PDA

View Full Version : LG LM670S : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Pages : 1 [2] 3

Prince Animus
16-08-2012, 09:53
btw σημερα ειδα και αλλη 3D ταινια και τα ματια μου με ενοχλησαν πολυ λιγοτερο , ισως ειναι θεμα συνηθειας!
coraline 3D πολυ ωραια ταινια αξιζει νε τη δειτε!

wave1975
24-08-2012, 00:49
Εχει κάποιος κάνει διορθώσεις στα settings? Τα προτείνει??

Seaside
26-08-2012, 01:27
Καλησπέρα σε όλη την κοινότητα και καλώς σας βρήκα.

Χθες τσίμπησα κι εγώ αυθημερόν την 670 σε 42 ιντσες. Εχοντας εμπειρία απο PVA + IPS/SIPS πάνελς στα PC έκανα την ψακτική μου και πιστευω πως όλα ΟΚ.

Αργησα να μπώ στο παιχνίδι του Blu-Ray και των SmartTV μιας και περίμενα λίγο να ωριμάσουν. Ελεγα να αγοράσω τα Χριστούγεννα αλλα δεν την πάλευα αλλο στο υ/δ χωρίς TV.

Καποιες ερωτήσεις μιας και είμαι πρωτάρης σε αυτό τον τομέα.

1)Σκευτομαι να συνδέσω 1ΤΒ ή 2TB WDC δίσκο 2.5 ιντσών. Δεν με ενδιαφέρει να κατεβάζω ταινίες ουτε να ψάχνω υπότιτλους.

Γινεται να πάιζει απευθείας απο δίσκο DVD/Blu-ray σε ISO η σε VOB ?

2)Μπορεί κάποιος να δώσει πρόχειρα ενα test-guide η κάτι αλλο με ρυθμίσεις ? Αυτη την στιγμή παίζει με φωτεινότητα και φωτισμό στο 70 και εξ.ενέργειας στο ελάχιστο. Διαφορετικά είναι πολύ φωτεινή και με ενοχλει.

3)Για να παίζει απο άλλα location PC κτλ πρέπει να έχω φαντάζομαι κάποιο PC μόνιμα ανοιχτό με shared folders ?

4)Μπορώ να συνδέσω NAS με 4-5 3.5 δίσκους και να έχω τα πάντα απο ταινίες εκεί ? Τι γίνεται με το 24p τα HZ και την αναπαραγωγή μέσω του MP της TV ?

5)Μπορώ να πάρω κανα φτηνιάρικο 90cm+ πιάτο και να βλέπω και δορυφορικά ?

6)Μπορώ στο PCMCIA να βάλω συνδρομητική NOVA ?

ΤΕΛΟΣ

Πήγαινα για την 42LM760 αλλα με χαλάσανε 2 πράγματάκια. α) Δεν έβγαινε με ασημί πλαίσιο β) Δεν νομίζω οτι άξιζαν σχεδόν 320 ευρώ παραπάνω στιν ίδια διαγώνιο με βασική διαφορά μονο το MCI.

Εντυπώσεις

1)Δεν ζεσταίνεται. Η PLASMA LG 42PX12 που αγόρασα στα τέλη του 05 2690 ευρώ αν την ανάψεις είναι σα να ανάβεις μια KERO-SUN. Τα χρώματα της όμως παραμένουν τέλεια.
2)Τρομερή ταχύτητα στο WEBBROWSING. Ανοιγμα σελίδας και FLASH ταχύτητα. Τρομερό scaling στις σελίδες και ευδιακριτα τέλεια ακόμα και τα forum.
3)Ταχύτητη αλλαγή μεταξυ ψηφιακών.
4)Την ποιότητα του ήχου θα την χαρακτήριζα μέτρια ως καλη. Την ένταση αρκετά καλή. Δεν περιμένω και πολλά απο τοσο λεπτή κατασκευή με τόσο μικρά ηχεια.
5)Σχετικά ελαφριά και με πολύ φιλικό μενού εκκίνησης.
6)Σύνδεσα ενα Keysonic RF-540 πληκτρολόγιο και το αναγώρισε κατευθείαν και ο WebBrowser της. Αλλαζει και τα κανάλια απο το KB και επίσης αν κουνάς τον κέρσορα στα δεξιά πάνω κάτω. Το MRemote εχει μείνει ακόμα με τα προστατευτικά αυτοκόλλητα και δεν με βλέπω να το χρησιμοποιώ.

Ευχαριστώ οσους διαβάσουν το post μου και ευχαριστώ εκ των προτέρων όσουν ασχοληθούν να μου απαντήσουν.

Vasiliskok
26-08-2012, 15:41
Καλοριζικη φίλε μου. :a0210:

Seaside
26-08-2012, 22:28
Να σαι καλά και σε ευχαριστώ. Γνωρίζεις μήπως κάτι απο αυτά που ρωτάω να βοηθήσεις λίγο ?

optex
27-08-2012, 22:34
) Δεν νομίζω οτι άξιζαν σχεδόν 320 ευρώ παραπάνω στιν ίδια διαγώνιο με βασική διαφορά μονο το MCI.

Διαφωνο φιλε μου το πσαχνω εδω και ενα μηνα ............. ιδιος στο ποδοσφαιρο εχει μεγαλη διαφορα .....και σε hd ....περιπου μια ωρα το εψαχνα σο mediamark του γερακα βλεποντας το μαλαγα -παο σε επαναληψη αλλα και στο sd υπαρχει διαΦΟΡΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΕΓΑΛΗ στο πως κυλανε τα γραμματα και οι τιτλοι ακομα και στις φτινιαρικα τουρκικα εχει ορατη διαφορα,,,,,,, αν και μαζεβω λεφτα για την 860 εκαι με βλεπω και μενα 670-760 ααααα ρε κουφαλα ΚΡΙΣΙ........................

Prince Animus
28-08-2012, 00:22
επειδη πολλοι ζητουν ρυθμισεις ποσταρω αυτες που εφτιαξα εγω , μου φαινεται οτι ειναι πολυ καλες .

φωτισμος 70
αντιθεση 56
φωτεινοτητα 35
οξυτητα 16
χρωμα 74
θερ.χρωμ ψυχρο!

δυναμικη αντιθεση υψηλο
δυναμικο χρωμα υψηλο
clear white κλειστο
υψηλη αναλυση ανοιχτο
gamma μεσο

πειτε μου αν σας βολεψαν :2thumb22sup:

wave1975
29-08-2012, 10:59
Εμένα όχι γιατί ο φωτισμός αντίθεση και φωτεινότητα είναι χαμηλά για τα γούστα μου...

Να ρωτήσω όμως ρε παιδιά κάτι..
Θυμάμαι πέρισυ, έβλεπα κάτι demo της LG με παλιότερα μοντέλα.. Στεκόμασταν στο κατάστημα όρθιοι απέναντι και βλέπαμε τα φύλλα από το demo να κάνουν βόλτα μπροστά μας.. Εντυπωσιακή προβολικότητα..
Εδώ τα πράγματα άλλαξαν. Νομοίζω δηλαδή... Εχει μεγαλύτερο βάθος η εικόνα. Ναι. Όμως έξω από το καρέ ΔΕΝ βλέπω και σπουδαία πράγματα.
Επίσης, πρόσφατα είδα ένα πολύ καλό 3D demo στον κωτσόβολο με πολύ όμοφες κυρίες με μαγιό.. εντυπωσιακό..
Γνωρίζει κανείς που μπορούμενα βρούμε demo σαν αυτά;; (το παλιό και το καινούργιο)..;;;;;

Αυτό με την μικρή προβολικότητα είναι μόνο δική μου αίσθηση ή όλοι οι κάτοχοι το έχετε διαπιστώσει???

nikosjc
29-08-2012, 13:51
3D demo εταιριών μπορείς να βρεις σε διάφορα torrent sites, ακόμα και με μια απλή αναζήτηση στο google.

Η προβολικότητα όπως έχω ξαναγράψει έχει να κάνει κυρίως με τον τρόπο που δημιουργείται το βίντεο, κατά την εγγραφή του δηλαδή και όχι με την τηλεόραση. Αν το βίντεο είναι να προβάλει κάτι προς τα έξω θα το κάνει σε όλες τις τηλεοράσεις. Ακόμα και στον κινηματογράφο είναι απειροελάχιστες οι περιπτώσεις που είδα κάτι να βγαίνει προς τα έξω! Στο 3D world της LG έχει ένα βιντεάκι, το Illusionist - με ένα χαρτονόμισμα. Δες το, και εκεί θα καταλάβεις αν προβάλει προς τα έξω σωστά ή όχι. Γενικά η προβολή προς τα έξω είναι πάρα πολύ δύσκολη, θα πρέπει να είναι κάποιο αντικείμενο στο κέντρο της οθόνη, μικρό σε μέγεθος ώστε να μην ξεφεύγει από τα όρια του καρέ περιμετρικά. Διότι δεν γίνεται κάτι να βγει προς τα έξω όταν είναι εκτός κάδρου τηλεόρασης! Μετά πάμε σε ολόγραμμα...!

johnnyR
29-08-2012, 20:05
Μετα απο 10 μερες με την 42 LM660 και ενω στην αρχη απογοητευτηκα λιγο τελικα καταφερα και την εκανα super. Απο ρυθμισεις κατεληξα σε αυτες που αναφερουν τα site στην αρχη του thread ενω στο 3D με την ρυθμιση του βαθους αλλα κ της οπτικης γωνιας τερμα αριστερα στο μειον κ παιζοντας λιγο με το αριστερα/δεξια πηρα επιτελους φανταστικο κ προβολικο 3D. Τα καινουργια παιδικα φενονται απιστευτα σε 3D οπως το ICE AGE 3, RIO, TANGLED και αλλα!!!!

wave1975
29-08-2012, 23:43
Πράγματι, το 100αρικο κάνει... βόλτες μπροστά από την οθόνη!!!

Seaside
30-08-2012, 02:31
) Δεν νομίζω οτι άξιζαν σχεδόν 320 ευρώ παραπάνω στιν ίδια διαγώνιο με βασική διαφορά μονο το MCI.

Διαφωνο φιλε μου το πσαχνω εδω και ενα μηνα ............. ιδιος στο ποδοσφαιρο εχει μεγαλη διαφορα .....και σε hd ....περιπου μια ωρα το εψαχνα σο mediamark του γερακα βλεποντας το μαλαγα -παο σε επαναληψη αλλα και στο sd υπαρχει διαΦΟΡΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΕΓΑΛΗ στο πως κυλανε τα γραμματα και οι τιτλοι ακομα και στις φτινιαρικα τουρκικα εχει ορατη διαφορα,,,,,,, αν και μαζεβω λεφτα για την 860 εκαι με βλεπω και μενα 670-760 ααααα ρε κουφαλα ΚΡΙΣΙ........................

Αναλόγως τη ζητάει ο καθένας φίλε μου. Θα προτιμούσα την διαφορά να την κάνω ας πούμε 47LM670 και οχι 760 στις 42 ιντσες.

Δεν ειμαι καθόλου φαν των αθλητικών. Πολύ λίγο PS2/PS3 κανα χαζοσίριαλ και τπτ ειδήσεις. Ταινίες με παρέα.

Ουτως η άλλως κοιτάω πως θα βγώ απο το σπίτι οχι πως θα μείνω μέσα.

Βλέπεις έφαγα μια 10ετία + να ασχολούμαι με τα PC και με έπιασε τώρα η κρίση της ηλικίας. Μην φανταστείς οτι είμαι geek απλά έτρωγα εκατοντάδες ευρώ στα PC.

Ωραία η 860 αλλα 2100 για 47 ιντσες είναι υπερβολή. Θα βγει μετα ενα αλλο super duper μοντελο και μπορεί να το μετανιώσεις.

Δεν θέλω να σε προσβάλλω και ότι σου γράφω είναι πάντα σε φιλικό τόνο και ύφος αλλα μην ζορίζεσαι να πάρεις κάτι (επειδή ανέφερες οτι μαζευεις) και να στερηθείς απο κάπου αλλού.

Η ζωή είναι πολύ μικρή τελικα. Το ίδιο λάθος έκανα κι εγώ οταν πήρα την πλάσμα των 2600€ και τώρα δεν πιάνει ουτε 300 αν την πουλήσω.

Απο ότι κατάλαβα 620/660/670 και 760 ειναι τα best seller της σειράς. Παντως η διαφορα απο 50ΗΖ στα 100/120 της 670 είναι τεράστια. Τουλάχιστον στα δικά μου μάτια.

Χαζευα και την OLED την 55άρα με πάχος το μισό απο ενα IPhone4S με προτεινόμενη τιμή 9000€ αλλα αν είναι να βάλεις ενα αμάξι μέσα σε ένα δωμάτιο τότε η έχεις πολλά χρήματα και δεν σε νοιάζει η απλά υπάρχεις για τα μηχανήματα και τα gadget

Seaside
30-08-2012, 03:03
Ξέχασα εδώ (http://www.ebay.com/itm/LG-2012-Skype-Smart-TV-Web-Camera-AN-VC400-LS57LM6LM7LM8LM9EM9PM4PM6PM9PA47-/261080417094?pt=US_Remote_Controls&hash=item3cc99b0346) είναι και η καινούρια Camera της LG για την 670 και την 860

https://encrypted-tbn0.google.com/images?q=tbn:ANd9GcQY0AqihbwSCZs_sVKkGmYw_pQL38S5T y8Yr07qwl4ogmYG3u5k

Prince Animus
30-08-2012, 03:47
200 δολαρια??!?!?!?!?!

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!

Vounataka
30-08-2012, 07:31
Εμένα όχι γιατί ο φωτισμός αντίθεση και φωτεινότητα είναι χαμηλά για τα γούστα μου...

Να ρωτήσω όμως ρε παιδιά κάτι..
Θυμάμαι πέρισυ, έβλεπα κάτι demo της LG με παλιότερα μοντέλα.. Στεκόμασταν στο κατάστημα όρθιοι απέναντι και βλέπαμε τα φύλλα από το demo να κάνουν βόλτα μπροστά μας.. Εντυπωσιακή προβολικότητα..
Εδώ τα πράγματα άλλαξαν. Νομοίζω δηλαδή... Εχει μεγαλύτερο βάθος η εικόνα. Ναι. Όμως έξω από το καρέ ΔΕΝ βλέπω και σπουδαία πράγματα.
Επίσης, πρόσφατα είδα ένα πολύ καλό 3D demo στον κωτσόβολο με πολύ όμοφες κυρίες με μαγιό.. εντυπωσιακό..
Γνωρίζει κανείς που μπορούμενα βρούμε demo σαν αυτά;; (το παλιό και το καινούργιο)..;;;;;

Αυτό με την μικρή προβολικότητα είναι μόνο δική μου αίσθηση ή όλοι οι κάτοχοι το έχετε διαπιστώσει???

Ψαξε στο youtube για lg 3d demo. Με λιγο ψαξιμο θα τα βρεις ολα.

christosg33
30-08-2012, 12:51
Βγήκε νέο firmware (4.1.63). Λογικά θα βγήκε για το νέο LG Game World (http://www.fullhd.gr/eidiseis/anakinoseis/14292-lg-game-world.html).

wave1975
30-08-2012, 13:30
Ευχαριστω!

200 δολαρια??!?!?!?!?!

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!

Απίστευτο!!!
Είναι με τα καλά τους???
Αποκλείεται να λειτουργει και κάποια άλλη κάμερα???

Seaside
30-08-2012, 15:51
Απίστευτο!!!
Είναι με τα καλά τους???
Αποκλείεται να λειτουργει και κάποια άλλη κάμερα???

Βασικά μια HD Ready κάμερα είναι. Απλα πληρώνεις το design και το αλουμίνιο. Καλύτερα πάντως. Στην Samsung που είναι ενσωματωμενη αμα χαλάσει την έκατσες.

Prince Animus
01-09-2012, 11:48
ρε παιδια τις τελευταιες μερες δεν μπορω να μπω youtube/fb μου γραφει συνεχως φορτωση!!!

ειμαι ο μονος?

Vounataka
01-09-2012, 14:06
ρε παιδια τις τελευταιες μερες δεν μπορω να μπω youtube/fb μου γραφει συνεχως φορτωση!!!

ειμαι ο μονος?

Κανενα προβλημα απο μενα.

doumis
01-09-2012, 14:07
έχω παραγγείλει την LM670 σε 47 " και θέλω να πάρω ενα σκληρό για να τον χρησιμοποιήσω στην τηλεόραση..αλλα επειδή θα τον χρησιμοποιώ μονό για την τηλεόραση θελω να μου πείτε αν μπορω να μην παρω σκληρο αλλα να αγορασω κανενα στικακι 16Gb και να κανω την δούλεια μου ετσι...
το θέλω κυριος για ταινιες..να τις παιζω απευθείας στην τηλεόραση και να μην χρησιμοποιώ καθόλου τον υπολογιστή..θα εχω πρόβλημα με την ταχύτητα μετάδοσης?

vasman15
01-09-2012, 18:21
Η γκαντεμια μου σε ολο της το μεγαλειο ,μολις στους δυο μηνες και πηγαμε για αλλαγη πλακετας αφου δεν αποθηκευε τα καναλια

exempetse
02-09-2012, 16:40
Καλησπέρα και από μένα παιδιά μόλις γράφτηκα στο forum και είμαι πρόσφατος κάτοχος της 42 LM670S...Πραγματικά μου λύσατε πολλές απορίες σχετικά με την τηλεόραση και είμαι πολύ ευχαριστημένος με τις 3d λειτουργίες, το γρήγορο surfing στο internet με το magic control, την ΗD ποιότητα...Απλά ήθελα να μοιραστώ και, διορθώστε με αν κάνω λάθος, ότι τα χρώματα στην τηλεόραση δεν με ικανοποιούν...Είχα πριν μια 32 samsung 4ετίας LCD και βλέπω ότι η εικόνα της στα απλά κανάλια της digea είναι πολύ καλύτερη.. (πιο βαθιά και ζωντανά χρώματα)..Το πρόσεξε ακόμα και η μάνα μου που δεν ξέρει γρι από τηλεοράσεις.....(Μόνο τούρκικα βλέπει...:P) Παίζω τώρα με τις ρυθμίσεις για μέρες αλλά νιώθω ότι τα χρώματα είναι "ξεβαμμένα" ακόμα και στις υψηλότερες ρυθμίσεις....Είμαι ο μόνος ή το βλέπετε και άλλοι αυτό?

Vasiliskok
02-09-2012, 19:43
Εγώ πάντως φίλε μου την έχω στις εργοστασιακες ρυθμίσεις και με τα χρώματα είμαι ευχαριστημένος. Βέβαια έχει να κάνει και πως τα βλέπει και το μάτι του κάθε ένα μας. Καλο βράδυ φίλε μου.

exempetse
02-09-2012, 20:06
Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση Vasiliskok.....Βάζω δίπλα δίπλα samsung 32 lcd 4ετίας και LG LM670S....και βλέπω καλύτερη εικόνα στη SAMSUNG στα απλά κανάλια (ΜΕGA KTΛ)!!Πιο έντονο μαύρο και πιο ζωντανά χρώματα.....Μήπως παίζει ρόλο το μέγεθος της τηλεόρασης? (Από 32 ίντσες σε 42 σε απλά κανάλια digea χάνεται ποιότητα?'Ή απλά η SAMSUNG αν και 4ετίας βγάζει καλύτερα μαύρο-χρώματα από την καινούργια μου LG?

Yperion
02-09-2012, 20:13
.Μήπως παίζει ρόλο το μέγεθος της τηλεόρασης? (Από 32 ίντσες σε 42 σε απλά κανάλια digea χάνεται ποιότητα?'Ή απλά η SAMSUNG αν και 4ετίας βγάζει καλύτερα μαύρο-χρώματα από την καινούργια μου LG?

Το δεύτερο. Αν και έχω δει την lm670 σε κεφετέρια/μπαρ με διάφορα κανάλια (συμπεριλαμβανόμενα και ξένα δορυφορικά) και δεν ήταν και τόσο χάλια τα χρώματα όσο περιγράφεις.

exempetse
02-09-2012, 20:29
Προς Θεού χάλια δε τα λες με τίποτα.....Απλά αναφέρω ότι είναι εμφανής η διαφορά....Και μιλάμε για τηλεόραση 4ετίας!!!!Η samsung με το active 3d με είχε χάσει αλλά τώρα...LG είναι η πρώτη φορά που αγοράζω και πραγματικά είναι πολυεργαλείο (ΙΝΤΕΡΝΕΤ, PASSIVE 3D, HD ΤΑΙΝΙΕΣ) αλλά στην εικόνα ΣΕ DIGEA KANAΛΙΑ νιώθω ένα σκαλοπάτι κάτω από ότι ήμουνα...Απλά ήθελα να το μοιραστώ - προσωπική γνώμη πάντα- προς γνώση του forum και κάθε ενδιαφερόμενου που ψάχνει.Αν γνωρίζει κάποιος να postarei συγκριτικά test της τηλεόρασης που επιλέξαμε -LG42LM670S- με άλλα μοντέλα να πάρουμε καμιά ιδέα που βρισκόμαστε.....

Prince Animus
02-09-2012, 21:01
δοκιμασε να αλλαξεις ρυθμισεις

exempetse
02-09-2012, 21:21
Έχεις να προτείνεις συνδυασμό για ζωντανότερα μαύρο-χρώματα?Δοκίμασα πολλούς συνδυασμούς στο expert mode αλλά δεν κατάφερα να βρω το επιθυμητό αποτέλεσμα....Κάθε συμβουλή - βοήθεια ευπρόσδεκτη...Για απλή θέαση DIGEA καναλιών...

vasman15
02-09-2012, 23:10
Καλησπέρα και από μένα παιδιά μόλις γράφτηκα στο forum και είμαι πρόσφατος κάτοχος της 42 LM670S...Πραγματικά μου λύσατε πολλές απορίες σχετικά με την τηλεόραση και είμαι πολύ ευχαριστημένος με τις 3d λειτουργίες, το γρήγορο surfing στο internet με το magic control, την ΗD ποιότητα...Απλά ήθελα να μοιραστώ και, διορθώστε με αν κάνω λάθος, ότι τα χρώματα στην τηλεόραση δεν με ικανοποιούν...Είχα πριν μια 32 samsung 4ετίας LCD και βλέπω ότι η εικόνα της στα απλά κανάλια της digea είναι πολύ καλύτερη.. (πιο βαθιά και ζωντανά χρώματα)..Το πρόσεξε ακόμα και η μάνα μου που δεν ξέρει γρι από τηλεοράσεις.....(Μόνο τούρκικα βλέπει...:P) Παίζω τώρα με τις ρυθμίσεις για μέρες αλλά νιώθω ότι τα χρώματα είναι "ξεβαμμένα" ακόμα και στις υψηλότερες ρυθμίσεις....Είμαι ο μόνος ή το βλέπετε και άλλοι αυτό?
Αυτο με τα χρωματα το εχω προσεξει ειναι καπως και παιδευεσαι με τις ρυθμισεις αρκετα για να τα φερεις στα γουστα σου. αν και υπαρχουν διαφορες προτασεις ρυθμισεων καλυτερα να δοκιμασεις μονος σου τι θα σου αρεσει αι μη ξεχνας πως ολα συνηθιζονται...

exempetse
04-09-2012, 21:08
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά θα ψάξω για το καλύτερο δυνατό οπτικό αποτέλεσμα (για τα δικά μου μάτια)...

vasman15
11-09-2012, 17:18
μπορει να μου πει καποιος ποια ειναι η τελευταια αναβαθμιση?

wave1975
11-09-2012, 19:31
04.01.63

vasman15
11-09-2012, 20:57
04.01.63

ok thanks παρατηρησατε καποια αξιολογη αλλαγη ? ,παντως εγω προσεξα μονο το skype

exempetse
11-09-2012, 21:03
Παιδιά (μια που είπες skype) μπορείς να βάλεις μια οποιαδήποτε κάμερα για skype ή θέλει μόνο αυτό το μοντέλο που γράφει (AV-400 κάτι)??

Vasiliskok
12-09-2012, 00:21
ok thanks παρατηρησατε καποια αξιολογη αλλαγη ? ,παντως εγω προσεξα μονο το skype

Όχι φίλε μου η μονη αλλαγή που παρατήρησα και εγώ ήταν ότι έβαλαν το skype .

doumis
15-09-2012, 22:34
καλησπερα σε ολους...ειμαι και εγω ενας ευτυχισμενος κατοχος μιας 47LM670...
ειμαι πολυ ευχαριστημενος και απο την εμφανιση αλλα και απο εικονα..και 2δ και 3δ....
αλλα εχω 3 προβλημα που ισως εσεις τα εχετε λυσει ή εχετε διαβασει καπου για αυτα:

1) οσο και να προσπαθησα δεν μπορεσα να δω 3δ υποτιτλους..δοκιμασα ολους τους τροπους που βρηκα..

2)εχω συνδεση την τηλεοραση μεσο scart σε ενυσχιτη αλλα ηχο περνω μονο σε αναλογικα καναλια και οχι στο youtube και στις ταινιες..

3)οταν βλεπω video στο youtube και δεν ειναι hd δεν μου το διχνει σε ολη την οθονη ενω οταν παταω το κουμπι των ρυθμισεων και ο πινακας το διχνει σε ολη την οθονη(η ρυθμιση ειναι πληρη οθονη) και οταν κλεινω τις ρυθμισεις παλι μικρενει το video

4)υπαρχει τροπος να δουμε fullscreen video απο αλλο site? π.χ. vimeo γιατι βπελω υπαρχει η επιλογη αλλα ειναι απενεργοποιημενη..

αυτα τα 4 προβληματα αμα λσω θα ειναι ολα τελεια...
α... και κατι ακομα..πο μπορω να διαβασω τι κανει καθε εφαρμογη που εχει το smart.
ευχαριστω πολυ..

goikon
16-09-2012, 12:17
Kαλημέρα σε όλους. Είμαι νέος κατοχος μίασ 42 lg lm670s.Ωστόσο εχω σημαντικο πρόβλημα με την αναγνώριση υποτίτλων μιας κα βάζω να δω 3d ταινία απο τον σκληρό δίσκο μέσω usb και δεν βλεπω τιποτα!!!Δοκίμασα και με το 3d subtitler και παλι δεν αναγνωριζε τίποτα .Μήπως χρειαζεται κάποια ρύθμιση??
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια

saylok
20-09-2012, 21:26
Απο ότι βλεπω κανένας δεν έχει καταφέρει να δει 3d υπότιτλους,αν στέλναμε κανα mail στην lg για μελλοντική αναβάθμιση του player της tv λέτε να γίνει τίποτα ή όχι?
Επίσης μήπως έχει κάποιος κάποιο 3d media player ή 3d bluray media player να προτείνει?
Εχω βρει ένα φτηνό αλλά δεν ξέρω αν θα κάνει την δουλειά,δηλαδή 3d υπότιτλους αλλά και αναγνώριση ελληνικής γραμματοσειράς!
http://www.chinavasion.com/china/wholesale/Home_Audio_Video/HDD_Media_Players/Mini_TV_Media_Player-Media_Player_Box_HD
Ελπίζω κάποιος να βρεθεί να απαντήσει!

christosg33
21-09-2012, 16:33
Εγώ προσωπικά βλέπω μια χαρά υποτίτλους σε 3d ταινίες. Με εξωτερικούς έχω δοκιμάσει μόνο.

Prince Animus
21-09-2012, 20:06
και γω

saylok
21-09-2012, 21:17
Πως βλέπεται ρε παιδιά δηλαδή?Εννοείται str υπότιτλους όπως βλέπουμε σε απλό mkv και είναι κολλημένοι στην οθόνη ή βγαίνουν προς τα έξω όπως στο σινεμά?

istioploo_s
21-09-2012, 22:45
Πως βλέπεται ρε παιδιά δηλαδή?Εννοείται str υπότιτλους όπως βλέπουμε σε απλό mkv και είναι κολλημένοι στην οθόνη ή βγαίνουν προς τα έξω όπως στο σινεμά?

Ενα με την τβ δεν βγαινουν εξω.. Σε μενα.. Αν εχετε τροπο ρε παιδες μην γραφετε απλα βλεπω κανονικα τους subs αφου το επιμενο post θα ρωταει με ποιον τροπο βλεπετε subs να βγαινουν κ αυτοι εξω οπως στο cinema δλδ..

christosg33
24-09-2012, 13:01
Για να πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω τι εννοείτε να βγαίνουν οι υπότιτλοι προς τα έξω. Πάντως δεν κάνω κάτι περίεργο, απλώς βάζω srt υποτίτλους μαζί με την ταινία και βλέπω μια χαρά.

saylok
24-09-2012, 21:29
Για να πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω τι εννοείτε να βγαίνουν οι υπότιτλοι προς τα έξω. Πάντως δεν κάνω κάτι περίεργο, απλώς βάζω srt υποτίτλους μαζί με την ταινία και βλέπω μια χαρά.
Όταν η ταινία έχει 3d εφέ και φαίνονται διάφορα αντικείμενα έξω απο την tv και ταυτόχρονα οι υπότιτλοι είναι πιο πίσω,κολλημένοι στην οθόνη δλδ. το μάτι μπερδεύεται και δεν είναι ευχάριστη η θέαση,για αυτό ανέφερα το σινεμά,αν έχεις δει εκεί 3d οι υπότιτλοι αιωρούνται σχεδόν στην μέση της αίθουσας.Ελπίζω τουλάχιστον με κάποιο player να μπορούμε να το κάνουμε και στην tv αυτό εκτός και αν όσοι λένε ότι βλέπουν γενικά 3d υπότιτλους εννοούν κάτι άλλο.

Vasiliskok
25-09-2012, 00:55
Παιδιά έχει κανείς την 670 σε 42 ιντσες ; Θέλω να την πάρω για κρεβατοκάμαρα . Απόσταση 2 μέτρα περίπου .

christosg33
25-09-2012, 12:53
Όταν η ταινία έχει 3d εφέ και φαίνονται διάφορα αντικείμενα έξω απο την tv και ταυτόχρονα οι υπότιτλοι είναι πιο πίσω,κολλημένοι στην οθόνη δλδ. το μάτι μπερδεύεται και δεν είναι ευχάριστη η θέαση,για αυτό ανέφερα το σινεμά,αν έχεις δει εκεί 3d οι υπότιτλοι αιωρούνται σχεδόν στην μέση της αίθουσας.Ελπίζω τουλάχιστον με κάποιο player να μπορούμε να το κάνουμε και στην tv αυτό εκτός και αν όσοι λένε ότι βλέπουν γενικά 3d υπότιτλους εννοούν κάτι άλλο.

Έχω την εντύπωση ότι οι υπότιτλοι φαίνεται ότι αιωρούνται κάπου στο κέντρο αυτού που βλέπεις. Δηλαδή ούτε πολύ πίσω ούτε και μπροστά μπροστά. Θα το επιβεβαιώσω βλέποντας κάποια ταινία και θα επανέλθω. Πάντως δεν έχω δει κάτι που να με ενοχλεί ή να με μπερδεύει (έχω δει 5-6 3D ταινίες).

christosg33
01-10-2012, 14:27
Από ότι είδα βγήκε νέο firmware (4.1.68). Ξέρει κάνεις τι αλλάζει?

Jimmy
01-10-2012, 15:54
Από ότι είδα βγήκε νέο firmware (4.1.68). Ξέρει κάνεις τι αλλάζει?

Το κανεις και μετα κανεις τον σταυρο σου. Εμενα παντως οποτε το εχω κανει, εκτος του οτι δεν βλεπω διαφορα,ευτυχως ολα βαινουν καλως!

Χωρις πλακα τωρα νομιζω πως ασχολουνται με το να διορθωνουν bugs και software για εφαρμογες.

vasilik
02-10-2012, 12:01
Ποιες είναι οι διαφορές της LG LM670S με την LG LM640S ? Μόνο την ύπαρξη του δεύτερου remote βλέπω και 200€ παραπάνω.

Υ.Γ. Είχα την LW570S αλλά μπήκαν κουνούπια στην τηλεόραση από τον εξαερισμό στο πίσω μέρος για να δουν από κοντά 3D και πλέον είναι για αντικατάσταση!

wave1975
02-10-2012, 12:41
Εμενα δεν μου βγάζει καινούργιο update.. Από πότε είχες να κάνεις το δικό σου?

Vasiliskok
02-10-2012, 16:59
Ποιες είναι οι διαφορές της LG LM670S με την LG LM640S ? Μόνο την ύπαρξη του δεύτερου remote βλέπω και 200€ παραπάνω.

Υ.Γ. Είχα την LW570S αλλά μπήκαν κουνούπια στην τηλεόραση από τον εξαερισμό στο πίσω μέρος για να δουν από κοντά 3D και πλέον είναι για αντικατάσταση!
http://www.plaisio.gr/Compare.aspx?Catalog=19&Category=69980053&Products=1770349,1822217 καλό απόγευμα φίλε μου.

vasilik
02-10-2012, 17:26
http://www.plaisio.gr/Compare.aspx?Catalog=19&Category=69980053&Products=1770349,1822217 καλό απόγευμα φίλε μου.
Καμία διαφορά όπως είπα δηλαδή...

wave1975
02-10-2012, 17:36
Εχει... local dimming και κάτι άλλο...
Δες πιο αναλυτικά στο site της LG

vasilik
02-10-2012, 17:48
Εχει... local dimming και κάτι άλλο...
Δες πιο αναλυτικά στο site της LG

έχει και από αυτό που λες (http://www.lg.com/gr/tv-audio-video/television/LG-3d-tv-47LM640S.jsp) :-) Ευχαριστώ!

wave1975
02-10-2012, 17:50
Ε μια χαρά τότε..
Εγώ την 670 έχω προσωπικά... εάν και οπτικά δεν δικαιολογείς την διαφορά.. όρμα για την φθηνότερη!!
Καλές αγορές

vasilik
02-10-2012, 17:56
Να είσαι καλά! Μέχρι να έρθει θα ψάχνω για τις βέλτιστες ρυθμίσεις :-)

kostasal
03-10-2012, 19:39
Η lm 640 δεν έχει HDCP (θα μου πεις την να το κάνεις στην Ελλάδα και πότε θα σου χρειαστεί ..........άλλου παπά ευαγγέλιο ) και magic remote που έχει η 670 και επιπλέον τώρα δίνουν δώρο την 3d camera με διαφορά τιμής 200 ευρώ ,νομίζω ότι δεν αξίζει η αγορά της 640.

vasilik
04-10-2012, 00:24
Ευχαριστώ για την γνώμη! Να σου πω την αλήθεια δεν μου γεμίζει και πολύ το μάτι αυτό το "σαν camera" που είναι :-) To ebay.de έχει γεμίσει από τέτοια κουτιά "not for sale". :-)

To πιο ενδιαφέρον είναι ότι πήγα σήμερα στον Κωτσόβολο να την κλείσω και μου είπαν ότι πρόκειται να έρθει μετά από καμιά 15αριά ημέρες (!) και το κορυφαίο... ότι δεν είναι δυνατόν να την δώσουν (την 640S) στην ίδια τιμή με τιμές ανταγωνιστικών φυσικών καταστημάτων στο internet μιας και ο Κωτσόβολος έχει τόσα φυσικά καταστήματα που θα πρέπει να πληρώνουν τους υπαλλήλους τους, οπότε εαν κάνουν χαμηλότερες τιμές θα έχουν πρόβλημα !!! Συνεπώς για να μην απολυθεί κανένας και αφού θα αργήσει τόσο πολύ, έφυγα και εγώ περιμένοντας... ;-)

arial
06-10-2012, 15:33
Σκέφτομαι σοβαρά να αγοράσω την 55άρα αλλά ψάχνω να την βρω στην καλύτερη τιμή. Από ότι διάβασα κάποιοι την αγόρασαν με κουπόνι από το electroworld. Ξέρει κανείς να μου πεί αν υπάρχει περίπτωση το electroworld να ξαναδιαθέσει κουπόνια για την τηλεόραση ή απλά να κοιτάξω στο skroutz για την καλύτερη τιμή?

Yperion
06-10-2012, 16:18
Η lm 640 δεν έχει HDCP ...

Αποκλείεται να συμβαίνει αυτό. Πολύ απλά δεν θα μπορούσε η τηλεόραση να συνδεθεί και να παίξει πχ. bluray.

babismadas
08-10-2012, 21:39
paidia kserei kaneis an gia na vlepw mkv me ipotitlous ti metatropi prepei na kanv sto arxeio srt????eyxaristw

arial
08-10-2012, 21:42
Τελικά το electroworld την έβαλε προσφορά με κουπόνι στα 1517 ευρώ (την 55άρα) με δώρο την 3D κάμερα. Έκανε δηλαδή έκπτωση μόνο 20%, περίμενα ότι θα έκανε 30%. Είναι βέβαια η φθηνότερη τιμή της αγοράς. Εσάς πως σας φαίνεται η τιμή? υπάρχει περίπτωση να την βρούμε φθηνότερα?
Επίσης το electroworld δίνει με κουπόνι και 20% έκπτωση την Samsung 55ES8000 στα 2074 ευρώ και με δώρο τον εξοπλισμό και 6 μήνες Nova. Πιστεύετε ότι αξίζει τα επιπλέον χρήματα?

Vasiliskok
08-10-2012, 23:59
Φίλε μου πιστεύω ότι η τιμή και στις 2 είναι πολύ καλή .

arial
10-10-2012, 18:01
Τελικά μόλις παράγγειλα την 55lm670s στα 1519 ευρώ σε 24 άτοκες και δώρο την 3d βιντεοκάμερα. Παραλαβή σε 15 εργάσιμες....

Vasiliskok
10-10-2012, 20:47
Καλοριζικη φίλε μου και η τιμή είναι πολύ καλή. Τον Ιούλιο την είχα πάρει την 55αρα στα 1750 σε 30 άτοκες από κοτσοβολο γλυφαδας χωρίς τότε την 3d videocamera και προχθές απο το ίδιο κατάστημα παρελαβα την 42 στα 999 σε 12 άτοκες στην κάρτα με την 3d videocamera δώρο . Η 55 άρα έχει ελάχιστο clouding στην κάτω αριστερή γωνία που ούτε κάν το προσέχω και τέλος το πάνελ της 42αρας είναι πεντακάθαρο χωρίς το παραμικρό ίχνος clouding τυχερός σε αυτό μιας και σε λίγες μέρες θα μπει σε βάσει στον τοίχο. Καλό βράδυ φίλε μου και πάλι Καλοριζικη.

arial
11-10-2012, 09:57
Καλοριζικη φίλε μου και η τιμή είναι πολύ καλή. Τον Ιούλιο την είχα πάρει την 55αρα στα 1750 σε 30 άτοκες από κοτσοβολο γλυφαδας χωρίς τότε την 3d videocamera και προχθές απο το ίδιο κατάστημα παρελαβα την 42 στα 999 σε 12 άτοκες στην κάρτα με την 3d videocamera δώρο . Η 55 άρα έχει ελάχιστο clouding στην κάτω αριστερή γωνία που ούτε κάν το προσέχω και τέλος το πάνελ της 42αρας είναι πεντακάθαρο χωρίς το παραμικρό ίχνος clouding τυχερός σε αυτό μιας και σε λίγες μέρες θα μπει σε βάσει στον τοίχο. Καλό βράδυ φίλε μου και πάλι Καλοριζικη.

Ευχαριστώ πολύ, θα σας πω εντυπώσεις σε 15 περίπου μέρες που θα την παραλάβω!!!

Jimmy
11-10-2012, 11:38
με το καλο να την δεχτεις!!!

arial
13-10-2012, 00:31
Θα ήθελα να κάνω δυό ερωτήσεις, αν γνωρίζει κάποιος από τους ιδιοκτήτες του συγκεκριμένου μοντέλου:
Α. Έχει δυνατότητα PVR δηλαδή εγγραφής σε σκληρό δίσκο? Κάποιοι έγραψαν ότι μπορεί αλλά δεν το είδα πουθενά στα χαρακτηριστικά της.
Β. Μπορεί να συνδεθεί πληκτρολόγιο για ευκολότερο σερφάρισμα στο ίντερνετ, και αν ναι με ποιόν τρόπο συνδέεται? USB?
Ευχαριστώ

istioploo_s
15-10-2012, 09:01
Θα ήθελα να κάνω δυό ερωτήσεις, αν γνωρίζει κάποιος από τους ιδιοκτήτες του συγκεκριμένου μοντέλου:
Α. Έχει δυνατότητα PVR δηλαδή εγγραφής σε σκληρό δίσκο? Κάποιοι έγραψαν ότι μπορεί αλλά δεν το είδα πουθενά στα χαρακτηριστικά της.
Β. Μπορεί να συνδεθεί πληκτρολόγιο για ευκολότερο σερφάρισμα στο ίντερνετ, και αν ναι με ποιόν τρόπο συνδέεται? USB?
Ευχαριστώ

A. Ναι μπορει να γραψει σε δισκο αρκει να κανεισ format του δισκου απο την επιλογη που εχει η TV
B. Ναι μπορεις με USB και μαλιστα μπορεις φυσικα και ασυρματα... πρεπει να εισαι λιγο ατυχος να βαλεις πληκτρολογιο που να μην το διαβαζει... Αλλοι φιλοι απο εδω π εχουν βαλει καποια συγκεκριμενη μαρκα μπορουν να σε βοηθησουν ωστε να μην πασ εντελως στα τυφλα..

wave1975
15-10-2012, 16:21
Σε γεινικές γραμμές είμαι ευχαριστημέρνος με την 47αρα που αγόρασα προ κάποιων μηνών στα 1100 ευρώ..
Σήμερα μπήκα στο electroworld για να αγοράσω μια ίδια στην αδελφή μου και διαπίστωσα ότι και ππαλι με το κουπόνι ανέρχεται στα 1190 ευρώ..
ΟΜΩΣ, βρήκα την 640 στις 47'' ΜΟΛΙΣ λιγο πάνω από τα 800 ευρω!! Χαοτική διαφορά..
Εχει κανείς εμπειρία από την τηλεόραση αυτή/ Είναι η ίδια (εκτός από magic remote κτλ) ή όχι?? Πάντως smart λεει ότι ειναι!!!

Εντυπώσεις ή άποψη κανείς??

Ευχαριστώ

arial
15-10-2012, 19:35
A. Ναι μπορει να γραψει σε δισκο αρκει να κανεισ format του δισκου απο την επιλογη που εχει η TV
B. Ναι μπορεις με USB και μαλιστα μπορεις φυσικα και ασυρματα... πρεπει να εισαι λιγο ατυχος να βαλεις πληκτρολογιο που να μην το διαβαζει... Αλλοι φιλοι απο εδω π εχουν βαλει καποια συγκεκριμενη μαρκα μπορουν να σε βοηθησουν ωστε να μην πασ εντελως στα τυφλα..

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, αύριο την παραλαμβάνω και θα σας γράψω εντυπώσεις!!!!

vasilik
15-10-2012, 20:28
Σε γεινικές γραμμές είμαι ευχαριστημέρνος με την 47αρα που αγόρασα προ κάποιων μηνών στα 1100 ευρώ..
Σήμερα μπήκα στο electroworld για να αγοράσω μια ίδια στην αδελφή μου και διαπίστωσα ότι και ππαλι με το κουπόνι ανέρχεται στα 1190 ευρώ..
ΟΜΩΣ, βρήκα την 640 στις 47'' ΜΟΛΙΣ λιγο πάνω από τα 800 ευρω!! Χαοτική διαφορά..
Εχει κανείς εμπειρία από την τηλεόραση αυτή/ Είναι η ίδια (εκτός από magic remote κτλ) ή όχι?? Πάντως smart λεει ότι ειναι!!!

Εντυπώσεις ή άποψη κανείς??

Ευχαριστώ
Την παλαμβάνω αύριο μιας και την πήρα στην τιμή που λες. Είναι ίδια με την 670s χωρίς το control (το οποίο έρχεται και αυτό αύριο σε τιμή "κουπονιού"!) :music-smiley-005: Η παρουσίαση σύντομα...

Vasiliskok
15-10-2012, 23:45
Καλές θεασεις φίλε μου. Εχω και την 55αρα 670s και την 42αρα 670s στην κρεβατοκάμαρα και είμαι super ευχαριστημένος !!!!!!

arial
17-10-2012, 11:52
Χθές παρέλαβα την τηλεόραση (55LM670S).
Μετά τον αρχικό ενθουσιασμό διαπίστωσα ότι στις 4 γωνίες και πιο έντονα στην πάνω δεξιά, η τηλεόραση φωτίζει. Αυτό φαίνεται έντονα στα σκούρα χρώματα, και ιδιαίτερα όταν μαυρίζει η τηλεόραση τη στιγμή που αλλάζεις κανάλια. Εϊναι πολύ ενοχλητικό.
Το έχει διαπιστώσει κανένας άλλος και έκανε κάτι για αυτό?
Εγώ πήρα τηλέφωνο την LG και μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό σε ένα βαθμό. Όταν επέμενα, μου είπαν ότι θα στείλουν τεχνικό να την δει, αλλά αν την βρει φυσιολογική θα μου χρεώσει την επίσκεψη!!!!! (ότι και να βρει ο τεχνικός δεν υπάρχει περίπτωση να του δώσω ούτε ένα ευρώ)

nikosjc
17-10-2012, 15:44
Χθές παρέλαβα την τηλεόραση (55LM670S).
Μετά τον αρχικό ενθουσιασμό διαπίστωσα ότι στις 4 γωνίες και πιο έντονα στην πάνω δεξιά, η τηλεόραση φωτίζει. Αυτό φαίνεται έντονα στα σκούρα χρώματα, και ιδιαίτερα όταν μαυρίζει η τηλεόραση τη στιγμή που αλλάζεις κανάλια. Εϊναι πολύ ενοχλητικό.
Το έχει διαπιστώσει κανένας άλλος και έκανε κάτι για αυτό?
Εγώ πήρα τηλέφωνο την LG και μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό σε ένα βαθμό. Όταν επέμενα, μου είπαν ότι θα στείλουν τεχνικό να την δει, αλλά αν την βρει φυσιολογική θα μου χρεώσει την επίσκεψη!!!!! (ότι και να βρει ο τεχνικός δεν υπάρχει περίπτωση να του δώσω ούτε ένα ευρώ)

Είναι όντως φυσιολογικό, το έχω δει σε όλες τις αντίστοιχες τηλεοράσεις. Και εμένα έχει αρκετή διαρροή φωτός στις γωνίες, ειδικά στην πάνω δεξια, ακόμα και στην μέση στην πάνω άκρη! Αλλά όταν παίζει εικόνα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, φαίνεται μόνο στις αλλαγές των καναλιών ή όταν φορτώνει κάτι και είναι μαύρη η εικόνα. Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου!

A. Ναι μπορει να γραψει σε δισκο αρκει να κανεισ format του δισκου απο την επιλογη που εχει η TV.

Δεν ισχύει αυτό! Η μάλλον πιο σωστά δεν είναι ακριβές! Έχει δυνατότητες PVR αλλά μόνο ψηφιακού σήματος! Δεν είμαστε όλοι στην Αθήνα παιδιά! Να είμαστε σαφείς! Φιλικά... :)

arial
17-10-2012, 17:11
Σήμερα πήγα σε έναν Κωτσόβολο και ένα Media Markt και έκανα δοκιμές στις εκθεσιακές τους τηλεοράσεις και δεν διαπίστωσα αυτό το φαινόμενο "φωτισμού" στις γωνίες της τηλεόρασης.
Ξέρει κανείς να μου πει αν υπάρχει κάποιο χρονικό όριο που μπορούμε να επιστρέψουμε την τηλεόραση στο κατάστημα που την αγοράσαμε αν δεν είμαστε ικανοποιημένοι?

Amber21
17-10-2012, 17:41
Σήμερα πήγα σε έναν Κωτσόβολο και ένα Media Markt και έκανα δοκιμές στις εκθεσιακές τους τηλεοράσεις και δεν διαπίστωσα αυτό το φαινόμενο "φωτισμού" στις γωνίες της τηλεόρασης.
Ξέρει κανείς να μου πει αν υπάρχει κάποιο χρονικό όριο που μπορούμε να επιστρέψουμε την τηλεόραση στο κατάστημα που την αγοράσαμε αν δεν είμαστε ικανοποιημένοι?

10 μερες απο την αγορα.... φυσικα θα σου ζητησουν και τη συσκευασια.....

arial
17-10-2012, 18:58
10 μερες απο την αγορα.... φυσικα θα σου ζητησουν και τη συσκευασια.....

Και μπορώ να την αλλάξω για οποιονδήποτε λόγο? ακόμα και αν αυτοί θεωρήσουν ότι η βλάβη που τους αναφέρω δεν είναι σοβαρή?

Blacktan
17-10-2012, 22:03
παιδες που την βρηκατε την 47LM640 με 800 ευρω ??

vasilik
17-10-2012, 22:34
παιδες που την βρηκατε την 47LM640 με 800 ευρω ??

offtopic...

Εδώ (http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=10106849) με το 'UET73532' ως κουπόνι.

Ήρθε εχθές σπίτι και είναι απλώς εντυπωσιακή! Η ποιότητα κατασκευής και εικόνας είναι τουλάχιστον ίδια με τις 660,670. :2thumb22sup:

wave1975
19-10-2012, 08:47
Βγήκε καινούργιο update...
Για να δούμε

vasilik
19-10-2012, 22:00
offtopic...
Εδώ (http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=10106849) με το 'UET73532' ως κουπόνι.

Απλώς για την ενημέρωση του φίλου, πλέον όπως βλέπω κάνει 20% έκπτωση και όχι 30% όπως είχε για λίγο διάστημα.

arial
19-10-2012, 23:06
Σχετικά με το πρόβλημα που αντιμετώπισα με την τηλεόραση μου (από το backlight φωτίζονταν οι γωνίες της τηλεόρασης) θα ήθελα να σας ενημερώσω.
Αρχικά την έστειλα στην αντιπροσωπεία της LG οι οποίοι μου είπαν ότι λειτουργεί σωστά και είναι εντός προδιαγραφών και ότι δεν γίνεται τίποτα. Όταν τους είπα ότι την έχω δεί σε φίλο να παίζει αλλά και σε πολλά μαγαζιά και ότι αυτές δεν παρουσίαζαν το πρόβλημα, απλά μου είπε ότι δεν τον ενδιέφερε αφού ο τεχνικός θεωρεί ότι η τηλεόραση είναι εντός προδιαγραφών.
Τέλικά τηλεφώνησα στην Electroworld τους είπα το όλο θέμα και ότι επιθυμώ αντικατάσταση αφού την είχα αγοράσει πρίν 3 μέρες και δέχτηκαν και με έστειλαν σε κατάστημα Κωτσόβολος για να την αλλάξω.
Αυτοί αμέσως δέχτηκαν αλλά επειδή μου την έδωσε η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ και η ΑΛΑΖΟΝΕΊΑ των τεχνικών της LG πήρα την απόφαση και παρήγγειλα την ναυαρχίδα της Samsung 55ES8000 πληρόνοντας επιπλέον περίπου 550 ευρώ.
Ελπίζω να μην το μετανοιώσω ξανά!!!!

papasouzakias
19-10-2012, 23:17
Από τη στιγμή που σου μίλησαν απότομα καλά έκανες και την άλλαξες με άλλη μάρκα. Θα μπορούσες να στείλεις και ένα email στην LG περιγράφοντας το γεγονός ώστε να ξέρουν πως τέτοιες συμπεριφορές έχουν επιπτώσεις στην εικόνα της εταιρείας.

wave1975
20-10-2012, 00:29
Μπράβο σου..
Αφού και η σαμι σε ικανοποιούσε... καλά έκανες.. αν όλοι κάναμε έτσι, δεν θα μας είχαν τους καταναλωτές σα τα μεγαλύτερα κοροϊδα του κόσμου..

arial
20-10-2012, 08:54
Από τη στιγμή που σου μίλησαν απότομα καλά έκανες και την άλλαξες με άλλη μάρκα. Θα μπορούσες να στείλεις και ένα email στην LG περιγράφοντας το γεγονός ώστε να ξέρουν πως τέτοιες συμπεριφορές έχουν επιπτώσεις στην εικόνα της εταιρείας.

Σίγουρα θα στείλω e-mail στην μαμά LG.

Vasiliskok
25-10-2012, 00:41
Παιδιά νέα αναβάθμιση 04.10.23 την κατεβασα μεγάλη βελτιωση στην κίνηση και extra εικονίδιο στο μενού κατάσταση δικτύου δείχνοντας το σήμα της σύνδεσης της τηλεόρασης μέσω wifi.

Prince Animus
25-10-2012, 21:03
α ωραια θα την κατεβασω!

Vasiliskok
26-10-2012, 00:10
Και δεν θα το μετανιωσεις !!!!! :a0210: περιμένω εντυπώσεις .

komaster
01-11-2012, 09:28
H τηλεόραση είναι LG 42 LM670S

To media info του αρχείου που μου παίζει μόνο ήχο:

General
Unique ID : 175097811249744842042376190497610117516 (0x83BA9C9E27B25BD4BE9F4337B295B18C)
Complete name :
Format : Matroska
Format version : Version 2
File size : 6.75 GiB
Duration : 1h 48mn
Overall bit rate : 8 893 Kbps
Encoded date : UTC 2010-10-04 10:51:07
Writing application : mkvmerge v2.9.7 ('Tenderness') built on Jul 1 2009 18:43:35
Writing library : libebml v0.7.7 + libmatroska v0.8.1

Video
ID : 1
Format : AVC
Format/Info : Advanced Video Codec
Format profile : High@L4.0
Format settings, CABAC : Yes
Format settings, ReFrames : 4 frames
Codec ID : V_MPEG4/ISO/AVC
Bit rate : 6 567 Kbps
Width : 1 280 pixels
Height : 1 440 pixels
Display aspect ratio : 0.889
Frame rate : 23.976 fps
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : Progressive
Bits/(Pixel*Frame) : 0.149
Stream size : 4.98 GiB (74%)
Writing library : x264 core 105 r1724 b02df7b
Encoding settings : cabac=1 / ref=4 / deblock=1:-2:-2 / analyse=0x3:0x113 / me=umh / subme=7 / psy=1 / psy_rd=1.00:0.15 / mixed_ref=1 / me_range=16 / chroma_me=1 / trellis=2 / 8x8dct=1 / cqm=0 / deadzone=21,11 / fast_pskip=1 / chroma_qp_offset=-3 / threads=6 / sliced_threads=0 / nr=0 / decimate=1 / interlaced=0 / constrained_intra=0 / bframes=6 / b_pyramid=0 / b_adapt=2 / b_bias=0 / direct=3 / weightb=1 / open_gop=0 / weightp=2 / keyint=250 / keyint_min=23 / scenecut=40 / intra_refresh=0 / rc_lookahead=40 / rc=crf / mbtree=1 / crf=18.0 / qcomp=0.60 / qpmin=10 / qpmax=51 / qpstep=4 / ip_ratio=1.40 / aq=1:1.00
Language : English
Default : Yes
Forced : No

Audio #1
ID : 2
Format : AC-3
Format/Info : Audio Coding 3
Mode extension : CM (complete main)
Codec ID : A_AC3
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 640 Kbps
Channel(s) : 6 channels
Channel positions : Front: L C R, Side: L R, LFE
Sampling rate : 48.0 KHz
Bit depth : 16 bits
Compression mode : Lossy
Stream size : 497 MiB (7%)
Language : Russian

Audio #2
ID : 3
Format : DTS
Format/Info : Digital Theater Systems
Format profile : ES
Codec ID : A_DTS
Bit rate : 1 510 Kbps
Bit depth : 24 bits
Stream size : 1.15 GiB (17%)
Default : No

Το media info του αρχείου που δεν παίζει καθόλου έχει απαγορευτικό κόκκινο σημάδι πάνω στο αρχείο:

File size : 7.99 GiB
Duration : 44mn 4s
Overall bit rate : 26.0 Mbps
Encoded date : UTC 2012-02-27 17:02:28
Writing application : mkvmerge v3.4.0 ('Rapunzel') сборка от May 15 2010 09:38:20
Writing library : libebml v0.8.0 + libmatroska v0.9.0

Video
Format profile : High@L5.0
Format settings, ReFrames : 5 frames
Bit rate : 22.4 Mbps
Width : 1 920 pixels
Height : 2 160 pixels
Display aspect ratio : 0.889
Bits/(Pixel*Frame) : 0.225
Stream size : 6.90 GiB (86%)
Writing library : x264 core 119 r2106 07efeb4
Encoding settings : cabac=1 / ref=5 / deblock=1:-3:-3 / analyse=0x3:0x113 / me=umh / subme=9 / psy=1 / psy_rd=1.00:0.15 / mixed_ref=1 / me_range=16 / chroma_me=1 / trellis=2 / 8x8dct=1 / cqm=0 / deadzone=21,11 / fast_pskip=1 / chroma_qp_offset=-3 / threads=6 / sliced_threads=0 / nr=0 / decimate=1 / interlaced=0 / bluray_compat=0 / constrained_intra=0 / bframes=4 / b_pyramid=2 / b_adapt=2 / b_bias=0 / direct=3 / weightb=1 / open_gop=0 / weightp=2 / keyint=250 / keyint_min=23 / scenecut=40 / intra_refresh=0 / rc_lookahead=40 / rc=crf / mbtree=1 / crf=18.0 / qcomp=0.60 / qpmin=10 / qpmax=69 / qpstep=4 / vbv_maxrate=40000 / vbv_bufsize=40000 / crf_max=0.0 / nal_hrd=none / ip_ratio=1.40 / aq=1:1.00

Audio #1
Stream size : 476 MiB (6%)
Language : Russian

Audio #2
Stream size : 476 MiB (6%)

Και το media info ενός mkv αρχείου που παίζει κανονικά όπως και τα περισσότερα:

File size : 7.74 GiB
Duration : 1h 34mn
Overall bit rate : 11.7 Mbps
Encoded date : UTC 2012-06-07 15:44:56
Writing application : mkvmerge v4.2.0 ('No Talking') built on Jul 28 2010 18:38:23
Writing library : libebml v1.0.0 + libmatroska v1.0.0

Video
Muxing mode : Header stripping
Bit rate : 9 500 Kbps
Nominal bit rate : 10 000 Kbps
Width : 1 920 pixels
Height : 1 080 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate mode : Variable
Bits/(Pixel*Frame) : 0.191
Stream size : 6.29 GiB (81%)
Writing library : x264 core 107 r1745 4785e8e
Encoding settings : cabac=1 / ref=3 / deblock=1:0:0 / analyse=0x3:0x113 / me=hex / subme=7 / psy=1 / psy_rd=1.00:0.00 / mixed_ref=1 / me_range=16 / chroma_me=1 / trellis=1 / 8x8dct=1 / cqm=0 / deadzone=21,11 / fast_pskip=1 / chroma_qp_offset=-2 / threads=6 / sliced_threads=0 / nr=0 / decimate=1 / interlaced=0 / constrained_intra=0 / bframes=3 / b_pyramid=2 / b_adapt=1 / b_bias=0 / direct=1 / weightb=1 / open_gop=0 / weightp=2 / keyint=250 / keyint_min=25 / scenecut=40 / intra_refresh=0 / rc_lookahead=40 / rc=abr / mbtree=1 / bitrate=10000 / ratetol=1.0 / qcomp=0.60 / qpmin=10 / qpmax=51 / qpstep=4 / ip_ratio=1.41 / aq=1:1.00

Audio #1
Stream size : 1 024 MiB (13%)

Audio #2
Format : AC-3
Format/Info : Audio Coding 3
Mode extension : CM (complete main)
Codec ID : A_AC3
Bit rate : 448 Kbps
Stream size : 304 MiB (4%)
Language : Greek

Text
ID : 4
Format : PGS
Muxing mode : zlib
Codec ID : S_HDMV/PGS
Codec ID/Info : The same subtitle format used on BDs/HD-DVDs
Language : grc

Menu
00:00:00.000 : en:00:00:00.000
00:03:22.411 : en:00:03:22.411
00:06:31.891 : en:00:06:31.891
00:12:05.099 : en:00:12:05.099
00:13:50.496 : en:00:13:50.496
00:18:38.826 : en:00:18:38.826
00:23:06.844 : en:00:23:06.844
00:25:56.221 : en:00:25:56.221
00:30:40.839 : en:00:30:40.839
00:34:48.753 : en:00:34:48.753
00:39:43.047 : en:00:39:43.047
00:43:38.366 : en:00:43:38.366
00:48:19.188 : en:00:48:19.188
00:52:52.502 : en:00:52:52.502
00:56:46.111 : en:00:56:46.111
01:02:08.016 : en:01:02:08.016
01:09:23.868 : en:01:09:23.868
01:16:25.456 : en:01:16:25.456
01:22:41.581 : en:01:22:41.581
01:27:35.375 : en:01:27:35.375

Τι γίνεται ακριβώς και δεν παίζουν μερικά ή δεν έχουν εικόνα αλλά μόνο ήχο ;

Καλημέρα και καλως σας βρήκα,

Στον Browser της SmartTV 42 LM670S υπάρχει κουμπί που όταν θέλω να ανοίξω ένα link να μου το ανοίγει σε άλλη καρτέλα ; όπως κάνουμε στον firefox και σε άλλους browsers ;

komaster
01-11-2012, 10:05
Ξέρεις κανείς ή έχει δοκιμάσει τον δορυφορικό δέκτη που έχει η lg 670s υποστηρίζει και hd δορυφορικά κανάλια ;

Έχω συνδέσει πάνω στο Router μου ένα pc πάνω στο οποίο έχω έναν σκληρό δίσκο και έχει μέσα 3d ταινίες. Η τηλεόραση συνδέεται ασύρματα με το router. O router είναι ένα linksys wag200 νομίζω στα 54 Μbps το ασύρματο.

Το πρόβλημα πως όταν παίζω 3d ταινία στην τηλεόραση αρχίζει να κολλάει. Πόσο Mbps πρέπει να είναι η ασύρματη σύνδεση με το router για να μην κολλάει ; η τηλεόραση από τι διάβασα υποστηρίζει και τα 300 Μbps.

Ξέρεις κανείς να μου πει ;

makis_81
01-11-2012, 11:01
Φίλε μου υπάρχει ειδικό Thread για την LM670S http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/95173-LG-LM670S-Reviews-%CE%95%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CF%8E%CF%83%CE%B5%C E%B9%CF%82-%CE%A3%CF%87%CF%8C%CE%BB%CE%B9%CE%B1. (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/95173-LG-LM670S-Reviews-%CE%95%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CF%8E%CF%83%CE%B5%C E%B9%CF%82-%CE%A3%CF%87%CF%8C%CE%BB%CE%B9%CE%B1.Μπορείς) Μπορείς να κάνεις εκεί τις ερωτήσεις σου

komaster
01-11-2012, 11:48
Το ξέρω ότι υπάρχει ειδικό thread για την LM670S αλλά έχει 40 σελίδες για το ποτε την παραγγείλανε τι χρώμα είχε το κουτί...κτλ. Όταν αναφερόμαστε σε συγκεκριμένο θέμα τότε είναι καλύτερο να κάνουμε ένα νέο thread. Αυτό βοηθάει τους αναγνώστες του φόρουμ να βρίσκουν άμεσα αυτό που ψάχνουν και να βρίσκουν λύση στο πρόβλημα τους χωρίς να κάθονται με τις ώρες και να διαβάζουν σελίδες που δεν έχουν σχέση με το θέμα.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις.

Φίλε μου υπάρχει ειδικό Thread για την LM670S http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/95173-LG-LM670S-Reviews-%CE%95%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CF%8E%CF%83%CE%B5%C E%B9%CF%82-%CE%A3%CF%87%CF%8C%CE%BB%CE%B9%CE%B1. (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/95173-LG-LM670S-Reviews-%CE%95%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CF%8E%CF%83%CE%B5%C E%B9%CF%82-%CE%A3%CF%87%CF%8C%CE%BB%CE%B9%CE%B1.Μπορείς) Μπορείς να κάνεις εκεί τις ερωτήσεις σου

makis_81
01-11-2012, 12:01
Φίλε μου,σε καταλαβαίνω,αλλά δεν λειτουργεί έτσι το Forum.Εντός ολίγου όλα τα σχόλια σου θα συγχωνευτούν και θα μεταφερθούν στο εν λόγω Thread(Φαντάζομαι από κάποιον διαχειριστή).Ελπίζω να βρεις τις απαντήσεις που ψάχνεις...

komaster
01-11-2012, 18:07
Συγκεντρωμένες οι απορίες που έχω για την LG 42 LM670S:

1) Ο δορυφορικός δέκτης που έχει η τηλεόραση παίζει και δορυφορικά κανάλια HD ; είναι ποιοτικός ;

2) Ο web browser έχει κάποιο κουμπί για να ανοίγω κάποιο link σε διαφορετική καρτέλα ;

3)Στην ασύρματη επικοινωνία μαζί με τον Router κάποια έργα 3d από κοινόχρηστο δίσκο κολλάνε φταίει ο Router που είναι 54Mpbs θέλει Router 300Mpbs. Η τηλεόραση απο αυτά που διάβασα υποστηρίζει 300Mbps λέτε το κόλλημα να οφείλεται σε αυτό ;

4)Ορισμένα mkv αρχεία δεν μου τα παίζει σε ένα μου βγάζει απαγορευτικό σήμα και δεν μου το ανοίγει καθόλου και στο άλλο μου βγάζει ήχο χωρίς εικόνα:

τα media info των δυο αυτών mkv τα έχω αναφέρει στο παρακάτω post:

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/95173-LG-LM670S-Reviews-%CE%95%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CF%8E%CF%83%CE%B5%C E%B9%CF%82-%CE%A3%CF%87%CF%8C%CE%BB%CE%B9%CE%B1/page35

JL_?
01-11-2012, 18:20
4)Ορισμένα mkv αρχεία δεν μου τα παίζει σε ένα μου βγάζει απαγορευτικό σήμα και δεν μου το ανοίγει καθόλου και στο άλλο μου βγάζει ήχο χωρίς εικόνα:

τα media info των δυο αυτών mkv τα έχω αναφέρει στο παρακάτω post:

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/95173-LG-LM670S-Reviews-%CE%95%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CF%8E%CF%83%CE%B5%C E%B9%CF%82-%CE%A3%CF%87%CF%8C%CE%BB%CE%B9%CE%B1/page35

Tα συγκεκριμένα αρχεία που δεν σου παίζει, έχουν αφενός αναλύσεις υψηλότερες και αφετέρου το ένα (αυτό που δεν το παίζει καθόλου) προφίλ βαρύτερο από τις δυνατότητες του media player, όπως φαίνεται από τα στοιχεία του media info που παρέθεσες...

Για να έχουν συμβατότητα τα αρχεία, δεν πρέπει να έχουν profile μεγαλύτερο από 4.1, ενώ οι αναλύσεις δεν πρέπει να ξεπερνούν τα 1920 pixel κατά πλάτος και τα 1080 pixel καθ' ύψος...

kostas_dr
01-11-2012, 18:25
Πάρε κανα καλό εξωτερικό media player να ξεμπερδεύεις με τέτοιου είδους προβλήματα συμβατότητας.

komaster
01-11-2012, 20:58
Σε ευχαριστώ πολύ JL_? για την άμεση απάντηση σου στο ερώτημα μου. Το προφίλ που το βλέπω ;

Tα συγκεκριμένα αρχεία που δεν σου παίζει, έχουν αφενός αναλύσεις υψηλότερες και αφετέρου το ένα (αυτό που δεν το παίζει καθόλου) προφίλ βαρύτερο από τις δυνατότητες του media player, όπως φαίνεται από τα στοιχεία του media info που παρέθεσες...

Για να έχουν συμβατότητα τα αρχεία, δεν πρέπει να έχουν profile μεγαλύτερο από 4.1, ενώ οι αναλύσεις δεν πρέπει να ξεπερνούν τα 1920 pixel κατά πλάτος και τα 1080 pixel καθ' ύψος...

Πόσα φράγκα κοστίζει και τι προτίνεις ;

Πάρε κανα καλό εξωτερικό media player να ξεμπερδεύεις με τέτοιου είδους προβλήματα συμβατότητας.

JL_?
01-11-2012, 21:09
Σε ευχαριστώ πολύ JL_? για την άμεση απάντηση σου στο ερώτημα μου. Το προφίλ που το βλέπω ;

...

Video

komaster
01-11-2012, 21:23
και πάλι σε ευχαριστώ JL_?

Τώρα να δούμε και για τα άλλα ερωτήματα ποιός τα έχει δοκιμάσει για να βοηθήσει

vas_papavas
01-11-2012, 22:09
Για το ερώτημα του δορυφορικού δέκτη είδα τα χαρακτηριστικά της τηλεόρασης στην 1η σελίδα. Αναφέρει t/c-S2. Λογικά υποστηρίζει HD κανάλια (ελεύθερα φυσικά). Για τις δυνατότητες σύνδεσης δορυφόρων, μπορείς να δείς το manual (diseqc κλπ). Γενικά και σε αυτή την περίπτωση οι εξωτερικοί δορυφορικοί δέκτες παρέχουν αυξημένες δυνατότητες σε σύνδεση πολλών δορυφόρων - ταξινόμησης καναλιών κλπ.

komaster
01-11-2012, 22:18
vas_papavas σε ευχαριστώ πολύ!
Στο manual που πήρα από την LG είναι πολύ λίγες σελίδες δεν γράφουν τίποτα αναλυτικά. Που μπορώ να βρώ αναλυτικό manual υπάρχει ;

Για το ερώτημα του δορυφορικού δέκτη είδα τα χαρακτηριστικά της τηλεόρασης στην 1η σελίδα. Αναφέρει t/c-S2. Λογικά υποστηρίζει HD κανάλια (ελεύθερα φυσικά). Για τις δυνατότητες σύνδεσης δορυφόρων, μπορείς να δείς το manual (diseqc κλπ). Γενικά και σε αυτή την περίπτωση οι εξωτερικοί δορυφορικοί δέκτες παρέχουν αυξημένες δυνατότητες σε σύνδεση πολλών δορυφόρων - ταξινόμησης καναλιών κλπ.

vas_papavas
01-11-2012, 22:22
http://www.lg.com/gr/support/product/support-product-profile.jsp?customerModelCode=42LM670S&initialTab=drivers&targetPage=support-product-profile&searchEngineModelCode=42LM670S#

Πατάς αριστερά εκεί που λέει εγχειρίδια και έγγραφα. Επίσης στο ίδιο λινκ θα βρείς software κλπ.

komaster
02-11-2012, 11:01
Κατέβασα ένα εγχειρίδιο που λέει Οδηγός χρήστη στα Ελληνικά και το άλλο ήταν Εγχειρίδιο χρήστη στα Αγγλικά. Αυτό το αρχείο οδηγός χρήστη στα Ελληνικά έχει αναλυτικές πληροφορίες ;

Θυμάμαι παλία βγάζανε κάτι εγχειρίδια χρήσης ολόκληρα τούβλα και είχε πάρα πολλές αναλυτικές πληροφορίες.

http://www.lg.com/gr/support/product/support-product-profile.jsp?customerModelCode=42LM670S&initialTab=drivers&targetPage=support-product-profile&searchEngineModelCode=42LM670S#

Πατάς αριστερά εκεί που λέει εγχειρίδια και έγγραφα. Επίσης στο ίδιο λινκ θα βρείς software κλπ.

czoun
02-11-2012, 12:53
Κατέβασα ένα εγχειρίδιο που λέει Οδηγός χρήστη ......

Αυτό το αρχείο οδηγός χρήστη στα Ελληνικά έχει αναλυτικές πληροφορίες ;

Το σίγουρο είναι ότι κάποιο από τα παιδιά που έχουν την τηλεόραση, έχουν κατεβάσει το αρχείο από το link......

....και το έχουν ανοίξει για να το διαβάσουν, θα σου απαντήσει.

exempetse
03-11-2012, 23:45
Ρε παιδιά παρατήρησε κανείς το φαινόμενο ότι από την εφαρμογή ΥΟUTUBE δεν μπορει να παίξει βιντεάκι άνω των 12-13 λεπτών?Κολλάει και δε λέει να φορτώσει με τίποτα δεν είναι θέμα σύνδεσης όλα μα όλα τα βίντεο άνω των 13 λεπτών κολλάνε... Παίζει να είναι θέμα μνήμης της τηλεόρασης?Το δοκίμασε κανένας να πει?Επαναλαμβάνω όχι μέσα από τον Browser αλλά μέσα από την εφαρμογή YOUTUBE (Έχεις τη δυνατότητα εκεί να δεις όλα τα βίντεο fullscreen).

komaster
04-11-2012, 00:02
Θα το δοκιμάσω και θα σου πω

Ρε παιδιά παρατήρησε κανείς το φαινόμενο ότι από την εφαρμογή ΥΟUTUBE δεν μπορει να παίξει βιντεάκι άνω των 12-13 λεπτών?Κολλάει και δε λέει να φορτώσει με τίποτα δεν είναι θέμα σύνδεσης όλα μα όλα τα βίντεο άνω των 13 λεπτών κολλάνε... Παίζει να είναι θέμα μνήμης της τηλεόρασης?Το δοκίμασε κανένας να πει?Επαναλαμβάνω όχι μέσα από τον Browser αλλά μέσα από την εφαρμογή YOUTUBE (Έχεις τη δυνατότητα εκεί να δεις όλα τα βίντεο fullscreen).

Παιδία για προστασία της lg 42 lm670s ποιο απο τα 2 να πάρω:

Αυτό:

http://www.e-gate.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=2121

ή Αυτο:

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10103494&cmicc=skroutz

Vasiliskok
04-11-2012, 01:07
Φιλε μου εγώ στην δικιά μου 42 670s που την έχω στην κρεβατοκάμαρα και με βάση στον τοίχο έχω βάλει αυτό το πολυμπριζο ασφαλείας http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10020661 απο κωτσοβολο γλυφαδας και είμαι super ευχαριστημένος .

komaster
04-11-2012, 09:10
Νομίζω πως αυτή την μπρίζα που πήρες είναι μπρίζα ασφαλείας για παιδία και όχι ασφαλείας για υπέρταση ή υπόταση. Εγώ μιλάω για μπρίζα ασφαλείας για να μην κάψει την συσκευή.

Φιλε μου εγώ στην δικιά μου 42 670s που την έχω στην κρεβατοκάμαρα και με βάση στον τοίχο έχω βάλει αυτό το πολυμπριζο ασφαλείας http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10020661 απο κωτσοβολο γλυφαδας και είμαι super ευχαριστημένος .

komaster
04-11-2012, 09:28
Θα το δω και θα σου πω

Prince Animus
04-11-2012, 11:19
παιδια βοηθηστε με λιγο , τι πρεπει να αγορασω για να καθαρισω την οθονη εχει βρομιστει...

Vasiliskok
04-11-2012, 15:26
Νομίζω πως αυτή την μπρίζα που πήρες είναι μπρίζα ασφαλείας για παιδία και όχι ασφαλείας για υπέρταση ή υπόταση. Εγώ μιλάω για μπρίζα ασφαλείας για να μην κάψει την συσκευή.

Οχι φίλε μου είναι κανονικά μπριζα ασφαλείας για την υπέρταση .

komaster
05-11-2012, 20:43
Με τόσο χαμηλό κόστος μόνο 5 ευρώ ; αν είναι και ασφαλίζει την τηλεόραση 100% τότε αξίζει!

Οχι φίλε μου είναι κανονικά μπριζα ασφαλείας για την υπέρταση .

Yperion
05-11-2012, 21:03
παιδια βοηθηστε με λιγο , τι πρεπει να αγορασω για να καθαρισω την οθονη εχει βρομιστει...

http://www.msystems.gr/index.php?category=3441&product=13510

Θα το βρεiς σχεδόν σε όλα τα καταστήματα με PC (Multirama , U , plaisio κτλ).

Vasiliskok
05-11-2012, 23:00
Με τόσο χαμηλό κόστος μόνο 5 ευρώ ; αν είναι και ασφαλίζει την τηλεόραση 100% τότε αξίζει!
Ακριβώς φίλε μου μόνο με 5€ !!!!!!!!!! :a0210:

komaster
06-11-2012, 21:42
οκ σε ευχαριστω!

Ακριβώς φίλε μου μόνο με 5€ !!!!!!!!!! :a0210:

Φίλε exempetse δοκίμασα αυτό που μας είπες αλλά δεν παρατήρησα κανένα κόλλημα σε βιντεάκια μέσω της εφαρμογής YOUTUBE. Οπότε είναι είτε θέμα δικτύου, είτε θέμα τηλεόρασης.

exempetse
07-11-2012, 22:22
Σε ευχαριστώ komaster που το τσέκαρες...Ξέχασα να αναφέρω ότι σε βίντεο ΗD μου το παρουσιάζει γιατί αυτά βλέπω κυρίως σε FULL SCREEN.Αν το δοκίμασες σε HD ΒΙΝΤΕΑΚΙ άνω των 20 λεπτών και παίζει κανονικά τότε...τι να πω -θέμα δικτύου δεν νομίζω να είναι στον Browser παίζουν τα πάντα μια χαρά από youtube αλλά δεν μπορείς να δεις fullscreen- οπότε γαμ....γκαντεμια μου.

Vasiliskok
08-11-2012, 00:54
Σε ευχαριστώ komaster που το τσέκαρες...Ξέχασα να αναφέρω ότι σε βίντεο ΗD μου το παρουσιάζει γιατί αυτά βλέπω κυρίως σε FULL SCREEN.Αν το δοκίμασες σε HD ΒΙΝΤΕΑΚΙ άνω των 20 λεπτών και παίζει κανονικά τότε...τι να πω -θέμα δικτύου δεν νομίζω να είναι στον Browser παίζουν τα πάντα μια χαρά από youtube αλλά δεν μπορείς να δεις fullscreen- οπότε γαμ....γκαντεμια μου.
Φίλε μου χθες είδα απο το youtube το earth σε hd στην 42αρα μου lm 670s για 1 ώρα χωρίς κανένα πρόβλημα. Ερώτηση φίλε μου σε όλες τις μπριζες τηλεφώνου που έχεις σπίτι σου έχεις βάλει splitter; Για δες το είναι σημαντικό σε ότι έχει να κάνει με την συνεχη ροη των video στο Internet . :a0210:

komaster
08-11-2012, 10:31
Vasili να σε ρωτήσω ρε συ γιατί όταν προσπαθώ να δω ταινία 3D ή Full HD μου κάνει κολλήματα. Η σύνδεση μου είναι

PC----ethernet καλώδιο------Router Linksys 54Mbps-----ασύρματη σύνδεση------TV LG 42 LM670S

Η τηλεόραση λέει ότι υποστηρίζει 300Mbps μήπως ο Router δεν μπορεί να υποστηρίξει το Bandwith που απαιτούν αυτές οι ταινίες ;;;

Φίλε μου χθες είδα απο το youtube το earth σε hd στην 42αρα μου lm 670s για 1 ώρα χωρίς κανένα πρόβλημα. Ερώτηση φίλε μου σε όλες τις μπριζες τηλεφώνου που έχεις σπίτι σου έχεις βάλει splitter; Για δες το είναι σημαντικό σε ότι έχει να κάνει με την συνεχη ροη των video στο Internet . :a0210:

christosg33
08-11-2012, 13:04
Ο router σου (από αυτά που γράφεις) υποστηρίζει ταχύτητα μέχρι 54Mbps (στην πραγματικότητα είναι λιγότερο) και δεν μπορείς να δεις ταινίες με τέτοια ταχύτητα.
Γενικά οι ασύρματες συνδέσεις δεν ενδεικνύονται για HD ταινίες.

Vasili να σε ρωτήσω ρε συ γιατί όταν προσπαθώ να δω ταινία 3D ή Full HD μου κάνει κολλήματα. Η σύνδεση μου είναι

PC----ethernet καλώδιο------Router Linksys 54Mbps-----ασύρματη σύνδεση------TV LG 42 LM670S

Η τηλεόραση λέει ότι υποστηρίζει 300Mbps μήπως ο Router δεν μπορεί να υποστηρίξει το Bandwith που απαιτούν αυτές οι ταινίες ;;;

Regazzoni
14-11-2012, 23:18
Γεια σας φίλοι του forum.
Εδώ και μερικές εβδομάδες είμαι κάτοχος μίας 42'' LG LM670S και θα ήθελα να διασταυρώσω αν κάποιος άλλος έχει το ίδιο πρόβλημα...
Εν συντομία, δεν έχω μπορέσει ακόμα να συνδεθώ στο internet μέσω καλωδίου (ethernet).
Αφού εξάντλησα κάθε προφανές fix που μπορώ να φανταστώ (διαφορετικό router & καλώδια, απευθείας ή μέσω powerline, διαφορετικές ρυθμίσεις DHCP, restarts, κλπ.), καταλήγω στο ότι είτε έχει πρόβλημα η κάρτα ethernet της LG, είτε ότι δημιουργεί πρόβλημα το firmware update (που πρόλαβα και έκανα μέσω wifi - το οποίο δουλεύει κανονικά - πριν δοκιμάσω την ενσύρματη σύνδεση)...
Αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο θέμα, παρακαλώ να μοιραστεί την εμπειρία του.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ανταπόκριση...
ΥΓ: Να σημειώσω ότι κατά τ' άλλα είμαι πολύ ευχαριστημένος, άλλωστε προέρχομαι από 29'' CRT και η όλη εμπειρία είναι 'χορταστική'

Tommygr
19-11-2012, 18:00
Γεια χαρα. Βρισκομενος πριν μια εβδομαδα στην Βουλγαρια, την αγορασα και γω τη συγκεκριμενη σε τιμη χονδρικης μεσω Βουλγαρου συναδελφου την συγκεκριμενη τηλεοραση 47 ιντσων (450 ευρω) με 5 χρονια εγγυηση. Δεν ειχα ξαφνιαστει τοσο μιας και δεν γνωριζα ποσο κοστιζει εδω, αλλα μολις επεστρεψα εχτες και το ειδα στο skroutz, τρομαξα μηπως μου εδωσε ελαττωματικη. Ομως ολα ηταν σφραγισμενα, με 3 κοντρολ, 6 γυαλια 3d και καποια καλωδια. Μου εδωσε δωρο και ενα lg ηχειο μαυρο, ορθογωνιο σχημα, το οποιο το βαζω συμφωνα με τις οδηγιες μπροστα απο την βαση της και συνδεεται με ενα λεπτο μαυρο καλωδιο (s-video αν δεν απατωμαι). Το θεμα μου ειναι πως δεν μπορω να διακρινω ποια εξοδος βγαζει καλυτερο ηχο, της τηλεορασης η του ηχειου; Μηπως γνωριζετε εαν υπαρχει καποια ρυθμιση για να βγαινει ηχος και απο τις δυο συσκευες;
Ευχαριστω.

Blacktan
19-11-2012, 22:01
προσοχη στις τηλεορασεις απο Βουλγαρια ....-bye-

Tommygr
19-11-2012, 22:56
προσοχη στις τηλεορασεις απο Βουλγαρια ....-bye-

Βασικα τον εμπιστευτηκα επειδη μας τις εδωσε και τις 3 (απο μια σε καθε ελληνα συναδελφο) απο κεντρικη αποθηκη της LG στην Σοφια και με την αποδειξη και εγγυηση 5 ετων και με ηχειο 200 λεβα (100 ευρω) δωρο. Εννοεις πως μπορει να βγει στο αμεσο μελλον ελαττωματικη;

arial
19-11-2012, 23:24
Προσωπικά δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα. Απλά για να είσαι σίγουρος τηλεφώνησε στην αντιπροσωπεία εδώ για να τσεκάρεις ότι ισχύει κανονικά η εγγύηση.

komaster
20-11-2012, 09:56
Το ίδιο είχα ακούσει και εγώ μια Panasonic 42 δεν θυμάμαι μοντέλο εδώ έκανα 1600 ευρώ και την πουλάγανε 600 ευρώ. Τώρα δεν ξέρω τι παίζει και έχει τόσο μεγάλη διαφορά η τιμή της LG.

Vounataka
23-11-2012, 12:31
Περασε κανεις την 04.10.37 εκδοση;;

goikon
23-11-2012, 16:59
Έχω μια lg 42670s .την έχω συνδέσει με ένα home theater (dvd)Philips που έχω .ωστοσο δεν έχω καταφέρει μέχρι τώρα να ακούσω μέσα απο το home theater ήχο της τηλεορασης είτε απο κανάλια είτε απο ταινίες (σύνδεση με USB σκληρός δίσκος).
Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ??
Υ.Γ το home theater είναι μοντέλο του 2005 και το συνδέσω με την τηλεόραση μέσω του καλώδιου με τα τρία χρώματα
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

czoun
23-11-2012, 23:11
Τα βύσματα με κόκκινο, πράσινο, μπλε χρώμα είναι για εικόνα, τα ασπρο, κόκκινο είναι για ήχο.

Το home theater που έχεις διαθέτει εισόδους και εξόδους σημάτων εικόνας και ήχου.

Η τηλεόρασή σου στο πίσω μέρος έχει Digital Audio Out (Optical) ...

http://columbiaisa.50webs.com/optical_out.jpg

....αν έχει και το home theater την ίδια σύνδεση με το χαρακτηρισμό Digital Audio In (Optical), θα χρειαστείς ένα καλώδιο

http://images.esellerpro.com/2272/I/102/81/psg02856.jpg

...για να ακούσεις τον ήχο από το κανάλι που παίζει η τηλεόραση στο home theater.

vasman15
24-11-2012, 02:18
Περασε κανεις την 04.10.37 εκδοση;;ειχα ξεχασει την αυτοματη ενημερωση και την εκανε,παντως δεν προσεξα κατι αξιολογο...

goikon
24-11-2012, 16:51
Σε ευχαριστώ για την βοήθεια.απλως το καλώδιο που φεύγει απο το home theater προς την τηλεόραση είναι μονο άσπρο,κόκκινο και κίτρινο και το συνδέσω με της τηλεόρασης αλλα δεν "βγαίνει" ήχος.
Το home theater δεν έχει έξοδο για το άλλο καλώδιο που μου προτείνεις.
ευχαριστω πάλι εκ των προτέρων για την βοήθεια.

czoun
27-11-2012, 23:15
Σ' ενδιαφέρει η σύνδεση της εξόδου ήχου της τηλεόρασης .... με την είσοδο ήχου του home theater.

Η 670 έχει μόνο Digital Audio Out (Optical).... http://www.lg.com/gr/support-product/lg-47LM670S#

Από τον ανωτέρω σύνδεσμο ανοίγεις το εγχειρίδιο > MAKING CONNECTIONS > Audio connection (σελ. Β-12)

Υ.Γ. : Δες και σελ Β-11, αν συνδέεις εκεί το άσπρο-κόκκινο είναι είσοδος και όχι έξοδος.

bleck69
30-11-2012, 19:14
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΑΛΛΑΖΩ ΘΕΜΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΤΟΧΟ ΤΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ 670 42¨¨ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΜΟΥ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΘΕΤΙΚΕΣ. ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΔΙΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ, ΜΗ ΠΩ ΟΤΙ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΑΦΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ. Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΕΛΕΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ Ο ΗΧΟΣ, ΕΙΔΙΚΑ ΑΥΤΟΣ ΑΦΟΥ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΦΙΛΙΠΣ ΗΤΑΝ ΧΑΛΙΑ, ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΑΝ ΚΑΙ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕ ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΟ ΡΟΥΤΕΡ, ΑΣΥΡΜΑΤΑ, ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΛΑ. ΜΑΛΙΣΤΑ ΧΘΕΣ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΑΓΩΝΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΜΕΣΩ STREAMING ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΤΥΟ. ΤΟ ΔΕ 3D ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ ΚΑΙ Ο ΓΙΟΚΑΣ ΜΟΥ ΚΟΛΛΗΣΕ ΗΔΗ ΜΕ ΑΥΤΟ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΕΙΝΙΑ Η ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΛΗΨΗ, ΑΦΟΥ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΚΙ ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ TV. ΕΔΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕ ΜΟΥ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ASTRA 19.2 ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΩ ΔΙΟΤΙ ΕΧΩ ΚΙ ΕΝΑΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΔΟΡΥΦ. ΔΕΚΤΗ ΚΙ ΕΚΕΙ ΕΧΩ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ 900 ΚΑΝΑΛΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΟΡΥΦΟΡΟ ΕΝΩ ΣΤΗΝ TV ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ 500. ΓΝΩΡΙΖΩ ΒΕΒΑΙΑ ΠΩΣ Ο ΔΕΚΤΗΣ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΑΛΛΑ ΗΛΠΙΖΑ ΠΩΣ ΚΙ ΕΔΩ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΕΒΑΖΑ ΜΕ ΠΙΑΤΟ 1.10 Μ. ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ; ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΣΗΜΑ 62% ΚΑΙ ΔΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΠΑΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΕΧΩ ΒΙΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΞΕΒΙΔΩΣΕΙ ΔΕΚΑΔΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΜΕ ΠΟΝΑΝ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ. Α ΕΔΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ Η ΥΠΟΔΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΞΠΟΥ ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΛΗΜΕΝΗ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΥΠΟΔΟΧΗ ΚΕΡΑΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΣΤΕΝΗ ΠΟΥ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΒΙΔΩΝΕΙΣ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ. ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΡΚΕΤΑ ΕΙΧΑ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΥΧΟΝ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ.

czoun
30-11-2012, 22:08
Φίλε bleck69 καλώς ήρθες στη παρέα μας...

...αν εξαιρέσεις ότι τα κεφαλαία δηλώνουν ότι φωνάζουμε, αν εξαιρέσεις ότι δεν επιτρέπονται από το κανονισμό...

...είναι και δυανάγνωστα, καλή συνέχεια.

bleck69
01-12-2012, 12:13
Φίλε bleck69 καλώς ήρθες στη παρέα μας...

...αν εξαιρέσεις ότι τα κεφαλαία δηλώνουν ότι φωνάζουμε, αν εξαιρέσεις ότι δεν επιτρέπονται από το κανονισμό...

...είναι και δυανάγνωστα, καλή συνέχεια.
Ευχαριστώ για την παρατήρηση φίλε czoun. Για να πω την αλήθεια έχω συνηθίσει να γραφω με κεφαλαία γι αυτό το έκανα, χωρίς να διαβάσω τον κανονισμό, παράληψή μου. Και ναι γνωρίζω πως δηλωνουν φώναγμα αλλά δεν το σκέφτηκα έτσι. Και πάλι σόρρι δε θα επαναληφθεί.

christosg33
05-12-2012, 11:49
Στο site της LG έχει σήμερα νέο firmware 04.10.43
Online είναι ακόμα στο 04.10.37

Το κακό είναι ότι δεν ενημερώνουν ποτέ για τις αλλαγές που κάνουν.....

baz11
05-12-2012, 18:37
ειχα ξεχασει την αυτοματη ενημερωση και την εκανε,παντως δεν προσεξα κατι αξιολογο...

Δεν ξέρω αν το είχαν φτιάξει από προηγούμενη έκδοση αλλά εγώ μετά από αυτή την ενημέρωση διαπίστωσα ότι τα video μέσω browser πλέον μπορείς να τα δεις πραγματικά full screen κάτι που δεν έπαιζε σωστα πιο πριν.
Το έχω δοκιμάσει τόσο με video στο youtube όσο και στο vimeo.:Banane0:

PARKOS
21-12-2012, 11:47
...να ζητησω κι εγω μια βοηθεια/?
μετα απο πολύ "κόπο" καταφερε και απεκτησε μια 47LM670 ο ξαδερφος μου
πηγαινοντας στο σπιτι του εχτες και θετοντας σε λειτουργια την τιβι ουσιαστικα για 1η φορα, διαπιστωσα με λυπη μου=
1. πολυ εντονο (υποκειμενικα) φαινομενο backlight bleeding σε
ολη την αριστερη πλευρα της οθονης και κυριως σε 1 σημειο στην πανω αριστερα γωνια, και
2. αρκετες αντανακλασεις γεγονος που δεν μένοχλει αλλα υπαρχουν.

Εκανα αμεσως φιρμ update (χωρις να εχω καν αναφερει το προβλημα στο συγγενη...μην τουν την "σπασω")...και το bleeding ομολογω οτι βελτιωθηκε
ως ενα βαθμο (20% αν μπορουσα χοντρικα να το ποσοτικοποιησω)...αλλα παραμενει ενοχλητικο.

Θα ηθελα λοιπον τη γνωμη σας οσον αφορα στην αντιμετωπιση αυτου του προβληματος και με γνωμονα οτι διανυουμε περιοδο εορτων και δεν θα ηθελα να μεινει χωρις τιβι το διαστημα αυτο,
Γνωριζοντας τη φυση του προβληματος, εχει νοημα ν'απευθυνθει στην αντιπροσωπεια...δηλαδη υπαρχει περιπτωση να επισκευαστει ή αντικατασταθει?..και αν ναι σε ευλογο χρονικο διαστημα...?
ή να το παρουμε αποφαση....
υποψιν η τιβι αγοραστηκε πριν 2 μερες.

arial
21-12-2012, 16:49
Σε αντίστοιχο πρόβλημα που είχα εγώ η αντιπροσωπεία δεν μου την άλλαξε και το θεώρησε φυσιολογικό.
Απευθήνθηκα στο κατάστημα αγοράς (electroworld - κοτσώβολος) και την επέστρεψα εντός της περιόδου DOA που συνήθως είναι 7-10 μέρες, και πήρα άλλη μάρκα που τελικά με ικανοποίησε (θα μπορούσα να έπαιρνα και την ίδια αλλά με είχε ξενερώσει πολύ η στάση της αντιπροσωπείας της LG).
Πάντα υπάρχει όμως η περίπτωση να σου ξαναβγεί ελλατωματική, αλλά μην κολώσεις μπορείς να την αλλάξεις αρκετές φορές μέχρι να δεις αυτά που πλήρωσες.
Πρόσεχε μόνο μην πετάξεις τα κουτιά και τα παρελκόμενα γιατί είναι απαραίτητα.

jimnas
26-12-2012, 17:01
καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους
αν μπορω να εχω μια βοήθεια
εχω παρει και εγω την 47 lm 670s απο τον σεπτεμβριο
τωρα αρχισα να την ψαχνω και να βλεπω τις δυνατοτητες που εχει
και δεν ειμαι ευχαριστιμενος εχει διφορα θεματα καθαροτητας εικονας μια θαμπαδα σε ολες τις ρυθμίσεις ο ηχος ειναι καλος
οταν παίζει ταινιες απο στικακι αφηνει μαυρο περιθωριο στο πανω και κατω μερος της οθονης δεν εχει πληρη οθονη και δεν ρυθμιζει με τιποτα εβαλα απλο αποκωδηκοποιητη που παίρνει στικακια και έπαιξε με hdmi καλωδιο
πληρη οθονη μετα με τον υπολογιστη ειναι συνδεμενη μεσω δικτύου με καλωδιο δεν παιζει ταινιες blurey 3d δεν τις διβαζει καθολου και στις απλες ταινίες δεν παιζει τους υποτιτλους
υπαρχει καποια λυση σε αυτα τα θεματα απο εσας παιδια γιατι με την lg δεν βρηκα ακρη και αρχιζω να λεω πως επεσα θυμα προλόγου απο τον πωλητή
με μια αλλη πιο φθηνη τηλεοραση και ενα καλο mediaplayer θα ήταν καλύτερα η μια αλλη μαρκα tv

Vasiliskok
26-12-2012, 23:01
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

jimnas
27-12-2012, 14:44
μπορω να εχω μια βοήθεια
εχω παρει και εγω την 47 lm 670s απο τον σεπτεμβριο
τωρα αρχισα να την ψαχνω και να βλεπω τις δυνατοτητες που εχει
και δεν ειμαι ευχαριστιμενος εχει διφορα θεματα καθαροτητας εικονας μια θαμπαδα σε ολες τις ρυθμίσεις ο ηχος ειναι καλος
οταν παίζει ταινιες απο στικακι αφηνει μαυρο περιθωριο στο πανω και κατω μερος της οθονης δεν εχει πληρη οθονη και δεν ρυθμιζει με τιποτα εβαλα απλο αποκωδηκοποιητη που παίρνει στικακια και έπαιξε με hdmi καλωδιο
πληρη οθονη μετα με τον υπολογιστη ειναι συνδεμενη μεσω δικτύου με καλωδιο δεν παιζει ταινιες blurey 3d δεν τις διβαζει καθολου και στις απλες ταινίες δεν παιζει τους υποτιτλους
υπαρχει καποια λυση σε αυτα τα θεματα απο εσας παιδια γιατι με την lg δεν βρηκα ακρη και αρχιζω να λεω πως επεσα θυμα προλόγου απο τον πωλητή
με μια αλλη πιο φθηνη τηλεοραση και ενα καλο mediaplayer θα ήταν καλύτερα η μια αλλη μαρκα tv

ioannis2005gr
27-12-2012, 22:32
Χρόνια Πολλά,
μπορεί κάποιος σας να μου εξηγήσει το λόγο που θα προτιμούσε να αγοράσει την 42LM670 αντί της 42LM640 που θα του κόστιζε 200 ευρώ περίπου λιγότερα?
Υπάρχει θέμα ποιότητας εικόνας-ήχου? Δηλαδή, τεχνικά είναι τόσο ανώτερη η 670 που αξίζει τα λεφτά της από τις άλλες "μικρότερες" LM?
Γιάννης

Vasiliskok
28-12-2012, 00:17
Εγώ πάντως φίλε μου που έχω την 42αρα στην κρεβατοκάμαρα είμαι σούπερ ευχαριστημένος . Οσο για τις διάφορες μεταξύ τους δες καλύτερα εδώ http://www.plaisio.gr/Compare.aspx?Catalog=19&Category=69980053&Products=1822217,1770349 Χρόνια σου πολλά .:2thumb22sup:

wave1975
28-12-2012, 15:40
Νομίζω ότι πρέπει να ποστάρω το πρόβλημα και εδώ (και στα αντίστοιχα τόπικ των συσκευών μου, ΜΠΑΣ και κάποιος ξέρει κάτι..)
Το σύστημα
1) *LG 47LM670
2) Pioneeer AV VSX-921
3) vu+ solo2 με BH λειτουργικό

Σύνδεση μεταξύ τους:
Ενα hdmi φεύγει από τον ενισχυτή στην τηλεόραση στην HDMI 1 (ARC)
Ενα hdmi φεύγει από τον vu στην είσοδο HDMI1 του AV ενισχυτή
Ενεργοποιώ το plugin HDMI-CEC που περίμενα πως και πως, μιας και οι άλλες δύο συσκευές είναι ρυθμιζόμενες με αυτό το πρωτόκολλο.
Δυστυχώς,, κάποια στιγμή έβλεπα και άκουγα από την τηλεόραση το σήμα του δορυφορικού δέκτη, ΜΕ ΣΒΗΣΜΕΝΟ ΤΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ (εξού και το CEC pass) μετά από κάποιο σκάλισμα κτλ κτλ κτλ ΔΕΝ μπορώ να λειτουργήσω καθόλου τα ηχεία της LG!!! Είναι εντελώς κουφό..
Δοκίμασα διάφορα, και η αλήθεια είανι βέβαια πως προσφέρει αρκετή παραμετροποίηση το plugin του vu+ (σε αντίθεση με τον ενισχυτή που είναι για τα πανηγύρια, γενικώς...)
Ξέρει κανείς κάτι σχετικά με το hdmi passthrough???

ευχαριστώ

wave1975
31-12-2012, 02:22
Νομίζω ότι πρέπει να ποστάρω το πρόβλημα και εδώ (και στα αντίστοιχα τόπικ των συσκευών μου, ΜΠΑΣ και κάποιος ξέρει κάτι..)
Το σύστημα
1) *LG 47LM670
2) Pioneeer AV VSX-921
3) vu+ solo2 με BH λειτουργικό

Σύνδεση μεταξύ τους:
Ενα hdmi φεύγει από τον ενισχυτή στην τηλεόραση στην HDMI 1 (ARC)
Ενα hdmi φεύγει από τον vu στην είσοδο HDMI1 του AV ενισχυτή
Ενεργοποιώ το plugin HDMI-CEC που περίμενα πως και πως, μιας και οι άλλες δύο συσκευές είναι ρυθμιζόμενες με αυτό το πρωτόκολλο.
Δυστυχώς,, κάποια στιγμή έβλεπα και άκουγα από την τηλεόραση το σήμα του δορυφορικού δέκτη, ΜΕ ΣΒΗΣΜΕΝΟ ΤΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ (εξού και το CEC pass) μετά από κάποιο σκάλισμα κτλ κτλ κτλ ΔΕΝ μπορώ να λειτουργήσω καθόλου τα ηχεία της LG!!! Είναι εντελώς κουφό..
Δοκίμασα διάφορα, και η αλήθεια είανι βέβαια πως προσφέρει αρκετή παραμετροποίηση το plugin του vu+ (σε αντίθεση με τον ενισχυτή που είναι για τα πανηγύρια, γενικώς...)
Ξέρει κανείς κάτι σχετικά με το hdmi passthrough???

ευχαριστώ

Θα απαντήσω και εγώ με την σειρά μου τώρα στα ερωτήματα που με απασχόλησαν (αφού ευχαριστήσω και το μέλος vaflas για την άμεση επικοινωνία και τον ενδιαφέρον που έδειξε). Ελπίζω να φανεί η απάντηση χρήσιμη και σε άλλα μέλη..

Καταρχήν σετάρισα την τηλεόραση ως εξής:
Ρύθμιση simplink: Ενεργοποιημένο το simplink και απενεργοποιημένο το αυτόματη ενεργοποίηση /απενεργοποίηση..
Ρυθμίσεις settings ήχου: AV sync ενεργοποθημένο (δεν ξε΄ρω εάν έχει νόημα) και ρύμιση ήχου: λειτουργία ARC ενεργοποιημένο..

Ρυθμίσεις solo2 στο plugin HDMI CEC config

TV on ==> VU+ activity: VU wakeup
TV standby ==> VU+ activity: VU standby
VU on ==> TV activity: nothing (θα συνεχίσω με πειραματισμούς σε αυτό)
VU standby ==> TV activity: nothing (θα συνεχίσω με πειραματισμούς σε αυτό)
VU deepstandby==>TV activity: nothing (θα συνεχίσω με πειραματισμούς σε αυτό)

Ρυθμίσεις ενισχυτη: (HDMI setup)
control on
control mode ALL
display power off NO
standby throughL Eco
TV audio Normal

Με τα παραπάνω, και αφού ρυθμισθεί και ΑΦΟΥ κλείσεις τον ενισχυτή χειροκίνητα, επιτυγχάνεις να παραμένει αναμένο το λαμπάκι του ενισχυτή της ένδειξης HDMI όταν είναι ο ενισχυτής κλειστός (και συνεπώς έχεις pass through), οπότε κανονκά ανοίγοντας την τηλεόραση και το solo2 έχει απευθείας χρήση του ήχου της τηλεόρασης.
ΟΤΑΝ θέλεις ήχο από τον ενισχυτή ανοίγεις χειροκίνητα τον ενισχυτή και οδηγείται ο ήχος από εκεί χωρίς πρόβλημα. Οταν κλείσεις τον ενισχυτή ο ήχος οδηγείται αυτόματα από τα ηχεία της lg.
Με πάσα επιφύλαξη τα μεταφέρω και με το ενδεχόμενο να κάνω κάποιο λάθος. Μέχρι πρότινος, όταν επέλεγα από την τηλεόραση να οδηγείται ο ήχος στα εξωτερικά ηχεία, ο ενισχυτής πήγαινε από μόνος του στην ρύθμιση tv/sat και ΟΧΙ στην ρύθμιση της εισόδου του δορυφορικού (προσπαθουσε να πάρει ήχος από την τιβι) και ΔΕν δούλευε...

Επίσης να σημειώσω πως με αυτή την λύση κάνω χρήση ξεχωριστά των τηλεχειριστηρίων και ΟΧΙ με ένα χειριστηριο.. Ειναι πιο απλοποιημένη μεν διαδικασία, αλλά γλιτώνω από το σπάσιμο των νεύρων που είχα, μιας και όποτε ήθελε δούλευε..

Θα συνεχίσω την προσπάθεια να δω ποιές είανι οι σωστές ρυθμίσεις..

Regazzoni
14-01-2013, 13:28
Γεια σας φίλοι του forum.
Εδώ και μερικές εβδομάδες είμαι κάτοχος μίας 42'' LG LM670S και θα ήθελα να διασταυρώσω αν κάποιος άλλος έχει το ίδιο πρόβλημα...
Εν συντομία, δεν έχω μπορέσει ακόμα να συνδεθώ στο internet μέσω καλωδίου (ethernet).
Αφού εξάντλησα κάθε προφανές fix που μπορώ να φανταστώ (διαφορετικό router & καλώδια, απευθείας ή μέσω powerline, διαφορετικές ρυθμίσεις DHCP, restarts, κλπ.), καταλήγω στο ότι είτε έχει πρόβλημα η κάρτα ethernet της LG, είτε ότι δημιουργεί πρόβλημα το firmware update (που πρόλαβα και έκανα μέσω wifi - το οποίο δουλεύει κανονικά - πριν δοκιμάσω την ενσύρματη σύνδεση)...
Αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο θέμα, παρακαλώ να μοιραστεί την εμπειρία του.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ανταπόκριση...
ΥΓ: Να σημειώσω ότι κατά τ' άλλα είμαι πολύ ευχαριστημένος, άλλωστε προέρχομαι από 29'' CRT και η όλη εμπειρία είναι 'χορταστική'

UPDATE: Μετά το τελευταίο firmware update και η ethernet σύνδεση λειτουργεί κανονικά.

Vasiliskok
16-01-2013, 10:54
Παιδιά μια ερώτηση ποιο είναι το τελευταίο update για την tv;

Jimmy
16-01-2013, 11:51
Παιδιά μια ερώτηση ποιο είναι το τελευταίο update για την tv;

4.10.43 αδερφε

christosg33
17-01-2013, 10:27
Εχτές είδα κάποιες νέες εφαρμογές στο premium της smartTV και όταν πήγα να τις τρέξω μου ζήτησε αναβάθμιση σε νέο update 4.20.25 (μου φαίνεται). Στο site έχει ακόμα το 4.10.43.

Jimmy
18-01-2013, 10:00
4.20.23... το κανατε??

usherades
18-01-2013, 12:33
Παίδες, νομίζω οτι και μετά το τελεύταιο update, κάπου στις γιορτές, εγκαταστήθηκε και το skype.

AKISKDG
19-01-2013, 00:46
Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά.
Απέκτησα και εγώ σήμερα την 670S, αλλά δεν έχω προλάβει ακόμα να σχηματίσω τελική άποψη καθώς δεν πρόλαβα να δώ πολλά πράγματα.
Θα ήθελα όμως να σας ρωτήσω 2 - 3 πραγματάκια και θα ήθελα την άποψή σας:
1. δεν είχε επάνω στην οθόνη ζελατίνα και ενώ την έβαλα στην μπρίζα, ήταν είδη στην αναμονή και δεν με άφησε να κάνω εγκατάσταση (δηλ. επιλογή χώρας, γλώσσας κλπ) αλλά μου έβγαλε απευθείας τα κανάλια και εγώ το μόνο που έκανα ήταν να κάνω ταξινόμηση αυτών. Υπάρχει περίπτωση να είναι από δευτερο χέρι?
2. υπάρχει επιλογή on/off wifi και αν ναι πως?
Σας ευχαριστώ εκ'των προτέρων για τις απόψεις σας/συμβουλές σας.

wave1975
19-01-2013, 01:56
Σε εμενα έχει να κάνει update πάνω από δίμηνο... ΟΛΟ up to date με βρίσκει...

AKISKDG
19-01-2013, 19:33
Λοιπόν παιδιά τελικά τη γύρισα πίσω και ήταν πράγματι από δεύτερο χέρι.
Απίστευτη ταλαιπώρια, τι αυτό θέλει πάντα προσοχή.
Εντυπώσεις από μια πρώτη και γρήγορη ματιά, πολύ καλές, τουλάχιστον για εικόνα από ΣΚΑΙ.
Για τo WIFI, μπορούμε να το έχουμε σε on/off?

Vasiliskok
20-01-2013, 00:56
4.20.23... το κανατε??

Μόλις την πέρασα. Για εμένα βλέπω αισθητή βελτίωση στην εικόνα σε ότι αφορά την κίνηση σε γρήγορες σκηνές είναι αρκετά ποιο καθαρή. Και τέλος στο μενού αναβάθμιση λογισμικού έχει προστεθεί η επιλογή αυτόματη αναβάθμιση που δεν υπήρχε πριν.

Jimmy
20-01-2013, 11:33
Μόλις την πέρασα. Για εμένα βλέπω αισθητή βελτίωση στην εικόνα σε ότι αφορά την κίνηση σε γρήγορες σκηνές είναι αρκετά ποιο καθαρή. Και τέλος στο μενού αναβάθμιση λογισμικού έχει προστεθεί η επιλογή αυτόματη αναβάθμιση που δεν υπήρχε πριν.

το update το παρατηρησα κ εγω,κατα τα αλλα δεν ειδα κατι.

zeppos
10-02-2013, 22:46
Τελικά ψήθηκα κι εγώ να αγοράσω την 55άρα LG για να αντικαταστήσω την πλάσμα LG 42PQ3000 τριετίας. Το μόνο που μένει είναι να τη βρω σε λογική τιμή (την είδα από κοντά στο Mediamarket πριν 2 μέρες αλλά τα 1500+ είναι ΠΑΡΑ πολλά για μοντέλο που σε λίγες εβδομάδες θα αποτελεί παρελθόν).

Στη σύγκριση με την 860 δεν πιστεύω ότι αξίζουν τα σχεδόν 500 ευρώ της διαφοράς. Επίσης ξέρω από τώρα ότι σε 3-4 χρόνια λογικά θα ξαναπάρω TV, άρα την τωρινή δεν θέλω να την πληρώσω ο κούκος αηδόνι (εξ' ου και ο λόγος που δεν αγόρασα την 55ES8000, αν και την "έψηνα" από τότε που πρωτοκυκλοφόρησε). Παράλληλα στο κατάστημα είδα και την HX750 της Sony στα 1200-1300 αλλά κάτι το design, κάτι το ενεργητικό 3D (που θέλω να αποφύγω) μάλλον θα με κάνουν να πάω πάσο. Για τα δε μοντέλα του 2013 δεν πολυενδιαφέρομαι αφού -φαντάζομαι- ότι άμα την κυκλοφορία τους θα κοστίζουν αυτομάτως ένα +20%.

Όταν, με το καλό, την πάρω θα επιστρέψω με εντυπώσεις.

mikaits
11-02-2013, 09:43
Φίλε μου πριν μπλέξεις με LG διάβασε λίγο στο forum τι έχουν τραβήξει όσοι έμπλεξαν με την εταιρεία αυτή (LG LM860V & LG LM960V)....
Μετά θα τραβάς τα μαλλιά σου και θα τρέχεις σε δικηγόρους και στο συνήγορο του πολίτη, για να την ξεφορτωθείς!
Μιλάω ως παθών...

Jimmy
11-02-2013, 10:06
Τελικά ψήθηκα κι εγώ να αγοράσω την 55άρα LG για να αντικαταστήσω την πλάσμα LG 42PQ3000 τριετίας. Το μόνο που μένει είναι να τη βρω σε λογική τιμή (την είδα από κοντά στο Mediamarket πριν 2 μέρες αλλά τα 1500+ είναι ΠΑΡΑ πολλά για μοντέλο που σε λίγες εβδομάδες θα αποτελεί παρελθόν).

Στη σύγκριση με την 860 δεν πιστεύω ότι αξίζουν τα σχεδόν 500 ευρώ της διαφοράς. Επίσης ξέρω από τώρα ότι σε 3-4 χρόνια λογικά θα ξαναπάρω TV, άρα την τωρινή δεν θέλω να την πληρώσω ο κούκος αηδόνι (εξ' ου και ο λόγος που δεν αγόρασα την 55ES8000, αν και την "έψηνα" από τότε που πρωτοκυκλοφόρησε). Παράλληλα στο κατάστημα είδα και την HX750 της Sony στα 1200-1300 αλλά κάτι το design, κάτι το ενεργητικό 3D (που θέλω να αποφύγω) μάλλον θα με κάνουν να πάω πάσο. Για τα δε μοντέλα του 2013 δεν πολυενδιαφέρομαι αφού -φαντάζομαι- ότι άμα την κυκλοφορία τους θα κοστίζουν αυτομάτως ένα +20%.

Όταν, με το καλό, την πάρω θα επιστρέψω με εντυπώσεις.

Περιμενουμε εντυπωσεις...

zeppos
11-02-2013, 14:54
Φίλε μου πριν μπλέξεις με LG διάβασε λίγο στο forum τι έχουν τραβήξει όσοι έμπλεξαν με την εταιρεία αυτή (LG LM860V & LG LM960V)....
Μετά θα τραβάς τα μαλλιά σου και θα τρέχεις σε δικηγόρους και στο συνήγορο του πολίτη, για να την ξεφορτωθείς!
Μιλάω ως παθών...

Να σου πω την αλήθεια για κάποια περίοδο το σκεφτόμουν για την 860. Μόλις όμως διάβασα αυτά που γράφουν τα παιδιά στο φόρουμ, είπα "μακριά κι αλάργα" τουλάχιστον από τη συγκεκριμένη. Γι' αυτό κατέληξα στην 670. Τώρα αν έχω κανα πρόβλημα ελπίζω να το λύσω άμεσα με το Πλαίσιο (από εκεί την παρήγγειλα τελικά, στα 1400 και με παράδοση αύριο πρωί), παρά να τρέχω στην LG.

Έκανα και μια βόλτα από το Mediamarkt μπας και τους έπειθα να μου τη δώσουν στα ίδια λεφτά (από 1550 που είχε μέχρι το Σάββατο) και έζησα στιγμές απείρου κάλλους με τον πωλητή να μου λέει ότι του έχει μείνει μόνο ένα εκθεσιακό μοντέλο και το δίνει στα... 1400. Του λέω κάτσε ρε φίλε, στα ίδια λεφτά την αγοράζω άμεσα στα 500 μέτρα πιο κάτω (και στα 1300-1350 ευρώ με παράδοση 4+ ημερών). Γιατί να την πάρω από σένα στην ίδια τιμή και να είναι και χρησιμοποιημένη, χωρίς κουτί κλπ; Και λέει είναι νέα τιμή, αφού μέχρι πρότινος τη δίναμε στα 1550. Μόλις φέρουμε καινούριες, σε 2-3 μέρες θα τις έχουμε κι αυτές στα 1400. Καλό Πάσχα, την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια και την παρήγγειλα από Πλαίσιο. Δεν είχα όρεξη να το ψάξω περισσότερο γιατί την ήθελα άμεσα.

Μετά έφαγα περίπου μισή ώρα στο τηλέφωνο μέχρι να τους πείσω να τη φέρουν σε ώρες που θα είναι κάποιος στο σπίτι... Ες αύριον τα σπουδαία.

keros76
11-02-2013, 21:01
Λοιπόν παιδιά θα σας πω τι μ@λκια έκανα. Ήμουν μεταξύ της Samsung 6100 και της 640lg. Το Σάββατο αγόρασα την 670 τελικά και υπέρ ευτυχισμένος πηγαίνω σπίτι. Την βγάζω από τη συσκευασία, τη στήνω, και βλέπω πάνω δεξιά να προεξέχει κάτι σαν προστασία οθόνης. Πιστεύοντας ότι είναι αυτό το τράβηξα. Αυτό ήταν. Από εκείνη την ώρα δεν μπορώ να ησυχάσω. Δεν ήταν η προστασία οθόνης αλλά το φίλτρο 3D.Πηγα στο μαγαζί που την αγόρασα αλλά μου είπαν πως δεν μπορούν να κανουν τίποτα. Η LG σήμερα επίσης. Κοντεύω να σκάσω.

keros76
11-02-2013, 21:16
Sorry για το διπλό post αλλά δεν πρόλαβα την τροποποίηση. Να παραθέσω και φωτογραφίαhttp://img405.imageshack.us/img405/7279/img20130211102136.jpg

arial
11-02-2013, 23:33
Κρίμα φίλε μου, αλλά μου κάνει εντύπωση τόσο εύκολα ξεχώριζε αυτό το φίλτρο που σε έκανε να το τραβήξεις....

keros76
11-02-2013, 23:41
Δυστυχώς ναι, ξεχώριζε πολύ. Πιανόταν με τα δάχτυλα. Αλλά που να αποδείξεις τώρα ότι δεν είσαι ελέφαντας.

Mak1s
12-02-2013, 00:00
Ρωτησες ποσο κανει να στην επισκευασουν(αν γινεται τουλαχιστον) για να μην χασεις λεφτα;

keros76
12-02-2013, 00:24
Όσο να την αγοράσεις καινούργια.

Mak1s
12-02-2013, 00:31
Κριμα ρε φιλε... Προσπαθησε να ηρεμησεις αφου δεν μπορεις να κανεις κατι τωρα.

zeppos
12-02-2013, 08:06
Και μια γρήγορη ερώτηση, αφού δεν βρήκα πουθενά σαφή απάντηση. Η τηλεόραση μπορεί να παίξει 3D SBS αρχεία μέσω HDMI (πχ. από VLC);

zeppos
20-02-2013, 22:09
Απαντώντας στην προηγούμενη ερώτηση μου: Ναι η τηλεόραση παίζει μια χαρά 3D SBS μέσω VLC, αρκεί η HDMI σύνδεση να μην έχει δηλωθεί ως PC. Αν την ονομάσουμε "PC', τότε δεν μπορούμε να ενεργοποιήσουμε το 3D μενού.

Μετά από μια βδομάδα συμβίωσης με την TV (LG 55LM670s, αγορά από Πλαίσιο στα 1400), έχω να κάνω τις εξής σκόρπιες παρατηρήσεις:

1) Αρκετά ικανοποιημένος, αν και σαν πρώτη εντύπωση μπορώ να πω ότι το ευχαριστήθηκα περισσότερο όταν πήγα από τις 32 στις 42 ίντσες, παρά από τις 42 στις 55.
2) Αρχικά φοβόμουν ότι η TV δεν θα περιστρέφεται, αλλά ευτυχώς δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.
3) Δεν θυμάμαι που είχα διαβάσει ότι υπάρχει θέμα με την αναπαραγωγή των mkv με DTS ήχο, ακόμα και μέσω streaming. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα να συνδέσω δίσκο/στικάκι πάνω στην TV, πάντως όταν στριμάρω από το PC (μέσω DLNA) ο ήχος παίζει μια χαρά, ακόμα και στο DTS encoding.
4) Δεν μου αρέσει που η οθόνη σκοτεινιάζει αρκετά όταν βλέπω από μεγάλες γωνίες (>60-70 μοιρών). Λογικά είναι λόγω του 3D φίλτρου. Θα μου πείτε "τι θέλεις και βλέπεις από τόσο πλάγια" αλλά εκεί είναι το μέρος που έχω βάλει το PC και μου αρέσει να ρίχνω... κλεφτές ματιές στην TV. Με την προηγούμενη plasma δεν είχα τέτοιο πρόβλημα, τώρα όμως...
5) Με τον ήχο δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα, αλλά δεν μπορώ να πω ότι υπάρχει κάποιο σοβαρό θέμα. Έχω ρυθμίσει όλες τις πηγές σε ήχο "Σινεμά", όπως είχα κάνει και με την προηγούμενη LG μου.
6) Το streaming μέσω DLNA είναι πολύ καλύτερο από όσο έλπιζα αρχικά. Για την ακρίβεια έχω δοκιμάσει αρκετές ταινίες σε 720p, 1080p και 1080p 3D SBS/OU και μόνο μία φορά θυμάμαι να είχα πρόβλημα με κολλήματα κλπ (κι αυτό δεν ήταν σε ταινία, αλλά σε ντοκιμαντέρ με αρκετό υψηλό bitrate). To streaming γίνεται από Win7 PC συνδεδεμένο με καλώδιο σε 100άρι router Draytek 2700vg ενώ η τηλεόραση συνδέεται ασύρματα στο 54άρι δίκτυο του ίδιου router (το access point του οποίου είναι από τα χειρότερα που έχω δει). Λέω όμως τελικά να ρίξω λίγα μέτρα καλώδιο και να συνδέσω και την TV με ethernet.
7) Το τηλεκουμάντο Magic Motion είναι όλα τα λεφτά, αν και μερικές φορές κάνει τα δικά του μέχρι να καλιμπραριστεί (αλλού στοχεύεις κι αλλού δείχνει). Σιγά σιγά έχω μάθει να το χρησιμοποιώ για όλες τις λειτουργίες και μπορώ να πω ότι με έχει βολέψει αρκετά.
8) Η αντίστοιχη εφαρμογή για tablets/κινητά Android είναι μια π@π@ριά και μισή, κυρίως γιατί -ακόμα- δεν έχουν βάλει πληκτρολόγιο. Φαντάζομαι χρησιμεύει περισσότερο σε όσους δεν έχουν το Magic Motion. Αλλά εγώ το μόνο ενδιαφέρον πράγμα που βρήκα είναι η δυνατότητα για λήψη screenshot από την TV και ανεβάσματος στις διάφορες γνωστές cloud υπηeρσίες.
9) Χθες δοκίμασα για πρώτη φορά τη δυνατότητα για "Share TV" στο Youtube. Κατά πρώτον είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΗΛΙΘΙΟ το ότι η συγκεκριμένη υπηρεσία απαιτεί tablet/smartphone και δεν μπορεί να συνεργαστεί με laptop. Βρήκα μια προσωρινή λύση χρησιμοποιώντας το Bluestacks στο laptop αλλά είχα αρκετά κολλήματα, τη μία έπαιζε το laptop και την άλλη η TV, το pairing χανόταν μετά από λίγη ώρα κλπ. Η δε εφαρμογή Youtube ήταν και παραμένει για τα πανηγύρια (όπως και σε όλες τις Android συσκευές βέβαια).
10) Κάποιος είπε ότι οι εφαρμογές του LG store είναι πρακτικά ανύπαρκτες και τώρα καταλαβαίνω πόσο δίκιο είχε. Εκτός του ότι είναι πολύ λίγες σε αριθμό, πραγματικά αμφιβάλλω αν υπάρχουν πάνω από 4-5 εφαρμογές της προκοπής. Οι μόνες που μου τράβηξαν την προσοχή ήταν όσες παρείχαν streaming ξένων καναλιών (κυρίως RT και France24 στα αγγλικά). Εκ πρώτης άποψης μου άρεσε και το PanoramaTV, γρήγορα όμως κατάλαβα ότι δεν αξίζει τον κόπο αφού παίζει ένα video του ενός λεπτού από την κάθε webcam και μετά επιστρέφει στο κεντρικό μενού.
11) Είδα κάμποση μπάλα (κυρίως στο ΕΡΤ HD) και μπορώ να πω ότι η κίνηση ήταν μια χαρά. Δεν παρατήρησα σπασίματα στην εικόνα ή άλλα προβλήματα, ακόμα και με το TruMotion απενεργοποιημένο. Ομοίως και όταν έπαιξα μερικά Fifa και NBA 2k από PC (ονομάζοντας όμως το HDMI4 ως "PC" γιατί υπήρχε εμφανέστατο lag, πατούσες το κουμπί και το σουτ γινόταν μετά σχεδόν με ένα δέκατο του δευτερολέπτου). Μάλιστα επειδή ακριβώς από δίπλα είχα και το κανονικό monitor του PC, έβλεπα τις αλλαγές στην εικόνα που μόνο ταυτόχρονες δεν ήταν. Η κατάσταση βελτιώθηκε αισθητά μόνο όταν ονόμασα την πηγή μου "PC", σας προτείνω να κάνετε το ίδιο. Το μόνο κακό είναι πως -όπως είπα στην αρχή- έτσι δεν μπορούμε να ενεργοποιήσουμε τη 3D λειτουργία γι' αυτήν την πηγή.
12) Στιγμή ιλαρότητας όταν έκατσα να δω το Λεβάντε-Ολυμπιακός στην απαράδεκτη ποιότητα εικόνας του ΑΝΤ1 και είχε τόση θολούρα που κάποια στιγμή νόμισα ότι είχα ξεχάσει ενεργοποιημένο το 2D->3D...
13) Το οποίο 2D->3D πρακτικά είναι άχρηστο. Μόνο σε... δελτίο ειδήσεων κατάφερα να δω κάποια σημαντική διαφορά. Για το 3D γενικά ομολογώ πως είναι καλύτερο από ότι περίμενα και ήδη έχω κατεβάσει αρκετό υλικό για δοκιμή. Δυστυχώς παραμένει η αρχική μο άποψη και εντύπωση, ότι δεν πρέπει να υπάρχουν ούτε πέντε 3D ταινίες της προκοπής (και μέσα σε αυτές βάζω και το Avatar, που προσωπικά σαν ταινία δεν μου άρεσε καθόλου όταν το είδα στο σινεμά). Άντε να έχουν βγει κι άλλα 5-10 ντοκιμαντέρ με αξιοπρεπές 3D και αυτό ήταν...
12) Απ' ότι κατάλαβα ο δορυφορικός δέκτης είναι σχεδόν άχρηστος. Εφ' όσον όλες οι μεγάλες δορυφορικές πλατφόρμες χρησιμοποιούν (ή θα χρησιμοποιήσουν στο άμεσο μέλλον) dedicated δέκτες δεν θα μπω καν στον κόπο να δοκιμάσω το δέκτη.
13) Ο browser είναι καλύτερος από ό,τι περίμενα, φαίνεται να υποστηρίζει flash αν και σε κάποιες βαριές σελίδες κρασάρει αρκετά εύκολα (ειδικά αν εξαντληθεί η μνήμη του). Τουλάχιστον φαίνεται να δουλεύει στα κλασικά live streaming sites (ο νοών νοείτω...)
14) Για τις ρυθμίσεις της εικόνας ακόμα το παλεύω. Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ τις εξής:

Energy Saving OFF
Picture Mode ISF Expert 1
Backlight 60
Contrast 86
Brightness 63 (το είχα στο 57 αλλά μου φαινόταν λίγο σκοτεινό)
H Sharpness 25
V Sharpness 25
Color 53-55 (δεν έχω αποφασίσει ακόμα)
Tint G6
Super Resolution OFF
LED Local Dimming Medium (το είχα στο High αλλά φάνηκε να κρύβει αντικείμενο σε σκοτεινές σκηνές)
Dynamic Contrast OFF
Noise Reduction OFF
MPEG Noise Reduction OFF
Black Level LOW (αν και τουλάχιστον σε 1-2 περιπτώσεις σε PC και PS3/360, το δοκίμασα σε High. Δεν ήταν άσχημο αλλά "ξέπλενε" αρκετά τα χρώματα)
Color Gamut STANDARD
Edge Enhancement OFF
Color Filter OFF
Color Temp WARM (αρχικά έπαιξα αρκετά με το Medium, αλλά τελικά νομίζω ότι το Warm είναι καλύτερο σε συνδυασμό όμως με μεγαλύτερη φωτεινότητα)
GAMMA 2.2
Method 2 Point IRE
Pattern OUTER
R high -6
G high -11
B high 18
R low -1
G low -2
B low 4
Color Tint Luminance
Red 1 5 2
Green 3 6 0
Blue -10 -8 2
Yellow -2 -1 0
Cyan 3 8 1
Magenta -3 0 0

Το δε TruMotion το έχω στο off για όλες τις πηγές, εκτός από την "Κεραία" (αφού δεν νομίζω ότι πρόκειται να κάτσω να δω ταινία σε ποιότητα SD τηλεοπτικού σήματος).

Αυτά τα ολίγα για αρχή :)

wave1975
21-02-2013, 00:33
Καλορίζικη και καλοθέατη..
Ευχαριστουμε για το ενδιαφέρον review..
Νομίζω ότι περιγράφεις όσα πάνω - κάτω όλοι εμείς που την έχουμε βιώνουμε στην συνύπαρξη μαζί της..

keros76
21-02-2013, 10:00
Καλημέρα κι από μένα
Κάτοχος κι εγώ πλέον της συγκεκριμένης τηλεόρασης εδώ και 2 εβδομάδες στις 47'', θα συμφωνήσω με το review του φίλου πιο πάνω και θα προσθέσω ότι αν και είχα κάποιες αμφιβολίες για την αγορά της από διάφορα σχόλια στο forum εν τούτοις η εικόνα της (ειδικά αν την επεξεργαστείς σύμφωνα με τα προσωπικά σου γούστα) σε αφήνει απόλυτα ικανοποιημένο.
Το 3D (όπως το είδα σε αναπαραγωγή από 3D bluray player) είναι απίστευτα ξεκούραστο χωρίς να σε ζαλίζει καθόλου, το streaming από youtube επίσης ομαλό , εικόνα μέσω ΟΤΕTV ικανοποιητική, τα δε HD δορυφορικά είναι όλα τα λεφτά.
Γενικά είναι μία τηλεόραση που σαφώς αξίζει τα λεφτά της και με δυνατότητες και χαρακτηριστικά που θα σου αρκούν για τα επόμενα τουλάχιστον 5 χρόνια.

wave1975
21-02-2013, 11:31
Καλημέρα κι από μένα

Γενικά είναι μία τηλεόραση που σαφώς αξίζει τα λεφτά της και με δυνατότητες και χαρακτηριστικά που θα σου αρκούν για τα επόμενα τουλάχιστον 5 χρόνια.

Μεγάλη μπουκιά να τρώς.. Μεγάλη κουβέντα να ΜΗΝ λες...

keros76
21-02-2013, 12:45
Εντάξει μπορεί να υπερέβαλα λίγο για τα 5 χρόνια αλλά για τώρα τα αξίζει σίγουρα τα λεφτά της.

Vasiliskok
21-02-2013, 14:43
Καλοριζικες παιδιά !!!!!!!!!!!!!!!!-bye-

Jimmy
21-02-2013, 16:11
Καλοριζικες παιδιά !!!!!!!!!!!!!!!!-bye-

+1!!!

boltsis
22-02-2013, 14:02
Καλησπέρα σας, απο εβδομάδα γίνομαι και εγώ κάτοχος της εν λόγω τηλεόρασης σε 55" ίντσες.Ξεκίνησα για κάποιες plasma 51" αλλά τελικά κατέληξα εδω πέρα!Θα ήθελα να ρωτήσω αν υποστηρίζει κοινό πληκτρολόγιο pc η ακόμη το ασύρματο που έχω μαζί με το ποντίκι του?Μήπως πρέπει να προβώ σε κάποιο συγκεκριμένο?

keros76
25-02-2013, 09:06
Παιδιά καλημέρα. Μία απορία. Η αναπαραγωγή video από live streaming αναπαράγεται κανονικά στις τηλεοράσεις σας;
Εγώ όσο κι αν έχω προσπαθήσει δεν έχω καταφέρει να δω από τα κλασικά live streaming sites.

czoun
27-02-2013, 07:46
Το post σχετικά με Αγορά νέας τηλεόρασης έγινε νήμα και μεταφέρθηκε στην αντίστοιχη κατηγορία.

"55" - 1.350 € - LG 670s ή κάποια άλλη; (όχι plasma) "..... http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/105680-55-1-350-%E2%82%AC-LG-670s-%CE%AE-%CE%BA%CE%AC%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B1-%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%B7-%28%CF%8C%CF%87%CE%B9-plasma%29

Η συζήτηση μπορεί να συνεχιστεί εκεί.

zeppos
05-03-2013, 20:29
Παιδιά καλημέρα. Μία απορία. Η αναπαραγωγή video από live streaming αναπαράγεται κανονικά στις τηλεοράσεις σας;
Εγώ όσο κι αν έχω προσπαθήσει δεν έχω καταφέρει να δω από τα κλασικά live streaming sites.

Παρομοίως. Δεν νομίζω να υποστηρίζεται από τον browser και φυσικά είναι μεγάλη ξενέρα. Ακόμα και ο browser του PS3 υποστηρίζει αυτά τα site. Ευτυχώς που έχω μόνιμα συνδεδεμένη την TV στον υπολογιστή...

zeppos
07-03-2013, 00:56
Εγώ πάντως αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα είναι αν η τηλεόραση είναι στα 50 ή στα 100Hz. Ο καθένας λέει τα δικά του.

boltsis
09-03-2013, 10:46
Καλημέρα σας, κάτοχος και εγώ της εν λόγω Lg σε 55'!Απολύτα ευχαριστημένος, ισχύουν τα παραπάνω που έχουν ειπωθεί απο άλλους κατόχους!Προσωπικά clouding δε βλέπω καθόλου, επίσης εκεί που συγκινήθηκα είναι όταν κούμπωσα το ασύρματο πληκτρολόγιο-ποντίκι του pc μου και λειτουργούσανε όλα άψογα, το ποντίκι το χρησιμοποιώ ως τηλεκοντρόλ, απίστευτο!Το μόνο που δεν έχω βρει είναι να τονίζω τα φωνήεντα , αν το γνωρίζει κανείς ας μου το πει!

Επίσης κάτι άλλο που έχω απορία και θέλω να μου τη λύσετε παρακαλώ.Έχω μια ταινία 3D και πήρα τους υπότιτλους και τους μετέτρεψα με το 3D subtitler, τη κούμπωσα μέσω usb της τηλεόραασης αλλά τίποτα.Στο pc παίζουνε όλα κανονικά και μπορώ να δω 3D αλλά μου φαίνεται της LG είναι πιο καλή η αναπαραγωγή!Επίσης τους ενσωμάτωσα αλλά τίποτα πάλι, έτσι διάβασα και κατάλαβα πως δεν αναγνωρίζει αρχεία sub!Tι μπορώ να κάνω γι΄αυτό ώστε να παίζω τη ταινία μέσω usb της LG?Έχω και το time adjuster αν χρειαστεί κάποια μετατροπή.

zeppos
10-03-2013, 00:09
Κάτι άλλο που παρατήρησα σήμερα είναι πως αν η .mkv ταινία έχει ενσωματωμένο stream υποτίτλων (δεν εννοώ καμένους πάνω στην εικόνα), τότε παίζει πάντα αυτούς και αγνοεί το τυχόν .srt αρχείο που βρίσκεται μέσα στον ίδιο φάκελο. Επίσης σε κάποιες ταινίες, και για λόγους που ακόμα δεν έχω καταλάβει, αρνείται πεισματικά να παίξει το .srt. Αρχικά νόμισα ότι πρέπει το αρχείο να είναι οπωσδήποτε ANSI και όχι UTF-8, αλλά τελικά δεν φαίνεται να φταίει αυτό.

zeppos
10-03-2013, 00:30
Λοιπόν, μετά από κάμποσο ψάξιμο έχω πλέον αρχίσει να πιστεύω ότι κάτι παίζει με το filename. Όταν τα ίδια αρχεία (mkv και srt) τα μετονόμασα σε test.mkv και test.srt, τα πάντα έπαιξαν μια χαρά. Το περίεργο όμως είναι πως το αρχικό filename δεν φαίνεται να έχει κάτι περίεργο (πχ. special characters, μεγάλο μήκος κλπ). Που θα πάει, θα το βρω. Ίσως να έχει να κάνει με το Nero DLNA server και όχι με την TV.

zeppos
10-03-2013, 00:42
Όντως κάτι γίνεται με το filename. Μόλις το αλλάξω, αμέσως τα πάντα παίζουν κανονικά. Ακόμα και αυτό που έγραψα στο προηγούμενο post (ότι σε αρχεία mkv με ενσωματωμένους υπότιτλους, το .srt αγνοείται) δεν ισχύει. Όταν άλλαξα το filename έπαιξε κομπλέ. Και δεν είναι θέμα DLNA server, τα ίδια κάνει και στο Nero MediaHome αλλά και στο XBMC.

ps: sorry για τα πολλαπλά posts, αλλά δεν με αφήνει να κάνω edit.

christosg33
11-03-2013, 12:17
Όντως κάτι γίνεται με το filename. Μόλις το αλλάξω, αμέσως τα πάντα παίζουν κανονικά. Ακόμα και αυτό που έγραψα στο προηγούμενο post (ότι σε αρχεία mkv με ενσωματωμένους υπότιτλους, το .srt αγνοείται) δεν ισχύει. Όταν άλλαξα το filename έπαιξε κομπλέ. Και δεν είναι θέμα DLNA server, τα ίδια κάνει και στο Nero MediaHome αλλά και στο XBMC.

ps: sorry για τα πολλαπλά posts, αλλά δεν με αφήνει να κάνω edit.

Το είχα παρατηρήσει και εγώ. Αλλά ισχύει μόνο μέσω PC (τρέχω plex). Από USB δεν το παρουσιάζει. Αν θυμάμαι καλά κάτι τρέχει με πολλά κεφαλαία ή πολλά κενά.

JL_?
11-03-2013, 15:56
Εγώ πάντως αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα είναι αν η τηλεόραση είναι στα 50 ή στα 100Hz. Ο καθένας λέει τα δικά του.

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/90074-AVClub-Motion-Test-The-HD-Generation?p=1056600737&viewfull=1#post1056600737

http://www.hdtvtest.co.uk/news/lg-42lm660t-47lm660t-201209092182.htm?page=Performance

http://hdguru.com/lg-55lm6700-hdtv-review-when-120-hz-isnt-120-hz-updated/8281/

boltsis
12-03-2013, 10:53
Μόλις πήρα τηλέφωνο στην LG και μίλησα με κάποιον εκεί (δε ξέρω τι ήτανε) και του είπα για το πρόβλημα αναπαραγωγής 3D υποτίτλων , ότι δεν αναγνωρίζει αρχεία sub.Moυ απάντησε πως αναγνωρίζει αρχεία sub και του είπα πως μπορεί απλά αρχεία sub να αναγνωρίζει αλλά για 3D απεικόνιση υπάρχει ασυμβατότητα, επίσης τον ρώτησα αν πρόκειται να διορθωθεί με κάποιο μελλοντικό firmware και μου απάντησε πως κάτι τέτοιο δεν διορθώνεται με κάποιο firmware, μου έκανε εντύπωση πως δεν είχε ξανακούσει γι'αυτό το πρόβλημα και υποστήριζε πως η τηλεόραση υποστηρίζει αρχεία sub!Εύχομαι να διορθωθεί πάντως..

Έχω κάνει διάφορες απόπειρες μετατροπής 3D υποτίτλων αλλά τίποτα, απο HTPC με kmplayer παίζει μια χαρά αλλά δε μου αρέσει η εικόνα του τόσο πολύ όσο του player της LG, ίσως χρειάζεται να βάλω κάποιους codec ακόμη.Επίσης δοκίμασα με western digital media player (απο τα πρώτα που είχανε βγεί) αλλά σκάλωνε, φίλος μου λέει ότι βλέπει 3D υπότιτλους μέσω western digital το Live όμως.Θα ήθελα παρακλώ πολύ να μου πείτε τι λύσεις έχετε βρει εσείς μέσω HTPC η καποιου άλλου μηχανήματος media player!

JL_?
12-03-2013, 15:56
Επίσης δοκίμασα με western digital media player (απο τα πρώτα που είχανε βγεί) αλλά σκάλωνε,

Το συγκεκριμένο player παίζει κανονικότατα τους sub/idx υπότιτλους που φτιάχνει το 3D subtitler.

Απλά, θα πρέπει να ορίσεις χειροκίνητα την έξοδο σε 1080p24 για τέτοια αρχεία (μιας και δεν διαθέτει auto-framerate), θα πρέπει το αρχείο σου να μην έχει ήχο dts αν δεν έχεις AV ενισχυτή (καθώς το κάνει μόνο passthrough) και τέλος και βασικότερο, θα πρέπει το αρχείο να είναι dxva compliant, γιατί λόγω παλαιότητας, ο επεξεργαστής δεν τα καταφέρνει με κωδικοποιήσεις που ξεφεύγουν από τα στάνταρ...

boltsis
13-03-2013, 09:01
Φίλε μου σε ευχαριστώ που μου δίνεις ελπίδες!Όταν εννοείς να ορίσω χειροκίνητα , εννοείς τη LG η το media player και πως το κάνω αυτό?Το DTS δεν αποτελεί πρόβλημα διότι έχω το ome cinema.Tο dxva complian που λες αναγράφεται στη περιγραφή μια ταινίας?

Vasilis Zorbas
13-03-2013, 10:24
Καλημέρα και απο μένα.
Παρελαβα χτες μια 55άρα από το Πλαίσιο. Κύριες παρατηρήσεις
α) Αρκετά ελαφριά για τόσο μεγάλη διάσταση. Πολύ εντυπωσιακή στο χώρο.
β) Το 2D->3D το βρήκα πολύ ενδιαφέρον! Ιδιαίτερα σε ΗD, όπου τα περιγράμματα είναι πιο αυστηρα, εβλεπα σαφώς την υπαρξη βάθους. Οπως έχουν πει και άλλοι, δεν βλέπεις την εικόνα να βγαίνει προς τα έξω, προς τα σένα. Ειναι σαν να έχει βάθος προς τα "πίσω". Θεωρώ ότι σε Formula1 πχ, θα είναι απόλαυση
γ) Επαιξε αρχεια mkv απο δισκο, χωρις πρόβλημα, με υπότιτλους srt
δ) Αναβάθμισε μονη της στην τελευταία έκδοση κατα το setup (update 40.20.κατι). Χρόνος ~5min
ε) Παίζει Υoutube full screen.
στ) Πολύ ωραία χρώματα. Σωστά.

TO KAKO
Eχει ΤΕΡΑΣΤΙΟ backlight bleeding! Kαι στις 4 γωνίες. Το οποιο είναι σαφέστατα ορατό όταν παίζει ταινία, οταν έχει μαυρες μπαρες πανω κατω. Το περιέργο ειναι ότι αυτό το πραγμα δεν φαίνεται να επηρρεάζεται καθόλου -μα καθόλου!- από τις ρυθμίσεις. Δοκίμασα και backlight και φωτεινοτητα και contrast στο ΜΗΔΕΝ και δεν μειωθηκε καθόλου. Υπ' όψιν ότι το δοκιμάζω σε κανάλι που δεν έχω σήμα, ωστε να είναι φουλ μαυρο. Μήπως πρεπει να έχει σήμα για να έχουν επίδραση οι ρυθμίσεις?
Το bleeding ειναι τόσο πολύ που θέλω να την επιστρέψω.

boltsis
13-03-2013, 10:56
Μιας και το ανέφερες προχθές το τσέκαρα για backlight bleeding σε απόλυτο σκοτάδι και βάζοντας κανάλι που δεν έχει σήμα, εβλεπα σε όλες τις γωνίες ελαφρώς λίγο φωτισμό με πιο πολύ στη πάνω δεξιά μεριά αλλά όταν παίζω ταινίες , ακόμα και με μπάρες πάνω κάτω , δε φαίνεται τίποτα και δε παραπονέθηκε κανείς, όπως είπα το τεστ έγινε σε απόλυτο σκοτάδι!Δυστυχώς απο ότι διαβάζω όλες αυτες του είδους του έχουν συνήθως παρόμοιο πρόβλημα, άλλες πιο πολύ άλλες πιο λίγο.Τώρα αν είναι τόσο εμφανές σε παρακολούθηση ταινίας πήγαινε τη πάλι στο Πλαίσιο και ζήτα άλλη, με την LG δε θα βρείς το δικιό σου και θα χάσεις και τις μέρες σου τζάμπα!

JL_?
13-03-2013, 16:07
Φίλε μου σε ευχαριστώ που μου δίνεις ελπίδες!Όταν εννοείς να ορίσω χειροκίνητα , εννοείς τη LG η το media player και πως το κάνω αυτό?Το DTS δεν αποτελεί πρόβλημα διότι έχω το ome cinema.Tο dxva complian που λες αναγράφεται στη περιγραφή μια ταινίας?

Στο media player, θα πας στα Settings -> Audio/Video -> Display Resolution και θα επιλέξεις 1080p24. Στην τηλεόραση, τσέκαρε απλά στις ρυθμίσεις εικόνας για προχωρημένους, να είναι ενεργή η επιλογή Real Cinema...

Ως προς το αν είναι οι ταινίες dxva compliant, συνήθως αναφέρεται στις περιγραφές...

Από εκεί και πέρα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τον ενσωματωμένο player της τηλεόρασης με απλούς srt υπότιτλους, απλά σε αυτή την περίπτωση η 3D προβολή των υπότιτλων θα γίνεται μόνο στο επίπεδο της επιφάνειας του πάνελ, ενώ με το 3D subtitler μπορείς να ορίσεις να βγαίνουν πιο έξω, για να μην μπλέκονται με το 3D της ταινίας...

boltsis
13-03-2013, 19:51
Βρήκα λίγο χρόνο το μεσημέρι και το δοκίμασα , θυμήθηκα ότι το media player είχε κάτι τέτοιες επιλογές!Είδα ότι έχει 23,976Hz , 24Hz,40Hz,50Hz,60Hz , έτσι δοκίμασα στα 23,976 και 24Hz και τις 3 ταινίες που έχω μέχρι τώρα αλλά η μια (the Hobbit) δε μπορεσε καθόλου να παίξει (μάλλον θέλει μετατροπή με το mkvtoolnix) , η δεύτερη (Dredd) έπαιξε καλά μέχρι κάποια στιγμή αλλά οι υπότιτλοι δεν έβγαιναν έξω όπως έπρεπε και ήτανε άσπροι παρόλο που έχω ορίσει να είναι κίτρινοι.Την τρίτη (life of Pi) έπαιξε καλά αλλά δεν είχα καθόλου υπότιτλους!Όλα αυτά υπόψιν χωρίς να έχω το αρχικούς srt μέσα στο φάκελο και profile έχουν όλα μέχρι Format profile: High@L4.1!

JL_?
14-03-2013, 15:25
Βρήκα λίγο χρόνο το μεσημέρι και το δοκίμασα , θυμήθηκα ότι το media player είχε κάτι τέτοιες επιλογές!Είδα ότι έχει 23,976Hz , 24Hz,40Hz,50Hz,60Hz , έτσι δοκίμασα στα 23,976 και 24Hz και τις 3 ταινίες που έχω μέχρι τώρα αλλά η μια (the Hobbit) δε μπορεσε καθόλου να παίξει (μάλλον θέλει μετατροπή με το mkvtoolnix) , η δεύτερη (Dredd) έπαιξε καλά μέχρι κάποια στιγμή αλλά οι υπότιτλοι δεν έβγαιναν έξω όπως έπρεπε και ήτανε άσπροι παρόλο που έχω ορίσει να είναι κίτρινοι.Την τρίτη (life of Pi) έπαιξε καλά αλλά δεν είχα καθόλου υπότιτλους!Όλα αυτά υπόψιν χωρίς να έχω το αρχικούς srt μέσα στο φάκελο και profile έχουν όλα μέχρι Format profile: High@L4.1!

Μία διευκρίνιση: έχεις το WDTV 1st gen ή μήπως το 2nd gen (δες στο αυτοκόλλητο που έχει στο πλάι, ο κωδικός μοντέλου είναι WDAVP00BE ή WDBABG0000NBK);

boltsis
15-03-2013, 09:10
Ναι φίλε μου είναι το WDAVP00BE , το δοκίμασα εχθές σε 2 ταινίες σε 1080p-24Hz/23,976Hz/60Hz, παίζει υπότιτλους αλλά είναι άσπροι ,δε πετάγονται έξω και έχει σπασίματα η εικόνα, άμα το αφήσεις μπορεί να κυλήσει ομαλά για κάποια λεπτά αλλά ξανακαολάει!Σε μια τρίτη ταινία "the Hobbit" παρόλο που τη πέρασα απο το mkvtoolnix δε μπόρεσε να τη παίξει καθόλου.Η ποιότητα της εικόνας είναι εφάμιλλη του player της LG.
To μόνο που παίζει 3D υπότιτλους κανονικά , δηλαδή να πετάγονται έξω απο το πάνελ είναι το kmplayer απο HTPC αλλά είναι κουραστικό πολύ, η οθόνη βγαίνει πιο έξω και κούραζε τα μάτια πολύ, σύμφωνα και με ένα φίλο μου που το παρατήρησε και αυτός.Το πιο ξεκούραστο απ' όλα είναι ο player της LG , εντάξει είναι υπότιτλοι και έτσι, να πεις ότι οι 3D μετακινόντουσαν κιόλας θα έλεγα να το ψάξω μέχρι τέρμα αλλά η ουσία είναι η εικόνα που στο 3D του απλά δε παίζεται!
Τώρα αν υπάρχουν κάποιες άλλες λύσεις μέσω Kmplayer διότι δεν έχω κάνει καθόλου ρυθμίσεις η απο το WDTV , σας ακούω..

JL_?
15-03-2013, 18:03
Ναι φίλε μου είναι το WDAVP00BE , το δοκίμασα εχθές σε 2 ταινίες σε 1080p-24Hz/23,976Hz/60Hz, παίζει υπότιτλους αλλά είναι άσπροι ,δε πετάγονται έξω

Για το χρώμα, έχω την εντύπωση ότι το συγκεκριμένο player διαβάζει τους sub/idx σε επίπεδο 1bit μόνο, οπότε μάλλον είναι λογικό το λευκό που παρατηρείς, αλλά το βάθος δεν είναι σε θέση να το επηρεάσει. Αφού είσαι ικανοποιημένος από τον ενσωματωμένο player, μένεις εκεί... :2thumb22sup:

Από περιέργεια, σου δούλεψε η επιλογή 1080p23,976; Σε όσες τηλεοράσεις το είχα δοκιμάσει στο παρελθόν, δεν κατάφερνε να κλειδώσει και γύριζε σε 480i60...

boltsis
15-03-2013, 21:06
Αν θυμάμαι καλά μου δούλεψε αλλά είχα χαλάσει ελαφρώς η εικόνα σαν να έκανε pixelιάσματα!Δε μπορώ να πω ότι είχαν βάθος οι υπότιτλοι αλλά ξέχασα να πω και κάτι άλλο σημαντικό πως όταν εμφανιζόντουσαν οι υπότιτλοι αναβοσβήνανε μια φορά πριν εμφανιστούν :nounder: και ήτανε κάπως ενοχλητικό!Σε κανα δυο βδομάδες θα προμηθευτώ απο έναν φίλο μου το WDTV live και θα το δοκιμάσω αναφέροντας πάλι εντυπώσεις!
Ένα θέμα που με απσχολεί είναι ότι δε μπορώ να αναπαράγω αρχεία απο το Samsung Note 1 που έχω είτε μέσω wifi direct η μέσω απλού wifi , μου βρίσκει τη TV , συνδέεται κανονικά και μόλις βάζω μια φωτό να τη δω με έχει στο περίμενε συνέχεια!Το μόνο που κατάφερα ήταν με ένα πρόγραμμα του android "imediashare Lite" να παίξω τα πάντα αλλά τώρα μου ζητάει να το πληρώσω.Μήπως γνωρίζει κανείς πρώτον γαιτί έχω κόλημα με το κινητό μου και δεύτερον αν γνωρίζετε κάποιο πρόγραμμα του android για τέτοιες περιπτώσεις.

gregvibe
15-03-2013, 23:09
καλησπερα κι απο μενα, ειμαι καινουργιο μελος και κατενθουσιασμενος κατοχος της εν λογω tv στις 47 ιντσες!
εχω ομως καποια θεματακια..

1. πιανω τα ψηφιακα μια χαρα αλλα νετ, ετ1 ερτ hd & νικελοντεον δε μπορω να τα πιασω! στην πολυκατοικια δεν υπαρχει αναλογο προβλημα λογω εναιας κεραιας.

2. εχω συνδεσει το xbox με hdmi και οταν το ανοιγω χανεται το ψηφιακο σημα! πως διαολο συμβαινει αυτο??

3.συνεδεσα τον εξωτερικο(1tb) για ταινιες και τρωει συχνα πυκνα κολληματα, μηπως φταιει η μεγαλη χωρητικοτητα του σκληρου?

κατα τ'αλλα το 3d ειναι απιστευτο, βεβαια ειναι η πρωτη μου 3d tv οποτε στα δικα μου ματια φαινεται τελειο.
επαιξα στο xbox παιχνιδι 2d to 3d και ειναι παλι απιστευτη εμπειρια!
οσο για το bleeding το προσεξα κι εγω σε μαυρη οθονη χωρις σημα αλλα στις ταινιες δε μου φανηκε κατι αξιοσημειωτο.

αυτα τα ολιγα προς το παρον, αν μπορειτε να μου δωσετε καμμια συμβουλη θα ημουν ευγνωμον!

JL_?
16-03-2013, 05:36
Αν θυμάμαι καλά μου δούλεψε αλλά είχα χαλάσει ελαφρώς η εικόνα σαν να έκανε pixelιάσματα!

Μάλλον επειδή κλείδωσε σε 480i60 τελικά... :p

Σε κανα δυο βδομάδες θα προμηθευτώ απο έναν φίλο μου το WDTV live και θα το δοκιμάσω αναφέροντας πάλι εντυπώσεις!

Με αυτό δεν θα έχεις πρόβλημα...

cyclops1988
30-03-2013, 00:00
Καλησπέρα, έχω μια απορία: μετέτρεψα τους υπότιτλους μιας 3d ταινίας με το 3d subtitler, μετέφερα την ταινία με τα 2 αρχεία (sub, idx) στο σκληρό δίσκο και τον συνέδεσα στην τηλεόραση αλλά δε μου φορτώνει τους υπότιτλους ενώ σε άλλες (2d) ταινίες τους φορτώνει κανονικά. Τι φταίει ;

JIMBOAthens
30-03-2013, 21:31
O player της TV υποστηρίζει srt υπότιτλους ακόμα και σε 3D ταινίες...

christosg33
01-04-2013, 13:07
Εχτές η TV μου έβγαλε μήνυμα για αναβάθμιση σε ver. 4.20.53. Στο site φυσικά δεν έχει βγει ακόμα.
Δεν το έκανα γιατί έβλεπα μια ταινία και βαριόμουν να περιμένω...

Vasiliskok
02-04-2013, 00:52
Εγώ την πέρασα σήμερα. Δεν είδα κάποια μεγάλη διάφορα απο την προηγούμενη .

exor
04-04-2013, 20:17
The problems in question are seemingly panel driving related and we would be hopeful that LG can investigate and act accordingly in releasing a software update to address both the motion trailing issues with 50Hz content

απο τεστ στο avf forum, βασικα εχω την 55 και ειναι απιστευτα καλη σε εικονα και κινηση..ελαχιστο μπληντ πανς αριστερα σε μαυρο αλλα οχι σε ταινια πανω ..εχει τρομερη εικονα πραγματικα και τεστ τοθ εξωτερικου εθιαζουν την εικονα της και τα χρωματα της ..αυτα ¨)

boltsis
05-04-2013, 13:48
Δοκίμασα το western digital live δεύτερης γενιάς και μου έπαιξε τριδιάστατους υπότιτλους μια χαρά και ακόμη καλύτερα όταν τους έπαιζε ενσωματωμένους, εκεί ήταν ότι καλύτερο έχω δει μέχρι τώρα!Ψάχνω και λέω να πάρω κάποιον μεταχειρισμένο ίδιο player , θα ήθελα να ρωτήσω με το mini player θα είμαι εντάξει σε αυτό το θέμα?Κάποιος άλλος πιο φτηνός αν υπάρχει που να κάνει δουλειά ας μου πείτε!

czoun
05-04-2013, 14:01
Τα Media Players είναι σε άλλο section του forum.... http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php/135-Media-Players

Το παρών θέμα αφορά αποκλειστικά την τηλεόραση LM670s, για έρευνα αγοράς media player ρώτησε στην παραπάνω κατηγορία. ;)

boltsis
06-04-2013, 09:05
Έχεις δίκιο φίλε μου απλά μιλάω για 3D απεικόνιση υποτίτλων στη συγκεκριμένη τηλεόραση σε συνάρτηση με συγκεκριμένο player!Μήπως διαφέρει απο TV σε TV η απεικόνιση αυτή, αν όχι τότε να ρωτήσω στο συγκεκριμένο section!

JL_?
06-04-2013, 15:49
Έχεις δίκιο φίλε μου απλά μιλάω για 3D απεικόνιση υποτίτλων στη συγκεκριμένη τηλεόραση σε συνάρτηση με συγκεκριμένο player!Μήπως διαφέρει απο TV σε TV η απεικόνιση αυτή, αν όχι τότε να ρωτήσω στο συγκεκριμένο section!

Όχι, δεν διαφέρει η απεικόνιση από TV σε TV σε αυτό το θέμα...

zeppos
12-04-2013, 21:29
Λοιπόν νομίζω κατάλαβα τι γίνεται με τους υπότιτλους μέσω DLNA (που ορισμένες φορές δεν τους εμφανίζει). Όπως είχαμε πει είναι καθαρά θέμα filename και νομίζω ότι φταίει η παύλα. Αν το αρχείο έχει όνομα "Movie-xvid.srt", οι υπότιτλοι δεν παίζουν. Μόλις δοκίμασα να το αλλάξω πχ. σε "Movie_xvid.srt" δούλεψε κανονικά. Δεν προλαβαίνω τώρα να κάνω περισσότερες δοκιμές, αν βρω κάτι άλλο θα επανέλθω.

staxtis
15-04-2013, 15:26
Παιδιά χαιρετώ..
Είμαι κάτοχος απο την Παρασκευή της 670 σε 47αρα.

Η ερώτηση μου είναι απλή.
Τι test-calibrate-settings κλπ μπορώ να κάνω για να φτάσω την τηλεόραση στο καλύτερο δυνατό.?

Jimmy
15-04-2013, 20:52
λοιπον...μετα το τελευταιο update 4.40.19 παρατηρησα πως δεν ηταν δυνατον να επιλεξω απο το τηλεκοντρολ τι input ηθελα,κοινως δεν δουλευε και μολις πηρα τηλεφωνο την εξυπηρετηση πελατων μου ειπαν να κανω το εξης οπως και επραξα με απολυτη επιτυχια:

προς ολους τους κατοχους λοιπον το bug λυνεται με το να επιλεξουμε απο το κοντρολ settings-? ερωτηματικο και μετα initilisation premium-ok και εισαστε ok!

dont panic:-)

boltsis
17-04-2013, 13:48
Μου συνέβη και εμένα το παραπάνω και προς στιγμήν τά έχασα βγάζοντας τη TV απο το ρεύμα κτλπ ώσπου έκανα reset λύνοντας το προβλημά μου!Όμως καλά έκανες και μας το είπες να το έχουμε υπόψιν!
Τίποτα για τριασδιάστατους υπότιτλους δε σου είπανε τίποτα :ears: ?

boltsis
19-04-2013, 12:50
Βγήκε και άλλο update , δε θυμάμαι νούμερο αλλά δεν είδα κάτι να άλλαξε!Οι τρισδιάστατοι υπότιτλοι εξακολουθούν και δε παίζουν απο το player της ΤV..

karpotrias
26-04-2013, 07:31
Καλημέρα παιδιά. Αν θέλετε πείτε μου σας παρακαλώ σε 47'' στα 900 ευρώ παίρνω κάτι καλύτερο από την τηλεόραση του θέματος?
Με ενδιαφέρουν οι ταινίες..3D και όχι..και πολύ streaming από το pc. Η διαφορά που θα δώ είναι εκ των προτέρων τεράστια γιατί αυτή την στιγμή έχω μια 32άρα...HD ready του 2006.Θα ήθελα να απαντήσετε όσο πιο σύντομα γίνεται γιατί υπάρχουν ακόμη μόνο 2 κομμάτια στο μαγαζί που την βρήκα.Στα 779 υπάρχει και η 640s αλλά είναι με πλαστικό bezel..και δεν έχει magic remote δώρο..αν κατάλαβα στα υπόλοιπα είναι ίδιες. Επίσης στα 1200 ευρώ..έχει την LA670...έχει διαφορές από την lm..και εκτός του επεξεργαστή και της μνήμης...που δεν θα φανούν στον αρχάριο..θα χάσω τίποτε άλλο με την αγορά της lm στην δελεαστική τιμή των 900???
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

paplomatothiki
26-04-2013, 11:48
Καλημέρα παιδιά. Αν θέλετε πείτε μου σας παρακαλώ σε 47'' στα 900 ευρώ παίρνω κάτι καλύτερο από την τηλεόραση του θέματος?
Με ενδιαφέρουν οι ταινίες..3D και όχι..και πολύ streaming από το pc. Η διαφορά που θα δώ είναι εκ των προτέρων τεράστια γιατί αυτή την στιγμή έχω μια 32άρα...HD ready του 2006.Θα ήθελα να απαντήσετε όσο πιο σύντομα γίνεται γιατί υπάρχουν ακόμη μόνο 2 κομμάτια στο μαγαζί που την βρήκα.Στα 779 υπάρχει και η 640s αλλά είναι με πλαστικό bezel..και δεν έχει magic remote δώρο..αν κατάλαβα στα υπόλοιπα είναι ίδιες. Επίσης στα 1200 ευρώ..έχει την LA670...έχει διαφορές από την lm..και εκτός του επεξεργαστή και της μνήμης...που δεν θα φανούν στον αρχάριο..θα χάσω τίποτε άλλο με την αγορά της lm στην δελεαστική τιμή των 900???
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Η περσινή σειρά 6 της LG δεν είναι 100Hz , για τη φετινή δεν ξέρουμε ακόμη στα σίγουρα (μη θαμπώνεσαι από το MCI).΄Ούτως ή άλλως το θέλεις το 100ρι το πάνελ,πολύ περισσότερο στις 47'' που ενδιαφέρεσαι.
Εγώ θα προτιμούσα την F6400 της SAMSUNG
http://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/116797-samsung-ue46f6400
ή και αυτή
http://www.skroutz.gr/s/1567894/Sony-KDL-46HX750.html
Πάντως ψαξ' το λίγο και στο Σκρουτζ.

karpotrias
26-04-2013, 12:10
Με συγχωρείς που δεν ανέφερα πως δεν με ενδιαφέρει το active 3d...για λόγους μικρών παιδιών..αλλά και φόρτισης γυαλιών..κτλ
Σε ευχαριστώ για την απάντηση

paplomatothiki
26-04-2013, 12:17
Με συγχωρείς που δεν ανέφερα πως δεν με ενδιαφέρει το active 3d...για λόγους μικρών παιδιών..αλλά και φόρτισης γυαλιών..κτλ
Σε ευχαριστώ για την απάντηση

Σωστή η σκέψη σου,κυρίως για τα παιδιά. Διαγράφεις λοιπόν τα δύο προτεινόμενα sites, αλλά κάνεις το ψάξιμο στο Σκρουτζ.:a0210:

vasilis77
26-04-2013, 17:53
Καλησπέρα παιδιά/ Μόλις έγινα κάτοχος μιας LG LM670s στις 47''. Προς το παρόν ξεπακετάρω...αλλά έτρεξα να το μοιραστώ μαζί σας.
Είναι κάποιος καλός κύριος εδώ που να έχει μαζεμένα links για τα testάκια που πρέπει να κάνω στην τηλεόραση..επίσης κάποιες αξιόπιστες ρυθμίσεις και ένας οδηγός για να μπορώ να βλέπω (μέσω ethernet) ένα κοινόχρηστο φάκελο του υπολογιστή μου..DLNA..ένα πράγμα...δεν το πολυκατέχω αλλά μαθαίνω γρήγορα!
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας...

ee4649
28-04-2013, 20:07
Λοιπόν νομίζω κατάλαβα τι γίνεται με τους υπότιτλους μέσω DLNA (που ορισμένες φορές δεν τους εμφανίζει). Όπως είχαμε πει είναι καθαρά θέμα filename και νομίζω ότι φταίει η παύλα. Αν το αρχείο έχει όνομα "Movie-xvid.srt", οι υπότιτλοι δεν παίζουν. Μόλις δοκίμασα να το αλλάξω πχ. σε "Movie_xvid.srt" δούλεψε κανονικά. Δεν προλαβαίνω τώρα να κάνω περισσότερες δοκιμές, αν βρω κάτι άλλο θα επανέλθω.
Μήπως γνωρίζεις αν η τηλεόραση μπορεί να δει όλους τους κοινόχρηστους φακέλους του υπολογιστή? ή εναν μόνο συγκεκριμένο φάκελο my videos? γιατί κάτι τέτοιο έχω ακούσει για τις LG ισχύει?

vasilis77
30-04-2013, 13:26
Εμένα πάντως με τον serviio βλέπει τους φακέλους που του πρίζα εγώ. Βέβαια στο πρώτο κλικ..δείχνει μόνο images,audio,video..αλλά πας σε ένα απο αυτά και μέσα βρίσκεις τους φακέλους που έχεις ορίσει.
Δυστυχώς μόνο με αυτόν τον server έκανα δουλειά..αλλά είμαι αρκετά ευχαριστημένος!!

ee4649
30-04-2013, 22:53
Εμένα πάντως με τον serviio βλέπει τους φακέλους που του πρίζα εγώ. Βέβαια στο πρώτο κλικ..δείχνει μόνο images,audio,video..αλλά πας σε ένα απο αυτά και μέσα βρίσκεις τους φακέλους που έχεις ορίσει.
Δυστυχώς μόνο με αυτόν τον server έκανα δουλειά..αλλά είμαι αρκετά ευχαριστημένος!!
Δηλαδή χωρίς το serviio? Δεν βλέπει όλους τους κοινόχρηστους φακέλους?

vasilis77
01-05-2013, 10:37
Δηλαδή χωρίς το serviio? Δεν βλέπει όλους τους κοινόχρηστους φακέλους?
Με τον media player των windows...δεν κατάφερα ποτέ να κάνω streaming....

zeppos
01-05-2013, 23:05
Μήπως γνωρίζεις αν η τηλεόραση μπορεί να δει όλους τους κοινόχρηστους φακέλους του υπολογιστή? ή εναν μόνο συγκεκριμένο φάκελο my videos? γιατί κάτι τέτοιο έχω ακούσει για τις LG ισχύει?

Μέσω σύνδεσης DLNA η τηλεόραση βλέπει όποιους φακέλους έχεις ορίσει να μοιράζεται ο DLNA server (άρα και τα subfolders τους, ακόμα κι αν δεν περιέχουν οπτικοακουστικό υλικό). Μέσω σύνδεσης windows media player (δηλ. στην πράξη μέσω των windows shares) πάλι βλέπει όλους τους φακέλους που έχω ορίσει ως κοινόχρηστους.

Το τελευταίο δεν το έψαξα περισσότερο γιατί δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ. Σίγουρα όμως η TV δεν βλέπει μόνο το my videos, αλλά και τους φακέλους των φωτογραφιών και της μουσικής (εννοείται αναπαράγει οτιδήποτε συμβατό υπάρχει εκεί μέσα). Γενικά πάντως δεν είναι καλή ιδέα να έχεις ενεργοποιημένο στο ίδιο PC και το DLNA server και το WMP sharing. Σε ένα τουλάχιστον φίλο μου, ανακαλύψουμε ότι υτό προκαλούσε πρόβλημα σε Android tablet και δεν μπορούσε να γίνει streaming σε αυτό. Ούτως ή άλλως DLNA > WMP.

christosg33
04-05-2013, 15:07
Για οποιον ενδιαφερεται ανεβασαν και στο site το firmware 4.40.19

Vasiliskok
05-05-2013, 17:11
Παιδιά την τηλεόραση με τι την καθαριζεται και πως;

xavito
06-05-2013, 09:09
[cnet.com]...How to clean a TV screen...http://howto.cnet.com/8301-11310_39-57520824-285/how-to-clean-a-tv-screen/

Vasiliskok
06-05-2013, 23:14
Thanks φίλε μου.

songless_bird
17-05-2013, 17:49
Σημερα παρελαβα και εγω την 42lm670s. Εξωτερικα κουκλα! Καμια σχεση με την lw4500 που εχουμε επανω. Ως smart tv νομιζω θα ηθελε μερικες εφαρμογες ακομη, σαν περιεχομενο πχ 3D για αν δεις τις δυνατοτητες του ειναι πολυ καλη. Μεχρι στιγμης δεν καταφερα να κανω share καποιο αρχειο απο το pc στην tv μεσω wifi. Δοκιμασα τις ρυθμισεις που αναφερονται στην αρχη του θεματος για την εικονα. Καποιες δεν μπορω να τις βρω οπως RGB high και RGB low ετσι το αποτελεσμα δεν μου αρεσει ιδιαιτερα...Καποια βοηθεια θα ηταν δεκτη.

billskor
30-05-2013, 10:46
παιδια μολης παραλαβα την 42LM670S 3D LED TV και εχω προβλιμα με το ps3 στο προ 2013 μου κολαει βρηκε κανενασ λυση;

lun4tic
30-05-2013, 14:25
παιδια μολης παραλαβα την 42LM670S 3D LED TV και εχω προβλιμα με το ps3 στο προ 2013 μου κολαει βρηκε κανενασ λυση;

Πάτα στο τηλεχειριστήριο της tv "quick menu" και βάλε "λειτουργεία A/V" --> Παιχνίδι.

billskor
31-05-2013, 23:12
Πάτα στο τηλεχειριστήριο της tv "quick menu" και βάλε "λειτουργεία A/V" --> Παιχνίδι. Το εχω πατησει φιλε μου αυτο και προσεξα οτι χανει γραφικα σε σχεση με την ρηθμηση στην εικονα κανονικο σευχαριστω για το ενδιαφερων καμια αλλη λυση;

Inteceptor
03-06-2013, 14:52
Kαλησπέρα

Τελικά από αρκετό ψάξιμο αγόρασα την LG 42LM670s.
Πολύ καλή εικόνα,ωραίο design.Θα μπορούσε να ήταν λίγο πιο φωτεινή άλλα οκ.
Το πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν μπορώ να βρω κάπου καλά settings για δωμάτιο με φως (ελάχιστο αλλά υπάρχει).
Έχετε υπ'οψη σας κάποιες ρυθμίσεις που να ξέρουμε ότι είναι οκ?

Ευχαριστω πολυ :)

billskor
04-06-2013, 12:31
Ρε παιδια πως αποσινδαιεται απο το internet εντελος την εχω συνδεμενη ασηρματα κ μου κοβει ταχυτιτα οταν συνδεω το ps3 κσερει κανενασ ευχαρηστω.

billskor
08-06-2013, 10:03
Τωρα τελευτεα βλεπω 3d κ με πονανε τα ματια ειναι θολο ξερει κανεισ τη γηνετε;

Yperion
08-06-2013, 10:49
Όταν λες "βλέπω 3D" εννοείς μετατροπή απο 2D σε 3D απο την τηλεόραση ή από αρχεία κατεβασμένα?

Αυτά δεν είναι κανονικό 3D να έχεις στα υπόψη σου , για να δεις κανονικό 3D πρέπει να έχεις Bluray 3D και αντίστοιχο δισκάκι.

songless_bird
27-06-2013, 22:05
νεο update 300+ mb 04.40.27. Προχτες η τηλεοραση μπερδεψε τη σειρα των καναλιων και απο μονη της μου εμφανισε απομη δυο ψηφιακα...RIK και BBC που δεν εβρισκε πριν...Ελπιζω να μην εχει προβλημα με καμια πλακετα...

songless_bird
05-09-2013, 13:14
Εχει μερικες μερες που βλεπω δυο εικονιδια απο το lg premium να λειπουν. Η υπηρεσια ειναι εκει λειτουργικοτατη, αλλα δεν εχει εικονιδιο. Μιλαω για τα comedy lab και GoCar. Το εχει παθει κανεις αλλος;

zeppos
05-09-2013, 21:12
Εχει μερικες μερες που βλεπω δυο εικονιδια απο το lg premium να λειπουν. Η υπηρεσια ειναι εκει λειτουργικοτατη, αλλα δεν εχει εικονιδιο. Μιλαω για τα comedy lab και GoCar. Το εχει παθει κανεις αλλος;

Το είχα κι εγώ και έφτιαξε με την κλασική "αρχικοποίηση συνδρομητικού προγράμματος" (ψάξε στις Ρυθμίσεις). Σήμερα μού έκανε και firmware update και άρχισαν ήδη τα προβλήματα. Το Nero Media Home 4 Essentials δεν φαίνεται να συνδέεται πλέον με την TV, παρ' ότι την βλέπει στη λίστα των ενεργών συσκευών. Θα τη βγάλω προσωρινά με Serviio ή/και Plex, μέχρι να βγάλω άκρη (το NMH με είχε βολέψει απίστευτα γιατί δούλευε απροβλημάτιστα).

songless_bird
06-09-2013, 15:13
Δεν βρηκα τη ρυθμιση που αναφερεις. Βρηκα μια μεσα στο smart tv που κανει κατι σαν επαναφορα του λογαριασμου σου, αλλα ουτε αυτο επιασε. Μαλλον θα της κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων.

zeppos
06-09-2013, 19:09
Δεν βρηκα τη ρυθμιση που αναφερεις. Βρηκα μια μεσα στο smart tv που κανει κατι σαν επαναφορα του λογαριασμου σου, αλλα ουτε αυτο επιασε. Μαλλον θα της κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων.

Settings στο τηλεκουμάντο -> Υποστήριξη (τελευταίο εικονίδιο στην αριστερή στήλη, αυτό που έχει το μπλε ερωτηματικό) -> Αρχικοποίηση Συνδρομητικού προγράμματος (λογικά η προτελευταία επιλογή στη λίστα).

Τελικά το θέμα που έχω με το DLNA μετά το f/w upgrade παίζει να μην είναι της TV αλλά του Nero MediaHome. Το τελευταίο βλέπει την TV, αλλά αυτή δεν το βλέπει με τίποτα. Το θέμα όμως είναι πως δεν το βλέπουν ούτε τα υπόλοιπα DLNA clients στο σπίτι (tablet, κινητό κλπ). Ενώ το Plex δουλεύει σωστά με όλα και τελικά μου φαίνεται θα παραμείνω με αυτό.

songless_bird
08-09-2013, 16:25
Ευχαριστω!! Τελικα επιασε.

cyclops1988
06-10-2013, 23:10
Εγώ έχω την 660 αλλά επειδή δε βρήκα το κατάλληλο thread θα κάνω εδώ την ερώτηση μου. Οσο αφορά το 3D έχω την απορία αν η ποιότητα, δλδ το βάθος και τα pop outs effects έχουν διαφορά απο μια κατεβασμένη bdrip ταινία που συνήθως είναι side-by-side και από ένα κανονικό bd. Γιατί όσες ταινιες έχω δει ναι μεν έχουν ωραια ποιοτητα και βαθος αλλά δεν έχουν τα ίδια εντυπωσιακά εφέ του κινηματογράφου. Θα καταλάβω διαφορά αν δω μια ταινια από κάποιο bd player ; Ειναι κάποιες ρυθμισεις που βελτιστοποιούν το 3d ;

JL_?
08-10-2013, 23:16
Εγώ έχω την 660 αλλά επειδή δε βρήκα το κατάλληλο thread θα κάνω εδώ την ερώτηση μου. Οσο αφορά το 3D έχω την απορία αν η ποιότητα, δλδ το βάθος και τα pop outs effects έχουν διαφορά απο μια κατεβασμένη bdrip ταινία που συνήθως είναι side-by-side και από ένα κανονικό bd. Γιατί όσες ταινιες έχω δει ναι μεν έχουν ωραια ποιοτητα και βαθος αλλά δεν έχουν τα ίδια εντυπωσιακά εφέ του κινηματογράφου. Θα καταλάβω διαφορά αν δω μια ταινια από κάποιο bd player ; Ειναι κάποιες ρυθμισεις που βελτιστοποιούν το 3d ;

Tυπικά, τo βάθος και το pop-out εξαρτώνται από τη διαφορά παράλλαξης των δύο ειδώλων, η οποία δεν αλλάζει σε ένα σωστά φτιαγμένο αρχείο SBS, σε σχέση με το πρωτότυπο BluRay. Αυτό που αλλάζει σε ένα αρχείο SBS είναι η ανάλυση της τρισδιάστατης εικόνας και ειδικά για τη δική σου τηλεόραση, θα δεις σημαντική διαφορά σε αυτόν τον τομέα υπέρ του BluRay, όχι μόνο επειδή τα αρχεία SBS γενικά δεν προτείνονται για τηλεοράσεις με παθητικό 3D, αλλά και επειδή ο επεξεργαστής εικόνας των περσινών LG, αποδίδει τα SBS 3D με πιο έντονο σκαλοπάτι από αυτό που ορίζεται από την εγγενή ανάλυση του υλικού.

Από εκεί και πέρα, το πόσο εντυπωσιακό θα σου φανεί το βάθος ή το pop-out, επηρεάζεται και από το μέγεθος της οθόνης σε σχέση με την απόσταση θέασης. Αν στον κινηματογράφο κάθεσαι σε μια απόσταση από την οθόνη π.χ. όσο 2 φορές το ύψος της, θα πρέπει να κάτσεις σε αντίστοιχη απόσταση και από την τηλεόραση για να έχεις το ίδιο εντυπωσιακό αποτελέσμα...

Jimmy
25-10-2013, 11:08
καλημερα, εκανε κανεις το σημερινο update....κατι σε 04.50... νομιζω?

songless_bird
29-10-2013, 15:50
μετα την αναβαθμιση εχω αυτα τα προβληματα:
Οταν μπαινω στο smartmenu λεει οτι δεν υπαρχει συνδεση wifi αλλα μολις μπω στις ρυθμισεις ολα δειχνουν καλα και συνδεεται. Αργει να φορτωσει ομως 3D online περιεχομενο (αργει ακομη και το menu της τηλεορασης..) και η εφαρμογη youtube απλα ειναι αχρηστη. Δεν φορτωνει video, δεν ανταποκρινεται σε πατηματα και αν φορτωσει καποιο το κανει με σπασιματα. Μαλιστα εχω αναγκαστει να κλεισω την τηλεοραση 3 φορες για να φυγω απο την εφαρμογη.

Ο browser πεταει ομως. Φορτωνει γρηγοροτερα τις σελιδες αν και δεν μπορεις να δεις video youtube απο εκει. Προβλημα με mediaplayer δεν εχω.

Vounataka
03-11-2013, 11:41
Οταν μπαινω στο smartmenu λεει οτι δεν υπαρχει συνδεση wifi αλλα μολις μπω στις ρυθμισεις ολα δειχνουν καλα και συνδεεται. Αργει να φορτωσει ομως 3D online περιεχομενο (αργει ακομη και το menu της τηλεορασης..) και η εφαρμογη youtube απλα ειναι αχρηστη. Δεν φορτωνει video, δεν ανταποκρινεται σε πατηματα και αν φορτωσει καποιο το κανει με σπασιματα. Μαλιστα εχω αναγκαστει να κλεισω την τηλεοραση 3 φορες για να φυγω απο την εφαρμογη.

Ο browser πεταει ομως. Φορτωνει γρηγοροτερα τις σελιδες αν και δεν μπορεις να δεις video youtube απο εκει. Προβλημα με mediaplayer δεν εχω.

Σε μενα ολα λειτουργουν ταχυτατα.

zeppos
09-11-2013, 12:38

Τα ίδια κι εδώ. Η εφαρμογή του youtube συνήθως παθαίνει τεράστιο κοκομπλόκο μόλις σηκωθεί (μιλάμε πάντα με τεχνικούς όρους). Είτε παγώνει εντελώς και ανταποκρίνεται μετά από κανα λεπτό, είτε με τα πολλά ανοιγει το video αλλά αυτό σέρνεται ανεξήγητα και κάποια στιγμή κολλάει και εντελώς (ειδικά αν είναι HD). Έχω πετύχει και περιπτώσεις να δουλεύει κανονικά, αλλά είναι μάλλον η εξαίρεση. Το κακό είναι πως η συγκεκριμένη εφαρμογή ανέκαθεν ήταν για τα μπάζα, άρα δεν βλέπω φως.

songless_bird
27-12-2013, 16:04
Προχτες μου ηρθε νεο update. Η τηλεοραση. πεταει! Ολα διορθωθηκαν, εκτος φυσικα απο την εφαρμογη youtube που ειναι μη λειτουργικη με τα κολληματα της. Με χαλασε λιγακι που πλεον εχω αλλο περιεχομενο 3D. Δεν μπορουσαν απλα να προσθεσουν υλικο; Επρεπε να βγαλουν ολα τα παλια; Ειχε μερικα 3D διαμαντια εκει μεσα.