PDA

View Full Version : Newbie...ποια τηλεοραση απο 52+ ιντσες ?

Jean-Paul
25-10-2009, 19:30
παιδια καλησπερα...

πηγα μια βολτα στα μαγαζια χθες και ειδα στο karefoyr μια τηλεοραση 52 ιντσων οπου εβγαινε με 70 ευρω το μηνα ατοκα και μου μπηκαν ιδεες. ομως ειμαι τελειως ασχετος με το θεμα αλλα ζηλευω ολους που εχουν flat οθονες κτλ και αρχιζει να μου λειπει και εμενα.

τι πρεπει να κοιταξω για να μην την πατησω'? ποια τηλεοραση να παρω ? υπαρχουν τοσα ειδη και ειμαι τοοοοοοοσο μπερδεμενος. full HD , HD ready, Led tv, 100hz, 200hz, plasma, lcd ? ολα αυτα μου ειναι οροι αγνωστοι. μπορει καποιος να βοηθησει ?

σιγουρα θελω κατι μεγαλο. απο 52 ιντσες και πανω . ιδανικα πιστεύω για τον χωρο μου θα ηταν 55". θελω να την συνδεω με το pc moy για να παιζω blu ray dvd, εξοδο οπτκου ηχου για να την συνδεσω με τον ενισχυτη μου, να παιζω λιγο playstation, κτλ κτλ

και αν εχετε και καποιο μαγαζι να προτεινετε που να την παρω κ να μπορει να κανει καμια εκπτωση και να εχει και ατοκες δοσεις, γιατι αλλιως ουτε τα καλωδια δε θα παρω...

σας ευχαριστω εκ των προτερων

gzoun
25-10-2009, 19:44
Καταρχην καλως ηρθες,σε πιο μοντελο αναφέρεσαι και πoια ειναι η τελικη συνολικη τιμη;

Jean-Paul
25-10-2009, 19:49
καλως σας βρηκα !! δεν θυμαμαι ποιο μοντελο ηταν αλλα δεν με νοιαζει κιολας γιατι δεν ειχε καμια σφραγισμενη αρα θα ηταν παλια μοντελα. το συνολο ηταν καπου στις 2000 ευρώ οπου μετα απο λιγο ψαξιμο ειδα οτι μπορω να παρω καινουριο μοντελο με αυτα τα λεφτα...

σαν δοσεις δεν θα ηθελα να ξεπερναει τα 100-120 ευρω. το θεμα πρωτα ειναι να δουμε τι θα παρω και απο που !! απο εκει που θα μπει η τηλεοραση μεχρι εκει που ειναι ο καναπες ειναι 5.3 μετρα οποτε με τα οσα ηξερα μεχρι τωρα πιστευω οτι χρειαζομαι μινιμουμ 52 ιντσων ιδανικα 55 και υπερβολικα 58+.

gzoun
25-10-2009, 20:05
Mε μια γρηγορη ματια, σε συνδυασμο παντα με την μεγαλη αποσταση θεασης που εχεις και το οικονομικο ταβανι που εχεις βαλει,ριξε μια ματια στις παρακατω.

http://www.skroutz.gr/s/74488/LG-60PS7000-60%27%27.html

http://www.skroutz.gr/s/89903/LG-55SL8000.html

http://www.skroutz.gr/s/74204/Samsung-LE55B650-55%27%27.html

Jean-Paul
25-10-2009, 20:27
καλο αυτο, αλλα τα εχω ηδη δει αυτα... το θεμα ειναι αν εχω αλλες επιλογες. πχ. μου εχεις μπλεξει plasma me lcd οπου ξερω οτι οι plasma δεν ειναι καλες πχ.

μπορειτε να μυ εξηγησετε τι πρεπει να κοιταξω ?

μονο 3 τηλεορασεις υπαρχουν στην κατηγορια αυτη ?

Isokratis
25-10-2009, 20:39
Επιλογες υπαρχουν αλλα μην ξεχνας οτι στις μεγαλες , οι τιμες ανεβαινουν δυσαναλογα ..
Με βαση την αποσταση θεασης που εχεις , εγω θα πηγαινα στην 60αρα πλασμα της LG που ανεφερε πρωτη και ο gzoun

underdog
25-10-2009, 20:44
καλο αυτο, αλλα τα εχω ηδη δει αυτα... το θεμα ειναι αν εχω αλλες επιλογες. πχ. μου εχεις μπλεξει plasma me lcd οπου ξερω οτι οι plasma δεν ειναι καλες πχ.

:drummer:

Χρηστόοοοοοο!

gzoun
25-10-2009, 20:46
Oι προτασεις που εκανα ειναι συμφωνα με τις απαιτησεις σου για 52+ με τιμη γυρω στα 2000 ευρω...:nounder:

(Κατα την γνωμη μου και οι 60 ιντσες ειναι λιγες για 5 μετρα, γι΄αυτο ανεφερα απο 55.)

kblachos
25-10-2009, 20:49

Θα άκουσες κι εσύ ότι εξατμίζεται το αέριο, ε;

Jean-Paul
25-10-2009, 20:51
τι να πω ρε παιδια δεν ξερω.... και οι 60αρα μικρη ειναι για τα 5 μετρα ?

τι θα κανω ?

για τις πλασμα μου ειπαν οτι η αναλυση δεν ειναι καλη. δεν ξερρω....

προτεινετε μου κατι για το προβλημα μου !

kblachos
25-10-2009, 21:07
τι να πω ρε παιδια δεν ξερω.... και οι 60αρα μικρη ειναι για τα 5 μετρα ?

Για τόσο μεγάλη απόσταση και οι 60" είναι μικρές.
Ομως δεν υπάρχει μεγαλύτερη στα χρήματα που διαθέτεις.
Οπότε κοιτάς για 55" - 60"

για τις πλασμα μου ειπαν οτι η αναλυση δεν ειναι καλη. δεν ξερρω....

Ρίξε μιά ματιά εδώ:

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=50751

Θεωρούνται σχεδόν από όλους οι καλύτερες τηλεοράσεις μέχρι σήμερα.
Το ότι είναι plasma, μάλλον είναι λεπτομέρεια.
Να ενημερώσεις και αυτόν που σου είπε ότι οι plasma δεν είναι καλές......

Isokratis
25-10-2009, 21:10
Νομιζω οτι αυτο κανουμε φιλε... σου προτεινουμε ..
Αν τωρα εσυ ξερεις κατι παραπανω που δεν ξερουμε εμεις , γιατι καπως ετσι φαινεται , πες μας να μαθουμε κι εμεις ...
Οι πλασμα δεν εχουν κανενα προβλημα στην αναλυση...
Υπαρχουν αναλυτικα τοπικς στο φορουμ και πολλες αναλυσεις για τα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα της καθε τεχνολογιας...
Εσυ εθεσες καποια δεδομενα ... για τα κριτηρια αυτα λοιπον , οι επιλογες σου ειναι μετρημενες στα δαχτυλα του ενος χεριου και το μεγεθος ειναι αυτο που θα σου κανει την πιο ουσιαστικη διαφορα , συνεπως LG 60αρα ...
:ernaehrung004:

Jean-Paul
25-10-2009, 21:17
προφανως αυτος που μου ειπε για τις πλασμα ειναι ασχετος... δεν ειμαι κολημενος με το να παρω κατι συγκεκριμενο οποτε περιμενω να μου προτεινετε ισως και καποια αλλη λυση. εγω ειπα απλα τι θα ηθελα... το μεγαλο προβημα ειναι τα λεφτα και οχι τι θα παρω. το θεμα ειναι να μπορω να βλεπω με καλη ποιοτητα μια blu ray ταινια, να μην ξεστραβωνομαι κτλ κτλ.

Jean-Paul
25-10-2009, 21:59
αμα φερω τον καναπε λιγο πιο κοντα στα 4,5 μετρα περιπου,μπορω να βρω κατι καλο και ποιοτικο σε αυτα τα λεφτα ?

Yperion
25-10-2009, 22:07
http://www.skroutz.gr/s/89903/LG-55SL8000.html?keyphrase=55SL8000
http://www.skroutz.gr/s/74204/Samsung-LE55B650-55%2527%2527.html?keyphrase=55B650
http://www.skroutz.gr/s/74488/LG-60PS7000-60%2527%2527.html?keyphrase=60PS7000

czoun
25-10-2009, 23:26
Mε μια γρηγορη ματια, σε συνδυασμο παντα με την μεγαλη αποσταση θεασης που εχεις και το οικονομικο ταβανι που εχεις βαλει,ριξε μια ματια στις παρακατω.

http://www.skroutz.gr/s/74488/LG-60PS7000-60%27%27.html

http://www.skroutz.gr/s/74204/Samsung-LE55B650-55%27%27.html

http://www.skroutz.gr/s/74204/Samsung-LE55B650-55%2527%2527.html?keyphrase=55B650

Jean Paul καλώς ήρθες.....-bye-

....όπως βλέπεις από τα παραπάνω link που σου έγραψαν τα παιδιά, δεν είναι πολλές οι λύσεις για τον συνδυασμό που ζητάς (52"+ & 2.000 €), κάθε τεχνολογία (LCD - PLASMA) έχει τα + και τα - της, όταν όμως οι ίντσες ανεβαίνουν τόσο ψηλά (και το budget είναι σχετικά περιορισμένο για τόσο μεγάλες διαστάσεις) η επιλογή δεν είναι τόσο δύσκολη όσο νομίζεις.

Κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται να μετακινήσεις ούτε καναπέδες ούτε τίποτα. οποιαδήποτε από τις παραπάνω να διαλέξεις, όταν θα βλέπεις από τα 5 μέτρα θα είναι δύσκολο να βλέπεις ατέλεια σε τηλεοπτικό σήμα και αδύνατον να δεις ατέλεια σε BluRay....οπότε μια καλή λύση είναι να κάνεις μια προσπάθεια να τις δεις σε κάποιο μαγαζί από απόσταση 5 μέτρων για να αποκτήσεις και δική σου άποψη.

Η δική μου άποψη είναι ότι με την απόσταση θέασης που έχεις...όσο μεγαλύτερη τόσο καλύτερα (και για να μην παρεξηγηθώ, μιλάμε για τηλεοράσεις...:rolleyes: ).

Jean-Paul
30-10-2009, 20:16
παιδια πηγα απο κοντα να δω καποεις τηλεορασις και το μονο που καταφερα ηταν να μπλεχτω περισσοτερο !!! αποτι καταλαβα παντως οι plasma σιγουρα δεν ειναι χαλια οπως καποιος μου ειπε. οχι απο δω βεβαια μιας και εσεις ηδη το γνωριζατε... μιας και το budget μου ειναι μικρο και μαρεσουν και οι μεγαλες tv...λετε να παρω μιa plasma ? που υστερουν οι πλασμα σε σχεση με τις lcd. Μπορει καποιος να μου παραθεσει τα συν και τα πλην της καθεμιας ετσι ωστε να δω τι αξιζει να παρω ?

ευχαριστω και συγνωμη για το πρηξιμο αλλα ειμαι ασχετος...

elephant
30-10-2009, 21:34
Αφού θα τη χρησιμοποιείς και για Playstation, δηλ. video games,
και για να χεις το κεφάλι σου ήσυχο,
πάρε LCD.
Oι διαφορές πλάσμα και lcd είναι πολλές, έχουν γραφτεί πολλά εδώ.
Σου αναφέρω επιγραμματικά δυο τρία πράγματα.

LCD
+Πολύ φωτεινές σε όλα τα περιβάλλοντα, πχ σε συνθήκες με έντονο φως
Δεν έχουν πρόβλημα burn in
-Οι καλές LCD είναι πολύ ακριβές

PLASMA
+Αποδίδουν λίγο καλύτερα το μαύρο, έχουν πιο κινηματογραφική εικόνα (για όσους αρέσει αυτό)
Είναι αρκετά φθηνότερες των LCD
-Είναι ευαίσθητες στο να μείνει μόνιμο ίχνος στην οθόνη από λογότυπα καναλιών ή όποια άλλη εικόνα προβάλλεται μόνιμα για πολύ καιρό για αυτό και αντενδείκνυνται για χρήση για monitor pc ή games (όταν αυτό είναι μόνιμο λέγεται burn-in, ενώ το προσωρινό image retention). Σε βάθος χρόνου όλες το χαζοπαθαίνουν
Δεν είναι πολύ φωτεινές, για αυτό και σε καταστήματα που έχουν πολύ φωτισμό δείχνουν ξεθωριασμένες μπροστά στις LCD

Πχ εγώ θα αγόραζα τη Sony 52W5500 η οποία κυμαίνεται περίπου στα 1700 με 2000 χιλιάρικα. Εξαρτάται που θα την αγοράσεις.
Πχ αυτές τις μέρες στα Saturn με Citibank visa και Diners έχεις 18 άτοκες.
Στη συγκεκριμένη αλυσίδα βάζεις εύκολα όσες έντοκες θες, με σχετικά μικρό τοκισμό.
Σου προτείνω 52άρα γιατί για LCD 55+ ξεφεύγεις πολύ σε χρήματα.
Η συγκεκριμένη Sony είναι Full HD, 100Hz, με 4 συνδέσεις HDMI και πολύ καλή εικόνα.
Εγώ έχω πάρει πλάσμα 50άρα (μια Panasonic) και ο μόνος λόγος που δεν πήρα LCD ήταν τα χρήματα. Αυτή που πήρα είχε 1140.
Για μένα μην πάρεις τόσο μεγάλη τηλεόραση. Εννοώ πάνω από 55 ίντσες. Το βρίσκω λίγο too much.
Και οι 52άρες είναι μια χαρά.
Επίσης δες τη Philips 52PFL7404 που είναι ακόμα φθηνότερη, στα 1450-1700 ευρώ. Είναι αξιοπρεπέστατη.

Jean-Paul
31-10-2009, 10:18
μπορειτε να μου προτεινετε μερικες καλες plasma για πανω απο 52 ιντσεες ? μαλλον εκει θ ακαταλειξω. διαβασα αρκετα και αποτι καταλαβα δεν μου χρειαζεται μια lcd . το μονο που δεν ξερω ειναι αν θα παιζει καλα τις ταινιες απο τον υποογιστη μου. οχι για να βλεπω την οθονη του pc μου , alla για ταινιες μονο.

ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουρασα

elephant
31-10-2009, 10:49
Πολύ καλές πλάσμα για μένα είναι:

Panasonic
50S10 στα 1150 ευρώ
50G10 στα 1500 ευρώ
50V10 στα 1800 ευρώ (κορυφαία)

Samsung
50B550 στα 1100 ευρώ
50Β650 στα 1400 ευρώ
50Β850 στα 1800 ευρώ (κορυφαία)

Αν θες τη δική μου γνώμη
για πλάσμα δεν αξίζει να δώσεις πάνω από 1200-1300 ευρώ.
Αν δηλ. είναι να δώσεις 1800 ευρώ πάρε μια πολύ καλή LCD.
Φυσικά η επιλογή είναι δική σου.
Εγώ δε θα δινα ποτέ 2 χιλιάρικα για μια τηλεόραση 50-55' με το φόβο του burn-in.

Jean-Paul
31-10-2009, 10:57
αφυ η 50αρα για την αποσταση των 5 μετρων ειναι πολυ μικρη. η LG δεν ειναι ειναι καλες ? εγω ζαχαρωνω την LG 60PS7000

Yperion
31-10-2009, 11:09
αφυ η 50αρα για την αποσταση των 5 μετρων ειναι πολυ μικρη. η LG δεν ειναι ειναι καλες ? εγω ζαχαρωνω την LG 60PS7000

Μια χαρα τηλεοραση ειναι...διαβασε εντυπωσεις και εδω...

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=43593&page=8

Yperion
31-10-2009, 11:24
Πολύ καλές πλάσμα για μένα είναι:

Panasonic
50S10 στα 1150 ευρώ
50G10 στα 1500 ευρώ
50V10 στα 1800 ευρώ (κορυφαία)

Samsung
50B550 στα 1100 ευρώ
50Β650 στα 1400 ευρώ
50Β850 στα 1800 ευρώ (κορυφαία)

Αν θες τη δική μου γνώμη
για πλάσμα δεν αξίζει να δώσεις πάνω από 1200-1300 ευρώ.
Αν δηλ. είναι να δώσεις 1800 ευρώ πάρε μια πολύ καλή LCD.
Φυσικά η επιλογή είναι δική σου.
Εγώ δε θα δινα ποτέ 2 χιλιάρικα για μια τηλεόραση 50-55' με το φόβο του burn-in.

+1000

Αν καποιος εχει λεφτα δινει 2000-2500 και παιρνει μια κορυφαια LCD , αν ομως θελει μεγαλη εικονα με ελαχιστες υποχωρησεις στην ποιοτητα της εικονας και σε λογικη τιμη οι πλασμα ειναι μονοδρομος πλεον...

Επισης οι πλασμα ειναι πλεον ωριμες τεχνολογικα σε αντιθεση με τις LCD που οι κατασκευαστες ακομη "ψαχνονται"...

DimA
31-10-2009, 15:32
αυτα που διαβαζω περι πλασμα ειναι ανοησιες,ακου δεν αξιζει αν δωσεις πανω απο 2 χιλιαρικα......
Η καλυτερη μεγαλη τηλεοραση φιλε μου ειναι η ΚΟΥΡΟ η 60 αρα και μια χαρα αξιζει τα λεφτατης τα οποια ομως ειναι πολλα,πανω απο 4 χηνες.
Αν θες να δωσεις γυρω στα 2 χιλιαρικα και να παρεις μεγαλες ιντσες θα κανεις συμβιβασμους,οι καλες κοστιζουν απο 2.500 και πανω.
Παντως με τα λεφτα αυτα παιρνεις μια χαρα βιντεοπροβολεα που θα σου δωσει εικονα ανταξια των 5 μετρων που θες να κατσεις,καμμια τηλεοραση δεν θα το κανει αυτο.

elephant
31-10-2009, 16:14
αυτα που διαβαζω περι πλασμα ειναι ανοησιες...Δεν έχω πρόθεση αντιπαράθεσης, απλά οι γνώμες των ανθρώπων είναι όλες άξιες σεβασμού. Για αυτό και είμαι πάντα προσεκτικός σε ό,τι γράφω.

DimA
31-10-2009, 17:32
Δεν έχω πρόθεση αντιπαράθεσης, απλά οι γνώμες των ανθρώπων είναι όλες άξιες σεβασμού. Για αυτό και είμαι πάντα προσεκτικός σε ό,τι γράφω.

εχεις δικιο.Τογραψα βιαστικα.Ανακαλω τη λεξη "ανοησιες".

Jean-Paul
31-10-2009, 18:49
μηπως πρεπει να κοιταξω προβολεα ?αυτο δεν το ειχα σκεφτει ? θα εχω καλυτερη ποιοτητα δηλαδη απο καποια πλασμα ?

εγω πηγα στα μεδιαμαρκτ και ειχε την lg την 60αρα αλλα ειχε ενα εργο το spidermnan kai aπο τα 5 μετρα δεν μου αρεσε η ποιοτητα. δηλαδη αν θα εβλεπα απλη τηλεοραση πιστευω πως θα ηταν πολυ χειροτερα τα πραγματα...δεν ξερω ...

περιμενω καποιος να με διαφωτισει γιατι η εγω χρειαζομαι γυαλια η κατι δεν παει καλα sta mediamarkt

Yperion
31-10-2009, 18:51
Τα καλωδια και οι συνδεσεις ειναι "οτι να ναι" στα περισσοτερα καταστηματα , δοκιμασε σε κανα πλαισιο που συνηθως ειναι καλυτερα ρυθμισμενες οι τηλεορασεις και οι συνδεσεις καλυτερης ποιοτητας ...

Yperion
31-10-2009, 18:53
αυτα που διαβαζω περι πλασμα ειναι ανοησιες,ακου δεν αξιζει αν δωσεις πανω απο 2 χιλιαρικα......
Η καλυτερη μεγαλη τηλεοραση φιλε μου ειναι η ΚΟΥΡΟ η 60 αρα και μια χαρα αξιζει τα λεφτατης τα οποια ομως ειναι πολλα,πανω απο 4 χηνες.
Αν θες να δωσεις γυρω στα 2 χιλιαρικα και να παρεις μεγαλες ιντσες θα κανεις συμβιβασμους,οι καλες κοστιζουν απο 2.500 και πανω.
Παντως με τα λεφτα αυτα παιρνεις μια χαρα βιντεοπροβολεα που θα σου δωσει εικονα ανταξια των 5 μετρων που θες να κατσεις,καμμια τηλεοραση δεν θα το κανει αυτο.

Αναφερεσαι σε μια τηλεοραση που εχει καταργηθει και δεν αποτελει κανονα αλλα εξαιρεση...

Jean-Paul
31-10-2009, 18:55
πηγα σε ολα τα μαγαζια αλλα δεν την βρηκα πουθενα αλλου live .παιδια τι να κανω ? εχω αγχωθει. δεν ξερω τι να παρω σε αυτα τα λεφτα. ποια ειναι η καλυτερη ?:damnyou:

DimA
31-10-2009, 19:04
μηπως πρεπει να κοιταξω προβολεα ?αυτο δεν το ειχα σκεφτει ? θα εχω καλυτερη ποιοτητα δηλαδη απο καποια πλασμα ?

εγω πηγα στα μεδιαμαρκτ και ειχε την lg την 60αρα αλλα ειχε ενα εργο το spidermnan kai aπο τα 5 μετρα δεν μου αρεσε η ποιοτητα. δηλαδη αν θα εβλεπα απλη τηλεοραση πιστευω πως θα ηταν πολυ χειροτερα τα πραγματα...δεν ξερω ...

περιμενω καποιος να με διαφωτισει γιατι η εγω χρειαζομαι γυαλια η κατι δεν παει καλα sta mediamarkt

ο προβολεας θα σου δωσει εκατο και βαλε ιντσες,αλλη αισθηση απο TV.Αν βλεπεις πολλες ταινιες ο προβολεας μετραει πολυ.Αν θες να βλεπεις κυριως αθλητικα και με τα φωτα αναμενα θα πας σε τηλεοραση.

Η εικονα στο Mediamarkt οπως ειπε ο φιλος πιο πανω δεν ειναι μετρο συγκρισης.Παντως ειναι δυσκολα τα πραγματα για να δεις κομματια σ'αυτες τις ιντσες,το ξερω γιατι κι εγω κοιταζα προσφατα.Τα μαγαζια εχουν μεχρι 46-47 το πολυ γιατι μεχρι εκει πουλανε.Σπανια να δεις και καμμια πενηνταρα.
Πανω απο 50" ειναι μετρημενες στα δαχτυλα.
Τα ελληνικα καναλια θαναι πολυ μετρια ως χαλια σ'αυτες τις ιντσες.Αλλα δεν παιρνεις 60" να βλεπεις Μεγκα.

Yperion
31-10-2009, 19:42
Εχω δει Νova σε 60" σε καφετερια και η εικονα ηταν μια χαρα απο τα 2 μετρα , ηταν παλιοτερο μοντελο ομως με αναλυση 1366x768 η κατι τετοιο...

Jean-Paul
31-10-2009, 19:47
θα εχει καλη ποιοτητα ? μπαλα δεν βλεπω καθολου. τηλεοραση βλεπω, καμια ταινια divx, λιγο playstation και τωρα που πηρα και ενα blue ray disc player καμια ταινια blu ray. τι να κανω ?

DimA
31-10-2009, 20:11
θα εχει καλη ποιοτητα ? μπαλα δεν βλεπω καθολου. τηλεοραση βλεπω, καμια ταινια divx, λιγο playstation και τωρα που πηρα και ενα blue ray disc player καμια ταινια blu ray. τι να κανω ?

γενικα ετσι οπως τα λες, δεν μου φαινεσαι ανθρωπος για μεγαλες εικονες.Το λεω με καθε καλη εννοια καταλαβανεις.Μου φαινεσαι ανθρωπος για μια απλη καλη τηλεοραση πιο μικρων ιντσων,δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να πας σε τοσο μεγαλες ιντσες.Πολλες ιντσες θελουν καλο σημα φιλε μου.Το μπλου θα παιξει μια χαρα και το PS αλλα ελληνικα καναλια αν θες τη γνωμη μου δεν θα βλεπεις καλα.

Jean-Paul
31-10-2009, 20:11
τελικα τι να κανω ? να παω σε μια φτηνη λυση οπως αυτη ?
πραγματικα δεν ξερω.

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10031591

Jean-Paul
31-10-2009, 20:12
γενικα ετσι οπως τα λες, δεν μου φαινεσαι ανθρωπος για μεγαλες εικονες.Το λεω με καθε καλη εννοια καταλαβανεις.Μου φαινεσαι ανθρωπος για μια απλη καλη τηλεοραση πιο μικρων ιντσων,δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να πας σε τοσο μεγαλες ιντσες.Πολλες ιντσες θελουν καλο σημα φιλε μου.Το μπλου θα παιξει μια χαρα και το PS αλλα ελληνικα καναλια αν θες τη γνωμη μου δεν θα βλεπεις καλα.

τοσο μεγαλη θε΄λω γιατι εχω μεγαλη αποσταση θεασης. τα 5 μετρα

DimA
31-10-2009, 20:15
τοσο μεγαλη θε΄λω γιατι εχω μεγαλη αποσταση θεασης. τα 5 μετρα

δεν μπορεις να κατσεις πιο κοντα????

Jean-Paul
31-10-2009, 20:16
4,5 ?

πιο κατω δεν παει..

Yperion
31-10-2009, 23:43
4,5 ?

πιο κατω δεν παει..

Νομιζω οτι οι προτασεις μου ειναι οτι πρεπει...-bye-

elephant
01-11-2009, 04:12
Πήγαινε στο Πλαίσιο στο Σύνταγμα.
Υπάρχουν και 50άρες σε λειτουργία.
Μέχρι πρότινος
οι Panasonic 50S10, Samsung 50B550 και 2-3 άλλες.

Jean-Paul
01-11-2009, 09:31
to dlna τι ειναι ?

Yperion
01-11-2009, 11:11
Πρότυπο διασύνδεσης DLNA

Μπορεί όλοι να μιλάμε για το ψηφιακό σπίτι, και τα προϊόντα και οι τεχνολογίες για την υλοποίησή του να υπάρχουν ήδη, στην πράξη όμως χρειάζονται εξειδικευμένες γνώσεις και δεξιότητες προκειμένου να "στηθεί" σωστά. Όλα αυτά αλλάζουν με την έλευση του προτύπου DLNA ή αλλιώς της Digital Living Network Alliance.

Τι είναι το DLNA

Η "συμμαχία" DLNA αποτελεί τη συνδυασμένη προσπάθεια πολλών μεγάλων κατασκευαστών, να δημιουργήσουν ένα πρότυπο το οποίο θα επιτρέπει σε διαφορετικού τύπου ηλεκτρονικές συσκευές να επικοινωνούν μεταξύ τους. Δεν θα θέλατε για παράδειγμα να έχετε τη δυνατότητα να συνδέσετε εύκολα και γρήγορα, απλά βάζοντας ένα καλώδιο, τον υπολογιστή σας με την τηλεόραση; Δεν θα ήταν χρήσιμο το να μπορείτε το ίδιο εύκολα να προβάλλετε τις εικόνες από το κινητό σας στο τηλεόραση του σαλονιού σας; Αυτές οι δυνατότητες σύνδεσης βέβαια αφορούν και άλλες συσκευές, όπως οι βιντεοκάμερες, τα PDAs, οι συσκευές εγγραφής video, εξωτερικοί δίσκοι, παιχνιδομηχανές κ.λπ. Το πρόβλημα γίνεται ακόμη χειρότερο εάν αναλογιστούμε ότι ακόμη και στις περιπτώσεις που η εύκολη σύνδεση είναι εφικτή, πάντα μιλάμε για προϊόντα του ίδιου κατασκευαστή.

Αυτό λοιπόν που προσπαθεί να κάνει το DLNA, είναι η δημιουργία προδιαγραφών και βασικών οδηγιών τις οποίες θα ακολουθεί κάθε εταιρεία όταν κατασκευάζει συσκευές συμβατές με το εν λόγω πρότυπο. Επειδή αυτοί οι κανόνες σχεδίασης και τα αντίστοιχα χαρακτηριστικά που θα πρέπει να ενσωματώνουν τα προϊόντα, θα ισχύουν για όλους τους κατασκευαστές, θα έχουμε με έναν σμπάρο, δυο τρυγόνια. Και διαφορετικές συσκευές θα μπορούν να "μιλάνε" μεταξύ τους, αλλά και διαφορετικοί κατασκευαστές θα μπορούν να "αναμιγνύονται" σε ένα δίκτυο DLNA.

Τι χρειάζεστε

Για να απολαύσετε όλα τα πλεονεκτήματα του DLNA (και είναι πολλά), θα χρειαστεί να πραγματοποιήσετε δύο βασικές κινήσεις:
1. Θα χρειαστείτε ένα οικιακό δίκτυο, είτε ενσύρματο (απαραίτητο για τη μετάδοση ταινιών HD), είτε ασύρματο. Αυτό το δίκτυο είναι απαραίτητο διότι οι πιστοποιημένες συσκευές DLNA (χαρακτηρίζονται από το σχετικό λογότυπο), συνδέονται, ανακαλύπτουν η μία την άλλη αυτόματα και επικοινωνούν, μέσω δικτύου LAN. Ουσιαστικά, αυτό το δίκτυο το έχετε πιθανότατα ήδη εγκατεστημένο, εάν για παράδειγμα διαθέτετε σύνδεση ADSL (οπότε θα χρησιμοποιείτε κάποιον ενσύρματο ή ασύρματο router).
2. Το δεύτερο στοιχείο που θα χρειαστείτε είναι φυσικά τα προϊόντα. Μπορεί να είναι κινητά τηλέφωνα, φορητοί υπολογιστές, συσκευές δικτυακής αποθήκευσης (π.χ. NAS), τηλεοράσεις και πολλά ακόμη είδη, αλλά όλα θα έχουν ένα κοινό χαρακτηριστικό: Θα φέρουν πιστοποίηση από τον οργανισμό DLNA, πιστοποίηση που θα φαίνεται με την πρώτη ματιά χάρη στο σχετικό λογότυπο (εάν ρίξετε μια ματιά σε ένα Sony Vaio για παράδειγμα, θα το δείτε).

http://www.multirama.gr/library/technology/dlna

Jean-Paul
01-11-2009, 11:17
ρε παιδια εστω οτι θα αλλαξω τελειως την διαρυθμιση και να μπορω να βαλω και 50αρα.. μπορειτε να μου πειτε απο θεμα χαρακτηριστικων ποια ειναι η καλυτερη απο τις παρακατω που εχω βρει ?

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?26640
http://www.apothema.gr/Product/5-1-63-62844/Philips/52PFL7404H.html
http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?27382
http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?32152
http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?27380

και ακουστε και τους προβληματισμους μου για την καθεμια.
για την σονυ μου αρεσουν παρα πολυ τα χαρακτηριστικα της και νομιζω οτι ειναι η καλυτερη απο ολες, αλλα δεν ειναι ομορφη
η δευτερη ειναι παρα πολυ ωραια αλλα νομιζω οτι υστερει λιγο σε χαρακτηριστικα
η τριτη ειναι τελεια αλλα ειναι 50 ιντσων αντι για 52-55 που ηθελα.
η τεταρτη ειναι καλη και ομορφη αλλα αν ειναι να δωσω 1800 ευω δινω και 2150 και περνω την πεμπτη την 60αρα, η οποια ομως την ειδα απο κοντα αλλα δεν ειχε καθολου καλη ποιοτητα, το οποιο δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται μιας και σε χαρακτηρστικα ακουγεται η καλυτερη απο ολες.

μπορειτε να με βοηθησετε στους νεοτερους προβληματισμους μου ?

ξερω οτι σας εχω πρηξει αλλα δεν μπορω να αποφασισω γιατι δεν ειμαι και τοσο σχετικος, οπως και δεν θελωνα βαλω στο σαλονι μου κατι το οποιο θα βλεπω καθε μερα και να με ξενερωνει. αν μπορειτε βοηθηστε με...ευχαρστω πολυ και παλι!!!:slapface:

Yperion
01-11-2009, 11:21
Τις πρωτες δυο που αναφερεις ξεχασε τις...η 55B650 που σου προτεινα ειναι πολυ καλυτερη και απο τις δυο...αν μπορεις να δωσεις κατι παραπανω παρε την 52Β750 που ειναι κορυφαια η την 52W5500...

Σε πλασμα στις 50" υπαρχουν οι Samsung 50Β650 , Panasonic 50V10 και 50G10 και οι τρεις με πολυ καλη εικονα...

Jean-Paul
01-11-2009, 11:32
την b2b750 δεν την βρισκω που λες. οι πρωτες δυο χαλια ε ? και μου φαινονταν και καλες....

η 60αρα η lg τι λεει σε σχεση με την samsung την 55B650 ?

Yperion
01-11-2009, 11:43
http://www.skroutz.gr/s/74203/Samsung-LE52B750-52%2527%2527.html
http://www.skroutz.gr/s/73588/Sony-KDL-52W5500.html
http://www.skroutz.gr/s/74204/Samsung-LE55B650-55%2527%2527.html

Σε πλασμα για 60" δεν εχεις αλλη επιλογη εκτος απο την 60PS7000 (λογω χρηματων) εκτος και πεσεις στις 50" οποτε ισχυουν οι προτασεις που σου εχω κανει παραπανω...-bye-

Προσωπικα πιστευω οτι αν πας σε πλασμα καλυτερα να παρεις την 60PS7000 και αν πας σε LCD την 55Β650...αυτες οι δυο εχουν τον καλυτερο συνδυασμο μεγεθους-ποιοτητας εικονας...

etien
01-11-2009, 12:19
Φίλε Jean-Paul ακου τον Υπερίων και δεν θα χάσεις. Νομίζω ότι η Β650 σαν πακέτο είναι καλύτερο. Μην αλλαξεις διαρρύθμιση.

Yperion
01-11-2009, 12:21
Υπαρχει ενας φιλος που εχει την 60Ps7000 μπορεις να τον ρωτησεις αν εχεις καποιες αποριες...

Ομοιως για την 55B650...

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=49231

Θωμάς
01-11-2009, 12:43
Κατ΄αρχήν δεν ενοχλείς κανέναν με τις ερωτήσεις σου.
Άλλωστε το να απαντήσει κάποιος είναι στη θέλησή του και μόνο.

Επειδή κι εγώ βλέπω από μακριά 5,3μ απόσταση και επίσης είμαι φαν της μεγάλης εικόνας λέω να καταθέσω τις απόψεις αλλά και την εμπειρία μου μιας και έφτιαξα το hocinema εδώ και ένα χρόνο τώρα.

Αν σου αρέσει ο κινηματογράφος και παρακολουθείς συχνά ταινίες η καλύτερη λύση βέβαια είναι ένας προβολέας έστω και χαμηλού κόστους κοντά στο χιλιάρικο και μια tv 50" επίσης στο χιλιάρικο θα ήταν μια χαρά.
Βεβαίως πολλοί άνθρωποι δεν είναι διατεθειμένοι να βάλουν προβολέα στο σπίτι τους για διάφορους λόγους.

Αν περιοριστείς στη λύση της τηλεόρασης μόνο, εγώ θα πρότεινα με τα χρήματα που θα διαθέσεις να προσπαθήσεις να πάρεις όσο μεγαλύτερη τηλεόραση σου επιτρέψουν τα χρήματά σου.

Μια τηλεόραση 55-60" δεν είναι κακή γι αυτή την απόσταση (εντάξει δεν είναι σαν τις 100" και πλέον του προβολέα) αλλά είναι καλά.

Εγώ από τα 5,3μ όπως είπα, βλέπω σε μια sony 52W4500 και ενώ μπορώ να πάω και πιό κοντά αν θέλω, δεν το κάνω γιατί αρχίζουν και φαίνονται οι ατέλειες του τηλεοπτικού σήματος (προφανώς γι αυτό στα καταστήματα σου φάνηκε κακή η εικόνα της tv που είδες).
Θεωρώ οτι για τις 50-52" η καλύτερη απόσταση είναι κοντά στα 4μ δεδομένου του τηλ σήματος που έχουμε σήμερα. Αργότερα ίσως βελτιωθεί με την ψηφιακή τηλεόραση και να μπορείς να καθίσεις και πιο κοντά χωρίς πρόβλημα.

Ένα άλλο θέμα που θέλω να θέσω σε περίπτωση που επιλέξεις 60" πλάσμα (LCD δεν υπάρχουν σε 60) είναι το θέμα της κατανάλωσης ιδιαίτερα αν θα χρησιμοποιείς την TV πολλές ώρες. Κάποιοι δεν την κλείνουν καθόλου.
Αν καίει 500Watt και παραπάνω είναι θέμα.
Το θέμα της κατανάλωσης έχει συζητηθεί πολλές φορές αλλά επειδή τελευταία δεν παρακολουθώ τόσο στενά τα πράγματα δεν ξέρω αν σε αυτό τον τομέα οι τηλεοράσεις πλάσμα έχουν βελτιωθεί. Ας μας ενημερώσουν άλλοι φίλοι που γνωρίζουν καλύτερα.

Πάντως αν το θέμα της κατανάλωσης δεν είναι πρόβλημα πιστεύω οτι μια 60άρα πλάσμα θα ήταν ότι πρέπει. Διαφορετικά 55άρα LCD.
Παραπάνω αναφέρθηκαν πολλές αξιόλογες προτάσεις.

Yperion
01-11-2009, 13:02
Αυτο που λες για την καταναλωση ισχυει , μια LCD 52-55" χωρις LED υπολογιζω οτι καιει γυρω στα 200 Watt (αν ειχε LED θα ηταν αρκετα πιο κατω) , ενω μια πλασμα 60" γυρω στα 400 Watt , μπορει και παραπανω...

Jean-Paul
01-11-2009, 13:23
η καταναλωση δεν με πειραζει γιατι οι ωρες που βλεπω ειναι λιγες και συγκεκριμενες. μονο ως προς τον πλανητη....

απο αυτες που μου λες υπεριον μαρεσει πολυ η 55sl8000. σε χαρακτηριστικα ειναι επισης πολυ καλη οπως και στην τιμη. η samsung με χαλαει πολυ το κοκκινο που εχει εως παρα πολυ, λογος να μην την παρω δηλαδη... h sl8000 einai kalη σε ποιοτητα ? ακουγεται too good to be true.... αξιοπιστια ? after sales service(μακρυα απο μας...) τι λεει ?

Yperion
01-11-2009, 13:28
Πηγαινε να την δεις την SL μονος σου να βγαλεις αποψη γιατι απο αλλα μελη που την ειδαν εχω ακουσει μετριες κριτικες...

etien
01-11-2009, 13:48
η καταναλωση δεν με πειραζει γιατι οι ωρες που βλεπω ειναι λιγες και συγκεκριμενες. μονο ως προς τον πλανητη....

απο αυτες που μου λες υπεριον μαρεσει πολυ η 55sl8000. σε χαρακτηριστικα ειναι επισης πολυ καλη οπως και στην τιμη. η samsung με χαλαει πολυ το κοκκινο που εχει εως παρα πολυ, λογος να μην την παρω δηλαδη... h sl8000 einai kalη σε ποιοτητα ? ακουγεται too good to be true.... αξιοπιστια ? after sales service(μακρυα απο μας...) τι λεει ?

Η Β650 δεν έχει τίποτε κόκκινο επάνω της. Είναι σκέτη μαύρη. Οπου βλέπεις σε φωτογραφεία κόκκινη λεπτομέρεια στο κάτω μέρος εμφανίζεται η Β651 που την εισαγάγει μόνο ο Κωτσόβολος.

elephant
01-11-2009, 17:26
Επίσης θα έλεγα ότι στην τελική επιλογή ενός προϊόντος,
ό,τι και να μας συμβουλεύσουν οι άλλοι,
δικοί μας ιδιαίτεροι λόγοι καθορίζουν μια αγορά.
Πχ έχω πάρει Panasonic γιατί μου άρεσε πολύ το μενού των γραφικών, πέραν της εικόνας. Απέρριψα τις Samsung γιατί προσωπικά δε μου αρέσουν καθόλου οι τηλεοράσεις της. Δεν υπάρχει αντικειμενικό επιχείρημα, απλά δε μου γεμίζουν το μάτι.
Πήγαινε σε αρκετά μαγαζιά,
όπως έγραψα και σε άλλο ποστ,
στο Πλαίσιο στο Σύνταγμα έχει 50άρες,
στο Public στην πλατεία Συντάγματος,
στο Media Markt στο Μαρούσι και στο Πλαίσιο στο Mall.
Επίσης στο Saturn Γέρακα έχει 60άρες σε λειτουργία. Νομίζω 1 ή 2.
Διευκρινίζω τα συγκεκριμένα καταστήματα στις συγκεκριμένες περιοχές γιατί έχουν μεγάλες τηλεοράσεις ανοικτές.
Πχ στο Media Markt στον Κηφισό δεν έχει πάνω απο 42 ίντσες.

kblachos
01-11-2009, 19:56
Πηγαινε να την δεις την SL μονος σου να βγαλεις αποψη γιατι απο αλλα μελη που την ειδαν εχω ακουσει μετριες κριτικες...

Η SL8000 υπήρχε στο περίπτερο της LG στην έκθεση. Εντύπωση μου έκανε η μεγάλη ανομοιομορφία στο panel, ενώ εμφανέστατα ήταν και τα προβλήματα στην κίνηση.

Jean-Paul
02-11-2009, 06:13
καταλαβα. παλι στο μηδεν εφτασα !! :BXVZCBXZ6:

μηπως ειδες την 60αρα την ps7000?

kblachos
02-11-2009, 07:48

Νομίζω ότι η LG δεν είχε plasma στην έκθεση. Προσπάθησε να πας σε κάποιο κατάστημα να τις δεις μόνος σου.

Yperion
02-11-2009, 13:47

Υπαρχει ενας φιλος που εχει την 60Ps7000 μπορεις να τον ρωτησεις αν εχεις καποιες αποριες...

Ομοιως για την 55B650...

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=49231

Και οι δυο δοκιμασμενες απο μελη του φορουμ....

kblachos
02-11-2009, 15:30
Νομίζω ότι η LG δεν είχε plasma στην έκθεση. Προσπάθησε να πας σε κάποιο κατάστημα να τις δεις μόνος σου.

Tελικά η LG είχε plasma στην έκθεση.

http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=988265&postcount=28

Μάλλον κόλλησα στα "πλάσματα" με τα κόκκινα φορέματα στην είσοδο του περιπτέρου, και δεν είδα τα plasmaτα μέσα...... :flipout:

Jean-Paul
02-11-2009, 16:44
se poio saturn μου ειπατε οτι εχει live μεγαλες τηλεορασεις απο τα δυο μηπως πηγαινα σημερα?

czoun
02-11-2009, 16:58
Στο Saturn Συγγρού έχει .....τελευταία φορά που είχα πάει ο φωτισμός του καταστήματος είναι πολύ έντονος......ακόμα και στο δωμάτιο των προβολέων (όπου υποτίθεται ότι παρουσιάζονται)!!!!!

Jean-Paul
16-12-2009, 08:40
παιδια ακομα δεν εχω αποφασισει αλλα τωρα μαλλον καταληγω...μπορει καποιος να μου πει εντυπωσεις για αυτη ?

PS58B680

εχετε ακουσει/δει τιποτα ? την εχω βρει και με δοσεις αλλα δεν ξερω τι λεει απο ποιοτητα.

σας ευχαιριστω ολους για το ενδιαφερον:HTEHEH56:

czoun
16-12-2009, 09:08
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=53486

data
16-12-2009, 09:40

Και εγώ νομίζω ότι καλύτερα να πάρεις projector. Όταν ξαναπάς να δεις τηλεοράσεις, ρίξε μια ματιά και σε κανένα βιντεοπροβολέα. Για ταινίες η διαφορά (ιδίως στα 5 μέτρα) είναι η μέρα με την νύχτα.

Jean-Paul
16-12-2009, 09:57
δηλαδη με projector θα εχω καλυτερη αναλυση ?

οσο αφορα ομως καθε μερα για τηλεοραση ?

data
16-12-2009, 10:08
Θα έχεις σίγουρα καλύτερη κινηματογραφική αίσθηση.
Κάπου στα 1000 ευρώ μπορείς να πάρεις αξιοπρεπές προβολέα και με τα υπόλοιπα μια TV για τηλεοπτικό σήμα.

Tzimakos
16-12-2009, 19:03
Το να παρει lcd σε τοσο μεγαλη διασταση δεν θα εχει αποτελεσμα να εχει ανομοιομορφια στην εικονα βρε παιδια?

Και αν λαβουμε υπ 'οψιν πως ο φιλος ειδε τοσες τηλεορασεις οπως μας ειπε και δεν του αρεσε η εικονα ισως να σημαινει πως τα ματια του ειναι ιδιαιτερα ευαισθητα σε τετοια φαινομενα επισης...

Jean-Paul
16-12-2009, 19:08
τι να κανω τελικα ? αντε γιατι ειναι και γιορτες !!! συμβουλεψτε με !!!

dimitris__
16-12-2009, 22:47
Κατά τη γνώμη μου από τα 5,5 μέτρα μια 60'' είναι καλή για παρακολούθηση TV αλλά απαγορευτική για χρήση PC (δεν θα φαίνονται τα γράμματα στα εικονίδια).

Από την άλλη ο projector σε καθημερινή χρήση έχει σαν πάγιο έξοδο τη λάμπα (300 ευρώ το χρόνο περίπου) και είναι πολύ μπελαλίδικος σαν εγκατάσταση. Επίσης έχει και άλλα έξοδα - 800 ευρώ το πανί, και 200 βάση - καλώδιο.

Jean-Paul
17-12-2009, 06:29
για αυτο που λες γι υπολογιστη δεν με νοιαζει γιατι μονο για ταινιες θα τον συνδεω. αυτο που με νοιαζει ειναι να βλεπω καλη ποιοητητα ταινιας divx, avi κτλ φυσικα αριστη ποιοτητα dvd / blu ray. και τελος να παρακολουθω τηλεοραση χωρις το ματι μου να πηγαινει στις ατελειες dots κτλ .

γιατι στην LG στο media markt στα 5 μετρα σε dvd μαλιστα η ποιοτητα δεν μου αρεσε καθολου !!

data
17-12-2009, 09:21
Με κάνα 2ωρο την μέρα ο projector σε βγάζει άνετα για 4-5 χρόνια (για αλλαγή λάμπας). Για πανί και βάση υπάρχουν και φθηνότερα (π.χ http://www.ihoekfrasi.gr/productsDetails.asp?catID=27&prID=1292 , http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Projectors/Stands/with(sort=priceasc).htm)
Λες ότι σε ενδιαφέρει να βλέπεις Blu Ray, DVD και games στο playstation σε απόσταση 5m. Γνώμη μου είναι ότι με projector θα τα ευχαριστηθείς όλα αρκετά περισσότερο από ότι σε τηλεόραση. Πώς να το κάνουμε άλλο είναι 50, 60 ίντσες και άλλο 100+. Άλλο TV και άλλο κινηματογράφος. Μια πρόταση για projector είναι http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Projectors/Machine-Projectors/Optoma-HD20-Projector.htm. Με τα υπόλοιπα χρήματα μπορείς να πάρεις μια TV 46’’- 50’’ για τηλεοπτικά προγράμματα. Στα 1000ευρώ υπάρχουν αρκετές (δεν χρειάζεσαι την καλύτερη μιας και θα την θες περισσότερο για τηλεοπτικό σήμα, τα αλλά στον projector).
Οι προτάσεις μου είναι ενδεικτικές. Τα παιδιά εδώ σίγουρα θα σου δώσουν περισσότερες.

Jean-Paul
01-01-2010, 12:13
καλημερα και χρονια πολλα !!!

μεταξυ αυτων των sony ποια ειναι πιο καλη και πιο τελευταιο μοντελο ?

ευχαριστω

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?29970
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.160448
http://e-technoshop.gr/index.php?target=products&product_id=32003&page=full_list

Yperion
01-01-2010, 13:29
Η 5800 εχει και δορυφορικο δεκτη αλλα δεν ξερω αν μπορεις να τον χρησιμοποιησεις αλλου εκτος απο ελευθερα καναλια...

http://www.sonyinsider.com/2009/09/02/sony-europe-launches-v5800-w5800-and-z5800-triple-tuner-bravia-hdtvs/

Jean-Paul
01-01-2010, 18:45
α οποτε ασκοπη η αγορα της. λεω να παω στην sony τελικα την W5500. το μονο που με χαλαει ειναι λιγο η εμφανιση της και το γεγονος οτι δεν εχει wireless. κατα τα αλλα νομιζω οτι ειναι μια πολυ καλη τηλεοραση για αυτο που το θελω. δηλαδη αποσταση θεασης στα 4 μετρα, και να βλεπω 60%τηλεοραση, 20% divx ταινιες απο τον υπολογιστη μου που θα ειναι συνδεδεμεμενος σε αυτην, ενα 10% play 3 kai allo ena 10% blu ray. τι λετε και εσεις. κ νομιζω οτι εχει κ πολυ καλη τιμη για 52 και δεν εχει κ τρελη διαφορα απο μια 55αρα. ?

Jean-Paul
04-01-2010, 22:16
πηγα σημερα MAll sta fnac και ειχε την 52 sonyt w5500 live. μου αρεσε αρκετα τελικα και το γεγονος οτι τα ηχεια φαινονται δεν ειναι τοσο αντιαισθητικο. πειτε μου απο χαρακτηριστικα τι λεει .μαλλον θα την παραγγειλω. τι λετε ? μεχρι στιγμης ειναι το καλυτερο εχω δει νομιζω κ σε χαρακτηριστικα κ σε εμφανιση. εχει μεγαλη αποκριση η κανω λαθος . κατι για 5 milsecond ειδα ?

αχ παιδια το ξερω σας κουρασα... λιγο τα φωτα σας κ τελειωσαμε..

μετα θα σας πρηξω για ενισχυτη.....:FSGSFGS4::rifle::slapface:

etien
04-01-2010, 22:20
Πάρτη καλέ μου να τελειώνουμε. Μια χαρά είναι σε τιμή κάτω από 1500

xorxhs
05-01-2010, 00:26
πηγα σημερα MAll sta fnac και ειχε την 52 sonyt w5500 live. μου αρεσε αρκετα τελικα και το γεγονος οτι τα ηχεια φαινονται δεν ειναι τοσο αντιαισθητικο. πειτε μου απο χαρακτηριστικα τι λεει .μαλλον θα την παραγγειλω. τι λετε ? μεχρι στιγμης ειναι το καλυτερο εχω δει νομιζω κ σε χαρακτηριστικα κ σε εμφανιση. εχει μεγαλη αποκριση η κανω λαθος . κατι για 5 milsecond ειδα ?

αχ παιδια το ξερω σας κουρασα... λιγο τα φωτα σας κ τελειωσαμε..

μετα θα σας πρηξω για ενισχυτη.....:FSGSFGS4::rifle::slapface:
το terminator επαιζε? motion blur δεν ειδες?

elephant
05-01-2010, 00:32
Πόσο είχε;

Jean-Paul
05-01-2010, 06:20
τιμή δεν θυμάμαι και έπαιζε το the proposal.

I call for YPERION !!!:grinning-smiley-043

data
05-01-2010, 10:10
Sony KDL-52W5500 1399e.
Η Sony έχει γίνει value for money ή μου φαίνετε.
http://www.skroutz.gr/s/73588/Sony-KDL-52W5500.html?keyphrase=52w5500

Yperion
05-01-2010, 10:36
τιμή δεν θυμάμαι και έπαιζε το the proposal.

I call for YPERION !!!:grinning-smiley-043

Παρον...:D

Στα λεφτα αυτα αν μιλαμε για LCD η W5500 ειναι ευκαιρία....-bye-

Εκτος βεβαια και κανεις υπομονη κανα μηνα για την W6500...

http://www.fullhd.gr/lcd-tv/2008-03-05-01-46-47/2932-sony-bravia-kdl-37w6500-dl-40w6500-a-kdl-46w6500-.html

Jean-Paul
05-01-2010, 10:39
samsung τελικα θα πάρω παιδιά !! η 5500 με τα ηχεια αυτα απο κατω την κανουν παλιατζίδικη και ειναι κρίμα για μια τοσο ακριβή τηλεόραση. ευχαριστώ ολους για το ενδιαφερον που εδειξαν !!!:argue:

Jean-Paul
05-01-2010, 12:29
παει η σαμσουνγ που ηθελα.εξαντληθηκε. οποτε ειπα να παρω την ΅5500. kai μαντέψτε !!! καταργήθηκε και αυτή !! δεν ειναι γραφτό μου να παρω τηλεοραση τελικα..ειδα αυτη πουλες Yperion thn 6500 που ερχεται. γιατι λεει οτι θα παιζει και digea? η 5500 αν την επαιρνα δεν θα επαιζε ? αφου εχει αποκωδικοποιητη mpg4. ειναι κατι αλλο που πρεπει να ξερω ?αν ειναι να περιμενω την 6600 κατευθειαν μην παιρνω ξεχωρους αποκωδικοποιητες

Yperion
05-01-2010, 13:41
Ολες οι Sony εχουν mpeg4 , εδω εχει η W4000 του 2008 που εχω...

Περιμενε λιγο την W6500 , αλλα θα εχουμε ανακοινωσεις και για αλλα μοντελα συντομα (Samsung , Panasonic κτλ)...

Jean-Paul
05-01-2010, 16:54
ε ναι θα περιμενω ..τι να κανω... ελπιζω να μην δω τιποτα τρελλες τιμες. ξενερωσα λιγο. πανω που πηγα να την παρω ρε γμτ... ¨(:bigcry:

Yperion
05-01-2010, 17:53
Το μονο σιγουρο ειναι οτι οι τιμες πεφτουν συνεχεια και η εικονα βελτιωνεται οποτε δεν εχεις λογο να ανησυχεις...

Jean-Paul
05-01-2010, 18:04
απλα τσατιστικα γιατι μετα απο τετοιο κοπο να βρω μια που να με καλυπτει , καταργηθηκε !!!

επισης καταργηθηκε και η LG SL8000 γιατι ειχε προβληματα λεει κ πλεον θ αβγαινει μονο η SL8500. για αυτη ξερουμε τιποτα? για τα χαρακτηριστικα που εχει στα χαρτια παντως κ με 1900 ευρω ακουγεται μεγαλη ευκαρια στα 200HZ. τωρα δεν ξερω...

Yperion
05-01-2010, 18:08
Συνιστω υπομονη...

Αλλιως πηγαινε σε γνωστες και δοκιμασμενες λυσεις , πχ. Panasonic 50G10 , Samsung 55B650 , Samsung 52B750...

nikosnt74
09-01-2010, 14:21
παιδες καλημερα..

μετα απο 1 χρονο συμβίωσης με την καταπληκτικη 46w4000 (φιλε yperion εχουμε την ιδια,σωστα??) αποφασισα ο τρελος να την παω στην κρεβατοκάμαρα!!!!, και να παρω για το σαλονι μια οσο το δυνατον μεγαλυτερη μεχρι 2000€. αρα εχουμε...

55b650, δεν ξερω, αλλα μου φαινεται οτι ειμαι sonyακιας, οι samsung δεν μου καθονται καλα στο ματι..

52w4000, φανταζομαι το ιδιο τελεια με την 46w4000...

52w5500, πως εξηγειται οτι αν και νεοτερο μοντελο ειναι 250€ πιο φτηνη απο την w4000??? μηπως παιζει κατι σε ποιοτητα θεασης??

60ps7000... αυτη αν ηταν sony, θα την επερνα με κλειστα ματια, αλλα lg... δεν ξερω.... να την εμπιστευτω???

η τβ θα παιζει 50% αναλογικο απο nova και 50% mkv...

καθε βοηθεια δεκτη και ευπρόσδεκτη...

Yperion
09-01-2010, 15:10
Οντως εχω απο περυσι την 46W4000 και φετος πηρα μια Panasonic 50U10 , η Sony εχει συνδεθει πλεον με το XBox 360 και χρησιμευει μονο για gaming και καπου καπου κανενα DVD...

Η Panasonic εχει καλυτερη εικονα απο την Sony (και το 99% των LCD που κυκλοφορουν) , ειδικα μαυρο , κινηση και χρωματα....

Αν θελεις την συμβουλη μου παρε μια 50G10 (λιγο καλυτερη απο την δικια μου U10 σε εικονα) η περιμενε τις νεες Panasonic που ερχονται συντομα...

nikosnt74
10-01-2010, 22:34
Οντως εχω απο περυσι την 46W4000 και φετος πηρα μια Panasonic 50U10

εμεις αγοραζουμε μαζι τηλεορασεις...
ουτε συνεννοημενοι να ημασταν:BDGBGDB55:

ρε συ, θελω ιντσες ομως... απο τις 46 να παω στις 50 δεν μου λεει και πολλα..

και οι καινουργιες 60'' θα ειναι ακριβες... για την 60ps7000 δεν εχεις καλη γνωμη??

Yperion
11-01-2010, 00:56
Ενταξει δεν ειναι στα επιπεδα της Panasonic , δεν ειναι και ασχημη ομως , ειδικα στα λεφτα της...

Δυστυχως οι καλες πλασμα πανω απο 50" ειναι αρκετα ακριβες ακομη...

etien
12-01-2010, 23:23
http://www.skroutz.gr/s/79730/Samsung-PS58B680-58''.html