PDA

View Full Version : Nova Multiview

Pages : [1] 2 3

harris23
13-05-2011, 11:23
Μπορει καποιος να σκεφτεί για ποιον λόγο μπορει η ΝΟΒΑ να καθυστερέι ΤΟΣΟ πολύ την διάθεση τόσο του Multiview όσο και της Ondemand υπηρεσιας της στους νέους της δέκτες; (Στον 3001 υπήρχαν τόσο η δεύτερη τηλεοραση όσο και η Ondemand).

Προσωπικά λόγω χρονου τα περισσότερα φιλμ τα εβλεπα μονο μέσω ondemand μιας και δεν εγραφα κατι απλά άνοιγα και όλο και κάτι εβρισκα να δω.

Κάτι πρέπει να τρέχει αφού ειναι η πρώτη φορά που δεν μου απαντάνε σε email ενώ ειλικρινά σκιζόντουσαν σε ολα τα υπολοιπα θεματα να με εξυπηρετησουν.

john44ath
13-05-2011, 11:27
Νομιζω οτι καθυστερει λογω θεμα marketing, να μην πεσουν ολες οι νεες υπηρεσιες μαζι (βλ.HD, NOVA PLUS), και οχι τοσο πολυ λογω τεχνικων προβληματων.
Καποιος πιο ειδικος επι τεχνικων θεματων ισως ξερει περισσοτερα πραγματα να μας πει.

harris23
13-05-2011, 11:30
Νομιζω οτι καθυστερει λογω θεμα marketing, να μην πεσουν ολες οι νεες υπηρεσιες μαζι (βλ.HD, NOVA PLUS), και οχι τοσο πολυ λογω τεχνικων προβληματων.
Καποιος πιο ειδικος επι τεχνικων θεματων ισως ξερει περισσοτερα πραγματα να μας πει.

Τοσο πολύ...κρίμα ειναι τουλάχιστον για τα Ondemand που πιστεύω πως ειχαν βολέψει παρα πολύ κόσμο.!!!
Τι να πω!!

tsdinos
13-05-2011, 15:18
Για να δουλευουνε οι σερβιτοροι και αυτοι που πουλανε τα splitters. Τι δηλαδη; κλεφτες θα γινουνε;;; :flipout:

fragol
13-05-2011, 18:38
Τοσο πολύ...κρίμα ειναι τουλάχιστον για τα Ondemand που πιστεύω πως ειχαν βολέψει παρα πολύ κόσμο.!!!
Τι να πω!!
E! τι ειναι τα ondemand τις νοβα ? (γιατι μου ερχεται να βαλω τα γελια!)
Και με πολυ τρελα να βαλω τα γελια.

harris23
10-06-2011, 12:27
Μίλησα με την εξυπηρετηση πελατων μολις τωρα:

Ξεκιναει απο 14/6 ημερα Τρίτη η διπλή τηλεθέαση. Θα ενημερωθουμε αρχικά τηλεφωνικώς και θα παιξουν και σποτακια στην τηλεοραση. Δεν προτείνεται για αποστάσεις RF μεγαλύτερες των 10 μετρων και λογω δέκτη η ευαισθησια του καλωδιου θα ειναι αρκετα μεγαλυτερη, πραγμα που σημαίνει πως εαν η αποσταση του καλωδιου και οχι των δεκτων ειναι μεγαλυτερη των 10 μετρων θα υπαρχουν τρομερα κολλήματα.Οποσδηποτε ο νεος δέκτης θα πρεπει να ειναι ο 865PVR. Δεν θα γινεται να ειναι και οι 2 οι απλοι 831. Ο ενας οποσδήποτε ο 865. Για υφισταμενους συνδρομητες εφοσον καποιος εχει τον 865 ήδη (εγω δηλαδη) ο δεύεερος 831 τιμάται στα 89€. Θα υπαρξει νέα αναβαθμιση μεσα στο Σαββατοκύριακο για τους 865 ωστε να ενεργοποιηθεί και η υπηρεσια Nova On demand με σκοπο να ξεκινήσουν ταυτόχρονα και οι 2 υπηρεσίες. Ασύρματη λυση δεν προβλεπεται τουλαχιστον για αρχή οπως μου ειπανε και ειναι ακομα αγνωστο εαν ποτέ προσφερθει κατι αντιστοιχο με την ασυρματη λυση που υπηρχε στον PVR 3001.

kblachos
10-06-2011, 12:59
@harris23: Ενώθηκαν τα δύο νήματα που είχες ανοίξει για το ίδιο θέμα....

craven
10-06-2011, 13:06
Μέχρι 10 μέτρα καλώδιο? την κάτσαμε...

Eki_13
10-06-2011, 13:50
καλα το multiview δεν ειναι μεσω ethernet η τηλεφωνικου δικτιου? τι 10 μετρα λενε?

fragol
10-06-2011, 14:00
Συνεχιζω και θελω να γελασω τρελα !

harris23
10-06-2011, 14:06
καλα το multiview δεν ειναι μεσω ethernet η τηλεφωνικου δικτιου? τι 10 μετρα λενε?

Οχι δεν ειναι μεσω καλωδιου ethernet ουτε τηλ δικτυου. Απλα συνδέονται οι 2 δεκτες μεταξυ τους και ο πρωτος δεκτης δίνει σήμα στον δεύτερο χωρίς να συνδέεται με το κεντρικο πιάτο ο δευτερος. Απλά παίρνει σημα απο τον πρωτο (865) χωρις να τραβαει σημα απο το πιατο.

malakudi
10-06-2011, 14:32
Οχι δεν ειναι μεσω καλωδιου ethernet ουτε τηλ δικτυου. Απλα συνδέονται οι 2 δεκτες μεταξυ τους και ο πρωτος δεκτης δίνει σήμα στον δεύτερο χωρίς να συνδέεται με το κεντρικο πιάτο ο δευτερος. Απλά παίρνει σημα απο τον πρωτο (865) χωρις να τραβαει σημα απο το πιατο.

Δε νομίζω να ισχύει αυτό.

Απ' όσο ξέρω οι δύο δέκτες πρέπει να συνδέονται μεταξύ τους με ένα ομοαξονικό καλώδιο, άσχετο με το δορυφορικό καλώδιο. Το δορυφορικό θα έρχεται κανονικά από το lnb.
Από το ομοαξονικό καλώδιο θα περνάνε τα σήματα συχρονισμού. Αυτό το καλώδιο δε μπορεί να είναι και πολύ μεγάλο, αλλά τα 10 μέτρα μου φαίνονται λίγα. Αν μπει καλής ποιότητας καλώδιο πιστεύω να μπορεί να χρησιμοποιηθεί αρκετά μεγαλύτερο.

craven
10-06-2011, 14:38
Όχι είναι μέσο της rf εξόδου-εισόδου του δέκτη

malakudi αν είναι απλά για τα "κλειδιά" τότε προς τι το 10 μέτρα? μιλάμε για ελάχιστα bytes δεδομένων.. προς τι η ενημέρωση τότε για σπασίματα?... :/

seaman13
10-06-2011, 14:51
Βασική προϋπόθεση είναι να κατεβαζεις στον 2 δεκτη ξεχωριστή έξοδο απο το πιατο...Η χρεωση κοντα στα 7 ευρο με το ον ντιμαντ πλεον δωρεαν.Ο δεκτης με τον σκληρο στα 149 ευρω.

craven
10-06-2011, 14:56
Για όσους έχουν ήδη τον pvr θα κάνουν καμιά προσφορά για τον δεύτερο (τον απλό) δέκτη που θα χρειαστεί?... (άντε τώρα να κατεβάζω και 3ο καλώδιο απ το πιάτο και να περνάω και καλώδιο σε 2 δωμάτια απόσταση απο μπαλκόνι ανάμεσα στους δέκτες... δουλειές που ανοίξαμε πάλι θα πάρουν φωτιά τα τρυπάνια.. ευτυχώς που έδωσαν 4πλό lnb)

malakudi
10-06-2011, 15:01
Όχι είναι μέσο της rf εξόδου-εισόδου του δέκτη

malakudi αν είναι απλά για τα "κλειδιά" τότε προς τι το 10 μέτρα? μιλάμε για ελάχιστα bytes δεδομένων.. προς τι η ενημέρωση τότε για σπασίματα?... :/

Απ' όσο ξέρω δεν είναι για τα CW, ο δεύτερος δέκτης έχει τη δική του κάρτα. Από αυτό το καλώδιο θα περνάει ένα σήμα επιβεβαίωσης ότι ο δέκτης είναι ακόμα εδώ.

craven
10-06-2011, 15:06
ακόμα καλύτερα αν μιλάμε για ένα απλό "keep alive" .. το 10 μέτρα με ξενίζει για τόσο μικρή και απλή πληροφορία... (όχι τίποτε άλλο αλλά είναι στα όρια μου 2 δωμάτια μακριά και το καλώδιο πρέπει να πάει μπαλκονάτο και ταβανάτο..) .. μου φαίνεται θα αφήσω άλλους να κάνουν τα πρώτα πειράματα :)

Eki_13
10-06-2011, 15:45
σε sky uk πώς δουλεύει ??

triplex71
10-06-2011, 16:28
εγω θα προτεινα το εξης : οσοι θελετε multiview καλα θα ηταν να μεταφερετε την κρεβατοκαμαρα σας στο σαλονι ωστε να μην υπαρχουν απωλειες.
χαχαχαχαχαχα πλακα κανω!
παντως θα πεσει πολυ γελιο.

παντως αν γινει μεσω ομοαξονικου δεκτη/δεκτη πιστευω οτι μπορει να μπει ο ενας δεκτης διπλα στον αλλο {με καποια εκατοστα καλωδιου & οχι μετρα} και να δει ο ενδιαφερομενος μεσω AV Link / RF Modulator

agrino
10-06-2011, 16:44
κι όσοι έχουμε τον 831 πόσο θα κοστίζει ο 865???

malakudi
10-06-2011, 22:31
ακόμα καλύτερα αν μιλάμε για ένα απλό "keep alive" .. το 10 μέτρα με ξενίζει για τόσο μικρή και απλή πληροφορία... (όχι τίποτε άλλο αλλά είναι στα όρια μου 2 δωμάτια μακριά και το καλώδιο πρέπει να πάει μπαλκονάτο και ταβανάτο..) .. μου φαίνεται θα αφήσω άλλους να κάνουν τα πρώτα πειράματα :)

Κι εγώ δε νομίζω πως τα 10 μέτρα στέκουν.

σε sky uk πώς δουλεύει ??

Μέσω τηλεφωνικής σύνδεσης.

Magellan
10-06-2011, 22:36
@Evil 13:
3 μέρες χαλάρωση, για απρεπή γλώσσα και προσβολές προς τους υπόλοιπους
χρήστες..

Eki_13
11-06-2011, 01:52
συγνωμη τι εμποδιζε την NOVA να το προσφερει κι αυτη μεσω τηλεφωνικου δικτύου? δηλαδη SKY UK IT GER ειναι μ@λ@κες? και η νοβα η εξυπνη?

triplex71
11-06-2011, 07:21
συγνωμη τι εμποδιζε την NOVA να το προσφερει κι αυτη μεσω τηλεφωνικου δικτύου? δηλαδη SKY UK IT GER ειναι μ@λ@κες? και η νοβα η εξυπνη?

το κοστολογιο ισως αν ηταν λιγο πιο εξυπνοι δεν θα εδιναν τους παλιοδεκτες που εχουν η δεν θα παντρευαν τις καρτες {υπαρχουν τροποι αλλοι για να προστατευθουν} τοτε ισως ανεβαινε & ο αριθμος των συνδρομητων τους.
Τελος παντων δεν με ενδιαφερει εμενα προσωπικα γι αυτους την αποψη μου ειπα.
Το μονο λαθος που ειχα κανει μαζι τους ηταν οταν πρωτοβγηκαν που τους πληρωσα 1 χρονο συνδρομη.

fragol
11-06-2011, 18:38
Γελαω με τρελα, τι να σας πω.
Μηπως πρεπει να μιλησω με nova την επομενη φορα που θα αλλαξω σπιτι για να μου το εγκρινει, αν πληρει τις προυποθεσεις τις ?

triplex71
11-06-2011, 19:33
Γελαω με τρελα, τι να σας πω.
Μηπως πρεπει να μιλησω με nova την επομενη φορα που θα αλλαξω σπιτι για να μου το εγκρινει, αν πληρει τις προυποθεσεις τις ?
ναι,ναι μιλα πρωτα μαζι τους για να εισαι σιγουρος-bye-

keraki
12-06-2011, 19:29
Λοιπόν ας αναφέρω κι εγώ με τη σειρά μου τις πληροφορίες που πήρα σχετικά με το επίμαχο και επί μακρόν αναμενόμενο θέμα του multiview, από τη χθεσινή μου βόλτα σε Forthnet shop της περιοχής μου:

Λοιπόν αρχικά η μια κοπέλα δεν ήξερε κάτι αλλά η άλλη ανέφερε πως μόλις τους είχαν στείλει mail με πληροφορίες σχετικά.Οπότε όπως καταλαβαίνετε δεν τα είχαν μελετήσει ακόμα κι έτσι εκείνη την ώρα άνοιγε τα μηνύματα και με ενημέρωνε η κοπέλα.Πιο συγκεκριμένα:
Μου επιβεβαίωσε πως η υπηρεσία ξεκινά από την Τρίτη 14 Ιουνίου.Όπως ανέφεραν και οι φίλοι θα δουλεύει με
1. NovaBox HD PVR 865 + NovaBox HD 831 ή με
2. NovaBox HD PVR 865 + NovaBox HD PVR 865.

Για την περίπτωση (1) και για νέους συνδρομητές το κόστος απόκτησης των δεκτών είναι 238 ευρώ.
Για την περίπτωση (2) και για νέους συνδρομητές το κόστος απόκτησης των δεκτών είναι 298 ευρώ.

Ειδικά για την περίπτωση (2) των δυο NovaBox HD PVR 865 ρώτησα αν υπάρχει κάποια καλύτερη τιμή αλλά μου είτε ότι και καλά 149 ευρώ που παίρνεις τον έναν είναι σε μειωμένη τιμή αφού η κανονική τιμή του είναι 249 ευρώ.

Απ ότι κατάλαβα επίσης για υφιστάμενους συνδρομητές που ήδη έχουν έναν από τους δυο δέκτες και θέλουν να πάρουν άλλον έναν για να κάνουν multiview το κόστος θα είναι:
Για τον NovaBox HD 831 : 89 ευρώ.
Για τον NovaBox HD PVR 865 : 149 ευρώ

Επίσης μου ανέφερε ότι το κόστος εγκατάστασης από εξουσιοδοτημένο τεχνικό είναι 130 ευρώ.
Αν και δεν είμαι σε καμμία περίπτωση ειδικός μου φάνηκε υψηλό το κόστος της εγκατάστασης.Θα ήθελα εδώ να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος,αν την εγκατάσταση μου την κάνει άλλος τεχνικός έχω κανονικά την εγγύηση των δεκτών??

Επίσης το κόστος θα είναι η κανονική συνδρομή + 7.50 ευρώ/μήνα το multiview (εδώ τα παιδιά είπαν για 7.70 ευρώ/μήνα,ίσως η κοπέλα να έκανε λάθος αφού όπως ανέφερα τα διάβαζε εκείνη την ώρα) και επίσης αν συνδιαστεί και με την υπηρεσία HD τότε αν το έχω καταλάβει καλά έχεις:

1.multiview
2.HD στην μια τηλεόραση
3.HD στην άλλη τηλεόραση

Και τα 3 παραπάνω τα έχεις με 9.90 (ή 9.99) ευρώ /μήνα.

Επίσης μου ανέφερε πως έχει ένα πολύ μικρό ενδιασμό για το αν ισχύει η έκπτωση του 20% και στις δυο υπηρεσίες για όσους συνδιάζουν Forthnet + Nova, επειδή δεν το ανέφερε ρητά το φυλλάδιο που τους είχαν στείλει με mail,αλλά όπως μου είπε είναι πάγια τακτική και σχεδόν σίγουρα ισχύει.

Εγώ τώρα θα ήθελα να σας ρωτήσω τι γνώμη έχετε:Να πάω σε 2 NovaBox HD PVR 865 ή σε NovaBox HD PVR 865 + NovaBox HD 831 ??

Θυμάμαι και τα προβλήματα που πολύ συχνά αναφέρονταν εδώ για τον NovaBox HD 831 και το σκέφτομαι... Είναι αρκετά πιο αξιόπιστος σαν μηχάνημα ο NovaBox HD PVR 865 ?? Τι λέτε κι εσείς;

Επίσης να θέσω ακόμα ένα ερώτημα:Έστω ότι κάποιος παίρνει και το adult pack με 10 ευρώ/μήνα.Αν έχει και multiview,θα έχει το adult pack και στις δυο τηλεοράσεις ή όχι? Πως θα πηγαίνει το adult pack στο multiview?
Το παραπάνω ξέχασα στο τέλος να το ρωτήσω αλλά όπως είδα και να το ρωτούσα μάλλον δεν θα το ήξεραν ακόμα αφού εκείνη την ώρα τα διάβαζαν και μου τα έλεγαν.

Επίσης όσον αφορά το κόστος εγκατάστασης σε τι επίπεδα γενικώς κυμαίνεται αυτό σε μια τέτοιου είδους εγκατάσταση?
Και φυσικά όσον αφορά το μήκος του καλωδίου που ενώνει τους δέκτες όποιος έχει κάποιο νέο ας αναφέρει.Είναι μεζονέτα το σπίτι μου και μεσολαβεί μια σκάλα για το υπνοδωμάτιο από το σαλόνι οπότε είναι βασικό το θέμα!

Τέλος αν κατάλαβα καλά από το φίλο strikal η δέσμευση είναι να παραμείνεις 12 μήνες ενεργός σε όποιο πακέτο Nova θέλεις με ενεργοποιημένο το multiview ή απενεργοποιημένο και με HD ή χωρίς HD.Όπως ρώτησα στην απλή συνδρομή (χωρίς multiview) αν διακόψεις τη Nova πριν τους 12 μήνες έχεις πρόστιμο 100 ευρώ.Στη Forthnet αν διακόψεις πριν τους 12 μήνες έχεις πρόστιμο 70 ευρώ. Γνωρίζει κανείς αν σε multiview ισχύουν τα ίδια?Φαντάζομαι πως λογικά θα ισχύουν.

Θα τα λέμε,

Μάνος.

triplex71
12-06-2011, 20:49
Για την περίπτωση (2) και για νέους συνδρομητές το κόστος απόκτησης των δεκτών είναι 298 ευρώ.
-Σ'αυτη την περιπτωση παιρνω εναν Vu+ Solo & εχω & ρεστα απ'τα 298 & γουσταρω & τον δεκτη-

Επίσης μου ανέφερε ότι το κόστος εγκατάστασης από εξουσιοδοτημένο τεχνικό είναι 130 ευρώ.
-Εδω δε μας αναφερεται στο τι σοι εγκατασταση ειναι αυτη που κανει 130 ευρω-
δηλ.καποιος συνδρομητης που τα 'χει στημενα ολα θα χωσει αλλα 130 ευρω με την αποκτηση & εγκατασταση του 2ου δεκτη;

Αν και δεν είμαι σε καμμία περίπτωση ειδικός μου φάνηκε υψηλό το κόστος της εγκατάστασης.Θα ήθελα εδώ να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος,αν την εγκατάσταση μου την κάνει άλλος τεχνικός έχω κανονικά την εγγύηση των δεκτών??

Επίσης το κόστος θα είναι η κανονική συνδρομή + 7.50 ευρώ/μήνα το multiview (εδώ τα παιδιά είπαν για 7.70 ευρώ/μήνα,ίσως η κοπέλα να έκανε λάθος αφού όπως ανέφερα τα διάβαζε εκείνη την ώρα) και επίσης αν συνδιαστεί και με την υπηρεσία HD τότε αν το έχω καταλάβει καλά έχεις:

1.multiview
2.HD στην μια τηλεόραση
3.HD στην άλλη τηλεόραση

-τζαμπα-

Επίσης να θέσω ακόμα ένα ερώτημα:Έστω ότι κάποιος παίρνει και το adult pack με 10 ευρώ/μήνα.
-παιρνω μια satisfaction 8 channels καρτα για 12 μηνες & εχω παλι ρεστα-

Όπως ρώτησα στην απλή συνδρομή (χωρίς multiview) αν διακόψεις τη Nova πριν τους 12 μήνες έχεις πρόστιμο 100 ευρώ.Στη Forthnet αν διακόψεις πριν τους 12 μήνες έχεις πρόστιμο 70 ευρώ.

Βασικα πρωτα απ'ολα πρεπει να μαθουμε πως θα βλεπει ο 2ος δεκτης {λογικα με εξτρα γραμμη απο το πιατο}
χωρις να θελω να επηρεασω αλλα νομιζω φιλε μου πως δεν σε αγκιζει η κριση & καμια κριση

keraki
12-06-2011, 21:33
Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να κρύψω το γεγονός πως δεν μου άρεσε καθόλου η παραπάνω αντιμετώπιση από το συνάδελφο.Όπως ενημερώνομαι από όλα τα παιδιά εδώ έτσι κρίνω σκόπιμο και σωστό να μοιράζομαι μαζί σας την όποια πληροφόρηση τυχόν έχω για οποιοδήποτε ζήτημα.Με αυτό το σκεπτικό έπραξα και στην παρούσα περίπτωση.
Έθεσα κάτω τις πληροφορίες,τα ντοκουμέντα,ώστε να αρχίσουμε να καταλαβαίνουμε σιγά σιγά πως έχει η υπηρεσία multiview.Από εκεί και πέρα οι όποιες κρίσεις είναι μέσα στο τραπέζι,αλλά πάντοτε σε επίπεδο προσωπικής κρίσης,αλλά σε καμμία περίπτωση σε επίπεδο χλευασμού του άλλου...Νομίζω πως το παραπάνω post του φίλου μας αντί να μας βοηθήσει περισσότερο να φωτίσουμε τα πράγματα είχε κύριο στόχο να δείξει αν εγώ είμαι κορόιδο που σκέφτομαι την υπηρεσία κλπ.
Το αν με πιάνει εμένα η κρίση ή όχι είναι ένα τελείως διαφορετικό θέμα και καταρχάς με το εξειδικευμένο θέμα που έχουμε στο παρόν post,δεν καταλαβαίνω τι σχέσει έχει.Επιπλέον το αν προσωπικά με πιάνει η κρίση ή όχι είναι ένα εντελώς προσωπικό ζήτημα και δεν καταλαβαίνω τι θέση έχει σε ένα forum και πιο συγκεκριμένα τι σχέση έχει σε αυτό το thread που συζητάμε οτιδήποτε σχετικό και διαφωτιστικό (τώρα που ακόμα δεν έχουμε πολλές πληροφορίες) σχετικά με την νέα υπηρεσία multiview.
Αφού όμως ο φίλος μας το έθεσε με το παραπάνω απρεπές ύφος και επιθετικό τόνο θα απαντούσα ότι που ξέρεις εσύ φίλε μου πως ο καθένας διαμορφώνει τον προυπολογισμό του?
Και για να εξηγούμε (αν και νομίζω ότι καταντάει κουραστικό το να πρέπει συνεχώς να αποδείξεις πως δεν είσαι ελέφαντας) συμφωνώ ότι η Nova έχει τσιμπημένες τιμές όπως νομίζω έχει ειπωθεί πολλάκις...Κοιτάω με το συνδιασμό της Forthnet που έχω και με την έκπτωση κάπως να συμμαζευτεί το πράγμα με τις τιμές...
Ειδικά σχετικά με την εγκατάσταση κι εγώ τα θεωρώ πολλά τα 130 euro αλλά να διευκρινήσω ότι όπως μου είπε και η κοπέλα, μπορείς αν θέλεις να βάλεις δικό σου τεχνικό και να μην τα πληρώσεις.Επίσης όπως κατάλαβα τα 130 euro είναι το κόστος αν έρθει εξουσιοδοτημένος τεχνικός της Nova και κάνει όλη την εγκατάσταση από το μηδέν.
Και πάλι ξανατονίζω θεωρώ πως δεν έχουν θέση εδώ μέσα επιθέσεις ενός συναδέλφου στον άλλο καθώς και ένα ύφος που θέλει απλά να δείξει ότι ο άλλος είναι κορόιδο ή υπεράνω χρημάτων...
Εδώ μέσα θεωρώ ότι είμαστε ο ένας για τον άλλο να ανταλλάσουμε γνώσεις και να αλληλοβοηθιόμαστε.
Ας πάρει θέση και κάποιος Moderator αν θέλει στο θέμα ώστε να προσδιοριστεί το ύφος μας και η γενικότερη κατεύθυνση μας ποιά πρέπει να είναι!

Ευχαριστώ,

Φιλικά,
Μάνος.

malakudi
12-06-2011, 21:55
χωρις να θελω να επηρεασω αλλα νομιζω φιλε μου πως δεν σε αγκιζει η κριση & καμια κριση[/B]

Κάποιοι πετάνε 100 ευρώ το μήνα σε καρκινοσωλήνες. Αυτούς τους αγγίζει η κρίση;

Κοίτα ρε που θα βάλουμε και συνδιαχειριστές στην τσέπη μας ...

@keraki: Συνέχισε και μην ασχολείσαι. Είναι γνωστό πως να τη λες σε όσους έχουν Nova είναι δημοφιλές σπορ εδώ μέσα.

Serafeim Karakostas
12-06-2011, 22:41
-Σ'αυτη την περιπτωση παιρνω εναν Vu+ Solo & εχω & ρεστα απ'τα 298 & γουσταρω & τον δεκτη-

-Εδω δε μας αναφερεται στο τι σοι εγκατασταση ειναι αυτη που κανει 130 ευρω-
δηλ.καποιος συνδρομητης που τα 'χει στημενα ολα θα χωσει αλλα 130 ευρω με την αποκτηση & εγκατασταση του 2ου δεκτη;

1.multiview
2.HD στην μια τηλεόραση
3.HD στην άλλη τηλεόραση

-τζαμπα-

Επίσης να θέσω ακόμα ένα ερώτημα:Έστω ότι κάποιος παίρνει και το adult pack με 10 ευρώ/μήνα.
-παιρνω μια satisfaction 8 channels καρτα για 12 μηνες & εχω παλι ρεστα-

Όπως ρώτησα στην απλή συνδρομή (χωρίς multiview) αν διακόψεις τη Nova πριν τους 12 μήνες έχεις πρόστιμο 100 ευρώ.Στη Forthnet αν διακόψεις πριν τους 12 μήνες έχεις πρόστιμο 70 ευρώ.

Βασικα πρωτα απ'ολα πρεπει να μαθουμε πως θα βλεπει ο 2ος δεκτης {λογικα με εξτρα γραμμη απο το πιατο}
χωρις να θελω να επηρεασω αλλα νομιζω φιλε μου πως δεν σε αγκιζει η κριση & καμια κριση
Απαράδεκτο μήνυμα...:tdown: Αν δε σας αρέσει σε κανένα σημείο η nova, απλά απέχετε από τα θέματα που την αφορούν. Υπάρχουν και χρήστες που θέλουν να ενημερώνονται.

kblachos
12-06-2011, 22:43
@triplex71:

Το να διαφωνείς με τις χρεώσεις και τις υπηρεσίες της Nova είναι δεκτό. Το να κάνεις εναλλακτικές προτάσεις για δέκτες και πακέτα εκτός Nova, επίσης. Το να συνάγεις αυθαίρετα συμπεράσματα απ' τα γραφόμενα άλλων μελών, ασφαλώς και όχι.

Παρακαλώ να μείνουμε στα του θέματος...

bykrie
13-06-2011, 00:36
Πως τα καταφέρνει η νόβα και μας κάνει να τσακωνόμαστε. Στο τέλος μας βλέπω έξω από τα στούντιο τις, ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΟΥΣ τηλεθεατές. Τι μου θυμίζει???:argue:

suzakias
13-06-2011, 12:29
Εχω σκασει στα γελια λεμε.... με ολα αυτα που διαβαζω εδω μεσα.
-Εχεις νοβα??????
-Οχι δεν θελω!!
-Τοτε πρεπει να παρεις για να βλεπεις και HD?
-Aσε δεν θελω, καλα εχω την ηρεμια μου.
-Μα γιατι κυριε μου δεν την θελεις?
-Γιατι εχετε κανει ενα ολοκληρο φορουμ να τσακωνονται για εσας.....

αχαχαχαχαχαχαχ

Παιδια περαν την πλακα, καπου το πραμα εχει καταντησει μ@κακια σκετη.

dimitris__
13-06-2011, 13:11
Μην ταίζετε τα trolls

suzakias
13-06-2011, 15:03
Oτι πεις εσυ.-bye-

agrino
13-06-2011, 21:24
Τελικά μάθαμε ποσο θα στοιχιζει ο 865 για όσους έχουν τον 831??

dimitris__
14-06-2011, 09:32
άκυρο

harris23
14-06-2011, 09:43
άκυρο

ακυρο το multiview ή απλά μας εριξες ακυρο;;; -bye--bye-

dimitris__
14-06-2011, 10:29
Απάντησα σε ερώτηση από την πρώτη σελίδα του thread... γερατιά...

malakudi
14-06-2011, 10:59
Multiview σε 3 τηλεοράσεις, γίνεται; Ή είναι μόνο για 1+1;

harris23
14-06-2011, 14:11
Για οσους περιμενουν την υπηρεσια Nova on demand θα χρειαστει να περιμενουν 3 και κατι μηνες αφου θα ενεργοποιηθει με την επομενη αναβαθμιση η οποια κατα τα λεγομενα του customer care θα ερθει στους δεκτες των NOVABOX 865 μετα τις καλοκαιρινες διακοπες και μετα το πρωτο 3μηνο λανσαρισμα της υπηρεσιας διπλης τηλεθεασης.

john44ath
14-06-2011, 15:51
Νεωτερες πληροφοριες.......multiview με HD PVR 865 + HD 831 = 149+89 = 238 ευρω...multiview me 2 HD PVR 865 = 149X2 = 298 ΕΥΡΩ.
Δεν γινεται multiview με 2 HD 831, υποχρεωτικα ο ενας πρεπει να ειναι
hd pvr 865.
Εδω να πουμε πως δεν υπαρχει καποια αλλη ειδικη προσφορα για τους παλιους συνδρομητες pvr3001.
χρεωση Multiview 7,50/Μηνα, αν το multiview συνδιαζεται και με υπηρεσια hd , τοτε 9,90 συνολο και τα 2, εφοσον δηλαδη ειναι ενεργα και τα 2.
Δεν χρεωνεται επιπλεον υπηρεσια hd και για την δευτερη τηλεοραση. Δηλ. μπορουμε να εχουμε hd και στις 2 τηλεορασεις, αλλα η χρεωση θα ειναι μια.
Εγκατασταση 130 ευρω & 70 ευρω για αυτους που απλα θα κανουν upgrade:
δηλ.εχουν πιατο και τετραπλο lnb.
Συμβολαιο 12 μηνων.
Συνδεσμολογια: 2 καλωδια απο το lnb φευγουν στον καθε ενα αποκωδικοποιητη (συνολο 4 δηλαδη αν και οι 2 ειναι hd pvr, αλλιως 3 καλωδια συνολο- 2στον hd pvr 865 και 1 στον hd 831-) και μεταξυ τους τα κουτια πρεπει να συνδεονται με ομοαξονικο καλωδιο. Ο τεχνικος περνει τηλεφωνο μετα τη συνδεση για την ενεργοποιηση και πρεπει να δηλωσει ποιος ειναι ο Primary και ποιος ο secondary αποκωδικοποιητης. Σε περιπτωση multiview με pvr hd+hd απλο, o primary ειναι παντα ο pvr hd, ενω σε περιπτωση multiview με 2 pvr hd Πρεπει να δηλωθει ποιος ειναι o primary γιατι αλλιως δεν θα λειτουργει σωστα το Multiview.
Δεν ρωτησα για περιπτωση multiview με 3 τηλεορασεις γιατι δεν με ενδιεφερε κατι τετοιο.

tsiouficto
14-06-2011, 16:16
Η τιμή είναι αρκετά καλή, ειδικότερα αν σκεφτεί κανείς ότι η πολιτική στο εξωτερικό είναι να χρεώνεται το HD ξεχωριστά για κάθε τηλεόραση. Το ερώτημα είναι τι γίνεται αν θέλουμε να μοιράσουμε το Multiview σε ξεχωριστά διαμερίσματα. Μπορεί κάποιος να πει ότι είναι παράνομο, αλλά τι γίνεται στην περίπτωση που μιλάμε για 2 διαμερίσματα της ίδια οικογένειας σε εξολοκλήρου ιδίοκτητο οίκημα? Επίσης θα είναι εφικτός ο διαμοιρασμός μέσω RF, όπως γίνεται και σήμερα?

Για να σας δώσω να καταλάβετε. Αυτή τη στιγμή έχουμε σε ένα διαμέρισμα τον PVR και σε ένα άλλο δίνουμε το δεύτερο "σήμα" μέσω του απλού καλωδίου της κεραίας. Το δεύτερο σήμα μοιράζεται σε 3 τηλεοράσεις. Αυτό θα μπορεί να γίνει με τους καινούριους αποκωδικοποιητές ή πλέον θα πρέπει σε κάθε τηλεόραση να έχουμε και από έναν αποκωδικοποιητή?

strikal
14-06-2011, 18:25
Κι εγώ δε νομίζω πως τα 10 μέτρα στέκουν.

Μέσω τηλεφωνικής σύνδεσης.

ποιος σας ειπε οτι περοριζετε στα 10 μετρα... Το upgrate kit για την υπηρεσια multiview περιεχει 4 καλωδια των 30μετρων το καθενα...
Ενα απο αυτα δινεται για να χρηση της συνδεσης μεταξυ των 2 δεκτων... (αυτο απο ενημερωση που ειχα απο το τεχνικο τμημα της NOVA)

strikal
14-06-2011, 18:46
Η τιμή είναι αρκετά καλή, ειδικότερα αν σκεφτεί κανείς ότι η πολιτική στο εξωτερικό είναι να χρεώνεται το HD ξεχωριστά για κάθε τηλεόραση. Το ερώτημα είναι τι γίνεται αν θέλουμε να μοιράσουμε το Multiview σε ξεχωριστά διαμερίσματα. Μπορεί κάποιος να πει ότι είναι παράνομο, αλλά τι γίνεται στην περίπτωση που μιλάμε για 2 διαμερίσματα της ίδια οικογένειας σε εξολοκλήρου ιδίοκτητο οίκημα? Επίσης θα είναι εφικτός ο διαμοιρασμός μέσω RF, όπως γίνεται και σήμερα?

Για να σας δώσω να καταλάβετε. Αυτή τη στιγμή έχουμε σε ένα διαμέρισμα τον PVR και σε ένα άλλο δίνουμε το δεύτερο "σήμα" μέσω του απλού καλωδίου της κεραίας. Το δεύτερο σήμα μοιράζεται σε 3 τηλεοράσεις. Αυτό θα μπορεί να γίνει με τους καινούριους αποκωδικοποιητές ή πλέον θα πρέπει σε κάθε τηλεόραση να έχουμε και από έναν αποκωδικοποιητή?

:argue:Οσων αφορα την τιμη θα μου επιτρεψετε να διαφωνησω στο εξης:

ΔΕΝ θεωρω δικαιο να δινει στην τιμη των 238ευρω τους δεκτες 865 + 831 στους καινουργιους συνδρομητες και στην ιδια τιμη στους υπαρχοντες συνδρομητες που εχουν το δεκτη PVR 3001 KAI ΤΟΥΣ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ... και πρεπει να σκεφτειτε πως για να εχω ακριβως οτι ειχα με τον PVR 3001 πρεπει κανονικα να με προμηθευσουν με 2 pvr 865 και παλι χαμενος θα βγω γιατι η καρτα που εχω τωρα δεν ειναι παντρεμενη... :HTEHEH56:

Οσο για το αν μπορουμε να βλεπουμε το ιδιο καναλι ταυτοχρονα ειτε απο τον εναν δεκτη (master 865) ειτε απο τον αλλο (831) σε μια τριτη tv αυτο πρεπει να γινεται αν παρουμε εικονα απο μια δευτερη εξοδο του ενος ή του αλλου δεκτη... Αν ομως θελουμε να βλεπουμε και στις τρεις tv διαφορετικο καναλι ταυτοχρονα ισως να ειναι εφικτο με εναν δεκτη 831 ακομα και για τα υπολοιπα (χρεωσεις κτλ) πρεπει να ενημερωθουμε απο την NOVA:operator:

tsiouficto
14-06-2011, 19:07

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Εγώ δεν το εξήγησα καλά. Θεωρώ καλή την τιμή της συνδρομής και όχι του κόστους των αποκωδικοποιητών. Όντως τα 238€ είναι πολλά.

Οσο για το αν μπορουμε να βλεπουμε το ιδιο καναλι ταυτοχρονα ειτε απο τον εναν δεκτη (master 865) ειτε απο τον αλλο (831) σε μια τριτη tv αυτο πρεπει να γινεται αν παρουμε εικονα απο μια δευτερη εξοδο του ενος ή του αλλου δεκτη... Αν ομως θελουμε να βλεπουμε και στις τρεις tv διαφορετικο καναλι ταυτοχρονα ισως να ειναι εφικτο με εναν δεκτη 831 ακομα και για τα υπολοιπα (χρεωσεις κτλ) πρεπει να ενημερωθουμε απο την NOVA:operator:

Δεν με καίει να βλέπω διαφορετικά πράγματα σε όλες τις τηλεοράσεις. Απλά θέλω να έχω διαφορετική θέαση σε 2 διαμερίσματα. Από κει και πέρα, μέσα στα διαμερίσματα ας βλέπουν όλες οι τηλεοράσεις το ίδιο. Γινεται όμως με τους καινουριους αποκωδικοποιητές?

keraki
14-06-2011, 19:16

ΔΕΝ θεωρω δικαιο να δινει στην τιμη των 238ευρω τους δεκτες 865 + 831 στους καινουργιους συνδρομητες και στην ιδια τιμη στους υπαρχοντες συνδρομητες που εχουν το δεκτη PVR 3001 KAI ΤΟΥΣ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ... και πρεπει να σκεφτειτε πως για να εχω ακριβως οτι ειχα με τον PVR 3001 πρεπει κανονικα να με προμηθευσουν με 2 pvr 865 και παλι χαμενος θα βγω γιατι η καρτα που εχω τωρα δεν ειναι παντρεμενη... :HTEHEH56:

Θα συμφωνήσω με τον φίλο μας strikal αναφέροντας συγκεκριμένα το εξής:
Αν έχεις δωδεκάμηνο συμβόλαιο οι τιμές για τους δέκτες είναι:

1.NovaBox HD 831 : 49 ευρώ (πέραν του γεγονότος ότι στους νέους συνδρομητές τον δίνουν εντελώς δωρεάν)
2.NovaBox HD PVR 865 : 149 ευρώ (από 249 ευρώ που είναι η κανονική του τιμή)

Εδώ θέλω να αναφέρω την κατά τη γνώμη μου αντίφαση που υπάρχει:

Όπως ανέφερα πιο πριν και έχουν αναφέρει και άλλοι φίλοι πριν από εμένα,για να κάνεις multiview σου δίνουν τον NovaBox HD PVR 865 στα 149 ευρώ (λογικό με την έννοια ότι τόσο θα τον αγοράσει και σκέτο αν θέλει κάποιος νέος συνδρομητής) και τον NovaBox HD 831 στα 89 ευρώ (και όχι στα 49 ευρώ που είναι η κανονική τιμή του). Είναι ένα ερώτημα γιατί δίνεται στα 89 ευρώ αντί στα 49.
Στο θέμα αυτό βάζω την επιφύλαξη μου περιμένοντας να δω επίσημα χαρτιά από τη Nova σε σχετική επίσημη ανακοίνωση ή διαφημιστικά λανσαρίσματος της υπηρεσίας.
Μάλιστα κατά την ενημέρωση που είχα στο Forthnet shop ρώτησα την κοπέλα γιατί ο NovaBox HD 831 χρεώνεται στα 89 ευρώ και όχι στα 49 ευρώ που είναι η κανονική τιμή του όπως αναφέρεται και στο σχετικό φυλλάδιο με τις υπηρεσίες που εκδίδεται κάθε μήνα από τη Forthnet και η απάντηση της ήταν πως στο φυλλάδιο που τους είχαν στείλει με mail και που το διάβαζε εκείνη την ώρα (δεν είχαν προλάβει ακόμα να το διαβάσουν) ανέφερε για multiview με :NovaBox HD 831 + NovaBox HD PVR 865 : 89 + 149 = 238 ευρώ.
Το περίεργο είναι δηλαδή πως ενώ τον NovaBox HD PVR 865 τον χρεώνουν στην τιμή που τον αγοράζει κάποιος και μόνο του, τον NovaBox HD 831 τον χρεώνουν 89 αντί 49 ευρώ δηλαδή 40 ευρώ περισσότερο.
Επαναλαμβάνω περιμένω να δω επίσημα φυλλάδια μήπως και αλλάξει κάτι.

Επίσης σε συμπλήρωση όσων πληροφοριών έχουμε μέχρι τώρα και αυτών που μας ανέφερε παραπάνω ο φίλος john44ath έχω να αναφέρω τα εξής:
Αναφέρθηκε από άλλο φίλο ότι η δέσμευση θα είναι 12μηνη χωρίς να είσαι υποχρεωμένος να έχεις το multiview υποχρεωτικά ενεργοποιημένο και τους 12 μήνες.Το ίδιο ισχύει και για την υπηρεσία HD,όπου επίσης δεν είσαι υποχρεωμένος να την έχεις ενεργοποιημένη για ολόκληρο το δωδεκάμηνο.
Τώρα καταλαβαίνω ποιος είναι ο λόγος που αν έχεις multiview πρέπει ο ένας από τους δέκτες να είναι ο master και ο άλλος secondary.

Για multiview με NovaBox HD 831 + NovaBox HD PVR 865 : ο NovaBox HD PVR 865 είναι υποχρεωτικά master
Για multiview με NovaBox HD PVR 865 + NovaBox HD PVR 865 : Επιλέγεται κατά την ενεργοποίηση ποιος από τους δυο θα είναι ο master.

Αν δηλαδή ο χρήστης μέσα στο 12μηνο διακόψει την υπηρεσία multiview τότε λογικά θα έχει εικόνα μόνο από τον εκάστοτε master δέκτη.

Αναμένουμε για τα περαιτέρω,

Μάνος.

dimitris__
14-06-2011, 19:25
Multiview σε 3 τηλεοράσεις, γίνεται; Ή είναι μόνο για 1+1;

Αρχικά θα είναι μόνο για 2. Στο μέλλον θα γίνει και για παραπανω.

dimitris__
14-06-2011, 20:06
...και τον NovaBox HD 831 στα 89 ευρώ (και όχι στα 49 ευρώ που είναι η κανονική τιμή του). Είναι ένα ερώτημα γιατί δίνεται στα 89 ευρώ αντί στα 49.

Η κανονική τιμή του HD831 είναι 129 ευρώ. Οι μικρότερες τιμές είναι λόγω προσφορών.

Επίσης για το καλώδιο μεταξύ των δεκτών ισχύουν τα 30m. Κάτι για 10m που γράφτηκε είναι αρβύλα.

Eki_13
14-06-2011, 20:33
Αρχικά θα είναι μόνο για 2. Στο μέλλον θα γίνει και για παραπανω.

οι δεκτες εχουν ειδικη έξοδο για ομοαξονικο μονο για συγχρονισμο? για ethernet η τηλεφωνου δεν εχουν?

fragol
14-06-2011, 21:11
Και 30 μετρα να ειναι, δεν παυει να ειναι απαραδεκτο να πρεπει να βρεις τροπο να τρυπησεις τοιχους για να ενωνονται οι δυο (η περισσοτεροι) δεκτες.

keraki
15-06-2011, 05:02
Η κανονική τιμή του HD831 είναι 129 ευρώ. Οι μικρότερες τιμές είναι λόγω προσφορών.

Επίσης για το καλώδιο μεταξύ των δεκτών ισχύουν τα 30m. Κάτι για 10m που γράφτηκε είναι αρβύλα.

Φίλε dimitris,με αυτή την επεξήγηση που κάνεις εξηγείται ως ένα βαθμό το θέμα,ότι δηλαδή η τιμή 49 ευρώ του NovaBox HD 831 είναι τιμή προσφοράς έναντι της κανονικής που είναι 129 ευρώ.Βλέπουμε ότι για να κάνεις multiview σου δίνουν τον NovaBox HD 831 στα 89 ευρώ,που είναι μια τιμή ανάμεσα στην τιμή της προσφοράς και στην κανονική τιμή.
Γιατί όμως τότε τον NovaBox HD PVR 865,για να κάνεις multiview στον δίνουν στην ίδια τιμή με την τιμή της προσφοράς και όχι σε κάποια άλλη τιμή?
Φυσικά δεν εννοώ σε καμμία περίπτωση πως θα έπρεπε να τον δίνουν σε υψηλότερη τιμή ,απλά λέω πως νομίζω ότι υπάρχει μια ασυμβατότητα στις τιμές...Έτσι μου φαίνεται και αισθάνομαι την ανάγκη να ακούσω κάποιο επιχείρημα που θα με πείσει για το αντίθετο.
Αυτό που νομίζω είναι το λογικό ,τουλάχιστον σε πρώτη ανάγνωση είναι το εξής: Ή θα δωθεί ο κάθε δέκτης του multiview στην κανονική του τιμή ή θα δωθεί στην τιμή προσφοράς (προνομιακή τιμή).Το να δίνεται ο ένας από αυτούς σε κάποια άλλη ενδιάμεση τιμή (υποτιθέμενη δεύτερη προνομιακή) νομίζω πως τουλάχιστον χωρίς κάποια εξήγηση και σε πρώτη ανάγνωση,κάπου μπάζει...τουλάχιστον εγώ θα θελα να ακούσω επιπλέον επιχειρήματα για να με πείσουν.
Νομίζω καταλάβατε πάνω κάτω τη λογική του σκεπτικού μου...αν κάτι έχω παραλείψει ή ενδεχομένως το βλέπω λάθος από άγνοια μου ή παράλειψη μου,εδώ είμαστε και φυσικά το δέχομαι,δεν διεκδικώ το αλάνθαστο σε καμμιά περίπτωση!
Επίσης παιδιά να ρωτήσω,μήπως σήμερα πήγε και κάποιος άλλος σε κάποιο Forthnet shop να ρωτήσει αν όντως σήμερα Τρίτη 14 Ιουνίου ξεκίνησε η διάθεση της υπηρεσίας multiview?Να ξέρουμε αν όντως ξεκίνησε κανονικά.
Προσωπικά δεν ξέρω σίγουρα αν πάω αύριο,αν πάντος μάθω οτιδήποτε νέο θα σας ενημερώσω.Να σημειώσω πως από ένα γρήγορο ψάξιμο που έκανα σήμερα στην ιστοσελίδα της Nova www.nova.gr ,δεν είδα κάποια ανάρτηση σχετική με την υπηρεσία multiview.

Αναμένω νέα,

Μάνος.

john44ath
16-06-2011, 16:22
Εχει ξεκινησει κανεις ηδη την υπηρεσια multiview??

keraki
17-06-2011, 19:16
Θα ήθελα να μοιραστώ ένα λογιστικό επιχείρημα μαζί σας:

Μελετούσα σε σχέση με το κόστος απόκτησης των δεκτών για multiview το εξής:
Έστω ότι αποφασίζει κάποιος νέος συνδρομητής Nova (ο οποίος θα συνδιάσει Forthnet + Nova,άρα θα έχει το προνόμιο της έκπτωσης 20% και στις δυο υπηρεσίες) να κάνει multiview με το συνδιασμό των δεκτών NovaBox HD PVR 865 + NovaBox HD 831.
Αν επιλέξει να πάρει το Nova in o box που είναι τώρα σε προσφορά 99 ευρώ και έχεις cinema+value για 4 μήνες,καταφέρνεις στην ουσία να πάρεις δωρεάν το δέκτη NovaBox HD 831 και επιπλέον να κερδίσεις :

51.68 - 0.2 * 51.68 = 41.34
Άρα κανονικά για τους 4 μήνες cinema+value θα έδινες (συμπεριλαμβανομένου και της 20% έκπτωσης):

4 * 41.34 = 165.36

Με το Nova in a box δίνεις 99 ευρώ,άρα το κέρδος από συνδρομές στους 4 αυτούς μήνες είναι:

165.36 - 99 = 66.36

Επιπλέον για να κάνεις το multiview θα πληρώσεις μόνο τον NovaBox HD PVR 865 στα 149 ευρώ,αφού τον NovaBox HD 831 τον έχεις πάρει δωρεάν.

Επομένως συνολικά κάποιος γλιτώνει: 89 ευρώ που θα έδινε για την αγορά του NovaBox HD 831 για να κάνει multiview (τον παίρνει δωρεάν) + 66.36 ευρώ συνολικό κέρδος από λογαριασμούς 4 μηνών στο cinema+value.Άρα συνολικό κέρδος αν επιλέξει αυτή την οδό για να κάνει το multiview:

66.36 + 89 = 155,36 ευρώ.

Αν κάπου μπάζει το παραπάνω ας πει κάποιος γιατί είναι προσωπικοί συλλογισμοί δεν το έχω επιβεβαιώσει σε ερώτηση μου σε Forthnet shop ακόμα.

Το κακό στην υπόθεση είναι ότι για άτομα όπως εγώ που μάλλον σκεφτόμαστε την αγορά δυο NovaBox HD PVR 865 δεν βλέπω προς το παρόν να μπορούμε να κατεβάσουμε την τιμή των 298 ευρώ.

Επίσης μια ακόμα ερώτηση: Γνωρίζει κάποιος αν είναι δυνατόν τους δέκτες να τους πληρώσεις στο Forthnet shop με χρέωση της πιστωτικής σου κάρτας σε 2-3 άτοκες δόσεις?

Περιμένω κι εγώ κάποιο άλλο νεώτερο σχετικά με την υπηρεσία.Ακόμα δεν βλέπω ανάρτηση στη σελίδα της nova για το multiview!

Αναμένω!

Μάνος.

alcatgalatsi
18-06-2011, 09:40
ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ ΤΟ MULTIVIEW ΣΤΙΣ 17/6

keraki
18-06-2011, 13:57
ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ ΤΟ MULTIVIEW ΣΤΙΣ 17/6

Αγαπητέ συνάδελφε,εννοείς ότι έκανες σύνδεση με multiview?Αν ναι,αν σου είναι εύκολο ανάφερε μας κάποιες τεχνικές λεπτομέρειες.

Για παράδειγμα, είναι 30 m το ομοαξονικό καλώδιο που συνδέει τους δυο δέκτες στο multiview? Έκανες εγκατάσταση από εξουσιοδοτημένο τεχνικό της Nova και σου κόστισε 130 ευρώ? Οποιαδήποτε τεχνική λεπτομέρεια έχεις αν σου είναι εύκολο και μπορείς ανάφερε μας!

Ευχαριστούμε,

Μάνος.

john44ath
18-06-2011, 16:46
ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ ΤΟ MULTIVIEW ΣΗΜΕΡΑ 18/06.
ΜΕ 2 HD PVR 865 - ΣΑΛΟΝΙ (Master) & ΔΩΜΑΤΙΟ (Slave).

Καμια σχεση το μηκος του ομοαξονικου καλωδιου που συνδεει τους δεκτες, ποιος τα λεει αυτα??
Mπορει να ειναι 5 μετρα, μπορει να ειναι και 50 μετρα.

Εγκατασταση απο ανεξαρτητο τεχνικο.

Η τιμη εξαρταται και απο το καλωδιο και οχι μόνο. Αν εχεις εσυ δικο σου ή σου φερει ο τεχνικος, μηκος & ποιοτητα καλωδιων, δυσκολιες εγκαταστασης, αν εχεις ή οχι πιατο, LNB QUAD...κλπ....η δικια μου πηγε πανω απο 100ευρώ.....παρολο που ειχα πιατο και quad lnb.

ΤΙΜΕΣ αποκωδικοποιητων οπως εχουμε πει απο εδω παλιοτερα.
ΧΡΕΩΣΕΙΣ υπηρεσιων multiview+hd το ιδιο.

Ενεργοποιηση τηλεφωνικα απο την Νοβα: χρειαστηκαν διεργασιες 1-1,50 ωρας τουλαχιστον με μπαραζ τηλεφωνηματων που μου εκαναν τεχνικοι της νοβα μεχρι να φτασουμε στο επιθυμητο αποτελεσμα, αλλα τελος καλο-ολα καλα!
Το προβλημα ηταν κυριως η ενεργοποιηση του Slave.

Λεπτομερεια: αν βγαλεις το ομοαξονικο καλωδιο του Slave, μετα απο 3 λεπτα διακοπτεται η νοβα απο την τηλεοραση, για ευνοητους λογους...οταν το ξαναβαλεις επανερχεται μετα απο 5-10 δευτερα.
Ποιοτητα εικονας πολυ καλη, και στα sd και στα hd. (Καλυτερη απο τον πανασατ).
Ακριβεια σηματος 100%
Σταθμη σήματος 75-80%
Κατα τα αλλα δεν εχω ψαξει πολυ τους pvr ακομα.

keraki
18-06-2011, 17:11
Φίλε john44ath,

Καλορίζικο και σου εύχομαι να το χαρείς μετά από τόσο καιρό αναμονής! Κι εγώ μάλλον με βλέπω να καταλήγω σε multiview με δυο HD PVR 865.

Επειδή έχω ακούσει από πολλούς συναδέλφους εδώ ότι είναι καλύτερο αν μπορεί κανείς να βάλει κάποιο μεγαλύτερο πιάτο από το 65 εκατοστών που σου δίνει η nova,ώστε να είσαι καλυμμένος και σε χειρότερες καιρικές συνθήκες,σκέφτομαι να βάλω κάποιο gibertini του ενός μέτρου και όσον αφορά τα δορυφορικά καλώδια να προτιμήσω τα πολύ καλά και θωρακισμένα καλώδια της Commscope.
Αν και ίσως να μην ενδιαφέρει όλους τους αναγνώστες του παρόντος νήματος,θα μπορούσες να αναφέρεις αν στην εγκατάσταση σου τοποθέτησες κάποιο μεγαλύτερο πιάτο από αυτό που δίνει η nova όπως και το αν έβαλες κάποια καλά δορυφορικά καλώδια (με θωράκιση κλπ).
Προσπαθώ όπως καταλαβαίνεις να εκτιμήσω μια τάξη μεγέθους για το κόστος της εγκατάστασης και των υλικών αν για παράδειγμα βάλω:

1.πιάτο gibertini 1m
2.καλό δορυφορικό καλώδιο commscope
3.καλής ποιότητας LNB (π.χ. MTI Highline)

john44ath
18-06-2011, 18:01
Ευχαριστω για τις ευχες σου!
Εχω απλο πιατο της νοβα και τα καλωδια δεν ξερω τι μαρκα ειναι, νομιζω γραφουν επανω made in italy, βλεπεις δεν πολυασχολουμαι με αυτα τα κολπα πολυ.

Αν θελεις να εχεις μονο νοβα, το πιατο της ειναι μια χαρα, αν θελεις να πιανεις και αλλους δορυφορους παρε ενα πιατο 1μετρου, το gibertini εχω ακουσει οτι ειναι καλο.
Δεν ξερω ουτε τι μαρκα lnb εχω για να σκεφτεις, περσι το καλοκαιρι το ειχα αλλαξει γιατι το παλιο μου ειχε χαλασει.
Παντως στην δικη μου εγκατασταση χρειαστηκα περιπου 70μετρα καλωδια, μονο για 2 καλωδια μιλαμε αυτα που κατεβηκαν απο το πιατο στον Slave γιατι ηδη ειχα τα αλλα 2 για τον Master και ηδη ειχα το ομοαξονικο που συνδεει τα 2 κουτια.

danos
18-06-2011, 22:06
ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ ΤΟ MULTIVIEW ΣΗΜΕΡΑ 18/06.
ΜΕ 2 HD PVR 865 - ΣΑΛΟΝΙ (Master) & ΔΩΜΑΤΙΟ (Slave).

Καμια σχεση το μηκος του ομοαξονικου καλωδιου που συνδεει τους δεκτες, ποιος τα λεει αυτα??
Mπορει να ειναι 5 μετρα, μπορει να ειναι και 50 μετρα.

Εγκατασταση απο ανεξαρτητο τεχνικο.

Η τιμη εξαρταται και απο το καλωδιο και οχι μόνο. Αν εχεις εσυ δικο σου ή σου φερει ο τεχνικος, μηκος & ποιοτητα καλωδιων, δυσκολιες εγκαταστασης, αν εχεις ή οχι πιατο, LNB QUAD...κλπ....η δικια μου πηγε πανω απο 100ευρώ.....παρολο που ειχα πιατο και quad lnb.

ΤΙΜΕΣ αποκωδικοποιητων οπως εχουμε πει απο εδω παλιοτερα.
ΧΡΕΩΣΕΙΣ υπηρεσιων multiview+hd το ιδιο.

Ενεργοποιηση τηλεφωνικα απο την Νοβα: χρειαστηκαν διεργασιες 1-1,50 ωρας τουλαχιστον με μπαραζ τηλεφωνηματων που μου εκαναν τεχνικοι της νοβα μεχρι να φτασουμε στο επιθυμητο αποτελεσμα, αλλα τελος καλο-ολα καλα!
Το προβλημα ηταν κυριως η ενεργοποιηση του Slave.

Λεπτομερεια: αν βγαλεις το ομοαξονικο καλωδιο του Slave, μετα απο 3 λεπτα διακοπτεται η νοβα απο την τηλεοραση, για ευνοητους λογους...οταν το ξαναβαλεις επανερχεται μετα απο 5-10 δευτερα.
Ποιοτητα εικονας πολυ καλη, και στα sd και στα hd. (Καλυτερη απο τον πανασατ).
Ακριβεια σηματος 100%
Σταθμη σήματος 75-80%
Κατα τα αλλα δεν εχω ψαξει πολυ τους pvr ακομα.

Λογικο αφου sharing κάνει και αυτο που η νοβα λέει multiview πολυ καλο πάντως αυτο με το μακρύ καλώδιο χαρα στα γειτονικά σπίτια ή στα πάνω κάτω τώρα στην κρίση να μοιράσουν στα δυο την συνδρομή αν έχουν και φορθνετ τζαμα θα τους έρθει !!! Για τρίτο δέκτη ξέρουμε ; Στον ίδιο χώρο (χαχα) φυσικά !!!

keraki
19-06-2011, 17:28
Παιδιά να κάνω κάποιες τεχνικού χαρακτήρα ερωτήσεις σχετικά με το multiview.Ειδικά όσοι έχουν κάποιες τεχνικές γνώσεις από εδώ μέσα ας μου δώσουν τα φώτα τους αν μπορούν!Λοιπόν έχουμε και λέμε:
Στο σπίτι μου σε κάθε δωμάτιο έχει διπλά-δίπλα δυο μπριζάκια.Το κάθε μπριζάκι έχει δυο υποδοχές.Αυτές είναι υποδοχές RF όπως λέγονται;Για να βοηθήσω, στη μια από αυτές τις υποδοχές συνδέω την τηλεόραση για να πάρει σήμα από την επίγεια κεραία.
Θέλω να ρωτήσω:
Μήπως ,αφού υπάρχει αυτή η καλωδίωση στο σπίτι, δεν χρειάζεται να κατέβουν χύμα τα (4 συνολικά,2 προς κάθε δέκτη PVR 865) δορυφορικά καλώδια από το LNB προς τους δυο δέκτες?Μήπως δηλαδή από τα υπάρχοντα μπριζάκια σε κάθε δωμάτιο θα μπορούσα να συνδέσω τον κάθε δέκτη της nova?
Επίσης μήπως η σύνδεση με ομοαξονικό των δυο δεκτών μεταξύ τους μπορεί να γίνει μέσω της καλωδίωσης αυτής που ανέφερα ότι υπάρχει στο σπίτι?

Ας με βοηθήσει αν υπάρχει κάποιος γνώστης κάποιων τεχνικών ζητημάτων.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Μάνος.

Υ.Γ.: Ευχαριστώ φίλε john44ath για τις πληροφορίες σου σχετικά με την εγκατάσταση σου!Όπως βλέπεις θέλω να μάθω λίγα τεχνικά ζητήματα για το πως περίπου θα γίνει,ώστε να μπορώ να επιβλέπω τον κάθε τεχνικό που θα έρθει.(Αν έχει τύχει ποτέ να μπλέξεις με μερεμέτια και καμώματα τεχνικών σε σπίτια,θα καταλάβεις γιατί αυτή η επιμονή μου!!)

nocarder
19-06-2011, 19:24
Στο σπίτι μου σε κάθε δωμάτιο έχει διπλά-δίπλα δυο μπριζάκια.Το κάθε μπριζάκι έχει δυο υποδοχές.Αυτές είναι υποδοχές RF όπως λέγονται;Για να βοηθήσω, στη μια από αυτές τις υποδοχές συνδέω την τηλεόραση για να πάρει σήμα από την επίγεια κεραία.
Θέλω να ρωτήσω:
Μήπως ,αφού υπάρχει αυτή η καλωδίωση στο σπίτι, δεν χρειάζεται να κατέβουν χύμα τα (4 συνολικά,2 προς κάθε δέκτη PVR 865) δορυφορικά καλώδια από το LNB προς τους δυο δέκτες?Μήπως δηλαδή από τα υπάρχοντα μπριζάκια σε κάθε δωμάτιο θα μπορούσα να συνδέσω τον κάθε δέκτη της nova?

Αν οι πρίζες είναι TV/RADIO το πιθανότερο είναι να έχουν ένα καλώδιο και όχι δυο. Αν έχουν 2 καλώδια η καθεμιά, τότε πιστεύω πως ναι μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις για τα tuners των 865.

Για να είσαι όμως ΟΚ και για τους 2 δέκτες, πρέπει αυτά τα καλώδια να είναι αυτόνομα στα σημεία που θα βάλεις τους δέκτες και όχι με πρίζες διελεύσεως να πάνε τα ίδια καλώδια και στα 2 σημεία.

Επίσης μήπως η σύνδεση με ομοαξονικό των δυο δεκτών μεταξύ τους μπορεί να γίνει μέσω της καλωδίωσης αυτής που ανέφερα ότι υπάρχει στο σπίτι?

Αν το δομημένο καλώδιο που θα χρησιμοποιήσεις για την σύνδεση των δυο δεκτών μεταξύ τους είναι αυτόνομο και δεν χρησιμοποιείται για άλλο σκοπό (επίγεια ή sat κεραία), τότε πιστεύω πως μπορεί να γίνει.

Μιλάμε όμως πλέον για 5 διαφορετικά καλώδια.

2 από το πιάτο στον πρώτο δέκτη.
2 από το πιάτο στον δεύτερο δέκτη
1 από τον ένα δέκτη στον άλλο.

Στην περίπτωσή σου, σύμφωνα με την περιγραφή σου, υπάρχουν 3 σενάρια.

1. Έχεις 4 δομημένα καλώδια αυτόνομα (2 σε κάθε 2πλό πριζάκι), άρα μπορείς να έχεις 2 δέκτες με τα 2 tuners ενεργά και χρειάζεσαι άλλο 1 για την μεταξύ των δεκτών σύνδεση ή στον ένα δέκτη θα χρησιμοποιείς μόνο το ένα tuner.

2. Έχεις 2 δομημένα καλώδια αυτόνομα (1 σε κάθε 2πλό πριζάκι), άρα μπορείς να έχεις 2 δέκτες με ένα tuner ενεργό και χρειάζεσαι άλλο 1 για την μεταξύ των δεκτών σύνδεση ή μόνο ένα δέκτη με τα 2 tuners ενεργά.

2. Έχεις 2 δομημένα καλώδια (1 σε κάθε 2πλό πριζάκι), τα οποία περνάνε από όλα τα δωμάτια και είναι κοινά. Σ' αυτή την περίπτωση μπορείς να έχεις ένα δέκτη με τα 2 tuners ενεργά, ή 2 δέκτες με ένα tuner ενεργό ο καθένας, χωρίς να υπάρχει διαθέσιμο καλώδιο για την μεταξύ τους σύνδεση.

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να ξέρεις πόσα καλώδια κατεβαίνουν σε κάθε πρίζα και αν είναι διελεύσεως ή τερματικές.

danos
24-06-2011, 18:50
Το ειδα στην πολυκατοικια μου σημερα να δουλευει σαν το μοιρασμα στο σπιτι ειναι καμια διαφορά μονο τα hd που πλεον μπρορεις να δεις σε δυο σημεια του γειτονα .... ο τεχνικος ηταν της νοβα και καλός γνωστης του αθληματος ( εβριζε τους δεκτες ) εβαλε μεικτες TV SAT στο καλωδιο του μαστερ δεκτη και επεστεψε το επιγειο στο πιατο οπου πηρε το επιγειο με αλλο μικτη γεφυρωσε τη δορυφορικη γραμμη του δευτερου δεκτη με αλλους μεικτες TV SAT και επαιξε μια χαρα το μοναδικο μου δεν μου αρεσε ηταν οτι κατηργησε την TVSAT πριζα αλλα μου ειπε οτι δεν θα δουλευε και γιαυτο εβαλε τους μεικτες

με 4 μεικτες γεφυρωμενους πεζει μια χαρα !!

keraki
24-06-2011, 19:43
Φίλε nocarder,

Σε ευχαριστώ θερμά για τον κόπο σου να με διαφωτίσεις όσο καλύτερα μπορούσες.Άργησα να απαντήσω καθώς μίλησα και με το μηχανικό μου να δω τι εγκατάσταση ακριβώς έχω.Λοιπόν:

2. Έχεις 2 δομημένα καλώδια αυτόνομα (1 σε κάθε 2πλό πριζάκι), άρα μπορείς να έχεις 2 δέκτες με ένα tuner ενεργό και χρειάζεσαι άλλο 1 για την μεταξύ των δεκτών σύνδεση ή μόνο ένα δέκτη με τα 2 tuners ενεργά.

Μάλλον σε αυτή την περίπτωση πρέπει να βρίσκομαι αλλά όχι απόλυτα και θα εξηγήσω αμέσως αφού πω πως είναι η καλωδίωση στο σπίτι μου.Λοιπόν έχουμε και λέμε:

Συνολικά στο σπίτι υπάρχουν απ'οσο βλέπω 7 ανεξάρτητα δορυφορικά καλώδια και άλλα 7 φθηνά επίγεια.Σε 7 σημεία του σπιτιού υπάρχουν από 2 διπλά μπριζάκια σε κάθε σημείο (συνολικά δηλαδή υπάρχουν 14 διπλά μπριζάκια σε ολόκληρο το σπίτι).Και τα 14 είναι τερματικά,δεν μοιράζεται κάτι.

Τώρα ας επικεντρωθούμε σε ένα οποιοδήποτε από τα 7 σημεία του σπιτιού.Σε κάθε τέτοιο σημείο όπως προείπα υπάρχουν 2 διπλά μπριζάκια.Σε καθένα από αυτά τα δυο διπλά μπριζάκια καταλήγει 1 ανεξάρτητο καλώδιο.Πιο συγκεκριμένα στο ένα από τα δυο διπλά μπριζάκια καταλήγει 1 επίγειο (φτηνό,της πλάκας) καλώδιο και στο ακριβώς διπλανό διπλό μπριζάκι καταλήγει 1 δορυφορικό.

Επομένως νομίζω ότι όπως είναι τώρα δεν φτάνουν για να συνδεθούν δυο NovaBox HD PVR 865, ένας σε κάποιο από τα 7 σημεία και ένας σε κάποιο άλλο.

Αυτό που πρέπει να γίνει λοιπόν στην περίπτωση μου είναι να αντικατασταθεί το φθηνό επίγειο καλώδιο που έχει μπει στο ένα από τα δυο διπλά μπριζάκια σε κάθε σημείο,ώστε να μπορούν χρησιμοποιηθούν έτσι 2 ανεξάρτητα δορυφορικά καλώδια σε κάθε σημείο?
Είναι έτσι ρε παιδιά,τα λέω καλά?Δεν τα ξέρω κι εγώ καλά,προσπαθώ να τα μάθω σιγά σιγά.
Επίσης ένα ακόμα ερώτημα που έχω είναι:Αν στην παρούσα εγκατάσταση για multiview με δυο PVR 865, όπως έχω περιγράψει σε προηγούμενο post με τετραπλό LNB κλπ όπως έχουμε πει,θέλω να προσθέσω ένα ακόμα παράκεντρο LNB (π.χ. διπλό LNB) για να πιάσω τον Eurobird 9A (9 E) και τα π.χ 2 ανεξάρτητα καλώδια που θα έρθουν να συνδεθούν προφανώς με άλλο δέκτη της αγοράς ανεξάρτητα από τη nova.Είναι ΟΚ η παραπάνω δομή?
Έχει καμμιά σχέση το γεγονός ότι οι δέκτες της nova δεν υποστηρίζουν diseqc (τουλάχιστον προς το παρόν) αφού τη λήψη του Eurobird 9A (9 E) από το παράκεντρο LNB θα την κάνω με άλλο δέκτη της αγοράς?Προφανώς θα κατέβουν χωριστά καλώδια από το παράκεντρο LNB που θα στοχεύει στον Eurobird 9A (9 E), ανεξάρτητα από τα 4 καλώδια για τη nova.
Επίσης ειδικά αν είναι κάποιος από Ηράκλειο Κρήτης που βρίσκομαι,με 1m πιάτο λογικά θα είμαι ΟΚ για τα παραπάνω?

Ξέρω ότι θα είναι αρκετά κουραστική ίσως η περιγραφή μου,αλλά νομίζω αν δεν τα έλεγα τόσο αναλυτικά ίσως δεν γινόταν κατανοητό πως είναι η καλωδίωση!Πραγματικά ελπίζω να κατάφερα να τα εκφράσω σωστά!Για ότι δεν έχω διατυπώσει με σαφήνεια ενδεχομένως πείτε μου!

Ευχαριστώ θερμά θερμά και μόνο για τον κόπο να διαβάσετε όλο το παραπάνω!!

Θερμές ευχαριστίες εκ των προτέρων για κάθε βοήθεια!!

Φιλικά,

Μάνος.

keraki
25-06-2011, 18:39
Βλέπω ότι μάλλον σας έβαλα πολύ δύσκολα παιδιά...Αλλά πραγματικά δεν μπορούσα να τα πω πιο απλά,ίσως να μην ήταν κατανοητό πως είναι η εγκατάσταση!

Τουλάχιστον μήπως ξέρει κανείς να μου απαντήσει στο δεύτερο ερώτημα μου?
Το δεύτερο ερώτημα είναι: Έστω ότι έχω την ακόλουθη εγκατάσταση:

Έχω στοχεύσει στον Hotbird 13E για τη nova με ένα τετραπλό LNB (για multiview) και δίπλα έχω ένα ακόμα παράκεντρο LNB (π.χ.διπλό) στον Eurobird 9A (9E).
Τα καλώδια που κατεβαίνουν από το παράκεντρο LNB που κοιτάει στον Eurobird 9A (9E) θα συνδεθούν με κάποιο HD δέκτη της αγοράς (ανεξάρτητα από τους δέκτες της nova).

Το ερώτημα μου είναι για την παραπάνω εγκατάσταση, είναι πρόβλημα ότι οι δέκτες της nova δεν υποστηρίζουν diseqc ή αφού το καλώδιο για τον Eurobird 9A (9E) θα συνδεθεί με κάποιο άλλο HD δέκτη της αγοράς δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα??

Βρίσκομαι Ηράκλειο Κρήτης.Αν τυχαίνει να είναι κάποιος από Κρήτη και ειδικά Ηράκλειο και έχει στοχεύσει προς Eurobird 9A (9E) ας με πληροφορήσει με πόσο μεγάλο πιάτο έχει απροβλημάτιστη λήψη.Με 1 μέτρο γνωρίζει κάποιος αν είμαι εντάξει?

Ευχαριστώ θερμά!

Μάνος.

Architech
25-06-2011, 18:42
Φίλε john44ath,

Καλορίζικο και σου εύχομαι να το χαρείς μετά από τόσο καιρό αναμονής! Κι εγώ μάλλον με βλέπω να καταλήγω σε multiview με δυο HD PVR 865.

Επειδή έχω ακούσει από πολλούς συναδέλφους εδώ ότι είναι καλύτερο αν μπορεί κανείς να βάλει κάποιο μεγαλύτερο πιάτο από το 65 εκατοστών που σου δίνει η nova,ώστε να είσαι καλυμμένος και σε χειρότερες καιρικές συνθήκες,σκέφτομαι να βάλω κάποιο gibertini του ενός μέτρου και όσον αφορά τα δορυφορικά καλώδια να προτιμήσω τα πολύ καλά και θωρακισμένα καλώδια της Commscope.
Αν και ίσως να μην ενδιαφέρει όλους τους αναγνώστες του παρόντος νήματος,θα μπορούσες να αναφέρεις αν στην εγκατάσταση σου τοποθέτησες κάποιο μεγαλύτερο πιάτο από αυτό που δίνει η nova όπως και το αν έβαλες κάποια καλά δορυφορικά καλώδια (με θωράκιση κλπ).
Προσπαθώ όπως καταλαβαίνεις να εκτιμήσω μια τάξη μεγέθους για το κόστος της εγκατάστασης και των υλικών αν για παράδειγμα βάλω:

1.πιάτο gibertini 1m
2.καλό δορυφορικό καλώδιο commscope
3.καλής ποιότητας LNB (π.χ. MTI Highline)

Μάνο δέν σε έχω ξεχάσει..προσπαθώ να βρώ το σωστό timming για να σου απαντήσω...πάντως άν επιλέξεις τα 1,2,3 εγγυημένα 100% δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα με την Nova!.

Architech

Serafeim Karakostas
25-06-2011, 18:51
Το ερώτημα μου είναι για την παραπάνω εγκατάσταση, είναι πρόβλημα ότι οι δέκτες της nova δεν υποστηρίζουν diseqc ή αφού το καλώδιο για τον Eurobird 9A (9E) θα συνδεθεί με κάποιο άλλο HD δέκτη της αγοράς δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα??
Δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Βρίσκομαι Ηράκλειο Κρήτης.Αν τυχαίνει να είναι κάποιος από Κρήτη και ειδικά Ηράκλειο και έχει στοχεύσει προς Eurobird 9A (9E) ας με πληροφορήσει με πόσο μεγάλο πιάτο έχει απροβλημάτιστη λήψη.Με 1 μέτρο γνωρίζει κάποιος αν είμαι εντάξει?
Με ένα μέτρο είσαι άρχοντας.

Architech
25-06-2011, 18:52
Να πώ και εγώ μια ενδιαφέρων ίσως υλοποίηση?

Αν σε μια πολυκατοικία με 3-10 διαμερίσματα , ένα διαμέρισμα βάλει το master HD δέκτη της Nova και το RF καλώδιο της Nova για σύνδεση με τον δεύτερο δέκτη αντίς να το δώσει στο δεύτερο δέκτη-διαμέρισμα το περάσει σε RF modulator και το δώσει σε όλη την πολυκατοικία σαν κανάλι μήπως όλα τα διαμερίσματα με την αγορά ενός απλού HD δέκτη έχουν πρόσβαση στις υπηρεσίες της δηλ. ο κύριως δέκτης σαν s**ver και οι υπόλοιποι σαν cli**t?...

To έχει σκεφτεί κανείς?

Architech
25-06-2011, 18:55
Βλέπω ότι μάλλον σας έβαλα πολύ δύσκολα παιδιά...Αλλά πραγματικά δεν μπορούσα να τα πω πιο απλά,ίσως να μην ήταν κατανοητό πως είναι η εγκατάσταση!

Τουλάχιστον μήπως ξέρει κανείς να μου απαντήσει στο δεύτερο ερώτημα μου?
Το δεύτερο ερώτημα είναι: Έστω ότι έχω την ακόλουθη εγκατάσταση:

Έχω στοχεύσει στον Hotbird 13E για τη nova με ένα τετραπλό LNB (για multiview) και δίπλα έχω ένα ακόμα παράκεντρο LNB (π.χ.διπλό) στον Eurobird 9A (9E).
Τα καλώδια που κατεβαίνουν από το παράκεντρο LNB που κοιτάει στον Eurobird 9A (9E) θα συνδεθούν με κάποιο HD δέκτη της αγοράς (ανεξάρτητα από τους δέκτες της nova).

Ευχαριστώ θερμά!

Μάνος.

Μάνο πρίν μερικά χρόνια με Gibertini 1m κέτρο 13Ε και παράκεντρα 9Ε κανένα πρόβλημα ακόμα και σε τρελή βροχή και δυνατούς ανέμους...εγγυημένα 100%

Από Ηράκλειο Κρήτης Architech

nocarder
25-06-2011, 19:06
Φίλε nocarder,

Σε ευχαριστώ θερμά για τον κόπο σου να με διαφωτίσεις όσο καλύτερα μπορούσες.Άργησα να απαντήσω καθώς μίλησα και με το μηχανικό μου να δω τι εγκατάσταση ακριβώς έχω.Λοιπόν:

Μάλλον σε αυτή την περίπτωση πρέπει να βρίσκομαι αλλά όχι απόλυτα και θα εξηγήσω αμέσως αφού πω πως είναι η καλωδίωση στο σπίτι μου.Λοιπόν έχουμε και λέμε:

Συνολικά στο σπίτι υπάρχουν απ'οσο βλέπω 7 ανεξάρτητα δορυφορικά καλώδια και άλλα 7 φθηνά επίγεια.Σε 7 σημεία του σπιτιού υπάρχουν από 2 διπλά μπριζάκια σε κάθε σημείο (συνολικά δηλαδή υπάρχουν 14 διπλά μπριζάκια σε ολόκληρο το σπίτι).Και τα 14 είναι τερματικά,δεν μοιράζεται κάτι.

Τώρα ας επικεντρωθούμε σε ένα οποιοδήποτε από τα 7 σημεία του σπιτιού.Σε κάθε τέτοιο σημείο όπως προείπα υπάρχουν 2 διπλά μπριζάκια.Σε καθένα από αυτά τα δυο διπλά μπριζάκια καταλήγει 1 ανεξάρτητο καλώδιο.Πιο συγκεκριμένα στο ένα από τα δυο διπλά μπριζάκια καταλήγει 1 επίγειο (φτηνό,της πλάκας) καλώδιο και στο ακριβώς διπλανό διπλό μπριζάκι καταλήγει 1 δορυφορικό.

Επομένως νομίζω ότι όπως είναι τώρα δεν φτάνουν για να συνδεθούν δυο NovaBox HD PVR 865, ένας σε κάποιο από τα 7 σημεία και ένας σε κάποιο άλλο.

Αυτό που πρέπει να γίνει λοιπόν στην περίπτωση μου είναι να αντικατασταθεί το φθηνό επίγειο καλώδιο που έχει μπει στο ένα από τα δυο διπλά μπριζάκια σε κάθε σημείο,ώστε να μπορούν χρησιμοποιηθούν έτσι 2 ανεξάρτητα δορυφορικά καλώδια σε κάθε σημείο?
Είναι έτσι ρε παιδιά,τα λέω καλά?Δεν τα ξέρω κι εγώ καλά,προσπαθώ να τα μάθω σιγά σιγά.
Επίσης ένα ακόμα ερώτημα που έχω είναι:Αν στην παρούσα εγκατάσταση για multiview με δυο PVR 865, όπως έχω περιγράψει σε προηγούμενο post με τετραπλό LNB κλπ όπως έχουμε πει,θέλω να προσθέσω ένα ακόμα παράκεντρο LNB (π.χ. διπλό LNB) για να πιάσω τον Eurobird 9A (9 E) και τα π.χ 2 ανεξάρτητα καλώδια που θα έρθουν να συνδεθούν προφανώς με άλλο δέκτη της αγοράς ανεξάρτητα από τη nova.Είναι ΟΚ η παραπάνω δομή?
Έχει καμμιά σχέση το γεγονός ότι οι δέκτες της nova δεν υποστηρίζουν diseqc (τουλάχιστον προς το παρόν) αφού τη λήψη του Eurobird 9A (9 E) από το παράκεντρο LNB θα την κάνω με άλλο δέκτη της αγοράς?Προφανώς θα κατέβουν χωριστά καλώδια από το παράκεντρο LNB που θα στοχεύει στον Eurobird 9A (9 E), ανεξάρτητα από τα 4 καλώδια για τη nova.
Επίσης ειδικά αν είναι κάποιος από Ηράκλειο Κρήτης που βρίσκομαι,με 1m πιάτο λογικά θα είμαι ΟΚ για τα παραπάνω?

Ξέρω ότι θα είναι αρκετά κουραστική ίσως η περιγραφή μου,αλλά νομίζω αν δεν τα έλεγα τόσο αναλυτικά ίσως δεν γινόταν κατανοητό πως είναι η καλωδίωση!Πραγματικά ελπίζω να κατάφερα να τα εκφράσω σωστά!Για ότι δεν έχω διατυπώσει με σαφήνεια ενδεχομένως πείτε μου!

Φιλικά,

Μάνος.

Το αν το καλώδιο είναι φτηνό ή ακριβό δεν πρέπει να σε απασχολεί και τόσο. Βέβαια αν υπάρχει η δυνατότητα αντικατάστασής του, φυσικά θα είναι καλύτερα να το αλλάξεις.

Σε κάθε περίπτωση όμως, έχοντας 2 καλώδια σε κάθε σημείο, μπορείς να έχεις το PVR σε όποιο σημείο θες, με τα 2 tuners ενεργά, αλλά για multiview χρειάζεσαι άλλο ένα καλώδιο για να συνδέσεις τους 2 δέκτες μεταξύ τους.

Αν μπορείς κάνε άλλη μια ερώτηση στο μηχανικό, αν οι σωλήνες που είναι περασμένα τα καλώδια χωράνε να περάσεις άλλο ένα. Αν χωράει έχεις λύσει το πρόβλημα σου.

keraki
25-06-2011, 19:10
Ευχαριστώ θερμά τους φίλους Serafeim Karakostas και τον πατριώτη μου φίλο Architech!

Επομένως με ένα gibertini του ενός μέτρου με κέντρο 13E και παράκεντρα 9Ε είμαι μια χαρά!Επίσης δεν θα έχω πρόβλημα με το θέμα μη υποστήριξης diseqc από τους δέκτες της nova αφού τον 9Ε θα τον λάβω με ξεχωριστό καλώδιο σε άλλο HD δέκτη της αγοράς.

Όσον αφορά την ιδέα που ανέφερες φίλε Architech δεν γνωρίζω,απλά παιδιά από εδώ ανέφεραν σε προηγούμενο post ότι,τουλάχιστον προς το παρόν το multiview της nova θα δουλεύει μόνο με δυο δέκτες (HD PVR 865 + HD 831 ή HD PVR 865 + HD PVR 865).Τώρα τι είδους περιορισμούς έχουνε βάλει (ή ενδεχομένως δεν έχουνε βάλει...) για να μη γίνετε η ιδέα που ανέφερες δεν ξέρω καθόλου!

Ευχαριστώ θερμά παιδιά,μου λύσατε τα δυο βασικά μου ερωτήματα,μου μένει τώρα το θέμα της εσωτερικής καλωδίωσης του σπιτιού μου,όπως το έχω περιγράψει λίγα post πιο πάνω!Αν έχετε κάποια ιδέα μου λέτε,αλλιώς δεν πειράζει θα μιλήσω κατευθείαν με τον εγκαταστάτη.

Μάνο δέν σε έχω ξεχάσει..προσπαθώ να βρώ το σωστό timming για να σου απαντήσω...πάντως άν επιλέξεις τα 1,2,3 εγγυημένα 100% δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα με την Nova!.

Architech

Φίλε Architech σε ευχαριστώ και πάλι θερμά!Μην αγχώνεσαι,εγώ σου είμαι ευγνώμων για την πολύτιμη βοήθεια και το χρόνο σου!

Μάνος.

Architech
25-06-2011, 19:19
Φίλε nocarder,

Φιλικά,

Μάνος.

Επειδή είσαι πεισματάρης...όπως και εγώ!...σύντομα θα έχεις τις απαντήσεις που ψάχνεις απο επώνυμο μαγαζί της περιοχής μας ελπίζω μόνο να έχεις διατυπώσει σωστά όλα τα παραπάνω!

keraki
25-06-2011, 19:21
Το αν το καλώδιο είναι φτηνό ή ακριβό δεν πρέπει να σε απασχολεί και τόσο. Βέβαια αν υπάρχει η δυνατότητα αντικατάστασής του, φυσικά θα είναι καλύτερα να το αλλάξεις.

Σε κάθε περίπτωση όμως, έχοντας 2 καλώδια σε κάθε σημείο, μπορείς να έχεις το PVR σε όποιο σημείο θες, με τα 2 tuners ενεργά, αλλά για multiview χρειάζεσαι άλλο ένα καλώδιο για να συνδέσεις τους 2 δέκτες μεταξύ τους.

Αν μπορείς κάνε άλλη μια ερώτηση στο μηχανικό, αν οι σωλήνες που είναι περασμένα τα καλώδια χωράνε να περάσεις άλλο ένα. Αν χωράει έχεις λύσει το πρόβλημα σου.

Φίλε nocarder,

Ευχαριστώ θερμά κι εσένα για τις πολύτιμες συμβουλές σου!Δεν ξέρω αν κατάλαβες καλά,όπως στα περιγράφω πιο πάνω,το θέμα είναι ότι έχω μεν 2 ανεξάρτητα καλώδια σε κάθε σημείο,αλλά το ένα από αυτά είναι επίγειο καλώδιο,δεν είναι δορυφορικό!!Είναι το απλό άσπρο επίγειο καλώδιο!!

Επομένως νομίζω ότι το ένα επίγειο θα πρέπει να το αλλάξω και να περάσω δορυφορικό και τότε θα μπορώ όπως λες να έχω τον HD PVR 865 με τα 2 tuners ενεργά και μένει φυσικά το ζήτημα για το τρίτο καλώδιο που θα συνδέει τους δέκτες μεταξύ τους.
Τι πιστεύεις κι εσύ δεν θα πρέπει το το αλλάξω το ένα επίγειο??

Θα ρωτήσω αυτό που λες,αν χωράνε οι σωλήνες να περαστεί ακόμα ένα καλώδιο για τη σύνδεση των 2 δεκτών μεταξύ τους.Αυτό θα πρέπει να γίνει και στα 7 σημεία στην περίπτωση που θέλω να έχω τους 2 δέκτες σε οποιοδήποτε από τα σημεία του σπιτιού όπου έχω μπριζάκια...Σωστά?!

Θα κάνω ακόμα κάποιες ερωτήσεις λοιπόν...

Ευχαριστώ και πάλι!

Μάνος.

keraki
25-06-2011, 19:31
Επειδή είσαι πεισματάρης...όπως και εγώ!...σύντομα θα έχεις τις απαντήσεις που ψάχνεις απο επώνυμο μαγαζί της περιοχής μας ελπίζω μόνο να έχεις διατυπώσει σωστά όλα τα παραπάνω!

Έλα φίλε Architech,

Δεν είμαι καθόλου ειδικός στο θέμα δορυφορικών όπως θα έχεις καταλάβει πολύ καλά,απλά προσπαθώ να καταλάβω πως θα δουλέψουν κάποια πράγματα! Ελπίζω να τα έχω διατυπώσει σωστά, τώρα δεν πέρνω και όρκο!!

Συνάδελφε και πατριώτη Architech, έχεις ή δουλεύεις σε μαγαζί με δορυφορικά είδη και εγκαταστάσεις?Αν είναι πες μου...!

Μάνος.

Architech
25-06-2011, 20:55
Έλα φίλε Architech,

Δεν είμαι καθόλου ειδικός στο θέμα δορυφορικών όπως θα έχεις καταλάβει πολύ καλά,απλά προσπαθώ να καταλάβω πως θα δουλέψουν κάποια πράγματα! Ελπίζω να τα έχω διατυπώσει σωστά, τώρα δεν πέρνω και όρκο!!

Συνάδελφε και πατριώτη Architech, έχεις ή δουλεύεις σε μαγαζί με δορυφορικά είδη και εγκαταστάσεις?Αν είναι πες μου...!

Μάνος.

Μάνο δέν έχω , ούτε δουλεύω σε μαγαζί με δορυφορικά όμως λόγου τής πολυετής ενασχόλησής μου με αυτά , έχουν δημιουργηθεί αρκετές φιλίες με τους επαγγελματίες της περιοχής...(όπως αντίστοιχα συμβαίνει και στο forum αυτό) συγκεκριμένα το ποστ σου έγινε forward σε φίλο επιχειρηματία όπου σήμερα-αύριο (αν και εκτός ωραρίου καταστημάτων) θα μου απαντήσει για την περίπτωσή σου και χωρίς καμοία δέσμευση φυσικά!.
Αν και απο ότι μου είπε τηλ. η λύση είναι μπροστά σου και είναι και απλή!...
Δείξε λίγο υπομονή!...

Architech

Architech
26-06-2011, 17:14
Φίλε nocarder,

Φιλικά,

Μάνος.

Μάνο οι λύσεις σου είναι οι εξείς:

Υλοποίηση Α Μεσοτοιχίας:
Αν τα δυο δωμάτια τα χωρίζει τοίχος στην ουσία δηλ το ένα δωμάτιο είναι πίσω απο το άλλο , αλλάζεις τα απλά καλώδια που πηγαίνουν στα ένα απο τα δύο μπριζάκια με δορυφορικά κάνεις έπειτα ένα ξετρύπι απο την μεσοτοιχία , απο την πλάτη του ενούς κουτιού στην πλάτη του άλλου όπου ρίχνεις ενα rf καλώδιο για την επικοινωνία των δύο δεκτών και τέλος , είσαι έτοιμος!...να αναφέρω ότι όσον αφορά το "ξετρύπι" έχει υλοποιηθεί και στην δική μου περίπτωση αλλά αντί rf καλώδιο έχει περαστεί το λευκό πλακέ HDMI της Atlona για να πέρνει σήμα-εικόνα η tv του υπνοδωματίου απο το δορυφορικό δέκτη του σαλονιού , και ο τηλεχειρισμός με τα γνωστά gadgets του εμποριου , μια υλοποίηση πολύ διακριτική και που δύσκολα κάποιος παρατηρεί την όλη τροποποίηση.
Η Υλοποίηση Α είναι και η πιο δαπανηρή μιας και ο κάθε ηλεκτρολόγος χρεώνει απο 5-8 euro το μέτρο περαστικά , χώρια το κόστος του καλωδίου και την πιθανή αλλαγή των μπριζών(4) σε Sat/RF/FM (αν σε ενδιαφέρει η Digea)...οπότε βάση των μέτρων σου μπορείς να βγάλεις ένα πρόχειρο κόστος , όμως είναι και η πιο νοικοκυρεμένη υλοποίηση και χωρίς κανένα περιορισμό στο Multiview.

Υλοποίηση Β χρήση υπάρχον εξοπλισμού με περιορισμούς:
Στην περίπτωση αυτή χρεισιμοποιείς ότι έχεις δηλ.
Σε κάθε δωμάτιο την μία τερματική μπρίζα με το δορυφορικό καλώδιο για το ένα απο τα δύο Tuner του κάθε δέκτη την άλλη μπρίζα με το απλό καλώδιο της τηλεόρασης αντί να το αλλάζεις με δορυφορικό και σου στοιχίσει ο κούκος αηδόνι την εκμεταλεύεσαι για την σύνδεση των δυο δεκτών απλά γεφυρώνοντας απο την ταράτσα σου ή όπου καταλήγουν τα καλώδια του σπιτιού σου τις δύο μπρίζες-καλώδια και έτσι έχεις την επικοινωνία των δύο δεκτών(απο τι στιγμή που οι μπρίζες είναι τερματικές) και έτσι έχεις την θέαση της NOVA HD σε δύο δωμάτια χωρίς όμως την ταυτόχρονη παρακολούθηση και εγγραφή απο τον ίδιο δέκτη παραμόνο ενναλακτικά είτε απο τον ένα είτε απο τον αλλο δέκτη αλλά χωρίς να δώσεις ούτε ένα ευρό και χωρίς να κάνεις το σπίτι σου κόσκινο!.Σε αυτή την περίπτωση ίσως θα πρέπει να αλλαχτούν τα (2) δυο μονο μπριζάκια σε SAt/RF/FM

Υλοποίηση Γ χρήση υπάρχον εξοπλισμού με μικρές τροποποιήσεις , χωρίς περιορισμούς:
Στην περίπτωση αυτή χρεισιμοποιείς ότι έχεις δηλ. την υλοποίση Β
και απλά ρίχνεις δύο εξωτερικά καλώδια επιπλέον , ένα για τον κάθε δέκτη ένα για κάθε δεύτερο tuner και είσαι κομπλέ με μικρές τροποποιήσεις και κόστος!

Αυτές είναι οι μόνες λύσεις σου Μάνο...διαλέγεις ανάλογα το πορτοφόλι σου και την όρεξη για μεραμέτια...άν και προσωπικά θα σε συμβούλευα να περίμενες να κατασταλάξει το τοπίο σχετικά με NOVA-OTE σίγουρα θα βγείς κερδισμένος άν δείξεις την κατάλληλη αρετή , έπειτα περίμενες τόσο καιρό για μερικούς μήνες ακόμα δεν χάλασε και ο κόσμος

Architech

Υ.Γ:Δεδομένου την δυσκολία των εποχών ο φίλος-επιχειρηματίας προτείνει την υλοποίηση Β μιας και δεν έχει κάποιο σημαντικό κόστος και πολύ σπάνια θα χρειαστείς να γράφεις και να παρακολουθείς ταυτόχρονα απο τον ίδιο δέκτη απο την στιγμή που θα έχεις ένα δεύτερο για να το κάνει αυτό!

keraki
30-06-2011, 20:54
Φίλε Architech,

Σε υπερευχαριστώ για την υπερπλήρη πρόταση σου και ανάλυση!!Δεν σε έχω ξεχάσει καθόλου,απλά μελετάω τα όσα μου πρότεινες σε συνδιασμό με όσα συζήτησα με τα παιδιά που ήρθαν χθες σπίτι μου από το μαγαζί στην κατηφόρα στη Στρυμώνος (δεν ξέρω αν θα πρέπει να αναφέρω εδώ το όνομα του,το συγκεκριμένο μαγαζί μου το είχες προτείνει κι εσύ παλιότερα,επομένως θα κατάλαβες για ποιο μιλάω).

Ένα από αυτά που με προβλημάτισαν και δεν το ξεκαθάρισα και από τις λύσεις που μου πρότεινες εσύ είναι το εξής:
Φυσικά και με ενδιαφέρει η Digea (να δούμε αν θα έρθει τελικά τον Οκτώβριο),οπότε αν αλλαχθούν οι μπρίζες σε κάθε σημείο με Sat/RF/FM,δεν έχω καταλάβει πως θα έχω και επίγειο σήμα,αφού όπως ανέφερα,σε κάθε μπρίζα καταλήγει από ένα καλώδιο (στην μια επίγειο στην άλλη δορυφορικό).Δεν θα χρειαζόταν ένα τρίτο καλώδιο για το επίγειο σήμα??? Αλλιώς πως θα γίνει,θα περάσει μέσα από ένα από τα δυο καλώδια που υπάρχουν το επίγειο σήμα?? Θα περάσει ταυτόχρονα με το δορυφορικό??? !!!
Αρκούν δηλαδή τα δυο καλώδια (ένα σε κάθε μπρίζα) και αλλαγή των μπριζών σε Sat/RF/FM για να έχω και επίγειο σήμα (για Digea)??

Επίσης κάτι που με προβλημάτισε από τα παιδιά που ήρθαν είναι ότι όπως μου ανέφεραν δεν υπάρχει πρόβλημα που στο ένα από τα δυο μπριζάκια περνάει επίγειο φθηνό καλώδιο.Μου λένε πως μια χαρά περνάει και από το φθηνό επίγειο το δορυφορικό σήμα και πως τις όποιες απώλειες δεν τις βλέπω εγώ στο δέκτη...
Δεν είμαι ειδικός όπως το έχω τονίσει αλλά ψάχνομαι και προσπαθώ να καταλάβω σιγά σιγά πως δουλεύουν τα πράγματα,αλλά έχω κάποιες αμφιβολίες για το αν κάνει το απλό επίγειο καλώδιο που υπάρχει τώρα για δορυφορικό σήμα...Τι γνώμη έχεις φίλε Architech?

Επίσης να σε ρωτήσω σκεφτόμουν ίσως για κάποιο συνδιασμό των Α και Β που αναφέρεις.Δηλαδή αν ενδεχομένως όπως ανέφερε πιο πάνω και ο φίλος nocarder,να περαστεί αν είναι δυνατόν κάποιο επιπλέον καλώδιο rf,ώστε σε κάθε σημείο του σπιτιού,να καταλήγουν 2 δορυφορικά καλώδια και ένα rf (δηλαδή στο ένα από τα δυο καλώδια να περαστεί μαζί και ένα καλώδιο rf)
Έτσι δεν θα γλιτώσω τρυπήματα στους τοίχους για το rf?

Η ιδέα είναι (όπως νομίζω με κατάλαβες στην υλοποίηση Α που ανέφερες), να μπορώ σε οποιαδήποτε από τις 7 θέσεις του σπιτιού απλά μεταφέρωντας έναν από τους δυο δέκτες που μετέχουν στο multiview,να βλέπω (και να δουλεύει το multiview φυσικά, δηλαδή να παραμένουν δεμένοι μέσω rf,όπως πρέπει, οι δυο δέκτες)
Αν το κόστος είναι πολύ μεγάλο για να γίνει και στα 7 σημεία θα κοιτούσα να γίνει ενδεχομένως σε λιγότερα σημεία,τουλάχιστον για αρχή...θα δούμε
Όσον αφορά τα (2 ενδεχομένως) καλώδια από το παράκεντρο LNB αυτά θα έρθουν υποχρεωτικά χύμα φίλε Architech??
Είναι κι άλλες παρατηρήσεις μου και απορίες μου που θα θελα να σου πω,αλλά ας μην τα βάλω κάτω όλα μαζί...μπορεί να μην τα διατυπώσω σωστά!
Όπως και να έχει σε υπερευχαριστώ για τον κόπο σου για την ανάλυση σου!!

Φιλικά,

Μάνος.

keraki
30-06-2011, 21:05
Να σημειώσω επίσης ότι μόλις είδα ότι τα σχετικά με την υπηρεσία multiview αναρτήθηκαν στην ιστοσελίδα της nova, εδώ:

http://www.nova.gr/el-gr/nova/2066-.cmt?

Επίσης απ'οτι βλέπω στο συμβόλαιο που έχει σε pdf στη σελίδα της η nova,δεν την έχουν προσθέσει ακόμα την υπηρεσία μέσα στο συμβόλαιο.

Μάνος.

tsiouficto
02-07-2011, 00:41
Τα 9.90€ αφορούν για HD και στις δύο τηλεοράσεις ή μόνο στην μία? Το ρωτάω αυτό, διότι στο Sky για παράδειγμα, χρεώνουν το HD ξεχωριστά για κάθε τηλεόραση. Το γνωρίζει κανείς αυτό?

Υ.Γ.: Τραγικό που ακόμα και σε αυτό το φυλλάδιο διαφημίζουν την περήφημη υπηρεσία Nova Plus. Πάλι καλά που δεν μας λένε και για την υπηρεσία Nova Remote Control που σου δίνει την δυνατότητα να αλλάζεις κανάλια από τον καναπέ.

keraki
02-07-2011, 02:23
Τα 9.90€ αφορούν για HD και στις δύο τηλεοράσεις ή μόνο στην μία? Το ρωτάω αυτό, διότι στο Sky για παράδειγμα, χρεώνουν το HD ξεχωριστά για κάθε τηλεόραση. Το γνωρίζει κανείς αυτό?

Υ.Γ.: Τραγικό που ακόμα και σε αυτό το φυλλάδιο διαφημίζουν την περήφημη υπηρεσία Nova Plus. Πάλι καλά που δεν μας λένε και για την υπηρεσία Nova Remote Control που σου δίνει την δυνατότητα να αλλάζεις κανάλια από τον καναπέ.

Φίλε tsiouficto,

Απ'ότι είχα ρωτήσει,με 9,90 ευρώ/μήνα έχεις ανεξάρτητη θέαση σε δυο τηλεοράσεις και HD ΚΑΙ στις δυο τηλεοράσεις.Φυσικά πριν προβώ σε αγορά θα το τεκμηριώσω εκ νέου και θα αναφέρω στο παρόν post.
Όσον για την "υπηρεσία Nova plus" και το ότι τονίζουν πως είναι δωρεάν είναι πραγματικά τραγικό,συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...
Δυστυχώς φαντάζομαι ποντάρουν σε ανθρώπους που δεν έχουν καν ιδέα και τους πλασάρουν ότι και καλά τους δίνουν δωρο μια υπηρεσία...που έχει κάθε PVR δέκτης!

tsiouficto
02-07-2011, 03:08
Αν όντως ισχύει το 9.90€ και για τις δύο, τότε είναι ίσως η πρώτη φορά στην ιστορία της Νόβα όπου μιλάμε για μία πραγματικά καλή τιμή. Από την άλλη όμως, για έναν παλιό συνδρομητή είναι λίγο απαγορευτικό να μπει στην διαδικασία να δώσει 240€ (ή 300€) για να αλλάξει αποκωδικοποιητές συν τον τεχνικό, δηλαδή κάνα 400άρι περίπου.

Μία απορία επειδή στα τεχνικά είμαι λίγο άσχετος... εγώ που έχω το παλιό multiview (ή PVR), θα χρειαστεί να κάνω και αλλαγές και στο πιάτο; Θα έχω δηλαδή και άλλα έξοδα σε υλικά, εκτός από τους αποκωδικοποιητές;

keraki
02-07-2011, 03:36
Αν όντως ισχύει το 9.90€ και για τις δύο, τότε είναι ίσως η πρώτη φορά στην ιστορία της Νόβα όπου μιλάμε για μία πραγματικά καλή τιμή. Από την άλλη όμως, για έναν παλιό συνδρομητή είναι λίγο απαγορευτικό να μπει στην διαδικασία να δώσει 240€ (ή 300€) για να αλλάξει αποκωδικοποιητές συν τον τεχνικό, δηλαδή κάνα 400άρι περίπου.

Μία απορία επειδή στα τεχνικά είμαι λίγο άσχετος... εγώ που έχω το παλιό multiview (ή PVR), θα χρειαστεί να κάνω και αλλαγές και στο πιάτο; Θα έχω δηλαδή και άλλα έξοδα σε υλικά, εκτός από τους αποκωδικοποιητές;

Φίλε tsiouficto,

Όπως έχει αναφερθεί σε προηγούμενα post και από εμένα και από άλλους συναδέλφους,και επίσης αναρτήθηκε πρόσφατα στην ιστοσελίδα της nova που παραθέτω λίγα post πιο πριν,το multiview δουλεύει με έναν από τους παρακάτω δυο συνδιασμούς δεκτών:

1.NovaBox HD PVR 865 + NovaBox HD PVR 865
2.NovaBox HD PVR 865 + NovaBox HD 831

Για να κάνεις multiview απ'ότι μου είχαν πει χρεώνουν τους δέκτες ως εξής:

NovaBox HD PVR 865 : 149 ευρώ
NovaBox HD 831 : 89 ευρώ

Άρα:
Κόστος για την περίπτωση 1 είναι 298 ευρώ (149 + 149 = 298 ευρώ)
Κόστος για την περίπτωση 2 είναι 238 ευρώ (149 + 89 = 238 ευρώ)

Όσον αφορά το κόστος της εγκατάστασης,αν επιλέξεις να στην κάνει εξουσιοδοτημένος τεχνικός της nova το κόστος της είναι 130 ευρώ.

Στην περίπτωση 1 ο ένας από τους δυο 865 επιλέγετε ως κύριος δέκτης (master) και ο άλλος ως slave.
Στην περίπτωση 2 ο NovaBox HD PVR 865 είναι υποχρεωτικά ο master.

Χωρίς να μου το έχουν πει νομίζω ότι λογικά αν διακόψεις το multiview κάποια στιγμή θα έχεις εικόνα μόνο από τον master δέκτη.

Όποιο συνδιασμό δεκτών και να επιλέξεις θα χρειαστείς τετραπλό LNB (quad LNB) αφού:
Στην περίπτωση 1 ο κάθε NovaBox HD PVR 865 έχει δυο tuners,και άρα θέλει δυο καλώδια,άρα συνολικά 4 καλώδια πρέπει να κατέβουν και για τους δυο NovaBox HD PVR 865.

Στην περίπτωση 2 ο μεν NovaBox HD PVR 865 θέλει 2 καλώδια + 1 καλώδιο για τον NovaBox HD 831 (ο οποίος έχει ένα tuner) : σύνολο 3 καλώδια.

Εσύ λογικά πρέπει να έχεις τον Panasat PVR 3001 (ο παλιός PVR της nova που δεν ήταν HD) ο οποίος απ' όσα έχουν αναφέρει τα παιδιά έχει 3 tuner και άρα θέλει 3 καλώδια να κατεβάσεις,επομένως τετραπλό LNB.

Επομένως εφόσον στη δικιά σου περίπτωση έχεις τετραπλό LNB το οποίο στοχεύει στον Hotbird 13E (στη nova) είσαι OK νομίζω από πλευράς πιάτου και καλωδίων που έχουν τραβηχτεί.

Αυτό που επιπλέον χρειάζεται στο multiview,είναι οι 2 δέκτες να είναι μεταξύ τους δεμένοι μέσω των RF θυρών τους.

Επίσης απ'οτι είπαν τα παιδιά πιο πάνω η 12μηνη δέσμευση είναι μόνο για μια θέαση (μπορείς ενδιάμεσα να διακόψεις την υπηρεσία multiview ή την υπηρεσία HD ή και τις δυο) αλλά μόλις κάνω το δικό μου και το σιγουρέψω θα το πω με βεβαιότητα.

Το κόστος είναι 7,50 ευρώ το μήνα αν βάλεις μόνο multiview ενώ αν συνδιάσεις υπηρεσία multiview + υπηρεσία HD έχεις ανεξάρτητη θέαση σε δυο τηλεοράσεις + HD και στις δυο τηλεοράσεις με 9.90 ευρώ το μήνα + φυσικά το κόστος του βασικού πακέτου που έχεις.

Νομίζω συγκεντρωτικά λοιπόν ότι πέρα από το κόστος των δεκτών + εγκατάσταση είσαι γενικά έτοιμος.

Ελπίζω να σε βοήθησα γενικώς,όπως θα είδες κι εγώ ρωτάω και ψάχνομαι για διάφορα τεχνικά ζητήματα αναφορικά με την υπάρχουσα καλωδίωση στο σπίτι μου.

Όντως είναι λογική τιμή σαν υπηρεσία αλλά το κόστος των δεκτών + εγκατάσταση είναι κάπως...Είχα ρωτήσει εδώ μήπως ξέρει κανείς αν γίνονται τίποτα δώσεις μέσω πιστωτικής για την αγορά των δεκτών.

Φιλικά,

Μάνος.

Υ.Γ. Καλό θα ήταν μόλις φιξαριστούν τα σχετικά με το multiview να έμπαιναν σε έναν πίνακα στην αρχή του thread ίσως ώστε να υπάρχουν κάπου συγκεντρωμένα.

tsiouficto
02-07-2011, 03:53
Ευχαριστώ πολύ για το νήμα που κάθησες και έγραψες στις 3:30 το βράδυ. Είναι δελεαστικά τα 9.90€, αλλά καθόλου τα 238+τεχνικός. Το καλό είναι ότι όπως είπες, δεν χρειάζομαι να κάνω αλλαγές στο πιάτο διότι ήδη έχω τα παλιό "PVR".

Ένα άλλο ερώτημα που υπάρχει είναι αν μπορούν οι δύο αποκωδικοποιητές να μπουν σε διαφορετικούς ορόφους. Με το παλιό σύστημα ήταν εύκολο, διότι ο δεύτερος ήταν συνδεδεμένος με απλό RF καλώδιο. Τώρα όμως που θέλει επικοινωνία μεταξύ των δεκτών με άλλα "κολπάκια" πόσο εφικτό θα είναι; Και επίσης, το σήμα που θα παίρνει ο slave, θα μπορώ να τον μοιράσω και σε άλλες τηλεοράσεις μέσω RF καλωδίου; Το ρωτάω αυτό, διότι αυτή τη στιγμή το μοιράζω σε όλα τα δωμάτια του σπιτιού. Μάλλον θα πρεπει να πάρω τηλέφωνο να ρωτήσω για αυτό, διότι από ότι έχω δει, κανείς ακόμα εδώ μέσα δεν έχει βάλει multiview.

keraki
02-07-2011, 04:04
Ευχαριστώ πολύ για το νήμα που κάθησες και έγραψες στις 3:30 το βράδυ. Είναι δελεαστικά τα 9.90€, αλλά καθόλου τα 238+τεχνικός. Το καλό είναι ότι όπως είπες, δεν χρειάζομαι να κάνω αλλαγές στο πιάτο διότι ήδη έχω τα παλιό "PVR".

Ένα άλλο ερώτημα που υπάρχει είναι αν μπορούν οι δύο αποκωδικοποιητές να μπουν σε διαφορετικούς ορόφους. Με το παλιό σύστημα ήταν εύκολο, διότι ο δεύτερος ήταν συνδεδεμένος με απλό RF καλώδιο. Τώρα όμως που θέλει επικοινωνία μεταξύ των δεκτών με άλλα "κολπάκια" πόσο εφικτό θα είναι; Και επίσης, το σήμα που θα παίρνει ο slave, θα μπορώ να τον μοιράσω και σε άλλες τηλεοράσεις μέσω RF καλωδίου; Το ρωτάω αυτό, διότι αυτή τη στιγμή το μοιράζω σε όλα τα δωμάτια του σπιτιού. Μάλλον θα πρεπει να πάρω τηλέφωνο να ρωτήσω για αυτό, διότι από ότι έχω δει, κανείς ακόμα εδώ μέσα δεν έχει βάλει multiview.

Αναφορικά με τις τιμές συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!

Οι δυο δέκτες θα πρέπει να είναι δεμένοι μεταξύ τους με rf καλώδιο απ'οτι έχω καταλάβει.Ο κάθε δέκτης στη συνέχεια θα τροφοδοτεί την εκάστοτε τηλεόραση ανεξάρτητα (π.χ. μέσω HDMI προκειμένου για HD,component,scart κλπ.)Επομένως νομίζω δεν υπάρχει διαφορά εδώ, με rf καλώδιο θα συνδέονται οι δέκτες όπως κατάλαβα.

Όσον αφορά το μοίρασμα (πάντα για το ίδιο κανάλι) από τον ένα από τους δυο δέκτες δεν ξέρω να σου απαντήσω.Ίσως να γίνεται με διάφορα remote senders (πάντα για το ίδιο κανάλι) που έχουν αναφέρει ότι κάνουν πολλοί ως τώρα,που έχουν ένα δέκτη.Δεν μας έχει αναφέρει κάποιος ως τώρα αν σε επίπεδο multiview έχει μοιράσει το σήμα ενός από τους δυο δέκτες με κάποιο remote sender...Εύστοχη η ερώτηση σου αλλά δεν γνωρίζω...ας μας πει κάποιος συνάδελφος που ξέρει περισσότερα σχετικά.

Φιλικά,

Μάνος.

keraki
05-07-2011, 02:47
Φίλε Architech,

Πρέπει να κάνω ακόμα μια παρέμβαση νομίζω σε όσα έχω αναφέρει ως τώρα γιατί ίσως κάτι δεν είχα καταλάβει σωστά αναφορικά με την καλωδίωση του σπιτιού μου.Τα πράγματα λοιπόν νομίζω ότι έχουν ως εξής:

Καταρχάς συνολικά στο σπίτι υπάρχουν από 2 διπλά μπριζάκια σε συνολικά 7 σημεία,δηλαδή 14 διπλά μπριζάκια σύνολο.Από τα 7 σημεία συνολικά στο σπίτι μου, τα 4 σημεία βρίσκονται στον πάνω όροφο και τα υπόλοιπα 3 σημεία βρίσκονται στον κάτω όροφο (το σπίτι είναι μεζονέτα).

Η λογική που έχουν μπει από δυο διπλά μπριζάκια σε κάθε σημείο του σπιτιού,όπως θα έχεις καταλάβει ήδη και θα δεις ξανά παρακάτω είναι για να έχεις από το ένα μπριζάκι επίγειο σήμα και από το άλλο δορυφορικό.Απ' οτι ανοίξαμε και με τα παιδιά που ήρθαν και είδαμε και στα 14 μπριζάκια έρχεται μαύρο καλώδιο (μάλλον δηλαδή και το επίγειο σήμα μεταφέρεται μέσα από δορυφορικό καλώδιο).
Λοιπόν καταρχάς υπάρχουν 7 καλώδια μαύρα (πρέπει να είναι δορυφορικά μάλλον) που έχουν μείνει αναμονές για να συνδεθούν σε LNB λογικά.Καθένα από τα 7 αυτά (δορυφορικά) καλώδια καταλήγει μάλλον στο ένα από τα δυο διπλά μπριζάκια που υπάρχουν στα 7 σημεία του σπιτιού χωρίς να παρεμβάλλεται από κάπου,δηλαδή τα 7 μπριζάκια που είναι για το δορυφορικό σήμα πρέπει να είναι τερματικά.

Το επίγειο σήμα έρχεται με ένα άσπρο απλό καλώδιο από την κεραία στην ταράτσα και μπαίνει σε ένα ενισχυτή TELEVES.Στη συνέχεια από την έξοδο του ενισχυτή βγαίνουν 4 απλά άσπρα καλώδια.Τα 2 από 4 πηγαίνουν σε 2 ισόγεια σπίτια και τα άλλα 2 άσπρα είναι για τους 2 ορόφους του σπιτιού μου (το σπίτι είναι μεζονέτα).
Επικεντρωνόμαστε τώρα λοιπόν στα 2 άσπρα καλώδια που πάνε για τους 2 ορόφους του σπιτιού μου.

Το ένα από τα 2 αυτά άσπρα απλά καλώδια που βγαίνουν από την έξοδο του ενισχυτή,έρχεται σε ένα κουτί που βρίσκεται ακριβώς από κάτω,μέσα στον τοίχο. Εκεί το άσπρο καλώδιο μπαίνει σε μια συσκευή (ίσως είναι splitter,διαχωριστής αλλά δεν γνωρίζω) από την οποία βγαίνουν 4 έξοδοι.Οι 4 αυτοί έξοδοι είναι μαύρα (δορυφορικά καλώδια μάλλον) το καθένα από τα οποία μαύρα καλώδια καταλήγει σε ένα από τα δυο διπλά μπριζάκια που υπάρχουν στα 4 σημεία στον πάνω όροφο του σπιτιού μου.
Αν έχω καταλάβει καλά δηλαδή το ένα από τα άσπρα καλώδια αφού βγουν από τον ενισχυτή "διαχωρίζεται" με τη συσκευή αυτή σε 4 μαύρα καλώδια,τα οποία στη συνέχεια καταλήγουν στο ένα από τα δυο διπλά μπριζάκια σε καθένα από τα 4 σημεία του σπιτιού στον πάνω όροφο.
Κάτι αντίστοιχο πρέπει να γίνεται και στον κάτω όροφο.Δηλαδή το άλλο άσπρο καλώδιο,αφού βγεί από τον ενισχυτή (ο ενισχυτής είναι στον πάνω όροφο) κατεβαίνει σε ένα αντίστοιχο κουτί στον κάτω όροφο.Εκεί πάλι μπαίνει σε ένα μηχανηματάκι και διαχωρίζεται σε 3 μαύρα καλώδια.Αυτά τα 3 μαύρα καλώδια στη συνέχεια καταλήγουν στο ένα από τα δυο διπλά μπριζάκια σε καθένα από τα 3 μέρη που υπάρχουν στον κάτω όροφο.

Δηλαδή εν ολίγοις βλέπω ότι μάλλον και στα 14 μπριζάκια πηγαίνουν μαύρα καλώδια.Επίσης ότι και τα 7 δορυφορικά καλώδια δεν παρεμβάλλονται πουθενά (κατεβαίνουν ατόφια από την αναμονή για τη σύνδεση με το LNB μέχρι και το κάθε μπριζάκι)

Από την άλλη το επίγειο άσπρο καλώδιο αφού έρθει από την κεραία στην ταράτσα μπαίνει στον ενισχυτή και στη συνέχεια από την έξοδο του ενισχυτή βγαίνει 1 άσπρο καλώδιο για τον κάτω όροφο και ένα άσπρο καλώδιο για τον πάνω όροφο.Σε κάθε όροφο το καλώδιο αυτό σπάει (με τη συσκευή που ανέφερα) σε 3 ή 4 μαύρα καλώδια τα οποία και καταλήγουν σε καθένα μπριζάκι.

Αυτό το τελευταίο μήπως σημαίνει ότι σε κάθε σημείο το ένα από τα δυο διπλά μπριζάκια που είναι για το επίγειο σήμα, δεν είναι τερματικό ???

Αλλάζει τραγικά ο σχεδιασμός που λέγαμε κατόπιν αυτών??

Φίλε Architech έτσι κι αλλιώς αύριο μάλλον θα πάω στον κύριο Ζαχαριουδάκη και θα μιλήσω μαζί του σχετικά οπότε αν δεν σου είναι εύκολο να μου απαντήσεις μη σε βάζω σε τρελό κόπο.Ήδη με έχεις βοηθήσει πάρα πάρα πολύ!!
Τυχόν διορθώσεις στα όσα έγραψα,λόγω της ώρας ενδεχομένως να κάνω!

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Φιλικά,

Μάνος.

danos
05-07-2011, 07:05

Χρειάζεται να περάσεις καλώδιο απο το πιάτο στο 2ο δέκτη απο την κενή έξοδο του λνβ το υπόλοιπο θα δουλέψει κανονικά αν θες και pvr στο 2o σημείο τότε 2 καλώδια θα αφαιρέσεις απο τον παλιο pvr τη μια γραμμή ....

danos
05-07-2011, 07:11
Φίλε Architech,

Πρέπει να κάνω ακόμα μια παρέμβαση νομίζω σε όσα έχω αναφέρει ως τώρα γιατί ίσως κάτι δεν είχα καταλάβει σωστά αναφορικά με την καλωδίωση του σπιτιού μου.Τα πράγματα λοιπόν νομίζω ότι έχουν ως εξής:

Καταρχάς συνολικά στο σπίτι υπάρχουν από 2 διπλά μπριζάκια σε συνολικά 7 σημεία,δηλαδή 14 διπλά μπριζάκια σύνολο.Από τα 7 σημεία συνολικά στο σπίτι μου, τα 4 σημεία βρίσκονται στον πάνω όροφο και τα υπόλοιπα 3 σημεία βρίσκονται στον κάτω όροφο (το σπίτι είναι μεζονέτα).

Φιλικά,

Μάνος.

μην τρελενεστε όλα γινοντε και μην σας πιάνουν κοτσο οι τεχνικοί του νοβα δουλεύει και με δίκτυο UTP το είδα, απο rf σε κακωδιο δικτυου και το ανάποδο,
ή στο καλώδιο της δορυφορικης που ερχετε απο το πιάτο με ανταπτορες μέχρι τον άλλο δέκτη χωρίς να τρέχουν καλώδια μέσα στο σπίτι !!!

lak100
09-07-2011, 12:59
παιδια το multiview αφου μπορει να δουλεψει και με utp μπορει να σουλεψει και με 30 μετρα καλωδιο utp η οχι γιατι τα 10 μετρα της nova ειναι λιγα

keraki
09-07-2011, 22:35
μην τρελενεστε όλα γινοντε και μην σας πιάνουν κοτσο οι τεχνικοί του νοβα δουλεύει και με δίκτυο UTP το είδα, απο rf σε κακωδιο δικτυου και το ανάποδο,
ή στο καλώδιο της δορυφορικης που ερχετε απο το πιάτο με ανταπτορες μέχρι τον άλλο δέκτη χωρίς να τρέχουν καλώδια μέσα στο σπίτι !!!

Φίλε danos,

Επειδή με καίει το θέμα,θα μπορούσες να αναφέρεις λίγο πιο αναλυτικά για να καταλάβουμε πως μπορεί να γίνει μέσω δικτύου UTP ή με τον άλλο τρόπο που αναφέρεις,η σύνδεση των δυο δεκτών μεταξύ τους στο multiview??

Επίσης να ρωτήσω κάτι ακόμα που με ενδιαφέρει:

Μπορεί το γεφύρωμα των δυο δεκτών που συμμετέχουν στο multiview,να γίνει περνώντας το καλώδιο μέσα από splitter ( διακλαδωτή)
Ο λόγος που χρειάζομαι το παραπάνω είναι γιατί θέλω οι δυο δέκτες να μπορούν να μετακινούνται σε διαφορετικά δωμάτια του σπιτιού μου,όπου έχω τηλεοράσεις.Ένα splitter θα μείωνε δραματικά τα απαιτούμενα καλώδια για γεφύρωμα.

Ανυπομονώ να ακούσω για τις εναλλακτικές λύσεις μέσω UTP που ίσως είναι ακόμα πιο κομψή σαν λύση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Μάνος.

danos
10-07-2011, 11:12
παιδια το multiview αφου μπορει να δουλεψει και με utp μπορει να σουλεψει και με 30 μετρα καλωδιο utp η οχι γιατι τα 10 μετρα της nova ειναι λιγα

Με κουλουρα RF (κεραιας) δουλεύει στα 100 μέτρα χωρίς πρόβλημα δοκιμασμένο με καλώδιο kavel χαλκο χαλκο

danos
10-07-2011, 11:19
Φίλε danos,

Επειδή με καίει το θέμα,θα μπορούσες να αναφέρεις λίγο πιο αναλυτικά για να καταλάβουμε πως μπορεί να γίνει μέσω δικτύου UTP ή με τον άλλο τρόπο που αναφέρεις,η σύνδεση των δυο δεκτών μεταξύ τους στο multiview??

Επίσης να ρωτήσω κάτι ακόμα που με ενδιαφέρει:

Μπορεί το γεφύρωμα των δυο δεκτών που συμμετέχουν στο multiview,να γίνει περνώντας το καλώδιο μέσα από splitter ( διακλαδωτή)
Ο λόγος που χρειάζομαι το παραπάνω είναι γιατί θέλω οι δυο δέκτες να μπορούν να μετακινούνται σε διαφορετικά δωμάτια του σπιτιού μου,όπου έχω τηλεοράσεις.Ένα splitter θα μείωνε δραματικά τα απαιτούμενα καλώδια για γεφύρωμα.

Ανυπομονώ να ακούσω για τις εναλλακτικές λύσεις μέσω UTP που ίσως είναι ακόμα πιο κομψή σαν λύση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Μάνος.

Το σωστο θα ήταν να μπορούσες να έχεις multiview σε 3 και 4 τηλεορασεις αλλα και με το splitter θα δουλέψει αλλα θα πρέπει να μετακινεις τον δέκτη απο δωμάτιο σε δωμάτιο

Με τα UTP υπάρχουν ανταπτορες RF σε UTP που χρησιμοποιουντε στις κάμερες παρακολουθήσης και το αντίστροφο με δυο ανταπτορες σε δομημενη καλωδιωση δουλεύει επίσης κανονικά !!!

ripper386
10-07-2011, 13:19
Να κάνω μια ερώτηση για ένα συνδυασμό που σκέφτομαι?
Έχω το δέκτη της NOVA τον SD που έδιναν μέχρι πέρσι και σε συνδυασμό με το 2play Forthnet είχα 20% έκπτωση και στα 2.
Εδώ και 1-2 μήνες έχω σταματήσει τη NOVA.
Αν αγοράσω ένα NOVA in a BOX με 99 ευρώ και δω για 4 μήνες το Cinema πακέτο που έχει τώρα σε προσφορά, μετά μπορώ να χρησιμοποίησω αυτό το δέκτη που είχε το box σαν τον ένα από τους 2 για το multiview από εκεί και πέρα διατηρώντας το προνόμιο του 20% έκπτωση?
Και η αρχική συνδρομή και το κουτί είναι αγορασμένα στο όνομα μου, που είναι ίδιο με αυτό του 2play της Forthnet.
Με αυτό τον τρόπο γλιτώνω τα 89 ευρώ του ενός αποκωδικοποιητή που θα έπρεπε να αγοράσω και δίνω μόνο 149 ευρώ για τον PVR, έχοντας δει και 4 μήνες Cinema με περίπου 25ευρώ/μήνα.
Έχει ρωτήσει ή έχει κάνει κανείς κάτι παρόμοιο?
Στη συνέχει το multiview θα το μοιράζομαι σα συνδρομή με τον αδερφό μου που μένει απο κάτω οπότε πάλι θα είναι πιο νορμάλ σαν τιμή.

keraki
10-07-2011, 20:59
Το σωστο θα ήταν να μπορούσες να έχεις multiview σε 3 και 4 τηλεορασεις αλλα και με το splitter θα δουλέψει αλλα θα πρέπει να μετακινεις τον δέκτη απο δωμάτιο σε δωμάτιο

Με τα UTP υπάρχουν ανταπτορες RF σε UTP που χρησιμοποιουντε στις κάμερες παρακολουθήσης και το αντίστροφο με δυο ανταπτορες σε δομημενη καλωδιωση δουλεύει επίσης κανονικά !!!

Φίλε danos,

Σωστά κατάλαβες,αυτή τη λογική σκέφτομαι,να υπάρχουν οι αναμονές για γεφύρωμα των δεκτών σε κάθε δωμάτιο και με αλλαγή δωματίου να μετακινώ τον εκάστοτε δέκτη από δωμάτιο σε δωμάτιο.Προς το παρόν δεν προβλέπεται multiview για παραπάνω από 2 θέσεις.

Ευχάριστο νέο που θα δουλέψει με το splitter, εξετάζω και τους 2 τρόπους που ακόμα αναφέρεις μήπως είναι πιο κομψοί σε υλοποίηση!

Όσον αφορά το θέμα με τη γεφύρωση των 2 δεκτών,μέσω UTP,η λύση που λες είναι να βάλεις αντάπτορες από RF σε UTP,και να περάσει μέσα από το υπάρχον καλώδιο τηλεφώνου ή από καλώδιο UTP (π.χ CAT 5) που πρέπει να ρίξω καινούργιο??

Τέλος λες όπου καταλήγει το UTP καλώδιο να βάλεις αντάπτορες από UTP σε RF και να καταλήξεις στον άλλο δέκτη.

Επίσης εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τον άλλο τρόπο που λες:

"με δυο ανταπτορες σε δομημενη καλωδιωση δουλεύει επίσης κανονικά !!!"

Πως ακριβώς το εννοείς ? Τι είδους αντάπτορες σε δομημένη καλωδίωση?

Ευχαριστώ θερμά και πάλι,

Μάνος.

keraki
10-07-2011, 21:05
Να κάνω μια ερώτηση για ένα συνδυασμό που σκέφτομαι?
Έχω το δέκτη της NOVA τον SD που έδιναν μέχρι πέρσι και σε συνδυασμό με το 2play Forthnet είχα 20% έκπτωση και στα 2.
Εδώ και 1-2 μήνες έχω σταματήσει τη NOVA.
Αν αγοράσω ένα NOVA in a BOX με 99 ευρώ και δω για 4 μήνες το Cinema πακέτο που έχει τώρα σε προσφορά, μετά μπορώ να χρησιμοποίησω αυτό το δέκτη που είχε το box σαν τον ένα από τους 2 για το multiview από εκεί και πέρα διατηρώντας το προνόμιο του 20% έκπτωση?
Και η αρχική συνδρομή και το κουτί είναι αγορασμένα στο όνομα μου, που είναι ίδιο με αυτό του 2play της Forthnet.
Με αυτό τον τρόπο γλιτώνω τα 89 ευρώ του ενός αποκωδικοποιητή που θα έπρεπε να αγοράσω και δίνω μόνο 149 ευρώ για τον PVR, έχοντας δει και 4 μήνες Cinema με περίπου 25ευρώ/μήνα.
Έχει ρωτήσει ή έχει κάνει κανείς κάτι παρόμοιο?
Στη συνέχει το multiview θα το μοιράζομαι σα συνδρομή με τον αδερφό μου που μένει απο κάτω οπότε πάλι θα είναι πιο νορμάλ σαν τιμή.

Φίλε ripper386,

Κι εγώ σκέφτομαι αυτό που λες,δηλαδή να εκμεταλλευτώ την προσφορά του nova in a box και δίνοντας 99 ευρώ να έχω cinema+value pack για 4 μήνες με 25 ευρώ περίπου το μήνα ουσιαστικά κι έτσι να έχω πάρει τον NovaBox HD 831 δωρεάν (γλιτώνοντας τα 89 ευρώ) και στη συνέχεια (ή και αμέσως μαζί με την αγορά του nova in a box) να χρειαστεί να πάρω μόνο τον NovaBox HD PVR 865 στα 149 ευρώ.

Το μόνο που με απασχολεί είναι το εξής: Έχω ακούσει κατά καιρούς εδώ μέσα διάφορα όχι και τόσο καλά λόγια (για διάφορα κολλήματα κλπ.) για τον NovaBox HD 831 ενώ για τον NovaBox HD PVR 865 ακούω καλύτερα λόγια ως προς την ευστάθεια του δέκτη.Τώρα τι να πω...Γι' αυτό το λόγο σκέφτομαι ίσως να σφίξω το ζωνάρι και να πάω για 2 NovaBox HD PVR 865.Ξέρει κανείς αν γίνεται η αγορά των δεκτών με άτοκες δώσεις μέσω πιστωτικής κάρτας??

lak100
11-07-2011, 14:39
παιδια για να δει καποιος που εχει τωρα την απλη nova το multiview πρεπει να αλλαχθει το πιατο? και κατι αλλο υπαρχει καποιο manuall που δειχνει πως γινεται η συνδεση με το πιατο και μεταξυ τον δεικτων για ενα απλο και εναν pvr η για 2 pvr?

Serafeim Karakostas
11-07-2011, 15:07
Δε χρειάζεται αλλαγή πιάτου.

danos
12-07-2011, 00:25
Φίλε danos,

Σωστά κατάλαβες,αυτή τη λογική σκέφτομαι,να υπάρχουν οι αναμονές για γεφύρωμα των δεκτών σε κάθε δωμάτιο και με αλλαγή δωματίου να μετακινώ τον εκάστοτε δέκτη από δωμάτιο σε δωμάτιο.Προς το παρόν δεν προβλέπεται multiview για παραπάνω από 2 θέσεις.

Ευχάριστο νέο που θα δουλέψει με το splitter, εξετάζω και τους 2 τρόπους που ακόμα αναφέρεις μήπως είναι πιο κομψοί σε υλοποίηση!

Όσον αφορά το θέμα με τη γεφύρωση των 2 δεκτών,μέσω UTP,η λύση που λες είναι να βάλεις αντάπτορες από RF σε UTP,και να περάσει μέσα από το υπάρχον καλώδιο τηλεφώνου ή από καλώδιο UTP (π.χ CAT 5) που πρέπει να ρίξω καινούργιο??

Τέλος λες όπου καταλήγει το UTP καλώδιο να βάλεις αντάπτορες από UTP σε RF και να καταλήξεις στον άλλο δέκτη.

Επίσης εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τον άλλο τρόπο που λες:

"με δυο ανταπτορες σε δομημενη καλωδιωση δουλεύει επίσης κανονικά !!!"

Πως ακριβώς το εννοείς ? Τι είδους αντάπτορες σε δομημένη καλωδίωση?

Ευχαριστώ θερμά και πάλι,

Μάνος.

2 ανταπτορες RF (κεραία δηλ σε UTP cat 5 είναι μια χαρα ) ένας στον μάστερ δέκτη και ο άλλος όπου βάλεις τον slave ( 2ο ) δέκτη , τώρα όπου μεταφερεις το δεύτερο κουτί μεταφερεις και τον ανταπτορα !!

keraki
12-07-2011, 01:43
2 ανταπτορες RF (κεραία δηλ σε UTP cat 5 είναι μια χαρα ) ένας στον μάστερ δέκτη και ο άλλος όπου βάλεις τον slave ( 2ο ) δέκτη , τώρα όπου μεταφερεις το δεύτερο κουτί μεταφερεις και τον ανταπτορα !!

Να ρίξω χύμα καλώδιο UTP cat 5 δηλαδή με τη χρήση των ανταπτόρων ή μπορώ κάπως να χρησιμοποιήσω την καλωδίωση του τηλεφώνου του σπιτιού?

Επίσης τώρα μου ήρθε και η εξής ιδέα: Υπάρχουν κάτι συσκευές που τις βάζεις στην πρίζα του ηλεκτρικού ρεύματος και περνάς δίκτυο UTP μέσα από την ηλεκτρική καλωδίωση νομίζω.Δηλαδή λέω το εξής:

Από τον ένα δέκτη αντάπτορας από RF σε UTP στη συνέχεια καλώδιο UTP που καταλήγει μέχρι τη συσκευή που συνδέεται με μια μπρίζα του ρεύματος του σπιτιού και στη συνέχεια από την άλλη μπρίζα του ρεύματος φεύγει καλώδιο UTP το οποίο καταλήγει στον αντάπτορα από UTP σε RF και τελικά στον άλλο δέκτη.

Αυτό είναι μια καλή ιδέα επίσης?

danos
12-07-2011, 10:52
Να ρίξω χύμα καλώδιο UTP cat 5 δηλαδή με τη χρήση των ανταπτόρων ή μπορώ κάπως να χρησιμοποιήσω την καλωδίωση του τηλεφώνου του σπιτιού?

Επίσης τώρα μου ήρθε και η εξής ιδέα: Υπάρχουν κάτι συσκευές που τις βάζεις στην πρίζα του ηλεκτρικού ρεύματος και περνάς δίκτυο UTP μέσα από την ηλεκτρική καλωδίωση νομίζω.Δηλαδή λέω το εξής:

Από τον ένα δέκτη αντάπτορας από RF σε UTP στη συνέχεια καλώδιο UTP που καταλήγει μέχρι τη συσκευή που συνδέεται με μια μπρίζα του ρεύματος του σπιτιού και στη συνέχεια από την άλλη μπρίζα του ρεύματος φεύγει καλώδιο UTP το οποίο καταλήγει στον αντάπτορα από UTP σε RF και τελικά στον άλλο δέκτη.

Ενοουσα με το υπάρχον δίκτυο του σπιτιού αν το τηλεφωνικο καλώδιο είναι UTP και όχι ραζιμ οκ αλλαξε πριζες σε RG 45 και δεν θα εχεις προβλημα , με Ethernet plug δεν έχει δοκιμαστεί ακόμα !!!

suzakias
12-07-2011, 16:54

Για πες μας το εκανες?

malakudi
12-07-2011, 17:13

Όχι, δεν είναι.

Άλλο η μετάδοση ethernet δεδομένων με PLC πρωτόκολλο και άλλο η χρήση του χαλκού ενός UTP καλωδίου για να περάσει RF σήμα.

Δε θα δουλέψει αυτό που λες.

keraki
12-07-2011, 21:58
Ενοουσα με το υπάρχον δίκτυο του σπιτιού αν το τηλεφωνικο καλώδιο είναι UTP και όχι ραζιμ οκ αλλαξε πριζες σε RG 45 και δεν θα εχεις προβλημα , με Ethernet plug δεν έχει δοκιμαστεί ακόμα !!!

Τελικά παιδιά μπλέχτηκα περισσότερο...τα μπριζάκια για το τηλέφωνο του σπιτιού μου δεν είναι RJ45, είναι το άλλο το απλό μπριζάκι για τηλέφωνο...ραζιμ λέγεται αυτό?Επομένως λογικά φαντάζομαι ότι το τηλεφωνικό καλώδιο ίσως να μην είναι UTP.

Στην περίπτωση που το τηλεφωνικό καλώδιο του σπιτιού μου δεν είναι UTP, μου λες φίλε danos ότι θα δουλέψει με απλή αλλαγή των μπριζών του τηλεφώνου σε μπρίζες RJ45 ??

Στην περίπτωση αυτή δηλαδή η γεφύρωση των δεκτών θα γίνει αξιοποιόντας το υπάρχον τηλεφωνικό καλώδιο του σπιτιού μου?

keraki
12-07-2011, 22:00
Για πες μας το εκανες?

Φίλε suzakias, προσπαθώ να βγάλω μια άκρη για να δω πως με συμφέρει να το κάνω καλύτερα ώστε να μην γεμίσω τον τόπο καλώδια,να έχω την μεγαλύτερη δυνατή αυτονομία και αν χρειαστεί να περάσω καλώδια μέσα από τη δομημένη καλωδίωση του σπιτιού,να χωράνε τα καλώδια να περάσουν από τις αναμονές!

suzakias
13-07-2011, 08:11
Φιλε μου δεν ειπε κανεις το αντιθετο με αυτα που λες, τελικα εκανες το τεστ με τα καλωδια?

djstorm78
13-07-2011, 11:50
O τεχνικός είναι απαραίτητος ή μπορούμε και από μόνοι μας να το κάνουμε??Μαστερ και slave γίνονται τοπικά μόνο από τεχνικό ή απομακρυσμένα από τηλ.εκπρόσωπο ??Τι παίζει ??

Π.χ. εγώ έχω έναν 865pvr και έναν 831 στο από πάνω δωμάτιο(μεζονέτα)
Ηδη κατεβαίνουν 2 καλώδια από ταράτσα στο ισόγειο(στον 865).Ας πούμε ότι παίρνω το 4πλό lnb.Κατεβάζω και καλώδιο στον 831.Τα συνδέω και μεταξύ τους με μερεμέτια!!

Δηλ. τι παραπάνω θα κανει ο τεχνικός ??

lak100
13-07-2011, 11:55
παιδια ποση αποσταση μπορουν να εχουν οι δεκτες μεταξυ τους?

Architech
14-07-2011, 00:07
Όχι, δεν είναι.

Άλλο η μετάδοση ethernet δεδομένων με PLC πρωτόκολλο και άλλο η χρήση του χαλκού ενός UTP καλωδίου για να περάσει RF σήμα.

Δε θα δουλέψει αυτό που λες.

Συμφωνώ!...Μάνο μήν μπερδεύσεις με utp...σύντομα...

lak100
14-07-2011, 11:57
παιδια αλλη μια ερωτηση οι δεκτες συνδεονται μεταξυ με ομοαξονικο καλωδιο σωστα απο το lnb θα κατεβασω ομοαξονικ η καλωδιο rf γιατι στην τωρινη μου εγκατασταση απο το lnb ερχεται ομοαξωνικο καλωδιο το οποιο ομως εχει ενα καρφακι μπροστα σαν οπτικη ινα το βυδωνω σε ενα ασημενιο πραγματακι και το βαζω πισω στον δεκτη αυτο εχει καλυτερη ποιοτητα απο το κλασσικο βυσμα κεραιας

lak100
14-07-2011, 12:25
αυτο το βυσμα ερχεται στον δεκτη μου http://translate.google.gr/translate?hl=el&langpair=en|el&u=http://en.wikipedia.org/wiki/Coaxial_cable

nocarder
14-07-2011, 22:24
Τον Ν connector εννοείς? Και που τον συνδέεις αυτόν στο δέκτη σου???

Επίσης δε σου προσφέρει καμία καλύτερη ποιότητα, ψυχολογική ίσως...

nvianitakis
15-07-2011, 13:25
αυτο το βυσμα ερχεται στον δεκτη μου http://translate.google.gr/translate?hl=el&langpair=en|el&u=http://en.wikipedia.org/wiki/Coaxial_cable (http://translate.google.gr/translate?hl=el&langpair=en%7Cel&u=http://en.wikipedia.org/wiki/Coaxial_cable)

Δεν έχεις αυτόν το τύπο πίσω από τον δέκτη , αλλά http://en.wikipedia.org/wiki/F_connector

tlgex
15-07-2011, 15:57
χθες πηρα τηλ τν Nova και ενεργοποιησα τον pvr 865 λεγοντας τους οτι θα τους παρω τιςεπομενες μερες μολις ολκληρωσω την εγκατασταση για την ενεργοποιηση του multiview.
Τωρα ομως βλεπω οτι δουλευει κανονικα και ο αλλος δεκτης!!!!! χωριςνα τους εχω συνδεσει μεταξυ τους

Τι ειναι τουτο παλι;

keraki
15-07-2011, 22:53
χθες πηρα τηλ τν Nova και ενεργοποιησα τον pvr 865 λεγοντας τους οτι θα τους παρω τιςεπομενες μερες μολις ολκληρωσω την εγκατασταση για την ενεργοποιηση του multiview.
Τωρα ομως βλεπω οτι δουλευει κανονικα και ο αλλος δεκτης!!!!! χωριςνα τους εχω συνδεσει μεταξυ τους

Τι ειναι τουτο παλι;

Για πες μας τι ακριβώς συμβαίνει? Είχες αγοράσει και τους δυο δέκτες αλλά ενεργοποίησες μόνο τον ένα και απλά έβαλες και στον δεύτερο την κάρτα και έπαιξε?Τι ακριβώς έκανες?

tlgex
16-07-2011, 01:07
Για πες μας τι ακριβώς συμβαίνει? Είχες αγοράσει και τους δυο δέκτες αλλά ενεργοποίησες μόνο τον ένα και απλά έβαλες και στον δεύτερο την κάρτα και έπαιξε?Τι ακριβώς έκανες?

Ειχα αγορασει περισυ τον Αυγουστο τον 831 και χθες αγορασα τον 865 για να κανω εγκατασταση multiview.
Τους πηρα λοιπον τηλεφωνο και ζητησα ενεργοποιηση του 865 μεχρι να ολοκληρωσω την καλωσιακη εγκατασταση ωστα να τους ξαναπαρω τηλ και να μου ενεργοποιησουν το multiview.
Προφανως ενω επρεπε να μου απενεργοποιησουν τον 831 δεν το επραξαν..

Αν το αφησω ετσι λετε να μου στειλουν 2 λογαριασμους;

keraki
16-07-2011, 01:13
Ειχα αγορασει περισυ τον Αυγουστο τον 831 και χθες αγορασα τον 865 για να κανω εγκατασταση multiview.
Τους πηρα λοιπον τηλεφωνο και ζητησα ενεργοποιηση του 865 μεχρι να ολοκληρωσω την καλωσιακη εγκατασταση ωστα να τους ξαναπαρω τηλ και να μου ενεργοποιησουν το multiview.
Προφανως ενω επρεπε να μου απενεργοποιησουν τον 831 δεν το επραξαν..

Αν το αφησω ετσι λετε να μου στειλουν 2 λογαριασμους;

Πραγματικά δεν έχω ιδέα φίλε tlgex! Πάντος δες το το θέμα μη σου έρθουν μια στιγμή δυο λογαριασμοί και τραβάς τα μαλλιά σου!! Σε κάθε περίπτωση αν σου είναι εύκολο ενημέρωσε μας για το τι έγινε,γιατί έχει πολύ ενδιαφέρον η περίπτωση σου!

tlgex
16-07-2011, 16:04
Σημερα προσπαθησα να επικοινωνησω με την nova αλλα μετα απο 20 λεπτα αναμονη βαρεθηκα και σκεφθηκα καλυετρα να τους παρω παλι απο Δευτερα μην μπλεξω Σ/Κ και μεινώ χωρις ενεργοποιηση του 2ου δεκτη....

Αν ειχα συνδεσει απο την πρωτη μερα τους δεκτες και μεταξυ τους,δεν θα ειχα παρει χαμπαρι τιποτα!

Σχετικα με το θεμα του δευτερου λογαριασμου ειναι δικο τους προβλημα μια που και το χαρτι που υπεγραψα γραφει ποιος ειναι master και ποιος slave δεκτης...δηλαδη αναφερεται ξεκαθαρα σε multiview συστημα ( ειναι τικαρισμενη και η σχετικη επιλογη του εντυπου).
Επισης οταν τους πηρα τηλεφωνο για να ενεργοποιησω τον 865 τους ανεφερα κανονικα οτι προκειται για συστημα multiview..

Δεν νομιζω να μου δημιουργησουν προβλημα ,ειδικα αν καταγραφονται και οι συνομιλιες.....βεβαια nova ειναι αυτη και ποτε δεν ξερεις...

AKISKDG
25-07-2011, 20:17
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.
Νέος και εγώ από σήμερα στην παρέα σας.
Το φόρουμ το επισκέπτομαι πολύ καιρό και μάλιστα παίρνω σημαντικές πληροφορίες σχετικά με κινήσεις που θα ήθελα να κάνω.
Η εγγραφή μου λοιπόν έγινε σήμερα γιατί εδώ και μια βδομάδα, έβαλα την υπηρεσία Multiview και πραγματικά είμαι καταενθουσιασμένος από τις δυνατότητες αυτής.
Χρήστης Νονα εδώ και 2 χρόνια περίπου, αποφάσισα να κάνω την κίνηση αυτή και ως στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος από τις ευκολίες που έχω.
Σταμάτημα ταινίας προκειμένου να μιλήσω στο τηλέφωνο, εγγραφή ταινιών που προβάλλονται ώρες που είμαι στο γραφείο, τρομερό μενού κλπ.
Βέβαια όσον αφορά τις υπηρεσίες της Νονα ακόμα πρέπει να κάνω λίγο υπομονή για να σχολιάσω, καθώς και το NovacinemaHD έχει διαφορετικό ήχο από τα υπόλοιπα και θα πρέπει κάθε φορά να τον προσαρμόζω και μερικές φορές στα αθλητικά του δεύτερου δέκτη μου έκανε κάποια διακοπή βγάζοντας μήνυμα για λήξη της κάρτας πρόσβασης και ούτε novademand υπάρχει ενώ είχα διαφορετική ενημέρωση από το κατάστημα:twoguns:
Ελπίζω στη συνέχεια να διορθωθούν και αυτά.
Σταματώ εδώ για να μην κουράσω άλλο και θα πούμε αρκετά στη συνέχεια:worshippy:

danos
25-07-2011, 23:22
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.
Νέος και εγώ από σήμερα στην παρέα σας.
Το φόρουμ το επισκέπτομαι πολύ καιρό και μάλιστα παίρνω σημαντικές πληροφορίες σχετικά με κινήσεις που θα ήθελα να κάνω.
Η εγγραφή μου λοιπόν έγινε σήμερα γιατί εδώ και μια βδομάδα, έβαλα την υπηρεσία Multiview και πραγματικά είμαι καταενθουσιασμένος από τις δυνατότητες αυτής.
Χρήστης Νονα εδώ και 2 χρόνια περίπου, αποφάσισα να κάνω την κίνηση αυτή και ως στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος από τις ευκολίες που έχω.
Σταμάτημα ταινίας προκειμένου να μιλήσω στο τηλέφωνο, εγγραφή ταινιών που προβάλλονται ώρες που είμαι στο γραφείο, τρομερό μενού κλπ.
Βέβαια όσον αφορά τις υπηρεσίες της Νονα ακόμα πρέπει να κάνω λίγο υπομονή για να σχολιάσω, καθώς και το NovacinemaHD έχει διαφορετικό ήχο από τα υπόλοιπα και θα πρέπει κάθε φορά να τον προσαρμόζω και μερικές φορές στα αθλητικά του δεύτερου δέκτη μου έκανε κάποια διακοπή βγάζοντας μήνυμα για λήξη της κάρτας πρόσβασης και ούτε novademand υπάρχει ενώ είχα διαφορετική ενημέρωση από το κατάστημα:twoguns:
Ελπίζω στη συνέχεια να διορθωθούν και αυτά.
Σταματώ εδώ για να μην κουράσω άλλο και θα πούμε αρκετά στη συνέχεια:worshippy:

Εμείς φίλε μου όλα αυτά τα κάνουμε χρόνια και δεν είχαμε μουλτιβιου επίσης βλέπαμε στο iPad διαφορετικό κανάλι στο μπαλκόνι η στη τουαλέτα, κάναμε εγγραφές που τις κάναμε DVD μετά και σταματουσαμε για να πάμε τουαλέτα και βλέπαμε από το δεκτή μας άλλους 9 δορυφόρους πλην του χοτμπερντ και όταν διακοπταμε την συνδρομή δεν χάσαμε τις ταινίες μας που αν το κάνεις δηλαδή διακοψεις τον ήπιες και βάζαμε και καμία άλλη καρτούλα , στο δέκτη μας πχ sky , canal+ κτλ , και τραβάμε από τον 2 Tera δικτυακο σκληρο μας τα τραγουδσκια μας τα βιντεάκια μας τα avi μας τις φωτογραφίες μας και βλέπαμε από άλλη τηλεόραση αυτά που έχουμε γράψει στον δίσκο στο σαλόνι και βλέπουμε και digea απο τον ιδιο δέκτη που έχουμε γιατί την πατησαμε και δώσαμε 3000 tv με mpeg 2 αυτά τα λίγα κάνουν οι δεκτές της αγοράς που χρυσοπληρωσαμε και δεν μας αφήνει η Νοβα να χρησιμοποιούμε !!

tmjuju
26-07-2011, 18:59
:D http://d24w6bsrhbeh9d.cloudfront.net/photo/174056_700b.jpg 9gag.com

AKISKDG
26-07-2011, 20:08
Εμείς φίλε μου όλα αυτά τα κάνουμε χρόνια και δεν είχαμε μουλτιβιου επίσης βλέπαμε στο iPad διαφορετικό κανάλι στο μπαλκόνι η στη τουαλέτα, κάναμε εγγραφές που τις κάναμε DVD μετά και σταματουσαμε για να πάμε τουαλέτα και βλέπαμε από το δεκτή μας άλλους 9 δορυφόρους πλην του χοτμπερντ και όταν διακοπταμε την συνδρομή δεν χάσαμε τις ταινίες μας που αν το κάνεις δηλαδή διακοψεις τον ήπιες και βάζαμε και καμία άλλη καρτούλα , στο δέκτη μας πχ sky , canal+ κτλ , και τραβάμε από τον 2 Tera δικτυακο σκληρο μας τα τραγουδσκια μας τα βιντεάκια μας τα avi μας τις φωτογραφίες μας και βλέπαμε από άλλη τηλεόραση αυτά που έχουμε γράψει στον δίσκο στο σαλόνι και βλέπουμε και digea απο τον ιδιο δέκτη που έχουμε γιατί την πατησαμε και δώσαμε 3000 tv με mpeg 2 αυτά τα λίγα κάνουν οι δεκτές της αγοράς που χρυσοπληρωσαμε και δεν μας αφήνει η Νοβα να χρησιμοποιούμε !!

Δε διαφωνώ καθόλου σε οτι λες, το αντίθετο μάλιστα.
Περίπου το ίδια έκανα και εγώ με ταινίες από το δίκτυο και μεταφορά σε WD PLAYER κοκ.
Απλώς σημείωσα ότι σαν υπηρεσία εμένα με βολεύει πάρα πολύ και ως στιγμής (πολύ νωρίς βέβαια) είμαι αρκετά ικανοποιημένος

ciroalvaro
27-07-2011, 11:09
Καλημέρα,

Σχετικά με την χρήση του καλωδίου UTP για την ένωση των 2 αποκωδικοποιητών, υποθέτω ότι μιλάμε για ένα καλώδιο δικτύου συνεχές.

Στην δικιά περίπτωση (και φαντάζοαι και σε πολλούς άλλους) σε κάθε δωμάτιο του σπιτιού καταλήγει ένα καλώδιο δικτύου. Τα καλώδια αυτά έχουν κοινή αφετηρία, όπου και υπάρχει ένα lan switch.

Υπάρχει πιθανότητα να μπορεί να χρησιμοποιηθεί η καλωδίωση που σας περιγράφω για την ένωση δύο αποκωδικοποιητών σε δύο διαφορετικά δωμάτια (τερματικά σημεία του δικτύου).

mapas
27-07-2011, 11:53
Καλημέρα,

Σχετικά με την χρήση του καλωδίου UTP για την ένωση των 2 αποκωδικοποιητών, υποθέτω ότι μιλάμε για ένα καλώδιο δικτύου συνεχές.

Στην δικιά περίπτωση (και φαντάζοαι και σε πολλούς άλλους) σε κάθε δωμάτιο του σπιτιού καταλήγει ένα καλώδιο δικτύου. Τα καλώδια αυτά έχουν κοινή αφετηρία, όπου και υπάρχει ένα lan switch.

Υπάρχει πιθανότητα να μπορεί να χρησιμοποιηθεί η καλωδίωση που σας περιγράφω για την ένωση δύο αποκωδικοποιητών σε δύο διαφορετικά δωμάτια (τερματικά σημεία του δικτύου).

Πάρε ένα τέτοιο για να ενώσεις τα δύο καλώδια στο switch (απλά τα βγάζεις και τα ενώνεις)
http://kingraycables.com/img/p/50-113-large.jpg
http://i.ebayimg.com/07/!B8WZrmgB2k~$(KGrHqV,!k0Ey+jC2OPoBM2)eHER6w~~0_35. JPG
τα πουλάνε στα περισσότερα ηλεκτρονικάδικα...

ciroalvaro
27-07-2011, 13:56
Για να συνεχίσω να στέλνω και δίκτυο στα δωμάτια σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω splitter που χωρίζει στα δύο το καλώδιο δικτύου (4+4 σύρματα). Το ένα μισό να το κουμπώσω στο switch και το άλλο μισό να το χρησιμοποιήσω για την επικοινωνία των αποκωδικοποιητών.

Δεν ξέρω αν το ομοαξονικό θα συνεχίσει να παίζει και πάνω από τα 4 σύρματα.

optex
11-08-2011, 23:05
Καλωδιο δυκτιου με ποσα καλωδια απο το utp ,4 kanoyn 100mb 8 kanoyn 1 tera μαλλον και με δυο καλωδια πρεπει να γινεται το τοπικο...

buffos
17-08-2011, 13:24
Έχει κανείς υλοποιήσει multiview με μετατροπή σε utp και σε υπάρχον τοπικό δίκτυο? Για να ξέρουμε να προχωρήσουμε σε κάτι τέτοιο η όχι

optex
17-08-2011, 21:39
Απο οτι ξερω υπαρχει ανταπτορας rf se utp με δυο καλωδια απο το utp που παει μεχρι 100μ και κανει 12 ευρω ειναι για μεταφορα σηματος απο καμερα ασφαλειας και ειναι σετακι απο 2 τεμαχια οποτε πρεπει να κανει λογικα.....

buffos
17-08-2011, 23:26
Ναι αυτό το διάβασα πιο πάνω στο νήμα. Αλλά έχει κανείς κάνει υλοποίηση με utp cat 5 σε τοπικό δίκτυο? Δούλεψε?

justapstar7
27-08-2011, 16:40
γεία και χαρά σας παιδιά..
Για την σύνδεση των δεκτών μεταξύ τους πρέπει το καλώδιο να είναι μονοκόμματο?γιατί εγώ ένωσα 2 καλώδια με φύσα θυληκό θυληκό &τα φισάκια τους, και απο την Νοβα μου λένε οτι αυτό δημιουργεί πρόβλημα και δεν επιτρέπει στον κωδικό να περάσει και στον slave δέκτη.
Ισχύει?

justapstar7
29-08-2011, 13:47
Προφανώς ο τεχνικός στο τηλέφωνο ήταν πιο άσχετος απο εμένα.
Μετά απο έναν τυπικό έλεγχο στις συνδέσεις,επανάληψη τηλεφωνήματος στην Νοβα&επανάληψη διαδικασίας όλα είναι εντάξει.
Σας ευχαριστώ για τον όποιο χρόνο σπαταλήσατε για την περίπτωση μου.

gdy190
29-08-2011, 18:55
Μπορεί να γίνει μεταξύ ορόφων?Και αν ναι τι χρειάζεται?

rose.athens
31-08-2011, 14:21
Διαβάζοντας όλο το νήμα, μου δημιουργήθηκαν οι εξής απορίες:

Γνωρίζουμε αν το multiview περιορίζεται σε 2 δέκτες?

Αν υποτεθεί ότι βάζουμε ένα octo lnb και έχουμε 1 master (865) και 3 slave (861) δέκτες, θα μπορούσαμε θεωρητικά να μοιράσουμε το σήμα στους 4 δέκτες, χρησιμοποιώντας ένα splitter για το μοίρασμα από το ομοαξονικό του master στους 3 slave?

Ενδιαφέρομαι να έχω nova σε όλα τα δωμάτια, έστω κι αν πρέπει να αγοράσω 4 δέκτες ώστε να μπορώ να το πετύχω.

Digital Screamer
31-08-2011, 18:46
Προς το παρόν υπάρχει δυνατότητα για 2 δέκτες. Δε νομίζω να καθυστερήσει πάντως η διάθεση παραπάνω δέκτη. Ειδικά τώρα πού το επίπεδο του surf lock είναι στο 1..

skek
04-09-2011, 22:40
Καλησπέρα κι από 'μένα...

Μπορεί κάποιος να βάλει link από φωτογραφία αντάπτορα rf σε utp?

Είναι όπως αυτόν (http://www.hdtvsupply.com/nva-p-860-fs78.html)?

Επίσης μπορούμε αντί μιάς κεραίας με 4πλο lnb να χρησιμοποιήσουμε 2 κεραίες με 2πλο lnb? δηλ κάθε δέκτης να συνδεθεί σε διαφορετική κεραία με 2 καλώδια για τα tuners και μεταξύ τους οι δέκτες με ομοαξονικό καλώδιο?

Ευχαριστώ προκαταβολικά....

mkouts
08-09-2011, 13:28
Καλησπέρα σε όλους.
Μια ερώτηση ρε παιδιά γιατί έχω χαθεί.
Για να γλυτώσω το 3πλό lnb και επειδή στην ταράτσα έχω 2 πιατα που βλέπουν hotbird , μπορώ να στείλω ένα σε κάθε αποκοδικοποιητή και απλά να περάσω ένα μεταξύ τους για το κλείδωμα ; Θα παίξει

kblachos
08-09-2011, 13:44
Ναι.....

mkouts
09-09-2011, 11:17
Ευχαριστώ πολύ.
Κάπου διάβασα στο forum οτι δεν είναι απόλυτα αναγκαίο και το διπλό καλώδιο από την κεραία στον κεντρικό αποκωδικοποιητή (Δεν θα έχω κάποιες δυνατότητες) .Ισχύει αυτό ; Ουσιαστικά πάω να γλυτώσω το κόστος του τεχνικού αφού πρέπει να δώσω τα 140€ για την αγορά του PVR

kblachos
09-09-2011, 11:30
Θα έχεις εκτός λειτουργίας το ένα tuner του δέκτη, με αποτέλεσμα να μην υποστηρίζονται κάποιες λειτουργίες, π.χ. δεν θα έχεις δυνατότητα παρακολούθησης ενός καναλιού και ταυτόχρονης εγγραφής ενός άλλου.

mkouts
09-09-2011, 12:54
Παιδιά ευχαριστώ πολύ :SFGSFGSF:

mmathiou
12-09-2011, 11:59
Χθές ενεργοποιήσα και εγώ το multiview (πήρα το upgrade pack). Τα ποστς στο forum με βοήθησαν να το στήσω μόνος μου (αλλαγή LNB , καλωδιώση (χρησιμοποιήσα τα καλώδια του πακέτου)) και να γλυτώσω τα χρήματα του τεχνικού. Σας ευχαριστώ όλους.

-Μάνος

ΥΓ. ο 865 είναι λίγο ποιο αργός απο τον 831 όταν αλλάζεις κανάλια ή είναι η ιδέα μου?

mkouts
12-09-2011, 13:38
Φίλε mmathiou τελικά το κόστος είναι 140€ (αποκωδικοποιητής PVR + LNB + καλώδια);

mmathiou
12-09-2011, 15:46
Η τιμή είναι 149€ και περιέχει 4απλο LNΒ, 2 κουλούρες (30μ η κάθε μια) καλώδιο sat και τον 865.
Η εγκατάσταση είναι πολυ ευκολή αν έχεις το πίατο ήδη στημένο. Μόνο προσεξε να σημειώσεις τις μοίρες του LNB που έχεις πάνω στο πίατο σου ωστέ όταν το αντικαταστήσεις με το καινούργιο να έχεις το ίδιο σήμα. Είχα 90% σήμα και μετά την αλλαγή (που έκανα μόνος χωρίς πεδιόμετρο) έχω και στους 2 δείκτες απο 84%.

Φίλε mmathiou τελικά το κόστος είναι 140€ (αποκωδικοποιητής PVR + LNB + καλώδια);

mkouts
12-09-2011, 16:10
ευχαριστώ πολύ φίλε

michkal91
12-09-2011, 21:16
Παιδια καλησπέρα...εχω τον δεκτη 3001 τον pvr.τωρα ο δεκτης ειναι στο δωματιο μου που ειναι σχετικα κοντα με την κεραια.τωρα ερχονται 4 καλωδια εξωτερικα...Θελουμε να βαλουμε το hd. αλλα οι γονεις μου θελουν να βαλουν 2 pvr δεκτες (για τις εγγραφες, να μπορουν να τις βλεπουν στο σαλονι...)Τωρα εχουν τα πραγματα...απο την κεραια για το σαλονι εχει ενα ετοιμο καλωδιο.Θελουμε αλλο ενα απο την κεραια και αλλο ενα απο τον δεκτη...Απο το δωματιο μου ερχεται αλλο ενα καλωδιο utp, οποτε ειναι δυσκολο να βγουν 4 καλωδια στο σαλονι...σκεφτηκα αν γινοτανε να μπορουσα να βαλω και τους δυο δεκτες στο δωματιο μου και με εναν τροπο να συνδεθει ο αλλος με την τηλεοραση...(να χρειαστει δλδ μονο ενα καλωδιο για το σαλονι)

Υπαρχει μηπως καποιος αλλος τροπος?πχ να γλιτωσω κανα καλωδιο?

FABIAWRC
16-09-2011, 01:48
τελικα με το surf lock 1,τι γινεται με το multiview?βλεπεις μεχρι 2 καναλια?ενα πχ στο σαλονι και ενα αλλο στο δωματιο?αλλα πως γινεται αυτο με surf lock 1?

theox
16-09-2011, 07:06
Ναι, γίνεται. Δεν νομίζω να έχει σχέση με surflock γιατί ο κάθε δέκτης έχει δική του κάρτα.

ANTIPASGG
17-09-2011, 14:40
Ναι, γίνεται. Δεν νομίζω να έχει σχέση με surflock γιατί ο κάθε δέκτης έχει δική του κάρτα.

Παιδια να κανω μια ερωτηση σχετικα με την συμπεριφορα των δεκτων 865 και 831 μετα την ενεργοποιηση του multiview παρατηρω οτι καθε 20 περιπου δευτερολεπτα αναβοσβηνει και στους δυο στιγμιαια ενα κοκκινο led απο πρασινο που ειναι σε κανονικη λειτουργια.Δεν υπαρχει κανενα προβλημα στην εικονα (σπασιματα\πιξελιασματα).Μηπως ειναι η επικοινωνια μεταξυ τους;

Σας ευχαριστω

tlgex
18-09-2011, 12:00
Το ιδιο ακριβως κανει και σε εμενα .

JohnnyPatra
22-09-2011, 04:52
Υπάρχει multiview υπηρεσία για τα επαγγελματικά προγράμματα;
Πως μπορώ να προβάλλω σε δύο τηλεοράσεις δύο διαφορετικά κανάλια;

okopan
23-09-2011, 10:28
Αν υποθέσουμε οτι ειμαστε δυο φιλοι και εχουμε ενεργοποιησει και οι δυο την υπηρεσια multiview εχοντας και οι δυο το ιδιο πακετο .
Αν παρω τον δευτερο δεκτη του φιλου μου ( τον 831 ) και τον συνδεσω σε τριτη τηλεοραση δικη μου ( rf καλωδιο απο τον δευτερο δεκτη στον τριτο ) θα παιξει τριτο διαφορετικο προγραμμα ή παντρευονται και οι δευτεροι multiview δεκτες με τον slave δεκτη οταν κανεις ενεργοποιηση την υπηρεσια ?

bike
27-09-2011, 15:25
Υπάρχει multiview υπηρεσία για τα επαγγελματικά προγράμματα;
Πως μπορώ να προβάλλω σε δύο τηλεοράσεις δύο διαφορετικά κανάλια;

Aν είχα καταλάβει καλά τι είχε κάνει, ένας φίλος που είχε μαγαζί το είχε κοιτάξει και του είχαν πει ότι ήταν δωρεάν από ένα αριθμό θέσεων και πάνω. Δε παίρνεις καλύτερα κάνα τηλέφωνο να τους ρωτήσεις;

pagav
27-09-2011, 15:49
Αν το μαγαζί σου είναι πάνω από 60 θέσεις τότε είναι σίγουρα δωρεάν. κάτω από 60 νομίζω είναι κοντά στα 20+ ευρώ αλλά δεν είμαι σίγουρος. Ένα τηλεφώνημα σίγουρα θα σε βοηθήσει.

Lance13
07-10-2011, 12:03
Καλημέρα! Θα ήθελα να εγκατασήσω το multiview σε οικοδομή 2 ορόφων.Ακόμα στα μπετά είναι.Αν μπορούσε κάποιος να μου πεί τι να πω στον τεχνικό να κάνει θα το εκτιμούσα.Εννοώ τι είδους καλώδια να περάσει στους τοίχους.Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

nvianitakis
07-10-2011, 13:18
Καλημέρα! Θα ήθελα να εγκατασήσω το multiview σε οικοδομή 2 ορόφων.Ακόμα στα μπετά είναι.Αν μπορούσε κάποιος να μου πεί τι να πω στον τεχνικό να κάνει θα το εκτιμούσα.Εννοώ τι είδους καλώδια να περάσει στους τοίχους.Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Καλημέρα, θα πρέπει να κατεβάσεις από το lnb 2 καλώδια στον PVR (835), ένα καλώδιο από το lnb και πάλι στον 2ο (831) και να υπάρχει ένα καλώδιο RF μεταξύ των 2 δεκτών..

Lance13
07-10-2011, 17:43
Καλημέρα, θα πρέπει να κατεβάσεις από το lnb 2 καλώδια στον PVR (835), ένα καλώδιο από το lnb και πάλι στον 2ο (831) και να υπάρχει ένα καλώδιο RF μεταξύ των 2 δεκτών..

Ευχάριστω πάρα πολύ!

Eki_13
08-10-2011, 02:53

θα προτεινα να κατεβασεις 2 και για τον δευτερο. Μηπως και καποια στιγμη κανεις και αυτοv pvr

magos21
09-10-2011, 22:54
Ποια πρεπει να ειναι η συνδεση μεταξυ των 2 δεκτων ?Εχω εναν 865 και ενα 831 σε ποια υποδοχη συνδεω το καλωδιο για την μεταξυ τους συνδεση και ποια η ρυθμιση μεσα απο τα μενου του καθε δεκτη?

michkal91
09-10-2011, 23:19
στον pvr 865 θα βάλεις τον rf out και στον 831 θα το βαλεις στο rf in.

Για τις multiview ρυθμισεις θα καλεσεις στην nova.

michkal91
18-10-2011, 01:26
Το ειχα ματιασει...εδω και 3 μερες απειρες φορες βγαζει το μηνυμα ε143-4...ληξη χρονου χρησης καρτας προσβασης.

Πραγματικα ειναι σπαστικο γιατι εχω χασει 4-5 εγγραφες που ηθελα να κανω επειδη χανει το σημα.

ANTIPASGG
20-10-2011, 13:49
Το ειχα ματιασει...εδω και 3 μερες απειρες φορες βγαζει το μηνυμα ε143-4...ληξη χρονου χρησης καρτας προσβασης.

Πραγματικα ειναι σπαστικο γιατι εχω χασει 4-5 εγγραφες που ηθελα να κανω επειδη χανει το σημα.

To έχω παρατηρήσει κι εγώ με αυξανόμενη συχνότητα το τελευταίο διάστημα.Επανέρχεται τουλάχιστον σε μένα, με διακοπή τροφοδοσίας και επανεκκίνηση του δέκτη (Εχω 865-831) . Είδωμεν...

tlgex
20-10-2011, 14:17
Eμενα το μυνημα "ε143-4...ληξη χρονου χρησης καρτας προσβασης." το βγαζει μονον οταν εχω κλειστο τον δεκτη και τον ανοιξω .

Μου το ειχε κανει και στην αρχη οταν ειχα κανει την εγκατασταση και εφταιγε το καλωδιο που ενωνε τους δυο δεκτες και συγκεκριμενα μια συνδεση που ειχα κανει για την επιμηκυνση του .

michkal91
20-10-2011, 14:26
Ναι και μένα αυτό μου είπαν...ότι ίσως φταίει η Ένωση,ίσως το καλώδιο και ότι καλό θα ήταν να το αλλαζα.

marios
23-10-2011, 11:27
ξέρει κάποιος αν τα δύο HD της NOVA παίζουν όταν παίρνουν σήμα από τoν TRIAX MULTI SWITCH? Μέχρι τώρα είχα dreambox σε 3 σημεία αλλά μετά από το surf lock 1 το έκοψα. Ομως χωρίς μπάλα δύσκολα οπότε για πείτε μου θα έχω πρόβλημα με χρήση καλωδίων από πολυδιακόπτη?

Serafeim Karakostas
23-10-2011, 14:39
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=86068

marios
24-10-2011, 18:36
Τελικά επειδή μίλησα τυχαία με τον Αντώνη στο τηλέφωνο δεν είναι σίγουρος ότι θα παίζουν οι αποκωδικοποιητές NOVA στις θέσεις out 1-3 του πολυδιακόπτη. Ξέρει κανείς αν αυτό γίνεται?

Θέλω είσοδο στον πολυδιακόπτη 1-4 από hotbird 5-8 από Αstra και μετά στις θέσεις 1-3 τα 2 καλώδια του PVR και το ένα για τον 831 για Multiview. Στο 4 θα αφήσω ένα dreambox για όλα τα άλλα (ASTRA κλπ)

AFam
26-10-2011, 01:37
Τελικά επειδή μίλησα τυχαία με τον Αντώνη στο τηλέφωνο δεν είναι σίγουρος ότι θα παίζουν οι αποκωδικοποιητές NOVA στις θέσεις out 1-3 του πολυδιακόπτη. Ξέρει κανείς αν αυτό γίνεται?

Θέλω είσοδο στον πολυδιακόπτη 1-4 από hotbird 5-8 από Αstra και μετά στις θέσεις 1-3 τα 2 καλώδια του PVR και το ένα για τον 831 για Multiview. Στο 4 θα αφήσω ένα dreambox για όλα τα άλλα (ASTRA κλπ)

Μάριε, απαντάω και εδώ για να μην μπερδευτούν τα παιδιά. Η σύνδεση μέσω πολυδιακόπτη έχει γίνει μόνο για τον 831 και μόνον για αυτόν. Όχι για το multiview...

skyguard1
21-11-2011, 17:42
καλησπερα,παιδια.
γνωριζει καποιος εαν την εγκατασταση μετρημα κεραιας+lnb quad μπορουμε να την κανουμε εμεις και εαν ειναι ευκολο?
ευχαριστω πολυ.

free-eagle
22-11-2011, 13:05
γεια σας φιλοι και φιλες.
Ξερει κανεις ποια βηματα ακολουθουνται οταν παιρνεις τηλεφωνο στη νοβα για ενεργοποιηση multiview ( έχω τους 865 και 831 αποκωδικοποιητες). Τον 831 τον ειχα αγορασει παλαιοτερα και τωρα πηρα τον 865. Θελω να ξερω ποια βηματα σου ζητανε να κανεις απο την νοβα προκειμενου να γινει ενεργοποιηση του multiview. Aυτο γιατι ειμαι στο εξωτερικο και δεν σου κανουν ενεργοποιηση αν εχεις νοβα εκτος ελλαδας. Ειναι γελοιο μια και οι περισσοτεροι συνδρομητες ειναι εξωτερικου και το ξερουν στην νοβα. οποτε θα βαλω ενα φιλο να τηλεφωνησει απο ελλαδα θα τον ακουω απο κινητο και θα κανω κανω την ενεργοποιηση.

Αν καποιος μπορει ας βοηθήσει

sakels
22-11-2011, 13:23
Ξερει κανεις ποια βηματα ακολουθουνται οταν παιρνεις τηλεφωνο στη νοβα για ενεργοποιηση multiview ( έχω τους 865 και 831 αποκωδικοποιητες). Τον 831 τον ειχα αγορασει παλαιοτερα και τωρα πηρα τον 865. Θελω να ξερω ποια βηματα σου ζητανε να κανεις απο την νοβα προκειμενου να γινει ενεργοποιηση του multiview. Aυτο γιατι ειμαι στο εξωτερικο και δεν σου κανουν ενεργοποιηση αν εχεις νοβα εκτος ελλαδας. Ειναι γελοιο μια και οι περισσοτεροι συνδρομητες ειναι εξωτερικου και το ξερουν στην νοβα. οποτε θα βαλω ενα φιλο να τηλεφωνησει απο ελλαδα θα τον ακουω απο κινητο και θα κανω κανω την ενεργοποιηση.

μπορεις απλα να τους παρεις με αποκρυψη..

free-eagle
22-11-2011, 20:58
πηρα με αποκρυψη αλλα μου ειπαν να κλεισω και να με καλεσουν αυτοι στο σταθερό. Μαλλον επεσα σε κανενα παπαρα..

free-eagle
22-11-2011, 21:00
Παντως αν καποιος ξερει την διαδικασια που ζητανε απο την νοβα για την ενεργοποιηση ας μου το πει.

Serafeim Karakostas
22-11-2011, 22:14
πηρα με αποκρυψη αλλα μου ειπαν να κλεισω και να με καλεσουν αυτοι στο σταθερό. Μαλλον επεσα σε κανενα παπαρα..
Για να μη χρεώνεται ο πελάτης το κάνουν (τουλάχιστον έτσι μου είπαν στην τελευταία επικοινωνία μαζί τους).

magos21
22-11-2011, 22:28
Δυστυχως τελαυταια ακολουθουν αυτην την τακτικη σε ολες τις νεες ενεργοποιησεις.Ισως να δοκιμαζες με προωθηση κλησης απο καποιο σταθερο φιλου στην Ελλαδα προς το δικο σου.

WolfRathmA
23-11-2011, 05:52
Ο αποκωδικοποιητής ειναι δωρεαν αυτος που δινουν για το multiview η πληρωνεις για να τον αποκτησεις;

Serafeim Karakostas
23-11-2011, 11:25
Όχι, τον πληρώνεις.

bykrie
23-11-2011, 14:03
Για να μη χρεώνεται ο πελάτης το κάνουν
Τους νοιάζει για τον πελάτη?? :flipout::flipout: Αν είναι δυνατών!!!! Αυτοί βγάζουν απο τη μύγα ξύγκι...
Πάντως αν το κάνουν γιαυτό μπράβο τους!!!!! :SFGSFGSF:

talisman
23-11-2011, 14:10
Συγνωμη αν κανω λαθος. Δεν δικαιωθηκε η γυναικα που ειχε nova σε pub στην Αγγλια.Συν τις αλλοις γιατι η nova δεν κοβει την συνδρομη της αφου ειναι στο εξωτερικο

free-eagle
23-11-2011, 21:02
Ξερει κανεις ποια βηματα ακολουθουνται οταν παιρνεις τηλεφωνο στη νοβα για ενεργοποιηση multiview ( έχω τους 865 και 831 αποκωδικοποιητες). Τον 831 τον ειχα αγορασει παλαιοτερα και τωρα πηρα τον 865. Θελω να ξερω ποια βηματα σου ζητανε να κανεις απο την νοβα προκειμενου να γινει ενεργοποιηση του multiview. Aυτο γιατι ειμαι στο εξωτερικο και δεν σου κανουν ενεργοποιηση αν εχεις νοβα εκτος ελλαδας. Ειναι γελοιο μια και οι περισσοτεροι συνδρομητες ειναι εξωτερικου και το ξερουν στην νοβα. οποτε θα βαλω ενα φιλο να τηλεφωνησει απο ελλαδα θα τον ακουω απο κινητο και θα κανω κανω την ενεργοποιηση.πηρα με αποκρυψη αλλα μου ειπαν να κλεισω και να με καλεσουν αυτοι στο σταθερό. Μαλλον επεσα σε κανενα παπαρα

YannisA
23-11-2011, 21:10
Καλύτερα βάλε κάποιον να κάνει divert (προώθηση) της κλήσης σου στην εταιρεία.
Θα κοστίσει λίγο παραπάνω, αλλά θα μιλάς εσύ, χωρίς ενδιάμεσους.

bykrie
23-11-2011, 22:01
Καλύτερα βάλε κάποιον να κάνει divert (προώθηση) της κλήσης σου στην εταιρεία.
Θα κοστίσει λίγο παραπάνω, αλλά θα μιλάς εσύ, χωρίς ενδιάμεσους.
:SFGSFGSF:

mmathiou
24-11-2011, 13:52

Μπορείς να πάρεις VOIP (τηλεφωνία μέσω Internet) νούμερο απο Ελλάδα. Κατεβάζεις στο PC σου το x-lite (free soft phone) ή αγοράζεις ένα τηλέφωνο voip και πετυχαίνεις ταυτόχρονα και την Νova να ενεργοποιήσιες αλλά και να σoυ τηλεφωνούν φίλοι και συγγενεις με αστική χρεώση απο ελλάδα! :Banane0:

Αυτή την στιγμή ξέρω οτι υπάρχει μια μόνο εταιρεία απο Ελλάδα που παρέχει αυτην την υπηρεσία η VIVA
http://www.viva.gr/voip/

Μπορεί να υπάρχει και αλλή αλλα δεν το γνωριζώ. Την συγκεκριμένη εταιρεία την χρησιμοποιεί κολλητός φίλος (έχει πάρει νουμερο ) και είναι πολυ ευχαριστημένος

Ελπίζω να βοήθησα.

-Μανος

WolfRathmA
28-11-2011, 00:39
Συγνωμη αν εχει αναφερθει, μηπως καποιος γνωριζει ποσο εχει ο επιπλεον αποδικωποιητης για το multiview; Ο PVR δηλαδη; Προς ωρας εχω μονο τον τελευταιο που δινουν.

Ευχαριστω.

lak100
28-11-2011, 13:06
89 ευρω ο απλος και 149 ο pvr

jim1966
04-12-2011, 12:55
Συγγνωμη αλλα δεν εχω καταλαβει καποια πραγματα... κατεβαζεις 4 καλωδια απο την ταρατσα απο 4πλο LNB και βαζεις τα 2 στον ενα και τα αλλα 2 στον αλλο δεκτη οπου ο ενας πρεπει να ειναι PVR. Σε ποιες εισοδους τα βαζεις αφου το ενα πρεπει να ειναι LNB IN KAI TO ALLO OUT ? Mετα το καλωδιο RF πρεπει να ειναι τριπλο ? ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΙΤΡΙΝΟ ΑΣΠΡΟ ? και να ενωσεις τισ αντιστοιχες συνδεσεις στους δεκτες ? και τοτε τι νοημα εχει να φευγει απο το 865 και να πηγαινει στο 831? μηπως καποιος μπορει να ανεβασει ενα σχεδιαγραμμα που να φαινοντε ολα κατατοπιστικα ? πως συνδεοντε με ενισχυτη για να παρεις ηχο ac3 και απο τους 2 δεκτες ?

tlgex
06-12-2011, 12:40
Κατεβαζεις 3 καλωδια απο την ταρατσα , τα δυο πανε στον 865 και το ενα στον 831 .
Επισης φευγει αλλο ενα καωδιο απο τον 865 που θα συνδεθει στον 831 και που χρησιμοποιειται για την επικοινωνια των 2 δεκτων μεταξυ τους ωστε να ειναι σιγουρη (οσο μπορει) και η NOVA οτι δεν θα βλεπει αλλο σπιτι ..

YannisA
06-12-2011, 14:04
Τί είδους καλώδιο είναι αυτό το μεταξύ των δεκτών?

magos21
06-12-2011, 14:14
Καλωδιο κεραιας ομοαξωνικο 75Ω .

YannisA
06-12-2011, 14:22
Ωραία, πρέπει δηλ. να ξαναχτίσουμε το σπίτι, για να μη περνάει αυτό το καλώδιο απ' το σαλόνι στο υπνοδωμάτιο....(?)

bykrie
06-12-2011, 22:37
Ναι Γιάννη μου να το ξαναχτίσουμε........... Λεφτά υπάρχουν!!!:Banane0:

YannisA
06-12-2011, 22:46
Χρόνια σου πολλά κατ' αρχήν!
Εεε, αυτό ήθελα να το ξανακούσω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:Banane0:

YannisA
06-12-2011, 22:56
Καλωδιο κεραιας ομοαξωνικο 75Ω .
Καλή ιδέα για όσους θέλουν να πάρουν διαζύγιο λόγω "ασυμφωνίας χαρακήρων":idea:

bykrie
07-12-2011, 12:03
Χρόνια σου πολλά κατ' αρχήν!
Εεε, αυτό ήθελα να το ξανακούσω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:Banane0:
Γιάννη ευχαριστώ για τις ευχές σου!!! :worshippy::worshippy:
Ένα μεγάλο συγνώμη για το :offtopic:

mkouts
19-01-2012, 09:56
Καλημέρα παιδιά. Έχω βάλει το multiview και παίζει ικανοποιητικά. Και λέω ικανοποιητικά γιατί ο δεύτερος δέκτης (slave) αρκετές φορές κολάει περιμένοντας κάτι από τον master. Έχει κάποιος άλλος αυτό το πρόβλημα; Το καλώδιο μεταξύ των δεκτών είναι το πολύ 6 μέτρα.

Ευχαριστώ

stivi1981
19-01-2012, 11:02
σε πελατη εγω που το εχω εγκαταστησει δεν ειχε κανενα προβλημα.
μιλησες καθολου με την εξυπηρετηση πελατων?

mkouts
19-01-2012, 12:03
Μίλησα και μου είπαν οτι δεν φταίνει αυτοί. Από τη στιγμή που έστω και μια φορά περνάει σήμα είναι Ok. Αλλά το πρόβλημα παραμένει !!!!

Digital Screamer
19-01-2012, 12:15
Ο δεύτερος αποκωδικοποιητής ποιά αναβάθμιση έχει;

thr07
23-01-2012, 23:39
Για Multiview χρειάζονται υποχρεωτικά 4 καλώδια από το LNB? Εγώ αυτή την στιγμή κατεβάζω 2 με dual LNB οπότε σ'αυτόν που καταλήγουν μπορεί να είναι PVR με 2 LNB inputs ενώ για την σύνδεση με τον άλλον (κανονικός όχι PVR) χρειάζεται εσωτερικό SAT καλώδιο από τον PVR δέκτη, σωστά? Ο HD PVR 865 μπορεί να συνδεθεί με positioner (έχω ένα Vbox για κινητό πιάτο) και να αποθηκεύσει άλλους δορυφόρους/κανάλια εκτός του Hotbird?

kblachos
24-01-2012, 08:17
Χρειάζεσαι και 3ο καλώδιο απ' το LNB προς τον άλλο δέκτη, συνεπώς πρέπει να αλλάξεις και το twin με quad LNB. Το καλώδιο που ενώνει τους δύο δέκτες ουσιαστικά αποτελεί επιβεβαίωση ότι οι δέκτες βρίσκονται στον ίδιο χώρο, και δεν χρησιμεύει σε κάτι άλλο.

bykrie
20-03-2012, 20:40
Μια ερώτηση που σίγουρα έχει απαντηθεί, μα δεν έχω χρόνο για διάβασμα και καμία όρεξη να μιλήσω με αυτούς…..
Multiview σημαίνει έως 2 δέκτες, η και τρίτος ας πούμε…..

YannisA
20-03-2012, 20:51
Το έχει υλοποιήσει κανείς?
Και άν ναί, πώς έχετε περάσει το coaxial απ' τον ένα δέκτη στον άλλο?
Μου θυμίζει το IBM Network της δεκαετίας του '80, με coaxial και BNC συνδέσεις.. (όχι σε διάταξη "αστέρα", αλλά "εν σειρά").

kblachos
20-03-2012, 21:12
Multiview σημαίνει έως 2 δέκτες, η και τρίτος ας πούμε…..

Εως δύο δέκτες. Απλά ο ένας είναι ο PVR με διπλό tuner......

http://www-old.nova.gr/el-gr/nova/2066-.cmt (http://www-old.nova.gr/el-gr/nova/2066-.cmt)

bykrie
20-03-2012, 21:22
Ευχαριστώ. -bye-

mkouts
28-03-2012, 11:03
Παιδιά καλημέρα. Το πρόβλημα παραμένει με τον μη "έγκαιρο" συγχρονισμό master και slave. Αρκετές φορές ο 831 βγάζει μήνυμα για αναμονή κάρτας .....
Αυτό μπορεί να διαρκέσει μέχρι και κάποια λεπτά. Μετά από λίγο ανάβοσβήνει το κόκκινο λαμπάκι και επανέρχεται.
Το πρόβλημα είναι αρκετά ενοχλητικό σε σημείο που σκέφτομαι να διακόψω το multiview.
Έχει κάποιος άλλος αντίστοιχο πρόβλημα ?

optex
14-05-2012, 20:26
Τεχνικος μου ειπε οτι δεν χρειαζεται καλωδιο απο master σε slave αν ειναι στην ιδια κεντρικη κεραια ,πχ. μεζονετα απο κρεβατοκαμαρα στο 2ωρο οροφο στο σαλονι στο ισογειο ,εχει κανεις ιδεα πως γινεται ,γιατι αυτος θελει να κανει την εγκατασταση και ζηταει 80 ευρω εγκατασταση αν και υπαρχει πιατο και εγκατασταση ...... ευχαριστω....

YannisA
14-05-2012, 20:37
Ε άστον να κάνει την εγκατάσταση και πες μας....
Της Νόβα είναι, ή ελεύθερος "επαγγελματίας"?

optex
14-05-2012, 20:56
Και τα δυο , ε οχι και να του δωσουμε και 80 ευρω....... καλυτερα να ανεβοκατεβαζω τον δεκτη 2-3 φορες την εβδομαδα και να βαλω στην τσεπη μου και τα λεφτα για δευτερο δεκτη και την συνδρομη επιπλεον..... δυσκολες μερες

AKISKDG
03-07-2012, 15:47
Ερώτηση,
Παιδιά ενώ στον κεντρικό δέκτη στο on demand μου δείχνει 2 σελίδες, στον δεύτερο μου εμφανίζει 3 σελίδες με όλες τις επιπλέον ταινίες. Υπάρχει εξήγηση ή λύση?

yianniskyr
05-09-2012, 18:42
παιδια ενδιαφερομαι και εγω .θελω να βαλω στον κατω όροφο. εχω τον hd 831 δέκτη. το πρόβλημα ειναι η συνδεση των δύο δεκτών.επειδή σίγουρα χρειάζομαι καλώδιο ισως λιγο παραπανω απο 30 μ υπάρχει κατι νεότερο στην συγκεκριμένη συνδεσμολογία.?

hdanca
30-09-2012, 20:46
Παιδιά μια ερώτηση,αν και είχε αναφερθεί παλιότερα το συγκεκριμένο σκηνικό.Σκέφτομαι να πάρω τον 865 και να συνδέσω τους 2 δέκτες (ο άλλος είναι ο 831) μεταξύ τους για multivew ως εξής:Επειδή είναι αδύνατο να γίνει εντός των τοίχων του σπιτιού γιατί θα πρέπει να τρυπάω και να σέρνονται καλώδια,λέω να χρησιμοποιήσω μείκτες sat/rf.Δηλαδή να πάρω το sat in του δέκτη 865 και το rf out του και να τα βάλω είσοδο στον μείκτη. Το καλώδιο που φεύγει και πάει στο πιάτο να το συνδέσω σε ένα άλλο μείκτη και τις δύο εξόδους του να τις συνδέσω την μεν sat με το lnb την δε rf στην είσοδο rf άλλου μείκτη και την άλλη είσοδο sat του μείκτη με το lnb.Το καλώδιο που φεύγει κάτω για το άλλο δωμάτιο να το συνδέσω στην είσοδο ενός μίκτη και τις 2 εξόδους του την μεν rf στο rf in του δέκτη και την δε sat στο sat in του δέκτη.Η ερώτησή μου είναι,θα δουλεύει σταθερά ή θα κάνει διακοπές?Το έχει δοκιμάσει κανείς άλλος?Έκανα πάντως μια δοκιμή με τον ένα 831 που έχω και από τον τελευταίο μίκτη πήρα την rf και την σύνδεσα στην τηλεόραση και πήρα εικόνα του μέσα δέκτη,αν και όχι καλή.Πάντως η σύνδεση πέρναγε.Και ρωτώ πάλι και ακούω γνώμες,θα δουλεύει σταθερά χωρίς διακοπές με αυτόν τον τρόπο το multivew?Να σημειώσω ότι η συνολική απόσταση που διανύεται με αυτόν τον τρόπο είναι περίπου 50 μέτρα.

panma033
11-10-2012, 13:55
Τελειωσα χθες την εγκατάσταση του Multiview,χρειαστηκαν περίπου 160 μέτρα καλωδίων αφού αποφάσισα να μην κάνω τους τοίχους κεφαλοτύρι αλλά τα συνδεσα όλα εξωτερικά.

hdanca
12-10-2012, 01:37
Τελειωσα χθες την εγκατάσταση του Multiview,χρειαστηκαν περίπου 160 μέτρα καλωδίων αφού αποφάσισα να μην κάνω τους τοίχους κεφαλοτύρι αλλά τα συνδεσα όλα εξωτερικά.
Μπορείς,σε παρακαλώ,να αναφέρεις λεπτομέρειες επειδή ενδιαφέρομαι?Κυρίως να μου πεις πώς σύνδεσες μεταξύ τους τους δέκτες?Δουλεύουν σταθερά,χωρίς να χάνεται ο συγχρονισμός τους?Πόση είναι η απόσταση καλωδίου μεταξύ των δεκτών?

michkal91
13-10-2012, 01:19
Ναι αν γίνεται να μας πεις ποση ειναι η απόσταση μεταξυ των δυο δεκτων...και τι καλωδιο εχεις χρησιμοποιησει...

keraki
02-12-2012, 07:20
Παιδιά επαναφέρω μερικές ερωτήσεις μου μια και ακόμα δεν έχω λάβει ικανοποιητικές απαντήσεις.
Λοιπόν,έχουμε και λέμε:

Σκέφτομαι μελλοντικά ίσως να συνδιάσω NovaBox HD PVR 865 με NovaBox HD 831 για multiview.
Το σπίτι είναι μεζονέτα.Η μια τηλεόραση είναι κάτω στο σαλόνι και η δεύτερη τηλεόραση στον
πάνω όροφο στο υπνοδωμάτιο.

1. Tο καλώδιο που θα χρησιμοποιηθεί για τη σύνδεση των δυο δεκτών μεταξύ τους είναι απλά
το ίδιο δορυφορικό καλώδιο που συνδέουμε τους δέκτες με τα LNB ??
Είναι δηλαδή ένα κλασικό ομοαξονικό καλώδιο ?

2. Υπάρχει κάποιος τρόπος για να γίνει η σύνδεση τν δυο δεκτών "έξυπνα"?
Ίσως μέσω του κεντρικού ενισχυτή επίγειας κεραίας?
Προσωπικά έχω ήδη εγκατεστημένο πιάτο με δέκτη NovaBox HD 831 έχω βάλει τετραπλό (quad) LNB
και έχω κατεβάσει 3 ανεξάρτητα καλώδια κάτω.Την τέταρτη υποδοχή του quad LNB την έχω αφήσει προς
το παρόν ελεύθερη.
Το ένα από τα 3 καλώδια που φεύγουν από το LNB το έχω βάλει σε μείκτη TV/SAT ώστε να κατεβαίνει
μαζί και το επίγειο.Στο τέλος με το μείκτη ανάποδα διαχωρίζεται το δορυφορικό με το επίγειο σήμα.
Έτσι στο ένα δωμάτιο έχω κατεβάσει 2 καλώδια και στο σαλόνι το τρίτο δορυφορικό καλώδιο.
Επομένως για την εγκατάσταση multiview μένει ουσιαστικά η σύνδεση μεταξύ των δυο δεκτών.

Εδώ τώρα κι επειδή το σπίτι είναι μεζονέτα και το δωμάτιο είναι πάνω ενώ το σαλόνι κάτω,ρωτάω
αν υπάρχει κάποιος "εξύπνος τρόπος" για να συνδεθούν οι δυο δέκτες μεταξύ τους.Ρωτάω αν ενδεχομένως
μπορεί να γίνει κάτι μέσω του κεντρικού ενισχυτή επίγειας κεραίας ή κάποιο άλλο "κόλπο".

3. Επίσης μήπως γνωρίζει κάποιος στην περίπτωση που ουσιαστικά αυτό που μένει να γίνει
είναι η σύνδεση των δυο δεκτών μεταξύ τους,πόσο κοστίζει αν φέρω τεχνικό της nova ?

Φυσικά και οι παραπάνω ερωτήσεις των συναδέλφων όπως για το αν υπάρχει κάποιος περιορισμός ως
προς την απόσταση του καλωδίου που συνδέει τους 2 δέκτες μεταξύ τους είναι σημαντικές.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

teri82
08-12-2012, 01:54
Παιδιά επαναφέρω μερικές ερωτήσεις μου μια και ακόμα δεν έχω λάβει ικανοποιητικές απαντήσεις.
Λοιπόν,έχουμε και λέμε:

Σκέφτομαι μελλοντικά ίσως να συνδιάσω NovaBox HD PVR 865 με NovaBox HD 831 για multiview.
Το σπίτι είναι μεζονέτα.Η μια τηλεόραση είναι κάτω στο σαλόνι και η δεύτερη τηλεόραση στον
πάνω όροφο στο υπνοδωμάτιο.

1. Tο καλώδιο που θα χρησιμοποιηθεί για τη σύνδεση των δυο δεκτών μεταξύ τους είναι απλά
το ίδιο δορυφορικό καλώδιο που συνδέουμε τους δέκτες με τα LNB ??
Είναι δηλαδή ένα κλασικό ομοαξονικό καλώδιο ?
--------Ναι....--------

2. Υπάρχει κάποιος τρόπος για να γίνει η σύνδεση τν δυο δεκτών "έξυπνα"?
Ίσως μέσω του κεντρικού ενισχυτή επίγειας κεραίας?
Προσωπικά έχω ήδη εγκατεστημένο πιάτο με δέκτη NovaBox HD 831 έχω βάλει τετραπλό (quad) LNB
και έχω κατεβάσει 3 ανεξάρτητα καλώδια κάτω.Την τέταρτη υποδοχή του quad LNB την έχω αφήσει προς
το παρόν ελεύθερη.
Το ένα από τα 3 καλώδια που φεύγουν από το LNB το έχω βάλει σε μείκτη TV/SAT ώστε να κατεβαίνει
μαζί και το επίγειο.Στο τέλος με το μείκτη ανάποδα διαχωρίζεται το δορυφορικό με το επίγειο σήμα.
Έτσι στο ένα δωμάτιο έχω κατεβάσει 2 καλώδια και στο σαλόνι το τρίτο δορυφορικό καλώδιο.
Επομένως για την εγκατάσταση multiview μένει ουσιαστικά η σύνδεση μεταξύ των δυο δεκτών.

Εδώ τώρα κι επειδή το σπίτι είναι μεζονέτα και το δωμάτιο είναι πάνω ενώ το σαλόνι κάτω,ρωτάω
αν υπάρχει κάποιος "εξύπνος τρόπος" για να συνδεθούν οι δυο δέκτες μεταξύ τους.Ρωτάω αν ενδεχομένως
μπορεί να γίνει κάτι μέσω του κεντρικού ενισχυτή επίγειας κεραίας ή κάποιο άλλο "κόλπο".
-----Δοκίμασε να "χώσεις" το σήμα αυτό, όπως είπες κι εσύ, μέσα στο καλώδιο του αναλογικού σήματος με κάποιο splitterάκι 2/1 tv out+ακόμα ένα όμοιο splitterάκι στην άλλη tv για να βγει το σήμα.(δεν το έχω δοκιμάσει)

3. Επίσης μήπως γνωρίζει κάποιος στην περίπτωση που ουσιαστικά αυτό που μένει να γίνει
είναι η σύνδεση των δυο δεκτών μεταξύ τους,πόσο κοστίζει αν φέρω τεχνικό της nova ?
-------Σε παρακαλώ, μη πάρεις τεχνικό, δεν πιστεύω ότι θα κάνει κάτι παραπάνω απ΄αυτά που μπορείς εσύ(στη συγκεκριμένη περίπτωση)

Φυσικά και οι παραπάνω ερωτήσεις των συναδέλφων όπως για το αν υπάρχει κάποιος περιορισμός ως
προς την απόσταση του καλωδίου που συνδέει τους 2 δέκτες μεταξύ τους είναι σημαντικές.
------Εδώ είναι το εύκολο....θα σου πω την δική μου περίπτωση : βγαίνει από το σπίτι μου καλώδιο 10m μέχρι έξω στη σκάλα, υπάρχει splitterάκι 1/2 tv out και το ένα πάει στον κάτω όροφο (μεζονέτα) περίπου 15m συνολικά καλώδιο και το άλλο πάει στο υπόγειο δλδ άλλα 25m περίπου και δουλεύει άψογα. Σκέψου δλδ ότι μπορείς ακόμα και να χωρίσεις το σήμα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Ελπίζω να σε κάλυψα στα παραπάνω πλην του Νο2 που δεν το έχω δοκιμάσει
(Τα σχόλιά μου είναι μέσα στο δικό σου μνμ)

keraki
10-12-2012, 18:09
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Βασικά δεν πολυκατάλαβα πως προτείνεις να δοκιμάσω τη σύνδεση μεταξύ των δεκτών:

-----Δοκίμασε να "χώσεις" το σήμα αυτό, όπως είπες κι εσύ, μέσα στο καλώδιο του αναλογικού σήματος με κάποιο splitterάκι 2/1 tv out+ακόμα ένα όμοιο splitterάκι στην άλλη tv για να βγει το σήμα.(δεν το έχω δοκιμάσει)

Αν έχει και κάποιος άλλος φίλος κάποια σχετική ιδέα,ας μας αναφέρει!

teri82
13-12-2012, 00:24
Με τον ίδιο τρόπο (tv/sat) θα κατεβάσεις επίγειο σήμα και σε ένα από τα δύο δορυφορικά καλώδια στο δωμάτιο.
Πρώτα δοκίμασε αν δουλεύει βάζοντας τα καλώδια του επιγείου σήματος στις αντίστοιχες RF IN και RF OUT των αποκωδικοποιητών (στο menu του 865 menu->ρυθμίσεις->ρυθμίσεις multiview μπορείς να ρυθμίσεις ακόμα και να στέλνει το σήμα από το RF IN ώστε να έχεις την δυνατότητα να στείλεις και σε μία τρίτη tv σήμα από το RF OUT, του καναλιου όμως που βλέπει ο 865).
Εννοείται ότι τα καλώδια του επιγείου σήματος επικοινωνούν επάνω στη ταράτσα ( δε νομίζω να γίνεται και αλλιώς), πριν δλδ τους δύο διαχωριστές tv/sat ,υπάρχει ένα splitterάκι 1/2 tv out που στέλνει δύο ίδια επίγεια σήματα στους διαχωριστές( combiners αν δε κάνω λάθος) και εκεί επικοινωνούν και μεταξύ τους.
ΥΓ 1. Δε νομίζω η πληροφορία-κωδικός που μεταφέρεται από το καλώδιο αυτό έχει καμία σχέση με δορυφορικό σήμα ή κάτι παρόμοιο ώστε να μπερδευτεί και να έχεις πρόβλημα.
ΥΓ 2. Ελπίζω να μη σε βάλω σε μεγάλη ταλαιπωρεία και στο τέλος δε δουλέψει μιας και δεν το έχω δοκιμάσει, απλά εγώ έχω καταφέρει πολλά πράγματα με τέτοιου είδους δοκιμές.
ΥΓ 3. Αν στο τέλος δουλέψει:award: ,και χρειάζεσαι και το επίγειο σήμα στην tv μιας και το βάλαμε απευθείας στον δέκτη, δοκίμασε ένα splitterάκι 1/2 tv out ένα για τον δέκτη και ένα για την tv.

fchef
16-01-2013, 21:21
Παιδια να ρωτησω και εγω κατι, σε εγκατασταση multiview θελει οπωσδηποτε δυο δορυφορικα καλωδια ο master δεκτης στα δυο sat in που εχει? Στην εγκατασταση που θα το βαλουμε κατεβαινουν δυο καλωδια απο twin lnb και με τιποτα δεν μας παιρνει για τριτο.
Μπορει να δουλεψει με ενα καλωδιο στον master και ενα στον slave και να βλεπουμε σε δυο τηλεορασεις δυο ξεχωριστα καναλια?
Στον master δεκτη δεν εχουμε αναγκη να βλεπουμε ενα καναλι και να γραφουμε αλλο.
Ευχαριστω

kblachos
17-01-2013, 11:05
Tα 2 καλώδια στον master δέκτη είναι για το διπλό tuner. Εφόσον δεν θα κάνεις χρήση της δυνατότητας που σου παρέχεται να βλέπεις ένα κανάλι και να γράφεις ταυτόχρονα κάποιο άλλο, τότε απλά βάζεις το 2ο καλώδιο του LNB στον slave.

fchef
17-01-2013, 20:29
Ευχαριστω πολυ. Να υποθεσω οτι το rf out του slave δεκτη παραμενει ενεργο να στειλω σημα σε ομοαξονικο δικτυο τηλεορασεων (εγκατασταση σε cafe, καναλι 21-69), σωστα?
Υπαρχει μηπως καμια πατεντα και του master δεκτη το rf out εκτοε απο την ζευξη με τον slave να στειλει και σημα βιντεο κανονικο μεσω (να βαλω 1:2 splitter στο rf out, το ενα να παει στον slave και το αλλο στην κεντρικη εγκατασταση να δωσει εικονα?)

teri82
18-01-2013, 22:07
(στο menu του 865 menu->ρυθμίσεις->ρυθμίσεις multiview μπορείς να ρυθμίσεις ακόμα και να στέλνει το σήμα από το RF IN ώστε να έχεις την δυνατότητα να στείλεις και σε μία τρίτη tv σήμα από το RF OUT, του καναλιου όμως που βλέπει ο 865).
Το μόνο θέμα είναι ότι για να κάνει update ο master θέλει και τα δύο sat πάνω του.

fchef
19-01-2013, 00:36
Για βοηθησε με λιγο φιλε teri,
Μιλαμε παντα για κεντρικη εγκατασταση σε cafe σε 6 τηλεορασεις, των οποιων τα ομοαξονικα καλωδια συναντονται σε ενα δωματιο συνδεδεμενα με ενα 1:6 tv splitter type f. To tv splitter συνδεεται στο ιδιο δωματιο με εξοδο ενισχυτη (mistral 2x112F) οποτε ηδη απο σημερα εγω που το συνδεσα εχω πληρη εικονα ολων των ψηφιακων καναλιων σε ολες τις τηλεορασεις. Παει αυτο, ευκολο.
Ο ενισχυτης εχει και τις απαιραιτητες εισοδους για καλωδιακες συνδεσεις. Αν ειχα μονο ενα δεκτη Νοβα θα εβαζα το rf out του στην αλλη εισοδο του ενισχυτη για καναλια 21-69 οποτε αυτοματα θα ειχα και εικονα του δεκτη σε ολες τις τηλεορασεις.
Εχουμε αναγκη ομως για δυο δεκτες νοβα με Multiview.

εχουμε τον 865 και το rf out του συνδεεται με το rf in του 831 για τις αναγκες του multiview.
Στον 831 η εξοδος rf out παραμενει ελευθερη, οποτε μπορω να την συνδεσω στο δικτυο τηλεορασεων.
Στον 865 ομως η εξοδος rf out ειναι δεσμευμενη, πως μπορει να στειλει εικονα στις τηλεορασεις?

O master θελει και τα δυο sat για να κανει update την καρτα-κλειδια η για firmware? Αν ειναι για firmware δεν με πειραζει, αλλωστε μια δυο φορες το χρονο αναβαθμιζεται, μπορω να κανω προσωρινη συνδεση και των δυο καλωδιων στον master για firmware update καθε τοσο.

lak100
21-01-2013, 20:36
να πω εδω οτι η συνδεση master και slave δεκτη μπορει να γινει και με ενωματα χωρις ενιαιο καλωδιο δουλευει απροβλιματιστα

teodgeor
23-01-2013, 11:44
Να ρωτησω και εγω κατι ρε παιδια , σε πολυκατοικια με κεντρικη δορυφορικη που κατεβαινει ενα καλωδιο μονο στο διαμερισμα μου για δορυφορικη σε ενα συγκεκριμενο δωματιο , θα βγαλω ακρη για multiview; ή δεν γινεται τιποτα ετσι;

birbilis
25-01-2013, 20:34
Τελείωσα την εγκατάσταση multiview σε διπλοκατοικια διώροφη. Το καλώδιο του multiview φεύγει απο το δεύτερο όροφο ανεβαίνει στην ταράτσα και ενώνεται με δεύτερο καλώδιο που κατεβαίνει στον πρώτο όροφο στον άλλο δεκτη. Το ενωμένο καλώδιο διανύει περίπου 50-60 μέτρα. Μέχρι στιγμής δουλεύει χωρίς πρόβλημα.

YannisA
25-01-2013, 20:55
Πάνω που είχαν μάθει οι κατασκευαστές τη "δομημένη καλωδίωση" με Ethernet, τώρα πρέπει να μάθουν "νέα κόλπα".

mmathiou
17-02-2013, 18:37
Παιδιά καλημέρα. Το πρόβλημα παραμένει με τον μη "έγκαιρο" συγχρονισμό master και slave. Αρκετές φορές ο 831 βγάζει μήνυμα για αναμονή κάρτας .....
Αυτό μπορεί να διαρκέσει μέχρι και κάποια λεπτά. Μετά από λίγο ανάβοσβήνει το κόκκινο λαμπάκι και επανέρχεται.
Το πρόβλημα είναι αρκετά ενοχλητικό σε σημείο που σκέφτομαι να διακόψω το multiview.
Έχει κάποιος άλλος αντίστοιχο πρόβλημα ?

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, το έχεις λύσει?
Εχω τον 865 και τον 835 ως slave και οι δύο στο latest firmaware αλλά μια φορά την εβδομάδα μου δημιουργεί αύτο το πρόβλημα το οποίο είναι άκρως ενοχλητικό. Βγαζόντας απο την πρίζα τον 835 ή τον 865 το πρόβλημα εξαφανίζεται για μια εβδομάδα περίπου και μετα πάλι τα ίδια. Απο την τηλ. εξυπηρέτηση κανένα φως. Είμαι συνδρομητής στο multiview 1 1/2 χρονο τώρα και αυτό έχει αρχίσει να το παρουσιαζει τον τελευταίο μήνα.

Καμία ιδέα?

vfmobile
17-02-2013, 19:56
Same problem here

mclisme
21-02-2013, 11:59
Υπάρχει περίπτωση αυτό το Multiview να δουλεύει όταν ο master με τον slave δέκτη δεν βρίσκονται σε σύνδεση μεταξύ τους; Δεν έχω nova και ούτε με ενδιαφέρει προσωπικά απλά γνωστός μου μου είπε ότι έτσι μπορεί να μοιράζεται τη συνδρομή του και μου φάνηκε πολύ χοντρό να γίνεται κάτι τέτοιο γιατί θα σήμαινει ότι μπορούν να το αγοράζουν /2!

vforvendetta85
21-02-2013, 12:42
Υπάρχει περίπτωση αυτό το Multiview να δουλεύει όταν ο master με τον slave δέκτη δεν βρίσκονται σε σύνδεση μεταξύ τους; Δεν έχω nova και ούτε με ενδιαφέρει προσωπικά απλά γνωστός μου μου είπε ότι έτσι μπορεί να μοιράζεται τη συνδρομή του και μου φάνηκε πολύ χοντρό να γίνεται κάτι τέτοιο γιατί θα σήμαινει ότι μπορούν να το αγοράζουν /2!
Σιγά το νέο.Προσωπικά γνωρίζω 3 που το κάνουν.Έχουν συνεννοηθεί με τον γείτονα και πληρώνουν τα μισά ο καθένας.Και αν είναι κάποιος που έχει και forthnet.Ακόμα μικρότερη τιμή!

mclisme
21-02-2013, 12:56
Για γείτονα ναι αλλα ο γνωστός μου μένει σε διαφορετική πόλη! Δουλεύει κ έτσι ή μου λέει παραμύθια;

lak100
21-02-2013, 13:16
παντως δεν ειναι κατι το παρανομο συγγενεις που ειναι κολλητα τα σπιτια το κανουν και το θεωρω λογικο

kartasdk
21-02-2013, 15:30
Για γείτονα ναι αλλα ο γνωστός μου μένει σε διαφορετική πόλη! Δουλεύει κ έτσι ή μου λέει παραμύθια;

Μάλλον ναι..

malakudi
24-02-2013, 18:39
παντως δεν ειναι κατι το παρανομο συγγενεις που ειναι κολλητα τα σπιτια το κανουν και το θεωρω λογικο

Παραβιάζει τη σύμβαση χρήσης.

lak100
24-02-2013, 21:17
δε διαφωνω ολα οταν παρχει κοινο ταμειο ειναι δυσκολο. επισης αν επικοινωνουσαν τα σπιτια με πορτα παλι ειναι παρανομο?

kartasdk
25-02-2013, 13:45
δε διαφωνω ολα οταν παρχει κοινο ταμειο ειναι δυσκολο. επισης αν επικοινωνουσαν τα σπιτια με πορτα παλι ειναι παρανομο?

Τότε δεν είναι ένα σπίτι?

sakels
25-02-2013, 13:53

με αυτη τη λογικη και δυο διαμερισματα επικοινωνουν με την πορτα του διαδρομου

malakudi
26-02-2013, 10:54

Δεν είπα τίποτα για παράνομο. Είπα ότι παραβιάζει τη σύμβαση χρήσης. Ούτως ή άλλως δε μπορεί να αποδειχτεί εκ του μακρόθεν και τελευταία φορά που το έψαξα δεν κάνει εφόδους η αντιτρομοκρατική για να δει που έχεις συνδέσει το multiview σου - αν και ποτέ δε ξέρεις ;-)

woodpecker
03-03-2013, 22:43
Φτιαχνω καινουργιο δικτυο, εχω ανοιξει και αλλο thread αλλα τελικα εδω επρεπε να απευθυνω εξ αρχης

εχω χασει τη μπαλα τελικα ποσα καλωδια να τρεξω στους τοιχους για να εχω το βελτιστο δικτυο.

Επιγειο +δορυφορικο multiview

ευχαριστω [sorry για τους τονους γραφω απο ενα tablet]

birbilis
06-03-2013, 14:29
3 coaxial (δορυφορικά, sat1-sat2-multiview) χρειάζεται ο δέκτης 865 και 2 (sat-multiview) ο 831. Το ένα από αυτά σε κάθε δέκτη πρέπει να είναι μεταξύ τους δηλαδή να φέυγει από τον ένα και να καταλήγει στον άλλο για το multiview. Για την επίγεια έχεις 2 επιλογές: 1) Μιξάρεις το επίγειο σήμα στο ένα από τα sat του κάθε δέκτη ή 2) Τρέχεις άλλο ένα καλώδιο coaxial για το επίγειο σε κάθε θέση θέασης.
Αν διαβάσεις όλο το thread έχει συμαντικές πληροφορίες πάνω στο θέμα.

bluevayero
26-03-2013, 22:44
Έχω το double play της forthnet σε συνδυασμό με full pack nova, με το προνόμιο του 20%. Επικοινώνησα με την εξυπηρέτηση πελατών για να ρωτήσω για το νέο τιμοκατάλογο, μήπως βάλω multiview. Μου είπαν ότι για να βάλω multiview θα πρέπει να δώσω 149€ (πληρωμή με πιστωτική κάρτα) για τον δέκτη PVR και να δεσμευθώ για ένα χρόνο. Ισχύει όντως το €149; Μου φαίνεται πραγματικά υπερβολικό.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
27-03-2013, 09:09
Έχω το double play της forthnet σε συνδυασμό με full pack nova, με το προνόμιο του 20%. Επικοινώνησα με την εξυπηρέτηση πελατών για να ρωτήσω για το νέο τιμοκατάλογο, μήπως βάλω multiview. Μου είπαν ότι για να βάλω multiview θα πρέπει να δώσω 149€ (πληρωμή με πιστωτική κάρτα) για τον δέκτη PVR και να δεσμευθώ για ένα χρόνο. Ισχύει όντως το €149; Μου φαίνεται πραγματικά υπερβολικό.

με πιστωτικη νομιζω οτι τον χρεωνει 99 ευρω.

DOOM_NX
27-03-2013, 10:53
99 έχει μόνο αν επιλέξεις "Όλα τα Novacinema" ή "Όλα τα Novasports".

bluevayero
27-03-2013, 22:46
Παιδιά, είμαι στο full pack και δεν σκοπεύω να αλλάξω. Απλά λέω να προσθέσω το multiview και να δεσμευθώ για έναν χρόνο, σύμφωνα με τις νέες τιμές της ΝΟΒΑ για το 3play. Από το site της forthnet καταλαβαίνω ότι για να πάρω τον PVR, πληρώνοντας με πιστωτική θα πρέπει να δώσω 49€. Γιατί μου τα λένε διαφορετικά από το τηλέφωνο; Μήπως δεν καταλαβαίνω κάτι καλά;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
27-03-2013, 22:51
Παιδιά, είμαι στο full pack και δεν σκοπεύω να αλλάξω. Απλά λέω να προσθέσω το multiview και να δεσμευθώ για έναν χρόνο, σύμφωνα με τις νέες τιμές της ΝΟΒΑ για το 3play. Από το site της forthnet καταλαβαίνω ότι για να πάρω τον PVR, πληρώνοντας με πιστωτική θα πρέπει να δώσω 49€. Γιατί μου τα λένε διαφορετικά από το τηλέφωνο; Μήπως δεν καταλαβαίνω κάτι καλά;

49 ευρω εχει ο 831 χωρις πιστωτικη και δωρεαν με πιστωτικη.
ο 865PVR εχει 149 ευρω χωρις πιστωτικη και 99 ευρω με πιστωτικη.

bagtzim
27-03-2013, 23:05
παιδιά έχουν αλλάξει στο σαιτ λέει πως με πιστωτική η πάγια εντολή ο 865 έχει 49 ευρώ!

GEORGE M.
27-03-2013, 23:18
Ένα φυλλαδιάκι που μου ήρθε σήμερα...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
27-03-2013, 23:23
παιδιά έχουν αλλάξει στο σαιτ λέει πως με πιστωτική η πάγια εντολή ο 865 έχει 49 ευρώ!

http://www.forthnetgroup.gr/Services3PlayForm.aspx?a_id=6208

ακουμπησε το ποντικι σου εκει που λεει 865

90963

bluevayero
27-03-2013, 23:33
Συγγνώμη παιδιά, εμένα μου βγάζει αυτά:

http://www.forthnetgroup.gr/Services3PlayForm.aspx?a_id=6209

Φτιάξε το δικό σου Nova 3Play προσθέτοντας όποια από τις πιο κάτω υπηρεσίες θέλεις.
Τηλεφωνία
Απεριόριστα Σταθερά Απεριόριστα Κινητά (Προϋπόθεση η επιλογή "Απεριόριστα Σταθερά") Απεριόριστα Διεθνή (Προϋπόθεση η επιλογή "Απεριόριστα Σταθερά")
Internet
VDSL Ίντερνετ έως 50Μbps (Όπου είναι τεχνικά εφικτό)
Tηλεόραση
Novacinema1 Όλα τα Novacinema
Δώρο
Novasports1 Όλα τα Novasports
Nova Multiview Nova HD Nova Adult Pack Nova Plus Nova Extra Επίγεια Nova Magazine
0,00€
0,00€
0,00€
Τρόπος Πληρωμής: Μετρητά Πιστωτική Κάρτα Πάγια τραπεζική εντολή

Απεριόριστα Σταθερά, Απεριόριστα Κινητά, Απεριόριστα Διεθνή, Όλα τα Novacinema, Όλα τα Novasports, Nova Multiview, Nova HD, Nova Adult Pack

• 3 μήνες ΔΩΡΕΑΝ Nova Adult pack
12 μήνες ΔΩΡΕΑΝ Nova Multiview + Nova HD

Συνολική Τιμή: 79,90€ /το μήνα!
Εξοπλισμός: ΔΩΡΕΑΝ Ασύρματος ADSL2+ router NovaBox HD 831 NovaBox HD PVR 865 ΔΩΡΕΑΝ εγκατάσταση
Κόστος εξοπλισμού NovaBox HD PVR 865: 49€

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
27-03-2013, 23:42
αυτο ειναι το φουλ-τα παντα ολα-σε 3play.
αρα λογικα κανεις ενα καινουργιο συμβολαιο και παιρνεις αυτα που λεει.
πηγαινε σε ενα καταστημα,γιατι απο το τηλεφωνο δεν θα βγαλεις ακρη..

hdanca
28-03-2013, 00:53
Παιδιά,δυστυχώς η τιμή των 49 ευρώ με πάγια ή πιστωτική ισχύει μόνο για αρχική αγορά δέκτη.Δηλαδή αν είσαι συνδρομητής και έχεις ήδη τον 831,για να πάρεις και τον 865 για multivew θα πληρώσεις 149 ευρώ.Αυτό είναι 100% σίγουρο.Με λίγα λόγια ισχύει μόνο για καινούριες συνδρομές.