PDA

View Full Version : Μεσάνυχτα στο Παρίσι — Midnight in Paris

MoDis
16-09-2011, 01:16
http://img201.imageshack.us/img201/8091/avclub1midnightinparis.jpg

ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ ΣΤΟ ΠΑΡΙΣΙ
Midnight in Paris

» Παίζουν: Ρέιτσελ Μακ Άνταμς, Όουεν Ουίλσον, Κάθι Μπέιτς, Άντριεν Μπρόντι, Μαριόν Κοτιγιάρ, Κάρλα Μπρούνι-Σαρκοζί
» Σκηνοθέτης: Γούντι Άλεν

» Διάρκεια: 94' λεπτά
» Κατηγορία: Κοινωνικό
» Διανομή: Sony

» Ημ. Κυκλοφορίας: 23 Φεβρουαρίου 2012
» Έτος Παραγωγής: 2011 (http://www.imdb.com/title/tt1605783/)
» imdb Rating: 7.8 /10

» Γλώσσα: Αγγλικά
» Υπότιτλοι: Ελληνικά
» Κυκλοφορεί σε: BLU-RAY και DvD

» Υπόθεση:
Μια οικογένεια πηγαίνει εκεί για επαγγελματικούς λόγους κι ένα νεαρό ζευγάρι ετοιμάζεται
για να παντρευτεί το φθινόπωρο, αλλά ζει καταστάσεις που φέρνουν τα πάνω κάτω στη ζωή
του. Η ταινία αφηγείται το μεγάλο έρωτα ενός νέου άνδρα για μια πόλη, το Παρίσι, και μιλάει
για τους ανθρώπους που έχουν την ψευδαίσθηση ότι αν είχαν μιαν άλλη ζωή, διαφορετική από
τη δική τους, θα ζούσαν πολύ καλύτερα.

http://www.youtube.com/watch?v=fvNchDZGPsY

opsim
16-09-2011, 01:51
Είμαι μεγάλος φαν του Άλεν, έχει όμως ένα κακό: Μοιάζει με τον Ολυμπιακό στο Τσάμπιονς Λιγκ, όταν φεύγει από την έδρα του συνήθως δεν τα πηγαίνει καλά.
Ας ελπίσω ότι το Παρίσι θα είναι ότι ήταν η Βρέμη ή η Ρώμη για τον Ολυμπιακό.

airb
06-10-2011, 23:34
.

Από σήμερα Πέμπτη 6 Οκτωβρίου στους κινηματογράφους!

.

karavan
07-10-2011, 11:26
Κάποιοι εδώ μέσα, προερχόμενοι μάλιστα από τη διαχειριστική ομάδα, υπονοούν, συστηματικά και κατ'εξακουλούθησιν, ότι το Match Point ήταν κακή ταινία. Και ακόμα δεν έχουν...μπαναριστεί!!! :aetsch: :ernaehrung004:

superfly
07-10-2011, 15:13
Κάποιοι εδώ μέσα, προερχόμενοι μάλιστα από τη διαχειριστική ομάδα, υπονοούν, συστηματικά και κατ'εξακουλούθησιν, ότι το Match Point ήταν κακή ταινία. Και ακόμα δεν έχουν...μπαναριστεί!!! :aetsch: :ernaehrung004:

:flute::aetsch:

Stellios papa
07-10-2011, 17:45
:flute::aetsch:

εσυ το ειπες ?

πω..πωω...Ντροπη !!

:damnyou:

superfly
07-10-2011, 18:05
Σιγα μη ντραπω...:aetsch:
Ενα μελο της πλακας.Καμμια πρωτοτυπια,καμμια εκφραση συναισθηματικη,ενα ψοφιο πραγμα.
Σορρυ Στελλιο μου αλλα ειδικα για Γουντι Αλλεν αυτο δεν ηταν ταινια,στα δικα μου ματια τουλαχιστον.

karavan
07-10-2011, 18:10
Ενα μελο της πλακας.Καμμια πρωτοτυπια,καμμια εκφραση συναισθηματικη,ενα ψοφιο πραγμα.
Σορρυ Στελλιο μου αλλα ειδικα για Γουντι Αλλεν αυτο δεν ηταν ταινια,στα δικα μου ματια τουλαχιστον.

:rifle::rifle::rifle:

superfly
07-10-2011, 18:18
Και γω σ’αγαπαω...

opsim
07-10-2011, 20:05

Είπαμε ότι υπάρχουν και οι φωτεινοί "φάροι" της Βρέμης και της Ρώμης...

Stellios papa
07-10-2011, 20:47
Και γω σ’αγαπαω...

βρε εμενα δεν μ αγαπαει κανεις ...

:bigcry:

Σπύρος Σούρλας
07-10-2011, 21:09

Μαζί σου...:music-smiley-005::music-smiley-005::music-smiley-005:

Stellios papa
07-10-2011, 23:01
ενας Γουντυ Αλεν
δεν εκανε ποτε ...μελο της πλακας

τι ειναι Κλιντ Ησγουντ ?

:music-smiley-005::music-smiley-005:

.

Σπύρος Σούρλας
07-10-2011, 23:09
ενας Γουντυ Αλεν

τι ειναι Κλιντ Ησγουντ ?

.

:FSGSFGS4::ADFAD2:

Stellios papa
08-10-2011, 00:07
:FSGSFGS4::ADFAD2:

:flute::cowboy::bandit:......... :sleepey:

:ciao:

superfly
08-10-2011, 01:06
βρε εμενα δεν μ αγαπαει κανεις ...

:bigcry:

Ολοι μας....:party:

Αν εκοβες και τα περι Κλιντ θα σε καναμε Αγιο....

Stellios papa
08-10-2011, 03:40
Ολοι μας....:party:

Αν εκοβες και τα περι Κλιντ θα σε καναμε Αγιο....

ηταν καπου το 1989 ...
ειχα δει μια καλη ταινια του Κλιντ το BIRD
μετα απο λιγες μερες ειδα μια αλλη με το ιδιο θεμα περιπου
λεγοταν ROUND MIDNIGHT

Και εκανα την συγκριση
-bye-

Simos.I
08-10-2011, 09:03
ενας Γουντυ Αλεν

τι ειναι Κλιντ Ησγουντ ?

.

Στέλιο, ντροπή-bye-

Stellios papa
08-10-2011, 09:34
Στέλιο, ντροπή-bye-

με προκαλουν Σιμο μου ...
εχουν δει ταπεινωσεις τα ιδαλματα μου
εδω μεσα , ουκ ολιγες

:bebored:
:tee:

ΠΟΤΑΚΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ
08-10-2011, 10:51

Δε διαφωνώ . Κακή δεν ηταν , όπως δεν ήταν και Γουντι Άλλεν . Ήταν η μοναδική ταινία του Αλλεν που άρεσε σ αυτούς που τον μισούν

ΠΟΤΑΚΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ
08-10-2011, 10:52
ενας Γουντυ Αλεν

τι ειναι Κλιντ Ησγουντ ?

.

Πες τα ρε Στέλιο . Ναξερες πόσο συμφωνούμε -bye-

ΠΟΤΑΚΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ
08-10-2011, 10:57
όσων αφορά τώρα το Midnight in Paris , μια ακόμα άνευρη ταινία που δεν είναι κακή αλλά σίγουρα δεν είναι ο Αλλεν που αγαπήσαμε . Για μένα κακός κάνει κάθε χρόνο ταινία . Παρ όλα αυτά έχει κάποιες αναλαμπές του παρελθόντος αλλά θα την ήθελα πιο καθαρόαιμη

superfly
08-10-2011, 15:00
Ήταν η μοναδική ταινία του Αλλεν που άρεσε σ αυτούς που τον μισούν

Kαλυτερα δεν θα μπορουσες να το διατυπωσεις.Και γι'αυτο το λογο ακριβως ηταν ,για μενα,μαπα.Εκανε ταινια για τους αλλους και οχι για τον εαυτο του.
Ακομα και στην "Μπεργκμανικη" περίοδό του,που συνοδευτικε απο πιο "δραματικες" ταινίες παντα ειχε ενα υπογειο χιουμορ,σαρδονιο,κυνικο,μαυρο.Σε αυτη δεν ειχε τιποτα...

opsim
08-10-2011, 16:16
Σήμερα λέω να το δω.....για να δούμε.....

superfly
08-10-2011, 16:21
Σήμερα λέω να το δω.....για να δούμε.....

Αφου σε τρωει και σενα...καλα να παθεις προκαταβολικα...-bye-

opsim
08-10-2011, 16:41
Αφου σε τρωει και σενα...καλα να παθεις προκαταβολικα...-bye-

Ευελπιστώ στο "διπλό".-bye-

superfly
08-10-2011, 16:45
Ευελπιστώ στο "διπλό".-bye-

Οπως ελεγε και ο Χατζ στο θεμα της εθνικης....Ονειγα,πουλια μου ταξιδιαγικα...:flipout:

Stellios papa
08-10-2011, 19:50
.το βλεπω μαλλον και εγω σημερα !

ελα Γουντυ σε θελω δυνατο
μην τους ακους

:music-smiley-005:

.

opsim
09-10-2011, 12:33
Τελικά όχι μόνο δεν ήρθε το "διπλό" αλλά είχαμε μια από τις μεγαλύτερες εκτός έδρας ήττες της "ομάδας". Άνευρο και αρκετά αδύνατο σαν σενάριο με μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού, και όχι γεμάτου μάλιστα, σκηνές του παλιού καλού Γούντυ.
Φαίνεται ότι ο Άλεν προσπαθεί εσχάτως με αρκετά βιαστικό ρυθμό να επιλύσει ή να συμφιλιωθεί με τις αγωνίες του χρησιμοποιώντας την κάμερα ως ένα είδος "ψυχιάτρου" μόνο που η συνεδρία αντίθετα από την πραγματική του ζωή είναι "ανοιχτή στο κοινό".
Ο Άλεν δεν πολυκαιγόταν να έχει πάντα σπουδαίους ηθοποιούς σε όλες τις ταινίες του, γι'αυτόν περισσότερο μετράει η δική του εισφορά στην ταινία. όταν όμως αυτή πάσχει καλό θα ήταν να βοηθούσαν και αυτοί.
Η επιλογή του Owen Wilson για τον πρωταγωνιστικό ρόλο σίγουρα είναι από τις πιο ατυχείς του σκηνοθέτη, βέβαια αυτό ήταν λίγο ως πολύ αναμενόμενο γνωρίζοντας τον πρότερο βίο του εν λόγω ηθοποιού. Ατάλαντος και με μια αποτυχημένη προσπάθεια να μιμηθεί τις γνωστές κινήσεις "νευρόσπαστου" που κάνει ο Άλεν ο Wilson είναι απλά λίγος. Ούτε και ο σπουδαίος Michael Sheen στο λίγο χρονικό διάστημα που εμφανίζεται μπορεί να σώσει κάτι από την ταινία, μάλλον παρασύρθηκε από την μετριότητα της ταινίας. Η μόνη η οποία στέκεται στο ύψος της είναι η Cotillard με μια απλή και μεστή ερμηνεία.
Η ταινία κατατάσσεται στις "ως μη γενόμενες" στη φιλμογραφία του Άλεν, προτείνω να ισχύσει το αντίθετο με την περίπτωση του Πολάνσκι, όπως ο Πολωνός απαγορεύεται να πάει στην Αμερική έτσι πρέπει στον Γούντυ να του απαγορευθεί η έξοδος από αυτήν (τελευταία καλή ταινία που του καταλογίζω είναι το εντός έδρας "whatever works").
Η κριτική μου μπορεί να φαίνεται σκληρή, προέρχεται όμως από έναν άνθρωπο που αγαπά τον σκηνοθέτη πολύ και γνωρίζει τις δυνατότητες που έχει για κάτι καλύτερο.
Υ.Γ. Στέλιο μου, μάλλον θα περιμένουμε του χρόνου για κάτι καλύτερο....

karavan
09-10-2011, 12:40
Θα το δω σήμερα και θα επανέλθω. Για να καταλάβω εάν η άποψή σου για τα εκτός έδρας του Allen είναι καθολική, το Vicky - Christina - Barcelona σου άρεσε;

opsim
09-10-2011, 12:49
Θα το δω σήμερα και θα επανέλθω. Για να καταλάβω εάν η άποψή σου για τα εκτός έδρας του Allen είναι καθολική, το Vicky - Christina - Barcelona σου άρεσε;

Όχι ιδιαίτερα, όπως έγραψα πιο πριν τις τελευταίες του ταινίες, και αυτή, τις χαρακτηρίζει μια "φούρια" στο να "τελειώνει" με κάποια θέματα που τον τριβελίζουν προφανώς αρκετά χρόνια σαν να πιστεύει ότι πλησιάζει το τέλος της ζωής του.

Σπύρος Σούρλας
09-10-2011, 12:52
Όχι ιδιαίτερα, όπως έγραψα πιο πριν τις τελευταίες του ταινίες, και αυτή, τις χαρακτηρίζει μια "φούρια" στο να "τελειώνει" με κάποια θέματα που τον τριβελίζουν προφανώς αρκετά χρόνια σαν να πιστεύει ότι πλησιάζει το τέλος της ζωής του.

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=316659

Αμ αφου πηγε και ο Καστανιδης ρε,εσύ τι ταθελες??:flipout::flipout::flipout::flipout:

karavan
09-10-2011, 13:04
Να πάει να δει το remake του Ρόδα Τσάντα και Κοπάνα. Εκεί θα είναι πιο ασφαλής.

opsim
09-10-2011, 13:07
http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=316659

Αμ αφου πηγε και ο Καστανιδης ρε,εσύ τι ταθελες??:flipout::flipout::flipout::flipout:

Ήθελε και Γούντυ Άλεν τρομάρα του!!!!!!!

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ
09-10-2011, 15:12
θεέ μου, τι διαβάζω κυριακάτικα...άνευρο μελό λέει το Machpoint, (ή κάπως έτσι), δεν ήταν Γούντι Άλλεν (ή κάτι τέτοιο). Για μένα η καλύτερη ταινία του μετά από πολλές δεκαετίες. Όχι, δεν είχε χιούμορ, αλλά όταν γυρίζει ταινίες στην Αγγλία μάλλον το χιούμορ του τον εγκαταλείπει, δεν μπορεί να βρει τίποτα αστείο ή ελαφρό στην αγγλική κοινωνία (Cassandra's Dream, You will meet a tall, dark stranger). Μόνο το Scoop, όπου έπαιζε και ο ίδιος, είχε αλλενικό χιούμορ, αλλά και αυτό κατάμαυρο.

Υ.Γ. Tην ταινία του νήματος θα περιμένω να βγει σε DVD.

superfly
09-10-2011, 15:28
Όχι, δεν είχε χιούμορ, αλλά όταν γυρίζει ταινίες στην Αγγλία μάλλον το χιούμορ του τον εγκαταλείπει, δεν μπορεί να βρει τίποτα αστείο ή ελαφρό στην αγγλική κοινωνία (Cassandra's Dream, You will meet a tall, dark stranger).

Aς αφησει την Αγγλικη κοινωνια και τον σχολιασμο της σ'αυτους που ξερουν καλυτερα (βλ.Μαικ Λη).Και ανακαλυπτουν και χιουμορ και αισιοδοξια ακομα και στις πιο μαυρες στιγμες.
Το χιουμορ τον εχει εγκαταλειψει γενικως.Μαλλον του λειπουν τα πατρια εδαφη.
Γιατι και η ηλιολουστη Βαρκελωνη δεν του φρεσκαρε καθολου τη διαθεση.
Ας παει στο Μαιαμι οπως ολοι οι Αμερικανοι συνταξιουχοι να παιζει ντομινο.
Το χειροτερο απ'ολα στον Γουντι ειναι οτι εχει χασει τη διεισδυτικοτητα του στις ανθρωπινες καταστασεις.

opsim
09-10-2011, 15:45
Ξέχασα να το γράψω πριν αλλά περισσότερο μου έμεινε στο μυαλό η παρουσία του Sheen στο "Tron: Legacy" παρά στο Midnight in Paris....καταλαβαίνει κανείς τι είδα χθες.......

karavan
09-10-2011, 15:55
θεέ μου, τι διαβάζω κυριακάτικα...άνευρο μελό λέει το Machpoint, (ή κάπως έτσι), δεν ήταν Γούντι Άλλεν (ή κάτι τέτοιο). Για μένα η καλύτερη ταινία του μετά από πολλές δεκαετίες. Όχι, δεν είχε χιούμορ, αλλά όταν γυρίζει ταινίες στην Αγγλία μάλλον το χιούμορ του τον εγκαταλείπει, δεν μπορεί να βρει τίποτα αστείο ή ελαφρό στην αγγλική κοινωνία (Cassandra's Dream, You will meet a tall, dark stranger). Μόνο το Scoop, όπου έπαιζε και ο ίδιος, είχε αλλενικό χιούμορ, αλλά και αυτό κατάμαυρο.

Υ.Γ. Tην ταινία του νήματος θα περιμένω να βγει σε DVD.

Πες τα χρυσόστομε! Εντάξει το Scoop ήταν μέτριο, το Cassandra's Dream κατώτερο σε σχέση με τον προκάτοχό του, αλλά το Match Point ήταν ίσως η πιο ώριμη στιγμή του και αριστούργημα από τα λίγα.
Πάντως αρέσει δεν αρέσει, η αναφορά του ως μελό είναι τουλάχιστον υπερβολική.

superfly
09-10-2011, 15:58
Πάντως αρέσει δεν αρέσει, η αναφορά του ως μελό είναι τουλάχιστον υπερβολική.

Δεν ειπα οτι ειναι μελο...Ειπα οτι ειναι μελο της πλακας...:aetsch:

Η υπερβολη εχει να κανει και με την αγαπη που εχεις σε καποιον.Το Zelig για μενα ειναι ενα αριστουργημα και μια απο τις καλυτερες ταινιες των τελευταιων 40 χρονων...Για πολλους ισως ειναι υπερβολη.
Το ακατανομαστο ηταν η μεγαλυτερη απογοητευση που μου εδωσε αυτος ο σκηνοθετης.Εκει ειπα τελος.

karavan
09-10-2011, 16:05
Αν ξαναβάλεις στην ίδια πρόταση τις λέξεις "Match Point" και "μελό" θα προτείνω να αναλάβεις συντονιστής στη νέα κατηγορία του forum με τίτλο "Ωροσκόπια". :aetsch::ernaehrung004:

karavan
09-10-2011, 16:08
Εκει ειπα τελος.

Τι τέλος μπρε;;; Το Whatever it Works δε σου άρεσε; Και ήταν γυρισμένο εντός έδρας.

Σπύρος Σούρλας
09-10-2011, 16:15
Αν ξαναβάλεις στην ίδια πρόταση τις λέξεις "Match Point" και "μελό" θα προτείνω να αναλάβεις συντονιστής στη νέα κατηγορία του forum με τίτλο "Ωροσκόπια". :aetsch::ernaehrung004:

Πάνο αυτος εδώ στην πέφτει...:smash::smash::flipout::flipout::flipout: :flipout:

Καλά ρέ θα ανοιχθεί υποκατηγορια με ωροσκοπια και θα σε βάλουμε να γράφεις μονιμα το ''ωροσκοπιο'' του Λάνθιμου..:music-smiley-005::music-smiley-005:

superfly
09-10-2011, 16:23

Και πως να το πω?Δραμμα?Να το πω....Δραμμα ηταν...

karavan
09-10-2011, 16:25
Πάνο αυτος εδώ στην πέφτει...:smash::smash::flipout::flipout::flipout: :flipout:

Καλά ρέ θα ανοιχθεί υποκατηγορια με ωροσκοπια και θα σε βάλουμε να γράφεις μονιμα το ''ωροσκοπιο'' του Λάνθιμου..:music-smiley-005::music-smiley-005:

Υπερβολές... μία ταινία του έχω δει όλη και όλη και απλώς τη βρήκα πολύ καλή. Την επόμενη όταν τη δω θα την κρίνω και μπορεί να μου αρέσει ή να μη μου αρέσει. Δε θα διστάσω να το παραδεχθώ. Άλλωστε η δεύτερη και η τρίτη ταινία ενός νέου σκηνοθέτη είναι μεγάλη μπανανόφλουδα. Άπειρα τα παραδείγματα...
Εσύ όμως σαν να έχεις σχηματίσει ήδη γνώμη. Εντούτοις, είμαι σίγουρος ότι θα τη δεις για να είσαι τουλάχιστον κατοχυρωμένος στο θάψιμό σου.

superfly
09-10-2011, 16:27

:music-smiley-005::music-smiley-005::music-smiley-005:

karavan
09-10-2011, 16:31
Και πως να το πω?Δραμμα?Να το πω....Δραμμα ηταν...

Ε ναι μπορείς να το πεις δράμα όχι βέβαια όπως το εννοείς παραπάνω.
Πάντως αυτά μου αρέσουν στο forum! Ανοίγει νήμα για τη νέα ταινία του Allen, σχολιάζεται διεξοδικά το Match Point, κάπου στο βάθος αναφέρεται ο Eastwood, ενώ δε θέλει και πολύ να μας πάρει η κατηφόρα του Λάνθιμου!!!
Είστε (είμαστε) τρελοί εδώ μέσα!!! :worshippy:

superfly
09-10-2011, 16:37
[
Είστε (είμαστε) τρελοί εδώ μέσα!!! :worshippy:

Αυτο εννοειται...

Τα κανα και μανταρα στην ορθογραφια.Δραμα βεβαια.Ειδες τι παθαινω οταν γραφω γι'αυτη την ταινια...

karavan
09-10-2011, 16:41
Αυτο εννοειται...

Τα κανα και μανταρα στην ορθογραφια.Δραμα βεβαια.Ειδες τι παθαινω οταν γραφω γι'αυτη την ταινια...

Απολύτως κατανοητό. Σινεφίλ που δεν τους αρέσει το Match Point τους αντιμετωπίζουμε με επιείκεια. :p

Σπύρος Σούρλας
09-10-2011, 16:51
Υπερβολές... μία ταινία του έχω δει όλη και όλη και απλώς τη βρήκα πολύ καλή. Την επόμενη όταν τη δω θα την κρίνω και μπορεί να μου αρέσει ή να μη μου αρέσει. Δε θα διστάσω να το παραδεχθώ. Άλλωστε η δεύτερη και η τρίτη ταινία ενός νέου σκηνοθέτη είναι μεγάλη μπανανόφλουδα. Άπειρα τα παραδείγματα...
Εσύ όμως σαν να έχεις σχηματίσει ήδη γνώμη. Εντούτοις, είμαι σίγουρος ότι θα τη δεις για να είσαι τουλάχιστον κατοχυρωμένος στο θάψιμό σου.

Ασφαλώς και θα την δώ...Εδώ δεν έχω χάσει ταινια τού Τεό...:music-smiley-005::music-smiley-005:

Και δεν αναφερομαι στις πρώτες πού ησαν σπουδαιες,αλλά στις μετέπειτα..

Πάντα το ''πικρόν ποτήριον'' εως το τέλος...Αλλοιώς αν δεν εχω δει ή δεν έχω ακουσει(βλ.μουσική)ποτέ δεν μιλάω..

-bye-:grinning-smiley-043

superfly
09-10-2011, 16:52
Απολύτως κατανοητό. Σινεφίλ που δεν τους αρέσει το Match Point τους αντιμετωπίζουμε με επιείκεια. :p

Οποιου του αρεσε το ακατανομαστο δεν ειναι σινεφιλ...:aetsch::aetsch:

superfly
09-10-2011, 16:53
Ασφαλώς και θα την δώ...Εδώ δεν έχω χάσει ταινια τού Τεό...:music-smiley-005::music-smiley-005:

Αυτο θα πει επιστημονικη περιεργεια....:flipout::flipout:

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ
09-10-2011, 19:51
Aς αφησει την Αγγλικη κοινωνια και τον σχολιασμο της σ'αυτους που ξερουν καλυτερα (βλ.Μαικ Λη).Και ανακαλυπτουν και χιουμορ και αισιοδοξια ακομα και στις πιο μαυρες στιγμες.
Το έργο του Μάικ Λη δεν το γνωρίζω, πλην του εξαιρετικού Vera Drake. Μήπως όμως βρίσκει χιούμορ γιατί ασχολείται με άλλες κοινωνικές τάξεις από ότι ο Γούντι Άλλεν; Η θεματολογία του περιστρέφεται πάντα γύρω από τα μεσοαστικά στρώματα, ενώ ο Μάικ Λη, ασχολείται με την εργατική τάξη-ή κάνω λάθος;
Το χιουμορ τον εχει εγκαταλειψει γενικως.Μαλλον του λειπουν τα πατρια εδαφη.
Γιατι και η ηλιολουστη Βαρκελωνη δεν του φρεσκαρε καθολου τη διαθεση.
Δεν ήταν άσχημο, αλλά είχε πολύ αμερικάνικη οπτική. Μου έδωσε την εντύπωση ότι με αυτή την ταινία αποχαιρετούσε την Ευρώπη, σαν να έλεγε "εντάξει, καλά πέρασα κι εδώ, αλλά καιρός να γυρίσω σπίτι τώρα"
Ας παει στο Μαιαμι οπως ολοι οι Αμερικανοι συνταξιουχοι να παιζει ντομινο.
Το χειροτερο απ'ολα στον Γουντι ειναι οτι εχει χασει τη διεισδυτικοτητα του στις ανθρωπινες καταστασεις.

Διαφωνώ. Στο "Tall, Dark Stranger" απέδειξε ότι είναι ακόμη διεσδυτικότατος αλλά του λείπει η αισιοδοξία και η συμπόνοια. Ακόμα δε μπορώ να χωνέψω το που καταλήγει ο πλέον συμπαθής χαρακτήρας του έργου, αυτός της Naomi Watts.

Εδώ που τα λέμε καιρός ήταν να αλλάξει θεματολογία. Έχει πατήσει τα 70, δε μπορεί πλέον να ασχολείται ακόμα με τα κόμπλεξ του, τη μαμά του και το αν τον γουστάρει η γυναίκα του καλύτερού του φίλου.

vadergr
09-10-2011, 19:54
Σιγα μην μπορεσει να διωξει τα κομπλεξ του.Εδω παντρευτηκε την κορη του.
Για τα κομπλεξ του βλεπαμε και βλεπουμε τις ταινιες του.Απλα φαινεται εχει κανει πολλες και το θεμα ειναι το ιδιο :p

superfly
09-10-2011, 20:20
Εδώ που τα λέμε καιρός ήταν να αλλάξει θεματολογία. Έχει πατήσει τα 70, δε μπορεί πλέον να ασχολείται ακόμα με τα κόμπλεξ του, τη μαμά του και το αν τον γουστάρει η γυναίκα του καλύτερού του φίλου.

Θες να πεις ρε Κωστα οτι ολες οι ταινιες του ηταν αυτα και μονο αυτα?Αυτο δηλαδη ειναι το συμπερασμα απο ενα Μανχαταν,ενα Ανι Χωλ,ενα Ζελιγκ,ενα Χανα και οι Αδερφες της,ενα Πορφυρο Ροδο του Καιρου και ενα καραβι ακομα ταινιες?
Και γι'αυτο σου αρεσε το Match Point?Που ουτε καν "βρεττανικο" δεν ηταν?
Ενα μελο (νταξει δραμα για να μη στενοχωρησω και το Σωτηρη) που απλα ετυχε να ηταν γυρισμενο στο Λονδινο?
Θα μπορουσε να ηταν γυρισμενο οπουδηποτε.Καμμια σχεση με τη βρεττανικοτητα του Μαικ Λη.Και διαφωνω με το χιουμορ ως στοιχειο της εργατικης ταξης και μονο.Δεν εχει να κανει με αυτο.
Δηλαδη ο Γουντι Αλλεν που ασχοληθηκε με τη μεσοαστικη ταξη δεν εβγαζε χιουμορ?

opsim
09-10-2011, 21:26

Το έγραψα και παραπάνω, δεν ξέρω αν πιστεύει ότι έρχεται το τέλος της βιολογικής του ζωής και πρέπει να ξεκαθαρίσει με αυτά γιατί ακριβώς αυτό κάνει μόνο που κυριολεκτικά τα "ξεπετάει".

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ
09-10-2011, 21:51
Θες να πεις ρε Κωστα οτι ολες οι ταινιες του ηταν αυτα και μονο αυτα?Αυτο δηλαδη ειναι το συμπερασμα απο ενα Μανχαταν,ενα Ανι Χωλ,ενα Ζελιγκ,ενα Χανα και οι Αδερφες της,ενα Πορφυρο Ροδο του Καιρου και ενα καραβι ακομα ταινιες?

Όχι βέβαια.
Και γι'αυτο σου αρεσε το Match Point?Που ουτε καν "βρεττανικο" δεν ηταν?
Ενα μελο (νταξει δραμα για να μη στενοχωρησω και το Σωτηρη) που απλα ετυχε να ηταν γυρισμενο στο Λονδινο?
Το MatchPoint μου άρεσε γιατί ήταν εξαιρετική ταινία, και πιστεύω ότι εκφράζει πολύ καλά τη Βρεττανία της μετα-Θατσερικής μεσοαστικής τάξης. Όπως και το Cassandra's Dream, και το Scoop, και το Tall, Dark Stranger. όλα έχουν θέμα τον αριβισμό και την ανηθικότητα αν πρόσεξες.Εντάξει, δεν είναι όλες οι ταινίες που ανέφερα εξαιρετικές. Αλλά δεν σε παραξενεύει ότι δεν έθιξε ποτέ τέτοια θέματα στις αμερικανικές ταινίες του;

Θα μπορουσε να ηταν γυρισμενο οπουδηποτε.Καμμια σχεση με τη βρεττανικοτητα του Μαικ Λη.Και διαφωνω με το χιουμορ ως στοιχειο της εργατικης ταξης και μονο.

Δεν είπα κάτι τέτοιο, είπα ότι δεν βρίσκει τίποτα το αστείο στην αγλλική μεσοαστική τάξη.
Δεν εχει να κανει με αυτο.
Δηλαδη ο Γουντι Αλλεν που ασχοληθηκε με τη μεσοαστικη ταξη δεν εβγαζε χιουμορ?

Το έγραψα και παραπάνω, δεν ξέρω αν πιστεύει ότι έρχεται το τέλος της βιολογικής του ζωής και πρέπει να ξεκαθαρίσει με αυτά γιατί ακριβώς αυτό κάνει μόνο που κυριολεκτικά τα "ξεπετάει".

Το τέλος της βιολογικής του ζωής έρχεται, δεν χρειάζεται να το πιστεύει.

Stellios papa
09-10-2011, 22:06
.

το ειδα .....

Yπεροχο !! ατοφιος καθαρος Γουντυ Αλλεν
σε ολο το μεγαλειο του

Απολαυση γλυκα δροσια γοητεια

μου θυμισε ΠΟΡΦΥΡΟ ΡΟΔΟ

.

Stellios papa
09-10-2011, 23:20
.

η υποθεση ειναι καπως ετσι
η ηθελα να ειναι καπως ετσι ....

ειμαι εγω ο Στελιος με την φιλη μου την Μαριον Κοτιγιαρ
μεσανυχτα στο Παρισι 1920 παμε σ ενα μπαρακι για ποτο
εκει συνανταω τον κολλητο μου αυτο τον τρελλο μπαροβιο Χεμινγουεη
α...ξεχασα να σας πω η Μαριον μολις εχει εγκαταλειψη τον φιλο της
Παμπλο Πικασο πολυ δυσκολος ανθρωπος ..
στην παρεα ερχεται ο Ντεγκα ο Νταλι και αυτος που κανει ταινιες ο Μπονιουελ

θελω τιποτε αλλο για να περασω ωραια ?
εμεινα μαζι τους 1 ωρα και εικοσι λεπτα ...

την παρεα μας την χαλασε λιγο η συζυγος του Γαλλου προεδρου
ηθελε να μας θυμιση οτι βρισκομαστε στο 2011 ..

.

karavan
09-10-2011, 23:50

Και δεν αναφερομαι στις πρώτες πού ησαν σπουδαιες,αλλά στις μετέπειτα..

Πάντα το ''πικρόν ποτήριον'' εως το τέλος...Αλλοιώς αν δεν εχω δει ή δεν έχω ακουσει(βλ.μουσική)ποτέ δεν μιλάω..

-bye-:grinning-smiley-043

Βρε θα τη δεις την ταινία, ουδεμία αμφιβολία έχω. Όπως ουδεμία αμφιβολία έχω για το θάψιμο που θα ακολουθήσει. -bye-

opsim
10-10-2011, 00:00
Το τέλος της βιολογικής του ζωής έρχεται, δεν χρειάζεται να το πιστεύει.

Το τέλος του κανείς δεν ξέρει πότε θα είναι.

opsim
10-10-2011, 00:00
.

το ειδα .....

Yπεροχο !! ατοφιος καθαρος Γουντυ Αλλεν
σε ολο το μεγαλειο του

Απολαυση γλυκα δροσια γοητεια

μου θυμισε ΠΟΡΦΥΡΟ ΡΟΔΟ

.

Χαίρομαι που τουλάχιστον ένας από τους δυό μας πέρασε καλά. -bye-
Να τα πούμε και από κοντά κάποια στιγμή.

karavan
10-10-2011, 00:02
Στο δια ταύτα τώρα γιατί το παρακάναμε. Το είδα σήμερα και έχουμε και λέμε:
Λίγο νωθρό το πρώτο μέρος, αλλά η ταινία παίρνει μπρος για τα καλά στο δεύτερο.
Το πανέξυπνο και πνευματώδες σενάριο (που πράγματι όπως λέει ο Στέλιος θυμίζει το Πορφυρό Ρόδο) αποτελεί ασφαλές όχημα για ένα ψυχαγωγικότατο δίωρο από το οποίο δε λείπει ο προβληματισμός.
Απέχει πολύ από τις καλύτερες στιγμές του αλλά επ΄ ουδενί δε θα τη χαρακτήριζα μέτρια. Βέβαια για πω την αλήθεια, ακόμα και στις πιο μέτριες στιγμές του σκηνοθέτη εγώ περνάω καλά.
Κορυφαία σκηνή αυτή που ο πρωταγωνιστής προσπαθεί να πείσει τον Bunuel να γυρίσει τον Εξολοθρευτή Άγγελο και αυτός...αρνείται!!!
Με πλήθος σινεφιλικών, φιλολογικών και εικαστικών αναφορών. Είναι και διαβασμένος ο άτιμος...

karavan
10-10-2011, 00:15
Έχει πάντως νόημα να συζητάμε για την ανάγκη ανανέωσης της θεματολογίας του Woody Allen όταν είναι γνωστό ότι επί σειρά ετών περιστρέφεται γύρω από το ίδιο μοτίβο με παραλλαγές; Υπάρχουν βέβαια και οι εξαιρέσεις αλλά αυτό δεν αλλάζει την ουσία.
Κάτι σαν τους AC/DC δηλαδή. Τα ίδια και τα ίδια αλλά μας αρέσει.

opsim
10-10-2011, 00:31
Έχει πάντως νόημα να συζητάμε για την ανάγκη ανανέωσης της θεματολογίας του Woody Allen όταν είναι γνωστό ότι επί σειρά ετών περιστρέφεται γύρω από το ίδιο μοτίβο με παραλλαγές; Υπάρχουν βέβαια και οι εξαιρέσεις αλλά αυτό δεν αλλάζει την ουσία.
Κάτι σαν τους AC/DC δηλαδή. Τα ίδια και τα ίδια αλλά μας αρέσει.

Όπως γράφεις κι εσύ αυτό δεν με πειράζει καθόλου. όταν αναφερόμασταν στο "Whatever works" πριν δύο χρόνια περίπου έγραψα ότι "ο Άλεν 30 χρόνια περίπου κινηματογραφεί την ίδια ιστορία χωρίς να μας κάνει να βαριόμαστε"... όμως συμπληρώνω τώρα πια "αρκεί να μην βαριέται κι αυτός"

karavan
10-10-2011, 00:44

Τρεις μέρες κράτηση! :smash:

Stellios papa
10-10-2011, 15:57
Τρεις μέρες κράτηση! :smash:

Συγχωρεσε τον ....
εχει περασει κατι fright nights τελευταια
και δικαιολογειται

-bye-

by proxy
10-10-2011, 16:12
Πάντως τα τελευταία χρόνια και μιλάμε για καμμιά 20ετία και βάλε , βλέπω μεν τις ταινίες του Αλλεν σχεδόν όλες , αλλά πάντοτε ελπίζω ότι δεν θα δω άλλη μια αδιάφορη ταινιούλα . Το You 'll meet a tall dark stranger ήταν σχετικά καλό , το ίδιο και το Whatever works , αν και απορώ πως κατάφερε να κάνει τον πρωταγωνιστή του να είναι μια κόπια του εαυτού του - τι σκατά αυτός ο Larry David δεν είχε ξαναπαίξει άλλο ρόλο ;.

Πάντως δεν ξέρω γιατί βλέπω τις ταινίες του πλεόν. Ισως γιατί είχα περάσει καλά μαζί του όταν ήμουν νέος .Αλλά έχω φάει και τόσα φέσια και τόσες αδιάφορες ταινίες
Vicky Kristina Barcelona ( φρίκη )
Match point ( αδιάφορο το ξέχασα μόλις το είδα )
Mighty Aphrodite ( φρίκη )
deconstructing Harry ( δεν το θυμάμαι καν
Hollywood ending ( αδιάφορη μετριότητα )

Η μόνη που θυμάμαι με ευχαρίστηση είναι το προ 11ετίας Small time crooks και μετά πάμε πίσω στο 1989 (crimes and misdemeanors) και ακόμη πιό πίσω στην Χάννα και τις αδερφές της ( 1986 ) .

Stellios papa
10-10-2011, 17:22
Στο δια ταύτα τώρα γιατί το παρακάναμε. Το είδα σήμερα και έχουμε και λέμε:
Λίγο νωθρό το πρώτο μέρος, αλλά η ταινία παίρνει μπρος για τα καλά στο δεύτερο.
Το πανέξυπνο και πνευματώδες σενάριο (που πράγματι όπως λέει ο Στέλιος θυμίζει το Πορφυρό Ρόδο) αποτελεί ασφαλές όχημα για ένα ψυχαγωγικότατο δίωρο από το οποίο δε λείπει ο προβληματισμός.
Απέχει πολύ από τις καλύτερες στιγμές του αλλά επ΄ ουδενί δε θα τη χαρακτήριζα μέτρια. Βέβαια για πω την αλήθεια, ακόμα και στις πιο μέτριες στιγμές του σκηνοθέτη εγώ περνάω καλά.
Κορυφαία σκηνή αυτή που ο πρωταγωνιστής προσπαθεί να πείσει τον Bunuel να γυρίσει τον Εξολοθρευτή Άγγελο και αυτός...αρνείται!!!
Με πλήθος σινεφιλικών, φιλολογικών και εικαστικών αναφορών. Είναι και διαβασμένος ο άτιμος...

:a0210::a0210:

superfly
10-10-2011, 18:34
Πάντως τα τελευταία χρόνια και μιλάμε για καμμιά 20ετία και βάλε , βλέπω μεν τις ταινίες του Αλλεν σχεδόν όλες , αλλά πάντοτε ελπίζω ότι δεν θα δω άλλη μια αδιάφορη ταινιούλα . Το You 'll meet a tall dark stranger ήταν σχετικά καλό , το ίδιο και το Whatever works , αν και απορώ πως κατάφερε να κάνει τον πρωταγωνιστή του να είναι μια κόπια του εαυτού του - τι σκατά αυτός ο Larry David δεν είχε ξαναπαίξει άλλο ρόλο ;.

Πάντως δεν ξέρω γιατί βλέπω τις ταινίες του πλεόν. Ισως γιατί είχα περάσει καλά μαζί του όταν ήμουν νέος .Αλλά έχω φάει και τόσα φέσια και τόσες αδιάφορες ταινίες
Vicky Kristina Barcelona ( φρίκη )
Match point ( αδιάφορο το ξέχασα μόλις το είδα )
Mighty Aphrodite ( φρίκη )
deconstructing Harry ( δεν το θυμάμαι καν
Hollywood ending ( αδιάφορη μετριότητα )

Η μόνη που θυμάμαι με ευχαρίστηση είναι το προ 11ετίας Small time crooks και μετά πάμε πίσω στο 1989 (crimes and misdemeanors) και ακόμη πιό πίσω στην Χάννα και τις αδερφές της ( 1986 ) .

Aν εξαιρεσεις το 3ο και το 4ο(που για μενα ηταν καλα) στα αλλα συμφωνουμε...

ΠΟΤΑΚΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ
10-10-2011, 20:46
ο διάλογος πάντως με τον Μπουνουελ όλα λεφτά

by proxy
10-10-2011, 21:58
:a0210::a0210:

κι εμείς Στέλιο θα μπορούσαμε να πούμε ότι περνάμε καλά και με τις μέτριες στιγμές του Ηστγουντ αλλα δεν έχει .

karavan
10-10-2011, 22:02
Δηλώνω fan του Εastwood (ίσως ο τελευταίος των κλασικών αμερικανών σκηνοθέτης) αλλά τις έχει κάνει και αυτός τις κουτσουκέλες του.

by proxy
11-10-2011, 00:57
εκείνα τα πολεμικά ρε γαμώτο δεν κατάφερα να τα δω. Μισή ώρα , χασμουρητό και....ύπνος βαθύς

MoDis
13-10-2011, 22:28
Δηλώνω fan και των δυο και ας γυρνούν και μια ταινία
(ή και 2 ακόμα ειδικά ο Eastwood ..) τον χρόνο

Σε λίγα χρόνια θα τους θυμόμαστε ....
οπότε ότι καινούριο τους , καλοδεχούμενο

ακόμα και αυτές οι "ξεπέτες" που γυρνούν στα γρήγορα
, μπορούν και ξεπετούν άλλες και άλλες ταινίες ...

Το Midnight in Paris το ευχαριστήθηκα περισσότερο από τις 2 τελευταίες του Allen.
Ίσως επειδή μου αρέσει και η πόλη (τι πρωτότυπο ...)

Όλα τα λεφτά ο Νταλί

http://26.media.tumblr.com/tumblr_lnbfiktTKa1qbyb3yo1_400.jpg

Constantinos Milonas
23-10-2011, 02:37
Δηλώνω fan και των δυο και ας γυρνούν και μια ταινία
(ή και 2 ακόμα ειδικά ο Eastwood ..) τον χρόνο

Σε λίγα χρόνια θα τους θυμόμαστε ....
οπότε ότι καινούριο τους , καλοδεχούμενο

ακόμα και αυτές οι "ξεπέτες" που γυρνούν στα γρήγορα
, μπορούν και ξεπετούν άλλες και άλλες ταινίες ...

Το Midnight in Paris το ευχαριστήθηκα περισσότερο από τις 2 τελευταίες του Allen.
Ίσως επειδή μου αρέσει και η πόλη (τι πρωτότυπο ...)

Όλα τα λεφτά ο Νταλί

http://26.media.tumblr.com/tumblr_lnbfiktTKa1qbyb3yo1_400.jpg

+1

analyze_it
23-10-2011, 08:16
Κατά την άποψή μου εξαιρετική ταινία με υπέροχη φωτογραφία και μουσική, πρωτότυπο σενάριο και ρομαντισμό...

Portioli
11-12-2011, 03:23
πα μαλ

Stellios papa
11-12-2011, 13:17
κι εμείς Στέλιο θα μπορούσαμε να πούμε ότι περνάμε καλά και με τις μέτριες στιγμές του Ηστγουντ αλλα δεν έχει .

δηλαδη τι εννοεις ολα χαλια ειναι ?
καλα ουτε μετριες στιγμες δεν εχει αυτος ο καλιτεχνης ?

.

Σπύρος Σούρλας
11-12-2011, 17:36
εκείνα τα πολεμικά ρε γαμώτο δεν κατάφερα να τα δω. Μισή ώρα , χασμουρητό και....ύπνος βαθύς

Μά δεν ήταν πολεμικά καρντιά μου...:ADFADF1::ADFADF1:

Γιατι δεν πήρες τον ''Ράμπο'' νά δείς πολεμικό νά έρθεις στά ισα σου??:Banane0::Banane0:

skysound
19-12-2011, 22:38
Δεν παλεύονταν με τιποτα τα "μεσανυχτα".
Προς θεου, οχι αλλους φλυαρους παρισινους
καλλιτεχνες και διανοούμενους.
Στο κατω-κατω και η Θεσσαλονικη
μια χαρα πολη ειναι με το ψιλοβροχο.
Ειπαμε κουλτουρα, αλλα εδω ο Γουντυ ξεφυγε.
Δειτε καλυτερα crazy stupid love, χαλαρα
και απενοχοποιημενα.

Stellios papa
19-12-2011, 22:59
Δεν παλεύονταν με τιποτα τα "μεσανυχτα".
Προς θεου, οχι αλλους φλυαρους παρισινους
καλλιτεχνες και διανοούμενους.
Στο κατω-κατω και η Θεσσαλονικη
μια χαρα πολη ειναι με το ψιλοβροχο.
Ειπαμε κουλτουρα, αλλα εδω ο Γουντυ ξεφυγε.
Δειτε καλυτερα crazy stupid love, χαλαρα
και απενοχοποιημενα.

Oxi φιλε δεν σ ακουμε, μια ζωη Γουντυ θα βλεπουμε
δεν μας αρεσουν τα χαλαρα

:Banane0:

panos_gr
19-12-2011, 23:11
Mια χαρά ταινία ήταν.

skysound
20-12-2011, 09:45
Αδικως ο Γουντυ αναζητει τα ευσημα απο
τη Σταιν, μαζι με την αύρα του Χεμνγουει και του Μπονιουελ.
Ανουσια, ρηχη και τεμπελικη ταινια, με ανεπαρκεις πρωταγωνιστες.
Hangover no3 στο παρισι.

eyebee
20-12-2011, 16:20
Έχει γυρίσει πολλές μέτριες ταινίες ο Άλεν τα τελευταία χρόνια (το Match Point ΔΕΝ ήταν από αυτές), και κάποιες εκνευριστικές (Βικούλα; Χριστινάκι; Πώς πάει το κωλοβάρεμα και οι αλλαξοκωλιές στη Βαρκελώνη; Όλα καλά;), αλλά αυτή ήταν ΚΑΙ μέτρια ΚΑΙ εκνευριστική.

A new low established.

Stellios papa
21-12-2011, 01:05
Αδικως ο Γουντυ αναζητει τα ευσημα απο
τη Σταιν, μαζι με την αύρα του Χεμνγουει και του Μπονιουελ.
Ανουσια, ρηχη και τεμπελικη ταινια, με ανεπαρκεις πρωταγωνιστες.
Hangover no3 στο παρισι.

γιατι βρε το Hanover δεν σ αρεσε ?

skysound
21-12-2011, 09:13
γιατι βρε το Hanover δεν σ αρεσε ?

Βρε δες εσυ το "crazy stupid love", και το ξανασυζηταμε.

Stellios papa
24-12-2011, 16:03
Βρε δες εσυ το "crazy stupid love", και το ξανασυζηταμε.

μα δεν σ εμπιστευομαι ....
θα χασω χρονο

skysound
24-12-2011, 17:13
Το ακρον άωτον του χαμενου χρονου,
ειναι να βλεπεις στο τελος της ταινιας το Γουντυ να
φευγει ξανά-μανά με τη Mia Farrow.

superfly
28-02-2012, 01:39
Tο ειδα επιτελους.Επιτηδες το αφησα τοσο καιρο.Και τελικα μετα απο τοσο καιρο(και τοσες ταινιες) ηρθε η ωρα να διαφωνησω με το φιλο μου τον Πανο (opsim).
Hταν καλο.Ενας Αλεν απο τα παλια - τουλαχιστον τα πριν της βρετανικης περιοδου.Νοσταλγικος,τρυφερος,οχι ομως καυστικος και δηλητηριωδης.Τα χρονια εχουν μαλλον αμβλυνει την οξυτητα του.
Ο Αλεν κανει ενα φορο τιμης σε μια πολη που αγαπησε και τον αγαπησε (οι Γαλλοι παντα λατρευαν τον Γουντι Αλεν),και σε καλιτεχνες που λατρεψε και τον σημαδεψαν.Χεμινγουει,Φιτζεραλντ,Μπουνουελ,Πικασο και η αγαπημενη του εποχη των 20'ς.Παρολα αυτα δεν παυει να κανει και το σχολιο του στον μικροαστισμο και επαρχιωτισμο των Αμερικανων,στο ρηχο διανοουμενιλικι που πουλανε οι συγχρονοι scholars-περισσοτερο για να ριξουν καμμια χαζοβιολα αμορφωτη μικροαστη γκομενα οπως η Rachel MacAdams με τον Michael Sheen (που θα ηθελα να συμμετειχε περισσοτερο).Ο Wilson εμενα δεν με χαλασε τον βρηκα αρκετα "γουντιαλενικο" και καλο.
Η ταινια βλεπετε ευχαριστα,της λειπει βεβαια η φλογα,το δηλητηριο και μια μεγαλυτερη διεισδυτικοτητα στους χαρακτηρες,ειναι αρκετα επιφανειακη,δεν εχει το χιουμορ του παλιου Γουντι,αλλα εχει μια γνησια τρυφεροτητα που σου γλυκαινει τη διαθεση.
Ο Γουντι με την ταινια αυτη θελησε να κλεισει καποιους λογαριασμους,ισως να αποχαιρετησει(?),με μια πολη και καποιους καλιτεχνες που αγαπησε με εναν τροπο οπως περιπου εκανε και ο Κλιντ με το Η Ζωη Μετα για τους δικους του λογαριασμους.
Εμενα παντως με εψησε.

opsim
28-02-2012, 02:12
Μπορεί να διαφωνούμε φίλε μου αλλά συμφωνούμε στο ότι ο Γούνντυ είναι μεγάλος.....και αυτή τη χρονιά, μάλιστα μια χρονιά όπου βραβεύτηκε με όσκαρ πρωτότυπου σεναρίου για την ταινία αυτή, έγραψε κυριολεκτικά την τελετή και δεν παρέστη προφανώς θα έπαιζε κλαρινέτο όπως συνηθίζει στο γνωστό του στέκι.....φυσικά στη Νέα Υόρκη.

superfly
28-02-2012, 02:56
Μπορεί να διαφωνούμε φίλε μου αλλά συμφωνούμε στο ότι ο Γούνντυ είναι μεγάλος.....και αυτή τη χρονιά, μάλιστα μια χρονιά όπου βραβεύτηκε με όσκαρ πρωτότυπου σεναρίου για την ταινία αυτή, έγραψε κυριολεκτικά την τελετή και δεν παρέστη προφανώς θα έπαιζε κλαρινέτο όπως συνηθίζει στο γνωστό του στέκι.....φυσικά στη Νέα Υόρκη.

Oπως παντα τους εγραψε και καλα εκανε....

konakihotel
28-02-2012, 13:51
καλη ταινια...

Maestro
04-03-2012, 01:38
Το είδα μόλις.... Ωραία, feel good ταινία... Το Παρίσι είναι το ιδανικό υπόβαθρο για μια ιστορία που έχει μέσα λίγο έρωτα, λίγο γλυκόπικρες στιγμές, λίγη απιστία, λίγο όνειρο και λίγη κάθαρση. Το happy end θα μπορούσε να λείπει, αλλά δεν είναι ότι σε χαλάει κιόλας...

Ο Woody Allen ποτέ δεν ήταν ο αγαπημένος μου σκηνοθέτης, η ταινία έχει πράγματι ένα θέμα στο "νεύρο" της. Όμως δεν είναι καθόλου άσχημη, ούτε σε κουράζει (βοηθάει και η μικρή διάρκεια της φυσικά..) Ο Wilson νομίζω ότι ήταν καλή επιλογή για τον ρόλο του, εξάλλου η αγελαδοαμερικανόφατσά του βοηθάει πολύ στο κοντράστ με τους λοιπούς ιντελεκσουέλ θαμώνες της νυχτερινής ζωής του Παρισιου. Και το υπόλοιπο καστ στέκεται καλά, λίγο πολύ. Αν με χάλασε κάτι ίσως ήταν τα εντόνως "τουριστικά" πλάνα του Παρισιού: Απ'τη μία ήταν επόμενο να υπάρχουν, αφού η ταινία είναι ουσιαστικά μια ερωτική εξομολόγηση στην πόλη, αλλά απ'την άλλη, θα έλεγα ότι κάπου έχασε το μέτρο, σύμφωνα με τα δικά μου πάντα γούστα.

Είμαι κάπου ανάμεσα στο καλή και στο πολύ καλή, θα προτιμήσω το δεύτερο γιατί το πρώτο το έχω χρησιμοποιήσει συχνά σε ταινίες πολύ πολύ χειρότερες.

SWISSTEC
04-03-2012, 12:21
Πολύ καλή. Σου φτιάχνει την διάθεση βλέποντας και τις εικόνες του Παρισιού.

by proxy
04-03-2012, 12:29
Εξαιρετική ταινία . Ανάλαφρη σαν μια υπέροχη κρέμα μους , αριστοκρατική , κομψή και φινετσάτη με δηλητηριώδες υποδόριο χιούμορ ( εδώ διαφωνούμε Πάνο ) για τους ψευτοδιανοούμενους , τους βλάχους λεφτάδες Αμερικάνους κλπ. Δεν περίμενα μια τόσο καλή ταινία πιά από τον Αλλεν και χαίρομαι που διαψεύσθηκα.

Stellios papa
04-03-2012, 13:15
Το ακρον άωτον του χαμενου χρονου,
ειναι να βλεπεις στο τελος της ταινιας το Γουντυ να
φευγει ξανά-μανά με τη Mia Farrow.

ποτε δεν εχασα τον χρονο μου βλεποντας μια ταινια του Γουντυ Αλλεν .

analyze_it
04-03-2012, 13:18
Ταινιάρα

Δημοκηδής
04-03-2012, 15:19
Δε διαφωνώ . Κακή δεν ηταν , όπως δεν ήταν και Γουντι Άλλεν . Ήταν η μοναδική ταινία του Αλλεν που άρεσε σ αυτούς που τον μισούν

Είχα χάσει αυτήν την ατάκα ... φοβερή !

by proxy
04-03-2012, 16:06
Είχα χάσει αυτήν την ατάκα ... φοβερή !

όντως καλή ατάκα αλλά όπως όλες οι ατάκες πόρρω απέχει από την πραγματικότητα. Υπάρχουν ταινίες του Γούντι άλλεν που τις έχω δει από 4 ( Μανχάταν ) μέχρι και 11 φορές ( Μπανάνες ) . Υπάρχουν ταινίες του που τις είδα άπαξ και σκυλοβαρέθηκα ( (Match point , , ενα άλλο που έλεγε για Μπαρτσελόνα , κρίστίνα κ.ο.κ. , κάτι δραματικά και πολλές αδιάφορες του άλλες που ούτε τίτλο θυμάμαι). Τι με κάνει αυτό ; Φίλο ή εχθρό ;

superfly
04-03-2012, 23:50
Εξαιρετική ταινία . Ανάλαφρη σαν μια υπέροχη κρέμα μους , αριστοκρατική , κομψή και φινετσάτη με δηλητηριώδες υποδόριο χιούμορ ( εδώ διαφωνούμε Πάνο ) για τους ψευτοδιανοούμενους , τους βλάχους λεφτάδες Αμερικάνους κλπ. Δεν περίμενα μια τόσο καλή ταινία πιά από τον Αλλεν και χαίρομαι που διαψεύσθηκα.

Μα και γω ειπα οτι τα χωνει.Απλα σε σχεση με τα παλια θεωρω οτι ηταν λιγοτερο δηλητηριωδης.Οχι οτι δεν ηταν καθολου....

Δημήτρης Ιωάννου
05-03-2012, 00:34
Ανεξαρτήτως ποσού δηλητηρίου,η ταινία κεντάει και μάλιστα πολύ λεπτά,σχεδόν φίνα..

Η συνύπαρξη του φανταστικού με το βιωματικό και του ονειρικού με το πραγματικό ,δεν θα μπορούσαν να αποδοθούν καλύτερα απο κανέναν άλλον,παρά μόνο απ τον Αλλεν.
Βοηθάει και η τοποθεσία με τα φανταιζί σοκάκια και καφέ,ακόμα και η φωτογραφία του είναι τόσο λεπτομερής,σχεδόν υποχονδριακή,όπως αρμόζει για να αποδόδεις το τέλειο κάδρο.

Πολύ καλή (αν και λάτρεψα και το Match Point-βαράτε αλύπητα..)

spcav
05-03-2012, 13:30
Εχετε δει να κυκλοφορει το BluRay για ενοικιαση;

Σε 2-3 μεγαλα VC που ρωτησα, δεν....

Maestro
05-03-2012, 16:00
Ναι εγώ από ενοικίαση το'δα προχτές... Πάντως δεν ήταν τίποτα ιδιαίτερο τεχνικά.

hariskar
29-04-2012, 15:45
Μου άρεσαν πολύ η εικόνες από το Παρίσι, από την οπτική γωνία του Woody Allen. Και η ταινία μου άρεσε, όπως και σχεδόν όλες οι ταινίες του.

gtanemos
15-05-2012, 10:03
καλημερα...θελω να τη δω...

sourlas
16-05-2012, 10:31
Υπεροχη ταινια.Αναδεικνυει το Παρισι και τον ρομαντισμο του. Δεν χρειαζεται να την δειτε σε BR

grio
24-07-2012, 13:08
Λοιπόν, φίλοι, στις ταινίες επανέρχομαι μετά από κάποιο χρονικό διάστημα για επαναθέαση και επανεκτίμηση. Τη πρώτη φορά μου είχε διαφύγει το νήμα, οπότε εάν μου επιτρέπεται να γράψω κάτι τώρα.
Λοιπόν εγώ, τη ταινία την απήλαυσα και για δεύτερη φορά, βέβαια είμαι και λίγο παρελθοντολάγνος.

Πολλοί σε περιόδους κρίσης που επιτακτικά καλούνται να λάβουν καθοριστικές αποφάσεις λειτουργούν "αμυντικά" στο πρόβλημά τους αδυνατώντας να δουν τη πραγματικότητα. Έτσι και ο ήρωας της ταινίας βρίσκει διέξοδο στην ονειρική κατάσταση του υπερκορεσμού της πνευματικότητας παρελθόντων εποχών με τις προσωπικότητες των Πόρτερ, Φιτζέραλντ, Χέμινγουεϊ, Στάιν, Νταλί, Ραίη, Μπουνιουέλ, Έλιοτ, Ματίς, Τουλούζ-Λωτρέκ, Γκωγκέν. Ο Άλεν αποτίει φόρο τιμής στη "Πόλη του Φωτός" και στη τέχνη του μεσοπολέμου, ο τρόπος δε που "κτίζει" την ιστορία του είναι αριστοτεχνικός.

Δεν θέλω να σταθώ σε λεπτομέρειες ή συγκρίσεις με παλαιότερες ταινίες του, γιατί πιστεύω ότι θα αδικήσω μια ταινία που λέει αρκετά πράγματα σήμερα. Και ότι ο έρωτας αποδεικνύεται, μόνον όταν βοηθά στη αντιμετώπιση των εμμονών και των φόβων μας, πόση αλήθεια άραγε περιέχει;

johnnyR
16-12-2012, 18:58
πολυ καλη ατμοσφαιρα , αψογος ο woody alen

toliskot
26-12-2012, 11:23
Εξαιρετική ταινία. Αυτός ο woody Alen όλο μικρά θαύματα δημιουργεί.

wynn
26-12-2012, 12:12
Την είχα δει στο σινεμά όταν είχε βγει.Καταπληκτική ταινία σε ταξιδεύει σε άλλες εποχές ρομαντικές και δείχνει πτυχές μίας από τις ομορφότερες πόλεις.Η πραγματικότητα με τη φαντασία δένουν με αριστουργηματικό τρόπο.

Jimmy
26-12-2012, 13:57
με συνεπηρε η φωτογραφια του και η ερμηνεια του πρωταγωνιστη

victor
02-01-2013, 23:22
Καλή ταινία. Βλέπεται ευχάριστα και αφήνει και τροφή για σκέψη

kostiger
04-01-2013, 16:10
Εξαιρετικη για 'μενα . Διαφωνω καθετα και με τον παραλληλισμο για την αποδοση του Ολυμπιακου στα εκτος εδρας της Ευρωπης , με τα εκτος του Γουντυ...Το match point στο οποιο επιμεινατε πολυ , μπορει να μην ειχε καθολου χιουμορ και στην ουσια να μην θυμιζε σχεδον σε τιποτα ταινια του , ηταν ομως μια ταινια απαραμιλλης αισθητικης και υποκωφων συναισθηματικων κορυφωσεων...Απο τις καλυτερες ταινιες της προηγουμενης δεκαετιας και του Αλλεν γενικοτερα .(Εχω δει πολλες και ειμαι φαν του γενικως , για να μην παρεξηγηθω).Οσο για το Μιdnight in Paris απλα μαγικο και τρομερο το ευρημα με τη μεταφορα του πρωταγωνιστη πισω στο χρονο...

Stellios papa
04-01-2013, 17:08
Εξαιρετικη για 'μενα . Διαφωνω καθετα και με τον παραλληλισμο για την αποδοση του Ολυμπιακου στα εκτος εδρας της Ευρωπης , με τα εκτος του Γουντυ...Το match point στο οποιο επιμεινατε πολυ , μπορει να μην ειχε καθολου χιουμορ και στην ουσια να μην θυμιζε σχεδον σε τιποτα ταινια του , ηταν ομως μια ταινια απαραμιλλης αισθητικης και υποκωφων συναισθηματικων κορυφωσεων...Απο τις καλυτερες ταινιες της προηγουμενης δεκαετιας και του Αλλεν γενικοτερα .(Εχω δει πολλες και ειμαι φαν του γενικως , για να μην παρεξηγηθω).Οσο για το Μιdnight in Paris απλα μαγικο και τρομερο το ευρημα με τη μεταφορα του πρωταγωνιστη πισω στο χρονο...

μαζι σου ...

opsim
04-01-2013, 20:19

Ο παραλληλισμός είναι δικός μου αλλά μάλλον θα συμφωνήσω μαζί σου γιατί τώρα πια ακόμα και ο Ολυμπιακός κερδίζει εκτός έδρας στην Ευρώπη.....ο Γούντυ όμως όχι...........

kostiger
04-01-2013, 22:35
μαζι σου ...

:ernaehrung004:

kostiger
04-01-2013, 22:44
Ο παραλληλισμός είναι δικός μου αλλά μάλλον θα συμφωνήσω μαζί σου γιατί τώρα πια ακόμα και ο Ολυμπιακός κερδίζει εκτός έδρας στην Ευρώπη.....ο Γούντυ όμως όχι...........

Διαβαζοντας το thread η εντυπωση που μου εμεινε απο σχολια και αλλων συνφορουμιτων , ειναι οτι υπαρχει μια δυσανεξια απο πολλους , απεναντι στην ''ευρωπαικη στροφη'' του Αλλεν και φυσικα αναφερθηκα σε αυτη τη γενικοτερη αισθηση , χωρις να θελω να στοχοποιησω εκεινον που παραλληλισε τις ετεροκλητες πορειες... Σε καθε περιπτωση πολυ ευστοχο(και ευπροσδεκτο) και ιλαρο το σχολιο σου:grinning-smiley-043..

opsim
05-01-2013, 01:03
Διαβαζοντας το thread η εντυπωση που μου εμεινε απο σχολια και αλλων συνφορουμιτων , ειναι οτι υπαρχει μια δυσανεξια απο πολλους , απεναντι στην ''ευρωπαικη στροφη'' του Αλλεν και φυσικα αναφερθηκα σε αυτη τη γενικοτερη αισθηση , χωρις να θελω να στοχοποιησω εκεινον που παραλληλισε τις ετεροκλητες πορειες... Σε καθε περιπτωση πολυ ευστοχο(και ευπροσδεκτο) και ιλαρο το σχολιο σου:grinning-smiley-043..

Δεν εξέλαβα το σχόλιό σου ως στοχοποίηση και ούτε φυσικά υπάρχει παρεξήγηση, τις απόψεις μας γράφουμε εδώ και μάλιστα πολύ πολιτισμένα. Τέλος να προσθέσω ότι αυτά τα λόγια γράφονται από έναν άνθρωπο που έχει δει όλες τις ταινίες του Γούντυ και υπήρξε κάποτε φαν του, δυστυχώς ο "κοντός" με απογοητεύει τα τελευταία χρόνια, τελευταία αναλαμπή του για μένα ήταν το "Whatever Works".

Stellios papa
05-01-2013, 01:51
Δεν εξέλαβα το σχόλιό σου ως στοχοποίηση και ούτε φυσικά υπάρχει παρεξήγηση, τις απόψεις μας γράφουμε εδώ και μάλιστα πολύ πολιτισμένα. Τέλος να προσθέσω ότι αυτά τα λόγια γράφονται από έναν άνθρωπο που έχει δει όλες τις ταινίες του Γούντυ και υπήρξε κάποτε φαν του, δυστυχώς ο "κοντός" με απογοητεύει τα τελευταία χρόνια, τελευταία αναλαμπή του για μένα ήταν το "Whatever Works".

o Γουντυ ειναι ευρωπαιος και δεν παιζει ποτε εκτος εδρας
οι πραγματικοι φαν ειναι φανατικς και δεν τον εγκαταλειπουν ποτε !

-bye-