PDA

View Full Version : Samsung C530 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Pages : 1 [2] 3

kostas5579
19-11-2010, 14:42
Καμία ιδέα παιδιά για του υπότιτλους?

Οι υπότιτλοι θα πρέπει να έχουν το ίδιο όνομα με το αρχείο video και επίσης πας ρύθμιση υπότιτλων και κωδικοποίηση στα ελληνικά(την ώρα που παίζει η ταινία-το κάνεις μία φορά).

petasis
19-11-2010, 14:49
Ειναι αναμενο ενα pixel συνεχως -> Λευκο (προβλημα στον ημιαγωγο συνηθως)

Ποιόν ημιαγωγό από όλους; (Στα πάνελ η έννοια του πίξελ δεν υπάρχει, μόνο τα subixels υπάρχουν.)

extacy
19-11-2010, 18:40
530 TV and HT-C350 5.1

και εγω ακριβως το ιδιο σετακι πριν 4 μερες...

takis1964
20-11-2010, 18:56
Διαπιστωσα κοψιματα κ παγωμα οθονης σε star,ant1 3-4 φορες ανα ωρα
εχω 2 crystal audio hd mpeg4 καθως και 2 panasonic plasma και ολα λειτουργουν αψογα
σε ερωτηση στο service του saturn μου ειπανε οτι φταιει το σημα σε συνδιασμο με τον αποκωδικοποιητή της 530 και οτι θα φτιαξει το σημα μελλοντικα!!
Εχει καποιος το ιδιο προβλημα?

optimus prime
20-11-2010, 23:59
Για να διορθωσω κατι που εγραψα στο προηγουμενο ποστ...
τα pixel πρεπει να ειναι κολλημενα και οχι καμμενα γιατι μετα απο τεστ που εκανα τα βλεπω μονο σε μαυρο φοντο και ειναι μπλε χρωμα....

extacy
21-11-2010, 15:26
ξερει κανενας γιατι δεν μου παιζει τους υποτιτλους? η ταινια ειναι .mkv και οι υποτιτλοι .srt . εννοειτε ιδιο ονομα αρχειων... δεν τους εμφανιζει καθολου...

takis1964
21-11-2010, 17:31
Διαπιστωσα κοψιματα κ παγωμα οθονης σε star,ant1 3-4 φορες ανα ωρα
εχω 2 crystal audio hd mpeg4 καθως και 2 panasonic plasma και ολα λειτουργουν αψογα
σε ερωτηση στο service του saturn μου ειπανε οτι φταιει το σημα σε συνδιασμο με τον αποκωδικοποιητή της 530 και οτι θα φτιαξει το σημα μελλοντικα!!
Εχει καποιος το ιδιο προβλημα?

Απ οτι μου ειπε η συζηγος το κανει και σε αλλα καναλια ,παγωμα πιξελιασμα μπορει μαυρη οθονη και μετα ξαναπαιζει

kostas_dr
22-11-2010, 10:44
Το ξέρω έχει αναφερθεί αρκετές φορές αλλά και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα με τους υπότιτλους. Δεν αναγνωρίζει srt παρά μόνο smi. Σε κάθε περίπτωση κάθε φορά που πατάω το πλήκτρο του τηλεκοντρόλ για τους υπότιτλους μου εμφανίζεται η ένδειξη: Μή διαθέσιμη λειτουργία (!!!). Τα αρχεία srt έχουν ακριβώς το ίδιο όνομα με τα αντίστοιχα avi - mkv. Στο μενού υπάρχει η δυνατότητα ενεργοποίησης των υποτίτλων αλλά τζίφος. Είναι θέμα αναβάθμισης λογισμικού; Η τηλεόραση δεν μου παρουσιάζει άλλα προβλήματα, πχ μη συνχρονισμό στα φηφιακά κανάλια κλπ που αναφέρθηκαν από άλλους κατόχους.
Αν ξέρει κάτι κάποιος ας ενημερώσει. :nounder:

optimus prime
22-11-2010, 11:08
Το ξέρω έχει αναφερθεί αρκετές φορές αλλά και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα με τους υπότιτλους. Δεν αναγνωρίζει srt παρά μόνο smi. Σε κάθε περίπτωση κάθε φορά που πατάω το πλήκτρο του τηλεκοντρόλ για τους υπότιτλους μου εμφανίζεται η ένδειξη: Μή διαθέσιμη λειτουργία (!!!). Τα αρχεία srt έχουν ακριβώς το ίδιο όνομα με τα αντίστοιχα avi - mkv. Στο μενού υπάρχει η δυνατότητα ενεργοποίησης των υποτίτλων αλλά τζίφος. Είναι θέμα αναβάθμισης λογισμικού; Η τηλεόραση δεν μου παρουσιάζει άλλα προβλήματα, πχ μη συνχρονισμό στα φηφιακά κανάλια κλπ που αναφέρθηκαν από άλλους κατόχους.

Ναι ειναι θεμα αναβαθμισης του firmware...
Κατεβασε το απο την samsung,περασε το σε ενα usb και κανε update..
Eιχα το ιδιο θεμα και ετσι το ελυσα...

kostas_dr
22-11-2010, 11:32
Το firmware που έχω είναι το 2010/09/03_002005. Οπότε πάω στο T-MSX5DEUC-2005.4 ;

optimus prime
22-11-2010, 11:49
Το firmware που έχω είναι το 2010/09/03_002005. Οπότε πάω στο T-MSX5DEUC-2005.4 ;

Δεν θυμαμαι ακριβως αλλα κοιτα στην τηλεοραση σου εαν η εκδοση του λογισμικου σου γραφει T-MSX5DEUC,τοτε ναι κατεβασε το αντιστοιχο...
Εαν γραφει T-TDT5DEUC τοτε κατεβασε το αλλο αρχειο..
Τρεξε επειτα το .exe αρχειο που θα κατεβασεις και δωσε φακελο προορισμου το usb σου.Θα σου δημιουργησει εναν φακελο,επειτα συνδεσε το στην tv και κανε το update...

kostas_dr
22-11-2010, 14:02
Το έχω κοιτάξει αλλά γράφει μόνο τον αριθμό 2010/09/03_002005. Δεν ξέρω σε ποιό μενού υπάρχουν οι κωδικοί T-MSX....... ή T-TDT........

Sttelios
22-11-2010, 19:49
Κατέβασέ τα και τα δύο, τρέξτα όπως λέει ο optimus prime (respect!!!) και κάνε την αναβάθμιση. Η τηλεόραση θα αναγνωρίσει μόνη της το σωστό αρχείο.

takis1964
22-11-2010, 20:10
Απ οτι μου ειπε η συζηγος το κανει και σε αλλα καναλια ,παγωμα πιξελιασμα μπορει μαυρη οθονη και μετα ξαναπαιζει

Σημερα ηρθε σπιτι μου το εξουσιοδοτημενο service της samsung την πηρε και το απογευμα που πηρα μου ειπε οτι ειχε προβλημα και παει για αντικατασταση!
Περιμενει απαντηση απο αντιπροσωπο

kostas5579
22-11-2010, 20:27
ξερει κανενας γιατι δεν μου παιζει τους υποτιτλους? η ταινια ειναι .mkv και οι υποτιτλοι .srt . εννοειτε ιδιο ονομα αρχειων... δεν τους εμφανιζει καθολου...

Διάβασε αυτό που έγραψα πιο πάνω στο 251.

kostas_dr
23-11-2010, 11:22
Παιδιά δεν γίνεται τίποτα!! Το firmware που έχω φαίνεται να είναι το τελευταίο όπως μου είπαν και από την αντιπροσωπεία και η τηλεόραση λέει ότι δεν υπάρχει αρχείο προς αναβάθμιση. Μπήκα στο Μενού και ενεργοποίησα τους πρωτεύοντες υπότιτλους σε αγγλικά (έχω πολλούς και έτσι και αλλιώς μπαίνουν πρώτοι λόγω της καταλήξεως en - gr) και τους δευτερεύοντες σε ελληνικά αλλά τίποτα απολύτως. Με το μενού Tools δεν μου βγάζει κάποιο υπο-μενού που να έχει σχέση με τους υπότιτλους. Μόνο τις ρυθμίσεις της εικόνας, του ήχου και κάτι άλλα. Να το παλέχω με μετατροπή των αρχείων σε smi ή να την στείλω στην αντιπροσωπεία;

summit1_1
24-11-2010, 05:18
Γειά χαρά είμαι και εγώ κάτοχος της Samsung 530 32" εδώ και ένα μήνα περίπου.
Ο ακριβής κωδικός του μοντέλου είναι LE32C530F1WXXH και το Firmware 2010/08/13_002004.Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά θέλω να σας ρωτήσω αν είναι λογικά και αν μπορούν να λυθούν 2 προβλήματα.Παρατηρώ οτι και στα κανάλια αλλά και σε αρχεια απο το media player της TV,κυρίως σε σκοτεινά πλάνα υπάρχει φαινόμενο "traling" αν το λεω σωστα?ή Ghosting?Οταν τα βλέπω στο PC με μια Eizo οθόνη δεν υπάρχει κανένα τέτοιο πρόβλημα ούτε στο ελάχιστο.To δεύτερο που θέλω να ρωτήσω είναι για την κίνηση σε πλάνα που η κάμερα κινείται στον οριζόντιο αξονα δεν φενεται πολύ καλη η κίνηση (θα το περιέγραφα σαν να κολάει λιγο ή να χανει πχ Frames?) επίσης το έχω παρατηρήσει και στον κάθετο άξονα.Όταν πχ ειναι οι τίτλοι τέλους η κίνηση είναι κάπως αφύσικη και πάλι ,όπως περιέγραψα πρίν.Θέλω να δοκιμάσω ένα WDTV Player αλλά δεν έχω ευκαιρίσει να δώ αν μήπως είναι θέμα δυνατοτήτων του επεξεργαστή της TV?Πείτε μου αν έχετε παρατηρήσει κάτι παρόμοιο και αν διορθώνεται.Ευχαριστώ

billy36
25-11-2010, 02:34
Κυριοι αυριο παω να τα ακουμπησω για την συγκεκριμενη TV.
Μετα απο τοσο καιρο που την εχετε,τι λετε,να προχωρησω αφοβα?

SoCiaL
25-11-2010, 10:28
Εγω παντως ειμαι ευχαριστημενος σε σχεση με την τιμη παντα,α και την εχω στο υπνοδωματιο γιατι στο σαλονι παιζει pany plasma.
To μονο σπαστικο ειναι η καθυστερηση στην αλλαγη καναλιων οταν εχεις επιλεξει τα ψηφιακα-μαλλον κατι παιζει εκει με τον ψηφιακο αποκωδ-δεν ενδείκνυται για ζαπινγκ.

kostas_dr
25-11-2010, 13:05
Την πάω στην αντιπροσωπεία για να την δουν. Απ΄ότι μου είπαν πάει μάλλον για αλλαγή πλακέτας!! Αν έχω νεότερα θα ενημερώσω.

kostas5579
25-11-2010, 13:35

Φίλε μη διαθέσιμη λειτουργία στο subt του τηλεκοντρόλ παρουσιάζει και σε μένα κι ας τους τρέχει τους υπότιτλους. Πρέπει να τους ελέγχεις από το menu, υποθέτω πως έκανες κωδικοποίηση στα ελληνικά. Αλλά όπως ανέφερες δε σου βγάζει καν μενού υπότιτλων? Αυτό είναι πρόβλημα. Αυτό το κάνει όταν δεν έχουν το ίδιο όνομα με το αρχείο video.

kostas_dr
26-11-2010, 10:18
Τελικά έβγαλα άκρη που αναφέρεται στην τηλεόραση τι είδους Firmware υπάρχει. Είναι στο κεντρικό μενού κάτω-κάτω στο υπομενού που λέει Επικοινωνία με την Samsung. Τώρα όσον αφορά τους υπότιτλους. Χθες έβαλα ένα αρχείο mkv 1080p που είχε ενσωματωμένους υπότιτλους και μου εμφάνισε στο Tools το μενού Ρύθμιση Υποτίτλων κανονικά. Σε αναπαραγωγή αρχείου mkv 720p επίσης με ενσωματωμένους υπότιτλους (στον υπολογιστή δεν εμφανίζονται καν όταν ανοίγεις τον φάκελο οι υπότιτλοι παρόλο που το αρχείο έχει παραπάνω από έναν. Πχ: αγγλικούς, ιταλικούς κτλ) το συγκεκριμένο μενού στα Εργαλεία δεν μου το εμφανίζει!! Πως είναι δυνατόν;; Επίσης μια τελευταία απορία. (Τραβάω σε μάκρος το ξέρω). Όταν λέμε ότι οι υπότιτλοι πρέπει να έχουν το ίδιο ακριβώς όνομα με το αρχείο εννοούμε πλήν της καταλήξεως σε srt σωστά; Δηλαδή όνομα αρχείου βίντεο Τάδε.S01E01.720p. και όνομα αρχείου Τάδε.S01E01.en.srt ή με κατάληξη gr.srt για ελληνικούς υπότιτλους ή ξεχνάμε εντελώς τις καταλήξεις;;; Τότε πως θα ξεχωρίζω τους ελληνικούς από τους αγγλικούς υπότιτλους;

koystado
27-11-2010, 15:08
για τηλεοπτικό σημα αξίζει αυτή η τηλεόραση(δεν εχει έρθει ακομα η digea στην περιοχή μου) ή να πάρω καμία πλασμα οπως π.χ την lg pj550???

CENTRAL
27-11-2010, 15:43
Κάτοχος κι εγώ από χτες (32άρα).

Καλά, περιττό να πω ότι δεν αντέχει τη σύγκριση με την Panny του σαλονιού σε κανένα επίπεδο... η διαφορά είναι χαώδης.

(για τα χρήματα πάντως και για Lcd είναι ικανοποιητική με καλό μαύρο)

Τρελλό πλεονέκτημα το media player όμως!

ΝΑ ρωτήσω: με ρυθμίσεις HDTV test έχω soft εικόνα σε digea. Έχετε κάτι ανάλογο ή έχω συνηθίσει την εικόνα της panny και μου φαίνεται;;;

ampalos
28-11-2010, 17:42
παιδια βοηθεια..δε μπορω να αποθηκευσω τα καναλια με τη σειρα που θελω..αν μπορει καποιος που ξερει ασ στειλει ενα πμμ,ευχαριστω

data
29-11-2010, 09:01
παιδια βοηθεια..δε μπορω να αποθηκευσω τα καναλια με τη σειρα που θελω..αν μπορει καποιος που ξερει ασ στειλει ενα πμμ,ευχαριστω

http://avclub.gr/forum/showpost.php?p=1411630&postcount=1182
-bye-

CENTRAL
29-11-2010, 11:04

...καλά, έφαγα ένα ολόκληρο σ/κ για να το βρώ αυτό!

Πολύ σπαρτιάτικο το manual και τα menu καμία σχέση με παλιότερη Samsung που είχα.

:slapface:

kostas_dr
29-11-2010, 11:53
Τελικά έβγαλα άκρη με τους υπότιτλους, επιτέλους. Κατάληξη σκέτο srt, χωρίς en ή gr. Η τηλεόραση είναι πολύ καλή για τα λεφτά της, έχει μέχρι και δυνατότητα συντονισμού των υπότιτλων!

henry
30-11-2010, 12:44
H C530 έχει panel lottery όπως η C650 ή όλα τα μοντέλα φορούν το ίδιο panel;

takis1964
03-12-2010, 22:58
Σημερα ηρθε σπιτι μου το εξουσιοδοτημενο service της samsung την πηρε και το απογευμα που πηρα μου ειπε οτι ειχε προβλημα και παει για αντικατασταση!
Περιμενει απαντηση απο αντιπροσωπο

Τεταρτη ηρθε η αντικατασταση απο service one και ολα οκ!!

optimus prime
03-12-2010, 23:51
Εμενα η αντικατασταση ερχεται την Δευτερα...
Ελπιζω να μην με κυνηγαει η καταρα των pixel και βρω και στην νεα καποια...

ggeorge
04-12-2010, 10:41
Καλημερα
Μολις διαπίστωσα ότι ούτε εμενα παίζει m2ts.

Με το τελευταίο update διορθώνεται το πρόβλημα;
Δεν εχω κανενα άλλο πρόβλημα.

apos1982
06-12-2010, 14:40
τελικα μετα απο πολυ καιρο την πηγα για service, μου ειπαν οτι απλα καναν μια αναβαθμιση και πλεον οι υποτιτλοι παιζουν μια χαρα. εγω παντως οταν προσπαθουσα να κανω αναβαθμιση δεν το δεχονταν.

DJTaurus
06-12-2010, 15:40
Οποιος μπορει ας μου προτεινει τις παρακατω ρυθμισεις εικονας για συνδεση με PS3.

1)Οπ.Φωτισμος:
2)Aντιθεση:
3)Φωτεινοτητα:
4)Ευκρινεια:
5)Xρωμα:
6)Aποχρ(G/R)
7)Τονος Μαυρου:Απενεργοπ. ή σκουρο....etc?
8)Δυναμικη Αντιθεση & Bελτιωση Ακρων:Οι περισσοτεροι την απενργ.
9)Τονος Χρωματος:Ψυχρος,Κανονικος,Θερμος 1,2?
10)Φιλτα Θορυβου:Απενργ?
11)Mαυρο HDMI:

kyrliot
06-12-2010, 19:32
Γενικες ρυθμησεις του hdtest.co.uk
Calibration settings:
Backlight – according to your room.
Contrast: 90
Brightness: 44
Colour: 43
Tint: G53/R47
Sharpness: 0 for HD

All other features/”enhancers” off. Colour Space: Auto.
Leave the Greyscale/White Balance settings at their defaults. We only made very minor adjustments for this individual panel.
Τονος χρωματος σε ολες σχεδον τις samsung :warm 2
Ολα τα φιλτρα και η επεξεργασια στο off .

giannistzn
12-12-2010, 20:13
Την πηρα και εγω σημερα και ειναι φοβερη!!

Μονο ενα "προβλημα" εχω. Την συνδεω με HDMI με τον υπολογιστη μου που εχει μια ATI HD4770 και βλεπω μια μικρη παραμορφωση και υπερ-φωτισμο. Εχει κανεις αναλογο προβλημα μηπως?

Το catalyst control center ειναι ρυθμισμενο στο 1080p και 60hz αλλα και εχω φτιαξει και το scaling μου. Αλλα η ποιοτητα της επιφανειας εργασιας δεν εχει καμια σχεση με αυτη των ταινιων (δεν ξερω βεβαια κατα ποσο θα επρεπε να εχει)

giannistzn
12-12-2010, 20:24
Επισης παρατηρησα οτι μετα απο λιγο μου εμφανιζει στην οθονη ορισμενες "γραμμες" καθετα που τρεμοπαιζουν (μονο οταν ειναι συνδεδεμενη στον υπολογιστη)

optimus prime
12-12-2010, 21:38
Την πηρα και εγω σημερα και ειναι φοβερη!!

Μονο ενα "προβλημα" εχω. Την συνδεω με HDMI με τον υπολογιστη μου που εχει μια ATI HD4770 και βλεπω μια μικρη παραμορφωση και υπερ-φωτισμο. Εχει κανεις αναλογο προβλημα μηπως?

Το catalyst control center ειναι ρυθμισμενο στο 1080p και 60hz αλλα και εχω φτιαξει και το scaling μου. Αλλα η ποιοτητα της επιφανειας εργασιας δεν εχει καμια σχεση με αυτη των ταινιων (δεν ξερω βεβαια κατα ποσο θα επρεπε να εχει)

Kαι εγω εχω παρατηρησει παραμορφωση στην εικονα οταν την συνδεω με τον υπολογιστη μου (και στην επιφανεια εργασιας αλλα και οταν βαζω pro evolution) και εχω προσπαθησει και να την καλιμπραρω μεσα απο τα windows αλλα και απο τις ρυθμισεις της χωρις ακομα να εχω δει τρομερη διαφορα...
Εγω φοραω μια hd5870,βεβαια δεν περιμενω να εχει την ευκρινεια και την ποιοτητα του 23'' μονιτορ μου αλλα με χαλαει αρκετα...
Δεν ξερω μηπως φταιει το φθηνο hdmi καλωδιο μου αλλα δεν νομιζω να παιζει τοσο σημαντικο ρολο το καλωδιο..

giannistzn
12-12-2010, 22:14
Kαι εγω εχω παρατηρησει παραμορφωση στην εικονα οταν την συνδεω με τον υπολογιστη μου (και στην επιφανεια εργασιας αλλα και οταν βαζω pro evolution) και εχω προσπαθησει και να την καλιμπραρω μεσα απο τα windows αλλα και απο τις ρυθμισεις της χωρις ακομα να εχω δει τρομερη διαφορα...
Εγω φοραω μια hd5870,βεβαια δεν περιμενω να εχει την ευκρινεια και την ποιοτητα του 23'' μονιτορ μου αλλα με χαλαει αρκετα...
Δεν ξερω μηπως φταιει το φθηνο hdmi καλωδιο μου αλλα δεν νομιζω να παιζει τοσο σημαντικο ρολο το καλωδιο..

Δεν νομίζω να είναι αυτο. Γιατί οι ταινίες έχουν την ίδια απόδοση είτε με το kmplayer μέσω του υπολογιστή είτε μέσω του media player της τηλεόρασης. Άρα μάλλον παραμορφωνουν. Επίσης αν απο το catalyst center επιλέξω κανονική ποιότητα 1680(νομίζω) Οχι HD τα δείχνει πολυ ζωντανά και Καλά αλλα μετα χάνει στους players του υπολογιστή ποιότητα. Τεσπα μικρο το κακό

optimus prime
13-12-2010, 01:06
Δεν νομίζω να είναι αυτο. Γιατί οι ταινίες έχουν την ίδια απόδοση είτε με το kmplayer μέσω του υπολογιστή είτε μέσω του media player της τηλεόρασης. Άρα μάλλον παραμορφωνουν. Επίσης αν απο το catalyst center επιλέξω κανονική ποιότητα 1680(νομίζω) Οχι HD τα δείχνει πολυ ζωντανά και Καλά αλλα μετα χάνει στους players του υπολογιστή ποιότητα. Τεσπα μικρο το κακό

Μικρο το κακο για σενα φιλε μου...
Ξερεις τι ειναι να εχω δωσει 500 ευρωπουλα για καρτα γραφικων (οσο κανει η τηλεοραση δηλαδη) και να παιζω pro evolution με χαλια γραφικα??
Ευτυχως που με αυτο που εγραψες μεσω του catalyst με πονηρεψες λιγο και βρηκα την ακρη... :a0210:
Οπως σωστα εγραψες οταν βαζω ταινια γυρναω την αναλυση σε hd 1080p και φαινεται σωστα και ωραια το blu ray και οταν θελω να παιξω pro σε 1680...
Εγω παντως αυτο δεν μπορω να το καταλαβω,να παιζει πιο σωστα τα παιχνιδια σε 1680 basic αναλυση απ'οτι σε hd 1980...:furious3:

JL_?
13-12-2010, 01:28
To overscan στην τηλεόραση, το έχετε απενεργοποιήσει;

(P.Size -> Screen Fit)

optimus prime
13-12-2010, 01:32
overscan??:chinscratch:
Για βοηθησε λιγο...

JL_?
13-12-2010, 01:39
Όταν στέλνεις σήμα 1080 από το PC, με το P.Size στο τηλεκοντρόλ, πρέπει να επιλέξεις Screen Fit.

Η παραμόρφωση που αναφέρεις έχει να κάνει με τα περιγράμματα των γραφικών ή υπάρχει και κακή απόδοση των χρωμάτων;

optimus prime
13-12-2010, 01:54
Τωρα το επιασα τι θες να πεις.....:a0210:
Εγω την tv την εχω ρυθμισμενη μονιμα σε 16:9 και ετσι μου χωραει η επιφανεια εργασιας χωρις κοψε,ραψε,κεντραρισε...
Εχανα σε ποιοτητα γραφικων πολυ οταν η αναλυση της οθονης μεσω ρυθμισεων του πανελ της καρτας γραφικων ηταν σε 1080p...Δεν ειχα προβλημα με το να χωρεσω την εικονα στην οθονη...
Oπως ειπες παρατηρουσα κακη αποδοση στα χρωματα,εβλεπα οτι δεν ηταν τοσο ζωντανη και φυσικη η εικονα ουτε οταν ειχα την επιφανεια εργασιας ουτε οταν εβαζα π.χ το pro...Επισης υπηρχαν ''χιονια'' στην εικονα και εχανε σε ευκρινεια...Λες και εβλεπες ενα καναλι που δεν το πιανεις και τοσο καλα φαντασου..

JL_?
13-12-2010, 02:02
Όταν έχεις το 16:9 με σήμα 1080p, δεν έχεις όμως 1:1 pixel mapping. Η σωστή ρύθμιση για σύνδεση υπολογιστή στα 1080p, είναι η Screen Fit στην τηλεόραση και το overscan -> off στην κάρτα γραφικών.

Από εκεί και πέρα, αν θυμάμαι καλά, οι Samsung έχουν και ένα PC Mode. Δοκίμασε και αυτό, μαζί με τα συμβατικά modes, μήπως σε κάποιο έχεις καλύτερη απόδοση στα χρώματα. Τέλος, ψάξε στις ρυθμίσεις της κάρτας γραφικών σου, αν υπάρχει επιλογή για την HDMI μεταξύ RGB ή Y'CrCb και δοκίμασε και τα δύο.

optimus prime
13-12-2010, 02:14
Με λιγο ψαξιμο που εκανα η tv και το παιχνιδι συμπεριφερονται καλα με τις παρακατω ρυθμισεις..
http://img64.imageshack.us/img64/9439/36613024.png

Οπως και να εχει θα το ψαξω καλυτερα παντως,ευχαριστω για την συμβουλη σου...:a0210:

billy36
13-12-2010, 02:14
Ειμαι και γω κατοχος εδω και 20 ημερες της συγκεκριμενης TV, 40''.
Αρκετα ικανοποιημενος για τα λεφτα της.
Με PS3 σε ταινιες Bluray και παιχνιδια τα σπαει, σε καναλια δεν ειμαι και πολυ ικανοποιημενος.

Το προβλημα μου ειναι με το teletext, εμφανιζεται περιεργη γραμματοσειρα,ουτε καν greeklish.

Μπορειτε να βοηθησετε?

SoCiaL
13-12-2010, 09:14
Εμενα παλι αυτο που με χαλαει, το εχω ξαναπει, ειναι η :furious3:καθυστερηση στην αλλαγη καναλιων οταν επιλεγεις να βλεπεις τα ψηφιακα.
Αραγε αυτο να διορθωνεται με αναβαθμιση;

extacy
13-12-2010, 09:39
ρε παιδια αυτο το Freeview τι ειναι? η 40αρα το εχει?

giannistzn
13-12-2010, 12:03
Με λιγο ψαξιμο που εκανα η tv και το παιχνιδι συμπεριφερονται καλα με τις παρακατω ρυθμισεις..
http://img64.imageshack.us/img64/9439/36613024.png

Οπως και να εχει θα το ψαξω καλυτερα παντως,ευχαριστω για την συμβουλη σου...:a0210:

Καλημερα! Optimus, επειδη χωρις το HDTV απο κατω χανεις σε ποιοτητα νομιζω, εγω την εχω σε 1080p και με τις παρακατω ρυθμισεις που βρηκα εχθες

HDMI

Picture - General

Mode > Standard
Backlight > 2
Contrast > 100
Brightness > 45
Sharpness > 0
Colour > 45
Tint > G53/R47

Picture - Advanced

Black Tone > Off
Dynamic Contrast > Off
Shadow Detail > -2
Gamma > 0
RGB Only Mode > Off
Colour Space > Auto
White Balance > Default
Flesh Tone > 0
Edge Enhancement > Off

Picture - Picture Options

Colour Tone > Warm-2
Size > Screenfit 1:1
Screen Mode > N/A
Digital Noise Filter > Off
MPEG Noise Filter > Off
HDMI Black Level > Source Dependant
Film Mode > Interlaced only
Auto Protection Time > 2hrs

Misc

Game Mode > On
Energy Saving > Off
Eco Sensor > Off
No-Signal > 15mins

Πολυ καλυτερη αποδοση και ολα ειναι οκ πλεον. Δοκιμασε και πες μου.

Οι παραπανω ρυθμισεις ειναι αποκλειστικα για υπολογιστη συνδεδεμενο με HDMI

panosp1
13-12-2010, 13:08
Εμενα παλι αυτο που με χαλαει, το εχω ξαναπει, ειναι η :furious3:καθυστερηση στην αλλαγη καναλιων οταν επιλεγεις να βλεπεις τα ψηφιακα.
Αραγε αυτο να διορθωνεται με αναβαθμιση;

Δεν νομίζω οτι μπορείς να κάνεις τιποτα για αυτό. Μονο στα κανάλια που είναι στο 'ίδιο μπουκέτο/τετράδα' έχει πιο γρήγορη αλλαγή 'απο την μάνα του'. Μέχρι εκεί.

optimus prime
13-12-2010, 16:09
Καλημερα! Optimus, επειδη χωρις το HDTV απο κατω χανεις σε ποιοτητα νομιζω, εγω την εχω σε 1080p και με τις παρακατω ρυθμισεις που βρηκα εχθες
HDMI

Picture - General

Mode > Standard
Backlight > 2
Contrast > 100
Brightness > 45
Sharpness > 0
Colour > 45
Tint > G53/R47

Picture - Advanced

Black Tone > Off
Dynamic Contrast > Off
Shadow Detail > -2
Gamma > 0
RGB Only Mode > Off
Colour Space > Auto
White Balance > Default
Flesh Tone > 0
Edge Enhancement > Off

Picture - Picture Options

Colour Tone > Warm-2
Size > Screenfit 1:1
Screen Mode > N/A
Digital Noise Filter > Off
MPEG Noise Filter > Off
HDMI Black Level > Source Dependant
Film Mode > Interlaced only
Auto Protection Time > 2hrs

Misc

Game Mode > On
Energy Saving > Off
Eco Sensor > Off
No-Signal > 15mins

Πολυ καλυτερη αποδοση και ολα ειναι οκ πλεον. Δοκιμασε και πες μου.

Οι παραπανω ρυθμισεις ειναι αποκλειστικα για υπολογιστη συνδεδεμενο με HDMI

Φιλαρακο thanks για τις ρυθμισεις,θα τις βαλω και θα σου πω εαν ειναι ο.κ για τα δικα μου ματια...
Και σε αναπαραγωγη blu-ray ειναι ενταξει αυτα τα settings?

giannistzn
13-12-2010, 16:47
Φιλαρακο thanks για τις ρυθμισεις,θα τις βαλω και θα σου πω εαν ειναι ο.κ για τα δικα μου ματια...
Και σε αναπαραγωγη blu-ray ειναι ενταξει αυτα τα settings?

Ναι σε αναπαραγωγη ειναι σουπερ. Δεν χανει τιποτα γιατι εκμεταλευεσαι το HDMI ενω με την ρυθμιση που εβαλες εσυ χανει σε ποιοτητα.

Με τις ρυμισεις ειδα καποια σχετικη βελτιωση σε σχεση με πριν. Το ποιο σημαντικο ειναι το pixel scaling 1:1

optimus prime
13-12-2010, 17:00
Ναι σε αναπαραγωγη ειναι σουπερ. Δεν χανει τιποτα γιατι εκμεταλευεσαι το HDMI ενω με την ρυθμιση που εβαλες εσυ χανει σε ποιοτητα.

Με τις ρυμισεις ειδα καποια σχετικη βελτιωση σε σχεση με πριν. Το ποιο σημαντικο ειναι το pixel scaling 1:1

Μολις τωρα τις δοκιμασα,ενταξει φαινονται αλλα οταν απενεργοποιεις το game mode σκοτεινιαζει αρκετα την οθονη...
Το pixel scaling που το βρηκες και το ρυθμισες?
Εγω την εχω βαλει σε λειτουργια 'πληρης οθονης'..

giannistzn
13-12-2010, 20:42
Μολις τωρα τις δοκιμασα,ενταξει φαινονται αλλα οταν απενεργοποιεις το game mode σκοτεινιαζει αρκετα την οθονη...
Το pixel scaling που το βρηκες και το ρυθμισες?
Εγω την εχω βαλει σε λειτουργια 'πληρης οθονης'..

Λαθος εκ παραδρομης, κατι αλλο σκεφτομουν εκεινη τη στιγμη, στο size --> screen fit αναφερομουν. Εγω εχω λευκο φοντο και με το game mode χτυπαει πολυ.. Οπως και σε ορισμενες ιστοσελιδες

lleonidas
13-12-2010, 21:38
Μετά από ένα γεμάτο μισάωρο διαβάσματος,έφτασα επιτέλους κ στην τελευταία σελίδα!Ουφ!
Πριν από καμιά ώρα γύρισα από βόλτα σε Κωτσόβολο,Ηλεκτρονική αλλά μάλλον θα καταλήξω σε Κολομβούνη γιατί θέλω πακέτο κ την LG 42PJ550 για τους δικούς μου.Ελπίζω να παζαρέψω τα 830 ευρουλάκια που βγαίνουν συνολικά..
Το μόνο σίγουρο είναι ότι μετά την αγορά θα χρειαστεί να αφιερώσω τουλάχιστον μισή μέρα για τις ρυθμίσεις κ των δύο,μια κ όσα διάβασα εδώ με μπέρδεψαν αρκετά γιατί δεν είμαι σχετικός με το''άθλημα''κ αυτή τη στιγμή που γράφω,παρακολουθώ Τζάκι Τσαν στο STAR σε 14''Thomson Crt!
Ο φίλος πάντως που την αγόρασε στα εγκαίνια του Saturn Πυλαίας με 275 ευρώ είναι πολύ τυχερός!!
Αυτό τον καιρό βρίσκω τη samsung 32C450 με 339ευρώ.Είναι πολύ κατώτερη σε δυνατότητες κ ποιότητα από C530;

optimus prime
13-12-2010, 21:51
Μετά από ένα γεμάτο μισάωρο διαβάσματος,έφτασα επιτέλους κ στην τελευταία σελίδα!Ουφ!
Πριν από καμιά ώρα γύρισα από βόλτα σε Κωτσόβολο,Ηλεκτρονική αλλά μάλλον θα καταλήξω σε Κολομβούνη γιατί θέλω πακέτο κ την LG 42PJ550 για τους δικούς μου.Ελπίζω να παζαρέψω τα 830 ευρουλάκια που βγαίνουν συνολικά..
Το μόνο σίγουρο είναι ότι μετά την αγορά θα χρειαστεί να αφιερώσω τουλάχιστον μισή μέρα για τις ρυθμίσεις κ των δύο,μια κ όσα διάβασα εδώ με μπέρδεψαν αρκετά γιατί δεν είμαι σχετικός με το''άθλημα''κ αυτή τη στιγμή που γράφω,παρακολουθώ Τζάκι Τσαν στο STAR σε 14''Thomson Crt!
Ο φίλος πάντως που την αγόρασε στα εγκαίνια του Saturn Πυλαίας με 275 ευρώ είναι πολύ τυχερός!!
Αυτό τον καιρό βρίσκω τη samsung 32C450 με 339ευρώ.Είναι πολύ κατώτερη σε δυνατότητες κ ποιότητα από C530;

Εγω απ'οτι εχω καταλαβει απο αυτα που διαβασα πριν την παρω αλλα και απο προσωπικη χρηση στις 2 εβδομαδες περιπου που την εχω ειναι οτι για τα λεφτα της η τηλεοραση ειναι πολυ καλη εαν την θες για hd ταινιες και παιχνιδια...

optimus prime
13-12-2010, 23:16
giannistzn οι ρυθμισεις που εδωσες ειναι κορυφαιες...
Το μονο που αλλαξα ηταν τον οπισθιο φωτισμο απο 2 σε 15 γιατι ηταν πολυ σκοτεινο για τα ματια μου και με κουραζε...
Καμμια σχεση με τις default ρυθμισεις οι οποιες απεχουν παρα πολυ απο τις πραγματικες δυνατοτητες της tv...

giannistzn
14-12-2010, 16:45
giannistzn οι ρυθμισεις που εδωσες ειναι κορυφαιες...
Το μονο που αλλαξα ηταν τον οπισθιο φωτισμο απο 2 σε 15 γιατι ηταν πολυ σκοτεινο για τα ματια μου και με κουραζε...
Καμμια σχεση με τις default ρυθμισεις οι οποιες απεχουν παρα πολυ απο τις πραγματικες δυνατοτητες της tv...

Χαιρομαι που βοηθησα!

arge666
14-12-2010, 18:31
Απο σημερα και εγω κατοχος.Ο media player ειναι πραγματικα ανω του αναμενομενου!τωρα θα βαλω και εγω της ρυθμισεις που εδωσες gannistzn.Μια ερωτηση μονο,ειναι απαραιτητο na setaro new firmware?

epivitor
14-12-2010, 18:55
Μικρο το κακο για σενα φιλε μου...
Ξερεις τι ειναι να εχω δωσει 500 ευρωπουλα για καρτα γραφικων (οσο κανει η τηλεοραση δηλαδη) και να παιζω pro evolution με χαλια γραφικα??
Ευτυχως που με αυτο που εγραψες μεσω του catalyst με πονηρεψες λιγο και βρηκα την ακρη... :a0210:
Οπως σωστα εγραψες οταν βαζω ταινια γυρναω την αναλυση σε hd 1080p και φαινεται σωστα και ωραια το blu ray και οταν θελω να παιξω pro σε 1680...
Εγω παντως αυτο δεν μπορω να το καταλαβω,να παιζει πιο σωστα τα παιχνιδια σε 1680 basic αναλυση απ'οτι σε hd 1980...:furious3:

Ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα οταν εκανα συνδεση μια sm 2770hd μεσω hdmi και με τα δυο laptop μου (το ενα εχει ati gpu και το αλλο nvidia gpu).
Ακρη ακομα δε μπορεσα να βρω σε αναλυση 1920χ1080 οπου παιζει υπεραθλια. Μονο σε 1680χ1050 παιζει με σωστη ποιοτητα.
Οποιος γνωριζει κατι ας ενημερώσει ρε παιδια.

optimus prime
14-12-2010, 22:23
Ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα οταν εκανα συνδεση μια sm 2770hd μεσω hdmi και με τα δυο laptop μου (το ενα εχει ati gpu και το αλλο nvidia gpu).
Ακρη ακομα δε μπορεσα να βρω σε αναλυση 1920χ1080 οπου παιζει υπεραθλια. Μονο σε 1680χ1050 παιζει με σωστη ποιοτητα.
Οποιος γνωριζει κατι ας ενημερώσει ρε παιδια.

Εαν βαλεις τις ρυθμισεις αυτες που αναφερει ο φιλος giannistzn λιγα ποστ πιο πριν τοτε ελυσες το προβλημα σου..
Εαν με τις ρυθμισεις αυτες δεις οτι η εικονα ειναι πολυ σκοτεινη για τα ματια σου τοτε παιξε με τον οπισθιο φωτισμο...

panosp1
16-12-2010, 09:53
Απο σημερα και εγω κατοχος.Ο media player ειναι πραγματικα ανω του αναμενομενου!τωρα θα βαλω και εγω της ρυθμισεις που εδωσες gannistzn.Μια ερωτηση μονο,ειναι απαραιτητο na setaro new firmware?

Το τελευταίο firmware που έχει στο site η Samsung ειναι του Σεπτέμβρη. Η δικιά μου (αγορά πριν 10 μερες περιπου) εχει ήδη το τελευταίο firmware.
Κοίτα τι version εχεις και αν είναι κανε το upgrade.

alexman
16-12-2010, 15:40
Καλησπερα παιδια..θα ηθελα καποια βοηθεια σχετικα με τους υποτιτλους ταινιων.απ οτι ειδα σε αλλες σελιδες ειναι αρκετα συνηθισμενο.ειμαι κατοχος μιας Samsung C530 37''..και ενω στο pc βλεπω κανονικα υποτιτλους στην tv βλεπω..''κινεζικα''.(ειναι της μορφης .srt)αρχικα ουτε στο pc εβλεπα σωστους υποτιτλους αλλα κατεβασα κατι codecs για xp και οκ..εχει καποιος καμια ιδεα??
ευχαριστω προκαταβολικα..

giannistzn
16-12-2010, 18:32
Καλησπερα παιδια..θα ηθελα καποια βοηθεια σχετικα με τους υποτιτλους ταινιων.απ οτι ειδα σε αλλες σελιδες ειναι αρκετα συνηθισμενο.ειμαι κατοχος μιας Samsung C530 37''..και ενω στο pc βλεπω κανονικα υποτιτλους στην tv βλεπω..''κινεζικα''.(ειναι της μορφης .srt)αρχικα ουτε στο pc εβλεπα σωστους υποτιτλους αλλα κατεβασα κατι codecs για xp και οκ..εχει καποιος καμια ιδεα??
ευχαριστω προκαταβολικα..

Βαλε την ταινια να παιζει με τους "κινεζικους" υποτιτλους, πατα Tools--> subtitle settings --> encoding --> και διαλεξε greek και απο εκει και περα εισαι ετοιμος!

sensei_01
16-12-2010, 19:46
Βαλε την ταινια να παιζει με τους "κινεζικους" υποτιτλους, πατα Tools--> subtitle settings --> encoding --> και διαλεξε greek και απο εκει και περα εισαι ετοιμος!

Στην δικιά μου 32C530 δεν λειτουργεί ούτε αυτό. Τι αλλο μπορεί να φταίει;;

giannistzn
16-12-2010, 21:38
Στην δικιά μου 32C530 δεν λειτουργεί ούτε αυτό. Τι αλλο μπορεί να φταίει;;

Τι εννοεις? Δεν τους παιζει καθολου ή παιζει κινεζικα ακομα και με τη συγκεκριμενη ρυθμιση?

sensei_01
16-12-2010, 23:29
Τι εννοεις? Δεν τους παιζει καθολου ή παιζει κινεζικα ακομα και με τη συγκεκριμενη ρυθμιση?

Κινέζικα!

alexman
17-12-2010, 01:40
Σ' ευχαριστω παρα πολυ φιλε..η αληθεια ειναι οτι το παλεψα
λιγο αλλα δεν το ειχα βρει..ειχα ρυθμισει τους υποτιτλους
ωστε να ειναι ενεργοποιημενοι αλλα οχι την ωρα της ταινιας
και νομιζα οτι θα ημουν οκ..

niksta
17-12-2010, 02:14
Χαίρετε.
Νέο μέλος και κάτοχος μιας le32c530. Οι μέχρι τώρα εντυπώσεις πολύ καλές.
Πολύ καλός ο Media player αν και δεν το έβαλα να παίξει πολύ ώρα.
Το μόνο ότι μου φαίνεται λίγο μικρή η γραμματοσειρά στους υπότιτλους.

Και για κάποιους που ίσως το ψάχνουν για το πως γίνεται να παίζουν τα κανάλια αυτόματα στο φορματ που εκπέμπουν (4:3 ή 16:9) μετά από σχετικό ψάξιμο στο μενού βρήκα ότι, εκτός από το ότι στο P.SIZE επιλέγουμε το "Αυτόμ. ευρεία", πρέπει να πάμε και στο Menu -> Εικόνα -> Επιλογές εικόνας -> Λειτ. οθόνης και επιλέγουμε 4:3. Σε αναλογικά που το δοκίμασα έπαιξε κανονικά. Σε ψηφιακά δυστυχώς δεν έχω την τύχη ακόμα.
Βέβαια σύμφωνα με το εγχειρίδιο δεν συνιστάται η προβολή σε 4:3 για μεγάλο χρονικό διάστημα. Τώρα το πόσο μεγάλο δεν το διευκρινίζει.

Μια ερώτηση: Το κόκκινο εφέ μάλλον δεν το υποστηρίζει κάτω από το λογότυπο. Σωστά; Ή δεν το δείχνει σε μένα;

Παρεμπιπτόντως βγήκε και νέο F/W με ημερομηνία 16/12:
T-TDT5DEUC-1023.0 ή T-MSX5DEUC-2007.4 (http://www.samsung.com/gr/consumer/tv-audio-video/television/lcd-tv/LE32C530F1WXXH/index.idx?pagetype=prd_detail&tab=support)

τώρα αν μάθει και κάποιος τι κάνει ας μας το πει.

takis1964
19-12-2010, 21:37
Έχει κανένας καμία ιδέα για το firmware?

Πας στο μενου κατω κατω που λεει εποικινωνια με την samsung και βλεπεις ποιο λογισμικο εχει, μετα κατεβαζεις αυτο που εχει τα αρχικα ιδια
Δεν ξερω μετα αν θελει ξανα ρυθμιση στα παντα
Οσοι το εχουν ηδη κανει ας το αναφερουν

Sttelios
21-12-2010, 11:18
Σε μερικές tv χάνονται οι ρυθμίσεις σε άλλες όχι!!! Καλό είναι να κάνεις ένα back - up σε στικάκι τα κανάλια και να σημειώσεις τις ρυθμίσεις εικόνας.

Nodens
21-12-2010, 11:50
Εμένα πάντως δεν χάθηκε τίποτα!!!

takis1964
21-12-2010, 22:42
Σε μερικές tv χάνονται οι ρυθμίσεις σε άλλες όχι!!! Καλό είναι να κάνεις ένα back - up σε στικάκι τα κανάλια και να σημειώσεις τις ρυθμίσεις εικόνας.

Πως γινεται?????:grandpa:

Sttelios
22-12-2010, 13:48
Πως γινεται?????:grandpa:

Έλα ντε, την ίδια απορία έχω κι' εγώ. Έκανα 3 update χωρίς να μου αλλάξει τίποτα , κανα δυό και μου άλλαξε τις ρυθμίσεις εικόνας ( στο "τυπικό" ) και ένα που που έκανε total reset!!!!. To ίδιο έπαθα και με την c650. Από ότι έχω διαβάσει συμβαίνουν διάφορα τέτοια σε πολλούς χρήστες. Φαίνεται ότι κάθε ένα κομμάτι είναι μοναδικό!!!

κεραία -> μεταφορά λίστας καναλιών και από κάτω εξηγεί τι κάνει η κάθε επιλογή.

takis1964
22-12-2010, 20:53
Έλα ντε, την ίδια απορία έχω κι' εγώ. Έκανα 3 update χωρίς να μου αλλάξει τίποτα , κανα δυό και μου άλλαξε τις ρυθμίσεις εικόνας ( στο "τυπικό" ) και ένα που που έκανε total reset!!!!. To ίδιο έπαθα και με την c650. Από ότι έχω διαβάσει συμβαίνουν διάφορα τέτοια σε πολλούς χρήστες. Φαίνεται ότι κάθε ένα κομμάτι είναι μοναδικό!!!

ok την εκανα και ολα οκ
μαλλον παιζει τι φτιαχνει η καθε αναβαθμηση και ποιο λογισμικο ειχε μεσα η τηλεοραση
εγω ειχα το προτελευταιο

billy36
24-12-2010, 15:04
Γιατι σε μενα η γραμματοσειρα του Teletext εμφανιζει περιεργους χαρακτηρες?

Συμβαινει σε κανεναν αλλον?

kyrliot
24-12-2010, 15:09

Yπαρχουν minor και major update που αλλαζουν τα ιδια πραγματα σε ολες τις τηλεορασεις ("καθε ενα κομματι ειναι μοναδικο" ειναι λαθος) αν καποιος δεν ειχε βαλει ενα update που κανει ολικο reset και βαλει το επομενο θα του κανει TOTE το ολικο reset,ενω ενας που τα εχει κανει ολα θα του εχει γινει στο προηγουμενο και στο επομενο δεν θα του το κανει.

lleonidas
25-12-2010, 00:05
Μετά την αγορά της 42άρας LG PJ550 για τους δικούς μου,μέσα σε λίγες μέρες ήρθε κ το δεύτερο απόκτημα για το δικό μου δωμάτιο:η 32'' C530!Ευχαριστώ θερμά όλους όσους με συμβούλεψαν να διαλέξω 32'' αντί για 22'' που σκόπευα να πάρω!Καλά Χριστούγεννα σε όλους/ες:-)

epivitor
25-12-2010, 03:35
Εαν βαλεις τις ρυθμισεις αυτες που αναφερει ο φιλος giannistzn λιγα ποστ πιο πριν τοτε ελυσες το προβλημα σου..
Εαν με τις ρυθμισεις αυτες δεις οτι η εικονα ειναι πολυ σκοτεινη για τα ματια σου τοτε παιξε με τον οπισθιο φωτισμο...

http://www.tne.net.au/~abdaacts/images/alleluia.gif

Eπιτελους βρεθηκε η λυση για το προβλημα μου που οπως φαινεται δεν ειναι μονο δικο μου αλλα συμβαινει σε πολλες samsung.

Tα παρακατω ειναι αντιγραφη απο τη λυση που δωθηκε σε αλλο forum.

1) θα πας στο μενου της tv πρωτα (εχω και εγω samsung LE46A656) και στην εισοδο τησ συγκεκριμενης hdmi θα δώσεις την ονομασία "PC" Παιζει ρολο, δεν το περναει το σημα απο τον επεξεργαστη εικονας της

2) Στους Drivers της ΑΤΙ ρυθμισε το scaling options στο 0% (σε εμενα)

3) Στους Drivers της ΑΤΙ ρυθμισε το Pixel format σε RGB 4:4:4 Pixel Format PC Standard (Full RGB)

ειναι λιγο "κρυμενες" οι ρυθμισεις

Ειμαι στη δουλεια και δε θυμαμαι απο εξω. Στους Catalyst, nομιζω πας στην οθονη (tv) πρωτα, μετα πατας ιδιοτητες και τοτε σου βγαζει 5-6 καρτελες με αυτες τις ρυθμισεις

Δες εδώ

http://www.aoclarkejr.com/ati-catalyst-9-9-overcan-and-underscan-options.html

master7
25-12-2010, 18:17
καταρχην χρονια πολλα σε ολους
κατοχοσ της συγκεκριμενης tv εδω και ενα μηνα και εχω 2 ερωτησεις
α.απο την hdmi συνδεση με χβοχ δεν μου βγαζει 5.1 ηχο στα παιχνιδια(με την οπτικη ινα συνδεδεμενη φυσικα απο το χβοχ στον ενισχυτη)
β.το προβλημα με τους υποτιτλους σε mkv ταινιες τελικα με ποιο firmware λυνετε? γιατι εχω μπερδευτει λιγο.ευχαριστω εκ προτερων

niksta
30-12-2010, 01:59
Τελικά η Samsung την έκανε την πατάτα με το firmware 2007.4 που είχε βγάλει στις 16/12 και το γύρισε πάλι στο 2005.4.
Το κακό είναι ότι δεν μπορούμε να κάνουμε downgrade.
Εγώ πάντως αυτό που είδα είνα κάποια προβλήματα στο Media Player. Κολλάει δεν βλέπει καλά τους υπότιτλους και μετά θέλει σβησιμο και άναμα ξανά και παίζει κανονικά. Κάτι είναι και αυτό.
Από ότι λένε εδώ
(http://www.avforums.com/forums/lcd-led-lcd-tvs/1246980-samsung-c530-owners-thread-32.html)πρέπει να πάει στο Service για να γίνει downgrade. Άλλη π@π@ρία και αυτή.
Άντε τώρα να δούμε πότε θα βγάλει καινούργιο update.

Γιατί δε βγάζουν το 2005.4 με νέα ονομασία πχ. 2008 για να γίνει όπως ήταν και να τελειώνουμε.

AlexTheodin
31-12-2010, 03:37
Κάτοχος της 46C530 απο σήμερα!
Την βλακεία με το store mode την έκανα και εγώ μάλλον αν και ήμουν σίγουρος οτι το είχα ρυθμίσει σωστά.
Κατα τα άλλα είδα ήδη το πρώτο ΒR και το ευχαριστήθηκα. Αυτό και μόνο μου αρκεί. Στην Movies ρύθμιση εικόνα και ηχο.
Ο ήχος με εντυπωσίασε με το πόσο δυνατός κ καθαρός ήταν.
Παραπάνω εντυπώσεις μόλις την δουλέψω λίγο πρώτα.

enedra
03-01-2011, 22:44
Γεια σας,
Ως κάτοχος της 32" c530 έχω να κάνω δυο σχόλια...

Οι υπότιτλοι είναι αισχροί....εκτός του ότι τα γράμματα είναι πολύ μικρά (ακόμα και αν επιλέξεις το μεγαλύτερο μέγεθος), όταν είναι πάνω σε λευκή εικόνα είναι σχεδόν αδύνατο να διαβαστούν....

Επίσης είναι εκνευριστική η καθυστέρηση που υπάρχει όταν αλλάζεις κανάλι.

Ελπίζω η Samsung στην επόμενη έκδοση firmware να διορθώσει αυτά τα δύο προβλήματα....όπως επίσης και να ενεργοποιήσει την λειτουργία PVR (εγγραφή προγράμματος)

Κατά τα άλλα είμαι ευχαριστημένος από την TV.

johnIV
04-01-2011, 15:47
Το πρώτο μου post στο forum γίνεται με αφορμή την παραγγελία της εν λόγο τηλεόρασης, σε λίγες μέρες θα είμαι κάτοχος κι εγώ της C530 32''(την εχω παραγγείλει απο public.gr 369 Euro) απ'οσα διαβάζω για τα λεφτά της ειναι ίσως
η καλύτερη αγορά την έχω δεί κι απο κοντά και μου άρεσε πολύ όμως έχω κάποια ερωτηματικά, θα την συνδέσω με το pc μου (καρτα γραφικών ATI radeon sapphire 5770)θα μπορώ να παίζω παιχνίδια η θα ''κουράζεται'' η κάρτα σ'αυτές τις αναλύσεις; (σκέφτομαι να αγοράσω άλη μια κάρτα ιδια σε διάταξη crossfire).Θα βλέπω ταινίες blu-ray (mkv) ικανοποιητικά; Ευχαριστώ.

optimus prime
04-01-2011, 22:57
Το πρώτο μου post στο forum γίνεται με αφορμή την παραγγελία της εν λόγο τηλεόρασης, σε λίγες μέρες θα είμαι κάτοχος κι εγώ της C530 32''(την εχω παραγγείλει απο public.gr 369 Euro) απ'οσα διαβάζω για τα λεφτά της ειναι ίσως
η καλύτερη αγορά την έχω δεί κι απο κοντά και μου άρεσε πολύ όμως έχω κάποια ερωτηματικά, θα την συνδέσω με το pc μου (καρτα γραφικών ATI radeon sapphire 5770)θα μπορώ να παίζω παιχνίδια η θα ''κουράζεται'' η κάρτα σ'αυτές τις αναλύσεις; (σκέφτομαι να αγοράσω άλη μια κάρτα ιδια σε διάταξη crossfire).Θα βλέπω ταινίες blu-ray (mkv) ικανοποιητικά; Ευχαριστώ.

Φιλε μου η καρτα που εχεις ειναι υπεραρκετη για αναλυση 1920x1080..
Aπλα οταν θα παιζεις παιχνιδια με μεγαλες απαιτησεις και θα βαζεις ολα τα φιλτρα του παιχνιδιου στο high η ultra η καρτα σου θα χτυπαει 100% load το οποιο ειναι φυσιολογικο...Ειτε την συνδεσεις σε monitor ειτε στην τηλεοραση το ιδιο πραγμα ειναι...
Ελπιζω να σε καλυψα...

johnIV
05-01-2011, 00:19
optimus prime ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου και μπορώ να πώ πως με κάλυψες τουλάχιστον θεωρητικά γιατι ακόμη η τηλεόραση ειναι στον ''δρόμο''
το monitor που εχω στο pc ειναι επίσης samsung syncmaster T200 20'' με μέγιστη ανάλυση 1680 Χ 1050 και η κάρτα δεν έχει πρόβλημα απλά όσο μεγαλώνει η ανάλυση μεγαλώνουν και οι απαιτήσεις γ'ιαυτό και εχω κάποιες
ανησυχίες θα τα πούμε εκτενέστερα οταν θα την στήσω κι εγώ και δοκημάσω κάποια πράγματα.

optimus prime
05-01-2011, 00:59
optimus prime ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου και μπορώ να πώ πως με κάλυψες τουλάχιστον θεωρητικά γιατι ακόμη η τηλεόραση ειναι στον ''δρόμο''
το monitor που εχω στο pc ειναι επίσης samsung syncmaster T200 20'' με μέγιστη ανάλυση 1680 Χ 1050 και η κάρτα δεν έχει πρόβλημα απλά όσο μεγαλώνει η ανάλυση μεγαλώνουν και οι απαιτήσεις γ'ιαυτό και εχω κάποιες
ανησυχίες θα τα πούμε εκτενέστερα οταν θα την στήσω κι εγώ και δοκημάσω κάποια πράγματα.

Επειδη την εν λογω καρτα την ειχα στην vapor-x εκδοση της μπορω να σου πω οτι δεν μασαει τιποτα...
Σε 23' monitor με 1920x1080 αναλυση παιζοντας crysis warhead που ειναι ενα απο τα πιο απαιτητικα παιχνιδια που εχουν κυκλοφορησει δεν τα εφτυσε ποτε..
Επομενως δεν το συζητω καν για συνδεση σε tv η παιζοντας ενα πιο ελαφρυ παιχνιδι..
Σκεψου οτι κονσολες τυπου playstation μπροστα στην επεξεργαστικη ισχυ των pc και των καρτων γραφικων ειναι μυρμηγκια μπροστα σε ελεφαντες...
Τωρα οσον αφορα την τηλεοραση επειδη την εχω συνδεση με το pc,στα παιχνιδια ειναι απλα τελεια...
Το μονο που μου την σπαει ειναι στο pro evolution που μου ψιλοκανει lag χωρις ομως να κανει το παιχνιδι εκνευριστικο..

johnIV
05-01-2011, 01:11
Ασχετο με το θέμα μας, μόλις είδα στο site του public η τηλεόραση άλαξε τιμή
απο 369 σε 399 ευρώ μάλλον είμαι απο τους τελευταίους που πρόλαβαν την προσφοράτων γιορτών χε!χε!.

optimus prime
05-01-2011, 01:52
Ασχετο με το θέμα μας, μόλις είδα στο site του public η τηλεόραση άλαξε τιμή
απο 369 σε 399 ευρώ μάλλον είμαι απο τους τελευταίους που πρόλαβαν την προσφοράτων γιορτών χε!χε!.

Για το δωματιο δεν την θες την tv?

johnIV
05-01-2011, 02:23
Ναι για το υπνοδωμάτιο.

optimus prime
05-01-2011, 02:59
Ναι για το υπνοδωμάτιο.

Παρε ο κοσμος να χαλασει την 40αρα....
Θα το μετανιωσεις εαν παρεις 32αρα,πιστεψε με....
Ειδικα αφου θες να παιζεις και παιχνιδια και να βλεπεις ταινιες...
Η 32αρα σε λιγο καιρο θα σου φαινεται λες και εχεις οθονη netbook....

johnIV
05-01-2011, 03:19
Το δωμάτιο είναι πολύ μικρο για 40αρα δυόμιση μέτρα απόσταση θα την έχω νομίζω είναι υπερβολή τουλάχιστον για το δικό μου δωμάτιο.
Στο κάτω κάτω αν θελω να δω μια ταινία σε ποιό μεγάλη οθόνη εχω και στο καθηστικό την sony KDL40HX800

optimus prime
05-01-2011, 03:28
Το δωμάτιο είναι πολύ μικρο για 40αρα δυόμιση μέτρα απόσταση θα την έχω νομίζω είναι υπερβολή τουλάχιστον για το δικό μου δωμάτιο.
Στο κάτω κάτω αν θελω να δω μια ταινία σε ποιό μεγάλη οθόνη εχω και στο καθηστικό την sony KDL40HX800

Kαι εμενα μικρο ειναι το δωματιο μου οπως και εγω 2μιση μετρα αποσταση εχω απο το κρεβατι και νομιζα και εγω οτι η 40αρα θα ηταν υπερβολικη....
Αλλα ακουσα ενα φιλαρακι που ειναι αρκετα ψαγμενος ο οποιος μου ειπε οτι θα το μετανοιωσω εαν παρω την 32αρα...
Ε λοιπον τωρα εχω την 40αρα εδω και 1 μηνα και ειλικρινα χαιρομαι που τον ειχα ακουσει...:a0210:
Τουλαχιστον παιζω παιχνιδια και τα απολαμβανω..
Και ξερεις κατι?
Και αυτη μικρη μου φαινεται τωρα,εαν θες το πιστευεις:nounder:.....

Vamire
05-01-2011, 18:27
+1 optimus prime

Chrpep
06-01-2011, 13:07
Kαι εμενα μικρο ειναι το δωματιο μου οπως και εγω 2μιση μετρα αποσταση εχω απο το κρεβατι και νομιζα και εγω οτι η 40αρα θα ηταν υπερβολικη....
Αλλα ακουσα ενα φιλαρακι που ειναι αρκετα ψαγμενος ο οποιος μου ειπε οτι θα το μετανοιωσω εαν παρω την 32αρα...
Ε λοιπον τωρα εχω την 40αρα εδω και 1 μηνα και ειλικρινα χαιρομαι που τον ειχα ακουσει...:a0210:
Τουλαχιστον παιζω παιχνιδια και τα απολαμβανω..
Και ξερεις κατι?
Και αυτη μικρη μου φαινεται τωρα,εαν θες το πιστευεις:nounder:.....

Συνηθως ετσι γινεται.. -bye-

optimus prime
06-01-2011, 13:11
Συνηθως ετσι γινεται.. -bye-

To ξερω φιλε μου...:a0210:
Ειναι ζητημα χρονου να την συνηθισουν τα ματια και να ζητανε κατι μεγαλυτερο.
Αυτο προσπαθησα να εξηγησω στον johnIV που θελει να παρει την 32αρα....

johnIV
06-01-2011, 16:47
Παιδιά μπορεί να έχεται δίκιο όμως η παραγγελία έχει φύγει απο το κατάστημα (αυριο θα την παραλάβω) αν το μετανιώσω εδώ είμαστε πάλι για αυτο υπάρχουν
τα site αγοραπωλησιών αν την βαρεθώ.

axibde
06-01-2011, 19:15
Nεος ιδιοκτητης της εν λογω τηλεορασεις σε 40 ιντσες.
Την πηρα 500 ευρω θεωρωντας την το καλυτερο γι' αυτα τα χρηματα.
Ηθελα να κανω εκπληξη στην γυναικα μου και δεν της ειπα τιποτα.
Μολις την ειδε στημενη στην κρεβατοκαμαρα, επαθε σοκ.
Οταν συνηλθε λιγο, αν μπορουσε να την σηκωσει θα μου την φοραγε κολαρο και μου ειπε χωρις πολλα πολλα να την παω κατευθειαν στο χωριο, και οτι η συγκεκριμενη μεσα στο υπνοδωματιο αποκλειεται να μεινει.
Ενα μηνα μετα δεν ξεκολαει απο αυτην και σε αλλον ενα μηνα ειμαι σιγουρος οτι θα της φαινεται και μικρη.

johnIV
07-01-2011, 16:42
Σήμερα ξημέρωσε ενα απο τα πιό ωραία πρωινά της νέας χρονιάς ημέρα του
Α'ι' Γιαννη της γιορτής μου ενα ''δωράκι'' με περίμενε οχι όμως κάτω απο το χριστουγεννιάτικο δέντρο όπως συνηθήζεται αλλα εξω στο δρόμο σε ενα βανάκι της courier, σήμερα λοιπόν παρέλαβα κι εγώ την TV και τώρα πλέον ειμαι κάτοχος αυτής της υπέροχης τηλεόρασης το δυσάρεστο είναι πως σήμερα λόγο της εορτής μου και λόγο καρναβαλιών (Καστοριανα Ραγκουτσάρια) δεν θα μπορέσω να ασχοληθώ απο Δευτέρα θα έχω όλο το χρόνο για να εξερευνήσω μαζί σας την νέα μου τηλεόραση.

Sttelios
08-01-2011, 11:11
Καλορίζικη και καλές θεάσεις:2thumb22sup:

johnIV
08-01-2011, 13:06
Ευχαριστώ sttelios, με ποιό τρόπο θα δω αν όλα τα πίξελς ειναι εντάξει;

satsok79
08-01-2011, 13:15
καλη χρονια.
η tv αρχισε εδω κ κανα 2ημερο να ανοιγοκλεινει μετα απο καποια ωρα λειτουργιας.
η αληθεια ειναι οτι απο τοτε που την αγορασα δεν ειχα περασει κανενα Firmware (http://www.samsung.com/gr/consumer/tv-audio-video/television/lcd-tv/LE32C530F1WXXH/index.idx?pagetype=prd_detail&tab=support#) επειδη ολα ηταν οκ.
μολις περασα το T-TDT5DEUC-1023.0 απο δω http://www.samsung.com/gr/consumer/tv-audio-video/television/lcd-tv/LE32C530F1WXXH/index.idx?pagetype=prd_detail&tab=support

για να δουμε...

satsok79
08-01-2011, 18:03
το ξανακανει.τωρα δεν ανοιγει καθολου.:angry::angry:
οτι να ναι.κλεινει,ανοιγει,δεν ανοιγει καθολου,το λαμπακι το κοκκινο τρεμοπαιζει.

johnIV
08-01-2011, 19:02
Παιδιά απ'οτι φένεται η τηλεόραση δεν έχει κανένα πρόβλημα λέτε να κάνω update το τελευταίο firmware απο το usb μιας και βλέπω πως εχει το παλιότερο;
Η έκδοση λογισμικού που έχει η TV είναι: TMSX5DEUC -2005.4 το νεότερο που βρήκα είναι:T-MSX5DEUC_2009.0

optimus prime
08-01-2011, 20:51
Παιδιά απ'οτι φένεται η τηλεόραση δεν έχει κανένα πρόβλημα λέτε να κάνω update το τελευταίο firmware απο το usb μιας και βλέπω πως εχει το παλιότερο;
Η έκδοση λογισμικού που έχει η TV είναι: TMSX5DEUC -2005.4 το νεότερο που βρήκα είναι:T-MSX5DEUC_2009.0

Oχι μην το κανεις,αχρειαστο ειναι...

Για τα pixel που ζητησες καποιο τεστ,κανε και καμια αναζητηση στο google/u tube..
Δεν ειναι τιποτα δυσκολο να βρεις ενα τεστ...

satsok79
08-01-2011, 21:55
εχει συμβει κ σε αλλους να ανοιγοκλεινει η tv;
το λεω γιατι στην αντιμετωπιση προβληματων αναφερει οτι καποιες φορες κανει αναβαθμισεις,ειτε απο μονη της,ειτε μετα απο firmware σε usb κ κανει κατι τετοια ''κολπα''.

cppu
08-01-2011, 23:32
εχει συμβει κ σε αλλους να ανοιγοκλεινει η tv;
το λεω γιατι στην αντιμετωπιση προβληματων αναφερει οτι καποιες φορες κανει αναβαθμισεις,ειτε απο μονη της,ειτε μετα απο firmware σε usb κ κανει κατι τετοια ''κολπα''.

εγω εχω την 55c8000 οταν την πηρα μου ανοιγοκλεινε για 2 δευτερα και ανοιγε. παρατηρησα οτι το κανε μια συγκεκριμενη ωρα.απενεργοποιησε χρονοδιακοπτες. αν ειναι οκ αυτοι , κοιτα μενου -υποστηριξη -αναβ λογισμικου και κοιτα εκει που λεει αναβαθμιση σε κατασταση αναμονης βαλε απενεργοποιηση.αυτο εκανα και σταματησε σε μενα. λογικα πρεπει να το φτιαξεις ετσι αυτο πρεπει να φταιει.

satsok79
09-01-2011, 12:52
εγω εχω την 55c8000 οταν την πηρα μου ανοιγοκλεινε για 2 δευτερα και ανοιγε. παρατηρησα οτι το κανε μια συγκεκριμενη ωρα.απενεργοποιησε χρονοδιακοπτες. αν ειναι οκ αυτοι , κοιτα μενου -υποστηριξη -αναβ λογισμικου και κοιτα εκει που λεει αναβαθμιση σε κατασταση αναμονης βαλε απενεργοποιηση.αυτο εκανα και σταματησε σε μενα. λογικα πρεπει να το φτιαξεις ετσι αυτο πρεπει να φταιει.

ωραιος.να σαι καλα.
οι χρον/πτες ηταν οφ.
απενεργοποιησα κ την αναβαθμηση σε κατασταση αναμονης.
παιζει κανονικα εδω κ κανα 3ωρο.για να δουμε...

Apostolis41
09-01-2011, 13:05
Γεια σας ειμαι καινουργιος εδω και απο προχθες εχω στην κατοχη μου
μια samsung le32c65 δεν εχω καποιο προβλημα με την tv αλλα θαλω να μπω στο ιντερνετ μεσω λαπτοπ που φορει vista μπορω να το κανω γινετε??
Παιζει καταπλικτικα απο usb χωρις κανενα προβλημα με υποτιτλους και τετοια
και η εικονα στα ψηφιακα ειναι απιστευτη στα ανολογικα πρεπει να εχεις
πολυ καλο σημα για να δεις καλα
Αν υπαρχει καποιο ποστ να διαβασω
ευχαριστω

cppu
09-01-2011, 15:37
ωραιος.να σαι καλα.
οι χρον/πτες ηταν οφ.
απενεργοποιησα κ την αναβαθμηση σε κατασταση αναμονης.
παιζει κανονικα εδω κ κανα 3ωρο.για να δουμε...

αν εχεις τσεκαρει περιπου τιωρα στο κανε λογικα δεν εχεις προβλημα. πρεπει να σαι οκ τωρα!

johnIV
09-01-2011, 17:06
Μού δωσε ενας φίλος μου ενα καλώδιο HDMI silvercrest (DVD player απο LIDL)
λέτε να μείνω σ'αυτό η να αγοράσω μάρκας;

satsok79
09-01-2011, 18:36
αν εχεις τσεκαρει περιπου τιωρα στο κανε λογικα δεν εχεις προβλημα. πρεπει να σαι οκ τωρα!

η αληθεια ειναι οτι βλεπω λιγη τηλεοραση κ δεν ειχα παρατηρησει ωρες.
επαιξε κανα 6ωρο κομπλε.:a0210:

DarkWinG
09-01-2011, 21:54
Παιδιά έχω ένα σοβαρό πρόβλημα με την αναπαραγωγή από τη USB.
Έχω το τελευταίο firmware (15 DEC 2010)

Συγκεκριμένα, σε κάποιες ταινίες η αναπαραγωγή ξαφνικά σταματάει σε συγκεκριμένο σημείο και με επιστρέφει στο αρχικό μενού.
Διάβασα ότι το πρόβλημα λύνεται αν μετατρέψω τους υπότιτλους σε .sub ή .smi
Το πρόβλημα όμως δε λύνεται!!!!!!

Το έχει αντιμετωπίσει κανείς;

johnIV
13-01-2011, 14:06
Παίδες η TV είναι τζιτζελόνι εχω δοκημάσει ταινίες και games και είναι χάρμα οφθαλμών προσωπικά δεν συνάντησα κανένα πρόβλημα απλά το μονο πρόβλημα
που εχω ειναι με το πρόγραμμα της κάρτας γραφικών (Catalist Control Center)
δεν μπορώ να μανατζάρω τις δύο οθόνες που εχω ώστε να μην δουλευουν και οι δυο ταυτόχρονα.

DarkWinG
13-01-2011, 21:27
Αυτό δε ρυθμίζεται από το CCC. Θα πάς στο desktop δεξί κλίκ screen resolution και θα το κάνεις από κει.

johnIV
13-01-2011, 22:40
Αυτό δε ρυθμίζεται από το CCC. Θα πάς στο desktop δεξί κλίκ screen resolution και θα το κάνεις από κει.

Να είσαι καλά DarkWing έφαγα μια μέρα για να το βρώ μεσα απο το catalyst χωρίς αποτέλεσμα δεν μου πήγε το μυαλό οτι γίνεται μεσα απο τα windows ευχαριστώ και πάλι
:ernaehrung004:

optimus prime
14-01-2011, 02:49
Παίδες η TV είναι τζιτζελόνι εχω δοκημάσει ταινίες και games και είναι χάρμα οφθαλμών

Και βεβαια ειναι απαιχτη η tv...
Που να ειχες παρει και την 40αρα,εκει ειναι που θα παθαινες πλακα....:aetsch:

johnIV
14-01-2011, 19:51
Οχι φίλε μου για την απόσταση που την εχω ειναι too match για μένα αν αλλάξω γνώμη κάποια στιγμή τότε το συζητάμε:grandpa:

master7
17-01-2011, 10:55
παιδες καλημερα. εχει παρατηρησει κανεις προβλημα στον συγχρονισμο χειλιων και του ηχου οταν παιζει ταινια μεσω media play? αν ναι ξερει κανεις πως λυνεται το προβλημα?

african
17-01-2011, 10:59
παιδες καλημερα. εχει παρατηρησει κανεις προβλημα στον συγχρονισμο χειλιων και του ηχου οταν παιζει ταινια μεσω media play? αν ναι ξερει κανεις πως λυνεται το προβλημα?

Να φορτώσεις το τελευταίο firmware και θα στρώσει.Για γράψε μας ποιό firmware έχει τώρα..

Semsis(PC)
17-01-2011, 13:31
Παιδιά έχω ένα σοβαρό πρόβλημα με την αναπαραγωγή από τη USB.
Έχω το τελευταίο firmware (15 DEC 2010)

Συγκεκριμένα, σε κάποιες ταινίες η αναπαραγωγή ξαφνικά σταματάει σε συγκεκριμένο σημείο και με επιστρέφει στο αρχικό μενού.
Διάβασα ότι το πρόβλημα λύνεται αν μετατρέψω τους υπότιτλους σε .sub ή .smi
Το πρόβλημα όμως δε λύνεται!!!!!!

Το έχει αντιμετωπίσει κανείς;

τι προβλημα αυτο ισχυει. ημουν απο τους πρωτους αν οχι ο πρωτος που το ανεφερα σε αυτο το φορουμ αλλα δε βρηκα και μεγαλη ανταποκριση...εμφανιζεται μονο σε panels που εχουν το msx5deuc

DarkWinG
18-01-2011, 21:55
τι προβλημα αυτο ισχυει. ημουν απο τους πρωτους αν οχι ο πρωτος που το ανεφερα σε αυτο το φορουμ αλλα δε βρηκα και μεγαλη ανταποκριση...εμφανιζεται μονο σε panels που εχουν το msx5deuc

Εγώ έχω παρατηρήσει ότι αυτό συμβαίνει με τα αρχεία .mp4 που κατεβάζω (kingdom RG release).

Τα .mkv .avi κτλ όσο μέγεθος ή διάρκεια και να έχουν δεν κολλάνε

trampakoulas
20-01-2011, 00:49
Παίδες μόλις είμαι κάτοχος της LE37C530. Έχω 2 προβληματάκια όμως.
Δεν μπορώ να πιάσω ψηφιακά κανάλια εκτός του Sport+ του Cine+ και το Prisma.
Δεν μπορώ να κάνω update firmware. Η τηλεόραση μου έχει πάνω T-MSX5DEUC-2005.4.
Please help :)

kostas_dr
20-01-2011, 17:58
Έχω παρατηρήσει μια ελάχιστη διαφορά συγχρονισμού χειλιών και ήχου στην αναπαραγωγή ταινιών ποιότητας 720p. Στα απλά αρχεία avi και στις ταινίες ποιότητας 1080p δεν έχω προσέξει διαφορά συγχρονισμού. Υπάρχουν επίσης περιπτώσεις ταινιών σε φορμά mp4 που δεν παίζει ολόκληρη την ταινία. Ειδικά αν το μέγεθος του αρχείου είναι κάτω από 2 G.

mondechristo
21-01-2011, 21:46
Καλησπέρα. Αύριο θα είμαι ένας ακόμα κάτοχος μιας C530 32''. Αφου διάβασα ολα όσα έχουν γραφτεί εδώ σχετικά με τη TV, μου έμεινε μια απορία. Ξέρουμε τελικά τι panel φοράει; ΤΝ; PVA;

master7
21-01-2011, 22:36
Να φορτώσεις το τελευταίο firmware και θα στρώσει.Για γράψε μας ποιό firmware έχει τώρα..

εχει το T-MSX5DEUC_2005.4.
και απο οτι βλεπω το ιδιο ακριβως προβλημα το εχει και ο kostas_dr

mamas
22-01-2011, 13:35
Καλημέρα,
Κάτοχος από χθες! Μου δώσανε σε usb όλα τα προγράμματα για να τα περάσω αυτόματα μέσα στην τηλεόραση και όλα είναι καλά. Για αρκετή ώρα χθες προσπαθούσα να βάλω τους δικούς μου ραδιοφωνικούς σταθμούς και δεν τα κατάφερα. Το manual λέει πολύ λίγα πράγματα . Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος…???

mamas
22-01-2011, 13:53
Κάτι ακόμα… Έχω έξοδο dvi στο pc μου. Τι είναι καλύτερο να κάνω για να πετύχω καλύτερο αποτέλεσμα με την σύνδεση , (πχ adaptor DVI σε HDMI και μετά TV…)?

optimus prime
23-01-2011, 01:20
Κάτι ακόμα… Έχω έξοδο dvi στο pc μου. Τι είναι καλύτερο να κάνω για να πετύχω καλύτερο αποτέλεσμα με την σύνδεση , (πχ adaptor DVI σε HDMI και μετά TV…)?

Ναι...
Κατι σαν και τoυς παρακατω ανταπτορες + ενα καλωδιο hdmi...

http://www.tvcables.co.uk/images/items/hdmi-to-dvi.jpg

http://www.asia.ru/images/target/photo/51368927/HDMI_to_DVI_Adapter.jpg

η καλωδιο απο dvi to hdmi..
http://www.addaxcomputer.com/photos/dvi-to-hdmi.jpg

ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΗΣ
23-01-2011, 13:11
Εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω γιατι την αγοραζετε αφου εχουν βγει τοσα προβληματακια μαυτην,ψαχνω να παρω 32αρα αλλα οχι αυτην μαλλον

Χατζησάββας Λευτέρης
23-01-2011, 13:28
Εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω γιατι την αγοραζετε αφου εχουν βγει τοσα προβληματακια μαυτην,ψαχνω να παρω 32αρα αλλα οχι αυτην μαλλον

Η τηλεόραση μια χαρά είναι με ότι filmware της έχω βάλει (έχω το τελευταίο) !!
Βέβαια μην έχετε την απαίτηση να παίξει όλα τα πολύ βαριά αρχεία που παίζει ένα εξειδικευμένο media player !

Lefteris210
23-01-2011, 14:14
Γεια σας και καλός σας βρήκα.
Χθες παρήγγειλα την Samsung LE37C530 και θα την παραλάβω την δευτερα, πρέπει να περάσω κάποιο Firmware? θα έχω και εγώ τα παραπάνω προβλήματα με τους υπολοιπους ?

master7
23-01-2011, 20:58
Η τηλεόραση μια χαρά είναι με ότι filmware της έχω βάλει (έχω το τελευταίο) !!
Βέβαια μην έχετε την απαίτηση να παίξει όλα τα πολύ βαριά αρχεία που παίζει ένα εξειδικευμένο media player !

ποιο ειναι το τελευταιο firmware λευτερη?

Χατζησάββας Λευτέρης
23-01-2011, 22:05
ποιο ειναι το τελευταιο firmware λευτερη?

2010/12/24_002009

AlexTheodin
23-01-2011, 22:25
Εγώ πάντως δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Απο την άλλη βέβαια δεν παίζω και ταινίες απο usb...

Είμαι κατευχαριστημένος με αυτήν. Σε ταινίες απο BR και παιχνίδια για τα δικά μου μάτια πετάει. Οι 46' είναι επίσης χορταστικές. Ο ήχος είναι δυνατός και καθαρός αλλά το σκέφτομαι να συνδέσω κάποια στιγμή ένα εξωτερικό σύστημα.

Να μην την ματιάσω αλλά τα άξιζε τα λεφτά της...

dissection
23-01-2011, 23:50
Καλησπέρα παιδιά. Είμαι και εγώ κάτοχος της C530 απο χθές. Σήμερα πήγα να δοκιμάζω μία ταινία avi η οποία στον υπολογιστή παίζει κανονικά αλλα όταν πάει να παίξει απο την TV μου βγάζει % Η ΦΟΡΜΑ ΤΟΥ ΑΡΧΕΙΟΥ ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ%. Μου φαίνεται λίγο αδύνατον να μην υποστηρίζει avi files αν και από όσο έχω δει και το manual λέει ότι παίζει κανονικά

optimus prime
24-01-2011, 01:16
Εγώ πάντως δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Απο την άλλη βέβαια δεν παίζω και ταινίες απο usb...

Είμαι κατευχαριστημένος με αυτήν. Σε ταινίες απο BR και παιχνίδια για τα δικά μου μάτια πετάει. Οι 46' είναι επίσης χορταστικές. Ο ήχος είναι δυνατός και καθαρός αλλά το σκέφτομαι να συνδέσω κάποια στιγμή ένα εξωτερικό σύστημα.

Να μην την ματιάσω αλλά τα άξιζε τα λεφτά της...

Ακριβως οπως ειπες...
Τα αξιζει τα λεφτακια της,τα οπoια δεν ηταν και πολλα εδω που τα λεμε...
Value for money για bluray + games...:award:

dissection
24-01-2011, 01:16
Καλησπέρα παιδιά. Είμαι και εγώ κάτοχος της C530 απο χθές. Σήμερα πήγα να δοκιμάζω μία ταινία avi η οποία στον υπολογιστή παίζει κανονικά αλλα όταν πάει να παίξει απο την TV μου βγάζει % Η ΦΟΡΜΑ ΤΟΥ ΑΡΧΕΙΟΥ ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ%. Μου φαίνεται λίγο αδύνατον να μην υποστηρίζει avi files αν και από όσο έχω δει και το manual λέει ότι παίζει κανονικά

CODEC: XVID MPEG-4

Sxedon oles oi tianies pou exw katebasei einai avi kai codec auto. Exei antimetwpisei kaneis antistoixo problima? To firmeare den nomizw na ftaiei an kai den einai to teleutaio.

mamas
24-01-2011, 12:43
@ optimus prime, ευχαριστώ για τις εικόνες. Θα έχω ήχο με αυτήν την σύνδεση? Μπορείς να με βόηθήσεις και με την επιλογή ράδιο-σταθμών?

optimus prime
24-01-2011, 14:40
@ optimus prime, ευχαριστώ για τις εικόνες. Θα έχω ήχο με αυτήν την σύνδεση? Μπορείς να με βόηθήσεις και με την επιλογή ράδιο-σταθμών?

Εαν παρεις το καλωδιο τετοιου τυπου δεν θα εχεις ηχο..
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.505820
Το ιδιο συμβαινει και με τους ανταπτορες γιατι απο dvi δεν περναει ηχος αλλα μονο εικονα..
Ο ηχος θα βγαινει απο τα ηχεια του pc σου και οχι απο την τηλεοραση..
Εγω π.χ εχω 5.1 ηχεια και ουτε που χρειαστηκε ποτε να εχω να παιζουν τα ηχεια της tv...
Για τους σταθμους τωρα δεν καταλαβα τι ακριβως θες....

JL_?
24-01-2011, 16:52
Δεν είναι απαραίτητο αυτό, κάποιες κάρτες γραφικών, μπορούν να δώσουν και ήχο από την DVI τους...

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=72454

mamas
24-01-2011, 20:31
Πως μπορώ να αλλάξω ή να βρω τους σταθμούς στην επιλογή ραδιόφωνο?

master7
24-01-2011, 22:09
2010/12/24_002009

ευχαριστω φιλαρακι.θα το δοκιμασω

johnIV
24-01-2011, 22:25
Εδώ θα αναφερθώ σε όσους παίζουν video games στην ΤV'
Eβαλα να παίξω το crysis και βλέπω πως όταν γίνεται HDMI Conection γράφει
25Ηz αυτό το κάνει μόνο στο crysis σε αλα παιχνίδια γράφει 60Ηz τι λέτε να
φταίει?

optimus prime
24-01-2011, 22:31
Εδώ θα αναφερθώ σε όσους παίζουν video games στην ΤV'
Eβαλα να παίξω το crysis και βλέπω πως όταν γίνεται HDMI Conection γράφει
25Ηz αυτό το κάνει μόνο στο crysis σε αλα παιχνίδια γράφει 60Ηz τι λέτε να
φταίει?

Δεν μας ειπες ομως που εβαλες το crysis?
Σε κονσολα?

dissection
24-01-2011, 22:38
Καλησπερα! Ειχα κανει και ενα post εχθες σχετκα με τις ταινιες avi τις οποιες μεν τις αναγνωριζει η τηλεοραση μεσω usb, οταβ ομως προσπαθει να την φορτωσει μ βγαζει μη εκτελεσιμο αρχειο. Εχει αντιμετωπισει κανεις κατι τετοιο. Γιατι φυσιολογικα απο οσο εχω διαβασει και δημοσιευσεις απο τα υπολοιπα μελη τα κυριοτερα προβληματα που αντιμετωπιζανε ητανε σχετικα με τους υποτιτλους. Tο FIrmware δεν ειναι το τελευταιο 9/2010 νομιζω

johnIV
24-01-2011, 22:59
Δεν μας ειπες ομως που εβαλες το crysis?
Σε κονσολα?

Oχι απο τον υπολογιστή!

optimus prime
24-01-2011, 23:09
Oχι απο τον υπολογιστή!

Καποια ρυθμιση μεσα απο το παιχνιδι λογικα πρεπει να ειναι φιλε λαμβανοντας υποψην οτι εχεις ρυθμισει μεσα απο windows το refresh rate της οθονης σε 60hz...
Ψαξε το λιγο και εαν δεν ειναι ρυθμιση τοτε σου γυρναει την tv στην native αναλυση την οποια υποστηριζει το crysis..
Κανενα παιχνιδι που εχω παιξει απο τον υπολογιστη δεν μου εχει ριξει το refresh rate κατω απο 60hz παντως,αλλα το crysis ειναι και παλιο παιχνιδι..
Αλλες εποχες τοτε..

johnIV
24-01-2011, 23:36
Ναι κι εμένα μόνο στο crysis το κάνει σε αλα παιχνίδια ολα ειναι ΟΚ!
Οσο αναφορά τις ρυθμήσεις της ΤV (για παιχνίδια) ο giannistzn στο post 300
page 30 αναφέρει κάποιες ρυθμήσεις είναι οι σωστές αντικειμενικά κατα την γνώμη σας;

optimus prime
25-01-2011, 01:15
Οσο αναφορά τις ρυθμήσεις της ΤV (για παιχνίδια) ο giannistzn στο post 300
page 30 αναφέρει κάποιες ρυθμήσεις είναι οι σωστές αντικειμενικά κατα την γνώμη σας;

To σωστες ειναι λιγο υποκειμενικο οταν μιλαμε για ρυθμισεις εικονας..
Γιατι αλλο μπορει να ειναι το ωραιο στα δικα σου ματια και αλλο στα δικα μου..
Εγω αυτες εχω περασει και οταν παιζω games την βαζω στο τυπικο και για ταινια την επιλογη κινηματογραφικη ταινια...

dissection
25-01-2011, 02:24
Εχει κανει κανεις register τον κωδικο για DIVX που εχει η τηλεοραση? Νομιζω οτι για αυτο τον λογο δεν παιζει τις ταινιες.

Lefteris210
25-01-2011, 11:51
τελικά πήρα την 40" αντί τις 37" και αύριο θα την έχω με το καλο να σας γράψω σχόλια :)
την περιμένω πως και πως :)

Lefteris210
25-01-2011, 12:08
http://www.e-shop.gr...l?id=PER.701160
ιδανικό για προστασία ρεύματος για την TV?

johnIV
25-01-2011, 14:48
http://www.e-shop.gr...l?id=PER.701160
ιδανικό για προστασία ρεύματος για την TV?

Το link δεν λειτουργεί :nounder:

Lefteris210
25-01-2011, 19:14
νέο λινκ http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/Surge-Protectors/Surge-Protectors/Belkin-4-Socket-F9H400YY1M.htm
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701160

optimus prime
25-01-2011, 22:24
νέο λινκ http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/Surge-Protectors/Surge-Protectors/Belkin-4-Socket-F9H400YY1M.htm
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701160

Aντε με το καλο η tv φιλε και καλοθεατη.....
Το apc πολυπριζο απο eshop το εχω και εγω και εχω βαλει πανω τα ηχεια μου,την κανει την δουλεια του καλα...

Lefteris210
26-01-2011, 17:35
Μόλις ήρθε η TV και πρόσεξα ότι στους ελληνικούς υπότιτλους φαίνονται αλαμπουρνέζικα, χρειάζεται Firmwire?
τρέχον έκδοση 2010/12/24_002009

Χατζησάββας Λευτέρης
26-01-2011, 17:50
Καλορίζικη !

http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1458205&postcount=315

Filmware φοράει το τελευταίο.

Lefteris210
26-01-2011, 18:03
πάω tools αλλα μετά δεν υπάρχει επιλογή subtitle settings. :(

Lefteris210
26-01-2011, 18:06
Καλορίζικη !

http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1458205&postcount=315

Filmware φοράει το τελευταίο.

λευτερη είμαι msn αν μπορείς μπες μια pls

Χατζησάββας Λευτέρης
26-01-2011, 18:08
Εκεί που βλέπεις τιβι πατάς media.p
Mετά βίντεο κ βάζεις να παίζει μια ταινία.
Πατάς tools και ρύθμιση υποτίτλων.
Υπότιτλοι ενεργοποιημένοι
Κωδικοποίηση ...Ελληνικά

Lefteris210
26-01-2011, 22:58
μετά από μια HD ταινία μπορώ να πω ότι έμεινα παρα πολύ ευχαριστημένος με την TV και πραγματικά αξίζει τα λεφτά με το παραπάνω.
επίσης πολύ καλός ο media player που έχει δεν το περίμενα....

Οποιος έχει βάλει στο μάτι να πάρει TV max 500euro κόστος πάρτε την ανεπιφύλακτα.

kritikos44
27-01-2011, 09:22
Χαιρετω τα πληθη
Εγω εχω την 550 (ιδια με την 530 με 1 hdmi και ethernet συνδεση παραπανω)
Εχω το προβλημα οτι καποια αρχεια mkv δεν τα αναπαραγει (<Το φορμα του αρχειου δεν αναγνωριζεται> βγαζει μυνημα)
Τα αρχεια αυτα εχουν profile απο 3.0 εχω και 5.0
Το μονο αρχειο που μου εχει παιξει ειναι ενα με profile 3.1
Yποτιθεται συμφωνα με το manual οτι αρχεια μεχρι και 4.0 τα παιζει κανονικα
Αν κανω αναβαθμιση firmware θα στρωσει ?
Επισης ποιο να βαλω ?
Στο site η Samsung τα εξης

T-MSX5DEUC-2009.0

T-TDT5DEUC-1023.0

Η τηλεοραση εχει το

T-MSX5DEUC-2005.4

Υποθετω το πρωτο απο τα παραπανω η και τα 2 απλα κανουν αλλη αναβαθμιση το καθενα ?

Lefteris210
28-01-2011, 13:26
το τελευταίο είναι 2010/12/24_002009

Semsis(PC)
28-01-2011, 13:44
η εκδοση φαινεται "πατωντας" στο επικοινωνια με τη samsung

corfu
31-01-2011, 00:21
σκέφτομαι να παρω την L32C530 και να την χρησιμοποιήσω κυρως σαν monitor υπολογιστή. αλλα και για PS3

τι άποψη έχετε? θα ανταποκριθεί σωστά σε αυτο τον ρολο?

axibde
31-01-2011, 00:39
Αριστα!!!

corfu
31-01-2011, 01:02
σε συγκριση με αυτη που ειναι 100Η ? http://www.multirama.gr/products/product?pid=0462512&catid=060100

μηπως ειναι κουραστικη για αποσταση απο μισο μετρο με 70 εκατοστα?

Sttelios
31-01-2011, 14:27
Έχω την εντύπωση ότι η LG δεν έχει DTS.

corfu
31-01-2011, 14:44
τι να το κανω το dts ? ξανα λεω με ενδιαφέρει να λειτουργεί καλα σαν μόνιτορ για τον υπολογιστή

optimus prime
31-01-2011, 18:53
σκέφτομαι να παρω την L32C530 και να την χρησιμοποιήσω κυρως σαν monitor υπολογιστή. αλλα και για PS3

τι άποψη έχετε? θα ανταποκριθεί σωστά σε αυτο τον ρολο?

Aψογη για τα λεφτα της,με τις καταλληλες ρυθμισεις εννοειται...

μηπως ειναι κουραστικη για αποσταση απο μισο μετρο με 70 εκατοστα?

Ρωτας εαν ειναι κουραστικη μια 32αρα απο θεαση στο μισο μετρο??
Εσυ τι λες??

johnIV
03-02-2011, 01:23
Μία ερώτηση σχετικά με την αποθήκευση των ρυθμήσεων,μήπως γνωρίζετε
πως και αν αποθηκέυονται οι ρυθμήσεις της TV ώστε να μην χρειάζεται κάθε φορά που την ανοίγω να μην τoiς ξανακάνω απο την αρχή;

james
03-02-2011, 01:47
καλησπέρα και από μένα απόκτησα σήμερα την le40c530 και έχω ενθουσιαστεί παρα πολύ δη έχω κεραία tv και ακόμα δη είδα αναλογικά κανάλια κτλ κτλ αλλα έβαλα το "playstation" και ευχαριστήθηκα επιτέλους παιχνίδι τα χρώματα τις super δη έχω πειράξει καθόλου τις ρύθμισις..
θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι η διαδικασία για να κανεις update το firmware πoia είναι ? κάποια άλλη συμβουλή από σας? θα το εκτιμούσα πολύ..
ευχαριστω

optimus prime
03-02-2011, 10:49
καλησπέρα και από μένα απόκτησα σήμερα την le40c530 και έχω ενθουσιαστεί παρα πολύ δη έχω κεραία tv και ακόμα δη είδα αναλογικά κανάλια κτλ κτλ αλλα έβαλα το "playstation" και ευχαριστήθηκα επιτέλους παιχνίδι τα χρώματα τις super δη έχω πειράξει καθόλου τις ρύθμισις..
θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι η διαδικασία για να κανεις update το firmware πoia είναι ? κάποια άλλη συμβουλή από σας? θα το εκτιμούσα πολύ..
ευχαριστω

Καλοθεατη η tv φιλε...
Η ερωτηση σου για το firmware update εχει απαντηθει σε προηγουμενες σελιδες του θεματος...
Εαν δεν κανω λαθος ειναι καπου στις πρωτες 10...

ROOKIE
03-02-2011, 15:09
Να ρωτησω κατι που ρωτησα και στο αντιστοιχο thread της LG LD550?

Θελω μια μικρη 32αρα για το δωματιο των γονιων μου και ειμαι μεταξυ της Sammy και της LG 550....και νομιζω οτι η μονη σοβαρη διαφορα ειναι τα 100ΗΖ, αν και δεν νομιζω οτι οι γονεις μου θα καταλαβαιναν ποτε την διαφορα 60 και 100 ΗΖ, ασε που θα ειναι στο δωματιο βλεπει συνηθως η μανα μου τηλεοραση....ο πατερας μου κανα παιχνιδι κομ τα βλεπει στο σαλονι που ειναι 100 ΗΖ η τιβι.

Επειδη και ο χωρος ειναι στενος, σκεφτομαι οτι η Samsung εχει καλυτερο media player (βασικα η LG εχει ΜΟΝΟ με μπινια τροπο για να παιζει ταινιες και δεν ξερω και ποια format) και θα μπορουσα να κατεβαζω σε στικακι ταινιες και να τις βαζω στην μανα μου χωρις να πρεπει να εχει dvd και ιστοριες απο κατω.....

Καμμια αλλη γνωμη?

Υ.Γ Βασικα....τι φορματ παιζει ο player της Sammy?

lynyrd
03-02-2011, 17:12
Εγώ έχω την 32άρα C530 για την κρεβατοκάμαρα,ο media player της είναι φανταστικός παίζει σχεδόν τα πάντα είτε με ενσωματωμένους ειτε με εξωτερικούς υπότιτλους και ήταν ο βασικός λόγος που την διάλεξα.Σου την προτείνω ανεπιφύλακτα

epivitor
03-02-2011, 17:43
Εχει παρατηρησει κανεις τιποτα "σπασιματα" στην εικονα οταν βλεπει ποδοσφαιρο ?

The^L0sT2
03-02-2011, 19:29
Αυτα που αναφερεις λογικα ειναι προβληματα των 50hz. Αυτο κανει η λειτουργια των 100hz, εξομαλύνει τα γρηγορα πλανα. Δυστυχώς αυτο ειναι και το βασικο μειονέκτημα της φτηνής sammy...

ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΗΣ
03-02-2011, 20:04
την πηρα και εγω ..αψογη με πολλα καλουδια παιζει mkv -avi usb πολυ καλη γα τα λεφτα της(390)το μονο μαγκες που δεν καταφερα και θελω μια βοηθεια ..οταν την πρωτοανοιξα εβαλα αυτοματη αποθηκευση καναλιων και εβαλε τα καναλια οπου γουσταρε οκ επειδη ομως χρονια τωρα εχω ..στην θεση 1 ΕΤΙ
2 ΝΕΤ
3 ΜΕΓΑ ..Κτλ κτλ ενω αυτη μου εχει ας πουμε το MEGA στη θεση 8
πως θα τα βαλω σε ταξη(διαβαζω το μανουαλ αλλα ακρη δεν βρηκα.ευχαριστω

Χατζησάββας Λευτέρης
03-02-2011, 20:07

Κανένα πρόβλημα !

akis_k
03-02-2011, 20:07
Έχει ταξινόμηση κατά αριθμό. Νομίζω εμφανίζεται σαν επιλογή (πρέπει να πατήσεις το κουμπί C ή D) όταν είσαι στη λίστα καναλιών από το menu.

epivitor
04-02-2011, 04:35
Αυτα που αναφερεις λογικα ειναι προβληματα των 50hz. Αυτο κανει η λειτουργια των 100hz, εξομαλύνει τα γρηγορα πλανα. Δυστυχώς αυτο ειναι και το βασικο μειονέκτημα της φτηνής sammy...

Αυτο δεν ειναι απολυτο. Η c650 που ειναι 100hz σε πολλους απο το forum παρουσιασε σπασιματα λογω του motionplus.

Κανένα πρόβλημα !

Οποτε παμε με τα μουτρα στην c530 :)

data
04-02-2011, 08:27
την πηρα και εγω ..αψογη με πολλα καλουδια παιζει mkv -avi usb πολυ καλη γα τα λεφτα της(390)το μονο μαγκες που δεν καταφερα και θελω μια βοηθεια ..οταν την πρωτοανοιξα εβαλα αυτοματη αποθηκευση καναλιων και εβαλε τα καναλια οπου γουσταρε οκ επειδη ομως χρονια τωρα εχω ..στην θεση 1 ΕΤΙ
2 ΝΕΤ
3 ΜΕΓΑ ..Κτλ κτλ ενω αυτη μου εχει ας πουμε το MEGA στη θεση 8
πως θα τα βαλω σε ταξη(διαβαζω το μανουαλ αλλα ακρη δεν βρηκα.ευχαριστω

Menu-κεραία-πάτας το βελάκι προς τα κάτω και επιλέγεις το Διαχειρ. καναλιών (μην πας δεξιά που λέει Κεραία ή Καλωδιακή)-tools και πάτα επεξ. αρ. καναλιών και οχι Επεξεργασία των καναλιών μου. Στα ψηφιακά μόνο τον αριθμό μπορείς να αλλάξεις όχι το όνομα.
Στα αναλογικά έχει επεξ. ονόματος και ταξινόμηση.

aaatoel
04-02-2011, 13:16
Καλησπέρα παίδες! Κάτοχος και εγώ της 530 και οι πρώτες εντυπώσεις είναι άψογες! Μια ερώτηση για το firmware της τηλεόρασης. Βλέπω ότι φοράει το:

T-MSX5DEUC-2005.4

Σε προηγούμενη σελίδα βλέπω ότι το τελευταίο firmware είναι το 2010/12/24_002009, αλλά στο site της Samsung, βλέπω αυτά:

http://www.samsung.com/gr/consumer/tv-audio-video/television/lcd-tv/LE32C530F1WXXH/index.idx?pagetype=prd_detail&tab=support

Ποιο από τα 3 είναι το πιο πρόσφατο;

hikesl
04-02-2011, 14:31
Στα Saturn Πυλαίας σήμερα έχει προσφορά την 530 στα 369Ε. Είχε δύο να παίζουν.

Η πρώτη ήταν συνδεδεμένη με ένα dvd player της πλάκας και η σύνδεση ήταν μέσω composite και η εικόνα ήταν χάλια. (made in Hungary) panel ps bn64-01269b

Η δεύτερη έπαιζε τα διαφημιστικά του Saturn , η εικόνα της ήταν βελτιωμένη , αλλά όσο και να έπαιξα με τις ρυθμίσεις της δεν κατάφερα και πολλά.Το μαύρο της ηταν κατι σε γκρι και γενικά η εικόνα ήταν πολύ θαμπή. Δίπλα είχε μια LG 32LD450 και μια TOSHIBA SL 738 DG και η Samsung μπροστά τους φαινόταν σαν τηλεόραση της προηγούμενης 3ετιας τουλάχιστον. (made in Slovakia) ίδιο κωδικό panel με την πρώτη, firmware κάτι σε 2005.

Έφυγα απογοητευμένος γιατί παντού διάβαζα το πόσο καλή εικόνα έχει. Αποφάσισα και πέρασα από το Public όπου και είχα πρωτοδεί την 530.....Σαν να έβλεπα άλλη τηλεόραση!!!! Φοβερή είκονα...

Μιλώντας με τον πωλητή μου είπε ότι είναι νέα παραλαβή.......και ερωτώ : Είναι δυνατόν οι ρυθμίσεις του SATURN να είναι τόσο χάλια που να χαλάει την εικόνα της 530 , ή υπάρχει περίπτωση να έχουμε Β΄ διαλογής προιόν που το προωθούν για τις εκπτώσεις? Αν είναι θέμα ρυθμίσεων , μπορεί κάποιος να αναφέρει τις βέλτιστες ρυθμίσεις για την εικονα της 530?

p.s. στο ιντερνετ διαβάζω και για ""may have the letters S or A or C meaning samsung(spva),AUO(amva),CMO(smva) , well arguabely the SPVA is better by a whisker then a AMVA and at last place is a SMVA(CMO PANEL)"" , αλλά είναι δυνατόν το ίδιο μοντέλο με άλλο πανελ να αλλάζει τόσο πολύ στην εικόνα του?

Κάθε βοήθεια δεκτή...Ευχαριστώ.

JL_?
04-02-2011, 14:41
Αν η έκθεση τηλεοράσεων του Saturn είναι σαν του ΜΜ (δηλαδή περιβάλλων φωτισμός αλά τηλεοπτικό στούντιο), είναι παντελώς ακτάλληλη για αξιόπιστη αξιολόγηση της ποιότητας εικόνας των συσκευών...

hikesl
04-02-2011, 14:53
Σίγουρα δεν είναι κατάλληλος ο φωτισμός. Αλλά μόνο η samsung να αδικείται από αυτές τις συνθήκες? Στο public (πιο σκοτεινός ο χώρος) τα χρώματα της ήταν ζωηρά. Στο Saturn ( Πιο φωτεινός χώρος ) το μαύρο της ήταν γκρι και τα χρώματα θαμπά.... και πραγματικά είχε την χειρότερη εικόνα από όλες τις άλλες 32αρες....

Yperion
04-02-2011, 14:58
Ρωτας εαν ειναι κουραστικη μια 32αρα απο θεαση στο μισο μετρο??

Απο αποψη μεγεθους δεν ειναι κουραστικη. Η γωνια θεασης ειναι γυρω στις 25 μοιρες. Μεσα στα ορια δηλαδη.

JL_?
04-02-2011, 15:02
Σίγουρα δεν είναι κατάλληλος ο φωτισμός. Αλλά μόνο η samsung να αδικείται από αυτές τις συνθήκες? Στο public (πιο σκοτεινός ο χώρος) τα χρώματα της ήταν ζωηρά. Στο Saturn ( Πιο φωτεινός χώρος ) το μαύρο της ήταν γκρι και τα χρώματα θαμπά.... και πραγματικά είχε την χειρότερη εικόνα από όλες τις άλλες 32αρες....

Όταν ένας χώρος είναι λουσμένος στο φως, καλύτερα θα δείξει η πιο φωτεινή τηλεόραση. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι θα δείξει η ίδια καλύτερα και στο σπίτι σου... ;)

Τον οπίσθιο φωτισμό της C530 δοκίμασες να τον αυξήσεις; Δεν ξέρω για την 32άρα, αλλα η 40άρα που έχω δει, με τον οπίσθιο φωτισμό στο τέρμα, είναι καλό λαμπατέρ... :D

hikesl
04-02-2011, 15:19
Έπαιξα με τις ρυθμίσεις και δεν κατάφερα τίποτα...ναι και με τον οπίσθιο φωτισμο...Τι να πω...Περιμένω μπας και κανένας άλλος πάει να την δει από κοντά. Αλλιώς προτιμώ να την αγοράσω από το public ¨εστω και ακριβότερα

ROOKIE
04-02-2011, 18:02
Έπαιξα με τις ρυθμίσεις και δεν κατάφερα τίποτα...ναι και με τον οπίσθιο φωτισμο...Τι να πω...Περιμένω μπας και κανένας άλλος πάει να την δει από κοντά. Αλλιώς προτιμώ να την αγοράσω από το public ¨εστω και ακριβότερα

Ρε παιδια, sorry κιολας, αλλα ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να παιζει ρολο απο που θα αγορασεις την ΙΔΙΑ τηλεοραση?
Εκτος και αν δεν ειναι η "ιδια", αλλα πως μπορει να συμβει αυτο?

Αντε να αλλαζει η χωρα παρασκευης του Πανελ, αλλα εχω ακουσει οτι το "ουγγρικο" πανελ ειναι το καλυτερο...

hikesl
04-02-2011, 18:13
Το Saturn όπως και το Media Markt συχνά κάνουν δικές τους εισαγωγές. Οπότε μπορεί να είναι μοντέλο με διαφορετικές προδιαγραφες. Η 530 βγαίνει με 3 πανελ.
Αν είσαι από Θεσσαλονίκη κάνε μια βόλτα από Public στο Cosmos και Saturn Πυλαίας και σύγκρινε

Χατζησάββας Λευτέρης
04-02-2011, 18:16
@hikesl
Στο public τι έγραφε από πίσω για το πάνελ;

hikesl
04-02-2011, 18:29
Δεν κοίταξα εκεί. Ψάχνοντας στο google είδα ότι απο εκεί μπορείς να δεις τι πάνελ φοράει S , M , C

Το μόνο που είδα ήταν το νούμερο που έχει στα πλάγια ps bn64-01269b. Έψαξα στο google και σύμφνα με αυτή τη σελίδα από uk υποτίθεται ότι είναι από τα καλά πανελ http://www.avforums.com/forums/lcd-led-lcd-tvs/1310351-my-samsung-le32c530-panel.html

ROOKIE
04-02-2011, 18:32
Το Saturn όπως και το Media Markt συχνά κάνουν δικές τους εισαγωγές. Οπότε μπορεί να είναι μοντέλο με διαφορετικές προδιαγραφες. Η 530 βγαίνει με 3 πανελ.
Αν είσαι από Θεσσαλονίκη κάνε μια βόλτα από Public στο Cosmos και Saturn Πυλαίας και σύγκρινε

Φιλε, αν ειναι δικια τους εισαγωγη, τοτε δεν θα εχει εγγυηση ελληνικης αντιπροσωπειας.

Αλλα εστω οτι ειναι.....να σε ρωτησω κατι?

Ο εισαγωγεας Saturn....απο που την αγοραζει την τηλεοραση?
Απο την Samsung ok?

Ε τι λεμε τωρα?
Οτι βγαζει η Samsung 2 ποιοτητων τηλεορασεις για καθε μοντελο, την μια (την κακης ποιοτητας) την κρατα για τους "απευθειας εισαγωγεις" και την αλλη (την καλη ποιοτητα) την δινει στους εγχωριους αντιπροσωπους?

Κατι δεν βγαζει νοημα.....

hikesl
04-02-2011, 18:46
Κοίτα στα ξένα φόρουμ βλέπω ότι οι περισσότεροι μόλις αγοράσουν την τηλεόραση ρωτάνε να μάθουν τι πάνελ έχουν ( και μερικοί σπεύδουν να την αλλάξουν αν δεν ειναι το πανελ που θεωρούν το καλύτερο)

Οπότε 3 πάνελ , 2 διαφορετικοι επεξεργαστες Mstar,trident + παλλιό firmware ( κάτι σε .2005 φορούσε η μία ) , λογικό είναι να υπάρχουν διαφορές από μοντέλο σε μοντέλο. Αλλά όχι τόσο μεγάλες....

Τεσπα...θα ξαναπάω να δω και τις υπόλοιπες πληροφορίες από το πακέτο

Χατζησάββας Λευτέρης
04-02-2011, 18:53
http://i723.photobucket.com/albums/ww232/eg29/securedownload.jpg

Από εδώ καταλαβαίνουμε τίποτα;

Χατζησάββας Λευτέρης
04-02-2011, 19:11
T-MSX... for Mstar
Α6ΑF0C....A-MVA AUO Panel

Για την δικιά μου βρήκα αυτά !
Δεν ξέρω αν είναι καλά ή όχι κ ούτε με νοιάζει.
Για τα 269 που την τσάκωσα είναι μια καλή αγορά.

hikesl
04-02-2011, 19:16
Τυχερός για τα 269 :)... Και τα 369 δε με χαλάνε (ή τα 399 του Public).

Θα ξαναπάω αύριο να τις ρίξω μια ματιά και να δω τους κωδικούς από πίσω

ROOKIE
04-02-2011, 23:41
T-MSX... for Mstar
Α6ΑF0C....A-MVA AUO Panel

Για την δικιά μου βρήκα αυτά !
Δεν ξέρω αν είναι καλά ή όχι κ ούτε με νοιάζει.
Για τα 269 που την τσάκωσα είναι μια καλή αγορά.

269!!!!!!
Ποτε? Που?

Χατζησάββας Λευτέρης
05-02-2011, 00:32
Καλά μην χαίρεσαι ! :BDGBGDB55:
(εγκαίνια saturn-πυλαία).

ROOKIE
05-02-2011, 20:50
Τυχερός για τα 269 :)... Και τα 369 δε με χαλάνε (ή τα 399 του Public).

Θα ξαναπάω αύριο να τις ρίξω μια ματιά και να δω τους κωδικούς από πίσω

Το Saturn στο Γερακα την είχε 399....
Λες να γινεται να παραγγειλω απο Saturn Πυλαια και να παραλαβω απο Saurn Γερακα?

takis1964
05-02-2011, 22:22
Φιλε, αν ειναι δικια τους εισαγωγη, τοτε δεν θα εχει εγγυηση ελληνικης αντιπροσωπειας.

Αλλα εστω οτι ειναι.....να σε ρωτησω κατι?

Ο εισαγωγεας Saturn....απο που την αγοραζει την τηλεοραση?
Απο την Samsung ok?

Ε τι λεμε τωρα?
Οτι βγαζει η Samsung 2 ποιοτητων τηλεορασεις για καθε μοντελο, την μια (την κακης ποιοτητας) την κρατα για τους "απευθειας εισαγωγεις" και την αλλη (την καλη ποιοτητα) την δινει στους εγχωριους αντιπροσωπους?

Κατι δεν βγαζει νοημα.....

Εγω ειχα αγορασει απο σατουρν και επειδη ειχε προβλημα ο αντιπροσωπος Samsung Electronics ΕΛΛΑΣ Α.Ε
Λεωφ. Κηφισίας 280, 15232 Χαλάνδρι, Αθήνα.
μου εστειλε καινουργια ,παραδοση κατ οικον

takis1964
05-02-2011, 22:24
Στα Saturn Πυλαίας σήμερα έχει προσφορά την 530 στα 369Ε. Είχε δύο να παίζουν.

Η πρώτη ήταν συνδεδεμένη με ένα dvd player της πλάκας και η σύνδεση ήταν μέσω composite και η εικόνα ήταν χάλια. (made in Hungary) panel ps bn64-01269b

Η δεύτερη έπαιζε τα διαφημιστικά του Saturn , η εικόνα της ήταν βελτιωμένη , αλλά όσο και να έπαιξα με τις ρυθμίσεις της δεν κατάφερα και πολλά.Το μαύρο της ηταν κατι σε γκρι και γενικά η εικόνα ήταν πολύ θαμπή. Δίπλα είχε μια LG 32LD450 και μια TOSHIBA SL 738 DG και η Samsung μπροστά τους φαινόταν σαν τηλεόραση της προηγούμενης 3ετιας τουλάχιστον. (made in Slovakia) ίδιο κωδικό panel με την πρώτη, firmware κάτι σε 2005.

Έφυγα απογοητευμένος γιατί παντού διάβαζα το πόσο καλή εικόνα έχει. Αποφάσισα και πέρασα από το Public όπου και είχα πρωτοδεί την 530.....Σαν να έβλεπα άλλη τηλεόραση!!!! Φοβερή είκονα...

Μιλώντας με τον πωλητή μου είπε ότι είναι νέα παραλαβή.......και ερωτώ : Είναι δυνατόν οι ρυθμίσεις του SATURN να είναι τόσο χάλια που να χαλάει την εικόνα της 530 , ή υπάρχει περίπτωση να έχουμε Β΄ διαλογής προιόν που το προωθούν για τις εκπτώσεις? Αν είναι θέμα ρυθμίσεων , μπορεί κάποιος να αναφέρει τις βέλτιστες ρυθμίσεις για την εικονα της 530?

p.s. στο ιντερνετ διαβάζω και για ""may have the letters S or A or C meaning samsung(spva),AUO(amva),CMO(smva) , well arguabely the SPVA is better by a whisker then a AMVA and at last place is a SMVA(CMO PANEL)"" , αλλά είναι δυνατόν το ίδιο μοντέλο με άλλο πανελ να αλλάζει τόσο πολύ στην εικόνα του?

Κάθε βοήθεια δεκτή...Ευχαριστώ.

και μενα χαλια επαιζε ,εψαξα στο νετ βρηκα ρυθμισεις και η νυκτα εγινε μερα,καμμια σχεση με το πριν!!
ολα ειναι θεμα ρυθμισεων

optimus prime
05-02-2011, 22:35
και μενα χαλια επαιζε ,εψαξα στο νετ βρηκα ρυθμισεις και η νυκτα εγινε μερα,καμμια σχεση με το πριν!!
ολα ειναι θεμα ρυθμισεων

Μπορεις να τις μοιραστεις μαζι μας τις ρυθμισεις που βρηκες?

takis1964
06-02-2011, 10:11
Μπορεις να τις μοιραστεις μαζι μας τις ρυθμισεις που βρηκες?

tv settings
* Picture Mode: Standard
* Backlight: 3
* Contrast: 100
* Brightness: 43
* Sharpness: 0
* Color: 37
* Tint: G55/R45
* Eco: Enable No Signal Power Off

Advanced Settings:
* Black Tone: Off
* Dynamic Contrast: Off
* Shadow Detail: -2
* Gamma: 0
* RGB Only: Off
* Colour Space: Native
* White Balance: See Below
* Flesh tone: 0
* Edge Enhancement: On

Picture Options:
* Color Tone: Warm 1
* Size: Screen Fit
* Digital Noise Filter: Off
* MPEG Noise filter: Off
* HDMI Black Level: Low η normal
* Auto Protection Time: 2 hours

Grayscale:
* Red Offset: 23
* Green Offset: 21
* Blue Offset: 15
* Red Gain: 45
* Green Gain: 20
* Blue Gain: 21

takis1964
06-02-2011, 10:15
Source: HDMI (δεν τις εχω βαλει γιατι την εχω για τηλεοπτικα ,απλα προς ενημερωση
πηγη :http://www.avforums.com/forums/lcd-led-lcd-tvs/1246980-samsung-c530-owners-thread-12.html

Main
•Picture Mode: Standard
•Backlight: 3
•Contrast: 100
•Brightness: 45
•Sharpness: 0
•Color: 36
•Tint: G47/R53
•Eco: Enable No Signal Power Off

Advanced Settings:
•Black Tone: Off
•Dynamic Contrast: Off
•Shadow Detail: -2
•Gamma: 0
•RGB Only: Off
•Colour Space: Native
•White Balance: See Below
•Flesh tone: 0
•Edge Enhancement: On

Picture Options:

•Color Tone: Warm 1
•Size: Screen Fit
•Digital Noise Filter: Off
•MPEG Noise filter: Off
•HDMI Black Level: Low
•Auto Protection Time: 2 hours

Grayscale:

•Red Gain: 25
•Green Gain: 25
•Blue Gain: 16
•Red Offset: 48
•Green Offset: 24
•Blue Offset: 28

james
08-02-2011, 21:13
φιλε τάκη και εμενα μου κάνει εντύπωση αυτό που είπες ότι από το saturn να είχε χαλια εικόνα και από το "pubblic" μια χαρά..
φυσικά την έχω την tv την αγόρασα πριν καμια εβδομάδα από το "pubblic" σε πολύ καλή τιμή
και είμαι παρα πολύ ευχαριστημένος
δυστυχώς ακόμα δη έβαλα κεραία gt θέλει διαδικασία επειδή δη έχω μπρίζα στο δωμάτιο μου και ακόμα δη έχω δει ανάλυση εικόνας από ψηφιακά και αναλογικά κανάλια
πάντως στο ps3 όταν παίζω γουστάρω κάργα...
όσο για την ρύθμισις τις έκανες όπως ακριβώς τις ανάφερες και είδες μεγάλη διαφορα?
ευχαριστω

mesali175
09-02-2011, 16:28
Καλησπέρα! Κάτοχος κι εγώ της 530 40'' από χθές το βράδυ. Γενικά ήμουν ικανοποιημένος, μέχρι που δοκίμασα το media player. Συγκεκριμένα προσπάθησα να δω το Μονομάχο, mkv, ac3 720p από usb stick. H εικόνα έκανε σπασίματα συνεχώς. Κάποια στιγμή η διαφορά ήχου και εικόνας έφτασε τα 3 λεπτά. Φανταστείτε ένα καρέ ανα 3-4 δευτερόλεπτα. Μήπως φταίει το γεγονός ότι η αναπαραγωγή έγινε μέσω stick και όχι σκληρού δίσκου; Έχει αντιμετωπίσει κανείς ανάλογο πρόβλημα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ggeorge
09-02-2011, 16:48
απο φλασακι βλεπω και εγω.
κανενα προβλημα
και εχω δει και 1080.

lynyrd
10-02-2011, 16:09
Καλησπέρα! Κάτοχος κι εγώ της 530 40'' από χθές το βράδυ. Γενικά ήμουν ικανοποιημένος, μέχρι που δοκίμασα το media player. Συγκεκριμένα προσπάθησα να δω το Μονομάχο, mkv, ac3 720p από usb stick. H εικόνα έκανε σπασίματα συνεχώς. Κάποια στιγμή η διαφορά ήχου και εικόνας έφτασε τα 3 λεπτά. Φανταστείτε ένα καρέ ανα 3-4 δευτερόλεπτα. Μήπως φταίει το γεγονός ότι η αναπαραγωγή έγινε μέσω stick και όχι σκληρού δίσκου; Έχει αντιμετωπίσει κανείς ανάλογο πρόβλημα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Εγώ έχω αναπαράγει αρχεία από σκληρό (fat32 & ntfs) και από φλασάκι (fat32 & ntfs) χωρίς κανένα πρόβλημα.Η τηλεόραση έχει άψογο media player που παίζει σχεδόν τα πάντα.Πάντως έχει αναφερθεί κι από άλλους το δικό σου πρόβλημα,κάνε αναβάθμιση το firmware της tv σου (αν χρειάζεται) και δοκίμασε το αρχείο σου και σε άλλον media player μήπως φταίει αυτό.

master7
11-02-2011, 09:36
Source: HDMI (δεν τις εχω βαλει γιατι την εχω για τηλεοπτικα ,απλα προς ενημερωση
πηγη :http://www.avforums.com/forums/lcd-led-lcd-tvs/1246980-samsung-c530-owners-thread-12.html

Main
•Picture Mode: Standard
•Backlight: 3
•Contrast: 100
•Brightness: 45
•Sharpness: 0
•Color: 36
•Tint: G47/R53
•Eco: Enable No Signal Power Off

Advanced Settings:
•Black Tone: Off
•Dynamic Contrast: Off
•Shadow Detail: -2
•Gamma: 0
•RGB Only: Off
•Colour Space: Native
•White Balance: See Below
•Flesh tone: 0
•Edge Enhancement: On

Picture Options:

•Color Tone: Warm 1
•Size: Screen Fit
•Digital Noise Filter: Off
•MPEG Noise filter: Off
•HDMI Black Level: Low
•Auto Protection Time: 2 hours

Grayscale:

•Red Gain: 25
•Green Gain: 25
•Blue Gain: 16
•Red Offset: 48
•Green Offset: 24
•Blue Offset: 28

φιλε τακη με αυτες τις ρυθμισεις δεν ειναι σκοτεινη η εικονα στις ταινιες?γιατι τις περασα και στην δικη μου και μου φανηκε πολυ σκοτεινη η τανια(mkv).δεν ξερω βεβαια αν παιζει σημαντικο ρολο η πηγη,γιατι εγω τις δοκιμασα απο σκληρο δισκο μεσω usb ενω εσυ τις αναφερεις με συνδεση hdmi

johnIV
11-02-2011, 18:18
Εχω συνδεμένες στον υπολογιστή δυο οθόνες samsung η μία είναι η c530 και η δεύτερη το μόνιτορ syncmaster T200,υπάρχει τρόπος ρε παιδιά να βλέπω στην τηλεόραση ταινία και παράληλα στο μόνιτορ να δουλέυω στον υπολογιστή;

Yperion
11-02-2011, 18:44
Αντε να αλλαζει η χωρα παρασκευης του Πανελ, αλλα εχω ακουσει οτι το "ουγγρικο" πανελ ειναι το καλυτερο...

Δεν υπαρχει τετοιο πραγμα.

Οι χωρες κατασκευης πανελ ειναι Κορεα για Samsung (SPVA) , Ταιβαν για AUO (AMVA) και Κινα για CMO (LCS MVA).

Στην Ουγγαρια γινεται η συναρμολογηση.

takis1964
12-02-2011, 00:07
φιλε τακη με αυτες τις ρυθμισεις δεν ειναι σκοτεινη η εικονα στις ταινιες?γιατι τις περασα και στην δικη μου και μου φανηκε πολυ σκοτεινη η τανια(mkv).δεν ξερω βεβαια αν παιζει σημαντικο ρολο η πηγη,γιατι εγω τις δοκιμασα απο σκληρο δισκο μεσω usb ενω εσυ τις αναφερεις με συνδεση hdmi

Μα το γραφω οτι εχω βαλει τις αλλες γιατι την εχω στην κρεβατοκαμαρα και μονο για τα ψηφιακα.
Δοκιμασε τον οπισθιο φωτισμο,ανεβαζε τον σκαλα σκαλα

master7
13-02-2011, 11:15
ρε μαγκες τα firmware απο το ελληνικο site της samsung τα κατεβαζετε η απο απο το samsung.com? ρωταω γιατι οτι εχω κατεβασει απο το ελληνικο και το βαζω για να μου κανει αναβαθμιση δεν μου αναγνωριζει τιποτα.εννοειται οτι κανω exctract το φακελο και τις υπολοιπες διαδικασιες.και το εχω δοκιμασει και με φλασακι και με σκληρο δισκο και το προβλημα δεν μπορω να εντοπισω.βοηθεια απο καποιον που ειχε το ιδιο προβλημα?

apagogeas
14-02-2011, 21:02
Καλησπερα στη παρεα, πριν μερικες μερες αγορασα μια LE32C530 για τη κοπελια μου. Εχει πανω το τελευταιο firmware T-MSX5DEUC-2009.0. Στο μαγαζι οταν την ειδα με εντυπωσιασε η ποιοτητα της εικονας και ηταν το βασικο κριτηριο που την πηρα.
Την δοκιμασα στο σπιτι με DVD και τα ψηφιακα καναλια (Αθηνα). Με το DVD η εικονα ηταν αψογη, με τα ψηφιακα πολυ καλη (ισως ειναι και θεμα ρυθμισεων οτι δεν ηταν αψογη οπως στο DVD), γενικα δε παρατηρησα κατι που να μου προκαλει ανησυχια (αλλιως θα τη γυριζα αμεσως). Τη πηγα στη Πατρα που εχει αναλογικα καναλια και παρατηρω οτι η εικονα ειναι πολυ κουραστικη στο motion blur που κανει (Ant1 & Alpha ειδικα πολυ χαλια) καθως και καποια σπασιματα στην εικονα (σαν να χανει καποια frames). Στα DVD παντως που δοκιμασα επαιζε πολυ καλα. Τη συγκρινα με μια παλια CRT που ειχε η κοπελα για να αποκλεισω το θεμα του και σηματος και οντως δεν εφταιγε αυτο. Ειναι θεμα ρυθμισεων/firmware η επεσα σε ελαττωματικη tv;

Yperion
14-02-2011, 21:37
Γενικα οι περισσοτερες τηλεορασεις LCD/πλασμα παιζουν καλυτερα τα ψηφιακα απο τα αναλογικα καναλια. Δεν χανεις τιποτα βεβαια να ελεγξεις παλι την κεραια και τα καλωδια και αν ειναι παλια να τα αντικαταστησεις.

Εικονα σαν DVD μην περιμενεις βεβαια γιατι η αναλυση των Ελληνικων καναλιων ειναι πολυ μικροτερη απο τις 576 γραμμες του DVD.

sotos65
14-02-2011, 21:57
Ίσως αν απενεργοποιήσεις ή χαμηλώσεις την επίδραση του ψηφιακού φίλτρου θορύβου (επιλογές εικόνας) βελτιωθεί η εικόνα που βλέπεις.

apagogeas
14-02-2011, 22:45
Συμφωνω οτι τα αναλογικα δε θα παιζουν τοσο καλα αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι εχω μια φθηνιαρικη FullHD funai που την πηγα στη Πατρα και η ποιοτητα της εικονας ηταν τουλαχιστον ικανοποιητικη, καμια σχεση με αυτο που ειδα στη samsung που θα περιμενα να ειναι εστω το ιδιο καλη σαν εικονα με της Funai. Τα καλωδια δε φταινε γιατι το ιδιο καλωδιο πηγαινε και στις 3 τηλεορασεις (CRT & Funai επαιξαν απροβληματιστα) ενω η samsung ηταν τραγικη :( Φανταζομαι εχει προβλημα το MStar η ο αναλογικος δεκτης, ηδη εστειλα e-mail στη Samsung να δω τι θα μου πουν. Οσο για τις ρυθμισεις, τα δοκιμασα σχεδον ολα, σχεδον καμια διαφορα.

ROOKIE
15-02-2011, 13:20
Να βοηθησω λιγο αν μπορω?

Συχνα...ενα καλυτερο εργαλειο μας βοηθα να βλεπουμε/ακουμε αυτο που ενα χειροτερο δεν το κανει.

Θυμαμαι μια παλια κουβεντα με ενα "hifedelistα" που μου ελεγε οτι οταν αγορασε το καινουργιο (πανακριβο τοτε) στερεοφωνικο του, ηταν σε φαση να πεταξει σχεδον το συνολο των παλιων του cd διοτι του ακουγοντουσαν "λασπη".
Αιτια? Οτι το νεο στερεοφωνικο "επιανε" σχεδον τα παντα στην ηχογραφηση.

ΠΙΘΑΝΑ και μια τηλεοραση καινουργια να "δειχνει" και τις αδυναμιες τις εικονας που μια παλια απλα "κρυβει" (πχ πιξελιασμα στην εικονα).

Αλλα επισης ειναι και κατι αλλο.
Οι νεες τηλεορασεις, εχουν σχεδιαστει με την λογικη οτι θα παιζουν ψηφιακο σημα (και καποια στιγμη αυτο θα γινεται...θα παιζουν ΜΟΝΟ ψηφιακο σημα)
Ενα σημα λοιπον που φτανει 'αδυνατισμενο' στην υποδοχη κεραιας της tv σου, αμα και ο αναλογικος δεκτης της tv δεν ειναι και οτι καλυτερο....θα "αδυνατιζει" και αλλο.
Δεν αποκλειεται λοιπον μια παλια crt οθωνη να εχει καλυτερη εικονα, οχι επειδη εχει καλυτερη οθωνη, αλλα καλυτερο δεκτη που το "ενισχυει".

Οπως ακριβως αν εχεις ενα κακο σημα σε μια τηλεοραση λογω καλοδιωσεων, κεραιας κοκ (πχ να εχεις χιονια) και με το που συνδεεις μετα την κεραια ενα ενισχυτακι των 30 ευρω και αμεσως γινεται "καμπανα" το σημα.
Αρα το ποσο καλα βλεπεις δεν εχει να κανει με την ποιοτητα απεικονισης της οθονης σου αυτο καθ'εαυτω....αλλα στο ποσο χανει το σημα ΜΕΧΡΙ να φτασει να απεικονιζεται...

Αυτα καπως εμπειρικα....οι πιο "τεχνολογικα γνωστες" εδωμεσα θα εχουν και καλυτερες εξηγησεις φανταζομαι....

makisgeorg
15-02-2011, 16:54
Καλησπέρα,επειδή είμαι στο ψάξιμο και μάλλον έχω καταλήξει στην 530 μπορεί κάποιος κάτοχος να μου πει τον χρόνο που κάνει για ενναλαγή καναλιών σε MPEG4?Ευχαριστώ.

apagogeas
15-02-2011, 17:36
Συμφωνοι Rookie σε ολα αυτα αλλα η funai 24" ειναι μοντελο 9 μηνων (δεν ειναι τοσο παλια) και τα καναλια με το ιδιο σημα (με το ιδιο καλωδιο) τα επαιζε πολυ καλυτερα (και χωρις σπασιματα και χωρις θολουρα). θελεις να μου πεις οτι μια φθηνοτερη FullHD τηλεοραση παιζει καλυτερα απο τη Samsung τι να πω. Δε μιλαω για μικρες διαφορες, απλα η εικονα δε βλεπεται στη Samsung. Θεωρω οτι εχει προβλημα η επεξεργασια του MStar η ο ιδιος ο δεκτης των αναλογικων και περιμενω να αποφανθουν και οι τεχνικοι απο κει που την αγορασα αυριο.

ROOKIE
15-02-2011, 21:00
Συμφωνοι Rookie σε ολα αυτα αλλα η funai 24" ειναι μοντελο 9 μηνων (δεν ειναι τοσο παλια) και τα καναλια με το ιδιο σημα (με το ιδιο καλωδιο) τα επαιζε πολυ καλυτερα (και χωρις σπασιματα και χωρις θολουρα). θελεις να μου πεις οτι μια φθηνοτερη FullHD τηλεοραση παιζει καλυτερα απο τη Samsung τι να πω. Δε μιλαω για μικρες διαφορες, απλα η εικονα δε βλεπεται στη Samsung. Θεωρω οτι εχει προβλημα η επεξεργασια του MStar η ο ιδιος ο δεκτης των αναλογικων και περιμενω να αποφανθουν και οι τεχνικοι απο κει που την αγορασα αυριο.

Καλα, προφανως μπορει και να φταιει κατι τετοιο.....επισης μπορει απλα η Funai να εχει καλυτερο αναλογικο δεκτη......το οτι ειναι Funai δε σημαινει οτι θα υστερει σε ολα.....λογικα αλλωστε αυτο που πληρωνεις σε καλυτερη tv ειναι η οθωνη και τα διαφορα αλλα καλουδια.
Εχω την αισθηση οτι γενικα οι εταιρειες, τον αναλογικο δεκτη τον εχουνε ριξει ενα παρά πισω....αλλωστε δεν ξερω και σε ποσες χωρες τον χρειαζοντοα ακομα πλεον!

Yperion
15-02-2011, 21:17
Οποιος θελει να βλεπει κυριως αναλογικα/ψηφιακα την καλυτερη εικονα θα την παρει με πλασμα ακομη και φτηνη οπως η LG PJ550.

Ομως πλασμα δεν υπαρχουν στις 32" και δεν κανουν για αλλες χρησεις οπως μονιτορ για PC.

ROOKIE
16-02-2011, 20:03
...για τους γονεις μου (κρεβατοκαμαρα) και αυριο που θα μου ερθει θα τσεκαρω και θα πω εντυπωσεις!

SoCiaL
17-02-2011, 10:54
Καλησπέρα,επειδή είμαι στο ψάξιμο και μάλλον έχω καταλήξει στην 530 μπορεί κάποιος κάτοχος να μου πει τον χρόνο που κάνει για ενναλαγή καναλιών σε MPEG4?Ευχαριστώ.
Υπαρχει μια μικρη καθυστερηση στην αλλαγη καναλιων.

urban
17-02-2011, 13:17
Χρειαζομαι μια βοηθεια.

Ο παπαρομυαλος τυπος που παρεδωσε τη samsung στο σπιτι της κοπελας μου, εκανε την εγκατασταση και την εβαλε στο shop mode :furious3::violent-smiley-030:
Τωρα, η τηλεοραση καθε φορα που την ανοιγεις, επιστρεφει μονη της στην Dynamic λειτουργια εικονας.

Μηπως ξερετε πως μπορω να επαναλαβω την εγκατασταση μηπως και σταματησει το βασανο για τα ματακια μου?

Στο manual δε βρισκω τη λυση...

sotos65
17-02-2011, 13:35
Δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει κάτι στο μενού, αλλά στο service menu (με την τηλεόραση σε standby πατάμε διαδοχικά: Info > Menu > Mute > Power), πηγαίνεις στην δεύτερη επιλογή Control>Shop Option> Shop Mode - Off, Exhibition Mode - Off

ROOKIE
17-02-2011, 19:58
....μπορει να μου πεις καποιος τα εξης?

Θελω να κανω εγκατασταση του τελευταιου firmware στην 32C530 που μολις αγορασα.

1) Απο αυτα τα 3 αρχεια....ποιο ειναι το καταλληλοτερο?

2) Εχω δοκιμασει καναδυο απο αυτα.....εχω κανει τα .exe unzipp σε αδειο Usb, βλεπει το Usb η TV, αλλα δεν βλεπει να εχει ΚΑΝΕΝΑ αρχειο εγκαταστασης!

Εχω δοκιμασει μεσα στο usb να ειναι:

α) ο φακελος T-TDT5DEUC με τα περιεχομενα του (δεν επιασε)
β) ο φακελος IMAGE (με τα περιεχομενα του) που ειναι μεσα στο T-TDT5DEUC (δεν επιασε)
γ) ΣΚΕΤΑ τα περιεχομενα (δεν επιασε)

Ε, τι αλλο να κανω?

sotos65
17-02-2011, 21:37
Με το T-MSX5DEUC-2009.0 δεν είχα κανένα πρόβλημα στην αναβάθμιση, το είδε και το πέρασε κανονικά με την τυπική μέθοδο εγκατάστασης. Την τηλεόραση την πήρα κι εγώ πρόσφατα, πριν 10 ημέρες (αυτή τη στιγμή τη χρησιμοποιώ προσωρινά ως μόνιτορ του υπολογιστή).

ROOKIE
17-02-2011, 23:43
Με το T-MSX5DEUC-2009.0 δεν είχα κανένα πρόβλημα στην αναβάθμιση, το είδε και το πέρασε κανονικά με την τυπική μέθοδο εγκατάστασης. Την τηλεόραση την πήρα κι εγώ πρόσφατα, πριν 10 ημέρες (αυτή τη στιγμή τη χρησιμοποιώ προσωρινά ως μόνιτορ του υπολογιστή).

Mαλιστα...η οποια (τυπικη μεθοδος) ειναι ποια?

Εγω αν καταλαβα καλα, το firmware που εχει ηδη ελεγε 24/12/2010_002009 (κατι τετοιο).

Και τελος παντων, τα ΑΛΛΑ δυο firmware που εχει η επισημη σελιδα που ποσταρα....τι ειναι?

sotos65
17-02-2011, 23:58
Αν έλεγε αυτό έχει ήδη το τελευταίο firmware και δεν χρειάζεται να βάλεις τίποτα. Η τυπική μέθοδος είναι αυτή που δοκίμασες και εσύ, μεταφορά του exe στο στικάκι, τρέξιμο του για να αποσυμπιεστεί εκεί, και κατόπιν βάζουμε το στικάκι στην τηλεόραση για να κάνουμε την αναβάθμιση...

Τα άλλα δύο δεν ξέρω τι διαφορές έχουν...

Sttelios
18-02-2011, 00:17
Αυτό είναι το τελευταίο firmware. Τ'άλλα δύο πρέπει να είναι για διαφορετικού τύπου λογισμικό.

SoCiaL
19-02-2011, 21:27
Και εγω με το T-MSX5DEUC-2009.0 εκανα κανονικα την αναβαθμιση.
Τωρα για τις αλλαγες δεν εχω δει κατι ,οποιος εντοπισε κατι ας μας πει,ηλπιζα να
γινοταν πιο γρηγορη η αλλαγη στα ψηφιακα αλλα δεν αλλαξε κατι.

DarkWinG
21-02-2011, 21:59
Παιδιά πως θα καταλάβω τι panel και τι επεξεργαστή έχω; Που τα γράφει;

Yperion
22-02-2011, 13:09
Καλησπερα παιδες...Μια ερωτιση...
Πως μπορουμε να αλαξουμε τη θεση των καναλιων ειτε ειναι ψηφιακα ειτε αναλογικα?Δλδ το mega στα ψηφιακα ειναι στον αριθμο 15,μπορω να του αλλαξω θεση?και αν ναι πως?Αυτο γινεται και στα αναλογικα?
Ευχαριστω....

Αν μπορει καποιος ας απαντησει στην ερωτηση του φιλου (πως αλλαζουμε σειρα στα καναλια).

takaman
22-02-2011, 13:21
παιδες...καλησπερα...
Πριν καμια βδομαδα αγορασα τη samsung ue40c5000...
αρκετα καλη...και αποτι ξερω ειναι περιπου ιδια με τη c530...
Εχω μια ερωτιση...μπορω να αλλαξω θεση των καναλιων?Δλδ το mega(ψηφιακο)ειναι στο 15,μπορω να του αλλαξω θεση?να το βαλω π.χ.στο 4?Αυτο γινεται στα ψηφιακα και στα αναλογικα?και αν ναι...πως??
Ευχαριστω πολυ παιδια!!!

Χατζησάββας Λευτέρης
22-02-2011, 14:42
Ψηφιακά
Menu -κανάλι-διαχείριση καναλιών-tools-επεξεργασία αρ. καναλιών & βάζουμε την θέση που θέλουμε!
Αναλογικά
Menu -κανάλι-διαχείριση καναλιών-tools-ταξινόμηση & με τα βελάκια τα μετακινούμε

Ψηφιακά κ αναλογικά ταξινομούνται διαφορετικά χωρίς μεταξύ τους ανάμιξη !

takaman
22-02-2011, 16:13
Ψηφιακά
Menu -κανάλι-διαχείριση καναλιών-tools-επεξεργασία αρ. καναλιών & βάζουμε την θέση που θέλουμε!
Αναλογικά
Menu -κανάλι-διαχείριση καναλιών-tools-ταξινόμηση & με τα βελάκια τα μετακινούμε

Ψηφιακά κ αναλογικά ταξινομούνται διαφορετικά χωρίς μεταξύ τους ανάμιξη !
Θα το δοκιμασω φιλε και θα σου πω...
Η αληθεια παντως ειναι (μπορει να κανω λαθος επειδη δε το εχω ψαξει πολυ) οτι δε θυμαμαι στο menu να εχει την επιλογη καναλι...
Θα το δω το απογευμα...
Σε ευχαριστω παντως...

data
22-02-2011, 17:53
Θα το δοκιμασω φιλε και θα σου πω...
Η αληθεια παντως ειναι (μπορει να κανω λαθος επειδη δε το εχω ψαξει πολυ) οτι δε θυμαμαι στο menu να εχει την επιλογη καναλι...
Θα το δω το απογευμα...
Σε ευχαριστω παντως...

Δες εδώ.
http://avclub.gr/forum/showpost.php?p=1473040&postcount=1845

master7
23-02-2011, 10:25
καλημερα παιδες. εχει παρατηρησει κανεις σε ταινια mkv οταν παιζει απο το usb το φαινομενο του motion blur ?(δεν ξερω αν το λενε ετσι ακριβως.)δηλαδη στις γρηγορες σκηνες και ειδικα οταν η καμερα εστιαζει στο προσωπο να θολωνει η εικονα και να αφηνει κατι σαν σκια στο περιγραμα του προσωπου.αυτο οφειλεται στο οτι η τηλεοραση ειναι 50hz η φταινε οι ρυθμισεις που εχω βαλει.να επισημανω οτι ολα τα ψηφιακα φιλτρα τα εχω ρυθμισει στο off.μηπως ειναι και θεμα firmware?(εχει το T-MSX5DEUC 2010/09/03.002005) αν ξερει καποιος να απαντησει παρακαλω γιατι ορισμενες φορες κατανταει πολυ εκνευριστικο

Χατζησάββας Λευτέρης
23-02-2011, 10:53
Μην περιμένεις ο ενσωματωμένος media player να αποδώσει όπως μια εξωτερική συσκευή που είναι φτιαγμένη για αυτόν τον λόγο.
Σαφώς και υπάρχει πρόβλημα στην κίνηση & όσο μεγαλύτερη οθόνη γίνεται πιο εμφανές !
Βάλε ένα media player σε σωστό χρονισμό fps και τα ξαναλέμε !

aaatoel
25-02-2011, 11:09
Καλημέρα.

Κάθε φορά που την ανοίγω ή την κλείνω, παίζει έναν ήχο, όπως το welcome των windows. Υπάρχει τρόπος να το απενεργοποίησεις αυτό;

Χατζησάββας Λευτέρης
25-02-2011, 11:46
Καλημέρα.

Κάθε φορά που την ανοίγω ή την κλείνω, παίζει έναν ήχο, όπως το welcome των windows. Υπάρχει τρόπος να το απενεργοποίησεις αυτό;

http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1055976197&postcount=2

aaatoel
25-02-2011, 11:49
Σε ευχαριστώ πολύ! :award:

giannistzn
27-02-2011, 08:43
Παιδια να ρωτησω, παιζει σε κανεναν απο εσας εξωτερικους υποτιτλους σε UTF-8 encoding?

master7
27-02-2011, 12:37
....μπορει να μου πεις καποιος τα εξης?

Θελω να κανω εγκατασταση του τελευταιου firmware στην 32C530 που μολις αγορασα.

1) Απο αυτα τα 3 αρχεια....ποιο ειναι το καταλληλοτερο?

2) Εχω δοκιμασει καναδυο απο αυτα.....εχω κανει τα .exe unzipp σε αδειο Usb, βλεπει το Usb η TV, αλλα δεν βλεπει να εχει ΚΑΝΕΝΑ αρχειο εγκαταστασης!

Εχω δοκιμασει μεσα στο usb να ειναι:

α) ο φακελος T-TDT5DEUC με τα περιεχομενα του (δεν επιασε)
β) ο φακελος IMAGE (με τα περιεχομενα του) που ειναι μεσα στο T-TDT5DEUC (δεν επιασε)
γ) ΣΚΕΤΑ τα περιεχομενα (δεν επιασε)

Ε, τι αλλο να κανω?

κοιτας πρωτα τι λογισμικο φοραει η τηλεοραση σου και κατεβαζεις το αναλογο.δηλαδη αν αρχιζει απο t-tdt κατεβαζεις το t-tdt5deuc.αν αρχιζει απο t-tmsx κατεβαζεις το t-tmsx5deuc. το κανεις exract σε ενα usb με ntfs μορφη και το συνδεεις με την τηλεοραση μαζι με το αρχικο αρχειο . ετσι το εκανα και εγω και το ειδε κανονικα.

Semsis(PC)
27-02-2011, 19:25
γιατι απο fat δε μπαινει;