PDA

View Full Version : Επίγεια ψηφιακή εκπομπή στην Κορινθία

kenwood
09-09-2009, 14:19
Γνωρίζει κανείς ποτε είναι αυτό το (άμεση εκπομπή)ψηφιακών καναλιών της digea απο το Ξυλόκαστρο;

kostagg
09-09-2009, 14:55
Είναι άμεση όπως άμεσα ήταν :
- τα μαχαίρια στα διάφορα κόκκαλα
- η ανακούφιση γενικώς
- η εξυπηρέτηση από κάθε δημόσια υπηρεσία
- η αντίδραση
- το φως στο τούνελ ( για τους παλιότερους)

Και κάτι πιο πρακτικό:
γιατί θα εκπέμψουν από το Ξυλόκαστρο τα μελλοντικά ψηφιακά ενώ τα υπάρχοντα αναλογικά εκπέμπουν από το Λουτράκι ?????
Μάλλον ρητορική η ερώτηση γιατί ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν που είναι οι πομποί τους

JL_?
09-09-2009, 16:13
Πέρισυ την ψηφιακή την "έφαγε" το Βατοπέδι...

Φέτος, οι εκλογές...

Του χρόνου τώρα...

:flipout: :flipout: :flipout:

Leonidas33
10-09-2009, 03:10
Τι ψάχνει κανείς να βρεί όταν καταλαβαίνει ότι παίζονται εμπορικά ή πολιτικά παιχνίδια με τις ανακοινώσεις κλπ. σκοπιμότητες,και η Πολιτεία είναι απούσα για λόγους που δεν ξέρουμε πραγματικά....και τώρα με τις εκλογές,κάποιοι υπόσχονται αναβαθμιση της ΕΡΤ με γνωμονα το κοινό συμφέρον και επαναρύθμιση του τηλεοπτικού τοπίου;

Και κάτι πιο πρακτικό:
γιατί θα εκπέμψουν από το Ξυλόκαστρο τα μελλοντικά ψηφιακά ενώ τα υπάρχοντα αναλογικά εκπέμπουν από το Λουτράκι ?????
Μάλλον ρητορική η ερώτηση γιατί ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν που είναι οι πομποί τους

Γιατί έλεγαν ότι δεν θέλουν να κόψουν την αναλογική τηλεόραση από το ευρύ κοινό,γιατί υποχρεούνται να έχουν παραλληλη εκπομπή στις ίδιες περιοχές,υποτίθεται η περιοχή του Ξυλόκαστρου έχει λίγο πληθυσμό για πειράματα...(ελα όμως που γράφτηκε στον Τύπο,πιθανόν από λάθος από τους ίδιους ότι το Ξυλόκαστρο καλύπτει ευρύτερη περιοχή του Κορινθιακού κόλπου με 200χιλιάδες κόσμο ;)

VideoLatris
10-09-2009, 15:19
Γιατί έλεγαν ότι δεν θέλουν να κόψουν την αναλογική τηλεόραση από το ευρύ κοινό,γιατί υποχρεούνται να έχουν παραλληλη εκπομπή στις ίδιες περιοχές,υποτίθεται η περιοχή του Ξυλόκαστρου έχει λίγο πληθυσμό για πειράματα...(ελα όμως που γράφτηκε στον Τύπο,πιθανόν από λάθος από τους ίδιους ότι το Ξυλόκαστρο καλύπτει ευρύτερη περιοχή του Κορινθιακού κόλπου με 200χιλιάδες κόσμο ;)

Αντιγραφη απο το forum του www.satleo.gr (http://www.satleo.gr)

" Ξυλόκαστρο/Παναγιά Κορυφής (http://editthis.info/greektv/%CE%9D%CE%9F%CE%9C%CE%9F%CE%A3_%CE%9A%CE%9F%CE%A1% CE%99%CE%9D%CE%98%CE%99%CE%91%CE%A3): Μέχρι πρόσφατα ήταν το βασικότερο Κ.Ε. του νομού. Μετά την κατάργησή του εκπέμπουν μόνο τα κρατικά από εκεί. Είναι γνωστό και ως Καμάρι. "

http://editthis.info/greektv/%CE%A0%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CF%80%CF%8C%CE%BD%CE%BD%C E%B7%CF%83%CE%BF%CF%82

k.m.
24-01-2010, 17:17
Λαμβάνω από λουτράκι όλα τα κανάλια αλλά μου τα βγάζει τα μισά με 25% και τα άλλα μισά με 40%.

Προβλήματα εικόνας δεν έχω (μόνο 2 φορές σε όλο το ΣΚ που έκανε πιχελαρισμα).

Οι υπόλοιποι από Λουτράκι έτσι πιάνετε ή είναι χάλια η κεραία μου ?

theios
24-01-2010, 18:09
Λαμβάνω από λουτράκι όλα τα κανάλια αλλά μου τα βγάζει τα μισά με 25% και τα άλλα μισά με 40%.

Προβλήματα εικόνας δεν έχω (μόνο 2 φορές σε όλο το ΣΚ που έκανε πιχελαρισμα).

Οι υπόλοιποι από Λουτράκι έτσι πιάνετε ή είναι χάλια η κεραία μου ?

Μόλις το τσέκαρα, πράγματι η στάθμη σήματος "παίζει" σήμερα από υψηλή σε μέτρια κτλ.. Δεν είναι σταθερή δηλάδή, κάτι που το παρατηρώ για πρώτη φορά.
Πρόβλημα στην λήψη πάντως δεν υπάρχει εκτός απο κάποια ελάχιστα σπασίματα εικόνας σε τυχαίες χρονικές στιγμές

theios.

Leonidas33
24-01-2010, 18:32
Τα ψηφιακά είτε ανοίγουν είτε όχι. Η στάθμη του σήματος δεν παίζει τόσο ρόλο όσο οι παραμέτροι που εκπέμπουν.

Επίσης ρόλο παιζουν και οι καιρικές συνθήκες,η εγκατάσταση και ο εξοπλισμός μας.

superman25
18-02-2010, 13:10
Παιδες καλησπερα!
σημερα ειδα εκπληκτος πως πιανω τα ψηφιακα της ΕΡΤ με ποιοτητα
42-45%.
ενω τις προυγουμενες μερες δεν τα επιανα καθολου.
μπηκε κεραια στην κορινθο γνωριζει κανεις???

anastazio
18-02-2010, 18:01
Πες μας λεπτομέρειες φίλε ...
Σε ποιά συχνότητα λαμβάνεις τα ψηφιακά της ΕΡΤ ?
Η κεραία σου προς τα που "κοιτάει" ?
Ο δέκτης σου είναι ΜPEG2 ή MPEG4 ?

gkagg
19-02-2010, 12:36
Και εγώ τα έπιανα σπαστά στο Ξυλόκαστρο που πήγα για το τριήμερο της Καθαράς Δευτέρας. Το πρωί έσπαγαν πολύ ενώ το βράδυ ψιλοέβλεπες...

theios
19-02-2010, 19:10
Σε ποια συχνότητα τα πιάνεις φίλε superman25 και προς τα που κοιτάει η κεραία σου? Στο Λουτράκι τα πιάνουμε εδώ και χρόνια στην συχνότητα 25, γιατί έχουν στήσει ένα μικρό αναμεταδότη πάνω από τους καταρράχτες για τοπική χρήση απ' ότι έχω ακούσει..
Στην Κόρινθο σε έναν φίλο, (περιοχή Αγίου Γεωργίου) πριν λίγες μέρες έπιανε μόνο της Digea, γυρίσαμε την κεραία προς Λουτράκι και πάλι δεν έπιανε της ΕΡΤ..

gsk1971
19-02-2010, 19:56
File Superman,
Exeis balei ton dekti tis IQ (DVB-T750HD) ?

superman25
20-02-2010, 12:17
Ναι παιδια εχω βαλει το συγκεκριμενο δεκτη και παρατηρησα πως ενω την μερα δεν τα παινω σχεδον καθολου,το βραδυ τα πιανω με την ποιοτητα που ανεφερα.
η κεραια μου ειναι προς λουτρακι.
καπου διαβασα στο νετ πως η ΕΡΤ εχει πομπους στην αιγινα οχι στην κορινθο.
αληθευει?

kostagg
20-02-2010, 12:38
τα ψηφιακά της ερτ τα πιάνω εδώ και ένα χρόνο
μάλλον τα πιάνω από Αίγινα αφού και εμένα η κεραία μου βλέπει Λουτράκι
εξαρτάται απόλυτα από τον καιρό αν θα έχω καλό , κακό ή και καθόλου σήμα
έχω την εντύπωση πως αν ξεκινήσει η digea από Αίγινα μάλλον θα βλέπω και εγώ που έχω προβλημα με Ξυλόκαστρο

superman25
20-02-2010, 12:43
φιλε Κωστα μηπως αν βαζαμε 2 καιρεες πρως λουτρακι βελτιονωτανε το σημα?

kostagg
20-02-2010, 12:58
πιστεύω πως αν το κάνεις αυτό θα χάσεις τα αναλογικά
ίσως αν στρέψεις λίγο ανατολικότερα την κεραία σου κάτι να πετύχεις
αλλά μην περιμένεις και πολλά μέχρι να προχωρήσει η κάλυψη και σε άλλες περιοχές
αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως από το Λουτράκι που εκπέμπουν τα αναλογικά η digea επέλεξε την Παναγία της κορυφής
τι να έταξε άραγε στις καλές κυρίες ???

mcelliot_g
20-02-2010, 13:25
Παιδιά μη μπερδεύεστε!
Η ΕΡΤ επίσημα δεν έχει στήσει κανέναν αναμεταδότη για την Κορινθία, όπως αναφέρθηκε στο 25 ο πομπός είναι πρωτοβουλία ιδιώτη που λαμβάνει το σήμα όχι από Αίγινα αλλά από Υμηττό!
Η Αίγινα δεν περνάει με καμία κυβέρνηση στη δυτική πλευρά του Κορινθιακού!
Επίσης η επιλογή της Παναγιάς Κορυφής έγινε με κριτήρια καλύτερης κάλυψης, βέβαια κακώς δεν προβλέφθηκε και ένα SFN με κάποιο Κ.Ε. απέναντι (Ερατεινή)!

kostagg
20-02-2010, 13:34
τα ψηφιακά τα πιάνω στο 48 οπότε υπέθεσα ότι είναι από Αίγινα

mcelliot_g
20-02-2010, 14:24
Αυτή η εκπομπή είναι από Υμηττό και είναι εφικτή μόνο σε διάφορα σημεία στο Αίγιο (δεν είδα αν διευκρίνησες σημείο λήψης)!
Ξεχάστε την Αίγινα, δεν περνάει ίχνος, ειδικά μέχρι εκεί!

superman25
21-02-2010, 15:59
και πως δικαιολογεις ρε φιλε πως την μερα δεν πιανω και το απογευμα πρως βραδυ βλεπω με 40% ποιοτητα?:BDGBDGB53:

Leonidas33
21-02-2010, 20:34
Παίζει και ο καιρός ρόλο ....

superman25
19-05-2010, 18:26
ξερει κανεις που υπαρχει δεκτης για τα 3 ψηφιακα της ερτ για να στρειψουμε την κεραια?τα πιανει καποιος ολη μερα?

kostagg
19-05-2010, 19:50
με κεραία γυρισμένη προς Λουτράκι κάποιες φορές τα πιάνω καμπάνα και κάποιες καθόλου
δεν ξέρω γιατί

superman25
21-05-2010, 23:53
με κεραία γυρισμένη προς Λουτράκι κάποιες φορές τα πιάνω καμπάνα και κάποιες καθόλου
δεν ξέρω γιατί

υπαρχει καποιος πομπος στο λουτρακι ο οποιος ανοιγοκλεινει δεν καταλαβαινω.εαν ξερει κανεις κατι ας πει.

Eki_13
31-07-2010, 21:31
εχω προβλημα με την ληψη. η στα 602 mhz εχω 90% και στα 650 35% με πιξελιαρισμα!πως γινεται αυτο ??την κωλοdigea.οσο και να στριψω την κεραια δεν ανεβαινει..μαλλον παω για ενισχυτη?

arva
31-07-2010, 21:47
Από που κάνεις λήψη;

Eki_13
02-08-2010, 15:36
Από που κάνεις λήψη;

Μελισσι κορινθιας. ειναι δυνατον τοσο μεγαλη διαφορα? η μια συχνοτητα 85% κ η αλλη τοσο χαλια και να μην βελτιωνεται με τπτ?

aragorn
02-08-2010, 21:50
Πάντως από Αιγείρα (Ακράτα), όλα ΟΚ.

arva
02-08-2010, 23:12
Μελισσι κορινθιας. ειναι δυνατον τοσο μεγαλη διαφορα? η μια συχνοτητα 85% κ η αλλη τοσο χαλια και να μην βελτιωνεται με τπτ?

Το σίγουρο είναι ότι παρεμβάλλεται κάποιο αναλογικό στη 43.

Αν έχεις κεραία τύπου πλέγμα δοκίμασε να βάλεις μια πιο κατευθυντική.

Eki_13
03-08-2010, 00:21
Το σίγουρο είναι ότι παρεμβάλλεται κάποιο αναλογικό στη 43.

Αν έχεις κεραία τύπου πλέγμα δοκίμασε να βάλεις μια πιο κατευθυντική.

μια χαρα κατευθυντικη ειναι.. το θεμα ειναι οτι και την αλλη που τι πιανει με 85 παιζει παρα πολυ η ποιοτητα..παει απο 50 εως 90.. η κεραια δεν κουνιεται παντως..

tolisspi
03-08-2010, 00:35
Στην Κορινθο που μενω σε πολυκατοικια και η κεραια κοιτα ακομη Γερανεια την 37 την πιανει πολυ καλα ενω τη 43 σχεδον ποτε.

Eki_13
03-08-2010, 01:14
αρα με βλεπω για ενισχυτη.. τι να πω.. ψηφιακα σου λεει μετα

mcelliot_g
03-08-2010, 01:21
Και τι σχέση έχει αυτό? Η ψηφιακή τεχνολογία δεν είναι ο Χουντίνι, να κάνει θαύματα! Αν υπάρχει ισχυρή αναλογική εκπομπή στην ίδια συχνότητα, το ψηφιακό σήμα απλά δεν θα λαμβάνεται!
Από την άλλη αν είναι από αναλογική παρεμβολή το πρόβλημα, ο ενισχυτής δεν θα βοηθήσει γιατί θα ενισχύσει και το αναλογικό παράλληλα με το ψηφιακό με τα ίδια ή και χειρότερα αποτελέσματα!
Η πιο καλή πιθανή λύση είναι μικρή στροφή της κεραίας!

Eki_13
03-08-2010, 02:08
Και τι σχέση έχει αυτό? Η ψηφιακή τεχνολογία δεν είναι ο Χουντίνι, να κάνει θαύματα! Αν υπάρχει ισχυρή αναλογική εκπομπή στην ίδια συχνότητα, το ψηφιακό σήμα απλά δεν θα λαμβάνεται!
Από την άλλη αν είναι από αναλογική παρεμβολή το πρόβλημα, ο ενισχυτής δεν θα βοηθήσει γιατί θα ενισχύσει και το αναλογικό παράλληλα με το ψηφιακό με τα ίδια ή και χειρότερα αποτελέσματα!
Η πιο καλή πιθανή λύση είναι μικρή στροφή της κεραίας!

μιλαμε σοβαρα τωρα? δηλαδη δεν επρεπε να εχουν κλεισει τα αναλογικα απο αυτη την συχνοτητα?? μονο στην Ελλαδα γινονται αυτα..
ναι αλλα ο γειτονας που εχει ενισχυτη τα πιανει με 100% την κεραια οσο και να την στριψω δεν αλλαζει κατι δυστυχως.

superman25
26-01-2011, 10:53
Καλημερα σας υπαρχει καποιος στην κορινθια και συγκεκριμενα στο κιατο που να πιανει τα ψηφιακα της ΕΡΤ και αν ναι απο που?
ευχαριστω!

superman25
27-01-2011, 11:30
kaneis???????????

Tek_Killa
27-01-2011, 11:43
Ψηφιακά ΕΡΤ γιοκ. ¶σσος Κορινθίας, κεραία προς Λουτράκι...

kostagg
27-01-2011, 16:14
παλιότερα στο Διμηνιό τα πιάναμε από Λουτράκι
τώρα πάλι με κεραία προς Λουτράκι τίποτα

ας ξεκινήσει με το καλό ο ΟΤΕ γιατί ούτε πανιαγιά της κορυφής βλέπω

superman25
28-01-2011, 12:17
καλημερα.εγω απο κιατο σημερα πιανω σινε+,πρισμα,sport,ρικ με ποιοτητα 70%.η κεραια ειναι προς λουτρακι αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν πιανει απο λουτρακι η αιγινα.

takis_kaisari
28-01-2011, 13:38
Πάντως τα 4 (ΕΡΤ 1-ΝΕΤ-ΕΡΤ 3-ΒΟΥΛΗ) δεν τα πιάνουμε πουθενά Κορινθία έτσι???Μόνο εδώ στο χωριό μου στα σπίτια που είναι τέρμα ψηλά προς το βουνό τα πιάνουν αλλά όχι πάντα και με σπασίματα συνήθως....κρίμα γιατί στην αρχή τα πιάσαμε καμπάνα μέχρι να τα κόψουν από Πάρνηθα,τώρα απλά αναμένουμε να ξαναεκπέμψουν από εκεί...

kostagg
28-01-2011, 16:12
Ξαναδοκίμασα αλλά τίποτα πάλι

και μάλλον ευτυχώς γιατί σε ένα γρήγορο ζάπινγκ στα αναλογικά μου ήρθε κάτι μεταξύ αηδίας και φρίκης

οπότε και έκλεισα την τιβί

kropilack
29-01-2011, 19:44
Κι εγω απο βραχατι τα cine+ κ.α τα πιανω με φουλ σημα (απο Αιγινα). Στα Ερτ νετ ετ3 φερνω σημα αλλα εικονα δεν.. Η Ηλεκτρα πρεπει να την κανει τη ζημια...

superman25
31-01-2011, 01:07
φιλε cropilack τι σχεση εχει ή Ηλεκτρα με τα ψηφιακα?
και για πες μας τα ψηφιακα της ερτ τα πιανεις ολη μερα και χωρις σπασιματα?που κοιταει η κεραια σου?

kropilack
01-02-2011, 10:50
Λεω για την Ηλεκτρα γιατι ειναι στην ιδια συχνοτητα (52) με τα ψηφιακα (ΕΡΤ..). Ρωτησα και εναν τεχνικο και μου ειπε το ιδιο.
Τα cine+ κ.α τα πιανω με δεκτη τον edision mini 2in1 και με σημα.. ποιοτητα 90% επιπεδο 67%.Τα πιανω ολη τη μερα, ακομα και οταν βρεχει.
Εχω σηκωσει μια κεραια 6 μετρα! που κοιταει προς Αιγινα (περιπου 70 μοιρες πιο δεξια απο Λουτρακι που πιανουμε τα αναλογικα) και με την ιδια κεραια, με το πισω μερος, με ποιοτητα 90%, πιανω και τα καναλια της digea απο Ξυλοκαστρο.

tolisspi
01-02-2011, 13:24
ααα..εισαι καλος εσυ!

kropilack
08-03-2011, 12:10
Λεω για την Ηλεκτρα γιατι ειναι στην ιδια συχνοτητα (52) με τα ψηφιακα (ΕΡΤ..). Ρωτησα και εναν τεχνικο και μου ειπε το ιδιο.
Τα cine+ κ.α τα πιανω με δεκτη τον edision mini 2in1 και με σημα.. ποιοτητα 90% επιπεδο 67%.Τα πιανω ολη τη μερα, ακομα και οταν βρεχει.
Εχω σηκωσει μια κεραια 6 μετρα! που κοιταει προς Αιγινα (περιπου 70 μοιρες πιο δεξια απο Λουτρακι που πιανουμε τα αναλογικα) και με την ιδια κεραια, με το πισω μερος, με ποιοτητα 90%, πιανω και τα καναλια της digea απο Ξυλοκαστρο.
Τελικα η Ηλεκτρα παρεμβαλει:idea:, γιατι σημερα που εχει χαλασει, λογο κακοκαιριας, πιανω τα κρατικα με (σταθερη) ποιοτητα 90%-bye-

kropilack
09-03-2011, 12:11
Απο www.satleo.gr Ισως υπαρχει και στο φορουμ μας, σε αλλη ενοτητα, η ειδηση.

Δεσμεύσεις ΕΡΤ, NOVA, DIGEA για εγκατάσταση πομπών
Aφού ζητήσαμε και λάβαμε την επίσημη επιβεβαίωση-ενημέρωση από το Υπουργείο Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων, σχετικά με τα όσα συζητήθηκαν κατά την δεύτερη συνεδρίαση της Ομάδας Εργασίας που έχει συστήσει το Υπουργείο για την Ψηφιακή Μετάβαση στην Τηλεόραση, είμαστε στην ευχάριστη θέση να δημοσιεύσουμε ότι στα σχέδια των ΕΡΤ, DIGEA και NOVA είναι η εγκατάσταση ψηφιακών πομπών μέσα στο 2011. Συγκεκριμένα, σύμφωνα με τα στοιχεία που έθεσε υπʼ όψιν μας το Υπουργείο, υπήρξαν από τον Κρατικό Broadcaster και τους Ιδιώτες οι ακόλουθες δεσμεύσεις για εγκαταστάσεις σε συγκεκριμένες πόλεις και σε συγκεκριμένες ημερομηνίες:

DIGEA:
Λάρισα (Μάιος 2011)
Πάτρα (Ιούνιος 2011)
Ακαρνανικά (Σεπτέμβριος 2011)
Χανιά – Ηράκλειο (Οκτώβριος 2011)

NOVA:
Αττική (Μάιος – Ιούνιος 2011)
Θεσσαλονίκη (Σεπτέμβριος 2011)

ΕΡΤ:
Λάρισα, Τρίκαλα (Μάιος 2011)
Πάτρα (Ιούνιος 2011)
Κορινθιακός Κόλπος (Ιούλιος 2011)
Ρόδος (Αύγουστος 2011)
Αιτωλοακαρνανία (Σεπτέμβριος 2011)
Ηράκλειο (Οκτώβριος 2011)
Χανιά (Οκτώβριος 2011)
Ιωάννινα (Οκτώβριος 2011)
Φλώρινα (Οκτώβριος 2011)
Μυτιλήνη (Νοέμβριος 2011)
Ναύπλιο, Τρίπολη (Νοέμβριος 2011)

Ευχαριστούμε πολύ το Υπουργείο Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων για την άμεση ανταπόκριση του στο αίτημα μας και για την ενημέρωση που μας παρείχε. (radiotvlink.gr)

superman25
28-04-2011, 00:10
Ξερει κανεις γιατι σταματησαν τα ψηφιακα της ερτ απο κορινθια?????

cppu
28-04-2011, 00:48
καλησπερα και απο μενα.ορεινη κορινθια λιγο πανω απο κιατο σημερα επιανα ερτ hd,ετ1, νετ , ετ3 με σπασιματα!καναλι 52 (μαλλον απο υμητο).ισως επαξε ρολο και ο καιρος. ισχυς σηματος απο 86 -92 , ποιοτητα 0-20.σε σημεια ομως που εβλεπα καθαρα το ματς στο hd της ερτ , μιλαμε για απιστευτη εικονα!

stakyrFR
28-04-2011, 00:55
Παιδιά εγώ στο Βραχάτι με 2 κεραίες που έχω μία προς κιάτο και μία προς Λουτράκι δεν θα έπρεπε να πιάνω και τα ψηφιακά mpeg4 της ΕΡΤ;
Μήπως πρέπει να γυρίσω αλλού τις κεραίες;

Jotheo
28-04-2011, 00:58
Αν διαβάσεις την προηγούμενη μόλις σελίδα θα καταλάβεις ότι η περιοχή σου δεν καλύπτεται ακόμη επίσημα από την ΕΡΤ με το νέο της "μπουκέτο" ...

stakyrFR
28-04-2011, 01:01
Παρασύρθικα από άλλα posts που φαίνεται να υπάρχει λήψη κατευθείαν από Αθήνα μάλλον..
Είχα δει την ανακοίνωση για τον Ιούλιο 2011 όσον αφορά τον Κορινθιακό.
Ευχαριστώ πολύ!

Jotheo
28-04-2011, 01:08
Δεν πειράζει .Συμβαίνει καμιά φορά...
Ελπίζω μόνο το καλοκαίρι,στο νέο εξοχικό του κουμπάρου μου στην περιοχή σου,να μπορούμε να βλέπουμε ΕΡΤ HD

ee4649
13-06-2011, 13:51
Στην περιοχή ¶νω σουσάκι Αγίων Θεοδώρων(κόντα στα Διυλυστήρια του Βαρδινογιάννη) προσπαθώ με μια κεραία σαν αυτην εδώ(την οποιά και την είχα χρυσοπληρώσει) να πιάσω από αθήνα την Digea...
Το αποτέλεσμα από Αθήνα είναι 0% ενώ από Αθήνα τα 2 μπουκέτα της ΕΡΤ τα πιάνω καμπάνα(Ένταση σήματος 82% Ποιότητα Σήματος 97 %)

Το περίεργο είναι ότι 2 σπίτια παραπέρα ενας φίλος πιάνει κανονικά από Αθήνα τα 2 μπουκέτα της digea με Ένταση σήματος 62% Ποιότητα Σήματος 97 %

Και οι δύο χρησιμοποιούμε ενισχυτές και ίδιου τύπου κεραίες,αν και παρατήρησα ότι και χωρίς ενισχυτές πιάνει και πάλι απλά σου ρίχνει την Ένταση του σήματος,η ποιότητα όμως παραμένει ίδια

Όταν γύρισα την κεραία προς Ξυλόκαστρο έπιασα την μια συχνότητα της digea (650000ΜΗΖ) με Ένταση σήματος 82% Ποιότητα Σήματος 96 % το άλλο μπουκέτο όμως (602000ΜΗΖ) με Ένταση σήματος 82% Ποιότητα Σήματος 25 % και καμιά φορά κυρίως το βράδυ ανέβαινε η ποιότητα στο 43-56 % και έβλεπες που και που με σπασίματα

Η ερώτηση μου είναι η εξής:

υπάρχει κάποια ειδική κεραία(κάτι άκουσα ότι για ψηφιακό σήμα οι καλύτερες κεραίες είναι οι λογαριθμικές) που πρέπει να χρησιμοποιήσω ή κάτι άλλο (π.χ αν βοηθάει ενισχυτής ιστού) για να αυξήσω λίγο την ποιότητα του σήματος και να πιάνω από Ξυλόκαστρο?

πως αυξάνεται με λίγα λόγια η ποιότητα του σήματος ώστε αφού τα πιάνω οριακά να καταφέρω να αυξήσω την ποιότητα και να τα πιάσω?

Από Αθήνα όπως προανέφερα έχω 0 % στην digea ότι και αν δοκίμασα παρόλο που ο φίλος παραδίπλα τα πιάνει μια χαρά

Τι μου προτείνεται?

kropilack
14-06-2011, 11:25
Στην περιοχή ¶νω σουσάκι Αγίων Θεοδώρων(κόντα στα Διυλυστήρια του Βαρδινογιάννη) προσπαθώ με μια κεραία σαν αυτην εδώ(την οποιά και την είχα χρυσοπληρώσει) να πιάσω από αθήνα την Digea...
Το αποτέλεσμα από Αθήνα είναι 0% ενώ από Αθήνα τα 2 μπουκέτα της ΕΡΤ τα πιάνω καμπάνα(Ένταση σήματος 82% Ποιότητα Σήματος 97 %)

Το περίεργο είναι ότι 2 σπίτια παραπέρα ενας φίλος πιάνει κανονικά από Αθήνα τα 2 μπουκέτα της digea με Ένταση σήματος 62% Ποιότητα Σήματος 97 %

Και οι δύο χρησιμοποιούμε ενισχυτές και ίδιου τύπου κεραίες,αν και παρατήρησα ότι και χωρίς ενισχυτές πιάνει και πάλι απλά σου ρίχνει την Ένταση του σήματος,η ποιότητα όμως παραμένει ίδια

Όταν γύρισα την κεραία προς Ξυλόκαστρο έπιασα την μια συχνότητα της digea (650000ΜΗΖ) με Ένταση σήματος 82% Ποιότητα Σήματος 96 % το άλλο μπουκέτο όμως (602000ΜΗΖ) με Ένταση σήματος 82% Ποιότητα Σήματος 25 % και καμιά φορά κυρίως το βράδυ ανέβαινε η ποιότητα στο 43-56 % και έβλεπες που και που με σπασίματα

Η ερώτηση μου είναι η εξής:

υπάρχει κάποια ειδική κεραία(κάτι άκουσα ότι για ψηφιακό σήμα οι καλύτερες κεραίες είναι οι λογαριθμικές) που πρέπει να χρησιμοποιήσω ή κάτι άλλο (π.χ αν βοηθάει ενισχυτής ιστού) για να αυξήσω λίγο την ποιότητα του σήματος και να πιάνω από Ξυλόκαστρο?

πως αυξάνεται με λίγα λόγια η ποιότητα του σήματος ώστε αφού τα πιάνω οριακά να καταφέρω να αυξήσω την ποιότητα και να τα πιάσω?

Από Αθήνα όπως προανέφερα έχω 0 % στην digea ότι και αν δοκίμασα παρόλο που ο φίλος παραδίπλα τα πιάνει μια χαρά

Τι μου προτείνεται?
Εγω απο Βραχατι, με κεραια προς Αθηνα, πιανω μονο τα CINE-SPOR με ποιοτητα 90% και οσα καναλια ειναι στο μπουκετο αυτο.. της Ερτ επειδη στην ειδα συχνοτητα ειναι η Ηλεκτρα ΔΕΝ! τα πιανω οριακα.. και με το πισω μερος της κεραιας πιανω κανονικα της digea απο Ξυλοκαστρο με ποιοτητα 90%. Αν βαλεις στον ενισχυτη αλλη μια κεραια (οχι ακριβη) να κοιταει Ξυλοκαστρο, μηπως βγαλεις την digea χωρις να εχεις απωλειες στην Ερτ?

AS Mocca
14-06-2011, 11:40
Εγώ από Λουτράκι πάντως τελευταίο μήνα προς Ξυλόκαστρο η κεραία δεν πιάνει τίποτα.

Τώρα ή η κεραία τα έφτυσε ή ο ενισχυτής σήματος.

Αντε πάλι δουλειές ανοίξαμε.

ee4649
14-06-2011, 13:35
Εγω απο Βραχατι, με κεραια προς Αθηνα, πιανω μονο τα CINE-SPOR με ποιοτητα 90% και οσα καναλια ειναι στο μπουκετο αυτο.. της Ερτ επειδη στην ειδα συχνοτητα ειναι η Ηλεκτρα ΔΕΝ! τα πιανω οριακα.. και με το πισω μερος της κεραιας πιανω κανονικα της digea απο Ξυλοκαστρο με ποιοτητα 90%. Αν βαλεις στον ενισχυτη αλλη μια κεραια (οχι ακριβη) να κοιταει Ξυλοκαστρο, μηπως βγαλεις την digea χωρις να εχεις απωλειες στην Ερτ?

Δοκίμασα αυτό που λες με την κεραία που ήδη έχω προς Ξυλόκαστρο

το έπαιξα με τετοια ακρίβεια στο 2ο μπουκέτο της digea

(alter,ant1,alpha,macedonia tv 602000MHZ) που πάνω από 25% δε μπόρεσα να πάρω παρά μόνο το βράδυ με σπασίματα ώρες-ώρες πήγαινε στο 43-56%,ενώ η άλλη συχνότητα (Mega,skai,star 650000MHZ) την πιάνω με 96 %,εδώ είναι το κουφό,την μια την πιάνω καμπάνα και την άλλη οριακά,για λίγο ρε γμτ δεν την κατεβάζω...

και όλα αυτά χώρις να με ενδιαφέρει τα άλλα δύο μπουκέτα της ΕΡΤ,σκοπός μου είναι να πιάσω της δύο συχνότητες της digea αρχικά και αν τα καταφέρω μετά να παίξω λίγο και για τα δύο μπουκέτα της ΕΡΤ,αν και δοκίμασα να πιάσω και μόνο το μπουκέτο της ΕΡΤ αλλά όσο το έψαξα προς Ξυλόκαστρο πάλι τα ίδια μου κάνει στην 722000ΜΗΖ (Et1,Net,Et3) όπως στην 602000ΜΗΖ οριακά δηλ 25 % και καμιά φορά 43-56 % ενώ η άλλη συχνότητα 690000ΜΗΖ (Σπορ+/ΣΙνε+,Πρισμα+) αν παιδευτώ λίγο την κατεβάζω...

Μήπως ένα ενίσχυτης Ιστού ή μια άλλου είδους κεραία,π.χ λογαριθμική,κάνει καλύτερη δουλεία?

ee4649
14-06-2011, 13:38
Εγώ από Λουτράκι πάντως τελευταίο μήνα προς Ξυλόκαστρο η κεραία δεν πιάνει τίποτα.

Τώρα ή η κεραία τα έφτυσε ή ο ενισχυτής σήματος.

Αντε πάλι δουλειές ανοίξαμε.

Θυμάσαι τι ένταση σήματος και ποιότητα σήματος είχες σε αυτές τις συχνότητες?

602000ΜΗΖ (alpha,ant1,alter,macedonia tv)
650000ΜΗΖ (mega,skai,star)
690000ΜΗΖ (Cine/Sport+,Prisma+,Pik)
720000ΜΗΖ (Et1,Net,Et3)

ενισχυτής δεν νομίζω να φταίει,ο ενισχυτής αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι αυξάνει την ένταση σήματος και όχι την ποιότητα,η ποιότητα είναι αυτή που θα σου δείξει εικόνα,εγώ χωρίς ενισχυτή έχω 62% και με ενισχυτή 82 % στην ένταση σήματος,αλλά και με τον ενισχυτή εκτός,πάλι βλέπω(μόνο στην 650000ΜΗΖ φυσικά),η ποιότητα σήματος παίζει ρόλο και ο ενισχυτής δεν την ανεβάζει αυτήν...

AS Mocca
14-06-2011, 13:40
δε το κοίταξα καν

kropilack
14-06-2011, 20:23
Δοκίμασα αυτό που λες με την κεραία που ήδη έχω προς Ξυλόκαστρο

το έπαιξα με τετοια ακρίβεια στο 2ο μπουκέτο της digea

(alter,ant1,alpha,macedonia tv 602000MHZ) που πάνω από 25% δε μπόρεσα να πάρω παρά μόνο το βράδυ με σπασίματα ώρες-ώρες πήγαινε στο 43-56%,ενώ η άλλη συχνότητα (Mega,skai,star 650000MHZ) την πιάνω με 96 %,εδώ είναι το κουφό,την μια την πιάνω καμπάνα και την άλλη οριακά,για λίγο ρε γμτ δεν την κατεβάζω...

και όλα αυτά χώρις να με ενδιαφέρει τα άλλα δύο μπουκέτα της ΕΡΤ,σκοπός μου είναι να πιάσω της δύο συχνότητες της digea αρχικά και αν τα καταφέρω μετά να παίξω λίγο και για τα δύο μπουκέτα της ΕΡΤ,αν και δοκίμασα να πιάσω και μόνο το μπουκέτο της ΕΡΤ αλλά όσο το έψαξα προς Ξυλόκαστρο πάλι τα ίδια μου κάνει στην 722000ΜΗΖ (Et1,Net,Et3) όπως στην 602000ΜΗΖ οριακά δηλ 25 % και καμιά φορά 43-56 % ενώ η άλλη συχνότητα 690000ΜΗΖ (Σπορ+/ΣΙνε+,Πρισμα+) αν παιδευτώ λίγο την κατεβάζω...

Μήπως ένα ενίσχυτης Ιστού ή μια άλλου είδους κεραία,π.χ λογαριθμική,κάνει καλύτερη δουλεία?
Μηπως στην συχμοτητα που βγαινουν τα (alter,ant1,alpha,macedonia tv 602000MHZ) υπαρχει και καποιο ανλογικο καναλι απο Αθηνα μερια που τα επηρεαζει?Αν βαλεις την καλη κεραια να κοιταει προς Ξυλοκαστρο?..

ee4649
14-06-2011, 21:22
Μηπως στην συχμοτητα που βγαινουν τα (alter,ant1,alpha,macedonia tv 602000MHZ) υπαρχει και καποιο ανλογικο καναλι απο Αθηνα μερια που τα επηρεαζει?Αν βαλεις την καλη κεραια να κοιταει προς Ξυλοκαστρο?..

Αν θυμάμαι καλά η 602000ΜΗΖ(alter,ant1,alpha,macedonia tv) είναι η 37 συχνότητα,οπότε από όσο ξέρω από αθήνα η 37 είναι κενή,αλλά και πάλι η κεραία είναι στραμένη προς Ξυλόκαστρο και ο δέκτης μου είναι ψηφιακός μόνο και μάλιστα κατεβάζω σήμα στην συχνότητα αυτήν 25% και ώρες ώρες το βράδυ βλέπω με σπασίματα με 43-56% οπότε πως είναι δυνατόν να επηρεάζει κάποιο αναλογικό κανάλι?

Μία κεραία έχω και την έχω πλεον στρέψει προς Ξυλόκαστρο όπως είπα,γιατί από Αθήνα digea δεν πιάνω,μόνο τα 2 μπουκέτα της ΕΡΤ,από Ξυλόκαστρο προσπαθώ να ανεβάσω λίγο την ποιότητα σήματος για να πιάσω την 602000ΜΗΖ όχι από Αθήνα,από Αθήνα τζίφος...

kropilack
15-06-2011, 10:04
Αν θυμάμαι καλά η 602000ΜΗΖ(alter,ant1,alpha,macedonia tv) είναι η 37 συχνότητα,οπότε από όσο ξέρω από αθήνα η 37 είναι κενή,αλλά και πάλι η κεραία είναι στραμένη προς Ξυλόκαστρο και ο δέκτης μου είναι ψηφιακός μόνο και μάλιστα κατεβάζω σήμα στην συχνότητα αυτήν 25% και ώρες ώρες το βράδυ βλέπω με σπασίματα με 43-56% οπότε πως είναι δυνατόν να επηρεάζει κάποιο αναλογικό κανάλι?

Μία κεραία έχω και την έχω πλεον στρέψει προς Ξυλόκαστρο όπως είπα,γιατί από Αθήνα digea δεν πιάνω,μόνο τα 2 μπουκέτα της ΕΡΤ,από Ξυλόκαστρο προσπαθώ να ανεβάσω λίγο την ποιότητα σήματος για να πιάσω την 602000ΜΗΖ όχι από Αθήνα,από Αθήνα τζίφος...
Επειδη απο καπου επρεπε να αρχισεις.. για αυτο σου ειπα για τις κεραιες. Τωρα (πριν δοκιμασεις καποιον αλλο ενισχυτη, εκτος αν εχεις καποιον ευκαιρο) δοκιμασε να αλλαξεις τα καλωδια (απο κεραια σε ενισχυτη πρωτα, και απο ενισχυτη σε ΤV). Δεν σου λεω κατι το καινουργιο, απλα, επειδη εχω φαει πολλες ωρες στην ταρατσα, σου λεω την γνωμη μου για ποια σειρα πρεπει να ακολουθησεις.

ee4649
15-06-2011, 11:05
Επειδη απο καπου επρεπε να αρχισεις.. για αυτο σου ειπα για τις κεραιες. Τωρα (πριν δοκιμασεις καποιον αλλο ενισχυτη, εκτος αν εχεις καποιον ευκαιρο) δοκιμασε να αλλαξεις τα καλωδια (απο κεραια σε ενισχυτη πρωτα, και απο ενισχυτη σε ΤV). Δεν σου λεω κατι το καινουργιο, απλα, επειδη εχω φαει πολλες ωρες στην ταρατσα, σου λεω την γνωμη μου για ποια σειρα πρεπει να ακολουθησεις.

Θα δοκιμάσω να αλλάξω και καλώδιο,τώρα το καλώδιο που χρησιμοποιώ είναι από το πακέτο της νόβα,αυτό το καλώδιο που δίνει χρησιμοποιώ
θα δοκιμάσω καλύτερο καλώδιο να δω μήπως γίνει τίποτα,όσον αφορά το καλώδιο που θα πάρω τι πρέπει να προσέξω?ποια είναι καλύτερης ποιότητας?

kropilack
15-06-2011, 11:52
Θα δοκιμάσω να αλλάξω και καλώδιο,τώρα το καλώδιο που χρησιμοποιώ είναι από το πακέτο της νόβα,αυτό το καλώδιο που δίνει χρησιμοποιώ
θα δοκιμάσω καλύτερο καλώδιο να δω μήπως γίνει τίποτα,όσον αφορά το καλώδιο που θα πάρω τι πρέπει να προσέξω?ποια είναι καλύτερης ποιότητας?
Θα σε γελασω.. για ποιοτητα δεν ξερω. Ας μας πει καποιος φιλος αν ξερει. Σου ειπα για καλωδιο μηπως εχει τσακισει καπου, η εχει παρει υγρασια. Εγω θυμαμαι παλια που ενω την digea εξακολουθουσα και την επιανα με σημα 90% τα CINE κ.α τα εχασα. Οταν αλλαξα καλωδιο (απο τη κεραια στον ενισχυτη) εφτιαξε! Το ειχε τσακισει μια αντιριδα! Επισης στην κεραια για τα αναλογικα καπου ειχα κανει ενωση (με βυσματα και την ειχα προστετεψει καλα), αλλα παρολα αυτα οταν αλλαξα καλωδιο γιατι ειχε πεσει η ποιοτητα του σηματος, η διαφορα ηταν μεγαλη!

Parisv
25-07-2011, 02:51
Στο Λουτράκι σε ποια συχνότητα πιάνονται τα ψηφιακά της ΕΡΤ και προς τα που πρέπει να κοιτάει η κεραία;

ee4649
25-07-2011, 03:40
Στο Λουτράκι σε ποια συχνότητα πιάνονται τα ψηφιακά της ΕΡΤ και προς τα που πρέπει να κοιτάει η κεραία;
Προς Ξυλόκαστρο φίλε μου

στις συχνότητες 37 και 43 για την digea και από 30 Ιουλίου θα εκπέμψει κ η ΕΡΤ στις συχνότητες 55 και 61,προς το παρών αν βιάζεσαι για τα ψηφιακά της ΕΡΤ ίσως και από Αθήνα να τα πιάνεις
στις συχνότητες 48 και 52,αλλιώς υπομονή μέχρι τις 30

kenmex
29-07-2011, 23:13
Ξεκινησε η μεταδοση της ΕΡΤ απο Ξυλοκαστρο. (συχνοτητες 55 και 61)

takis_kaisari
29-07-2011, 23:54
Eδώ ορεινή Κορινθία πάντως τίποτα...

senos
30-07-2011, 00:01
καλησπέρα. από Αίγιο τα πιάνω στην 55 και 61 αλλά στην 55 η ποιότητα του σήματος ανεβοκατεβαίνει συνεχώς μεταξύ 60 και 90 ενώ στην 61 η ποιότητα είναι στο 5 με 10. γιατί τόσο χαμηλά; της digea είναι στο 100.

Takis1974
30-07-2011, 00:03
Στο Αίγιο αυτή τη στιγμή, βγαίνουν στην 55 με ποιότητα από 85%-100% και στην 61 με ποιότητα από 40%-68%

Takis1974
30-07-2011, 01:54
Αίγιο και πάλι: είναι προφανές ότι στην 61 μάλλον πειραματίζονται αφού σε κάποιες φάσεις έχω καλύτερη λήψη από Υμηττό στην 52 παρά στην 61. Υποθέτω θα βελτιωθεί σιγά σιγά. Κατά τ'άλλα στην 55 αυτό που λέμε "καμπάνα"

discos1956
30-07-2011, 09:49
Απ οτι φαινεται εχει πολλα σφαλματα εξ αιτιας των αναλογικων παρεμβολων γι αυτο δεν εχει καλη ποιοτητα :furious3:

aragorn
30-07-2011, 11:02
Αιγείρα Αχαΐας (Ακράτα) κανένα σήμα στις 55 και 61.
Η digea είναι στο 100%
Το πρώτο μπουκέτο τις ΕΡΤ στο 48 το πιάνω μια χαρά με ποιότητα 70%

kenmex
30-07-2011, 11:03
Στην Κορινθο εχουν χαθει ολα τα καναλια της ΕΡΤ απο το πρωι.

deadlock7
30-07-2011, 11:13
Αλυκή Βοιωτίας τα συντόνισα το βράδυ που εξέπεμψαν,αλλά σήμερα χάθηκαν όπως προείπαν.

Takis1974
30-07-2011, 11:49
Απότ τις 8:30 το πρωί δεν υπάρχει καθόλου σήμα. Στις 7:30 είχε πάντως :twoguns:

k.m.
30-07-2011, 11:59
Λουτράκι τίποτα τώρα.

arvins9
30-07-2011, 12:32
Ούτε Ξυλόκαστρο.

mcstefan7
30-07-2011, 13:26
ξεκίνησε και η ΕΡΤ!!

Parisv
30-07-2011, 14:25
Στο Λουτράκι προστέθηκαν 8 καινούργια κανάλια- EΡΤ Χ4 cinespor prisma RIK Βουλή

arvins9
30-07-2011, 14:40
Και τα 2 μπουκέτα στο Ξυλόκαστρο με 95% σήμα

kropilack
30-07-2011, 16:16
:guitarist::a0210::ernaehrung004:-bye-:award::SFGSFGSF::violent-smiley-030::BDGBGDB55:

anavatis
31-07-2011, 16:10
Απο Λουτρακι, στο el nino, κανενα απο τα νεα ψηφιακα της ΕΡΤ!!
Γιατι??????????

tsiouficto
31-07-2011, 16:17
Επειδή τα έχω χάσει λίγο με το τι γίνεται στην Κορινθία, μπορεί κάποιος να πει περιληπτικά τι μεταδίδει το Λουτράκι και τι το Ξυλόκαστρο; Μέσα στη βδομάδα θα πρέπει να κατέβω να περάσω τα ψηφιακά της ΕΡΤ στους γονείς, αλλά το σπίτι έχει 2 κεραίες και προς τους δύο αναμεταδότες, και δεν ξέρω ποια από τις δύο είναι ενεργή ή αν είναι και οι δύο. Τα ψηφιακά της Digea πάντως τα πιάνουμε...

theios
31-07-2011, 18:19
Από το Ξυλόκαστρο παίζουν κανονικά και τα 2 multiplex της ΕΡΤ στις συχνότητες 55 και 61. Αν πιάνεις της DIGEA δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα...

Σχετικά με τον δεύτερο αναμεταδότη τοπικής εμβέλειας που είναι στους καταράκτες, δουλεύει ακόμα στην συχνότητα 25 και μεταδίδει το 1 multiplex (Βουλή, σινε/σπορ, πρισμα+ και ΡΙΚ.)

Εγώ προσωπικά τα έσβησα και τα πιάνω όλα πλέον απο Ξυλόκαστρο....

Ελπίζω να βοήθησα.

tsiouficto
31-07-2011, 19:05
Ευχαριστώ πολύ.Ευκαιρία δηλαδή να βγει και η μία κεραία, γιατί το σπίτι είναι σαν τον Υμηττό. Έτσι και αλλιώς τοπικά δεν βλέπει κανείς, αν χαθεί τίποτα που εκπέμπει μόνο από Λουτράκι.

Eki_13
01-08-2011, 15:39
εγω ενω οταν δεν φυσαει ολα ειναι οκ ,οταν αρχισει να φυσαει πανω απο 5-6 μποφορ τα χανω ολα τα ψηφιακα. δεν κουνιεται η κεραια την βλεπω. μηπως να βαλω ενισχυτη ιστου? 10 χλμ απο ξυλοκαστρο ειμαι..

kropilack
01-08-2011, 19:43
εγω ενω οταν δεν φυσαει ολα ειναι οκ ,οταν αρχισει να φυσαει πανω απο 5-6 μποφορ τα χανω ολα τα ψηφιακα. δεν κουνιεται η κεραια την βλεπω. μηπως να βαλω ενισχυτη ιστου? 10 χλμ απο ξυλοκαστρο ειμαι..
Εγω απο Βραχατι με την κεραια να κοιταει Αθηνα (ειναι λιγο ψηλα βεβαια..) πιανω ολα τα ψηφιακα απο Ξυλοκαστρο με φουλ σημα (βρεχει φυσαει) χωρις καν ενισχυτη! Το καλωδιο παει απο την κεραια απευθειας στον δεκτη..

takis_kaisari
01-08-2011, 21:14
Kαι φυσικά μόνο τα παράλια της Κορινθίας πιάνουν τα ψηφιακά......αλλά δεν γ......είς μωρέ τους βλάχους στα χωριά τα ορεινά που μου θέλουν να δουν για πρώτη φορά και αυτή καθαρά την Νετ και το Ετ3.....γεια σου Ελλαδάρα αθάνατη!!!

ee4649
02-08-2011, 00:46
Να ρωτήσω κάτι,παρατήρησε κανείς αύξηση του σήματος από Ξυλόκαστρο στις συχνότητες 37 (602000ΜΗΖ) και 43(650000ΜΗΖ) ?

εκεί που ξαφνικά δεν την έπιανα την 37 (602000ΜΗΖ),τώρα την κατεβάζω με πολύ καλό σήμα 95% ενω πριν κατέβαζα μόνο την μια από τις δύο,την 43(650000ΜΗΖ) με μεταπτώσεις στο σήμα από 56-95% έπαιζε,ενώ τώρα και αυτήν την κατεβάζω σταθερά με 95%

aragorn
02-08-2011, 17:17
Από Αιγείρα ok τα ψηφιακά μπουκέτα της ΕΡΤ.

npapageo
08-08-2011, 13:46
Σορρυ που γραφω εδω, αλλα δεν ειδα καποιο αλλο θρεντ περισσοτερο σχετικο:

Μενω στο Κιατο και προσφατα αγορασα εναν αποκωδικοποιητη (Digitalworld 150HD). Δυστυχως για καποιο λογο δεν μπορει να βρει τα καναλια της Συχνότητας 37, ενω τα υπολοιπα τα παιζει κανονικα. Οταν κανω χειροκινητη αναζητηση, η ποιοτητα σηματος κανει μεγαλα σκαμπανεβασματα απο 0-60% περιπου. Εχει κανεις αποψη για το τι μπορει να φταιει?
Ευχαριστω

kropilack
08-08-2011, 22:24
Σορρυ που γραφω εδω, αλλα δεν ειδα καποιο αλλο θρεντ περισσοτερο σχετικο:

Μενω στο Κιατο και προσφατα αγορασα εναν αποκωδικοποιητη (Digitalworld 150HD). Δυστυχως για καποιο λογο δεν μπορει να βρει τα καναλια της Συχνότητας 37, ενω τα υπολοιπα τα παιζει κανονικα. Οταν κανω χειροκινητη αναζητηση, η ποιοτητα σηματος κανει μεγαλα σκαμπανεβασματα απο 0-60% περιπου. Εχει κανεις αποψη για το τι μπορει να φταιει?
Ευχαριστω

Ενας φιλος μου απο το Μουλκι ειχε το ιδιο προβλημα με την 37. Μου ειπε οτι "επαιξε" με την κεραια και την εβγαλε.

kropilack
10-08-2011, 22:05
Στη συχνοτητα 55 (ΕΤ1, ΝΕΤ, ΕΤ3, ΕΤ HD) κανει παγωματα (σε ενα λεπτο 5 περιπου) σε ολα τα καναλια . Εχει παρατηρησει αλλο το ιδιο προβλημα?

Takis1974
12-08-2011, 00:16
Στη συχνοτητα 55 (ΕΤ1, ΝΕΤ, ΕΤ3, ΕΤ HD) κανει παγωματα (σε ενα λεπτο 5 περιπου) σε ολα τα καναλια . Εχει παρατηρησει αλλο το ιδιο προβλημα?

Επιβεβαιώνω από Αίγιο ότι εδώ και 2-3 μέρες (εγώ τουλάχιστον τώρα το εντόπισα καθώς δεν βλέπω και πολύ τα κανάλια) κάνει το ίδιο που αναφέρει ο φίλος kropilack στη συχνότητα 55.
Η συχνότητα 61 έχει εξ' αρχής θεματάκια, αλλά η 55 έπαιζε καμπάνα μέχρι πρότινος. Ξέρει κανείς τι συμβαίνει; Πειράματα ή αναλογικές παρεμβολές;

Δημήτρης Ιωάννου
13-08-2011, 15:19
Επιβεβαιώνω κι εγώ από Ξυλόκαστρο ,τ'οσο για τα ψηφιακά της ΕΡΤ (κυρίως),όσο και για τα υπόλοιπα.

Μισές δουλειές,μισές χαρές...:BDBDG54:

kenmex
13-08-2011, 18:29
Και απο παραλια Κορινθου τα ιδια...
Στην συχνοτητα 55 για 5 δευτερολεπτα εχει ενταση 5-10% και ποιοτητα 70-80%, αμεσως μετα πεφτει αποτομα στο 0% και σε ενταση και σε ποιοτητα για αλλα 5 δευτερολεπτα, και παλι απο την αρχη...
Στην 61 ολα καλα με ποιοτητα στο 100%, καθως επισης και τα δυο της Digea, με ενταση στο 20-25% και ποιοτητα 90-100%

pkorkas
15-08-2011, 18:47
Και εμένα απο Βραχάτι κάθε ενάμισο λεπτό περίπου χάνεται το σήμα σε ΝΕΤ ΕΤ1 και ΕΤ3 για μερικά δευτερόλεπτα και μετά επανέρχεται.
Το παράξενο είναι ότι συμβαίνει μονο με τον Diditalworld HD-150 και όχι με έναν Digi+ που έχω σε άλλη TV.

sixoremenos
16-08-2011, 17:11
Εγώ έχω πρόβλημα τις τελευταίες ημέρες με το κανάλι 55. Ενώ έπιανε κανονικά (Βοχαϊκό) με σήμα 75-79, τώρα είναι αδύνατο να δεις τίποτα (bit error level έως και 600) στην ΕΤ1 ΝΕΤ ΕΤ3. Το κανάλι 61 και η Digea παίζουν κανονικά.

arva
17-08-2011, 00:16
Εγώ από Λουτράκι δεν έχω κανένα πρόβλημα!

kropilack
17-08-2011, 11:10
Εγώ έχω πρόβλημα τις τελευταίες ημέρες με το κανάλι 55. Ενώ έπιανε κανονικά (Βοχαϊκό) με σήμα 75-79, τώρα είναι αδύνατο να δεις τίποτα (bit error level έως και 600) στην ΕΤ1 ΝΕΤ ΕΤ3. Το κανάλι 61 και η Digea παίζουν κανονικά.
Κι εγω το ιδιο.. Το προβλημα ειναι γενικο.. Κοιτα κι εδω ΕΡΤ ΨΗΦΙΑΚΗ ΣΤΗΝ ΚΟΡΙΝΘΙΑ (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=57134)
Προσπαθω να καταλαβω γιατι ο φιλος arva δεν εχει το ιδιο προβλημα..

Takis1974
17-08-2011, 14:53
Επιβεβαιώνω από Αίγιο ότι εδώ και 2-3 μέρες (εγώ τουλάχιστον τώρα το εντόπισα καθώς δεν βλέπω και πολύ τα κανάλια) κάνει το ίδιο που αναφέρει ο φίλος kropilack στη συχνότητα 55.
Η συχνότητα 61 έχει εξ' αρχής θεματάκια, αλλά η 55 έπαιζε καμπάνα μέχρι πρότινος. Ξέρει κανείς τι συμβαίνει; Πειράματα ή αναλογικές παρεμβολές;

Ακόμα και σήμερα 17/8 εξακολουθεί και ισχύει ότι έχω ήδη γράψει πριν.
Το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι ώρες ώρες η ποιότητα από την 52 (Υμηττός) είναι καλύτερη από την 55.
Τι να πούμε, :SFGSFGSF: :SFGSFGSF: στους υπεύθυνους της ΕΡΤ.
Ας μας ενημερώσουν πως το έχουν καταφέρει αυτό, γιατί θέλει όντως πολλή προσπάθεια, τεράστιες γνώσεις και μεγάλη συνέπεια :music-smiley-005:

tolisspi
17-08-2011, 15:11
Ειναι οι υπηρεσιες που προσφερουν στην επαρχια με το ανταποδοτικο τελος....

Αχ Ελλαδα μονο η Αθηνα....

arva
17-08-2011, 16:40
Μήπως αναλογικά εκπέμπει τίποτα στη 55 από κάποιο άλλο κέντρο εκπομπής. Πχ για να βλέπεις τη 52 από Υμηττό μήπως σου έρχεται και το ΚΑΝΑΛΙ 10 από Υμηττό που εκπέμπει στη 55; Δοκίμασε μια ποιο κατευθυντική κεραία προς Κορφιώτισσα ή χαμήλωσε την ισχύ του ενισχυτή σου ή ξήλωσέ τον κιόλας! Κάτι σου έρχεται στη 55 αναλογικά! Εγώ στο Λουτράκι και δεν έχω κανένα πρόβλημα!

arva
17-08-2011, 16:52
Τελικά μόνο εγώ δεν έχω πρόβλημα;

Eki_13
18-08-2011, 01:16
εγω εβαλα ενισχυτη κ εχω 100% σε digea. 42% σε 55 και 42% στην 61 αλλα κανει συνεχεια σπασιματα αυτη

kropilack
18-08-2011, 16:27
Κι εγω, εχω δοκομασει με δυο διαφορετικους ενισχυτες αλλα και χωρις ενισχυτη αλλα παλι κανει παγωματα..

kropilack
18-08-2011, 16:30
Μήπως αναλογικά εκπέμπει τίποτα στη 55 από κάποιο άλλο κέντρο εκπομπής. Πχ για να βλέπεις τη 52 από Υμηττό μήπως σου έρχεται και το ΚΑΝΑΛΙ 10 από Υμηττό που εκπέμπει στη 55; Δοκίμασε μια ποιο κατευθυντική κεραία προς Κορφιώτισσα ή χαμήλωσε την ισχύ του ενισχυτή σου ή ξήλωσέ τον κιόλας! Κάτι σου έρχεται στη 55 αναλογικά! Εγώ στο Λουτράκι και δεν έχω κανένα πρόβλημα!

Εχεις κατσει για 2-3 λεπτα συνεχομενα να το ελεγξεις, και διαφορετικες ωρες?

arva
18-08-2011, 17:53
Κάθισα και είδα χτες μια ελληνική ταινία στη ΝΕΤ γύρω στο μισάωρο και δεν είχα πρόβλημα. Δεν βλέπω συνέχεια τηλεόραση, έχω έρθει για μπάνια!
Να ρωτήσω και γω κάτι; Τους δέκτες τους αγοράσατε φέτος πρόσφατα ή τους είχατε από πρόπερσι που ξεκίνησε η Digea; Γιατί έχω κάποιες υποψίες ότι είναι παλιοί και δεν υποστηρίζουν σωστά 64QAM! Ενισχύεται αυτό γιατί κάποιος είπε ότι με τον ένα από τους δύο δέκτες που έχει δεν έχει πρόβλημα.
Από την άλλη δείτε τι έγραψε κάποιος σε άλλο forum που μένει στη Σαρωνίδα Αττικής:
"Στη Σαρωνίδα δεν έρχετε κ πολύ σήμα στις καινούριες συχνότητες 55 και 61
την 55 καταφερα να την κατεβάσω βράδυ με ισχύ περίπου50% και ποιότητα ανάμεσα σε 45 και 70 % την ώρα που η digea με ισχύ 60% και ποότητα 70% .το καναλι10 κάνει την ζημιά... την ημέρα δεν μου κατέβαινε τιποτα... υπήρχε σαν ψηφιακό χιόνι πάνω απτο 10
στην 61 δεν κατάφερα τίποτα.. μόνο ψηφιακό χιόνι πάνω απτο 902tv υμηττού"

kropilack
18-08-2011, 18:46
Κάθισα και είδα χτες μια ελληνική ταινία στη ΝΕΤ γύρω στο μισάωρο και δεν είχα πρόβλημα. Δεν βλέπω συνέχεια τηλεόραση, έχω έρθει για μπάνια!
Να ρωτήσω και γω κάτι; Τους δέκτες τους αγοράσατε φέτος πρόσφατα ή τους είχατε από πρόπερσι που ξεκίνησε η Digea; Γιατί έχω κάποιες υποψίες ότι είναι παλιοί και δεν υποστηρίζουν σωστά 64QAM! Ενισχύεται αυτό γιατί κάποιος είπε ότι με τον ένα από τους δύο δέκτες που έχει δεν έχει πρόβλημα.
Από την άλλη δείτε τι έγραψε κάποιος σε άλλο forum που μένει στη Σαρωνίδα Αττικής:
την 55 καταφερα να την κατεβάσω βράδυ με ισχύ περίπου50% και ποιότητα ανάμεσα σε 45 και 70 % την ώρα που η digea με ισχύ 60% και ποότητα 70% .το καναλι10 κάνει την ζημιά... την ημέρα δεν μου κατέβαινε τιποτα... υπήρχε σαν ψηφιακό χιόνι πάνω απτο 10
Εχω κοιταξει και σε αλλες τηλεορασεις στη περιοχη μου, με ενσωματομενο δεκτη και εκει κανει παγωματα.. Εμενα ο δεκτης μου (edision mini 2in1) σε ολες τις συχνοτητες (Digea και ΕΡΤ) εχει ποιοτητα 90% και επιπεδο 63%-65%. Ολα δειχνουν σωστα, εκτος απο την :twoguns:55.

aragorn
19-08-2011, 08:57
Σήμερα το πρωί στην Αιγείρα είναι αδύνατη η λήψη των ψηφιακών της ΕΡΤ...
Αναφορές από αλλού;

kropilack
19-08-2011, 20:11
Σήμερα το πρωί στην Αιγείρα είναι αδύνατη η λήψη των ψηφιακών της ΕΡΤ...
Αναφορές από αλλού;
Απο βραχατι βλεπω, αλλα κανει πολλα παγωματα σημερα..:furious3:

Takis1974
19-08-2011, 23:09

Για να μην υπάρχει παρανόηση: είμαι από Αίγιο, αυτό που λέω για την 55 το έχω τσεκάρει σε δέκτες εξωτερικούς & ενωματωμένους δικούς μου και φίλων-γειτόνων. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα, δεν μπορεί τις πρώτες μέρες που εξέπεμψαν τα κρατικά στον Κορινθιακό η ποιότητα να είναι "καμπάνα" στο 100% και τώρα μετά βίας στο 50%

Takis1974
19-08-2011, 23:14
Εχεις κατσει για 2-3 λεπτα συνεχομενα να το ελεγξεις, και διαφορετικες ωρες?

Εγώ πάντως τις τελευταίες μέρες το έχω ελέγξει σε διάφορες ώρες της ημέρας και συνεχόμενα κλπ: η 55 κάνει σπασίματα :angry:

arva
20-08-2011, 07:30
Χτες συντόνισα σε μία γειτόνισσα την ΕΡΤ στο ψηφιακό δέκτη της στην ίδια πολυκατοικία με μένα στο Λουτράκι. Θα παρακολουθούσε μια ελληνική ταινία χτες το απόγευμα στην ΕΤ3. Την ενημέρωσα ότι θα υπήρχε περίπτωση να είχε κολλήματα και ότι το πρόβλημα είναι γενικό του Κορινθιακού. Σήμερα θα τη ρωτήσω αν είχε προβλήματα και θα σας αναφέρω το συντομότερο.

kropilack
20-08-2011, 11:13
Βρε παιδια, αντι να τα λεμε μεταξυ μας, μηπως θα ηταν καλυτερα να στειλουμε κανα e-mail στην ερτ η να παρουμε τηλεφωνο?
(Ξερει καποιος την διευθυνση της ερτ για να στειλω E-mail?)

arva
20-08-2011, 11:32
Χτες συντόνισα σε μία γειτόνισσα την ΕΡΤ στο ψηφιακό δέκτη της στην ίδια πολυκατοικία με μένα στο Λουτράκι. Θα παρακολουθούσε μια ελληνική ταινία χτες το απόγευμα στην ΕΤ3. Την ενημέρωσα ότι θα υπήρχε περίπτωση να είχε κολλήματα και ότι το πρόβλημα είναι γενικό του Κορινθιακού. Σήμερα θα τη ρωτήσω αν είχε προβλήματα και θα σας αναφέρω το συντομότερο.

Τελικά και στη γειτόνισσά μου υπάρχει το ίδιο πρόβλημα! Της έβγαζε συνέχεια "Δεν υπάρχει σήμα"! Εν τω μεταξύ σε εμένα κανένα πρόβλημα! Ίσως επειδή είμαι με το netbook και USB TV tuner!
Πάντως ψιλοϋποψιάζομαι το MEGA στη 54 να κάνει τη ζημιά!

aragorn
21-08-2011, 11:59
Πάντως από χθες τα προβλήματα είναι σχεδόν ανεπαίσθητα (Αιγείρα Αχαΐας).

Tek_Killa
21-08-2011, 12:04
¶σσος Κορινθίας, για 15 μέρες που ήμουν συνεχώς εκεί, κανένα απολύτως πρόβλημα με τη λήψη των ψηφιακών της ΕΡΤ. Ενώ σε αυτές τις μέρες έπαθαν "black out" 2-3 φορές τα ψηφιακά της digea για κανα 15λεπτο, τα της ΕΡΤ ήταν κομπλέ.

kropilack
22-08-2011, 11:27
Μολις πηρα τηλεφωνο στην Ερτ και μιλησα με το τμημα που ασχολειται με τα ψηφιακα. Μου ειπαν οτι το γνωριζουν το θεμα, οτι δεχονται παρεμβολες απο το καναλι 10 απο Υμηττο γιατι εχει μεγαλο πομπο που φτανει μεχρι το ξυλοκαστρο και πως το κοιτανε το θεμα εδω και αρκετο καιρο..

arva
22-08-2011, 14:00

¶ρα είχα δίκιο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ee4649
29-08-2011, 13:43
Έχουμε κανένα νέο σχετικά με το πρόβλημα που υπάρχει στα ψηφιακά της Ερτ?

kropilack
29-08-2011, 17:07
"22/8/11
Μολις πηρα τηλεφωνο στην Ερτ και μιλησα με το τμημα που ασχολειται με τα ψηφιακα. Μου ειπαν οτι το γνωριζουν το θεμα, οτι δεχονται παρεμβολες απο το καναλι 10 απο Υμηττο γιατι εχει μεγαλο πομπο που φτανει μεχρι το ξυλοκαστρο και πως το κοιτανε το θεμα εδω και αρκετο καιρο.."

Παιδια εγω τους πηρα και θα τους ξαναπαρω.. Παρτε κι εσεις κανα τηλεφωνο να το τρεξουν λιγο το θεμα:devil-smiley-029:

k.m.
30-08-2011, 08:45
Και Λουτράκι το ΣΚ ένα πάγωμα στην εικόνα κάθε λεπτό περίπου, για διάρκεια 1 δευτερόλεπτο.

Ο ήχος ακάθεκτος.

ΒΑΣΙΛΗΣ Κ.
30-08-2011, 21:41
Και Λουτράκι το ΣΚ ένα πάγωμα στην εικόνα κάθε λεπτό περίπου, για διάρκεια 1 δευτερόλεπτο.

Ο ήχος ακάθεκτος.
μια απο τα ιδια

kropilack
31-08-2011, 09:58
Ερτ - τμημα για τα ψηφιακα 210 6075954

Takis1974
03-09-2011, 22:41
Παιδιά σήμερα μόλις επέστρεψα από ΗΠΑ και κοίταξα να δω και...... ω του θαύματος: η 55 & η 61 παίζουν με ποιότητα 100% χωρίς κανένα από τα προβλήματα που είχα πριν κάποιες βδομάδες :2thumb22sup:.
Το έχω τσεκάρει εδώ και μία ώρα (Αίγιο)

kropilack
04-09-2011, 21:36
Παιδιά σήμερα μόλις επέστρεψα από ΗΠΑ και κοίταξα να δω και...... ω του θαύματος: η 55 & η 61 παίζουν με ποιότητα 100% χωρίς κανένα από τα προβλήματα που είχα πριν κάποιες βδομάδες :2thumb22sup:.
Το έχω τσεκάρει εδώ και μία ώρα (Αίγιο)

Ναι, εδω και δυο μερες δειχνουν καλα. Ας ελπισουμε το προβλημα να λυθηκε οριστικα!:ernaehrung004:

ee4649
07-09-2011, 11:06
τελικά έφτιαξε το πρόβλημα που υπήρχε στα ψηφιακά της Ερτ από Ξυλόκαστρο?μπορεί να το επιβεβαιώσει κάποιος?

kropilack
07-09-2011, 13:04
τελικά έφτιαξε το πρόβλημα που υπήρχε στα ψηφιακά της Ερτ από Ξυλόκαστρο?μπορεί να το επιβεβαιώσει κάποιος?
Δεν βαζω το χερι μου στη φωτια.. αλλα τις τελευταιες 5-6 μερες δειχνει χωρις κανενα προβλημα.:drummer:

kropilack
22-09-2011, 19:06
Ολα καλα τωρα πια με τα ψηφιακα.:a0210:
Φιλε arva.. γεια σου και παλι -bye-.. μηπως :hmmmm: εβλεπες καποια ταινια του Αγγελοπουλου και για αυτο δεν ειχες διαπιστωσει το προβλημα?..;)

:smile:

arva
23-09-2011, 10:23
Απ' ότι θυμάμαι ήταν μια ταινία με τον Βέγγο!!!

:ridinghorse:

Ίσως επειδή στο Λουτράκι δεν περνάει ο Υμηττός όπως στο Βραχάτι, μιας και τελικά το πρόβλημα ήταν από το Κανάλι 10 του Υμηττού!

kropilack
12-11-2011, 13:39
ΗΛΕΚΤΡΑ-ΑΧΙΟΝ-DRTV-Eλλαδα tv, στην συχνοτητα 59

arva
12-11-2011, 17:39
¶ντε με το καλό! Ποιότητα; Έχουμε μερικά screenshots;

http://www.google.com/uds/css/small-logo.png

kropilack
12-11-2011, 18:16
¶ντε με το καλό! Ποιότητα; Έχουμε μερικά screenshots;

Τωρα δεν υπαρχει σημα.. Ποιοτητα.. ηταν σαν να εκαναν αναμεταδοση τα αναλογικα (χιονακια, θαμπαδα κ.τλ).........

kropilack
28-11-2011, 12:36
Εχετε παρατηρησει παγωματακια στο MEGA?

kropilack
03-12-2011, 12:31
Εχθες εβλεα μις ταινια στο MEGA τον καταδικο και .. βρε παιδια εκανε αρκετα κολληματα-παγωματα.. εσεις δεν εχετε παρατηρησει κατι (στην συχνοτητα 43 γενικα)?

kropilack
09-01-2012, 17:44
Στη συχνοτητα 64 βγηκαν δυο νεα (ο θεος να τα κανει) ψηφιακα τοπικα καναλια. Τα ΤΟP TV - SUPER. Ομως ενω με τον edision mini 2in1 εχω ποιοτητα 90% (οπως και στα αλλα δηλαδη) και κατεβαζω τα καναλια, με τον 210MP HD HDMI, δεν εχω ιχνος σηματος! Στην ιδια συχνοτητα ειναι το αναλογικο τηλεαστυ. Μηπως αυτο επιρεαζει, η ειναι θεμα του δεκτη? Γιατι με τον mini αλλα και με τον cdvb-hd της crystal audio, που δοκιμασα, τα καναλια κατεβαινουν κανονικα. Αν καποιος δοκιμασει ας μου πει παρακαλω..

D_Satellite
10-01-2012, 00:47
Παίζει να είναι και θέμα δέκτη γιατι έχουν όλοι τους διαφορετική ευαισθησία στη λήψη αλλά με 90% σήμα που είχες στον πρώτο , άντε μετά στον άλλο να είχες λίγο μικρότερη διαφορά και όχι καθόλου σήμα , η εκτός και την ώρα που σύνδεσες τον δεύτερο δέκτη και δεν σου έβγαζε σήμα , οι τεχνικοί να έκαναν δοκιμές και να έσβησαν τον πομπό..Το αναλογικό Τηλεάστη δεν ενοχλεί γιατι είναι στην 65 απο Γεράνεια.. Πριν απο λίγο έκανα ένα search στον Crypto Redi 250 HD και στην 64 δεν έβγαλα τίποτα...Ίσως ακόμα να κάνουν δοκιμές. Το πρώτο πακέτο με τα τοπικά στην 59 έρχεται με 90% περιπου ποιότητα.. Σύμφωνα με την εταιρεία της Digital Union , αυτές θα είναι τελικά οι συχνότητες με τα τοπικα κανάλια στον νομό Κορινθίας (59 , 64) http://www.digital-union.eu/channels.html

kropilack
10-01-2012, 13:07
Το Τηλεαστυ ειναι στην 65! Εχεις δικιο!
Παντως δεν ειναι θεμα δοκιμων, το εχω τσεκαρει.
Δοκιμασα σε ενα φιλο που εχει δυο tv και παιρνει απο την ιδια κεραια και στην μια, την LG, κατεβαζει τα καναλια κανονικα, ενω στην αλλη, SAMSUNG, τα καναλια δεν κατεβαινουν...

ee4649
10-01-2012, 16:47
'Εχει παρατηρήσει κανείς αύξηση του σήματος στην συχνότητα 61(Sport/Cine+) τις τελευταίες μέρες?

arva
12-01-2012, 13:38
Πως πάνε τα κανάλια στην 64; Βελτιώθηκε η εικόνα; Ψηφιακός Πάροχος εμφανίζεται να είναι ο πάροχος, όπως και τα υπόλοιπα τοπικά στη 59 ή διαφορετικός;

kropilack
12-01-2012, 17:35
Πως πάνε τα κανάλια στην 64; Βελτιώθηκε η εικόνα; Ψηφιακός Πάροχος εμφανίζεται να είναι ο πάροχος, όπως και τα υπόλοιπα τοπικά στη 59 ή διαφορετικός; ο παροχος στην 64 γραφει no name. Η εικονα ειναι σαν να κανει αναμεταδοση τα αναλογικα.. με χειροτερο ηχο! (στο TOP)

arva
12-01-2012, 19:20
Έτσι ήταν και η εικόνα από τα κανάλια στη 59 αρχικά και μάλιστα το ΕΛΛΑΔΑ TV αντί για ζωντανό πρόγραμμα να μεταδίδει promo από DVD, για τώρα δεν ξέρω. Αλήθεια τα κανάλια στη 59 πως είναι τώρα;

kropilack
12-01-2012, 21:00
Έτσι ήταν και η εικόνα από τα κανάλια στη 59 αρχικά και μάλιστα το ΕΛΛΑΔΑ TV αντί για ζωντανό πρόγραμμα να μεταδίδει promo από DVD, για τώρα δεν ξέρω. Αλήθεια τα κανάλια στη 59 πως είναι τώρα;Τα ιδια..

arva
13-01-2012, 08:02
Από μικρός θυμάμαι τα κανάλια της Κορινθίας. Δεν φημίζονται για την εικόνα τους. Αυτό που διέφερε κατά πολύ ήταν το DRTV της Αργολίδας!

D_Satellite
14-01-2012, 19:01
Εγω στην 64 δεν βγάζω τίποτα με τον δέκτη Crypto Redi 250 MP HD (μου βγάζει σήμα 60% και ποιότητα 0%) και την Κορφιώτησα την έχω μπροστά μου χωρίς εμπόδια , και ολες οι άλλες ψηφιακές συχνότητες μου έρχονται τέρμα με 99% ποιότητα !

kropilack
13-04-2012, 10:19
Στη συχνοτητα 64 βγηκαν δυο νεα (ο θεος να τα κανει) ψηφιακα τοπικα καναλια. Τα ΤΟP TV - SUPER. Ομως ενω με τον edision mini 2in1 εχω ποιοτητα 90% (οπως και στα αλλα δηλαδη) και κατεβαζω τα καναλια, με τον 210MP HD HDMI, δεν εχω ιχνος σηματος! Στην ιδια συχνοτητα ειναι το αναλογικο τηλεαστυ. Μηπως αυτο επιρεαζει, η ειναι θεμα του δεκτη? Γιατι με τον mini αλλα και με τον cdvb-hd της crystal audio, που δοκιμασα, τα καναλια κατεβαινουν κανονικα. Αν καποιος δοκιμασει ας μου πει παρακαλω..

Μαλλον το προβλημα δεν ηταν στον δεκτη αλλα στους σταθμους οι οποιοι (παλι) μαλλον εδωσαν καποια πληροφορια και τωρα τα TOP-SUPER δειχνουν κανονικα με τον Crypto 210MP HD..

D_Satellite
22-04-2012, 03:49
Ναι σωστά ! Πλέον την συχνότητα 64 (Top Channel - Super) την κατεβάζει και σε μένα ο δέκτης μου (Crypto Redi 250 MP HD) , αλλά μάλλον δεν το έχουν σετάρει σωστά το μηχάνιμα και τα 2 κανάλια μία παίζουν καλά , και μία παίζουν με σπασίματα επιδής η ποιότητα στην στάθμη του σήματος είναι ασταθές.. Το ίδιο γίνετε και στην 59 κάτι φορές (το πρώτο πακέτο με τα τοπικά) αλλά σπάνια το κάνει.. η 59 παίζει ποιό σταθερά στο σήμα, απο την 64..

k.m.
22-04-2012, 19:49
Χθες σε λουτράκι MEga-Ant είχαν πολλά κολήματα (όπως στις αρχές και χειρότερα). Ήταν έτσι και σε εσάς ή κάτι δεν πάει καλά στην εγκατάσταση ?

kropilack
24-04-2012, 20:13
Νομιζω η εγκατάσταση..

bujinkan
09-06-2012, 15:02
επειδη σεν ασχολουμε καθολου με digea ηθελα ολως να ρωτησω το ετ1 hd ειναι στο πακετο της digea?
Και αν ναι γιατι δεν το βρισκει ο δεκτης της τηλεορασης μου?
Στο παρελθον μου ειχε βρει μονο του αυτα τα τοπικα της κορινθιας αλλα ετ1 Hd oxi
εχω μια πλασμα panasonic g10 αν αυτο βοηθαει

arva
09-06-2012, 16:55
Έχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα σχετικά με το HD και τα κανάλια της ΕΡΤ. Όχι μόνο εσύ, πάρα πολύς κόσμος και είναι κάτι που βολεύει και την Digea. Δεν θα το αναλύσω το βόλεμα αυτό και θα σου εξηγήσω τι ακριβώς γίνεται παρακάτω.

Η Digea εκπέμπει μέσω 2 διαύλων της τα εξής κανάλια μόνο: ALPHA,ALTER(δείχνει μπάρες), ANT1, ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ TV και MEGA, ΣΚΑΪ, STAR, κανάλι με μπάρες.
Η ΕΡΤ εκπέμπει μέσω 2 διαύλων της 2 μπουκέτα αντίστοιχα: 1ο μπουκέτο με ΒΟΥΛΗ, BBC World News, Deutsche Welle, ρικSat και το 2ο μπουκέτο με ΕΤ1, ΝΕΤ, ΕΤ3, ΕΡΤHD και τα 5 ραδιόφωνα της ΕΡΤ.
Υπάρχουν περιοχές που η ΕΡΤ δεν έχει ενεργοποιήσει ένα ή και κανένα από τα μπουκέτα της. Στον Κορινθιακό τα έχει ενεργοποιήσει και τα 2.
Επιπλέον από ξεχωριστό ψηφιακό πάροχο εκπέμπουν και τα τοπικά κανάλια της κάθε περιοχής.

Στο θέμα μας τώρα, η τηλεόρασή σου δεν υποστηρίζει MPEG-4 άρα μπορείς να δεις τουλάχιστον προσωρινά αν δεν αλλάξει κάτι στο μέλλον μόνο τα τοπικά και το 1ο μπουκέτο της ΕΡΤ με ΒΟΥΛΗ, BBC World News, Deutsche Welle, ρικSat μιας κι αυτά παίζουν με MPEG-2 που το υποστηρίζει η τηλεόρασή σου. Για να δεις το σύνολο των ψηφιακών καναλιών πρέπει να προμηθευτείς έναν εξωτερικό επίγειο ψηφιακό δέκτη με MPEG-4.

¶αα! Μετά να μη ξεχάσεις να γυρίσεις την κεραία σου από Όσιο Πατάπιο που κοιτάει τώρα στη Παναγιά τη Κορφιώτισσα στο Ξυλόκαστρο! Θα χάσεις τα αναλογικά όμως έτσι!

bujinkan
09-06-2012, 22:42
¶αα! Μετά να μη ξεχάσεις να γυρίσεις την κεραία σου από Όσιο Πατάπιο που κοιτάει τώρα στη Παναγιά τη Κορφιώτισσα στο Ξυλόκαστρο! Θα χάσεις τα αναλογικά όμως έτσι!
μα ξυλοκαστρο κοιταει η κεραια μου.....αφου πιανω digea

arva
10-06-2012, 00:41
Αφού μπορείς να πιάσεις Digea μπορείς να πιάσεις και το 2ο μπουκέτο της ΕΡΤ με το ΕΡΤHD. Ξανασκάναρε τα κανάλια.

Υπάρχει νομίζω κάποιο θέμα με τη τηλεόρασή σου. Αν και υποστηρίζει MPEG-4, νομίζω δεν το υποστηρίζει δηλώνοντας ως χώρα Ελλάδα. Κοίτα λίγο και το αντίστοιχο νήμα στις Panasonic.

bujinkan
10-06-2012, 13:45
Αφού μπορείς να πιάσεις Digea μπορείς να πιάσεις και το 2ο μπουκέτο της ΕΡΤ με το ΕΡΤHD. Ξανασκάναρε τα κανάλια.

Υπάρχει νομίζω κάποιο θέμα με τη τηλεόρασή σου. Αν και υποστηρίζει MPEG-4, νομίζω δεν το υποστηρίζει δηλώνοντας ως χώρα Ελλάδα. Κοίτα λίγο και το αντίστοιχο νήμα στις Panasonic.

ναι οντως υπηρχε θεμα και επρεπε να κανουμε reset τις ρυθμισεις και να βαλουμε μια αλλη χωρα για να κανουμε μετα scan τα καναλια
το θεμα ειναι δεν θυμαμαι ποια χωρα ηταν και να μπω στο θεμα της τιβι μου εχει χιλιαααδες σελιδες χαχαχα

kostagg
10-06-2012, 20:42
δοκίμασε Γερμανία
σε μία samsung με αυτή την ρύθμιση τα έπιασε όλα

kblachos
11-06-2012, 10:12
ναι οντως υπηρχε θεμα και επρεπε να κανουμε reset τις ρυθμισεις και να βαλουμε μια αλλη χωρα για να κανουμε μετα scan τα καναλια
το θεμα ειναι δεν θυμαμαι ποια χωρα ηταν και να μπω στο θεμα της τιβι μου εχει χιλιαααδες σελιδες χαχαχα

Κάνε την τελευταία αναβάθμιση στην τηλεόραση, ή κάνε reset και εγκατάσταση με χώρα Γερμανία. Αυτό βέβαια δεν είχε να κάνει με την εύρεση HD καναλιών, αλλά με την λειτουργία του EPG. Την ERT HD θα έπρεπε να στην βρει ούτως ή άλλως.

bujinkan
13-06-2012, 15:37
Κάνε την τελευταία αναβάθμιση στην τηλεόραση, ή κάνε reset και εγκατάσταση με χώρα Γερμανία. Αυτό βέβαια δεν είχε να κάνει με την εύρεση HD καναλιών, αλλά με την λειτουργία του EPG. Την ERT HD θα έπρεπε να στην βρει ούτως ή άλλως.

εκανα scan με 4 διαφορετικες χωρες (ελλαδα,γερμανια,σουηδια,ισπανια)
Και στις 4 βρισκει τα καναλια, αλλα εχω μονο ηχο και οχι εικονα

kostagg
13-06-2012, 19:18
Αυτό το κάνουν τηλεοράσεις που έχουν μόνο mpeg2 και όχι mpeg4

kblachos
14-06-2012, 08:39
Η Panasonic G10 έχει δέκτη mpeg4.

εκανα scan με 4 διαφορετικες χωρες (ελλαδα,γερμανια,σουηδια,ισπανια)
Και στις 4 βρισκει τα καναλια, αλλα εχω μονο ηχο και οχι εικονα

Δεν έχεις ενεργοποιήσει τον ψηφιακό δέκτη. Πήγαινε στο menu του ψηφιακού δέκτη της τηλεόρασης, και επέλεξε "Εισαγωγή HD καναλιών"....

gogos7
21-07-2012, 15:36
Συμβαίνει κάτι Κορινθιακό τις τελευταίες ημέρες;

Πιάνει μόνο Κανάλι 55 & 61 / ΕΡΤ, Βουλή κ.λπ.

Της digea, ποιότητα σήματος σχεδόν μηδενική.

Είχανε φωτιές πριν μερικές μέρες, υπάρχει περίπτωση να υπάρχει σχέση; Αλλά δε θα είχε γράψει κάποιος άλλος κάτι σχετικά;

bykrie
21-07-2012, 15:55
Που κοιτάει η κεραία σου?

panos_gr
28-07-2012, 15:34
Παιδιά πήρα τον LifeView LV6TBOXHD. Κοιτώντας η κεραία στον Όσιο Πατάπιο έπιανε το LTV και τίποτα περισσότερο. Έτσι εφοδιασμένος με μια 14αρα TV και τον LifeView LV6TBOXHD πήγα στην ταράτσα οπου έστρεψα την κεραία προς Ξυλόκαστρο.Το καλύτερο που πέτυχα ήταν να πιάσω το κανάλι 37 (602 MHz) ALPHA, ALTER, ANT1, ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ αλλα με πολλά σπασίματα η εικόνα (πιξελιασματα). Μενω Κορίνθο σημειωτέον. Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι;

kropilack
28-07-2012, 16:46
Δοκιμασε να πηγαινει το καλωδιο απο την κεραια απευθειας στον δεκτη (χωρις ενισχυτη).

panos_gr
28-07-2012, 19:32
kropilack ευχαριστώ για την απάντηση. Το ανωτέρω πρόβλημα επιλύθηκε γιατι μου εκοψε να ψαξω τα ψηφιακα καναλια, αφου ειχα ηδη γυρίσει την κεραία και στον Η/Υ ο οποιος εχει tv tuner της Lifeview , και αυτός τα έπιασε καμπάνα. Τελικά κατάλαβα οτι σε κάποια απο τα δωμάτια του σπιτιού κάτι παίζει με τις πρίζες RF. Σε κάποιες παίζει καμπάνα ο δεκτης σε κάποιες όχι. Θα τις κοιτάξω με τον καιρό. Αυτό που με απσχολεί πλέον είναι που βρίσκονται τα κρατικά κανάλια και τα τοπικα (TOP-Hλεκτρα κ.α.) πέρα των τεσσάρων,στα οποία αναφέρονται κάποιοι συμφορουμιτες παραπάνω.

kropilack
28-07-2012, 20:55
37-43 digea
55-61 EPT
59-64 Τοπικα
39 LTV

chris1978
28-08-2012, 20:59
Καλησπέρα
Δήμος Αιγείρας Δημοτικό διαμέρισμα Αμπελοκήπων θέση :
https://maps.google.com/maps?saddr=38+5.986862++22+19.059563&hl=el&sll=38.07199,22.27805&sspn=0.075002,0.154324&geocode=FUVbRQIdW4pUAQ&mra=ls&t=m&z=13
Επιβεβαιώνω τη λίστα των συχνοτητων UHF από κέντρο Εκπομπής Κάτσικα.
http://greektv.pbworks.com/w/page/48...9A%CE%91%CE%A3
Η κεραία που χρησιμοποιήθηκε είναι μια TL 750 και μετρήσεις έγιναν με πεδιόμετρο satlink ws 6909 και με tv επι τοπου.
Tα μοναδικά καναλία που δεν μπορώ να δω είναι το ΕΤ 1 & 3 για αυτό το λόγο μπήκε μια δευτερη κεραία VHF (με μίκτη uhf-vhf) με κατεύθυνση προς ξυλόκαστρο(οπτική επαφή δεν υπάρχει παρεμβάλεται βουνο,το γράφω απλα για να γίνει κατανοητό που έιναι στραμένη η δεύτερη κεραια.)
η οποία στα VHF κατεβάζει ετ 1 & 3 + mega με καλή ποιότητα.
Με μια κεραία δεν υπάρχει σημειό που να μπορείς να δεις όλα τα κανάλια ικανοποιητικά.οταν κατέβασει καλα ετ 1& 3 τα υπόλοιπα έχουν υποβαθμιστεί πολυ και το αντίθετο οτάν πιάσει τα υπόλοιπα χάνονται ετ 1&3.

ee4649
29-08-2012, 14:53
Εδω κ δυο μερες εχασα την μια συχνοτητα της ερτ(55) η 61 κ η 37-43 της digea δεν εχω προβλημα,περιοχη σουσακι αγ.θεοδωρων,εχει παρατηρησει κανεις κατι αντιστοιχο?

arva
29-08-2012, 17:59
Χαμήλωσε την ισχύ του ενισχυτή σου! Από κάπου έρχεται το AXION στη 55. Είχε και διάδοση αυτές τις μέρες γι' αυτό.

kropilack
29-08-2012, 21:41
Με κεραια των 10ευρω, σε υψος 2 μετρα, και με ενισχυτη (mistral? νομιζω) και με δεκτη edision mini 2in1, επιασα απο Υμηττο την 63 (06 TV-MAD TV-MTV GREECE-SPORT TV-SUNNY-Body in Balance).
Επιπεδο 77%82% αναλογα με τον καιρο
Ποιοτητα 75%-76% σταθερα.
Αν η ποιοτητα πεσει κατω απο 74%, ο δεκτης στα επιγεια δεν δειχνει.
και με το πισω πισω μερος της καιρεας πιανω τα ψηφιακα απο Ξυλοκαστρο με ποιοτητα 90%.

Δοκιμασα με μια αλλη κεραια (απο της παλιες, με πλεγμα-μηκος 2 μετρα?) που εχω (7 μετρα ψηλα!) αλλα δεν καταφερα να ανεβασω την ποιοτητα πανω απο το 77%, αλλα και με 77% ποιοτητα που ειχα, στην 63 μου εκανε σπασιματα..

ee4649
31-08-2012, 00:31
Χαμήλωσε την ισχύ του ενισχυτή σου! Από κάπου έρχεται το AXION στη 55. Είχε και διάδοση αυτές τις μέρες γι' αυτό.
Λογικα αν χαμηλωσω την ισχυ του ενισχυτη δεν θα πιανω της digea τις συχνοτητες αλλα θα το δοκιμασω οπως λες να δω,τωρα ειναι ο ενισχυτης στα 36db ποσο λες να τον παω;

arva
31-08-2012, 10:18
Χαμήλωσέ τον τόσο έτσι ώστε να μη χάνεις τα υπόλοιπα κανάλια!!

sixoremenos
12-09-2012, 15:43
Εδώ και μία εβδομάδα (από τις αρχές Σεπτεμβρίου) πιάνω τα ΕΤ1 ΝΕΤ ΕΤ3 με πολλά σπασίματα κάθε 30-50 δευτερόλεπτα, σε βαθμό που είναι αδύνατον να παρακολουθήσω. Επιπλέον, τα κανάλια της Digea από σήμα 75% που είχα εδώ και πάνω από ένα χρόνο, έχουν πλέον 48% και 60%. Έχω τηλεόραση με ενσωματωμένο ακοκωδικοποιητή και κεραία προς Λουτράκι. Περιοχή Ζευγολατιού. Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι αντίστοιχο;

arva
12-09-2012, 16:01
Αφού η κεραία σου αλλού για αλλού λογικό είναι! Γύρνα τη κεραία σου προς Ξυλόκαστρο. Από Παναγιά Κορφιώτισσα εκπέμπουν τα ψηφιακά!!!
Από Όσιο Πατάπιο στο Λουτράκι εκπέμπουν τα αναλογικά.

sixoremenos
12-09-2012, 16:04
ΩΩΩΧΧΧ Συγγνώμη, έκανα λάθος. Προς Ξυλόκαστρο βλέπει η κεραία μου. Sorry!!!

Εδώ κι ένα χρόνο πιάνω κανονικά όλα τα ψηφιακά. Τώρα μου χαλάσανε...

Serafeim Karakostas
12-09-2012, 16:10
Τότε μάλλον έχει μετακινηθεί η κεραία σου.

sixoremenos
12-09-2012, 16:13
Ναι, είναι κάτι που σκέφτηκα κι εγώ, αφού φυσούσε αρκετά τις προηγούμενες ημέρες.

Πάντως γενικά είμαι σε προβληματική περιοχή...

arva
13-09-2012, 11:48
Που; Το Ζευγολατειό είναι προβληματική περιοχή; Δε νομίζω!!! Να 'σουν Βεληνιάτικα, Καλέντζι, Χαλκείο, Σουληνάρι, Στιμάγκα ή Ελληνοχώρι ναι!

sixoremenos
13-09-2012, 19:12
Που; Το Ζευγολατειό είναι προβληματική περιοχή; Δε νομίζω!!! Να 'σουν Βεληνιάτικα, Καλέντζι, Χαλκείο, Σουληνάρι, Στιμάγκα ή Ελληνοχώρι ναι!

Αφού ξέρεις την περιοχή, είμαι στο Βοχαϊκό, αρκετά πάνω από την πλατεία, στο δρόμο προς Σουληνάρι, λίγο πριν τη γέφυρα της Εθνικής. Είναι προβληματικό σημείο κατά δήλωση και του παιδιού που μου έβαλε την κεραία πριν 10 χρόνια... Ίσως χρειαστώ καινούρια κεραία και καλώδιο. Ίσως καινούριο ενισχυτή. Ίσως πάλι απλά να έχει κουνηθεί κάτι... Θέλει σκάλα για να δω.

arva
13-09-2012, 19:35
Για τα ψηφιακά μια χαρά είσαι! Για τα αναλογικά ίσως να υπήρχαν οριακά προβλήματα όταν εξέπεμπαν από Παναγιά Κορφιώτισσα. Για τσέκαρε για αρχή αν κοιτάει σωστά η κεραία σου. Διαφορετικά ίσως χρειαστείς νέο καλώδιο.

sixoremenos
13-09-2012, 21:31
Λοιπόν, σήμερα το απόγευμα και μέχρι αυτήν την ώρα, έχουν σταματήσει τα σπασίματα σε ΕΤ1 ΝΕΤ και ΕΤ3 και έχει ανέβει και η ισχύς του σήματος σε όλα τα κανάλια... Τι να πω;

arva
14-09-2012, 13:18
Καλώδιο ίσως...

sixoremenos
14-09-2012, 15:35
Θα φωνάξω τεχνικό από βδομάδα. Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

ee4649
17-09-2012, 22:51
¨Εχει παρατηρήσει κανείς προβλήματα στην συχνότητα της ΕΡΤ την 55(746000) εδώ και 2 μέρες?βλέπω ότι χάνεται για λίγα δευτερόλεπτα το σήμα κ μετά από λίγο ξανάρχεται κ συνέχεια γίνεται το ίδιο όλη την ώρα ανα 5 λεπτά περίπου,συμβαίνει κ σε εσας ή μόνο σε μένα?

arva
18-09-2012, 09:16
Αν διαβάσεις μερικές σελίδες πιο πίσω θα βρεις απάντηση και λύση στο ερώτημά σου!!!

sixoremenos
18-09-2012, 20:54
Σε μένα πάντως το πρόβλημα των σπασιμάτων στα κρατικά και γενικά το χαμηλό σήμα ήταν λόγω φθαρμένου καλωδίου. Σήμερα αντικαταστάθηκε και έχω πλέον σταθερά σήμα πάνω από 80% και χωρίς bit error.

arva
19-09-2012, 18:04
Όλα καλά λοιπόν! :2thumb22sup:

kropilack
01-10-2012, 20:45
¨Εχει παρατηρήσει κανείς προβλήματα στην συχνότητα της ΕΡΤ την 55(746000) εδώ και 2 μέρες?βλέπω ότι χάνεται για λίγα δευτερόλεπτα το σήμα κ μετά από λίγο ξανάρχεται κ συνέχεια γίνεται το ίδιο όλη την ώρα ανα 5 λεπτά περίπου,συμβαίνει κ σε εσας ή μόνο σε μένα?

Στο κανει ακομα αυτο? Γιατι τωρα τελευταια εχω παρατηρησει οτι και σε μενα κανει καποια παγωματα στην 55.

sixoremenos
01-10-2012, 20:50
Στο κανει ακομα αυτο? Γιατι τωρα τελευταια εχω παρατηρησει οτι και σε μενα κανει καποια παγωματα στην 55.

Αν και όπως θα διαβάσατε πριν μερικά posts είχα μεγάλο πρόβλημα έως την αλλαγή του καλωδίου, κατά καιρούς συμβαίνουν ορισμένα pixelιάσματα, χωρίς όμως να χάνω εικόνα ή ήχο. Όπως μπορείτε να διαπιστώσετε σε μερικές σελίδες πίσω, υπάρχει πρόβλημα παρεμβολής. Όσο πιο προβληματικός ο εξοπλισμός μας (φθαρμένο καλώδιο, παλιά κεραία) τόσο πιο έντονο το φαινόμενο.

arva
01-10-2012, 23:23
...κι όσο πιο δυνατά ρυθμισμένος ο ενισχυτής τόσο πιο έντονο το φαινόμενο.

ee4649
02-10-2012, 00:08
από τότε που άλλαξα την κεραία,την γύρισα προς αίγινα κ δεν γνωρίζω τι γίνεται από ξυλόκαστρο,αλλά το πιθανότερο είναι αυτό που λέει ο φίλος arva,αν χαμηλώσεις την ισχύ του ενισχυτή,φέρνει παρεμβολές
το axion στην 55 μάλλον

kropilack
11-10-2012, 12:25
Σημερα το πρωι που ειδα κανα 10λεπτο, δεν μου εκανε παγωματα στην 55 (ΕΡΤ..).
Πιθανολογο οτι επειδη αλλαξε συχνοτητα η αναλογικη ΕΡΤ3 απο την 56 στη 26, ισως να εφταιγε αυτο...

kropilack
19-10-2012, 10:22
Στη συχνοτητα 56 εκπεμπουν (με φουλ σημα) τα Euronews - TV5 Europe - Novacinema1 - Novasport1-Disn.

D_Satellite
19-10-2012, 22:21
Μόλις τα έπιασα και εγώ με φούλ σήμα !!

kropilack
07-12-2012, 22:32
Με κεραια των 10ευρω, σε υψος 2 μετρα, και με ενισχυτη (mistral? νομιζω) και με δεκτη edision mini 2in1, επιασα απο Υμηττο την 63 (06 TV-MAD TV-MTV GREECE-SPORT TV-SUNNY-Body in Balance).
Επιπεδο 77%82% αναλογα με τον καιρο
Ποιοτητα 75%-76% σταθερα.
Αν η ποιοτητα πεσει κατω απο 74%, ο δεκτης στα επιγεια δεν δειχνει.
και με το πισω πισω μερος της καιρεας πιανω τα ψηφιακα απο Ξυλοκαστρο με ποιοτητα 90%.

Δοκιμασα με μια αλλη κεραια (απο της παλιες, με πλεγμα-μηκος 2 μετρα?) που εχω (7 μετρα ψηλα!) αλλα δεν καταφερα να ανεβασω την ποιοτητα πανω απο το 77%, αλλα και με 77% ποιοτητα που ειχα, στην 63 μου εκανε σπασιματα..

Τωρα που εχει χαλασει το αναλογικο Top στην 54, πιανω απο Αθηνα και τα ψηφιακα Extra κ.τ.λ, με ποιοτητα 75 %..