PDA

View Full Version : ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΗΣ ΝΕΤ ΣΕ 16.9 ΒΛΕΠΩ ΜΙΣΗ ΕΙΚΟΝΑ!!!!

gpappas79
22-11-2010, 21:50
Καταρχήν συγχαρητήρια για την δουλειά που κάνετε.
Τώρα στο προβληματάκι μου.....
Είμαι από Λάρισα.Κεραία γυρισμένη στο Δοβρούτσι.
Τηλεόραση LG SL8000 37''.
Μέχρι τον Σεπτέμβριο και πριν γίνει η αλλαγή στην Αθήνα (που έγινε 16.9),
έβλεπα κανονικά.
Μόλις έγινε η αλλαγή βλέπω σχεδόν μισή εικόνα.Μόνο στις αθλητικές μεταδόσεις εννοώ.
Ενώ την έχω βάλει από το μενού στο 16.9, στη Νετ μου βγάζει 4.3
Ενώ για παράδειγμα στο Σκαι μου δείχνει κανονικά 16.9
Αν έχει κάποιος μια λύση, είναι καλοδεχούμενη για μου έχει σπάσει τα νεύρα αυτό το πράγμα.
Η έστω αν είναι άλλος εδώ από Λάρισα, ας μου πει αν έχει το ίδιο πρόβλημα.
Ευχαριστώ

pontios
22-11-2010, 22:37
H NET παίζει σε letterbox φίλε μου και όχι πραγματικό 16:9. Βάλε full ή strech στην TV σου.

Andreas Dermitzakis
22-11-2010, 22:48
Δεν έχει να κάνει με την τηλεόραση αλλά με τον αναλογικό πομπό μάλλον,αλλά δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος...στην Λάρισα από nova παίρνετε εικόνα;

verbatim
22-11-2010, 23:06
Από το κέντρο εκπομπής Δοβρούτσι (Λάρισα περιοχή) είναι από δορυφορικό Nova τροφοδοσία οι πομποί. Ίσως στέλνει πληροφορίες για μετάβαση σε 16:9 πλαίσιο όταν δείχνει αγώνες μόνο.

gpappas79
22-11-2010, 23:47
H NET παίζει σε letterbox φίλε μου και όχι πραγματικό 16:9. Βάλε full ή strech στην TV σου.

Το έχω δοκιμάσει και αυτό....τίποτα!!!

yan73
23-11-2010, 00:03
To ιδιο θεμα εχω και εγω στην Κρητη.
Μαλλον ο τοπικος αναμεταδοτης ειναι 4:3 και στις 16:9 μεταδοσεις απλα κοβει οτι περισσευει...

ΣΠΥΡΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ
23-11-2010, 08:06
Το έχω δοκιμάσει και αυτό....τίποτα!!!

Μιλαμε για το καναλι 34 UHF ?

mvasilisgr
23-11-2010, 12:13
Σε όλους που παίρνουν εικόνα από το Δοβρούτσι συμβαίνει αυτό.
Σχεδόν όλη η Θεσσαλία δηλαδή.
Κομμένα για εμάς τα αθλητικά στην ΕΡΤ.
Γεια σου Ελλάδα.

Voreios
23-11-2010, 12:40
Δοκίμασε όλες τις δυνατές ρυθμίσεις που δίνει η τηλεόραση! Το έπαθα μιά φορά κι εγω στην Καστοριά αυτό αλλά κατάφερα να το λύσω με μιά απο τις ρυθμίσεις οθόνης της panasonic που ούτε καν μπορουσα να καταλάβω γιατι χρειάζεται! (Δεν είμαι μπροστά για να σου πω πως λεγόταν η ρύθμιση, αλλά το σημείωσα ώστε να το δω το μεσημέρι στο σπίτι...)

the_player
23-11-2010, 14:26
μπα, δεν παίζει να ναι η τηλεόραση, γιατί και από τον πομπό της αίγινας τα ίδια προβλήματα υπήρχαν μέχρι που το διόρθωσαν. Διαμόρφωση η συσκευή του αναμεταδότη θέλει, κοινώς ν ανέβει κάποιος στο βουνό ν αλλάξει το φορματ. Ταράξτε τους στα τηλέφωνα, μπορεί να φιλοτιμηθούν (κάποια στιγμή) και να το κάνουν..

supacoopa
23-11-2010, 14:27
To ιδιο θεμα εχω και εγω στην Κρητη.
Μαλλον ο τοπικος αναμεταδοτης ειναι 4:3 και στις 16:9 μεταδοσεις απλα κοβει οτι περισσευει...

Αυτο ειναι προβλημα πολλων πομπων ανα την επικρατεια που τροφοδοτουνται απο καναλια R της Nova.

Προφανως οι δεκτες που κανουν ληψη ειναι ρυθμισμενοι για 4:3, οποτε σε widescreen μεταδοσεις κανουν pan & scan (κοψιμο δηλαδη του 16:9 αριστερα και δεξια).

Οτι ρυθμιση και να βαλεις στην TV, κανεις ληψη κομμενου πλανου.

Καν'τε ενα τηλεφωνο στα κεντρικα της ΕΡΤ, μπας και ασχοληθουν...

H NET παίζει σε letterbox φίλε μου και όχι πραγματικό 16:9

Η ΝΕΤ (και η ΕΤ1) παιζει 16:9 αναμορφικά και οχι letterbox... Μεταδιδει (τουλαχιστον στην Αθηνα) και το σημα WSS για αυτοματο widescreen
Η ΕΤ3 παιζει 16:9 letterbox στην ψηφιακη και PAL Plus στην αναλογικη.

JL_?
23-11-2010, 15:38
Στην περιοχή των Σερρών, υπάρχουν δύο αναμεταδότες για τη ΝΕΤ.

Όταν το πρόγραμμα που μεταδίδεται είναι 16:9, ο ένας το δείχνει ως αναμορφικό και ο άλλος ως κομμένο 4:3 (στις 13/11 βέβαια, στα μισά περίπου της εκπομπής του Παπαδόπουλου, γύρισε σε letterbox).

Υποθέτω, ότι δεν είναι ξεχασμένοι οι δορυφορικοί δέκτες των αναμεταδοτών σε κομμένο 4:3, αλλά μάλλον η αρχική απόφαση στην ΕΡΤ για την αναλογική μετάδοση, είναι να μην έχει μαύρες μπάρες. Το θέμα είναι όμως, πως σε μια τέτοια περίπτωση, θα έπρεπε να υπάρχει η πρόβλεψη στα κεντρικά, ώστε η παραγωγή σε 16:9 να γίνεται ως 4:3 safe...

evam7
23-11-2010, 15:59
Μιλαμε για το καναλι 34 UHF ?

Το 41 δεν ειναι απο Πηλιο; γιατι προτιματε το Δοβρουτσι (εκπεμπει η ΝΕΤ απο εκει; )

Voreios
23-11-2010, 17:54
Παντως σε ανάλογη περίπτωση στην δική μου τηλεόραση (δεν ήταν όμως τελικά στην ΝΕΤ αλλά σε ματς της ΑΕΚ στον ΑΝΤ-1) κατάφερα να μου δείξει σε πλήρη οθόνη 16/9 και χωρίς παραμόρφωση με ...την επιλογή "μεγέθυνση2" της Panasonic (μία απο τις 8 επιλογές που εμφανίζονται πατώντας το πλήκτρο "φορμά εικόνας"). Μέχρι να δοκιμάσω όλες τις επιλογές έβλεπα σε 4/3 με παραμορφωμένους (μακρόστενους) τους παίκτες. Υποθέτω πως θα ειναι το ίδιο πρόβλημα, αλλά δεν ξέρω αν όλες οι τηλεοράσεις έχουν όλη την γκάμα των ρυθμίσεων για το φορμά της εικόνας

Jotheo
23-11-2010, 20:06
Η περίπτωση των ΑΝΤ1 και ΜΕΓΑ δεν είναι ίδια με αυτή που αναφέρεται το θέμα μιας και σε αυτούς,η εικόνα των Αθλητικών εκπομπών τους,είναι πραγματική ευρεία-αναμορφική,απλά δεν υπάρχει το συνοδό σήμα (flag 16:9 ή WSS) για την αυτόματη προσαρμογή της TV σε κάδρο 16:9.
(Βλ. π.χ όπως στην περίπτωση του ΣΚΑΙ και των κρατικών στην περιοχή Αθηνών και Θεσ/νίκης...)

Συμπέρασμα!
Πάρτε τους τηλέφωνο παιδιά!
Και Γρήγορα!!!
Πριν αρχίσει το γλέντι με τις περικοπές στις ΔΕΚΟ γιατί τότε,άντε να βρεθεί διαθέσιμος τεχνικός να ανέβει στο βουνό!
Απ' όσο φαίνεται-αυτήν την εποχή τουλάχιστον-υπάρχει η θέληση από διοίκηση και προσωπικό να αντιμετωπίζονται τέτοιου είδους τεχνικά προβλήματα,τα οποία δεν κοστίζουν ιδιαίτερα στην εταιρεία...

Voreios
23-11-2010, 20:26
Η περίπτωση των ΑΝΤ1 και ΜΕΓΑ δεν είναι ίδια με αυτή που αναφέρεται το θέμα μιας και σε αυτούς,η εικόνα των Αθλητικών εκπομπών τους,είναι πραγματική ευρεία-αναμορφική,απλά δεν υπάρχει το συνοδό σήμα (flag 16:9 ή WSS) για την αυτόματη προσαρμογή της TV σε κάδρο 16:9.
(Βλ. π.χ όπως στην περίπτωση του ΣΚΑΙ και των κρατικών στην περιοχή Αθηνών και Θεσ/νίκης...)

Συμπέρασμα!
Πάρτε τους τηλέφωνο παιδιά!
Και Γρήγορα!!!
Πριν αρχίσει το γλέντι με τις περικοπές στις ΔΕΚΟ γιατί τότε,άντε να βρεθεί διαθέσιμος τεχνικός να ανέβει στο βουνό!
Απ' όσο φαίνεται-αυτήν την εποχή τουλάχιστον-υπάρχει η θέληση από διοίκηση και προσωπικό να αντιμετωπίζονται τέτοιου είδους τεχνικά προβλήματα,τα οποία δεν κοστίζουν ιδιαίτερα στην εταιρεία...

Για τον ΑΝΤ-1 παντως βαζοντας 16/9 ή αυτόματο ή οποιαδήποτε άλλη ρύθμιση πλην αυτής που ανέφερα η εικόνα παρέμενε 4/3 (για την ακρίβεια μεγαλωνε ελάχιστα αλλά απείχε πάρα πολύ απο το να γεμίσει την οθόνη)
Αυτό μου έτυχε και δεύτερη φορά σε βιντεοπροβολέα φίλου όπου βλέπαμε πάλι ANT-1 και καταφέραμε να πάρουμε σωστή εικόνα 16/9 χωρίς παραμόρφωση μετα απο δοκιμές σε όλες τις πιθανές ρυθμίσεις φορμά (πάντως δεν γινόταν με 16/9 επιλογή, ούτε με απλό ζουμ, ο φίλος γραφει κι εδω κι αν το δει μπορει να το βεβαιώσει...)

gpappas79
23-11-2010, 20:30
[QUOTE=ΣΠΥΡΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ;1432093]Μιλαμε για το καναλι 34 UHF ?[/QUOT

ναι το 34
Ήμαρτον που λέει και ο Γεωργίου....δηλαδή η μισή Ελλάδα έχει πρόβλημα, και δεν ενδιαφέρεται κανείς!!!!!

mvasilisgr
24-11-2010, 15:25
Όλες τις ρυθμίσεις τις έχουμε δοκιμάσει αλλά δεν γίνεται τίποτα.
Η εικόνα έρχεται κομμένη στους δέκτες μας.
Και για τον φίλο που ρωτάει γιατί προτιμάμε το Δοβρούτσι από το Πήλιο, η απάντηση είναι απλή. Γιατί μόνο από το Δοβρούτσι έχουμε εικόνα. Αν την γυρίσουμε προς το Πήλιο δεν θα πιάσουμε τίποτα.

mvasilisgr
25-11-2010, 00:57
Φαίνεται πως μας άκουσαν στην ΕΡΤ.
Τον σημερινό αγώνα τον είδαμε κανονικά χωρίς να κόβεται η εικόνα αριστερά και δεξιά.

ΣΠΥΡΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ
25-11-2010, 08:11
[QUOTE=ΣΠΥΡΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ;1432093]Μιλαμε για το καναλι 34 UHF ?[/QUOT

ναι το 34
Ήμαρτον που λέει και ο Γεωργίου....δηλαδή η μισή Ελλάδα έχει πρόβλημα, και δεν ενδιαφέρεται κανείς!!!!!

Φιλε μου, εγω προσωπικα δεν εχω προβλημα διοτι την καλυτερη εικονα στη ΝΕΤ (και σε καδρο 16/9 στα αθλητικα), την λαμβανω στο καναλι 27 απο την Ευβοια (λιχαδα).
Αλλα το σημα της ΝΕΤ απο τον πομπο του Δοβρουτσιου ειναι τοσο δυνατο, που φτανει ως την περιοχη μου (Δυτικη Φθιωτιδα), παρα την αποσταση και το οπτικο εμποδιο του βουνου Ορθρη. Το αποτελεσμα αυτου ειναι να μην μπορουμε να δουμε καθαρα το σημα του ΣΚΑΙ απο την Ευβοια, επισης στο καναλι 34. Αν καποιος τεχνικος-αρμοδιος της ΕΡΤ διαβαζει, κατι πρεπει να γινει.

gpappas79
25-11-2010, 18:26
περιέργος χθες είδαμε κανονικό ματς μετά από 2 μήνες....για να δούμε και απόψε το μπάσκετ!!!

μήπως έπαιξε ρόλο το mail διαμαρτυρίας που έστειλα στην ΝΕΤ?

mvasilisgr
25-11-2010, 19:00
Τους έστειλα και εγώ μήνυμα χθες και σήμερα μου έστειλαν την παρακάτω απάντηση.

"Σας ευχεριστώ για το ενδιαφέρον σας.Το πρόβλημα λύθηκε. θα σας παρακαλούσα σε περίπτωση που εξακολουθεί να υφίσταται να επικοινωνήσετε μαζί μου"

marios1234
25-11-2010, 22:12
Φιλε μου, εγω προσωπικα δεν εχω προβλημα διοτι την καλυτερη εικονα στη ΝΕΤ (και σε καδρο 16/9 στα αθλητικα), την λαμβανω στο καναλι 27 απο την Ευβοια (λιχαδα).
Αλλα το σημα της ΝΕΤ απο τον πομπο του Δοβρουτσιου ειναι τοσο δυνατο, που φτανει ως την περιοχη μου (Δυτικη Φθιωτιδα), παρα την αποσταση και το οπτικο εμποδιο του βουνου Ορθρη. Το αποτελεσμα αυτου ειναι να μην μπορουμε να δουμε καθαρα το σημα του ΣΚΑΙ απο την Ευβοια, επισης στο καναλι 34. Αν καποιος τεχνικος-αρμοδιος της ΕΡΤ διαβαζει, κατι πρεπει να γινει.Η ΝΕΤ απο Λιχαδα παντως την τελευταια φορα που ελεγξα στις μεταδοσεις 16/9 βαζει μπαρες πανω-κατω.Επισης η ΕΤ1 στο καναλι 12 απο Λιχαδα στις μεταδοσεις 16/9 εχει το προβλημα που ειχε μεχρι χθες η ΝΕΤ απο Δοβρουτσι!Που ακριβως μενεις και σου παρεμβαλλει το Δοβρουτσι?Η ΝΕΤ στο 34 υπαρχει και απο Παρνηθα.Τα υπολοιπα απο Λιχαδα τα πιανεις καλα?

ΣΠΥΡΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ
26-11-2010, 11:24
Η ΝΕΤ απο Λιχαδα παντως την τελευταια φορα που ελεγξα στις μεταδοσεις 16/9 βαζει μπαρες πανω-κατω.Επισης η ΕΤ1 στο καναλι 12 απο Λιχαδα στις μεταδοσεις 16/9 εχει το προβλημα που ειχε μεχρι χθες η ΝΕΤ απο Δοβρουτσι!Που ακριβως μενεις και σου παρεμβαλλει το Δοβρουτσι?Η ΝΕΤ στο 34 υπαρχει και απο Παρνηθα.Τα υπολοιπα απο Λιχαδα τα πιανεις καλα?

Μενω στην περιοχη της Υπατης (Βασιλικα), που ειναι μεταξυ ποταμου Σπερχειου & ορους Οιτης. Απο Παρνηθα (νοτια) δεν ερχεται κανενα σημα εδω, λογω Οιτης. Πιανουμε απο τον πομπο της λιχαδας, που ειναι περιφερειακης εμβελειας (ανατολικα) και απο τοπικους αναμεταδοτες στην Καλλιθεα Σπερχειαδος (Δυτικα) και Καλαμακι Δομοκου (βορειοανατολικα). Περιοχες της Δυτ. Φθιωτιδας με υψομετρο πανω απο 200-300 μετρα βλεπουν και Πηλιο.
Εχω δει πινακες με τις συχνοτητες εκπομπης ανα την Ελλαδα και ετσι εβγαλα το συμπερασμα οτι το Δοβρουτσι φτανει ως εμας (δεδομενης της καλης εγκαταστασης και ληψης που εχω). Εκτος της ΝΕΤ φτανει ως εδω και το σημα του STAR (καναλι 39) και της ΕΡΤ 1 (καναλι 23). Επισης και στα FM εχω καλη ληψη απο Δοβρουτσι, οπου η συχνοτητα ειναι καθαρη και δεν εκπεμπει κατι τοπικο (PROTO FM 99.00, ZOOM FM 90.50, ΔΙΑΥΛΟΣ FM 102,80, ΗΧΟΡΑΜΑ 100.80, MELODIA 102,40 κα.).

gpappas79
03-12-2010, 00:38
Πάλι σήμερα τα ίδια.... κομμένη η εικόνα κτλ.
Δεν ξέρω τι άλλο μπορούμε να κάνουμε....μάλλον μόνο υπομονή....

Jotheo
03-12-2010, 02:09
Πάλι σήμερα τα ίδια.... κομμένη η εικόνα κτλ.
Δεν ξέρω τι άλλο μπορούμε να κάνουμε....μάλλον μόνο υπομονή....
H σημερινή βάρδια δεν είχε ενημερωθεί για το πρόβλημα μάλλον... :P
Ξαναστείλε τους mail ελπίζοντας ότι κάτι θα γίνει...
Η Επιμονή είναι καλό να σε χαρακτηρίζει σ'αυτό το θέμα !!!

mvasilisgr
03-12-2010, 14:48
Τους ξαναέστειλα εγώ μήνυμα χτες και σήμερα μου έστειλαν την παρακάτω απάντηση.

"Το πρόβλημα δημιουργήθηκε από τον Δ/Φ δέκτη(εκοβε το teletext).Σήμερα 3/12/10 μέχρι το μεσημέρι θα λυθεί."

gpappas79
04-12-2010, 02:09
Μακάρι...

marios1234
29-12-2010, 00:54
Μενω στην περιοχη της Υπατης (Βασιλικα), που ειναι μεταξυ ποταμου Σπερχειου & ορους Οιτης. Απο Παρνηθα (νοτια) δεν ερχεται κανενα σημα εδω, λογω Οιτης. Πιανουμε απο τον πομπο της λιχαδας, που ειναι περιφερειακης εμβελειας (ανατολικα) και απο τοπικους αναμεταδοτες στην Καλλιθεα Σπερχειαδος (Δυτικα) και Καλαμακι Δομοκου (βορειοανατολικα). Περιοχες της Δυτ. Φθιωτιδας με υψομετρο πανω απο 200-300 μετρα βλεπουν και Πηλιο.
Εχω δει πινακες με τις συχνοτητες εκπομπης ανα την Ελλαδα και ετσι εβγαλα το συμπερασμα οτι το Δοβρουτσι φτανει ως εμας (δεδομενης της καλης εγκαταστασης και ληψης που εχω). Εκτος της ΝΕΤ φτανει ως εδω και το σημα του STAR (καναλι 39) και της ΕΡΤ 1 (καναλι 23). Επισης και στα FM εχω καλη ληψη απο Δοβρουτσι, οπου η συχνοτητα ειναι καθαρη και δεν εκπεμπει κατι τοπικο (PROTO FM 99.00, ZOOM FM 90.50, ΔΙΑΥΛΟΣ FM 102,80, ΗΧΟΡΑΜΑ 100.80, MELODIA 102,40 κα.).Οι συχνοτητες που αναφερεις ΔΕΝ ειναι απο Δοβρουτσι!!Το ΣΤΑΡ ειναι στην 29 και η ΕΤ1 στην 43 αντιστοιχα!Αυτο το ΣΤΑΡ στην 39 το εχω πιασει και γω παλιοτερα και δεν ξερω απο που εκπεμπει!Επισης οι ραδιοφωνικοι σταθμου που αναφερεις δεν ειναι ολοι απο Δοβρουτσι.Για παραδειγμα ο Μελωδια 102,4 ειναι απο Πτολεμαιδα!

Την ΕΤ1 την βλεπεις απο την 12VHF να φανταστω ε?Δυστυχως οταν μεταδιδει σε 16/9 χανεται η μιση εικονα!Δεν εχουν ανεβει ακομα να ρυθμισουν τον δορυφορικο δεκτη.Και κατι αλλο:οι τοπικοι αναμεταδοτες που αναφερεις ποια καναλια εκπεμπουν και σε ποιες συχνοτητες?

ΣΠΥΡΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ
30-12-2010, 15:41
Οι συχνοτητες που αναφερεις ΔΕΝ ειναι απο Δοβρουτσι!!Το ΣΤΑΡ ειναι στην 29 και η ΕΤ1 στην 43 αντιστοιχα!Αυτο το ΣΤΑΡ στην 39 το εχω πιασει και γω παλιοτερα και δεν ξερω απο που εκπεμπει!Επισης οι ραδιοφωνικοι σταθμου που αναφερεις δεν ειναι ολοι απο Δοβρουτσι.Για παραδειγμα ο Μελωδια 102,4 ειναι απο Πτολεμαιδα!

Την ΕΤ1 την βλεπεις απο την 12VHF να φανταστω ε?Δυστυχως οταν μεταδιδει σε 16/9 χανεται η μιση εικονα!Δεν εχουν ανεβει ακομα να ρυθμισουν τον δορυφορικο δεκτη.Και κατι αλλο:οι τοπικοι αναμεταδοτες που αναφερεις ποια καναλια εκπεμπουν και σε ποιες συχνοτητες?

Προφανως και εφοσον εχεις καλη ληψη απο Δοβρουτσι, θα εχεις δικιο (ποια ειναι η περιοχη σου?). ΕΤ1 βλεπω στα καναλια 09 & 10 VHF με εικονα 16/9 οταν εκπεμπεται απο την ΕΤ1 και με κατευθυνση κεραιας δυτικα. Η ληψη στο 12 απο Λιχαδα (ανατολικα), δεν ειναι καλη και δεν ξερω τι παιζει με την 16/9 μεταδοση απο εκει.
Απο Καλλιθεα-Διλοφο Σπερχειαδας εκπεμπουν:
ΕΤ1/10, ΝΕΤ/39 (οταν δεν εκπεμπει φαινεται το STAR), STAR/56, ALPHA/63, ALTER/67, TELEASTY/30
Απο Καλαμακι Δομοκου:
ΑΝΤ1/61, ΕΝΑ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ/43, STAR ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ/42.

marios1234
30-12-2010, 16:32
Εγω μενω στην Ιστιαια στην Β.Ευβοια!Το Δοβρουτσι λαμβανεται στη Β.Ευβοια αλλα στις περιοχες με μεγαλο υψομετρο,στην Ιστιαια μονο το ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ(47UHF) πιανω που οπως φαινεται εχει πολυ ισχυρο πομπο.Κατα τα αλλα εχω αψογη ληψη απο το Πηλιο και εναλλακτικα λαμβανουμε απο Λιχαδα(λειπει το ALTER βεβαια που τοσα χρονια δεν εχει μεριμνησει να βαλει πομπο εκει).Γενικα εσυ απο που κανεις ληψη?Εχεις καλη εικονα στο συνολο των καναλιων της Λιχαδας?Να φανταστω ο ΑΝΤ1 στο 52 θα ειναι το ισχυροτερο ολων ε?

Υ.Γ Ευχαριστω για τις συχνοτητες των τοπικων πομπων!

ΣΠΥΡΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ
31-12-2010, 10:58
Εγω μενω στην Ιστιαια στην Β.Ευβοια!Το Δοβρουτσι λαμβανεται στη Β.Ευβοια αλλα στις περιοχες με μεγαλο υψομετρο,στην Ιστιαια μονο το ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ(47UHF) πιανω που οπως φαινεται εχει πολυ ισχυρο πομπο.Κατα τα αλλα εχω αψογη ληψη απο το Πηλιο και εναλλακτικα λαμβανουμε απο Λιχαδα(λειπει το ALTER βεβαια που τοσα χρονια δεν εχει μεριμνησει να βαλει πομπο εκει).Γενικα εσυ απο που κανεις ληψη?Εχεις καλη εικονα στο συνολο των καναλιων της Λιχαδας?Να φανταστω ο ΑΝΤ1 στο 52 θα ειναι το ισχυροτερο ολων ε?

Υ.Γ Ευχαριστω για τις συχνοτητες των τοπικων πομπων!

Mαριε καλημερα. Εγω κανω ληψη απο Λιχαδα (ανατολικα) και απο τον τοπικο αναμεταδοτη της Καλλιθεας-Διλοφου (δυτικα).
Η ποιοτητα ληψης απο τη Λιχαδα, δεν ειναι η ιδια για ολα τα καναλια. Η καλυτερη ληψη ειναι στη ΝΕΤ/27, MEGA/48, ANT1/52. Αποδεκτη στα ΕΤ3/49, ASTRA/36, ENA ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ/51, STAR ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ/55,TELEASTY/33. Κακη ειναι η ληψη στα ET1/12, 902/53, SKAI/34 λογω παρεμβολης της ΝΕΤ, ALPHA/37 λογω παρεμβολης του ΘΕΣΣΑΛΙΑ TV, STAR ΑΘΗΝΩΝ/42 λογω παρεμβολης του STAR ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ. Χθες το βραδυ που εγκατεστησα νεα τηλεοραση σε ενα φιλο, επιασε και το ψηφιακο πακετο της ΕΡΤ (ΣΙΝΕ PLUS, RIK, SPORT PLUS...), προφανως απο το Πηλιο, αλλα δεν ξερω σε ποια συχνοτητα UHF, καθοτι δεν εμφανιζοταν αυτη.
Απ΄ οτι βλεπεις, βρισκομαι σε "σταυροδρομι" ηλεκτρομαγνητικων κυματων FM & UHF. Παρεπιπτωντος, πιανω και ΡΑΔΙΟ ΙΣΤΙΑΙΑ/100.40! Εχω βεβαια καλη εγκατασταση κεραιων, δεδομενου οτι ασχολουμαι χρονια με το αντικειμενο.
Αυτα ισχυουν στο σπιτι μου, γιατι λιγα χιλιομετρα πιο περα ή σε 100 μετρα υψομετρο παραπανω, πολλα απο αυτα τα δεδομενα αλλαζουν!
Η πολη της Λαμιας, πιανει απο δικο της παρκο κεραιων (ΔΑΜΑΣΤΑ), και εναλλακτικα απο Λιχαδα.

marios1234
01-01-2011, 23:53
Καταρχην Χρονια Πολλα και Καλη Χρονια!!

Δυστυχως η επιλογη συχνοτητων απο Λιχαδα ειναι στις περισσοτερες περιπτωσεις εντελως λαθος αφου υπαρχουν παρα πολλες περιοχες που καλυπτονται ταυτοχρονα απο Λιχαδα και Πηλιο!Για παραδειγμα εδω το ΤΗΛΕΑΣΤΥ(49) απο Πηλιο δεχεται παρεμβολες απο την ΕΤ3 Λιχαδας οπως και το Θεσσαλια(37) απο τον ALPHA αντιστοιχα!Αν γυρισω την κεραια προς Λιχαδα ισχυουν τα αντιστροφα!Σε περιοχες που λαμβανεται και η Παρνηθα ταυτοχρονα γινεται ενας χαμος!Πχ βλεπεις το ΣΤΑΡ(42) απο Λιχαδα να παρεμβαλλεται απο το...ΣΤΑΡ απο Παρνηθα!

Σχετικα με τα ψηφιακα της ΕΡΤ(42 και 53 UHF),λογικα στο σπιτι που εκανες την εγκατασταση εβγαλες την συχνοτητα 53,μιας και στην 42 πρεπει να υπερκαλυφθουν δυο αναλογικες εκπομπες στην περιοχη σου!

Και μια ερωτηση:Αν εξαιρεσουμε τις παρεμβολες,εχεις και χιονια στα καναλια αυτα?Α,και σχετικα με τα ραδιοφωνα λογικα θα πιανεις και αλλους σταθμους απο Ευβοια!Εχω μεγαλη περιεργια να δω τι λαμβανεις εκει!

ΣΠΥΡΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ
02-01-2011, 14:59
Καταρχην Χρονια Πολλα και Καλη Χρονια!!

Δυστυχως η επιλογη συχνοτητων απο Λιχαδα ειναι στις περισσοτερες περιπτωσεις εντελως λαθος αφου υπαρχουν παρα πολλες περιοχες που καλυπτονται ταυτοχρονα απο Λιχαδα και Πηλιο!Για παραδειγμα εδω το ΤΗΛΕΑΣΤΥ(49) απο Πηλιο δεχεται παρεμβολες απο την ΕΤ3 Λιχαδας οπως και το Θεσσαλια(37) απο τον ALPHA αντιστοιχα!Αν γυρισω την κεραια προς Λιχαδα ισχυουν τα αντιστροφα!Σε περιοχες που λαμβανεται και η Παρνηθα ταυτοχρονα γινεται ενας χαμος!Πχ βλεπεις το ΣΤΑΡ(42) απο Λιχαδα να παρεμβαλλεται απο το...ΣΤΑΡ απο Παρνηθα!

Σχετικα με τα ψηφιακα της ΕΡΤ(42 και 53 UHF),λογικα στο σπιτι που εκανες την εγκατασταση εβγαλες την συχνοτητα 53,μιας και στην 42 πρεπει να υπερκαλυφθουν δυο αναλογικες εκπομπες στην περιοχη σου!

Και μια ερωτηση:Αν εξαιρεσουμε τις παρεμβολες,εχεις και χιονια στα καναλια αυτα?Α,και σχετικα με τα ραδιοφωνα λογικα θα πιανεις και αλλους σταθμους απο Ευβοια!Εχω μεγαλη περιεργια να δω τι λαμβανεις εκει!

Καλη χρονια και σε σενα Μαριε. Το τσεκαρα χθες, και οντως τα ψηφιακα της ΕΡΤ ειναι στο καναλι 53, αποντως του 902, που το τελευταιο χρονικο διαστημα σταματησε να εκπεμπει απο εκει. Μου εκανε εντυπωση μαλιστα που ο ψηφιακος δεκτης της TOSHIBA μου εδειξε ποιοτητα σηματος 100%, δεδομενου οτι τα αλλα καναλια του Πηλιου βγαινουν πολυ δυσκολα και με οχι καλη εικονα. Το βασικο προβλημα στην περιοχη μου, ειναι οι παρεμβολες και λιγοτερο ο θορυβος (χιονια). Ωστοσο υφισταται και το δευτερο στη ληψη απο Ευβοια, οταν οι κεραιες δεν εχουν ικανο υψος απο το εδαφος.
Στα FM πιανω καλα ΕΡΑ 1/104.20 & ΕΡΑ 2/88.80, αλλα δεν λαμβανω αλλο σταθμο της Ευβοιας πλην αυτον της Πολης σου. Πριν χρονια επιανα τον LIVE FM/89.60. Βαριεμαι ομως τωρα να γραψω για ολες τις συχνοτητες τι λαμβανω στην περιοχη μου. Αμα σε φερει ο δρομος απο Λαμια, στειλε μου Π.Μ. τουλαχιστον 1 ημερα πριν και τηλεφωνο επικοινωνιας για να βρεθουμε να τα πουμε απο κοντα.

marios1234
02-01-2011, 19:27
Κι ομως ο 902 συνεχιζει να εκπεμπει κανονικα στην 53!Εγω βεβαια τον βγαζω με παρα πολλα χιονια λογω των ψηφιακων απο Πηλιο!Ισως να ανεβασαν ισχυ τα ψηφιακα και ''πατησαν'' κατω τον 902!

Η ΕΡΑ απο Λιχαδα οπως θα εχεις διαπιστωσει εχει ΑΘΛΙΟ ηχο αλλα οσα μηνυματα κι αν εχω στειλει στην ΕΡΤ δεν ειδα αποτελεσμα...Σημερα παρατηρησα οτι η ΕΡΑ1 εχει και μονοφωνικο ηχο.Τον LIVE FM πριν χρονια τον επιανα και γω,προφανως τον ακουγαμε απ'τον ιδιο πομπο.Το Ραδιο Ιστιαια εχει αρκετους αναμεταδοτες,μιας και η βορεια Ευβοια ειναι αρκετα δυσκολο να καλυφθει με εναν και μονο πομπο.Ισως να λαμβανεις και τον ΚΟΣΜΟΣ 100 αν δεν εχεις καποιον αλλο σταθμο στην ιδια συχνοτητα(πχ MAGIC FM)...