PDA

View Full Version : HD κανάλια στη NOVA

Pages : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

suzakias
11-06-2010, 18:01
http://img821.imageshack.us/img821/2389/cold.gifχειμωνας.

nikos26
11-06-2010, 18:10
Νομίζω πως η NOVA ψαρεύει σε θολά νερά προσπαθώντας να δει αντιδράσεις από όλους εμάς προκειμένω να δει τι θα κάνει με την τιμολογιακή της πολιτική!

Διαβάζοντας προσεκτικά της επίσημες ανακοινώσεις βλέπει κανείς πως δεν υπόσχεται ούτε πως θα αυξήσει τις τιμές ούτε πως δεν θα τις αυξήσει!!!!!

Αντίθετα αφήνει επίτηδες θολό το τοπίο, προσπαθώντας να εκμαιεύσει τις αντιδράσεις μας! Να είστε σίγουροι πως διαβάζουν ακόμη και την παραμικρή κουβέντα που κάνουμε ακόμη και στο τελευταίο ποστ.Εδώ και αλλού!!!

Μη τσιμπάτε!!!!!! Ας καταλάβουν μια και καλή και απο την αρχή, πως δεν πρόκειται να πάρουν ούτε ένα ευρώ παραπάνω από εμάς!

Και αυτό που πρόκειται να προσφέρουν θα το προσφέρουν με κοστολόγιο μηδαμινό για αυτούς ενώ ζητούν από εμάς να πληρώσουμε για άλλη μια φορά "την νύφη" της ..... νέας τεχνολογίας. Τα μηχανήματα τα έχουν αγοράσει, το bandwidth το κατέχουν εδώ και καιρό και το κόστος της τεχνολογίας και τεχνογνωσίας το έχουν αποσβέσει ήδη.
Ας μην μας πουλάνε φούμαρα για μεταξωτές κορδέλες! Τουλάχιστον όχι για 60€ το μήνα.

Έλεος!!!!

Δεν περιμένει να δεί τις αντιδράσεις από τον κόσμο. Περιμένει να δεί την αντίδραση του οτε. Άμα δεν υπήρχε ο οτε η συνδρομή θα ήταν ήδη 70 ευρώ με τα HD.

Η τιμή δύσκολα θα πέσει(αν και πολλά εξαρτώνται από τον οτε).Θα υπάρχουν απλά προσφορές ιδικά με triple play.

dimitris__
11-06-2010, 18:14
Ρεσιτάλ suzakias και AS Mocca

Eki_13
11-06-2010, 18:19
παντως το bitrate viewer δινει στο ενα 12500 και 0 ηχο και στο δευτερο 7900 και 380 ηχο! να τα ανοιγε κιολας καλα θα ηταν :P

dimitris__
11-06-2010, 18:55
Πάντως το eurosport HD που είχα δει ποδηλασία και tennis σε "native HD" ήταν χορταστικό. Αν και το περιεχόμενό του γενικά είναι λίγο ξένο προς τα γούστα μου (μόνο για το snooker το βάζω).

Το ποδόσφαιρο μπορεί να "εκμεταλλευτεί" όλη την ανάλυση και το bitrate που μπορείς να του δώσεις, ιδίως στα μακρινά πλάνα που αποτελούν και την πλειονότητα, αντίθετα με τις ταινίες που μετά από ένα σημείο το συνολικό αποτέλεσμα δεν επιδέχεται μεγάλης βελτίωσης.

Μου φαίνεται ότι μετά από τόσα χρόνια θα ξανακάνω αρχή να δω Α' εθνική λόγω του HD. Λίγο οξύμωρο βέβαια, μοιάζει σαν να βλέπεις τη Ντούβλη σε HD... (Λέτε αν τους πούνε ότι τους μεταδίδουν σε HD να παίξουν καλύτερα ; )

Όσον αφορά στις ταινίες, αν και "χορτασμένος" από HD, τα 50i είναι ένα μεγάλο "+" σε σχέση με τα κουραστικά 24p (δεν ανήκω σ' αυτούς που αποζητούν την κινηματογραφική εμπειρία, αλλά την ομαλή, ξεκούραστη κίνηση).

Προσωπικά περιμένω περισσότερο τις HD σειρές, ιδίως αν προβάλλονται "α-λα Lost" δηλαδή 1-2 μέρες μετά τις ΗΠΑ.

malakudi
11-06-2010, 19:13
Το θέμα είναι πως οι άνθρωποι απλά βλέπουν νούμερα και κρίνουν.
Αν είναι ευχαριστημένοι από τα νούμερα που βλέπουν με γεια τους με χαρά τους.

Εμείς πάντως ΖΟΥΜΕ και χωρίς τη κυρά NOVA.
Αν μας θέλει για πελάτες:

1) Ας ρίξει την τιμή σε όλα τα πακέτα ή ας φτιάξτει υποπακέτα μόνα τους.
2) Ας αφήσει απάντρευτες τις κάρτες ή ας μας υποχρεώσει να πάρουμε παντρεμένο module με την κάρτα.
3) Ας βάλει σε λογική τιμή το HD και να το δώσει ως add on με την ίδια τιμή σε όλες τις προσφορές και τα πακέτα που ήδη έχει.

Αν όχι δεν πειράζαι θα συνεχίσουμε να πηγαίνουμε τακτικά στο γήπεδο ! :award:
Απλά να δω πόσο θα αντέξουν αν δεν κάνουν κάτι από τα παραπάνω.

Μάλλον δεν είσαι το target group της Nova. Μπορείς να πας στο γήπεδο παρέα με τα χουλιγκάνια που τα σπάνε. Εγώ προτιμώ το σπίτι μου.

papasouzakias
11-06-2010, 19:19
Από το ιστολόγιο του Satzapper (Nicοlas A.) http://rexsat.blogspot.com/2010/06/nova-hd_10.html#more

Παρουσιαστήκαν οι πρώτες υπηρεσίες υψηλής ευκρίνειας μέσω δορυφόρου «Nova HD», οι οποίες εμπορικά θα είναι πλήρως διαθέσιμες από την 1η Σεπτέμβριου, με δωρεάν τηλεθέαση έως τις 31 Δεκεμβρίου 2010

Στο πλαίσιο της συνέντευξης τύπου, έγινε αναλυτική παρουσίαση της νέας τεχνολογίας, καθώς και η παρουσίαση του νέου Nova Box ΗD, που έχει επιλέξει η Nova, προϊόν της εταιρίας Pace -του μεγαλύτερου κατασκευαστή στον κόσμο. Πρόκειται για ένα αποκωδικοποιητή τελευταίας τεχνολογίας υψηλών απαιτήσεων High Definition Mpeg-4/DVB-S2, που προσφέρει δυνατότητα HD (Mpeg-4: 1920 x 1080i), ήχο Dolby Digital (surround AC-3), με δυνατότητες VOD, σύνδεσης στο internet (Ethernet), θύρες USB και HDMI και χωρητικότητα δίσκου 320GB (PVR). Διπλό Tuner, για ταυτόχρονη παρακολούθηση ενός καναλιού και εγγραφή ενός δεύτερου καναλιού `η ταυτόχρονη εγγραφή δυο καναλιών και παρακολούθηση ενός αποθηκευμένου προγράμματος… Ο νέος ιδιοκτησιακός αποκωδικοποιητής θα προωθείται επίσημα από τη Nova σε όσους συνδρομητές θέλουν να ενταχτούν στο μπουκέτο «Nova HD. Με απλή αντικατάσταση του παλιού αποκωδικοποιητή με το νέο NovaBox HD, χωρίς να απαιτείται αλλαγή κατόπτρου ή ειδικού LNB, ενώ θα απολαύσουν δωρεάν το HD περιεχόμενο της Nova, έως τις 31 Δεκεμβρίου 2010

Επίσης από την Ναυτεμπορική http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1828861

Αποκωδικοποιητής

Επισημαίνεται ότι για τη λήψη των υπηρεσιών, εκτός από την ειδική συνδρομή -της οποίας το ύψος διευκρινίστηκε ότι θα ανακοινωθεί στο προσεχές διάστημα- απαιτείται νέος ειδικός αποκωδικοποιητής, ενώ για την πλήρη αξιοποίηση καλό είναι να υπάρχει και κατάλληλος τηλεοπτικός δέκτης (FullHD).

Σε ό,τι αφορά ειδικότερα τον αποκωδικοποιητή η Nova θα δώσει τον Nova Box ΗD, προϊόν της εταιρείας Pace, με mpeg4 1920 x 1080i, ήχο Dolby Digital (surround AC-3), DVB-S2, VOD, δυνατότητα σύνδεσης στο internet (Ethernet), θύρες USB και HDMI και χωρητικότητα δίσκου 320GB (PVR).

Όπως διευκρινίστηκε από τα στελέχη της Nova, δεν θα υπάρχει η δυνατότητα χρήσης άλλου αποκωδικοποιητή για τις υπηρεσίες HD.

Καμία έκπτωση

Κατά την παρουσίαση της νέας υπηρεσίας, ο κ. Παπαδόπουλος ανέφερε ότι «στόχος της εταιρείας είναι να προσφέρει υψηλή ποιότητα σε χαμηλή τιμή». Παρά ταύτα η χαμηλή τιμή δεν διαφαίνεται στον ορίζοντα, αφού ειδικότερα σε ό,τι αφορά τις τηλεοπτικές υπηρεσίες, όπως διευκρίνισε ο αναπληρωτής διευθύνων σύμβουλος της εταιρείας, απαντώντας σε ερώτηση της «Ν» δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει μείωση της τιμής συνδρομής.

Μάλιστα ο κ. Παπαδόπουλος, σχολιάζοντας την τρέχουσα τιμή συνδρομής της Νova -της μοναδικής συνδρομητικής πλατφόρμας που δραστηριοποιείται στην ελληνική αγορά- και η οποία είναι από τις υψηλότερες στην Ευρώπη, ανέφερε:

«Οι αυξημένες πωλήσεις της υπηρεσίας στο πρώτο τρίμηνο του 2010 δείχνουν ότι η τιμολογιακή πολιτική μας είναι σωστή». Με άλλα λόγια δηλαδή αφού οι Ελληνες δίνουν τα λεφτά για την υπηρεσία, δεν υπάρχει περίπτωση μειώσεων.

ΣΤΕΛΙΟΣ ΙΩΑΝΝΟΥ

Andreas Dermitzakis
11-06-2010, 19:36
Μάλλον δεν είσαι το target group της Nova. Μπορείς να πας στο γήπεδο παρέα με τα χουλιγκάνια που τα σπάνε. Εγώ προτιμώ το σπίτι μου.

Δικαίωμα του καθενός είναι να πάει όπου θέλει και δεν μπορεί να κατακριθεί.Δεν νομίζω ότι 200 ευρώ που κάνει ο δέκτης και άλλα 10 στα 60 μπορεί να τα διαθέσει ο Ελληνικός λαός,(δεν μιλάω σε καμία περίπτωση για άτομα που κυνηγάνε τις εξελίξεις όσο και εάν αργούν αυτές).Επειδή όμως ανεβαίνει ο αριθμός των συνδρομητών λόγω της προσφοράς Forthnet double play+start pack 10 λεπτά παραπάνω συνολική διαφορά,το έχουν βάλει όλοι(το είδα στην forthnet που πάω και το πληρώνω.70 ευρώ δεν είναι ευτελές ποσό,840 ευρώ τον χρόνο δεν περισέυουν σε όλους.(τουλάχιστον έτσι πιστέυω)

dimitris__
11-06-2010, 20:07
Δικαίωμα του καθενός είναι να πάει όπου θέλει και δεν μπορεί να κατακριθεί.Δεν νομίζω ότι 200 ευρώ που κάνει ο δέκτης και άλλα 10 στα 60 μπορεί να τα διαθέσει ο Ελληνικός λαός,(δεν μιλάω σε καμία περίπτωση για άτομα που κυνηγάνε τις εξελίξεις όσο και εάν αργούν αυτές).Επειδή όμως ανεβαίνει ο αριθμός των συνδρομητών λόγω της προσφοράς Forthnet double play+start pack 10 λεπτά παραπάνω συνολική διαφορά,το έχουν βάλει όλοι(το είδα στην forthnet που πάω και το πληρώνω.70 ευρώ δεν είναι ευτελές ποσό,840 ευρώ τον χρόνο δεν περισέυουν σε όλους.(τουλάχιστον έτσι πιστέυω)

Οι τιμές δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμα. Γιατί προτρέχεις;

Στον κόσμο που ζούμε στους πιο πολλούς δεν περισσεύουν. Δεν θεωρείται όμως η συνδρομητική tv προιόν πρώτης ανάγκης. Τα βάζεις κάτω, κι αν δε βγαίνεις μένεις όπως είσαι. Για κάποιους είναι ευτελές ποσό, για άλλους είναι σημαντικό, αλλά αξίζει να το δώσουν για πιο ποιοτική τηλεόραση. Προσωπικά βλέπω 5 ώρες τηλεόραση τη μέρα (ναι είμαι καμμένος). Για μένα αξίζει.

Eki_13
11-06-2010, 20:10
Από το ιστολόγιο του Satzapper (Nicοlas A.) [URL="http://rexsat.blogspot.com/2010/06/nova-hd_10.html#more"]

Όπως διευκρινίστηκε από τα στελέχη της Nova, δεν θα υπάρχει η δυνατότητα χρήσης άλλου αποκωδικοποιητή για τις υπηρεσίες HD.

ετσι ετσι.συνεχιστε με αυτους τους ρυθμους.και κατα δεκεμβρη σας βλεπω με 100000 συνδρομητες. ηρθε η digea. ερχεται ο ΟΤΕ.

Andreas Dermitzakis
11-06-2010, 20:13
Οι τιμές δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμα. Γιατί προτρέχεις;

Στον κόσμο που ζούμε στους πιο πολλούς δεν περισσεύουν. Δεν θεωρείται όμως η συνδρομητική tv προιόν πρώτης ανάγκης. Τα βάζεις κάτω, κι αν δε βγαίνεις μένεις όπως είσαι. Για κάποιους είναι ευτελές ποσό, για άλλους είναι σημαντικό, αλλά αξίζει να το δώσουν για πιο ποιοτική τηλεόραση. Προσωπικά βλέπω 5 ώρες τηλεόραση τη μέρα (ναι είμαι καμμένος). Για μένα αξίζει.

Δεν αναφέρομαι προσωπικά,και εγώ όπως και εσύ βλέπω τηλεόραση αρκετές ώρες,αλλά λέω για τον μέσο Έλληνα ο οποίος δεν μπορεί να το αγοράσει,και λένε ότι οι τιμές είναι και εντάξει...

petasis
11-06-2010, 20:20
Εγώ νομίζω ότι το θέμα με τον αποκωδικοποιητή δεν έχει τόσο σημασία.
Έκανα και εγώ τότε φασαρία, μου πήραν πίσω τον 1100, μου έδωσαν τον 990, και μου ξεκλείδωσαν την κάρτα. (Επηρεασμένος από τα φόρα, ότι θα αγοράσω καλύτερο δέκτη). Πράγμα που ποτέ δεν έγινε, γιατί διαπίστωσα ότι από ποιότητα εικόνας δεν, από EPG δεν... Θα κυνηγάω τα αρθρώματα των dreambox, για να κατεβάζουν EPG από sites; :flipout:

Και η κάρτα έμεινε μέσα στον 990 τελικά. Αφού τα ελεύθερα δεν έχουν και τίποτα της προκοπής, τι να τον κάνεις τον εναλλακτικό δέκτη;

Εμένα αν μπορώ να βλέπω σε 2 τηλεοράσεις μέσα στο ίδιο σπίτι, χωρίς να κοστίζει επιπλέον, δεν με ενοχλεί αν είναι κλειδωμένος ο δέκτης.

pitsos
11-06-2010, 20:32
μη κανένα άλμα ο ΟΤΕ και εκεί που περιμένουμε και "θαυμάζουμε" τα HD κανάλια της NOVA μας πετάξει κανα 3D και μείνουμε όλοι βλάκες! Πάντως είναι ευκαιρία για την Forthnet και nova τώρα που δεν έχει αρκετές κάμερες HD, να προσθέσει τις καινούριες με 3D μπας και δουλέψουν προνοητικά και δημιουργήσουν την υποδομή σε 6 - 8 μήνες να ανεβάσει τρισδιάστατο κανάλι

technisat
11-06-2010, 20:44
παντως το bitrate viewer δινει στο ενα 12500 και 0 ηχο και στο δευτερο 7900 και 380 ηχο! να τα ανοιγε κιολας καλα θα ηταν :P

Αν δε βλέπεις εικόνα, τι να σου δείξει το καημένο bitrate viewer ; (!!)

Eki_13
11-06-2010, 20:45
μη κανένα άλμα ο ΟΤΕ και εκεί που περιμένουμε και "θαυμάζουμε" τα HD κανάλια της NOVA μας πετάξει κανα 3D και μείνουμε όλοι βλάκες! Πάντως είναι ευκαιρία για την Forthnet και nova τώρα που δεν έχει αρκετές κάμερες HD, να προσθέσει τις καινούριες με 3D μπας και δουλέψουν προνοητικά και δημιουργήσουν την υποδομή σε 6 - 8 μήνες να ανεβάσει τρισδιάστατο κανάλι

αχαχαχα για να παει 80 μετα η συνδρομη???

τελος σε 2 χρονια ειναι η μονη μας ελπιδα να παρει ο ΟΤΕ τα δικαιωματα για το ελληνικο πρωταθλημα..και τοτε θα δεις πως θα τρεχουν καποιοι.. ο αριθμος συνδρομητων θα μοιαζει με χρονομετρο αντιστροφης μετρησης

Eki_13
11-06-2010, 20:47
Αν δε βλέπεις εικόνα, τι να σου δείξει το καημένο bitrate viewer ; (!!)

κι ομως το δοκιμασα για πλακα και εδειχνε κανονικα το bitrate! το σημα το λαμβανει προφανως απλα δεν το αποκωδικοποιει για να το δειξει!

malakudi
11-06-2010, 21:41
Δεν αναφέρομαι προσωπικά,και εγώ όπως και εσύ βλέπω τηλεόραση αρκετές ώρες,αλλά λέω για τον μέσο Έλληνα ο οποίος δεν μπορεί να το αγοράσει,και λένε ότι οι τιμές είναι και εντάξει...

Ποιος "μέσος" Έλληνας; Αυτός που ξοδεύει 100 ευρώ το μήνα για τσιγάρα πχ; Αυτός που δίνει για ένα βράδυ σε μπουζούκια ή club 50+ ευρώ;

Η συνδρομητική τηλεόραση είναι μέσο διασκέδασης. Δε λέω πως είναι φτηνή, αλλά έχω βαρεθεί να διαβάζω για το πως μας κλέβει η Nova, για το πως όπου να 'ναι θα πέσουν οι συνδρομητές της στο 1/6 (όταν είναι στο ίδιο σταθερό νούμερο εδώ και χρόνια), για το πως είναι απαράδεκτη επειδή κάνει ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΑ τα πακέτα σήμερα (πάντρεμα κάρτας - δέκτη). Γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια.

Ε λοιπόν, αυτός που προτιμά να βλέπει το άθλιο ελληνικό ποδόσφαιρο στο άθλιο γήπεδο δίπλα σε άθλιους χουλιγκάνους που καπνίζουν/βρίζουν/πετάνε αντικείμενα, ΝΑΙ, δεν είναι στο target group της Nova.

Έχω πολλά παράπονα από τη Nova, και όσο μπορώ τους τα μεταφέρω (έχω στείλει τουλάχιστο 4 φορές επιστολές διαμαρτυρίας και πάντα μου απαντούν), αλλά ΔΕ ΘΕΛΩ να κλείσει (κάποιοι όχι μόνο το προβλέπουν αλλά το επιθυμούν διακαώς εδώ μέσα). Προτιμώ μία συνδρομητική πλατφόρμα από την καμία. Και τώρα με τον ανταγωνισμό θα δούμε που θα πάει το πράγμα.

suzakias
11-06-2010, 21:46
Πανο ηρεμα βρε, κουλ μεν. Μην μου παθεις κατι, τον αλλο μηνα σε θελω εδω μεσα.

Andreas Dermitzakis
11-06-2010, 21:57
Ποιος "μέσος" Έλληνας; Αυτός που ξοδεύει 100 ευρώ το μήνα για τσιγάρα πχ; Αυτός που δίνει για ένα βράδυ σε μπουζούκια ή club 50+ ευρώ;

Η συνδρομητική τηλεόραση είναι μέσο διασκέδασης. Δε λέω πως είναι φτηνή, αλλά έχω βαρεθεί να διαβάζω για το πως μας κλέβει η Nova, για το πως όπου να 'ναι θα πέσουν οι συνδρομητές της στο 1/6 (όταν είναι στο ίδιο σταθερό νούμερο εδώ και χρόνια), για το πως είναι απαράδεκτη επειδή κάνει ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΑ τα πακέτα σήμερα (πάντρεμα κάρτας - δέκτη). Γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια.

Ε λοιπόν, αυτός που προτιμά να βλέπει το άθλιο ελληνικό ποδόσφαιρο στο άθλιο γήπεδο δίπλα σε άθλιους χουλιγκάνους που καπνίζουν/βρίζουν/πετάνε αντικείμενα, ΝΑΙ, δεν είναι στο target group της Nova.

Έχω πολλά παράπονα από τη Nova, και όσο μπορώ τους τα μεταφέρω (έχω στείλει τουλάχιστο 4 φορές επιστολές διαμαρτυρίας και πάντα μου απαντούν), αλλά ΔΕ ΘΕΛΩ να κλείσει (κάποιοι όχι μόνο το προβλέπουν αλλά το επιθυμούν διακαώς εδώ μέσα). Προτιμώ μία συνδρομητική πλατφόρμα από την καμία. Και τώρα με τον ανταγωνισμό θα δούμε που θα πάει το πράγμα.

Και αυτός να είναι ο μέσος Έλληνας,όταν του πείς γιατί δεν έχεις συνδρομητικλη τηλεόραση,θα σου πει,μα δεν έχω κτλπ,και εκτώς αυτού,δεν ξέρει τι παραπάνω βλέπει με το HD,το 89% που έχουν νοβα την έχουν για το ποδόσφαιρο,και το άλλο 10% επειδή βλέπουν αναλογικά με χιονάκια.Και το άλλο 1% είμαστε εμείς που ενδιαφερόμαστε για το HD.

YannisA
11-06-2010, 22:10

Αγαπητέ, έχω διαβάσει πολλά posts σου και έχω σχηματίσει πολύ καλή γνώμη για σένα. Βλέπεις, εδω μέσα, άν δεν υπάρχει προσωπική επαφή και αξιολόγηση, ο μόνος τρόπος να αξιολογήσεις κάποιον, είναι τα posts του.
Οφείλω να σου πω ότι θίχθηκα απ' τα "100 ευρώ για τσιγάρα" που αναφέρεις, γιατί μάλλον το θέτεις υποτιμητικά.
Για τα άλλα δεν θα σχολιάσω, καθώς δεν με αφορούν.
Φιλικά
PS. και σου υπόσχομαι ότι προσπαθώ να το κόψω.

Andreas Dermitzakis
11-06-2010, 22:32
Αγαπητέ, έχω διαβάσει πολλά posts σου και έχω σχηματίσει πολύ καλή γνώμη για σένα. Βλέπεις, εδω μέσα, άν δεν υπάρχει προσωπική επαφή και αξιολόγηση, ο μόνος τρόπος να αξιολογήσεις κάποιον, είναι τα posts του.
Οφείλω να σου πω ότι θίχθηκα απ' τα "100 ευρώ για τσιγάρα" που αναφέρεις, γιατί μάλλον το θέτεις υποτιμητικά.
Φιλικά

Απο ότι κατάλαβα,ενοεί ότι κάποια άτομα δεν δίνουν σημασία στην τηλεόραση και δίνουν σε κάτι άλλο που στο κάτω κάτω χειροτερεύει την υγεία τους.Δεν υπονοώ οτιδήποτε για τους καπνηστές,πρέπει να σταθούμε απλά στο ότι ο Έλληνας σπαταλάει πολλές φορές τα χρήματα σε άλλα πράγματα και ''παραμελεί'' την τηλεόραση.Μήν παίρνεις παίρνεις πάντα της μετροιτής αυτά που διαβάζεις.

Stejo
12-06-2010, 01:45
Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι για ποιο λόγο θεωρούν πολλοί φυσιολογική την εξτρά χρέωση για τα HD κανάλια (αν όντως υπάρξει δηλαδή, γιατί φρόντισαν να το αφήσουν φλου). Με την έλευση της ψηφιακής, η οποία ήδη έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας από το συμπιεσμένο σήμα της πλάκας που δίνει η Nova, ο μόνος λόγος να δικαιολογήσει το "πάγιο" της, είναι να προσφέρει υψηλής ευκρίνειας κανάλια που δεν τα προσφέρει ελεύθερα η digea. Απο κει και πέρα, να έχει επιπλέον χρέωση για τα αθλητικά που παράγει μόνη της ή τα κανάλια του εξωτερικού που αναμεταδίδει πληρώνοντας δικαιώματα, δεκτό. Αλλά να βάλει και επιπλέον χρέωση στο να μεταδίδει καλύτερο σήμα από το δωρεάν της digea, το βρίσκω τουλάχιστον αστείο, ακόμα και αν το χρεώσει ένα ευρώ επιπλέον.

Μεταξύ ψηφιακής τηλεόρασης και δορυφορικής ΟΤΕ, το τηλεοπτικό τοπίο στο τέλος της χρονιάς θα είναι τελείως διαφορετικό. Η nova έχει ίσως τη χειρότερη φήμη ανάμεσα σε αυτούς που ασχολούνται με το άθλημα, και το προϊόν που παράγει, όταν θα φύγουν απ'τη μέση και οι συνδρομές των ορεινών χωριών, θα απευθύνεται αποκλειστικά σε χομπίστες (και καφενεία).
Έχουν μια ευκαιρία να βελτιώσουν κάπως το τραγικό προφίλ τους με τη μετάβαση σε HD, και η επιλογή δέκτη που έκαναν είναι ένα αξιοπρεπές πρώτο βήμα. Άντε να δούμε και τα τιμολόγια.

Δημήτρης Δημητρακούδης
12-06-2010, 02:05
Γιατί δεν ενδιαφέρονται να το κάνουν!
Προτιμούν να μας βομβαρδίζουν με 7 αθλητικά κανάλια εκ των οποίων τα 4 είναι για πέταμα και με 3 κανάλια ταινιών εκ των οποίων τα 2 είναι για τα μπάζα με τις ταινίες που βάζει!

Μήπως με την έλευση των HD θα αφαιρέσουν κανένα από τα SD???

Δεν πιστεύω ότι η Nova έχει bandwidth το οποίο χρυσοπληρώνει να κάθεται. Δεν έχει καμία λογική, ειδικά τη στιγμή που όλοι στα φόρα την κράζουν για την ποιότητα εικόνας της.

Λογικά τα επιπλέον HD κανάλια θα της στοιχίζουν αρκετά χρήματα, καθότι απαιτούν πολλαπλάσιο bandwidth σε σχέση με τα SD κανάλια.

Αρκεί βέβαια να μην κόψουν (πολλά) κανάλια SD για να ανεβάσουν τα HD, πράγμα που δεν πιστεύω.

Andreas Dermitzakis
12-06-2010, 02:08
Σωστά,αλλά θα επιβαρυνθούν τα SD και το bandwidth που θα είναι διαθέσιμο για αυτά με την έλευση του HD,πόσο περισσότερο μπορεί να συμπιέσει την εικόνα;Μετά θα πρέπει να μας πληρώνει για να τα δούμε :D

technisat
12-06-2010, 02:15
το 89% που έχουν νοβα την έχουν για το ποδόσφαιρο,και το άλλο 10% επειδή βλέπουν αναλογικά με χιονάκια.Και το άλλο 1% είμαστε εμείς που ενδιαφερόμαστε για το HD.

Αυτά τα νούμερα τα έχεις πάρει από πουθενά και μας τα παραθέτεις έτσι de facto :playingball: γιατί νομίζω πως αυτό το "10%" - είναι πολύ μεγαλύτερο

Andreas Dermitzakis
12-06-2010, 02:56
Αυτά τα νούμερα τα έχεις πάρει από πουθενά και μας τα παραθέτεις έτσι de facto :playingball: γιατί νομίζω πως αυτό το "10%" - είναι πολύ μεγαλύτερο

Είχαν κάνει μια έρευνα της πλάκας,αυτά ήταν τα αποτελέσματα...μέσα στο 89% εάν θυμάμαι συμπεριλαμβάνονται και οι συνδρομητές του αναλογικού.

suzakias
12-06-2010, 09:11
Καλημερα, φωτια στα μπατσακια μας. Αρε νοβα τη μας κανεις.........

AS Mocca
12-06-2010, 09:49

Συγγνώμη που θα το πω έτσι χύμα αλλά η NOVA δεν έχει target group.
Εδώ δεν έχει οργάνωση θα έχει target group;

Σε πληροφορώ πως τη NOVA θα έπρεπε να την απασχολεί ότι ο κόσμος που πάει στο γήπεδο δεν θα έπρεπε να τα σπάει, διότι σε λίγο αν συνεχιστούν τα επεισόδια ούτε από την τηλεόραση δεν θα βλέπετε παιχνίδια (το target group της). Πάρε παράδειγμα τον τελευταίο τελικό μπάσκετ.

Αν γίνουν αυτά και στο ποδόσφαιρο δε νομίζω πως θα έχει πολλούς συνδρομητές να πληρώνουν για να βλέπουν τι;;;;;;;; Ξύλο;;;;;;

Επίσης η κρίση θα χτυπήσει και εκεί, απλά όλοι οι μανατζαρέοι το παίζουν δήθεν ότι θα βρουν το αντίδοτο.

Το αντίδοτο είναι οι χαμηλές τιμές, όπως έγινε και με τα κυκλώματα ADSL. Όταν έπεσαν οι τιμές αγόρασαν όλοι.

Το θέμα είναι ότι για να πέσουν οι τιμές πρέπει να μην αγοράζετε. Εγώ είμαι εκτός συνδρομής κοντά ένα χρόνο τώρα. Θα συνεχίσω γιατί πιστεύω πως μόνο έτσι αν το κάνουμε αρκετοί θα καταλάβουν ότι πρέπει να ρίξουν την τιμή τους.

Εύχομαι να το κάνετε και άλλοι ώστε να υπάρξει αποτέλεσμα πιο γρήγορα.

AS Mocca
12-06-2010, 10:03

Μάλλον δεν πρέπει να έχεις πάει γήπεδο ποτέ ή έστω τα τελευταία χρόνια ή δεν είσαι φίλαθλος του μπασκετικού Παναθηναϊκού.

suzakias
12-06-2010, 10:11
Εύχομαι να το κάνετε και άλλοι ώστε να υπάρξει αποτέλεσμα πιο γρήγορα.
Σε ενα μηνα τελειωνει η συνδεση αν θυμαμε καλα, γιατι περσι τετοιο καιρο ειχα παρει την προσφορα. Μετα θα δω ποιος θα με παρει πελατη.

malakudi
12-06-2010, 10:16
Μάλλον δεν πρέπει να έχεις πάει γήπεδο ποτέ ή έστω τα τελευταία χρόνια ή δεν είσαι φίλαθλος του μπασκετικού Παναθηναϊκού.

Ω ναι, ο μπασκετικός Παναθηναϊκός. Είχα πάει στον 5ο τελικό ΠΑΟ-ΠΑΟΚ επί Στογιάκοβιτς. Μία φωτοβολίδα έσκασε 3 μέτρα από μένα και 1,5 μέτρο από τον τότε 16χρονο αδερφό μου που τον είχα πάρει στο γήπεδο υπό την προστασία μου. Οι αγνοί φίλαθλοι του μπασκετικού Παναθηναϊκού. Πλάκα με κάνεις; Σε όλες τις ομάδες υπάρχει καφρίλα (και στον ΠΑΟΚ που υποστηρίζω)

malakudi
12-06-2010, 10:21
Φιλικά

Γιάννη, δικαίωμά σου να δίνεις 100 ευρώ για τσιγάρα όπως εγώ δίνω 45 ευρώ για Nova. Δεν ήθελα να σε θίξω, αν και γενικά είμαι πολύ αντικαπνιστής.

Δε το θέτω υποτιμητικά, το θέτω ως παράδειγμα επιλογών για το που ξοδεύει ο καθένας τα χρήματά του.

Προσωπικά θίγομαι όταν διαβάζω συνέχεια πως μάλλον είμαι κάποιου είδους κορόιδο που πληρώνω την "πανάκριβη" Nova ή πως ανοίκω σε κάποια πολύ πλούσια τάξη. Ε λοιπόν, ούτε πλούσιος είμαι ούτε κορόιδο. Γουστάρω να ξοδεύω 45 ευρώ για τη Nova όπως εσύ γουστάρεις να τα ξοδεύεις για τσιγάρα. So simple.

Χατζησάββας Λευτέρης
12-06-2010, 10:22
(και στον ΠΑΟΚ που υποστηρίζω)

Ωχ !! :chinscratch:

AS Mocca
12-06-2010, 11:47
Ω ναι, ο μπασκετικός Παναθηναϊκός. Είχα πάει στον 5ο τελικό ΠΑΟ-ΠΑΟΚ επί Στογιάκοβιτς. Μία φωτοβολίδα έσκασε 3 μέτρα από μένα και 1,5 μέτρο από τον τότε 16χρονο αδερφό μου που τον είχα πάρει στο γήπεδο υπό την προστασία μου. Οι αγνοί φίλαθλοι του μπασκετικού Παναθηναϊκού. Πλάκα με κάνεις; Σε όλες τις ομάδες υπάρχει καφρίλα (και στον ΠΑΟΚ που υποστηρίζω)

Δε θα το γυρίσω σε αθλητική κουβέντα ούτε αναφέρω πως οι φίλαθλοι του ΠΑΟ είναι αρνιά, απλά χρησιμοποίησες μια λέξη "χουλιγκάνοι" η οποία δεν με αντιπροσωπεύει και πηγαίνω τακτικά στο γήπεδο γιατί δεν θέλω να πληρώνω την κυρά NOVA χαβιάρι.

Επίσης το ότι δεν την πληρώνω δε σημαίνει πως δεν έχω το δικαίωμα να κριτικάρω την πολιτική της !!

Αντιπολίτευση στην πολιτική της NOVA δεν μπορούμε να κάνουμε δηλαδή;

georgede
12-06-2010, 12:16

άλλα λέει εδώ:

http://www.satleo.gr/content/view/3001/1/

Απαραίτητος εξοπλισμός:
• Αποκωδικοποιητής NovaBox HD ή NovaBox HD PVR
• Δορυφορική κεραία/δίσκος με Universal LNB
• Nova Κάρτα Πρόσβασης (Smart Card)

Αναγκαίος εξοπλισμός από τα Καταστήματα Ηλεκτρικών ειδών:
• Τηλεοπτικός δέκτης Full HD (προτεινόμενος) ή HD Ready (είναι χαμηλότερης ανάλυσης από τους Full HD)
• Καλώδιο HDMI για τη σύνδεση του NovaBox με την τηλεόραση
Για υφιστάμενους συνδρομητές Nova, απαιτείται απλά η αντικατάσταση του παλιού αποκωδικοποιητή με το νέο NovaBox HD. Δεν απαιτείται αλλαγή κατόπτρου ή ειδικό LNB.

aragorn
12-06-2010, 12:53
Ο pace της νόβας υποστηρίζει εντολές diseq?
Διότι αν όχι είναι ανέφικτη η χρησιμοποίησή του στην εγκατάστασή μου...

suzakias
12-06-2010, 12:56
λαου λαου και τωρα θα ακουσετε.......γουσταρω που καπνιζω....γουσταρω να τα σπαω.....και ποιο πολλη γουσταρω να λεω οτι η νοβα εχει την συνδρομη ανεβασμενη τελεια και παυλα ρε γμτ. Πως θα το κανουμε δηλαδης......οποιος τα εχει την πληρωνει και τελος, π.χ ο Πανος εχει χρηματα και γουσταρη να τα δωσει και δικαιοματα του, αλλα Πανο απο εκει και περα μην το κανεις και ανοτολικο θεμα. Σαν να λεμε ελατε βρε θα κατεβασουμε τα παντελονια και οποιος εχει αντοχη πατε και ποιο βαθεια, σκιστε με να αλαξω ραφτη........γμτ δηλαδη τη θελατε και κανατε ολοκληρο νημα για την νοβα.
ΚΑΙ ΓΟΥΣΤΑΡω ΝΑ ΕΧΩ ΝΟΒΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΣΥΝΔΡΟΜΗ ΤΟΣΟ. ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΚΑΤΩ.
Αμαν ποια εσκασα ρε ουστι μου, και στο κατω κατω καντε λιγο υπομονη ακομα ερχετε ο χειμωνας ποια, και θα δουμε και θα αποφασισουμε:ernaehrung004::ernaehrung004::Banane0 ::Banane0::7SFGSFG:

Μουρατος σορυ ρε φιλε αλλα....απο εδω και περα θα τα λεω σταρατα τελος.

georgede
12-06-2010, 13:04

μόνο το diseq 1.0, και μόνο μέχρι 4 δορυφόρους...

Δημήτρης Δημητρακούδης
12-06-2010, 13:28
άλλα λέει εδώ:

http://www.satleo.gr/content/view/3001/1/

Απαραίτητος εξοπλισμός:
• Αποκωδικοποιητής NovaBox HD ή NovaBox HD PVR
• Δορυφορική κεραία/δίσκος με Universal LNB
• Nova Κάρτα Πρόσβασης (Smart Card)

Αναγκαίος εξοπλισμός από τα Καταστήματα Ηλεκτρικών ειδών:
• Τηλεοπτικός δέκτης Full HD (προτεινόμενος) ή HD Ready (είναι χαμηλότερης ανάλυσης από τους Full HD)
• Καλώδιο HDMI για τη σύνδεση του NovaBox με την τηλεόραση
Για υφιστάμενους συνδρομητές Nova, απαιτείται απλά η αντικατάσταση του παλιού αποκωδικοποιητή με το νέο NovaBox HD. Δεν απαιτείται αλλαγή κατόπτρου ή ειδικό LNB.

Σίγουρα λέει άλλα; Γιατί εγώ βλέπω να λέει ακριβώς τα ίδια..

Δεν υπάρχει ούτε υπόνοια συμβατότητας με δορυφορικούς δέκτες τρίτων κατασκευαστών.

nikos26
12-06-2010, 13:39
Η nova είναι 10 χρόνια μονοπώλιο με αρκετούς χιλιάδες συνδρομητές, και η πλειοψηφία των εγκαταστάσεων βλέπουν hotbird . Τώρα θα έπρεπε να λέμε : που πάει να μπλεχτεί ο οτε θα φάει τα μούτρα του ιδικά σε μία μικρή χώρα σαν την ελλάδα. Αυτό που λένε οι περισσότεροι όμως είναι ότι τα βρήκε σκούρα η nova. Θα έπρεπε να ισχύει το αντίθετο .

ΥΣ. Τα 2 αναλογικά κανάλια τα χρεώνει 40 ευρώ!!!!!.

Andreas Dermitzakis
12-06-2010, 13:50

Υποστηρίζει,να δούμε γιατί μπορεί να το κλειδώσουν όμως,και του κάνουν και μια παραποίηση για να μπεί το Secure silicon ώστε να κλειδώνονται οι κάρτες.

YannisA
12-06-2010, 18:13
Ε λοιπόν, ούτε πλούσιος είμαι ούτε κορόιδο. Γουστάρω να ξοδεύω 45 ευρώ για τη Nova όπως εσύ γουστάρεις να τα ξοδεύεις για τσιγάρα. So simple.

Τα ίδια ακριβώς θα έλεγα και για μένα. Πόσο μάλλον, που πληρώνω 62 τη Νόβα, γιατί από κρατική..., δεν έχουμε.

technisat
12-06-2010, 19:48

Και να υποστηρίζει ρε σεις, υπάρχουν θέσεις (reader, CI) για κάτι άλλο - για να δείτε

malakudi
12-06-2010, 20:24
Δε θα το γυρίσω σε αθλητική κουβέντα ούτε αναφέρω πως οι φίλαθλοι του ΠΑΟ είναι αρνιά, απλά χρησιμοποίησες μια λέξη "χουλιγκάνοι" η οποία δεν με αντιπροσωπεύει και πηγαίνω τακτικά στο γήπεδο γιατί δεν θέλω να πληρώνω την κυρά NOVA χαβιάρι.

Επίσης το ότι δεν την πληρώνω δε σημαίνει πως δεν έχω το δικαίωμα να κριτικάρω την πολιτική της !!

Αντιπολίτευση στην πολιτική της NOVA δεν μπορούμε να κάνουμε δηλαδή;

Εσένα μπορεί να μη σε αντιπροσωπεύει, αντιπροσωπεύει όμως δυστυχώς την πλειοψηφία όσων πηγαίνουν στο γήπεδο. Γιατί δεν είναι μόνο οι 100-200-500 που πετάνε αντικείμενα, ανάβουν βεγγαλικά κτλ. Είναι και οι υπόλοιποι που βρίσκουν πολύ αστείο το laser pointer, είναι αυτοί που βρίζουν εν χορώ παίχτες και διαιτητές αγνοώντας το πιτσιρίκι δίπλα τους, είναι και αυτοί που ίσως όπως κι εσύ απλώς θέλουν να δουν θέαμα αλλά δεν κάνουν τίποτα για να περιθωριοποιήσουν τα κακώς κείμενα. Εγώ λοιπόν σε τέτοια γήπεδα καμίνια δε πρόκειται να πάω με το παιδί μου. Τηλεόραση και πάλι τηλεόραση.

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του, εσύ προτιμάς να πας γήπεδο και να μη πληρώνεις Nova, εγώ προτιμώ να πληρώνω Nova και να μη πάω γήπεδο (άσε που στην Πάτρα που είμαι και να ήθελα πάλι δε μπορώ).

Υπό αυτό το πρίσμα έγραψα πως μάλλον δεν είσαι το target group της Nova. Αν σου περισσεύουν 50 ευρώ το μήνα και προτιμάς να πηγαίνεις στο γήπεδο με αυτά αντί να έχεις Nova, δεν είσαι από τους υποψήφιους πελάτες της.

suzakias
12-06-2010, 21:39
Άντε πάμε για νάνι και αύριο κάνα μπανακι, εγώ τώρα τελείωσα έπλενα χάλια.....

GEORGE M.
12-06-2010, 21:50
...εγώ τώρα τελείωσα έπλενα χάλια.....

:flipout::flipout::flipout: δεν παιζεσαι!!!!

suzakias
12-06-2010, 22:09
Tη να κανω φιλε μου....μου λεει να τα παρει εταιρια να τα πλενουν, τη λες βρε της λεω με αυτα τα χρηματα θα βλεπω νοβα 4 μηνες. Οποτε επο μου την σκουπα και το νερο, βρε την αθεοφοβη μου βγαλε ολα τα χαλια χειμωνα καλοκαιρι μαμηθηκα ρε φιλε μου.

GEORGE M.
12-06-2010, 22:13
Tη να κανω φιλε μου....μου λεει να τα παρει εταιρια να τα πλενουν, τη λες βρε της λεω με αυτα τα χρηματα θα βλεπω νοβα 4 μηνες. Οποτε επο μου την σκουπα και το νερο, βρε την αθεοφοβη μου βγαλε ολα τα χαλια χειμωνα καλοκαιρι μαμηθηκα ρε φιλε μου.

καλα εκανες. ηταν η μερα μας!. μονο που εγω της ειπα αν θελει να τα παει σε εταιρια ή οπου αλλου θελει. εγω δεν...
τελος :offtopic:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
12-06-2010, 22:51
μετα απο μηνυμα σχετικα με το επιμαχο σημειο του εαν θα παιζουν ή οχι η απαντρευτες καρτες,με πηραν καπακι τηλεφωνο(!!!)και μου ειπαν επι λεξη:

"σχετικα με το ερωτημα σας,αυτην την στιγμη τουλαχιστον δεν γνωριζουμε εαν θα παιζουν ή οχι,αλλα εκτιμω οτι δεν θα υπαρχει προβλημα..."
-επειδη ολοι οσοι ασχολουμαστε με το "αθλημα" εχουμε-τουλαχιστον-εναν hd δεκτη που μας εχει βολεψει,καταλαβαινεις οτι θα ειναι λιγο δυσκολο να παρουμε αλλο ενα "κουτι" υποχρεωτικα για να δουμε τα hd σου .
-το γνωριζουμε και γι`αυτο προσπαθουμε να βρουμε μια φορμουλα ωστε να ειναι ολοι ευχαριστημενοι.
σε καμια 10αρια μερες πολυ πιθανο να ξερουμε τι ακριβως θα γινει...

GEORGE M.
12-06-2010, 23:12
μετα απο μηνυμα σχετικα με το επιμαχο σημειο του εαν θα παιζουν ή οχι η απαντρευτες καρτες,με πηραν καπακι τηλεφωνο(!!!)και μου ειπαν επι λεξη:

"σχετικα με το ερωτημα σας,αυτην την στιγμη τουλαχιστον δεν γνωριζουμε εαν θα παιζουν ή οχι,αλλα εκτιμω οτι δεν θα υπαρχει προβλημα..."
-επειδη ολοι οσοι ασχολουμαστε με το "αθλημα" εχουμε-τουλαχιστον-εναν hd δεκτη που μας εχει βολεψει,καταλαβαινεις οτι θα ειναι λιγο δυσκολο να παρουμε αλλο ενα "κουτι" υποχρεωτικα για να δουμε τα hd σου .
-το γνωριζουμε και γι`αυτο προσπαθουμε να βρουμε μια φορμουλα ωστε να ειναι ολοι ευχαριστημενοι.
σε καμια 10αρια μερες πολυ πιθανο να ξερουμε τι ακριβως θα γινει...

μας καλυψε...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
12-06-2010, 23:26
μας καλυψε...

αναλογως πως το βλεπεις..
προσωπικα απο τα λεγομενα του και το "υφος" του,πηρα θετικα μηνυματα..

petasis
12-06-2010, 23:59
Μερικές φωτογραφίες από το περίπτερο της nova στην έκθεση:
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?p=1244895#post1244895

suzakias
13-06-2010, 10:54
Η Nova εντάσσει στο «μπουκέτο» της και τρίτο πορνό κανάλι. Πρόκειται για το Dorcel TV που θα προστεθεί στα δύο ερωτικά κανάλια που διαθέτει. (Ισοτιμία)

Αμαν αμαν καυτο χειμωνα θα εχουμε.

newlynx
13-06-2010, 11:02
HD και βλακείες .... δώστε τσόντα στο λαό!!!!

kover
13-06-2010, 14:09
τσόντα σε HD όμως plz

george0083
13-06-2010, 14:11
σε 3d

AS Mocca
13-06-2010, 15:30
Εσένα μπορεί να μη σε αντιπροσωπεύει, αντιπροσωπεύει όμως δυστυχώς την πλειοψηφία όσων πηγαίνουν στο γήπεδο. Γιατί δεν είναι μόνο οι 100-200-500 που πετάνε αντικείμενα, ανάβουν βεγγαλικά κτλ. Είναι και οι υπόλοιποι που βρίσκουν πολύ αστείο το laser pointer, είναι αυτοί που βρίζουν εν χορώ παίχτες και διαιτητές αγνοώντας το πιτσιρίκι δίπλα τους, είναι και αυτοί που ίσως όπως κι εσύ απλώς θέλουν να δουν θέαμα αλλά δεν κάνουν τίποτα για να περιθωριοποιήσουν τα κακώς κείμενα. Εγώ λοιπόν σε τέτοια γήπεδα καμίνια δε πρόκειται να πάω με το παιδί μου. Τηλεόραση και πάλι τηλεόραση.

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του, εσύ προτιμάς να πας γήπεδο και να μη πληρώνεις Nova, εγώ προτιμώ να πληρώνω Nova και να μη πάω γήπεδο (άσε που στην Πάτρα που είμαι και να ήθελα πάλι δε μπορώ).

Υπό αυτό το πρίσμα έγραψα πως μάλλον δεν είσαι το target group της Nova. Αν σου περισσεύουν 50 ευρώ το μήνα και προτιμάς να πηγαίνεις στο γήπεδο με αυτά αντί να έχεις Nova, δεν είσαι από τους υποψήφιους πελάτες της.

Δηλαδή εσύ όταν βρίζουν από το γήπεδο κλείνεις το volume στην TV. Ok.

Σε πληροφορώ πως εγώ και τουλάχιστον άλλο μισό εκατομμύριο φίλαθλοι δηλαδή πολλοί περισσότεροι από όλους τους συνδρομητές της NOVA θα θέλαμε να είμαστε το target group της NOVA αλλά με τους όρους που προανέφερα.
Με άλλα λόγια θα είχε πολλαπλασιάσει τους συνδρομητές της, θα είχε σίγουρα πουλήσει περισσότερους δέκτες και γενικά εξοπλισμό και λογικά θα είχε πατάξει την πειρατεία με χαμηλές τιμές.

Στο φινάλε είδαμε πόσο χρεώνει τα αθλητικά η NOVA, 18 ευρώ, τόσο παραπάνω έχει στο forthnet double play +sports +value pack.
Οπότε αν τους κοτάει ας βάλουν μόνο τα αθλητικά 18 ευρώ και να δούμε τελικά τι συνδρομητές έχουν !

Να σε υποχρεώνουν να έχεις δικό τους δέκτη για PVR αν είσαι νέος συνδρομητής και για να πάρες τελικά HD θα πρέπει να παροπλίσεις τον δικό σου δέκτη που με τόσο κόπο κατάφερες να κρατήσεις ώστε να βλέπεις NOVA για να πάρεις τελικά τον δικό τους.

suzakias
13-06-2010, 17:46
Γιατί χαλάτε τσάμπα της καρδιές σας......για την γόβα. Έτσι και αλλιώς θα κάνει το δικό της, τόσα χρονιά αυτό κάνει.

malakudi
13-06-2010, 21:17
Στο φινάλε είδαμε πόσο χρεώνει τα αθλητικά η NOVA, 18 ευρώ, τόσο παραπάνω έχει στο forthnet double play +sports +value pack.
Οπότε αν τους κοτάει ας βάλουν μόνο τα αθλητικά 18 ευρώ και να δούμε τελικά τι συνδρομητές έχουν !

Να σε υποχρεώνουν να έχεις δικό τους δέκτη για PVR αν είσαι νέος συνδρομητής και για να πάρες τελικά HD θα πρέπει να παροπλίσεις τον δικό σου δέκτη που με τόσο κόπο κατάφερες να κρατήσεις ώστε να βλέπεις NOVA για να πάρεις τελικά τον δικό τους.

Οι συνδυαστικές προσφορές δεν αντικατοπτρίζουν την αξία του κάθε μέρους χωριστά. Στην προσφορά που αναφέρεσαι ο σκοπός της Forthnet είναι να προσελκύσει πελάτες τηλεφωνίας. Συνεπώς, δε κοστίζει το sports pack 18 ευρώ και γι' αυτό δε θα δεις ποτέ σου τέτοια τιμή σκέτη.

Εγώ με συνδυαστική προσφορά πληρώνω το full pack στα 43 με 45 ευρώ περίπου, τιμή που την θεωρώ τίμια. Παρ' ολ' αυτά, δε μπορούν όλοι να έχουν τις συνδυαστικές προσφορές και αυτό είναι κάτι που πρέπει να το δει η Forthnet.

Όσο για το δέκτη, η Nova δε κάνει τίποτα διαφορετικό απ' ότι κάνουν οι:
Sky Italia
Sky UK
Sky Germany
Digitalb
N
Canal+ France
Digital+ Spain
TV Cabo
κτλ κτλ κτλ

Το γεγονός ότι στα περισσότερα από τα παραπάνω παντρέματα υπάρχει λύση ξεπαντρέματος ενώ στη Nova δεν υπάρχει (ή μάλλον δεν υπάρχει public) είναι αδιάφορο.

mouse
13-06-2010, 22:12
Παρ' ολ' αυτά, δε μπορούν όλοι να έχουν τις συνδυαστικές προσφορές και αυτό είναι κάτι που πρέπει να το δει η Forthnet.

O επερχόμενος ανταγωνισμός ίσως βοηθήσει να το δούμε και αυτό...

AS Mocca
14-06-2010, 09:35
Εγώ θεωρώ πως θα μπορούσαν να πρωτοτυπήσουν αντί να βρίσκουν την εύκολη λύση "έτσι κάνουν και οι άλλοι στην Ευρώπη", είμαστε μια συγκεκριμένη αγορά με συγκεκριμένες ανάγκες.

malakudi
14-06-2010, 10:39
Εγώ θεωρώ πως θα μπορούσαν να πρωτοτυπήσουν αντί να βρίσκουν την εύκολη λύση "έτσι κάνουν και οι άλλοι στην Ευρώπη", είμαστε μια συγκεκριμένη αγορά με συγκεκριμένες ανάγκες.

Δυστυχώς αυτού του είδους τα κλειδώματα επιβάλλονται από τους προμηθευτές περιεχομένου και όχι από τα πακέτα. Τα πακέτα αναγκάζονται να συμμορφωθούν.

Μιχάλης Κορ.
14-06-2010, 11:05
Εγώ ξέρω ότι όταν τους είπα ότι αν μου αλλάξετε κάρτα κ είναι κλειδωμένη, σας κόβω την συνδρομή, μου άφησαν την ίδια-ξεκλείδωτη, για να την χρησιμοποιώ στην pioneer 5090h.

Αν τώρα με την έλευση των hd καναλιών, αρχίσουν τα ίδια, τότε θα έχουμε πάλι "ντέρμπυ"...

pontios
14-06-2010, 11:08
Οι συνδυαστικές προσφορές δεν αντικατοπτρίζουν την αξία του κάθε μέρους χωριστά. Στην προσφορά που αναφέρεσαι ο σκοπός της Forthnet είναι να προσελκύσει πελάτες τηλεφωνίας. Συνεπώς, δε κοστίζει το sports pack 18 ευρώ και γι' αυτό δε θα δεις ποτέ σου τέτοια τιμή σκέτη.

Εγώ με συνδυαστική προσφορά πληρώνω το full pack στα 43 με 45 ευρώ περίπου, τιμή που την θεωρώ τίμια. Παρ' ολ' αυτά, δε μπορούν όλοι να έχουν τις συνδυαστικές προσφορές και αυτό είναι κάτι που πρέπει να το δει η Forthnet.

Όσο για το δέκτη, η Nova δε κάνει τίποτα διαφορετικό απ' ότι κάνουν οι:
Sky Italia
Sky UK
Sky Germany
Digitalb
N
Canal+ France
Digital+ Spain
TV Cabo
κτλ κτλ κτλ

Το γεγονός ότι στα περισσότερα από τα παραπάνω παντρέματα υπάρχει λύση ξεπαντρέματος ενώ στη Nova δεν υπάρχει (ή μάλλον δεν υπάρχει public) είναι αδιάφορο.

Και φυσικά η ποιότητα, αξία, περιεχόμενο και τιμή της ΝΟΒΑ δεν είναι διαφορετική από τα παραπάνω πακέτα.
Φίλε malakudi, δεν θα με πείραζε να συνεχίσω να πληρώνω τα 60 ευρώ της ΝΟΒΑ χωρίς να γκρινιάζω εάν είχε έστω και το 1/10 από αυτά που προσφέρουν τα παραπάνω πακέτα.
Αυτή την στιγμή ο μόνος λόγος που την κρατάω είναι το ποδόσφαιρο, και έτσι όπως πάμε θα την κλείσω μόνιμα.
Καλύτερα να πάω να δώσω 70 ευρώ το μήνα για το SKY παρά για αυτό που δίνει η ΝΟΒΑ.
Και για να δούμε τώρα που θα ξεκινήσει ο ΟΤΕ και θα τους πάρει τα επίγεια.

malakudi
14-06-2010, 11:27
Η ποιότητα του περιεχομένου και η τιμή δεν έχουν να κάνουν με τα κλειδώματα και τα παντρέματα.

Όποιος κινείται στο χώρο της δορυφορικής γνωρίζει πως τα παντρέματα θα γίνουν όλο και πιο δύσκολα να σπάσουν και ο λόγος είναι το διαδικτυακό CS και οι απαιτήσεις των προμηθευτών περιεχομένου να μην υπάρχει λαθροθέαση.

Όσο για το Sky UK, φυσικά και είναι πολύ καλύτερο με ελάχιστα παραπάνω χρήματα (σε αυτό βοήθησε και η ισοτιμία ευρώ - λίρας, η συνδρομή Sky Ireland που είναι σε ευρώ είναι πολύ ακριβότερη), αλλά δεν ξέρουν όλοι αγγλικά και συνεπώς δεν είναι ανταγωνιστική επιλογή ως προς τη Nova.

pontios
14-06-2010, 11:33
Η ποιότητα του περιεχομένου και η τιμή δεν έχουν να κάνουν με τα κλειδώματα και τα παντρέματα.

Όποιος κινείται στο χώρο της δορυφορικής γνωρίζει πως τα παντρέματα θα γίνουν όλο και πιο δύσκολα να σπάσουν και ο λόγος είναι το διαδικτυακό CS και οι απαιτήσεις των προμηθευτών περιεχομένου να μην υπάρχει λαθροθέαση.

Όσο για το Sky UK, φυσικά και είναι πολύ καλύτερο με ελάχιστα παραπάνω χρήματα (σε αυτό βοήθησε και η ισοτιμία ευρώ - λίρας, η συνδρομή Sky Ireland που είναι σε ευρώ είναι πολύ ακριβότερη), αλλά δεν ξέρουν όλοι αγγλικά και συνεπώς δεν είναι ανταγωνιστική επιλογή ως προς τη Nova.

Το να κλειδώνω το Lada για να μην το χρησιμοποιεί κανείς, με το να κλειδώνω την Porsche νομίζω έχει μεγάλη διαφορά.

malakudi
14-06-2010, 11:39
Το να κλειδώνω το Lada για να μην το χρησιμοποιεί κανείς, με το να κλειδώνω την Porsche νομίζω έχει μεγάλη διαφορά.

Κακό παράδειγμα.

Το πρόβλημα έχει να κάνει με το διαδικτυακό CS. Αν εσύ με την Lada Nova μπορείς να δώσεις τους αγώνες της Premier League με διαδικτυακό CS στη Μ. Βρετανία, δημιουργείς πρόβλημα στην Porsche Sky UK.

Γι' αυτό ο content provider (η Αγγλική λίγκα εν προκειμένω) απαιτεί να έχεις όλα τα δυνατά κλειδώματα για να σου δώσει τα δικαιώματα.

kef2566
14-06-2010, 11:43
Είμαι νόμιμος συνδρομητής κάτοχος ενός δέκτη Topfiled 7700 HSCI. Με μόντουλα irdeto βλεπω τα όλα κανάλια της Nova και στις διακοπές αφαιρώ την μόντουλα την τοποθετώ στον StarSat που έχω στο εξοχικό και συνέχιζω να βλέπω τα συνδρομιτικά κανάλια που πληρώνω. Τώρα με τα κανάλια υψήλης ανάλυση (Nova HD) θα με αναγκάσουν να πάρω καινούργιο δέκτη (διότι ο Topfield παρότι HD τα κανάλια της Nova δεν θα τα δείχνει) και υπάρχει και o φόβος αφού η κάρτα θα "παντρευτεί" με τον καινούργιο δέκτη να μην μπορώ να την χρησιμοποιήσω στο εξοχικό. Πάνε καλά εκεί στην Nova?

pontios
14-06-2010, 11:46
Κακό παράδειγμα.

Το πρόβλημα έχει να κάνει με το διαδικτυακό CS. Αν εσύ με την Lada Nova μπορείς να δώσεις τους αγώνες της Premier League με διαδικτυακό CS στη Μ. Βρετανία, δημιουργείς πρόβλημα στην Porsche Sky UK.

Γι' αυτό ο content provider (η Αγγλική λίγκα εν προκειμένω) απαιτεί να έχεις όλα τα δυνατά κλειδώματα για να σου δώσει τα δικαιώματα.

Και επαναλαμβάνω, ο SKY UK με την Porsche (βλέπε HD δέκτη με απίστευτη εικόνα και ευαισθησία) την κλειδώνει και καλά κάνει.
Η ΝΟΒΑ με το Lada (βλέπε patatasat με άθλια εικόνα και ευαισθησία) πάλι κλειδώνει.

Φίλε malakudi, η ΝΟΒΑ είναι λάθος σε τόσα πράγματα που το μόνο δίκιο που έχει είναι το γράμμα του νόμου. Σε οποιαδήποτε άλλη χώρα θα έιχε φάει τόσα πρόστιμα και μηνύσεις που δεν θα υπήρχε πια.

Μιχάλης Κορ.
14-06-2010, 12:11
Τα έχουμε πει 1000 φορές....όσο δεν υπάρχει ανταγωνισμός αλλά μονοπώλιο, ο ένας κ μοναδικός πάροχος δορυφορικού προγράμματος μπορεί να κάνει ότι θέλει, χρεώνει ότι θέλει, να δίνει ότι σήμα θέλει, να να να...!!

AS Mocca
14-06-2010, 12:15
Τελικά είπα να δοκιμάσω να πάρω την προσφορά forthnet double play + sports + value και μετακομίζω από HOL σε Forthnet.

Βλέπω πως τα 18 ευρώ που θα δίνω παραπάνω για να βλέπω απλά όλους τους εκτός έδρας αγώνες και ειδικά μπάσκετ που θέλω θα είναι μια χαρά και λογικό ποσό ανά μήνα.
Επίσης θέλω να χρησιμοποιήσω την κάρτα που είχα version 5 και ρώτησα στην εξυπηρέτηση πελατών αν θα έχω πρόβλημα όταν την βάλω σε δέκτη panasat για ενεργοποίηση και μετά για να πάρει τα updates για το λειτουργικό της κάρτας.

Μου είπαν πως δεν θα στείλουν εντολή για κλείδωμα με τον panasat από τη στιγμή που είχα αγοράσει μόνο κάρτα από τη NOVA και όχι εξοπλισμό τους ! Μου είπαν πως φαίνεται αυτό στο σύστημα τους και πως δεν θα κλειδώσουν την κάρτα. Πολύ καλό αυτό !!!

Θεωρώ πως όταν έρθει το HD δεν θα χρειαστεί να αλλάξω δέκτη και να πάρω panasat και πως απλά αν προσθέσω σαν υπηρεσία το HD θα παίξει μια χαρά.
Το θέμα είναι θα δείχνει και το novacinema HD ή όχι μιας και στην προσφορά δεν θα έχω τα novacinema;;;; Γιατί ως υπηρεσία HD θα πληρώνω όλο το πόσο.
Αν βέβαια το δώσουν σαν ξεχωριστό πακέτο.

Είδωμεν.

Υ.Γ. Η τηλεφωνική γραμμή είναι στο όνομα μου και το nova στης γυναίκας μου(μιας το έκανε στο όνομα της κατά λάθος όταν το πήραμε) αλλά με ενημέρωσαν πως από τη στιγμή που είναι στην ίδια οικία (διεύθυνση) δεν υπάρχει πρόβλημα, θα υπογράψουμε και οι 2 τις αιτήσεις για την προσφορά και θα μας τις δώσουν κανονικά. Οπότε θεωρώ πως κάποιοι σε μια πολυκατοικία που μένετε πολλοί συγγενείς σε διαφορετικά σπίτια και ο ένας έχει forthnet και o άλλος nova μπορείτε να επωφεληθείτε και οι 2 σας. Για δείτε το.

malakudi
14-06-2010, 12:50
Τελικά είσαι στο target group της Nova :-) Welcome στο club των κορόιδων που πληρώνουμε Forthnet/Nova ;-)

Voreios
14-06-2010, 13:26
Και επαναλαμβάνω, ο SKY UK με την Porsche (βλέπε HD δέκτη με απίστευτη εικόνα και ευαισθησία) την κλειδώνει και καλά κάνει.
Η ΝΟΒΑ με το Lada (βλέπε patatasat με άθλια εικόνα και ευαισθησία) πάλι κλειδώνει.

Φίλε malakudi, η ΝΟΒΑ είναι λάθος σε τόσα πράγματα που το μόνο δίκιο που έχει είναι το γράμμα του νόμου. Σε οποιαδήποτε άλλη χώρα θα έιχε φάει τόσα πρόστιμα και μηνύσεις που δεν θα υπήρχε πια.

Ασχετο, αλλά ...όχι και ευαισθησία με τους δέκτες Sky UK! Εχω δοκιμάσει 2 διαφορετικούς στο σπίτι μου (ο ένας HD) και η λήψη του Astra2D σε σύγκριση με πλήθος άλλων δεκτών που έχω δοκιμάσει (της ελεύθερης αγοράς) ήταν πάντα αισθητά χειρότερη! Απο τους πλέον αναίσθητους δέκτες που μπορούν να βρεθούν! (για τους patatasat δεν έχω γνώμη γιατι δεν έχουν δοκιμαστεί σε δύσκολες λήψεις)
Και η ποιότητα εικόνας Sky UK HD δεκτη ξεπερνιέται απο πάρα πολλούς HD δεκτες της ελεύθερης αγοράς επίσης....

Andreas Dermitzakis
14-06-2010, 13:34
Hotbird 13e με DM800 Ποιότητα 100 ισχύς 96,πατάτασατ ισχύς σήματος(μόνο αυτό λέει)81%
Τα συμπεράσματα δικά σας.

Σεραφείμ
14-06-2010, 14:03
Τελικά είπα να δοκιμάσω να πάρω την προσφορά forthnet double play + sports + value και μετακομίζω από HOL σε Forthnet.

Βλέπω πως τα 18 ευρώ που θα δίνω παραπάνω για να βλέπω απλά όλους τους εκτός έδρας αγώνες και ειδικά μπάσκετ που θέλω θα είναι μια χαρά και λογικό ποσό ανά μήνα.
Επίσης θέλω να χρησιμοποιήσω την κάρτα που είχα version 5 και ρώτησα στην εξυπηρέτηση πελατών αν θα έχω πρόβλημα όταν την βάλω σε δέκτη panasat για ενεργοποίηση και μετά για να πάρει τα updates για το λειτουργικό της κάρτας.

Μου είπαν πως δεν θα στείλουν εντολή για κλείδωμα με τον panasat από τη στιγμή που είχα αγοράσει μόνο κάρτα από τη NOVA και όχι εξοπλισμό τους ! Μου είπαν πως φαίνεται αυτό στο σύστημα τους και πως δεν θα κλειδώσουν την κάρτα. Πολύ καλό αυτό !!!

Θεωρώ πως όταν έρθει το HD δεν θα χρειαστεί να αλλάξω δέκτη και να πάρω panasat και πως απλά αν προσθέσω σαν υπηρεσία το HD θα παίξει μια χαρά.
Το θέμα είναι θα δείχνει και το novacinema HD ή όχι μιας και στην προσφορά δεν θα έχω τα novacinema;;;; Γιατί ως υπηρεσία HD θα πληρώνω όλο το πόσο.
Αν βέβαια το δώσουν σαν ξεχωριστό πακέτο.

Είδωμεν.

Υ.Γ. Η τηλεφωνική γραμμή είναι στο όνομα μου και το nova στης γυναίκας μου(μιας το έκανε στο όνομα της κατά λάθος όταν το πήραμε) αλλά με ενημέρωσαν πως από τη στιγμή που είναι στην ίδια οικία (διεύθυνση) δεν υπάρχει πρόβλημα, θα υπογράψουμε και οι 2 τις αιτήσεις για την προσφορά και θα μας τις δώσουν κανονικά. Οπότε θεωρώ πως κάποιοι σε μια πολυκατοικία που μένετε πολλοί συγγενείς σε διαφορετικά σπίτια και ο ένας έχει forthnet και o άλλος nova μπορείτε να επωφεληθείτε και οι 2 σας. Για δείτε το.

σήμερα έκανα κι εγώ διακοπή στη Nova και αύριο θα πάρω το πακέτο forthnet 2play+NOVA στο όνομα της γυναίκας μου (εαν θέλουν νέους συνδρομητές). Επειδή δεν κατάλαβα, εαν ζητήσω να μην μου δώσουν τον δωρεάν εξοπλισμό τους (δεν τον χρειάζομαι), θα με προμηθεύσουν με νέα κάρτα που δεν θα είναι παντρεμένη με δέκτη?

Ο εξοπλισμός που έχω τώρα (σ αυτόν που έκανα διακοπή) περιλαμβάνει τον panasat 1110 με παντρεμένη κάρτα.

Andreas Dermitzakis
14-06-2010, 14:28
Θα είναι παντρεμένη,αλλά μπορείς να κάνεις ένα κόλπο,την ώρα που θα τους πάρεις τηλέφωνο για την ενεργοποίηση,όταν σε ρωτήσουν τον αριθμό του αποκοδηκοποιητή,μην δώσεις τίποτα και πες ότι εάν την ''παντρέψουν'' δεν κάνεις ενεργοποίηση,πιάνει.

AS Mocca
14-06-2010, 14:38
Σαν νέοι συνδρομητές υπογράφετε άλλους όρους χρήσης.
Οπότε μάλλον θα σας πουν να σας κάνουν δώρο δικό τους εξοπλισμό ώστε να τις παντρέψουν.

Σεραφείμ
14-06-2010, 14:48
κ. Δερμιτζάκη λετε να πιάσει? αφού θα έχω ήδη υπογράψει τη νέα σύμβαση πώς θα τους πω οτι δεν κάνω ενεργοποίηση?

πάντως σε τηλεφωνική απειλή οτι θα διακόψω την υπάχουσα σύνδεση που διαθέτω, εαν δεν την ξεπαντρέψουν (κάτι που έκανα σήμερα δηλώνοντας το λόγο για τον οποίο διακόπτω) δεν ίδρωσε το αυτί τους...

suzakias
14-06-2010, 14:53
Θα είναι παντρεμένη,αλλά μπορείς να κάνεις ένα κόλπο,την ώρα που θα τους πάρεις τηλέφωνο για την ενεργοποίηση,όταν σε ρωτήσουν τον αριθμό του αποκοδηκοποιητή,μην δώσεις τίποτα και πες ότι εάν την ''παντρέψουν'' δεν κάνεις ενεργοποίηση,πιάνει.
Φιλε μου πλακα με κανεις τωρα ετσι........καλα εγω δεν το πηρα για τον λογο παντρεματος, και το εχω γραψει τοσες φορες... και εσυ το ξερες και δεν μας ελεγες βρε τιποτα:7SFGSFG:αν ομως το κολπο που λες δεν γινει τοτε τη κανουμε?

Serafeim Karakostas
14-06-2010, 15:20
Hotbird 13e με DM800 Ποιότητα 100 ισχύς 96,πατάτασατ ισχύς σήματος(μόνο αυτό λέει)81%
Τα συμπεράσματα δικά σας.
Με αυτό τι ακριβώς εννοείς;

suzakias
14-06-2010, 16:15
Οτι με δεκτη DREAMBOX εχει καλο σημα, με τον πατασατ χανει καπου στα 15% σημα.

malakudi
14-06-2010, 16:25
Τα νούμερα SNR, BER και AGC δεν είναι συγκρίσιμα από δέκτη σε δέκτη.

Serafeim Karakostas
14-06-2010, 16:27
Ακριβώς. Οπότε το μήνυμα του dermitzakis είναι άτοπο.

Andreas Dermitzakis
14-06-2010, 16:42
Δεν είναι σε καμιά περίπτωση μέτρηση ακριβίας,το τί γράφει ο δέκτης παραθέτω,πχ στον πατάτασατ δεν μου κατεβάζει το russia today,ενώ ο dream δεν έχει πρόβλημα.

suzakias
14-06-2010, 17:56
Απο ότι κατάλαβα το πιατάκι σου θέλει κάποια ρυθμίσει, ο dream έχει ποιο πολλη ευαισθησία στο tuner.

Serafeim Karakostas
14-06-2010, 17:58
Δεν είναι σε καμιά περίπτωση μέτρηση ακριβίας,το τί γράφει ο δέκτης παραθέτω,πχ στον πατάτασατ δεν μου κατεβάζει το russia today,ενώ ο dream δεν έχει πρόβλημα.
Έχει σήμα η συχνότητα στον panasat; Άλλα κανάλια της συχνότητας κατεβάζει;

Andreas Dermitzakis
14-06-2010, 18:08
Δεν έχει ο panasat σήμα καθόλου,αλλά δεν με ενδιαφέρει κιόλας να σας πω την αλήθεια,το βλέπω εάν θέλω απο τον dream.

κ. Δερμιτζάκη λετε να πιάσει? αφού θα έχω ήδη υπογράψει τη νέα σύμβαση πώς θα τους πω οτι δεν κάνω ενεργοποίηση?

πάντως σε τηλεφωνική απειλή οτι θα διακόψω την υπάχουσα σύνδεση που διαθέτω, εαν δεν την ξεπαντρέψουν (κάτι που έκανα σήμερα δηλώνοντας το λόγο για τον οποίο διακόπτω) δεν ίδρωσε το αυτί τους...

Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις,πολλές φορές δεν στην παντρέυουν εαν πας να κάνεις νεα συνδρομή.

Serafeim Karakostas
14-06-2010, 18:11
Δεν έχει ο panasat σήμα καθόλου,αλλά δεν με ενδιαφέρει κιόλας να σας πω την αλήθεια,το βλέπω εάν θέλω απο τον dream.

Κάτι άλλο τρέχει. Σε panasat γνωστού μου που δοκίμασα πριν λίγη ώρα όλα είναι ok (συγγνώμη για το off topic).

Andreas Dermitzakis
14-06-2010, 18:13
Δεν πρέπει να είναι και δύσκολη συχνότητα ε;

Serafeim Karakostas
14-06-2010, 18:15
Όχι.

Andreas Dermitzakis
14-06-2010, 18:18
Γενικά ο hotbird είναι έυκολος,τώρα μου το κατεβάζει ο πατάτασατ,αλλά δεν το έχει κλειδώσει το σήμα και πιξελιάζει.

PSAXNO TV
14-06-2010, 21:42
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ,
σκέφτομαι να γίνω συνδρομητής FORTHNET 2 PLAY + NOVA στο πακέτο σπόρ.

ΈΧΩ ήδη πιάτο και δέκτη απλό της EDISSON για ελεύθερα κανάλια , και καθώς ενδιαφέρομαι να αγοράσω
δέκτη HD, μπορώ να τους ζητήσω να μου στείλουν μόνο την κάρτα?
ή γίνεται μόνο για παλιούς συνδρομητές?

Εάν γίνεται σκέφτομαι να αγοράσω τον AQUOS της EDISSON
Ποιά είναι η γνώμη σας για τον συγκεκριμένο δέκτη?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ

Andreas Dermitzakis
14-06-2010, 21:46
Δεν γίνεται να πάρεις σκέτη την κάρτα,μπορείς να περιμένεις μέχρι να λανσαριστεί το HD πακέτο,όσων αφορά τον δέκτη μπορείς να δημιουργήσεις νήμα εδώ: http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=39

PSAXNO TV
14-06-2010, 21:52
Δεν γίνεται να πάρεις σκέτη την κάρτα,μπορείς να περιμένεις μέχρι να λανσαριστεί το HD πακέτο,όσων αφορά τον δέκτη μπορείς να δημιουργήσεις νήμα εδώ: http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=39

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση αλλά γιατι πριν συμβουλεύσατε άλλο συνάδελφο
"Θα είναι παντρεμένη,αλλά μπορείς να κάνεις ένα κόλπο,την ώρα που θα τους πάρεις τηλέφωνο για την ενεργοποίηση,όταν σε ρωτήσουν τον αριθμό του αποκοδηκοποιητή,μην δώσεις τίποτα και πες ότι εάν την ''παντρέψουν'' δεν κάνεις ενεργοποίηση,πιάνει."

Andreas Dermitzakis
14-06-2010, 22:08
Ναι,αλλά αναγκαστικά πρέπει να αγοράσεις τον εξοπλισμό,το παραπάνω μπορείς να το κάνεις την ώρα της ενεργοποίησης.

pitsos
14-06-2010, 22:10
Ασχετο, αλλά ...όχι και ευαισθησία με τους δέκτες Sky UK! Εχω δοκιμάσει 2 διαφορετικούς στο σπίτι μου (ο ένας HD) και η λήψη του Astra2D σε σύγκριση με πλήθος άλλων δεκτών που έχω δοκιμάσει (της ελεύθερης αγοράς) ήταν πάντα αισθητά χειρότερη! Απο τους πλέον αναίσθητους δέκτες που μπορούν να βρεθούν! (για τους patatasat δεν έχω γνώμη γιατι δεν έχουν δοκιμαστεί σε δύσκολες λήψεις)
Και η ποιότητα εικόνας Sky UK HD δεκτη ξεπερνιέται απο πάρα πολλούς HD δεκτες της ελεύθερης αγοράς επίσης....

Όσον αφορά την ευαισθησία φίλε βόρειε για τους SKY UK δέκτες έχω να σου αναφέρω ότι έχει παρατηρηθεί διαφορά απο δέκτη σε δέκτη. Συγκεκριμένα είναι σχετικά ποιό αποδεκτό ότι οι pace που έχουν βγεί είναι καλύτεροι απο τους υπόλοιπους (amstrad, thomson). Υποθέτω ότι για να λές ότι κατεβάζεις καλύτερο σήμα με άλλους δέκτες της αγοράς κάτι θα έχεις δοκιμάσει αλλά γενικότερα οι Pace ακούγετε ότι έχουν αρκετά καλή ευαισθησία

PSAXNO TV
14-06-2010, 22:13
Ναι,αλλά αναγκαστικά πρέπει να αγοράσεις τον εξοπλισμό,το παραπάνω μπορείς να το κάνεις την ώρα της ενεργοποίησης.
ΜΑ Ο ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ στην προσφορά forthnet +nova .
ΤΟ ΘΕΜΑ είναι επειδή δεν είμαι ειδικός εάν η κάρτα μου μόλις γίνω συνδρομητής μπορει να μπεί σε HD δέκτη ,δικής μου επιλογής, και ποιός
HD δέκτης είναι συμβατός με την νέα αυτή κάρτα.

pitsos
14-06-2010, 22:13
A! Sorry, ξέχασα να κάνω και την ερώτηση μου. Γνωρίζει κάποιος αν οι δέκτες που θα δώσει η γοβα θα έχουν diseq ενεργοποιημένο; Θελω να πω αν με τον δέκτη της γοβας θα μπορώ να βλέπω και άλλα κανάλια HD που δεν βρίσκονται στο μπουκέτο της ή που βρίσκονται σε άλλο δορυφόρο;

Andreas Dermitzakis
14-06-2010, 22:38
Όχι,δεν μπορεί θεωρητικά να μπεί σε άλλο δέκτη,πρέπει να έχεις τον ιδιόκτητο.Εάν,εάν σου την ξεκλειδώσουν,τότε με μώβ μόντουλα irdeto.

PSAXNO TV
14-06-2010, 22:51
Όχι,δεν μπορεί θεωρητικά να μπεί σε άλλο δέκτη,πρέπει να έχεις τον ιδιόκτητο.Εάν,εάν σου την ξεκλειδώσουν,τότε με μώβ μόντουλα irdeto.
ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ μώβ μόντουλα irdeto?

Cinemusic - Ανδρέας
14-06-2010, 22:58
Η πειρατεία τους αναγκάζει …:bang:

Andreas Dermitzakis
14-06-2010, 23:02
Η μόντουλα είναι μία ''μικροσυσκευή'' που μπαίνει στο ci slot του δέκτη σου,με την αυθεντική της irdeto,εαν σου ξεκλειδώσουν την κάρτα και την βάλεις εκεί,θα παίζει.

PSAXNO TV
14-06-2010, 23:08
Η μόντουλα είναι μία ''μικροσυσκευή'' που μπαίνει στο ci slot του δέκτη σου,με την αυθεντική της irdeto,εαν σου ξεκλειδώσουν την κάρτα και την βάλεις εκεί,θα παίζει.

ΟΚ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ .ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΚΤΗΣ HD ΟΜΩΣ ΠΙΟ ΣΥΜΒΑΤΟΣ?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
14-06-2010, 23:10
:HTEHETH63:
Είμαι νόμιμος συνδρομητής κάτοχος ενός δέκτη Topfiled 7700 HSCI. Με μόντουλα irdeto βλεπω τα όλα κανάλια της Nova και στις διακοπές αφαιρώ την μόντουλα την τοποθετώ στον StarSat που έχω στο εξοχικό και συνέχιζω να βλέπω τα συνδρομιτικά κανάλια που πληρώνω. Τώρα με τα κανάλια υψήλης ανάλυση (Nova HD) θα με αναγκάσουν να πάρω καινούργιο δέκτη (διότι ο Topfield παρότι HD τα κανάλια της Nova δεν θα τα δείχνει) και υπάρχει και o φόβος αφού η κάρτα θα "παντρευτεί" με τον καινούργιο δέκτη να μην μπορώ να την χρησιμοποιήσω στο εξοχικό. Πάνε καλά εκεί στην Nova?

περιμενουμε μεχρι τον Αυγουστο-ουτε οι ιδιοι ξερουν ακομα,τι ακριβως θα γινει με τους παλιους συνδρομητες που εχουν "ελευθερες" καρτες.
οι πρωτες ενδειξεις ειναι παντως θετικες,αφου για την αρχη τουλαχιστον,θα παιζουν-μαλλον-κανονικα.
αναμενουμε αλλα δεν τρελενομαστε...

Andreas Dermitzakis
14-06-2010, 23:11
O pace που θα δίνει η νοβα.

GEORGE M.
14-06-2010, 23:53

...

ετσι ετσι..

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
15-06-2010, 00:28
ετσι ετσι..

ετσι ειναι Γιωργο..
απο τον σεμπτεβρη που θα ξανα-βαλω το fullpack,εαν μου πουν
συνεχιζουμε ετσι ως εχουμε(ελευθερος στον δικο μου hd)ή παρε τσαμπα τον pace,καλως...
εαν το πανε αλλιως ας κατσουν να το βλεπουν μονοι τους.
ειλικρινα το τελευταιο μου με καιει τωρα,ειναι το hd της νοβα...
κουβεντα να γινεται...:ernaehrung004:

Yperion
15-06-2010, 00:44

Μπορεις να κουβαλας τον νεο δεκτη μαζι σου...

technisat
15-06-2010, 01:20

Όπως και να ‘χει, σύστημα κλειδώματος αυτοκινήτου που να μην μπορεί να κλαπεί – Δεν Υπάρχει ... ...

Yperion
15-06-2010, 07:30

PACE δεν ειναι και ο δεκτης του Sky?

Το πιο ακριβο μοντελο απο αυτον που θα δινει η NOVA βεβαια αλλα καμια σχεση με την αναλογια Lada-Porsche...

Cinemusic - Ανδρέας
15-06-2010, 09:35
Πάντως αυτό που είναι σίγουρο είναι πως η καρτα τους θα δουλεύει μόνο στο δικο τους δεκτη..
Τουλάχιστον αυτή ηταν η απάντηση που πηρα από τον εκπρόσωπο της Nova στην έκθεση περι 3D και web tv (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=61376&page=7) .
Τωρα εάν στο μέλλον βγουν αλλοι δεκτες που να μπορούν να υποστηρίξουν αυτή της nova …ποιος ξερει;:nounder:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
15-06-2010, 11:36
Πάντως αυτό που είναι σίγουρο είναι πως η καρτα τους θα δουλεύει μόνο στο δικο τους δεκτη..
Τουλάχιστον αυτή ηταν η απάντηση που πηρα από τον εκπρόσωπο της Nova στην έκθεση περι 3D και web tv (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=61376&page=7) .
Τωρα εάν στο μέλλον βγουν αλλοι δεκτες που να μπορούν να υποστηρίξουν αυτή της nova …ποιος ξερει;:nounder:

εγω παντως 2 φορες που μιλησα μαζι τους,μου ειπαν πως δεν θα υπαρχει προβλημα με τους παλιους συνδρομητες που ειναι κατοχοι απαντρευτων καρτων,τουλαχιστον για τον πρωτο καιρο.
ολα αυτα βεβαια με μια μικρη επιφυλαξη απο μερους τους.

εγω κανω παλι 2 ερωτησεις:

-εχω υπολοιπο συμβολαιου 7 μηνες ακομη(20% εκπτωση)
θα με αναγκασει-τουλαχιστον γι`αυτο το διαστημα-να παρω τον δικο τους δεκτη για να βλεπω hd..?
-εαν συνεχισω ετσι θα μου κλειδωνει τα hd και θα μου ανοιγει μονο τα sd?

ουσιαστικα επι του θεματος ακομα υπαρχει ασαφεια γιατι ουτε οι ιδιοι γνωριζουν ακομα πως να το διαχειριστουν.
η διαισθηση μου και οι ενδειξεις που εχω,μου δειχνουν 2 πιθανες λυσεις:

1.συνεχιζουμε ως εχουμε και βλεπουμε πως θα προχωρησει το θεμα.
2.μας δινει δωρεαν ή μ`ενα συμβολικο ποσο τον pace,μας παντρευει και ξενοιαζει και η ιδια.
οποτε μπορει να "χρεωθει" καποιους δεκτες,αλλα θα εχει τελειωσει με την υποθεση των καρτων και θα ειναι ολες απολυτα ελεγχομενες.

δεν ειναι τοσο ευκολο ουτε θα ρισκαρει τετοιες εποχες να "πεταξει" τους παλιους της συνδρομητες.
το θεμα ειναι πολυ λεπτο...

Andreas Dermitzakis
15-06-2010, 11:53

περιμενουμε μεχρι τον Αυγουστο-ουτε οι ιδιοι ξερουν ακομα,τι ακριβως θα γινει με τους παλιους συνδρομητες που εχουν "ελευθερες" καρτες.
οι πρωτες ενδειξεις ειναι παντως θετικες,αφου για την αρχη τουλαχιστον,θα παιζουν-μαλλον-κανονικα.

Επειδή γνωρίζουμε τι πρόκειται να δούμε περίπου...

Cinemusic - Ανδρέας
15-06-2010, 11:57
Παντως ρε παιδιά ειλικρινά τωρα…
Θα δινατε χρήματα για την ποιότητα HD που εχει σκοπό να προσφέρει η Nova;
Ειδα στην έκθεση εκπομπές της και επεσα από τα σύννεφα…
Συμπιεσμένο οσο δεν παει, foul artifacts και bit που δε ξεπερνά τα 12 mbps

Γιαννης Σπυρου
15-06-2010, 12:04
bitrate εννοεις .....-bye-
Αληθεια, αυτο πως το ειδες (οτι ειναι 12 mbps)?

Cinemusic - Ανδρέας
15-06-2010, 12:07
εγω παντως 2 φορες που μιλησα μαζι τους,μου ειπαν πως δεν θα υπαρχει προβλημα με τους παλιους συνδρομητες που ειναι κατοχοι απαντρευτων καρτων,τουλαχιστον για τον πρωτο καιρο.
.

Από ότι ξέρω το πρωτο καιρο τα hd καναλια θα είναι ελευθέρα.. ( μηπως αυτό εννοούσε όταν σου ειπε τον πρωτο καιρο )
Ηταν κάθετος σε αυτό που τον ρωτησα…
Δεν υπάρχει περίπτωση η καρτα τους να λειτουργεί σε αλλον δεκτή εκτος από αυτόν που θα δίνουν…
Βέβαια αυτό είναι το λιγοτερο γιατι προσωπικά δεν θα έδινα χρήματα για αυτό το πραγμα που ονομάζουν HD.
Καλο θα ηταν οι ενδιαφερόμενοι να δουν πριν αγοράσουν αυτό που ονομαζει η Nova, HD για να μη βρεθούν προ εκπλήξεων…

Cinemusic - Ανδρέας
15-06-2010, 12:10
bitrate εννοεις .....-bye-
Αληθεια, αυτο πως το ειδες (οτι ειναι 12 mbps)?
Ρωτησα τον εκπροσωπο της nova ...
Μαλιστα αυτο που εδειχναν ηταν στα 8 αλλα μου ειπε πως υπαρχει δυνατοτητα ως 12 mb

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
15-06-2010, 12:27
Επειδή γνωρίζουμε τι πρόκειται να δούμε περίπου...

κατσε βρε...ακομα δεν ξερουν ουτε οι ιδιοι...

Από ότι ξέρω το πρωτο καιρο τα hd καναλια θα είναι ελευθέρα.. ( μηπως αυτό εννοούσε όταν σου ειπε τον πρωτο καιρο )
Ηταν κάθετος σε αυτό που τον ρωτησα…
Δεν υπάρχει περίπτωση η καρτα τους να λειτουργεί σε αλλον δεκτή εκτος από αυτόν που θα δίνουν…Βέβαια αυτό είναι το λιγοτερο γιατι προσωπικά δεν θα έδινα χρήματα για αυτό το πραγμα που ονομάζουν HD.
Καλο θα ηταν οι ενδιαφερόμενοι να δουν πριν αγοράσουν αυτό που ονομαζει η Nova, HD για να μη βρεθούν προ εκπλήξεων…

εγω μιλαω παντα με βαση τα λεγομενα 2 τεχνικων που μιλησα στο τηλεφωνο,αλλα και της ανακοινωσης που ουσιαστικα
δεν αναφερεται καθολου στο συγκεκριμενο θεμα.
η λογικη λεει οτι εαν οχι τωρα,σιγουρα στο αμεσσο μελλον,θα πραξει οπως-σχεδον- ολα τα μπουκετα στην ευρωπη.δηλάδη παντρεμενοι ολοι.
εδω ομως επειδη εχουμε μια "ειδικη" περιπτωση που ακουει στο ονομα Nova,με διαφορες αλχημειες παντρεματων και μη,πιστευω οτι θα δουμε αλλα κολπα, ετσι ωστε-τουλαχιστον-στην αρχη,να μαζεψει τους συνδρομητες της.
εαν μπει επιθετικα ξερουν και οι ιδιοι οτι θα το χασει το παιχνιδι...
ειπαμε-το θεμα ειναι πολυ λεπτο και θελει προσοχη...

AS Mocca
15-06-2010, 12:35
Γίνεται σας παρακαλώ να χρησιμοποιούμε ένα νήμα και όχι δύο.

Υπάρχει και το http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=57006 ποιο θα κρατήσουμε τελικά;

AS Mocca
15-06-2010, 12:37

εγω κανω παλι 2 ερωτησεις:

-εχω υπολοιπο συμβολαιου 7 μηνες ακομη(20% εκπτωση)
θα με αναγκασει-τουλαχιστον γι`αυτο το διαστημα-να παρω τον δικο τους δεκτη για να βλεπω hd..?
-εαν συνεχισω ετσι θα μου κλειδωνει τα hd και θα μου ανοιγει μονο τα sd?

ουσιαστικα επι του θεματος ακομα υπαρχει ασαφεια γιατι ουτε οι ιδιοι γνωριζουν ακομα πως να το διαχειριστουν.
η διαισθηση μου και οι ενδειξεις που εχω,μου δειχνουν 2 πιθανες λυσεις:

1.συνεχιζουμε ως εχουμε και βλεπουμε πως θα προχωρησει το θεμα.
2.μας δινει δωρεαν ή μ`ενα συμβολικο ποσο τον pace,μας παντρευει και ξενοιαζει και η ιδια.
οποτε μπορει να "χρεωθει" καποιους δεκτες,αλλα θα εχει τελειωσει με την υποθεση των καρτων και θα ειναι ολες απολυτα ελεγχομενες.

δεν ειναι τοσο ευκολο ουτε θα ρισκαρει τετοιες εποχες να "πεταξει" τους παλιους της συνδρομητες.
το θεμα ειναι πολυ λεπτο...

Εγώ συγκεκριμένα θέλω να χρησιμοποιώ τον δικό μου δέκτη.
Πείτε με κολλημένο και στραβόξυλο, εκτός αν μου δώσουν τσάμπα άλλο δέκτη HD τότε πάω πάσο και γίνομαι συνδρομητής και στο HD αλλά δε νομίζω να τους συμφέρει να μου τον δώσουν τζάμπα. Εκτός αν όντως θέλουν να ξενοιάσουν από τις απάντρευτες !!!

Πάντως συμφωνώ πως αν πάνε επιθετικά του στυλ "αυτό ειναι και αν σας αρέσει και παίζει μόνο έτσι από τηνα αρχή" βλέπω να τρώνε τα μούτρα τους σε περίοδο οικονομικής κρίσης.

Φίλιππος Φ.
15-06-2010, 12:50
Γίνεται σας παρακαλώ να χρησιμοποιούμε ένα νήμα και όχι δύο.

Υπάρχει και το http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=57006 ποιο θα κρατήσουμε τελικά;

Εγω να τα κάνω merge ... Αλλα επειδή το άλλο είναι και 10 σελίδες, φοβάμαι οτι θα χαθεί η μπάλλα ...

Ακούω γνώμες πάντως !

Φίλιππος

Andreas Dermitzakis
15-06-2010, 12:51
Ναι,καλύτερα να τα κάνεις merge Φίλιππε,θα είναι πιο εξυπηρετικό.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
15-06-2010, 12:52
Εγώ συγκεκριμένα θέλω να χρησιμοποιώ τον δικό μου δέκτη.
Πείτε με κολλημένο και στραβόξυλο, εκτός αν μου δώσουν τσάμπα άλλο δέκτη HD τότε πάω πάσο και γίνομαι συνδρομητής και στο HD αλλά δε νομίζω να τους συμφέρει να μου τον δώσουν τζάμπα. Εκτός αν όντως θέλουν να ξενοιάσουν από τις απάντρευτες !!!

Πάντως συμφωνώ πως αν πάνε επιθετικά του στυλ "αυτό ειναι και αν σας αρέσει και παίζει μόνο έτσι από τηνα αρχή" βλέπω να τρώνε τα μούτρα τους σε περίοδο οικονομικής κρίσης.

δυσκολη οικονομικη περιοδος που εκτος απο εμας τους τρελλους,δεν ασχολειται κανεις αλλος με το hd.
επισης μην ξεχναμε οτι ειδικα για αυτους που την εχουν για τα γνωστα ιδιωτικα καναλια(και δεν ειναι λιγοι)ερχονται οι εναλλακτικες της digea&ote.
δυσκολευουν τα πραγματα κι`αστους να διατυμπανιζουν οτι
«Οι αυξημένες πωλήσεις της υπηρεσίας στο πρώτο τρίμηνο του 2010 δείχνουν ότι η τιμολογιακή πολιτική μας είναι σωστή»
τελος του χρονου θα γινει ο απολογισμος που θα εχουν αλλαξει πολυ&πολλα πραγματα...

malakudi
15-06-2010, 12:54
Το άλλο thread είναι το πιο παλιό, αλλά αυτό έχει περισσότερα post.

Κι εγώ συμφωνώ στο merge.

YannisA
15-06-2010, 13:07
Όλα τα posts στο thread 'HDTV' αφορούν τη Nova?
Αν ναι, συμφωνώ για merge.
Αν όχι, θα έλεγα να γίνει φιλτράριοσμα και να μεταφερθούν εδώ αυτά που αφορούν τη Nova και το άλλο thread να παραμέινει σαν 'HDTV (εκτός Nova)'.
Πολλή δουλειά Φίλιππε?:twoguns:
Λέω τη γνώμη μου...

petasis
15-06-2010, 13:15
Παντως ρε παιδιά ειλικρινά τωρα…
Θα δινατε χρήματα για την ποιότητα HD που εχει σκοπό να προσφέρει η Nova;
Ειδα στην έκθεση εκπομπές της και επεσα από τα σύννεφα…
Συμπιεσμένο οσο δεν παει, foul artifacts και bit που δε ξεπερνά τα 12 mbps

Ανδρέα, εγώ ναι. Αποκόμισα διαφορετική εντύπωση από εσένα, σε ότι αφορά το τι είδα στην έκθεση. Το eurosport ήταν πολύ καλό, αλλά δεν ξέρω αν είναι εκπομπή της νόβα ή το έχει εντάξει στο πακέτο σαν κοινό με άλλα πακέτα.
Το κινηματογραφικό κανάλι επίσης το είδα καλό, σε αποδεκτά πλαίσια. Το αθλητικό κανάλι ήταν το μοναδικό που δεν έδειχνε καλά, λόγω χαμηλού bitrate.

Σε αυτή την ποιότητα σαφώς και θα πλήρωνα, όχι όμως για τα τωρινά κανάλια (sports/films). Θα πλήρωνα για τα History HD, National Geographic HD.

Andreas Dermitzakis
15-06-2010, 13:33
Το άσχημο,είναι ότι δεν έχουν τα HD σε ξεχωριστό πακέτο όλα μαζί,αλλά πρέπει να πάρεις και το movies-sports για να τα δείς.Και,άντε μιας και οι πιο πολλοί από εδώ έχουμε το full,κάποιος που μπορεί να έχει το value-start pack αυτομάτως ξεχνάει το HD,τουλάχιστον μέχρι να μπούν καινούρια κανάλια.

Φίλιππος Φ.
15-06-2010, 13:48
Τα έκανα merge ...
Απο εδώ και μετά, αμαρτίαν ουκ έχω :rofl:

AS Mocca
15-06-2010, 13:54
Το άσχημο,είναι ότι δεν έχουν τα HD σε ξεχωριστό πακέτο όλα μαζί,αλλά πρέπει να πάρεις και το movies-sports για να τα δείς.Και,άντε μιας και οι πιο πολλοί από εδώ έχουμε το full,κάποιος που μπορεί να έχει το value-start pack αυτομάτως ξεχνάει το HD,τουλάχιστον μέχρι να μπούν καινούρια κανάλια.

Αν ισχύσει αυτό τότε χαιρετίσματα ειδικά για όσους πήραν sports + value !
Προβλέπω να πατώσει το HD της NOVA αν συνεχίσει έτσι.
Αν το δώσει extra μόνο του σε λογική τιμή (όχι πάνω από 10 euro) και με δυνατότητα να παίζει και στις ανύπαντρες κάρτες τότε πιστεύω πως θα πάει καλά.

Απλά επειδή όσοι το βάζουν μετά δεν θα το βγάζουν. Διαφορετικά θα το βάλουν συγκεκριμένοι και με μεγάλη πιθανότητα αν στενέψουν τα οικονομικά τους να το βγάλουν.

Δηλαδή αυτός που θα έχεις sports γιατί να μη μπορεί να δει όλα τα HD εκτός του novacinema HD;;;

Κύριοι της NOVA για σκεφτείτε το λίγο παραπάνω.

Cinemusic - Ανδρέας
15-06-2010, 14:00
Ανδρέα, εγώ ναι. Αποκόμισα διαφορετική εντύπωση από εσένα, σε ότι αφορά το τι είδα στην έκθεση. Το eurosport ήταν πολύ καλό, αλλά δεν ξέρω αν είναι εκπομπή της νόβα ή το έχει εντάξει στο πακέτο σαν κοινό με άλλα πακέτα.
Το κινηματογραφικό κανάλι επίσης το είδα καλό, σε αποδεκτά πλαίσια. Το αθλητικό κανάλι ήταν το μοναδικό που δεν έδειχνε καλά, λόγω χαμηλού bitrate.

Σε αυτή την ποιότητα σαφώς και θα πλήρωνα, όχι όμως για τα τωρινά κανάλια (sports/films). Θα πλήρωνα για τα History HD, National Geographic HD.

Βρε μη τους δίνετε αφορμή για χειρότερα..
Τόσα χρονια βελτίωσαν καθολου τις SD μεταδόσεις;
Ξεκίνησαν με λιγα καναλια και στο τελος φόρτωσαν τοσο πολύ το πακέτο τους που αντι να ανεβάσουν το bitrate των μεταδόσεων ,αυτοι το κατέβασαν..

Παντως με προβληματίζεις με το σχολιο σου περι αποδεκτής ποιότητας..
Όχι πως εχω δει ατελείωτες ωρες δορυφορικών HD μεταδόσεων αλλα και με αυτά που εχω δει είναι η μερα με τη νυχτα ( και μαλιστα από ελευθερα HD καναλια)
Αν είναι να πληρώνω και να δικαιολογώ την πληρωμή μου αποκαλώντας την αποδεκτή, ε τοτε η κατασταση στις υπηρεσίες όχι μονο θα μείνει σταθερή χάλια, αλλα θα χειροτερεύει κιολας …
Αν διάβασες τη δήλωση που αφορούσε τις υψηλές χρεώσεις θα καταλάβεις τι εννοώ.. ( αφου σου λεει αγοράζουν , οι τιμες μας είναι καλες)

Θελει πίεση και καταναλωτική συνείδηση για να φτιαξουν τα πράγματα..
Δεν γινετε να είμαστε επιεικείς σε ότι μας πλασάρουν και μετα να παραπονιόμαστε στα forums …

petasis
15-06-2010, 14:01
Γενικά, κανείς δεν ξέρει. Εμένα από την νόβα στην έκθεση μου είπαν ότι σε πρώτη φάση όποιος βλέπει τα αντίστοιχα SD θα βλέπει και τα αντίστοιχα HD.
Τι θα κάνουν αργότερα, δεν έχουν αποφασίσει ακόμα.

petasis
15-06-2010, 14:08
Όχι πως εχω δει ατελείωτες ωρες δορυφορικών HD μεταδόσεων αλλα και με αυτά που εχω δει είναι η μερα με τη νυχτα ( και μαλιστα από ελευθερα HD καναλια)

Εγώ πάντως αυτό που είδα (με εξαίρεση το αθλητικό τους κανάλι) ήταν στα ίδια επίπεδα με τα free HD κανάλια (τα οποία δεν είναι και πολλά).
Φαντάζομαι ότι από Σεπτέμβρη που θα τα δούμε και στους δέκτες μας, θα κρίνουμε καλύτερα...

Andreas Dermitzakis
15-06-2010, 14:13
Αν ισχύσει αυτό τότε χαιρετίσματα ειδικά για όσους πήραν sports + value !
Προβλέπω να πατώσει το HD της NOVA αν συνεχίσει έτσι.
Αν το δώσει extra μόνο του σε λογική τιμή (όχι πάνω από 10 euro) και με δυνατότητα να παίζει και στις ανύπαντρες κάρτες τότε πιστεύω πως θα πάει καλά.

Απλά επειδή όσοι το βάζουν μετά δεν θα το βγάζουν. Διαφορετικά θα το βάλουν συγκεκριμένοι και με μεγάλη πιθανότητα αν στενέψουν τα οικονομικά τους να το βγάλουν.

Δηλαδή αυτός που θα έχεις sports γιατί να μη μπορεί να δει όλα τα HD εκτός του novacinema HD;;;

Κύριοι της NOVA για σκεφτείτε το λίγο παραπάνω.

Μπορεί εγώ πχ να θέλω να βλέπω μόνο τα HD και τίποτα άλλο από αυτά που δίνουν,αλλά είμαι υποχρεομένος για να τα δώ και τα 3... να πληρόσω στην καλύτερη 10 ευρώ+63 (+2% φπα)για να δώ τα κανάλια,και πείτε και άλλα 7 το dvr,και για αυτούς που έχουν τα αισθησιακά άλλα 10 ευρώ,συνολικά; 90 ευρώ τον μήνα για να μπορείς να έχεις πρόσβαση σε όλες τους τις υπηρεσίες,απαράδεκτο τουλάχιστον.

suzakias
15-06-2010, 14:43
90 τουλουμπες θα παρουν....... αν και κατι μου λεει οτι καπου στα 65-68 θα ειναι ολα το φουλ πακετο τους.

kover
15-06-2010, 14:48
Πάντως σε αυτή τη λογική κινείται και το Αγγλικό sky με μόνη εξαίρεση τα documentary κανάλι τα οποία μπορείς να τα έχεις σε HD αν πληρώνεις το έξτρα 10ρικό και ας μην έχεις ενεργοποιημένα το documentary option αλλά δε μπορείς να έχεις sky sports HD αν δε πληρώνεις για το sports πακέτο. Το ίδιο και με τις ταινίες.

AS Mocca
15-06-2010, 14:56
Βρε μη τους δίνετε αφορμή για χειρότερα..
Τόσα χρονια βελτίωσαν καθολου τις SD μεταδόσεις;
Ξεκίνησαν με λιγα καναλια και στο τελος φόρτωσαν τοσο πολύ το πακέτο τους που αντι να ανεβάσουν το bitrate των μεταδόσεων ,αυτοι το κατέβασαν..

Αν είναι να πληρώνω και να δικαιολογώ την πληρωμή μου αποκαλώντας την αποδεκτή, ε τοτε η κατασταση στις υπηρεσίες όχι μονο θα μείνει σταθερή χάλια, αλλα θα χειροτερεύει κιολας …
Αν διάβασες τη δήλωση που αφορούσε τις υψηλές χρεώσεις θα καταλάβεις τι εννοώ.. ( αφου σου λεει αγοράζουν , οι τιμες μας είναι καλες)

Θελει πίεση και καταναλωτική συνείδηση για να φτιαξουν τα πράγματα..
Δεν γινετε να είμαστε επιεικείς σε ότι μας πλασάρουν και μετα να παραπονιόμαστε στα forums …

Μπορούμε να μπαίνουμε στο web site τους και από την επικοινωνία να τους στέλνουμε "Είμαι ο συνδρομητής με αριθμό τάδε, θεωρώ πως μας τιμολογείτε ακριβά, αν δεν μειώσετε τις τιμές θα αναγκαστώ να διακόψω τη συνδρομή μου". Αν λάβει καμιά 20.000 τέτοιες επιστολές πιστεύω κάτι θα κάνουμε.

Λέτε να σηκώσουμε επανάσταση κατά των τιμών NOVA; :music-smiley-005:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
15-06-2010, 15:00
Μπορούμε να μπαίνουμε στο web site τους και από την επικοινωνία να τους στέλνουμε "Είμαι ο συνδρομητής με αριθμό τάδε, θεωρώ πως μας τιμολογείτε ακριβά, αν δεν μειώσετε τις τιμές θα αναγκαστώ να διακόψω τη συνδρομή μου". Αν λάβει καμιά 20.000 τέτοιες επιστολές πιστεύω κάτι θα κάνουμε.

Λέτε να σηκώσουμε επανάσταση κατά των τιμών NOVA; :music-smiley-005:

να δουμε τι,ποτε και πως θα καταληξουν και κινουμαστε αναλογως.
εγω μεσα ειμαι,αλλα ας περιμενουμε πρωτα...

suzakias
15-06-2010, 16:25
Και ειπε ο ζαχαροπλαστης......τουλουμπες για τα διαζυγια......

DimAsi
15-06-2010, 17:30
να δουμε τι,ποτε και πως θα καταληξουν και κινουμαστε αναλογως.
εγω μεσα ειμαι,αλλα ας περιμενουμε πρωτα...
Αυτό θα μας φαει το να περιμενουμε και να περιμενουμε οπως ακριβως κανουν και αυτοί 1οι . Σου λενε αν δεν δουμε αντιδραση προχωραμε .Τι σημαινει να περιμενουμε .
Εμενα πχ ο πατερας μου ηθελε μεγαλος ανθρωπος να βλεπει τα ποδοσφαιρα και βρηκα οπως εχω αναφερει μια καρτα παλιά σε ενα συρταρι , τους πήρα τηλεφωνο και αρχισαν αυτά που σας ειπαν και σε σας ..πχ πρεπει να παντρευτει κτλ και μολις ακουσε τον 10ψαλμο για το σοι τους και μου εδωσε τον προισταμενο , το πρωί η καρτα ηταν σπίτι του πατέρα μου η καινούργια και χωρίς χρεωση του κουριερ ...
Τι μου λετε να περιμενουμε και @#%$&#ιες παρτε τους και σου λεω εγω αν ιδρωνει το αυτί τους :smash::smash::smash:

AS Mocca
15-06-2010, 17:35
Αν δεν έχεις υπογράψει όρους χρήσης που να αναγράφουν τέτοιο πράγμα δεν μπορούν να στο φορτώσουν εκτός αν δεν μιλήσεις ή φοβηθείς.
Γενικώς η κυρά NOVA την πάτησε που δεν το είχε από την αρχή στους όρους χρήσης της.

Για αυτό τώρα πάει και δίνει τον εξοπλισμό εντελώς δωρεάν με τις νέες συνδρομές μήπως και τσιμπήσουν αρκετοί που είχαν παλιά συνδρομή και την έχουν κόψει για να τους βάλει να υπογράψουν νέους όρους χρήσης που να επιτρέπει το παντρεμα κάρτας δέκτη !

DimAsi
15-06-2010, 17:45
Αν δεν έχεις υπογράψει όρους χρήσης που να αναγράφουν τέτοιο πράγμα δεν μπορούν να στο φορτώσουν εκτός αν δεν μιλήσεις ή φοβηθείς.
Γενικώς η κυρά NOVA την πάτησε που δεν το είχε από την αρχή στους όρους χρήσης της.

Για αυτό τώρα πάει και δίνει τον εξοπλισμό εντελώς δωρεάν με τις νέες συνδρομές μήπως και τσιμπήσουν αρκετοί που είχαν παλιά συνδρομή και την έχουν κόψει για να τους βάλει να υπογράψουν νέους όρους χρήσης που να επιτρέπει το παντρεμα κάρτας δέκτη !
Σωστός αλλά πρέπει να τους περνας και ενα χερακι ότι μιλανε σε ενημερωμενο ατομο και οτι δεν μπορουν βαση νομοθεσίας ( εκκρεμμει και η τελεσιδικία με την Humax) να λενε και καλα τετοια και να πασαρουν οτι θελουν .
Φιλος μου ειχε Vantage ο οποίος ειναι ακριβός δεκτης και δεν ειχε συμβολαιο και πήγε να κανει και αρχισαν τα καραφλά και τους λεει ή μου την στελνεις ή σου στέλνω εξωδικο για αρνηση παροχή υπηρεσιων ! Το οποίο ειναι ισχυρότερο βάση Ευρωπαικής Νομοθεσίας και πήγε συστημενη την επομενη με επιστολή συγνωμης για την ταλαιπωρία.

suzakias
16-06-2010, 08:27
Αυτό θα μας φαει το να περιμενουμε και να περιμενουμε οπως ακριβως κανουν και αυτοί 1οι . Σου λενε αν δεν δουμε αντιδραση προχωραμε .Τι σημαινει να περιμενουμε .
Εμενα πχ ο πατερας μου ηθελε μεγαλος ανθρωπος να βλεπει τα ποδοσφαιρα και βρηκα οπως εχω αναφερει μια καρτα παλιά σε ενα συρταρι , τους πήρα τηλεφωνο και αρχισαν αυτά που σας ειπαν και σε σας ..πχ πρεπει να παντρευτει κτλ και μολις ακουσε τον 10ψαλμο για το σοι τους και μου εδωσε τον προισταμενο , το πρωί η καρτα ηταν σπίτι του πατέρα μου η καινούργια και χωρίς χρεωση του κουριερ ...
Τι μου λετε να περιμενουμε και @#%$&#ιες παρτε τους και σου λεω εγω αν ιδρωνει το αυτί τους :smash::smash::smash:
Ακουστε τωρα και το αλλο, τους πηρα τελ και τους λεω εχω μια παλια καρτα πριν απο 5-6 χρονια, θελω να μου την κανετε αλλαγη και να την ενεργοποιησετε στο πακετο της προσφορας. Και μου απαντανε οτι η καρτα ειναι παλια δεν γινετε να την κανουμε αλλαγη, πειτε μου τωρα αυτο ειναι σωστο?

tolisspi
16-06-2010, 09:21
Δεν ξερω εαν εχει αναφερθει αλλά εχω μια πληροφορια απο forthnet, οτι ολα τα καναλια της NOVA απο τον Αυγουστο θα γινουν HD. Και γιαυτο, αυτη τη στιγμη, με οποιαδηποτε νεα συνδρομη πακετου δινουν τον εξοπλισμο δωρεαν. Μαλλον για να διωξουν το στοκ.

(μαλλον εχει αναφερθει..)

ωστοσο υπαρχει μια πληροφορια απο τα κεντρικα της NOVA οτι τα ιδιωτικα καναλια θα αποσυρθουν απο το πακετο της ΝOVA για να φτιαξουν το δικο συνδρομητικο πακετο μεσω της digea. Δηλ. τα ψηφιακα καναλια θα γινουν συνδρομητικα. Μου φαινεται λιγο μουφα η πληροφορια, γιατι αποτι γνωριζω τα ιδιωτικα καναλια εχουν αδεια λειτουργιας για πανελλαδικη δωρεαν καλυψη και εκπομπη.

AS Mocca
16-06-2010, 09:37
Ακουστε τωρα και το αλλο, τους πηρα τελ και τους λεω εχω μια παλια καρτα πριν απο 5-6 χρονια, θελω να μου την κανετε αλλαγη και να την ενεργοποιησετε στο πακετο της προσφορας. Και μου απαντανε οτι η καρτα ειναι παλια δεν γινετε να την κανουμε αλλαγη, πειτε μου τωρα αυτο ειναι σωστο?

Τότε να τους πεις να σου βρουν ανύπαντρη κάρτα που να παίζει στον δέκτη σου.
Δεν μπορούν να σου απαγορεύσουν να ανανεώσεις την συνδρομή σου από την στιγμή που οι όροι χρήσης που είχες υπογράψει δεν σου απαγορεύουν να χρησιμοποιήσεις ανύπαντρη κάρτα.

Σεραφείμ
16-06-2010, 10:23
τελικά ποιά είναι η γνώμη σας για εμας που σκεφτόμαστε να ενεργοποιήσουμε την προσφορά για forthnet+NOVA μέχρι 30/06?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
16-06-2010, 10:38
τελικά ποιά είναι η γνώμη σας για εμας που σκεφτόμαστε να ενεργοποιήσουμε την προσφορά για forthnet+NOVA μέχρι 30/06?

εγω ειμαι εδω και κανα 4μηνο στο πακετο forthnet&nova -20%.
εαν δεν ειχα την δεσμευση του ενος χρονου,θα εμπαινα στην τωρινη προσφορα του sports+value.
φαντασου οτι τωρα μου βγαινει forthnet economy(25 ευρο)+sportsvalue(50 ευρω)
(χρονοχρεωση.απεριοριστο Internet και 25 ευρο παγιο)με το -20%,
60 ευρω το μηνα.
στο forthnet/sport+value εχεις απεριοριστα αστικα υπεραστικα,
60` κινητα,απεριοριστο internet και 40 ευρο παγιο.
βγαινεις συνολο κατω απο τα 60 ευρο και εχεις καλυτερο προγραμμα σταθερης τηλεφωνιας.
εαν κανεις τηλεφωνα(γιατι εγω δεν κανω,γι`αυτο και επελεξα το economy)συμφερει.εαν οχι περιμενεις...

Voreios
16-06-2010, 10:55

Σωστό όχι, αλλά ούτε εισαι υποχρεωμένος να κάνεις την συνδρομή!
Αυτό που σου ειπαν είναι ακριβώς αυτό που έχουν εντολή απο τα κεντρικά να λένε με στόχο σταδιακά να οδηγήσουν όλους τους πελάτες σε κάρτες παντρεμένες με ιδιοκτησιακούς δέκτες.
Η αποψη μου πάντως είναι ότι όταν και το connx tv βγει με την ίδια ακριβώς λογική (που αυτό σκοπεύει), δηλαδή με κάρτες παντρεμένες με ιδιοκτησιακούς δέκτες, τότε μπορούν οι ελληνικές ενώσεις καταναλωτών να καταγγείλουν και τα δύο πακέτα για ασυμβατότητα υλικού και ενδεχομένως να πετύχουν απο τα δικαστήρια να τους υποχρεώσουν να εκπέμπουν τουλάχιστον σε simulcrypt, που και πάλι δεν λύνει το πρόβλημα του να παίζει η κάρτα σου στον δέκτη της αρεσκείας σου αλλά μπορεί να κάνει συμβατό τον δέκτη του ενός στον δέκτη του ανταγωνιστή με τα πακέτα να εκπέμπονται και με τις 2 κωδικοποιήσεις, ώστε να μπορούν να λαμβάνονται και τα δύο με τον ίδιο ιδιοκτησιακό δέκτη! Αυτό ειχε γίνει παλιά στην Ιταλία, πριν το δεύτερο πακέτο απορροφήσει το πρώτο! (Decoder Unico)
Ενδεχομένως η μήνυση να μπορούσε να οδηγήσει και σε μοντούλες παντρεμένες με κάρτες που είναι και το πλέον ευνοικό ενδεχόμενο και θα επιτρέψει την χρήση δεκτών της ελεύθερης αγοράς.

Σεραφείμ
16-06-2010, 11:05
για forthnet 2play+start pack = 40,57
για forthnet 2play+sport + value = 58,93
για ένα χρόνο και μετά την έκπτωση του 20%.

Συμφέρει σίγουρα. Ο προβληματισμός είναι ως προς το κλείδωμα κάρτας+δέκτη και ως προς τα high definition κανάλια που θα εκπέμπουν από Αύγουστο.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
16-06-2010, 11:14
Ο προβληματισμός είναι ως προς το κλείδωμα κάρτας+δέκτη και ως προς τα high definition κανάλια που θα εκπέμπουν από Αύγουστο.

ασχετο το ενα με το αλλο.
η "μαχη" γινεται για τους παλιους με απαντρευτη καρτα.
ετσι κι`αλλιως εαν δεν εισαι παλιος συνδρομητης,θα σε παντρεψουν θες δεν θες...

suzakias
16-06-2010, 11:21
Το λοιπόν πήρα την απόφαση μου τελεία και παύλα, τον άλλο μηνά έτσι και αλλιώς λίγη η συνδρομή που είχα με το περσινό πακέτο forthnet 2play. Θα περιμένω τον οτε μας, εγω την νοβα άλλο χρήματα δεν θα δώσω. Έτσι και αλλιώς το πρόβλημα μου ήταν με τα ελεύθερα κανάλια, και εδώ πάνω που είμαι δεν μπορούσα να δω, άλλα τώρα με την digea στραβά κουτσά κάτι βλεπω. Αρε παιδιά τι εικόνα είχε ο αλτερ απο τον οτε......

malakudi
16-06-2010, 13:44
Αρε παιδιά τι εικόνα είχε ο αλτερ απο τον οτε......

Έλα ντε, τι εικόνα; Χάλια! Μία θολούρα.

suzakias
16-06-2010, 13:46
αχαχχαχα θα σκασεις βρε εσυ.....μα αυτο που γραφω ειναι οτι κλασης ποιο πανω απο την γοβα. Ειπες τιποτα φρεντ?????

malakudi
16-06-2010, 13:49
Το Alter στον ΟΤΕ έχει χειρότερη εικόνα απ' ότι το Alter στη Nova. Είναι εμφανέστατο. Θα με αναγκάσετε να ανεβάσω mpeg recordings από τα δύο κανάλια ταυτόχρονα!

Όταν θα είναι καλύτερο του ΟΤΕ, θα είμαι πρώτος που θα το πω. Τώρα δεν είναι. Και δε μπορεί να είναι με 2Mbit ανά κανάλι. Ποτέ όμως.

Andreas Dermitzakis
16-06-2010, 13:51
Το Alter στον ΟΤΕ έχει χειρότερη εικόνα απ' ότι το Alter στη Nova. Είναι εμφανέστατο. Θα με αναγκάσετε να ανεβάσω mpeg recordings από τα δύο κανάλια ταυτόχρονα!

Όταν θα είναι καλύτερο του ΟΤΕ, θα είμαι πρώτος που θα το πω. Τώρα δεν είναι. Και δε μπορεί να είναι με 2Mbit ανά κανάλι. Ποτέ όμως.[/QUOTE]

Θα ανεβάσω και εγώ από την iptv,και το βράδυ από τις δοκιμές να τα συγκρίνουμε,πάντα για το Alter μιλάμε ε;

malakudi
16-06-2010, 13:54
Θα ανεβάσω και εγώ από την iptv,και το βράδυ από τις δοκιμές να τα συγκρίνουμε,πάντα για το Alter μιλάμε ε;

Όχι, μιλάμε για Foxlife, FX και ALTER. Ειδικά σε πρόγραμμα με έντονη κίνηση και υπότιτλους. Το να μου συγκρίνεις εικόνα από στατικό περιεχόμενο (πχ studio ειδήσεων) δε λέει τίποτα. Η απαίτηση για bitrate είναι όταν υπάρχει κίνηση.

Andreas Dermitzakis
16-06-2010, 13:58
Η iptv έχει διπλό περίπου bitrate,λογίκα θα έχει και καλύτερη εικόνα...

AFam
16-06-2010, 16:24
Σας βάρεσε η ζέστη ?????

Πάμε για μπανάκι να ηρεμήσουμε.....

Andreas Dermitzakis
16-06-2010, 16:27
Αντώνη έγινε μια μικροπαρεξήγηση αλλά εντάξει,μόνο ότι δημιουργήσαμε δουλειά για τον Φίλιππο....

Φίλιππος Φ.
16-06-2010, 16:37
Εμένα δε με ενόχλησε οτι θα σβήσω 10-20 μηνύματα ...
Το ότι ξαφνικά σας χτύπησε η ζέστη και το κάνατε εδώ μέσα καφενείο, αυτό με ενόχλησε !

Δεν είναι συμπεριφορές αυτές που αρμόζουν σε σοβαρούς ανθρώπους. Για καφενείο της χειρίστης ποιότητας ίσως...

Περί του θέματος τώρα, ΕΙΝΑΙ παράνομη η εκπομπή πορνογραφικού υλικού πρίν τα μεσάνυχτα, είτε είναι δοκιμαστική η εκπομπή είτε όχι, είτε έχει το μεγάλο κόκκινο Χ είτε όχι....

Αλλά εσείς ξεφύγατε εντελώς.
Αν ξαναγίνει θα ληφθούν μέτρα. Πιστεύω οτι είστε όλοι σας έξυπνοι άνθρωποι οπότε αρκεί το να το πώ μια φορά μόνο και να γίνω κατανοητός....

Φιλικά,

Φίλιππος

Andreas Dermitzakis
16-06-2010, 17:00
Εμένα δε με ενόχλησε οτι θα σβήσω 10-20 μηνύματα ...
Το ότι ξαφνικά σας χτύπησε η ζέστη και το κάνατε εδώ μέσα καφενείο, αυτό με ενόχλησε !

Δεν είναι συμπεριφορές αυτές που αρμόζουν σε σοβαρούς ανθρώπους. Για καφενείο της χειρίστης ποιότητας ίσως...

Περί του θέματος τώρα, ΕΙΝΑΙ παράνομη η εκπομπή πορνογραφικού υλικού πρίν τα μεσάνυχτα, είτε είναι δοκιμαστική η εκπομπή είτε όχι, είτε έχει το μεγάλο κόκκινο Χ είτε όχι....

Αλλά εσείς ξεφύγατε εντελώς.
Αν ξαναγίνει θα ληφθούν μέτρα. Πιστεύω οτι είστε όλοι σας έξυπνοι άνθρωποι οπότε αρκεί το να το πώ μια φορά μόνο και να γίνω κατανοητός....

Φιλικά,

Φίλιππος

Το θέμα είναι ότι ξεκαθάρισε το τοπίο και αποφεύχθηκαν τυχόν παρεξηγήσεις.

gamesman
22-06-2010, 14:37
Γνωρίζει κάποιος αν ο δέκτης pace που θα δώσει η nova θα έχει δυνατότητα για σύνδεση με dvd recorder ώστε να μπορούμε να κάνουμε εγγραφές ?

maxgraves
22-06-2010, 15:41
αφου οι Dream παιζουν παντρεμενες καρτες
τι τρελαίνεστε?

βεβαια μετα περιοριζεσε στον Dream
αλλα απο τον δικο τους καλυτερος θα ειναι

και γω ειμαι παλιος συνδρομητης του full πακετου πολλα χρονια
και περιμενω να δω τι θα γινει με το HD

κανα Discovery HD θα δωσουν?
καλη και η μπαλα
αλλα τα HD documanters, φαινονται πολυ ποιο κορυφαια απο το ποδοσφαιρο :)

AS Mocca
22-06-2010, 15:57
και εγώ το ζώον γιατί δεν πήγα ως νέος συνδρομητής να πάρω και το πιατάκι και τον δέκτη τους τζάμπα;

Αχ είδες η αμάθεια;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
22-06-2010, 15:58
αφου οι Dream παιζουν παντρεμενες καρτες
τι τρελαίνεστε?

νατος....
κι`εγω για δεν το ξερω..?
εισαι σιγουρος?

maxgraves
22-06-2010, 16:12
νατος....
εισαι σιγουρος?

οχι, δεν το εχω δοκιμασει
και σορρυ που το γραψα με τοση βεβαιωτητα

αλλα εδω παιζει η Sky UK HD η παντρεμενη
(εχω τετια οποτε ειμαι σιγουρος)

δεν θα παιζει η Nova?
τοσο μαγκες εχουν γινει?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
22-06-2010, 16:15
οχι, δεν το εχω δοκιμασει
και σορρυ που το γραψα με τοση βεβαιωτητα

αλλα εδω παιζει η Sky UK HD η παντρεμενη
(εχω τετια οποτε ειμαι σιγουρος)

δεν θα παιζει η Nova?
τοσο μαγκες εχουν γινει?

βρε ουτε εγω ειμαι ειδικος στο αθλημα,αλλα πρωτη φορα απο εσενα το "ακουω"..

maxgraves
22-06-2010, 16:28

οι Dream γενικα παιζουν παντρεμενες καρτες
αυτο ειναι σιγουρο

τωρα ισως να παραειμαι αισιοδοξος για την Nova
αυτοι που εχουν δοκιμασει ας μας πουν για σιγουρα
να μην το παιζω ραδιο αρβυλα

για το Nova HD εχουμε κανα insider νεο
για τιμες?
ή νωρις ειναι ακομη?

suzakias
22-06-2010, 16:56
:rofl::rofl::marchmellow::marchmellow::joker:
νατος....
εισαι σιγουρος?

Andreas Dermitzakis
23-06-2010, 12:22

οι Dream γενικα παιζουν παντρεμενες καρτες
αυτο ειναι σιγουρο

τωρα ισως να παραειμαι αισιοδοξος για την Nova
αυτοι που εχουν δοκιμασει ας μας πουν για σιγουρα
να μην το παιζω ραδιο αρβυλα

για το Nova HD εχουμε κανα insider νεο
για τιμες?
ή νωρις ειναι ακομη?

Παίζει υπό ορισμένες συνθήκες,δεν μπορούμε να αναφερθούμε σε αυτές στο φόρουμ μιας και απαγορεύεται ρητά από τους κανόνες.

Voreios
23-06-2010, 13:02
Παντως το Discovery HD ήταν στον αρχικό σχεδιασμό το 4ο κανάλι HD που θα έδιναν απο την αρχή (απο άλλη συχνότητα στις 13Ε με προσθήκη προαιρετικού ελληνικού υποτιτλισμού), μάλλον όμως κόπηκε την τελευταία στιγμή για λόγους οικονομίας...(προφανώς θα ειναι το πρώτο που θα προστεθεί, αν η υπηρεσία τραβήξει εμπορικά)

supacoopa
23-06-2010, 13:48
Παντως το Discovery HD ήταν στον αρχικό σχεδιασμό το 4ο κανάλι HD που θα έδιναν απο την αρχή (απο άλλη συχνότητα στις 13Ε με προσθήκη προαιρετικού ελληνικού υποτιτλισμού), μάλλον όμως κόπηκε την τελευταία στιγμή για λόγους οικονομίας...(προφανώς θα ειναι το πρώτο που θα προστεθεί, αν η υπηρεσία τραβήξει εμπορικά)

Ενα καθρεπτακι λιγοτερο για τους ιθαγενεις της ζουγκλας...

AriesGR
24-06-2010, 19:18
Σας ενημερώνω πως κατέβασα τα videos από το YouTube κατόπιν εντολής που μου δόθηκε από το site, καθώς η Nova ενημέρωσε πως δεν έχουμε δικαίωμα (!!!) να προβάλλουμε στιγμιότυπα από την Press Conference...

AFam
24-06-2010, 20:09
Έχουν σκοπό να αλλάξουν αυτά που υποσχέθηκαν ????:D

aragorn
24-06-2010, 22:13
Σας ενημερώνω πως κατέβασα τα videos από το YouTube κατόπιν εντολής που μου δόθηκε από το site, καθώς η Nova ενημέρωσε πως δεν έχουμε δικαίωμα (!!!) να προβάλλουμε στιγμιότυπα από την Press Conference...

Έλεος πια με δαύτους. Απύθμενο το κόλλημά τους...

AriesGR
24-06-2010, 22:37
Δεν έχω αντιληφθεί πως γίνεται να απαγορεύεται η τηλεοπτική αναπαραγωγή των δηλώσεων που οι ίδιο διάβαζαν από χαρτιά που είχαν (δεν κατεγράφη δηλαδή καμία ιδιωτική συνομιλία που πχ. έκραζαν τον ΟΤΕ) και επιτρέπεται η αναπαραγωγή αυτών μέσω κειμένου. Μιλάμε για πρωτόγνωρες καταστάσεις... Το αστείο είναι πως η κάμερα με το τρίποδο βρισκόταν στο κέντρο της αίθουσας και μάλιστα σε κάποια φάση μετακινήθηκα. Με είδαν δηλαδή... Τι να πει κανείς...

AS Mocca
25-06-2010, 09:05
Μάλλον θα νόμιζαν πως ήσουν υπάλληλλος τους και βιντεοσκοπούσες !! χαχαχα :flipout: Πάντως ενημερώνονται έστω και με καθυστέρηση.

και για να τα βρήκαν εκεί, σίγουρα διαβάζουν το forum ! :SFGSFGSF::SFGSFGSF::SFGSFGSF:

apo21kissos
07-07-2010, 17:22
το ακουσα και στο ραδιοφωνο σημερα

http://www.cosmo.gr/ArtsEnt/Hellas/276748.html

μαλλον δεν 8α μας απογοητευσει τοσο

Stejo
07-07-2010, 21:24
το ακουσα και στο ραδιοφωνο σημερα

http://www.cosmo.gr/ArtsEnt/Hellas/276748.html

μαλλον δεν 8α μας απογοητευσει τοσο

Η Nova για Μουντιάλ και Σούπερ Λίγκα
Στο περιθώριο της συνέντευξης Τύπου της Nova για το HD οι άνθρωποι του καναλιού ερωτήθηκαν και για δύο θέματα που έχουν σχέση με το ποδόσφαιρο. Το ένα ήταν γιατί δεν προχώρησε η συνεργασία Nova - ΕΡΤ για την προβολή του Μουντιάλ μέσω HD και η απάντηση που δόθηκε ήταν: «Κάναμε κάποιες ενέργειες με την ΕΡΤ, όμως χρονικοί περιορισμοί δεν μας επέτρεψαν να προχωρήσει το εγχείρημα».

Ναι ρε γαμώτο, τελευταία στιγμή το έμαθαν ότι θα έχει μουντιάλ φέτος...

GEORGE M.
07-07-2010, 21:55

:flipout::flipout::flipout:

ναι το παιζουν και μαμακες κιολας!!

STELIOS
07-07-2010, 23:43
αρκει η σκεψη... :damnyou:

newlynx
09-07-2010, 00:25
Ας τους ενημερώσει κάποιος ότι το επόμενο παγκόσμιο κύπελλο είναι σε 4 χρόνια. Πάντως στις δικαιολογίες είναι απίστευτοι.....

GEORGE M.
09-07-2010, 14:29
Ας τους ενημερώσει κάποιος ότι το επόμενο παγκόσμιο κύπελλο είναι σε 4 χρόνια. Πάντως στις δικαιολογίες είναι απίστευτοι.....

σε 4 χρονια; κατσε να δουμε αν θα υπαρχει η πλατφορμα...:angel:

kanenas
09-07-2010, 18:01
Στο περιθώριο της συνέντευξης Τύπου της Nova για το HD οι άνθρωποι του καναλιού ερωτήθηκαν και για δύο θέματα που έχουν σχέση με το ποδόσφαιρο. Το ένα ήταν γιατί δεν προχώρησε η συνεργασία Nova - ΕΡΤ για την προβολή του Μουντιάλ μέσω HD και η απάντηση που δόθηκε ήταν: «Κάναμε κάποιες ενέργειες με την ΕΡΤ, όμως χρονικοί περιορισμοί δεν μας επέτρεψαν να προχωρήσει το εγχείρημα».

Δεν το έμαθαν τελευταία στιγμή. Απλά ο πρώην υπάλληλός τους έγινε πρόσφατα διευθυντής στην ΕΡΤ και δεν πρόλαβε να τους βολέψει.

DimAsi
11-07-2010, 23:43
Πίστευω αν δεν εχει αναφερθει να διαβασατε ολοι το ενθετο στις κυριακατικες σημερα οτι στις 25 Αυγουστου θα δείξει το μπασκετ Ελλάδα -ΗΠΑ σε HD η ΝΟΒΑ -bye-

parapente
12-07-2010, 00:42
Πίστευω αν δεν εχει αναφερθει να διαβασατε ολοι το ενθετο στις κυριακατικες σημερα οτι στις 25 Αυγουστου θα δείξει το μπασκετ Ελλάδα -ΗΠΑ σε HD η ΝΟΒΑ -bye-

φαντάζομαι όμως ότι θα τον "δουν" αυτοί που από 18 Αυγούστου θα παίρουν το HD δέκτη με την αντίστοιχη συνδρομή

Andreas Dermitzakis
12-07-2010, 00:43

Ναι,αλλά καμιά ενημέρωση,κανένα banner στο site τους,τίποτα...απλά ελπίζω να μην κάνει ο δέκτης 200 και 300 ευρώ γιατί θα πάνε για φούντο...

kokolino
12-07-2010, 11:44
Εμ τι νομιζες 49 ευρω θα το δωσουν???? + οτι η συνδρομη θα ανεβει λογο του HD και καλα!!

keraki
12-07-2010, 16:31
Χαιρετώ την όμορφη παρέα!
Καταρχάς να αυτοπροσδιοριστώ: Είμαι άσχετοσ με τα δορυφορικά και αγωνιωδώς προσπαθώ να μάθω!Για το λόγο αυτό ας με συγχωρέσουν και ας με υπομείνουν οι "γκουρού" του είδους.
Στο θέμα μας τώρα:Τι θέλω βασικά να κάνω:Λοιπόν βασικά σκέφτομαι το νέο πακέτο ΗΔ που πρόκειται να βγάλει η nova.Και ρωτάω:Μέχρι τησ 18 Αυγούστου αν θυμάμαι καλά έχει παραταθεί η προθεσμία και μπορώ να γραφτώ και να πάρω δωρεάν το δέκτη.Νομίζω όμως πως με τον παρόν δέκτη δεν θα μπορώ να έχω το HD πακέτο τησ nova!Το θέμα είναι τι γίνεται μετά;Θα μοθ είναι άχρηστος;Θα μπορώ να τον έχω για τα μη HD κανάλια της nova;
Το βασικό όμως ερώτημα είναι το εξής:Λέτε για τουσ συνδρομήτες τησ η nova να δώσει προνομιακή τιμή αγοράς του HD δέκτη τους,οπότε με συμφέρει να πάρω τώρα τον παλιό της δέκτη δωρεάν ώστε να επωφεληθώ της έκπτωσης τον Αύγουστο;

Και κάτι ακομα που δεν έχει να κάνει με τη nova ακριβώς αλλά με ενδιαφέρει άμεσα!Θέλω να μπορώ να παρακολουθώ 3d κανάλια και HD κανάλια,οπότε σκέφτομαι την αγορά κάποιου καλού HD δέκτη.Χρειάζομαι ξεχωριστό πιάτο από αυτό που θα έχω για τη nova? Αν υποθέσω ότι αγοράζω ακόμα ένα ξεχωριστό πιάτο,πόσους δορυφόρους θα μπορώ να "βλέπω" από αυτό? Ποιοί είναι ορατοί από την Ελλάδα και συγκεκριμένα από Ηράκλειο Κρήτης όπου βρίσκομαι;

Αυτά για αρχή,έχω κι άλλες ερωτήσεις,αλλά ας το πάμε σιγά σιγά!
Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιονδήποτε έμπειρο που θα έχει την υπομονή και την όρεξη να λαξεύσει λίγο το λίθο της αμάθειας μου!!

Φιλικά,
Μάνος.

Andreas Dermitzakis
12-07-2010, 16:34
Χαιρετώ την όμορφη παρέα!
Καταρχάς να αυτοπροσδιοριστώ: Είμαι άσχετοσ με τα δορυφορικά και αγωνιωδώς προσπαθώ να μάθω!Για το λόγο αυτό ας με συγχωρέσουν και ας με υπομείνουν οι "γκουρού" του είδους.
Στο θέμα μας τώρα:Τι θέλω βασικά να κάνω:Λοιπόν βασικά σκέφτομαι το νέο πακέτο ΗΔ που πρόκειται να βγάλει η nova.Και ρωτάω:Μέχρι τησ 18 Αυγούστου αν θυμάμαι καλά έχει παραταθεί η προθεσμία και μπορώ να γραφτώ και να πάρω δωρεάν το δέκτη.Νομίζω όμως πως με τον παρόν δέκτη δεν θα μπορώ να έχω το HD πακέτο τησ nova!Το θέμα είναι τι γίνεται μετά;Θα μοθ είναι άχρηστος;Θα μπορώ να τον έχω για τα μη HD κανάλια της nova;
Το βασικό όμως ερώτημα είναι το εξής:Λέτε για τουσ συνδρομήτες τησ η nova να δώσει προνομιακή τιμή αγοράς του HD δέκτη τους,οπότε με συμφέρει να πάρω τώρα τον παλιό της δέκτη δωρεάν ώστε να επωφεληθώ της έκπτωσης τον Αύγουστο;

Και κάτι ακομα που δεν έχει να κάνει με τη nova ακριβώς αλλά με ενδιαφέρει άμεσα!Θέλω να μπορώ να παρακολουθώ 3d κανάλια και HD κανάλια,οπότε σκέφτομαι την αγορά κάποιου καλού HD δέκτη.Χρειάζομαι ξεχωριστό πιάτο από αυτό που θα έχω για τη nova? Αν υποθέσω ότι αγοράζω ακόμα ένα ξεχωριστό πιάτο,πόσους δορυφόρους θα μπορώ να "βλέπω" από αυτό? Ποιοί είναι ορατοί από την Ελλάδα και συγκεκριμένα από Ηράκλειο Κρήτης όπου βρίσκομαι;

Αυτά για αρχή,έχω κι άλλες ερωτήσεις,αλλά ας το πάμε σιγά σιγά!
Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιονδήποτε έμπειρο που θα έχει την υπομονή και την όρεξη να λαξεύσει λίγο το λίθο της αμάθειας μου!!

Φιλικά,
Μάνος.

Καταρχάς,ο δέκτης που δίνει τώρα η nova εκτώς του ότι είναι για πέταμα,όντως δεν είναι συμβατός με τα HD κανάλια.Για να μπορείς να έχεις πρόσβαση σε αυτά πρέπει να αγοράσεις τον καινούριο δέκτη(θα μπορείς να δεις και 3d με τον συγκεκριμένο δέκτη).

tiniakos
12-07-2010, 17:36
θα είναι υποχρεωτική η αγορά του δέκτη τους?
πόσο θα κάνει?

aragorn
12-07-2010, 18:22
Αρχές Αυγούστου θα μάθουμε και θα μάθεις κι εσύ μαζί μας...

Voreios
12-07-2010, 18:39
θα είναι υποχρεωτική η αγορά του δέκτη τους?
πόσο θα κάνει?

Υποχρεωτική θα είναι σίγουρα. Το κόστος δεν το ανακοίνωσαν ακόμη

keraki
12-07-2010, 18:52
Το ερώτημα που έχω εγώ είναι αν με συμφέρει να πάρω δωρεάν τώρα τον δέκτη που δίνουν (τον παλιό) ώστς ως πελάτης τους να έχω ενδεχομένως κάποια προνομιακή τιμή στην αγορά του HD δέκτη τους μόλις αρχίσουν να τον δίνουν,μάλλον μέσα στον Αύγουστο.Τι λέτε;

Φιλικά,
Μάνος.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
12-07-2010, 20:29
Υποχρεωτική θα είναι σίγουρα. Το κόστος δεν το ανακοίνωσαν ακόμη

σ`εμενα παντως 2 φορες στο τηλεφωνο,με διαβεβαιωσαν για το αντιθετο:

""θα βλεπετε κανονικα τα Hd καναλια στον δικο σας δεκτη χωρις προβλημα"'

προσωρινα?το πιο πιθανο.
εαν τελειωσει το συμβολαιο με forthnet/nova -20%,προφανως σε εκεινη την φαση να με "αναγκασουν".
τωρα ομως που εχω ακομα 7-8 μηνες συμβολαιο τι θα μου πουν?
"συγνωμη αλλα για τα hd πρεπει να παρετε τον pace αλλιως θα βλεπετε μονο τα sd με τον δεκτη που εχετε"?

γινονται αυτα τα πραγματα...?

parapente
12-07-2010, 20:57
σ`εμενα παντως 2 φορες στο τηλεφωνο,με διαβεβαιωσαν για το αντιθετο:

""θα βλεπετε κανονικα τα Hd καναλια στον δικο σας δεκτη χωρις προβλημα"'

Ζήτα να στο στείλουν και γραπτώς .... :ADFADF1:Θα έχει αξία στο μέλλον...
Πρώτη φορά ακούω μη HD δέκτης να παίζει HD κανάλια αφού η κωδικοποίηση είναι διαφορετική. Άλλωστε ποιος ο λόγος για την παρουσίαση του δέκτη της PACE ...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
12-07-2010, 21:03
Ζήτα να στο στείλουν και γραπτώς .... :ADFADF1:Θα έχει αξία στο μέλλον...
Πρώτη φορά ακούω μη HD δέκτης να παίζει HD κανάλια αφού η κωδικοποίηση είναι διαφορετική. Άλλωστε ποιος ο λόγος για την παρουσίαση του δέκτη της PACE ...

τι λες βρε..?
hd ειναι ο δεκτης μου και αυτο τους ανεφερα.....
λες να τους ειπα οτι εχω sd δεκτη και θελω να βλεπω τα hd..?

cospol
13-07-2010, 10:57
Τώρα σας βάζω δύσκολα.......
πιστεύετε πως οι φίλοι μας στην Νόβα
θα διαθέσουν καρτούλα μόνο για τα HD κανάλια κάποια στιγμή ?

Andreas Dermitzakis
13-07-2010, 11:14
Τώρα σας βάζω δύσκολα.......
πιστεύετε πως οι φίλοι μας στην Νόβα
θα διαθέσουν καρτούλα μόνο για τα HD κανάλια κάποια στιγμή ?

Εάν δεν δεχθούν πίεση,αδύνατο.

S.manos
13-07-2010, 15:29
Και πίεση να δεχτούν....... πάλι αδύνατον!
Ίσως κατά το 2030 που θα είναι όλα HD!:idea:

dhatzig
14-07-2010, 09:55
Απο γνωστό μου που εργάζεται στη Forthnet έμαθα οτι η τιμή του δέκτη
θα είναι γύρω στα 150 Ευρώ

Eki_13
14-07-2010, 11:46
Απο γνωστό μου που εργάζεται στη Forthnet έμαθα οτι η τιμή του δέκτη
θα είναι γύρω στα 150 Ευρώ

μαλιστα.παντως τετοιο καημο να μας ενημερωσει για την τιμη με το πρωτο σου ποστ..μπραβο μπραβο..

tiniakos
14-07-2010, 13:53
μην το αποπαίρνετε το παλικάρι αφήστε το να μας πει τίποτα....

suzakias
14-07-2010, 14:12
Βρε για δες απο την γοβα......μας διαβαζουν καλα λεμε απο εκει μεσα. Αντε 1 μερα εμεινε ακομα.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
14-07-2010, 14:39
μαλιστα.παντως τετοιο καημο να μας ενημερωσει για την τιμη με το πρωτο σου ποστ..μπραβο μπραβο..

μην το αποπαίρνετε το παλικάρι αφήστε το να μας πει τίποτα....

Βρε για δες απο την γοβα......μας διαβαζουν καλα λεμε απο εκει μεσα. Αντε 1 μερα εμεινε ακομα.

ρε παιδια μηπως βαζουμε αδικα "σταμπες"?
κι`εγω εχω φιλο που ειναι προισταμενος στην forthnet,αλλα δεν δουλευω εκει.
λεω εγω τωρα...:singer:

aragorn
14-07-2010, 18:49
Άμα το πρώτο σου ποστ εδώ μέσα λέει για την τιμή του νέου hd δέκτη της νόβας, τότε οι πιθανότητες να είσαι του μαγαζιού της είναι μάλλον πολλές...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
14-07-2010, 19:14
Άμα το πρώτο σου ποστ εδώ μέσα λέει για την τιμή του νέου hd δέκτη της νόβας, τότε οι πιθανότητες να είσαι του μαγαζιού της είναι μάλλον πολλές...

δεν ξερω...:drummer:

AFam
14-07-2010, 21:33
Επίσημα και εσωτερικά (νοβα φορθνετ) δεν υπάρχει ακόμα ενημέρωση. Μόλις κυκλοφορίσει εσωτερικά θα το μάθουμε ....:D

dimitris__
14-07-2010, 23:45
Ακόμα δεν τον είδαμε, Γιάννη τον εβγάλαμε.

AFam
14-07-2010, 23:46
Και όχι μόνο Δημήτρη, μάθαμε και πόσο πήγαν τα βαπτιστικά !!!!:D

Serafeim Karakostas
14-07-2010, 23:47
Δεν έχεις κι άδικο...

Andreas Dermitzakis
15-07-2010, 00:36

Υπάρχει καμιά περίπτωση να τον δώσουν 50 ευρώ δηλαδή;

suzakias
15-07-2010, 09:17
Και όχι μόνο Δημήτρη, μάθαμε και πόσο πήγαν τα βαπτιστικά !!!!:D
Εμα βλέπεις.. ο Νουνός βιάζετε.....:presents2:

mouse
15-07-2010, 12:45
Ας δούμε τι θα γίνει αύριο πρώτα....

suzakias
15-07-2010, 12:52
Μα σήμερα δεν είναι να βγει η απόφαση!!

satnick
15-07-2010, 12:54
Θα το δούμε τελικά το κανάλι τι θα γίνει...?

mouse
15-07-2010, 16:47
Μα σήμερα δεν είναι να βγει η απόφαση!!
Σήμερα ,ναι.... Ελπίζω να μας ενημερώσει θετικά ο Αργύρης..

suzakias
15-07-2010, 16:49
Αντε ντε που ειναι.......με σκασε. βρε γελια που θα κανω αν τους πηρε το κεφαλι ο Αργυρης.

Arno
15-07-2010, 17:25
Λοιπόν για να μην σας κρατάω σε αγωνία, απόφαση θα βγεί κατά τον σεπτέμβρη. Γενικά τα πήγαμε καλά, τα αιτήματα μας έγιναν δεκτά και πλέον ελπίζουμε σε μια θετική εκβάση.

tiniakos
15-07-2010, 17:54
Λοιπόν για να μην σας κρατάω σε αγωνία, απόφαση θα βγεί κατά τον σεπτέμβρη. Γενικά τα πήγαμε καλά, τα αιτήματα μας έγιναν δεκτά και πλέον ελπίζουμε σε μια θετική εκβάση.

έχω χάσει επεισόδια ελπίζω όχι και σεζόν!
Τι συνάντηση ποιοι?γιατί?τι αποφασίστηκε?

technisat
15-07-2010, 18:18
έχω χάσει επεισόδια ελπίζω όχι και σεζόν!
Τι συνάντηση ποιοι?γιατί?τι αποφασίστηκε?

http://www.avclub.gr/forum/showpost.php (http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1277794&postcount=1)
Κοινώς τίποτες δεν αποφασίστηκε ακόμα. Και όπως πάνε οι δίκες στην ελλάδα, κατά το 2013 και άμα βγάλουν καμία απόφαση

suzakias
15-07-2010, 19:41
Λοιπόν για να μην σας κρατάω σε αγωνία, απόφαση θα βγεί κατά τον σεπτέμβρη. Γενικά τα πήγαμε καλά, τα αιτήματα μας έγιναν δεκτά και πλέον ελπίζουμε σε μια θετική εκβάση.Αυτα ειναι καλα νεα, αλλα και τα αλλα που εχει το περιοδικο το νεο του Αυγουστου, ενα ακομα μπραβο στον κ.Αργυρη.:grinning-smiley-043-bye-

mouse
15-07-2010, 20:17
http://www.avclub.gr/forum/showpost.php (http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1277794&postcount=1)
Κοινώς τίποτες δεν αποφασίστηκε ακόμα. Και όπως πάνε οι δίκες στην ελλάδα, κατά το 2013 και άμα βγάλουν καμία απόφαση
Δεν είναι δικαστήριο ακριβως....
Είναι η επιτροπή ανταγωνισμού η οποία συνήθως βγάζει γρήγορες αποφάσεις και επιβάλλει και τσουχτερά πρόστιμα όταν κρίνει απαραίτητο...

SatZapper
15-07-2010, 20:17
Originally Posted by Arno
Λοιπόν για να μην σας κρατάω σε αγωνία, απόφαση θα βγει κατά τον σεπτέμβρη. Γενικά τα πήγαμε καλά, τα αιτήματα μας έγιναν δεκτά και πλέον ελπίζουμε σε μια θετική έκβαση.

Αλήθεια, ποια ακριβώς αιτήματα έγιναν δεκτά από την ΕΕΤΤ και θα εξεταστούν τον Σεπτέμβριο;

Ποια αφορούσαν την πλευρά του καταγγελλόμενου συνδρομητή-περιοδικού και ποια την νεοσυσταθείσα ΟΜΑΔΑ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑΣ για την δημιουργία του "Συνδέσμου Επιχειρήσεων Εμπορίας προϊόντων Ψηφιακής λήψης";

Είναι ένα θέμα που ενδιαφέρει όλο το κόσμο του AVClub…

NICKMAN9271
15-07-2010, 21:02
πριν λιγο διαβαζα οτι η εεττ "εριξε" προστιμο 12,5 εκ € στην carrefour gia μονοπωλιακες πρακτικες . εσεις τι λετε θα τα πληρωσει ? θα υδρωσει το αυτι τους ?
τι θελω να πω ... καλη η προσπαθεια ,και ενα μεγαλο μπραβο στα παιδια αλλα δυστηχως και αποφαση καταπελτη να εχουμε εναντια στο μεγαλο συμφερον συνηθως ειναι για να κρατιθουν τα προσχηματα και τιποτα παραπανω .
συγνωμη που δεν ειμαι αισιοδοξος .

suzakias
15-07-2010, 21:34
Αλήθεια, ποια ακριβώς αιτήματα έγιναν δεκτά από την ΕΕΤΤ και θα εξεταστούν τον Σεπτέμβριο;

Ποια αφορούσαν την πλευρά του καταγγελλόμενου συνδρομητή-περιοδικού και ποια την νεοσυσταθείσα ΟΜΑΔΑ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑΣ για την δημιουργία του "Συνδέσμου Επιχειρήσεων Εμπορίας προϊόντων Ψηφιακής λήψης";

Είναι ένα θέμα που ενδιαφέρει όλο το κόσμο του AVClub…Βρε δεν πάμε καλά τώρα ή δεν καταλάβαμε καλά? Είναι ο γιαλός στραβός ή στραβά αρμενίζουμε; ...:bigcry:

SatZapper
16-07-2010, 01:17
Τα ερωτήματα είναι σαφή και απλά ζητούν περισσότερη ενημέρωση για την διαδικασία, η οποία μπορεί να φάνει χρήσιμη σε οποιαδήποτε μέλος του avclub και με την ιδιότητα του καταναλωτή-συνδρομητή…

newlynx
16-07-2010, 08:08
Μήπως να ανοίξει η διαχείριση ένα καινούριο θέμα για το συγκεκριμένο ζήτημα (Nova,περιοδικό και ΕΕΕΤ) και να μείνουν εδώ μόνο τα νεώτερα για Nova-HD;

AFam
16-07-2010, 09:40
Υπάρχει ήδη αυτό http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=63313 το νήμα που μπορούμε να τα λέμε...

SatZapper
16-07-2010, 09:41
Υπάρχει και εδώ:

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=63093&page=2

suzakias
16-07-2010, 10:23
Μουρατ.. εχεις παλι δουλεια να κανεις.

Φίλιππος Φ.
16-07-2010, 10:32
Μουρατ.. εχεις παλι δουλεια να κανεις.

Δεν έχουν το ίδιο αντικείμενο αυτά τα δύο ... Οπότε δεν θα τα ενώσω ... Αν θέλετε αποφασίστε εσείς σε ποιό θα παίξετε !!!

suzakias
16-07-2010, 10:34
Απο μερια μου νο προβλεμ..οπου αποφασισουν τα παιδια.

dhatzig
16-07-2010, 10:55
Κοίτα να δεις... Δουλεύω για την ακατανόμαστη και δεν το ήξερα!!!
Είμαι νέος στο forum. βασικά ψάχνω πληροφορίες για αγορά
τηλεόρασης plasma 3d, αλλα παρακολουθώ λίγο και τα δορυφορικά.
Έμαθα την πληροφορία για την τιμή του δέκτη και είπα να τη μοιραστώ
μαζί σας. Ευχαριστώ πολύ για το καλοσόρισμα, καλή συνέχεια και
καλά σενάρια θεωριών συνομοσίας. Περιμένω όταν βγει επίσημα η τιμή
και είναι σωστή η πληροφορία μου κάποιοι να ζητήσουν μια συγνώμη
για τα ειρωνικά τους σχόλια

thenetpoet
16-07-2010, 11:06
είμαστε κλασσικοί έλληνες, από τη μια παράπονα οτι οι χψ υπεύθυνοι δεν μας ακούνε, από την άλλη οταν υπάρξει υποψία απάντησης δεν μας αρέσει και χρίζουμε αυτόν που απαντά εγκάθετο..

aragorn
16-07-2010, 11:15
Κοίτα να δεις... Δουλεύω για την ακατανόμαστη και δεν το ήξερα!!!
Είμαι νέος στο forum. βασικά ψάχνω πληροφορίες για αγορά
τηλεόρασης plasma 3d, αλλα παρακολουθώ λίγο και τα δορυφορικά.
Έμαθα την πληροφορία για την τιμή του δέκτη και είπα να τη μοιραστώ
μαζί σας. Ευχαριστώ πολύ για το καλοσόρισμα, καλή συνέχεια και
καλά σενάρια θεωριών συνομοσίας. Περιμένω όταν βγει επίσημα η τιμή
και είναι σωστή η πληροφορία μου κάποιοι να ζητήσουν μια συγνώμη
για τα ειρωνικά τους σχόλια

Βρε παιδί μου εσύ έδωσες την αφορμή για να σε θεωρήσουμε πράκτορα της ακατονόμαστης ;)
Εν πάσει περιπτώσει δεν υπάρχει λόγος να χαλιόμαστε!
Εδώ υπάρχουμε για να ανταλλάσσουμε τις απόψεις και τις πληροφορίες μας.
Από μένα πάντως έχεις τη συγγνώμη μου που σε παρεξήγησα ;)

dhatzig
16-07-2010, 11:40
Ευχαριστώ

petasis
16-07-2010, 13:42
Μήπως είμαστε προκατειλημμένοι;;;

Δηλαδή έστω εγώ δουλεύω για την νόβα. Και την λατρεύω, γιατί τα κάνει όλα τέλεια. Έχει το τέλειο πρόγραμμα και τις τέλειες τιμές, και μάλιστα πρέπει να κάνει και αύξηση!

Το πρόβλημα ποιο είναι;; Γιατί τόση αντιπαλότητα; Ακόμα και έτσι, απαγορεύεται να γράψω στο φόρουμ την άποψη μου;

Μπορεί το value for money να μην είναι καλό, αλλά αυτό τι σημαίνει;
Θα ψάχνουμε να βρούμε κατασκόπους και πράκτορες να τους βρίσουμε; :flipout:

Eki_13
16-07-2010, 13:44
Μήπως είμαστε προκατειλημμένοι;;;

Δηλαδή έστω εγώ δουλεύω για την νόβα. Και την λατρεύω, γιατί τα κάνει όλα τέλεια. Έχει το τέλειο πρόγραμμα και τις τέλειες τιμές, και μάλιστα πρέπει να κάνει και αύξηση!

Το πρόβλημα ποιο είναι;; Γιατί τόση αντιπαλότητα; Ακόμα και έτσι, απαγορεύεται να γράψω στο φόρουμ την άποψη μου;

Μπορεί το value for money να μην είναι καλό, αλλά αυτό τι σημαίνει;
Θα ψάχνουμε να βρούμε κατασκόπους και πράκτορες να τους βρίσουμε; :flipout:

nα γραψουν απο κατω οτι δουλευουν στην νοβα.και να μην κανουν ποστ απο δς κ απο κει για να επιρεαζουν καταστασεις

fragol
16-07-2010, 13:50
Και γιατι η ιδια η νοβα να μην αναθεσει σε καποιον δικο της υπαλληλο να την αντιπροσωπευσει επισημα στο φορουμ?
Για να μαθαινουμε και την δικια της μερια.

Andreas Dermitzakis
16-07-2010, 13:59
Και γιατι η ιδια η νοβα να μην αναθεσει σε καποιον δικο της υπαλληλο να την αντιπροσωπευσει επισημα στο φορουμ?

Ναι οπωσδήποτε...δεν θα ξεχάσουν.

DimAsi
16-07-2010, 14:05

Παρακαλω να μετακινηθει το ποστ στο νήμα Το ανεκδοτο της ημέρας :flipout::flipout:

fragol
16-07-2010, 14:42
Εννοειται οτι κανω πλακα, ετσι.

Eki_13
16-07-2010, 14:52
αυτο ακριβως. οπως εχει κανει η crystal audio πχ. αλλα η νοβα το κανει στα μουλωχτα. παντα ετσι ηταν

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
16-07-2010, 14:55
να γραψουν απο κατω οτι δουλευουν στην νοβα.και να μην κανουν ποστ απο δω κ απο κει για να επιρεαζουν καταστασεις

ειδες πουθενα κανεναν...?

Eki_13
16-07-2010, 15:14
ειδες πουθενα κανεναν...?

εσυ πιστευεις δηλαδη οτι δεν υπαρχουν εδω μεσα ατομα απο την νοβα?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
16-07-2010, 15:22

βρε eki-με υποθεσεις δεν βγαζουμε ακρη...
και του fbi μπορει να ειναι μελος του φορουμ,αλλα δεν καιγομαι καθολου απο την στιγμη που το φορουμ λειτουργει απολυτως νομιμα και δεν εχουμε να κρυψουμε κατι.
εαν οντως τελικα υπαρχουν καποια ατομα που δουλευουν για λογαριασμο της νοβα,καλο ειναι για να βλεπουν τις κριτικες που γινονται απο τα παιδια και μεταφερονται στην γκατζα live..
τωρα εαν τελικα υπαρχουν αλλα δεν θελουν να αποκαλυφθουν,
προβλημα τους.
ας μεινουν κρυφοι...

UHDBoy
17-07-2010, 11:21
http://y2u.co.uk/jokes_funny/Sherlock_Holmes.jpg

:chinese:

UHDBoy
17-07-2010, 11:33
Δεν ξερω αν εχει αναφερθει σε προηγούμενα ποστς παντως το δελτιο τυπου ειναι περασμενο και εδω http://www.nova.gr/el-gr/i-etaireia/deltia-typoy/1525-.cmt

dimitris__
17-07-2010, 20:29

Πιστεύεις δηλαδή ότι υπάρχει συστηματική παρακολούθηση του avclub από τη nova για κάποιο σκοπό; Ή απλά ότι κάποια μέλη του avclub απλά τυχαίνει να δουλεύουν στη nova;

Andreas Dermitzakis
17-07-2010, 23:57
Πιστεύεις δηλαδή ότι υπάρχει συστηματική παρακολούθηση του avclub από τη nova για κάποιο σκοπό; Ή απλά ότι κάποια μέλη του avclub απλά τυχαίνει να δουλεύουν στη nova;

Αλλού είναι το θέμα...πείτε ότι διαβάζουν...ακούν που τους κράζουμε....εάν αυτός που διαβάζει είναι ένα άτομο τηλεφωνικού κέντρου,τότε θα πει οκ μαζί σας,αλλά δεν θα μπορεί να κάνει κάτι.Και δεν νομίζω να μας διαβάζει κανένας υψηλόβαθμος,αυτοί υποστηρίζουν την τέλεια πεντακάθαρη ψηφιακή εικόνα...