PDA

View Full Version : LG LV4500 LED-LCD: Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

gotzilas
31-10-2011, 12:57
Καλημέρα σας κ ας αργησα.
Εδω κ μια εβδομαδα ειμαι κατοχος της εν λογω τν κ ειναι καρφωμενη στον τοιχο ετσι οπως της αρμοζει.
Ειναι η πρωτη μου μεγαλη-καινουρια τν κ δεν μπορω να σας πω ποσο καλη η κακη ειναι.
Ειμαι αρκετα ευχαριστημενος αν κ ακομα ειναι αμονταριστη λογω κακου σηματος της περιοχης (κυριος λογος να μην πιανω τα κρατικα στα ψηφιακα-dtv κ παραμορφωσεων) κ των ρυθμισεων που ακομα δεν εχω βγαλει ακρη.
Η τν εχει πολλες λειτουργιες με eco η οχι ,divx to net δεν με ενδιεφερε κ τοσο σε wifi παρα μονο εικονα κ να μπορω να βλεπω ταινιουλες.

Αν καποιος εχει να μου δωσει τα φωτα του επανω στις ρυθμισεις ωστε να βλεπω καλυτερα θα ημουν υποχρεος.
Με λιγα λογια καλη εικονα κ καλα λεφτα για 42αρα led του 11

czoun
31-10-2011, 13:31
Καλορίζικη....

Περί ρυθμίσεων μέσων απεικόνισης... (http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1141133&postcount=2076) (post # 2076)

Τι μπορώ να κάνω (http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1056221823&postcount=336) (post # 336)

Συνοπτικά ....

Για αρχή, κατέβασε τα patterns από εδώ (http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=948496) και ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/271-%CE%92%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CF%81%CF%85%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B5%CE%B9%C F%82-%CE%B5%CE%BD%CF%8C%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CE%BA%C E%BF%CF%8D-%CE%BC%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85.)...

starkman
31-10-2011, 22:52
Καλησπέρα φίλε.

Κι εγώ νέος κάτοχος της συγκεκριμένης TV είμαι.
Παιδεύτηκα λίγο με τις ρυθμίσεις, και μάλιστα στην αρχή απογοητεύτηκα κάπως γιατί είμαι αθεράπευτος fan των panel της Samsung, αλλά στην πορεία και μετά από αρκετές προσπάθειες κατάφερα να φέρω τις ρυθμίσεις σε επίπεδο πολύ κοντινό σε αυτό που ήθελα.

Οι ρυθμίσεις προφανώς έχουν να κάνουν με το τι βλέπεις, σε ποιο χώρο το βλέπεις, τον φωτισμό του χώρου, κλπ.
Προσωπικά προτιμώ τα σχετικά έντονα χρώματα (χωρίς να φτάνουν στο όριο της υπερβολής) και κάπως έτσι ρύθμισα την εικόνα. Σε περίπτωση που μπορεί να σου φανούν χρήσιμες οι δικές μου ρυθμίσεις (έστω και σαν απαρχή της δικής σου προσπάθειας), παραθέτω τα παρακάτω links / screenshots. Να σημειώσω ότι πρόκειται για ρυθμίσεις που αφορούν σήμα προερχόμενο από HDMI κι όχι για τηλεοπτικό σήμα (antenna input):

http://postimage.org/gallery/6dbtd2i/

Όσον αφορά το τηλεοπτικό σήμα... έχω κι εγώ κακό σήμα και παιδεύομαι... Αν θέλεις ρίξε μια ματιά εδώ...

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/87134-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%28%CE%95%CE%A41-%CE%9D%CE%95%CE%A4-%CE%95%CE%A1%CE%A43%29-DTV

Τέλος, θα ήθελα να αναφέρω ότι παίζει αρκετά στη δική μου ένα "φαινόμενο" που δεν γνωρίζω πως ακριβώς ονομάζεται... (μάλλον bleeding) αλλά έχει να κάνει με δύο έντονους διαγώνιους φωτισμούς (από LED να φανταστώ; ) στην πάνω αριστερά και πάνω δεξιά γωνία του panel. Ουσιαστικά είναι σα να φέγγουν δύο σποτάκια πίσω από το πανελ στις δύο προαναφερόμενες πάνω γωνίες της TV. Δεν είναι ενοχλητικό αλλά φαίνεται σε σκούρα χρώματα.

Καλημέρα σας κ ας αργησα.
Εδω κ μια εβδομαδα ειμαι κατοχος της εν λογω τν κ ειναι καρφωμενη στον τοιχο ετσι οπως της αρμοζει.
Ειναι η πρωτη μου μεγαλη-καινουρια τν κ δεν μπορω να σας πω ποσο καλη η κακη ειναι.
Ειμαι αρκετα ευχαριστημενος αν κ ακομα ειναι αμονταριστη λογω κακου σηματος της περιοχης (κυριος λογος να μην πιανω τα κρατικα στα ψηφιακα-dtv κ παραμορφωσεων) κ των ρυθμισεων που ακομα δεν εχω βγαλει ακρη.
Η τν εχει πολλες λειτουργιες με eco η οχι ,divx to net δεν με ενδιεφερε κ τοσο σε wifi παρα μονο εικονα κ να μπορω να βλεπω ταινιουλες.

Αν καποιος εχει να μου δωσει τα φωτα του επανω στις ρυθμισεις ωστε να βλεπω καλυτερα θα ημουν υποχρεος.
Με λιγα λογια καλη εικονα κ καλα λεφτα για 42αρα led του 11

xaniamike
02-11-2011, 12:08
εχουμε εντυπωσεις απο τον media player του συγκεκριμενου μοντελου;

starkman
02-11-2011, 20:13
Προσωπικά έχω δοκιμάσει έως τώρα μόνο αρχείο mkv 720p και παίζει μια χαρά. Υπότιτλοι (αγγλικοί) ΟΚ εφόσον έχουν το ίδιο όνομα με το αρχείο. Δεν έχω δοκιμάσει ελληνικούς και επίσης δεν ξέρω αν υπάρχει ρύθμιση για αλλαγή τους μεγέθους τους.

xaniamike
02-11-2011, 20:42
τα mkv με ηχο dts;

skorpios
03-11-2011, 11:32
Προσωπικά έχω δοκιμάσει έως τώρα μόνο αρχείο mkv 720p και παίζει μια χαρά. Υπότιτλοι (αγγλικοί) ΟΚ εφόσον έχουν το ίδιο όνομα με το αρχείο. Δεν έχω δοκιμάσει ελληνικούς και επίσης δεν ξέρω αν υπάρχει ρύθμιση για αλλαγή τους μεγέθους τους.

παιζει και ελληνικους υποτιτλους με τον ιδιο τροπο

skorpios
03-11-2011, 11:35
τα mkv με ηχο dts;

Οχι δεν παιζει dts, πρεπει να στραφεις σε αγορα media player( απο 70-80 ευρώ) ή καλή λύση ειναι και το lg bd670 3d player ( απο 147 ευρώ)

evanfotis
03-11-2011, 13:57
To "Led Plus" σημαίνει πάνελ IPS;

D_Satellite
06-11-2011, 17:40
Καλησπέρα ! Θέλω να μαθω αν αυτή η τηλεόραση σε ψηφιακά τηλεοπτικά κανάλια έχει καλή και ομαλή ποιότητα για άνετη τηλεθέαση γιατί ενδιαφέρομαι περισσότερο για τηλεοπτικό πρόγραμμα , αλλά και για hd (mkv) - blue ray .. Γενικά είναι καλή αγορά της συγκεκριμένης τηλεόρασης ? Γιατί βλέπω η τιμή της στα 499€ (42") για full hd lcd-led 100hz είναι πολύ καλή.. Ευχαριστώ !

starkman
08-11-2011, 06:27
Για hd (mkv) είναι μια χαρά.
Για τα άλλα δεν έχω δοκιμάσει, προσωπικά.

gotzilas
10-11-2011, 19:31
Αφου βρηκα ωρα κ ασχοληθηκα το εφτιαξα.
Τελικα ειδα οτι η ποιοτητα σηματος ηταν στο 15-20% στα πιο πολλα καναλια εβαλα ενισχυτη κ τωρα στο τηλεοπτικο ειμαι αφρος καθως το σημα μου ειναι 100%.
Ολα τα καναλια παιζουν καθαρα κ ομορφα αλλα αυτο το ΣΚΑΙ ειναι να χαζευεις.
Φιλε Σταρκμαν εχεις δικιο για το clouding νομιζω πως το λενε αλλα το βλεπεις μονο αν ειναι στην αναμονη.
Οσο για το divx τα σπαει,ας ειναι καλα το νοτμπουκακι κ το usb.
Για αλλες χρησεις δεν μπορω να πω γιατι δεν με πολυενδιαφερει ακομα αλλα κ δεν γνωριζω.
Με λιγα λογια value for money μεχρι στιγμης

starkman
11-11-2011, 08:06
Καλημέρα!
Μιας και δεν έχω ιδέα από αυτά, πως έβαλες ενισχυτή στα κανάλια φίλε gotzila;

Αφου βρηκα ωρα κ ασχοληθηκα το εφτιαξα.
Τελικα ειδα οτι η ποιοτητα σηματος ηταν στο 15-20% στα πιο πολλα καναλια εβαλα ενισχυτη κ τωρα στο τηλεοπτικο ειμαι αφρος καθως το σημα μου ειναι 100%.
Ολα τα καναλια παιζουν καθαρα κ ομορφα αλλα αυτο το ΣΚΑΙ ειναι να χαζευεις.
Φιλε Σταρκμαν εχεις δικιο για το clouding νομιζω πως το λενε αλλα το βλεπεις μονο αν ειναι στην αναμονη.
Οσο για το divx τα σπαει,ας ειναι καλα το νοτμπουκακι κ το usb.
Για αλλες χρησεις δεν μπορω να πω γιατι δεν με πολυενδιαφερει ακομα αλλα κ δεν γνωριζω.
Με λιγα λογια value for money μεχρι στιγμης

paokman
10-12-2011, 08:10
Xθες εκανα μια ερευνα για την εν λογω τηλεοραση..
γυρισα ολα τα μαγαζια της θεσσαλονικης και τελικα δεν την
ειχε κανεις ετοιμοπαραδοτη,ειχε εξαντληθει κ μου ειπαν πλυν του Media markt
πως μονο κατοπιν παραγγελιας θα μου την φερουν
Εβαλα usb (mkv με υποτιτλους σε ξεχωριστο αρχειο) και το επαιξε αψογα
Η τιμη της ειναι 499€
Να την κλεισω??

pandiou
11-12-2011, 14:47
Εχει παρατηρησει κανεις απο τους κατοχους της τηλεορασης αυτης προβληματα ομοιoμορφιας (clouding) λογω της τεχνολογιας LED?
Δειτε στο παρακατω link απο το φορουμ:
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/79043-Edge-LED-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1%C F%84%CE%B1-%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CF%81%C F%86%CE%B9%CE%B1%CF%82-%28Clouding-banding-torchlight%29..

Σκεφτομαι να αγορασω την συγκεκριμένη τηλεοραση αλλα εχω ακουσει για διαφορα προβληματα των Edge LED οθονων

starkman
11-12-2011, 23:35
Ναι έχει clouding + torching... Στη δική μου τουλάχιστον φαίνεται στις "διακοπές" μιας ταινίας, σειράς, κλπ. Δηλαδή σε στιγμές που το πλάνο είναι εντελώς μαύρο... και δεν "τρέχουν" πραγματικές σκηνές (σκέψου τις μικρές διακοπές δευτερολέπτων μέχρι π.χ. να μπουν διαφημισεις, κλπ).

Προσωπικά δεν με ενοχλεί. Κυρίως διότι σε ταινίες - ακόμα και σε σκούρα πλάνα δεν φαίνεται καθόλου.

Εχει παρατηρησει κανεις απο τους κατοχους της τηλεορασης αυτης προβληματα ομοιoμορφιας (clouding) λογω της τεχνολογιας LED?
Δειτε στο παρακατω link απο το φορουμ:
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/79043-Edge-LED-και-προβληματα-ομοιομορφιας-(Clouding-banding-torchlight) (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/79043-Edge-LED-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1%C F%84%CE%B1-%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CF%81%C F%86%CE%B9%CE%B1%CF%82-%28Clouding-banding-torchlight%29)..

Σκεφτομαι να αγορασω την συγκεκριμένη τηλεοραση αλλα εχω ακουσει για διαφορα προβληματα των Edge LED οθονων

pandiou
12-12-2011, 21:50
Ευχαριστω starkman. Το φανταζομαι οτι δεν ειναι πολυ μεγαλο προβλημα αλλα με ξενερωνει η ιδεα να παρω καινουργια τηλεοραση και να εχει εστω κι ενα μικρο θεμα. Ισως να το ξανασκεφτω το συγκεκριμενο μοντελο αν και η τιμη της ειναι παρα πολυ καλη.

music_lover
14-12-2011, 15:28
Τι σοβαρές διαφορές έχει με την LV5500? Μόνο το Smart TV πρόσεξα και αυτό το MCI 500,τι είναι τούτο?

tanassis
22-12-2011, 21:40
Γειά σας. Είμαι στην Θεσσαλονίκη και ενδιαφέρομαι για την αγορα της LG 42LV4500. Έχει όλα τα χαρακτηριστικά που ψαχνω σε μια tv, όμως δεν την βρίσκω πουθενά. Δεν υπάρχει σε κανένα καταστημα. Έχει καταργηθεί το συγκεκριμένο μοντέλο? Θα ξαναβγεί στην αγορά? και αν όχι υπάρχει καμια προταση για παρομοια τηλεόραση?

starkman
22-12-2011, 22:44
http://www.skroutz.gr/s/330949/LG-42LV4500-42.html?keyphrase=LG+42LV4500

Γειά σας. Είμαι στην Θεσσαλονίκη και ενδιαφέρομαι για την αγορα της LG 42LV4500. Έχει όλα τα χαρακτηριστικά που ψαχνω σε μια tv, όμως δεν την βρίσκω πουθενά. Δεν υπάρχει σε κανένα καταστημα. Έχει καταργηθεί το συγκεκριμένο μοντέλο? Θα ξαναβγεί στην αγορά? και αν όχι υπάρχει καμια προταση για παρομοια τηλεόραση?

Tassos_th
30-12-2011, 00:27
Θέλω να κάνω μια ερώτηση. Είμαι κάτοχος μιας lg lv5500 ledκαι θέλω να ρωτήσω αν παίζει αρχεία .mkv απο εξωτερικό usb. Στη δική μου τηλεόραση βγάζει το αρχείο ως κατεστραμμένο. Μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση που δεν την ξέρω;
Ρωτάω εδώ και δεν ανοίγω νέο θέμα γιατί είναι σχεδόν ίδιο μοντέλο με την lv4500.

starkman
30-12-2011, 10:54
Δοκιμασες περισσοτερα απο ενα αρχειο και εχει σε ολα το ιδιο θεμα;

Θέλω να κάνω μια ερώτηση. Είμαι κάτοχος μιας lg lv5500 ledκαι θέλω να ρωτήσω αν παίζει αρχεία .mkv απο εξωτερικό usb. Στη δική μου τηλεόραση βγάζει το αρχείο ως κατεστραμμένο. Μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση που δεν την ξέρω;
Ρωτάω εδώ και δεν ανοίγω νέο θέμα γιατί είναι σχεδόν ίδιο μοντέλο με την lv4500.

Ataraxos
30-12-2011, 13:47
Καμία πρόταση για ρυθμίσεις (isf-Expert1) για καλύτερο αποτέλεσμα στο τηλεοπτικό σήμα της Digea;
Νέος κάτοχος μιας 42LV4500. Ο player της είναι πολύ καλός απλά δεν παίζει DTS το οποίο λύνεται εύκολα με μετατροπή σε AC3.

Tassos_th
30-12-2011, 17:31
Δοκιμασες περισσοτερα απο ενα αρχειο και εχει σε ολα το ιδιο θεμα;

Δοκίμασα avi κ mp4 τα δείχνει κανονικά. Σε δυο διαφορετικά mkv τα έβγαζε ως κατεστραμμένα αρχεία.

AEKARA
01-01-2012, 16:28
Γεια σας παιδια και καλως σας βρηκα. Απο την αλλη εβδομαδα (Πεμπτη λογικα) θα καταφθασει η συγκεκριμενη τηλεοραση σπιτι μου.
Θελω να μου πει καποιος που ξερει παραπανω απο εμενα τι πρεπει να προσεξω και αν θελει καποια ''ειδικοτερη'' μεταχειριση τις πρωτες μερες.
Την ειδα στο καταστημα και απο PS3 εχει κατι παραπανω απο καλη εικονα....
Η οποια συμβουλη (οντας και για πρωτη φορα κατοχος τοσο μεγαλη TV) ειναι ευπροσδεκτη.

AEKARA
02-01-2012, 14:38
Την εχει δει κανενας με το PS3 παιδες απο εσας;

kostas5579
02-01-2012, 19:29
Δοκίμασα avi κ mp4 τα δείχνει κανονικά. Σε δυο διαφορετικά mkv τα έβγαζε ως κατεστραμμένα αρχεία.

Μάλλον έπεσες στη περίπτωση. η TV υποστηρίζει κανονικά mkv, αναφέρεται και στα πρώτα post του thread.
Πέρνα τα μία με το mkvmerge, κάτι πρέπει να παίζει με την κωδικοποίηση.

kostas5579
02-01-2012, 19:32
Γεια σας παιδια και καλως σας βρηκα. Απο την αλλη εβδομαδα (Πεμπτη λογικα) θα καταφθασει η συγκεκριμενη τηλεοραση σπιτι μου.
Θελω να μου πει καποιος που ξερει παραπανω απο εμενα τι πρεπει να προσεξω και αν θελει καποια ''ειδικοτερη'' μεταχειριση τις πρωτες μερες.
Την ειδα στο καταστημα και απο PS3 εχει κατι παραπανω απο καλη εικονα....
Η οποια συμβουλη (οντας και για πρωτη φορα κατοχος τοσο μεγαλη TV) ειναι ευπροσδεκτη.

Δε θέλει κάποια ειδική μεταχείρηση με την έννοια του στρωσίματος όπως στις plasma.
Απλά δες όταν φτάσει αν η εικόνα είναι στο dynamic mode και άλλαξέ το σε normal ή cinema.
Αυτά είναι γούστα βέβαια αλλά στο dynamic υα χρώματα είναι πολύ έντονα με υψηλό backlight και φωτεινότητα.

Tassos_th
05-01-2012, 22:36
Φίλε KOSTAS μόλις είδα το μηνυμά σου και σε ευχαριστώ για τη βοήθεια. Πως θα το περάσω το mkvmerge στην τηλεόραση; Όπως κανω firmware update; Και κάτι ακόμη, με μια αναζήτηση στο internet βρήκα αυτο το site: http://matroska.org/downloads και δεν ξέρω ποιά έκδοση πρέπει να κατεβάσω.
Μπορείτε να βοηθήσετε;

Tassos_th
06-01-2012, 11:40
Τελικά διάβασα, έψαξα και έμαθα και με το mkvmerge το κατάφερα και δουλεύει.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

ennia
06-01-2012, 16:02
μια ερωτηση για τους γνωριζοντες! η LV4500-5500, ξερουμε τι HDMI version εχει? 1,3 ή 1,4? γιατι αλλου βλεπω το ενα και αλλου το αλλο! το site της LG λεει 1.3! τελικα τι εχει?

AEKARA
06-01-2012, 17:29
Τι ρολο παιζει απο τη στιγμη που η τηλεοραση δεν ειναι 3d;

AEKARA
06-01-2012, 20:46
Παιδια, εχω μια ταινια mp4 blu ray την οποια αν την περασω στο PS3 θα παιξει κανονικα, δεν ξερω ομως πως να βαλω υποτιτλους στο Ps3.
Τα φωτα σας.

ennia
07-01-2012, 13:04
δεν με ενδιαφερει τo 3D, αλλα το ethernet channel του HDMI 1.4!!

JL_?
07-01-2012, 15:12
Δεν υποστηρίζεται το ethernet over hdmi από τις τηλεοράσεις...

Yperion
07-01-2012, 15:14
Παιδια, εχω μια ταινια mp4 blu ray την οποια αν την περασω στο PS3 θα παιξει κανονικα, δεν ξερω ομως πως να βαλω υποτιτλους στο Ps3.
Τα φωτα σας.

Αφού έχει media player η τηλεόραση γιατί να χρησιμοποιήσεις το PS3?

AEKARA
07-01-2012, 17:30
Και τους υποτιτλους τους περναω πως; Υπαρχει κανενας οδηγος στο site;
Eιναι βολικοτερο να δω ταινιες απο τον media player της TV παρα απο το PS3;

starkman
08-01-2012, 13:55
Βάζεις στο usb στικακι την ταινία και το αρχείο υποτίτλων (με ίδιο ακριβώς όνομα / διαφορετικά extensions) και παιζουν μια χαρα.

AEKARA
08-01-2012, 19:48
Αυτα πρεπει να τα εχω μεσα σε φακελο;
Επισης δεν παιζει ρολο αν ειναι FullHD,720p κλπ, ετσι;

ennia
09-01-2012, 20:13
Δεν υποστηρίζεται το ethernet over hdmi από τις τηλεοράσεις...

τοτε το ethernet channel στο HDMI 1.4, τι χρειαζεται?

JL_?
10-01-2012, 01:46
τοτε το ethernet channel στο HDMI 1.4, τι χρειαζεται?

Δεν είναι υποχρεωτική η ύπαρξη του στα βύσματα 1.4. Αν υπάρχει, θα αναφέρεται.

Μέχρι στιγμής πάντως, δεν είδαμε κάποια υλοποίηση που να το έχει...

ennia
10-01-2012, 08:51
Δεν είναι υποχρεωτική η ύπαρξη του στα βύσματα 1.4. Αν υπάρχει, θα αναφέρεται.

Μέχρι στιγμής πάντως, δεν είδαμε κάποια υλοποίηση που να το έχει...

δεν ειναι θεμα υποχρεωσης!! εκ κατασκευης του, το 1.4 εμπεριεχει και ethernet channel. το θεμα ειναι πως μπορει να λειτουργησει!!!!
http://www.hdmi.org/manufacturer/hdmi_1_4/hec.aspx

ennia
10-01-2012, 12:09
ρε παιδια, εσεις που την εχετε την τηλεοραση, για δωστε info στο λαο!! πως ειναι σε γρηγορη κινηση, εχει ghosting? τα χρωματα της πως ειναι? σε τηλεοπτικο, σε HD, σε DVD, σε games....??

AEKARA
10-01-2012, 15:16
Εξαιρετικα δειγματα μεχρι στιγμης σε εμενα για την τιμη της. Αναλυτικοτερα σε 2-3 μερες.

JL_?
10-01-2012, 18:08
δεν ειναι θεμα υποχρεωσης!! εκ κατασκευης του, το 1.4 εμπεριεχει και ethernet channel. το θεμα ειναι πως μπορει να λειτουργησει!!!!
http://www.hdmi.org/manufacturer/hdmi_1_4/hec.aspx

The HDMI Ethernet Channel allows internet-enabled HDMI devices to share an internet connection via the HDMI link

Are manufacturers required to implement all of the new HDMI 1.4 features?

No. HDMI technology is designed to enable a wide variety of manufacturers in different markets to implement the feature sets that work best for their customers.

How will I know which HDMI 1.4 features are implemented in a device?

Shop for the specific features that interest you, rather than shopping for an HDMI version number and assuming that a certain feature is supported. Since many of the capabilities detailed in the HDMI 1.4 specification are optional implementations, it’s the responsibility of the manufacturer to tell you what features are supported in any given device.

http://www.hdmi.org/manufacturer/hdmi_1_4/hdmi_1_4_faq.aspx

ennia
12-01-2012, 10:10
αρα ειναι θεμα κατασκευαστων, αν το υποστηριζουν ή οχι..!

konsniper
13-01-2012, 22:43
γεια σας παιδια. Επειδή ειμαι καινουριος σε αυτά..Και κοιτάω τις 2 τηλεόρασεις 4500κ 5500. Το MCI 400 με το 500 , τι διαφορά έχει? Σε hz ποσα ειναι δηλ?

Marios1977
21-01-2012, 20:17
γεια σας παιδια. Επειδή ειμαι καινουριος σε αυτά..Και κοιτάω τις 2 τηλεόρασεις 4500κ 5500. Το MCI 400 με το 500 , τι διαφορά έχει? Σε hz ποσα ειναι δηλ?

Φίλε, επειδή και εγώ κατά σύμπτωση σε αυτές έχω καταλήξει: Είναι και οι δύο στα 100Hz πραγματικά (σε αντίθεση με τις απλές που είναι στα 50Hz). Το MCI 400 και 500 είναι συστήματα που υπό όρους παρεμβαίνουν και αυξάνουν την συχνότητα, αλλά δεν επιδρούν συνέχεια, κατά συνέπεια, δεν (θεωρώ εγώ τουλάχιστον) ότι είναι καθοριστικός λόγος για να πάρεις την μία ή την άλλη. Η ελαφρά υψηλότερη αντίθεση και το Smart TV (internet κλπ) είναι που κάνουν την διαφορά των +100 ευρώ περίπου. ΥΓ: Εγώ κλείνω προς την 4500 μέχρι στιγμής. Την ερχόμενη εβδομάδα θα την χτυπήσω...

Yperion
21-01-2012, 20:30

Μην κοιτάς ψεύτικα και παραπλανητικά νούμερα. Ουτε υπο ορους ούτε τίποτα τέτοιο , στα 100 Hz πραγματικά είναι και οι δυο.

AEKARA
27-01-2012, 21:43
Ρε παιδια εβαλα 1080p το inception σε mkv και μου εγραψε πως δεν υποστηριζεται ο ηχος. Τι μπορω να κανω;

dith
01-02-2012, 16:46
Φρεσκοαγορασμένη LG 42 LV4500 στην τρέχουσα τιμή των 489€ και θα ήθελα να συνεισφέρω σαν "ευχαριστώ" για όσες πληροφορίες διάβασα στο φόρουμ

Λοιπόν, έχουμε και λέμε

Πλεονεκτήματα:
- 100 πραγματικά Hz (αν και προσωπικά που τη σπάει η ψευτιά που αποκτά η κίνηση στην εικόνα)
- LED φωτισμός, που σημαίνει λιγότερη κατανάλωση αλλά και (θεωρητικά) λιγότερες πιθανές βλάβες στον φωτισμό μακροχρόνια
- Εξωφρενικά πολλές ρυθμίσεις εικόνας (ειδικά στο isf με έτοιμες κάρτες ρύθμισεις κτλ κτλ). Βέβαια αν δεν είσαι γκουρού στις ρυθμίσεις εικόνας, πιθανότατα είναι το πιο "αχρηστο" πλεονεκτημα
- Το τηλεκοντρόλ της πιάνει υπο όλες τις γωνίες και τις συνθήκες. Κάτι το οποίο είναι ζητούμενο στις προηγούμενες σειρές (πχ LE5300 που έχω δοκιμάσει) αλλά και σε άλλους κατασκευαστές
- Παίζει τα ΠΑΝΤΑ (εκτος ηχου DTS) απο το usb (για λεπτομέρειες διαβάστε παρακάτω στις "λύσεις/tips")

Μειονεκτήματα:
1. Κλασσική ανομοιομορφία (ελάχιστη στη συγκεκριμένη) στον φωτισμό λόγω LED. Αλλά δε τρέχει και τίποτα, γιατί (αν ανήκεις στο 99%) σου αποσπά την προσοχή το περιεχόμενο και δε το παρατηρείς.
Αν είσαι στο 0.1% που τον εκνευρίζουν τέτοια σφάλματα (όπως εγώ), τότε δώσε +200 και πάρε plasma (να έχεις και κανα ευρω στην άκρη για στόρια στα παράθυρα, γιατί ως γνωστόν οι plasma δεν αγαπουν φως)
2. Δεν παίζει ήχο DTS όπως και όλες οι LG. Αλλά η αντίστοιχη Samsung που παίζει, είχε +150€ και -2 ιντσες.... καλύτερα αγόρασε player ή σύνδεσε το pc
3. Οι ρυθμίσεις εικόνας (οι εξελιγμένες) κλειδώνουν/περιορίζονται όταν συνδέσεις υπολογιστή μέσω VGA, ή όταν παίζεις απο USB ταινία. Υπολογιστή μέσω HDMI δεν εχω δοκιμάσει ακόμα (φαντάζομαι/ελπίζω οτι είναι πλήρεις)
4. Το γυαλιστερό πλάισιο της οθόνης είναι ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΟ αν θες να δεις ταινία σε ημι-συσκότιση γιατί αντανακλά και τον παραμικρό φωτισμό που έχεις. Είτε πρέπει να καθήσεις στην κατάλληλη γωνία, είτε να βάλεις φωτισμό πίσω απο το πλαίσιο ή πολύ πλάγια. Αλλά δε νομίζω να υπαρχει κατασκευαστής που να έχει ματ πλαίσιο (καταραμένο μαρκετινγκ)
5. Τα ηχεία μια οθονης LED λόγω μικρότερου παχους υπολοιπονται σε μπάσο - αν και όλες (λεπτες, χοντρες, μακροστενες) έχουν ψιλοχάλια ήχο για ταινία

Γενικά αναφέρω χοντροκομμένα, οτι μια LG σε σχέση με μια αντίστοιχη Samsung
- ΔΕΝ υποστηριζει ήχο DTS απο τον ενσωματωμένο player,
- γενικά έχει λίγο πιο αρχαίο player (τουλάχιστον στις φθηνές σειρές - για τις άλλες δεν έχω γνωμη),
- δεν υποστηρίζει PIP λειτουργία (picture in picture πχ να κάνεις κάτι στο pc και ταυτόχρονα να εμφανίζει σε μικρό παραθυράκι τηλεόραση να παίζει), ενώ πχ ακόμα και η Samsung LE40D550 το έχει
- διαβάζω παντού οτι έχει υποδεέστερο πάνελ (δεν είχα ποτέ τη δυνατότητα να τις συγκρίνω)

Φυσικά όλα τα παραπάνω τα θεωρώ λεπτομέρειες και επειδή ήθελα τις 2 επιπλέον ιντσες (αλλά και επειδή το υπουργείο οικονομικών έκανε περικοπές στο υπουργείο πολιτισμού) προτίμησα μια LG.

Αν κάποιος δεν τον ενδιαφέρει η εξοικονόμηση ενεργειας (40 περιπου βατ) που έχει μια LED, τότε άνετα μπορεί να παει στην LG 42LΚ450 που έχει τις ίδιες δυνατότητες σαν usb player και κοστίζει 400 ευρω (90 λιγοτερα).
Διαφορες στην εικόνα δεν είναι εντοπίσιμες απο ανθρώπινο μάτι, και μάλιστα οι απλες LCD έχουν πιο ομοιόμορφο φωτισμό.
Απο Samsung, μόνο η LED550 που την είδα σε καλη τιμή στο eshop (420) αξιζει, αλλά είναι 2 ιντσες λιγότερο.
Αν σας ενδιαφέρει το usb player να προειδοποιήσω οτι οι Samsung LE40D503 και UE40D5003 (οτι τελειωνει σε 3??) ΔΕΝ παιζουν βίντεο απο usb, εκτός αν πειραξεις ρυθμίσεις σε κατι κρυφα μενού (που έχουν κάποιες άλλες παρενέργειες φυσικά)

ΤΩΡΑ ΤΟ ΨΗΤΟ :drummer:

Λύσεις προβλημάτων/tips
Όποιος θέλει να λύσει τα προβλήματα αναπαραγωγής απο το USB πρέπει να κατεβασει τα mkvtoolnix (http://www.videohelp.com/tools/MKVtoolnix) και popcorn (http://www.videohelp.com/tools/PopCorn-MKV-AudioConverter). Φυσικά απαιτείται υπολογιστής.
Δεν είναι τα πιο απλά εργαλεία στον κόσμο, αλλά με 1-2 χρήσεις θα το κάνεις με κλειστά μάτια.

- Δεν παίζει ήχο ή "ήχος δεν υποστηρίζεται" σε μια ταινία:
Σημαίνει οτι η ταίνία είναι mkv με ήχο DTS και η LV4500 (και όλες οι LG) δεν τον παίζουν.
Αποσυμπιέζεις σε ένα βολικό σημείο το popcorn. Επειδή θα πρέπει να μην αλλάξεις θέση και όνομα στον φάκελο (δημιουργούνται προβλήματα στο πρόγραμμα) διάλεξε μια καλή θέση και άστο εκει!
Κάνεις διπλό κλικ στο AudioConverter.exe. Την πρώτη φορά που θα ανοίξει, θα ζητήσει να κατεβάσει κάποια εργαλεία-φιλαράκια απο το δικτυο. Πάτα ναι και περίμενε (αν δε βγάζει τον διάλογο, το ξεκινάς εσύ απο το Options->Download external Utilities) .
Εφόσον έγιναν σωστά τα παραπάνω, για να μετατρέψεις τον ήχο της ταινίας σου θα πρέπει κάθε φορά να κάνεις τα εξής:
1. Στην ταμπέλα MKVTools (εκει που βρίκεται όταν το πρωτοανοίξεις), ενότητα File Specification (στη μέση της οθόνης), πατάς το κουμπι Browse της πρώτης κόκκινης γραμμής με όνομα Source File για να διαλέξεις ποια ταινία θες να μετατρέψεις. Στο παράθυρο που θα βγει, βρίσκεις την ταινία, την κλικάρεις στο δεξί παράθυρο και πατάς OK
2. Πατάς το κουμπι Browse της δευτερης κόκκινης γραμμής με όνομα Target File που θα αποθηκευτεί η τελική ταινία με τον νέο ήχο. Στο παράθυρο που θα βγει, διαλέγεις φάκελο, αλλάζεις το όνομα του αρχείου στο Save File As κάτω χαμηλά δεξιά και πατάς OK
3. Στην δεξιά στήλη του προγράμματος, στην ταμπέλα DTS, θα πρέπει να είναι τσεκαρισμένο το Convert DTS tracks, επιλεγμένο το κουμπί Convert to Dolby Digital, ρυθμίζεις το Bitrate στα 448 (ο καλυτερος συμβιβασμός) και σαν DTS Decoder το libav
4. Πατάς το κουμπι Run (κάτω απο τα κουμπιά Browse που πατούσες πριν) και ξεκινάει την δουλειά του.
Ανάλογα με την ταχύτητα του υπολογιστή και τη διαρκεια της ταινίας, θα πάρει αρκετή ώρα (περίπου 20 λεπτα μέσο όρο)
5. Βρίσκεις την ταινία εκεί που την αποθηκευσες και πλεον την παίζει κανονικά η LG τηλεόρασή σου

Αν το RUN δεν είναι ενεργό, τότε κάτι δεν έχεις κάνει σωστά απο τις οδηγίες. Το πρόγραμμα υποδεικνυει με κόκκινο τα σφάλματα και συνηθως κάτι έχεις ξεχάσει ή κάποιο εργαλείο που χρειάζεται δεν βρίσκεται στην θέση του.
Οι ρυθμίσεις θα γίνουν 1 φορα και την επομενη το πρόγραμμα θα τις θυμάται, οπότε απλοποιείται η διαδικασία.
Οδηγός στα αγγλικά και με εικόνες υπάρχει εδώ, αλλά σίγουρα θα βρεις και σε άλλες σελίδες στα ελληνικά
http://audioconverter.heartware.dk/Tutorial/

- Δεν παίζει καθόλου η ταινία μου
Σφάλμα 1: αν η ταινία δεν παίζει ουτε σε υπολογιστή (ενώ όλες οι άλλες παίζουν κανονικά), τότε το αρχείο είναι κατεστραμμένο οποτε δεν υπάρχει γιατρειά. Προσοχή πριν αρχίσεις τα delete: αν υπάρχουν πολλές ταινίες που δεν παίζουν στον υπολογιστή σου, τότε μάλλον δεν έχεις το κατάλληλο προγραμμα να τις αποκωδικοποιήσει. Βάλε kmplayer ή bsplayer ή vlc και ξαναδοκίμασε.
Σφάλμα 2: η ταινία παίζει σε υπολογιστή αλλά όχι στην τηλεοραση, τότε πιθανόν υπάρχει λύση
Επαναπολυπλεξία με το mkvtoonix:
- Αφού κάνουμε την εγκατάσταση με τον κλασσικό τρόπο (επομενο-επομενο) ανοίγουμε την εφαρμογή mkvmerge GUI απο την συντομευση που έχει δημιουργηθεί στην επιφάνεια εργασίας
- Απο το μενου File->Options θα ρυθμίσουμε 2 σημαντικές επιλογές του προγράμματος για να δουλεψει σωστά Α. Ενεργοποιούμε το κουτάκι Disable header removal compression.... στην καρτέλα mmg B. Στην καρτέλα mkvmerge, επιλέγουμε highest αντί για normal στο πεδίο process priority. Χωρίς αυτές ΔΕΝ θα κάνουμε τίποτα. Πατάμε ΟΚ και επιστρέφουμε στο προγραμμα - οι επιλογές αποθηκευθηκαν και δεν τις ξαναπειραζουμε
- Πατάμε Add και επιλεγουμε την ταινία που μας ενδιαφέρει (μπορούμε να προσθέσουμε πολλά ακόμα στην τελική ταινία, αλλα ξεφευγει απο τους σκοπούς του άρθρου)
- Κατω χαμηλά στο Output filename, μπορούμε να διαλέξουμε άλλο όνομα αρχείου και φάκελο πατώντας το Browse
- Με το start muxing σε μερικά λεπτά (εφόσον η ταινία δεν ήταν προβληματική/κατεστραμμένη) το νέο αρχείο θα είναι έτοιμο, και θα παίζει κανονικά πλέον στην τηλεόραση

- Η ταινία σταματάει στις 2 ωρες και κατι και κλεινει, ενω στο Pc παιζει κανονικά
Συμβαίνει στα .mp4 διάρκειας μεγαλύτερης των 2 ωρών. Η λύση είναι μετατροπη σε mkv με το mkvtoolnix με τον παραπάνω οδηγό

- Πως να παίξεις βίντεο τραβηγμένα απο HD βιντεοκάμερα
Μετονομάζεις τα αρχεία της κάμερας σε .ts (δηλαδη αν το αρχείο έχει κατάληξη 0001.mts το κάνεις 0001.ts). Για να μπορέσεις να αλλάξεις κατάληξη πρέπει να είναι ενεργοποιημένη η επιλογή της εμφάνισης της κατάληξης στα windows
Εδω αναλυτικές οδηγίες http://www.forums.gr/showthread.php?32098-How-to-%C5%EC%F6%DC%ED%E9%F3%E7-%EA%E1%F4%DC%EB%E7%EE%E7%F2-%E1%F1%F7%E5%DF%F9%ED-%F3%E5-Windows-XP-7-%EA%E1%E9-Vista
Η λύση δουλευει δοκιμασμένα απο Sony 1080 κάμερα που έχω δοκιμάσει

- Δεν βλέπω υπότιτλους
Πρέπει οι υπότιτλοι να έχουν το ίδιο ακριβώς όνομα με το αρχείο βιντεο και να βρίσκονται στον ίδιο φάκελο

- Οι υποτιτλοι είναι σε άλλη γλώσσα/ακατανόητοι
Αλλαγή γλώσσας μπορείς να κάνεις απο το μενού της τηλεόρασης, όταν παίζει η ταινία, αλλάζοντας την τιμή ID στους υποτιτλους.
Αν η γλώσσα των υποτίτλων είναι στα ελληνικά και η τηλεόραση τα δείχνει σε ακατανόητους χαρακτήρες, τότε είτε αλλάζεις μέσα απο το ίδιο μενού την κωδικοποιηση χαρακτήρων ττων υποτίτλων (βαζεις ελληνικά) ή αν δεν δουλεψει, ανοίγεις το αρχείο υποτίτλων με το σημειωματάτιο (notepad) και το ξανααποθηκευεις επιλέγοντας UTF-8. Αν δεν φτιάξει, δοκίμασε ANSI.

- Η ταινία έχει ασυγχρόνιστο ήχο
Αν ο ήχος συγχρονίζεται για λίγο και μετά το χάνει (κάνει κυκλους), τότε δεν υπάρχει εύκολη λύση (πιαθνότατα ο ήχος της ταινίας έχει δημιουργηθεί για άλλο framerate και ο δημιουργός του mkv τον έχει κάνει stretch).
Αν ο ήχος υπολειπεται ή προηγείται πάντα κατα τον ίδιο χρόνο, τότε το mkvmerge έχει την δυνατότητα να συγχρονίσει τον ήχο, προσθετωντας ή "αφαιρώντας" καθυστέρηση
Ακολουθούμε τον παραπάνω οδηγό για την επαναπολυπλεξία ταινίας, αλλά αυτή τη φορά κάνουμε το εξής:
-Αφού προσθεσουμε την ταινία, εμφανίζονται στο λευκό πλαίσιο όλες οι ροές πολυμέσων που διαθέτει αυτό το αρχείο. Συνήθως είναι 1 ροή βίντεο, ροή ήχου (ισως πανω απο 1) και πιθανόν ροή υποτίτλων (κι εδώ μπορεί να είναι πολλές). Ο τύπος αναφερεται στο πεδίο Type, όπου για ήχο αναγράφει Type: audio.
- Κάνουμε κλικ στην γραμμή του ήχου (στην γραμμη που γραφει type:audio) και μετά στην ταμπέλα Format Specific Options που βρίσκεται στην μεση του παρσθυρου
- Στο πεδίο Delay θα βάλουμε την καθυστέρηση που επιθυμούμε να έχει ο ήχος σε σχέση με την εικόνα. Η τιμή που μπαίνει είναι σε χιλιοστά του δευτερολεπτου (1000ms = 1 δευτερολεπτο) και μπορεί να πάει και αρνητικές τιμές.
Η τιμή δεν μπορεί να βρεθεί με ακρίβεια, οπότε με μερικά πειράματα μπορείς να βρεις το πλεον κατάλληλο
- Φυσικά για να ξενικήσει η διαδικασία και να δουμε τι καναμε, παταμε το Start Muxing και παλι

ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ
δείτε καμια ταινία τώρα όσο ακόμα έχει ρευμα η δεη και μας δίνει :fahne90:

dith
01-02-2012, 17:19
Παράλειψη για τους gamers.... η LV4500 έχει input lag με VGA σύνδεση περίπου 50ms. :music-smiley-005:
Πολύ ή λίγο δε μπορώ να κρίνω γιατί παιχνίδια δεν ακουμπάω...απο περιέργεια μέτρησα.

Έχω επισυνάψει φωτογραφίες με μετρήσεις απο το εργαλειο του flatpanel.dk

76291

konsniper
01-02-2012, 19:58
Συγχαρητηρια για τις πληροφορίες που μας δινεις..Στο τηλεοπτικό σήμα πως είναι?
Επειδη έχω δει και την 5500, μηπως ξέρεις αν έχει διαφορά σε ποιότητα πέρα απο το smart tv κτλ?

akis1988
01-02-2012, 22:06
Καλησπερα παιδια και καλως σας βρηκα. Εψαχνα στο net τροπο ωστε να μπορεσω να δω ταινιες στην TV μου απο usb.Το ροβλημα που αντιμετοπιζω ειναι οτι δεν παιζει ηχο η ταινια οταν την ανοιγω. Μου λεει μη συμαβτος ηχος. Ειχε κανεις αλλος αυτο το προβλημα?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
01-02-2012, 22:20
Καλησπερα παιδια και καλως σας βρηκα. Εψαχνα στο net τροπο ωστε να μπορεσω να δω ταινιες στην TV μου απο usb.Το ροβλημα που αντιμετοπιζω ειναι οτι δεν παιζει ηχο η ταινια οταν την ανοιγω. Μου λεει μη συμαβτος ηχος. Ειχε κανεις αλλος αυτο το προβλημα?

πιθανον το προβλημα σου ειναι αυτο που αναφερει ο dith στην αναλυτικη περιγραφη που κανει πριν 2 μηνυματα.καπου αναφερει
ΔΕΝ υποστηριζει ήχο DTS απο τον ενσωματωμένο player.
μετατροπη του dts σε dd με το popcornAudioConverter και εισαι ετοιμος.

akis1988
01-02-2012, 22:47
σευχαριστω το ειδα αργοτερα και τωρα το ψαχνω λιγο. Κολησα εκει που λεει Media |Info το εχει κοκκινο κκαι δεν ξερω τι πρεπι να κανω (Popcorn) :( .Μηπως γνωριζεις?

dith
02-02-2012, 01:56
Συγχαρητηρια για τις πληροφορίες που μας δινεις..Στο τηλεοπτικό σήμα πως είναι?
Επειδη έχω δει και την 5500, μηπως ξέρεις αν έχει διαφορά σε ποιότητα πέρα απο το smart tv κτλ?

Δυστυχώς, μέχρι τώρα έβλεπα τηλεοπτικό απο μια παλιά 22αρα CRT και δε μπορώ να κρίνω αντικειμενικά και να συγκρίνω.
Υποκειμενικά πάντως, τα ψηφιακά έχουν πάρα πολύ καλή ποιότητα απεικόνισης, που συγκρίνεται ευθέως με dvd.
Τα αναλογικά φυσικά φαίνονται χειρότερα απο την CRT καθώς οι πολλές ίντσες και η καθαρότητα του πανελ αναδεικνύουν τα χιονια και την κακη λήψη.

Συγκρίνοντας με την εικόνα των ψηφιακών που έβλεπα απο κάρτα τηλεόρασης υπολογιστή και 24αρι μόνιτορ, η LV4500 φαίνεται πάρα πολύ καλύτερη. Και φαντάσου οτι μιλάμε για 42 ιντσες και πάλι είναι μεγάλη η διαφορά προς το καλύτερο
Προφανώς πέφτει πολύ επεξεργασία στην εικόνα απο την LG.....
Ειδικά με προφίλ Cinema, αντίθεση 80κατι, φωτεινότητα 50κατι, μειωμένη οξύτητα στο 10 κατι, και θερμοκρασία χρώματος λίγο προς το θερμό.... είναι ότι πρέπει για τον χώρο μου και αυτό που ήθελα.

Την 5500, δε μπορώ να την κρίνω - δεν την έχω δει. Αλλά αποκλείω να διαφέρει σε κάτι άλλο πέρα απο το smart tv. Θεωρώ λογικό η lg να αλλάζει πάνελ μόνο στην επόμενη σειρά που υποστηρίζει 3d... ένας περισσότερο καταρτισμένος στο θέμα ας βοηθήσει. Αλλά επιμένω οτι καλύτερα να πάρεις plasma αν σε ενδιαφέρει ποιοτητα στο τηλεοπτικό και γενικά στο μαυρο και στο χρώμα.... κι αν φυσικά περισσέυουν να δώσεις τα έξτρα μπικικινια.

Λεφτά μόνο κ μόνο για smart tv δε θα έδινα...είναι πολύ περιοριστικό και δύσχρηστο χωρίς το ειδικό τηλεχειριστήριο. Αν χρησιμοποιείς υπολογιστή και είσαι ιντερνετακιας, νομιζω οτι οι smart tv θα σε απογοητευσουν. Καλύτερα να κρύψεις απο πισω κανα παλιο πισι και να έχεις ενα καλο ασυρματο πληκτρολόγιο+ποντικι. Η LV4500 με εντυπωσίασε με την καθαρότητα του κειμένου σε σύνδεση VGA. Με αναλυση 1920χ1080 διάβαζα κανονικά κείμενο απο 2,5 μέτρα χωρίς να χρειαστεί να αυξήσω dpi (κι εχω και μισό βαθμό τυφλα).

Για τον φίλο που έχει πρόβλημα με το popcorn,
διάβασε με όσο περισσότερη προσοχή τα βήματα που περιγράφω. Αυτό που αναφέρεις μάλλον προέκυψε επειδη είτε δεν το άφησες να κατεβασει τα εργαλεία που απαιτεί, είτε άλλαξες φάκελο στο πρόγραμμα. Σε κάθε περίπτωση, ξαναδιάβασέ το γιατί αναφέρομαι και σε αυτό.
Αν θες ρίξε μια ματιά στις επισημες οδηγίες του προγράμματος που έχει και εικόνες των ρυθμίσεων http://audioconverter.heartware.dk/Tutorial/

Αν ακόμα σου φάινεται βουνό, τότε δες και αυτό http://www.videohelp.com/tools/MKV2AC3 το οποίο είναι ακόμα πιο ευκολο (εχει λιγότερα κουμπια για να σε μπερδέψουν). Αν θες, πες μας τι κατάφερες....

zaman4
02-02-2012, 15:47
ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΖΗΤΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΧΩ ΜΙΑ TV LG6000 SCARLET 42'.ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΣΑ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΓΙΑ LG 7000 ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ Η TV ΜΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΗΧΟ.ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΥΡΗ.ΟΥΤΕ ΜΕΝΟΥ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..

poumouks
04-02-2012, 20:21
@dith +1 (να σε καλά για τις πληροφορίες)

dith
05-02-2012, 01:58
@dith +1 (να σε καλά για τις πληροφορίες)

Να'σαι καλα.....
Επίσης παρατήρησα οτι έχει δυνατότητα να "θυμάται" το ratio για τα ψηφιακά κανάλια. Πχ αποθηκευει οτι το νο4 θές να το βλέπεις σε 4:3 ενώ τα υπολοιπα μπορούν και παραμένουν σε 16:9.... θέλει λίγο ψάξιμο να δω που φτάνει αυτη η δυνατότητα.

dith
05-02-2012, 14:35
Να'σαι καλα.....
Επίσης παρατήρησα οτι έχει δυνατότητα να "θυμάται" το ratio για τα ψηφιακά κανάλια. Πχ αποθηκευει οτι το νο4 θές να το βλέπεις σε 4:3 ενώ τα υπολοιπα μπορούν και παραμένουν σε 16:9.... θέλει λίγο ψάξιμο να δω που φτάνει αυτη η δυνατότητα.

ΑΚΥΡΟ το προηγούμενο.
Με ξεγέλασε η ρύθμιση "κανονική" που γυρνάει αυτόματα σύμφωνα με την εκπομπή του καναλιού

iosv
06-02-2012, 18:26
Καλησπέρα σε όλους και από μένα.

Εδώ και καιρό ψάχνω για TV και το 42lv4500 είναι το επικρατέστερο από αυτά που έχω δει για να πάρω.
Καταρχήν να πω ένα ευχαριστώ για τις πληροφορίες, καθώς έχετε απαντήσει σχεδόν σε όλες τις απορίες τις οποίες είχα σχετικά με το συγκεκριμένο μοντέλο.

Μια ερώτηση μόνο, και αν γνωρίζει κανείς μου απαντά. Τελευταία είδα και το μοντέλο της Samsung UE D6000 για το οποίο υπάρχει και αναλυτικό θέμα εδω:

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/80773-Samsung-UE-D6100-6000-Reviews-%CE%95%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CF%8E%CF%83%CE%B5%C E%B9%CF%82-%CE%A3%CF%87%CF%8C%CE%BB%CE%B9%CE%B1?p=1056356252# post1056356252

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής. Αν η διαφορά παραπάνω στα χρήματα αξίζει όσον αφορά την ποιότητα ήχου και εικόνας σε 2D καθώς και η ευχρηστία της τηλεόρασης. Το 3D και η Smart TV δεν παίζουν και τόσο σημαντικό για μένα. Αυτό που θέλω κυρίως είναι να βλέπω ταίνιες (με υπότιτλους) κυρίως μέσω usb. Το ρωτάω γιατί από διάφορους ακούω πως οι Samsumg είναι οι κορυφαίες αυτη τη στιγμή.

Θέτω το ερώτημα σε αυτό το θέμα, καθώς τείνω προς την LG και αυτή αποτελεί το σημείο αναφοράς.

konsniper
07-02-2012, 14:35
Ξερουμε αν εχει τοπικό έλεγχο φωτεινότητας? (πολλά ζητάω ε..)

dith
08-02-2012, 03:49
Ξερουμε αν εχει τοπικό έλεγχο φωτεινότητας? (πολλά ζητάω ε..)

Όχι, μη ψάχνεις τέτοια πραματα σε φτηνά (που λέει ο λόγος) μοντέλα.... πρέπει να τα σκάσεις για να πάρεις κάτι τέτοιο, αλλά δε νομίζω να αξίζει... σιγά τα ωά. Το led θα μείνει led. Για ποιότητα πας σε plasma (αν εισαι οκ με τα μειονεκτήματα τους)

Φίλε iosv, απο παντού ακούω οτι οι Samsung είναι καλύτερες και είχα κι εγώ το δίλλημα. Δεν ήταν όμως δυνατό να τις συγκρίνω κάπου δίπλα δίπλα με το ίδιο περιεχόμενο και τις δικές μου ρυθμίσεις και δεν έχω άποψη. Στα καταστήματα μου φαινόταν όλες μια απο τα ίδια.... νομίζω οτι οι διαφορές είναι πολύ μικρές για το δικό μας άπειρο μάτι. Άσε που τα κριτήριά μας είναι εντελώς υποκειμενικά και τις περισσότερες φορές λανθασμένα.
Προτασή μου: μη κολλάς εκεί...

Εγω διάλεξα με βάση το κόστος και τις ίντσες...τα γιούργια με νοιάζαν περισσότερο απο τα πάνελ. Μάλιστα ήμουν ένα κλικ πριν παρω την φθηνότερη 42LK450, που παίζει τα ίδια απο USB..

Αν ξεχάσεις την τιμή, η συγκεκριμένη που αναφέρεις είναι ανώτερη σε πολλά σημεία απο την LV4500. Θα πάρεις και έξτρα δυνατότητες απο το USB player που θες, όπως ο DTS ήχος και η εγγραφή PVR
Βασικά, δε μπορώ να βρω πλεονέκτημα της LG, εκτός απο τις +2 ιντσες και τα λιγότερα φράγκα (σημαντικότατο)....

Απο ευχρηστία, είναι καθαρά θέμα συνήθειας. Τολμώ να πω οτι η LG έχει πιο απλοικά μενου, αρα πιο ευχρηστα.... ενώ η Samsung πιο εντυπωσιακά και περίτεχνα, αρα θέλει μεγαλύτερο χρόνο εκμάθησης.

Αν σου περισσέυουν τα εξτρα χρήματα, τότε η Samsung είναι καλύτερη επιλογή.

iosv
08-02-2012, 16:35
φίλε dith,

σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και το χρόνο που αφιέρωσες. :a0210:

billgzzz
17-02-2012, 08:11
Μια ερώτηση

Έχω παρατηρήσει δυο φορές ότι κανει κάποιο θορυβο για λιγες ωρες τζζζζζζζ στο πίσω μέρος και μετα σταματά.

Να πάρω τηλέφωνο το service? ειναι 16 ημερών η τηλεοραση

dith
17-02-2012, 11:55
Δεν εχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο ποτέ. Συνήθως τέτοιοι θόρυβοι προκαλούνται απο παρεμβολη στον ενισχυτή της τηλεόρασης. Απομακρυνε ασύρματα τηλέφωνα, φούρνους μικροκυμάτων, αν μπορείς άλλαξε πρίζα ρευματος ή αν έχεις δοκίμασε να την συνδεσεις επάνω σε UPS υπολογιστή. Εγώ επισης θα δοκίμαζα να βάλω ακουστικά στην αντίστοιχη έξοδο, να δω αν κάνει και εκεί τον θόρυβο - αν όχι, τότε το πρόβλημα είναι σε άλλο κομμάτι και όχι στον ενισχυτή.

Αν δε γίνεται τίποτα, ρωτα πρώτα το κατάστημα αγοράς αν δικαιούσαι αντικατάσταση με καινούρια, γιατί το σέρβις της LG μπορεί να σου πασάρει καμιά επισκευασμένη. Πρέπει να ζυγίσεις αν είναι τόσο σοβαρή η βλάβη πριν μπλεξεις με σερβις

konsniper
21-02-2012, 13:47
Αγόρασα και εγώ την LV4500 απο MM στα 469.. Την εβαλα, ευχαριστημενος για τα λεφτα που εδωσα. ΔΕν είχα και παραπάνω αλλωστε!

konsniper
26-02-2012, 00:37
Λοιπόν εμπειρίες και αποριες απο τις πρωτες μέρες. Για τα λεφτα της μια χαρα. Πολλές ρυθμίσεις για την εικ΄να, που δεν μπορεί, κάποια θα σου κάνει!!Τα αρνητικα ειναι ατ νωστα, πανω δεξια σε μαυρο φοντο έχει το γνωστο ασπρο φως.χεχε.
Και μια απορια. Το Trumotion καλυτερα κλειστό ή ανοικτο? Στο ανοικτό σε ορισμενες ταινιες απο τηλεορασηκανει το θολωμα γυρω απο τον ηθοποιο όπως τρεχει, αλλα το ειχα και στο χαμηλο. Αρα κλειστόή ανοικτό και στο υψηλό? Τι λέτε οι κάτοχοι της?

dith
26-02-2012, 01:39
Δεν έχω βρει λύση στο πρόβλημα με τα artifacts που δημιουργεί το truemotion, αλλά έχω εθιστεί στην πολύ πιο ρευστή κίνηση της εικόνας και τις περισσότερες φορές το χρησιμοποιώ. Ίσως ο εσωτερικός Player να "χάνει λάδια" και να μην έχει τόσο ομαλή κίνηση - οπότε να χρειάζεται την βοηθεια του truemotion. Είμαι περίεργος να δω πως συμπεριφέρεται με αναπαραγωγή ταινίας απο εξωτερικό player. Αν εκεί θα δεις καλή κίνηση με τα 24p - τα δήθεν κινεματογραφικά - ή όχι

Πάντως με τον ενσωματωμένο νομίζω οτι είναι αδιέξοδο.... προφανώς κάποιος αλγόριθμος-ημίμετρο της LG που δεν αποδίδει σωστά. Δεν μπορώ να δικαιολογήσω artifacts αν απλά διπλασίαζε τα καρέ που προβάλει.... οπότε μάλλον είναι κάποιου είδους επέμβαση στον τρόπο αποκωδικοποίησης. Το οτι εμφανίζει artifacts ακριβώς γύρω απο κινούμενα αντικείμενα ("ηθοποιό που τρέχει" που ανέφερες) δείχνει οτι ο αλγόριθμός τους χειρίζεται αντικείμενα (objects) όπως ακριβώς και οι object-oriented αλγόριθμοι συμπίεσης. Όλα αυτά βέβαια είναι υποθέσεις γιατί βαριεμαι να το ψάξω περισσότερο....

konsniper
26-02-2012, 11:49
Εγω το ειδα σε ταινιες τηλεοπτικου σηματος.και αν βαλεις και το trumotion και στο υψηλο, ειναι σαν να εχει συννεχεια ο καθε ηθοποιος μπερτα στην πλατη απο artifacts!xaxa. τεσπα όντως βλακειακαι ενω μαρεσει η κινηση που λες και εσυ ,μου τη σπαει λιγο αυτο...Φανταζομαι οτι δεν υπαρχει και καποιο software update ktl..Το μονο που με ξενερωνει στην tv παντως

konsniper
26-02-2012, 12:01
Α! και να κανω και μια newbie ερωτηση. βαζοντας στο off το trumotion σημαινει ότι χανεις τα 100 hz ή ασχετο?

dith
26-02-2012, 12:16
Εγω το ειδα σε ταινιες τηλεοπτικου σηματος.και αν βαλεις και το trumotion και στο υψηλο, ειναι σαν να εχει συννεχεια ο καθε ηθοποιος μπερτα στην πλατη απο artifacts!xaxa. τεσπα όντως βλακειακαι ενω μαρεσει η κινηση που λες και εσυ ,μου τη σπαει λιγο αυτο...Φανταζομαι οτι δεν υπαρχει και καποιο software update ktl..Το μονο που με ξενερωνει στην tv παντως

Μπααα, φοράει ήδη το τελευταίο firmware. Αλλά και μια 42LE5300 (το αντίστοιχο περσινό μοντέλο) που έχει ένας δικός μου κάνει τα ίδια και δεν είδαμε βελτίωση παρά τις 3 αναβαθμίσεις που περάσαμε.

Α! και να κανω και μια newbie ερωτηση. βαζοντας στο off το trumotion σημαινει ότι χανεις τα 100 hz ή ασχετο?

Ναι... αυτά είναι τα πολυδιαφημισμένα 100hz. Μούφα δηλαδή... Αν κατέχεις την αγγλικήν, ρίξε μια ματιά εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/HDTV_blur που εξηγεί αναλυτικά τι ακριβώς είναι

Με ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα κι αν βρω λύση θα την ανεβάσω κι εδώ

JL_?
26-02-2012, 14:19
Ναι... αυτά είναι τα πολυδιαφημισμένα 100hz. Μούφα δηλαδή... Αν κατέχεις την αγγλικήν, ρίξε μια ματιά εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/HDTV_blur που εξηγεί αναλυτικά τι ακριβώς είναι

Kι αν δεν την κατέχει την Αγγλικήν, έχουμε κι εδώ (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/36567-%C2%B0-%CE%95%CE%A5%CE%A1%CE%95%CE%A4%CE%97%CE%A1%CE%99%C E%9F-%CE%A4%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B5%CF%82-LCD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-Plasma-%CE%9D%CE%AD%CE%B5%CF%82-%CE%A4%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B5%CF%82-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%98%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%C2%B0) υλικό... :p

Frame Interpolation : Βήμα μπροστά ? (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/35151-Frame-Interpolation-%CE%92%CE%AE%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AC)

100Hz - Motion Blur - Response Time (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/27385-100Hz-Motion-Blur-Response-Time)

Τεχνολογίες 200Hz σε LCD (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/44629-LCD-TV-200-Hz)

dith
26-02-2012, 15:16
Υπάρχει πολύ γνώση σε αυτό το site.... ματάκια ποιος έχει για χάλασμα... :computer:
Άντε να δούμε πότε θα υλοποιηθεί αυτή η πατέντα του "The Matrix", να μας στέλνετε την γνώση με email και να την φλασάρουμε στον εγκέφαλο μας :Banane0:

Yperion
26-02-2012, 15:25

Και παλι λειτουργει στα 100 hz απλως δειχνει το ιδιο καρε δυο φορες κατι που ισοδυναμει ουσιαστικα να εχει κινηση σαν μια τηλεοραση 50 Hz.

Ελπιζω να μην σε μπερδεψα (πολυ).-bye-

dith
26-02-2012, 15:42
Και παλι λειτουργει στα 100 hz απλως δειχνει το ιδιο καρε δυο φορες κατι που ισοδυναμει ουσιαστικα να εχει κινηση σαν μια τηλεοραση 50 Hz.

Ελπιζω να μην σε μπερδεψα (πολυ).-bye-

Δηλαδή το trumotion απλά ενεργοποιεί την λειτουργία motion compensation για το "ψευτικο" καρέ?
Δηλαδή μου λες οτι με μια πηγή VGA (υπολογιστής) αν "ταισεις" την τηλεοραση με εικόνα 100Hz (καθε υπολογιστής μπορεί να το κάνει), τότε η εικόνα θα έχει ομαλότερη κίνηση σε σχέση με μια τιβι 50hz, χωρίς ενεργοποίηση Truemotion?

JL_?
26-02-2012, 15:45
Δεν δέχεται σήμα 100Hz στις εισόδους της η τηλεόραση...

dith
26-02-2012, 15:52
Άρα ο μόνος τρόπος να δεις κάτι παραπάνω απο αυτα τα ρημάδια τα 100hz είναι το Trumotion.
Τέσπα, ελπίζω οι Κορεάτες να βρουν κανα νέο μαγικό αλγόριθμο και να μας το δώσουν κι απο δω.... ή τουλάχιστον στο επόμενο τηλεκοντρόλ τους να βάλουν ειδικό κουμπί TruMotion ON-OFF - έχω τρελαθεί να μπαίνω σε 3 υπομενού για να το ανοιγοκλείνω όλη την ώρα

Yperion
26-02-2012, 20:06
Απλά την επόμενη φορά θα πάρεις τηλεόραση LCD είτε Samsung η Sony που ο αλγόριθμος λειτουργεί καλύτερα η τηλεόραση πλάσμα που δεν χρειάζεται καν αλγόριθμος.

dith
26-02-2012, 23:04
Απλά την επόμενη φορά θα πάρεις τηλεόραση LCD είτε Samsung η Sony που ο αλγόριθμος λειτουργεί καλύτερα η τηλεόραση πλάσμα που δεν χρειάζεται καν αλγόριθμος.

Αυτή είναι η δική σου (υποκειμενική) άποψη; Ή αντικειμενικά σε αυτές τις 2 εταιρείες δεν εμφανίζονται καθόλου τα artifacts γύρω απο αντικείμενα;
Όντως η plasma συνδυάζει τα καλύτερα χαρακτηριστικά... μακάρι να μην είχαν και τοσο υψηλή κατανάλωση ενεργειας. :confused:

konsniper
27-02-2012, 15:03
Aν πειραξουμε το judder και το blur στο trumotion αλλάζει κάτι? Γιατί π.χ. απομονο του τα βαζει με μαξ το 10, στο ίδιο νουμερο και τα δυο. Στο χαμηλο ειναι και τα δυο στο 3..Αν τα πειραξουμε χωριστα μπας και βελτιωση καθολου το θεμα?

Yperion
27-02-2012, 15:37
Αυτή είναι η δική σου (υποκειμενική) άποψη; Ή αντικειμενικά σε αυτές τις 2 εταιρείες δεν εμφανίζονται καθόλου τα artifacts γύρω απο αντικείμενα;
Όντως η plasma συνδυάζει τα καλύτερα χαρακτηριστικά... μακάρι να μην είχαν και τοσο υψηλή κατανάλωση ενεργειας. :confused:

Πχ. σύγκριση...

http://www.fullhd.gr/images/stories/2011/Reviews/TV/LG55LW605S/SAM_1061.JPG

Η κίνηση έχει μηδενίσει το judder, έχει ελαχιστοποιήσει ικανοποιητικά το θόλωμα, αλλά υποφέρει από ψηφιακά τεχνουργήματα [artifacts].

http://www.fullhd.gr/2008-03-14-21-37-34/in-depth-review/7658-sony-bravia-kdl-46ex720-review.html

http://www.fullhd.gr/images/stories/2011/Reviews/TV/SonyKDL46EX720/DSC_0044.JPG

Το μόνο που μπορεί να δει κάποιος με το Motion flow απενεργοποιημένο είναι κάποια τεχνουργήματα σε λεπτομέρειες. Ενεργοποιώντας τον καθαρίζει εντελώς η εικόνα. Θυμίζουμε [Ήπια ή κανονική] σε θέαση 2D και [Διαυγής ή πιο Διαυγής σε 3D].

http://www.fullhd.gr/2008-03-14-21-37-34/in-depth-review/7658-sony-bravia-kdl-46ex720-review.html

ΥΓ. Μην πάμε στην κατανάλωση γιατί δεν νομίζω ότι έχει νόημα για 30 ευρώ το χρόνο.

dith
27-02-2012, 15:38
Aν πειραξουμε το judder και το blur στο trumotion αλλάζει κάτι? Γιατί π.χ. απομονο του τα βαζει με μαξ το 10, στο ίδιο νουμερο και τα δυο. Στο χαμηλο ειναι και τα δυο στο 3..Αν τα πειραξουμε χωριστα μπας και βελτιωση καθολου το θεμα?

Ναι, θεωρητικά επηρρεάζουν την κίνηση της εικόνα με διαφορετικό τρόπο. Αλλα δεν βρήκα πως μπορείς να τα ενεργοποιείς όταν αναπαράγεις βίντεο απο τον εσωτερικό player! Μόνο στο τηλεοπτικό σήμα μπορείς να το πειράξεις (υποθέτω και στις εισόδους hdmi) αλλά δεν έχει και τόσο νόημα, γιατί το τηλεοπτικό έχει υπερβολικές ατέλειες για να μπορέσεις να διακρίνεις τα artifacts

Yperion
27-02-2012, 15:38

Δοκίμασε blur reduction στο 10 και judder στο μηδέν.

dith
27-02-2012, 15:50
Πχ. σύγκριση...

http://www.fullhd.gr/images/stories/2011/Reviews/TV/LG55LW605S/SAM_1061.JPG

Η κίνηση έχει μηδενίσει το judder, έχει ελαχιστοποιήσει ικανοποιητικά το θόλωμα, αλλά υποφέρει από ψηφιακά τεχνουργήματα [artifacts].

http://www.fullhd.gr/images/stories/2011/Reviews/TV/SonyKDL46EX720/DSC_0044.JPG

Το μόνο που μπορεί να δει κάποιος με το Motion flow απενεργοποιημένο είναι κάποια τεχνουργήματα σε λεπτομέρειες. Ενεργοποιώντας τον καθαρίζει εντελώς η εικόνα. Θυμίζουμε [Ήπια ή κανονική] σε θέαση 2D και [Διαυγής ή πιο Διαυγής σε 3D].

ΥΓ. Μην πάμε στην κατανάλωση γιατί δεν νομίζω ότι έχει νόημα για 30 ευρώ το χρόνο.

Η 1η εικόνα είναι απο τηλεόραση LG (το link που παραθέτεις είναι το ίδιο με της Sony)? Δυστυχώς ο blogger του fullhd.gr απευθύνεται σε γνώστες του αντικειμένου και δεν αφιερώνει χρόνο σε λεπτομέρειες για αρχάριους. Ακόμα και αυτές οι εικονες δε σου δίνει να καταλάβεις αν είναι με ανοιχτό τον σχετικό αλγόριθμο ή κλειστό.... επίσης, δεν έχει ένα καρε που να εμφανίζει την "θολούρα" και ένα που να την εξαφανίζει χωρίς τεχνουργήματα.... βασίζεσαι δηλαδή καθαρά στα λεγόμενά του χωρίς να μπορείς να κρίνεις. Για παράδειγμα, στην δευτερη εικόνα, εγώ βλέπω ghosts στα νούμερα.... ειναι μετά την εφαρμογή του Motion Flow ή μας δείχνει πως ήταν πριν?

Yperion
27-02-2012, 17:52
http://www.fullhd.gr/2008-03-14-21-37-34/in-depth-review/8455-lg-55lw650s-review.html

Αυτό είναι το σωστό λίνκ.

Μπορώ να σου βρω και άλλες παρόμοιες εικόνες από τεστ. Το αποτέλεσμα το ίδιο. Η LG δεν έχει τόσο καλό αλγόριθμο κίνησης.

Θα δούμε βέβαια και το 2012 με το Triple XD engine τι θα γίνει.

Didimos GR
23-03-2012, 04:08
Την πήρα κι εγώ στα 480 ευρώ !
Πρώτες εντυπώσεις σχεδόν άριστες , δεν το περίμενα να πω την αλήθεια !!!!

Μου άρεσε αρκετά και ο ήχος που βγάζει , πιο "μπασάτος" σε σχέση με άλλες δύο Samsung που έχω !
Τα κανάλια από τη nova , τα HD είναι όλα τα λεφτά !!!!

Για 480 ευρώ , τζάμπα πράμα !!!!!!! :award:

Ilias_1971
25-03-2012, 14:30
Την πήρα κι εγώ στα 480 ευρώ !

Για 480 ευρώ , τζάμπα πράμα !!!!!!! :award:

Γιατί βρε δίδυμε 480 ευρώ; Δεν την "σκρούτζαρες" πρώτα;
369 ευρώ σε Κωτσόβολο και Media Markt.
Έχεις όμως δίκιο ως προς την εικόνα. Αυτή τη στιγμή και για μένα αποτελεί την καλύτερη πρόταση για τα λεφτά της.

Ilias_1971
25-03-2012, 18:31
Δίδυμε βιαστικα να σου απαντήσω. :p Μάλλον εννοούσες 42 ιντσών τηλεόραση με 480 ευρώ. Συγγνώμη. :o

Didimos GR
26-03-2012, 11:54
Δίδυμε βιαστικα να σου απαντήσω. :p Μάλλον εννοούσες 42 ιντσών τηλεόραση με 480 ευρώ. Συγγνώμη. :o

Ναι , την 42άρα αγόρασα , όλα καλά !!!!! :ernaehrung004:

Το μόνο σπαστικό που βρήκα είναι πως δεν μπορώ να σώσω σε usb stick την λίστα με τα κανάλια και τις ρυθμίσεις τους....
Μια ευκολία που υπάρχει και είναι πολύ χρήσιμη και "σωτήρια" στις δύο άλλες samsung που έχω !
Τεσπά.....

Didimos GR
28-03-2012, 21:15
Πατάμε και κρατάμε πατημένο το πλήκτρο "Home" ή αλλιώς menu .
Η TV μας εμφανίζει το menu και μετά από λίγο βγαίνει από τη λειτουργεία menu.
Αμέσως πληκτρολογούμε 1 1 0 5 και πατάμε "OK"

Μας εμφανίζει το μυστικό menu !!!! :cool:

Σώσιμο της λίστας μας καναλιών σε USB

Στην επιλογή "TV Link-Loader" μπορούμε να αποθηκεύσουμε σε usb stick την λίστα καναλιών μας , (Send to USB) !
Φυσικά , αργότερα όταν την χρειαστούμε πάμε στην επιλογή "Receive from USB"
:ernaehrung004:

Didimos GR
28-03-2012, 22:26
Έβγαλα και μια φώτο από τη δική μου LG 42 LV4500 !!!

http://i400.photobucket.com/albums/pp86/Didimos_GR/lgsecretmenu.jpg?t=1332961851

georgex
02-04-2012, 06:43
Μιά ερώτηση σχετικά με αυτή την TV, και επειδή για διάφορους λόγους έχω περιοριστεί σε επιλογή μεταξύ αυτής και της LV3550:

1. βλέπω οτι υπάρχουν κάποια θέματα με την κίνηση οπότε δεν ξέρω αν θα κερδίσω κάτι πηγαίνοντας από τα 50Hz στα 100Hz
2. δεν μου αρέσει το γυαλιστερό πλαίσιο, προτιμώ το μάτ της 3550 (το μειονέκτημα του γυαλιστερού πλαισίου σε αντανακλάσεις το ανέφερε και φίλος παραπάνω, αλλά και από άποψη αισθητικής προτιμώ το μάτ)

Πιστεύετε λοιπόν οτι πρέπει να παραβλέψω το θέμα της αισθητικής, επειδή θα κερδίσω κάτι σημαντικό από τα 100Hz;

Το μέγεθος θα είναι 37 ίντσες και για τις 2, απόσταση θέασης 2,5 μέτρα. Το αναφέρω γιατί πιστεύω οτι και αυτό παίζει κάποιο ρόλο στη αντίληψη της κίνησης, ή κάνω λάθος;

john _74
02-04-2012, 10:06
Κανενας κατοχος της συγκεκριμενης tv γνωριζει γιατι δεν πιανει ολα τα καναλια της digea?
Πριν 2 μερες την αγορασαμε ,ολοι οι συναδελφοι στη δουλεια,για τον εργασιακο μας χωρο και δεν μπορει να πιασει mega ,star,skai,τα αλλα καναλια της digea,της ερτ καθως και τα αναλογικα τα πιανει κανονικα και χωρις σπασιματα.

georgex
02-04-2012, 12:09
Η LV4500 με εντυπωσίασε με την καθαρότητα του κειμένου σε σύνδεση VGA. Με αναλυση 1920χ1080 διάβαζα κανονικά κείμενο απο 2,5 μέτρα χωρίς να χρειαστεί να αυξήσω dpi (κι εχω και μισό βαθμό τυφλα).

Έχεις τσεκάρει αν η αναπαραγωγή απο VGA είναι 4:4:4 ή η Tv κάνει subsampling; Για να λές οτι είναι καθαρό το κείμενο μάλλον ισχύει το 4:4:4, αλλά εξαρτάται και από το χρώμα του κειμένου.

Θα την χρησιμοποιήσω αρκετά με pc και με ενδιαφέρει πολύ αυτό. Αν πάρω την συγκεκριμένη γιατί σκέφτομαι και την LV3550, όπως έγραψα παραπάνω.

Didimos GR
02-04-2012, 18:34
Μιά ερώτηση σχετικά με αυτή την TV, και επειδή για διάφορους λόγους έχω περιοριστεί σε επιλογή μεταξύ αυτής και της LV3550:

1. βλέπω οτι υπάρχουν κάποια θέματα με την κίνηση οπότε δεν ξέρω αν θα κερδίσω κάτι πηγαίνοντας από τα 50Hz στα 100Hz
2. δεν μου αρέσει το γυαλιστερό πλαίσιο, προτιμώ το μάτ της 3550 (το μειονέκτημα του γυαλιστερού πλαισίου σε αντανακλάσεις το ανέφερε και φίλος παραπάνω, αλλά και από άποψη αισθητικής προτιμώ το μάτ)

Πιστεύετε λοιπόν οτι πρέπει να παραβλέψω το θέμα της αισθητικής, επειδή θα κερδίσω κάτι σημαντικό από τα 100Hz;

Αντανακλάσεις από το "γυαλιστερό" πλαίσιο της LV 4500 ???!!!!!! :speechless-smiley-0
Φίλε μου με το χέρι στην καρδιά σου λέω απλά ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ !!!! :angry:

Τώρα που το είπες εσύ , κοίταξα και πρόσεξα πως η TV έχει πλαίσιο με "γυαλάδα" !!!!! :smile:
Κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει στην παρακολούθηση ή σε κάτι άλλο..... , έλεος !

Επίσης για τα 50 και 100 Hz , το λογικό θα ήταν να προτιμήσεις τα 100Hz ! :ernaehrung004:

Didimos GR
02-04-2012, 19:06
Κανενας κατοχος της συγκεκριμενης tv γνωριζει γιατι δεν πιανει ολα τα καναλια της digea?
Πριν 2 μερες την αγορασαμε ,ολοι οι συναδελφοι στη δουλεια,για τον εργασιακο μας χωρο και δεν μπορει να πιασει mega ,star,skai,τα αλλα καναλια της digea,της ερτ καθως και τα αναλογικα τα πιανει κανονικα και χωρις σπασιματα.

Κανένα πρόβλημα με τα κανάλια της DIGEA , απεναντίας έχει και πολύ καλό δέκτη !!!!

LG 42' LV4500 :
http://i400.photobucket.com/albums/pp86/Didimos_GR/LG_DTV_Image1.jpg?t=1333381884

Green Goblin
02-04-2012, 23:12
Δεν έχει καλό δέκτη από την άποψη ότι δεν μπορείς να κάνεις delete κανάλια/ραδ. σταθμούς της DIGEA DTV.

Έχω μια 32' και μόλις κατέβασα από το σαιτ της LG το καινούργιο firmware.

Τι κερδίζω τώρα που το έκανα install ? Δεν βλέπω ουσιαστική διαφορά σε σχέση με πριν.

dith
03-04-2012, 17:11
Έχεις τσεκάρει αν η αναπαραγωγή απο VGA είναι 4:4:4 ή η Tv κάνει subsampling; Για να λές οτι είναι καθαρό το κείμενο μάλλον ισχύει το 4:4:4, αλλά εξαρτάται και από το χρώμα του κειμένου.

Θα την χρησιμοποιήσω αρκετά με pc και με ενδιαφέρει πολύ αυτό. Αν πάρω την συγκεκριμένη γιατί σκέφτομαι και την LV3550, όπως έγραψα παραπάνω.

Πες μου πως θα τσεκάρω αυτο το 4:4:4 και ευχαρίστως θα μάθεις αν κάνει subsampling ή όχι. Το έχει συνδέσει και με HDMI και εικόνα είναι φοβερή, ακόμα και όταν διαβάσεις απο μισό μέτρο είναι πεντακάθαρη. Στην σύνδεση VGA έχει την κλασσική αυτόματη ρυθμιση που έχουν τα μονιτορ των υπολογιστών, ενώ στο hdmi ειναι ήδη σωστή απεικόνιση. Έχει επιλογή αν θα κάνει "Σαρωση μόνο" - δε ξέρω αν αυτό σημαίνει οτι δεν κάνει subsampling. Επίσης όταν το συνδέσεις με HDMI, βάζωντάς του "ετικέτα" PC έχει η τηλεόραση καποιες δικές τις προρυθμίσεις..... σωστές -λάθος θα το κρίνεις εσύ.... κ επισης απενεργοποιεί όσες δε μπορείς να ρυθμίσεις. Φυσικά μπορείς να του βαλεις ετικέτα DVD και να ρυθμισεις τα παντα χειροκίνητα.

Για την γυαλάδα θα συμφωνήσω κι εγώ οτι ΝΑΙ υπάρχει και είναι ελαφρως ενοχλητική στο απολυτο σκοτάδι με μικρο φως μπροστα στην τιβι, ΑΛΛΑ: 1: μπορείς να λύσεις ευκολα το προβλημα βάζωντας ένα φωτιστικο γραφείο ακριβώς πίσω της και 2: πιστεψέ με, αφού το ξεπέρασα εγώ (πολύ ανάποδος!!) και πλέον προσέχω περισσότερο το περιεχόμενο και όχι την αντανάκλαση - μια χαρά θα είσαι κι εσύ

georgex
03-04-2012, 18:27
Πες μου πως θα τσεκάρω αυτο το 4:4:4 και ευχαρίστως θα μάθεις αν κάνει subsampling ή όχι. Το έχει συνδέσει και με HDMI και εικόνα είναι φοβερή, ακόμα και όταν διαβάσεις απο μισό μέτρο είναι πεντακάθαρη. Στην σύνδεση VGA έχει την κλασσική αυτόματη ρυθμιση που έχουν τα μονιτορ των υπολογιστών, ενώ στο hdmi ειναι ήδη σωστή απεικόνιση. Έχει επιλογή αν θα κάνει "Σαρωση μόνο" - δε ξέρω αν αυτό σημαίνει οτι δεν κάνει subsampling. Επίσης όταν το συνδέσεις με HDMI, βάζωντάς του "ετικέτα" PC έχει η τηλεόραση καποιες δικές τις προρυθμίσεις..... σωστές -λάθος θα το κρίνεις εσύ.... κ επισης απενεργοποιεί όσες δε μπορείς να ρυθμίσεις. Φυσικά μπορείς να του βαλεις ετικέτα DVD και να ρυθμισεις τα παντα χειροκίνητα.

Σε ευχαριστώ πολύ. Μπορείς να δείς εδώ: http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=1381724&highlight=subsampling
Προχώρα λίγο κάτω στην σελίδα εκεί που λέει:

TESTING AND TECHNICAL

T1) How do I know if my TV is 4:4:4 capable? -OR- How do I test for 4:4:4 capability?

Πρέπει να ανοίξεις κάποια images για να τσεκάρεις. Αυτό που είναι στην 1η παράγραφο ανοίγει. Αυτό που είναι στην 2η, πρέπει να κάνεις εγγραφή στο εκεί forum για να το δείς, οπότε για να μην μπείς στην φασαρία στο κάνω copy εδώ: http://admin.techlink.gr/public/Belle-nuit-720pMOD.png
Το link στην 3η παράγραφο σε πάει σε άλλο άρθρο στο forum, που έχει 3 attached images, πάλι δεν μπορείς να τα ανοίξεις χωρίς εγγραφή, στα έχω εδώ: http://admin.techlink.gr/public/NewTest.png http://admin.techlink.gr/public/BadNewTest.jpg http://admin.techlink.gr/public/GoodNewTest.jpg

Μετά, από τα 3 images που έχει στο τέλος που λέει: To give you an idea of what 4:4:4 and non-4:4:4 results should look like, check out these three examples:
Μπορείς να ανοίξεις τα 2 πρώτα images, το 3ο είναι το ίδιο link της 3ης παραγράφου ποιό πάνω (μπέρδεμα).

Ελπίζω να βγάλεις άκρη γρήγορα και να μην παιδευτείς. Εμένα με ενδιαφέρει για την ώρα μόνο η VGA είσοδος.

dith
03-04-2012, 19:16
Σε ευχαριστώ πολύ. Μπορείς να δείς εδώ: http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=1381724&highlight=subsampling
Προχώρα λίγο κάτω στην σελίδα εκεί που λέει:

TESTING AND TECHNICAL

T1) How do I know if my TV is 4:4:4 capable? -OR- How do I test for 4:4:4 capability?

Πρέπει να ανοίξεις κάποια images για να τσεκάρεις. Αυτό που είναι στην 1η παράγραφο ανοίγει. Αυτό που είναι στην 2η, πρέπει να κάνεις εγγραφή στο εκεί forum για να το δείς, οπότε για να μην μπείς στην φασαρία στο κάνω copy εδώ: http://admin.techlink.gr/public/Belle-nuit-720pMOD.png
Το link στην 3η παράγραφο σε πάει σε άλλο άρθρο στο forum, που έχει 3 attached images, πάλι δεν μπορείς να τα ανοίξεις χωρίς εγγραφή, στα έχω εδώ: http://admin.techlink.gr/public/NewTest.png http://admin.techlink.gr/public/BadNewTest.jpg http://admin.techlink.gr/public/GoodNewTest.jpg

Μετά, από τα 3 images που έχει στο τέλος που λέει: To give you an idea of what 4:4:4 and non-4:4:4 results should look like, check out these three examples:
Μπορείς να ανοίξεις τα 2 πρώτα images, το 3ο είναι το ίδιο link της 3ης παραγράφου ποιό πάνω (μπέρδεμα).

Ελπίζω να βγάλεις άκρη γρήγορα και να μην παιδευτείς. Εμένα με ενδιαφέρει για την ώρα μόνο η VGA είσοδος.

Λοιπόν, μόλις έκανα την δοκιμή με VGA σε αναλυση 1920x1080 και σου ανεβάζω (στελνω λινκ σε 10 με πμ) τις φωτογραφίες όπως είναι για να βγάλεις κι εσύ συμπέρασμα, γιατί διάβασα τα κείμενα λίγο βιαστικά.
Εμένα μου φαίνεται σχετικά καθαρή στο red, magenta αλλα και στο αρχείo bellenuit.
Όταν τα πάρεις και βγάλεις συμπέρασμα, ανέβασε δημόσια όποιες νομίζεις οτι το αποδεικνύουν...

dith
03-04-2012, 19:27
Βασικά τώρα που τα ξανακοιτάω, το blue φαίνεται εντελώς άκυρο. Στο μόνιτορ του υπολογιστή μου είναι γκρι και καθαρό, ενώ στην lv4500 είναι σχεδόν εξαφανισμένο. Είναι και οι φωτογραφίες υπο γωνία βέβαια γιατί τις έβγαλα στο πόδι (είναι κάποιοι ενοχλητικοί τύποι εδώ που θέλουν να δουν τηλεόραση - ανήκουστο!!!).

Πάντως χωρίς να το πας στα άκρα (γκρι κείμενο σε μπλε φόντο!!!!!!) για να διαβάσεις κείμενο σε word ή σε ιστοσελίδα (όπου υπάρχει το κλασσίκό μαυρο κείμενο σε λευκο φόντο ή το ανάποδο) είναι τέλεια! Αυτά τα τέστ είναι μόνο για να μας τρελαίνουν!!!

georgex
04-04-2012, 00:24
ΔΕΝ μπορώ να βγάλω κάποιο ξεκάθαρο συμπέρασμα. Στο avsforum δεν αναφέρουν για έλεγχο του μπλέ, μόνο το κόκκινο και το μώβ τους απασχολεί, γιατί προφανώς εκεί θα φαίνεται η διαφορά περισσότερο. Για εμένα μοιάζει σχεδόν οκ το κείμενο στις φωτό σου.

Νομίζω εκεί με τις κάθετες γραμμές αυτές που έχεις βγάλει είναι λίγο θολές, χωρίς να είμαι σίγουρος. Φαίνεται λίγο κόκκινο ανάμεσα από τις κόκκινες γραμμές, που όμως δεν μοιάζει με τις "αποτυχημένες" εικόνες που βλέπω στο avsclub. Δες πχ εδώ: http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?p=21438256#post21438256 στις φωτό από μια Bravia, πρώτα από Graphics mode (ok) και μετά από Game mode (not ok).

Θα το ψάξω λίγο ακόμα.

Από το site της LG στην Ελλάδα που ρώτησα, μου είπαν οτι δεν υπάρχει αυτή η πληροφορία από το εργοστάσιο. Έχω ρωτήσει και στο αγγλικό site για την LS5600 (νέο μοντέλο), αλλά δεν έχω πάρει απάντηση ακόμα.

Κοίτα ίσως είναι λεπτομέρεια, αφού δεν θα χρησιμοποιηθεί κυρίως σαν μόνιτορ, από την άλλη γιατί να μην το ψάξω αφού είμαι στην έρευνα ακόμα, και ξέρω οτι θα υπάρχει και αυτή η χρήση. Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!

konsniper
04-04-2012, 19:32
Εγώ την έχω πια πάνω από μήνα. Είναι πολύ καλή για τα λεφτά της. Ειδικά όταν βάζω ταινία των 700μβ που ούτε στο λαπτοπ δε φαίνεται καλά, στην τηλεόραση φαίνεται πολυ ωραία. το πιο κακό της σημείο είναι τα 100 hz! Εδώ η τηλεόραση για μένα είναι απερίγραπτη. Πάρα πολλά artifacts που γίνονται σαν μπέρτα πάνω από τους πρωταγωνιστές που κινούνται σε μια ταινία. Αν δεν ήταν αυτο θα ήμουν ενθουσιασμένος για τα 469ε που έδωσα για 42αρα. τώρα ουτε μου γυαλίζει ούτε τίποτα. αυτά απο μένα και ότι άλλο τα λέμε...

dominic
08-04-2012, 21:24
Παιδιά καλησπέρα

Πήρα μία LG 32 LV4500 και προσπαθώ να συνδέσω μέσω HDMI ένα WD media player αλλά δεν μου εμφανίζει καθόλου σήμα.Δοκίμασα σε όλες τις θύρες. Υπάρχει περίπτωση να φταίει το καλώδιο αν και είναι καινούργιο. H o media player? Η τηλεόραση είναι 10 ημερών και ο WD περίπου 2 ετών

dith
09-04-2012, 14:59
Παιδιά καλησπέρα

Πήρα μία LG 32 LV4500 και προσπαθώ να συνδέσω μέσω HDMI ένα WD media player αλλά δεν μου εμφανίζει καθόλου σήμα.Δοκίμασα σε όλες τις θύρες. Υπάρχει περίπτωση να φταίει το καλώδιο αν και είναι καινούργιο. H o media player? Η τηλεόραση είναι 10 ημερών και ο WD περίπου 2 ετών

Δεν αποκλειεται το καλώδιο, όσο καινούριο και να είναι.
Αν έχεις άλλη Τιβι με εισοδο HDMI ή/και άλλο καλωδιο HDMI κανε μια γρηγορη δοκιμή.
Αν όχι, τότε συνδεσε το καλωδιο με τηλεοραση και wd κλειστα (όλοι οι κατασκευαστές λένε οτι δεν πρεπει να βγάζεις-βαζεις μια hdmi συνδεση με τις συσκευες εν λειτουργία). Μετά ανοιξε τηλεοραση, αστην 1 λεπτο ανοιχτη και μετα ξεκίνα και το wd. Αστο κι αυτό να παρει μπροστά και μετά ψάξε με το κουμπι source του τηλεχειριστηρίου μια-μια τις θύρες HDMI.... εννοείται οτι θα κάνεις μια μικρή παυση σε κάθε θύρα περιμένοντας να δεις "φως".
Αν δεν πετυχεις τιποτα πάρε το wd Και το καλώδιο ανα χείρας και ψάξε για κανεναν γνωστό σου με τηλεόραση που να έχει hdmi εισοδο να κάνεις εκει τις δοκιμές σου...

evanfotis
09-04-2012, 15:24
dith για γρηγορό και αξιόπιστο τροπο να ελέγξεις το 4:4:4 κάνε σύνδεση του υπολογιστή με τη TV DVI>HDMI (setting overscan OFF/ just or 1:1) κ πήγαινε εδώ:
http://www.vanity.dk/tft/monitorTest_scale.html
Στο μενου text βάλε κείμενο 255 κόκκινο και φόντο είτε μαύρο ή 127 γκρί (που έχει την ίδια τονικότητα με το κόκκινο)
Άν υποδειγματίζει θα είναι θαμπό άν όχι ευκρινές.
Δές και με 255 μπλέ κ 255 πράσινο κειμενο σε μαύρο φόντο γιατι μπορει κάποιο άλλο χρώμα να υποδειγματίζει.

dith
10-04-2012, 01:33
dith για γρηγορό και αξιόπιστο τροπο να ελέγξεις το 4:4:4 κάνε σύνδεση του υπολογιστή με τη TV DVI>HDMI (setting overscan OFF/ just or 1:1) κ πήγαινε εδώ:
http://www.vanity.dk/tft/monitorTest_scale.html
Στο μενου text βάλε κείμενο 255 κόκκινο και φόντο είτε μαύρο ή 127 γκρί (που έχει την ίδια τονικότητα με το κόκκινο)
Άν υποδειγματίζει θα είναι θαμπό άν όχι ευκρινές.
Δές και με 255 μπλέ κ 255 πράσινο κειμενο σε μαύρο φόντο γιατι μπορει κάποιο άλλο χρώμα να υποδειγματίζει.

Αν με το "DVI>HDMI" εννοείς καλώδιο-μετατροπεα απο DVI σε HDMI, δυστυχώς δεν έχω. Αλλά φαντάζομαι οτι η έξοδος HDMI που έχουν 2 υπολογιστές μου (laptop+desktop) θα είναι ακριβώς το ίδιο, συνδεοντας απευθειας ενα hdmi καλώδιο (κινέζικο του ebay).
Επίσης αν θες διευκρίνισε τι εννοείς με το "setting overscan OFF/ just or 1:1"..... εννοείς να ρυθμισω απο την τηλεόραση να κάνει απλό scan? Ή εννοείς κάτι απο το τεστ της σελίδας.... προσπάθησε να είσαι όσο πιο συγκεκριμένος γίνεται.

Στην σελίδα αυτή είχα ξαναμπει και έριξα μια ματιά, αλλα φυσικά ως μη ειδικός δεν έβγαλα κάποιο σοβαρό συμπέρασμα και έμεινα στο γεγονός οτι η εικόνα υποκειμενικά με ικανοποιεί πλήρως.

Didimos GR
14-04-2012, 18:45
Για το φαινόμενο των artifacts προτείνω όπως είχε συμβουλέψει και ο φίλος Yperion ,να βάλετε στο TruΜotion τις τιμές : De-Judder 0 ή 1 και De-Blur 10 .
Υπάρχει πολύ μεγάλη βελτίωση (μείωση) όσο αναφορά τα artifacts !!!!!

http://i400.photobucket.com/albums/pp86/Didimos_GR/artifacts_Image1.jpg?t=1334417142

dith
14-04-2012, 20:39
Για το φαινόμενο των artifacts προτείνω όπως είχε συμβουλέψει και ο φίλος Yperion ,να βάλετε στο TruΜotion τις τιμές : De-Judder 0 ή 1 και De-Blur 10 .
Υπάρχει πολύ μεγάλη βελτίωση (μείωση) όσο αναφορά τα artifacts !!!!!

Το πρόβλημα είναι οτι αυτή η ρύθμιση ΔΕΝ είναι διαθέσιμη για τον player απο usb. Ισχύει μόνο για το τηλεοπτικό σήμα και τυχόν πηγές hdmi (όντως μπορεί να είναι καλύτερη αυτή η ρύθμιση αν βάλεις κάποιον εξωτερικό player).
Ειδικά στο τηλεοπτικό (για τα τυπικα sd καναλια) δεν υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα όσο για αναπαραγωγή απο usb.

Ελπίζουμε σε κάποια αναβαθμιση που θα βελτιώσει τον αλγόριθμο.... η έκδοση 04.01.37 που έβαλα πριν μερικές μέρες δεν έκανε τίποτα....δεν είδα κάποια εμφανή βελτίωση....

Didimos GR
15-04-2012, 03:21
Από πηγή HDMI (nova - Pace HD 831) η μείωση των artifacts ήταν κάτι παραπάνω από θεαματική !!!!

tolisspi
15-04-2012, 10:43
Τι ειναι τα artifacts?

dith
15-04-2012, 12:28
Σε απλή γλώσσα, τα artifacts (στα ελληνικά συνηθίζεται να λέγονται "τεχνουργήματα") είναι παραμορφώσεις της αρχικής εικόνας που προκύπτουν απο ατέλειες της επεξεργασίας. Συνήθως παράγονται όταν προσπαθήσεις να συμπιέσεις υπερβολικά μια εικόνα ή ένα βίντεο. Στην συγκεκριμένη περίπτωση (LV4500 αλλά και σε όλες τις σύγχρονες τηλεοράσεις) υπάρχει ένας αλγόριθμός που προσπαθεί να δημιουργήσει έξτρα καρέ (εικόνες) έτσι ώστε η κίνηση στο βίντεο να φαίνεται πιο ομαλή (χωρίς σπασίματα). Θα το δεις σαν μικρά τετραγωνάκια γύρω απο κινούμενα αντικείμενα.... μη περιμένεις να δεις πράσινα, μπλε και κόκκινα τετραγωνακια... συνήθως έχουν την ίδια παλέτα χρωμάτων με την εικόνα, απλά βρίσκονται σε λάθος σημεία. Υπάρχουν ΠΑΡΑ πολλοι άνθρωποι που δεν είναι σε θέση να το αναγνωρίσουν καν.... οπότε αν είσαι απο τους τυχερούς απόλαυσέ το!!!! :ernaehrung004:

Αν θες ντε και καλά να το δεις.... τράβα ένα βίντεο το αρνί που γυρίζει και μετά επανασυμπίεσέ το με ένα πρόγραμμα όπως πχ το freemake video converter που είναι και στα ελληνικά http://www.freemake.com/free_video_converter/
Άντε χρόνια πολλά και καλή μας όρεξη :fahne90:

tolisspi
15-04-2012, 19:37
Δηλαδη συμφωνα με την δικη μου ορολογια...η αυρα των αντικειμενων....

dith
15-04-2012, 20:39
Χαχαχαχα, πέστο όπως θες.... ο konsniper το ονόμασε "μπερτα" στην πλάτη των ηθοποιών....:worshippy:

konsniper
18-04-2012, 18:39
και το αύρα μαρέσει πάντως!χαχα

tiger13
23-04-2012, 18:53
Το συγκεκριμένο μοντέλο γνωρίζουμε τι input lag έχει σε hdmi σύνδεση? Ακόμα βγήκε κάποιο συμπέρασμα αν υποστηρίζει 4:4:4 τελικά?

georgex
26-04-2012, 12:45
Ακόμα βγήκε κάποιο συμπέρασμα αν υποστηρίζει 4:4:4 τελικά?

Δεν βγήκε συμπέρασμα.

macklin
16-05-2012, 12:29
Γεια σας..ειμαι και εγω κατοχος της 37 lv4500 και την εχω στα 2,5 μετρα αποσταση. Την αγορασα 399 απο πλαισιο μεσω newsletter. Θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με της ρυθμισεις και το truemotion. Την εχω συνδεδεμενη στο Pc με 9600gt και για να εχω την επιλογη truemotion πρεπει να ανεβασω την αναλυση της οθονης κοντα 1920χ1080 αλλα οι ταινιες μεσω Bs , Km κολλανε. Ποσο θα πρεπει να ρυθμισω την καρτα μου η την οθονη για να μπορω να δω σωστα? επισης εχω τρεξει ταινια μεσω σκληρου απευθειας και δεν ειδα πολυ διαφορα σε σχεση με την παλια μου 32le4500. Διαλεξα την συγκεκριμενη διασταση 37 διοτι δεν χωρουσε στο πλαισιο-σταντ TV που ειχα αγορασει απο ικεα. 89,4 η tv και 90,6 το ανοιγμα.οριακα.:D

dith
16-05-2012, 13:09
Εγω, όταν συνδέω υπολογιστή για να δω ταινία, βαζω τον ρυθμό ανανέωσης (απο τις ρυθμισεις της καρτας γραφικων) στα 24hz, όσα δηλ κ τα frame των τανιων HD..... η κινηση είναι μακραν καλυτερη κ χωρίς παρενέργειες. Δε μπορω να το τεκμηριώσω με μαθηματικα, αλλα συμβαινει. [Φυσικα για να το δουλεψεις σαν PC θέλει να το γυρισεις ξανα στα 60!] Για να μπορεις να ενεργοποιήσεις κ το truemotion πρεπει η "ετικετα" της εισόδου (δες στο εγχειριδιο σε τι αναφερομαι) να ΜΗΝ ειναι PC..... αυτο με την αναλυση δεν το εχω ψαξει.

Για τους φίλους που ενδιαφερονται για το 4 4 4, απλά ας μου πουν μια αντικειμενικη μέθοδο εξετασης κ ευχαρίστως να το κοιταξω.

macklin
16-05-2012, 14:52
ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση αλλα εξακολουθει να το κανει...και με ποιο προγραμμα θα ηταν καλυτερο να παιξω ταινια μεσω pc???αν κανω αναβαθμιση την καρτα γραφικων θα λυθει το θεμα??? ευχαριστω και παλι

dimelias
24-05-2012, 19:29
Παιδιά γειά σας η συγκεκριμένη είναι μια από τις επιλογές μου και θα ήθελα κάποια βοήθεια.
Σε θέμα gaming πως πάει?lag κλπ.
Το gaming mode χαλάει χρώματα κλπ.?
Σε hd υλικό και τα 100hz ενεργοποίημενα είναι καλό το αποτέλεσμα?
Μια απάντηση με γενικές εντυπώσεις και απαντήσεις θα μου ήταν πολύτιμη ευχαριστώ..

NOOBSAIBOT
29-05-2012, 21:56
Σήμερα την πήρα από πλαίσιο μαγούλας(τελευταίο κομμάτι 470€) ακόμα δεν την έχω ξεπακετάρει ακόμα. Το συγκεκριμένο μοντέλο έχει εξαφανιστεί από παντού!

Constadinos
19-07-2012, 01:12
Ξέρεις για ποιό λόγο δεν μπορεί να αναπαράγει mkv 1080 αρχεία ? Μου αναπαράγει κανονικά τα 720, αλλα στα 1080 δεν μου αναγνωριζει καν το αρχειο... Μιλάω για σύνδεση μέσω usb

panos.louk
19-07-2012, 22:37
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΧΩ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ. ΕΒΛΕΠΑ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΥ euro ΣΤΟ ΚΑΝΑΛΙ ERT HD ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΩ ΚΑΜΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΤ1. ΦΤΑΙΕΙ Η ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗ ΜΟΥ, ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ Ή ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΓΕΝΙΚΑ ΜΟΥ ΔΙΑΦΕΥΓΕΙ? ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΨΙΛΟΞΕΝΕΡΩΣΕΙ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

LLLEFTERIS
15-04-2014, 22:23
Επειδη πηρα και εγω την 37αρα μεταχειρισμενη για 150 ευρω και επειδη το πρωτο που κοιταω σε ενα μηχανημα τεχνολογιας ειναι αν εχει βγει καινουριο firmware υπαρχει εδω.

http://www.lg.com/de/service-produkt/lg-37LV4500#

http://www.lg.com/de/service-produkt/lg-42LV4500#

Θα βαλετε πρωτα την 04.99.99 και μετα την 05.00.03 προσοχη δεν πρεπει να ειναι και τα δυο αρχεια μεσα στον φακελο LG_DTV

http://www.lg.com/de/service-produkt/lg-37LV4500#

dith
16-04-2014, 00:40
Αν μας έλεγε και η αγαπημένη μας LG τι ακριβώς διορθώνει η προσθέτει η αναβάθμιση!!! Την έκανα και εγώ όταν βγήκε, αλλα δεν παρατήρησα κάποια αλλαγή.... (χωρίς βέβαια να έχω κάνει και διδακτορικό επάνω στην τιβι μου)

LLLEFTERIS
19-04-2014, 15:23
Εγω την πηρα και την εβαλα στην κρεβατοκαμαρα για να χαζευω καμια ωρα πριν κοιμηθω το βραδυ, ουτε καν την εικονα δεν εχω ρυθμισει.