PDA

View Full Version : Windows 8

Pages : [1] 2 3

Φρα.Πε.
01-03-2012, 09:35
http://instatic.dolcdn.gr/webstatic/2B0057FB11D2E0487BD5F3439842C570.jpg

Έφτασαν!

Η δοκιμαστική -δωρεάν- έκδοση "Consumer Preview" για το κοινό είναι έτοιμη προς διάθεση και μπορείτε να την βρείτε εδω (http://windows.microsoft.com/en-US/windows-8/download)

Tην εγκατέστησα με την μία πάνω από win7 σε laptop και βρήκε τα πάντα από οδηγούς, καμία ασυμβατότητα με το υλικό.

Στο ζουμί τώρα:

Οσοι δεν έχετε πάρει χαμπάρι το metro style Που υπάρχει εδώ και καιρό στα wp7 καιρός να το κάνετε γιατί είναι το μέλλον.
Κάποιοι ισως ξινίσουν (και λογικό) αλλα ειναι θέμα συνήθειας.... σαν να έχετε μια επιφάνεια εργασίας "ζωντανή" με συντομέυσεις (tiles) τα οποια μπορείς επιτόπου να αναδιατάξεις, να δεις με μια ματια πληροφορίες χωρίς να ανοιξεις την εφαρμογή, να ανατρέξεις στις ποιο συνηθισμένες άμεσα και γενικά σου κάνουν την ζωή ποιο εύκολη.
Η "παλια" επιφάνεια εργασίας υπάρχει ακομα για όσους θέλουν να κανουν ποιο ομαλή την μετάβαση τους, αλλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ το taskbar και το START μενού κάτω αριστερα. Στην ουσία ΑΥΤΟ είναι που εχει αντικατασταθεί με το metro, και η μετάβαση απο το ενα στο άλλο γίνεται ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ, ΑΚΡΑΣΑΡΙΣΤΑ και ΥΠΕΡSMOOTH. Γενικά ΠΕΤΑΕΙ με ολη την σημασία της λέξεως το λειτουργικό, ενω ειναι πασιφανες το στήσιμο του είναι ετσι ωστε να ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ιδιο με tablet ετσι ώστε να έχουμε ακριβώς την ιδια εμπειρία σε ολες τις συκευές.
Κάθε γωνία της οθόνης μας αν την πλησιάζουμε μας ανοιγει καποιο μενου (ρυθμίσεις, multitask, περισσότερες εφαρμογές κλπ), ενω ολα τα μενου και υπομενου ειναι επανασχεδιασμένα ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ. Αν έλειπε και η "παλια" επιφάνεια εργασίας, τοτε δε θα θυμιζαν με τιποτα παλαιότερη εκδοση των windows, τουλάχιστον οσο αγορα το GUI, απο πισω δε ξερω τι γίνεται αλλα οτι κι αν γίνεται πρεπει να γινεται καλα, απ οτι φαίνεται.
Υπάρχει η φιλοσοφία του Market οπου μπαίνεις κατεβαζεις εφαρμογές και οτιδήποτε και αν σκεφτούμε οτι σε καποια μελλοντική εκδοση η παλιά επιφάνεια εργασίας θα καταργηθεί εντελώς τότε τα παντα θα περνάνε απο εκει μέσα. Αυτο εχει την σχετικη ευκολία που όλοι ξέρουμε απο την μια απο την άλλη θα χρειάζονται (μαλλον) πολλα dedicated apps για το Internet πχ facebook απο εφαρμογη και οχι απο html κοκ, (θα γεμισει ο τοπος απο χαζοεφαρμογές αλλα στο χερι μας ειναι τι σαβουρα θα περνάμε μέσα). Ετρεξα Photoshop, premiere elements και ολα δούλεψαν μια χαρά, καμια ασυμβατότητα. Εξάλλου ο Installer στην αρχη λεει ακριβως ποιο softeare και hardware ειναι συμβατό πριν ξεκινήσει την διαδικασία.
Επίσης οπως και στα tablets Και κινητα, τα win κλειδώνουν με χρήστες (καποιο Email windows live) για να τα έχεις ολα MSN ενημερώσεις ημερολόγια κλπ κλπ. Φυσικά σε αυτα που εχει η MS, υπάρχει το integration με facebook, flickr, twitter και ετσι πχ ανοίγοντας τις φωτογραφίες σου κοιτας ΑΜΕΣΩΣ μεταξυ οτι εχι στον pC στις φωτο σου στο fb στο FLick Κλπ σαν να ειναι ολα στο HDD σου... ολα δλδ σιγα σιγα συγκλίνουν προς το συννεφο, να μην υπαρχει διαφορα μεταξυ Local kai απομακρυσμένης αποθήκευσης και βλεποντας και Metro καποια στιγμη ολα τα pc μας θα ειναι απλα τερματικά με θυρες IO. (φιλοσοφώ τωρα :P )
Εν κατακλείδι,η μικρή πρώτη επαφή που είχα ειναι θετικότατη. Σίγουρα θέλει προσαρμογή η αλλαγή, ενώ θελουν ολα τα ηδη υπάρχοντα apps περισσότερα features και να γινουν ποιο Well polished, αλλα η εμπειρία χρήσης ειναι απίστευτη με σταθερότητα και ομαλότητα. Αν η δοκιμαστική έκδοσή ειναι τοσο καλή δε θελω να σκέπτομαι την τελική η τα win9 σε 2 έτη.... well done MS....

PS Πλεον και τα τελευταια επιχειρήματα που ειχαν απομείνει μετα τα ομολογουμένως πολυ καλα win7 εναντι του MACOS καταρρέουν σιγά σιγά.

Φρα.Πε.
01-03-2012, 09:52
Να συμπληρώσω ότι ΔΕΝ κατάφερα να κατεβάσω κάποια εφαρμογή από το market, λίγο η περασμένη ώρα λίγο ότι χάθηκα στο OS με ρυθμίσεις + δε ξέρω αν είναι κλειδωμένο για την χώρα μας. Θα δοκιμάσω πάλι σήμερα. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας ενημερώσει...

takisot
01-03-2012, 10:10
Ωραία πράγματα. thanks Frank! Ανυπομονώ να περάσω την τελική έκδοση στο htpc μου!

Δημήτρης Δημητρακούδης
02-03-2012, 11:44
http://www.youtube.com/watch?v=K8r3tHUK6v4

Απορώ τι θα πει για τα 8.. :D

Προσωπικά με βλέπω να το γυρίζω σε Linux.. Windows just got way too mainstream.. :p

(όπως πάμε μόνο το HTPC θα παραμείνει με 7)

Gojakla
02-03-2012, 11:50
Ρε γμτ... εντυπωσιακά. δεν λέω... αλλά μόνο εμένα με αποστρέφουν τα Lion και τα 8ρια??????????????

johnkont
02-03-2012, 11:51
ναι...... χε χε χε :-)

spcav
02-03-2012, 12:10
Πιο πολύ στις ταμπλέτες θελω να τα δω...

ΥΓ Sheldon, θεος! Ίσως η κορυφαία ατάκα BBT.

panos_adgr
02-03-2012, 12:22
Πολύ ωραία και από ότι είδα τα system requirements δεν είναι πολύ ''βαριά''. Που σημαίνει ότι κι αυτοί που έχουν παλαιότερους Η/Υ θα μπορέσουν να τα τρέξουν, αλλά χωρίς τις touch εφαρμογές.
Windows 8 Consumer Preview works great on the same hardware that powers Windows 7:

Processor: 1 gigahertz (GHz) or faster

RAM: 1 gigabyte (GB) (32-bit) or 2 GB (64-bit)

Hard disk space: 16 GB (32-bit) or 20 GB (64-bit)

Graphics card: Microsoft DirectX 9 graphics device or higher

Additional requirements to use certain features:

To use touch, you need a tablet or a monitor that supports multitouch.

To access the Windows Store and to download and run apps, you need an active Internet connection and a screen resolution of at least 1024 x 768.

To snap apps, you need a screen resolution of at least 1366 x 768.

KleKoR
08-03-2012, 22:25
Τα χρησιμοποιώ μια εβδομάδα... Θεωρητικά είναι πιο ελαφριά από τα 7, πρακτικά ο firefox είναι πιο αργός από την προηγούμενη εγκατάσταση των 7, 2 χρόνων με πάρα πολύ σκουπίδι. Θα δοκιμάσω των chrome.

tmjuju
09-03-2012, 10:34
Δε μου κάνει ιδιαίτερη διαφορά σε desktop
Το μέτρο έχει την πλακά του αλλά σε workstation χρήση… desktop είναι η λύση.

Δε μου κάνει ιδιαίτερη διαφορά σε desktop
Το μέτρο έχει την πλακά του αλλά σε workstation χρήση… desktop είναι η λύση.
Κάποιοι drivers για παλιά περιφερικά θα λείπουν.

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
09-03-2012, 11:05
Ερώτηση: επειδή μ' έπιασε μια ανατριχίλα, μπορείς να επιλέξεις να το αλλάξεις σε κλασσικό περιβάλλον ή πρέπει ν' αρχίσουμε ΛΟ και ΛΑ = ΛΟΛΑ ;;;

Simos.I
09-03-2012, 11:14
θα κάνω μια προσσπάθεια σε dual boot, την Κυριακή!!

tmjuju
09-03-2012, 11:59
http://cdn1.mobilemag.com/wp-content/uploads/2012/01/win8-640x360.jpg
http://albamedia.net/wp-content/uploads/2011/10/win8-icon.png

Η αρχική οθόνη είναι σαν την παραπάνω.
Πατάς ένα κλικ εκεί που λέει desktop και έρχεται σε κατάσταση desktop.

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
09-03-2012, 12:56
Με την πρώτη φωτο έπαθα αυτό: :bang:

Με την δεύτερη συνήλθα λίγο.

Για πάτα το desktop να δούμε κι αυτό πως είναι.....

Portioli
09-03-2012, 13:11
στο preview δεν εχει WMC έτσι?

Φρα.Πε.
09-03-2012, 13:25
Tασο, μη προβληματιζεσαι

Το desktop υπαρχει, το START ΒUTTON εχει γινει metro. δεν υπαρχει οπως παλια το κατω αριστερα Start, evolution....
H επιφανεια εργασίας υπάρχει μεν αλλά είναι απλά σαν ενα app που ανοίγει πάνω του τις εφαρμογές. Οι νέες εφαρμογές Stock ανοίγουν πάνω στο metro.
Δε ξέρω αν σου δίνω να καταλάβεις, πρέπει να το δοκιμάσεις.
ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΟ, θέλει τον χρόνο του η προσαρμογή του metro αλλά βολεύει. Γίνονται συνεχώς εναλλαγές Metro - apps- desktop αλλά είναι butter smooth... το δεύτερο σοκ μετά τα wp7 από την MS....

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
09-03-2012, 13:32
Μακάρι να μου "κάτσουν" καλά κι εμένα. Επειδή δεν έχω καμιά όρεξη τώρα για format και πειραματισμούς, πότε βγαίνουν επίσημα είπαμε;

Φρα.Πε.
09-03-2012, 13:36
Κάπως έτσι, μόνο που όλα γίνονται με το ποντίκι στην περίπτωση μας...

http://www.youtube.com/watch?v=k-N1N35aMY8&feature=fvst

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
09-03-2012, 13:56
Ελπίζω μόνο να παίζουν όλες οι εφαρμογές τζάμι και να μην αρχίσουν τα "γλέντια" λόγω ασυμβατότητας.....

Φρα.Πε.
09-03-2012, 14:01
Μέχρι στιγμής στα λίγα που έχω περάσει μέσα παίζουν όλα. βέβαια όλο και κάτι θα προκύψει (αλλά από drivers κυρίως) οι εφαρμογές δε βρίσκω ιδιαίτερο λόγο να μην είναι συμβατές... ολες μέσω του desktop θα δουλεύουν ενώ σίγουρα οι νέες εκδόσεις θα παίζουν μέσα και από το metro για seemless work ανευ εναλλαγών με το παραδοσιακό desktop....

Πάντως ειναι ενα μεγάλο 2πλο στοιχημα της MS απο την μια να πιάσει η νέα "φιλοσοφία" και από την άλλη να το στήσει όπως πρέπει σωστά και να γλιτώσει την κατρακύλα. Το 2ερο νομίζω το έχει καταφέρει μέχρι στιγμής ενώ το 1ο είναι υποκειμενικό και θέμα χρόνου... (για desktop, για tablets ειναι by default winner με ανάλογη υποστηριξη apps)

tmjuju
09-03-2012, 14:49
Ελπίζω μόνο να παίζουν όλες οι εφαρμογές τζάμι και να μην αρχίσουν τα "γλέντια" λόγω ασυμβατότητας.....

Εξαρτάται τι εφαρμογές θές.
Με drivers σίγουρα υπάρχει πρόβλημα.

Αλλά τι το μελετάς
Κατέβασε την δοκιμαστική έκδοση, δωρεάν είναι
Και ως συνήθως τα καλύτερα λειτουργικά είναι τα τζάμπα :D
Και ρίξε τη σε ένα άλλο partition για δοκιμή.

petasis
09-03-2012, 16:18
Δεν παρατήρησε κανείς ότι οι μέτρο-εφαρμογές καλύπτουν ΟΛΗ την οθόνη, χωρίς δυνατότητα έχεις 2 metro εφαρμογές δίπλα-δίπλα;
Αυτό είναι περιοριστικότατο για κάποιες χρήσεις.

Γενικά, τα έχω μέρες, και επιτέλους αποφάσισα: δεν ξετρελάθηκα με το νέο UI. Σαν λειτουργικό είναι ταχύτατο. Σαν επίβολή του metro, δεν θα πάει καλά στις πωλήσεις. Για ταμπλέτες, καλό είναι. Για υπολογιστή, όχι. Θέλει δουλεία για χρήση σαν επιφάνεια εργασίας.

Φρα.Πε.
09-03-2012, 16:48
μα φυσικά μπορείς να βάλεις 2 ταυτόχρονα.... και μαλιστα με το διαχωριστικο σε οτι ποσοστο θελεις, ευκολα. δες το video Που εβαλα ποιο πριν το δειχνει, το χρησιμοποιώ κι εγώ...

το mETro ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ επιφανεια εργασίας... δεν εχει αυτη την παλια λογική και το... χαος γυρω απο αυτο... για αυτο εχει και την "παλια" επιφάνεια να μας καθησυχάζει χαχααχα :ADFADF1:
οτι θελει λιγο δουλεια ναι να γινει ποιο ευελικτο, εξαλλου ειναι νωρις ακομα preview ειναι.....

takis22
09-03-2012, 16:51
http://instatic.dolcdn.gr/webstatic/2B0057FB11D2E0487BD5F3439842C570.jpg

Οσοι δεν έχετε πάρει χαμπάρι το metro style Που υπάρχει εδώ και καιρό στα wp7 καιρός να το κάνετε γιατί είναι το μέλλον.

Eεετσι....μην τυχόν και πεις οτι δε σ'αρέσει....θα βγεις απ'το κοπάδι.

Φρα.Πε.
09-03-2012, 18:00
Eεετσι....μην τυχόν και πεις οτι δε σ'αρέσει....θα βγεις απ'το κοπάδι.

Δε σε κατάλαβα.

takis22
09-03-2012, 20:29
Δε σε κατάλαβα.

Aν και η διατύπωση σου ήταν κάπως ,δεν υπονόησα κάτι άμμεσα για σένα φίλε μου........απλά ποτέ δεν μ'άρεσε η λογική του τύπου "αποφασίζομεν και διατάσσομεν" αλά MS.
Ισως λιγο offtopic :sorry:

Αυγερινός Παπαδάκης
09-03-2012, 20:54
Εγώ θα έλεγα πως το μέλλον είναι μόνο το ανοικτό λογισμικό και το μοναδικό που αξίζει τη στήριξη μας. Αρνούμαι πεισματικά να πιστέψω πως η λύση είναι να ακολουθούμε τα Windows και γενικά την μόδα της M$. Το Laptop μου πετάει με Linux και το χρησιμοποιεί αψεγάδιαστα και η γυναίκα μου.

Φρα.Πε.
09-03-2012, 22:26
Δε νομιζω οτι η δικη μου απαντηση ηταν καπως, απλα δε καταλαβα τι ειπες κ ρωτησα. Τεσπα κλεινει αυτο.

Οσο αφορα το αποφασισουμε η διατασσουμε της MS (τι να λεμε για την apple δλδ;;;;;;) δυστυχως η ευτυχως ετσι ειναι εξαλλου δε νομιζω οτι ειναι κανεις υποχρεωμενος να τα περασει. Εναλλακτικες ευτυχως ΥΠΑΡΧΟΥΝ οποτε ουτε γατα ουτε ζημια.
Αυτο που βλεπω εγω ειναι οτι παρολο που υπηρχαν οι γκρινιες για τα windows τοσα χρονια (αλλα ολοι τα χρησιμοποιουμε) πλεον που γινεται ενα μεγαλο.βημα διαφορετικοτητας, σταθεροτητας και απλοτητας παλι γκρινιες εχουμε.
Δε ξερω αν.θα ειναι για καλο η οχι το νεο λειτουργικο της MS λιγες μερες που το.χρησιμοποιω (για απλα πραγματα) μου εχει αφησει πολυ καλες εντυπωσεις.

Και οσο αφορα το μελλον που αναφερα αρχικα, εννοουσα το μελλον στο λειτουργικο της MS και την υιοθετηση του metro style παντου στις συσκευες της.

Παντως το.μονο.σιγουρο.ειναι οτι με την διαθεση αυτης.της.εκδοσης η MS θα μαζεψει feedback και.ελπιζουμε οτι.θα το.αξιοποιηση σωστα

KleKoR
09-03-2012, 22:33
Τα windows 7 είναι το καλύτερο λειτουργικό ever!

Γιαννης Σπυρου
09-03-2012, 23:15
ta δοκιμασα κι εγω , αλλα σε macbook pro μεσω parallels.

Δεν μπορω να εκφερω γνωμη για σταθεροτητα και ταχυτητα , γιατι ειναι μεσω προσωμειωσης... αλλα (το εχω ξαναπει και παλιοτερα , για windows σε κινητα), μ αρεσουν αρκετα.
Ειναι ενδιαφερουσα η εναλλακτικη προταση της MS στα Mountain Lion και iOS... και μαλιστα με εξεπληξε ευχαριστα η γρηγορη αλλαγη πλευση της MS.

Ξερει οτι αυτο ζηταει ο κοσμος , (οχι ολος φυσικα...) και προχωραει με γρηγορα βηματα.
Φυσικα, εχει ακομη δρομο και κυριως πρεπει να εδραιωσει μια καινουργια "γλωσσα" , αυτη των Gestures (που διαφερει απο την Apple καπως) ...

Το ολο εγχειρημα εχεις κυριως νοημα σε ταμπλετες, που σιγουρα θ αποτελεσει το μελλον.

Συνολικα , μ αρεσει η προταση της MS....

lykman
09-03-2012, 23:42
Μέσα στο Σ/Κ, πιστεύω θα το δοκιμάσω και εγώ, στο παλιό μου κατεβαστήρι (ΑΤΟΜ D510) που έχει μείνει ανενεργό... Εχω και έναν μικρό ssd, ελπίζω να φτάσει για το 32μπιτο.

:offtopic:

Εγώ θα έλεγα πως το μέλλον είναι μόνο το ανοικτό λογισμικό και το μοναδικό που αξίζει τη στήριξη μας. Αρνούμαι πεισματικά να πιστέψω πως η λύση είναι να ακολουθούμε τα Windows και γενικά την μόδα της M$. Το Laptop μου πετάει με Linux και το χρησιμοποιεί αψεγάδιαστα και η γυναίκα μου.

Αυγερινέ έχεις και δίκιο και άδικο ταυτόχρονα: Ναι μεν πετάνε και τα δικά μου μηχανάκια με ubuntu, ναι μεν η γυναίκα δεν δέχεται πια να μπει σε windows, ναι μεν από τότε ησύχασα και εγώ, όμως, και η Canonical με το Unity με το ζόρι προσπαθεί να μας κόψει το παλιό καλό και γνώριμο γραφικό μας περιβάλλον... κοινός παρανομαστής το ενοποιημένο look and feel για μηχανάκια με touch χειρισμό... (και εγώ παραμένω με 11.04 και Gnome πεισματικά...)

τέλος :offtopic:

vertical
09-03-2012, 23:43
Εμένα με χαλάει η έλλειψη Start Menu. Βέβαια μιλάμε για beta αλλά αν παραμείνει ως έχει, η MS θα έχει επιτύχει κάτι με τα tablets και θα έχει θάψει τα laptops/desktops. Ελπίζω να υπάρχει start menu γιατί το λειτουργικό είναι κατά τα άλλα πολύ αποκρίσιμο και σταθερό.

petasis
10-03-2012, 00:13
Μέσα στο Σ/Κ, πιστεύω θα το δοκιμάσω και εγώ, στο παλιό μου κατεβαστήρι (ΑΤΟΜ D510) που έχει μείνει ανενεργό... Εχω και έναν μικρό ssd, ελπίζω να φτάσει για το 32μπιτο.

:offtopic:

Αυγερινέ έχεις και δίκιο και άδικο ταυτόχρονα: Ναι μεν πετάνε και τα δικά μου μηχανάκια με ubuntu, ναι μεν η γυναίκα δεν δέχεται πια να μπει σε windows, ναι μεν από τότε ησύχασα και εγώ, όμως, και η Canonical με το Unity με το ζόρι προσπαθεί να μας κόψει το παλιό καλό και γνώριμο γραφικό μας περιβάλλον... κοινός παρανομαστής το ενοποιημένο look and feel για μηχανάκια με touch χειρισμό... (και εγώ παραμένω με 11.04 και Gnome πεισματικά...)

Βασικά, οι πάντες προσπαθούν να καινοτομήσουν (και η canonical με το unity, η gnome με το 3, τώρα η ms με το metro), έχοντας το νου σε χρήστες διαδικτύου, και όχι σε χρήστες υπολογιστή. Εμένα, σαν χρήστης υπολογιστή, όλα αυτά με περιορίζουν, και είναι λογικό να μην μου αρέσει κανένα.
Εμένα μου φαίνεται αδιανόητο να ψάχνω μια εφαρμογή ανάμεσα σε 150 εικονίδια/tiles/οτιδήποτε, αλλά ένας χρήστης του διαδικτύου δεν θα έχει τόσες...

Γιαννης Σπυρου
10-03-2012, 00:25
δεν χρειαζεται να ψαχνεις τιποτα... πηγαινεις στο εικονιδιο search (η πατας το αντιστοιχο key-command) και γραφεις 2-3 γραμματα της εφαρμογης, και πατας εντερ.
Ετσι γινεται χρονια τωρα στον mac, ταχυτατο και ακριβες.

Αυγερινός Παπαδάκης
10-03-2012, 01:33
lycman@ Σίγουρα το μέλλον είναι τα tablet και γι' αυτό όλοι ρίχνουν το ενδιαφέρον τους εκεί. Απλά λέω σε εποχή οικονομικής και κοινωνικής κρίσης, το ελεύθερο λογισμικό μπορεί να δώσει απείρως πιο πολλά και αξίζει να το στηρίξουμε. Και απ' τη στιγμή που κάνουμε τη δουλειά μας τέλεια, ποιος ο λόγος να πηγαίνουμε σε λύσεις M$ ή Apple;

Πιστεύω πάντως πως η M$ φοβάται τη δύναμη του Android και γενικά της Google και προσπαθεί να περιορίσει την επέλαση της επεκτείνοντας τη μονοπωλιακή πολιτική της.

Φρα.Πε.
10-03-2012, 01:35
ακριβως, και στα 7 αυτο κανω start και 2-3 γραμματα της εφαρμογής. οσες εφαργμογες ειναι συχνες στην επιφανεια η αλλιως πρωτες πρωτες στο metro. το αντιστοιχο search των 8 ειναι ακαριαιο (και οπτικα βελτιωμένο). Η φιλοσοφια του μετρο ειναι κατι σαν ζωντανη επιφανεια εργασιας οπου τα εικονιδια(tiles) παιζουν (καποια ) και ως μικρα widgets

dimitris__
10-03-2012, 09:51
Ποιος να το φανταζόταν ότι κάποια μέρα οι χρήστες των παραθύρων των Windows θα θεωρούνταν advanced χρήστες...

Αρκεί να μην το κάνουν και στα Windows 8 Server.

petasis
10-03-2012, 13:11
δεν χρειαζεται να ψαχνεις τιποτα... πηγαινεις στο εικονιδιο search (η πατας το αντιστοιχο key-command) και γραφεις 2-3 γραμματα της εφαρμογης, και πατας εντερ.
Ετσι γινεται χρονια τωρα στον mac, ταχυτατο και ακριβες.

Όλοι το έχουν, απλά δεν είναι πρακτικό. Πρέπει να αφήσεις το ποντίκι, να πας στο πληκτρολόγιο, και πίσω πάλι στο ποντίκι.
Δεν το προτιμώ...

petasis
10-03-2012, 13:22
lycman@ Σίγουρα το μέλλον είναι τα tablet και γι' αυτό όλοι ρίχνουν το ενδιαφέρον τους εκεί. Απλά λέω σε εποχή οικονομικής και κοινωνικής κρίσης, το ελεύθερο λογισμικό μπορεί να δώσει απείρως πιο πολλά και αξίζει να το στηρίξουμε. Και απ' τη στιγμή που κάνουμε τη δουλειά μας τέλεια, ποιος ο λόγος να πηγαίνουμε σε λύσεις M$ ή Apple;

Πιστεύω πάντως πως η M$ φοβάται τη δύναμη του Android και γενικά της Google και προσπαθεί να περιορίσει την επέλαση της επεκτείνοντας τη μονοπωλιακή πολιτική της.

Εγώ νομίζω ότι απλά μια εποχή τελειώνει. Το ότι οι περισσότεροι χρήστες δεν χρειάζονται υπολογιστή, ήταν γνωστό χρόνια. Σιγά σιγά αρχίζει η μετάβαση των πολλών σε άλλες συσκευές. Δεν θα είναι υπολογιστές με την πολυπλοκότητα των λειτουργικών όπως την ξέρουμε σήμερα, αλλά και οι περισσότεροι δεν το χρειάζονται αυτό.

Το ελεύθερο λογισμικό δεν είναι έτοιμο, και δεν κατόρθωσε εδώ και 20 χρόνια να γίνει έτοιμο. Απλά, δεν υπάρχει υποστήριξη.
Δεν υπάρχει κανένα παράδειγμα δημοφιλούς ελεύθερου λογισμικού χωρίς αυτό να πακεταριστεί και να κλείσει (π.χ. συσκευές apple/google), η να μην χρειάζεται ένα IT department (linux servers). Έχεις κάποιο επιτυχημένο παράδειγμα υπ' όψιν;

(Το android δεν είναι ανοικτό λογισμικό. Μόνο ο πυρήνας του είναι. Όχι το υπόλοιπο.)

petasis
10-03-2012, 13:24
ακριβως, και στα 7 αυτο κανω start και 2-3 γραμματα της εφαρμογής. οσες εφαργμογες ειναι συχνες στην επιφανεια η αλλιως πρωτες πρωτες στο metro. το αντιστοιχο search των 8 ειναι ακαριαιο (και οπτικα βελτιωμένο). Η φιλοσοφια του μετρο ειναι κατι σαν ζωντανη επιφανεια εργασιας οπου τα εικονιδια(tiles) παιζουν (καποια ) και ως μικρα widgets

Ναι, αλλά δεν σε ενοχλεί που αφήνεις το ποντίκι για να πας στο πληκτρολόγιο;

kernel panic
10-03-2012, 14:49
...

είναι παντού τελικά ο πιγκουίνος :grinning-smiley-043

Εμένα με χαλάει η έλλειψη Start Menu. Βέβαια μιλάμε για beta αλλά αν παραμείνει ως έχει, η MS θα έχει επιτύχει κάτι με τα tablets και θα έχει θάψει τα laptops/desktops. Ελπίζω να υπάρχει start menu γιατί το λειτουργικό είναι κατά τα άλλα πολύ αποκρίσιμο και σταθερό.
εν έτη 2012 υπάρχουν άπειρα dock και launcher εκεί έξω, ποιο ηλίθιο πράμα από το start menu με το χάος του στα μενού δεν νομίζω να υπάρχει
είναι όμως λαβύρινθος για δυνατούς λύτες

...
Το ελεύθερο λογισμικό δεν είναι έτοιμο, και δεν κατόρθωσε εδώ και 20 χρόνια να γίνει έτοιμο. Απλά, δεν υπάρχει υποστήριξη.
Δεν υπάρχει κανένα παράδειγμα δημοφιλούς ελεύθερου λογισμικού χωρίς αυτό να πακεταριστεί και να κλείσει (π.χ. συσκευές apple/google), η να μην χρειάζεται ένα IT department (linux servers). Έχεις κάποιο επιτυχημένο παράδειγμα υπ' όψιν;

(Το android δεν είναι ανοικτό λογισμικό. Μόνο ο πυρήνας του είναι. Όχι το υπόλοιπο.)

οκ. ότι πεις απλά να σε ενημερώσω ότι όταν το kde είχε tiling όλοι οι άλλοι έλεγαν τι είναι τούτο
άσχετα που δεν το χρησιμοποιώ είναι μακράν το καλύτερο DE, και ο dolphin πολύ μπροστά από οποιονδήποτε άλλον file manager

το δοκιμάζω σε vm και έχει πλάκα, έχει σίγουρα δρόμο μπροστά του
πολύ ενοχλητικό το μια desktop μια metro

petasis
10-03-2012, 14:57
είναι παντού τελικά ο πιγκουίνος :grinning-smiley-043

εν έτη 2012 υπάρχουν άπειρα dock και launcher εκεί έξω, ποιο ηλίθιο πράμα από το start menu με το χάος του στα μενού δεν νομίζω να υπάρχει
είναι όμως λαβύρινθος για δυνατούς λύτες

οκ. ότι πεις απλά να σε ενημερώσω ότι όταν το kde είχε tiling όλοι οι άλλοι έλεγαν τι είναι τούτο
άσχετα που δεν το χρησιμοποιώ είναι μακράν το καλύτερο DE, και ο dolphin πολύ μπροστά από οποιονδήποτε άλλον file manager

το δοκιμάζω σε vm και έχει πλάκα, έχει σίγουρα δρόμο μπροστά του
πολύ ενοχλητικό το μια desktop μια metro

Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Κάτι ξέρω και εγώ από kde, ειδικά αν είμαι ο άνθρωπος που έκανε το 1ο port του KDE 1.0 σε solaris. :smile:
Μέχρι την έκδοση 3 το χρησιμοποιούσα. Το 4, το βλέπω σε τακτά διαστήματα, δεν θα το έλεγα πλέον εύχρηστο.

Φρα.Πε.
10-03-2012, 18:15
Ναι, αλλά δεν σε ενοχλεί που αφήνεις το ποντίκι για να πας στο πληκτρολόγιο;

οχι το αριστερο χέρι καθεται... 2 γραμματα πατας και το βρηκες, ειδικα στα win8 οπου και αν εισαι στο metro με το που ακουμπησεις στο πληκτρολογιο Μπαινει σε search. ειναι ταχυτατο σε σχεση μετο ψαξιμο στο μενου του παλαιου start απλα πρεπει να το δοκιμασεις. μολις το συνηθησεις δε, ειναι απιαστο, εχω περασει πολλα secs idle κοιταζοντας το μενου του Start διχως να βρισκω αυτο που θελω (ασχετα αν ηταν μπροστα μου αλλα ειχα χαζεψει)

KleKoR
10-03-2012, 18:30
Στο desktop με το κουμπί με το σήμα των windows και το f μπαίνεις στη αναζήτηση... επίσης πλέον πάλι με το κουμπί με το σήμα των windows και το space αλλάζεις γλώσσα... mac look like

lykman
11-03-2012, 21:14
πλάκα έχουν τελικά...

naxian
29-03-2012, 16:17
τα win 8 ειναι πολυ ποιο γρηγορα(καλητερη διαχειρηση στους πορους ραμ κλπ) απο whs2011 και αρκετα ποιο γρηγορα απο win7 στο hp microserver που τα εβαλα http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/83772-HP-Microserver?p=1056408839#post1056408839 το copy εχει πλακα :)

78314

BillyVan
31-03-2012, 00:40
Για οποιον θελει στα 8αρια το γνωστο start button

http://www.stardock.com/products/start8/

δοκιμασε κανεις copy / paste μεγαλα αρχεια και με τι ταχυτητες ?

Σε μενα παντως σε 2 pc ενω ξεκινανε με 100mbyte/sec πεφτει σχετικα γρηγορα στα 45-50, στα 7 ειμαι σταθερα πανω απο 85.

John Locke
31-03-2012, 01:31

Ποιος στο είπε αυτό; Πραγματικά μου έκανε εντύπωση, που δεν σου απάντησε κανείς.

Το android είναι ανοιχτότατο λειτουργικό. Ο πυρήνας είναι GPL (αφού προέρχεται από το linux, δεν θα μπορούσε να είναι κάτι άλλο), ενώ ο υπόλοιπος κώδικας διανέμεται με apache license.

petasis
31-03-2012, 17:04
Ποιος στο είπε αυτό; Πραγματικά μου έκανε εντύπωση, που δεν σου απάντησε κανείς.

Το android είναι ανοιχτότατο λειτουργικό. Ο πυρήνας είναι GPL (αφού προέρχεται από το linux, δεν θα μπορούσε να είναι κάτι άλλο), ενώ ο υπόλοιπος κώδικας διανέμεται με apache license.

Μέρος του android αναπτύσσεται εν κρυπτώ, και δίνεται στην δημοσιότητα όποτε θέλει η google. Αυτό δεν είναι open source, είναι όποτε θέλω source.
Ανεπανάληπτο παράδειγμα η διάθεση της έκδοσης 3, με την 1η συσκευή να κυκλοφορεί 24 Φεβρουαρίου 2011, και τον κώδικα να δίνεται Νοέμβρη του 2011 (μαζί με το 4).
Ανοικτό λογισμικό με να κυκλοφορούν binaries επί 9 μήνες, χωρίς πρόσβαση στον κώδικα, δεν έχω ξαναδεί. Νέα "ήθη"...
Εγώ (σαν παραδοσιακός open source developer) κρατάω αποστάσεις από τέτοια "ανοικτού κώδικα" projects, που πρέπει να υπογράψεις συμβόλαιο μεταφοράς του intellectual property στην google για να συνεισφέρεις.

Το android δεν είναι ανοικτό λογισμικό, απλά κάποιες εκδόσεις έχουν δοθεί με άδειες ανοικτού λογισμικού. Η ανάπτυξη γίνεται εν κρυπτώ.

John Locke
01-04-2012, 10:38
Από τη μία λες ότι είσαι open source developer (και άρα υποστηρικτής του ανοιχτού λογισμικού), ενώ από την άλλη, έγραψες παραπάνω ότι δεν ξέρεις κανένα επιτυχημένο παράδειγμα δημοφιλούς ελεύθερου λογισμικού (δηλαδή Firefox, LibreOffice, Apache, GIMP, κτλ τι είναι για σένα; ;)). Νομίζω ότι αντιλαμβάνεσαι, πόσο αντιφατικά ακούγονται όλα αυτά.

Anyway, όσον αφορά το θέμα του android τώρα. Το ότι η google ελέγχει απόλυτα την ανάπτυξη του συστήματος και δεν αφήνει τον οποιονδήποτε να παρακολουθεί και να συμμετέχει καθημερινά στην εξέλιξη του συστήματος, είναι ένα γεγονός για το οποίο έχει δεχτεί αρκετή κριτική από κάποιους. Από πουθενά όμως, δεν προκύπτει ότι είναι υποχρεωμένη να κάνει κάτι τέτοιο. Ούτε βέβαια αυτό συνεπάγεται ότι το android είναι κλειστό.

Επομένως, το να ισχυρίζεται κανείς ότι το android δεν είναι ανοιχτό (ενώ διανέμεται υπό GPL και apache license), είναι πολύ απλά αναληθές.

petasis
01-04-2012, 14:37
Από τη μία λες ότι είσαι open source developer (και άρα υποστηρικτής του ανοιχτού λογισμικού)
Δεν είμαι υποστηρικτής κάποιου τύπου λογισμικού. Απλά έχω γράψει και ανοικτό λογισμικό. Και χρησιμοποιώ και κλειστό λογισμικό.

, ενώ από την άλλη, έγραψες παραπάνω ότι δεν ξέρεις κανένα επιτυχημένο παράδειγμα δημοφιλούς ελεύθερου λογισμικού (δηλαδή Firefox, LibreOffice, Apache, GIMP, κτλ τι είναι για σένα; ;)). Νομίζω ότι αντιλαμβάνεσαι, πόσο αντιφατικά ακούγονται όλα αυτά.
Καθόλου. Δεν αναφερόμουν σε εφαρμογές, αλλά σε λειτουργικά. Λειτουργικό είναι το θέμα του νήματος. Αν θες να μιλήσουμε για εφαρμογές:
Firefox: ξεκίνησε από εταιρία, σαν κλειστός κώδικας. Είναι αρκετά καλό, αλλά σαν κώδικας μαντάρα, μη διαχειρίσιμος. Λόγω του ότι είναι κακογραμμένος, οι συντηρητές του δεν κατάφεραν ποτέ να δώσουν ένα σταθερό API για ενσωμάτωση σε άλλες εφαρμογές, και πρόσφατα διέκοψαν και κάθε σχετική υποστήριξη.
LibreOffice: Η τρέχουσα (μέχρι τον επόμενο τσακωμό και το επόμενο fork) toy Star Office (φτιάχτηκε επίσης από εταιρία). Ερασιτεχνικό, ασύμβατο με office (σε βαθμό καταστροφής εγγράφων). Χρησιμοποιήθηκε σαν μέσο πίεσης για "ανοικτά φορμά αποθήκευσης". Και παρότι η microsoft άνοιξε τα φορμά της το 2008 (!), ακόμα ασύμβατο είναι.
Apache: ένας οργανισμός συνονθύλευμα από διάφορα μικρά (αφημένα) projects. Πρόσφατο μέλος το open office (η προηγούμενη ονομασία του "libre office"). Ξεχωρίζει ο HTTP server του, που είναι πολύ καλός.
GIMP: ένα απλοϊκό πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας. Δωρεάν, αλλά με ανάλογες δυνατότητες. Για να σχεδιάσεις ένα τετράγωνο σου βγαίνει η πίστη. Κακή αρχιτεκτονική, με δεκάδες μικρά εκτελέσιμα, που σκοτώνουν την απόδοση. Χρειάζεται περισσότερο χρόνο να ξεκινήσει στα windows, από το ίδιο το λειτουργικό.

Anyway, όσον αφορά το θέμα του android τώρα. Το ότι η google ελέγχει απόλυτα την ανάπτυξη του συστήματος και δεν αφήνει τον οποιονδήποτε να παρακολουθεί και να συμμετέχει καθημερινά στην εξέλιξη του συστήματος, είναι ένα γεγονός για το οποίο έχει δεχτεί αρκετή κριτική από κάποιους. Από πουθενά όμως, δεν προκύπτει ότι είναι υποχρεωμένη να κάνει κάτι τέτοιο. Ούτε βέβαια αυτό συνεπάγεται ότι το android είναι κλειστό.

Φυσικά δεν είναι υποχρεωμένη να κάνει ανοικτά την ανάπτυξη. Μόνο open source λογισμικά το κάνουν αυτό.
Άλλωστε, κάθε ανοικτό λογισμικό κυκλοφορεί συσκευές στο εμπόριο επί 10 μήνες με τους "κολλητούς" κατασκευαστές, χωρίς να δίνει τον κώδικα... Όταν η trolltech έκανε το ίδιο (κλειστή ανάπτυξη και κώδικα ανά διαστήματα), κατηγορήθηκε σφοδρά, και η "κοινότητα" έφτιαξε το gnome. Τώρα, επειδή την εταιρία την λένε google, τίποτα; Καμιά αντίδραση;

Επομένως, το να ισχυρίζεται κανείς ότι το android δεν είναι ανοιχτό (ενώ διανέμεται υπό GPL και apache license), είναι πολύ απλά αναληθές.
Ανοικτό δεν είναι να δεις τον κώδικα. Ανοικτό είναι να είσαι ελεύθερος να συνεισφέρεις, και να διατηρείς το copyright του κώδικα που έγραψες. Όχι να υπογράφεις συμβόλαια που δωρίζεις την εργασία σου στην google. Αυτό είναι εκμετάλλευση, όχι ανοικτό λογισμικό.

Sorath
01-04-2012, 15:01
Με την σκέψη ότι, όταν στην εταιρία που εργάζομαι, αναβαθμίσαμε σε 400 χρήστες το Office απο 2003 σε 2010, χάσανε το shortcut στο dekstop και δεν γνώριζαν οτι μέσω του κουμπιού Start υπάρχουν όλες οι εφαρμογές, τελικά το metro ui είναι πιο εύκολα αποδεκτό απο τους αρχάριους χρήστες σε σχέση με τους προχωρημένους!

Απο την άλλη, ναι θέλει εξοικείωση το νέο ui, αλλά ρε γαμώτο μόνο η MS καταφέρνει να αλλάζει πράγματα που γίνονταν με ένα κλικ, και πλεον να γίνονται με περισσότερα. Το πιο απλό παράδειγμα; Πριν πάταγες Start για να κάνεις Shutdown! Τώρα; Πας στα Settings(!!!)

Επι της ευκαιρίας. Ανέβασα και Windows 8 Server. Κι εκεί η ίδια λογική. Το metro ui δεν είναι σε πρώτο φόντο, αλλά υπάρχει. Ουσιαστικά υπάρχει ένα Server Management όπου απο εκεί μπορείς να κάνεις τα πάντα. Συνολικά, μου άφησε πολύ καλή εικόνα ως server λειτουργικό. Βέβαια, ο τρόπος που κάνεις log-in ειδικά όταν θες να μεταφερθείς σε άλλο account, είναι απλά τραγικός...

John Locke
01-04-2012, 15:31
@petasis

Καταρχήν το ότι έβγαλες λίγο-πολύ άχρηστο, ανοιχτό λογισμικό που χρησιμοποιούν εκατοντάδες χιλιάδες χρήστες είναι μια άποψη. Τέσπα, δεν θα επιμείνω σε αυτό, ο καθένας είναι ελεύθερος να διατυπώνει την άποψή του. Ας βγάλουν τα συμπεράσματά τους οι αναγνώστες του παρόντος thread.

Αυτά που λες όμως περί δήθεν συμβολαίων και δωρεών στη google κτλ. δεν ισχύουν. Μπορείς να πάρεις να πάρεις τον κώδικα του android και να δημιουργήσεις και να διανείμεις το δικό σου fork (σεβόμενος πάντα τη GPL και την apache license). Αν αυτό δεν είναι ανοιχτό λογισμικό, τότε τι είναι;

Επίσης, αν το android δεν είναι ανοιχτό λογισμικό (σύμφωνα με όσα γράφεις), τότε πως υπάρχει το cyanogenmod, το miui, οι αμέτρητες custom roms και mods για κάθε κινητό;

Επίσης, για την ιστορία, η wikipedia πιστεύει ότι το android είναι ανοιχτό λογισμικό.

http://en.wikipedia.org/wiki/AOSP#Licensing

Εσύ συνέχισε να πιστεύεις ότι θέλεις. Τέλος από μένα και ζητώ συγνώμη από τους mods για τα off-topic μηνύματα. :offtopic:

petasis
01-04-2012, 16:02
@petasis

Καταρχήν το ότι έβγαλες λίγο-πολύ άχρηστο, ανοιχτό λογισμικό που χρησιμοποιούν εκατοντάδες χιλιάδες χρήστες είναι μια άποψη. Τέσπα, δεν θα επιμείνω σε αυτό, ο καθένας είναι ελεύθερος να διατυπώνει την άποψή του. Ας βγάλουν τα συμπεράσματά τους οι αναγνώστες του παρόντος thread.

Αν πάμε βάσει δημοτικότητας, αυτοί που δεν το χρησιμοποιούν είναι σημαντικά περισσότεροι. Αλλά από πότε η δημοτικότητα είναι το βασικό κριτήριο;

Αυτά που λες όμως περί δήθεν συμβολαίων και δωρεών στη google κτλ. δεν ισχύουν. Μπορείς να πάρεις να πάρεις τον κώδικα του android και να δημιουργήσεις και να διανείμεις το δικό σου fork (σεβόμενος πάντα τη GPL και την apache license). Αν αυτό δεν είναι ανοιχτό λογισμικό, τότε τι είναι;

Φυσικά και δεν ισχύουν. Αυτό εδώ είναι απλά πρωταπριλιάτικο αστείο: http://source.android.com/source/cla-individual.html

Επίσης, αν το android δεν είναι ανοιχτό λογισμικό (σύμφωνα με όσα γράφεις), τότε πως υπάρχει το cyanogenmod, το miui, οι αμέτρητες custom roms και mods για κάθε κινητό;
Παράνομα, όπως παράνομα υπάρχουν και εκατοντάδες roms για windows mobile.

Επίσης, για την ιστορία, η wikipedia πιστεύει ότι το android είναι ανοιχτό λογισμικό.

A, εντάξει... Τώρα πείστηκα... Αν το γράφει η wikipedia...

Εσύ συνέχισε να πιστεύεις ότι θέλεις. Τέλος από μένα και ζητώ συγνώμη από τους mods για τα off-topic μηνύματα. :offtopic:

Μπορεί εκτός θέματος, αλλά καλό είναι να ψάχνουμε λίγο τα θέματα, και να τα βλέπουμε και λίγο κριτικά.

kernel panic
01-04-2012, 19:22
δεν ξέρω τι κάνει η google και αν πατάει το gpl ούτε είμαι fan της (το αντίθετο θα έλεγα, ακόμα και για search χρησιμοποιώ duckduckgo, για chrome ούτε λόγος) αλλά και στο κερνελ εάν δεν θέλει ο linus δεν περνάει καμία γραμμή
αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό
δεν αδειάζεις έτσι απλά το open source και την κοινότητα όμως, τπ ο κάθε ένας έχει την άποψή του
πόσο πούλαγε η m$ το whs2011 είπαμε ? πόσο κάνει τώρα με τα nas ? πόσο ?????????? :flipout::flipout::flipout:(και δεν μιλάω για αυτούς που ούτως η άλλος θα επέλεγαν μια διανομή linux για το server τους)

petasis
01-04-2012, 20:08
Η google δεν δίνει κάτι με άδεια GPL, οπότε το GPL δεν την αφορά. Μόνο kernel modules, που αυτά υποχρεωτικά πρέπει να δώσει με GPL. Για τα υπόλοιπα, έχει επιλέξει άλλη άδεια χρήσης (Apache 2.0).

naxian
09-04-2012, 15:35
και για να γυρίσουμε οντοπικ win 8 server (http://www.microsoft.com/en-us/server-cloud/windows-server/v8-default.aspx)beta

1.storage space
2.Hyper-V architecture (Server Virtualization)
3.ReFS filesystem

tmjuju
13-05-2012, 09:51
Redesigning chkdsk and the new NTFS health model

http://blogs.msdn.com/b/b8/archive/2012/05/09/redesigning-chkdsk-and-the-new-ntfs-health-model.aspx

http://blogs.msdn.com/cfs-file.ashx/__key/communityserver-blogs-components-weblogfiles/00-00-01-29-43-metablogapi/7357.Picture_5F00_1_5F00_thumb_5F00_3C215244.png

Έρχονται αλλαγές στο checkdisk :-)

Portioli
05-06-2012, 22:10
Δεν εχει ακομα κατι διαφορετικο , άλλα το preview των windows 8 δεν εχει wmc.
Για να το κατεβάσετε θελει μια μικρη διαδικασία :

Swipe in from the right edge of the screen, and then tap Search.
(If you're using a mouse, point to the upper-right corner of the screen, and then click Search.)

Enter add features in the search box, and then tap or click Add features to Windows 8.

Tap or click I already have a product key.

Enter this product key: MBFBV-W3DP2-2MVKN-PJCQD-KKTF7 and then click Next.

Select the checkbox to accept the license terms and then click Add features.

Your PC will restart and Windows Media Center will now be on your PC and the tile will be pinned to the Start screen.

Πηγή: Adding Windows Media Center to the Windows 8 Release Preview
(http://www.missingremote.com/news/2012-06-05/adding-windows-media-center-windows-8-release-preview)

Portioli
06-07-2012, 16:48
Microsoft Sets Aggressive $39.99 Price for Windows 8 Pro Upgrade

http://www.cepro.com/images/uploads/win8_logo_300px.jpg

We set out to make it as easy as possible for everyone to upgrade to Windows 8. Starting at general availability, if your PC is running Windows XP, Windows Vista, or Windows 7 you will qualify to download an upgrade to Windows 8 Pro for just $39.99 in 131 markets. And if you want, you can add Windows Media Center for free through the “add features” option within Windows 8 Pro after your upgrade.

Περισσότερα: http://www.cepro.com/article/microsoft_sets_aggressive_39.99_price_for_windows_ 8_pro_upgrade/ &
http://windowsteamblog.com/windows/b/bloggingwindows/archive/2012/07/02/upgrade-to-windows-8-pro-for-39-99.aspx

Portioli
25-07-2012, 12:43
Hardware accelerating everything: Windows 8 graphics :
http://blogs.msdn.com/b/b8/archive/2012/07/23/hardware-accelerating-everything-windows-8-graphics.aspx

With Windows 8 we set out to enable all applications to have the beautiful and high-performance graphics enabled by modern graphics hardware. This work builds on the well-established foundations of DirectX graphics, which have been providing an increasing breadth of APIs and capabilities. In Windows 7, we expanded the capabilities of DirectX to provide a common hardware-accelerated graphics platform for a broader range of applications. Whereas previously, DirectX mainly provided 3-D graphics, we added functionality for what we call “mainstream” graphics. Mainstream uses center on the typical desktop applications most people find themselves using every day, including web browsers, email, calendars, and productivity applications. Windows 7 added two new components to DirectX: Direct2D for two-dimensional graphics (shapes, bitmaps, etc.) and DirectWrite for handling text. Both of these additions not only focused on performance but also on delivering high-quality 2-D rendering. With these additions, DirectX became a hardware-accelerated graphics platform for all types of applications. Indeed, we showed what a typical application could achieve by using DirectX when Internet Explorer 9 brought hardware-accelerated graphics to the web. WinRT bring these capabilities to the full range of new Windows 8 applications. In this post, authored by Rob Copeland the group program manager on our Graphics team, we look at the details behind the scenes in enabling this new class of graphical application. --Steven

Portioli
13-10-2012, 23:41
http://cdn-static.zdnet.com/i/story/70/00/005685/windows-8-pro-upgrade.jpg

Aνακοινώθηκαν οι τιμές για τα Windows 8:

Windows 8 Professional Upgrade - $69.99 (save $130)
Windows 8 Pro Pack – Product Key Card (no media) - $69.99 (save $30)
Windows 8 (Full Version) – OEM $99.99
Windows 8 Pro (Full Version) – OEM $139.99

Περισσότερα: Windows Blog (http://windowsteamblog.com/windows/b/bloggingwindows/archive/2012/10/12/reserve-your-copy-of-windows-8-pro-and-pre-order-windows-8-pcs-today.aspx) , Ζdnet (http://www.zdnet.com/prices-and-packaging-for-windows-8-go-public-7000005685/), engadget (http://www.engadget.com/2012/10/12/windows-8-packaging-and-pricing-revealed/)

dimitris__
13-10-2012, 23:54
Οι retail τιμές για το full προιόν θα είναι κανα 350άρι πάλι δηλαδή...

Portioli
26-10-2012, 15:44
Επίσημη πρεμιέρα σήμερα για τα Windows 8

http://windows.microsoft.com/el-GR/windows-8/meet

loufjohn
26-10-2012, 21:34
Τι διαφερει DSP απο την retail;

loufjohn
26-10-2012, 21:34
Απο το διαδυκτιο κατεβαινει με 29,90

petros37
26-10-2012, 23:09
Προσπαθω να κανω παραγγελια το DVD αλλα οταν βαζω τον ταχυδρομικο μου κωδικα μου βγαζει το μυνημα ( ταχυδρομικος κωδικας χρησιμοποιηστε εγκυρη μορφη ) και δεν με αφηνει να συνεχισω .

Το εχει κανει σε κανεναν αλλο αυτο ?

KleKoR
26-10-2012, 23:29
Αντί για πχ 12345 βάλε 123 45

Simos.I
27-10-2012, 01:10
.....................έρχονται τα καινούργια Vista?

Φρα.Πε.
27-10-2012, 02:07
.....................έρχονται τα καινούργια Vista?

????

Φρα.Πε.
27-10-2012, 08:40
Δεν άντεξα, τα 29.90 ηταν πολυ δελεαστικά οπότε προχώρησα σε αγορά και τα πέρασα πάνω απο τα 8αρια Beta.
Πολλές αλλαγές, ελάχιστα ποιο βαρυ απο την beta, ακόμα περισσότερο touch friendly... βρισκόμαστε σε καλό δρόμο...

PS αυτο που δε κατάλαβα ειναι τι Licence ακριβως έχω και πως θα τα περάσω πάνω σε καθαρό σκληρο

toliskot
27-10-2012, 09:04
Αν είναι για επιχείρηση το download σε καλύπτει σε πιθανό έλεγχο ?

Φρα.Πε.
27-10-2012, 09:06
Αν τυπωσεις το τιμολόγιο που δινει, γιατι όχι?

ΘΟΔΩΡΗΣ ΒΟΓΙΑΤΖΗΣ
27-10-2012, 10:07
...μια απορια..εκανα και εγω αναβαθμιση στα 8 αλλα δεν εχω εικονα βιντεο ..εχω μονο μαυριλα και ηχο!και με τον mpc-hc τα ιδια...αν κατεβασω το media player pack θα μου παιζουν?

toliskot
27-10-2012, 11:37
Αν τυπωσεις το τιμολόγιο που δινει, γιατι όχι?

Έχει αλλάξει η νομοθεσία ? Ήξερα ότι πρέπει να έχεις πάνω στην μονάδα κολλημένο το καρτελάκι ''proof of licence'' όπου αναγράφεται και το product key.

Φρα.Πε.
27-10-2012, 12:05
Έχει αλλάξει η νομοθεσία ? Ήξερα ότι πρέπει να έχεις πάνω στην μονάδα κολλημένο το καρτελάκι ''proof of licence'' όπου αναγράφεται και το product key.

Δε μου εχει τυχει έλεγχος αλλα δε καταλαβαινω το λόγο γιατι δεν περνάει το τιμολογιο (στο οποιο αναφέρεται το product key εξαλλου!) ως απόδειξη νομιμης κατοχής!

Στο ζουμί τώρα:

Ενω με τα beta στο laptop έπαιζαν όλα, πλέον με την πλήρη έκδοση έχω πολλές ασυμβατότητες υλικού και δεν περνάνε φυσικά ούτε οι οδηγοί από τα 7! :/
Η HP κάπου διάβασα οτι θα δώσει οδηγούς σχεδόν σε όλες τις συσκευές από τέλη '11 μέχρι τώρα... για να δούμε...

loufjohn
27-10-2012, 12:47
ναι

Δημήτρης Δημητρακούδης
27-10-2012, 15:11
Τι διαφερει DSP απο την retail;

Η DSP πωλείται μόνο μαζί με καινούργιο υπολογιστή και δεν μπορεί (νόμιμα) να εγκατασταθεί σε άλλο υπολογιστή (π.χ. σε περίπτωση που τον αναβαθμίσεις με νέο motherboard & CPU).

Η retail δεν έχει τέτοιους περιορισμούς. Την αγοράζεις και την εγκαθιστάς σε όποιο (έναν κάθε φορά, προφανώς) υπολογιστή.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
27-10-2012, 15:24
εαν εχουμε εγκατεστημενα win7 home premium,μπορουμε σε 2ο partition να περασουμε win8 και να εχουμε dualboot?
το εχει δοκιμασει κανεις?

Φρα.Πε.
27-10-2012, 15:55
Δυσκολα τα πράγματα, με συνοπτικες διαδικασιες εμένα μου τα πεταξε όλα και περασε απο την αρχη δίχως να με ρωτήσει τιποτα. Ισως με δισκάκι και οχι με αυτόματο installation να γίνεται αυτό που λες.

Πάντως για τους νεοεισερχόμενους στα win8 οπωσδήποτε δειτε αυτα τα 50tips (http://www.techradar.com/news/software/operating-systems/50-windows-8-tips-tricks-and-secrets-1028220/page:1#articleContent) θα σας απαλλάξουν απο πολύ ψάξιμο...

Οσο παίζω μαζί τους στην κανονική έκδοση, τόσο περισσότερο μου αρέσουν... σίγουρα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης (κυρίως γραφικά, επιλογες στα apps κλπ) αλλά σαν εμπειρία δεν υπάρχει καμμια σχέση με άλλα win.... σαν tablet δε ακόμα καλύτερα, και ετσι δικαιολογείται η ύπαρξη της RT έκδοσης για χρήση αποκλειστικά σαν tablet με το ιδιο GUI....

Τα apps είναι φτωχά ακόμα σε αριθμο αλλά προβλέπω να γίνεται σύντομα χαμός!!! 3 κόσμοι σε 1 (desktop/laptop/tablet) κάτω από 1 OS και δυνατότητα αυτόματου συγχρονισμού μεταξύ τους....., με άλα apple no brainer λογική, καρά smooth GUI και νεανικό look έπεσαν όλα τα κάστρα της αντίπαλης όχθης...

PS η αλλαγή είναι μεγάλη, πολλοί θα ξενίσουν... αλλά ο χρόνος θα δείξει!

leo06
27-10-2012, 17:54
κατά την μεταφορά αρχείων γιατί δεν μου εμφανίζει την ταχύτητα μεταφοράς?

andre74
27-10-2012, 18:49
Τελικά εκτός από το να αχρηστευτεί το παλιό μας hardware γρηγορότερα, βρήκατε κάποιο άλλο σημαντικό λόγο να τα περάσουμε κι εμείς;
Χωρίς οθόνη αφής, έχει νόημα να φύγουμε από τα 7άρια;

lykman
27-10-2012, 18:51
Τελικά εκτός από το να αχρηστευτεί το παλιό μας hardware γρηγορότερα, βρήκατε κάποιο άλλο σημαντικό λόγο να τα περάσουμε κι εμείς;

βασικά είναι πολύ καλή ευκαιρία (λόγω της πολύ χαμηλής τιμής) να περάσουμε νόμιμο λειτουργικό... Οταν π.χ. έχουν 100Ε τα 7ΗΡ.

KleKoR
27-10-2012, 18:58
βασικά είναι πολύ καλή ευκαιρία (λόγω της πολύ χαμηλής τιμής) να περάσουμε νόμιμο λειτουργικό... Οταν π.χ. έχουν 100Ε τα 7ΗΡ.

μόνο αυτό, συμφωνώ απόλυτα.

εδώ ψήνομαι να τα πάρω και εγώ.

ερώτηση, με 30 ποια έκδοση παίρνεις;

αλλιώς κανένα νόημα...

σε touch screen αλλάζουν τα πράγματα...

Portioli
27-10-2012, 19:02

πως αχρηστεύει το παλιό σου hardware;

lykman
27-10-2012, 19:09
δοκίμασα σε ένα λάπτοπ (το μόνο που έχει ξεμείνει χωρίς γνήσιο λειτουργικό, παντού αλλού έχω πάρει άδειες, έχω και πολλά πισιά γμτ), το οποίο είναι γενιάς centrino, δλδ μονοπύρηνος intel pentium mobile, και μου έβγαλε ο βοηθός εγκατάστασης ότι δεν βρίσκει / δεν υποστηρίζει κάτι ΡΑΕ, NΧ...

τα PRO από ότι λέει δίνονται σε αυτή την τιμή.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
27-10-2012, 19:11

δηλαδη με 30 ευρω-Online αγορας-παιρνουμε ενα πληρες και οχι upgrade λειτουργικο?
το πλαισιο παντως τα εχει 59,90...(upgrade εκδοση)
2πλασια τιμη?μηπως παιζει τιποτε αλλο..?

Φρα.Πε.
27-10-2012, 19:18
Εγω νομιζω ειναι upgrade φοβομουν οτι δε θα προχωραγε πανω απο τα beta αλλα τα περασε κ τα ενεργοποιησε κνονικα. Στο επομενο format δεν εχω ιδεα τι θα γινει

lykman
27-10-2012, 19:20
βρε παίδες, τα λέει όλα στην σχετική σελίδα...

http://windows.microsoft.com/el-GR/windows/buy

μαζί και αυτό:

* Η προσφορά ισχύει από 26 Οκτωβρίου 2012 έως 31 Ιανουαρίου 2013 και περιορίζεται σε πέντε άδειες αναβάθμισης για κάθε πελάτη. Για να εγκαταστήσουν τα Windows 8 Pro, οι πελάτες πρέπει να χρησιμοποιούν Windows XP SP3, Windows Vista ή Windows 7. Η τιμολόγηση διαφέρει ανάλογα με την περιοχή και τον κάθε ανεξάρτητο μεταπωλητή και εξαρτάται από μια σειρά συγκεκριμένων παραγόντων, όπως η συναλλαγματική ισοτιμία, οι τοπικοί φόροι, τέλη, χρεώσεις, οι συνθήκες της τοπικής αγοράς και άλλα θέματα τιμολόγησης.Η πραγματική τιμή που θα πληρώσετε ίσως να είναι μεγαλύτερη από τη διαφημιζόμενη τιμή, εξαιτίας αυτών των πρόσθετων παραγόντων. Δείτε όλες τις λεπτομέρειες της ειδικής προσφοράς μας.

Αν κάνετε κλικ στην επιλογή "Λήψη των Pro" θα εγκατασταθεί και θα εκτελεστεί ο Βοηθός αναβάθμισης των Windows 8, ο οποίος σας επιτρέπει να μάθετε αν ο υπολογιστής σας μπορεί να αναβαθμιστεί σε Windows 8 Pro, δημιουργεί μια αναφορά συμβατότητας και μετά σας καθοδηγεί στα βήματα αγοράς, λήψης και εγκατάστασης. Εκτελέστε το Βοηθό αναβάθμισης των Windows 8 για να βεβαιωθείτε ότι το PC σας μπορεί να αναβαθμιστεί σε Windows 8 Pro, πριν από την αγορά. Μπορείτε να εκτελέσετε το Βοηθό χωρίς να έχετε κάνει την αγορά. Ο Βοηθός αναβάθμισης θα συλλέξει κάποιες πληροφορίες σχετικά με την πιθανή εμπειρία αναβάθμισής σας. Μάθετε περισσότερα για την προστασία των προσωπικών δεδομένων και το Βοηθό αναβάθμισης.

Αν αγοράσετε ένα νέο υπολογιστή που διαθέτει προεγκατεστημένα τα Windows 8 και αργότερα τον αναβαθμίσετε με τα Windows 8 Pro Pack, το Windows 8 Media Center Pack, μια έκδοση σύμβασης πολλαπλών αδειών ή μια έκδοση λιανικής πώλησης, δεν θα μπορείτε να εγκαταστήσετε εφαρμογές που παρέχονται αποκλειστικά από τον κατασκευαστή του υπολογιστή σας μέσω του Windows Store.

Φρα.Πε.
27-10-2012, 19:26
Ναι ωραια ολα αυτα αλλα εγω τι αναβαθμιση εκανα λοιπον απο τα 8αρια beta;;;;

leo06
27-10-2012, 19:30
μπορείτε να κάνετε και clean install, εγώ αυτό έκανα, κατέβασα το iso τον 8 το έκαψα σε dvd reboot-format-install

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
27-10-2012, 19:33
αρα ειναι upgrade και οχι για καθαρη εγκατασταση(με οτι αυτο συνεπαγεται).
παλι ομως καλη τιμη για αναβαθμιση.

Kostas_Y
27-10-2012, 19:34
μπορείτε να κάνετε και clean install, εγώ αυτό έκανα, κατέβασα το iso τον 8 το έκαψα σε dvd reboot-format-install

Με την έκδοση των €30;
Αν είναι έτσι, να πάρω δυο-τρία http://www.kolobok.us/smiles/mini/biggrin_mini2.gif

leo06
27-10-2012, 19:36
Με την έκδοση των €30;
Αν είναι έτσι, να πάρω δυο-τρία http://www.kolobok.us/smiles/mini/biggrin_mini2.gif

ναι,με αυτήν
και απο εδώ http://windows.microsoft.com/el-gr/windows-8/feature-packs μπορείς να κατεβάσεις το windows media center αφού δεν είναι εγκατεστημένο

leo06
27-10-2012, 19:39
αρα ειναι upgrade και οχι για καθαρη εγκατασταση(με οτι αυτο συνεπαγεται).
παλι ομως καλη τιμη για αναβαθμιση.

δεν είναι upgrade,απο την στιγμή που πληρώσεις τα 30 ευρώ θα σου στείλουν το κλειδί ενεργοποίησης των win 8 pro μετά κάνεις upgrade ή clean install και όταν σου ζητήσει να βαλεις το κλειδί το κανείς και αυτό ηταν

Kostas_Y
27-10-2012, 19:46
ναι,με αυτήν
και απο εδώ http://windows.microsoft.com/el-gr/windows-8/feature-packs μπορείς να κατεβάσεις το windows media center αφού δεν είναι εγκατεστημένο

Thanks!
Πάω για ψώνια http://www.kolobok.us/smiles/mini/smile_mini2.gif

sotos65
27-10-2012, 19:51
Έχει και με 15 ευρώ, upgrade για windows 7 που αγοράστηκαν το τελευταίο τρίμηνο (υποτίθεται, γιατί δεν φαίνεται να κάνει κάποιο σοβαρό έλεγχο, οπότε τα αγόρασα κι εγώ και αρκετοί άλλοι με αυτό τον τρόπο). Περισσότερα εδώ,

http://www.windowsupgradeoffer.com/el-GR/Home/ProgramInfo

https://www.windowsupgradeoffer.com/el-GR/Registration

http://www.adslgr.com/forum/threads/671719-%CE%97-Microsoft-%CF%86%CE%AD%CF%81%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%B1-Windows-8-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
27-10-2012, 20:01
δεν είναι upgrade,απο την στιγμή που πληρώσεις τα 30 ευρώ θα σου στείλουν το κλειδί ενεργοποίησης των win 8 pro μετά κάνεις upgrade ή clean install και όταν σου ζητήσει να βαλεις το κλειδί το κανείς και αυτό ηταν

αρα η τιμη ειναι σουπερ..!

Φρα.Πε.
27-10-2012, 20:49
το iso απο που το κατεβάσατε γιατι εμενα μου εβγαλε ενα λινκ kai aαπο εκει και περα τα εκανε ολα μονο του! @@&$*@

leo06
27-10-2012, 20:59
το iso απο που το κατεβάσατε γιατι εμενα μου εβγαλε ενα λινκ kai aαπο εκει και περα τα εκανε ολα μονο του! @@&$*@

στο τέλος το upgrade assistant σε ρωτάει τι θα κάνεις, έχει τρεις επιλογές usb image,dvd image την άλλη δεν την θυμάμαι, εγώ επέλεξα dvd κατέβασε το iso και το έκαψα σε dvd

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
27-10-2012, 21:00
ρε παιδια σορι αλλα σκαλωσα.
εδω τα pro 64bit,πωλουνται 99 ευρω http://www.plaisio.gr/Computers/Software/Operating-System-%28Windows--Mac%29/Microsoft-Win-8-64bit-Greek-DSP-WN7-00409.htm
και με online αγορα τα παιρνουμε μονο 30?περιεργο δεν ειναι?

sotos65
27-10-2012, 21:00

Όταν τελειώσει το κατέβασμα που γίνεται μέσω του wizard δίνονται κάποιες επιλογές, άμεση εγκατάσταση ή δημιουργία ISO / USB εγκατάστασης. Λογικά αν τον ξανατρέξεις μπορείς να δημιουργήσεις το ISO (τα αρχεία των Win8 βρίσκονται στον φάκελο C:\ESD (είναι κρυφός).

Φρα.Πε.
27-10-2012, 21:01
οκ θα δοκιμάσω! thnx

AFam
27-10-2012, 22:05
Όταν κατέβει έχεις τρεις επιλογές

Install now
Install by creating media
Install later from your desktop (αυτό δημιουργεί ένα sortcut στο desktop το οποίο αν το τρέξεις σου εμφανίζει πάλι αυτές τις τρεις επιλογές)

loufjohn
28-10-2012, 09:06

Πως σου το αχρηστευσε;
Ενα Laptop 8ετιας μου το εκανε και πεταει

loufjohn
28-10-2012, 09:13

Δεν σου δινει κλειδι ενεργοποιησης παρα μονο εγκαταστασης. Βρισκει τα παλια Windows και κανει αυτοματη ενεργοποιηση. Εαν κανεις καθαρη εγκαττασταση δεν ξερω τι γινεται (εαν κανει ενεργοποιηση αφου δεν βρισκει παλαιοτερο λειτουργικο)

andre74
28-10-2012, 09:43
πως αχρηστεύει το παλιό σου hardware;

Πως σου το αχρηστευσε;

Το φόβο μου εκφράζω, από αυτά που έχω δει στο παρελθόν. Όταν βγαίνει καινούριο λειτουργικό, πολλά προβλήματα λύνονται αλλά στους Drivers για παλιότερες συσκευές, εκεί είναι το πρόβλημα. Είτε θα δουλεύουν οι συσκευές με generic drivers, είτε θα εγκαθιστούν κάποιους των windows Vista/7 σε συμβατότητα αλλά θα υπάρξουν αρκετά περιφερειακά, όπως παλιές κάρτες TV, ήχου κ.λ.π τα οποία πολύ τα φοβάμαι...

loufjohn
28-10-2012, 09:57
Το φόβο μου εκφράζω, από αυτά που έχω δει στο παρελθόν. Όταν βγαίνει καινούριο λειτουργικό, πολλά προβλήματα λύνονται αλλά στους Drivers για παλιότερες συσκευές, εκεί είναι το πρόβλημα. Είτε θα δουλεύουν οι συσκευές με generic drivers, είτε θα εγκαθιστούν κάποιους των windows Vista/7 σε συμβατότητα αλλά θα υπάρξουν αρκετά περιφερειακά, όπως παλιές κάρτες TV, ήχου κ.λ.π τα οποία πολύ τα φοβάμαι...

O οδηγος αναβαθμισης σου λεει τι θα δουλευει και τι οχι και εαν θελεις συνεχιζεις

loufjohn
28-10-2012, 09:58
Μετα τα στοιχεια της καρτας σου ζητα εναν κωδικο ποιος ειναι αυτος;

Kostas_Y
28-10-2012, 10:02
Πως σου το αχρηστευσε;
Με την ανάλυση οθόνης έχει κάποιο πρόβλημα; Το δικό μου ανεβαίνει μέχρι 1280x800 και στον έλεγχο συμβατότητας έβγαλε προειδοποίηση.
Αυτό το "To snap apps, you need a screen resolution of at least 1366 x 768" τι θέλει να πει;

Αυτό φοβάμαι κι εγω. Στα 7 πρέπει να βάλω τους οδηγούς του laptop για Vista αν θέλω σωστό ήχο.

lykman
28-10-2012, 10:07
Πως σου το αχρηστευσε;

Επειδή κάπου εκεί είναι και το δικό μου (8ετίας), τι τεχνολογίας είναι ο επεξεργαστής του δικού σου? Εμενα μου βγάζει μη συμβατό με ΝΧ/ΡΑΕ... (centrino)

leo06
28-10-2012, 10:34
Δεν σου δινει κλειδι ενεργοποιησης παρα μονο εγκαταστασης. Βρισκει τα παλια Windows και κανει αυτοματη ενεργοποιηση. Εαν κανεις καθαρη εγκαττασταση δεν ξερω τι γινεται (εαν κανει ενεργοποιηση αφου δεν βρισκει παλαιοτερο λειτουργικο)

post #91

leo06
28-10-2012, 10:35
Μετα τα στοιχεια της καρτας σου ζητα εναν κωδικο ποιος ειναι αυτος;

δεν βάζεις τίποτα

loufjohn
28-10-2012, 11:42
δεν βάζεις τίποτα

ΑΝ ΔΕΝ ΒΑΛΗς ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΑ

leo06
28-10-2012, 11:50
ΑΝ ΔΕΝ ΒΑΛΗς ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΑ

δεν έβαλα τίποτα και προχώρησε κανονικά

Portioli
28-10-2012, 12:09
ΑΝ ΔΕΝ ΒΑΛΗς ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΑ

Σε παρακαλώ όχι κεφαλαία.
Βάλε ένα screenshot να καταλάβουμε τι σου ζητάει.

loufjohn
28-10-2012, 12:10
Εχεις δικιο

tromb1
28-10-2012, 12:33
Διαβαστε αυτο το αρθρο σχετικα με το Metro των Windows 8 ....
Εχει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ενδιαφερον θα ελεγα .....
http://www.athinorama.gr/digital/hardware/articles/?id=13663

loufjohn
28-10-2012, 13:44
2 φορες προσπαθησα να κανω καθαρη εγκατασταση και απετυχα παταγωδος. Εφτανε μεχρι ενα σημειο και κρεμαγε η εγκατασταση χωρις μηνυμα χωρις τιποτα. Εγκαθιστω παλι τα 7 και θα δοκιμασω απο πανω τους

Νάσος Αγραφιώτης
28-10-2012, 19:19
Τα εγκατέστησα πάνω στα 7αρια. Υπάρχει τρόπος να τα κάψω σε CD κι αν ναι ποιος;

sotos65
28-10-2012, 19:28
Τρέξε ξανά τον βοηθό εγκατάστασης (λογικά θα υπάρχει το shortcut του στο desktop, εκτός κι αν με την απευθείας αναβάθμιση σβήνεται) και στις επιλογές που εμφανίζονται διάλεξε "install by creating media", και αμέσως μετά επιλέγεις δημιουργία ISO ή USB.

Νάσος Αγραφιώτης
28-10-2012, 20:20
Σώτο ευχαριστώ. Το έτρεξα και μου βγάζει "Τα Windows 8 δεν είναι διαθέσιμα για λήψη"...

sotos65
28-10-2012, 20:38
Τι ακριβώς έτρεξες, στο desktop θα πρέπει να υπάρχει ένα shortcut "install windows". Κάνοντας διπλό κλικ σε αυτό βγαίνουν οι παρακάτω επιλογές:

http://i49.photobucket.com/albums/f256/Sotos65/install1-1.jpg

και αν διαλέξεις το 2,

http://i49.photobucket.com/albums/f256/Sotos65/install2-1.jpg

Τώρα επειδή έκανες απευθείας την αναβάθμιση, ίσως αυτά να μην ισχύουν, όμως μπορείς να κατεβάσεις ξανά τα 8, πρέπει να σου έχει δοθεί το link για τον assistant σε κάποια από τα email επικοινωνίας

"This is your receipt - make sure to print or save a copy for your records.
If you need to download Windows, write down your new product key and enter it here."

http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkID=262204

Νάσος Αγραφιώτης
28-10-2012, 21:09
Αυτό έτρεξα και δυστυχώς μου βγάζει το πιο πάνω μήνυμα.

sotos65
28-10-2012, 21:24
Τα αρχεία πάντως των Win8 πρέπει να έχουν παραμείνει στον (κρυφό) φάκελο C:\ESD\Windows. Νομίζω ότι μπορείς να τα βάλεις όπως είναι σε ένα στικάκι USB και να κάνεις την εγκατάσταση από αυτό. Η δομή πάντως παραμένει η ίδια, δεν ξέρω αν πέρα από την απλή αντιγραφή τους χρειάζεται και κάτι άλλο (έχω κάνει την εγκατάσταση με στικάκι USB που δημιούργησε ο assistant, και έχει ακριβώς τα αρχεία όπως υπάρχουν και στον C:\ESD\Windows).

Νάσος Αγραφιώτης
28-10-2012, 21:52
Soto, βρήκα το φάκελο, θα δοκιμάσω. Ευχαριστώ.

sotos65
28-10-2012, 21:59
Προσοχή μόνο, τα αρχεία που είναι στον C:\ESD\Windows θα τα βάλεις απευθείας στο root του USB...

loufjohn
29-10-2012, 21:57
2 φορες προσπαθησα να κανω καθαρη εγκατασταση και απετυχα παταγωδος. Εφτανε μεχρι ενα σημειο και κρεμαγε η εγκατασταση χωρις μηνυμα χωρις τιποτα. Εγκαθιστω παλι τα 7 και θα δοκιμασω απο πανω τους

Τα καταφερα. Ηταν δικια μου βλακεια. Κανει ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΘΑΡΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Kostas_Y
29-10-2012, 22:08
Τα καταφερα. Ηταν δικια μου βλακεια. Κανει ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΘΑΡΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Δεν μας λες και τι βλακεία έκανες για να προσέχουμε; :smile:

TR-909
29-10-2012, 23:57
Windows 98...Success
Windows ME...FAIL

Windows XP...Success
Windows Vista...FAIL

Windows 7...Success
Windows 8... ???? :smile:

ΥΓ - στο παληκαρι που εγραψε πως το cyanogen-mod (και οι ετερες AOSP mods) ειναι παρανομο απλα λολ.

petasis
30-10-2012, 10:14
Windows 98...Success
Windows ME...FAIL

Windows XP...Success
Windows Vista...FAIL

Windows 7...Success
Windows 8... ???? :smile:

ΥΓ - στο παληκαρι που εγραψε πως το cyanogen-mod (και οι ετερες AOSP mods) ειναι παρανομο απλα λολ.

Τι θα πει "Success" & "FAIL";

Εγώ θα έλεγα, ότι αυτά που χαρακτηρίζεις σαν "FAIL", έφεραν σημαντικές αλλαγές, που αρχικά ξένισαν τους χρήστες, και μόλις τα συνήθισαν θεοποίησαν την επόμενη έκδοση (που δεν είχε σημαντικές διαφορές).

Για παράδειγμα, στα Windows ME εμποδίστηκε για πρώτη φορά η πρόσβαση των εφαρμογών σε "real DOS mode", που σήμαινε ότι πολλές καθαρά DOS εφαρμογές σταμάτησαν να λειτουργούν. Αυτό έφερε ξεκαθάρισμα εφαρμογών, και έστρωσε τον δρόμο για τα Windows XP, τα οποία δεν βασίζονταν πλέον σε DOS.
Τα Vista έφεραν νέο επίπεδο ασφάλειας, ο χρήστης πλέον δεν μπορούσε να κάνει τα πάντα αν δεν αποκτούσε elevated privileges. Μεγάλες οι αντιδράσεις, και μετά από λίγο τα ξαναπακετάρισε σαν windows 7. Νομίζεις ότι τα 7 είναι διαφορετικά από τα Vista; Όχι...

Με τα windows 8 φέρνει νέα γραφική διεπαφή, με άλλη φιλοσοφία. Θα ξενίσει αρκετούς αρχικά, και θα δούμε τις εξελίξεις.
(Εμένα τα 8 μου φαίνονται αρκετά διαφορετικά και δεν έχω προχωρήσει ακόμα σε αναβάθμιση, ενώ σε όλα τα προηγούμενα αναβάθμιζα άμεσα. Θα προσπαθήσω να τα δω πρώτα σε κάποια ταμπλέτα... :flipout:)

loufjohn
30-10-2012, 12:54
Δεν μας λες και τι βλακεία έκανες για να προσέχουμε; :smile:

Ειναι ...λιγο Ποντιακή αν και δεν ειμαι Ποντιος. Εχω συνδεσει το PC με την TV μεσω HDMI οποτε σε ενα σημειο της εγκαταστασης αυτο επιλεγει σαν κυρια οθονη την TV λογω HDMI και ενω εγω εβλεπα μαυριλα στο μονιτορ αυτο εκανε displey στην TV. Ετσι εγω νομιζα οτι ειχε κολλησει η εγκατασταση. Τοσο Ποντιος...

loufjohn
30-10-2012, 12:58
Ξερει κανεις απο που στο καλο θα βρω τον κωδικο του οικιακου δικτυου;

Μετα απο 2 ημερες μους εστειλαν με email τον κωδικο και οδηγιες εγκαταστασης του WINDOWS8 MEDIA CENTER

TR-909
30-10-2012, 15:03
Τι θα πει "Success" & "FAIL";
Success & Fail σημαινει τι ποσοστο διεισδυσης ειχε το καθε λειτουργικο τοσο σε προσωπικους χρηστες οσο και επιχειρησεις.To τι "αλλαγες" εφερε το καθε λειτουργικο ειναι ανεξαρτητο της χρηστικοτητας του, το κατανοεις νομιζω.

Εγώ θα έλεγα, ότι αυτά που χαρακτηρίζεις σαν "FAIL", έφεραν σημαντικές αλλαγές, που αρχικά ξένισαν τους χρήστες, και μόλις τα συνήθισαν θεοποίησαν την επόμενη έκδοση (που δεν είχε σημαντικές διαφορές)
Τι σχεση ειχαν τα Windows XP με τα Windows ME?

Τα Vista έφεραν νέο επίπεδο ασφάλειας, ο χρήστης πλέον δεν μπορούσε να κάνει τα πάντα αν δεν αποκτούσε elevated privileges. Μεγάλες οι αντιδράσεις, και μετά από λίγο τα ξαναπακετάρισε σαν windows 7. Νομίζεις ότι τα 7 είναι διαφορετικά από τα Vista; Όχι... Ποιο επιπεδο ασφαλειας? Το UAC prompt που ταλαιπωρουσε τον απλο κοσμο και ολοι εκαναν το αυτονοητο (security wise παραλογο) να το απενεργοποιουν? Τα Vista ηταν τοσο κακογραμμενα ειδικα στο κομματι του πυρηνα εξ΄ου και οι απειρες (ενιοτε και απιθανες) ασυμβατοτητες με υλικο.Μην πιασουμε και την διαχειριση πορων.Τα 7 ειναι πολυ πιο εξελιγμενα απο τα Vista, και κατα την αποψη μου ενα εντελως διαφορετικο (και ολοκληρωμενο) λειτουργικο.

Με τα windows 8 φέρνει νέα γραφική διεπαφή, με άλλη φιλοσοφία. Θα ξενίσει αρκετούς αρχικά, και θα δούμε τις εξελίξεις.
(Εμένα τα 8 μου φαίνονται αρκετά διαφορετικά και δεν έχω προχωρήσει ακόμα σε αναβάθμιση, ενώ σε όλα τα προηγούμενα αναβάθμιζα άμεσα. Θα προσπαθήσω να τα δω πρώτα σε κάποια ταμπλέτα... :flipout:)
Το METRO UI πολυ ωραιο για tablet (touch) interface αλλα εντελως αντιπαραγωγικο για εναν desktop orientated χρηστη ποσο μαλλον για ενα power user που κανει ενα σωρο πραγματα πανω στο μηχανημα του.

Και για να κλεισω την παρενθεση, πολλες φορες η Microsoft επιχειρησε να "διαμορφωσει" το μελλον αλλα απετυχε παταγωδως.Αυτη την στιγμη μπορει η ταση στην αγορα να ειναι τα smartphones/tablet αλλα κατα την δικη μου γνωμη ΔΕΝ ειναι το interface του μελλοντος.Για αυτο και αρκετοι κριτικαρουν την προσπαθεια "επιβολης" του METRO UI (ή απαγκιστρωσης απο το desktop UI) ενω καλλιστα θα μπορουσε να προσφερει ειτε την συνυπαρξη ή την επιλογη απο τον χρηστη (σιγουρα οχι με registry mods).

petasis
30-10-2012, 18:07
Success & Fail σημαινει τι ποσοστο διεισδυσης ειχε το καθε λειτουργικο τοσο σε προσωπικους χρηστες οσο και επιχειρησεις.To τι "αλλαγες" εφερε το καθε λειτουργικο ειναι ανεξαρτητο της χρηστικοτητας του, το κατανοεις νομιζω.

Όπως επίσης κατανοώ ότι οι επιχειρήσεις δεν αλλάζουν κάθε τρεις και λίγο λειτουργικά, λόγω αναστάτωσης και κόστους. Εϊναι λογικό να αναβαθμίζουν ανά 10ετία περίπου. Είναι ένας δείκτης οι πωλήσεις, αλλά υπάρχουν και άλλοι δείκτες.
Στον κόσμο των επιχειρήσεων περιμένεις ότι μετά από 10 χρόνια πήγαν από τα XP στα 7, και θα μείνουν εκεί άλλο τόσο.
(Και εμείς θα βλέπουμε γραφήματα πόσο αντέχουν τα 7 σε σχέση με τα windows 10).

Τι σχεση ειχαν τα Windows XP με τα Windows ME?
Τα XP ήταν ο διάδοχος των ΜΕ.

Ποιο επιπεδο ασφαλειας? Το UAC prompt που ταλαιπωρουσε τον απλο κοσμο και ολοι εκαναν το αυτονοητο (security wise παραλογο) να το απενεργοποιουν? Τα Vista ηταν τοσο κακογραμμενα ειδικα στο κομματι του πυρηνα εξ΄ου και οι απειρες (ενιοτε και απιθανες) ασυμβατοτητες με υλικο.Μην πιασουμε και την διαχειριση πορων.Τα 7 ειναι πολυ πιο εξελιγμενα απο τα Vista, και κατα την αποψη μου ενα εντελως διαφορετικο (και ολοκληρωμενο) λειτουργικο.

Το ότι οι οδηγοί των vista τρέχουν στα 7, κάτι σημαίνει για τον "πυρήνα" (διαφορετικό από το "κακογραμμένος"). Στα vista άλλαξε το επίπεδο λειτουργίας των οδηγών, πολλοί από τους οποίους τρέχουν σε άλλο επίπεδο από τον πυρήνα (το οποίο φυσικά διατηρήθηκε και στα 7). Το αν δεν βγήκαν οδηγοί για παλιά περιφερειακά (συνήθως επειδή οι εταιρίες θέλουν να σε πιέσουν να ανανεώσεις το υλικό) δεν λέει κάτι για το λειτουργικό. Το UAC υπάρχει και στα 7 (το ίδιο και απαράλλαχτο) και δεν βλέπω πλέον τις ίδιες αντιδράσεις. Θέμα συνήθειας...

Το METRO UI πολυ ωραιο για tablet (touch) interface αλλα εντελως αντιπαραγωγικο για εναν desktop orientated χρηστη ποσο μαλλον για ενα power user που κανει ενα σωρο πραγματα πανω στο μηχανημα του.

Σε αυτό συμφωνώ, αλλά δυστυχώς πλέον αποφασίζει η μάζα, η οποία δεν είναι ούτε desktop oriented, ούτε power user.
Αν δεις, και τα linux desktops κινούνται σε αντίστοιχες κατευθύνσεις (Ubuntu, gnome 3).

Και για να κλεισω την παρενθεση, πολλες φορες η Microsoft επιχειρησε να "διαμορφωσει" το μελλον αλλα απετυχε παταγωδως.Αυτη την στιγμη μπορει η ταση στην αγορα να ειναι τα smartphones/tablet αλλα κατα την δικη μου γνωμη ΔΕΝ ειναι το interface του μελλοντος.Για αυτο και αρκετοι κριτικαρουν την προσπαθεια "επιβολης" του METRO UI (ή απαγκιστρωσης απο το desktop UI) ενω καλλιστα θα μπορουσε να προσφερει ειτε την συνυπαρξη ή την επιλογη απο τον χρηστη (σιγουρα οχι με registry mods).

Θυμάσαι τις 10 αποτυχίες, και όχι τις 100 επιτυχίες. Για εμένα στις φορητές συσκευές το γραφικό της περιβάλλον είναι το νέο: επιτέλους φεύγουμε από τα εικονίδια που πιάνουν άσκοπα χώρο, και περνάμε στα "ζωντανά" εικονίδια που παρέχουν και πληροφόρηση.
Ακόμα και αν αποτύχει η κίνηση για τις φορητές συσκευές, τα "ζωντανά" εικονίδια θα τα δούμε και αλλού.
Όσο για το UI στο desktop, μπορεί να αρέσει στα windows 9...

AnDas
Ειναι ...λιγο Ποντιακή αν και δεν ειμαι Ποντιος. Εχω συνδεσει το PC με την TV μεσω HDMI οποτε σε ενα σημειο της εγκαταστασης αυτο επιλεγει σαν κυρια οθονη την TV λογω HDMI και ενω εγω εβλεπα μαυριλα στο μονιτορ αυτο εκανε displey στην TV. Ετσι εγω νομιζα οτι ειχε κολλησει η εγκατασταση. Τοσο Ποντιος...

Έτσι την είχα πατήσει με τα 7. Ακριβώς αυτό γίνεται και κει. Έμενα στην μπλε οθόνη με τα λουλούδια και νόμιζα ότι είχε κολλήσει η εγκατάσταση και περίμενα περίμενα....

loufjohn
Δεν νομιζω να δημιουργει κανενα προβλημα στο χρηστη γιατι απλουστατα μολις πατησης καποια εφαρμογη βρισκεσαι στο παλιο

TR-909
30-10-2012, 20:50
Φιλε Petasis εγω σταματω εδω.Οταν γραφεις οτι τα Windows XP ειναι απογονος των Millenium, περαιτερω συζητηση ειναι ασκοπη - τα Windows XP βασιζονται στον NT kernel (Windows NT, Windows 2000) και δεν εχουν απολυτως καμμια σχεση με τα Windows ME.Θα σου απανταγα και στα υπολοιπα (ανακριβη) που παραθετεις, αλλα δεν βλεπω το λογο να σπαταλαω off-topic γραμμες, αχρηστες για τα υπολοιπα μελη του forum.Φιλικα παντα.

petasis
30-10-2012, 21:06
Φιλε Petasis εγω σταματω εδω.Οταν γραφεις οτι τα Windows XP ειναι απογονος των Millenium, περαιτερω συζητηση ειναι ασκοπη - τα Windows XP βασιζονται στον NT kernel (Windows NT, Windows 2000) και δεν εχουν απολυτως καμμια σχεση με τα Windows ME.Θα σου απανταγα και στα υπολοιπα (ανακριβη) που παραθετεις, αλλα δεν βλεπω το λογο να σπαταλαω off-topic γραμμες, αχρηστες για τα υπολοιπα μελη του forum.Φιλικα παντα.

Συμφωνώ, να σταματήσουμε γιατί δεν συνεννοούμαστε. Αν το διάδοχος έγινε απόγονος, και μου επισημαίνεις ότι τα XP δεν έχουν τον ίδιο πυρήνα με τα Me (που το έχω ήδη πει στο πόστ 131 γράφοντας ότι τα XP δεν βασίζονται σε DOS όπως τα Me), πώς να συνεννοηθούμε; :ernaehrung004:
(Πάντως δεν κατάλαβα να έγραψα κάτι ανακριβές...)

Νάσος Αγραφιώτης
01-11-2012, 13:07
4 εκατομμύρια χρήστες κατέβασαν Windows 8 σε 4 μέρες (http://www.e-go.gr/tech/article.asp?catid=17289&subid=2&pubid=129198725)
Ένα (1) εκατομμύριο την ημέρα!

Sorath
01-11-2012, 13:15
Το χειρότερο είναι οτι έκαναν τα Server2012 με την ίδια φιλοσοφία των Win8.... γκαμωτ... γκαμωτ....

loufjohn
02-11-2012, 09:03
Μια εβδομαδα ενασχοληση με τα 8 και εχω αρχισει να τα καταλαβαινω καλλιτερα. Θαυμασια, γρηγορα και σταθερα. Σε 3 κομπιουτερ λειτουργουν αψογα. Τα συνιστω απολυτα

Kostas_Y
02-11-2012, 11:22
Μια εβδομαδα ενασχοληση με τα 8 και εχω αρχισει να τα καταλαβαινω καλλιτερα. Θαυμασια, γρηγορα και σταθερα. Σε 3 κομπιουτερ λειτουργουν αψογα. Τα συνιστω απολυτα

Σε τι υπολογιστές τα έχεις περάσει; Είναι σχετικά καινούριοι οι "μπαγιάτικοι";

Θέλω να τα περάσω σε ένα desktop και ένα laptop 4ετίας και το ψιλοφοβάμαι. Είναι εύχρηστο το Metro σε laptop με touchpad;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
02-11-2012, 11:32
τελικα απο το upgrade των 15 ευρω,μπορουμε να κανουμε καθαρη εγκατασταση?

Tsop
02-11-2012, 12:13

Εγω εκανα και λειτουργησε αψογα.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
02-11-2012, 12:51
Εγω εκανα και λειτουργησε αψογα.

thx

kyrliot
02-11-2012, 13:59
Απλα να πω κατι που πρεπει να προσεξει καποιος ,για να μην την πατησει οπως εγω με το media center addon.Eκανα 2 ενεργοποιησεις μεσα σε τρεις μερες σε 2 pc και ζητησα κλειδι για media center δινοντας το ιδιο gmail.Mου ηρθε ο ιδιος κωδικος,δυστηχως δεν το προσεξα (κατι ειδα μετα στα ψιλα γραμματα, για ενα κωδικο ανα email) το εβαλα και φυσικα ,αφου αν καταλαβα κραταει το pc, σαν κλειδι αυτον που σου στελνουν για το media center,οτι το κλειδι υπερβαινει τις αδειες χρησης και απενεργοποιει τα windows και ζητανε ξανα κλειδι.Φυσικα δεν μπορεις να βαλεις το αρχικο,βλεπει αλλη εκδοση οχι απλη pro και το θεωρει λαθος,οποτε η λυση ειναι,ετσι τουλαχιστον εκανα εγω, ξαναεγκατασταση τον win8 με το αρχικο κλειδι αγορας ,εκανα αλλο λογαριασμο ,αν και δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο και ζητησα αλλο κλειδι για media center ΣΕ ΑΛΛΟ email.Mου ηρθε αλλο κλειδι και πλεον ολα καλα.

loufjohn
03-11-2012, 10:28

ΑΨΟΓΑ

loufjohn
03-11-2012, 10:31
Τα 2 φρεσκα το τριτο 5 ετων

racer
03-11-2012, 17:03
Ένα screenshot από την εφαρμογή των μετοχών. Στην αρχή ξένισα με τα W8, τελικά όμως μου αρέσουν.

http://i302.photobucket.com/albums/nn94/racer__93/apple-1.jpg

loufjohn
04-11-2012, 09:57
Ξερει κανεις πως προσθετουμε επαφες στο PEOPLE;

takis
08-11-2012, 19:40
πως εκανες καθαρη εγκατασταση απο το upgarde αφου δεν ειναι boot εκδοση ; η κανω λαθος ; αν ναι πες μας τι εκανες θελω να το δοκιμασω

Tsop
08-11-2012, 20:49
Το κανεις iso και το καις σε dvd. Μπουταρεις απο το dvd και προχωρας κανονικα.

takis
08-11-2012, 21:12
OK νομιζα οτι επειδη ηταν μονο upgrade δεν θα εκανε boot

Θοδωρής Ρ.
09-11-2012, 09:53
πλέον η επιλογή για "αναβάθμιση" με 15€ δεν υφίσταται. γίνεται έλεγχος κι ζητάει το serial number των win 7. αν δει ότι ΔΕΝ είναι από ιούνιο και μετά (δηλαδή είναι πριν από ιούνιο ή ότι δεν είναι valid) δεν σε αφήνει να προχωρήσεις.
η αναβάθμιση με 30€ ισχύει κανονικά χωρίς αλλαγές.

LLLEFTERIS
18-11-2012, 00:38
Ελληνικα εχει βαλεις κανεις; Αυτο το προβλημα σε εισαγωγικα με το Ιδιοτητες (3) το εχετε δει;

stavroslam
18-11-2012, 01:39
Ελληνικα εχει βαλεις κανεις; Αυτο το προβλημα σε εισαγωγικα με το Ιδιοτητες (3) το εχετε δει;

Ναι ναι στα ελληνικά τα εχω.το εχω δει.τελειως βλακεία και άκυρο

Kostas_Y
18-11-2012, 11:45

Τι πρόβλημα είναι αυτό; Εμφανίζεται μόνο όταν τα Windows είναι στα ελληνικά;

queensryche
18-11-2012, 12:40

Και σε μένα το βγάζει αυτό το (3). Αν πατήσεις το 3 στο πληκτρολόγιο τότε σου ανοίγει τις ιδιότητες. Τώρα τι κερδίζεις με αυτό :huh2:

LLLEFTERIS
18-11-2012, 14:40
Ε θα πας που θα πας το ποντικι πανω στον υπολογιστη και θα πατησεις δεξι κλικ που μετα να κανεις τον κοπο να κααααααατεεεεεεβαααααασειιιιιιιιςςςςςςς το ποντικι προς τα κατω και να πατησεις ιδιοτητες αντι να κανεις τοσο κοπο σου λεει πατα το 3

Και ολα αυτα στην Ελληνικη εκδοση, λες να μας θεωρουν κοπριτες; :fahne90:

g.kap
19-11-2012, 16:34
Αγόρασα και "κατέβασα" νόμιμα τα Windows 8 Pro από το microsoft.com για αναβάθμιση των Windows XP Pro που έχω εγκατεστημένα στο Mac μέσω Virtual Box. Ωστόσο επειδή θέλω να τα κάνω εγγραφή και σε dvd όπως δίνεται και η επιλογή από την Microsoft, δηλαδή στο τελικό στάδιο, θα έπρεπε να δίνει 3 επιλογές (1. εγκατάσταση 2. εγγραφή σε dvd/usb flash 3. αποθήκευση για αργότερα) μου δίνει μόνο 2, δηλαδή δεν δίνει την επιλογή για εγγραφή σε dvd. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;

racer
19-11-2012, 16:35
Αν δε βγάλεις άκρη, κατέβασέ τα από torrent και πέρασε το αγορασμένο SN σου.

g.kap
19-11-2012, 16:41
Δεν θέλω κάτι τέτοιο γιατί μπορεί να έχει οτιδήποτε κακόβουλο μέσα κι επιπλέον αφού το αγόρασα νόμιμα θα έπρεπε να λυθεί από την απευθείας πηγή κι όχι πλάγιες πηγές.

Simos.I
24-11-2012, 08:52
Γκάφα της Microsoft δίνει δωρεάν «κλειδιά» ενεργοποίησης των Windows 8 σε πειρατές

http://www.digitallife.gr/wp-content/uploads/2012/11/piracykeybaord.jpg

Η τελική έκδοση των Windows 8 έχει «διαρρεύσει» online από τις αρχές Αυγούστου, με πειρατές ανά τον κόσμο να προσπαθούν, κλασικά, να βρουν τρόπους να «σπάσουν» την προστασία ενεργοποίησης της Microsoft για να κατεβάσουν το λογισμικό στα μηχανήματά τους..

Κάποιες από τις πρώιμες προσπάθειες «σπασίματος» του λειτουργικού έχουν γίνει με τη βοήθεια third-party Key Management Services (KMS) servers, οι οποίοι μπορούν να ενεργοποιήσουν ένα αντίτυπο για 180 μέρες, απαιτώντας εν νέου ενεργοποίηση κάθε έξι μήνες.

Αυτή η λύση επέτρεψε σε αρκετούς «πειρατές» να χρησιμοποιούν το λογισμικό δωρεάν για κάποιο χρονικό διάστημα, τώρα όμως τα πράγματα γίνονται ακόμη ευκολότερα γι’ αυτούς. Για την ακρίβεια, τους διευκολύνει η ίδια η Microsoft!

Η εταιρεία «τρέχει» αυτή την περίοδο μία «προσφορά» αναβάθμισης του Media Center δωρεάν για τους χρήστες των Windows 8 Pro μέχρι τις 31 Ιανουαρίου, με τους «πειρατές» να έχουν ανακαλύψει ότι το παρεχόμενο-κλειδί μπορεί να ενεργοποιήσει πλήρως ένα αντίγραφο των Windows 8, που προηγουμένως, είχε ενεργοποιηθεί προσωρινά με τον… «εναλλακτικό» τρόπο των KMS servers.

Η «γκάφα» της εταιρείας έχει ως αποτέλεσμα να μπορεί κάποιος να κάνει download ένα «παράνομο» αντίγραφο των Windows 8, να το ενεργοποιήσει προσωρινά μέσω KMS και, στη συνέχεια, να το αναβαθμίσει σε ένα πλήρως ενεργοποιημένο αντίγραφο των Windows 8, χάρη στη Media Center upgrade offer της Microsoft.

Η Microsoft δεν έχει σχολιάσει ακόμη τη συγκεκριμένη αποκάλυψη, αν και με τη δημοσιότητα που έχει πάρει η ιστορία, φανταζόμαστε ότι θα επιληφθεί σύντομα του ζητήματος.

Πηγή: The Verge (http://www.theverge.com/2012/11/21/3674706/windows-8-activation-key-pirates)
http://www.digitallife.gr/gkafa-tis-microsoft-dinei-dwrean-kleidia-energopoiisis-twn-windows8-se-peirates-53514

petasis
24-11-2012, 09:23
Και εμένα μου ΕΒΓΑΛΑΝ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ, και τσακωνόμουν 2 ώρες με έναν υπάλληλο ρομπότ, επειδή αγόρασα το δισκάκι (στα 59 ευρώ), και επέλεξα να κάνω καθαρή εγκατάσταση, σβήνοντας το partition των 7. Μετά την εγκατάσταση, τα windows ΔΕΝ ενεργοποιούνταν, και επέμεναν να περάσω ξανά τα 7 (!), και να επιλέξω αναβάθμιση.

Και τελικά δεν μου έδωσαν λύση (την οποία έδωσε ένα απλό google search).

[Αυτό που ισχύει είναι ότι όταν αγοράζεις την αναβάθμιση από το πρόγραμμα αναβάθμισης, που δημιουργεί iso, ενσωματώνεται πληροφορία στο iso από το λειτουργικό που έτρεξε η εφαρμογή. Συνεπώς, με αυτό το iso μπορεί να γίνει καθαρή εγκατάσταση. Αν αγοράσεις όμως το δισκάκι, δεν υπάρχει αυτή η πληροφορία, οπότε αν επιλέξεις καθαρή εγκατάσταση καταλήγεις με σύστημα που δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί, εκτός αν το "βοηθήσεις". Η βοήθεια είναι απλή - αλλαγή ενός registry key, εκτέλεση μιας εντολής των windows, και επανεκκίνηση. Τώρα γιατί κάνουν την ζωή των νόμιμων χρηστών τόσο δύσκολη και μας κάνουν τα νεύρα σχοινιά, δεν ξέρω...
Αν είναι δυνατόν το δισκάκι να σου επιτρέπει να κάνεις καθαρή εγκατάσταση, ενώ ξέρουν ότι δεν θα ενεργοποιηθεί στο τέλος...]

BIOS
09-12-2012, 15:26
Τα εγκατέστησα σήμερα δοκιμαστικά... Τώρα που γράφω, αυτά έχω....
Δεν με βλέπω να τα κρατάω πολύ... Απογοητεύτηκα.... Εχω την εντύπωση οτι απο κάπου θα βγεί η Barbie και ο JohnJohn... Σίγουρα τα Win8 θα είναι η χαρά της κόρης μου. Για τάμπλετς είναι ΟΚ, αλλά για οικιακό pc... Βέβαια είναι θέμα γούστου και συνήθειας. Δεν νομίζω να συνηθίσω να δίνω τις πληροφορίες που ζητάει η microsoft για να ανοίξω λογαριασμό (οχι οτι δεν τις βρίσκει απο αλλού βέβαια...)... Επιστροφή πίσω στα Win7sp1 asap... Θα περιμένω τα win9 όπως έκανα όταν αγνόησα τα vista... Είμαι παρα πολύ έμπειρος χρήστης απο την εποχή του DOS και αργότερα των win 3.0 και έχω αλλάξει πολλές πλατφόρμες windows, τα win8 με απογοήτευσαν (χωρίς να εννοώ οτι δεν δουλεύουν καλά)... Sorry Bill, σ'αγαπάω, αλλά...

andre74
09-12-2012, 16:56
Εμένα πάντως με έπεισες να μη τα εγκαταστήσω καθόλου. Συμφωνώ για την αισθητική τους, όμορφα μεν αλλά...

sotos65
09-12-2012, 17:02
Εγώ από τη στιγμή που το Metro δεν το βλέπω παρά μόνο όταν θέλω, δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτά (όπως είχα στην αρχή), αντιθέτως είναι και πολύ γρήγορα ιδιαίτερα στην εκκίνηση, ενώ ουσιαστικά δεν διαφέρουν από τα 7.

andre74
09-12-2012, 17:11
τότε δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθεί κανείς μαζί τους, όταν τα μόνα καινούρια στοιχεία τους είναι ανεπιθύμητα.

sotos65
09-12-2012, 17:14
Εξαρτάται πως το βλέπει κανείς. Πως αγοράζουν κάποιοι το τελευταίο iPhone; Ε κάπως έτσι (μόνο που η τιμή των 8 είναι απολύτως ανεκτή και δεν έχει καμία σχέση με τις αντίστοιχες των iPhone, τουλάχιστον έως τον Ιανουάριο)...

lykman
09-12-2012, 17:44
Εγώ από τη στιγμή που το Metro δεν το βλέπω παρά μόνο όταν θέλω, δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτά (όπως είχα στην αρχή), αντιθέτως είναι και πολύ γρήγορα ιδιαίτερα στην εκκίνηση, ενώ ουσιαστικά δεν διαφέρουν από τα 7.

Εξαρτάται πως το βλέπει κανείς. Πως αγοράζουν κάποιοι το τελευταίο iPhone; Ε κάπως έτσι (μόνο που η τιμή των 8 είναι απολύτως ανεκτή και δεν έχει καμία σχέση με τις αντίστοιχες των iPhone, τουλάχιστον έως τον Ιανουάριο)...

Ακριβώς έτσι. Το metro το βλέπω αν και όταν θέλω, αλλιώς είμαι στο κλασσικό γνωστό desktop. Είναι γρηγορότερα από τα 7αρια σε άνοιγμα - κλείσιμο, και μια χαρά σταθερά. Με τιμή 15€ ή 30€ τα PRO, δεν υπάρχει λόγος κάποιος να πάρει τα 7άρια με 100€ τα ΗΡ...

BIOS
09-12-2012, 17:57
Kάτι με πονηρεύει πάντως... Τα win7 είναι λίγο χρόνο στην αγορά σε σχέση με άλλες εκδόσεις των win όταν τα αντικατέστησε η ms... Mε δεδομένο οτι τα win7 δεν μπορεί να τα ελέγξει ή να τα μπλοκάρει πια, σε σύνδιασμό με τις πολλές πληροφορίες που ζητάει στην εγκατάσταση των win8 (για τον απλό ανυποψίαστο χρήστη μιλάω πάντα) προκειμένου να ενεργοποιήσει κάποιες εγγενείς υπηρεσίες... κάπως μου κάνει... Απο την άλλη, πολλές λειτουργίες χάνονται στα μενού... πχ για να κλείσεις τον υπολογιατή, πρέπει να πας το ποντίκι σε μια γωνία, μόλις ανοίξει η πλαινή μπάρα να πας να κάνεις κλικ στο settings, μετά στο νέο μενού στο power και κατόπιν στο shut down... OK συνήθεια είναι, αλλά, 4 κινήσεις για κλείσιμο δεν είναι πολλές?

sotos65
09-12-2012, 18:04
Ναι, αυτό λέω ότι δεν βλέπω, ούτε γωνίες χρειάζομαι ούτε την οθόνη metro στην αρχή. Υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις για το start, που λειτουργούν από πολύ καλά έως άψογα (εξαρτάται τι θα βάλεις).

loufjohn
09-12-2012, 18:05
Και πρωτα μας ενοχλουσε γιατι το βρισκαμαι στην εναρξη. Ημαρτον παι δεν ξερουμε τι θελουμε. Δεν βλεπουμε οτι ενα κομιουτερ 7ετιας κυριολεκτικα το αναβαθμιζη. Δεν βλεπουμε ποσο σταθερα και γρηγορα ειναι. Αν τα ψαξης θα δεις πολλα πλεονεκτηματα

BIOS
09-12-2012, 18:16
τότε δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθεί κανείς μαζί τους, όταν τα μόνα καινούρια στοιχεία τους είναι ανεπιθύμητα.

Oπως το βλέπω, είναι win7 με την διαφορά οτι πριν μπεις στο desktop σου, πρέπει - απαραίτητα μάλλον, δεν το έψαξα ακόμα - να χρησιμοποιήσεις password (και password ψυχοβγάλτη) μένεις δε μένεις μόνος στο σπίτι...πρέπει να περάσεις απο ένα προθάλαμο που έχει διάφορες πόρτες. Πατας αυτή του desktop και μπαινεις...

BIOS
09-12-2012, 18:20
Δεν είμαι αρνητικός για την εφαρμογή... ενδεχομένως για ενα νέο χρήστη να είναι πιό βατή αυτή η διαγικασία. Προσωπικό γούστο εκφράζω, δεν τρολάρω για τα win8 :)) Σιγά το θέμα...

lykman
09-12-2012, 18:21
Oπως το βλέπω, είναι win7 με την διαφορά οτι πριν μπεις στο desktop σου, πρέπει - απαραίτητα μάλλον, δεν το έψαξα ακόμα - να χρησιμοποιήσεις password (και password ψυχοβγάλτη) μένεις δε μένεις μόνος στο σπίτι...πρέπει να περάσεις απο ένα προθάλαμο που έχει διάφορες πόρτες. Πατας αυτή του desktop και μπαινεις...

εγω έβαλα ένα εύκολο... βασικά μήπως έχετε τον online χρήστη? Εγώ τον γύρισα σε offline...

όσο για τον προθάλαμο, τα νέα πισιά (π.χ. ένα φτηνό λαπτοπάκι που πήρα) έχει την εναλλαγή metro <-> desktop με το πλήκτρο με το λογότυπο των win8... για δοκιμάστε το (ακόμα και αν έχει το λογότυπο των προηγούμενο)

BIOS
09-12-2012, 18:23
soto θα το ψάξω λίγο πιο πολύ και θα επιστρέψω δημήτριος :))...

sotos65
09-12-2012, 18:25
Αυτόματο login στα 8, χωρίς να χρειάζεται να βάζεις κάθε φορά το pass...

http://www.softwareok.com/?seite=faq-Windows-8&faq=8

Εναλλακτικά start

http://www.stardock.com/products/start8/
http://startisback.com/
http://lee-soft.com/vistart/
http://classicshell.sourceforge.net/

(προσωπικά έχω βάλει το δεύτερο, με 2,5 ευρώ, μετά από διάφορες δοκιμές)

86383

BIOS
09-12-2012, 18:25
εγω έβαλα ένα εύκολο... βασικά μήπως έχετε τον online χρήστη? Εγώ τον γύρισα σε offline...

όσο για τον προθάλαμο, τα νέα πισιά (π.χ. ένα φτηνό λαπτοπάκι που πήρα) έχει την εναλλαγή metro <-> desktop με το πλήκτρο με το λογότυπο των win8... για δοκιμάστε το (ακόμα και αν έχει το λογότυπο των προηγούμενο)

Mπα, με το αρχικό pass είμαι ακόμα... αυτό που θέλει 2 κεφαλαία γράμματα, μικρά γράμματα και αριθμούς...

BIOS
09-12-2012, 18:26
Αυτόματο login στα 8, χωρίς να χρειάζεται να βάζεις κάθε φορά το pass...

http://www.softwareok.com/?seite=faq-Windows-8&faq=8

τhx !

loufjohn
11-12-2012, 10:41
Πηρα τηλ την Microsoft και μου εδειξα ενα απλο τροπο που να μην κανεις login. Απο την επιφανεια με τα πλακιδια - πας επανω δεξια που ειναι το ονομα χρηστη - δεξι πληκτρο - αλλαγη εικονας λογαριασμου - χρηστες - παταμε εναλλαγη σε τοπικο και οταν μας ζητα password παταμε κενο

Φρα.Πε.
11-12-2012, 10:57
Τα εγκατέστησα σήμερα δοκιμαστικά... Τώρα που γράφω, αυτά έχω....
Δεν με βλέπω να τα κρατάω πολύ... Απογοητεύτηκα.... Εχω την εντύπωση οτι απο κάπου θα βγεί η Barbie και ο JohnJohn... Σίγουρα τα Win8 θα είναι η χαρά της κόρης μου. Για τάμπλετς είναι ΟΚ, αλλά για οικιακό pc... Βέβαια είναι θέμα γούστου και συνήθειας. Δεν νομίζω να συνηθίσω να δίνω τις πληροφορίες που ζητάει η microsoft για να ανοίξω λογαριασμό (οχι οτι δεν τις βρίσκει απο αλλού βέβαια...)... Επιστροφή πίσω στα Win7sp1 asap... Θα περιμένω τα win9 όπως έκανα όταν αγνόησα τα vista... Είμαι παρα πολύ έμπειρος χρήστης απο την εποχή του DOS και αργότερα των win 3.0 και έχω αλλάξει πολλές πλατφόρμες windows, τα win8 με απογοήτευσαν (χωρίς να εννοώ οτι δεν δουλεύουν καλά)... Sorry Bill, σ'αγαπάω, αλλά...

Ενταξει κι εγω απο dos ξεκίνησα και εχω εντελώς αντίθεση άποψη. Βέβαια τα ειχα και τοσο καιρό beta, τα εχω συνηθίσει και με βολεύουν πλέον, μάλιστα η πλοήγηση στο νέο μενού, μεταξύ των εφαρμογών, η ευρεση και το παλαιο desktop ειναι ΑΠΕΙΡΩΣ ποιο γρήγορη απο οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό και μάλιστα seemless... .

sfortis
11-12-2012, 12:30
κάθε φορά που τα βλέπω μου θυμίζουν windows v1.0... μου έχει λείψει το όμορφο look των windows 7!
το metro δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτε, οι full screen εφαρμογές sucks! το πιο "μπασταρδεμένο" λειτουργικό που έχω δει ever!!

τα κρατάω μονο και μονο επειδή μου στοίχισαν 15€ + 1.5 το getstartback, διαφορετικά θα είχα πάει στα 7 την ίδια μέρα που τα εβαλα αφού τα 7 δεν μου προσφέρουν τίποτα καλύτερο.

ουφ..τα ειπα και ξεθύμανα!

Δημήτρης Δημητρακούδης
11-12-2012, 12:32
Είναι η πρώτη φορά από το 2000 (και τα ME) που δεν έχω καμία όρεξη να δοκιμάσω λειτουργικό σύστημα.

Μυρίζομαι epic fail Λ.Σ.

Φρα.Πε.
11-12-2012, 12:46
Ετσι ειναι οι μεγάλες αλλαγές... το μέλλον θα δείξει...

αλλα μου κανει εντυπωση που ολοι στεκεστε στο Look (το οποιο μολις το δουλεψετε λιγο θα δειτε οτι βολευει) και οχι στον οτι ειναι ταχυτατα, οι εφαρμογες μεταξυ τους εναλλάσσονται αψεγάδιαστα, το market με τις εφαρμογες και την απλοτητα που έρχεται και ποσα άλλα....

σίγουρα οι επόμενες εκδόσεις θα είναι καλύτερες απο το feedback Που θα λάβουν... αλλα το γεγονος οτι υπάρχει τέτοιας ποιότητας λειτουργικό από την Μ$ δε το αναγνωρίζει κανείς... κατά τα αλλά BSOD κοροιδευουμε αλλα το θέλουμε κιολας! χαχαχααχ :P

Babis K.
11-12-2012, 12:51

αλλα μου κανει εντυπωση που ολοι στεκεστε στο Look (το οποιο μολις το δουλεψετε λιγο θα δειτε οτι βολευει) και οχι στον οτι ειναι ταχυτατα, οι εφαρμογες μεταξυ τους εναλλάσσονται αψεγάδιαστα, το market με τις εφαρμογες και την απλοτητα που έρχεται και ποσα άλλα....

σίγουρα οι επόμενες εκδόσεις θα είναι καλύτερες απο το feedback Που θα λάβουν... αλλα το γεγονος οτι υπάρχει τέτοιας ποιότητας λειτουργικό από την Μ$ δε το αναγνωρίζει κανείς... κατά τα αλλά BSOD κοροιδευουμε αλλα το θέλουμε κιολας! χαχαχααχ :P

Ρε πως αλλάζουν τα πράγματα...
Για μιά στιγμή νόμισα οτι είμαι στα Mac και διαβάζω τον Τάκη ! -bye-

Δημήτρης Δημητρακούδης
11-12-2012, 12:58
Κι εγώ το ίδιο!!! Φρα.Πε., WTF dude? :p

Φρα.Πε.
11-12-2012, 13:01
αχαχαχαχαχχα no way!!!!!

Απλα ειναι μεγάλη η αλλαγη, την εχω πάρει με καλό μάτι απο αρχες καλοκαιριού...

Chris1967
11-12-2012, 14:18
Σε τρία μηχανήματα μέχρι στιγμής (μονοπύρηνος 2gh, 1gb ram (win8 x86 enterprize)/ atom 1,3gh 1gb ram (win8 x86 pro)/ i7 2,9gh, 6gb ram x64 Pro)... οι καλύτερες εντυπώσεις... αλλά...

Στο μικρό νεττοπ δεν ήθελε να ανοίξει τις εφαρμογές στα κουτάκια λέγοντας ότι ήθελε 1024χ768 minimum... (αυτό το αντεπεξήλθα από registry), αλλά αντιλαμβάνεστε ότι η Microsoft προσπαθεί να θανατώσει τα μικρά nettop για χάρη της ταμπλέτας...

Αλλιώς η διαχείριση μνήμης και επεξεργαστή είναι πολύ καλύτερη από win7...

sfortis
11-12-2012, 14:20

αν οι μεγάλες αλλαγές ειναι το metro ,τότε να πάω να πάρω mac απο τώρα!! :D

αυτό το UI ΔΕΝ ειναι σχεδιασμένο για dekstop, τέλος. Ειναι για tablets. Στην 24άρα απλα στραβώνομαι, όλα ειναι full screen και τεράστια!! (ειδικά τα fonts είναι γελοία μεγάλα). Τώρα όσον αφορά την ταχύτητα, υπάρχει αυτό το κολπάκι με το υβριδικο boot, όμως δεν έχω δει καμία άλλη διαφορά στο μηχάνημά μου. Επίσης, απο ανθρώπους που τα εβαλαν σε netbooks άκουσα οτι είναι πιο αργά απο τα 7.

συμπέρασμα, ναι το metro είναι όμορφο και λειτουργικο, ωραία δουλεμένο, αλλα δεν κάνει για desktops.

Φρα.Πε.
11-12-2012, 14:25

αυτό το UI ΔΕΝ ειναι σχεδιασμένο για dekstop, τέλος. Ειναι για tablets. Στην 24άρα απλα στραβώνομαι, όλα ειναι full screen και τεράστια!! (ειδικά τα fonts είναι γελοία μεγάλα). Τώρα όσον αφορά την ταχύτητα, υπάρχει αυτό το κολπάκι με το υβριδικο boot, όμως δεν έχω δει καμία άλλη διαφορά στο μηχάνημά μου. Επίσης, απο ανθρώπους που τα εβαλαν σε netbooks άκουσα οτι είναι πιο αργά απο τα 7.

συμπέρασμα, ναι το metro είναι όμορφο και λειτουργικο, ωραία δουλεμένο, αλλα δεν κάνει για desktops.

Στο laptop που τα εχω παντως ειναι μια χαρά.
Δεν τα δουλευω ως κυριο pC αλλα ως δευτερο και με μικρότερες απαιτήσεις, ομως μου εχουν αφήσει τις καλυτερες εντυπωσεις.
Οι μεγάλες αλλαγες ειναι η φιλοσοφία και γενικά όλο το στήσιμο του λειτουργικου που πάει σφαίρα σε συνδυασμο με την ενοποίηση desktop/laptop/tablet κλπ
Τώρα, που θα κατασταλάξει είναι άλλη ιστορία.

PS. Καποια dedicated apps όντως θέλουν λίγο καλλωπισμό!

Chris1967
11-12-2012, 14:37

Πράγματι είναι tablet orientated προσωπικά δεν στραβώνομαι στην 26άρα μου, αλλά μου κάνει εντύπωση ότι δεν βλέπεις διαφορά ταχύτητας, και ότι κάνεις αναφορές ότι σε νετμπουκ είναι πιο αργά... στην χειρότερη πρέπει να είναι το ίδιο... αλλά να έχεις υπόψη και αυτό που ανέφερα πιο πάνω... ότι δεν είναι για νετμπουκ που έχουν αναλύσεις κάτω από 720p ή εκείνα που είχαν win7 starter (και σερνόντουσταν και με αυτά)... εκεί παίζει ρόλο ο μικρός επεξεργαστής και η αδύναμη κάρτα γραφικών.

Θοδωρής Ρ.
11-12-2012, 14:51
Στο μικρό νεττοπ δεν ήθελε να ανοίξει τις εφαρμογές στα κουτάκια λέγοντας ότι ήθελε 1024χ768 minimum... (αυτό το αντεπεξήλθα από registry)

υπάρχουν κάπου οδηγίες πώς γίνεται αυτό?

Chris1967
11-12-2012, 16:25
http://liliputing.com/2011/09/how-to-enable-windows-8-metro-style-apps-on-an-older-netbook.html

andre74
11-12-2012, 16:57
Ρε παιδιά, το 7 είναι μαγικός αριθμός. Τι να κλ@σει το 8 μπροστά στο 7 λέμε... :BDGBGDB55:

SR71B
11-12-2012, 19:29
Η Microsoft σπρωχνει τον αμυητο χρηστη στις ... ταμπλετες !!!!

Aν το συνδυασουμε και με την προσφατη ειδηση-μπλοφα της Intel, να εγκαταλειψει τους LGA-based processors
(δηλαδη, τις CPUs που κουμπωνουν σε καποιο socket μητρικης) .... εχουμε να κανουμε με οργανωμενο σχεδιο
να ΠΑΨΟΥΝ να ειναι modular και custom-assemblied τα PCs ... (οπως ξεκινησαν να ειναι ... απο το 1982)

OΛΑ ΣΕ ΕΝΑ (μαλλον, ταμπλετα) για να μειωθει το κοστος συμβατοτητας και υποστηριξης οδηγων για
χιλια-μυρια διαφορετικα περιφερειακα .....

Βεβαια, η Intel ... που γνωριζει τι θα συμβει στο μεριδιο της ... ΑΝ εγκαταλειψει την modular σχεδιαση
ΤΑ ΜΑΖΕΨΕ ΠΙΣΩ .... και ισχυριστηκε οτι η ειδηση-μπλοφα διερρευσε .... απο καποιους κακοβουλους ειδησε-
ογραφους. Παλια π@τανα στην πιατσα ... η μαμα Intel .... σφυριξε κλεφτικα στην Microsoft, να μαζεψει
και αυτη τα μεγαλεπιβολα σχεδια της, γιατι θα πηγαιναν παρεουλα φουντο στον πατο !!!!

Ομως η Microsoft .... τα εβγαλε τα 8 .... και ΠΩΣ να τα κανει ΤΩΡΑ να δειχνουν 7 ..... :laugh::laugh:

(Tι ανακατωσουρα εφεραν αυτα τα pads .... θα γελαει απ'τον ταφο του ο Steve ... :flipout:)

BIOS
12-12-2012, 01:16
Σε ένα αρχαίο P4 που τα έβαλα για δοκιμή - ακουσα ότι σε πιό αδύναμους υπολογιστές πάνε καλύτερα απο τα 7 - όντως είναι πιό ελαφριά και το pc ρολάρει καλύτερα.
Το πρόβλημα που έχουμε πολλοί με το UI και το μέτρο, δεν είναι τόσο απλό. Δεν αρκεί να το κλείσεις ή να το αγνοήσεις με κάποιο τρόπο. Κι αυτό γιατί οι περισσότερες 2013 εφαρμογες βγαίνουν με win8 και metro look... Δείτε την sουίτα του ΑVG security 2013... Νομίζεις οτι δουλεύεις με εικονίδια όπως στο Wordperfect 5.2 του dos (αν το θυμάται κανείς)... Αργά ή γρήγορα, μόνο τα win7 θα έχουν μείνει με μή-win8 look... :)

loufjohn
12-12-2012, 11:30
Πράγματι είναι tablet orientated προσωπικά δεν στραβώνομαι στην 26άρα μου, αλλά μου κάνει εντύπωση ότι δεν βλέπεις διαφορά ταχύτητας, και ότι κάνεις αναφορές ότι σε νετμπουκ είναι πιο αργά... στην χειρότερη πρέπει να είναι το ίδιο... αλλά να έχεις υπόψη και αυτό που ανέφερα πιο πάνω... ότι δεν είναι για νετμπουκ που έχουν αναλύσεις κάτω από 720p ή εκείνα που είχαν win7 starter (και σερνόντουσταν και με αυτά)... εκεί παίζει ρόλο ο μικρός επεξεργαστής και η αδύναμη κάρτα γραφικών.

Μια χαρα ειναι στο 22 μονιτορ που εχω και σε πληρη αναλυση

sfortis
12-12-2012, 12:24
νάναι καλά το παλικάρι ο Ρώσος που έγραψε το StartIsBack και σωθήκαμε!!

flaski
12-12-2012, 12:40
Τα δοκιμάζω εδώ και καιρό σε VM. Είναι, όπως έχετε αναφέρει, σαφώς tablet oriented λειτουργικό. Ακόμη και σε VM (αν και τους έχω δώσει αρκετή μνήμη και επεξεργαστή) είναι ταχύτατα. Το θέμα είναι και τα 7 ήταν ταχύτατα στην αρχή και όπως όλα τα windows βαραίνουν με τον καιρό. Πάντως δεν βλέπω να περνάω σε 8. Δεν έχω και ούτε σκοπεύω να πάρω και τέτοια ταμπλέτα/κινητό οπότε μάλλον θα μου δυσκολέψουν την καθημερινότητα παρά θα με βοηθήσουν. Τα 7 στο μυαλό μου και στην καθημερινότητα είναι εξαιρετικά. Έχω κλείσει 2 χρόνια και δεν έχω κανένα πρόβλημα και ούτε χρειάστηκαν επανεγκατάσταση ή ότι άλλο μας ταλαιπωρούσε στα προηγούμενα.

tmjuju
12-12-2012, 14:16
κάθε φορά που τα βλέπω μου θυμίζουν windows v1.0

.πιφ
:D

tmjuju
12-12-2012, 14:19
... σαφώς tablet oriented λειτουργικό....

*Ψιτ,
Όποτε βλέπω metro θέλω να ακουμπήσω δάχτυλο στην οθόνη.

*Έπρεπε να κάνουν δώρο και ένα αζαξ για τα τζάμια

Φρα.Πε.
12-12-2012, 14:43
χαχααχ σιγα.. κάποτε αναθεματίζαμε το start button...... o κύκλος επαναλαμβάνεται.....

Δημήτρης Δημητρακούδης
12-12-2012, 15:30
*Ψιτ,
Όποτε βλέπω metro θέλω να ακουμπήσω δάχτυλο στην οθόνη.

*Έπρεπε να κάνουν δώρο και ένα αζαξ για τα τζάμια

Κι εγώ το ίδιο.. έχω γεμίσει πολλές οθόνες με δαχτυλιές.. :p

SR71B
12-12-2012, 19:19
86520

zilmer
12-12-2012, 19:42
εντυπωσιακα πλην ομως φλυαρα-δεν μουαρε

onlineN
12-12-2012, 20:12
εντυπωσιακα πλην ομως φλυαρα-δεν μουαρε

Κώστα άμα τα βάλεις στην μεγάλη TV , θα αλλάξεις άποψη. Στο λαπτοπ είναι άχαρα και ανούσια εάν δεν έχεις touch screen.

SR71B
12-12-2012, 20:15
Για οσους αναφερθηκαν στην αργοπορια που επιδεικνυουν τα windows με την παροδο του χρονου
ενα εχω να πω ..... REGISTRY swelling .... !!!

Eαν δεν υπηρχε αυτο το τερας που λεγεται Μητρωο Συσκευων και Προγραμματων (κοινως, Registry)
ΟΛΑ θα ετρεχαν οπως την πρωτη μερα που σεταριστηκαν τα windows. Γιατι δεν γινεται αυτο ?
Γιατι, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΤΟ ΠΟΝΤΙΚΙ ΣΑΣ, αυτο παει και κοιταει την registry ... ΑΝ εχετε
ενεργοποιημενο το ροδακι κυλισης !!!!!!

Δεν παω σε πιο συνθετα πραγματα ... (καηκαμε) ....

Γιατι τα Windows 3.11 ετρεχαν σαν να τα κυνηγουσε αστυνομια ????
Μηπως γιατι ΔΕΝ ειχαν registry (η αληθεια ειναι οτι ειχαν, ακομα και αυτα, αλλα επαιζε διακοσμητικο ρολο,
το μεγεθος καταχωρησεων ηταν αστειο). Βγαλτε την registry απο το λειτουργικο, και τα windows ....
απογειωθηκαν .....

86521

(..... που λεει ο λογος ..... :laugh:)

zilmer
12-12-2012, 20:17
τα εβαλα..και σχεδον αναγνωρισε τα παντα..σχεδον ομως :p ασε που μου την εσπαγε που επρεπε να σερνω ακρη ακρη το ποντικι για να μπω στα υπομενου και αντε παλι τα ιδια για να παω στον υπολογιστη μου...ετσι και αλλιως μωρε δεν τα βλεπω..του XBMC ειναι η τηλεοραση οχι δικια μου :music-smiley-005:

onlineN
12-12-2012, 20:23
τα εβαλα..και σχεδον αναγνωρισε τα παντα..σχεδον ομως :p ασε που μου την εσπαγε που επρεπε να σερνω ακρη ακρη το ποντικι για να μπω στα υπομενου και αντε παλι τα ιδια για να παω στον υπολογιστη μου...ετσι και αλλιως μωρε δεν τα βλεπω..του XBMC ειναι η τηλεοραση οχι δικια μου :music-smiley-005:

Μην κουράζεσαι έτσι . Οποιο πρόγραμμα σε ενδιαφέρει ακόμα και τον explorer καν'τα pin στην επιφάνεια εργασίας. Πήγαινε σε κάθε .exe με ανάποδο κλικ και πες του να "καρφιτσωθεί" ( λέξη κι αυτή..) στην επιφάνεια...και τέλειωσες.!!

zilmer
12-12-2012, 20:30
σωστο και αυτο-εξαλλου επειδη εχω δει αρκετες αλλαγες windows το μονο σιγουρο ειναι οτι θα τα βαλω..δεν υπαρχει πιθανοτητα να μην ακολουθησω-απλα δεν τρελλενομαι να το κανω τωρα..εχει να θεματακι ομως με τους οδηγους.Τουλαχιστον εγω βρηκα (imon με παιδεψε ,ενα θεμα στην ΑΤΙ που δεν μου εβγαζε αναλυτικο μενου,και τα εκανε θαλασσα στην ενσωματωμενη καρτα ηχου του Ε-350).Σιγουρα ΕΓΩ δεν εκανα κατι σωστα , αλλα βαρεθηκα και ξαναγυρισα στα 7....ειδωμεν

zilmer
12-12-2012, 20:31
ξεχναω να κανω quote και εκνευριζομαι :smash:

sfortis
12-12-2012, 22:09
Για οσους αναφερθηκαν στην αργοπορια που επιδεικνυουν τα windows με την παροδο του χρονου
ενα εχω να πω ..... REGISTRY swelling .... !!!

Eαν δεν υπηρχε αυτο το τερας που λεγεται Μητρωο Συσκευων και Προγραμματων (κοινως, Registry)
ΟΛΑ θα ετρεχαν οπως την πρωτη μερα που σεταριστηκαν τα windows. Γιατι δεν γινεται αυτο ?
Γιατι, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΤΟ ΠΟΝΤΙΚΙ ΣΑΣ, αυτο παει και κοιταει την registry ... ΑΝ εχετε
ενεργοποιημενο το ροδακι κυλισης !!!!!!

Δεν παω σε πιο συνθετα πραγματα ... (καηκαμε) ....

Γιατι τα Windows 3.11 ετρεχαν σαν να τα κυνηγουσε αστυνομια ????
Μηπως γιατι ΔΕΝ ειχαν registry (η αληθεια ειναι οτι ειχαν, ακομα και αυτα, αλλα επαιζε διακοσμητικο ρολο,
το μεγεθος καταχωρησεων ηταν αστειο). Βγαλτε την registry απο το λειτουργικο, και τα windows ....
απογειωθηκαν .....

86521

(..... που λεει ο λογος ..... :laugh:)

εντάξει, αρχιτεκτονικά το registry δεν είναι κακή ιδέα και σίγουρα δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα όσο τα περιγράφεις... Οτι μένει σαβούρα, μένει...αλλα και πάλι μετά από πολλά χρόνια χρήσης, το μέγεθος του είναι αστεία μικρό ωστε το λειτουργικό το cachάρει για πλάκα.

οι κύριοι λόγοι που τα windows πάνε αργά όταν "στηθούν" είναι 1. services, 2.device drivers, 3.startup applications, 3.fragmentation του δίσκου.

Οσον αφορά τα windows 3.1 όταν βγήκαν δεν μπορώ να πω οτι πέταγαν κιόλας... αντιθέτως σερνάμενα πήγαιναν και αυτά. Θυμάμαι δίσκους να έχουν πάρει φωτιά απο το swapping και την κάκιστη διαχείριση μνήμης που είχαν.

Το Λ/Σ που πραγματικά πέταγε και είχα δώσει όλα τα repsect, ήταν το OS/2 το οποίο το χρησιμοποίησα για περίπου 1-1.5 χρόνο. Δυστυχώς η IBM σκότωσε η ίδια τα παιδιά της.

ps: άνοιξα το registry monitor, κύλισα το ροδάκι και χμμμ οχι, δεν κοίταγε registry ! :D

sstavross
13-12-2012, 01:04
Εγω τα εβαλα στο Xtreamer Ultra 2 που εχω και πραγματικα πετανε!!(Θα γραψω περισσοτερες εντυπωσεις στο αντιστοιχο νημα). Ομως θα συμφωνισω απολυτα με τον onlineN: Ειναι καταπληκτικα στην 42 οθονη και πανευκολα στην πλοηγηση! Νομιζω οτι πρεπει για HTPC. Εχω και ενα air mouse και ειναι λες και ειναι σχεδιασμενα για αυτο! Ουτε διπλο κλικ για να ανοιξουν καποιες εφαρμογες, ουτε σημαδι για να τις πετυχω! Ακομα και το κρυφο μενου τελειο για να βγαινει οταν παει ο κερσορας στην γωνια! Δε κουραζει καθολου!

onlineN
13-12-2012, 09:30
Εγω τα εβαλα στο Xtreamer Ultra 2 που εχω και πραγματικα πετανε!!(Θα γραψω περισσοτερες εντυπωσεις στο αντιστοιχο νημα). Ομως θα συμφωνισω απολυτα με τον onlineN: Ειναι καταπληκτικα στην 42 οθονη και πανευκολα στην πλοηγηση! Νομιζω οτι πρεπει για HTPC. Εχω και ενα air mouse και ειναι λες και ειναι σχεδιασμενα για αυτο! Ουτε διπλο κλικ για να ανοιξουν καποιες εφαρμογες, ουτε σημαδι για να τις πετυχω! Ακομα και το κρυφο μενου τελειο για να βγαινει οταν παει ο κερσορας στην γωνια! Δε κουραζει καθολου!

Φαντάσου σε μια 55'....Εάν ρυθμίσεις τις ειδήσεις , τις φωτογραφίες , το καιρό , την μουσική , τα αθλητικά να παίρνουν localy πληροφορίες ....έχεις ένα μεγάλο πάνελ πληροφοριών με την μία!!

SR71B
13-12-2012, 15:49
SFortis

Οκ ... με ξεσκεπασες :laugh:
H αληθεια ειναι οτι μισω και μονο που ακουω την λεξη Registry.

Oι services ... δεν νομιζω να τρωνε τοση επεξεργαστικη ισχυ, και το κυριοτερο, μπορεις να πας
στον task manager και να τις απενεργοποιησεις (για να κανεις το ιδιο στην registry, πρεπει να
παρεις σκαλιστηρακι και να ξεκινησεις "ανασκαφες" .... αστο, γερασες). Οι device drivers, εχουν
μεριδιο ευθυνης, το οποιο ομως (και μονο στην περιπτωση που ειναι κακογραμμενοι) θα φρενα-
ρει το συστημα κατα ενα 5% με 10%. Νομιζω ...

Τα startup applications ειναι ΜΠΕΛΑΣ, μονο ... αν δεν μπορεις να τα απενεργοποιησεις.
Πολυς κοσμος (νιοφερτος στα windows) δεν μπορει. Και ακομα και για τους παλιοτερους,
μερικα απο αυτα, εχουν την εκκινηση τους απλωμενη και κρυμμενη ΒΑΘΙΑ μεσα στην registry.
ΟΜΩΣ .... μπορουν να εντοπισθουν.

Το fragmentation του δισκου (εαν δεν εχεις SSD) ειναι <Ο> ΝΟΥΜΕΡΟ ΕΝΑ παραγοντας
επιβραδυνσης. Αρα ... αν ειναι να συγκρινουμε το φρεναρισμα μιας τουμπανιασμενης registry
και ενος κατακερματισμενου, σε αρχεια, δισκου (οπως γινονται ΟΛΟΙ μετα απο μερικες βδομαδες
χρησης) ... η registry απαλλασσεται κατηγοριων λογω πλημμεληματικης φυσης.

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ , λοιπον.
Εβγαλα χολη για την Registry, δυσαναλογα μεγαλη.
Ο σκληρος δισκος ειναι (κατα ενα ποσοστο 80% ???) ο κυριος υπαιτιος αργοποριας των Windows.

Ομως, να ρωτησω κατι αλλο ...
Εισαι σιγουρος οτι, ΔΕΝ γινεται να χτισθει συγχρονο λειτουργικο χωρις registry ????

sfortis
13-12-2012, 16:06
SFortis

Οκ ... με ξεσκεπασες :laugh:
H αληθεια ειναι οτι μισω και μονο που ακουω την λεξη Registry.

Oι services ... δεν νομιζω να τρωνε τοση επεξεργαστικη ισχυ, και το κυριοτερο, μπορεις να πας
στον task manager και να τις απενεργοποιησεις (για να κανεις το ιδιο στην registry, πρεπει να
παρεις σκαλιστηρακι και να ξεκινησεις "ανασκαφες" .... αστο, γερασες). Οι device drivers, εχουν
μεριδιο ευθυνης, το οποιο ομως (και μονο στην περιπτωση που ειναι κακογραμμενοι) θα φρενα-
ρει το συστημα κατα ενα 5% με 10%. Νομιζω ...

Τα startup applications ειναι ΜΠΕΛΑΣ, μονο ... αν δεν μπορεις να τα απενεργοποιησεις.
Πολυς κοσμος (νιοφερτος στα windows) δεν μπορει. Και ακομα και για τους παλιοτερους,
μερικα απο αυτα, εχουν την εκκινηση τους απλωμενη και κρυμμενη ΒΑΘΙΑ μεσα στην registry.
ΟΜΩΣ .... μπορουν να εντοπισθουν.

Το fragmentation του δισκου (εαν δεν εχεις SSD) ειναι <Ο> ΝΟΥΜΕΡΟ ΕΝΑ παραγοντας
επιβραδυνσης. Αρα ... αν ειναι να συγκρινουμε το φρεναρισμα μιας τουμπανιασμενης registry
και ενος κατακερματισμενου, σε αρχεια, δισκου (οπως γινονται ΟΛΟΙ μετα απο μερικες βδομαδες
χρησης) ... η registry απαλλασσεται κατηγοριων λογω πλημμεληματικης φυσης.

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ , λοιπον.
Εβγαλα χολη για την Registry, δυσαναλογα μεγαλη.
Ο σκληρος δισκος ειναι (κατα ενα ποσοστο 80% ???) ο κυριος υπαιτιος αργοποριας των Windows.

Ομως, να ρωτησω κατι αλλο ...
Εισαι σιγουρος οτι, ΔΕΝ γινεται να χτισθει συγχρονο λειτουργικο χωρις registry ????

οχι ρε συ, δεν σου έγραψα για να σε "ξεσκεπάσω" η κάτι τέτοιο, ...σου έγραψα γιατί φάνηκε οτι εβγαλες λίγη χολή, περισσότερη απ'οτι του αξίζει :p

φυσικα και μπορεί να χτιστεί λειτουργικό χωρίς registry, όπως και υπάρχουν πολλά (OSX, linux etc).

Το OSX για παράδειγμα, κρατάει τις ρυθμίσεις της κάθε εφαρμογής σε ένα αρχείο "preference" ,όπως περίπου έκαναν και τα windows 3.1 με τα .ini αρχεία, μιας και τα αναφέραμε πριν.

Η κάθε αρχιτεκτονική έχει τα υπέρ και τα κατά της για να λέμε την αλήθεια. Το registry αν το διαχειρίζονται σωστά οι εφαρμογές και φροντίζουν να το καθαρίζουν κατα το uninstall, τότε δεν θα πάθει ποτε τίποτα!

Οσο για το startup, στα windows 8 πλεον είναι πολύ εύκολα διαχειρίσιμο απο τον task manager, οπου μπορείς να κανεις και disable ότι δεν θες (η θεωρείς οτι δεν θες). ;)

petasis
13-12-2012, 16:08
Εγώ θα έλεγα, μακάρι να είχαν όλα τα λειτουργικά registry.

takisot
13-12-2012, 16:12
O Χριστός και η Παναγία! :p

Chris1967
13-12-2012, 16:18
Ποτέ δεν είχα πρόβλημα κατακερματισμού, εφόσον χρησιμοποιούσα ένα defragmentation tool... τα win 7 μου, τρέχανε σφαίρα με τον raptor... και το win 8 τρέχουνε καλύτερα ακόμα... (όταν χαλάσει ο ράπτορ τότε θα δοκιμάσω με ssd)... σίγουρα μεγάλο βήμα το SATA και οι νέοι δίσκοι ssd, σε σχέση με παλαιότερα... τα παλαιά λειτουργικά πάντα τρέχουνε καλύτερα σε πιο καινούργια pc... και είναι λογικό αυτό... αλλά ετούτο κάνει και τα παλαιά να τρέχουνε καλύτερα.

Θα πω όμως ότι όλα τα windows θέλουνε την συντήρησή τους... τόσο defrag, registry cleanup, startup services, και εκκαθάριση prefetch, σταμάτημα του indexing και πολλά άλλα... αν γίνονται τακτικά εξακολουθούν και τρέχουν (win 7) το ίδιο σαν καινούργια.

Αν δεν γίνονται αυτά... θα συμφωνήσω ότι αρχίζουν αργά ή γρήγορα να αργοπορούν (θυμάστε το δράμα στα win95?)... θεωρώ βέβαια αυτά είναι γνωστά και άλλα λειτουργικά υπερτερούν σε κάποια σημεία...

Πάντως θεωρώ ότι τα win 8 είναι ένα σοβαρό βήμα προς ενοποίηση λειτουργικών πολλαπλών συσκευών... και θα πρέπει να το βλέπουμε κάπως έτσι, και όχι με γνώμονα τα παλαιότερα pc μας... αλλά επαναλαμβάνω ακόμα και για αυτά τρέχουν άψογα.

SR71B
13-12-2012, 17:58
Να πω (την μαυρη) αληθεια ... δεν εχω σεταρει Win 8 !!!!
ΔΕΝ τρεχω σαν junkie καθε φορα που αλλαζει λειτουργικο η Microsoft.
ΜΗΝ ξεχναμε την πανωλεθρια που επαθε (τουλαχιστον, σε πωλησεις) με τα Win (s)Vista !
Ακομα το φυσαει να κρυωσει ....

Επειδη ασχολουμαι με υπολογιστες απο το 1988 (ιουρασικη περιοδος, με τον δεινοσαυρο PC/XT)
εχω συνηθισει να εχω ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΛΕΓΧΟ ΠΑΡΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑ. Στα συγχρονα μηχανηματα,
απο 2008 και μετα, ΔΕΝ μπορεις να παρατηρησεις καποια σοβαρη απωλεια ταχυτητας.
ΟΛΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΕ CACHES (hardware η software). Ομως, ΑΝ για οποιοδηποτε λογο
(ακαδημαικο) ηθελες να δεις τι γινεται ΧΩΡΙΣ τις cache ..... Ω-Ι-Μ-Ε ..... latency και bottleneck,
παντου και συνεχομενα ! Ομως .... οπως και να χει, σημερα, ολα τρεχουν μεσα απο caches !!!!!

Να σημειωσω οτι απο τον Task Manager ... ΔΕΝ φαινονται ολες οι υπηρεσιες (η καλυτερα, threads)
που τρεχουν. Μονο απο το Administrative Tools -> Services .... θα φανουν. Και μερικες φορες,
ουτε και απο κει (καποια αντιβιωτικα, κλπ). Τα Windows ειχαν παντοτε την ταση να κρυβουν ορισμενα
πραγματα για να κανουν την ζωη του μηχανικων λογισμικου πιο ευκολη (ΠΟΛΥ πιο ευκολη).
Αυτο, μοιραια, αφαιρει την ΑΜΕΣΟΤΗΤΑ ελεγχου του εμπειρου χρηστη πανω στο λειτουργικο.
Κατι , που οι παλιοτεροι το εχουμε αναγκη ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ απο την ταχυτητα του ιδιου του λειτουργικου
(αλλωστε, τι ταχυτητα να εχει το DOS η τα Win 3.1 ... παρτο αυγο και κουρεφτο).

Ομως, εχωντας μαθει να ξεκινουμε με ενα λειτουργικο σπαρτιατικο (μονο ο πυρηνας XΩΡΙΣ καθολου ΗΑL,
το I/O, δηλαδη πληκτρολογιο και οθονη ΜΟΝΟ, και η γραμμη εντολων, το περιβοητο Command Prompt)
ΕΜΕΝΑ προσωπικα μου κακοφαινεται απιστευτα οταν ... καποιος αλλος σκεφτεται για εμενα, τι θα φορτωθει
στην μνημη και τι οχι. Για τον πρωταρη χρηστη ειναι ΣΩΤΗΡΙΟ αλλα για τον πεπειραμενο ... διαρκης ΕΝΟΧΛΗΣΗ.
Οι διεργασιες ΔΕΝ τρεχουν πιο αργα (ακομα και αν το υποτιθεμενο latency μετρουνταν στα 0.01 sec).
ΤΡΕΧΟΥΝ ΠΙΟ ΑΠΕΙΘΑΡΧΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΑΚΑ.

Γιατι να φορτωνω, μπαρες υπενθυμισεων που δεν χρειαζομαι (και δεν μιλαω μονο για το Office) ?
Γιατι να μπερδευονται δυο firewalls οταν εγω θελω να φορτωσω μονο ενα (και οχι το default της Microsoft) ?
Γιατι ΚΑΘΕ UTILITY του κ@λου, να βαζει το εικονιδιο (και το memory footprint) του, στο start-up ?
Γιατι να προσπαθω να τα απενεργοποιησω και να ψαχνω στους λαβυρινθους της registry για να τα ...
"ξεριζωσω" ? Και το κυριοτερο, ΓΙΑΤΙ να υπαρχουν δυο conflicting versions του ΙΔΙΟΥ αρχειου συστηματος ?
(τα γνωστα runtime της Visual C, οπου αλλο βρισκεται στο folder συστηματος και αλλο στο folder εφαρμογης,
επειτα απο την εγκατασταση μιας εφαρμογης που ΑΠΑΞΙΩΝΕΙ να κοιταξει τι υπαρχει μεσα στο folder συστηματος)

Ολα αυτα, ελαχιστη αργοπορια επιφερουν σε ενα συγχρονο PC ..... Ομως, γιατι πρεπει να το κανουν ???
Επειδη το marketing εχει καλωδιωθει πιο βαθια και απο το ιδιο το software ??? Ως καλοηθης ογκος .... ???
Ε ΟΧΙ ... οσα χρονια και να περασουν θα χω προβλημα με αυτη την παγια αντιληψη και πρακτικη της Μικρομαλακης !
Εχει τοσους αλλους τροπους να διαφημιστει ! Ας το κανει ΕΚΤΟΣ της φασης που χρησιμοποιω το εργαλειο της.
Θα θελατε καθε φορα που στριβετε μια βιδα ... να βγαινει μια διαφημιση για να αγορασετε το επομενο κατσαβιδι ?

Οχι οτι ιδρωσε κανα αυτι .... στον αερα τα λεω ..... I talked to the wind ... (ας θυμηθουμε και λιγο King Crimson)

Chris1967
14-12-2012, 11:26
Έχεις δίκιο σε πολλά σημεία...

Το γεγονός παραμένει ότι οι περισσότεροι "απλοί" χρήστες δεν εγκαθιστούν πάρα πολλές εφαρμογές, και σίγουρα τα νέα hardware είναι ικανά να αντεπεξέλθουν στις μικρο καθυστερήσεις...

Εκείνο που έχω παρατηρήσει ότι κάνει ζημιά στον απλό χρήστη, είναι οι συμβουλές των υποτιθέμενων "εξπέρ" που ουσιαστικά δεν είναι κάτι παραπάνω από επίσης απλούς χρήστες, με λίγο παραπάνω εμπειρία επάνω στο λειτουργικό... η εμπειρία αυτή όμως, καθώς είναι περιορισμένη καταλήγει σε μη προβλεπόμενα αποτελέσματα...

Πολλές φορές φίλοι γνωστοί κλπ, με ρωτάνε για τα pc τους (τονίζω ότι είμαι απλά power user και τίποτε περισσότερο)... 9 στις 10 φορές τα προβλήματα προκλήθηκαν από τους "επισκέπτες-γνώστες" που "πείραξαν ή εγκατέστησαν" κάτι για να βελτιώσουν κάτι... μεγάλα προβλήματα με τα αντιικά και τα firewalls παλαιότερα.... (θυμάστε το Norton που τα έκανε όλα μπάχαλο? το Mcafee κλπ... τo NOD κλπ...) και για ποιο λόγο??? επειδή οι χρήστες τους ήθελαν να μπαίνουν σε τσοντάδικα και σε hack sites ή να στέλνουν ο ένας στον άλλον e-mail που περιέχουν επίφοβα αρχεία... και για όλα φταίγανε τα windows...

Τα επαγγελματικά μου μηχανήματα τα άλλαξα βαθμηδόν τον τελευταίο χρόνο... ακόμα και ο αρχαίος Pentium3 μου έτρεχε σφαίρα με XP... και δεν είχε φρενάρει καθόλου μετά από τόσα χρόνια.

Εμένα μου αρέσουν πολύ τα Mac... μπορεί αυτό να μην φαίνεται από την κουβέντα... με τα Mac γλυτώνεις από πολλά προβλήματα... και σε νέους χρήστες που μπορούν να διαθέσουν το κάτι παραπάνω αυτά συνιστώ... αλλά δεν είναι το θέμα μας αυτό...

Βάλε τα win 8 σέταρε τα, και πες την άποψη σου για να έχει και συνάφεια με το θέμα μας... -bye-

tmjuju
14-12-2012, 15:11

Δεν είναι πανάκεια
Αλλά υποθέτω δε σκέπτεσαι το σημερινό δαιδαλώδες registry
Αλλά κάτι πιο κοντά στο ODM

SR71B
14-12-2012, 18:16
Chris1967

Ο "παλιος" με τα PC .... εγκαθιστα παντα μια version μειον, απο αυτην που κυκλοφορει.
Αρα, τα Windows 7 ...

(εχεις δικιο οτι δεν εχω συναφεια με το νημα ... τα ειπα, ξεδωσα, τελειωσα ... -bye-)

Chris1967
14-12-2012, 19:46
Ο "παλιός" ελέγχει και εγκαθιστά αυτό που κάνει πιο αποδοτικά/γρήγορα/σταθερά την δουλειά του... και στην συγκεκριμένη περίπτωση, εγώ δεν ξαναπάω πίσω στα 7... αλλά αυτός είμαι εγώ... οι άλλοι παλιοί ας μείνετε στα 7... -bye-

naxian
14-12-2012, 23:36
Chris1967

Ο "παλιος" με τα PC .... εγκαθιστα παντα μια version μειον, απο αυτην που κυκλοφορει.
Αρα, τα Windows 7 ...

(εχεις δικιο οτι δεν εχω συναφεια με το νημα ... τα ειπα, ξεδωσα, τελειωσα ... -bye-)

όταν βάζαμε xp εσύ έμεινες στα 3.11 δηλαδή; 1063362097 :p

tolisspi
15-12-2012, 09:29
Εγω που ειμαι στα xp?
Δοκιμασα τα W7, δεν μου αρεσαν και ξαναπερασα τα xp.
Τα W8 θα τα δοκιμσω οταν βγουν τα W9.....

Chris1967
15-12-2012, 09:37
Αυτές οι συζητήσεις δεν βγάζουν πουθενά αν αυτά που συζητάμε δεν τα έχουμε δοκιμάσει υπό κάποιες συγκεκριμένες καταστάσεις, και καταλήγουν να είναι συζητήσεις ναι/όχι/ναι/όχι κλπ...

Εγώ θα ενημερώσω εάν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, αλλά μέχρι τώρα φαίνεται να είναι το καλύτερο λειτουργικό της microsoft, παρά το γεγονός ότι ξενίζει η αρχική οθόνη... -bye-

John Locke
15-12-2012, 09:41

Θα αστειεύεσαι βέβαια... :4600:

SR71B
15-12-2012, 18:47
Eιπαμε ... (και δεν εισακουστηκαμε)

η ΑΙΣΘΗΣΗ του ελεγχου πανω σε ενα λειτουργικο ειναι (για μερικους απο εμας)
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΗ απο την αρτιοτητα του (που ειναι εντελως υποκειμενικη εκτιμηση)
αλλα και ταχυτητα του (που ειναι περισσοτερο αντικειμενικη εκτιμηση).

ΔΕΝ εθαψα τα Windows 8.
Aπλα, αφηστε με να περιμενω την ωριμοτητα τους (σε κανα χρονο η δυο).
ΔEN EIΜΑΙ ΕΓΩ το μετρο συγκρισης για το τι πρεπει να κανουν ΟΛΟΙ με το λειτουργικο τους.
Υπαρχουν ανθρωποι που παιρνουν ενα αυτοκινητο για να πηγαινουν στην δουλεια τους, και
αλλοι ... που το ξεθεωνουν στα αναποδα τιμονια σε καποια ερημικη αλανα. Το αυτοκινητο ...
ΙΔΙΟ ΜΕΝΕΙ. Ο οδηγος αλλαξε ....

PanMan
15-12-2012, 19:12
Ξεκιναω clean install με 8. Αν δεν γραψω εντυπωσεις μεχρι αυριο, ΜΗΝ ΤΑ ΒΑΛΕΤΕ :p :p

KleKoR
15-12-2012, 19:19
Τα έχω από το φλεβάρη σε έναν atom 1.6 dual core 2gb ram και έναν wd green στις 5.400 νομίζω...

πολύ καλύτερα και ελαφρότερα από τα 7... σέρνεται βέβαια το pc, αλλά λογικό, είναι πιο αργό και από τον τοτσέ...

τα υπόλοιπα συνηθίζονται...

Chris1967
15-12-2012, 19:29
Ξεκιναω clean install με 8. Αν δεν γραψω εντυπωσεις μεχρι αυριο, ΜΗΝ ΤΑ ΒΑΛΕΤΕ :p :p:flipout:

Kostas_Y
15-12-2012, 19:51
Τα έβαλα σήμερα στο laptop (Pentium T2410 Dual 2Ghz, 2GB RAM). Με παίδεψε λίγο η αρχαία κάρτα γραφικών του chipset αλλα τέλος καλό, όλα καλά.
Παίζω λίγο με τα πλακάκια και τα άλλα είδη υγειινής στην αρχή και μετά βουρ στο desktop. Πιο ελαφρύ μου φαίνεται απο τα "ξαλαφρωμένα" 7 που έτρεχα πριν. Καλός ο ενσωματωμένος PDF viewer, ένα λιγότερο πρόγραμμα για εγκατάσταση. Στα πολυμέσα, χάλια μαύρα: ούτε ένα απλό Χvid δεν μπορει να παίξει σωστά.
Προλαβαινω ακόμα να πάρω δωρεάν το Μedia Center;

Το μόνο που δεν έχω βρει ακόμα είναι πως κλείνουν οι εφαρμογές που ανοίγουν απο τα πλακάκια. :chinscratch:

Νάσος Αγραφιώτης
15-12-2012, 20:02
Εάν ρυθμίσεις τις ειδήσεις , τις φωτογραφίες , το καιρό , την μουσική , τα αθλητικά να παίρνουν localy πληροφορίες ....έχεις ένα μεγάλο πάνελ πληροφοριών με την μία!!

Πώς γίνεται να τα ρυθμίζουμε για localy πληροφορίες;

evam7
15-12-2012, 20:06
Ο "παλιός" ελέγχει και εγκαθιστά αυτό που κάνει πιο αποδοτικά/γρήγορα/σταθερά την δουλειά του... και στην συγκεκριμένη περίπτωση, εγώ δεν ξαναπάω πίσω στα 7... αλλά αυτός είμαι εγώ... οι άλλοι παλιοί ας μείνετε στα 7... -bye-

Mπααα...τα βαλαμε μη και χασουμε! Ενταξει σφαιρατα πανε (με ι7) αλλα σαν τα 7 δεν ειναι...μεχρι να τα συνηθισουμε βεβαια...το ιδιο λεγαμε και για τα ΧΡ κλπ κλπ

PanMan
15-12-2012, 20:06
Etoimos. Molis vro ta Ellinika, tha grapso entyposeis.

evam7
15-12-2012, 20:09
Etoimos. Molis vro ta Ellinika, tha grapso entyposeis.

Πληκτρολογιο εχεις; γιατι μεχρι να μου το βρει εγραφα με ...εικονικο (καλο ε; ). Εχει βεβαια κατι σπαστικα ακομη (πχ, εκανα επανεκκινηση και χαθηκαν αρκετες εφαρμογες που ειχα προσθεσει, και το...πληκτρολογιο φυσικα;))

SR71B
15-12-2012, 20:09
Μην με προκαλειτε ....
γιατι θα κατεβασω απ'το παταρι τον K6-400 με τα Win98 .... :afro:

sotos65
15-12-2012, 20:10
Τα έβαλα σήμερα στο laptop (Pentium T2410 Dual 2Ghz, 2GB RAM). Με παίδεψε λίγο η αρχαία κάρτα γραφικών του chipset αλλα τέλος καλό, όλα καλά.
Παίζω λίγο με τα πλακάκια και τα άλλα είδη υγειινής στην αρχή και μετά βουρ στο desktop. Πιο ελαφρύ μου φαίνεται απο τα "ξαλαφρωμένα" 7 που έτρεχα πριν. Καλός ο ενσωματωμένος PDF viewer, ένα λιγότερο πρόγραμμα για εγκατάσταση. Στα πολυμέσα, χάλια μαύρα: ούτε ένα απλό Χvid δεν μπορει να παίξει σωστά.
Προλαβαινω ακόμα να πάρω δωρεάν το Μedia Center;

Το μόνο που δεν έχω βρει ακόμα είναι πως κλείνουν οι εφαρμογές που ανοίγουν απο τα πλακάκια. :chinscratch:

Πήγαινε στην πάνω αριστερή γωνία και θα εμφανιστεί το εικονίδιο της εφαρμογής, αν σύρεις το ποντίκι ελαφρά προς τα κάτω θα εμφανιστούν και όλες όσες τρέχουν, τις οποίες μπορείς να κλείσεις με δεξί κλικ>close. Ισχύει και στο metro και στο κανονικό desktop η διαδικασία...

86587

PanMan
15-12-2012, 20:16
Λοιπον. Απιστευτα ευκολο Install χωρις καμμια προετοιμασια, διαβασμα ή οτιδηποτε. Λιγο με μπερδεψε εκει που μου ζηταγε mail και παραλιγο να ψαρωσω και να το δωσω... Μετα καταλαβα οτι ηταν optional (scumbag microsoft)...
Μονο προβλημα δεν εβλεπε το bluetooth πληκτρολογιο, ευτυχως ειχα ενα ασυρματο και εκανα δουλεια μου. Αυτο συνεβει γιατι δεν εκανα απλα clean install αλλα αλλαξα και τον σκληρο δισκο του λειτουργικου (το ιδιο συνεβαινε και με τα 7). Μου εκανε εντυπωση που βρηκε κατευθειαν τους δυο φτηνιαρικους sata controllers (chinese ebay) για τους οποιους τα 7 χρειαζονταν drivers. Ειναι η πρωτη φορα μετα απο Install που και οι 10 σκληροι ειναι up and running. Ακομη βρηκε αμεσως το home network. Απιστευτο.

evam7
15-12-2012, 20:23
Κατι για την εγκατασταση απο W8 των 29,99€: ΜΟΝΟΝ σε υπολογιστη με υπαρχοντα Windows (ΧΡ ή 7). Την πατησα, και αναγκασθηκα να μισοεγκαταστησω τα παλαια ωστε να μπουν τα 8. Και κατι ακομη "καλο": δεν απαιτειται να προϋπαρχουν γνησια W!

petasis
15-12-2012, 20:47
Θα αστειεύεσαι βέβαια... :4600:

Μιλάω απολύτως σοβαρά. Γιατί σας φαίνεται αστείο; Ποια είναι η εναλλακτική; Τα εκατοντάδες αρχεία σπαρμένα σε δεκάδες φακέλους στο linoux και OS X;
H registry προσφέρει ένα δομημένο τρόπο αποθήκευσης πληροφορίας, και μάλιστα δενδροειδής μορφής, με σαφές τρόπο πρόσβασης από όλες τις εφαρμογές.

Kostas_Y
15-12-2012, 21:07
Πήγαινε στην πάνω αριστερή γωνία και θα εμφανιστεί το εικονίδιο της εφαρμογής, αν σύρεις το ποντίκι ελαφρά προς τα κάτω θα εμφανιστούν και όλες όσες τρέχουν, τις οποίες μπορείς να κλείσεις με δεξί κλικ>close. Ισχύει και στο metro και στο κανονικό desktop η διαδικασία...

Αυτό το βρήκα αλλα δεν μου φαίνεται και ο πιο user friendly τρόπος, ειδικά με touchpad. Χάθηκε να βάλουν ένα ωραίο, μεγάλο Χ στη γωνία;

Thanks anyway :ciao:

Κατι για την εγκατασταση απο W8 των 29,99€: ΜΟΝΟΝ σε υπολογιστη με υπαρχοντα Windows (ΧΡ ή 7). Την πατησα, και αναγκασθηκα να μισοεγκαταστησω τα παλαια ωστε να μπουν τα 8. Και κατι ακομη "καλο": δεν απαιτειται να προϋπαρχουν γνησια W!

Εγώ είχα τα 7, ξεκίνησα απο το usb stick, διάλεξα custom install και, αφού έσβησα το παλιό partition των 7, έκανα καθαρή εγκατάσταση.
Μήπως κοιτάζει αν υπάρχει ήδη προηγούμενη έκδοση στον δίσκο κατά την εκκίνηση της εγκατάστασης;

leo06
15-12-2012, 21:19
Αυτό το βρήκα αλλα δεν μου φαίνεται και ο πιο user friendly τρόπος, ειδικά με touchpad. Χάθηκε να βάλουν ένα ωραίο, μεγάλο Χ στη γωνία;

Thanks anyway :ciao:

εύκολο είναι, όταν είσαι στην εφαρμογή πας με το ποντίκι στο πάνω μέρος της οθόνης (οχι δεξιά ή αριστερά) θα δεις οτι ο κέρσορας θα αλλάξει σε παλάμη κάνεις κλικ και το σέρνεις προς τα κάτω

PanMan
15-12-2012, 21:24
Ξερει κανεις γιατι υπαρχει μια ασταθεια στο Internet; Δεν ειναι θεμα router η συνδεσης με το router. Σα να φταιει το firewall. Δεν μπορουσα να μπω στο avclub και μετα απο Restart μπαινω... Περιεργο.

Kostas_Y
15-12-2012, 21:38
εύκολο είναι, όταν είσαι στην εφαρμογή πας με το ποντίκι στο πάνω μέρος της οθόνης (οχι δεξιά ή αριστερά) θα δεις οτι ο κέρσορας θα αλλάξει σε παλάμη κάνεις κλικ και το σέρνεις προς τα κάτω
Και πάλι είναι two-finger operation, για μένα τουλάχιστον.
Που θα πάει, θα το συνηθίσω...

Ξερει κανεις γιατι υπαρχει μια ασταθεια στο Internet; Δεν ειναι θεμα router η συνδεσης με το router. Σα να φταιει το firewall. Δεν μπορουσα να μπω στο avclub και μετα απο Restart μπαινω... Περιεργο.
Εγώ έχω πρόβλημα με torrents. Κάτι για invalid data from tracker παραπονιέται το πρόγραμμα...

PanMan
15-12-2012, 21:42
Και πάλι είναι two-finger operation, για μένα τουλάχιστον.
Που θα πάει, θα το συνηθίσω...

Εγώ έχω πρόβλημα με torrents. Κάτι για invalid data from tracker παραπονιέται το πρόγραμμα...
Ειναι deal breaker για μενα αυτο που συνβαινει με το Internet. Εντελως random τη μια μπαινει σε sites και την αλλη οχι. Μπαινει ας πουμε στο avclub αλλα οχι στο site του idm ή του mozilla (με mozilla εννοειται :p )...

Kostas_Y
15-12-2012, 22:01
Ειναι deal breaker για μενα αυτο που συνβαινει με το Internet. Εντελως random τη μια μπαινει σε sites και την αλλη οχι. Μπαινει ας πουμε στο avclub αλλα οχι στο site του idm ή του mozilla (με mozilla εννοειται :p )...

Με sites δεν έχω κανένα πρόβλημα.