PDA

View Full Version : EGREAT EG-R1 media player

Pages : 1 2 [3] 4

Steverman
05-04-2010, 13:45
Re paidia na rwthsw kati giati exw faei to google.

To r1 yposthrizei dlna ?
Genikws ap oti vlepw se sxesh me to m34a, to r1 exei kalyterh apodosh.
Oi diktyakes tou omws dynatothtes einai san to m34a?

techie
05-04-2010, 14:03
dlna οχι

Steverman
05-04-2010, 14:05
Doulevei omws me samba kai kanei server opote h antallagh arxeiwn apo pc se r1 einai aplh. Etsi den einai?

techie
05-04-2010, 14:17
δεν το εχω δουλεψει δικτυακα

παιρνεις η κανεις εναν usb εξωτερικο και δεν καθεσαι να μπλεκεις

lykman
08-04-2010, 02:08
παλι στα 79ε απο το e-shop

74€ κανονική τιμή στο PC1 (http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=240002165)... Γιατί έχω την εντύπωση ότι κάποιοι μας κοροϊδεύουν... :smash:

analwsimos
08-04-2010, 06:36
μμμ και γω απο το eshop το παράγγειλά...εαν ήξερα ποιο πριν θα το τσιμπούσα απο pc1..

ρε παιδιά νομίζω οτι υποστηρίζει και .flv αρχεία ..δεν το γράφει κανένας..
πάντως όλοι λένε πως το μενού του δεν είναι και τόσο στυλάτο...είναι αλήθεια τόσο χάλια ή παλεύται?

αν και είναι λεπτομέρεια το όλο αυτό μια που υποστηρίζει dts...

analwsimos
08-04-2010, 06:43
κάποιος που την έχει ψάξει πολύυυ τη δουλειά...ποια είναι τα προτερήματα και ποια τα μειονεκτήματα το er 1?
είδα αυτό το βίντεο ενός φίλου ποιο πριν και παρατήρησα πολύ "σπασιμο"....συμβαίνει γενικά ή φταίει που το "παιδευει" κάπως το μηχάνημα?

http://www.youtube.com/watch?v=6ZQLkFxnhU0

patrickdrd
08-04-2010, 10:47
τι εννοεις "σπασιμο";

vadergr
08-04-2010, 11:11
74€ κανονική τιμή στο PC1 (http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=240002165)... Γιατί έχω την εντύπωση ότι κάποιοι μας κοροϊδεύουν... :smash:

κατοπιν παραγγελιας γραφει...

giokspy
08-04-2010, 11:40
απο εγγυηση το pc1 τι λεει? χειροτερο απο το eshop? τελικα αν δεν καταφερω να κανω forced firmware upgrate λεω να το παρω και αυτη τη φορα με εγγυηση γιατι το παλιο ουτε 3 μηνες δε μου βγαλε

giokspy
08-04-2010, 12:56
Τελικα βλεπω οτι κι αλλος με version1.1 εχει το ιδιο προβλημα με μενα http://www.egreatworld.com/en/forum/forum_posts.asp?TID=420&PN=1
και κανεις δεν του απανταει τι βραχυκυκλωνεται για να γινει force fw upgrate.
Εχει καποιος εδω μεσα καποια ιδεα περι του θεματος??

giokspy
08-04-2010, 17:21
τελικα καταφερα να κανω upgrate ουτε και εγω ξερω πως αλλα μια απο τα ιδια. κολλαει στο loadind... και δεν παει παραπερα. μαλλον θα το παραγγειλω ξανα αν και υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα να παιζει στην δικη μου tv.

analwsimos
08-04-2010, 17:34
τι εννοεις "σπασιμο";

δλδ οτι παίζει "χανοντας" κάποια σημεία...
ας πούμε δεν την παίζει "ομαλά"..

δες το βιντεο..
μάλλον όμως πρέπει να συμβαίνει μόνο στο συγκεκριμένο..

patrickdrd
08-04-2010, 17:39
επειδη το χω κι εγω, για αυτο ειχα την απορια,
δεν το χω παρακανει βεβαια με τα 1080p κλπ,
αλλα δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο

analwsimos
08-04-2010, 18:35
υπάρχει άραγε κάποιος τρόπος να ομορφύνει το μενού του?...να αλλάξει theme ας πούμε?

όπως το Movie Jukebox που είχε παλαιότερα κάποιος egreat

dslfan
08-04-2010, 19:13
αναλωσιμε,
αυτο θα ελεγα οτι ειναι ενα αρνητικο του, μιας και μιλαμε για αρνητικα.

Προς το παρον δεν βλεπω τετοιες δυνατοτητες, οχι οτι δεν θα ηταν στα πολυ υπερ του βεβαια ε?

Στα συν του θα ελεγα οτι ειναι ο ευκολος χειρισμος του κατα την αναπαραγωγη της ταινιας.
Πολυ συν το οτι διαχειριζεται torrent αρχεια αν το συνδεσεις με δικτυο.
Επισης το τηλεκοντρολ του, νομιζω οτι θα ηθελε πιο διαφορετικο (βολικο) σχεδιασμο.

Αν ολα αυτα τα βαλεις κατω για 79 ευρω, μην το συζητας, δεν το συναγωνιζεται κανενα.
Αυτα.

analwsimos
08-04-2010, 21:37
αναλωσιμε,
αυτο θα ελεγα οτι ειναι ενα αρνητικο του, μιας και μιλαμε για αρνητικα.

Προς το παρον δεν βλεπω τετοιες δυνατοτητες, οχι οτι δεν θα ηταν στα πολυ υπερ του βεβαια ε?

Στα συν του θα ελεγα οτι ειναι ο ευκολος χειρισμος του κατα την αναπαραγωγη της ταινιας.
Πολυ συν το οτι διαχειριζεται torrent αρχεια αν το συνδεσεις με δικτυο.
Επισης το τηλεκοντρολ του, νομιζω οτι θα ηθελε πιο διαφορετικο (βολικο) σχεδιασμο.

Αν ολα αυτα τα βαλεις κατω για 79 ευρω, μην το συζητας, δεν το συναγωνιζεται κανενα.
Αυτα.

σε όλα τέλειο...απλά να είχε ποιο ωραίο interace
πχ με εικονίτσα που θα βαζαμε για κάθε ταινία..κάτι τετοιο..όχι πολλά..

techie
08-04-2010, 21:49
το καλυτερο που θα μπορουσαν να κανουν ειναι να εξαφανισουν το παραθυρο του preview (οταν κανεις disable την σχετικη επιλογη) ωστε να κερδηθει χωρος για τα αρχεια

μετα θα ηθελα το delete να γινεται μεσα απο το menu movies πχ και οχι στο εξτρα file copy

και λιγο αυξηση της ταχυτητας αποκρισης αλλα σε αυτον τον τομεα αλλα ειναι πολυ χειροτερα

συζηταμε για λεπτομερειες βεβαιως

lykman
09-04-2010, 01:04
κατοπιν παραγγελιας γραφει...

Τουλάχιστον το 90% των προιόντων του, είναι "κατόπιν παραγγελίας"... το θέμα είναι πως ότι έχω παραγγείλει μέχρι τώρα (3-4 παραγγελίες σε διάφορα πράματα), το είχα στα χέρια μου σε 2 εργάσιμες. Από εγγύηση δεν ξέρω (δεν έχω χρειαστεί), αλλά υπάρχει περίπτωση να είναι χειρότερο από το eshop? :smash:

http://www.e-shop.gr/sort_search.phtml?stuff=egreat&x=0&y=0
http://www.pc1.gr/showcatlist.php?txtQuick=egreat&cmdQuick.x=0&cmdQuick.y=0

:HTEHETH63:

ypoptos
09-04-2010, 13:20
http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=240002165

Το pc1 έχει κάποια από τα προϊόντα του eshop. Παλιά όμως δεν δεν είχε το egreat. Τώρα το έβαλε. Από ότι λέγεται και τα δύο μαγαζιά είναι του ίδιου. Το PC1 έχει σχεδόν πάντα λίγο φθηνότερες τιμές. Προσπαθεί μάλλον να εδραιώσει το PC1 στον αγορά.
Για μένα και τα δύο ανήκουν στον ίδιο. Το PC1 έχει προιόντα που έχει που έχει το eshop. Άλλωστε ακόμα και το φορτηγάκι που φέρνει τα πράγματα έχει το λογότυπο του eshop. To egreat άλλωστε το κάνει εισαγωγή το eshop.
Η τιμή είναι κατά 5 ευρώ χαμηλότερη οπότε συμφέρει.

filipdent
09-04-2010, 13:43
αγορασα και εγω το R1 και σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος.εβαλα το τελευταιο firmware και το μονο προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οταν το συνδεω με hdmi στην fullhd tv μου.με το composite ολα λειτουργουν τελεια.οταν το συνδεω με hdmi καταρχην μου βγαζει την οθονη που λεει loading και το logo της egreat,ενω οταν το συνδεω με composite μπαινει κατευθειαν στο κυριο μενου χωρις καθηστερηση.εννοειται οτι και στις δυο περιπτωσεις δεν εχω καποιο μεσο αποθηκευσης συνδεμενο.το χειροτερο ειναι οτι με συνδεμενο με hdmi,κατα την πλοηγηση στα περιεχομενα του δισκου η usbstick κολλαει μετα απο λιγο ενω με το composite δεν κολλαει ποτε.τι να κανω;;;;;;;;;;;

ypoptos
09-04-2010, 14:19
αγορασα και εγω το R1 και σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος.εβαλα το τελευταιο firmware και το μονο προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οταν το συνδεω με hdmi στην fullhd tv μου.με το composite ολα λειτουργουν τελεια.οταν το συνδεω με hdmi καταρχην μου βγαζει την οθονη που λεει loading και το logo της egreat,ενω οταν το συνδεω με composite μπαινει κατευθειαν στο κυριο μενου χωρις καθηστερηση.εννοειται οτι και στις δυο περιπτωσεις δεν εχω καποιο μεσο αποθηκευσης συνδεμενο.το χειροτερο ειναι οτι με συνδεμενο με hdmi,κατα την πλοηγηση στα περιεχομενα του δισκου η usbstick κολλαει μετα απο λιγο ενω με το composite δεν κολλαει ποτε.τι να κανω;;;;;;;;;;;

Κατά την εκκίνηση πρέπει να σου δείχνει ότι φορτώνει. Τώρα αν αλλάξεις απλά το HDMI σε composite και δεν το σβήσεις από το διακόπτη δεν θα δεις ότι φορτώνει. Από την άλλη, πιθανότατα κολλάει στην πλοήγηση λόγω του preview που κάνει σε κάθε ταινία. Δεν πρέπει να σχετίζεται το HDMI ή το Composite.

filipdent
09-04-2010, 14:56
λοιπον ευχαριστα νεα:συνδεσα απευθειας το r1 στην τηλεοραση(το ειχα μεσω sony hdmi switcher και εβαλα καλωδιο hdmi sony και τωρα παιζει τελεια.παλι βγαζει το logo στην αρχη αλλα καθυστερει λογικο χρονο και μπαινει κατευθειαν στο μενου.στην πλοηγηση στα μενου δεν εχω κανενα προβλημα,ολα γινονται ταχυτατα.ελπιζω να ειναι οριστικη η λυση του προβληματος και οχι τυχαια.

dslfan
09-04-2010, 15:07
σε όλα τέλειο...απλά να είχε ποιο ωραίο interace
πχ με εικονίτσα που θα βαζαμε για κάθε ταινία..κάτι τετοιο..όχι πολλά..

απο οτι καταλαβα,
ψηνονται να αλλαξουν το interface,
η να προσθεσουν καποιον browser η κατι αναλογο.

Θα δειξει....

dslfan
09-04-2010, 15:12
εχω μεινει 2 firmwares πισω....
το 1.8 διαβασα οτι προκαλει προβληματα και το αφησα.
Τωρα βγηκε το 1.11 αυτο μαλλον παιζει καλα.

Υπαρχει καποιος που τα εχει βαλει ολα με τη σειρα και ειχε προβληματα?
Να βαλω το 1.11 κατευθειαν?
Φοβαμαι μηπως βαλω καποιο απο δαυτα και εκει που ειμαι μια χαρα μπω σε περιπετειες....

AlexT_
09-04-2010, 19:30
εχω μεινει 2 firmwares πισω....
το 1.8 διαβασα οτι προκαλει προβληματα και το αφησα.
Τωρα βγηκε το 1.11 αυτο μαλλον παιζει καλα.

Υπαρχει καποιος που τα εχει βαλει ολα με τη σειρα και ειχε προβληματα?
Να βαλω το 1.11 κατευθειαν?
Φοβαμαι μηπως βαλω καποιο απο δαυτα και εκει που ειμαι μια χαρα μπω σε περιπετειες....
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Μπορείς να περάσεις απευθείας την τελευταία αναβάθμιση..

ichaltou
10-04-2010, 18:34
μια ερώτηση,
για να κάνουμε αναβάθμιση κάνουμε Unzip το αρχείο που έχουμε κατεβάσει και προκύπτει ενας φάκελος EGR_R1_1.0.3.11, ο συγκεκριμένος φάκελος περιέχει ενα αρχείο Install IMG TYPE, εαν το ανοιξεις σου εμφανίζει 7-8 αρχεία. Χρησιμοποιείς κάποιο συγκεκριμένο στην αναβάθμιση ή να τα ρίξω ολα χυμα σε ενα usb?

giokspy
10-04-2010, 20:09
βαζεις στο στικακι μονο το Install IMG. πρεπει να ειναι γυρω στα 140ΜΒ το αρχειο.τιποτα αλλο.
Τελικα δεν αντεξα και το ξαναπαρηγγηλα το R1 μιας και τα παιξε το προηγουμενο και δεν ειχε εγγυηση. Ακομα ομως προβληματιζομαι:
R1 - M34A η WD Live???? To R1 εχει τις περισσοτερες εισοδους απ ολα(1sata, 1esata και 2usb), με ενδιαφερει και το internet radio αλλα δε βλεπω να βγαζουν για το R1 καποιο fw

ichaltou
10-04-2010, 20:20
το συγκεκριμένο αρχείο ( install.img) το κάνω extract σε ενα usb stick?

giokspy
10-04-2010, 20:33
oxi. το αφηνεις μονο του σε ενα στικακι και πας στο upgate-system reinstall

ypoptos
11-04-2010, 00:06
βαζεις στο στικακι μονο το Install IMG. πρεπει να ειναι γυρω στα 140ΜΒ το αρχειο.τιποτα αλλο.
Τελικα δεν αντεξα και το ξαναπαρηγγηλα το R1 μιας και τα παιξε το προηγουμενο και δεν ειχε εγγυηση. Ακομα ομως προβληματιζομαι:
R1 - M34A η WD Live???? To R1 εχει τις περισσοτερες εισοδους απ ολα(1sata, 1esata και 2usb), με ενδιαφερει και το internet radio αλλα δε βλεπω να βγαζουν για το R1 καποιο fw

Το WD Live είναι σχετικά απλό και δεν προσφέρεται για πολλές παραμετροποιήσεις. Το μεγάλο του πρόβλημα για μένα είναι ότι δεν σου επιτρέπει να αυξήσεις ιδιαίτερα το μέγεθος των υποτίτλων. Πλεονεκτεί από το R1 στην εκκίνηση, η οποία είναι άμεση ενώ προσφέρει zoom 1,2x. Αυτά όμως δεν είναι σημαντικά πλεονεκτήματα δεδομένου ότι η εκκίνηση γίνεται μία φορά ενώ το zoom μπορεί να το κάνει η τηλεόραση (οι περισσότερες τουλάχιστον).
Από την άλλη το R1 σου επιτρέπει να ρυθμίσεις τα πάντα. Στους υπότιτλους δε κάνεις ότι θες. Τους μεγαλώνεις όσο θες, τους αλλάζεις το χρώμα, το χρώμα του περιγράμματος, τη θέση. Έχει προεπισκόπιση (που δεν έχει το Live) και η μετακίνηση σε άλλο σημείο της ταινίας είναι σαφώς ανώτερη.
Το Live είναι καλό μόνο αν δεν ξέρεις να ρυθμίσεις το R1 και αν μπορείς να ανεχθείς το μικρό μέγεθος των υποτίτλων.
Είχα το Live ενός φίλου για 5 μέρες στο σπίτι και τελικά αγόρασα το R1. Ευτυχώς :)

Steverman
11-04-2010, 04:21
Re paidia na parw me 100e to r2a pou einai idio me to R1 alla pairnei kai eswterika disko 3.5'?

giokspy
11-04-2010, 18:32
kαλυτερο ειναι το R2. που το βρηκες 100ευρω???

ypoptos
11-04-2010, 18:40
Re paidia na parw me 100e to r2a pou einai idio me to R1 alla pairnei kai eswterika disko 3.5'?

Αν δεν σκοπεύεις να βάλεις εσωτερικό δίσκο και να το χρησιμοποιήσεις δικτυακά δε νομίζω ότι έχεις κανέναν λόγο να το κάνεις.

Steverman
11-04-2010, 22:45
Tha sas pw gia to r2. TO vriskw apo ekswtwriko 140 dollars gia na erthei spiti mou. dhladh 103 eyrw. Exei mesa KAI HDMI enw to r1 den exei pou shmainei oti kerdizw amesws 10e. Ara apo 73 pou exei to r1 +10 83. Gia 17 eurw pairneis to r2 giati pistevw oloi tha thelame sto sklhro mesa kai oxi na kremetai ap eksw me kalwdia.

Epishs nomizw pws diktyaka olo kai kapoia stimgh tha to xrhsimopoihsw kai kata kanona gia ta torrents. Opote logika to proxwraw.

ypoptos
12-04-2010, 12:54
Tha sas pw gia to r2. TO vriskw apo ekswtwriko 140 dollars gia na erthei spiti mou. dhladh 103 eyrw. Exei mesa KAI HDMI enw to r1 den exei pou shmainei oti kerdizw amesws 10e. Ara apo 73 pou exei to r1 +10 83. Gia 17 eurw pairneis to r2 giati pistevw oloi tha thelame sto sklhro mesa kai oxi na kremetai ap eksw me kalwdia.

Epishs nomizw pws diktyaka olo kai kapoia stimgh tha to xrhsimopoihsw kai kata kanona gia ta torrents. Opote logika to proxwraw.

Τι θα πει όλο και κάποια στιγμή θα το χρησιμιοποιήσεις δικτυακά; Αν έχεις μόνο εσωτερικό δίσκο θα πρέπει να το χρησιμοποιείς δικτυακά για να μεταφέρεις τα αρχεία. Αν είναι να βάζεις και να βγάζεις τον εσωτερικό δίσκο για να βάζεις τις ταινίες δεν κερδίζεις τίποτα.

PS
Αφού διαβάζεις ελληνικά, γιατί δε γράφεις; Τα greekglish που γράφεις είναι δυσανάγνωστα και κουράζουν. Ένα πάτημα σε δύο πλήκτρα κάνεις για να γυρίσεις στα Ελληνικά και να μην στραβωνόμαστε...

Steverman
12-04-2010, 15:47
Τι θα πει όλο και κάποια στιγμή θα το χρησιμιοποιήσεις δικτυακά; Αν έχεις μόνο εσωτερικό δίσκο θα πρέπει να το χρησιμοποιείς δικτυακά για να μεταφέρεις τα αρχεία. Αν είναι να βάζεις και να βγάζεις τον εσωτερικό δίσκο για να βάζεις τις ταινίες δεν κερδίζεις τίποτα.

PS
Αφού διαβάζεις ελληνικά, γιατί δε γράφεις; Τα greekglish που γράφεις είναι δυσανάγνωστα και κουράζουν. Ένα πάτημα σε δύο πλήκτρα κάνεις για να γυρίσεις στα Ελληνικά και να μην στραβωνόμαστε...

Εχεις δικιο για τα greeklish παλία και κακη συνηθεια απο προηγουμενα λειτουργικα για συμβατοτητα. Απλα το τραγικο ειναι οτι πλεον διαβαζονται σαν μητρικη...

Απ οτι διαβασα για να φορτωνεις τον εσωτερικο δισκο εχει usb slave και απλα το συνδεεις με το pc σου και λειτουργει σαν εξωτερικος σκληρος δισκος και του φορτωνεις οτι θες.
απο το site του κατασκευαστη
USB slave *1, connect with computer for data transfer, speed is 480Mb/s.

Οσον αφορα τα δικτυακα μπορει αρχικα να το φορτωνω με τον παραπανω τροπο αλλα στο μελλον με ενα homeplug να κανω την δουλεια μου.

Να ρωτησω κατι αλλο. Το R1 τι εχει να πει με χρονισμο υποτιτλων?. Με ρωταει ενας φιλος που θελει να αγορασει. Αν τυχον ο υποτιτλος που εχει περαστει δεν εχει καλο χρονισμο, υπαρχει δυνατοτητα να αλλαχτει το timing του απο το χειριστηριο για να συμβαδιζει με την ταινια?

patrickdrd
12-04-2010, 16:11
πολυ καλη ερωτηση η τελευταια, αλλα νομιζω πως δεν εχει

Steverman
12-04-2010, 16:19
Αν δεν εχει χανει πολλα credits. Γενικως τα υπολοιπα media players εχουν?

patrickdrd
12-04-2010, 17:04
απ'οτι ειδα μονο αυτο εχει:

http://www.egreatworld.com/en/ProductShow.asp?ID=179

ypoptos
12-04-2010, 18:47
Να ρωτησω κατι αλλο. Το R1 τι εχει να πει με χρονισμο υποτιτλων?. Με ρωταει ενας φιλος που θελει να αγορασει. Αν τυχον ο υποτιτλος που εχει περαστει δεν εχει καλο χρονισμο, υπαρχει δυνατοτητα να αλλαχτει το timing του απο το χειριστηριο για να συμβαδιζει με την ταινια?

Μέσα από τις επιλογές των υποτίτλων (κουμπί subtitles αν θυμάμαι καλά) μπορείς να αλλάξεις το timing με βήματα των 100ms (100, 200, 300, κ.λπ.).

dslfan
13-04-2010, 09:26

δεν το εχω δοκιμασει,
αλλα απο οτι εχω δει μπορεις να πας χρονικα τους υποτιτλους μπρος - πισω, αν το fps ειναι το ιδιο πιστευω οτι δεν θα εχει προβλημα.

Μεχρι στιγμης εχω ηδη συχρονισει τους υποτιτλους και δεν μου παρουσιαστει τετοια αναγκη.

Βεβαια αν οι υποτιτλοι ειναι καμενοι πανω στην ταινια, εννοειται οτι δεν μπορεις να κανεις τιποτα.

theopan
13-04-2010, 21:16
πολυ καλη ερωτηση η τελευταια, αλλα νομιζω πως δεν εχει

Έχει. Κανονικά συγχρονίζει Ρυθμίζεις πόσο +- θέλεις να τους μεταθέσει και δουλεύει σωστά. Απλά πρέπει να είναι ίδια fps με το video. Αν δεν είναι, και να συγχρονίσεις μετά από λίγο θέλει πάλι γιατί αρχίζει να χάνει.

giokspy
14-04-2010, 13:02
τελικα μολις παρελαβα το νεο R1 και μπηκε στο παταρι το παλαιο.Συμπερασμα:
ποτε ξανα απο αγγελια χωρις εγγυηση. Ελπιζω το καινουριο R1 να μου βγαλει χρονο

vadergr
15-04-2010, 10:37
Ποιο ειναι το τελευταιο επισημο δοκιμασμενο fw για το r1 ?
Yπαρχει καποιο link?

sfortis
15-04-2010, 12:02
είναι τόσο χάλια τα egreat? έχουν πάρει 2 συνάδελφοι και οι δύο είναι έτοιμοι να τα πετάξουν απο το παράθυρο! υπάρχει κάποιο firmware να δουλεύει?

dimitr2003
15-04-2010, 12:11
είναι τόσο χάλια τα egreat? έχουν πάρει 2 συνάδελφοι και οι δύο είναι έτοιμοι να τα πετάξουν απο το παράθυρο! υπάρχει κάποιο firmware να δουλεύει?

τι πρόβλημα έχουν δηλαδή...?

netagra
15-04-2010, 12:52
Εγώ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Τι του ζητάνε να κάνει δηλαδή και δεν το κάνει καλά; Ούτε firmware περνάω ούτε τίποτα. Από έναν usb δίσκο διαβάζει τεράστιες ταινίες και όλα καλά...

giokspy
15-04-2010, 13:36
και εγω αν εξαιρεσουμε το γεγονος οτι το προηγουμενο εβγαλε προβλημα με το sata δισκο και οτι τα παιξε στο 3μηνο, σαν player ιδιαιτερα με το τελευταιο fw ειναι πληρες και σε καλη τιμη. γι αυτο και το πηρα ξανα. Ξερει κανεις που μπορω να παω το παλιο για επισκευη? ειναι αγορασμενο απ'εξω και γι αυτο δεν εχει εγγυηση

Christos_I
15-04-2010, 16:38
Από τις πιο "χαλάλι" αγορές που έχω κάνει.

Τα παίζει όλα μπαμ και κάτω, από USB και δίκτυο
(από δίκτυο δεν έχω δοκιμάσει 1080p, για να εξηγούμαι).

Steverman
15-04-2010, 18:41
Καλα θα μας τρελανουν οι ελληνες μαγαζατορες. Απο τα 75 το πηγαν 95 το r1. Τι ειναι ρε μαγκες τα media player? Αγγουρια να σου χαλασε την σοδια το χαλαζι και ανεβαζεις ετσι για πλακα τις τιμες. Παιδια απ οξω αγορες να γλιτωσουμε κανα φραγκο.

sfortis
15-04-2010, 19:15
και οι δυο το παίζουν απο δίκτυο...

και στους 2 στις ματρόσκες έχει πολλά κολλήματα, artifacts καθώς και πρόβλήματα με forward / rewind κτλ...

τόσο γκαντέμιδες και έπεσαν σε προβληματικό μηχανάκι?

giokspy
15-04-2010, 20:56
Καλα θα μας τρελανουν οι ελληνες μαγαζατορες. Απο τα 75 το πηγαν 95 το r1. Τι ειναι ρε μαγκες τα media player? Αγγουρια να σου χαλασε την σοδια το χαλαζι και ανεβαζεις ετσι για πλακα τις τιμες. Παιδια απ οξω αγορες να γλιτωσουμε κανα φραγκο.

oυτε να το σκεφτεστε για αγορα απ εξω. αμα δεν εχει εγγυηση, μιας και αυτα χαλανε πολυ ευκολα, τι να τα κανεις τα 20 ευρω που γλυτωνεις

Steverman
15-04-2010, 21:59
oυτε να το σκεφτεστε για αγορα απ εξω. αμα δεν εχει εγγυηση, μιας και αυτα χαλανε πολυ ευκολα, τι να τα κανεις τα 20 ευρω που γλυτωνεις

Μια ζωη δηλαδη ερμαια των 2-3 μαγαζιων της Ελλαδας...
Βεβαια οποτε μου εχει χρειαστει να γινει κατι εντος εγγυησης μου εβγαλαν το λαδακι. Απλα ειναι λιγο εκνευριστικο το R1 στην ελλαδα 100e και το R2a απ εξω 100e.

netagra
16-04-2010, 08:34
Νομίζω ότι για HD video η ταχύτητα του δικτύου πρέπει να είναι 200 mbps. Έχει 1gbps κάρτα δικτύου το R1; Έχει στα specs του το R1 αυτή τη δυνατότητα; Έχουν οι φίλοι σου χιλιάρι switch και η κάρτα του pc να είναι 1gbps;
Εγώ στο δικό μου πάντως δεν θα τρέξω 1080p από το δίκτυο γιατί είμαι σίγουρος ότι θα αποτύχει. Δεν με αφορά αν αυτοί που το πουλάνε λένε ότι το κάνει ή όχι, ξέρω από μόνος μου ότι πολύ δύσκολα αυτήν την περίοδο θα δοκίμαζα αυτή την δυνατότητα περιμένοντας σωστά αποτελέσματα.

jannipa
16-04-2010, 08:49
mpori enas na mou exigisi analitika pos tha doulepsi to diktio .exo winsows 7.
to r1 vlepi to pc alla zitai user ke password.ti prepei na kano?

netagra
16-04-2010, 10:14
10/100 mbps ο network controller του egreat. Επομένως δεν μπορεί καλά HD video.

ertert
16-04-2010, 10:29
mpori enas na mou exigisi analitika pos tha doulepsi to diktio .exo winsows 7.
to r1 vlepi to pc alla zitai user ke password.ti prepei na kano?
κοιτα το τελευταιο post http://www.egreatworld.com/en/forum/...ts.asp?TID=293 (http://www.egreatworld.com/en/forum/forum_posts.asp?TID=293):music-smiley-005::music-smiley-005:

Gordona
16-04-2010, 11:13
200mbps για HD? Τι ταινία είναι αυτή; Μιλάμε πάντα για mkv και άλλους τύπους συμπιεσμένων αρχείων!
Για να το καταλάβει κανείς 200mbps είναι 83gb για κάθε μία ώρα!
Τα Blu-Ray δεν ξεπερνάν τα 30mbps...

Μην τρελλαθούμε τελείως. Αν υπάρχει καλό switch δεν τίθεται κανένα θέμα με δικτυακή μετάδοση ακόμα και αν γίνεται transcode και στέλνει σχεδόν ασυμπίεστο σήμα.
Τσεκάρετε καλύτερα τα δίκτυά σας... Αν μιλάμε για switches που έχουν επάνω τα router και τέτοια συναφή των 10€ με τις onboard κάρτες δικτύου, λογικό είναι να έχει κανείς κολλήματα, αφού δεν μπορούν να υποστηρίξουν σταθερή μετάδοση. Βάλτε μια intel δικτύου και ένα φυσιολογικό switch και ακόμα και στο 100άρι δίκτυο δεν έχει πρόβλημα.

netagra
16-04-2010, 11:21
200mbps ταχύτητα δικτύου μιλάω αγαπητέ. Δυστυχώς δεν έχω χρόνο τώρα να σου δείξω τι εννοώ.

Αυγερινός Παπαδάκης
16-04-2010, 12:29
Τα 100mbps αρκούν και περισσεύουν. Οι ταινίες Blu-Ray δεν ξεπερνούν τα 50-55 mbps. Εγώ προσωπικά τα τρέχω όλα (με Egreat M34A) μέσω δικτύου, χωρίς κολλήματα σπασίματα κ.τ.λ.

mikronano
19-04-2010, 19:45
Δυο λόγια ακόμη από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου με το R2A (139€ με τα μεταφορικά από Κίνα)...

Καταρχήν το καλώδιο HDMI που έχει η συσκευασία είναι παλιού προφίλ και "σηκώνει" μόνο μέχρι 1080i, όσο κουφό κι αν ακούγεται. Χρειάστηκα επομένως να αγοράσω τελικά νέο καλώδιο για να "δω" 1080p.

Σε ό,τι αφορά τις δικτυακές επιδόσεις του, παρότι έχω εγκατάσταση gigabit στο σπίτι με καλώδιο utp cat6, το R2A (ίδιο με το R1A) σε κάθε σύνδεση αναφέρει ταχύτητα 30-40Mbps. Πράγματι οποιοδήποτε transfer από/προς το pc γίνεται περίπου στα 3-5MBps. Παρ'όλ'αυτά όμως μπορούν και παίζουν όλες οι μέχρι τώρα ταινίες σε 1080p και στις δύο κατευθύνσεις, είτε τις σερβίρει το pc είτε το R2A.

Πρόβλημα ταχύτητας σύνδεσης έχει το δεύτερο μηχανάκι (R1A) που είναι πάνω σε homeplug, το οποίο αποδεικνύεται (για μένα) μούφα. Μάρκα netgear, υποτίθεται ταχύτητας 200Mbps και με στάμπα HD, και παρ'ότι κάθε τερματικό είναι συνδεδεμένο μονάχο του πάνω σε κάθε πρίζα (αποφυγή θορύβου) εντούτοις η σύνδεση γίνεται πραγματικά στα 7-8Mbps. Όντως οι μεταφορές γίνονται με 0,8-1MBps. Αναπαραγωγή γίνεται μόνο με υλικό divx. Για 720p ούτε λόγος.

Ένα απρόσμενο πρόβλημα που έχει εμφανιστεί τελευταία είναι τα κολλήματα που τραβάει μερικές φορές το R2A όταν επάνω του συνδέονται τα Windows7. Και μιλάμε για χοντρά κολλήματα που απαιτούν και restart και samba restart (μέσω telnet). Υποψιάζομαι τον samba server και τις ρυθμίσεις που του έχω κάνει για να βρίσκονται πάνω στο ίδιο workgroup και τα δύο μηχανάκια. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι αυτό συμβαίνει μόνο με τα Windows7. Τα WindowsXP δε δημιουργούν κανένα πρόβλημα!!

Αυτά προς το παρόν.

dslfan
19-04-2010, 20:18
mikronano

αν εισαι με SP2 ολα παιζουν ρολοι.

Απο κει και περα, με SP3 θελει πολυ δουλεια.
Τωρα με win7 ουτε θελω να το φανταστω....
Απεφυγα να βαλω σβηστα και εκανα την πιο εξυπνη κινηση.
Ελπιζω να αντεξω και για τα 7.

το δικο μου R1,
δεν αντιμετωπιζει τα προβληματα που λες....

theopan
19-04-2010, 20:22
Ρε παιδιά μόλις τώρα τελείωσε ένα torrent με 67GB αρχεία που κατέβαζα έδώ και ...1 περίπου μήνα. Μάρκαρα το torrent, πάτησα stop και στη συνέχεια delete. Έσβησε και τα αρχεία! Είναι δυνατό να συμβαίνει κάτι τόσο παρανοϊκό;;

sfortis
19-04-2010, 21:04
με utorrent? ναι εάν πατήσεις shift-delete!

mikronano
19-04-2010, 23:19
mikronano

αν εισαι με SP2 ολα παιζουν ρολοι.

Απο κει και περα, με SP3 θελει πολυ δουλεια.
Τωρα με win7 ουτε θελω να το φανταστω....
Απεφυγα να βαλω σβηστα και εκανα την πιο εξυπνη κινηση.
Ελπιζω να αντεξω και για τα 7.

το δικο μου R1,
δεν αντιμετωπιζει τα προβληματα που λες....

Κι όμως έχω sp3 και δουλεύει ρολόι....
Όπως είπα και πριν, ενδεχομένως τα κολλήματα οφείλονται στο "πείραγμα" του samba server. Διότι, πράγματι, και το δικό μου R1 με ανέγγιχτο samba server δεν κολλάει. Με δεδομένο όμως ότι τα xp δεν τον "ενοχλούν", υποψιάζομαι ότι τα windows7 ψαχουλεύουν πάρα πολύ τον samba server και αν αυτός δεν έχει ρυθμιστεί σωστά τότε τα παίζει. Ακόμα πάντως το ψάχνω.

theopan
20-04-2010, 00:50
με utorrent? ναι εάν πατήσεις shift-delete!

Προφανώς όχι φίλε μου. Για το egreat R1 μιλάμε! Στο bitorrent client που αυτό διαθέτει αναφέρομαι.

sfortis
20-04-2010, 08:11
e τότε προφανώς ο ενσωματωμένος torrent (rtorrent?) έχει απο default να κάνει delete torrent + data.

dslfan
20-04-2010, 09:00
Ρε παιδιά μόλις τώρα τελείωσε ένα torrent με 67GB αρχεία που κατέβαζα έδώ και ...1 περίπου μήνα. Μάρκαρα το torrent, πάτησα stop και στη συνέχεια delete. Έσβησε και τα αρχεία! Είναι δυνατό να συμβαίνει κάτι τόσο παρανοϊκό;;

εμενα μου ετυχε κατι αλλο.
Ξαφνικα κοπηκε η συνδεση, μπλοκαρε του ρουτερ και εκλεισα ολα.
Οταν τα ανοιξα παλι ολα, το τορρεντ δεν συνεχιζε με τιποτα.
Το εκανα start - stop τιποτα.
Ετσι τα αρχεια εμεναν νεκρα και αναγκαστηκα και τα ξανακατεβασα απο την αρχη.

giokspy
20-04-2010, 10:52
σιγουρα δεν ειναι και πολυ σοι το bit torrent. εγω το δοκιμασα στην αρχη με καποιο μεγαλο αρχειο, και δεν... οποτε δεν ξανασχοληθηκα με bit torrent

theopan
22-04-2010, 20:30
εμενα μου ετυχε κατι αλλο.
Ξαφνικα κοπηκε η συνδεση, μπλοκαρε του ρουτερ και εκλεισα ολα.
Οταν τα ανοιξα παλι ολα, το τορρεντ δεν συνεχιζε με τιποτα.
Το εκανα start - stop τιποτα.
Ετσι τα αρχεια εμεναν νεκρα και αναγκαστηκα και τα ξανακατεβασα απο την αρχη.

Αυτό δεν είναι πρόβλημα. Σου έδειχνε 0% από όσο κατάλαβα. Έπρεπε να το αφήσεις. Θα ξεκινούσε μετά από ώρα από το σωστό σημείο. Το απαράδεκτο είναι να σβήνονται τα αρχεία μαζί με το τόρεντ! Δηλαδή τι κάνουμε, αφήνουμε τα torrents στη λίστα για πάντα ή αναγκαστικά μετακινούμε τα κατεβασμένα σε άλλο φάκελο για να μην τα σβήσει;; Είναι απίστευτοι αυτοί οι Κινέζοι τελικά...

Με τους υπότιτλους στο νέο fw .11 τι γίνεται; Στάθηκε αδύνατο να καταφέρω να τους μεταφέρω (πάνω-κάτω) και να αλλάξω το font size από το κεντρικό πλήκτρο του remote ό,τι επιλογή και αν έβαλα στο setup!

giokspy
22-04-2010, 20:39
Αυτό δεν είναι πρόβλημα. Σου έδειχνε 0% από όσο κατάλαβα. Έπρεπε να το αφήσεις. Θα ξεκινούσε μετά από ώρα από το σωστό σημείο. Το απαράδεκτο είναι να σβήνονται τα αρχεία μαζί με το τόρεντ! Δηλαδή τι κάνουμε, αφήνουμε τα torrents στη λίστα για πάντα ή αναγκαστικά μετακινούμε τα κατεβασμένα σε άλλο φάκελο για να μην τα σβήσει;; Είναι απίστευτοι αυτοί οι Κινέζοι τελικά...

Με τους υπότιτλους στο νέο fw .11 τι γίνεται; Στάθηκε αδύνατο να καταφέρω να τους μεταφέρω (πάνω-κάτω) και να αλλάξω το font size από το κεντρικό πλήκτρο του remote ό,τι επιλογή και αν έβαλα στο setup!

στο νεο fw επιλεγεις τι θελεις να κανει το στρογγυλο πληκτρο. να μετακινειται μπρος πισω η ταινια η οπως ηταν πριν με τους υποτιτλους. εμενα προσωπικα με βολευει με τους υποτιτλους το οποιο και στο τελευταιο fw δουλευει μια χαρα

dslfan
22-04-2010, 21:20

κοιτα το αφησα δυο μερες....
και δεν εβλεπα κανενα peer, ουτε μισο byte δεν ερχοταν....
ε αμε στο καλο.

Για το αλλο,
οπως φαινεται πρωτα μεταφερεις αρχεια κατεβασμενα και μετα παιζεις με το τορρεντ.

theopan
23-04-2010, 12:36
στο νεο fw επιλεγεις τι θελεις να κανει το στρογγυλο πληκτρο. να μετακινειται μπρος πισω η ταινια η οπως ηταν πριν με τους υποτιτλους. εμενα προσωπικα με βολευει με τους υποτιτλους το οποιο και στο τελευταιο fw δουλευει μια χαρα

Την έχω δει τη νέα επιλογή. Σε playback control δουλεύει κανονικά η μετακίνηση της ταινίας εμπρός-πίσω. Δεν δουλεύει όμως όταν το γυρίζω σε Subtitle adjustment. Το πάνω-κάτω απλά δεν κάνει τίποτα, ενώ το αριστερά-δεξιά βγάζει πάνω δεξιά στην οθόνη το απαγορευτικό (μη δυνατή λειτουργία). Η μόνη δυνατότητα ρύθμισης των υποτίτλων είναι μέσα από το μενού τους.

giokspy
25-04-2010, 11:05
Eμενα παντως δουλευει κανονικα με το τελευταιο fw.
Λοιπον, παρατηρησα μετα απο τοσο καιρο ενα προβλημα στο R1. ειναι η (ελαφρα)αυξομειωση της φωτεινοτητας σε σκοτεινα πλανα οτεν εμφανιζονται οι υποτιτλοι η κατι φωτεινο. το εκανε και το προηγουμενο και το καινοριο R1. Το ειχα παρατηρησει στη μεταφορα αρχειων αλλα τωρα το παρατηρησα και σε ταινιες.
Παρατηρηστε και πειτε μου αν ειναι γενικο το κακο(που μαλλον ειναι)

dslfan
25-04-2010, 11:47
δεν εχω παρατηρησει κατι,
αλλα ισως να μην το εχω προσεξει.

Θα το δω ομως.

giokspy
25-04-2010, 13:02
και γω μετα απο 4 μηνες το προσεξα και μετα απο παρατηρηση καποιου φιλου

Zouao
27-04-2010, 20:03
Eμενα παντως δουλευει κανονικα με το τελευταιο fw.
Λοιπον, παρατηρησα μετα απο τοσο καιρο ενα προβλημα στο R1. ειναι η (ελαφρα)αυξομειωση της φωτεινοτητας σε σκοτεινα πλανα οτεν εμφανιζονται οι υποτιτλοι η κατι φωτεινο. το εκανε και το προηγουμενο και το καινοριο R1. Το ειχα παρατηρησει στη μεταφορα αρχειων αλλα τωρα το παρατηρησα και σε ταινιες.
Παρατηρηστε και πειτε μου αν ειναι γενικο το κακο(που μαλλον ειναι)

Εχω την εντύπωση πως είναι θέμα τηλεόρασης... και όχι του R1..
Ειδικά αν είναι LCD...
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα εντόπυσε ο γαμπρός μου στη δικία του SONY 42'' αρχικά με το popcorn και μετά ακόμα και στα προγράμματα της τηλεόρασης με αποτέλεσμα να καταλαβει ότι το πρόβλημα ήταν της ΤV. Οταν τη πήγε για service του είπαν ότι είναι φυσιολογικότατο!! στη προσπάθεια της τηλεόρασεις να προσαρμόσει το contrast ratio Ιδιαίτερα στην επιλογή cinema...
Τώρα μπορεί να μην είναι και αυτό σε σένα αλλά για δες το ..
Εγω πάντως δεν το έχω παρατηρήσει στην δική μου Plasma παίζοντας την ίδια ταινία από το ίδιο μηχάνημα..

patrickdrd
10-06-2010, 01:58
σε crt tv (αρα και συνδεση scart) πως εξηγειτε το γεγονος οτι δεν εχω καθολου χρωμα; :confused:

σημερα μου το κανε πρωτη φορα,
το εχω συνδεσει και σε αλλες με τον ιδιο τροπο και δεν ειχα προβλημα :S

k.m.
10-06-2010, 06:48
Μου το έκανε παλιά σε dvd players όταν δεν πατούσε καλά το scart ή όταν δεν είχα ρυθμίσει το dvd σε PAL.

patrickdrd
10-06-2010, 10:55
το φανταστηκα οτι κατι τετοιο θα ταν,
αλλα οσο και να παιζα με το scart (πανω στην tv) ή τα rca καλωδια (αλλαζοντας θεσεις κλπ) χρωμα δεν εμφανιζοταν,
τα video system ειναι και τα δυο στο pal

patrickdrd
11-06-2010, 12:31
ok, δουλεψε, το συνδεσα σε αλλη τηλεοραση με την ιδια συνδεση scart,
ολα κανονικα (ειχα χρωμα), ξανα μετα στην αρχικη, χρωμα jet :-)

οτι ναναι δλδ

kwon2004
11-06-2010, 14:52
Καλημέρα μόλις έβαλα το filmware 1.0.3.11 αλλα δυστηχώς δεν παίζει ήχο DOLBY TRUE HD το αρχείο είναι BD ISO transformers 1.Οταν αλλάξουμε τον ήχο σε αλλες γλώσες που είναι DOLBY DIGITAL πχ ισπανικα τότε παίζει κανονικά.

Επίσης δεν παίζει BD ISO το AVATAR ? κάτι που άνετα παίζω με power dvd 10.

Ολα τα υπόλοιπα BD ISO πχ king kong, pink panther 2, fantastic four 2,transformers 2 που έχω τα παίζει κανονικά. Οσα είναι dts hd με downmix σε dts
ήχο παίζω απο coaxial και εικόνα hdmi 1080p 24hz

Για τα υπόλοιπα format mkv dvd video ts και τα λοιπά τα παίζει άνετα.

vadergr
11-06-2010, 15:08
ειπαμε, απο hd audio δεν παιζει τιποτα (μουγκα σε tru hd και νομιζω dts apo dts hd).
Το bd του avatar ειναι λιγο παραξενο, πατα στην αρχη συνεχως next μεχρι να σου βγει στο μενου.

techie
22-06-2010, 12:54
νεο firmware,δεν το εχω βαλει δεν ξερω τι λεει

http://www.egreatworld.com/en/Download.asp?BigClassName=EG-R1/R1B/R2A%20firmware

patrickdrd
22-06-2010, 14:22
δεν βλεπω να λεει κ τπτ σπουδαιο

techie
22-06-2010, 14:48
ναι και εγω δεν βλεπω να το βαζω

ετσι και αλλιως μετα το προηγουμενο δεν εχω καποιο ουσιαστικο προβλημα

θα περιμενω τα επομενα για οταν υπαρξει καποια ουσιαστικη βελτιωση

ypoptos
22-06-2010, 17:34
Γενικά δεν είναι και ότι καλύτερο το R1. Έχω βρει mkv που για κάποιον λόγο δεν τα παίζει λέγοντας Invalid file. Τα ίδια αρχεία τα παίζει κανονικά ο Player της τηλεόρασης (μίας LG 42LH9000). Τα αρχεία αυτά δεν έχουν κάτι διαφορετικό από τα άλλα. Τα έχω ελέγξει.
Ε, να τα παίζει η τηλεόραση και όχι το R1 παραπάει. Το αντίθετο περίμενα.

pantelos
26-06-2010, 00:43
και μια απορια απο εμενα.δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε μερικες ταινιες δεν μου αναγνωριζει τον εξ. υποτιτλο .srt;Ιδιο ονομα με την ταινια μεσα στον φακελο,αλλα μπα.

Che
26-06-2010, 09:00
και μια απορια απο εμενα.δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε μερικες ταινιες δεν μου αναγνωριζει τον εξ. υποτιτλο .srt;Ιδιο ονομα με την ταινια μεσα στον φακελο,αλλα μπα.
Τα ιδια προβληματα εχω και γω με ενα Α200 με τους υποτιτλους...

vadergr
26-07-2010, 10:03
Δανειστηκα το R1 του αδερφου μου μεχρι να μου ερθει το Α1080 και επιβεβαιωνω οτι το μηχανακι ΔΕΝ μπορει να κλειδωσει με τον προβολεα.
Νομιζω ειχε ξαναειπωθει σε προηγουμενες σελιδες.
Προφανως δεν εχει να κανει με τον προβολεα, αλλα με την hdmi του μηχανηματος η οποια αδυνατει να περασει σημα απο hdmi 15 μετρων.
Ξεκιναει στην αρχη, δειχνει την αρχικη εικονα και κολλαει μετα.
Εκανα μια "φουστια" και δουλεψε , ομως ειναι λιγο risky.
Ξεκινατε την ταινια απο την τηλεοραση, πατατε pause και μετα κανετε τραμπα το hdmi της τηλεορασης με αυτο του προβολεα (η τελος παντων με το μαγαλο καλωδιο).Οταν το εκανα, μου εδειξε κανονικα εικονα.
Αυτα τα ολιγα.

giokspy
04-08-2010, 15:58
σε μεγαλα καλωδια δυσκολο να περασει 1080p σημα. εμενα το κανει το ιδιο σε 10μετρο και κατεβασα την αναλυση για να παιξει. χρειαζεται μαλλον κατι να ενισχυει το σημα

k.m.
04-08-2010, 16:37
σε μεγάλες αποστάσεις ίσως είναι καλύτερο το kit που περνάει HDMI από 2 cat5/6 (χωρίς να το έχω δοκιμάσει), γιατί γενικά θέλει πολύ καλή ποιότητα καλωδίου σε τέτοιες αποστάσεις.

misfits7
18-08-2010, 14:48
Ρε παιδία το EGREAT EG-R1 παίζει αρχεία με HD audio?

Έχω το EG-R1 συνδεδεμένο με τον ενισχυτή DENON AVR-1610 και έχω προσπαθήσει να πάιξω κάποια αρχεία m2ts αλλά δεν έχω δει στον ενισχυτή την ένδειξη για HD audio.
Το EG-R1 δεν θα έπρεπε να περνάει ήχο True Audio ή DTS HD-MA? Ειδικά για το DTS HD-MA, το υποβιβάζει σε DTS σκέτο!

Μήπως είναι θέμα αναβάθμισης λογισμικού? Γιατί δεν έχω κάνει καμία.

ichaltou
18-08-2010, 17:26
το r1 δεν δίνει hd audio.

vadergr
18-08-2010, 18:45
Το dts hd το δινει dts , και στο true hd δεν δινει τιποτα!Βουβαμαρα!

misfits7
31-08-2010, 13:54
Αν συνδέσεις BlueRay drive για PC, με sata, στο R1 θα βγάζει HD ήχο στον ενισχυτή? Το έχει δοκιμάσει κανείς?

Πάντως δοκίμασα με σκέτο DVD drive για PC και δεν βγάζει HD ήχο (με τα ίδια αρχεία *.m2ts) που είχα χρησιμοποιήσει και με συνδεδεμένο σκληρό.

vadergr
31-08-2010, 14:58
Φυσικα και οχι.

lunapop
04-09-2010, 09:50
Καλημερα εχω και εγω το R1 αλλα ενω μεχρι σημερα οτι ταινια του ειχα βαλει την επαιζε χθες που δοκιμασα να δω αυτες τις δυο MACGRUBER & Cemetery Junction σε matroska μου δινει μονο ηχο χωρις εικονα σημειωση οτι οι υποτιτλοι εμφανιζονται κανονικα, υπαρχει λυσει ? στον υπολογιστη παιζουν κανονικα. Εχω το τελευταιο firmware για το R1.

antonisgr
04-09-2010, 11:06
Καλημερα εχω και εγω το R1 αλλα ενω μεχρι σημερα οτι ταινια του ειχα βαλει την επαιζε χθες που δοκιμασα να δω αυτες τις δυο MACGRUBER & Cemetery Junction σε matroska μου δινει μονο ηχο χωρις εικονα σημειωση οτι οι υποτιτλοι εμφανιζονται κανονικα, υπαρχει λυσει ? στον υπολογιστη παιζουν κανονικα. Εχω το τελευταιο firmware για το R1.

Είναι το γνωστό θέμα της κωδικοποίησης των αρχείων
Βάλτα στο MKVtoolnix και κάντα ένα remux

lunapop
04-09-2010, 14:38
:2thumb22sup::2thumb22sup::2thumb22sup::2thumb22su p:

lunapop
04-09-2010, 19:13

το εκανα αλλα παλι δεν εχω εικονα μονο ηχο. Μηπως πρεπει να κανω συγκριμενες ρυθμισεις και αν ναι ποιές ?

Sleazyroxx
09-09-2010, 22:47
Καλησπέρα παίδες, επειδή εγώ δεν είμαι και πολύ σχετικός θα ήθελα να με βοηθήσετε σε κάτι. Σκέφτομαι να πάρω την εξής οθόνη (δεν ξέρω αν επιτρέπονται τα links, οπότε επιτρέψτε μου): http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168085

και θα ήθελα να εχω συνδεδεμένα πάνω και το pc, αλλά και το eg-r1 και όποτε χρειάζομαι να τα εναλλάσω. Έχω την εξής κάρτα γραφικών αν είναι απαραίτητο: http://www.apothema.gr/Product/5-1-604-62762/Gigabyte/R465OC-1GI.html

Η ερώτηση μου είναι η εξής, θα μπορώ να εχω συνδεδεμένα στην οθόνη, το pc και το eg-r1 ταυτόχρονα (για να βλέπω σε high definition)? Και αν ναι, πως θα το καταφέρω?

vadergr
10-09-2010, 07:48
pc στην dvi, r1 στην hdmi.
Ηχο δεν ξερω αν θα ακους απο την hdmi αλλα αυτο ειναι θεμα του μονιτορ, αν εχει ηχεια η οχι καθως και απο που παιρνει το audio in.

Sleazyroxx
10-09-2010, 08:40
Βασικά, μόλις σκέφτηκα πως δεν υπάρχει λόγος για να το κάνω αυτό, αφού στο pc μπορώ να τα παίξω όλα, γιατί να συνδέσω το eg-r1; Τέλοσπάντων, ευχαριστώ για την βοήθεια

anant
11-09-2010, 18:57
Μηπως γνωριζει καποιος τι πρεπει να ακριβος κανω για να βλεπω ενα δισκο που ειναι συνδεμενος σε θηρα usb του r1 μεσω lan απο το pc.τον sata τον βλεπω κανονικα,εχω εγκαταστησει samba.

techie
07-10-2010, 20:46
αρχιζω να πετυχαινω διαφορα matroska τα οποια δεν παιζει ουτε με το τελευταιο firmware 1.0.4.14

μαλλον παιζει μονο ηχο και μαυρη εικονα

vadergr
07-10-2010, 22:03
http://rapidshare.com/#!download|957|423431675|install.rar|55629

beta fw πανω στο νεο sdk!

Λενε οτι παιζει πολυ καλα!
Με δικο σας ρισκο!

k.m.
07-10-2010, 22:13
και στο 31Β το ίδιο. κάτι έχουν αλλάξει στην κωδικοποίηση.

lykman
07-10-2010, 22:49
και στο 31Β το ίδιο. κάτι έχουν αλλάξει στην κωδικοποίηση.

μάλλον λέτε το header_removal_compression...

http://www.bunkus.org/videotools/mkvtoolnix/faq.html#header_removal_compression

τα ίδια έχω και στο M31B & WDTVL

k.m.
08-10-2010, 01:08
μάλλον λέτε το header_removal_compression...

http://www.bunkus.org/videotools/mkvtoolnix/faq.html#header_removal_compression

τα ίδια έχω και στο M31B & WDTVL

αν το φτιάξει η popcorn μας βλέπω να γυρνάμε όλοι εκεί.

giokspy
08-10-2010, 13:01
υπαρχει περιπτωση το R1 να παιρνει εξωτερικο blueray player (αυτο για παραδειγμα http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.330099) ??

techie
08-10-2010, 20:49
http://rapidshare.com/#!download|957|423431675|install.rar|55629

beta fw πανω στο νεο sdk!

Λενε οτι παιζει πολυ καλα!
Με δικο σας ρισκο!

το εχει βαλει κανεις σε R1?

vadergr
09-10-2010, 23:36
http://www.reviews.ru/clause/article.asp?id=3657

Kαποιες εντυπωσεις σε ξενη γλωσσα απο το fw που αναφεραμε.

techie
10-10-2010, 10:22
οκ ειναι το νεο interface για realtek based media players

απο οτι ειδα δεν γραφει πουθενα οτι μπαινει στο R1 αλλα στο R2

vadergr
10-10-2010, 13:20
Το δοκιμασαν σε ξενα φορα και μπαινει.

techie
10-10-2010, 13:29
χωρις να διαβασω το ποστ σου το εβαλα και εγω

πρωτες εντυπωσεις,δεν εχει τις εκτεταμενες ρυθμισεις ηχου (αλλα και γενικοτερα) των παλιων ομως εχει (χωρις να τις εχω δοκιμασει) dlna και περισσοτερες δυκτιακες

θα το κρατησω για να δω τι λεει

techie
10-10-2010, 14:36
εχει προβλημα με τους ελληνικους υποτιτλους και δεν αλλαζει το aspect ratio των ταινιων (τουλαχιστον απο το κουμπι στο remote)

χωρις να ειμαι σιγουρος η εικονα μου φανηκε βελτιωμενη,η ταχυτητα αποκρισης μειωμενη η στα ιδια

mkv που δεν επαιζαν με το παλιο δεν δοκιμασα γιατι τα ειχα σβησει

γενικοτερα μην το βαλετε

ας περιμενουμε final εκδοσεις,τα καλα νεα ειναι σιγουρα οτι θα μπορουμε να τα βαλουμε στο R1

techie
10-10-2010, 18:28
φτου δεν μπορω να γυρισω στα firmware της egreat,δεν βλεπει καν το αρχειο οταν κανω usb upgrade

lord vader απο που βρηκες το firmware για να κοιταω για νεες εκδοσεις?

vadergr
10-10-2010, 18:48
http://220.231.142.130/en/forum/forum_topics.asp?FID=6

techie
10-10-2010, 18:50
παλι σε προλαβα

γυρισα στο παλιο με με forced fw update με το reset button

thanks

satiros
12-10-2010, 21:15
γεια χαρα παιδια
δοκιμασα το sdk4
δεν περασε και εψαχνα γαμωτο να βρω το βραχυκυκλωμα για να περασει
τελος παντων το βρηκα
c3-r36
δεν καταλαβαινω γιατι δεν μπορεσα να το περασω
κουφο μου φαινεται
εκανα system reinstall και κολησε
αν εχει προβλημα με υποτιτλους ουτε λογος να το εχω
ας ειναι το καλυτερο
ασε που πηγα να κατεβασω το 14 απο την Εgreat με 13kb
ενταξει το ειχα στο δευτερο λαπτοπ αλλιωτικα αυριο θα το περνουσα
αναφερω προβλημα στην αναβαθμιση
να ειστε καλα

techie
12-10-2010, 22:03
το sdk4 περναει κανονικα μεσω system reinstall μεσα απο τα επισημα firmware της egreat

οπως θα διαβασες το δοκιμασα και εχει προβλημα με τους ελληνικους υποτιτλους,τους δειχνει αλλα λειπουν για καποιο λογο γραμματα σε καθε λεξη

εγω περιμενω να βει final εκδοση για να το βαλω και το κρατησω,η συσκευη μπουταρει γρηγοροτερα και εχω την αισθηση οτι εβγαζε καλυτερη εικονα και ηχο,εχει ποιο ομορφα μενου αν και καποια πραγματα ηταν λιγοτερο λειτουργικα οπως πχ η αναζητηση αρχειων,αλλα ηταν καλυτερα οπως η διαγραφη αρχειων πχ

αν το βαλει καποιος και θελησει να γυρισει στα επισημα firmware της egreat τοτε θα πρεπει να κρατησει πατημενο το reset κουμπι και να ξεκινησει την συσκευη εχοντας σε root καταλογο το επισημο firmware γιατι μεσα απο το menu του sdk4 δεν γινεται φλασαρισμα,δεν βλεπει καν το αρχειο

satiros
12-10-2010, 22:20
@techie
αγαπητε το φορουμ εχει την ενοια της ανταλαγης αποψεων
την εμπειρια μου καταγραφω
με δυο usb kingston 4gb kai 8gb sto root
και κολλησε
να μην το γραψω?
επισης
to ξαναλεω δεν εχω reset switch
και εγω σιγουρα το εχω πριν απο σενα αφου το αγορασα οταν βγηκε
αρα δεν εχουμε ιδιο hardware
ευχαριστω παντως για την απαντηση
και επειδη δεν χορτασα με την μια που δεν πηγε δοκιμασα και δευτερη
παλι τα ιδια (εβαλα 14 και ξανα δοκιμασα)
ευχαριστω σας παρακουλουθω
για νεα

satiros
13-10-2010, 12:43
παλι δοκιμασα σημερα
φορτωθηκε -κολλησε
motherboard ver 1.3 χωρις διακοπτη

http://4.bp.blogspot.com/_MDZXgB2bPfQ/TLVz7xvLqwI/AAAAAAAAAA4/vqPjkeVAK-s/s1600/13102010017.jpg

hard reset c3 -r36
http://2.bp.blogspot.com/_MDZXgB2bPfQ/TLV6BiDuR5I/AAAAAAAAABE/jef8WuBBU0w/s320/C3-R36.png

να και τα root των δυο kingston to ενα με την μανισια και το το αλλο το απο τον icobit
http://3.bp.blogspot.com/_MDZXgB2bPfQ/TLV-9teAGtI/AAAAAAAAABM/M9nuKXOsw78/s1600/root+of+k4+and+k8.png

techie
13-10-2010, 13:01
το reset ειναι αυτο το ασημι που βλεπεις στην δεξια πλευρα του R1 κοιταζοντας το απο μπροστα στην πρωτη αριστερη γριλια της δευτερης σειρας και πατιεται με στυλο η οτιδηποτε αιχμηρο

αν εχεις την ιδια εκδοση R1 φυσικα

τι να σου πω δεν αμφισβητω οτι δεν μπορεις να το βαλεις (αν και δεν υπαρχει λογος),οπως σου ειπα εμενα μπηκε κανονικα μεσα απο το system reinstall του μενου,μηπως να εβαζες την τελευταια εκδοση (αν δεν την εχεις ηδη) της egreat πριν βαλεις το sdk4

υποθετω οτι τα στικακια που χρσιμοποιεις τα βλεπει το egreat και τα εχεις χρησιμοποιησει και παλιοτερα για firmware update

επισης δες μηπως χρειαζεται να κανεις κανεναν fix filesystem for errors μεσα απο τα win

http://i40.tinypic.com/2mgjgnt.jpg

satiros
13-10-2010, 14:53
το reset ειναι αυτο το ασημι που βλεπεις στην δεξια πλευρα του R1 κοιταζοντας το απο μπροστα στην πρωτη αριστερη γριλια της δευτερης σειρας και πατιεται με στυλο η οτιδηποτε αιχμηρο

αν εχεις την ιδια εκδοση R1 φυσικα

τι να σου πω δεν αμφισβητω οτι δεν μπορεις να το βαλεις (αν και δεν υπαρχει λογος),οπως σου ειπα εμενα μπηκε κανονικα μεσα απο το system reinstall του μενου,μηπως να εβαζες την τελευταια εκδοση (αν δεν την εχεις ηδη) της egreat πριν βαλεις το sdk4

υποθετω οτι τα στικακια που χρσιμοποιεις τα βλεπει το egreat και τα εχεις χρησιμοποιησει και παλιοτερα για firmware update

επισης δες μηπως χρειαζεται να κανεις κανεναν fix filesystem for errors μεσα απο τα win

@techie
ανοιξες ποτε τον r1 σου?
εγω χθες
μετα τα στικ που περναω την 14 (original) προσπαθω να περασω και την sdk4
ναι την τελευταια ειχα
πριν απο αυτη ειχα eminent 7080
αν ειχα ρεσετ θα ηταν ολα πιο ευκολα
τελος παντων
απο πεισμα δοκιμασα ξανα και ξανα μια φορα φορτωσε και κολλησε στο
loading

techie
13-10-2010, 14:57
οχι δεν το εχω ανοιξει,δεν χρειαστηκε

δοκιμασε να κανεις φορματ εκ νεου καποιο στικακι και μετα να ξανακατεβασεις το sdk4 μηπως και ειναι corrupted το αρχειο

δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο

satiros
13-10-2010, 15:38
τα φορμαρισα ξανα και ξανα
και κατεβασα το αρχειο απο rapidshare http://rapidshare.com/files/423431675/install.rar kai http://1culfin.ru/files/egreat/eg-r1(r2a)_sdk4_iconbit52.rar.

techie
13-10-2010, 15:48
fat32 ετσι?

το αρχειο το εχεις κατεβασει ξανα η προσπαθεις με αυτο που σου βγαζει μονιμως προβλημα?

αν δεν εχεις reset δεν θα μπορεσεις να περασεις ξανα το επισημο της egreat οποτε μην το παλευεις

το r1 με το τελευταιο επισημο της egreat δουλευει σωστα η σου κανει τπτ μλκες?

satiros
13-10-2010, 16:56
fat32 ετσι?

το αρχειο το εχεις κατεβασει ξανα η προσπαθεις με αυτο που σου βγαζει μονιμως προβλημα?

αν δεν εχεις reset δεν θα μπορεσεις να περασεις ξανα το επισημο της egreat οποτε μην το παλευεις

το r1 με το τελευταιο επισημο της egreat δουλευει σωστα η σου κανει τπτ μλκες?

@techie
φιλε μου hard reset κανω ετσι http://2.bp.blogspot.com/_MDZXgB2bPfQ/TLV6BiDuR5I/AAAAAAAAABE/jef8WuBBU0w/s320/C3-R36.png
εχω προβληματα στη μεταφορα αρχειων απο το δικτυο ξεκιναει αλλα σταματα

παιζει κανονικα τα αρχεια και δεν εχω παραπονο

satiros
13-10-2010, 17:00
αν διαβασες το προηγουμενο ποστ θα εβλεπες οτι εχω δωσει 2 διευθυνσεις
ευχαριστω

techie
13-10-2010, 18:35
οπως θα διαβασες και στο forum της egreat οπου εχεις ανοιξει θρεντ δεν ειμαι ο μονος που το εχει βαλει

http://220.231.142.130/en/forum/forum_posts.asp?TID=1170&SID=6b35aa24fzf37dfdbb6449dz99b514d3

οποτε η καποιο προβλημα εχει το R1 σου η κατι λαθος κανεις που δεν μπορω να φανταστω

ps οταν προσπαθουν να σε βοηθησουν καλο ειναι να λειπει το politically correct εστω υφακι γιατι ουτε σε ξερουν ουτε σου χρωστανε τπτ

vadergr
14-10-2010, 07:41
Ηρεμία παρακαλώ .
Ότι άλλο θέλετε με πμ μεταξύ σας.

satiros
14-10-2010, 08:55
καταρχην
αν δεν ειπα ευχαριστω συγνωμη
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
και φυσικα δεν ξερεις με ποιον μιλας
ουτε εσυ ουτε εγω
χθες λοιπον βγηκε νεα FW

αυτη δουλεψε

satiros
14-10-2010, 08:59
@vadergr
δεν υπαρχει ζητημα ηρεμιας
ηρεμοι ειμαστε

@techie
δεν ειπα οτι φταις σε κατι
απλα ανεφερα κατι που δεν πηγε καλα σε μενα
και εσυ με βοηθησες
ευχαριστω

satiros
14-10-2010, 09:41
να δωσω link?
για την νεα FW

techie
14-10-2010, 10:17
δωσε,ελληνικα παιζει σωστα?

γενικοτερα πως το ειδες

satiros
14-10-2010, 16:41
κατα την αποψη μου προκειται για ενα ανωριμο προιον που του λειπουν λειτουργιες,και λειτουργικοτητα (FILE COPY αλλαζοντας αναλυση εχασα τον συγχρονισμο και εικονα 720π 60 σε 1080π 50)
σε γενικες γραμμες οτι εχει γραψει ο techie απλα με καποιες αλλαγες στους drivers και τωρα κανει upgrade

links
http://www.megaupload.com/?d=SXZTYV10
http://www.filehost.ro/1498484/installavs_egreat_sdk4betarev1_rar/

to δευτερο λινκ σε παει σε site γνωριμιων και θελει εγγραφη

techie
14-10-2010, 18:33
κατι αλλο που ξεχασα να γραψω για το sdk4 ειναι οτι δεν εκλεινε σωστα το filesystem οποτε οταν εβαζα τον δισκο στα win (7χ32 enterprise) αυτοματα ξεκινουσε η επιδιορθωση

υπομονη μηπως και καποιος κανει port το sdk4 stable εκδοση για το r1 γιατι σιγουρα θα ειναι καλυτερο απο τα firmware της egreat

και μονο η δυνατοτητα dlna που σου παρεχει αξιζει για να το βαλεις ειδικα οσοι χρησιμοποιουν καποιο nas η σερβιρουν αρχεια μεσω δικτυου

satiros
16-10-2010, 11:33
νεα εκδοση με τους νεους drivers ηχου και swap file
με δικη μου παρακληση προστεθηκε η Θεσσαλονικη στο weather

gsbabe feat. maxtorexter

15.10.2010
Firmware updated :
Added script in rcS1 to automount swap partitions or to create/ mount swap files from usb or hdd if swap partition does not exist.
Added Thessaloniki weather for a friend.
Added in archive two 0 bites files to use as swap ( in case you need bigger size then 30MB) with different sizes ( 256MB and 512MB)
How to use swap files:
Uncompress one of them to your hdd or usb root folder. Restart the player. 30 seconds after mediaplayer's start, the swap files will be mounted.
If you dont have swap files on the hdd/usb root folder, swap will be created 30 seconds after start ( the creating process will last about 1 minute, depends of your drive speed).
In the evening
After reading complaints, I decided to put original Iconbit audio drivers in the firmware to see how the audio will be. Meanwhile, I've fixed the Romanian radio section from Rss Ex Radio.
Tel me how the sound works now. If it's better...good, if it is same... we cannot do nothing for now.

http://220.231.142.130/en/forum/forum_posts.asp?TID=1170

δεν το εχω βαλει ακομα

satiros
16-10-2010, 17:45
νεο λινκ
http://www.megaupload.com/?d=E55DZ7KR

moutombo
23-10-2010, 18:28
υπαρχει περιπτωση το R1 να παιρνει εξωτερικο blueray player (αυτο για παραδειγμα http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.330099) ??

ναι κανονικα

techie
26-10-2010, 09:40
στο φορουμ της egreat πεφτει πολυ μπινελικι,o admin ειχε υποσχεθει οτι θα εβγαζαν update για να διορθωθει το προβλημα με τα matroska στις αρχες οκτωβρη και φτανουμε στα τελη του μηνα και ουτε φωνη ουτε ακροαση,ο δε admin εχει εξαφανιστει

patrickdrd
26-10-2010, 11:13
τι προβλημα εχει με τις ματροσκες φιλε;

techie
26-10-2010, 11:42
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=68301

http://220.231.142.130/en/forum/forum_posts.asp?TID=1053&SID=d2fdf9adc4c9acf3e4691352bdza3d1d

patrickdrd
26-10-2010, 12:01
ωραιος, σε ευχαριστω πολυ, ποσταρα κι εγω στο δευτερο ...
την σημερινη ημ/νια :lol:

techie
26-10-2010, 12:11
εγω εχω πετυχει περιπου 7 mkv χωρις εικονα και φανταζομαι οτι οσο περναει ο καιρος θα αυξανεται ο αριθμος τους

lykman
26-10-2010, 12:19
αν πάντως είναι έτσι τα πράγματα για το r1 που είναι της τρέχουσας σειράς... για κάτι Μ31Β / Μ34Α να ετοιμαζόμαστε για ανακύκλωση... :slapface:

techie
26-10-2010, 13:01
αν θυμαμαι καλα στην σελιδα της egreat δεν τα εχει καν στο section των firmware upgrades

απο οτι καταλαβα "πουλαει" πολυ γρηγορα τα μηχανακια της και προσωπικα την επομενη φορα δεν προκειται να την εμπιστευτω

techie
07-11-2010, 13:53
πατσαρισμενο firmware απο ac ryan

δουλευουν οι ελληνικοι υποτιτλοι

παιζει κανονικα ολα τα matroska ακομα και τα καινουργια με το αλλαγμενο header

γραφουν οτι κανει passthrough hd ηχο απο hdmi (αυτο δεν μπορω να το δοκιμασω)

enjoy

http://220.231.142.130/en/forum/forum_posts.asp?TID=1219&SID=ee9cfb4c5a1a85ea5c14d5caa383a52d

techie
07-11-2010, 17:38
δεν το δοκιμασε κανεις σας?

το πρασινο πληκτρο στο remote ειναι το pause και το menu για να τικαρεις τα αρχεια προς διαγραφη/αντιγραφη η για να κανεις delete ενα αρχειο απο το browse

μια χαρα δουλευει και το κραταω εως οτου βγαλει η egreat fw που να διορθωνει το προβλημα με τα mkv αν βγαλει ποτε

theopan
08-11-2010, 09:37
Αμφιβάλλω αν μπορούν να το κατεβάσουν από το megaupload και το mediafire. Κάτι διαφημίσεις για καζίνο μου βγάζουν και κολλάει στην προσπάθεια να βγάλει λινκ... Δεν το ανεβάζεις σε κανένα rapidshare μπας και κάνουμε δουλειά;

techie
08-11-2010, 09:59
αυτο το link δουλευει,αν χρειαστει το ανεβαζω rapid

http://www.mediafire.com/?0dmnmqrmu8c9uk2

vadergr
08-11-2010, 10:28
Αν το βαλει καποιος μετα μπορει να γυρισει σε egreat firmware?
Κατι ειχα διαβασει οτι καποιοι εβαλαν στο R1 το fw απο mede8er και εχουν κολλησει σε αυτο.

techie
08-11-2010, 10:32
δεν νομιζω οτι θα θελει καποιος να το βγαλει,δεν δοκιμασα αλλα εκτος απο το home menu ολα τα υπολοιπα ειναι σχεδον ιδια με της egreat οποτε εικαζω οτι θα μπορει να γυρισει σε egreat fw μεσω του system upgrade η εστω μεσω boot και reset κουμπιου

vadergr
08-11-2010, 10:39
Ισχυει αυτο που διαβασα οτι εχει χαθει το seek time?Ηταν πολυ βολικο.

techie
08-11-2010, 10:42
ναι αλλα υπαρχει ακριβως το ιδιο σε λειτουργια με αλλη εμφανιση χρησιμοποιωντας τα πληκτρα δεξια/αριστερα στο κεντρικο κυκλικο πληκτρο

vadergr
08-11-2010, 10:43
Mια χαρα τοτε.

techie
08-11-2010, 10:53
αν εξαιρεσεις οτι δεν εχει τις advanced audio options στο setup οπου μπορουσες να ρυθμισεις τι κανει το egreat σε περιπτωση που ο ηχος ειναι aac πχ (κανει passthrough hd φορμα ηχου ομως οπως λενε) σε ολα τα αλλα εχει περισσοτερες δυνατοτητες και ρυθμισεις απο τα official της egreat

εχει πχ plasma mode για τα menu οπου μπορεις να ρυθμισεις το επιπεδο φωτεινοτητας

εχει ρυθμιση hue,saturation για την εικονα

εχει ρυθμισεις screensaver απο 1 λεπτο και πανω σε αρκετα βηματα

εχει περισσοτερες δυκτιακες δυνατοτητες (οχι ομως dlna)

το preview καθυστερει λιγο ετσι ωστε να μην επιβραδυνει το ψαξιμο αρχειων στο browse

γενικοτερα ειναι καλυτερο απο της egreat σε πολλα πραγματα

theopan
09-11-2010, 01:02
αυτο το link δουλευει,αν χρειαστει το ανεβαζω rapid

http://www.mediafire.com/?0dmnmqrmu8c9uk2

Κάνε έναν κόπο σε παρακαλώ γιατί δε γίνεται τίποτα ούτε τώρα.
"Your download is starting" και μένει εκεί επ'άπειρον...

theopan
09-11-2010, 01:38
Άκυρο για μένα. Τελικά το κατέβασα με χρήση download manager (με απλό κλικ δεν κατέβαινε με τίποτα). Το έβαλά και φαίνεται αξιοπρεπέστατο σε σχέση με το "μαμίσιο" με μόνα ψεγάδια που εντόπισα ως τώρα τη χαζομάρα με το pause που πρέπει να πατάς το πράσινο κουμπί και τους υπότιτλους που για να ρυθμιστούν σε μέγεθος πρέπει να μπεις στο μενού τους. Είναι και ασύγκριτα πιο γρήγορο σε σχέση με το official...

techie
09-11-2010, 10:19
καπου ειδα και NAS mode το οποιο αν δουλευει ειναι πολυ χρησιμο

theopan χρησιμοποιεις εξωτερικο usb δισκο? εαν ναι τον συνδεσες καθολου με το pc σου,εμενα μου εβγαλε κατι erros στα win,μαλλον δεν αποσυνδεει σωστα το filesystem

techie
09-11-2010, 11:46
η egreat εβγαλε καινουργιο firmware που διορθωνει το προβλημα με τα matroska
http://www.egreatworld.com/en/download-default-cid-25-page-1.html

τα αγγλικα τους στην fix list εχουν πολυ πλακα

techie
09-11-2010, 11:57
R1,R1B,R2A,R4A,R6A FW, version 1.0.5.26 (2010-11-09 update)
R1,R1B,R2A,R4A R6A Recovery firmware, version 1.0.5.26

Upgrade method:
1. download, decompression, rename as install.img and then copy to U disk.
2. Find out the restore button,press the button of the restore, then open turn on the player
3. Wait around 5 seconds, then loose the restore button,it will show the update screen after 10-15 seconds
4. wait for the upgrade

Added:
1. Based on the new SDK of Realtek
2. Add APE music format
3. Add CUE music play list
4. Add the union voole online play(Chinese market only)
5. ADD preview function,you can select"on/off" on the setup interface(only for movie)
6. Add MMS for the DIY online play
7. Fixed MKV files created from mkvmerge v4.2.0 playback issues--->movie has sound output,but no video.
8. Support Ture HD,DTS-HD and DTS-MA
9. Amended the audio menu setup to two separate parts, HDMI and SPDIF

Fixed:
1. Solved the wrong prompt when you play BD files,as"bit stream error" and "inactive file" issue
2. Add the BT and SAMBA on the player,no need extra install it again,you can choose on/off in the setup(hard disk must format by the player,and internal hdd support)
3. Add N/M on the audio info,it will show which tracks and how many tracks
4. Optimized the coding intelligent identification function of Plugins subtitles
5. Optimized a key switch subtitles and display double plugin subtitles at the same time
6. Clean some invalid pictures to save the space of the flash
7. Deleted some tags and labels on the subtitle display
8. Solved youku played 7/8 seconds automatic exit issue
9. Subtitle contour color default for blue
10 .Add the PPS online play on the overseas versions
11. Solved UPNP file name display abnormal issue
12. Solved UPNP music play will crash issue
13. Solved SD music play will crash issue
14. Solved the subtitle file in a "thank you" characters will ** issue
15. Solved the soft keyboard can't focalize issue
16. Add the simple book mark function,you can choose the book mark on the home page,setup and browse page
17. Support .mod video file
18. It will show the details system information on the setup system info,included
BT,samba,network info,version info and disk space

FW notice:
1. Must use the restore method to upgrade firmware,in order to make paremeters area restoring default settings
2. The old version player (1073DD)will not support TURE HD and DTS-HD,but other functions can be support by it
3. PPS and Youtube only can used on the overseas market
4. R1 R1B R2A R4A R6A used this firmware

techie
10-11-2010, 08:47
τελικα το χακεμενο firmware της ac ryan ειναι αρκετα καλυτερο οποτε γυρναω σε αυτο

vadergr
10-11-2010, 10:08
Αυτο διαβασα και εγω.

patrickdrd
10-11-2010, 11:02
αρκει να χει αναβαθμισεις οπως το κανονικο παιδες

techie
10-11-2010, 11:18
μετατροπη ειναι απο τα official της ac ryan οποτε δεν νομιζω οτι θα εχουμε κανονικη ροη απο releases, απλα εχει αρκετα παραπανω features απο αυτα της egreat και φαινεται ποιο ωριμο και δουλεμενο οποτε παρακολουθουμε τα releases της egreat και αν ξεπεραστει η εμφανιστει κατι που θελουμε τοτε τα βαζουμε

επειδη παρακολουθω τα updates της egreat μαλλον θα περασει πολυς καιρος μεχρι να θελησουμε καποιο της egreat

edit πειτε μου οσοι ενδιαφερεστε για το ac ryan αν θελετε να το ανεβασω καπου και που

techie
10-11-2010, 11:29
A.C.Ryan r4368 hacked firmware for EG-R1/R2

rapidshare

http://rapidshare.com/files/429931452/avs_egreat_4638acryanbased_sdk3_rev2.rar

edit οσοι το περασατε εχετε δοκιμασει την λειτουργια NAS?

vadergr
11-11-2010, 20:01
ρε παιδια πως εγκαθιστω το νεο fw?
Κατεβασα το rar και το αποσυμπιεσα στο root αλλα δεν το βλεπει.
Τελος, που ειναι το restore κουμπι?

techie
11-11-2010, 20:48
το reset ειναι αυτο το ασημι που βλεπεις στην δεξια πλευρα του R1 κοιταζοντας το απο μπροστα, στην πρωτη αριστερη γριλια της δευτερης σειρας και πατιεται με στυλο η οτιδηποτε αιχμηρο

αν εχεις την ιδια εκδοση R1 φυσικα,νομιζω πως μονο τα R1A το εχουν,στα B νομιζω πως γινεται μονο αν το ανοιξεις και βραχυκυκλωσεις 2 σημεια στην πλακετα

η διαδικασια ειναι με κλειστο το R1 κραταμε πατημενο το Reset (μαλλον reset εννοεις) και παταμε το power στο τηλεχειριστηριο, περιμενουμε περιπου 5 δευτερα και μετα αφηνουμε το reset

με αυτο τον τροπο το R1 αντι να φορτωσει το λειτουργικο του εξαναγκαζεται σε firmware upgrade

vadergr
11-11-2010, 21:14
και μονο ετσι μπαινουν τα fw της acryan και το νεο της egreat ?

techie
11-11-2010, 21:22
αν θυμαμαι καλα και τα 2 τα εχω βαλει χωρις το κολπο με το reset

vadergr
11-11-2010, 21:24
Εχω το image στο root απο το usb stick.
Στις επιλογες του system->upgrade δεν μου το βρισκει σε καμμια απο τις δυο επιλογες.
Μηπς πρεπει να εχω και το .rar?

techie
11-11-2010, 21:27
οχι,μαλλον πρεπει να κανεις την διαδικασια με το reset

βαλε πρωτα το egreat και μετα λογικα θα μπορεις να βαλεις οποιο θελεις μεσω του system upgrade

AlexT_
12-11-2010, 08:20
Μετονομάζεις το firmware σε install.img (αν δεν είναι ήδη μετά την αποσυμπίεση)
Το ρίχνεις στο root ενός usb stick. (μόνο το αρχείο install.img)
Από το τ/χ πας μενού/System και επιλέγεις System Reinstall.
Περιμένεις να τελειώσει η αναβάθμιση και να κάνει μόνο του boot.

Αυτή τη διαδικασία έκανα και αναβάθμισα χθες ένα R1.

vadergr
12-11-2010, 10:30
Τελικα μου εχει και εμενα το κουμπακι απλα περιμενα να ειναι πιο εμφανες.Θα το δοκιμασω και θα ενημερωσω.
Το νεο fw της egreat σε τι ειναι καλυτερο και σε τι χειροτερο απο το προηγουμενο (της egreat παλι).

vadergr
12-11-2010, 10:30
Τελικα μου εχει και εμενα το κουμπακι απλα περιμενα να ειναι πιο εμφανες.Θα το δοκιμασω και θα ενημερωσω.
Το νεο fw της egreat σε τι ειναι καλυτερο και σε τι χειροτερο απο το προηγουμενο (της egreat παλι).

patrickdrd
12-11-2010, 11:18
εβγαλε καινουργιο firm η egreat;

techie
12-11-2010, 11:27
ναι patrick

τελικα ξαναγυρισα στο official egreat γιατι παρολο που ειναι ποιο φτωχο,ασχημο,bugy για καποιο λογο εχει ποιο φωτεινη εικονα-χρωματα (με τις ιδιες ρυθμισεις)

vadergr
12-11-2010, 11:27
http://www.egreatworld.com/en/download-detail-68.html

Αυτο ειναι.

patrickdrd
12-11-2010, 12:08
ανεβαστε το οποιος δεν βαριεται και σε κανα host, γιατι το link π.χ. που εχει ειναι ftp και δεν μπορω να το κατεβασω :S

επισης, φτιαχνει το προβλημα με τα νεα mkv αυτο ε;

anant
12-11-2010, 18:00
ναι patrick

τελικα ξαναγυρισα στο official egreat γιατι παρολο που ειναι ποιο φτωχο,ασχημο,bugy για καποιο λογο εχει ποιο φωτεινη εικονα-χρωματα (με τις ιδιες ρυθμισεις)
Εγω παντος δεν βλεπω διαφορα,αν το εβαλε και καπιος αλος ας μας πει τη γνωμη του.

AlexT_
12-11-2010, 18:52
επισης, φτιαχνει το προβλημα με τα νεα mkv αυτο ε;
Ναι, το λύνει..

vadergr
12-11-2010, 19:42
Δοκιμασα και τα 2.
Μακραν καλυτερο της acryan.
Επαιξε τα παντα απο usb.Της egreat μου κολλησε σε ενα σωρο iso ...

techie
12-11-2010, 20:01
ξερω οτι κατανταει αστειο αλλα ξαναγυρναω στο acryan της egreat κολαει και σε avi και σε mkv αρκετες φορες στο ασχετο

vadergr
12-11-2010, 20:02
Μακραν πιο ολοκληρωμενο το modded της acryan.
Το καλυτερο απο ολα...

techie
12-11-2010, 20:06
vader η εικονα του ac ryan δεν σου φαινεται ποιο σκοτεινη απο αυτη του egreat?

το NAS mode στο ac ryan το δοκιμασε κανεις?

vadergr
12-11-2010, 20:10
Δεν προσεξα.Θυμαμαι ομως οτι η default εικονα του R1 ηταν υπερβολικα φωτεινη .Μου εκαιγε οτι ειχε ειχε ουρανο.Στον προβολεα ηταν εμφανες.
Σιγουρα θα ειναι πιο σωστο απο ac ryan.
Μην σε απασχολει καθολου.

anant
12-11-2010, 20:22
Ναι το δοκιμασα.καλο φαινεται.ειναι για απλη χρηση,για καπιον που δεν ζηταει πολλα απο ενα NAS.του εβαλα πανω εναν 500αρι εξωτερικο 3,5 με εξωτερικη τροφοδοσια,και εναν 2,5 350γιγα εξωτερικος και αυτος αλλα με τροφοδοσια απο το usb,καλα τουσ παει,απο τα win φαινονται σαν usb1 και usb2.απο ταχυτητα γυρο στα 5MB/s.A!! οι δισκοι ειναι σε ntfs και γραφει πανω τους ,τωρα,κατα ποσο ειναι ασφαλεσ τα δεδομενα μας δεν ξερω.παντος για καποιον που θελει να μυραζεται σε ενα μικρο οικιακο δικτιο πιστευω οτι ειναι μανα.περιμενω ενα δισκο 1 τερα.θα τον συνδεσω μεσο sata και θα σας πω,να δουμε το τροφοδοτικο του ποσο αντεχει.

techie
12-11-2010, 20:36
ωραιος anant,ευχαριστω

δειτε λιγο ποσο κανουν μηχανακια nas για να καταλαβετε ποσο χρησιμη ειναι αυτη η λειτουργια του ac ryan

http://www.skroutz.gr/c/894/file-servers.html?keyphrase=nas

anant
12-11-2010, 21:04
και να φανταστεις οτι ψαχνωμουν με τις usb, γιατι με το γνησιο firmware της egrate δεν φαινοταν στα win παρα μονο καρφομενος με sata.ετσι και γω εβαλα σε λειτουργια ενα παλιο pc με freenas, και τωρα δεν ξερω πιο να κρατησω, γιατι αλλο να δουλευει ενα ολοκληρομενο pc και αλλο αλλο το μπρικακι,φανταζεσται διαφορα στο ρευμα?αλοστε δεν ζηταω και πολλα 70ευρω εδωσα.

techie
12-11-2010, 21:07
μια χαρα τι να λεμε τωρα

δεν μου λες η πισω usb φορτωνει δισκο κανονικα?

anant
12-11-2010, 21:22
δεν το εχω δοκιμασει,αν και νομιζω οτι δεν θα λειτουργει,(ειναι για αλλη δουλεια) αλλα πιστευω οτι οι 2 usb kai oi 2 sata einai αρκετες.

techie
12-11-2010, 21:28
4 δισκοι nas εστω και χωρις raid δεν ειναι καθολου ασχημα στο τσαμπε

τραβας περιοδικα backup μονο τα απαραιτητα μεσω δικτυου σε εναν εξωτερικο usb που εχεις πανω στο pc μονο για αυτη την δουλεια και εισαι οκ

αν δουλευει καλα και ο torrent client δεν χρειαζεσαι ουτε κατεβαστηρι

οποτε το R1 με την γελοια καταναλωση του σε ρευμα αποκτα και αλλες χρησεις απο το πουθενα

anant
12-11-2010, 21:32
ετσι ειναι.

techie
14-11-2010, 13:31
anant ενεργοποιησα το nas αλλα δεν βλεπω τους δισκους απο τα windows 7,μπορεις αν θελεις να μου πεις πως το εκανες?

επισης αν ξερεις για το ftp

theopan
14-11-2010, 15:25
Δε μου φαίνεται αξιόπιστο αυτό το nas ρε παιδιά... Σε κάποια στιγμή κατάφερα να δω τον usb δίσκο από το δίκτυο, έκτοτε χάθηκε. Ενεργά είναι όλα (nas, ftp, bt, remote control), το ανάβω, το σβήνω τίποτα... Επίσης έχω θέμα σε λειτουργίες file copy ας πούμε. Μου ζητάει pin το οποίο δε γνωρίζω...

techie
14-11-2010, 18:11
τι εκανες για να δεις τους δισκους?

anant
14-11-2010, 21:34
ενεργοποιισα το nas και μου εμφανιστηκε στο οικιακο δικτιο,αυτο που προσεξα ειναι οτι χρειαστηκε να επαναλαβω τη διαδικασια ενεργοποιισησ του nas την επομενη μερα αφου το ειχα κλειστο.δηλ.αν και η επιλογη nas ειναι στο on ξαναπατηστε παλι on ,ετσι κανει παλι mount τουσ δισκους.ενα αλλο που εκανα ηταν να αλαξω την ονομασια host name σε egreat,τωρα απο θεμα αξιοπιστιας ενταξει, αν εχουμε στους δισκους τη μουσικη μας και της ταινιες μας ειναι οτι πρεπει για να τα μυραζει σε αλλους υπολογιστες

totism
15-11-2010, 21:53
παιδια εμενα και με το ac ryan μου κολλαει σε πολλα mkv,δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται??!!

theopan
15-11-2010, 22:25
Από που τα παίζεις τα mkv καταρχήν. Έχεις δίσκο πάνω στο egreat ή μέσω δικτύου και αν ναι, τι δικτύου (ασύρματου ή ενσύρματου);

totism
15-11-2010, 22:30
απω εσωτερικο σκληρο με sata συνδεση

theopan
16-11-2010, 00:11
Είναι περίεργο να κολλάει τότε. Πως έβαλες δίσκο μέσα στο R1; 2,5άρη χύμα να ακουμπάει στην πλακέτα υποθέτω. Ενδέχεται να υπερθερμαίνεται σε τέτοια περίπτωση.

totism
16-11-2010, 11:41
με 3,5αρη,χωρις κουτι,δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει

techie
16-11-2010, 12:08
ntfs ο δισκος σωστα? το καλωδιο οκ χωρις τσακισεις κλπ?

δοκιμασε και το official egreat να δεις τι γινεται,εμενα παντως το egreat μου κανει διαφορα χαζα κολληματα στις ταινιες ενω το ac ryan σχεδον αψογο

totism
16-11-2010, 12:58
και το official και το ac ryan τρωνε πολλα κολληματα,ειδικα σε ντοκυμαντερ που κατεβαζω,αλλα και σε πολλες ταινιες mkv.μου ερχεται να το καψω το μηχανακι

totism
16-11-2010, 13:08
και η εικονα ειναι κατωτερη,στο ποσο εχετε το hue το saturation το screen size και το plasma ρε παιδια,μπας και φτιαξει η εικονα?

techie
16-11-2010, 18:11
default ολα και η εικονα ειναι καλη

παιζει να εχει καποιο προβλημα το μηχανακι σου η τα αρχεια που κατεβαζεις

scan για errors εχεις κανει στον δισκο?

με τα παλιοτερα firmware της egreat ειχες τα ιδια προβληματα?

totism
16-11-2010, 22:27
Eυχαριστω για τις συμβουλες,θα το κοιταξω

AlexT_
17-11-2010, 09:00
και το official και το ac ryan τρωνε πολλα κολληματα,ειδικα σε ντοκυμαντερ που κατεβαζω,αλλα και σε πολλες ταινιες mkv.μου ερχεται να το καψω το μηχανακι
Τα πολλά κολλήματα δείχνουν ότι το player έχει πρόβλημα. Εφόσον σε καλύπτει η εγγύηση, στείλ' το άμεσα. Ετσι έστειλα κι εγώ το δικό μου και δε γύρισε ποτέ...

patrickdrd
17-11-2010, 11:01
τι εννοεις "δεν γυρισε ποτε";

σου στειλαν αλλο ή απλα περιμενεις πολυ;

AlexT_
17-11-2010, 18:01
Πιστώθηκε το τίμημα καθότι δεν υπήρχαν αλλά R1 για αντικατάσταση.
Βέβαια χρειάστηκαν 3 εβδομάδες για να καταλήξουν ότι το μηχανάκι είχε σοβαρό πρόβλημα.

techie
18-11-2010, 19:18
οσοι εχετε βαλει το ac ryan οταν συνδεσετε τον usb δισκο σας σε pc με win σας βγαζει μηπως σφαλματα και τον κανει scan και fix?

vadergr
18-11-2010, 20:31
Ναι ...

totism
19-11-2010, 18:27
παιδια ευτυχως ο σκληρος μου εφταιγε!!πηγα να το σπασω.το μηχανακι παιζει μια χαρα με ac ryan.ευχαριστω τους φιλους για το ενδιαφερον

mpampis81
20-11-2010, 20:17
Το συγκεκριμένο media player έχει torrent server :singer: ? Ευχαριστώ..

theopan
22-11-2010, 10:39
Torrent client έχει (όχι server). Με το original firmware τουλάχιστον.

techie
22-11-2010, 21:56
βγηκε νεο firmware απο την egreat,διορθωτικο του προηγουμενου μαλλον που ειχε βγει στον αερα ημιτελες και bugy

δουλευει χωρις κολληματα και προβληματα απο οτι ειδα

patrickdrd
22-11-2010, 22:08
αρα ποιο κραταμε τωρα, του ryan ή της egreat;

τι λες;

vadergr
23-11-2010, 00:33
acryan

techie
23-11-2010, 01:14
εγω για πολλοστη φορα γυρισα στο egreat,καλο το ac ryan δεν λεω αλλα μια δεν εβγαζε mpeg ηχο στα divx (revision 3) μια εκανε corrupt το filesystem του σκληρου,βαρεθηκα

theopan
24-11-2010, 10:26
Αν δοκιμάσεις το fw του acryan, με το internet radio, internet feeds, yamj κλπ. απλά δεν υπάρχει επιστροφή στο υποτυπώδες περιβάλλον του "official" firmware της egreat. Δε γίνεται, είναι για γέλια. Τι εννοείς όταν λες ότι σου κάνει corrupt το filesystem; Καθόλου δεν το έχω συναντήσει ως τώρα (δεν πατάω βέβαια το off εκεί που παίζει κάτι αλλά stop>έξοδος στο home και τέλος off).

Υ.Γ. Εδώ και πολλές fw version πίσω (και για τα official egreat μιλάω), έχω πρόβλημα σε πολλά (στα περισσότερα μάλλον) wmv αρχεία. Δεν τα παίζει. Κάποια παίζουν. Το έχετε παρατηρήσει;

patrickdrd
24-11-2010, 11:07
κι εγω μαλλον θα παραμεινω με του acryan για την ωρα ;-)

techie
24-11-2010, 13:39
Αν δοκιμάσεις το fw του acryan, με το internet radio, internet feeds, yamj κλπ. απλά δεν υπάρχει επιστροφή στο υποτυπώδες περιβάλλον του "official" firmware της egreat. Δε γίνεται, είναι για γέλια. Τι εννοείς όταν λες ότι σου κάνει corrupt το filesystem; Καθόλου δεν το έχω συναντήσει ως τώρα (δεν πατάω βέβαια το off εκεί που παίζει κάτι αλλά stop>έξοδος στο home και τέλος off).

Υ.Γ. Εδώ και πολλές fw version πίσω (και για τα official egreat μιλάω), έχω πρόβλημα σε πολλά (στα περισσότερα μάλλον) wmv αρχεία. Δεν τα παίζει. Κάποια παίζουν. Το έχετε παρατηρήσει;

κανω κανονικα στοπ την ταινια και μετα off λες να φταιει το οτι δεν γυρναω στο home?

στα παλιοτερα egreat δεν ειχα προβλημα

theopan
26-11-2010, 12:12
λες να φταιει το οτι δεν γυρναω στο home?

Δεν ξέρω... Για δοκίμασε το πάντως. Ειδικά αν έχεις ενεργό το preview και stop να πατήσεις, θα προσπαθήσει να κάνει preview και άρα να διαβάσει από το δίσκο. Εγώ προσπαθώ να μην διαβάζει το δίσκο τη στιγμή που πατάω off και νομίζω ότι αυτό επιτυγχάνεται αν βγεις στο home πριν σβήσεις.

ypoptos
27-11-2010, 14:01
Η egreat έχει βγάλει και άλλο Firmware, το 1.0.5.31, το οποίο όμως δεν διορθώνει τίποτα σπουδαίο από ότι διάβασα. Δεν το εγκατέστησα ακόμα καθώς ούτε και σε αυτό έχουν βάλει bt και samba. Δεν το έχουν ανεβάσει στο egreatworld αν και στα forum τους βρίζουν και για αυτό το FW.

To link για όσους ενδιαφέρονται να το κατεβάσουν είναι:

http://www.egreat.ro/forum/viewtopic.php?f=11&t=5

Για όσους ενδιαφέρονται για ασύρματη σύνδεση του R1:
Αυτές τις μέρες έψαξα να βρω Wireless stick συμβατό με το R1 (θα πρέπει να έχει κάποια συγκεκριμένα chipset της Realtek). Μετά από πολλές αναζητήσεις αγόρασα το Asus WL-167G V3 το οποίο έχει το chipset RTL8192su. Το πήρα 17 ευρώ από το e-shop, είναι συμβατό με το R1 και υποστηρίζει Win 7, Mac και Linux. Αν ενδιαφέρεστε το link του:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.614955

Θα πρέπει να τονίσω όμως ότι το Stick δεν αναγνωρίζεται από το σπασμένο Firmware της AC Ryan (δοκίμασα τόσο την 4638 rev 2 όσο και την 4638 rev 4). Αυτό πρέπει να οφείλεται στο σπάσιμο του FW καθώς τις πληροφορίες για τα συμβατά chipset της πήρα από forum χρηστών του AC Ryan POHD.

ypoptos
01-12-2010, 04:26
Μην χρησιμοποιήσετε το firmware 1.0.5.31. Δεν ξεκίναγε το R1 και αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω το reset για να περάσω πάλι άλλο firmware.

Σωτήριο αυτό το κουμπάκι...

techie
01-12-2010, 08:46
Μην χρησιμοποιήσετε το firmware 1.0.5.31. Δεν ξεκίναγε το R1 και αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω το reset για να περάσω πάλι άλλο firmware.

Σωτήριο αυτό το κουμπάκι...

και εγω τα ιδια,φοβερο το κουμπακι με εχει σωσει ουκ ολιγες φορες

Christos_I
01-12-2010, 19:12
Εγώ πάντως το πέρασα το 1.0.5.31 (όχι ότι με το προηγούμενο είχα πρόβλημα...) και είδα το Avatar σε 720p μέσω Samba. Όλα καλά μέχρι στιγμής.

giokspy
03-12-2010, 11:41
αν βαλουμε το fw της ac ryan μετα μπορουμε να επανελθουμε στο egreat( υποθετω με το να βαλουμε το παλιο με το πληκτρο reset)??

techie
03-12-2010, 11:42
ναι και μαλιστα μεσα απο το setup χωρις reset και κολπα

giokspy
03-12-2010, 11:45
εχει το fw της acryan διαδικασια upgrate απο το setup οπως το egreat?

techie
03-12-2010, 12:41
ναι,τα μενου ειναι σχεδον ιδια

giokspy
03-12-2010, 17:23
δοκιμασα το ac ryan αλλα δεν με εθουσιασε.
1)δεν εχει η δεν καταφερα να το βρω πληκτρο pause
2)δε δουλευει to wireless stick
οποτε εβαλα το νεο της egreat και διαπιδτωσα οτι δεν εχει το advance audio setup. οποτε πισω παλι στο προηγουμενο fw

giokspy
03-12-2010, 17:48
το θεμα ειναι οτι δε βρισκω τα advanced audio setup. σε ποιο fw ειναι? εβαλα το 1.0.3.8 αλλα δεν το εχει

giokspy
03-12-2010, 18:11
τελικα χαθηκαν τα advanced audio setup και με βολευε παρα πολυ να μη γυρναω συνεχεια τον ηχο. και δεν αναγνωριζει πλεον το wireless stick. τι ηθελα και το πειραξα αφου μια χαρα δουλευε

techie
04-12-2010, 07:43
αν δεν παιζεις matroska η δεν εχεις βρει matroska που δεν σου παιζουν κρατο το παλιο egreat

giokspy
04-12-2010, 09:29
μεχρι στιγμης δε μου ειχε κολλησει ποτε σε mkv.και δε με ενδιαφερουν και τα DD HD, DTS MA

ypoptos
04-12-2010, 13:17
το θεμα ειναι οτι δε βρισκω τα advanced audio setup. σε ποιο fw ειναι? εβαλα το 1.0.3.8 αλλα δεν το εχει

Είναι στο 1.0.4.14. Παρόλα αυτά πολλά νέα ή τροποποιημένα mkv δεν παίζουν μαζί του. Το νέο firmware πάντως παίζει όλα τα αρχεία που δεν μου έπαιζε το παλιό firmware. Δεν έχει όμως τις Advanced ρυθμίσεις για τον ήχο (χρήσιμες και σε μένα καθώς ο ενισχυτής μου δεν παίζει DTS)

Εγώ πάντως προτιμώ να παίζω τα πάντα και να κάνω τον κόπο να μπαίνω στις ρυθμίσεις για τις αλλαγές του ήχου παρά να μην μπορώ να δω κάποια mkv

techie
04-12-2010, 18:07
οπως τα λεει ο ypoptos

dslfan
23-12-2010, 13:03
Καλησπερα,

εχω το R1, εδω και μηνες χωρις προβλημα.
Ξαφνικα αρχισε να κολλαει σε ολες τις ταινιες που παιζει μεσω samba
μετα απο 15 εως και 30 λεπτα μαξιμουμ.

Δεν εχω βαλει τα τελευταια firmware γιατι επαιζε μια χαρα.

Τωρα σκεπτομαι, τα επαιξε το μηχανημα η να κανω καποια αναβαθμιση?

vazelos
28-12-2010, 21:28
καλησπερα και χρονια πολλα,που βρισκεται το restore button ξερει κανεις,ευχαριστω και καλη χρονια να εχουμε

ypoptos
30-12-2010, 15:10
καλησπερα και χρονια πολλα,που βρισκεται το restore button ξερει κανεις,ευχαριστω και καλη χρονια να εχουμε

Στο δεξί τμήμα της συσκευής, μέσα από τις γρίλιες υπάρχει ένα κουμπάκι. Για να υποχρεώσεις το R1 να κάνει firmware update πρέπει να κρατήσεις πατημένο το κουμπί του reset για τουλάχιστον 5 δευτερόλεπτα (με τη συσκευή ανοικτή).

Κάποια μοντέλα δεν έχουν κουμπί reset από ότι έχω δει στο φόρουμ της egreat και πρέπει να ανοίξεις το κουτί και να κάνεις άλλα κόλπα. Από ότι έχω καταλάβει όμως τα μοντέλα που ήρθαν Ελλάδα έχουν πλήκτρο reset.

dslfan
30-12-2010, 16:34
Καλησπερα,

εχω το R1, εδω και μηνες χωρις προβλημα.
Ξαφνικα αρχισε να κολλαει σε ολες τις ταινιες που παιζει μεσω samba
μετα απο 15 εως και 30 λεπτα μαξιμουμ.

Δεν εχω βαλει τα τελευταια firmware γιατι επαιζε μια χαρα.

Τωρα σκεπτομαι, τα επαιξε το μηχανημα η να κανω καποια αναβαθμιση?

Τσεκαρα χθες επισης,
οτι απο την usb θυρα παιζει την ταινια αψογα.
Εκει που μου κολλαει ειναι οταν την βλεπει μεσω δικτυου μονο.

Καποιος με παρομοιο προβλημα?

theopan
09-01-2011, 15:43
To bittorent client που έχει το χακαρισμένο fw του acryan, μπορεί να δουλέψει στο R1 τελικά με κάποιον τρόπο;

dimitrisz77
29-01-2011, 01:52
Δοκίμασα να βάλω το τελευταίο firmware Rel. 1.0.5.39 για το R1 από το σιτε egreatworld. Ακολούθησα τη συνηθισμένη διαδικασία αλλά μετά την αναβάθμιση κόλλησε.

Εμφανίζεται μόνο η αρχική οθόνη με το «EGREAT loading» και μετά τίποτα, μαύρη οθόνη, δεν δίνει σήμα το R1.

Διάβασα για το reset button (δεν ήξερα καν ότι υπάρχει) αλλά παρόλο που άνοιξα το κουτί δεν το βρήκα.
Επισυνάπτω και τη φωτο όπως το βλέπεις από μπροστά.
H release που γράφει στην πλακέτα είναι EG-R1 V1.3, 20090929, ROHS.

Help….

akai=takis
30-01-2011, 07:35
το R 36 ΚΑΙ C3

giokspy
06-02-2011, 19:09
Δοκίμασα να βάλω το τελευταίο firmware Rel. 1.0.5.39 για το R1 από το σιτε egreatworld. Ακολούθησα τη συνηθισμένη διαδικασία αλλά μετά την αναβάθμιση κόλλησε.

Εμφανίζεται μόνο η αρχική οθόνη με το «EGREAT loading» και μετά τίποτα, μαύρη οθόνη, δεν δίνει σήμα το R1.

Διάβασα για το reset button (δεν ήξερα καν ότι υπάρχει) αλλά παρόλο που άνοιξα το κουτί δεν το βρήκα.
Επισυνάπτω και τη φωτο όπως το βλέπεις από μπροστά.
H release που γράφει στην πλακέτα είναι EG-R1 V1.3, 20090929, ROHS.

Help….

αν διαβασεις καπου στα αρχικα post περιγραφει το hard reset και force firmware upgrate βραχυκυκλώνοντας καποια σημεια. εμενα μου ειχε πετυχει και εκανε upgrate