PDA

View Full Version : Μετακίνηση από NOVA σε ΟΤΕ TV

quazar
13-02-2012, 18:27
Γεια σας ειδικοί!

Επειδή έκοψα τη NOVA με σκοπό να πάω στο OTE TV, θα ήθελα να ρωτήσω πώς πρέπει να μετακινήσω το πιάτο για να βλέπει τον Eurobird;
Από ότι κατάλαβα ο Hotbird (NOVA) είναι στις 13 μοίρες ενώ ο Eurobird (OTE) είναι στις 9. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να μετακινήσω το πιάτο λίγο προς το Νότο;
Είναι τόσο απλό ή θέλει κάποιο όργανο;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

stivi1981
13-02-2012, 21:18
πρεπει να το μετακινησεις οπως βλεπεις απο πισω το πιατο,εισαι δηλαδη πισω απτο πιατο και κοιτας το lnb πρεπει να παει δεξιοτερα και λιγο πιο χαμηλα...ειναι δυσκολη αλλα και ευκολη διαδικασια..μπορει να σου παιξει με την μια αλλα μπορει να μην σου παιξει και καθολου...
τα δορυφορικα αν γνωριζεις εχουνε θεμα..δεν ειναι οπως η απλη επιγεια κεραια...θελει να πιασει καρφι τον δορυφορο και ακομα και για μισο εκατοστο περιπου εχεις απωλεια σηματος και να μην βλεπεις τιποτα

theofilos3
13-02-2012, 22:27
οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω θα σου ειναι δυσκολο αν δεν το εχεις ξανακανει.καλυτερα παρε μια βοηθεια απο καποιον που ξερει για πρωτη φορα

quazar
14-02-2012, 10:04
Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές σας.
Θα προσπαθήσω μόνος μου και αν δεν τα καταφέρω θα φωνάξω "ειδικό".

quazar
22-02-2012, 11:40
Χαίρετε ξανά!
Φαίνεται ότι τα κατάφερα μέχρι ένα σημείο...
Η ερώτηση είναι η εξής:
Έχω ισχύ σήματος γύρω στο 80% με ποιότητα γύρω στο 40%.
Παρόλα αυτά βλέπω όλα τα κανάλια χωρίς διακοπές και πιξελιάσματα.
Φοβάμαι όμως ότι αν συννεφιάσει ή βρέξει θα έχω πρόβλημα.
Τί πρέπει να ρυθμίσω ώστε να ανεβάσω την ποιότητα;
Πιο πολύ δλδ. επηρεάζει η περιστροφή του LNB, το δεξιά-αριστερά του πιάτου ή η ανύψωση;
Ευχαριστώ για τα φώτα σας.

kyrliot
22-02-2012, 12:01
Πιο πολύ δλδ. επηρεάζει η περιστροφή του LNB, το δεξιά-αριστερά του πιάτου ή η ανύψωση;

Ολα παιζουν ρολο,πρωτα "παιζεις" με το δεξια-αριστερα,μετα με το πανω κατω και μετα με την στροφη του lnb.Καλη επιτυχια...

quazar
22-02-2012, 12:05
Ολα παιζουν ρολο,πρωτα "παιζεις" με το δεξια-αριστερα,μετα με το πανω κατω και μετα με την στροφη του lnb.Καλη επιτυχια...

Άρα από ότι καταλαβαίνω η διαδικασία έχει ως εξής:
1. Πρώτα μετακινώ δεξια-αριστερά μέχρι να πιάσω το μέγιστο σήμα.
2. Μετά μετακινώ πάνω - κάτω μέχρι να πιάσω το μέγιστο σήμα.
3. Τέλος μετακινώ το LNB.
Σωστά;

bykrie
22-02-2012, 12:38
Άρα από ότι καταλαβαίνω η διαδικασία έχει ως εξής:
1. Πρώτα μετακινώ δεξια-αριστερά μέχρι να πιάσω το μέγιστο σήμα.
2. Μετά μετακινώ πάνω - κάτω μέχρι να πιάσω το μέγιστο σήμα.
3. Τέλος μετακινώ το LNB.
Σωστά;
Σωστά απο τι στιγμή που το κάνεις χωρίς όργανα, ας πούμε ερασιτεχνικά. Μεγάλη προσοχή στην περιστροφή του lnb,παίζει σπουδαίο ρόλο!!!

quazar
22-02-2012, 12:40
Σωστά απο τι στιγμή που το κάνεις χωρίς όργανα, ας πούμε ερασιτεχνικά. Μεγάλη προσοχή στην περιστροφή του lnb,παίζει σπουδαίο ρόλο!!!

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!!!

kropilack
22-02-2012, 13:00
Εχουν δικιο τα παιδια σε ολα αυτα που λενε, αλλα ισως η ποιοτητα, που λες οτι ειναι 40%, να μην οφειλεται σε κακη σκοπευση αλλα στο οτι.. να στο πω αλλιως.. η ισχύ σήματος γύρω στο 80% με ποιότητα γύρω στο 40%. που εχεις, ειναι με τον δεκτη του ΟΤΕ η με αλλον? Γιατι σε ενα φιλο που του συνδεσα τον ΟΤΕ η ποιοτητα, με τον ιδιοκτησιακό δεκτη, ηταν (αν θυμαμαι καλα) γυρω στο 80%-90%, ενω με τον edision mini 2In1 (στην ιδια συχνοτητα) εδειχνε περιπου 45%-50%. Αυτο δεν σημαινει κακη σκοπευση η αδυναμια του edision, απλα καθε δεκτης δειχνει διαφορετικα την ενδειξη στην ποιοτητα και την ισχυ.

:HTEHETH63:

quazar
22-02-2012, 13:10
Εχουν δικιο τα παιδια σε ολα αυτα που λενε, αλλα ισως η ποιοτητα, που λες οτι ειναι 40%, να μην οφειλεται σε κακη σκοπευση αλλα στο οτι.. να στο πω αλλιως.. η ισχύ σήματος γύρω στο 80% με ποιότητα γύρω στο 40%. που εχεις, ειναι με τον δεκτη του ΟΤΕ η με αλλον? Γιατι σε ενα φιλο που του συνδεσα τον ΟΤΕ η ποιοτητα, με τον ιδιοκτησιακό δεκτη, ηταν (αν θυμαμαι καλα) γυρω στο 80%-90%, ενω με τον edision mini 2In1 (στην ιδια συχνοτητα) εδειχνε περιπου 45%-50%. Αυτο δεν σημαινει κακη σκοπευση η αδυναμια του edision, απλα καθε δεκτης δειχνει διαφορετικα ενδειξη στιην ποιοτητα και την ισχυ.

:HTEHETH63:
Είναι με το δέκτη του ΟΤΕ.
Πάντως κάποια στιγμή είχα καταφέρει να έχω ισχύ γύρω στο 80-90% και ποιότητα 60-70%. Όταν έσφιξα και κατέβηκα από την ταράτσα η ποιότητα έπεσε...
Μάλλον το σφίξιμο άλλαξε λίγο τη θέση...Πάντως για λίγο που πρόλαβα να δω, δεν έχω πρόβλημα στη λήψη των καναλιών. Όλα παίζουν μια χαρά.

stivi1981
22-02-2012, 13:40
Η ενδειξη πιοτητας δεν ισχυει....δειχνει οτι να ναι...το ber δεν μας ειπες ποσο ειναι

quazar
22-02-2012, 13:43
Η ενδειξη πιοτητας δεν ισχυει....δειχνει οτι να ναι...το ber δεν μας ειπες ποσο ειναι

Επειδή δεν είμαι σπίτι, μόλις γυρίσω θα κοιτάξω το ber. Αλλά το ber δεν αποτυπώνεται ουσιαστικά στη μπάρα της ποιότητας σήματος;

bykrie
22-02-2012, 14:09
Γιατι σε ενα φιλο που του συνδεσα τον ΟΤΕ η ποιοτητα, με τον ιδιοκτησιακό δεκτη, ηταν (αν θυμαμαι καλα) γυρω στο 80%-90%, ενω με τον edision mini 2In1 (στην ιδια συχνοτητα) εδειχνε περιπου 45%-50%. Αυτο δεν σημαινει κακη σκοπευση η αδυναμια του edision, απλα καθε δεκτης δειχνει διαφορετικα την ενδειξη στην ποιοτητα και την ισχυ.:HTEHETH63:
Θα συμφωνήσω, χωρίς να έχω γνώση σε αυτό που συμβαίνει. (Πιθανών ευαισθησία των δεκτών???? Δεν ξέρω)
Εχθές έβγαλα τον argus Piccolo και πέρσα τον He@d SD2900 USB CHALLENGER να του κάνω ενα φρεσκάρισμα στην λίστα. Ενω ο Piccolo μου έδεινε 75%-80% ο He@d έδειχνε 85%-90% Άρα έχεις δίκιο.

stivi1981
22-02-2012, 15:16
Επειδή δεν είμαι σπίτι, μόλις γυρίσω θα κοιτάξω το ber. Αλλά το ber δεν αποτυπώνεται ουσιαστικά στη μπάρα της ποιότητας σήματος;

εχει ειπωθει και παλιοτερα απο ανθρωπο που δουλευει μεσα στον οτε οτι η κιτρινη ενδειξη της ποιοτητας σηματος δεν δειχνει σωστα.
το ber σε γενικες γραμμες για να το καταλαβεις ειναι το ποσοστο λαθων που εχει το σημα...το 1E7 ειναι το ιδανικοτερο...το 1Ε3 ειναι το πατωμα του σηματος...απο κει και κατω θεωρητικα δεν δειχνει...
διαβασε αυτες τις λιγες γραμμες αν θες αναφορικα με το ber
BER
Το BER (Bit Error Rate) ως έννοια, είναι ο λόγος των σφαλμάτων, προς το συνολικό αριθμό των bit, αλλά εκφράζει επίσης και το μέτρο της επάρκειας ενός FEC συστήματος. Είναι πραγματικά σημαντικό το πόσο αλλάζει το BER, πριν και μετά το FEC. Αν για παράδειγμα, μετρήσουμε το BER πριν το FEC και βρούμε μια τυπική τιμή γύρω στο 10-2, που σημαίνει 1 σφάλμα ανά 100 bits, η μέτρηση αυτή μειώνεται δραματικά μετά το FEC σε 10-4, που σημαίνει 1 σφάλμα ανά 10.000 bits.

Το BER μπορεί ακόμα να ορισθεί και με τον όρο της πιθανότητας σφάλματος POE (Propability of error), που δίνεται από τη συνάρτηση στα αριστερά, όπου erf είναι η συνάρτηση θορύβου, Eb είναι η ενέργεια ενός bit και No είναι η φασματική πυκνότητα (spectral density) της ισχύος του θορύβου, που αντιπροσωπεύει με απλούστερα λόγια, την ισχύ του θορύβου σε bandwidth 1Hz.

Serafeim Karakostas
22-02-2012, 16:52
Εχουν δικιο τα παιδια σε ολα αυτα που λενε, αλλα ισως η ποιοτητα, που λες οτι ειναι 40%, να μην οφειλεται σε κακη σκοπευση αλλα στο οτι.. να στο πω αλλιως.. η ισχύ σήματος γύρω στο 80% με ποιότητα γύρω στο 40%. που εχεις, ειναι με τον δεκτη του ΟΤΕ η με αλλον? Γιατι σε ενα φιλο που του συνδεσα τον ΟΤΕ η ποιοτητα, με τον ιδιοκτησιακό δεκτη, ηταν (αν θυμαμαι καλα) γυρω στο 80%-90%, ενω με τον edision mini 2In1 (στην ιδια συχνοτητα) εδειχνε περιπου 45%-50%. Αυτο δεν σημαινει κακη σκοπευση η αδυναμια του edision, απλα καθε δεκτης δειχνει διαφορετικα την ενδειξη στην ποιοτητα και την ισχυ.
Κάθε δέκτης μετρά διαφορετικά αλλά σαν λίγο δεν είναι το 45-50%;
Σχετικά με το δέκτη του ΟΤΕ νομίζω ότι είναι καιρός να διορθώσουν τις ενδείξεις σήματός του (να υπάρχουν οι κλασικές ενδείξεις επιπέδου και ποιότητας σήματος %). Τόσο δύσκολο είναι;

kropilack
22-02-2012, 17:00
Κάθε δέκτης μετρά διαφορετικά αλλά σαν λίγο δεν είναι το 45-50%;
Σχετικά με το δέκτη του ΟΤΕ νομίζω ότι είναι καιρός να διορθώσουν τις ενδείξεις σήματός του (να υπάρχουν οι κλασικές ενδείξεις επιπέδου και ποιότητας σήματος %). Τόσο δύσκολο είναι;

Ναι, λιγο ειναι το 45-50%. Κοιταξα στη δικη μου εγκατασταση (με δεκτη edision mini 2in1) και σε συχνοτητες του ΟΤΕ εχω σημα 67%-73% ποιοτητα. Βεβαια ο φιλος μου εχει πιατο 60εκ, ενω εγω βλεπω με 1μ κεντρο στις 10Ε. Αλλα και παλι λιγο ειναι. Ισως να μη θυμαμαι καλα. Αυτο που ηθελα ομως να τονισω, ειναι οτι κάθε δέκτης μετρά διαφορετικά

quazar
23-02-2012, 10:04
Παίδες καλημέρα,

Τελικά έχω τις εξής ενδείξεις:
Ισχύς Σήματος κοντά στο 100%
BER: 3.9E-3
Τα κανάλια τα πιάνω καμπάνα χωρίς διακοπές και pixelιάσματα.
Το αφήνω έτσι ή να παίξω με κίνδυνο να τα κάνω χειρότερα;

stivi1981
23-02-2012, 12:24
Παίδες καλημέρα,

Τελικά έχω τις εξής ενδείξεις:
Ισχύς Σήματος κοντά στο 100%
BER: 3.9E-3
Τα κανάλια τα πιάνω καμπάνα χωρίς διακοπές και pixelιάσματα.
Το αφήνω έτσι ή να παίξω με κίνδυνο να τα κάνω χειρότερα;
το ber σου ειναι χαμηλο παντως.....αστο ετσι και με εντονη κακοκαιρια ειδικα βραδυ θα δεις,αν σου κανει διακοπες ειδικα στα hd καναλια θα πρεπει να κανεις μικρορυθμισεις...την γωνια lnb την εχεις πειραξει καθολου?

quazar
23-02-2012, 12:38
..την γωνια lnb την εχεις πειραξει καθολου?

Έπαιξα με τη γωνία αλλά δεν κατάφερα πολλά πράγματα..Αυτό που υποψιάζομαι είναι μήπως το σήμα δέχεται παρεμβολές από ανακλάσεις και περιθλάσεις του σήματος από τις τριγύρω πολυκατοικίες...

akismei
26-02-2012, 20:10
καλησπερα
ειμαι κατοχος νοβα με το πιατο των 60 εκατοστων και καλοβλεπω να παω για οτε tv. μπορειτε να μου πειτε εαν μπορω με το πιατο της νοβας,(οποτε να μην πληρωσω για το πιατο του οτε) να κοψω την νοβα και να βαλω οτε τv?

εαν ναι, προς τα που πρεπει να κοιταει το πιατο?

ευχαριστω!

stivi1981
26-02-2012, 21:53
ναι φιλε μου βεβαιος και μπορεις....το πιατο θελει γυρισμα ομως γιατι ο δορυφορος του οτε ειναι στι 9 μοιρες ενω της νοβα που εισαι τωρα ειναι στις 13....
θελει γυρισμα οπως το βλεπεις απο πισω πιο δεξια και λιγο χαμηλοτερα...
μπορει να το πετυχεις μετην πρωτη μπορει και να μην το βρεις ποτε...κανε τις δοκιμες σου και εδω ειμαστε

adok13
27-02-2012, 12:56
παιδια οποιος θελει να κανει εγκατασταση δορυφορου υπαρχει ενα φοβερο προγραμμα για android και για iphone,to dishpointer.εγω εχθες εκανα την εγκατασταση με την βοηθεια του και βρηκα τον eurobird με την μια.με εσωσε γιατι δεν ειχα ουτε πεδιομετρο αλλα ειμουνα και απο ισογειο ταρατσα 5 οροφους.δεν κανω διαφημηση να βοηθησω θελω τα παιδια που βαζουν τωρα το πιατο.

glaros
13-03-2012, 16:24
Παιδια γεια σας, ειμαι κι εγω στην ιδια φαση, πηγα απο νοβα σε οτε και εκανα την μετακινηση του πιατου μονος μου ακουλουθωντας τις οδηγιες του φιλου stivi1981. Μαλλον ημουν τυχερος γιατι με το πρωτο κλικ που τουκανα δεξια επιασε αμεσως εικονα και ο,τι και αν εκανα μετα μονο χειροτερα γινοταν. Τα νουμερα τωρα, στις ρυθμισεις εγκαταστασης δειχνουν ισχυ σηματος 185 (γυρω στο 75%) και ποιοτητα σηματος στο....0!!!
Το BER:399960.0Ε-7. Η εικονα μου ειναι μια χαρα ακομα και χτες βραδυ με την κακοκαιρια. Χρειαζεται αλλη ρυθμιση η να το αφησω ετσι?

quazar
13-03-2012, 16:27
Παιδια γεια σας, ειμαι κι εγω στην ιδια φαση, πηγα απο νοβα σε οτε και εκανα την μετακινηση του πιατου μονος μου ακουλουθωντας τις οδηγιες του φιλου stivi1981. Μαλλον ημουν τυχερος γιατι με το πρωτο κλικ που τουκανα δεξια επιασε αμεσως εικονα και ο,τι και αν εκανα μετα μονο χειροτερα γινοταν. Τα νουμερα τωρα, στις ρυθμισεις εγκαταστασης δειχνουν ισχυ σηματος 185 (γυρω στο 75%) και ποιοτητα σηματος στο....0!!!
Το BER:399960.0Ε-7. Η εικονα μου ειναι μια χαρα ακομα και χτες βραδυ με την κακοκαιρια. Χρειαζεται αλλη ρυθμιση η να το αφησω ετσι?
χρυσός κανόνας: άμα παίζει μην το πειράζεις...

stivi1981
13-03-2012, 18:49
Το BER:399960.0Ε-7. Η εικονα μου ειναι μια χαρα ακομα και χτες βραδυ με την κακοκαιρια. Χρειαζεται αλλη ρυθμιση η να το αφησω ετσι?χαιρομαι που σε βοηθησα....αν παιζει κανονικα ακομα και στα hd καναλια με εντονη κακοκαιρια αστο ετσι...μην το πειραζεις καθολου

glaros
13-03-2012, 20:35
χαιρομαι που σε βοηθησα....αν παιζει κανονικα ακομα και στα hd καναλια με εντονη κακοκαιρια αστο ετσι...μην το πειραζεις καθολου
Και γω χαιρομαι που με βοηθησες :smile: Ναι ενταξει, δεν το πειραζω, αλλα για να καταλαβω, το BER μου που καταληγει σε Ε-7 ειναι το ιδανικο οπως εχεις γραψει? Και αν ναι, πως γινεται η ποιοτητα να ειναι στο 0? Τοσο αναξιοπιστη ειναι η ενδειξη του δεκτη?

Σ'ευχαριστω και παλι -bye-

stivi1981
14-03-2012, 00:45
Και γω χαιρομαι που με βοηθησες :smile: Ναι ενταξει, δεν το πειραζω, αλλα για να καταλαβω, το BER μου που καταληγει σε Ε-7 ειναι το ιδανικο οπως εχεις γραψει? Και αν ναι, πως γινεται η ποιοτητα να ειναι στο 0? Τοσο αναξιοπιστη ειναι η ενδειξη του δεκτη?

η ενδειξη της μπαρας ειναι ακομη αναξιοπιστη απο οτι ξερω..
το ber σου δεν ειναι καλο γιατι εχει παρα πολλα σφαλματα....το μπροστα νουμερο ειναι ποσα σφαλματα εχει το σημα...το εχω γραψει και σε αλλο θεμα...αν αου παιζει αστο ετσι ομως

quazar
14-03-2012, 15:12

Από ότι έχω διαβάσει εδώ μέσα, οι μπάρες της ποιότητας είναι αναξιόπιστες...
Ο αριθμός του ber (π.χ. 3Ε-7) σημαίνει 3*10^-7 δηλαδή 3/10000000 ή αλλιώς 3 λάθος πακέτα στα 10000000 μεταφερόμενα πακέτα. Άρα όσο μικρότερος ο αριθμός ber (δηλ. όσο πιο αρνητικός ο αριθμός που ακολουθεί το Ε) τόσο καλύτερο το σήμα. Προφανώς επειδή το σήμα είναι ψηφιακό, η ποιότητα της εικόνας είναι δεδομένη: ή παίζει ή δεν παίζει (συμπεριλαμβανομένου του να παίζει με σπασίματα).

AlexT_
02-04-2012, 22:23
Πριν από λίγο συντόνισα σε φίλο το 60άρι της Νοβα στις 9 μοίρες, ο οποίος για οικονομικούς λόγους την εγκατέλειψε και ''μετακόμισε'' στον ΟΤΕ.
H σκόπευση έγινε με πεδιόμετρο, η δε ποιότητα σήματος είναι πολύ καλή. Αμφιβάλλω αν θα έχει πρόβλημα και με άσχημες καιρικές συνθήκες, αλλά αυτό θα το δείξει η πράξη.

Για κάποιον που κάνει αλλαγή μπουκέτου και δεν θέλει να επιβαρυνθεί με έξοδα αγοράς εξοπλισμού και εγκαταστάτη, το 60άρι είναι ικανοποιητική λύση. Για καλό αποτέλεσμα απαιτείται σχολαστική σκόπευση και μικρορύθμιση καθώς και προσεκτικό σφίξιμο στη βάση του.

amvrakas1
03-04-2012, 00:07
Πριν από λίγο συντόνισα σε φίλο το 60άρι της Νοβα στις 9 μοίρες, ο οποίος για οικονομικούς λόγους την εγκατέλειψε και ''μετακόμισε'' στον ΟΤΕ.
H σκόπευση έγινε με πεδιόμετρο, η δε ποιότητα σήματος είναι πολύ καλή. Αμφιβάλλω αν θα έχει πρόβλημα και με άσχημες καιρικές συνθήκες, αλλά αυτό θα το δείξει η πράξη.

Για κάποιον που κάνει αλλαγή μπουκέτου και δεν θέλει να επιβαρυνθεί με έξοδα αγοράς εξοπλισμού και εγκαταστάτη, το 60άρι είναι ικανοποιητική λύση. Για καλό αποτέλεσμα απαιτείται σχολαστική σκόπευση και μικρορύθμιση καθώς και προσεκτικό σφίξιμο στη βάση του.

Συμφωνώ μαζί σου.Εχθές έκανα το ίδιο για την αδερφή μου.Ο Hotbird είναι 20dBμV(ένδειξη 80) πιο δυνατός από τον Eurobird 9 (ένδειξη 62)και θέλει σχολαστική επανεγκατάσταση -στόχευση για να μην υπάρχουν προβλήματα.Επίσης άλλαξα το Sharp που είχε με ένα καλύτερο.

mouse
03-04-2012, 01:00

Συμφωνώ απόλυτα....
Έχω επαναπροσανατολίσει αρκετά 60άρια μέχρι σήμερα και δεν είχα προβλήματα , αρκεί το κάτοπτρο να είναι σε καλή κατάσταση...

John_hasio
08-04-2012, 21:57
Γεια χαρά παιδιά ... και καλώς ήρθα στην OteTV ... :p
Ήμουν στην Νόβα και αποφάσισα φέτος να μετακινηθώ προς τα εδώ και ομολογώ ως τώρα είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος με την ποιότητα των καναλιών!!
Βασικά έκανα μόνος μου την μετακίνηση του πιάτου και κλείδωσα τον κατάλληλο δορυφόρο και όλα καλά... μέχρι πριν λίγο που έριξε μια 5λεπτη μπόρα (μην φανταστείτε τίποτα τρελό, απλά μια κανονική μπόρα) και μου έκανε διακοπές συνέχεια στο σήμα μέχρι να κλείσει τελείως και να μου βγάλει να επικοινωνήσω με το 13830! Μετά από κάνα 3λεπτο έφτιαξε μόνο του .. προφανώς επειδή σταμάτησε η βροχή! Λέτε να μην έχω σημαδέψει καλά τον δορυφόρο? (Έχω το 65ρι πιάτο της Νόβα)
Στις πληροφορίες του σήματος που βγάζει .. Σήμα : 201 και στην ποιότητα (μια μπάρα μόνο είναι κίτρινη) λέει BER: 7.9E-3 , Συχνότητα 12226 και Ρυθμό μετάδοσης 27500 Msymb/s ) -- όπως καταλάβατε μιλάω για ΟτεTv μέσω δορυφόρου μόνο!
Μια συμβουλή από κάποιον που ξέρει? Έχω κάνει κάτι στραβά? Κάτι πρέπει ν' αλλάξω? Μια βοήθεια please!!!! EΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!! :-)

rangers72
09-04-2012, 16:37
με το πιατο απατη που εχεις της νοβα τι περιμενες.μολις αρχισει να βρεχει λιγο δυνατα αυτα τα προβληματα θα εχεις.μην κανεις τιποτα απλα να περιμενεις να περασει η βροχη και μετα θα βλεπεις ειναι μικρο το πιατο και χανει το σημα του δορυφορου.αλλιως παρε ενα αλλο πιατο να ησυχασεις.

Serafeim Karakostas
09-04-2012, 17:06
Πιάτο απάτη, το ακούσαμε κι αυτό! Για λήψη hotbird (που προορίζεται) μια χαρά είναι. Στο εξοχικό που το έχω δεν καταλαβαίνει τίποτα και με δύσκολο καιρό. Ακόμα και για τις 9E επαρκές είναι, όταν έχει γίνει άριστη στόχευση του δορυφόρου.

Βασικά έκανα μόνος μου την μετακίνηση του πιάτου και κλείδωσα τον κατάλληλο δορυφόρο και όλα καλά... μέχρι πριν λίγο που έριξε μια 5λεπτη μπόρα (μην φανταστείτε τίποτα τρελό, απλά μια κανονική μπόρα)
Αν, όπως λες, ήταν μια "κανονική" βροχή, τότε το κάτοπτρο χρειάζεται καλύτερη στόχευση και ρύθμιση το skew (στροφή) του lnb.

rangers72
09-04-2012, 18:39
δεν μας λες δικηγορος της νοβα εισαι.το επαναλαμβανω το πιατο απατη της νοβα που μολις αρχισει να βρεχει λιγο δυνατα χανετε το σημα. και εγω ειχα πριν ασχοληθω σοβαρα με τα δορυφορικα και παθω και μαθω ειχα αυτο το πιατο και απο εκει ξεκινησα και ασχοληθηκα.και στον hot bird που λες οτι ειναι μια χαρα το σημα χανοταν μολις εβρεχε αλλα σε ολα εχεις αποψη και λογο.ο οτε ειναι χαζος που δινει μεγαλυτερο πιατο και εσυ εισαι ο εξυπνος.να σε παρει η νοβα για να την υπερασπιζεσε.

kataras
09-04-2012, 18:56
εγω ειμαι ο δικηγορος της νοβα σαυτο το σαιτ!
ναφησεις ησυχο τον σεραφειμ και να κατσεις να σκεφτεις μηπως οταν βλεπεις τους αλλους να οδηγουν αναποδα εσυ οδηγεις στο αντιθετο ρευμα?

John_hasio
10-04-2012, 00:27
Αν, όπως λες, ήταν μια "κανονική" βροχή, τότε το κάτοπτρο χρειάζεται καλύτερη στόχευση και ρύθμιση το skew (στροφή) του lnb.

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση .., όντως το κούνησα λίγο πάνω κάτω- αριστερά δεξιά και ανέβασα το σήμα στο 217 σταθερά και ως τώρα όλα καλά, παρ' όλο που βρέχει έξω και έχει σύννεφα και αέρα! θα το παρακολουθήσω και αύριο που θα χειροτερέψει ο καιρός και θα δω! Το skew που λες του Inb, δεν το ήξερα πως κουνάει και αυτό και παίζει ρόλο στο σήμα! Εννοείς κάτι αριθμούς που έχει πάνω στην τάπα ή όλο αυτό θέλει κούνημα? Για βοήθα λίγο γιατί μαύρα μεσάνυχτα με τα δορυφορικά, αν και τα μελετάω τελευταία εντατικά! Σ' ευχαριστώ και πάλι για όλα... και τον άλλον φίλο φυσικά που πρότεινε για την αλλαγή πιάτου!

Serafeim Karakostas
10-04-2012, 00:54
Στρέφεις ελαφρώς και σιγά σιγά ολόκληρο το lnb και το σφίγγεις στο σημείο που έρχεται το καλύτερο σήμα.

bykrie
10-04-2012, 10:35
με το πιατο απατη που εχεις της νοβα τι περιμενες.μολις αρχισει να βρεχει λιγο δυνατα αυτα τα προβληματα θα εχεις.μην κανεις τιποτα απλα να περιμενεις να περασει η βροχη και μετα θα βλεπεις ειναι μικρο το πιατο και χανει το σημα του δορυφορου.αλλιως παρε ενα αλλο πιατο να ησυχασεις.
Δεν υπάρχουν πιάτα απάτη. Και η νόβα δεν κατασκευάζει πιάτα……. Στο εξοχικό μου με 60 άρι πιάτο ακόμα και με ισχυρές καταιγίδες δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα. Χρειάζεται απλός καλή στόχευση.
Δέξου αυτά που λένε και τα παιδιά από τις δικές τους εμπειρίες.

δεν μας λες δικηγορος της νοβα εισαι.το επαναλαμβανω το πιατο απατη της νοβα που μολις αρχισει να βρεχει λιγο δυνατα χανετε το σημα. και εγω ειχα πριν ασχοληθω σοβαρα με τα δορυφορικα και παθω και μαθω ειχα αυτο το πιατο και απο εκει ξεκινησα και ασχοληθηκα.και στον hot bird που λες οτι ειναι μια χαρα το σημα χανοταν μολις εβρεχε αλλα σε ολα εχεις αποψη και λογο.ο οτε ειναι χαζος που δινει μεγαλυτερο πιατο και εσυ εισαι ο εξυπνος.να σε παρει η νοβα για να την υπερασπιζεσε.
Ο συγκεκριμένος δικηγόρος σε αυτά που έγραψε έχει δίκιο και δεν υπερασπίστηκε την νόβα παρά είπε την γνώμη του για το 60 άρι πιάτο.
Και πίστεψε ότι είμαι ένας από αυτούς που βάλουν κατά τις νόβα. Εδώ όμως έχουμε να κάνουμε με πιάτα και όχι με νόβα.

malakudi
10-04-2012, 11:59
Η αλήθεια είναι πως το 60ρη είναι λίγο ... μούφα. Αν έδινε 80ρη η Nova, τότε θα μπορούσε άνετα να περάσει και αυτή τους αναμεταδότες της σε 29900, 5/6 (όπως έκανε το Sky Italia) και να κερδίσει 8+ Mbit (από 40,3 στα 48,66). Αλλά με το 60ρη το 5/6 FEC θα έχει πρόβλημα. Τι σήμα δίνει το 60ρη στην 12713V, 29900, 5/6;

Andreas Dermitzakis
10-04-2012, 12:05
Απάτη......απάτη μπορεί να είναι το ότι το αγοράζει 4 δολάρια και το μεταπωλεί 50 ευρώ.
Συμφωνώ απόλυτα με τον malakudi στο παραπάνω.

malakudi
10-04-2012, 12:09
... Στο εξοχικό μου με 60 άρι πιάτο ακόμα και με ισχυρές καταιγίδες δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα.
Εγώ πάλι σε ισχυρές καταιγίδες έχω πρόβλημα ακόμα και με το Mabo 180, και δε νομίζω να μην έχω καλή στόχευση. Οπότε μάλλον έχουμε διαφορετικό κριτήριο για τον όρο "ισχυρή καταγίδα".

rangers72
10-04-2012, 16:17
τι να κανουμε τωρα καταλαβα οτι οι καποιοι εδω μεσα ειναι ασχετοι με την δορυφορικη τηλεοραση.και επειδη βαλανε νοβα η οτε και κατι τρεχει μαθανε και απο δορυφορικα και εχουν αποψη για πιατα lnb και λοιπα.ενω καποιοι που ασχολουντε με το αθλημα 10 χρονια και εχουν δωσει μια περιουσια σε πιατα και δεκτες για να μη πουμε σε lnb διακοπτες και καλωδια δεν ξερουν. αλλα ξεχασα ζουμε στην ελλαδα που οτι δηλωσεις εισαι και ημαστε και οι χωρα με τους περισσοτερους δικηγορους ολοι μπορουν να σε υπερασπιστουν.

John_hasio
10-04-2012, 16:27
Αν θέλει κάποιος δηλαδή να πάει να πάρει ένα 80ρι πιάτο και να βγάλει το παλιό (60ρι) και να κάνει την ίδια συνδεσμολογία μπορεί εύκολα να το κάνει μόνος του? Μπορώ δηλαδή να πάω σε ένα κατάστημα με δορυφορικά και να πω ότι θέλω ένα 80ρι πιάτο οτιδήποτε ή θέλει κάποιο συγκεκριμένο για τον ote? Για πείτε καμιά ενδεικτική τιμή ή μάρκα καλή που ξέρετε ? (Φαντάζομαι για να το δίνει 50 ευρώ ο Οτε , θα κάνει κάνα 20ρικο έξω..) Ή έστω και και κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα που τα δίνει αν ξέρετε!
Ευχαριστώ! :-)

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
10-04-2012, 16:44
Αν θέλει κάποιος δηλαδή να πάει να πάρει ένα 80ρι πιάτο και να βγάλει το παλιό (60ρι) και να κάνει την ίδια συνδεσμολογία μπορεί εύκολα να το κάνει μόνος του? Μπορώ δηλαδή να πάω σε ένα κατάστημα με δορυφορικά και να πω ότι θέλω ένα 80ρι πιάτο οτιδήποτε ή θέλει κάποιο συγκεκριμένο για τον ote? Για πείτε καμιά ενδεικτική τιμή ή μάρκα καλή που ξέρετε ? (Φαντάζομαι για να το δίνει 50 ευρώ ο Οτε , θα κάνει κάνα 20ρικο έξω..) Ή έστω και και κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα που τα δίνει αν ξέρετε!
Ευχαριστώ! :-)

δεν χρειαζεσαι συγκεκριμενο πιατο για κανεναν δορυφορο ή παροχο.
η διαφορα ειναι στο μεγεθος και στην ποιοτητα κατασκευης.
οσο μεγαλυτερο,τοσο περισσοτερο ανοιγει το τοξο σου(περισσοτεροι δορυφοροι)και συγχρονως καλυτερη απολαβη σηματος.
με αλουμινενιο πιατο εχεις καλυτερη ποιοτητα σηματος και αντοχη στον χρονο απ`οτι ενα σιδερενιο.
σιδερενιο του ενος μετρου θα βρεις απο 20-25 ευρω και αλουμινενιο απο 60-65 ευρω.

AFam
10-04-2012, 17:19
Απάτη......απάτη μπορεί να είναι το ότι το αγοράζει 4 δολάρια και το μεταπωλεί 50 ευρώ.
Συμφωνώ απόλυτα με τον malakudi στο παραπάνω.

Αντρέα δεν είναι μόνο το πιάτο...... είναι και το καλώδιο και το lnb και η βάση στήριξης.......

Άσε που δεν είναι και ανώνυμο πιάτο.......

Από τη άλλη και το πιάτο της Νόβα κάνει τη δουλειά του αν το στήσεις σωστά.....

..

kblachos
10-04-2012, 17:56
τι να κανουμε τωρα καταλαβα οτι οι καποιοι εδω μεσα ειναι ασχετοι με την δορυφορικη τηλεοραση.και επειδη βαλανε νοβα η οτε και κατι τρεχει μαθανε και απο δορυφορικα και εχουν αποψη για πιατα lnb και λοιπα.ενω καποιοι που ασχολουντε με το αθλημα 10 χρονια και εχουν δωσει μια περιουσια σε πιατα και δεκτες για να μη πουμε σε lnb διακοπτες και καλωδια δεν ξερουν. αλλα ξεχασα ζουμε στην ελλαδα που οτι δηλωσεις εισαι και ημαστε και οι χωρα με τους περισσοτερους δικηγορους ολοι μπορουν να σε υπερασπιστουν.

2.6 β)Δεν επιτρέπονται επιθέσεις σε άλλους χρήστες. Συγκεκριμένα, η δυσφήμιση, ο χλευασμός, η επιθετική ειρωνεία και κάθε είδους προσωπικές προσβολές θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση, και θα υπάρχει σύσταση προς το μέλος και σε περίπτωση υποτροπής περιορισμός πρόσβασης του μέλους για ένα χρονικό διάστημα.

Οποιος δεν έχει διαβάσει τον κανονισμό του forum ας το κάνει. Βρίσκεται εδώ (http://www.avclub.gr/forum/faq.php?faq=new_faq_item#faq_rules_2)

Τελευταία προειδοποίηση.....

rangers72
10-04-2012, 18:57
δεν ξεκινησα εγω την επιθεση ειπα την γνωμη μου απλα οπως ολοι εδω μεσα.αλλοι επιτιθοντε και ειρωνευοντε και συνεχως μαλιστα.τελος παντων το σταματω εδω και οι συντονιστες στο τι γραφει εδω μεσα ο καθενας ας κρινουν.

John_hasio
10-04-2012, 21:33
Θα κάνω δουλειά με αυτήν? -->http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.808084
Ξεβιδώνω τις 4 βίδες από το 60ρι πιάτο της nova και βιδώνω αυτό το πιάτο στην υπάρχον βάση και όλα καλά?
Έτσι απλό είναι ή θέλει και άλλα μερεμέτια!??

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
10-04-2012, 23:24
Θα κάνω δουλειά με αυτήν? -->http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.808084
Ξεβιδώνω τις 4 βίδες από το 60ρι πιάτο της nova και βιδώνω αυτό το πιάτο στην υπάρχον βάση και όλα καλά?
Έτσι απλό είναι ή θέλει και άλλα μερεμέτια!??

οχι-δεν ειναι τοσο απλο.
εχεις να κανεις με χιλιοστα σε ολες τις κατευθύνσεις του πιατου και θα χρειαστεις καποιο πεδιομετρο(εστω και απλο)για να προσανατολιστεις.
μπορεις να πας και με την κομπογιαννιτικη μεθοδο(δεκτη και οθονη στην ταρατσα)αλλα θα παιδευτεις και τα αποτελεσματα θα ειναι ολιγον αμφιροπα.

John_hasio
10-04-2012, 23:34
Οκ φίλε Δημήτρη .., θα το δοκιμάσω με τον κομπογιαννίτικο :p τρόπο και αν δεν βρω σήμα καμπάνα (έστω και με λίγη τύχη) θα φέρω κάποιον ειδικό να το συντονίσει με πεδιόμετρο! Απλά είχα την εντύπωση πως δεν θα χρειαστεί να κάνω πάλι ρυθμίσεις του πιάτου μιας και θα το βίδωνα στην παλιά βάση που ήδη έχει στοχεύσει ακριβώς στον δορυφόρο! Τώρα έχω σήμα 217 σταθερά και είναι το καλύτερο που μπορώ να πιάσω! Απλά με δυνατή βροχή μου κάνει διάφορα κόλπα και ελπίζω με το μεγαλύτερο πιάτο να πάνε όλα καλά!
Σ' ευχαριστώ για την βοήθειά σου!! :-)

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
10-04-2012, 23:40
Οκ φίλε Δημήτρη .., θα το δοκιμάσω με τον κομπογιαννίτικο :p τρόπο και αν δεν βρω σήμα καμπάνα (έστω και με λίγη τύχη) θα φέρω κάποιον ειδικό να το συντονίσει με πεδιόμετρο! Απλά είχα την εντύπωση πως δεν θα χρειαστεί να κάνω πάλι ρυθμίσεις του πιάτου μιας και θα το βίδωνα στην παλιά βάση που ήδη έχει στοχεύσει ακριβώς στον δορυφόρο! Τώρα έχω σήμα 217 σταθερά και είναι το καλύτερο που μπορώ να πιάσω! Απλά με δυνατή βροχή μου κάνει διάφορα κόλπα και ελπίζω με το μεγαλύτερο πιάτο να πάνε όλα καλά!
Σ' ευχαριστώ για την βοήθειά σου!! :-)

οκ

malakudi
11-04-2012, 10:32
Σε πραγματικά δυνατή βροχή θα υπάρχει πρόβλημα και με μεγαλύτερο πιάτο. Υπάρχουν φορές που με πολύ δυνατή βροχή έχει πρόβλημα ακόμα και το uplink της Nova προς το δορυφόρο! Συνεπώς, αν σου κόβει για λίγα λεπτά μόνο όταν βρέχει πραγματικά δυνατά, μην αλλάζεις πιάτο. Αν με μία κανονική βροχή έχεις πρόβλημα, τότε άλλαξέ το.

John_hasio
11-04-2012, 13:07
Με έχετε μπερδέψει ρε μάγκες ..., δηλαδή είναι φυσιολογικό με τον OteTv να έχει προβλήματα με την βροχή??
Αν είναι έτσι να μην πάρω μεγαλύτερο πιάτο άδικα ! Δυο χρόνια πάντως με την νόβα (με το 60ρι πιάτο) ΠΟΤΕ δεν χάλασε η εικόνα ακόμα και όταν έξω είχε τυφώνες!!
Τώρα έβρεξε χθες και προχθές κάμποσο (όχι τρελή βροχή, αλλά όχι και ψιχάλες, φανταστείτε μια απλή δυνατή μπόρα) έπεφτε ο ήχος, χάλαγε η εικόνα συνεχώς, έχανα τελείως την εικόνα για 5 λεπτά και τέτοια κόλπα που γινόντουσαν ΚΑΘΕ φορά που άκουγα την βροχή να φουντώνει! Φίλε malakudi με τρόμαξες τώρα με αυτό που είπες και σκέφτομαι ν' ακυρώσω την παραγγελία του μεγαλύτερου πιάτου μιας και νόμιζα πως θα διορθωθεί το πρόβλημά μου! Πάντως με ένα τεχνικό που μίλησα το πρωί μου είπε ότι χαλαρά χρειάζεται να πάρω 80-90 πιάτο και όλα θα είναι καλά μετά!
Τέλος πάντως.., ελπίζω να βρω άκρη !! Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας .. :-)

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
11-04-2012, 13:13
Με έχετε μπερδέψει ρε μάγκες ..., δηλαδή είναι φυσιολογικό με τον OteTv να έχει προβλήματα με την βροχή??
Αν είναι έτσι να μην πάρω μεγαλύτερο πιάτο άδικα ! Δυο χρόνια πάντως με την νόβα (με το 60ρι πιάτο) ΠΟΤΕ δεν χάλασε η εικόνα ακόμα και όταν έξω είχε τυφώνες!!
Τώρα έβρεξε χθες και προχθές κάμποσο (όχι τρελή βροχή, αλλά όχι και ψιχάλες, φανταστείτε μια απλή δυνατή μπόρα) έπεφτε ο ήχος, χάλαγε η εικόνα συνεχώς, έχανα τελείως την εικόνα για 5 λεπτά και τέτοια κόλπα που γινόντουσαν ΚΑΘΕ φορά που άκουγα την βροχή να φουντώνει! Φίλε malakudi με τρόμαξες τώρα με αυτό που είπες και σκέφτομαι ν' ακυρώσω την παραγγελία του μεγαλύτερου πιάτου μιας και νόμιζα πως θα διορθωθεί το πρόβλημά μου! Πάντως με ένα τεχνικό που μίλησα το πρωί μου είπε ότι χαλαρά χρειάζεται να πάρω 80-90 πιάτο και όλα θα είναι καλά μετά!
Τέλος πάντως.., ελπίζω να βρω άκρη !! Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας .. :-)

το θεμα ειναι απλο.οσο μεγαλυτερο πιατο,τοσο καλυτερο "αγκαλιασμα" του τοξου και των συχνοτητων εχεις(ειδικα των οριακων).
συγχρονως μεγαλωνει και το τοξο σου,που σημαιμνει οτι μπορεις να πιασεις συγρονως περισσοτερους δορυφορους με ενα πιατο.
σε καταιγιδα που κλεινουν οι ουρανοι,δεν πιανεις τιποτε ανεξαιρετως μεγεθους πιατου.

Serafeim Karakostas
11-04-2012, 14:55
Τώρα έβρεξε χθες και προχθές κάμποσο (όχι τρελή βροχή, αλλά όχι και ψιχάλες, φανταστείτε μια απλή δυνατή μπόρα) έπεφτε ο ήχος, χάλαγε η εικόνα συνεχώς, έχανα τελείως την εικόνα για 5 λεπτά και τέτοια κόλπα που γινόντουσαν ΚΑΘΕ φορά που άκουγα την βροχή να φουντώνει!
Είτε μείνεις με αυτό το κάτοπτρο είτε πάρεις μεγαλύτερο, φρόντισε να σου κάνει τεχνικός τη στόχευση για να είσαι εντάξει με την εγκατάσταση. Από κει και πέρα τα παιδιά στα έχουν πει όλα: σε πολύ δυνατή καταιγίδα, το σήμα χάνεται και σε μεγάλα κάτοπτρα.

Andreas Dermitzakis
11-04-2012, 15:27
Όσο μεγάλο πιάτο και να έχει κανένας,σε καταιγίδα,θα πέσει πρώτα το uplink της nova και μετά θα χάσει το σήμα το πιάτο.

malakudi
12-04-2012, 14:34

Δεν ήθελα να σε μπερδέψω. Ας το ξεμπερδέψουμε λίγο. Ο Hotbird είναι λίγο πιο ισχυρός από τον Eutelsat 9A. Για Αθήνα πχ ο Hotbrid 13B δίνει 50dBW ενώ ο Eutelsat 9A 49dBW. Στην Πάτρα που είμαι εγώ έχει ακόμα μεγαλύτερη διαφορά, 51dBW ο Hotbird 13B και 49dBW ο Eutelsat 9A (οι πληροφορίες είναι από το εξαιρετικό site www.satbeams.com/footprints ). Πέραν αυτού, υπάρχει το ενδεχόμενο να μην έχεις κάνει την τέλεια στόχευση στον Eutelsat 9A και να είχες την τέλεια στόχευση στον Hotbird. Τέλος, σημαντικό ρόλο παίζουν η ευαισθησία του δέκτη (έχεις άλλο δέκτη τώρα) και οι παράμετροι των εκπομπών. Για παράδειγμα, οι εκπομπές DVB-S QPSK 3/4 της Nova απαιτούν κατ' ελάχιστο σήμα 5,46 dB, ενώ οι εκπομπές στους δύο αναμεταδότες του ΟΤΕ με DVB-S2 8PSK 2/3 απαιτούν 6,62 dB.

Συνεπώς, 1 ως 2 dB διαφορά από την ισχύ του δορυφόρου ανάλογα την περιοχή σου και 1,16 dB από την διαφορά των παραμέτρων εκπομπής, φτάνουμε μέχρι και 3 dB διαφορά. 3 dB διαφορά είναι διπλάσια ισχύ σήματος.

Όπως βλέπεις λοιπόν, το μεγαλύτερο πιάτο θα σε βοηθήσει αλλά δεν είναι πανάκεια. Θα πρέπει να εγκατασταθεί σωστά, και σε πολύ δυνατή βροχή πάντα υπάρχει η πιθανόττητα να έχεις και πάλι πρόβλημα.

Yperion
18-04-2012, 16:21
Με το 60αρι "ταψί" της NOVA έχανα το σήμα με μια μέτρια βροχή , μόλις άλλαξα σε 80αρι και με καλό LNB (νομίζω ότι παίζει και αυτό ρόλο) πλέον μόνο με καταιγίδα δεν έχω σήμα.

AlexT_
18-04-2012, 19:11
Με το 60αρι "ταψί" της NOVA έχανα το σήμα με μια μέτρια βροχή , μόλις άλλαξα σε 80αρι και με καλό LNB (νομίζω ότι παίζει και αυτό ρόλο) πλέον μόνο με καταιγίδα δεν έχω σήμα.
Προφανώς το 60άρι σου δεν ήταν κεντραρισμένο σωστά. Με μέτρια βροχή δεν χάνεται το σήμα, ούτε και το lnb παίζει ρόλο σε τέτοιους εύκολους δορυφόρους.
Θα σου πω μόνο ότι στην κεντρική Ευρώπη όπου η νομοθεσία δεν επιτρέπει την τοποθέτηση μεγάλων κατόπτρων, με πιάτα 40-50-60 εκ. πιάνουν Astra-Hotbird (ο ένας παράκεντρα εννοείται). Εκεί αν μιλάμε για δυσμενείς καιρικές συνθήκες..

Andreas Dermitzakis
18-04-2012, 20:09
Χμμ....
Σας βάζω στοίχημα ότι ένα καλά κεντραρισμένο 65άρι (όχι απαραίτητα αυτό της nova) στην Αττική θα χάσει το σήμα αφού πέσει το uplink της nova!

tazio
18-04-2012, 21:01
Χμμ....
Σας βάζω στοίχημα ότι ένα καλά κεντραρισμένο 65άρι (όχι απαραίτητα αυτό της nova) στην Αττική θα χάσει το σήμα αφού πέσει το uplink της nova!

Χωρίς να είμαι γνώστης και ειδικά των τεχνικών θεμάτων θα συμφωνήσω με τα γραφόμενα.
Έχω 60αρι πιάτο μαύρο στο χρώμα αγνώστου μάρκας, όπως και του lnb, το οποίο το είχε εγκαταστήσει ο τεχνικός της Nova (του είχα ζητήσει μόνο να μη γράφει Nova και μου είπε ότι αυτά που βάζει δεν γράφουν !!! ). Δεν είχα κανένα πρόβλημα τα τέσσερα χρόνια που το είχα γυρισμένο στον hotbird.
Το ίδιο και μετά την αλλαγή, πριν από ένα μήνα περίπου από Nova σε OTE και παρά του ότι το καλώδιο έχει καεί από τον ήλιο και θέλει αλλαγή (το έχω αγοράσει και ψάχνω να βρω χρόνο να το βάλω). Ούτε με την έντονη βροχή σήμερα π.χ. ούτε με τον αέρα είχα πρόβλημα.

amvrakas1
18-04-2012, 22:16
Χμμ....

Αυτό έλειπε να μπορούν να πιάνουν αφού θα έχει πέσει το UPLINK!!!! Καλό και το δανείζομαι-ελπίζω να μην σε πειράζει.

bykrie
18-04-2012, 22:40
Τελικά κάποιοι χάνουν το σήμα…………. Κάποιοι όχι………………. Άλλοι με ψιλόβροχο………………. άλλοι ούτε με καταιγίδα.
Τελικά να τα πετάξουμε τα 60 άρια εμείς στα εξοχικά μας……………… η όχι μιας και δεν έχασε ποτέ το σήμα………………….

Andreas Dermitzakis
20-04-2012, 13:20
Αυτό έλειπε να μπορούν να πιάνουν αφού θα έχει πέσει το UPLINK!!!! Καλό και το δανείζομαι-ελπίζω να μην σε πειράζει.

Εννοώ ότι θα χάσει το σήμα και στις υπόλοιπες εκτός - νοβα - συχνότητες.

AFam
20-04-2012, 13:25
Τελικά κάποιοι χάνουν το σήμα…………. Κάποιοι όχι………………. Άλλοι με ψιλόβροχο………………. άλλοι ούτε με καταιγίδα.
Τελικά να τα πετάξουμε τα 60 άρια εμείς στα εξοχικά μας……………… η όχι μιας και δεν έχασε ποτέ το σήμα………………….

Νίκο, το καλά στοχευμένο 60άρι μόνο με πτώση του uplink από τα κεντρικά θα χάσει το σήμα του εδώ στην Αθήνα....

bykrie
20-04-2012, 14:05
Αντώνη μου εγώ λέω για ψιλόβροχο που έκανε λόγο ο φίλος , χωρίς πτώση του uplink ότι δεν χάνει σήμα.
Εκτός αν κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά.

Aggelos M.
18-06-2012, 19:52
Ξερω οτι υπαρχει παρομοιο θεμα οσον αφορα στην ποιοτητα εικονας.
Θα ηθελα ομως να ξερω και οικονομικα τι γινεται αν καποιος αποφασισει να φυγει απο το full πακετο Forthnet-NOVA και να παει στο πακετο του ΟΤΕ με σταθερο τηλεφωνο, internet και OTE TV.

Τελικα συμφερει η μετακινηση αυτη ή να το "τραβηξω" λιγο με κοψιμο της ΝΟΒΑ και αναμονη καλυτερης προσφορας?

jimitsis
19-06-2012, 09:33
Δεν νομίζω οτι ο οτε έχει καλά συνδυαστικά πακέτα.
Κόψε τη nova και ανάμεινε καλύτερη προσφορά, αλλά και τα τελικά προγράμματα των 2 μπουκέτων (νομίζω ότι κάποια πρωταθλήματα ακόμα "παίζονται").
Αν αποφασίσεις ότι δεν σου κάνει η nova, βάλε οτε tv με 25 ευρώ και πήγαινε σταθερό-κινητό-internet σε κάποια ιδιωτική εταιρία (παρόμοιο προβληματισμό έχω και εγώ).

tiniakos
19-06-2012, 09:46
η βάλε full pack ote στα 20 ευρώ και δήλωσε σαν λογαριασμό τη σύνδεση ενός συγγενή σου.

Aggelos M.
19-06-2012, 11:34
η βάλε full pack ote στα 20 ευρώ και δήλωσε σαν λογαριασμό τη σύνδεση ενός συγγενή σου.

Το ξαναλες γιατι δεν το'πιασα?

tiniakos
19-06-2012, 12:43
Για συνδρομητές ΟΤΕ η τιμή είναι στα 20 ευρώ.
Οπότε αν δεν έχει ΟΤΕ λες σε κάποιο φίλο ή συγγενή σου να κάνει συμβόλαιο στο όνομα του και να το πληρώνεις εσύ.
Εννοείται στο otetv μόνο μέσω δορυφόρου αυτό.

Aggelos M.
19-06-2012, 14:19
Ναι αλλα ετσι χανω το 20% απο την Forthnet...

Αν κανω σωστα τους υπολογισμους τωρα πληρωνω:
Forthnet 66,28 euros/διμηνο = 33,14 ευρω/μηνα
ΝΟΒΑ 54,53 ευρω

Συνολο 54,53 + 33,14 = 87,67 ευρω

Με τον ΟΤΕ τι θα μου βγει (με παγια, ΦΠΑ και λοιπα) ?

dimgavril
19-06-2012, 15:45
Ναι αλλα ετσι χανω το 20% απο την Forthnet...

Αν κανω σωστα τους υπολογισμους τωρα πληρωνω:
Forthnet 66,28 euros/διμηνο = 33,14 ευρω/μηνα
ΝΟΒΑ 54,53 ευρω

Συνολο 54,53 + 33,14 = 87,67 ευρω

Με τον ΟΤΕ τι θα μου βγει (με παγια, ΦΠΑ και λοιπα) ?

Κοίτα εδώ για double play: http://oteshop.ote.gr/storefront/-/double-play/cos_cat_003-cdouble_play-p1.html
και βάλε άλλα 19,90 για OTE TV full pack.

Το μέγιστο θα σου βγει 60-65 ευρώ το μήνα για 24mbit + απεριόριστες κλήσεις + 1 ώρα κινητά + TV full pack

michkal91
19-06-2012, 21:38
Μια θεια μου έβαλε οτε τηλέφωνο + τηλεόραση με 110 το δίμηνο...τόσο είχαν πει και σε εμενα για προσφορα...

iliasd
25-06-2012, 13:36
σημερα εφυγε και ο πατερας μου απο τη nova και πηγε ote tv λογω ελληνικων ταινιων και καλυτερη τιμη

Che
25-06-2012, 21:18
Και που σαι ακόμα πόσοι θα φύγουν με τον καιρο!

katsabidakias
18-08-2012, 22:52
Να Χαρώ εγώ! Τηλεφωνική Ενεργοποίηση ΟΤΕ tv στο πι και φι,χωρίς πολλά μπλα μπλα,όπως στην Nova,Όνομα,Αριθμός Ταυτότητας,ΑΦΜ,Μέγεθος Σώβρακου,Ομάδα Αίματος κλπ κλπ.
Αυτό θα πει άμεση εξυπηρέτηση πελατών και σας το λέει κάποιος που ξέρει και από Ενεργοποίησεις Nova που διαρκούσαν και μιση Ώρα ακόμα...
και ΟΧΙ,δεν δουλεύω στον ΟΤΕ
και NAI,o Δεκτης του ΟΤΕ σε σχέση με το Κουρντιστήρι της Nova είναι πολύ μπροστά.

toniparos
23-08-2012, 13:45
Άλλος ένας πρώην "εραστής" της νόβας που άλλαξε στρατόπεδο. Το ξέρω θα μου λείψει η σούπερλίγδα μας αλλά θα ζήσω και χωρίς αυτήν!!! Άντε γεια ρε νόβα, και θα στα χώσω κανονικά στο δικό σου φόρουμ μην αγχώνεσαι...

james9
24-08-2012, 18:14
πηρα και εγω την αποφαση να βαλω οτεtv στους γονεις μου που ειχαν κοψει τη νοβα. πηρε χτες και μου ειπανε 19,90 το μηνα με δωρο εξοπλισμο + 25€ αν θυμαμαι καλα για εγκατασταση . τους ειπα θα το κανω μονος μου. το πιατο υπαρχει ηδη και το καλωδιο , τι εγκατασταση εννοει δεν θα μπορεσω να το κανω μονος μου? θελει ειδικο δηλαδη επειδη η κοπελαστο τηλεφωνο δεν ηξερε να μου πει.

bobfr150
25-08-2012, 20:32
Θελω και γω να κανω μετακινηση απο νοβα σε οτε απλα το θεμα ειναι οτι ειμαι εξωτερικο... Εχω ηδη εδω και 2 χρονια νοβα αλλα πιστευω ηρθε η ωρα για αλλαγη! Μπορειτε να μου πειτε ποιες ειναι οι αλλαγες που πρεπει να γινουν?

katsabidakias
25-08-2012, 21:56
Θελω και γω να κανω μετακινηση απο νοβα σε οτε απλα το θεμα ειναι οτι ειμαι εξωτερικο... Εχω ηδη εδω και 2 χρονια νοβα αλλα πιστευω ηρθε η ωρα για αλλαγη! Μπορειτε να μου πειτε ποιες ειναι οι αλλαγες που πρεπει να γινουν?

Φιλε δεν υπάρχει κανένα απολύτως Πρόβλημα!Απλά πρέπει να μετακινήσεις το LNB σου που έπιανες τον Hotbird λίγο και τον πιάνεις τον Δορυφόρο Eurobird που είναι ο ΟΤΕ.Επίσης ,μιλάω από πείρα γιατί έχω κάνει 10 Ενεργοποίησης ΟΤΕ,δεν υπάρχει κανένα Πρόβλημα στην Ενεργοποίηση.Δεν θα το μετανιώσεις,θα έχεις και περισσότερα Ελληνικά Κανάλια.Απλά λείπει(ακομα) ο ANT1,που δεν είναι και τόσο μεγάλη Απώλεια πιστεύω,γιατί εκτος από Μογγολικά Σίριαλ δεν δείχνει και τίποτε άλλο σχεδόν...

Serafeim Karakostas
25-08-2012, 22:42
Διόρθωση: χρειάζεται μετακίνηση του κατόπτρου στις 9 μοίρες ανατολικά.

Digital Screamer
25-08-2012, 23:47
Απλά λείπει(ακομα) ο ANT1,που δεν είναι και τόσο μεγάλη Απώλεια πιστεύω,γιατί εκτος από Μογγολικά Σίριαλ δεν δείχνει και τίποτε άλλο σχεδόν...

Ακριβώς! Έχει τον αγώνα πρώτης επιλογής του Europa League..

bobfr150
25-08-2012, 23:58

Οποτε αν ερθει τεχνικος το μονο που θα ζητησω ειναι να κανει Lock στον eurobird?

katsabidakias
26-08-2012, 01:02

Φιλε ξέρω καλά τι Έγραψα και δεν έκανα λάθος ώστε να θέλει να κανεις Διόρθωση.Μετακίνηση Κατόπτρου όπως γραφεις συνεπάγεται όμως και Επαναρύθμιση του Lnb για Astra.Όπως βλέπεις ο Φίλος είναι από Γερμανία και για να μην χάσει και άλλο σήμα από Astra,είναι ποιο εύκολο να έχει τον Hotbird κεντρικά και 9° και 19° να έρχονται πλαγίως.

katsabidakias
26-08-2012, 01:06
Οποτε αν ερθει τεχνικος το μονο που θα ζητησω ειναι να κανει Lock στον eurobird?

Άσε το κάτοπτρο όπως είναι και βάλε ένα ακόμα Lnb για Eurobird,από την Αντίθετη μεριά που έχεις το LNB για Astra.Πρέπει να είναι LNB με στενό λαιμό όμως γιατί η Απόσταση είναι Μικρή μεταξύ Eurobird και Hotbird.
Αλλιώς θα πρέπει να γίνει Ρύθμιση πάνω στον Eurobird ,και Επαναρύθμιση Astra.Υπόψιν θα έχεις χαμηλότερο Σήμα στον Astra μετά από αυτή την Επιλογή...

katsabidakias
26-08-2012, 01:10
Ακριβώς! Έχει τον αγώνα πρώτης επιλογής του Europa League..

Europa League δεν είναι αυτό που παλιά το λέγανε UEFA;
Σιγά τα Λαχανα,άλλαξε ο Μανωλιός και έβαλε τα ρούχα αλλιώς

Digital Screamer
26-08-2012, 01:30
Μόνο πού αν θα παίζουν ελληνικές ομάδες πολλούς ενδιαφέρει η διοργάνωση. Τουλάχιστον μία ομάδα ελληνική (εκ των Παναθηναϊκού και ΠΑΟΚ) θα δείχνει.

katsabidakias
26-08-2012, 01:34
Μόνο πού αν θα παίζουν ελληνικές ομάδες πολλούς ενδιαφέρει η διοργάνωση. Τουλάχιστον μία ομάδα ελληνική (εκ των Παναθηναϊκού και ΠΑΟΚ) θα δείχνει.

συμφωνώ,αλλα με την Κρίση τι Ομάδες έχουμε και που θα φτάσουν...Προσωπικά θα είμαι ο πρώτος που θα χαρεί και θα το γλεντήσει αν το πάρει κάποια Ελληνική Ομάδα αλλα ...δεν...

Digital Screamer
26-08-2012, 01:38
Άσχετα με το πού θα φτάσουν από τη στιγμή πού θα παίζουν στους ομίλους το σίγουρο είναι πώς τις Πέμπτες το βράδυ μέχρι να τελειώσει η φάση των ομίλων ο ΑΝΤ1 θα έχει τηλεθέαση!

tiniakos
26-08-2012, 01:40
Δυστυχώς έχει έναν αγώνα τη βδομάδα το αντ1 με τη λάσπη εικόνα του.
Κρίμα.

Serafeim Karakostas
26-08-2012, 02:10
Φιλε ξέρω καλά τι Έγραψα και δεν έκανα λάθος ώστε να θέλει να κανεις Διόρθωση.
Δεν έχει αναφέρει κάτι περί astra ο φίλος. Αν μας πει δυο λόγια για την εγκατάστασή του, θα μπορέσουμε να βοηθήσουμε περισσότερο.

Andrewwww14
26-08-2012, 02:53
καλημερα παιδια..αποφασισα να παω σε ote tv απο Νova γιατι σπαστηκα εντελως με την μ...... που εκαναν με την premier league..
το θεμα μου ειναι η εγκατασταση που λενε..αμα φυγω απο την νοβα κραταω το πιατο κανονικα?μπορω να χρησιμοποιησω το ιδιο πιατο για το ote tv??και απλα να φωναξω εναν τεχνικο να το ρυθμισει?
επισης μπορω να κρατησω και τον αποκωδικοποιητη που εχω?ειναι ενας onlien 4070

Andrewwww14
26-08-2012, 03:05
Y.Γ με ενδιαφερει μονο η μπαλα..δηλαδη αν υπαρχει καποια καρτα..(διαβασα κατι για al jazeera sport) που να δειχνει ολα τα πρωταθληματα δεν θα ειχα προβλημα να βαλω αυτην!
ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια

Serafeim Karakostas
26-08-2012, 11:20
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το κάτοπτρο που έχεις για τη nova. Δέκτη πρέπει να έχεις απαραίτητα τον ιδιοκτησιακό pace του OTE. Για al jazeera δες εδώ (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/57442-Al-Jazeera-Sport-Channels).

bobfr150
26-08-2012, 11:31
Εχω 50αρι πιατο και τον nova HD pace τωρα. Οσο για lnb και τετοια.. δεν γνωριζω! Θα κανω διακοπη τελειως απο νοβα. Οποτε στην ουσια πρεπει να κανω συνδρομη ΟΤΕ μεσω δορυφορου και απλα να βγαλω απο το καλωδιο απο το box της nova και να συνδεσω του ΟΤΕ και να φωναξω τεχνικο για να γυρισει το πιατο. Χρειαζεται να αλλαξω κατι αλλο?

Serafeim Karakostas
26-08-2012, 11:46
Αν είναι το κάτοπτρο της nova, είσαι ok. Αλλά αν είναι όντως 50άρι, δεν επαρκεί.

bobfr150
26-08-2012, 12:11
Αν είναι το κάτοπτρο της nova, είσαι ok. Αλλά αν είναι όντως 50άρι, δεν επαρκεί.

FTe maximal ειναι

kataras
26-08-2012, 14:05
βαλε το πιατο του οτε
ετσι κιαλλοιως στο δινουν δωρο μαζι με τον καον και 2 μηνες επιπλεον(12+2)
θα πληρωσεις μονο τη τοποθετηση

stavroslam
26-08-2012, 14:07
Εμενα παντως δεν μου έδωσαν πιάτο γιατι λέει εξαντλήθηκαν.μονο τον αποκοδικωποιητη.τωρα δεν ξέρω αν με κοροϊδεύαν...

katsabidakias
26-08-2012, 15:59
πιθανόν...αλλα όχι μονο στον ΟΤΕ,έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις που ΣΑΙΝΙΑ ΑΕΤΟΝΥΧΗΔΕΣ :afro:Εξουσιοδοτημένοι Τεχνικοί της nova (και πολύ πιθανόν τώρα του ΟΤΕ)δεν έδιναν το Πιάτο γιατί προϋπήρχε Εγκατάσταση Δορυφορικού Πιάτου:2thumb22sup:,και γιατί ο Νέος Συνδρομητής ήταν από Επαρχία,η ακόμα πιο μακρυά και δεν μπορούσε έτσι και αλλιώς να το πάρει μαζί του στο Αεροπλάνο.Με ένα σμπάρο,δυο Τρυγόνια,τα λαμόγια...:furious3::fahne90:

stavroslam
26-08-2012, 17:40
Ακριβώς ετσι.επαρχια ειμαι και πηγα σε καταστημα Γερμανού και είπε ετσι.αισχος

Andrewwww14
26-08-2012, 22:29
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το κάτοπτρο που έχεις για τη nova. Δέκτη πρέπει να έχεις απαραίτητα τον ιδιοκτησιακό pace του OTE. Για al jazeera δες εδώ (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/57442-Al-Jazeera-Sport-Channels).

ααα δηλαδη μονο αποκωδικοποιητη αλλαζω και φωναζω εναν τεχνικο να μου ρυθμισει το πιατο..ελπιζω μονο να επαρκει το πιατο της νοβα..

Serafeim Karakostas
26-08-2012, 22:48
Ή κάνεις αυτό ή ό,τι γράφει ο φίλος kataras στο μήνυμα #101 (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/92273-%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%C F%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CF%8C-NOVA-%CF%83%CE%B5-%CE%9F%CE%A4%CE%95-TV?p=1056544735&viewfull=1#post1056544735).

Andrewwww14
26-08-2012, 23:35
Θα παω αυριο να ρωτησω σε ενα καταστημα του οτε..και κατι τελευταιο..
εσεις πιστευετε οτι συμφερει ο οτεtv?απο αποψη αθλητικων παντα..
επισης αμα βαλω τον οτε μπορω να κανω τιποτα για να βλεπω και πρεμιερ λιγκ απο πουθενα αλλου?

winzig
27-08-2012, 02:32
για μενα καραξιζει αν δεν σου λειπει η σουπερ λιγδα.. οχι με τον αποκωδικοποιητη του οτε δεν μπορεις να βλεπεις απο αλλου πρεμιερ..
προσωπικα το καταευχαριστηθηκα το σουκου και ειδα ενα σκασμο μπαλα.. μαλιστα πριν απο λιγο εληξε η ματσαρα βαλενθια ντεπορτιβο.. :)

alexpol7
28-08-2012, 10:20
ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΙΣΩ ΤΟ ΠΙΑΤΟ ΜΟΥ ΑΠΟ EUROBIRD SE HOTBIRD!ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΩ ΤΟ ΠΙΑΤΟ?

Serafeim Karakostas
28-08-2012, 16:21
Διάβασε την πρώτη σελίδα του παρόντος θέματος.

tiniakos
31-08-2012, 13:59
Από χτες ο πεθερός μου είναι συνδρομητής του ΟΤΕ.
Ήταν για 5-6 μήνες στο Value pack της nova αλλά τώρα πια και τα 20 ευρώ του start pack του φαίνονται πολλά.
Οπότε έκανε σύνδεση OTE με 12+2 μήνες family pack στα 15 ευρώ για να δει και λίγο HD το ματάκι του.

katsabidakias
31-08-2012, 16:23
σωστός ο Πεθερός σου.Την Ίδια Κίνηση έχουν κάνει πολλοί συνδρομητές (πρώην-συνδρομητές μάλλον) της Nova εδώ στο εξωτερικό:SFGSFGSF:

tiniakos
31-08-2012, 16:53
Η ενεργοποίηση σε 5 λεπτά από το 13888 και χωρίς χρέωση και χωρίς υφάκι της νοβα.
Πρέπει να τα λέμε όλα.

toniparos
01-09-2012, 18:38
γείτονα τινιακέ η ενεργοποίηση εμένα μου πήρε όχι 5 λεπτά, αλλά 5...δευτερόλεπτα!!! Με το "σεις" και "σας" η κοπελιά από το κέντρο.... Επίσης επειδή είχα πιάτο στον hotbird ένα εικοσαρικάκι μου πήρε ο τεχνικός για να προσθέσει και άλλο ένα lnb..... Όχι βέβαια τεχνικός εξουσιοδοτημένος, παληκάρι που ξέρει από δορυφορικά.....

tiniakos
01-09-2012, 20:39
Πολύ γρήγορος είσαι συνκυκλαδίτη.

tiniakos
04-09-2012, 00:51
Απόλυτα ικανοποιημένος ο πεθερός μου από τη μετακίνηση του στο otetv.
Αυτά που τον ευχαριστούν είναι το ote cinema, τα ντοκιμαντέρ σε hd και το 4e.
Δύσκολα θα γύριζε στη νοβα μου λέει λόγω τιμής πρώτα και λόγω περιεχομένου δεύτερα.

bobfr150
08-09-2012, 14:16
Λοιπον εχω ενα κουτι με πιατο νοβα 65cm και ολα τα καλουδια μεσα απειραχτα ( lnb hd ready,καλωδια,βιδες κτλ.. ) αρα μου αρκει μονο το box απο ΟΤΕ tv?
Και κατι ακομα... ισχυει αυτο που ακουσα οτι θα πληρωσω κατι σαν πεναλτυ για τη διακοπη στο νοβα????

tsiv01
08-09-2012, 14:42
αν δεν εχει περασει το χρονικο περιθωριο που εχει το συμβολαιο σου
τοτε απο οτι ξερω ναι πληρωνης

bobfr150
08-09-2012, 22:54
Λοιπον εχω ενα κουτι με πιατο νοβα 65cm και ολα τα καλουδια μεσα απειραχτα ( lnb hd ready,καλωδια,βιδες κτλ.. ) αρα μου αρκει μονο το box απο ΟΤΕ tv? Κανεις? :)

Serafeim Karakostas
09-09-2012, 02:06
Ναι, μόνο το δέκτη χρειάζεσαι.

toniparos
09-09-2012, 22:07
Κανεις? :)

....με πιάτο 65εκκ. σε καιρό με δυνατή βροχή δεν θα έχεις λογικά ψιλοκολλήματα? Εκτός και αν είναι μάστορας αυτός που θα σου βάλει το πιάτο, οπότε μάλλον το σώνεις....

stivi1981
09-09-2012, 23:42
ετσι ειναι...
εχω βαλει και eurobird-hotbird μαζι σε 65αρι πιατο...δεν προλαβε να βρεξει για να δω αν ειχε κολημα γιατι το αλαξα σε 80αρι.
σε 65αρι μονο τον eurobird δεν θα εχει κανενα προβλημα αν ειναι καλο το lnb και γινει σωστη στοχευση απο γατο μαστορα

bobfr150
24-09-2012, 14:22
Πως ειναι δυνατον να παιρνω τον τεχνικο τηλεφωνο για να γυρισει τον δορυφορο απο hotbird σε eurobird και να μου λεει οτι δεν γινεται κι οτι κατι παιζει με τις μοιρες... ουτε καταλαβα απο τα αγγλικα που μιλουσε δηλαδη. Και μου λεει πως ολοι οι ελληνες που ειναι εδω εχουν το πιατο στις 13 και οχι στις 9 !!! Τι κανουμε τωρα?

Η αλλαγη που πρεπει να γινει στην ουσια ειναι να γυρισει 4 μοιρες ανατολικα?

katsabidakias
24-09-2012, 16:18
4 Μοίρες ΔΥΤΙΚΑ!

Πως ειναι δυνατον να παιρνω τον τεχνικο τηλεφωνο για να γυρισει τον δορυφορο απο hotbird σε eurobird και να μου λεει οτι δεν γινεται κι οτι κατι παιζει με τις μοιρες... ουτε καταλαβα απο τα αγγλικα που μιλουσε δηλαδη. Και μου λεει πως ολοι οι ελληνες που ειναι εδω εχουν το πιατο στις 13 και οχι στις 9 !!! Τι κανουμε τωρα?

Αν είναι Γερμανός Τεχνικός η γενικά Ξένος,πιθανόν να μην γνωρίζει ακόμα για το δεύτερο Ελληνικό Πακέτο Συνδρομητικής TV,αυτό του ΟΤΕ στης 9°.Ψάξε κανέναν Έλληνα Τεχνικό να κανεις Δουλειά γιατί οι περισσότεροι Γερμανοί Τεχνικοί ξέρουν μονο Astra και Hotbird...

darios
24-09-2012, 16:33
Αλήθεια πόσο ζητάνε οι γερμανοί τεχνικοί για μία εγκατάσταση ?

mour76
27-12-2012, 12:35
Kαλημερα και Χρονια Πολλα !
Για αλλαξω την υπαρχουσα κεραια της Νοva να παιζει OTETV τι πρεπει να κανω?
Γυρναω την κεραια ή θελει καποια ρυθμιση το LNB?

Βye-Bye Nova!

Serafeim Karakostas
27-12-2012, 18:00
Γυρναω την κεραια ή θελει καποια ρυθμιση το LNB?
Και τα δύο. Επειδή το 60άρι της nova χρειάζεται πολύ προσεκτική ρύθμιση και άριστη στόχευση, γνώμη μου είναι να καλέσεις τεχνικό (αν δεν είσαι σχετικός με το αντικείμενο).

mour76
28-12-2012, 21:56
Σε ευχαριστω πολυ!

Επεξεργασία:
Μεγαλο ζορι τελικα!
ενω ειχα βαλει νοβα μονος μου σχετικα ευκολα με ενα satelite finder τωρα, με τον οτε και ενω το βρισκω στο finder σχετικα καλα ,οταν συνδεω τον δεκτη δειχνει μηδεν σε ολα!!
ειναι δυνατον; Ουτε καν 10-20%;
Δεν ειναι καπως περιεργο?

sakels
28-12-2012, 23:10
Μηπως κοιταει hotbird? ειναι πολυ διπλα

mour76
28-12-2012, 23:14
απο εκει εφυγα! τι να πω να εκανα τοσο λαθος?
Εχω και της νοβα ενεργο ακομα εαν οντως κοιταει τον hotbird θα πρεπει να δειχνει νοβα.
Αλλα αν δεν ειναι ο hotbird ειναι δυνατον να μην πιανει εστω και λιγο σημα οταν συνδεω τον δεκτη με την tv;

giwrgos_ath
29-12-2012, 01:05
Όπως είπε και ο σεραφείμ παραπάνω, το 60άρι είναι δύσκολο να το ρυθμίσεις. Είχα προσπαθήσει και εγώ να πιάσω τον Eurobird και μου είχε πάρει περίπου 1 ώρα με ενα απλό satfinder. Είσαι σίγουρος ότι έχεις κάνει όλες τις άλλες ρυθμίσεις σωστά? (ύψος πιάτου, περιστροφή LNB)

Επίσης ο δέκτης του ΟΤΕ με είχε δυσκολέψει γιατί ενώ έπιανα αξιοπρεπές σήμα με ένα Dreambox 500, με τον ΚΑΟΝ είχα 0.

Ένα site που ισως σε βοηθήσει στην εγκατάσταση είναι το http://www.dishpointer.com/. Κούνησα τον κέρσορα στην ακριβή γωνία της ταράτσα μου και έβαλα σημάδι στην απέναντι πολυκατοικία. (ερασιτέχνης είμαι!)

mour76
29-12-2012, 12:08
Με το dishpointer το παλευα και εγω, αλλα τιποτα...
Δεν ξερω μηπως πηγα παραπανω δεξια απο οτι επρεπε και βρηκα αλλο δορυφορο!
επιασε και βροχη τωρα.... αστα

giwrgos_ath
29-12-2012, 12:27
Hotbird 13E
Azimuth (magn.): 193.2°
Elevation: 44.6°
LNB Skew: 13.4° ->

Eutelsat 10A
Azimuth (magn.): 197.8°
Elevation: 43.7°
LNB Skew: 16.9° ->

Eutelsat 9A
Azimuth (magn.): 199.2°
Elevation: 43.4°
LNB Skew: 18.0° ->

Eutelsat 7A
Azimuth (magn.): 202.2°
Elevation: 42.7°
LNB Skew: 20.2° ->

Όπως βλέπεις υπάρχουν δίπλα ο 10 και ο 7 που ανάλογα με την εγκατάσταση (μέγεθος πιάτου, LNB) μπορεί να πιάνεις αποκλειστικά αυτούς.

Οι διαφορές μεταξύ τους είναι μικρές, οπότε φεύγοντας από τον Hotbird, χαμήλωσε το πίατο και γύρνα το LNB. Μετά θα πρέπει να δεις το σήμα να ανεβοκατευαίνει 3 (?) φορές. Η δεύτερη (?) θεση είναι του 9A, οπότε ψάξε για τα κανάλια και μετά δοκίμασε να βελτιώσεις το σήμα.

Φυσικά αυτά που σου γράφω με ερωτηματικό εξαρτόνται από την περιοχή σου και το αν μπορείς να πιάσεις τους 2 διπλανούς εκεί που βρίσκεσαι, με το πιάτο που χρησιμοποιείς. Επίσης οι αριθμοί που γράφω παραπάνω, είναι για την περιοχή μου. Σε εσένα θα είναι διαφορετικοί.

TALLPOST
29-12-2012, 13:15
Παιδιά απλά για επιβεβαίωση, επειδή και εγώ από Ιανουάριο γυρνώ από NOVA σε ΟΤΕTV, μένω Αθήνα και έχω ένα πιάτο της της TRIAX 1.40 -σταθερό-, δεν θα χρειαστεί μετακίνηση όλο το πιάτο για τη στόχευση του δορυφόρου, αλλά μόνο του lnb απ΄ ότι έχω καταλάβει. Και κάτι ακόμη, ο ΚΑΟΝ του πακέτου υποστηρίζει και αυτός μόνο έναν δορυφόρο. Το δεύτερο lnb που έχω, θα εξακολουθήσει να βρίσκεται παροπλισμένο, όπως τώρα με τον PACE, σωστά... ;

jimitsis
29-12-2012, 13:53
Το ΚΑΟΝι υποστηρίζει 4 δορυφόρους και έχει 200 θέσεις για ελεύθερα κανάλια.
Ο δορυφόρος ASTRAς είναι καλή περίπτωση, ιδίως αν γνωρίζεις γερμανικά.:beatnik2:

Serafeim Karakostas
29-12-2012, 15:17
Παιδιά απλά για επιβεβαίωση, επειδή και εγώ από Ιανουάριο γυρνώ από NOVA σε ΟΤΕTV, μένω Αθήνα και έχω ένα πιάτο της της TRIAX 1.40 -σταθερό-, δεν θα χρειαστεί μετακίνηση όλο το πιάτο για τη στόχευση του δορυφόρου, αλλά μόνο του lnb απ΄ ότι έχω καταλάβει.
Θα βάλεις πρόσθετο lnb για τον Eutelsat 9A και δε θα χρειαστεί να μετακινήσεις το κάτοπτρο.

Και κάτι ακόμη, ο ΚΑΟΝ του πακέτου υποστηρίζει και αυτός μόνο έναν δορυφόρο.
Όχι, υποστηρίζει κανονικά DiSEqC 1.0 (μέχρι τέσσερις δορυφόρους). Όπως είπε και ο jimitsis, μπορείς να του βάλεις μέχρι 200 ελεύθερα κανάλια.

TALLPOST
30-12-2012, 15:44
Παιδιά ευχαριστώ για την ενημέρωση! Πολύ ευχάριστο νέο ότι επιτέλους θα ενεργοποιηθεί ξανά το 2ο lnb που είχε πιάσει αράχνες τόσα χρόνια, με τα κονσερβοκούτια της ΝΟVA... ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ AV CLUB!!!

hikesl
21-05-2013, 19:44
Έχω Nova και σκέφτομαι να μεταβώ σε ote tv. Έχω το κλασσικό πιάτο της Nova (60 cm?) και από ότι είδα και ο Οτε δίνει το ίδιο μέγεθος.
Οπότε από τον Οτε τι μου είναι απαραίτητο για την νέα εγκατάσταση ? Κάπου λέει "τιμή κεραιοσυστήματος 60εκ. €49" και 50 ο τεχνικός. Μπορώ να αποφύγω τα 49Ε και να χρησιμοποιήσω κεραία + καλώδιο + lnb της nova?

tiniakos
21-05-2013, 20:09
Βρες κάποιον να σου γυρίσει το πιάτο στις 9 μοίρες του οτε και είσαι έτοιμος.

hikesl
21-05-2013, 22:42
Ωραία , άρα αν χρησιμοποιήσω φίλο τεχνικό μπορώ να γλιτώσω και το 50ρικο για "εξουσιοδοτημένο τεχνικό".

vforvendetta85
22-05-2013, 00:39
Εννοείται.Όποιος ξέρει και μπορεί να στοχεύσει στον δορυφόρο.Αν και νομίζω πως για στόχευση μόνο, είναι 25 ευρώ περίπου.