίσως σου κάνει και ο Opticum T90, για τη μικρή τηλεόραση τουλάχιστον. Σε περισσότερες ίντσες μπορεί να σε ενοχλήσουν τα προβλήματα εικόνας το ALi3601.

χαιρετω το forum και συγχαρητηρια για την δουλεια που κανετε.
Θα ηθελα βοηθεια για επιλογη Αποκωδικοποιητη
θα ηθελα να εχει γρηγορη εναλλαγη καναλιων,και να μην χανεται η σειρα αποθηκευσης των καναλιων,καλο τηλεκοντρολ.
Δεν με νοιαζει να εχει κατι αλλο.θα ηθελα προτασεις για SD και HD.
Καλώς ήρθες και εσύ :ciao:

Οι SD δέκτες δεν έχουν πολλά προβλήματα. Με καλό τηλεκοντρόλ, μόνο ο Edision Mini Triton μου έρχεται στο μυαλό.
Θα ήταν καλύτερο πάντως να δώσεις μερικά ευρώ παραπάνω και να πάρεις HD δέκτη. Διάβασε και το μήνυμα #2439 για να πάρεις ιδέες.

leventis
08-06-2013, 21:50
Με αυτά που ψάχνεις, η καλύτερη λύση είναι ένα δέκτης με τσιπ ALi3801 (Lifeview LV6TBOXHDA2, Crypto 211D, DiGiview DV-127 Τ)
To κακό με όλους αυτούς όμως είναι οτι, αν και είναι στην αγορά κάποιους μήνες, δεν έχουμε δει αναβάθμιση (και ούτε πρόκειται όπως το βλέπω)

Ίσως σου κάνει και ο Opticum T90, για τη μικρή τηλεόραση τουλάχιστον. Σε περισσότερες ίντσες μπορεί να σε ενοχλήσουν τα προβλήματα εικόνας το ALi3601.

ευχαριστω για την απαντηση

εσυ με αυτα τα κριτηρια ποιον θα διαλεγες αναμεσα σε αυτους του 3?
τον Crystal Audio Prime HD που διαβαζα σε προηγουμενα ποστ και τον προτινουν ειναι ακυρως για την περιπτωση μου?

Kostas_Y
08-06-2013, 22:12
Για δύο λόγους δεν σου πρότεινα τον PrimeHD, που κατά τ' άλλα είναι μια χαρά δέκτης: Έχει πρόβλημα με τους υπότιτλους όταν έχουν μια συγκεκριμένη κωδικοποίηση και η ταχύτητα του δεν είναι τόσο καλή όπως των ALi (χωρίς να γίνεται ενοχλητική, φαντάζομαι). Αν δεν σε πειράζει να μετατρέπεις μερικούς υποτίτλους (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/100192-Crystal-Audio-Prime-HD-%CE%BC%CE%B5-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BA%CF%89%CE%B4%CE%B9%CE%BA%C E%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7-AC3?p=1056821286&viewfull=1#post1056821286), προχώρα. Έτσι κι αλλιώς, με τη φόρα που έχουν τα παιδιά της CA, θα διορθωθεί και αυτό σύντομα :)

talos_2002
08-06-2013, 23:14
Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να «βάλεις όλα τα αυγά σε ένα καλάθι». Συνήθως είναι μία η τηλεόραση που χρησιμοποιείται περισσότερο.
Πάρε αρχικά τον Τ90 που έχει καλό τηλεχειριστήριο και μάλλον θα πάει στην CRT. Δες πως σου φαίνεται η εικόνα του στις LCD και οι πολυμεσικές του δυνατότητες.
Αναλόγως τις εντυπώσεις προχωράς σε Prime-HD που έχει αναβαθμίσεις και καλή υποστήριξη. Αν δεν σε ικανοποιήσει, τότε πάρε δέκτη με ALi 3801.

AFam
08-06-2013, 23:36
talos, τώρα το είδα...

δεν σου έχω απάντηση για τον mania HD γιατί όσους πελάτες ρώτησα η απάντηση ήταν "γράφουμε ότι θέλουμε και βλέπουμε ότι κατεβάζουμε από το νετ"...

Σε λίγες μέρες έρχεται ο mania HD2...

leventis
09-06-2013, 17:06
παιδια και η 3 τηλεορασης ειναι για ξεχωριστη χρηση δλδ και η 3 ειναι βασικες αρα η δεκτες πρεπει να ειναι οτι καλυτερο γινεται σε τιμη γυρω στα 30ευρω το κομματι.στην δικια μου την 42" που εχω και πιο μεγαλες απαιτησεις σε εργα ας βαλω και κατι παραπανω σε χρηματα.
ελεγα στην CRT να βαλω ενα απλο SD δεκτη αλλα το θεωρω λαθος γιατι εαν καπια στιγμη παρω καποια LCD σιγουρα θα υπαρχει και ενσωματωμενος δεκτης και ο δεκτης που θα εχω αγορασει να μεινει για backup,αρα και στης CRT θα βαλω HD δεκτη.

αρα μεταξη Lifeview LV6TBOXHDA2, Crypto 211D, DiGiview DV-127 Τ, Crystal Audio Prime HD. τι να διαλεξω?
ειναι σωστη ιδεα να παρω 3 διαφορετικους δεκτες να τους δοκιμασω στην πραξη?

kougis
10-06-2013, 12:32
Καλημέρα.
Μήπως κάποιος ξέρει την απάντηση:
Ποιος δέκτης είναι HD, έχει HDMI, οπτική ίνα για έξοδο ήχου και γρήγορη εναλλαγή καναλιών?
Θέλω να τον συνδέσω με μια LG 50PG6000 και ένα Denon AV ενισχυτή.
Ευχαριστώ.

talos_2002
10-06-2013, 15:34
Οπτική έχει μόνο ο Neco HD Maxima.
Ίσως δυσκολευτείς να τον βρεις, οπότε μάλλον θα σε βοηθήσει αν επικοινωνήσεις με την Necogroup (http://www.necogroup.com/page6.html) για να σε ενημερώσου σε ποιά καταστήματα της περιοχής σου μπορείς να τον βρεις.

leventis
10-06-2013, 16:45
παιδια κοιταζα τον LIFEVIEW LV6TBOXHDA2 στο eshop και στα σχολεια γραφει οτι δεχεται usb sticks μονο fat32,ισχυει κατι τετοιο?

Kostas_Y
10-06-2013, 16:55
Φυσικά όχι. Δέχεται και NTFS.

To μήνυμα που ανέφερες αφορούσε την αναβάθμιση λογισμικού. Τώρα, που βρήκε αυτός αναβάθμιση είναι αλλη ιστορία....

leventis
10-06-2013, 17:15
ευχαριστω
παω για τον Lifeview LV6TBOXHDA2 στης 2 τηλεορασης και στην crt θα βαλω τον Prime-HD μονο και μονο γιατι εχει καλη υποστηριξη,βασικα πρωτα θα παρω τον Prime-HD που τον εχει ενα μαγαζι εδω κοντα να κανω μερικες δοκιμες.το ψηφιακο σημα εδω στα Χανια θα ερθει σε 14 μερες.μεχρι τοτε θα βαζω εργα.
ηθελα και τον Crypto 211D να εχω 3 διαφορετικους αλλα βρε παιδια τον εχουν 43ευρα..

CR88
10-06-2013, 19:21
Καλησπέρα. Υπάρχει κάποιος δέκτης που να υποστηρίζει DTS ήχο το media player του; Ευχαριστώ.

talos_2002
10-06-2013, 19:59
Κανένας. Μπορείς μόνο να εξάγεις το DTS προς άλλη συσκευή για να γίνει αποκωδικοποίησή του από εκείνη.

CR88
10-06-2013, 22:20
Καλώς, ευχαριστώ!
Και κάτι άλλο, ο dm500s δεν κάνει για επίγεια λήψη ε;

VasilisK
10-06-2013, 22:57
Καλησπερα στο forum. Εχω μια παλια LG 42PG6000 με τα γνωστα προβληματα με τη Neotion, τα οποια και βαρεθηκα. Λεω λοιπον να παρω ενα δεκτη, κι εδω θελω τη βοηθεια σας.... Η Tv βρησκεται σε κρεβατοκαμαρα καρφωμενη ψηλα με βαση γυρισμενη προς τα κατω οσο παιρνει (~15 μοιρες) οποτε εχει χωρο απο πισω να ''πεταξω'' ενα δεκτη, ο οποιος ομως θα πρεπει να εχει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ IR καλωδιο για να βλεπει το control, επισεις θα ηθελα τη συμβουλη σας για το πως μπορω να εχω μονο ενα control...
Ευχαριστω

Serafeim Karakostas
11-06-2013, 00:08
Και κάτι άλλο, ο dm500s δεν κάνει για επίγεια λήψη ε;
Όχι.

Kostas_Y
11-06-2013, 00:58
...ενα δεκτη, ο οποιος ομως θα πρεπει να εχει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ IR καλωδιο για να βλεπει το control, επισεις θα ηθελα τη συμβουλη σας για το πως μπορω να εχω μονο ενα control...
Ευχαριστω
"Μάτι" IR έχουν μόνο οι δέκτες που μπαίνουν απευθείας σε κάποια είσοδο scart ή HDMI χωρίς καλώδιο. Δες τα παρακάτω:
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/97265-%CE%94%CE%AD%CE%BA%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%AF%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CF%88%CE%B7%CF%86%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%8C%CF%81%CE%B1%CF%83%C E%B7%CF%82-%CF%84%CF%8D%CF%80%CE%BF%CF%85-SCART
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/93507-DVB-T-%CE%A4%CE%A5%CE%A0%CE%9F%CE%A5-SCART-%CE%9C%CE%95-AC3-%CE%97%CE%A7%CE%9F

Ίσως όμως μπορείς να βάλεις ένα κανονικό δέκτη πάνω στην τηλεόραση. Υπάρχουν μοντέλα-μινιατούρες.

talos_2002
11-06-2013, 01:23
Καλησπερα στο forum. Εχω μια παλια LG 42PG6000 με τα γνωστα προβληματα με τη Neotion, τα οποια και βαρεθηκα. Λεω λοιπον να παρω ενα δεκτη, κι εδω θελω τη βοηθεια σας.... Η Tv βρησκεται σε κρεβατοκαμαρα καρφωμενη ψηλα με βαση γυρισμενη προς τα κατω οσο παιρνει (~15 μοιρες) οποτε εχει χωρο απο πισω να ''πεταξω'' ενα δεκτη, ο οποιος ομως θα πρεπει να εχει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ IR καλωδιο για να βλεπει το control, επισεις θα ηθελα τη συμβουλη σας για το πως μπορω να εχω μονο ενα control...
Ευχαριστω
Αν δεν μπορείς να προσαρτήσεις κάποιον μικρό δέκτη στην τηλεόραση, υπάρχει ο Thomson THT501 που έχει αυτό που ζητάς, αλλά έχει επεξεργαστή ALi 3601 και ίσως να μη σε ικανοποιήσει αν είσαι κάπως απαιτητικός στην ποιότητα εικόνας.

Εναλλακτικώς, οι Scart δέκτες (έχουν και HDMI έξοδο) είναι μονόδρομος. Δεν έχουμε πληροφορίες για πολλά μοντέλα. Ξέρουμε ότι ο Ferguson T65mini είναι ίσως η καλύτερη επιλογή επειδή ο Τ65 -που είναι πολύ καλός- έχει το ίδιο λογισμικό και τσιπ, αλλά για τους υπόλοιπους... ελάχιστα.

Αν «πιάνουν» τα χέρια σου ή κάποιου φίλου, μπορείς εύκολα να κάνεις μια επέκταση του αισθητήρα και να έχεις όποιον δέκτη θέλεις. Ακόμη και ο ηλεκτρονικός της περιοχής σου μπορεί να το κάνει, φαντάζομαι χωρίς κάποιο μεγάλο κόστος. Το μειονέκτημα είναι ότι ακυρώνεται η εγγύηση έτσι.

Για το θέμα του τηλεχειριστηρίου, παίρνεις ένα προγραμματιζόμενο με λειτουργία εκμάθησης/απομνημόνευσης και του περνάς τα πλήκτρα των τηλεχειριστηρίων των συσκευών σου.

VasilisK
11-06-2013, 11:13
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Με μια γρηγορη ματια στο νετ, αυτα περιπου ειχα δει, αλλα δεν ξερω αν πχ ο tompson περιλαμβανει στη συσκευασια επεκταση IR, η πρεπει να την αγορασω εξτρα (υπαρχει αραγε στην αγορα??), μπορει να βοηθησει κανεις? Εντωμεταξυ η Τν ειναι HD ready, οποτε δεν τηθεται θεμα για τελεια εικονα... παντως κι ο ferguson ειναι καλη ιδεα, οι τιμες ειναι πανω-κατω ιδιες

talos_2002
11-06-2013, 19:36
Φυσικά και περιλαμβάνεται στην συσκευασία, δεν έχει δέκτη IR στην πρόσοψή του.

johann69
13-06-2013, 09:03
Καλημερα σας, ενας γνωστος μου συνταξιουχος εχει τβ χωρις σκαρτ.
Υπαρχει καποιος δεκτης με uhf modulator για να μην αγοραζει αλλη τηλεοραση?
Ο LIFEVIEW LV6TBOXHDA2 απο οτι ειδα εχει μονο loop through.

CR88
13-06-2013, 10:25
Ποιός είναι ο καλύτερος δέκτης αυτή την εποχή;
Να μην κολλάει, να μην έχει προβλήματα και να έχει υποστήριξη (αναβαθμίσεις fw, κτλ).
Αυτά που με ενδιαφέρουν πιο πολύ είναι να αλλάζει γρήγορα τα κανάλια, να είναι full hd, να κάνει εγγραφή σωστά, να υποστηρίζει usb με ntfs και να έχει σοϊκό τηλεκοντρόλ.

Amilo
13-06-2013, 11:54
Καλημερα σας, ενας γνωστος μου συνταξιουχος εχει τβ χωρις σκαρτ.
Υπαρχει καποιος δεκτης με uhf modulator για να μην αγοραζει αλλη τηλεοραση?
Ο LIFEVIEW LV6TBOXHDA2 απο οτι ειδα εχει μονο loop through.
Edision Mini-triton
http://www.edision.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=294

mushishi
16-06-2013, 14:32
καλημέρα σας,
οι ψηφιακοι αποκωδικοποιητες μπορουν να συνδεθουν με pc display monitor (με δεδομενο οτι εχει(εχουν) εισοδο hdmi)
για παρακολουθηση τηλεορασης ??

achillevs
16-06-2013, 16:54
Δεκτες με DTS-passthrough.

Παιδια υπαρχει κανενας τετοιος δεκτης στην αγορα?

YannisA
16-06-2013, 18:24
καλημέρα σας,
οι ψηφιακοι αποκωδικοποιητες μπορουν να συνδεθουν με pc display monitor (με δεδομενο οτι εχει(εχουν) εισοδο hdmi)

Φυσικά.
Χρησιμοποιώ έναν LV6TBOXHD με έξοδο HDMI σε LG Monitor/TV με είσοδο HDMI. (To LG Monitor είναι MPEG2 και με τον δέκτη, λύνω το πρόβλημα Digea).

talos_2002
16-06-2013, 19:59
Ποιός είναι ο καλύτερος δέκτης αυτή την εποχή;
Να μην κολλάει, να μην έχει προβλήματα και να έχει υποστήριξη (αναβαθμίσεις fw, κτλ).
Αυτά που με ενδιαφέρουν πιο πολύ είναι να αλλάζει γρήγορα τα κανάλια, να είναι full hd, να κάνει εγγραφή σωστά, να υποστηρίζει usb με ntfs και να έχει σοϊκό τηλεκοντρόλ.
Δεν υπάρχει :p
Αν κάνεις μια παραχώρηση στο θέμα του τηλεχειριστηρίου, πάρε τον Prime-HD.
Για δέκτες με καλό τηλεχειριστήριο μπορείς να κοιτάξεις στις προηγούμενες 5-10 σελίδες του παρόντος θέματος.

καλημέρα σας,
Μπορεί να μη συνεργαστούν. Έχουν υπάρξει επιτυχίες, αλλά και αποτυχίες. Το πρόβλημα είναι στους ρυθμούς ανανέωσης (Hz).
Θυμάμαι ότι υπάρχει ένα σχετικό θέμα, αλλά δεν το βρίσκω...

Δεκτες με DTS-passthrough.

Παιδια υπαρχει κανενας τετοιος δεκτης στην αγορα?
Ο Crystal Prime-HD και οι Opticum Τ90 και STB HD N1. Αν δεν χρησιμοποιείς CRT τηλεόραση, ο 1ος είναι καλύτερη επιλογή λόγω ποιότητας εικόνας.
Υπάρχει και ο Ferguson T650i, αλλά προς το παρόν έχει πρόβλημα με το ελληνικό EPG.
Πιθανώς και ο καινούριος Manta DVBT011, αλλά περιμένουμε να τον παραλάβει ο Kostas_Y για να μας πει τις εντυπώσεις του.

kougis
16-06-2013, 20:46
Ποιος δέκτης εχει γρήγορη εναλλαγή καναλιών, καλή εικόνα, δυνατότητα ταξινόμησης καναλιών και είναι HD με σύνδεση HDMI; Δεν με ενδιαφέρει η ποιότητα του media player του.
...και για έναν 2ο δέκτη που θέλω να συνδέσω σε προτζέκτορα στην ταράτσα που δεν θα συνδεθεί με την κεραία του σπιτιού αλλά με μια μικρή εσωτερική κεραία, ποιος εχει τον πιο δυνατό δέκτη και είναι HD;

sakis.kom
16-06-2013, 21:54
καλημέρα σας,
Ανάλογα το μόνιτορ και ιδιαίτερα τα παλιότερα έχουν διάφορα θεματάκια να μην υποστηρίζουν τα Hz του σήματος.
Επίσης μπορεί ο Χ δέκτης να μην σου δώσει εικόνα και ο Ψ να σου δώσει.

Γενικά, μόνο αν το δοκιμάσεις με τον δέκτη σου θα δεις αν μπορεί να γίνει.

talos_2002
16-06-2013, 22:12
Για όσους δεν βιάζονται ιδιαίτερα να αποκτήσουν δέκτη, θα περίμενα να διαβάσω τις εντυπώσεις του Kostas_Y για τον Manta 011 που έχει τσιπ της Sunplus.
Στην ελληνική αγορά υπήρξε άλλη μια φορά δέκτης με Sunplus, πριν 2 χρόνια, ο οποίος είχε αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις. Τόσο καλές, που μετά από τους περίπου 6-7 μήνες κυκλοφορίας του κάποιοι τον αγοράζανε από καταστήματα της Κύπρου παρ' ότι είχε πολύ ακριβά μεταφορικά.

Ποιος δέκτης εχει γρήγορη εναλλαγή καναλιών, καλή εικόνα, δυνατότητα ταξινόμησης καναλιών και είναι HD με σύνδεση HDMI; Δεν με ενδιαφέρει η ποιότητα του media player του.
...και για έναν 2ο δέκτη που θέλω να συνδέσω σε προτζέκτορα στην ταράτσα που δεν θα συνδεθεί με την κεραία του σπιτιού αλλά με μια μικρή εσωτερική κεραία, ποιος εχει τον πιο δυνατό δέκτη και είναι HD;
Για τον 2ο, ψάξε τον Lifeview LV6TBOXHDA1 ή τον κλώνο F&U 3469. Και ο Crypto 211D πρέπει να είναι κλώνος.

Kostas_Y
16-06-2013, 23:28
Και ο Crypto 211D πρέπει να είναι κλώνος.
Να υπενθυμίσω οτι ο δέκτης πωλείται €30 στο eshop αυτή την εβδομάδα.

nkourouk
17-06-2013, 02:46
Ποιά είναι η άποψη σας για τοv CRYSTAL AUDIO Appstreamer-TV;

talos_2002
17-06-2013, 04:13
Δεν είναι αποκωδικοποιητής αλλά Media player με διπλό Mpeg-4 δέκτη. Αν δίνεις βαρύτητα στις λειτουργίες ως αποκωδικοποιητή καλύτερα να πάρεις τον Prime-HD (εκτός κι αν χρειάζεσαι τον διπλό δέκτη), ενώ για λειτουργίες ως Media player καλύτερα να πάρεις τον MediaMatchbox 2.

Αν σε νοιάζουν πολύ προχωρημένες δυνατότητες Media player και δεν σε καλύπτει ο MediaMatchbox 2, ίσως βρεις αυτό που σου ταιριάζει στην κατηγορία «Media Players (http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php/135-Media-Players)» :smile:

mushishi
17-06-2013, 08:34
Μπορεί να μη συνεργαστούν. Έχουν υπάρξει επιτυχίες, αλλά και αποτυχίες. Το πρόβλημα είναι στους ρυθμούς ανανέωσης (Hz).
Θυμάμαι ότι υπάρχει ένα σχετικό θέμα, αλλά δεν το βρίσκω...

Καλημερα & ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Οσον αφορα το pc monitor, είναι ενα Dell 24αρι (U2412M) αγορασμενο προ διετιας (1920x1080@60Hz).
Ο LIFEVIEW LV6TBOXHDA2 που σκεφτομαι να αποκτησω μπορει να λειρουργησει σε αυτη την αναλυση/ρυθμο ανανεωσης.
Επομενως εχω πιθανοτητες ε??:2thumb22sup:

minaspit
17-06-2013, 17:33
ενδιαφερομαι κ εγω να αγορασω δεκτη mpeg4 για την τηλεοραση της κρεβατοκαμαρας καθοτι το ψηφιακο ερχεται σε ολιγες ημερες στην Κρητη(επιτελους).ειδα οτι προτεινετε τον http://www.e-shop.gr/product?id=PER.603582 ποια η διαφορα του με τον http://www.e-shop.gr/product?id=PER.603571?

επισης ειμαι κατοχος μιας samsung plasma ps e550(smart tv) γνωριζετε αν ο ενσωματομενος δεκτης ειναι hd?

Kostas_Y
17-06-2013, 18:09
ειδα οτι προτεινετε τον http://www.e-shop.gr/product?id=PER.603582 ποια η διαφορα του με τον http://www.e-shop.gr/product?id=PER.603571?
Αν διαβάσεις την περιγραφή του μαγαζιού, δεν έχουν καμιά απολύτως διαφορά. Copy\Paste είναι η περιγραφή.
Στην πραγματικότητα όμως, ο 211D μπορεί να παίξει αρχεία και εκπομπές με ήχο AC3 ενώ ο απλός 211, όχι. *

επισης ειμαι κατοχος μιας samsung plasma ps e550(smart tv) γνωριζετε αν ο ενσωματομενος δεκτης ειναι hd?
Φυσικά και είναι HD σε τηλεόραση του 2012.

*Καλά ρε παιδιά, κανένας δεν έχει πάρει 211 για να μας πει εντυπώσεις και να ανεβάσει καμιά φωτογραφία; :ernaehrung004:

satyrum
17-06-2013, 18:26
καμια γνωμη παιδια πιο να προτιμησω απτους 2

σε παλια crt θα μπει με συνδεση scart

CRYPTO DVB-T RECEIVER REDI 211D http://www.skroutz.gr/s/2668796/Crypto-ReDi-211D.html
η
Lifeview LV6TBOXHD Α1 η Α2 http://www.skroutz.gr/s/279977/Lifeview-LV6TBOXHD-Version-1.html

Kostas_Y
17-06-2013, 18:30
Όποιον βρεις φτηνότερο. Ουσιαστικά το ίδιο μηχάνημα είναι.

satyrum
17-06-2013, 19:25
επειδη προοριζεται για ηλικιωμενους σε θεμα εμβελειας το τηλεκοντρολ ειναι το ιδιο και στον crypto και στον lifeview?

Kostas_Y
17-06-2013, 19:33
ΜΕ τον Lifeview δεν είχα πρόβλημα. Crypto δεν έχω δοκιμάσει.

tolias
18-06-2013, 01:59
επειδη προοριζεται για ηλικιωμενους σε θεμα εμβελειας το τηλεκοντρολ ειναι το ιδιο και στον crypto και στον lifeview?
Σε αίσθηση πρέπει να είναι ακριβώς το ίδιο. Και σε σχεδίαση. Μερικά πλήκτρα θα είναι σε διαφορετική θέση. Αλλά είναι το πιο μικρό τηλεκοντρόλ που ξέρω. Θέμα εμβέλειας δεν νομίζω να υπάρχει, αλλά δεν είναι το πιο βολικό τηλεκοντρόλ για ηλικιωμένους. Προτείνεται η αγορά προγραμματιζόμενου.

jerry007
18-06-2013, 14:39
Καλησπέρα,

Σε δύο μέρες ξεκινάει η εκπομπή ψηφιακού σήματος στα Χανιά και ήρθε η ώρα να εξοπλιστούν οι παλιές τηλεοράσεις με δέκτες.

Θα χρειαστώ τέσσερις δέκτες για παλιές αναλογικές τηλεοράσεις με λυχνία. Απαιτήσεις δεν υπάρχουν ιδιαίτερες, ο δέκτης θα είναι SD λόγω παλιάς τεχνολογίας της TV, οπότε όσο χαμηλότερη τιμή, τόσο το καλύτερο. Απλά θέλω να είμαι σίγουρος ότι θα είναι αξιόπιστος και δεν θα δημιουργεί προβλήματα γιατί η χρήση θα είναι από ηλικιωμένους οι οποίοι δεν μπορούν να τα αντιμετωπίσουν μόνοι τους. Μεγάλο τηλεκοντρόλ είναι ευπρόσδεκτο. Price Range: έως 30€

Έπειτα για το σπίτι θα χρειαστώ άλλους δύο απλούς δέκτες HD. Έως 40€

Δεν με ενδιαφέρει να έχουν δυνατότητες εγγραφής, συνδεσιμότητα δικτύου, λειτουργία media player κτλ. Αρκεί να λειτουργούν σωστά γιατί τώρα τελευταία έχουν δει πολλά τα ματάκια μας :BDBDG54:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Ένα ξέθαμα τώρα που κοντοζυτώνει σιγά σιγά η ώρα :2thumb22sup:

Είδα ότι υπάρχει σε προσφορά ο Crypto 211 στο e-shop
http://www.e-shop.gr/product?id=PER.603582&sid=1

Ετοιμάζομαι να τον παραγγείλω, έχει κανείς άποψη για τον συγκεκριμένο;

Kostas_Y
18-06-2013, 14:56
Στις 2-3 τελευταίες σελίδες έχουμε πει για τον δέκτη. Πρόσεξε μόνο να πάρεις τον 211D.

jerry007
18-06-2013, 16:54
Όσον αφορά SD δέκτες υπάρχει κάποιος προτεινόμενος;

Kostas_Y
18-06-2013, 17:08
Γιατί δεν παίρνεις δύο 211D; Η διαφορά στην τιμή δεν είναι τόσο μεγάλη.

likos
18-06-2013, 17:54
Χαιρετώ το φόρουμ.

Παιδιά βοήθεια όπως καταλαβαίνεται έρχεται το ψηφιακό σήμα στην Κρήτη και πρέπει να αγοράσουμε αποκωδικοποιητές :( (για το χωριό, στο δωμάτιο κτλ...) Καταρχήν θα ξεκινήσω με την παλιά τv πού έχω στο δωμάτιο και δεν την χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου. Δεν θα της έπαιρνα αποκωδικοποιητή επειδή την ανοίγω σπάνια αλλά μετά από ψάξιμο έμαθα ότι έχουν και media player πράγμα που με χαροποίησε καθώς έψαχνα έναν media player αλλά είδα ότι ήταν πανάκριβοι Για να μπω στο ψητό θα ήθελα να μου προτείνεται έναν αποκωδικοποιητή (εννοείτε ενσωματωμένο media player) για κύρια δουλειά την αναπαραγωγή ταινιών. Θέλω να παίζει τα πάντα χωρίς κολλήματα με υπότιτλους που να μπορώ να τους μεγαλώσω όσο θέλω. Για το εάν δεν είναι και καλός στην αποκωδικοποίηση σήματος δεν με νοιάζει και πολύ αφού τον θέλω περισσότερο ως media player. Πρόκειται να συνδέεται συχνά με την 38αρα στο σαλόνι (ΗDMI) για την προβολή ταινιών και σπάνια στην παλιά. Από το τεράστιο ψάξιμο που έκανα βρήκα τον Crypto ReDi 250MP HD DTS MPEG4 στα 25 ευρώ τι λέτε αξίζει? Επίσης αν πρόκειται να βγει στην αγορά κανένας πιο καλός για αυτά που χρειάζομαι θα προτιμούσα να περιμένω αλλά εννοείτε να μην ξεπερνάει τα 30-40 ευρώ (δεν με νοιάζει η ποιότητα του τηλεκοντρόλ δεν πρόκειται να παίζω ρακέτες).

Πάμε τώρα στο δεύτερο σκέλος. Όπως καταλαβαίνετε αποκωδικοποιητή θα χρειαστώ και στο χωριό αλλα να μην υπερβαίνει τα 20 ευρώ. Σημαντικό το ελληνικό μενού και η γρήγορη εναλλαγή καναλιών. Έψαξα και βρήκα αυτό: TV Star T910 USB PVR αλλά έχει και το eshop αυτό:http://www.e-shop.gr/product?id=PER.702538&sid=1 στα 19,5. Ποιος είναι καλύτερος? Από τις κριτικές που διάβασα στο σκρουτζ νομίζω ότι ο tv star καλύπτει αυτά που θέλω (για τον LIFEVIEW δεν βρήκα τίποτα περίεργο....)
Τα έχω μπλέξει και το μόνο συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι κανένα μηχάνημα δεν είναι τέλειο και όλο και κάποιο θα έχει μικροπροβλήματα γι' αυτό χρειάζομαι την βοήθειά σας!
Ευχαριστώ όποιον μπει στον κόπο και διαβάσει όλο αυτό το σεντόνι και απαντήσει!!

jerry007
18-06-2013, 18:29
Γιατί δεν παίρνεις δύο 211D; Η διαφορά στην τιμή δεν είναι τόσο μεγάλη.

Θα χρειαστώ τέσσερις δέκτες για παλιές αναλογικές τηλεοράσεις με λυχνία. Θα μπορούσα να πω ότι παίρνω τους HD δέκτες σαν "επένδυση" έτσι ώστε να τους κρατήσω σε περίπτωση που αντικαταστήσω τις παλιές τηλεοράσεις, όμως πλέον σχεδόν όλες οι καινούργιες έρχονται με ψηφιακούς δέκτες. Για έναν δέκτη δεν υπήρχε θέμα διαφοράς τιμής προφανώς. Αλλά στους τέσσερις άμα πούμε ότι η διαφορά του HD με τον SD είναι 8€ στους τέσσερις δέκτες είναι 32€, όσο άλλος ένας δέκτης. You get my point ;)

leventis
18-06-2013, 23:00
παιδες το τ/κ του crypto 211D τι μεγεθος εχει?ειναι ιδιο με του LV6TBOXHDA2?

Kostas_Y
18-06-2013, 23:11
Θα χρειαστώ τέσσερις δέκτες για παλιές αναλογικές τηλεοράσεις με λυχνία. Θα μπορούσα να πω ότι παίρνω τους HD δέκτες σαν "επένδυση" έτσι ώστε να τους κρατήσω σε περίπτωση που αντικαταστήσω τις παλιές τηλεοράσεις, όμως πλέον σχεδόν όλες οι καινούργιες έρχονται με ψηφιακούς δέκτες. Για έναν δέκτη δεν υπήρχε θέμα διαφοράς τιμής προφανώς. Αλλά στους τέσσερις άμα πούμε ότι η διαφορά του HD με τον SD είναι 8€ στους τέσσερις δέκτες είναι 32€, όσο άλλος ένας δέκτης. You get my point ;)
Το πιάνω το point σου αλλα μην ξεχνάς οτι οι HD έχουν media player και οι εγγραφές τους γίνονται σε ποιο συμβατά αρχεία.

Ζυγίζεις τα συν και πλην και αποφασίζεις.

talos_2002
19-06-2013, 01:51
Καλημερα & ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Οσον αφορα το pc monitor, είναι ενα Dell 24αρι (U2412M) αγορασμενο προ διετιας (1920x1080@60Hz).
Ο LIFEVIEW LV6TBOXHDA2 που σκεφτομαι να αποκτησω μπορει να λειρουργησει σε αυτη την αναλυση/ρυθμο ανανεωσης.
Επομενως εχω πιθανοτητες ε??:2thumb22sup:
Το πρόβλημα είναι στην οριζόντια σάρωση (kHz)... Άλλη δίνουν οι δέκτες και άλλη περιμένουν οι οθόνες. Είναι λαχείο...

Όσον αφορά SD δέκτες υπάρχει κάποιος προτεινόμενος;
BOX4SD γιατί είναι πολύ καινούριος και θα πρέπει να έχει το νεότερο λογισμικό από την ALi. Εναλλακτικά Crypto ReDi 42 ή 45 για τον ίδιο λόγο.
Άλλη μια εναλλακτική είναι ο Prime-SD επειδή αναβάθμιση σε σύγχρονο SD μάλλον μόνο από την Crystal θα μπορούσαμε ποτέ να δούμε. (Αν και πρέπει να υπήρχε σε έναν Audioline).
Για καλό τηλεχειριστήριο πας στον Edision mini-triton, που μάλλον φτάνει τα 35€.
Επειδή όμως οι πολύ ηλικιωμένοι δεν εξοικειώνονται εύκολα με τα 2 τηλεχ/ρια, ίσως θα πρέπει να πάρεις ένα προγραμματιζόμενο τηλεχ/ριο USB-300 (6-7 ευρώ).

Εγώ θα επιμείνω να μην είναι ίδιοι όλοι οι HD σου. Άσε που όλο μάλλον θα βγαίνουν προσφορές τώρα.

Χαιρετώ το φόρουμ.

Παιδιά βοήθεια όπως καταλαβαίνεται έρχεται το ψηφιακό σήμα στην Κρήτη και πρέπει να αγοράσουμε αποκωδικοποιητές :( (για το χωριό, στο δωμάτιο κτλ...) Καταρχήν θα ξεκινήσω με την παλιά τv πού έχω στο δωμάτιο και δεν την χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου. Δεν θα της έπαιρνα αποκωδικοποιητή επειδή την ανοίγω σπάνια αλλά μετά από ψάξιμο έμαθα ότι έχουν και media player πράγμα που με χαροποίησε καθώς έψαχνα έναν media player αλλά είδα ότι ήταν πανάκριβοι Για να μπω στο ψητό θα ήθελα να μου προτείνεται έναν αποκωδικοποιητή (εννοείτε ενσωματωμένο media player) για κύρια δουλειά την αναπαραγωγή ταινιών. Θέλω να παίζει τα πάντα χωρίς κολλήματα με υπότιτλους που να μπορώ να τους μεγαλώσω όσο θέλω. Για το εάν δεν είναι και καλός στην αποκωδικοποίηση σήματος δεν με νοιάζει και πολύ αφού τον θέλω περισσότερο ως media player. Πρόκειται να συνδέεται συχνά με την 38αρα στο σαλόνι (ΗDMI) για την προβολή ταινιών και σπάνια στην παλιά. Από το τεράστιο ψάξιμο που έκανα βρήκα τον Crypto ReDi 250MP HD DTS MPEG4 στα 25 ευρώ τι λέτε αξίζει? Επίσης αν πρόκειται να βγει στην αγορά κανένας πιο καλός για αυτά που χρειάζομαι θα προτιμούσα να περιμένω αλλά εννοείτε να μην ξεπερνάει τα 30-40 ευρώ (δεν με νοιάζει η ποιότητα του τηλεκοντρόλ δεν πρόκειται να παίζω ρακέτες).

Πάμε τώρα στο δεύτερο σκέλος. Όπως καταλαβαίνετε αποκωδικοποιητή θα χρειαστώ και στο χωριό αλλα να μην υπερβαίνει τα 20 ευρώ. Σημαντικό το ελληνικό μενού και η γρήγορη εναλλαγή καναλιών. Έψαξα και βρήκα αυτό: TV Star T910 USB PVR αλλά έχει και το eshop αυτό:http://www.e-shop.gr/product?id=PER.702538&sid=1 στα 19,5. Ποιος είναι καλύτερος? Από τις κριτικές που διάβασα στο σκρουτζ νομίζω ότι ο tv star καλύπτει αυτά που θέλω (για τον LIFEVIEW δεν βρήκα τίποτα περίεργο....)
Τα έχω μπλέξει και το μόνο συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι κανένα μηχάνημα δεν είναι τέλειο και όλο και κάποιο θα έχει μικροπροβλήματα γι' αυτό χρειάζομαι την βοήθειά σας!
Ευχαριστώ όποιον μπει στον κόπο και διαβάσει όλο αυτό το σεντόνι και απαντήσει!!
Για τον 250 μάλλον πρόκειται για λάθος, καθώς σταμάτησε να κυκλοφορεί πριν τουλάχιστον ενάμισι έτος και πωλούνταν στα 64€.
Αν δεν είναι λάθος, απλώς πάρε τον χωρίς 2η σκέψη. Δεν ξέρω μόνο πόσο αν θα έχει προβλήματα συμβατότητας με σύγχρονες κωδικοποιήσεις HD.
Αλλά εσύ ψάχνεις πιο πολύ Media player, οπότε πάρε έναν με DTS από το ebay (περίπου 35-40€)ή καλύτερα έναν Crystal MediaMatchBox2 και έναν φθηνό HD δέκτη, όπως είναι ο Crypto 211D ή αν βρεις τον Prime-HD ή κάποιον Lifeview.

Η TV Star έχει μαύρο όνομα. Αν χρειαστεί αναβάθμιση, η εταιρία θα σε στέλνει στην Astra Service και αυτή στην εταιρία. Για τον εισαγωγέα δεν αναφέρομαι καν, είχα κάνει και εκεί κίνηση αλλά δεν ασχολούνται. Νομίζουν ότι πουλάνε τοστιέρες...
Δες ότι έγραψα παραπάνω για τους SD δέκτες.

Ελπίζω όσοι αγοράσουν νέους δέκτες να μοιραστούν τις εντυπώσεις τους με τους υπόλοιπους και να βοηθήσουν στην ενημέρωση όσων ενδιαφερόμαστε :smile:

Κι εγώ, όπως και άλλα μέλη του forum, θα συνεχίσουμε να κάνουμε ότι μπορούμε για να ενημερώνουμε τις εταιρίες για ελλείψεις και προβλήματα των προϊόντων τους ώστε να έχουμε αναβαθμίσεις firmware!

tolias
19-06-2013, 02:35
παιδες το τ/κ του crypto 211D τι μεγεθος εχει?ειναι ιδιο με του LV6TBOXHDA2?
Είναι ακριβώς το ίδιο σε μέγεθος, σχεδίαση, μέγεθος κουμπιών, αν και του Crypto έχει 6 παραπάνω κουμπιά. Δεν ξέρουμε αν έχουν τις ίδιες συχνότητες για να γίνει ανταλλαγή στους δέκτες τους, αλλά σε αίσθηση είναι ακριβώς τα ίδια, και όπως είναι είναι τα πιο μικρά τηλεκοντρόλ που έχω πιάσει.

likos
19-06-2013, 12:11
Το πρόβλημα είναι στην οριζόντια σάρωση (kHz)... Άλλη δίνουν οι δέκτες και άλλη περιμένουν οι οθόνες. Είναι λαχείο...

BOX4SD γιατί είναι πολύ καινούριος και θα πρέπει να έχει το νεότερο λογισμικό από την ALi. Εναλλακτικά Crypto ReDi 42 ή 45 για τον ίδιο λόγο.
Άλλη μια εναλλακτική είναι ο Prime-SD επειδή αναβάθμιση σε σύγχρονο SD μάλλον μόνο από την Crystal θα μπορούσαμε ποτέ να δούμε. (Αν και πρέπει να υπήρχε σε έναν Audioline).
Για καλό τηλεχειριστήριο πας στον Edision mini-triton, που μάλλον φτάνει τα 35€.
Επειδή όμως οι πολύ ηλικιωμένοι δεν εξοικειώνονται εύκολα με τα 2 τηλεχ/ρια, ίσως θα πρέπει να πάρεις ένα προγραμματιζόμενο τηλεχ/ριο USB-300 (6-7 ευρώ).

Εγώ θα επιμείνω να μην είναι ίδιοι όλοι οι HD σου. Άσε που όλο μάλλον θα βγαίνουν προσφορές τώρα.

Για τον 250 μάλλον πρόκειται για λάθος, καθώς σταμάτησε να κυκλοφορεί πριν τουλάχιστον ενάμισι έτος και πωλούνταν στα 64€.
Αν δεν είναι λάθος, απλώς πάρε τον χωρίς 2η σκέψη. Δεν ξέρω μόνο πόσο αν θα έχει προβλήματα συμβατότητας με σύγχρονες κωδικοποιήσεις HD.
Αλλά εσύ ψάχνεις πιο πολύ Media player, οπότε πάρε έναν με DTS από το ebay (περίπου 35-40€)ή καλύτερα έναν Crystal MediaMatchBox2 και έναν φθηνό HD δέκτη, όπως είναι ο Crypto 211D ή αν βρεις τον Prime-HD ή κάποιον Lifeview.

Η TV Star έχει μαύρο όνομα. Αν χρειαστεί αναβάθμιση, η εταιρία θα σε στέλνει στην Astra Service και αυτή στην εταιρία. Για τον εισαγωγέα δεν αναφέρομαι καν, είχα κάνει και εκεί κίνηση αλλά δεν ασχολούνται. Νομίζουν ότι πουλάνε τοστιέρες...
Δες ότι έγραψα παραπάνω για τους SD δέκτες.

Ελπίζω όσοι αγοράσουν νέους δέκτες να μοιραστούν τις εντυπώσεις τους με τους υπόλοιπους και να βοηθήσουν στην ενημέρωση όσων ενδιαφερόμαστε :smile:

Κι εγώ, όπως και άλλα μέλη του forum, θα συνεχίσουμε να κάνουμε ότι μπορούμε για να ενημερώνουμε τις εταιρίες για ελλείψεις και προβλήματα των προϊόντων τους ώστε να έχουμε αναβαθμίσεις firmware!

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Κατέληξα να πάρω τον Crystal Audio Prime-HD για να βλέπω ταινίες πιστεύω να είναι καλή επιλογή (να μην κολλάει) και τον LIFEVIEW LV6TBOXHDA2 για την χρήση μόνο τηλεόρασης. Το έχει το eshop στα 27 πιστεύω να είναι καλός και γρήγορος στης εναλλαγές και με καλή ποιότητα εικόνας. Για τον LIFEVIEW LV6TBOX4SD τι λέτε τον έχει δοκιμάσει κανείς μήπως είναι καλύτερα να πάρω αυτόν που είναι πιο φτηνός (19,5)? είναι γρήγορος στης αλλαγές? Γιατι να δώσω τώρα 7 ευρώ για να πάρω τον HD δεν είναι πολλά για την απλή χρήση που θα γίνεται?

Kostas_Y
19-06-2013, 13:45
Αν πρόκειται να συνδέσεις τον LV6TBOX4SD σε παλιά τηλεόραση είναι καλή επιλογή σε αυτή την τιμή. Σύμφωνα με το site έχει καλό media player για SD δέκτη. Είναι όμως πολύ καινούριος και δεν έχει αναφέρει κάποιος εντυπώσεις και πραγματικές δυνατότητες ακόμα.

Κάτι μου λέει όμως οτι τελικά θα χρησιμοποιείς τον LV6TBOXHDA2 για ταινίες και τον Prime-HD για τηλεοπτικό :)

jerry007
19-06-2013, 17:07

Παρατηρώ ότι είναι πολύ μικρές οι διαφορές τιμής των περισσότερων δεκτών σε σχέση με τον 211D, αν αναλογιστώ και τα μεταφορικά έξοδα που προκύπτουν. E-shop έχει εδώ δίπλα οπότε τα γλιτώνω. Οπότε μάλλον θα πάω για τον 211D.

Γιατί θεωρείς ότι δεν πρέπει να είναι όλοι οι δέκτες ίδιοι; Με πιέζει ο χρόνος γιατί πρέπει μέχρι τις 26 να έχω τον εξοπλισμό για τους παππούδες μου οπότε δεν έχω περιθώριο να περιμένω πολύ.

likos
19-06-2013, 19:54
Λοιπών κατέληξα και πήρα 2 LIFEVIEW LV6TBOXHDA2 και 2 LIFEVIEW LV6TBOX4SD από το eshop με 26ευρώ και 19,50 αντίστοιχα (πάνε τα 100 ευρώ:FSGSFGS4:). Πιστεύω να έκανα καλή επιλογή :D. Kostas_Y μπορείς να μου δώσεις link με updates και των δύο αν υπάρχουν? Για τον LV6TBOXHDA2 δεν κατάλαβα ποια είναι η τελευταία έκδοση λογισμικού. Πάντως θα γράψω στο αντίστοιχο θέμα για εντυπώσεις μόλις σχηματίσω γνώμη! Ευχαριστώ για την βοήθεια!

minaspit
19-06-2013, 20:41
εγω ελεγα να παρω τον crypto 211d αλλα ο καθενας γραφει ενα κατεβατο με αποκωδικοποιητες κ ετσι μπερδευτηκα,(αρχικα θα ηθελα να ευχαριστησω τον kostas y για την αμεση απαντηση του σε προηγουμενη ερωτηση).λοιπον το ερωτημα μου ειναι το εξης: ποιον αποκωδικοποιητη να διαλεξω με γνωμονα μονο την καλη αποδοση σε τηλεοπτικο σημα κ οτι συνεπαγεται(pvr,ac3 κλπ) καθοτι στο δωματιο υπαρχει ηδη media player wd .το value for money ειναι πολυ σημαντικο στους χα΄λεπους καιρους που ζουμε.ο αποκωδικοποιητης θα συνδεθει σε μια lg 32'' με ενσωματομενο mpeg2.

talos_2002
19-06-2013, 21:31
εγω ελεγα να παρω τον crypto 211d αλλα ο καθενας γραφει ενα κατεβατο με αποκωδικοποιητες κ ετσι μπερδευτηκα,(αρχικα θα ηθελα να ευχαριστησω τον kostas y για την αμεση απαντηση του σε προηγουμενη ερωτηση).λοιπον το ερωτημα μου ειναι το εξης: ποιον αποκωδικοποιητη να διαλεξω με γνωμονα μονο την καλη αποδοση σε τηλεοπτικο σημα κ οτι συνεπαγεται(pvr,ac3 κλπ) καθοτι στο δωματιο υπαρχει ηδη media player wd .το value for money ειναι πολυ σημαντικο στους χα΄λεπους καιρους που ζουμε.ο αποκωδικοποιητης θα συνδεθει σε μια lg 32'' με ενσωματομενο mpeg2.
211D επειδή είναι καλή η τιμή, διαβάζει παλιότερη εγγραφή την ώρα που κάνει νέα, αλλά και γράφει 2 διαφορετικούς σταθμούς ταυτοχρόνως αν είναι στην ίδια συχνότητα αυτοί.

Γιατί θεωρείς ότι δεν πρέπει να είναι όλοι οι δέκτες ίδιοι; Με πιέζει ο χρόνος γιατί πρέπει μέχρι τις 26 να έχω τον εξοπλισμό για τους παππούδες μου οπότε δεν έχω περιθώριο να περιμένω πολύ.
Αρχικά, παππούδες και SD δεν είναι καλός συνδυασμός αν συνηθίζουν να χρησιμοποιούν τα αριθμητικά πλήκτρα αντί τα βέλη για την αλλαγή καναλιών. Στους ως τώρα SD με ALi 3105, αν πατηθεί αριθμός καναλιού που δεν υπάρχει π.χ 88 -κάτι που το κάνουν εύκολα οι ηλικιωμένοι, ως συστηματικά-, εμφανίζουν μήνυμα λάθους που φεύγει μόνο με πάτημα του πλήκτρου ΟΚ. Πολλές φορές έχουν έχει αναφερθεί ότι έπρεπε να πάνε να βοηθήσουν κάποιον ηλικιωμένο συγγενή επειδή «κάτι έπαθε ο δέκτης».

Γιατί να μην είναι ίδιοι; Δεν σου αρέσει κάτι στον ένα, τον βάζεις σε τηλεόραση που δεν χρησιμοποιείς αυτή την λειτουργία συχνά και ησυχάζεις.

Λοιπών κατέληξα και πήρα 2 LIFEVIEW LV6TBOXHDA2 και 2 LIFEVIEW LV6TBOX4SD από το eshop με 26ευρώ και 19,50 αντίστοιχα (πάνε τα 100 ευρώ:FSGSFGS4:). Πιστεύω να έκανα καλή επιλογή :D. Kostas_Y μπορείς να μου δώσεις link με updates και των δύο αν υπάρχουν? Για τον LV6TBOXHDA2 δεν κατάλαβα ποια είναι η τελευταία έκδοση λογισμικού. Πάντως θα γράψω στο αντίστοιχο θέμα για εντυπώσεις μόλις σχηματίσω γνώμη! Ευχαριστώ για την βοήθεια!
Καλοθέτοι!
Ελπίζω να μας γράψεις και για τον 4SD :smile: Αν θέλεις, ρίξε μια ματιά στο θέμα του F&U 3382 (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/103972-F-U-MPF3382) για να δεις μερικά σημεία που ίσως αξίζει να αναφέρεις ;)

O SD δεν πρέπει να έχει αναβάθμιση, αλλά θα τους ρωτήσω όταν ξαναεπικοινωνήσω με την Lifeview για νέα αναβάθμιση για τον BOXHD.
Ο Α2 σου θα πρέπει να έρθει ήδη αναβαθμισμένος στην 1.0.4.

Kostas_Y
19-06-2013, 23:32
211D επειδή είναι καλή η τιμή, διαβάζει παλιότερη εγγραφή την ώρα που κάνει νέα, αλλά και γράφει 2 διαφορετικούς σταθμούς ταυτοχρόνως αν είναι στην ίδια συχνότητα αυτοί.
Να υπενθυμίσω οτι και ο Lifeview LV6TBOXHDA2 πωλείται στην ίδια τιμή, σε περίπτωση που δεν υπάρχει ο 211D σε στοκ.

Ελπίζω να μας γράψεις και για τον 4SD :smile: Αν θέλεις, ρίξε μια ματιά στο θέμα του F&U 3382 (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/103972-F-U-MPF3382) για να δεις μερικά σημεία που ίσως αξίζει να αναφέρεις ;)
Να υπενθυμίσω επίσης οτι το θέμα για τον Lifeview LV6TBOX4SD (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/107802-Lifeview-LV6TBOX4SD) έχει ανοίξει και περιμένει εντυπώσεις κατόχων -bye-

minaspit
21-06-2013, 01:17
οποτε παω για εναν εκ των Lifeview LV6TBOXHDA2 κ 211d. ok ευχαριστω πολυ κ τους 2.