PDA

View Full Version : Πρόβλημα με την επίγεια ψηφιακή λήψη

suzakias
16-01-2010, 09:01
Απο δερβενι αρχισαν τα προβληματα,εχω παγωμα εικονας το σημα μια πεφτη και μια ανεβαινη.Εχω βαλει καινουργιο καλωδιο απο την κεραια απευθειας στο δεκτη,παλι τα ιδια.
Προσπαθω να βγαλω μια ακρη απο χορτιατη τραβαω.

(Tο πρόβλημα σου βρίσκεται (μάλλον) στην εγκατάσταση ή στην τοποθεσία σου.
Τα ψηφιακά της ΕΡΤ πως τα πιάνεις? Εχουν κι αυτά το ίδιο πρόβλημα? Γράψε αναλυτικά, αλλά σε άλλο θέμα)

και της ερτ τα ιδια παλι Αλεξ,λες να ειναι απο την τοποθεσια????αν ειναι απο τοποθεσια θα τα σπασω ολα:bigcry:ή εκτος και αν ειναι απο την εγκατασταση,αλλα τι αλλο να κανω τα εβαλα ολα καινουργια!!

AlexT_
16-01-2010, 09:07
Επειδή κανένας άλλος δεν έχει τα προβλήματα σου, το θέμα "σκαλώνει" (μάλλον) στην τοποθεσία. Ξεκίνα με περιστροφή της κεραίας, με δεδομένο ότι ο δέκτης είναι οκ, όπως και η καλωδίωση.
Τα αναλογικά πως τα βλέπεις?

Χατζησάββας Λευτέρης
16-01-2010, 09:10
Δέκτης κ τιβι απευθείας στην κεραία χωρίς την εσωτερική καλωδίωση, παίζεις με το κεντράρισμα στον χορτιάτη και βλέπεις !

suzakias
16-01-2010, 09:21
Επειδή κανένας άλλος δεν έχει τα προβλήματα σου, το θέμα "σκαλώνει" (μάλλον) στην τοποθεσία. Ξεκίνα με περιστροφή της κεραίας, με δεδομένο ότι ο δέκτης είναι οκ, όπως και η καλωδίωση.
Τα αναλογικά πως τα βλέπεις?
Μαλλον πρεπει να ειναι απο τοποθεσια,ασε τα αναλογικα ειναι για αναθεμα.
Σημερα ειναι η μερα μου θα κανω περιστροφη κεραιας και θα αναφερω.

suzakias
16-01-2010, 10:12
Τιποτα το προβλημα παλι υπαρχει.
Θα κανω το εξης την δευτερα,θα βγαλω τον DIGITALSAT και στην θεση του θα φερω απο το σπιτι τον Gemini 4 HD USB,για να δω αν ειναι το προβλημα τιποτα απο δεκτη.

chris4
16-01-2010, 10:20
Γεια σας παιδια λοιπον εγω εχω τις παρακατω ληψεις στην 29 εχω σημα 80%,στα ψηφιακα της ερτ εχω 75%,αλλα στην 25 εχω μονο 10% και φυσικα δεν ανιογει τα καναλια(μενω βεροια περιοχη προμηθεα) Ξεχασα να πω οτι στις δοκιμες ειχα κανονικα σημα (80%) Τι μπορει να συμβαινει?

AlexT_
16-01-2010, 18:47
Το μόνο που θα μπορούσε να βοηθήσει, θα ήταν αναφορά συντοπίτη σου. Πάντως άλλες αναφορές από Βέροια δεν ανέφεραν πρόβλημα.

tomic20
17-01-2010, 12:19
ο σεντινελ ειχε πει οτι στη συχνοτητα 25 υπαρχει ενα βουλγαρικο με δυνατο σημα που επηρεαζει...

παντως εγω βλεπω κανονικα(περιοχη παπακια) χωρις κανενα απολυτως προβλημα...δοκιμασε με καμια εσωτερικη κεραια να δεις τι σου δειχνει....

Sentinel21
17-01-2010, 16:28
Ναι με εσωτερική κεραία είναι λογικό το βουλγάρικο b tv να είναι εξαιρετικά ασθενές και μιάς το σήμα της digea είναι αρκετά δυνατό ώστε συντοπίτες μας να το πιάνουν με εσωτερική κεραία, τότε το πρόβλημα λύνεται. Είμαι κοντά περιοχή "Ρολόι", λίγο πιό πανω απο Ρολόι. Ένας ακόμη φίλος απο τον Προμηθέα ανεφερε πρόβλημα επισης. Προφανώς οι περιοχές της Βέροιας που είναι υψομετρικα ψηλότερα επηρεάζονται από το b tv (το λαμβάνουν ισχυρότερο).

suzakias
18-01-2010, 09:35
Εχεις κανεις σημερα προβλημα με ληψη?

samniotis
18-01-2010, 19:12
Σε μένα στην Πολίχνη ειδικά το Star κάνει συνέχεια σπασίματα και πιξελιάζει. Οι υπόλοιποι σταθμοί πολύ πιο αραιά σε αντίθεση με το STAR που έχει καταντήσει ενοχλητικό!

dian
18-01-2010, 19:28
Νεαπολη τα ιδια...... (Η τηλεοραση μου παιζει MPEG4 )

Πηρα τηλ πριν απο λιγο στην Digea και μου ειπαν πως θα το δουνε, και πως αντιμετωπιζουν προβληματα σε ορισμενες περιοχες.
Ας κανουμε λιγακι υπομονη........

PanagiotisP.
18-01-2010, 20:14
Παιδια και εγω νεαπολη μενω αλλα δεν εχω προβληματα με την ληψη...
Μονο σημερα που για κανα 2ωρο η 29 δεν δουλευε....Αλλα τις προηγουμενες μερες κανενα προβλημα....Παντως δικαιολογουνται οι τεχνικοι της Digea γιατι εχει 3μερες που ξεκινησε η ψηφιακη εκοπμπη....Σε κανα μηνα θα πρεπει να μας απασχολουν τα προβληματα ληψης....:D :D

foxx
19-01-2010, 02:39
Παντως δικαιολογουνται οι τεχνικοι της Digea γιατι εχει 3μερες που ξεκινησε η ψηφιακη εκοπμπη....Σε κανα μηνα θα πρεπει να μας απασχολουν τα προβληματα ληψης....:D :D

Κατά βάση έχεις δίκιο. Ωστόσο επειδή εξακολουθούμε να ζούμε στην Ελλάδα, καλύτερα λίγο παραπάνω γκρίνια τώρα παρά για ακόμα μια φορά οι γνωστές περιοχές να καταλήξουμε στα "απόνερα" του λοβού εκπομπής, όπως δηλαδή στο παρελθόν. Μην ξεχνούμε πως η αναλογική έστω με χαμηλό σήμα και "χιόνια" βλεπόταν κάτι που στην ψηφιακή δεν ισχύει. Ή τέλεια ή καθόλου.

suzakias
19-01-2010, 09:27
εδω μετα το τιταν να δειτε σπασιματα που εχει η εικονα

cmoustos
19-01-2010, 15:31
Εχεις κανεις σημερα προβλημα με ληψη?

Από περιοχή Πεύκα σήμερα το πρωϊ από 7-8:30 που έφυγα από το σπίτι η λέξη χάλια είναι understatement. Ελπίζω να είναι παροδικό πάντως γιατί μέχρι χθες έδειχνε ΤΕΛΕΙΑ

chris4
19-01-2010, 21:42
Παιδια απο Βεροια περιοχη προμηθεα το σημα στο 25 ερχεται το πολυ μεχρι 30% και ξαφνικα χανεται,το 29 οκ ομως.Μιλησα με εναν φιλο μου τεχνικο και μου ειπε πως η μιση Βεροια εχει προβλημα με τους φιλους μας τους Βουλγαρους στο 25!Δεν μπορουν να συννενοηθουν με τους Βουλγαρους να κλεισουν την ετσι κι αλλιως παρανομη εκτος χωρας τους εκπομπης?Ειναι τοσο δυσκολο?

Leonidas33
20-01-2010, 08:56
Δεν είναι παρανομη και εκτος χωρας τους εκπομπη απλά είναι ισχυρός ο πομπός που εκπέμπουν (για κάποιους λόγους).Το ιδιο γίνεται και στα νησιά με τα Τουρκικα κανάλια.

pontiki
21-01-2010, 19:16
Μπαίνω κι εγώ στην παρέα!

Επταπύργιο μένω. Το αναλογικό σήμα είναι πολύ χάλια. δεν βλέπω σχεδόν καθόλου alter, mega, skai (για να μη μιλήσω για τα μικρά). Χθές βράδυ λοιπόν βρέθηκα στο practiker και είπα να πάρω έναν φτηνό ψηφιακό δέκτη για αρχή, να δούμε τι "παίζει". Είναι ένας opticum (με πολλές δυνατότητες για την τιμή του - σαν ψεύτικος μου φάνηκε). τέλος πάντων τον έβαλα και ΕΙΔΑ τελικά καλή εικόνα σε σχέση μ' αυτό που έβλεπα. Μετά από κανά μισάωρο όμως άρχισαν να κολάνε και να πιξελιάζουν τα κανάλια. Απ' ότι διαβάζω και παραπάνω είναι σύνηθες. Τι φταίει; Μήπως το σήμα που είναι χάλια; η είναι μάπα το μηχάνημα και ανα το αλλάξω;

ilise
21-01-2010, 19:28
Μπαίνω κι εγώ στην παρέα!

Επταπύργιο μένω. Το αναλογικό σήμα είναι πολύ χάλια. δεν βλέπω σχεδόν καθόλου alter, mega, skai (για να μη μιλήσω για τα μικρά). Χθές βράδυ λοιπόν βρέθηκα στο practiker και είπα να πάρω έναν φτηνό ψηφιακό δέκτη για αρχή, να δούμε τι "παίζει". Είναι ένας opticum (με πολλές δυνατότητες για την τιμή του - σαν ψεύτικος μου φάνηκε). τέλος πάντων τον έβαλα και ΕΙΔΑ τελικά καλή εικόνα σε σχέση μ' αυτό που έβλεπα. Μετά από κανά μισάωρο όμως άρχισαν να κολάνε και να πιξελιάζουν τα κανάλια. Απ' ότι διαβάζω και παραπάνω είναι σύνηθες. Τι φταίει; Μήπως το σήμα που είναι χάλια; η είναι μάπα το μηχάνημα και ανα το αλλάξω;

Για να πιξελιαρει ενα καναλι (μαλλον μια πολυπλεξια) θα πρεπει να συμβαινουν δυο πραγματα ξεχωριστα η και μαζι.
1. Το tuner να ειναι αναισθητο
2. Η ποιοτητα σηματος να ειναι μεταξυ φθορας και αφθαρσιας. Αυτο μπορει να ειναι και λογω μπουκωμενου σηματος η ελλατωματικης κεραιας.
Ψαξτε τα ολα αυτα.
Δοκιμαστε ακομα.
1. Αν εχετε ενισχυτη σηματος δοκιμαστε να τον βγαλετε απο τη μεση μηπως ειναι αυτος που σας μουκωνει το σημα.
2. Αν παλι δεν εχετε ενισχυτη και ειχατε και χιονια με τα αναλογικα προσθεστε ενα ρυθμιζομενο ενισχυτη γραμμης σε μια προσπαθεια να αυξησετε την ποιοτητα σηματος.
Αν τα παραπανω δεν βοηθησουν μαλλον πεσατε σε αναισθητο δεκτη οποτε πατε μαλλον για αλλαγη δεκτη.
Νικος

pontiki
21-01-2010, 19:53
Ευχαριστώ Νίκο! Θα το ψάξω λίγο καλύτερα το θέμα και θα τα ξαναπούμε. Ευχαριστώ!
Αλέξανδρος!

ilise
21-01-2010, 20:02
Ευχαριστώ Νίκο! Θα το ψάξω λίγο καλύτερα το θέμα και θα τα ξαναπούμε. Ευχαριστώ!
Αλέξανδρος!

Παρακαλω δεν κανει τιποτα,
Καλη επιτυχια σου ευχομαι!
Ελπιζω να βρεις τη λυση συντομα
Νικος

mamouni
23-01-2010, 19:32
Μενω συκιες και βλεπω ολη τη digea τελεια σε 25 και 29 με 97% πιοτητα και 85% ενταση σηματος αλλα στα ψηφιακα της ερτ η πιοτητα παιζει απο 25% μεχρι 80% η ενταση σηματος σταθερα στο 80% και εχω τρελλα παγωματα.Τι γινεται;Μπορει να βοηθησει κανεις;Ευχαριστω προκαταβολικα

SatZapper
24-01-2010, 00:02
Δοκίμασε σε 56 UHF, μάλλον η 26UHF πρέπει να έχει κάποιο προβληματάκι…

mamouni
24-01-2010, 07:04
Σε 56 δοκιμαζω αποτην αρχη στην 26 τιποτα

cmoustos
26-01-2010, 15:34
Σε ρετζίκι έχει 5 μέρες το ψηφιακό σήμα είναι για τον π....ο και το αναλογικό έχει και αυτό τα χάλια του. Έχει κανείς κανένα info?

mcelliot_g
26-01-2010, 19:57
Περίεργο, χθες το απόγευμα πήγα σε φιλικό μου σπίτι στο Ρετζίκι και όλα ήταν άψογα! Και με το παραπάνω!
Σίγουρα δεν είναι κάτι από τη δική σου εγκατάσταση?

mamouni
26-01-2010, 20:51
Κι εγω στο ρετζικι που εστησα κεραια σημερα ολα καλα καμπανα.Μαλλον κατι τρεχει με την εγκατασταση

cmoustos
27-01-2010, 18:00
Μη μου λέτε τέτοια..........
Με κάνει εντύπωση όμως διότι χαλάει εντελώς μετά το απογευματάκι συνήθως ενώ μέχρι τότε είναι ok

mamouni
27-01-2010, 19:08
Προβληματα με υγρασιες στις συνδεσεις η κακη πιοτητα καλωδιου η ενισχυτη ειναι το πιθανοτερο τοτε.Δες τα πρωτα αυτα και βλεπουμε γιατι και αλλους που ρωτησα ολα καλα στο ρετζικι

cmoustos
28-01-2010, 15:31
Θα το δω αλλά προς ΣΚ μεριά τώρα. Thnx for asking

nohousidis
08-02-2010, 23:36
παιδια απο Βεροια με την 29 συχνοτητα μεγαλο προβλημα τεχνικος μου ειπε οτι επηρεαζει το βουλγαρικο καναλι απο μπαρμπουτα τι πρεπει να κανουμε περιμεναμε τοσο και ρο την digea και τζιφος βλεπετε να γινεται τιποτα

γιωργος 69
09-02-2010, 15:35
διαβαστε σχόλια στο κατω μερος
http://www.fullhd.gr/hd-digital-tuners/broadcast/3109-thessalokini-goes-digital-mpeg4-is-here.html#yvComment

chris4
10-02-2010, 20:30
παιδια απο Βεροια με την 29 συχνοτητα μεγαλο προβλημα τεχνικος μου ειπε οτι επηρεαζει το βουλγαρικο καναλι απο μπαρμπουτα τι πρεπει να κανουμε περιμεναμε τοσο και ρο την digea και τζιφος βλεπετε να γινεται τιποτα
Oχι στην 29 φιλε μου αλλα στην 25 ειναι το προβλημα και ειναι δυστυχως για τη μιση Βεροια το προβλημα!Ελπιζω γρηγορα να διορθωθει!

mcelliot_g
11-02-2010, 02:58
Ναι στην 25 είναι το πρόβλημα, και η πλάκα είναι ότι οι υπεύθυνοι της Digea είχαν ενημερωθεί για το πρόβλημα και το γνωρίζουν καλά πολύ πριν βάλουν σε λειτουργία τους πομπούς!
Και αν νομίζετε ότι η Βέροια έχει πρόβλημα που να δείτε και στο κομμάτι της Χαλκηδόνας προς την έξοδο για Γιαννιτσά τι γίνεται! Το βουλγάρικο στο 25 συνεχίζει αλώβητο και η digea δεν λαμβάνεται ούτε με σφαίρες!
Εγώ πάντως τους το είχα φωνάξει να μην υποτιμούν τον πομπό και την κάλυψη του btv! Είναι 20 KW με τερατώδη EIRP!
Το μόνο που θα σώσει την κατάσταση μιας και το σενάριο να μαζέψουν οι Βούλγαροι τα προς την Ελλάδα πάνελ είναι επιστημονικής φαντασίας, είναι να αυξήσει ακόμα περισσότερο την ισχύ της η Digea!
Κάτι που διά στόματος του τεχνικού τους διευθυντή υποτίθεται ότι θα έκαναν και μάλιστα θα έβγαιναν με υπερδιπλάσια ισχύ από της ΕΡΤ (που βγαίνει με 1,6KW) κάτι που όμως στην πράξη.....:AFADF0:
Ερώτηση άσχετη!
Μπαρμπούτα?
Τι θέλει να πει ο ποιητής?:BDBDG54:

suzakias
11-02-2010, 09:01
Ερώτηση άσχετη!
Μπαρμπούτα?
Τι θέλει να πει ο ποιητής?Ελα ντε,για πες μας?

Seitman
11-02-2010, 10:07
διαβαστε σχόλια στο κατω μερος
http://www.fullhd.gr/hd-digital-tuners/broadcast/3109-thessalokini-goes-digital-mpeg4-is-here.html#yvComment

Ρε φίλε δε βαρέθηκες να κάνεις copy-paste τα ίδια και τα ίδια σε κάθε νήμα???
Και ας το πω και εδώ... Το "ένας κάποιος από μέσα" δε λέει τίποτα. Αν έχει στοιχεία και αποδείξεις γι' αυτά που υπαινίσσεται ας μας τα πει επώνυμα και χωρίς μισόλογα. Και αν δε θέλει να τα πει δημόσια, δόξα το Θεό υπάρχουν πολλοί εισαγγελείς για να ακουστεί...

chris4
11-02-2010, 16:15
Λοιπον παιδια απο Βεροια(περιοχη προμηθεα) εγινε το εξης πριν λιγο το btv στο 25 κυριολεκτικα εσβησε και η digea εκτοξευθηκε στο 95% σημα!Λετε να εκαναν δουλειά οι τεχνικοι της digea επιτελους?

mcelliot_g
11-02-2010, 16:57
Λοιπον παιδια απο Βεροια(περιοχη προμηθεα) εγινε το εξης πριν λιγο το btv στο 25 κυριολεκτικα εσβησε και η digea εκτοξευθηκε στο 95% σημα!Λετε να εκαναν δουλειά οι τεχνικοι της digea επιτελους?
Όχι, υπάρχει διακοπή σήματος στο Orelek λόγω σφοδρής κακοκαιρίας!
Όπως και να το κάνεις, ο πομπός αυτός είναι στα 2099μ υψόμετρο, κάτι πολύ κοινότυπο για Βούλγαρους, Σκοπιανούς, Σέρβους και Ρουμάνους....αλλά όχι για Έλληνες!
Πάρτε και δυο φωτό από το τέρας που σας παρεμβάλλει τη Digea και ας είναι στα 175 χλμ απόσταση!
http://predavatel.com/bg/2/gdelchev/orelek_07.jpg

http://predavatel.com/bg/2/gdelchev/orelek_15.jpg
Πληροφορίες εδώ!
http://translate.google.com/translate?js=y&prev=_t&hl=el&ie=UTF-8&layout=1&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fpredavatel.com%2Fbg%2F2%2Fgotse-delchev.htm%23ore&sl=auto&tl=el

AFam
11-02-2010, 16:58
Επικοινωνία με το φεγγάρι θέλουν να έχουν ?????? :D

mcelliot_g
11-02-2010, 17:01
Επικοινωνία με το φεγγάρι θέλουν να έχουν ?????? :D
:flipout:
Τουλάχιστον αυτοί την κατόρθωσαν την επικοινωνία με το φεγγάρι, για εμάς που ούτε μεταξύ μας δεν είμαστε άξιοι να επικοινωνήσουμε, τι να πεις?:argue:

AFam
11-02-2010, 17:03
Σώπα καλέ, μια χαρά τα λέμε από αυτό το βήμα !!!!!!!! χωρίς παράσιτα, έχει και ησυχία κιόλας......:flipout::flipout:

chris4
11-02-2010, 20:43
Οτι κακοκαιρια να εχουν παντως ελπιζω να κρατησει για χρονια...γιατι το σημα ειναι καμπανα ακομα!

nohousidis
13-02-2010, 08:35
Γιατι δεν αυξανει η digea την ισχυ της να τελειωνει με το θεμα τοσο δυσκολο ειναι και αν μη τι αλλο εν ετη 2010 και ψηφιακη εποχη τοσο προχειροτητα μου κανει εντυπωση επρεπαι ολα να δουλευουν τελεια τι δοκιμαστικες εκπομπες κανανε τοτε

senos
23-03-2010, 09:41
καλημέρα. θέλω να ρωτήσω το εξής: σε μια lg42 ενώ πιάνω από Αίγιο τα ψηφιακά από Ξυλόκαστρο, τις τελευταίες μέρες μου βγάζει στο κανάλι που είναι τα 4 (Άλφα, Άλτερ, Αντένα, Μακεδονία) συχνότητα 37, συχνά προβλήματα. ενώ η ισχύς σήματος είναι μεγάλη στην ποιότητα σήματος δείχνει ξαφνικά από 10 - 40 και τα κανάλια χάνονται. με λίγο στρίψιμο της κεραίας επανέρχονται πάλι. το έχει παρατηρήσει άλλος από την ίδια περιοχή;

k.m.
11-04-2010, 18:59
έβαλα στο λουτράκι τη tv σε split παράθυρα το ένα από κεραία και το άλλο από δέκτη ψηφιακής, και τα 2 στο Mega και η εικόνα στην ψηφιακή είχε 2 δεύτερα lag.

nohousidis
12-04-2010, 14:20
μεγαλο προβλημα φιλε μου και σε εμενα δεν ανηγει η 25 και αυτοι στην digea κοιμουντε τον υπνο του Δικαιου δυστηχως παρεμβαλει ενα αναλογικο καναλι απο την βουλγαρια το btv και για να μπορεσουμε να δουμε πρεπει οι βουλγαροι να μειωσουν την ισχυ τους φεξε μου και γλιστρισε εν ετη 2010 τοσος λογος για digea και μηδεν εισ το πηλικον.Σε εποικινωνια που ειχα μου ειπαν περιμενε το Πασχα το πασχα ηρθε περασε και εγω ακομη περιμενωωωωωω

suzakias
12-04-2010, 17:27
Σε εποικινωνια που ειχα μου ειπαν περιμενε το Πασχα το πασχα ηρθε περασε και εγω ακομη περιμενωωωωωω
Ααα δεν καταλαβες καλα για το πασχα του 2011 σε ειπαν......:Banane0:

coroneus
13-04-2010, 21:11
Στην Νεάπολη Θεσσαλονίκης έχουμε τεράστιο πρόβλημα με την λήψη των ψηφιακών. Ειδικά με την συχνότητα που εκπέμπει ο ΑΝΤ1... μας έχει σπάσει τα νεύρα! Συνεχώς διακοπές... Έχουν κάποιο email η digea να τους στείλω μία ωραία επιστολή?

AlexT_
13-04-2010, 22:00
Ορίστε:
http://www.digea.gr

επιλέγεις "επικοινωνία". Αν σου απαντήσουν και θέλεις, μας το μεταφέρεις.

mcelliot_g
13-04-2010, 22:10
Το ξέρουν το πρόβλημα φίλε, έχουν λάβει μαζικά παράπονα από τηλεθεατές των δυτικών συνοικιών!
Αλλά ούτε καν το παραδέχονται ότι υπάρχει πρόβλημα!
Από εμάς εδώ στις δυτικές ξεπούλησαν οι δέκτες και τα ποσοστά τους τα πήραν!:twoguns:
Εξαλλου τώρα ασχολούνται με την Αθήνα, δεν υπάρχει χρόνος για "χωριάτες"!

Βασίλης Γ
13-04-2010, 22:51
Αυτό που μου αρέσει περισσότερο είναι η διαφήμισή τους που μας ρωτά συνέχεια εάν είμαστε έτοιμοι για την ψηφιακή εποχή. Και για μία ακόμα φορά απαντώ: εμείς ναι!!!!

lakis 2
14-04-2010, 10:42
Στην Νεάπολη Θεσσαλονίκης έχουμε τεράστιο πρόβλημα με την λήψη των ψηφιακών. Ειδικά με την συχνότητα που εκπέμπει ο ΑΝΤ1... μας έχει σπάσει τα νεύρα! Συνεχώς διακοπές... Έχουν κάποιο email η digea να τους στείλω μία ωραία επιστολή?

χρονο θα χασεις 70% δεν θα σου απαντησουν και 30% αν θα σου απαντησουν θα λαβεις μια μηχανογραφημενοι απαντηση που θα σου λεει να μπεις sτην σελιδας τους σε καποια κατηγορια αλλα ειναι αλλα λογια να αγαπιωμαστε :smash:
φιλικα lakis 2

the_player
14-04-2010, 13:50
Δεν έχουν χρόνο για τέτοια μικροπράγματα τώρα, ασχολούνται με το..hd:HTEHETH63:

Βασίλης Γ
15-04-2010, 22:26
Δεν έχουν χρόνο για τέτοια μικροπράγματα τώρα, ασχολούνται με το..hd:HTEHETH63:
Και όχι μόνο. Προσπαθούν επίσης να αποφασίσουν εάν θα εκπέμψουν σε 16:9. Μην ξεχνάμε και αυτήν την πρωτοβουλία. Τους έχουν πέσει πολλά μαζεμένα!!!

suzakias
17-04-2010, 08:06
Το ξέρουν το πρόβλημα φίλε, έχουν λάβει μαζικά παράπονα από τηλεθεατές των δυτικών συνοικιών!
Αλλά ούτε καν το παραδέχονται ότι υπάρχει πρόβλημα!
Από εμάς εδώ στις δυτικές ξεπούλησαν οι δέκτες και τα ποσοστά τους τα πήραν!:twoguns:
Εξαλλου τώρα ασχολούνται με την Αθήνα, δεν υπάρχει χρόνος για "χωριάτες"!
Κουνια που τους κουναγε, πισω εχει η αχλαδα την ουρα. Μας βαλαν και πληρωσαμε απο το στερημα μας τους δεκτες, μα κοψαν απο το φιλιπειο με το ετσι θελω το δικο τους........και αφου καναν την δουλεια τους μας εχουν γραψει εκει που δεν πιανει μελανι!!!

samniotis
25-04-2010, 15:53
Εγώ που μένω Πολίχνη, στα Νεόχτιστα, έχω συνεχώς διακοπές σε Αντ1 και Άλφα....ειδικά χθές τον τελικό του κυπέλου αναγκάστικα και το είδα αναλογικά (μαύρα χάλια δλδ).
Η digea έκανε συνεχώς διακοπές, αφού κάποια στιγμή φοβήθηκα ότι θα μου χαλάσει την πάνυ μου, για να μήν μιλήσω για το σπάσιμο της μαύρης οθόνης με την ένδειξη "χωρίς σήμα" πάνω στην φάση!

mcelliot_g
25-04-2010, 20:21
Εκεί που μένεις όμως παίζει να μην έχεις και αρκετό σήμα από Φιλίππειο ούτως ή άλλως! Είναι από τις περιπτώσεις ξέρεις που η Digea έβαλε μερικούς φωστήρες να σχεδιάσουν τα σχεδιαγράμματα κάλυψης και να αποφασίσουν ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ότι επαρκεί η ισχύς των 60Watt από Φιλίππειο για τέλειο σήμα στις δυτικές, χωρίς καν να έχουν βγει να κάνουν μια βόλτα στους δρόμους μας να δουν τι γίνεται ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ!
Δυστυχώς για να σε ακούσουν κάποιοι πρέπει να δηλώνεις τεχνικός, οι απλοί τηλεθεατές "απλά δεν ξέρουν"!:twoguns:

samniotis
26-04-2010, 14:00
τους έστειλα το παρακάτω:

Σχόλια: Αγαπητοί κύριοι Είμαι κάτοικος Πολίχνης Θεσσαλονίκης και έχω εντοπίσει ένα συγκεκριμένο πρόβλημα απο την έναρξη των εκπομπών της digea στην περιοχή μας. Συγκεκριμένα και εγώ ο ίδιος άλλα και πολλοί γείτονες έχουμε συνεχείς διακοπές στην συχνότητα 25 και ιδιαίτερα στους σταθμούς ant1 & alpha, σε σημείο πολλές φορές να καθιστάται αδύνατη η παρακολούθηση του προγράμματος.

Και ιδού η απάντηση:

Σχετικά με το ερώτημα που μας θέσατε σας ενημερώνουμε ότι η εκπομπή ψηφιακού σήματος πραγματοποιείται κανονικά, χωρίς κανένα πρόβλημα από την εταιρεία μας. Για να διαπιστώσετε από που προέρχεται το πρόβλημα που αντιμετωπίζετε, σας προτείνουμε τα εξής παρακάτω εύκολα βήματα:
1. Ελέγξετε την εγκατάστασή σας και συγκεκριμένα τις συνδέσεις των καλωδίων.
2. Εάν το πρόβλημα παραμένει, ελέγξτε την κατεύθυνση της κεραίας σας ώστε αυτή να είναι προσανατολισμένη προς το κέντρο εκπομπής «Χορτιάτη» ή «Φιλίππειο» (ανάλογα με το από που λαμβάνατε το αναλογικό σήμα), ενώ καλό θα ήταν να μειώσετε την ένταση σε τυχόν ενισχυτές και μίκτες, καθώς όταν τα συγκεκριμένα μηχανήματα έχουν μεγάλη ένταση, το ψηφιακό σήμα μπορεί να «μπλοκάρει» και να δημιουργηθούν προβλήματα στη λήψη του.
3. Δοκιμάστε να επανασυντονίσετε τα κανάλια (rescan).
4. Ένας άλλος «έξυπνος» τρόπος για να διαπιστώσετε εάν έχετε πρόβλημα στην εγκατάστασή σας είναι να συνδέσετε δοκιμαστικά στην τηλεόρασή σας μία απλή εσωτερική κεραία. Εάν με την εσωτερική κεραία λαμβάνετε τα ψηφιακά κανάλια, τότε θα πρέπει να ακολουθήσετε τα βήματα που προαναφέρθηκαν για να διορθώσετε την εξωτερική σας κεραία.
5. Τέλος, εάν έχετε δοκιμάσει όλα τα παραπάνω και το πρόβλημα λήψης επιμένει, καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε εξειδικευμένο επαγγελματία.

Τελικά πώς γίνεται σε αυτή την χώρα να φταίειπάντα κάποιος άλλος.....ακόμα δεν το έχω καταλάβει!

cospan
26-04-2010, 14:41
5. Τέλος, εάν έχετε δοκιμάσει όλα τα παραπάνω και το πρόβλημα λήψης επιμένει, καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε εξειδικευμένο επαγγελματία.

Εσύ φταις που απυθύνθηκες σε αυτούς τους ανειδίκευτους ερασιτέχνες. :fahne90:

mcelliot_g
26-04-2010, 14:53
Επίσης να αναφέρω ότι στο συγκεκριμένο σημείο της Πολίχνης λαμβάνονται και τα βουλγάρικα από το Orelek (τα ίδια που δημιουργούν πρόβλημα στη Βέροια)! Βέβαια το σήμα τους είναι ασθενικό αλλά ούτε και της digea είναι αρκετά ισχυρό στην πράξη!
Και είπα και άλλες φορές, δεν θα παραδεχτούν ποτέ ότι υπάρχει πρόβλημα! Ειδικά τώρα που ασχολούνται με την Αθήνα, το θέμα της Θεσσαλονίκης έκλεισε οριστικά για αυτούς!
http://www.avclub.gr/forum/attachment.php?attachmentid=53583&stc=1&d=1272282692
http://www.avclub.gr/forum/attachment.php?attachmentid=53584&stc=1&d=1272282692
Τα συγκεκριμένα βουλγάρικα (κανάλια 42 και 09) βγαίνουν 100 μέτρα νοτιότερα του Glass Palace (προς τα νεόκτιστα) με κεραία γυρισμένη βορειότερα του Χορτιάτη/Φιλίππειου! Έχουν πολύ καλύτερη εικόνα από τα screencaps!

the_player
26-04-2010, 14:59
Φίλε μου όλα είναι θέμα πληθυσμού. Αν παρουσιαστούν στην Αθήνα τέτοια προβλήματα, θα το λύσουν την επόμενη κιόλας μέρα. Όλους τους άλλους εκτός λεκανοπεδίου τους έχουν γραμμένους. Πάντως καλό είναι το θέμα να μην το αφήσεις έτσι, αν όντως υπάρχει σοβαρό πρόβλημα. Ένα τηλεφώνημα στα κανάλια θα ήταν ακόμα καλύτερη κίνηση, αυτοί μπορεί να ευαισθητοποιηθούν περισσότερο.

Φίλιππος Φ.
26-04-2010, 15:31
Φίλε μου όλα είναι θέμα πληθυσμού. Αν παρουσιαστούν στην Αθήνα τέτοια προβλήματα, θα το λύσουν την επόμενη κιόλας μέρα. Όλους τους άλλους εκτός λεκανοπεδίου τους έχουν γραμμένους. Πάντως καλό είναι το θέμα να μην το αφήσεις έτσι, αν όντως υπάρχει σοβαρό πρόβλημα. Ένα τηλεφώνημα στα κανάλια θα ήταν ακόμα καλύτερη κίνηση, αυτοί μπορεί να ευαισθητοποιηθούν περισσότερο.

Αυτό μου φαίνεται πως είναι απλά μια εικασία. Αν το ξέρεις και μπορείς να το αποδείξεις, τότε έχει καλώς και περιμένουμε τις αποδείξεις σου. Αλλιώς είναι συκοφαντικό και εύκολα μπορεί να ξεσηκώσει ...

the_player
26-04-2010, 16:04
Συκοφαντικό? Μα, μιλάω πολύ ρεαλιστικά πιστεύω. Έχεις αντίρρηση οτι ελλάδα είναι μόνο (δυστυχώς) η αθήνα?

mapas
26-04-2010, 16:34
Συκοφαντικό? Μα, μιλάω πολύ ρεαλιστικά πιστεύω. Έχεις αντίρρηση οτι ελλάδα είναι μόνο (δυστυχώς) η αθήνα?

+1

επίσης οι τεχνικοί της digea ήρθαν, έστησαν, έφυγαν... δεν βιώνουν το πρόβλημα... ότι τους λένε οι τηλεφωνήτριες ακούνε...

Φίλιππος Φ.
26-04-2010, 16:44

Σημασία έχει ΜΟΝΟ αυτό που μπορώ να αποδείξω... Αυτό που πιστεύω (ότι κι αν είναι) δεν μετράει ...

Αυτή ή ρεαλιστική θεώρησή σου ΑΝ είναι ανυπόστατη, νομικά χαρακτηρίζεται "συκοφαντία" ή κατ' ελάχιστον "δυσφήμηση".

Γι' αυτό και έγραψα ότι έγραψα. Καλώς ή κακώς μέχρι και μήνυση επισύρει...

the_player
26-04-2010, 18:17
Σημασία έχει ΜΟΝΟ αυτό που μπορώ να αποδείξω... Αυτό που πιστεύω (ότι κι αν είναι) δεν μετράει ...

Αυτή ή ρεαλιστική θεώρησή σου ΑΝ είναι ανυπόστατη, νομικά χαρακτηρίζεται "συκοφαντία" ή κατ' ελάχιστον "δυσφήμηση".

Γι' αυτό και έγραψα ότι έγραψα. Καλώς ή κακώς μέχρι και μήνυση επισύρει...
Δε γνωρίζω από νομικά, δεν τα έχω σπουδάσει. Η φιλοσοφία της δημοκρατίας είναι ο καθένας να λέει ελεύθερα την άποψή του. Εκτός αν κάνω λάθος και δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Στο συγκεκριμένο θέμα, όπως και σε πολλά άλλα που αφορούν το ελληνικό κράτος, η απάντηση που θα πάρεις από 5 εκατ. ανθρώπους -και παραπάνω-, είναι οτι πέρα από την αθήνα, άντε και θεσ/νίκη βαριά, η υπόλοιπη ελλάδα είναι β' κατηγορίας. Μιας και εδώ μάλιστα μιλάμε για τηλεοπτικά, όχι απλά για β' αλλά ούτε για τα ερασιτεχνικά δεν την έχουν. Δε νοείται ευρωπαϊκό (στα χαρτιά τουλάχιστον) κράτος, που οι πολίτες του πληρώνουν την κρατική τηλεόραση και δε τη λαμβάνουν πεντακάθαρα από άκρη σε άκρη. Δε νοείται κράτος που αφήνει απροστάτευτο τον πολίτη του ρίχνοντάς τον ετσιθελικά στα αρπακτικά προκειμένου να απολαμβάνει καθαρή λήψη (βλέπε την..πρώτη ψηφιακή τηλεόραση στην ελλάδα-10 χρόνια χρυσές δουλειές). Για αυτά και για άλλα πολλά θα επαναλάβω οτι δυστυχώς έχουμε ένα κράτος που δε σέβεται όλους τους πολίτες του ανεξαιρέτως, αλλά μόνο αυτούς από τους οποίους έχει συμφέροντα και συγκεκριμένα ψηφοθηρικά. Και επειδή όπως ξέρεις και ξέρουμε όλοι καλά, η β΄αθήνας εκλέγει κυβέρνηση, γι΄αυτό και στην αθήνα δε θα υπάρχουν προβλήματα λήψης (από υμηττό τουλάχιστον, για αίγινα δε γνωρίζω).
Τώρα για τις μηνύσεις που λες, όλοι έχουν και από 1-2 τουλάχιστον. Είναι η κλασσική μέθοδος του ελληναρά να δείχνει ότι το έχει μεγάλο (το ανάστημα του). Από τον κούγια μέχρι τον..φουρθιώτη. Και η κωμωδία (ή μάλλον η τραγωδία) συνεχίζεται..:Banane0:

suzakias
28-04-2010, 08:28
ρε παιδια εχω πολλα σπασιματα στην εικονα και απο οτι ειδα ειναι απο το σημα, εχεις κανεις αλλος το προβλημα αυτο? περιοχη ευκαρπιας.

Cinemusic - Ανδρέας
03-05-2010, 18:08
τους έστειλα το παρακάτω:

Σχόλια: Αγαπητοί κύριοι Είμαι κάτοικος Πολίχνης Θεσσαλονίκης και έχω εντοπίσει ένα συγκεκριμένο πρόβλημα απο την έναρξη των εκπομπών της digea στην περιοχή μας. Συγκεκριμένα και εγώ ο ίδιος άλλα και πολλοί γείτονες έχουμε συνεχείς διακοπές στην συχνότητα 25 και ιδιαίτερα στους σταθμούς ant1 & alpha, σε σημείο πολλές φορές να καθιστάται αδύνατη η παρακολούθηση του προγράμματος.

Και ιδού η απάντηση:

Σχετικά με το ερώτημα που μας θέσατε σας ενημερώνουμε ότι η εκπομπή ψηφιακού σήματος πραγματοποιείται κανονικά, χωρίς κανένα πρόβλημα από την εταιρεία μας. Για να διαπιστώσετε από που προέρχεται το πρόβλημα που αντιμετωπίζετε, σας προτείνουμε τα εξής παρακάτω εύκολα βήματα:
1. Ελέγξετε την εγκατάστασή σας και συγκεκριμένα τις συνδέσεις των καλωδίων.
2. Εάν το πρόβλημα παραμένει, ελέγξτε την κατεύθυνση της κεραίας σας ώστε αυτή να είναι προσανατολισμένη προς το κέντρο εκπομπής «Χορτιάτη» ή «Φιλίππειο» (ανάλογα με το από που λαμβάνατε το αναλογικό σήμα), ενώ καλό θα ήταν να μειώσετε την ένταση σε τυχόν ενισχυτές και μίκτες, καθώς όταν τα συγκεκριμένα μηχανήματα έχουν μεγάλη ένταση, το ψηφιακό σήμα μπορεί να «μπλοκάρει» και να δημιουργηθούν προβλήματα στη λήψη του.
3. Δοκιμάστε να επανασυντονίσετε τα κανάλια (rescan).
4. Ένας άλλος «έξυπνος» τρόπος για να διαπιστώσετε εάν έχετε πρόβλημα στην εγκατάστασή σας είναι να συνδέσετε δοκιμαστικά στην τηλεόρασή σας μία απλή εσωτερική κεραία. Εάν με την εσωτερική κεραία λαμβάνετε τα ψηφιακά κανάλια, τότε θα πρέπει να ακολουθήσετε τα βήματα που προαναφέρθηκαν για να διορθώσετε την εξωτερική σας κεραία.

Τελικά πώς γίνεται σε αυτή την χώρα να φταίειπάντα κάποιος άλλος.....ακόμα δεν το έχω καταλάβει!

Αστα να πανε..
Σημερα λόγω ασθένειας έμεινα σπιτι και ειχα την tv ανοικτή…
Συγκεκριμένα στο Mega και μεχρι αυτή την στιγμη που σας γραφω εδώ και δυο ωρες κανεις συχνές διακοπες .
Κάθε 2-4 λεπτα κανει διακοπη των 2 δευτερολέπτων οσο δηλαδη για να σου σπάσει τα νευρα…
Στην περιοχη που μενω (κοντα στον Σταθμο) εχω σημα καμπάνα και ακομα και με το αναλογικο σημα με εξαίρεση το Alter ειχα μια χαρα σημα..
Σημειωτέον δεν χρησιμοποιώ καποιον ενισχυτή αφου ο Χορτιατης είναι απέναντι μου φάτσα καρτα..

Εχω παρατηρήσει κατα καιρούς διακοπες στο σημα αλλα το σημερινο σπαει ρεκορ

Βασίλης Γ
03-05-2010, 23:28
Κι εδώ περιοδικά υπάρχει προβληματική λήψη, άλλοτε στο κανάλι 25 και άλλοτε στο κανάλι 29 (σπασίματα στην εικόνα, διακοπές δευτερολέπτων). Στην αρχή πίστευα ότι έφταιγε η απόσταση από Χορτιάτη. Τώρα βλεπω ότι και στη Θεσ/νίκη παραμένουν τα προβλήματα.

Cinemusic - Ανδρέας
05-05-2010, 10:00
Χτες αγανακτησα...
Το γυσισα σε αναλογικο...

mapas
06-05-2010, 15:37
Χτες αγανακτησα...
Το γυσισα σε αναλογικο...

Ηι...

μιλούσα με ένα φιλαράκι προχτές απο δυτικές και μου έλεγε ότι αρκετά ευχαριστιμένος με την ψηφιακή σε σχέση με το προηγούμενο χάλι... δεν μου είπε κάτι για σπασίματα (και πέρνει στάνταρ απο φιλίππειο).

Παίζει να μήν το παρατήρησε αλλά όσοι έχετε προβλήματα ρίξτε μια ματιά και στην κεραία μπας και...

mcelliot_g
06-05-2010, 16:58
Απλά δεν το παρατήρησε ο φίλος σου!
Τα προβλήματα είναι επιβεβαιωμένα 100% από πολλές πλευρές!

Cinemusic - Ανδρέας
06-05-2010, 21:30
Τουλάχιστον σε ότι αφορα τη μετάδοση από Χορτιάτη ( για φιλίππειο δε γνωριζω)

lakis 2
06-05-2010, 22:05
Απλά δεν το παρατήρησε ο φίλος σου!
Τα προβλήματα είναι επιβεβαιωμένα 100% από πολλές πλευρές!

το επιβεβαιωνο και εγω απο νεαπολη

σε σχεση με τα αναλογικα που βλεπαμε τοσα χρονια τα ψηφιακα ειναι οαση
αλλα με τα σπασιματα τα κανει κολαση.(στιχακι) :SFGSFGSF:

suzakias
07-05-2010, 10:01
Σπασιματα πολλα μαμω την τρελα μου μεσα, καλα τη κανουν εκει στην digea....τα @@ παιζουν.

grigsgr
07-05-2010, 20:37
http://i196.photobucket.com/albums/aa48/grigsgr/4f04117e.jpg

παιδια να ρωτησω κατι. το κουτι της φωτογραφιας πως λεγεται;εχει χαλασει το δικο μας και θελω να παρω ενα καινουργιο αλλα δεν ξερω πως λεγεται. καταλαβατε ποιο κουτι λεω; ειναι αυτο που μπαινει το καλωδιο της κεραιας.

Serafeim Karakostas
07-05-2010, 20:54
Ενισχυτής ιστού.

grigsgr
08-05-2010, 15:35
Ενισχυτής ιστού.

Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Έχει σπάσει η βλακεία και είναι ενα επιπλέον πρόβλημα στα ηδη υπάρχοντα της ψηφιακής. Το θέμα είναι πως εδω που είμαι εγω στο χωριο σήμερα, οταν έχουν πρόβλημα τα ιδιωτικά ως επι το πλείστον έχουν και τα κρατικά. :-(

mcelliot_g
08-05-2010, 20:57
Για ποιο χωριό μιλάμε?

aris1417
14-05-2010, 14:08
Πηρα εναν ψηφιακο δεκτη και εχω το εξης προβλημμα, μενω στον Πειραια, εχουμε 3 τηλεορασεις σπιτι, εβαλα το δεκτη σε καθε μια τβ ξεχωριστα κι το αποτελεσμα ηταν, στην μια τβ που εχω καλο αναλογικο σημα (με εξωτερικη κεραια) μπορω και βλεπω τα ψηφιακα της Ερτ (με ισχυς 42%,φαινονται αψογα παντως), στις αλλες 2 τηλεορασεις που βλεπω αναλογικη τβ απο εσωτερικη κεραια (υπαρχει κ εξωτερικη κεραια κ σ'αυτες τις τβ αλλα με αθλιο σημα), τα ψηφιακα δε τα βλεπω καθολου ουτε με την εσωτερικη κεραια, ουτε με την εξωτερικη!
Αδικα ηλπιζα οτι θα βλεπα τελεια με την ψηφιακη τβ σε ολες τις τηλεορασεις? αφου υποτιθεται οτι κ με μια απλη εσωτερικη κεραια θα επιανε?
Κ τη λυση μου προτινεται?

arva
14-05-2010, 14:18
Μένεις στον Πειραιά και δεν έχεις καλή λήψη; Γιατί; Είσαι σε σημείο που δεν έχει καλή λήψη ή δεν είναι καλή η εγκατάστασή σου; Γιατί αν δεν είναι καλή η εγκατάσταση σου μην περιμένεις να δεις και τίποτα! Η απλή εσωτερική κεραία είναι απλή ή είναι με ενίσχυση και και την έχεις στο φουλ και κόβει έτσι το ψηφιακό; Απ΄την άλλη για να έχεις λήψη ψηφιακού με την εσωτερική πρέπει να πιάνει κιόλας λίγο αναλογικό.

aris1417
14-05-2010, 15:07
Ποτε δεν ειχα καλη ληψη ισως να φταει βεβαια και η εγκετασταση επιδη ειναι πολυ παλια, πανω απο 10 χρονια.
Η εσωτερικη κεραια που χω ειναι με ενισχυση (43db αν θυμαμαι καλα), εχει ενα σα πιατακι απο πανω και δυο τηλεσκοπικες κεραιες.
Βλεπω ομως τα πιο πολλα καναλια με αυτην αλλα οχι τελεια, με λιγα χιονακια

aris1417
14-05-2010, 15:37
Ποτε δεν ειχα καλη ληψη ισως να φταει βεβαια και η εγκετασταση επιδη ειναι πολυ παλια, πανω απο 10 χρονια.
Η εσωτερικη κεραια που χω ειναι με ενισχυση (43db αν θυμαμαι καλα), εχει ενα σα πιατακι απο πανω και δυο τηλεσκοπικες κεραιες.
Βλεπω ομως τα πιο πολλα καναλια με αυτην αλλα οχι τελεια, με λιγα χιονακια
Αυτη ειναι η κεραια (http://all-electronics-world.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=2932&category_id=88&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart)

arva
14-05-2010, 18:20
Η εσωτερική κεραία σου είναι μια χαρά. Δοκίμασε μόνο για τα ψηφιακά να ρίξεις την ισχύ του ενισχυτή γιατί μπορεί να είναι υψηλού θορύβου. Η εγκατάσταση δεν φταίει που είναι παλιά, φταίει που είναι κακή, κι εμένα 15ετίας είναι αλλά δεν έχω προβλήματα.

lakis 2
16-05-2010, 14:50
πολλα σπασιματα απο της 14:00 σημερα τα ψηφιακα της digea.
παιδια να ρωτησω κατι πως γινετε τα ψηφιακα της ΕΡΤ εδω και 2-3 χρονια που ειναι στην διαθεση μας δεν εχουν παρουσιαση κανενα μα κανενα προβλημα και τα ψηφιακα της digea εδω και 5 μηνες δεν εχουν κανει καμια προοδο ολα προβληματα?
δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο η δυσκολο να συνεργαστει με την ΕΡΤ και να παρει οδηγιες για την καταληλες ρυθμισεις!
δεν ειμαι τεχνικος ουτε ξερω τεχνικες ορολογιες και πιθανων να ειναι και χαζο αυτο που εγραψα.

the_player
16-05-2010, 14:58
Γύρνα την κεραία σου προς χορτιάτη γιατί απ' οτι καταλαβαίνω άκρη δεν πρόκεται να βρεις οι άνθρωποι είναι άχρηστοι:twoguns:

Asteris
16-05-2010, 15:57
Δεν ήταν θέμα ισχύος σήματος το σημερινό. Θέμα multiplexing πρέπει να ήταν. Την ώρα που έδειχνε τα τρελά πιξελιάσματα, η Samsung έδειχνε σήμα 85% και 0 error bit...

Η κεραία μου έχει απευθείας οπτική με Χορτιάτη στα 4km απόσταση, ολοκαίνουργια εγκατάσταση χωρίς παρεμβολές (βλέπω και τα αναλογικά κρύσταλλο).

mcelliot_g
16-05-2010, 16:13
Τα προβλήματα συνεχίζονται αμείωτα και από την Digea θέλουν να βγάλουν τις εγκαταστάσεις μας προβληματικές!!!!!:twoguns:
Έλεος πια! Ας ανέβει κάποιος τεχνικός σε Χορτιάτη και Φιλίππειο να φτιάξει το χάλι, δεν φτάνει που στις δυτικές μας έκοψαν με το στανιό οποιαδήποτε άλλη εναλλακτική, είναι ώρες που δεν παρακολουθείται τίποτα από τις συνεχείς μικροδιακοπές και αυτά με σήμα φουλ!!!!
Τι θα γίνει πια, στη δεύτερη μεγαλύτερη πόλη της χώρας να μην μπορούμε να δούμε καθαρά τηλεόραση χωρίς να ξεπαραδιαζόμαστε! Κατάρα μας έχουν ρίξει?
Παρεμπιπτόντως ακόμα και ένα μικρό ψάξιμο στο Google Earth δείχνει ότι ο Χορτιάτης και το Φιλίππειο στις δυτικές είναι ακριβώς στην ίδια ευθεία, δεν γίνεται να γυρίσεις κεραία αλλού!
Τελικά κάτι γνωστοί στα Μετέωρα κάτι ήξεραν και δεν άλλαξαν τον προσανατολισμό της κεραίας από την Κάτω Κορυφή Αριδαίας! Έχει δεν έχει όλα τα κανάλια, τουλάχιστον συνεχίζουν να βλέπουν!

Χατζησάββας Λευτέρης
16-05-2010, 16:24
Όντως σήμερα και χτες το πρόβλημα ήταν πολύ έντονο, μήπως κουνήθηκαν τα πάνελ τους λόγω καιρού ;
Η ένταση σήματος είναι οκ πάντως.

the_player
16-05-2010, 17:31
Ξεπουλήσανε τους αποκωδ/τες και όλα καλά. Για ποιο ψηφιακό σήμα μας μιλάνε αν η κατάσταση είναι χειρότερη από ότι με το αναλογικό? Σε κανα μήνα που ξεκινάνε αθήνα η ίδια κατάσταση θα επικρατεί?

sakis.kom
16-05-2010, 18:38
Εγώ έχω μεγάλη απορία τι γίνεται σε περίπτωση μεγάλης βροχόπτωσης...

mcelliot_g
16-05-2010, 18:45
Αυτή τη στιγμή πάντως πρέπει να είναι off το Φιλίππειο μιας και λαμβάνω τα κανάλια με σήμα όσο και της ΕΡΤ του Χορτιάτη (δηλαδή αρκετά χαμηλότερο από το μεσημέρι)!

k.m.
16-05-2010, 18:54
Το λουτράκι αυτές τις 2 ημέρες ήταν χάλια.
Γενικά πιάνω τα 4 κανάλια με
Level: 50%
C/N: 21db
και τα άλλα 4 με
Level: 18%
C/N: 13db

και γενικά δεν έχω πρόβλημα σε εικόνα.

Αυτό το ΣΚ ήταν
Level: 42%
C/N: 21db
και τα άλλα 4 με
Level: 10%
C/N: 13db

και η εικόνα σε 4 χαμηλά (mega, skai,...) απλά δεν βλεπόταν.

SatZapper
17-05-2010, 00:07
Γι αυτό σήμερα οι ψηφιακές εκπομπές δεν είχαν προβλήματα… Φαίνεται πως το SFN είναι αυτό που δημιουργεί το πρόβλημα…

Για μένα SFN με φιλιππειο δεν θα έπρεπε να υπάρχει καθόλου, αφού Χορτιάτης και Φιλιππειο δεν βρίσκονται σε διαφορετική κατεύθυνση (αλλά στην ιδία) … Οι δυτικές θα καλύπτονται από τις αντανακλάσεις, `η από Πήλιο με πιθανό SFN με Χορτιάτη (`η σε διαφορετικές συχνότητες για κάθε κέντρο εκπομπής), όπως γινόταν στις παλιές εποχές προ 1988, με τις αναλογικές εκπομπές από Πήλιο και Χορτιάτη, όπου το Πήλιο κάλυπτε καλύτερα τις σκιωμενες περιοχές της Δυτικής Θεσσαλονικης…

mcelliot_g
17-05-2010, 00:40
Διαφωνώ κάθετα Νικόλα και απορώ που ακούω τέτοια άποψη από εσένα!
Να μάθουν να δουλεύουν σωστά το SFN είναι η καλύτερη λύση και να αφήσουν τις ακραίες λύσεις περί Πηλίου στην άκρη! Εξάλλου το μεγαλύτερο κομμάτι των δυτικών που υποφέρει ΔΕΝ μπορεί να λάβει από Πήλιο ούτως ή άλλως! Πολύ πιο πιθανό είναι να λάβει Πήλιο το κέντρο και η ανατολική Θεσσαλονίκη παρά το προβληματικό κομμάτι των δυτικών (το μόνο κομμάτι δυτικά που το Πήλιο περνάει ελαφρά στη διάδοση είναι από το ύψος της Άνω Ηλιούπολης και δυτικότερα που δεν έχει έτσι κι αλλιώς πρόβλημα με το Χορτιάτη)!
Με την ίδια λογική ας καταργηθεί το τετραπλό SFN της Αττικής από την ΕΡΤ (που ποτέ δεν είχε προβλήματα) και ας βάλουν ένα πομπό στον Πόρο για να βλέπουν!
Παρεμπιπτόντως το Φιλίππειο επανήλθε!

SatZapper
17-05-2010, 01:01
Απλά το είπα σαν σκέψη…, επειδή διαβάζω και τις δικες σου παρατηρήσεις για την απαράδεκτη κατάσταση… Σαφώς και πρέπει να μάθουν να λειτουργούν το SFN… Τώρα δεν μπορεί να αλλάξει κάτι… Λειτουργεί το SFN αυτή τη στιγμή; Και τι ποιότητα σήματος έχεις από τα ψηφιακά της ΕΡΤ;

Η Αττική που αναφέρεις είναι εντελώς διαφορετική περίπτωση, τα τρία βασικά κέντρα εκπομπής βρίσκονται σε διαφορετικές κατευθύνσεις
(ανάλογα και σε ποια τοποθεσία βρίσκεσαι)…

SatZapper
17-05-2010, 01:07
Για την εποχή προ ιδιωτικής τηλεόρασης, εκτός της ΕΤ1 από άγιο Αθανάσιο, σε Νεάπολη και Άνω πόλη λαμβάναμε πoλλοι που είχαν γυρισμένη την κεραία των UHF προς λιμάνι, την ΝΕΤ η` ΕΤ2 στο 41 από Πήλιο…

mcelliot_g
17-05-2010, 01:25
Ναι, αλλά μόνο εκεί βγαίνει το Πήλιο, Νικόλα και αυτό εξαιρετικά ασταθώς και μόνο στη διάδοση! Δεν περνάει ούτε χαμηλότερα προς Συκιές και ούτε στα πολύ δύσκολα σημεία των δυτικών, ακόμα και πριν το 1988 στην περιοχή μου λαμβάναμε το 26 της ΝΕΤ από τον πομπό στον ΟΤΕ του Καλοχωρίου (Λιμάνι), αλλά ποτέ δεν ήρθε το Πήλιο! Αλλού είναι το θέμα μας!
Ότι από την αρχή δεν μερίμνησαν σωστά για τα ψηφιακά από Φιλίππειο! Όσο είδες και εσύ να πηγαίνουν στο Καρά Τεπέ από το ξενοδοχείο που τα έχουν στοιβάξει πίσω πίσω στον Κέδρινο Λόφο, και την απαράδεκτα χαμηλή ισχύ των μόλις 60 Watt που ναι μεν επαρκεί οριακά αλλά δεν είναι και σήμα για DTH (αν δεις τον ψηφιακό χάρτη των Σκοπίων έχουν χωρίσει τις ζώνες ανάλογα με το αν μπορείς να πιάσεις με εσωτερική κεραία, γιατί ναι, ακόμα και την κατάργηση των εξωτερικών κεραιών έχουν σκεφτεί), τόσο έχει γίνει και καλή δουλειά από την Digea! Προχειρότητα και μόνο προχειρότητα!:twoguns:
Πάντως ιδανικότερη θέση για την κάλυψη των δυτικών είναι και θα είναι πάντα η Ψηλή Κορυφή Ωραιοκάστρου που και θα δημιουργούσε την περίφημη "ψηφιακή ομπρέλλα" στην πόλη για το SFN και θα κάλυπτε ακόμα και τα πιο δυσπρόσιτα σημεία των δυτικών που ούτε Φιλίππειο βλέπουν!
Όμως με την εγκατάσταση του σταθμού εποπτείας της ΕΕΤΤ όσο και το πράσινο φως που έδωσε η πολεοδομία για ανοικοδόμηση σε μικρή απόσταση, αυτό δεν θα γίνει ποτέ!

suzakias
17-05-2010, 09:20
Εγώ έχω μεγάλη απορία τι γίνεται σε περίπτωση μεγάλης βροχόπτωσης...
Να σου πω εγω φιλε μου, χαλια, μαυριλα στην οθονη.:twoguns:

grigsgr
18-05-2010, 18:35
Για ποιο χωριό μιλάμε?

Έλα φίλε μου και συγνώμη που σου απαντώ τόσες μέρες μετά. Μιλάμε για τον Πυργετό Λάρισας.

suzakias
20-05-2010, 08:55
Βρε παιδια εδω δερβενι εχουν σπασει τα νευρα μου, εχει καποιος αλλος το προβλημα?

koronikos
20-05-2010, 09:02
εδω Πολιχνη.... απο σημα ΤΠΤ μονο αναλογικα βλεπεις TV.:twoguns::twoguns::twoguns:
και ειμαι και ψηλα.

the_player
20-05-2010, 12:56
εδω Πολιχνη.... απο σημα ΤΠΤ μονο αναλογικα βλεπεις TV.:twoguns::twoguns::twoguns:
και ειμαι και ψηλα.

Βρε παιδια εδω δερβενι εχουν σπασει τα νευρα μου, εχει καποιος αλλος το προβλημα?

Ε ρε γλέντια λέμε, να ζήσει η ψηφιακή εποχή:Banane0:

suzakias
21-05-2010, 11:20
σκαι, μεγκα, σταρ, μονο αυτα βλεπω τα αλλα που ειναι?

mcelliot_g
21-05-2010, 13:28
και ειμαι και ψηλα.
Θα μου πεις ακριβές σημείο για να σου πω τι θα κάνεις και πώς! Άσε το ψηλά, δεν έχει καμία σημασία!

mcelliot_g
21-05-2010, 13:33
σκαι, μεγκα, σταρ, μονο αυτα βλεπω τα αλλα που ειναι?
Εσύ μέσα στη γούβα δεν σώζεσαι με τίποτα! Δεν βλέπεις ούτε Χορτιάτη, ούτε Φιλίππειο! Το Δερβένι έχω αναφέρει ότι δεν έχει προβλήματα στον οικισμό εκτός από τα σημεία που βρίσκονται ακριβώς κάτω από την Ε.Ο. που ουσιαστικά είναι μέσα στο ρέμα!
Το Σάββατο ήμουν εκεί για να βάλω τα ψηφιακά στη θεία....βέβαια είναι στα ψηλά του οικισμού και αναλογικά λάμβανε επίσης καλά, ψηφιακά όλα!

suzakias
21-05-2010, 16:03
Φιλε μου καλησπερα, ακου τωρα να γελας. Την 25 δεν την βγαζω ουτε στο δερβενι, αλλα ουτε και στον ευοσμο. θΑ ΠΑΡΩ ΜΑΡΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΠΑΩ ΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΤΟΥΣ.

mapas
22-05-2010, 13:17
Είναι σίγουρα τα λίγα watt ?

ως θεωρία μόνο (μιας και πραγματικά δεν ξέρω τι παίζει):
Το SFN χρειάζεται GPS ώστε οι δύο (οι περισσότεροι) σταθμοί να συγχρονιστούν με ακρίβεια μικρο χιλιοστού του δευτερολέπτου.

Μετά το πακέτο πάει και στα δύο σημεία και περιμένει σε έναν buffer μέχρι να έρθει η ώρα να το στείλουν (πάει λίγο νωρίτερα ώστε να προλάβουν να το πάρουν όλοι)... Τέλος όταν έρθει η προκαθορισμένη ώρα και οι δύο σταθμοί το στέλνουν ταυτόχρονα βασιζόμενοι στην ακρίβεια του GPS clock.

Αν σε έναν απο τους σταθμούς δεν φτάσει το πακέτο έγκαιρα τότε ο ένας σταθμός θα το εκπέμψει (πχ Χορτιάτης) και ο άλλος αν ποτε του έρθει αργότερα θα το πετάξει, αφού πέρασε ο χρόνος του...

Οπότε ίσως το Φιλλίππειο να έχει χάλια γραμμή με ΟΤΕ ή να έχουν κάνει καμιά πατέντα... να έχει μια οπτική με Χορτιάτη απο Αθήνα και το Φιλλιππειο να παίρνει το σήμα μέσω Χορτιάτη (λίνκ?). Οπότε κατα διαστήματα να καθυστερούν 1-2 δευτερόλεπτα να φτάσουν τα πακέτα και έτσι να χάνονται αφού περνάει ο προκαθορισμένος χρόνος εκπομπής..

nohousidis
23-05-2010, 13:33
οι ανθρωποι ειναι επιοικως απαραδεκτοι εγω απο βεροια μονιμως δεν ποιανω την μια συχνοτητα, αν ειναι δυνατον ψηφιακη εποχη και σαχλαμαρες. Ηρθαν πηρα τα φραγκα (καναν εγκαταστασεις με προχειροτητα) και μας παρατησαν στο ελεος του θεου και οταν περνεις τηλ ακους ενα καρο αηδιες να σου λενε. Μηπως ξερει κανεις που μπορουμε να διαμαρτυρηθουμε πιο πανω απο αυτους γιατι δεν μπορει καπου θα λογοδοτουν και αυτοι!!!!!!

mcelliot_g
23-05-2010, 13:52
Έτσι είναι φίλε μου!
Εκ του αποτελέσματος, η δουλειά τους είναι τουλάχιστον πρόχειρη!
Θυμίζω ότι ο λόγος που δεν λαμβάνεται η 25 στη Βέροια είναι το πανίσχυρο βουλγάρικο κανάλι btv, κάτι που η digea γνώριζε από πριν, αλλά υποτίμησαν τα ασύλληπτα κιλοβάτ του καναλιού!

suzakias
23-05-2010, 15:08
25........έλα ρε παιδιά σοβαρά έχει τέτοια συχνότητα!!!!! εύοσμο μόνον την 29 την 25 ούτε στον ύπνο μας δεν θα την δούμε. Θα τους κάνω μήνυση διότι ξόδεψα ένα κάρο χρήματα, και δεν βλέπω. Τους πήρα και εγώ τηλεφωνώ και μου βγαίνει μια κοπέλα και μου λέει:
-δεν έχουμε από μεριά μας κανένα πρόβλημα στην 25.
-μα καλά της λέω, άλλαξα καλώδια, κεραία, τηλεόραση.
-κάτι δεν κάνετε σωστά κύριε μου λέει.
-σοβαρά της λέω??? εσύ της λέω έχεις ιδέα τη σου γίνετε?
-τη λέτε κύριε τώρα.
-τη θες να λέω ρε τσόκαρο με της μακάριες σου, μας γκάστρωσες τα @@ άσχετη.
και καταλαβαίνετε τη έγινε πάρα πέρα.:twoguns::twoguns::twoguns::7SFGSFG:

mapas
23-05-2010, 16:03
25........έλα ρε παιδιά σοβαρά έχει τέτοια συχνότητα!!!!! εύοσμο μόνον την 29 την 25 ούτε στον ύπνο μας δεν θα την δούμε. Θα τους κάνω μήνυση διότι ξόδεψα ένα κάρο χρήματα, και δεν βλέπω. Τους πήρα και εγώ τηλεφωνώ και μου βγαίνει μια κοπέλα και μου λέει:
-δεν έχουμε από μεριά μας κανένα πρόβλημα στην 25.
-μα καλά της λέω, άλλαξα καλώδια, κεραία, τηλεόραση.
-κάτι δεν κάνετε σωστά κύριε μου λέει.
-σοβαρά της λέω??? εσύ της λέω έχεις ιδέα τη σου γίνετε?
-τη λέτε κύριε τώρα.
-τη θες να λέω ρε τσόκαρο με της μακάριες σου, μας γκάστρωσες τα @@ άσχετη.
και καταλαβαίνετε τη έγινε πάρα πέρα.:twoguns::twoguns::twoguns::7SFGSFG:

νομιζω ότι δεν χρειάζεται να ξεσπάμε και να βρίζουμε τις τηλεφωνήτριες της digea... anyway...

mcelliot_g
23-05-2010, 16:16
Πάντως όλο αυτό μου φαίνεται πολύ περίεργο, μιας και την Πέμπτη ήμουν σε φιλικό σπίτι κοντά στην πλατεία Ευόσμου, και φυσικά αφού σκάλισα την TV τους όπως συνηθίζω, δεν είδα κάποιο πρόβλημα στην 25, σήμα 100%!
Τα γνωστά σποραδικά σπασίματα τα έκανε, αλλά αυτά δεν οφείλονται στο σήμα!
Είδες αν κάποιος γείτονας έχει παρόμοιο πρόβλημα? Αν έχει κανείς κανά επίγειο novasport που το βγάζει σε εκείνη τη συχνότητα και σου παρεμβάλλει το ψηφιακό σήμα?
Γενικά έχεις κάνει έρευνα πριν γενικεύσεις το πρόβλημα?

SatZapper
23-05-2010, 17:23
nohousidis:
Μηπως ξερει κανεις που μπορουμε να διαμαρτυρηθουμε πιο πανω απο αυτους γιατι δεν μπορει καπου θα λογοδοτουν και αυτοι!!!!!!

Πολλές επώνυμες καταγγελίες στην ΕΕΤΤ… θα οδηγήσουν σε άμεση ενεργοποίηση του μηχανισμού ελεγχου…

suzakias
23-05-2010, 18:24
νομιζω ότι δεν χρειάζεται να ξεσπάμε και να βρίζουμε τις τηλεφωνήτριες της digea... anyway...
Κατσε τωρα.... οταν περνουμε τελ και της λεμε εχουμε προβλημα, και μας λενε οτι εχουμε εμεις προβλημα μετα καια πο της αλλαγες που ειπα ποιο πανω. Τη πρεπει να πουμε?

suzakias
23-05-2010, 18:25
Πάντως όλο αυτό μου φαίνεται πολύ περίεργο, μιας και την Πέμπτη ήμουν σε φιλικό σπίτι κοντά στην πλατεία Ευόσμου, και φυσικά αφού σκάλισα την TV τους όπως συνηθίζω, δεν είδα κάποιο πρόβλημα στην 25, σήμα 100%!
Τα γνωστά σποραδικά σπασίματα τα έκανε, αλλά αυτά δεν οφείλονται στο σήμα!
Είδες αν κάποιος γείτονας έχει παρόμοιο πρόβλημα? Αν έχει κανείς κανά επίγειο novasport που το βγάζει σε εκείνη τη συχνότητα και σου παρεμβάλλει το ψηφιακό σήμα?
Γενικά έχεις κάνει έρευνα πριν γενικεύσεις το πρόβλημα?Φιλε μου να ερθω να σε παρω να το δεις και εσυ με τα ματια σου?

suzakias
23-05-2010, 18:27
ξερω λεει!!! τεσπα ετσι πως εγινε το πραμα παω αναλογικο σημα.

k.m.
23-05-2010, 22:03
Έτσι είναι φίλε μου!
Εκ του αποτελέσματος, η δουλειά τους είναι τουλάχιστον πρόχειρη!
Θυμίζω ότι ο λόγος που δεν λαμβάνεται η 25 στη Βέροια είναι το πανίσχυρο βουλγάρικο κανάλι btv, κάτι που η digea γνώριζε από πριν, αλλά υποτίμησαν τα ασύλληπτα κιλοβάτ του καναλιού!

Τις 3 τελευταίες ημέρες που είμαι στην Βέροια παρατήρησα ότι υπάρχει πρόβλημα και με τα υπάρχοντα κανάλια της digea. Πχ mega, αντ1 και skai έχουν πολλά σπασίματα και μερικές φορές χάνεται η εικόνα για 1-2 sec.

Τα teletime κτλ είναι μόνιμα μαύρα. Τα ίδια στην Θεσσαλονίκη (μετέωρα) σε συγγενικό σπίτι είναι τα 3/4 της tv μαύρα και το αριστερό 1/4 με pixelαρισμα.

Στο Λουτράκι όπως ξαναείπα τελευταία το σήμα πέφτει πολύ και σπάει η εικόνα αρκετά συχνά.

πότε σκοπεύουν να κάνουν σωστά την δουλειά τους και να μην παίζουν με τα νεύρα μας ?

suzakias
24-05-2010, 18:38
Το λοιπον σημερα ειμουν σε χωριο που εχει φατσα καρτα τον χορτιατη στα 30 χιλιομετρα, σημα 98% και ουτε σπασιματα και τα λοιπα. Αρα λεω τωρα εγω μηπως το προβλημα ειναι απο Φιλιππειο?

technisat
24-05-2010, 19:18
Το θέμα είναι, το σήμα πάντα είναι κάπου εκεί, σε αυτά τα επίπεδα ή από μέρα σε μέρα "παίζει" ?

.

suzakias
25-05-2010, 22:35
Το λοιπον κανα τελ εδω θεσσαλονικη απο την digea εχουμε, διοτι τωρα κατεβηκα απο ταρατσα και θα τους παρει και θα τους σ.........?

Βασίλης Γ
25-05-2010, 22:41
Μ' αρέσει που είσαι έτοιμος να τους ''φάς'' ζωντανούς!!!

sakis.kom
26-05-2010, 03:52
Το λοιπον κανα τελ εδω θεσσαλονικη απο την digea εχουμε, διοτι τωρα κατεβηκα απο ταρατσα και θα τους παρει και θα τους σ.........?
Έχουμε, αλλά... είναι με υψηλή χρέωση!

suzakias
26-05-2010, 08:28
Μ' αρέσει που είσαι έτοιμος να τους ''φάς'' ζωντανούς!!!
Μεχρι τωρα για αυτους και μονο εδωσα στο συνολο 450 ευρω, για καλωδια, κεραιες, και δεκτες, εσυ τη θα εκανες? αν μας πει ενας απο εκει μεσα γιατι δεν βλεπω παλι την 25?

suzakias
26-05-2010, 08:29
Έχουμε, αλλά... είναι με υψηλή χρέωση!
Σακη ειναι για κλαματα, δεν εχω να πω τιποτα αλλο.:twoguns:

the_player
26-05-2010, 13:38
Μήπως μετά τη νοβα να ανοίγαμε έναν λογαριασμό και για τη digea? υπερ ανεγέρσεως και βελτιώσεως ψηφιακών πομπών:hmmmm:

suzakias
26-05-2010, 16:26
Τελικά μετά από τόσα καντήλια σήμερα εκ του θαύματος σήμα στην 25 φουλ.

YannisA
26-05-2010, 17:38
Τελικά μετά από τόσα καντήλια σήμερα εκ του θαύματος σήμα στην 25 φουλ.

Βοήθησαν οι άγιοι..:award:

chris4
26-05-2010, 18:07
Παιδια και εγω απο Βεροια αναφερω πως το σημα στην 25 εγινε 100%
Το εξαφανισε το bTV!
Στην 29 εμεινε το ιδιο!
Ελπιζω μονο να συνεχισει ετσι.....

the_player
26-05-2010, 20:27
Κάλλιο αργά παρά ποτέ. Καλό σημάδι πάντως αυτό ενόψει αθήνας. Μάλλον σοβαρεύονται σιγα σιγα..

suzakias
26-05-2010, 20:46
Βοήθησαν οι άγιοι..:award:
Εμα, και που να πηγαινα και απο εκει :Banane0::Banane0:

AFam
26-05-2010, 20:50
Τελικά όσο περνάνε οι μέρες επιβεβαιώνεται η φήμη που λέει ότι μας διαβάζουν......:D

suzakias
26-05-2010, 21:29
Το παμε αυτο, αλλα δεν ξερεις τι εγινε εκει μεσα χαχαχαχα

chris4
27-05-2010, 16:11
Παιδια τζιφος τιποτα δεν εκανε η digea στην 25 απλα θα ειχε καποιο προβλημα το βουλγαρικο γιατι εχουμε παλι τα ιδια.....σιγα να μην δουλεψαν,τα στησαν και δρομο για αθηνα.

the_player
27-05-2010, 16:38
Μάλιστα, το πρόβλημα δηλαδή προκύπτει από το αναλογικό βουλγάρικο. Για να δούμε τι θα γίνει τελικά με την εν λόγω εταιρεία και αν παρουσιαστούν τα ίδια προβλήματα και στην αθήνα, συγκεκριμένα στην αίγινα στο 46 όπου υπάρχει και εκεί κάποια μικρή παρεμβολή από άλλο πομπό (μάλλον από δίδυμα ή πόρο).
Πάντως προσωπική εκτίμηση είναι οτι δε πρόκειται να υφίσταται digea σε λίγους μήνες, αν από σεπτέμβριο το κράτος πάρει σοβαρά την υπόθεση ψηφιακή και οργανωθούν η ερτ και τα ιδιωτικά μαζί με τα συνδρομητικά σε ένα ενιαίο φορέα..

mcelliot_g
27-05-2010, 21:21
Το ότι διαβάζουν όλα τα φόρα να το θεωρείτε 1000% σίγουρο παιδιά, όπως 1000% σίγουρο να θεωρείτε ότι μένουν στο διάβασμα!
Εγώ έχω χάσει πάσα ελπίδα ότι θα φτιάξουν το σήμα στην 25 ως προς το βουλγάρικο (που το ήξεραν κιόλας, πού να μην το ξέρανε), καθώς το μόνο που θα σώσει την 25 είναι μεγάλη αύξηση ισχύος και μόνο! Δεν προτίθενται να το κάνουν, εδώ ένα SFN δεν έχουν αξιωθεί να φτιάξουν και σε λίγο κλείνουμε εξάμηνο!
Το 46 που παρεμβάλλει στο m. στις περιοχές παραλιακά είναι ο ALPHA από τον πομπό της Δαρδίτσας (Πόρος)! Πιστεύω όμως ότι είναι πολύ χαμηλή η ισχύς που φτάνει στα παράλια της Αττικής για να προβληματίσει! Αυτό που θα έπρεπε να σας ανησυχεί περισσότερο είναι το SFN από Αίγινα και τα αλλεπάλληλα σπασίματα, καθώς η ιστορία έδειξε ότι είναι το αδύνατο σημείο τους! Δεν θα εκπλαγώ αν οι κάτοικοι των νοτίων προαστίων που καλύπτονται από Αίγινα τραβήξουν το ίδιο λούκι με εμάς στις δυτικές της Θεσσαλονίκης!
Τέλος, η ισχύς που φτάνει στους νομούς δυτικά της Θεσσαλονίκης είναι πολύ μεγάλη από το βουλγάρικο, θα σας επιβεβαιώσουν οι κάτοικοι από εκεί πόσο κρύσταλλο λαμβάνανε το btv πριν ξεκινήσουν τα ψηφιακά!

Βασίλης Γ
28-05-2010, 00:00
Όταν ένα τέτοιο εγχείρημα πραγματοποιείται με τόση προχειρότητα, δεν είναι δυνατό να έχεις αποδεκτά αποτελέσματα. Οι χαμένοι της ιστορίας είναι όσοι λαμβάνουν πλέον μόνο ψηφιακά, αφού οι υπόλοιποι τι είχαμε τι χάσαμε!

the_player
28-05-2010, 01:32
Το 46 που παρεμβάλλει στο m. στις περιοχές παραλιακά είναι ο ALPHA από τον πομπό της Δαρδίτσας (Πόρος)! Πιστεύω όμως ότι είναι πολύ χαμηλή η ισχύς που φτάνει στα παράλια της Αττικής για να προβληματίσει!
Υπάρχουν μέρες που το μακεδονια έχει αρκετές γραμμές, είναι καθαρά θέμα καιρού όμως και διεύθυνσης ανέμων ειδικά στις περιοχές κοντά στο βουνό (ανω γλυφάδα, ανω βούλα..). Υπάρχουν μέρες που φτάνει σήμα μέχρι και από Χανιά!! Δε ξέρω αν στο 46 εκπέμπει κάποιος από χανιά, αν εκπέμπει όμως υπάρχει πιθανότητα να φτάσει σήμα! Στη συχνότητα αυτή πολύ φοβάμαι οτι θα υπάρξει πρόβλημα απο αίγινα, εκτός αν βάλουν δυνατό πομπό.

suzakias
28-05-2010, 23:06
25 παλι προβλημα, αναθεμα την ωρα και την στιγμη ρε ντιγκεα.

Βασίλης Γ
28-05-2010, 23:28
Τι παίζεται τελικά με το κανάλι 25; Όσες φορές εχω διαπιστώσει κι εγώ πρόβλημα, είναι στο κανάλι 25.

marios1234
29-05-2010, 00:58
Παντως λετε για την DIGEA αλλα και η ΕΡΤ δεν παει πισω,τουλαχιστον απο το Πηλιο που λαμβανω εγω.Δεν παρακολουθω συχνα τα ψηφιακα καναλια της ΕΡΤ αλλα καμια φορα τα βαζω!Ειδικα λοιπον σ'αυτην την 53UHF τετοια σκαμπανευασματα στο σημα δεν εχω ξαναδει!Απο το 54% σημα και μια χαρα εικονα πεφτει για λιγα δευτερολεπτα στο 30% και φυσικα αρχιζουν τα σπασματα στην εικονα.Μετα επανερχεται στα κανονικα επιπεδα!Το θεμα ειναι οτι αλλοτε συμβαινει συνεχεια(δηλαδη διαρκως ανεβοκατεβαινει το σημα) και αλλοτε περναει αρκετη ωρα χωρις το παραμικρο προβλημα...
Οσο εχουν και οι δυο συχνοτητες(42,53) τα ιδια καναλια δεν με πολυ ενδιαφερει βεβαια αλλα ΟΤΑΝ ερθουν καποτε τα ΕΤ1,ΝΕΤ,ΕΤ3 πρεπει να προσεξουν οι τεχνικοι της ΕΡΤ!

Ευχομαι να κανει καλη δουλεια η DIGEA στην Αττικη και φυσικα να ασχοληθει και λιγο με την Θεσ/νικη που πραγματικα εκανε προχειροδουλεια απο αυτα που αναφερετε...

mcelliot_g
29-05-2010, 01:20
Δεν είναι η ίδια περίπτωση Μάριε!
Σε σένα παρεμβάλλουν οι εκπομπές από τη Λιχάδα και πάλι τυχερός είσαι που δεν έχεις τη Λιχάδα στην ίδια ευθεία με το Πήλιο, γιατί μόνο ψηφιακά δεν θα έβλεπες!
Στη Θεσσαλονίκη μέσα το σήμα της Digea κάνει σπασίματα χωρίς να το επηρεάζει κάτι άλλο, είναι θέμα καθαρά κακού στησίματος!
Η ΕΡΤ μπορεί να έχει τα μύρια κακά αλλά τουλάχιστον από πλευρά ισχύος και σταθερότητας σήματος είναι κλάσεις ανώτερη της Digea!
Σκέψου απλά ότι αν ήταν θέμα πομπών θα είχαμε πολυάριθμες αναφορές προβλημάτων από τη Θεσσαλία που το σήμα περνάει καθαρά! Γιατί δεν είχαμε τίποτα ως τώρα?

marios1234
29-05-2010, 01:34
Δεν εχεις αδικο οσον αφορα τις παρεμβολες,μιας και τυχαινει και στις δυο συχνοτητες 42,53 να υπαρχει αναλογικη εκπομπη απο Λιχαδα!Ομως γιατι στην 42 δεν εχω προβλημα παρα το ισχυρο σημα του STAR απο Λιχαδα?Αν θυμασαι και παλιοτερα,οταν πρωτοανοιξε η 42,υπηρχαν αναφορες τετοιου ειδους,για ανεβοκατεβασματα στο σημα!Τωρα που το σκεφτομαι,ειναι τυχαιο που η 53(δηλαδη η προβληματικη συχνοτητα) ειναι SFN με τον Σωρο?Εγω παντως αποδιδω το προβλημα στην ΕΡΤ ακριβως γιατι,οπως ξαναειπα,υπαρχουν περιπτωσεις που για ωρες παιζουν αψογα.Αρα υπαρχει η δυνατοτητα να παιξουν απροβληματιστα.....

mcelliot_g
29-05-2010, 01:46
Νομίζω ότι το SFN από Σωρό δεν ισχύει, ο λόγος που έχεις σκαμπανεβάσματα είναι καθαρά στη φύση της αναλογικής εκπομπής του 902 από τη Λιχάδα! Αν εκείνος ο πομπός δεν είναι σταθερός θα επηρεάζει ασταθώς και το ψηφιακό που παρεμβάλλει!

marios1234
29-05-2010, 09:39
Δεν ξερω,τι να πω,μπορει να ειναι κι αυτο που λες!Αν και διατηρω τις επιφυλαξεις μου...θα δειξει!Ας παιξουν τα κρατικα ψηφιακα που εχουν και περισσοτερο ενδιαφερον απο αποψη περιεχομενου και αν εχουν σπασιματα θα τους ταραξω στα τηλεφωνα!:laugh:

suzakias
29-05-2010, 10:08
Nτιγκεα κανε την 25 να παρει μπρος, διοτι δεν μας βλεπω καλα εκει πανω.

Leonidas33
29-05-2010, 16:09
Δεν ξέρεις πως δουλεύει το σύστημα στην Ελλάδα ;
Τώρα τους νοιάζει μόνο η Αθήνα και το στοκ των δεκτων που έχουν τα μαγαζιά (γραφτηκε κάπου για 700χιλιάδες).Είναι πολλά τα λεφτά...και όταν μπείς στο χορό χορεύεις, και αν σ'αρεσει...και μετά κάνουμε διορθώσεις αν κρίνουν ότι χρειάζονται (πάντα από κόστος).

lakis 2
29-05-2010, 22:12
εμενα παντως μου αρεσει που η τηλεοραση εχει μπει στην ψηφιακη εποχη
μολις πιασει 18:00 εως 20:00 αρχιζει το παρτι της DIGEA ανα 5 λεπτα σπασιματα γιατι ετσι τους αρεσει.μετα εχουμε την DIGITAL UNION που μονο το ονομα ξερουμε διοτι τα καναλια της στην 59 δεν τα εχω δει και δεν πιστευω να τα δω διοτι εχω ενα μειονεκτιμα μενω στην τρυπα της νεαπολης θεσσαλονικης α και κατι τελευταιο αν ακουει ο θεος μην μας χαλας τον καιρο διοτι χανουμε το σημα.

grigsgr
30-05-2010, 13:33
Πάντως άσχετο αλλά και σχετικό. Εκεί στη Digea φτιάξανε το θέμα με τον Ηλεκτρονικό Οδηγό Προγράμματος. Πλέον δείχνει το περιεχόμενο στα Ελληνικά και όχι στα αγγλικά όπως παλιότερα χωρίς καμία αλλαγή στην τηλεόραση.

suzakias
31-05-2010, 11:02
Την γαϊδάρα θα παίζουμε στο τέλος, χτες και κάποια προβλήματα στην 29.

k.m.
31-05-2010, 15:06
Εγώ στο gemini 4 usb δέκτη, μου τα έδειχνε στα αγγλικά παντού και τώρα μετά την αναβάθμιση του δέκτη μου δείχνει ελληνικά όταν μπαίνω στο info ή στο EPG, αλλά αγγλικά όταν αλλάζω κανάλι (που δείχνει για 5 sec το τρέχον όνομα του προγράμματος).

Συμπέρασμα ? Είμαστε οι μαϊμούδες πειραματόζωα (ράτσας μακάκα) και αυτοί πειράζουν κάποια ρύθμιση που δεν ξέρουν τι κάνει και περιμένουν να δουν αντιδράσεις.

suzakias
02-06-2010, 21:50
ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ. ΧΑΛΙΑΣΗΜΑ ΛΕΜΕ. ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ.

Βασίλης Γ
02-06-2010, 22:05
Ίσως μέχρι το ... 2015 καταφέρουν να φτιάξουν τα προβλήματά τους.

suzakias
04-06-2010, 09:06
Μα καλα δεν μπορουν να καταλαβουν οτι υπαρχει προβλημα στην 25..... τη να πω ποια ντροπη.

teo27
13-07-2010, 23:53
"Θεσσαλονικη σημερα καναλι 29 MEGA ANΤ1 και STAR δεν υπαρχει εικονα 0% σημα.Τι προβλημα υπαρχει;...

Ποτε θα διορθωθει;Kαλα που ηρθε η DIGEA και τα βλεπουμε ολα "ψηφιακα".Απο προβληματα αλλο τιποτα.Και αυτοι ουτε που ενδιαφερονται. "

ANΑΑΓΝΩΣΤΗΣ
--------------------------------------------
Να ενημερώσουμε τον φίλο οτι αυτές τις ημέρες γίνονται τεχνικές αλλαγές στο δίκτυο της Digea στη Θεσσαλονίκη με σκοπό την βελτιστοποίηση των υπηρεσιών της. Λίγο υπομονη και θα επιστρέψει σε κανονική εκπομπή.

http://troktiko.blogspot.com/2010/07/digea_11.html

stingg43
14-07-2010, 14:44
Κάποιο update στους πομπούς της NEC δεν τους πήγε καλά .....
-bye-

suzakias
14-07-2010, 15:40
Bρε ελα εσυ εδω πανω λεω εγω..να τους μαθεις και 5 πραματα?

suzakias
31-08-2010, 13:59
Σημερα μας εχουν σπασει τα νευρα εδω πανω δερβενι.......κανουν καποιες αλλαγες?

senos
12-09-2010, 15:48
καλησπέρα. από το πρωϊ σήμερα στη συχνότητα 43 έχω σήμα 96% και ποιότητα 100% σε δύο Lg τηλεοράσεις αλλά η εικόνα είναι όλο σπασίματα λες και δεν πιάνει τίποτα. συμβαίνει και σε άλλους;(περιοχή Αίγιο κέντρο, λήψη από τη συχνότητα 43 του Ξυλόκαστρου. η 37 δείχνει μια χαρά).

CptBill
12-09-2010, 17:46
ΜΕΓΑΛΟ προβλημα και σε αττικη, star και σκαι πχ ανα μερικα δευτερολεπτα πιξελιαζουν η χανεται εντελως η οθονη. ειναι παντελως αδυνατο να δεις τηλεοραση ετσι.

περιοχη πειραιας, καμινια

567agdop
12-09-2010, 19:24
ΜΕΓΑΛΟ προβλημα και σε αττικη, star και σκαι πχ ανα μερικα δευτερολεπτα πιξελιαζουν η χανεται εντελως η οθονη. ειναι παντελως αδυνατο να δεις τηλεοραση ετσι.

περιοχη πειραιας, καμινια
καλησπερα και εγω εκει κοντα ειμαι αλλα δεν εχω αντιληφθει να συμβαινει κατι τετοιο ολα τα καναλια παιζουν μια χαρα

Atari
13-10-2010, 13:45
Λοιπόν παιδιά επειδή αυτές τις ημέρες έχω πρόβλημα με το κανάλι UHF 29 στην Θεσσαλονίκη (Mega, Star, Sky) είπα να το ψάξω με την μεθοδολογία που ακολουθώ στην δουλειά μου.

Έτσι είχα τα εξής δεδομένα :chinscratch:

1 Κεντρική κεραία στην οικοδομή, 2 Διαμερίσματα από διαφορετική γραμμή του ενισχυτή, το Δικό μου και το Γειτονικό , 2 Δέκτες Samsung LE40C650 (η TV μου) και Crypto (μοντέλο δεν θυμάμαι) , 3 Καλώδια Κεραίας (1 φτιαγμένο από εμένα θωρακισμένο για εξωτερική χρήση), 1 Πρίζα για αντικατάσταση της δικής μου.

Η αλλαγή καλωδίων δεν έλυσε το πρόβλημα οπότε δεν αναφέρω τους
συνδυασμούς που έκανα. Επίσης αντικατάστησα και την πρίζα μου. Λοιπόν:

Δικό μου + Samsung Πρόβλημα στο ψηφιακό σήμα για Mega, Star, Sky , τα υπόλοιπα ψηφιακά ΟΚ

Δικό μου + Crypto OK Όλα

Γειτονικό + Crypto OK Όλα

Γειτονικό + Samsung OK Όλα (ναι μπήκα και σε αυτόν τον κόπο)

Το πιο περίεργο πριν να αρχίσει να βρέχει εδώ στην Θεσσαλονίκη και στον συνδυασμό "Δικό μου + Samsung" όλα δούλευαν καλά.
Επίσης κατά την εμφάνιση του προβλήματος στην TV το Bit Error Rate τερματίζει στο 2000 με το Signal Strengh να πέφτει στο 0 (χάνει το carrier, τι γίνεται εδώ; :hmmmm2:)

Τι συμπέρασμα μπορεί να βγεί από αυτά;

Εγώ πάντως θεωρώ πλέον ότι η TV μου δεν έχει πρόβλημα, ούτε η κεντρική κεραία. Μπορεί η γραμμή μου (με ότι έχει συνδεθεί στα 2 παραπάνω διαμερίσματα) να έχει το πρόβλημα, αλλά και πάλι τα άλλα κανάλια εμφανίζονται σε εμένα.

Το πιο λογικό κατά την άποψη μου, η εκπομή Digea στο συγκεκριμένο κανάλι UHF 29 έχει το πρόβλημα και επειδή η TV έχει μεγαλύτερη ευαισθησία το εμφανίζει. Τα "διπλανα" UHF 28 (4Ε) και 30 (ΝΕΤ) και στην ίδια κεραία έχουν σήμα καμπάνα, έχουν κάποια σχέση με το πρόβλημα;

Τι λέτε;

audiov
13-10-2010, 17:26
Θα ελεγα οτι πρωτη κινηση που επρεπε να κανεις ηταν να μεταφερεις την τηλεοραση στο καλωδιο κεραιας που παιζει καλα (του crypto).
Πριν καν αρχισεις να ξηλωνεις και να αντικαθιστας καλωδια.
Ετσι απλα να δεις αν κατι εχει γινει στο συγκεκριμενο καλωδιο.

Και σαρωσε ξανα τα ψηφιακα καναλια.

Επισης να κανεις συγκριση με τους δεκτες τηλεορασεων, αλλά με το ιδιο μοντελο τηλεορασης. Δεν λεει κατι να ειναι απλα ιδια μαρκα.
Αν το crypto ειναι στικακι Η/Υ, ή ακομα και εξωτερικος αποκωδικοποιητης να ειναι, τοτε μην περιμενεις να κανεις ασφαλεις συγκρισεις.
Αλλο δεκτη εχει η τηλεοραση, αλλο τα στικακια/stb.

Τωρα αν η αλλη τηλκεοραση ειναι διαφορετικο μοντελο δεν θα εχεις καποιο σιγουρο συμπερασμα.
Μπορει απλα να επεσε το σημα προσωρινα και η αλλη τηλεοραση να μην εχει προβλημα ληψης λογω διαφορετικου δεκτη.
Μπορει να χρειαζοταν εξαρχης να γυρισεις λιγο την κεραια, απλα ησουν οριακα για μετρια ληψη και τωρα λογω καιρικων φαινομενων να μην πιανεις το οριο.

supersonic
18-10-2010, 14:39
εδώ και τρείς μέρες mega, sky, ant1 πολύ σπάσιμο στη Θεσσαλονικη.

sissybet
17-05-2011, 08:56
υπαρχει κανεις που μπορει να με βοηθησει?μενω πολιχνη και η συχνοτητα 29 συνεχως κανει διακοπες ανα δευτερολεπτο με αποτελεσμα να μην μπορω καθολου να δω.Ενω το σημα ερχεται με 90% ξαφνικα πεφτει στο 0 και οταν πεφτει στο 0 με βγαζει και μια μπαρα που λεει bit σφαλματος 2000 το οποιο ειναι κοκκινο.Ενω την συχνοτητα 25 την βλεπω μια χαρα με φουλ σημα.Εχω κανει τα παντα αλλα δυστυχως τιποτα δεν γινεται.

button
17-05-2011, 22:43
Και εγω εχω πρόβλημα με prisma & cine/sport έχουν 1% σήμα ενώ τα αλλά κανάλια έχουν άψογο σήμα είμαι απο Λαγκαδά λίγο έξω απο την πόλη εχω καθαρό οπτικό πεδίο με Χορτιάτη

nikos_f3n
10-06-2011, 13:26
Παιδια απο Δραμα εκανα μετακομηση και ενω επιανα κανονικα τα ΕΡΤ ψηφιακα, ραδιοφωνα, HD, νετ, ερτ1 κτλ, στην καινουργια οικοδομη δεν ποιανει τπτ απο ψηφιακα. Φταιει η κεραια στην νεα οικοδομη? Ειναι ιδια με αυτη που ειχα και επιανα τελεια, και η κεραια ειναι σε τελεια οπτικη επαφη με τον πομπο. 3 μερες τωρα σκαναρω, μηπως δω, αλλα τπτ.

marios1234
10-06-2011, 13:40
Σε ποια συχνοτητα τα λαμβανες τα ψηφιακα της ΕΡΤ?

YannisA
10-06-2011, 13:49
Παιδια απο Δραμα εκανα μετακομηση και ενω επιανα κανονικα τα ΕΡΤ ψηφιακα, ραδιοφωνα, HD, νετ, ερτ1 κτλ, στην καινουργια οικοδομη δεν ποιανει τπτ απο ψηφιακα. Φταιει η κεραια στην νεα οικοδομη? Ειναι ιδια με αυτη που ειχα και επιανα τελεια, και η κεραια ειναι σε τελεια οπτικη επαφη με τον πομπο. 3 μερες τωρα σκαναρω, μηπως δω, αλλα τπτ.

Μήπως πιάνεις τίποτα αναλογικά σ' αυτές τις συχνότητες που πριν έπιανες τα ψηφιακά? (Εστω και αδύναμα να πιάνεις αναλογικές εκπομπές, σου "ταπώνουν" τα ψηφιακά). Υπάρχει ενισχυτής? Αν ναί, δοκίμασε να τον κλεισεις.

nikos_f3n
10-06-2011, 13:50
Δεν θυμαμαι ρε συ, κι αυτο ειναι προβλημα, τα εβλεπε αυτοματα οποτε δεν προσεξα ποτε την συχνοτητα, λες για να τα βρω χειροκινητα? Αν δοκιμασω να κλεισω τον ενυσχητη θα με κυνηγησουν οι γειτονες, ειναι κεντρικη, 3 κεραιες, κορυλοβος, παγκαιο, θασος. Εκει που ημουν πριν εβλεπα μονο κορυλοβο, λες να με καπελωνει κατι απο τα αλλα?

YannisA
10-06-2011, 14:07
Δεν θυμαμαι ρε συ, κι αυτο ειναι προβλημα, τα εβλεπε αυτοματα οποτε δεν προσεξα ποτε την συχνοτητα, λες για να τα βρω χειροκινητα? Αν δοκιμασω να κλεισω τον ενυσχητη θα με κυνηγησουν οι γειτονες, ειναι κεντρικη, 3 κεραιες, κορυλοβος, παγκαιο, θασος. Εκει που ημουν πριν εβλεπα μονο κορυλοβο, λες να με καπελωνει κατι απο τα αλλα?

Κάτι τέτοιο συμβαίνει νομίζω. 3 κεραίες κεντρική εγκατάσταση. Δεν δοκιμάζεις με μι'α εσωτερική, αφού έχεις οπτική επαφή?

nikos_f3n
10-06-2011, 14:10
Δοκιμασα, αλλα ειναι ψιλοσπασμενη και ειχε πολυ αδυναμο αναλογικο σημα οποτε την θεωρω και ως ακυρη την δοκιμη, ετσι κι αλλιως δεν βρηκε κατι. Αν τα περασω χειροκινητα τα ψηφιακα θα πετυχει?

YannisA
10-06-2011, 14:16
Όχι. Εστω και ένα ίχνος αναλογικής λήψης, σου χαλάει τη συνταγή των ψηφιακών σ' αυτή τη συχνότητα.

YannisA
10-06-2011, 14:17
Μιά "πονηρή" λύση είναι να "χαμηλώσεις" λίγο τον ενισχυτή, χωρίς να το ανακοινώσεις βέβαια.