PDA

View Full Version : DIYer’s corner - Οfftopic DIY projects and chat

Pages : [1] 2 3 4 5

JohnJohn
20-02-2009, 17:16
Και επιμενω ακομα δεν εχετε καταλαβει τι ειναι σωστο αυτοκινητο. αν πρεπει να εχει 5 τουρμπινες και 1000 τοσα αλογα για να εχει καποια αξια στα ματια σας, τοτε δεν ξερετε και πολλα απο αυτοκινητα! Οι ποιοτητες δεν ειναι οι λαμαρινες η τα αλογα και τα μπιχλιμπιδια αλλα ο τροπος που σε κανει να επικοινωνεις με τον δρομο και στις 2 κατευθυνσεις, δηλαδη ΑΠΟ εσενα τον οδηγο προς τον δρομο και απο την μερια των αναρτησεων-συστημα οδηγησεως ΠΡΟΣ εσενα. Και σε αυτην την αισθηση και συναισθημα η Αλφασουντ ειναι ενα απο τα καλυτερα αυτοκινητα που εχουν γινει και ακομα και σημερα ειναι ενα απο τα εξεπεραστα σε αυτο το σημειο.

Συμφωνώ με 1000. Γι αυτό δεν ξέρω τι να αγοράσω μετά την 147 μου. Οτι οδηγώ, δεν μου αρέσει, κι ας ειναι πιο γρήγορο.

Αυτό όμως δεν σημαίνει πως η 147 ειναι το καλύτερο αυτοκίνητο όλων των εποχών ανεξαρτήτως τιμής... Για ΜΕΝΑ ίσως ειναι το καλυτερο αυτοκίνητο ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ του (δηλ bmw 3compact, audi a3) στον τομέα της οδηγικής ευχαρίστησης.

Για κάποιους άλλους όμως μια corolla είναι σαφώς καλυτερη απο μια 147 γιατι δεν χαλάει.

Αντίστοιχα θεωρώ ότι η Alfasud ειναι το καλύτερο ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ του, στην εποχή του, αλλά όχι και όλων των εποχών ανεξαρτήτως τιμής. Να με συμπαθάτε αλλα αν ειχα να διαλέξω αναμεσα σε Alfasud και ΒΜW 6 θα διάλεγα την bmw κι ας είναι "ο εχθρός".

1 )Να μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα,και
2) το τι ειναι "F1" για τον καθένα ειναι εντελώς υποκειμενικό.

αν οδηγήσεις Alfa romeo, δυσκολα αλλάζεις μαρκα, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως είναι αντικειμένικά F1, είναι F1 ΓΙΑ ΣΕΝΑ.

In My Humble
20-02-2009, 18:16
Γιαννη
Δεν εχω οδηγησει 6 αλλα μια 540 και μια καινουργια σειρα 1 με τον μεγαλο κινητηρα. διαλεγω την Αλφασουντ!
Εχω οδηγησει μια Μαρανελο και μια 4πορτε, διαλεγω την Αλφασουντ!
Εχω οδηγησει αρκετα την 147 του φιλου μου, διαλεγω την 1 αν ο δρομος ειναι στεγνος μονο και εδω χιονιζει ασταματητα εδω και 1 εβδομαδα.
εδω εχουμε ενα αυτοκινητο που αρχισε να σχεδιαζεται μεσα του 60 και εχει ποιο σκληρες αναρτησεις και φαρδυτερα λαστιχα απο το πρωταρχικο.
http://www.youtube.com/watch?v=rnMeVTBzECk
Γιαννη, γιατι δεν ερχεσαι μια βολτα απο εδω να οδηγησεις μια Αλφασουντ και να ακουσεις και τις κορνες?

ΚΥΡΙΤΣΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ
22-02-2009, 10:15
Σπύρο τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν έχουμε οδηγήσει ή δεν είχαμε alfasud; την 10ετία του 70 και 80 ήταν ένα καλοπουλημένο αυτοκίνητο στην Ελλάδα. Λοιπόν η απλή Sud η 1,2 απλά κρατούσε καλλίτερα απο ένα kadett 1,2 απο ένα seat 124 1,2 όχι πολύ καλλίτερα απο ένα fiat128 και σχεδόν ισάξια με το fiat 128 3p sport. Δεν αναφέρω ford, vw γιατί απλά δεν είχαν σχέση με τον δρόμο. Αν πάμε κατά Γαλλία μεριά υπήρχαν κάτι 1300 alpine να σου πέσει ο τάκος. Το πρόβλημα όμως ήταν ότι ξεκινούσες το πρωί να πας στην δουλειά σου και δεν ήξερες τι ώρα θα φθάσεις και παρακαλούσες να μην βρέξει (γιατι εκείνα τα ντιστριμπιτερ έπαιρναν νερό με το παραμικρό). Δεν ήξερες πόσο σου κοστίζει και τελικά όλα πουληθήκαν σαν μεταχειρισμένα σε εξευτελιστικές τιμές. Δεν είναι μόνο το κράτημα, είναι ο ανεμος, είναι η αξιοπιστία, είναι το κόστος.
Πάμε τώρα στην καλή μεριά της sud (πρόσεξε η alfisti ποτέ δεν την αποδέχθηκαν σαν Alfa). H alfasud ti quadrifolio verde 1,5, σαφώς κρατούσε, ήταν αυτοκίνητο για συγκεκριμένους οδηγούς, ήταν απόλαυση, σου έδινε μία χαρά που σου τσίτωνε το δέρμα, αλλά σου έφερνε και δέκα λύπες. Πόσο λάδι έχανε ο 1500άρης κινητήρας, κάθε πότε ήθελαν ρύθμισμα οι βαλβίδες, κάθε πότε στράβωναν κλπ κλπ. Μία ανάβαση στο Πήλιο πήγαινες να ευχαριστηθείς και μόλις σκεφτόσουν τι έπρεπε να κάνεις μετά σου κοβόταν η όρεξη. Σήμερα πάντως υπάρχουν πολλά αυτοκίνητα προσιτά που θα προσφέρουν απλόχερα οδηγηκή ευχαρίστηση χωρίς να ζητάνε κάτι απο την ζωή σου.
Βέβαια περι γούστου ουδείς λόγος, αλλά όταν προσκολλάσαι σε κάτι παρωχημένο και αρνείσαι την εξέλιξη, δέξου τουλάχιστον ότι η επιστήμη και η τεχνολογία έχει κάνει άλματα απο το 1976 μέχρι σήμερα. Και θα το ξαναπώ μη φαντάζεσαι ότι ανακάλυψες την φωτιά.
Φιλικά.

In My Humble
22-02-2009, 11:34
Ευαγγελε
Ειχα και εχω Αλφασουντ και αυτα τα προβληματα που αναφερεις ειναι αγνωστα σε εμενα. Και στους αλλους που εχουν Αλφασουντ εδω πανω!
παντα εχει παρει μπρος σε εμενα και ας εχει -20 βαθμους. Η δικια μου ειναι του 76 και ειναι οπως εχει βγει απο το εργοστασιο, 97.000χλμ και ακομα δεν εχει ρυθμιστει στις βαλβιδες, η μηχανη ακουγεται πολυ μαλακα και ομορφα.
Η μηχανη της δεν στραβωνει σε τιποτα, ειναι απο τις ποιο αξιοπιστες ακομα και σημερα.
Πριν μερικα χρονια ηρθα στην Ελλαδα με μια Αλφασουντ η οποια ειχε κατσει κυριολεκτικα 18 χρονια ακουνητη. Μετα απο ενα καλο σερβις και τον ελεγχο ΜΟΤ, (δεν βρηκαν καμμια παρατηρηση), εκανα 26.000 χλμ σε ολη την Ευρωπη.
Αυτο ειναι ποιοτητα!
Αυτα που γραφεις για τα αλλα αυτοκινητα εκεινης της εποχης, απλα τα περναω στα αστεια της ημερας, κανε ενα ψαξιμο στο google πριν γραφεις αυτα που γραφεις! Η 1,5 QV (σειρα 3) ηταν η χειρωτερη Αλφασουντ σε κρατηματα και αισθηση, ειχαν κανει βασικες αλλαγες στις αναρτησεις οι οποιες δεν βλεπωνται απο εξω και αν ψαξεις μπορεις να μαθεις τι αλλαγες κανανε και πως αλλαξε η συμπεριφορα προς το χειρωτερο. Μαλλον εσυ πας με το σκεπτικο οτι οτι ποιο δυνατο τοσο καλυτερο, κατι που εμενα δεν με ενδιαφερει, εγω κοιταζω τα χαρακρηριστικα που κανουν ενα αυτοκινητο σωστο. Οπως ξερεις η Αλφασουντ ηταν ενα οικογενοιακο αυτοκινητο με 4 πορτες και 63 ιππους και οπως γραφουνε ακομα και τα φορουμ των Αλφιστι, αξεπεραστο ακομα και απο την Μιτο σε οτι αφορα την ακριβεια τιμονιου και αισθηση.
Εδω βλεπεις την προσπαθεια ενος ιδιωτη να εξελιξει ενα αυτοκινητο που η ιδια η Αλφα Ρομεο δεν πιστευε.
http://alfasud.alfisti.net/asus38e.html
Το συγκεκριμενο το εχω δει πολλες φορες και στις πιστες και ειναι πολυ γρηγορο και σωστο. Ο φιλος μου που τον εχει παει βολτα ο Πετερ σε επαρχιακο δρομο, εχει πει οτι δυσκολα βλεπει ενα μοντερνο στην κατηγορια να ειναι ποιο σωστο σε οδικη συμπεριφορα! Και ειναι μεσα στα αυτοκινητα αυτος ο φιλος.

JohnJohn
22-02-2009, 13:40
εντάξει ρε παιδιά μην είμαστε τόσο τυπικοί.. ας βγούμε και λίγο offtopic δεν χάθηκε ο κόσμος.. στο κάτω κάτω diy δεν είναι μόνο το audio. αν καποιος σκαλίζει το αυτoκίνητό του μόνος του, έστω πειράζοντας δυο βίδες, diy ειναι!!

Οι Alfa μπορεί να σου δώσουν μεγάλες απολαύσεις αλλά φυσικά και μεγάλες πικρες. Το θέμα της αξιοπιστίας ήταν πάντα πονοκέφαλος. Η δικιά μου μου έχει βγάλει διάφορα, και μου την έχει σπάσει, αλλά ύστερα από 6 χρόνια και 95.000km όταν παρκάρω ακόμα γυρίζω και την κοιτάζω καθώς απομακρύνομαι. Και δεν βλέπω την στιγμή να μπω να την ξαναοδηγήσω.

Εχω πολλά παραδείγματα από Alfa που δεν έχουν βγάλει το παραμικρό και οι ιδιοκτήτες τους μενουν μ'ανοιχτο το στόμα όταν μιλάμε για προβλήματα, όπως ισχυρίζεται και ο Σπύρος. Αλλά μην τρελλαθούμε. Οι Alfa γενικά δεν μπορουν να χαρακτηριστούν αξιόπιστες, όπως δεν μπρορούν σε καμιά περίπτωση να χαρακτηριστουν αξιόπιστα ούτε τα VW, ούτε τα Audi, ούτε τα περισσότερα ευρωπαϊκά. Παλιά επαιρνες γερμανικό αυτοκίνητο και ήταν σκυλί (πιο απλες κατασκευές) ενώ με το ιταλικό υπέφερες. Καθώς περνουσαν τα χρόνια όμως, αντί ο Ιταλός να προσεγγίσει τους υπόλοιπους ευρωπαίους και να γίνει αξιόπιστος, προσέγγισαν οι ευρωπαίοι τον Ιταλό, γιατι είδαν ότι έτσι κερδίζουν περισσότερο. Μικρότερο κόστος κατασκευής, πολλές επισκεψεις στο συνεργείο που αποφέρουν περισσότερα κέρδη, ΧΩΡΙΣ τελικά να μειώνουν τις πωλήσεις, γιατι ο αγοραστής είναι παράξενο φρούτο, ψαχνοντας για αυτοκίνητο σκεφτεται με την λογική, αλλά στο τέλος αγοράζει με το συναίσθημα.

Το θέμα ειναι καθαρά στατιστικό, φυσικά υπάρχουν πολλες alfa, πολλά audi κτλ που δεν εχουν βγαλει το παραμικρό, υπάρχουν πολλοί περισσότεροι όμως που αντιμετωπίζουν προβλήματα, και στα ιταλικα και στα γερμανικά και στα γαλλικά. Ειδικά οι γερμανόφιλοι όμως είναι οι πιο απατημένοι γιατι τους υποσχεθηκαν ποιότητα στο προϊόν, ο ιταλός και ο γάλλος δεν το υποσχέθηκε ποτέ, και γι αυτό ντρέπονται στις συζητήσεις να παραδεχτουν τα προβλήματα. Τουλάχιστον όμως εχουν μεταπώληση και παιρνουν τα λεφτά τους πισω.

Σπυρο οι Alfa ειναι γ@μώ τα αυτοκίνητα, αλλά αξιόπιστες δεν είναι. Εισαι απλά απο τους τυχερους που επεσαν σε καλό κομμάτι.

Σκεφτείτε τώρα πως θα βαλουμε μια κόρνα σε Alfasud για να μην ειμαστε offtopic :p

Σταυρος Δανος
22-02-2009, 13:46
Και εγω να συνεχισω το off topic...
Σπυρο πραγματι.Οι αλφα ειναι και γ@μω τα αυτοκινητα.Αλλα στη δικη μου 33 μονο το gear box και τα καθισματα δεν εχω αντικαταστησει!!!!!
Ομως... οποτε κανω μια βολτα μαζι της κατεβαινοντας απο το αμαξι λεω χαλαλι.Δεν μου αρνηθηκε ποτε να ξεκινησει οπως σε πολλους,αλλα ολα τα μερη της εχουν αντικατασταθει!
Χαλαλι:grinning-smiley-043

In My Humble
22-02-2009, 14:17
με παρασυρετε στα ΟΤ, αλλα εχω την αδεια ειπαμε!
Γιαννη, ειχα αρκετες Αλφες, οχι Αλφασουντ, σε σκοτεινες περιοδους της ζωης μου, Giulietta 2,0 junior, Alfa90 V6 QV, μερικες 33 ακομα και Giardinetta 4x4
Και αυτες και οι Αλφες των φιλων , ποιο μοντερνες, δεν εχουν παρουσιασει πολλα λαθη, βλεπω το Χοντα που ειχε η γυναικα πριν να ειχε πολλα λαθη και πολυ ακριβα να φιαχτουν τελικα πηγε στον παλιατζη αν και δεν ειχε σκουριες, ακριβως επειδη χαλαγε συνεχεια.
παντως τα ποιο πολυχαλασμενα και πολυσκουριαμενα αυτοκινητα εδω ειναι τα μερσεντες και οχι οι Αλφες. και εδω μιλαμε για αυτοκινητα μερικων χρονων μονο.
Η Αλφασουντ μου ειναι τοσο αξιοπιστη που μπορω οπως ειναι να την παρω και να ειμαι στην Αθηνα αυριο το βραδυ, ενταξει, αν ηταν καλοκαιρι γιατι τωρα ειναι χιονισμενες οι Αλπεις. Ποτε δεν με εχει αφησει, ουτε καποια απο τις αλλες. Οι μοντερνες θα πρεπει να ειναι τοσο αξιοπιστες οσο τα υπολοιπα αυτοκινητα.
και που εισαι, εχω Ιταλικες κορνες στην δικια μου, αχαχαχαχαχα, αν και δεν εχω κορναρει ποτε οσο ειμαι εδω, απλα δεν ετυχε ακομα........

ΚΥΡΙΤΣΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ
22-02-2009, 15:10
Δεν ξέρω τι alfasud πουλιόταν στην Σουηδία, αλλά στην Ιταλία που ήταν οι δικιές μου ξέρω πολύ καλά. Δηλαδή Σπύρο 33 χρόνια αυτοκίνητο, με μόνο 97.000χλμ, και μάλιστα τα 26.000χλμ σε μία χρονιά; επέτρεψέ μου να έχω τις απόψεις μου για την sud σου. Τα αυτοκίνητα βγάζουν προβλήματα όταν περπατάνε, όταν είναι κλεισμένα στο γκαραζ μόνο σκουριάζουν. Υπόψιν ότι για τους alfisti η alfasud δεν είναι alfa. Οσο για τη qv 1,5 την έζησα δύο χρόνια απο καινούρια μέχρι τα 42.000χλμ, ευτυχώς την πούλησα σε τρελαμένο γιατί μετά δεν παράγονταν και δεν έχασα λεφτά. Τώρα σε κρατήματα και επιδόσεις ήταν μέρα με την νύχτα σε σύκριση με τις 1,2 και 1,3 τρίπορτες. Αλλά απο αξιοπιστία και εκείνη άστα να πάνε, ως και κρεμαγιέρα άλλαξα και υποτιθεται ότι ήταν και συλλεκτική και δέθετε όλη την ωριμότητα της sud.

In My Humble
22-02-2009, 17:14
Για την ταξη
Η ασπρη η Αλφασουντ μου ειχε μεινει 18 χρονια σε ενα σημειο ακριβως σε ζεστο γκαραζ, ειχε 75.000 χιλ οταν την αγορασα για 100 Ευ και ηταν αυτη που μεσα σε 8 μηνες εκανε 26.000χλμ. Με αυτην ημουν και στην Ελλαδα πριν 3 χρονια αν θυμαμαι καλα.
Αυτη που εχω τωρα ειναι η κοκκινη, ειχε 50.000 χιλ οταν την αγορασα πριν 3 χρονια και εχει κανει αισιως 97.000 σημερα. εχει περασει 3 φορες απο ΜΟΤ χωρις προβλημα, εκτος απο μια φορα που καποιος βρηκε τον ενα προβολεα λιγο ποιο θαμπο. Αλλαχτηκε φυσικα με NOS.
Επειδη σε συτην την κοκκινη πηρα και ολα τα χαρτια με ολους τους ετησιους ελεγχους που ειχε περασει μεχρι και το 1998 που ο γερος(πρωτος ιδιοκτητης, εχω την αποδειξη αγορας) εγινε σενιλ σε ηλικια 87 ετων και ολα τα χαρτια απο τα σερβις που εκανε και μπορω να δω τι αλλαχτηκε στο περασμα του χρονου. Μου εκανε εντυπωση που δεν εγραφε πουθενα για αλλαγη ιμαντων εκεντροφωρων και φυσικα το ελεγξα και ειδα οτι μαλλον οι ιμαντες αυτοι ηταν αυτοι που εβαλε το εργοστασιο, πριν 30 τοσα χρονια, γραφανε και καλλιγραφικα alfasud πανω τους! Ηταν ακομα σε αριστη κατασταση και δεν δειχνανε σημεια φθορας, εχω κρατησει τον εναν για ενθυμιο.
Απο τις αποδειξεις των σερβις βλεπουμε οτι ακομα δεν εχει γινει καθαρισμα και γρασσαρισμα στις σιαγωνες των φραινων και τωρα εχει αρχισει να τραβαει λιγακι το ενα(εντος οριων, καμμια παρατηρηση στο τελευταιο ΜΟΤ τον Μαιο που μας περασε). Δεν εχω δει αποδειξη οτι εχει γινει ευθυγραμμιση τροχων και ο γερος ειχε εκατομυρια αποδειξεις ακομα και το σπριτ που εβαζε για τους υαλοκαθαριστηρες. Ακομα βρηκα και καμμια 400αρια αποκοματα απο διαφορα περκινγκ, το ποιο παλαιο απο το 1976! Ολα ταξινομιμενα σε διαφορετικους φακελους. Δισκους αλλαξα εγω, οχι γιατι ηταν φαγωμενοι, αλλα γιατι ειχα NOS, ο ενας μονο πισω ηταν λιγακι στραβος(καμμια παρατηρηση στο ΜΟΤ ομως)
Επιμενω οτι οι πρωτες, σειρα 1 και 2 ειναι οι καλυτερες Αλφασουντ και οχι η σειρα 3, απο το 82 και μετα, γιατι ηδη εκει την κανανε ποιο ευγενικια με αντιστρεπτικη μπρος μικρωτερης διαμετρου, μαλακωτερες αναρτησεις και τα μπροστα αμορτισερ πλεον ανεστραμενα κατι που χαλασε αυτην την περιφημη αισθηση. Αν διαβασεις το λινκ που εβαλα για αυτην την πρασινη Αλφασουντ απο την Δανια, θα δεις οτι αυτος εβαλε αντιστρεπτικη απο την πρωτη σειρα 1.
η απολυτη Αλφασουντ ειναι η πρωτη ΤΙ, 1974, οταν η ιπποδυναμη ανεβηκε στους 68 ιππους και μπηκαν αυτα τα συγκεκριμενα ελατηρια αμορτισερ. Θελω να πιστευω οτι αυτο το σεταπ μπηκε και στις 4πορτες αμεσως μετα, επειδη η κοκκινη μου μου θυμιζει την μπλε ΤΙ του 75 που ειχα μια εποχη.
Κοιταξε αυτην την φωτογραφια οταν ελατηρια/αμορτισερ/ελαστικα παρεμβασματα στις αναρτησεις ηταν καινουργια και πες μου ποσα σημερινα αυτοκινητα κατορθωνουν να μην γερνουν τοσο πολυ πριν βαλουν μαγνητικες αναρτησεις και coilcovers, σαν την Μιτο πχ. Ξεχασα, ελατηρια/αμορτισερ και οτι εχει σχεση με αναρτηση δεν εχει αλαχτει, ακομα εχω και τα λαστιχα που ειχε οταν βγηκε απο το εργοστασιο, ακομα δεν ειχαν αλλαχτει και ακομα ειναι νομιμα στο πελμα!(firestone)
και με αυτα τελειωνω με αυτα που ειχα να γραψω για αυτο το αυτοκινητο.

nbullamatsis
24-02-2009, 21:21
Αν καποιος σου πει ''ελα μωρε Alfasud, σιγα το σαπάκι''

πρεπει απλά να χαμογελάσεις και να τον χαιρετήσεις αφηνοντας τον στο σκοταδι του...-bye-

jan41
24-02-2009, 21:57
Eιχα και εγω μια αλφασουντ γυρω στα 80 σαν φοιτητης ...πολυ πλακα ..:flipout: μεχρι και ο μεντεσες της μπροστινης πορτας ξεκολησε , ασε που ο συνεργαντζης καπου στην αμφιθεα , απο την συνεχη γνωριμια ηθελε να μου πασαρει την κορη του....:BDGBGDB55:

In My Humble
24-02-2009, 22:14
jan41
αυτα συμβαινουν οταν οι αγροτες του Νοτου πιασανε δουλεια στο εργοστασιο.
Δεν εχει σημασια ομως, λες μερικα τς, τς, τς, κολας τον μεντεσε και συνεχιζεις με ενα χαμογελο απο αυτι σε αυτι!
Παντως εγω δεν ειχα ποτε τετοια προβληματα, χωρις να υποστηριζω οτι ειναι η ποιο ποιοτικη κατασκευη που εχω δει! Αλλα μαλλον ετσι ηταν τα περισσοτερα της κατηγοριας εκεινης της εποχης!
Κομπρα, εδω πολλοι γεροι/γριες ερχονται και μου μιλανε στο περκινγκ η στο βενζιναδικο, πολλοι ειχανε Αλφασουντ και εχουν πολυ καλες αναμνησεις απο αυτες!

jan41
24-02-2009, 22:28
:ernaehrung004::ernaehrung004:-bye-

JohnJohn
24-02-2009, 22:29
j... και συνεχιζεις με ενα χαμογελο απο αυτι σε αυτι!

ετσι !!!

να κι η ..μπουμπου μου :grinning-smiley-043

In My Humble
25-02-2009, 02:06
τοσο γυαλισμενη..... αλλη δουλεια δεν εχεις Γιαννη?
Η ασπρη Αλφασουντ μου ειχε 18χρονων σκονη πανω της μεχρι να βρεξει. Ολοι κοιταζανε παραξενα, νομιζανε οτι ηταν απο καποιο φιλμ.
Αν μπορουσα να μικρυνω κατι φωτογραφιες θα εβαζα και εγω λιγο πραγμα.(εχω Λινουξ)

JohnJohn
25-02-2009, 19:56
δεν κατάλαβες!! εδω ειναι βρώμικη ύστερα απο ταξίδι και 3-4 μέρες χειμερινών διακοπών !

γενικά έχει πλύσιμο στο χέρι κάθε βδομάδα, εννοείται ποτέ στο πλυντήριο, και κερί 3 φορές τον χρόνο, εννοείται πάλι στο χέρι και όχι με αλοιφαδόρο. Τον χειμώνα τα πλυσίματα είναι βέβαια πιο αραιά.

nbullamatsis
25-02-2009, 22:36
Στο αμαξι της φωτο εχω δυο κλησεις
μια που ανεφερει καφε χρωμα
και μια που γραφει γκρι

Γιατι Γιαννη μου, το πλυσιμο καταστρεφει το χρωμα

JohnJohn
25-02-2009, 22:52
πω πωωω ομορφυνε το thread.

Ι know, και γι αυτο χρησιμοποιώ πολύ αραιή σαπουνάδα με φιλικό σαμπουαν και πολύ μαλακό σφουγγάρι εφαρμόζοντας εννοείται πολύ ελαφριά πιεση. Επισης το "πετσί" για το στεγνωμα ειναι πολυ μαλακό (συνθετικό βεβαια). Ως τωρα, σε συνδυασμό με το κέρωμα, ζημιά δεν εχει γίνει, ισα ισα κανεις δεν πιστεύει ότι προκειται για 6 χρονών αυτοκίνητο.

εχεις δικιο ομως, αρκουν δυο τρια πλυσιματα με υγρο πιάτων για να γινει το βερνικι σατινε !!

tmjuju
26-02-2009, 15:51
Καθώς αρκετά μέλη πέραν των diy κατασκευών ήχου έχουν να επιδείξουν και άλλες τέχνες και πάθη, είπαμε να ανοίξουμε και καφενέ κεντρικά στην πλατεία του χωριού.

Συζητήσεις για diy projects μηχανολογικά / ηλεκτρικά / ηλεκτρονικά και γκάφες κάθε είδους ευπρόσδεκτες.

Μερικές σημειώσεις.
Ειδικά σε αυτό το νήμα, οι όποιες αντιπαραθέσεις θα κρίνονται πολύ πιο αυστηρά από ότι συνήθως.
Οι διαχειριστές διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν όσα θεωρούν ότι δε θα έπρεπε να βρίσκονται εντός της diy.
Συζητήσεις για ολοκλήρωση project πυρηνικής βόμβας δεν επιτρέπονται ;-)

JohnJohn
26-02-2009, 16:17
Πολύ καλή κίνηση !!

Morfeas
26-02-2009, 16:22
Και ξεκινά με τα καλύτερα δείγματα παθιασμένη συζήτησης.

Ελπίζω να συνεχίσει έτσι.

Morfeas
26-02-2009, 16:24
Οσο για την Alfasud, άκουσα τον καλύτερο ορισμό:

"η πιο ακριβή πουτ@ν@ που είχα ποτέ"

JohnJohn
26-02-2009, 16:46
Άδοξος και διεστραμένος θάνατος ενός ωραίου thread:violent-smiley-030:

Ειναι να μην μπλεξεις με αυτους τους αλφακιδες, αιρεση....

οχι και αιρεση... εμείς Σπυρο έχουμε κανονικά αυτοκίνητα για πραγματικούς οδηγους, οι άλλοι που οδηγουν ασχημα κουτιά με ροδες ειναι η αιρεση !!!

JohnJohn
26-02-2009, 16:54
Οσο για την Alfasud, άκουσα τον καλύτερο ορισμό:

"η πιο ακριβή πουτ@ν@ που είχα ποτέ"

χε χε χε ειναι "πρωτοκλασσάτες γκόμενες".. ολοι τις λιγουρεύονται απο μακριά, ελαχιστοι εχουν τα κοχόνες να ρισκάρουν και να τις κανουν δικές τους.. :grinning-smiley-043

JohnJohn
26-02-2009, 16:58
οι άλλοι που οδηγουν ασχημα κουτιά με ροδες ειναι η αιρεση !!!

είπα να γράψω "απλές οδοντόκρεμες" αλλά δεν ήθελα να γίνω προκλητικός χι χι χι χι :jester:

In My Humble
26-02-2009, 17:19
Εχτες οδηγησα για πρωτη φορα το γιαρις της γυναικας μου. Το εχει 2 χρονια και εχει κανει 7.900χλμ. Πηγα την κορη μου στο αεροδρομειο με αυτην την ριζοκατσαρολα. Φοβηθηκα λιγακι γιατι ψαρεβε συνεχεια στον αυτοκινητοδρομο, εδω μιλαμε για 100 με 120, παραπανω ηταν ρισκος. Καλα ετσι ειναι τα σημερικα αυτοκινητα? πρεπει να γυρνας συνεχεια το τιμονι δεξια αριστερα για να πανε ευθεια? Το ιδιο εχει και η 147 του φιλου μου, αλλα εκει ειναι λιγακι ποιο μικρο το φαινομενο. Το ιδιο ηταν και η μαρανελο του φιλου, αλλα εκει ηταν ακομα ποιο μικρη η ασαφεια.
Ειπα να δω τι κανει η κατσαρολα και σε κατι αρκετα μεγαλες ροδελες και εκει στην μεση αισθανθηκα οτι δεν ειχε αντισταση πλεον το τιμονι, απλα ηταν σαν να μην υπηρχαν οι ροδες. γιαπωνεζικη τεχνολογια ετσι?

JohnJohn
26-02-2009, 17:45
Εχτες οδηγησα για πρωτη φορα το γιαρις της γυναικας μου. Το εχει 2 χρονια και εχει κανει 7.900χλμ. Πηγα την κορη μου στο αεροδρομειο με αυτην την ριζοκατσαρολα. Φοβηθηκα λιγακι γιατι ψαρεβε συνεχεια στον αυτοκινητοδρομο, εδω μιλαμε για 100 με 120, παραπανω ηταν ρισκος. Καλα ετσι ειναι τα σημερικα αυτοκινητα? πρεπει να γυρνας συνεχεια το τιμονι δεξια αριστερα για να πανε ευθεια?

πολλά δυστυχώς ειναι έτσι. όχι όλα. τα toyta γενικά είναι χάλια σε αυτό το κομμάτι. είναι όμως σκυλιά και φτηνά στην συντήρηση (παρά το ότι ειναι γιαπωνέζικα) κι έχουν καλό after sales support και κρατουν και την αξία τους. Μην δοκιμάσεις όμως να αλλάξεις απότομα λωρίδα με 140χλμ, τον ήπιες..

Το ιδιο εχει και η 147 του φιλου μου, αλλα εκει ειναι λιγακι ποιο μικρο το φαινομενο.

Να πάει ο φίλος σου να την κοιτάξει (αμορτιέρ, ευθυγράμμιση) γιατι η 147 (έχω οδηγήσει 6 διαφορετικές) δεν εχουν καμια σχεση με αυτό που περιγράφεις. Στα 200Km/h ειναι σκέτος διαβήτης. Δεν το λεω επειδή έχω 147, μπορω να πω ευχαριστως και τα ελαττώματά της, η σταθερότητα και η ακριβεια χειρισμών όμως στα πολλά χιλιόμετρα ειναι ενα απο τα δυνατά της σημεία οπότε ο φίλος σου ας την προσέξει λιγο ή ας αλλάξει και μάστορα και δεν το λεω τυχαια. Προσοχή στην ευθυγράμμιση, εμένα και έξω αλλά και μεσα στην αντιπροσωπεία σε δυο διαφορετικες απόπειρες ευθυγράμμισης μου την έκαναν και τις δυο φορές χάλια. Πήγα λοιπον στον Διονυσόπουλο (http://dionysopoulos.gr/) - να ναι καλά ο ανθρωπος - και το αυτοκίνητο μου το έκανε διαβήτη, ακόμα καλύτερα κι απο καινουργιο. Standard η αλφα του φιλου σου θελει ψάξιμο και προσοχή ποιος την ακουμπάει.

PS με πολύ μεγάλη επιφύλαξη, αν θυμάμαι καλά, νομίζω ότι την τελευταια φορά που το αμάξι έγινε αστέρι ο μάστορας δεν ακολουθησε με ευλάβεια τις προτεινόμενες ρυθμίσεις του μηχανηματος που κανει την ευθυγραμμιση αλλά τις τροποποίησε ελάχιστα (δεν ξερω αν το εκανε λόγω εμπειρίας η γνωρίζοντας κατι συγκεκριμένο) αλλά μπορει και να κατάλαβα λάθος

nbullamatsis
12-03-2009, 23:14
Η ευθυγραμμιση ειναι επιστήμη
Ηπορει να την εφαρμόση όποιος εχει ασχοληθεί με τα ορια σε κλειστές διαδρομές εκτός απο τεχνικες γνωσεις.
Δε θελω να σας μπερδεψω με καστερ και καμπερ, θα σας πω το αποτελεσμα

Αν δειτε το αμάξι σε κατοψη με το πισω μερος σπο την μεριά σας, οι τροχοί σχηματίζουν ενα ορθογώνιο
Αυτο το ορθογώνιο δεν ειναι στην ουσία ορθογώνιο αλλα τραπέζιο.
εξαρτάται κατά βάση από τα μετατρόχια (την απόσταση των μουαγιέ μεταξύ δύο τροχών του ιδιου άξονα), το offset της ζάντας και μικρορυθμίσεις στην ανάρτηση
Τα σημερινά αυτοκίνητα για ασφάλεια που σαν αποτελεσμα εχει και ''τεμπέλικη'' συμπεριφορά εχουν τετοια γεωμμετρία και σχηματίζουν τραπέζιο με μεγαλύτερη πλευρά τη μπροστινή.
Αυτό βοηθάει πολύ στη ευθεία με πολλά χλμ αλλά σε κλειστές στροφές πετάει μούτρα (εκτός πισωκίνητου)
Τζον δε σου εκανε μαγια ο παιχτης στο ''ανοιξε'' λίγο, έτσι ειναι ο όρος
ειναι πιο σταθερο στην ευθεία και επειδη μιλάμε για μικρορυθμίσεις και εμπειρία του παίχτη που δε στο ανοιξε τόσο οσο να σου φαινεται άμεσα στις στροφές.

Τα σημερινά αυτοκίνητα δεν έχουν ρυθμιζόμενες αναρτήσεις (δεν μιλάμε για αμορτισέρ αλλά για πλήρως ρυθμιζόμενες γωνίες καμπέρ και κάστερ από μαμα), παλιά με δύο Delta που ειχα '88 και '90 με δύο δεκαράκια το εκανες για ταξίδι ή για στροφές σε μιση ώρα χωρίς ευθυγράμμιση....μακράν ο ιταλός

Δεν ειναι μεγάλη μαλακία αυτο με τα σημερινά αυτοκίνητα, της σειράς τουλάχιστο, που δεν εχεις καμια αισθηση στο τιμόνι????
Σπύρο ολά τα υδραυλικά μπουρδέλα ειναι και τα ηλεκτρικά και αυτά πιο σκατα είναι, αποστειρωμένα πραματα, μονο οσα πάνω απο κάποια ταχύτητα αποβάλλουν τελείως την υποβοήθηση
To Maranello καλά πάει αλλά εκει πατε ολοι με 110, πάνω απο 200 στρώνει

In My Humble
13-03-2009, 01:44
Η 147 του φιλου μου εχει κανει 45000 χλμ και ειναι μοντελο 2004. εχει κανει ευθυγραμιση αλλα δεν βοηθαει, μαλλον πανε συμφωνα με τα χαρτια. Γενικα νομιζω οτι σημερα ολοι βαζουν τις ροδες να κοιτανε μπροστα γιατι οποια αλλη γωνια καιει ποιο πολυ καυσιμο. Στην Αλφασουντ ρυθμιζεται το τοε μονο, το καμπερ ειναι σταθερο.μολις γυρισα απο μια πολη 70χλμ ποιο βορεια που ημουν σε κονσερτο και χιονιζε πυκνα. Με καλοκαιρινα λαστιχα και μαλιστα με απαισιες ιδιοτητες στα χιονια(Conti evo 3) εβγαζα ταχυτητες καπου στα 150 και το τιμονι ηταν ακομα αρκετα βαρυ, ενω οι περισσοτεροι πηγαινανε σαν κοτες. Ειδικα τα μπεμβε. παντως δεν ειδα κανενα απο αυτα τρακαρισμενο στις μπαρες σημερα, αλλοιως ειναι κοινη θεα μερσεντε και μπεμβε να εχουν τρακαρει σε τετοιο καιρο!
Η μαρανελλο δεν νομιζω οτι αλλαξε αισθηση στο τιμονι μεχρι τα 180 που την πηγα για μια μικρη αποσταση. με ενοχλησε η αρτιφισιελ αισθηση αν και δεν θα ειχα κανενα προβλημα αν την ειχα, αλλα υστερει κατα πολυ της Αλφασουντ!

nbullamatsis
14-03-2009, 10:56
καλημέρα Σπύρο
Για τη Maranello πλακα εκανα...
Εχει να αντιμετωπίσει προβλήματα μετη φύση, ενα τόνο στο μπροστινο αξονα...:firstprize:
αυτο ειναι το πρόβλημα της οπως σε ολα τα θηρια με κινητήρα μπροστά, οσο πίσω και να τον βάλουν
τα υπόλοιπα ειναι ''μόντες'' που κάνουν τα εργοστάσια για τη ψευδεστηση,
καταλαβαίνεις οτι ενα αμάξι με 600κιλα μπροστα θέλει λιγότερη υποβοηθηση από ενα που εχει φόρτηση τόνο, βαλε και το 255 ελαστικό %$^$%
το Alfasud με το 205 παραδίδουν μαθηματα γεωμμετρίας σε ανατρησεις και σύστημα διευθυνσης, οπως οσο περιέργο και να σας ακούγετε ο V6 της Peugeot της δεκαετίας του 70 με μηδενικούς κραδασμούς.
Για οσους νομιζουν οτι τα τιμόνια των αυτοκινητων τους έχουν ακρίβεια ας οδηγησουν ενα καρτ
Για το μισάωρο στο Delta πρέπει να αναφερθεί οτι πηρε πάνω από χρόνο να σημειωσουμε πάνω στις ρυθμιζόμενες δοκούς της πίσω ανάρτησης που ειναι ιδανικά για κάθε διαδρομή ανάλογα βεβαια με το στυλ οδήγησης του καθε ενός
τι να κάνουμε εφυγε ο Σενα και αφησε εμενα

In My Humble
14-03-2009, 11:40
Γεια σου Νικο
ωστε ετσι η Μαρανελλο, το ειχα υποψιαστει οτι εχει πολυ βαρος μπροστα, καλα δεν ειναι τρανσαξελ σαν τις αρχαιες Αλφεττες?Το κιβωτιο ενσωματωμενο με τον πισω αξονα και ημιανεξαρτητη Ντε Ντιον αναρτηση? Απλα ρωταω γιατι δεν ξερω τιποτις απο Φεραρρι, δεν ασχολουμαι με ημιτασιον βλεπεις!
Μια φορα ειχε ενα κοριτσι απο την οικγενεια μας ενα τετοιο 1,9GTI αν θυμαμαι καλα και το ειχα για 6 μηνες επειδη τοτε αυτυη σπουδαζε στην Ισπανια.
Ηταν πολυ καλο σαν ενα μικρο σπορτ αυτοκινητο, αλλα σε μερικες καταστασεις γυρναγε σαν σβουρα! Η δεν ηξερα εγω πως οδηγουνται? Ηταν ττο πρωτο που ειχε βγει τοτε, καποτε προς του 80 αν θυμαμαι καλα.
Η αισθηση του τιμονιου ακριβεστατη.
Πριν 2 χρονια ημουν στο μουσειο της Μπουγκατι στην Γαλλια και ειδα τον V-6 F1 της Πεζω, ενα πανεμορφο κινητηρα, σου εδινε την εντυπωση οτι καθε λεπτομερεια ειναι εκει γιατι πρεπει να εχει τον σκοπο της. Εχει αυτος ο κινητηρας καποια σχεση με τον παραγωγης? Ειναι αυτος που υπηρχε και στα Βολβο 164 και στα Ντελορεαν?
Ποιος ειναι ο Σενα?

nbullamatsis
14-03-2009, 20:26
Hallo Σπυρο,
Τι εγινε, ωραία πραματα βρηκαμε μια γωνια να λεμε...
Για τη Marenello λέει η Ferrari 50-50 με οδηγό, αλλά δε ξερω τι οδηγό εννοεί
το κιβώτιο πισω ειναι ενσωματωμμένο με το διαφορικό.
αλλά τι 50-50 αφου ειναι πάνω απο 1900κιλά...με οδηγό και μπετζινες
το 205 το 1,9 εχει δίκιο αν αφησεις το γκάζι ή πατήσεις φρένο σε στροφή σε εχει περάσει ο κώλος σου, θελει επιθετική οδηγηση και δυναμικό συμπεριφορά στις στροφές, δηλαδη να το κρατάς με γκαζι και τιμόνι
γιαυτό και η επιτυχία ήταν το rally με 1,3 κινητήρα.
Για να λέμε και ολη την αλήθεια τα τότε αυτοκίνητα ναι μεν ειχαν απίστευτες γεωμμετρίες αλλά τα σημερινά ειναι απίστευτα ακαμτα σαν αυτοφερόμενο κατι που βοηθά αφανταστα.

πω, πω τι μου θυμησες Delorean
Αυτός ηταν μηχανικός της GM και αποφασισε να παράγει στην βορεια Ιρλανδία αυτοκίνητα για την Αμερική.
Σχεδιο Giugiaro με βάση την Esprit που μολις ειχε φτιαξει, το 76 ο Delorean εφτιαξε το πρώτοτυπο του .
το πρωτο ειχε κινητήρα Citroen Wankel, ο οποίος αντικαταστήθηκε από τον V6συνεργασίας Peugeot-Renault-Volvo, με μάλιστα πρωτους του δικούς μου της Volvo να τον εχαν βγάλει στη παραγωγή πιο νωρις.
Απόδοση για το DeLorean Αμερική 170ΗΡ (καταλύτης γαρ) 200ΗΡ για Ευρώπη τα λίγα που δώθηκαν, με ψεκασμό Bosch.
Κιβώτιο Renault 5manual (από Alpine) ή 3auto τροποποιημένο για τοποθήτηση πίσω.
Ο Delorean τα εβγαλε στη παραγωγή το 81 μεχρι το τελου του 82 που τον συλαβανε για ναρκωτικά.
Το δικαστηριο τον αθώοσε αλλά η εταιρία χρεοκόπησε.
Κατασκευασε και τριά επίσχρυσα 24Κ, τα δύο ειναι σε μουσεία στην αμερική
Κατασκευαστηκαν συνολικά πάνω σπο 9000 κομματια με την εμπορική ονομασία DCM-!2 το 12 από τα 12.000$ που κόστιζε (τα χρυσα ειχαν 85.000$)
Μια που το εφερε η κουβέντα στο back to the future ο κινητήρας ντουμπλαριστηκε από V8 Porsche....

Aprile
16-03-2009, 03:32
Η Alfasud (http://en.wikipedia.org/wiki/Alfa_Romeo_Alfasud) ήταν και εμένα το πρώτο μου αυτοκίνητο και την αγόρασα μετά τα τέστ που είχα διαβάσει για τη οδική της συμπεριφορά
Πραγματικά ήταν ένα Go-Kart (http://en.wikipedia.org/wiki/Kart_racing) αυτοκίνητο με πινακίδες για τον δρόμο και το έλεγαν και το λένε ακόμα οι οδηγοί αγώνων του ενιαίου πρωταθλήματος που την οδήγησαν σαν πρώτο αυτοκίνητο το 1975.
Για σχεδίαση του 1972 ήταν πραγματικά διαστημόπλοιο πολύ μπροστά από την εποχή του αρκεί να δεί κανείς τα άλλα αυτοκίνητα του 1972.
Εγώ ήμουν από τους άτυχους γιατί η δικιά μου είχε σοβαρά προβλήματα σκουριάς (δεν είχαν όρεξη την ημέρα που την έφτιαξαν οι Ναπολιτάνοι) αλλά το χειρότερο ήταν οι βενζίνες.
Ήθελε Ιταλική βενζίνη με την Ελληνική βάραγε πειράκια από τη πρώτη μέχρι την τελευταία ημέρα που την πούλησα.
Αλλά από ότι διαβάζω το ίδιο πρόβλημα έχουν μέχρι σήμερα και οι απόγονοι (http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=5&t=1682&st=0&sk=t&sd=a) !

In My Humble
16-03-2009, 12:08
ΠΟΤΕ δεν εχω ακουσει προαναφλεξεις απο καποια Αλφασουντ που ειχα και εχω!
Πριν 2-3 χρονια που δεν υπηρχε SHELL V-SUPER, εβαζα την απλη 98 και εκει κανενα προβλημα! Ακομα και με ρυθμιση στο αβανς στους 5 βαθμους απο το κανονικο 8, παλι δεν χτυπαει τιποτα! Η 147 του φιλου μου με 95 δεν εχει απολυτως κανενα προβλημα ουτε καποιες απο τις αλλες Αλφες μας. οποτε αυτο το βλεπω σαν ενα τοπικο προβλημα εκει κατω.
Παντως οι δικες μας Αλφασουντ δεν σκουριαζουν και πολυ, μερσεντε, μπεμβε και πολλες αλλες ποιοτικες μαρκες σκουριαζανε ποιο πολυ απο τις Αλφασουντ.και μην αναφερω για γκολφ, εκει ηταν και ειναι ακομα και δεκαετιας του 90 καταστροφη απο σκουρια. Απο 98 και μετα γαλβανιζοντουσαν και σταματησανε να σκουριαζουν! Η Φιατ αρχισε με τα Τιπο το 88 και υπαρχουν ακομα Τιπο στους δρομους χωρις ιχνος σκουριας!
Ισως αυτο να εχει να κανει με την αντισκωριακη προστασια που εκανε ο αντιπροσωπος εδω πριν παραδωσει το αυτοκινητο στον πελατη. Ακομα τα Αλφασουντ μας εδω εχουν το ταμπελακι "Dinitrol" κολημενο στο παραθυρο πισω.

JohnJohn
16-03-2009, 23:15
... αλλά το χειρότερο ήταν οι βενζίνες.
Ήθελε Ιταλική βενζίνη με την Ελληνική βάραγε πειράκια από τη πρώτη μέχρι την τελευταία ημέρα που την πούλησα.
Αλλά από ότι διαβάζω το ίδιο πρόβλημα έχουν μέχρι σήμερα και οι απόγονοι (http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=5&t=1682&st=0&sk=t&sd=a) !

για την 147/156 και το θέμα με τα πειράκια, δεν φταίνε οι βενζίνες. Ολα αυτά που λένε οι συναδελφοι στο διπλανό φορουμ ειναι επειδή τους έχουν φλωμώσει στο ψέμα. Αυτή η καραμέλα με τις βενζίνες ειναι μια σωτήρια δικαιολογία για τα εξουσιοδοτημένα να αποφεύγουν τις επισκευές εντός εγγύησης. Το πρόβλημα οφείλεται στην ευαισθησία του μεταβλητού χρονισμού που εντείνεται με μια ενδεχόμενη κακή λίπανση. Μετά από κάποιο διάστημα, αλλάζει το Κ του ελατηρίου που υπάρχει μέσα στον μηχανισμό του μεταβλητού, με αποτέλεσμα να μην δουλεύει οπως πρέπει. Συνήθως αυτό προκύπτει αν το λιπαντικό ειναι κακής ποιότητας και παρεμβάλλονται δυο τρεις μερες χωρις το αυτοκίνητο να παρει μπροστά. Επειδη το πρόβλημα είναι γνωστό, η alfa εχει βγάλει κιτ επισκευής του μεταβλητού που κοστίζει περίπου 3 ευρώ,αλλάζοντας ουσιαστικά ένα ελατηριάκι! Σε κάθε αλλαγή ιμάντων είναι επιβεβλημένη και η επισκευή του μεταβλητού (εφόσον λύνεται ούτως ή άλλως για τους ιμάντες) χωρίς επι πλεον κόστος (ασχετα αν καποιοι αποκρύπτουν την υπαρξη του κιτ επισκευής για να χρεώσουν ολόκληρο μεταβλητό που κοστίζει πάνω απο 130 ευρώ (αν θυμαμαι καλα). Ο κύριος ένοχος για το πρόβλημα, δεν ειναι ο μεταβλητός ο ίδιος, αλλά τα κωλολάδια που βάζουν στα εξουσιοδοτημένα (selenia). Απαράδεκτο λάδι, το άλλαζα στις 5.000 χλμ (κι ας προβλέπεται η αλλαγή στις 20.000χλμ συμφωνα με το βιβλιαράκι) και ήταν στην αφή σκέτο νερό. Αν δεν λιπαινεται αποτελεσματικά ο μεταβλητός, το ελατηριάκι ζορίζεται και χάνει τα χαρακτηριστικά του. Από την στιγμή που άλλαξα τύπο λιπαντικού, σταμάτησαν και τα προβλήματα με τους μεταβλητους και μετα πειράκια και με όλα. Το agip που βάζω τώρα το αλλάζω στις 5.000χλμ και το λυπάται η ψυχή μου, ειναι σαν καινούργιο. Το πρόβλημα παρακάμπτεται και με αλλαγή χαρτογράφησης στην ecu, αλλά νομίζω ότι ειναι φτηνότερο το να προσέχει κανεις την λιπανση του μοτέρ. Φυσικά όλα αυτά τα γνωρίζουν στα εξουσιοδοτημένα, αλλά γιατι να σταματήσουμε τις βλάβες? να μείνουμε χωρίς δουλίτσα? Εμένα από τότε που βγήκε το αυτοκίνητο απο την εγγύηση, και έφυγα απο τα εξουσιοδοτημένα, το αυτοκίνητο βρήκε την υγειά του. Ολα σχεδον τα ευρωπαικά αυτοκίνητα αντιμετωπίζουν προβλήματα αλλά το μεγάλο πρόβλημα είναι στο support, όχι στο προϊόν imho, και το έχω διαπιστώσει the hard way.

In My Humble
16-03-2009, 23:36
Τωρα τι να πω, δεν το εγραψα αυτο το συνηθες προβλημα γιατι απλα και ενας μπουφος μπορει να καταλαβει αν ειναι ο μεταβλητος των βαλβιδων η αυτοαναφλεξεις! Ακουγονται διαφορετικα και ακουγονται σε διαφορετικες καταστασεις. Αν ενα συνεργειο δεν μπορει να πει οτι ειναι αυτοαναφλεξεις η ο μεταβλητος τοτε θα πρεπει να πουλαει κουλουρια στην Ομονοια ο τυπος.

nbullamatsis
16-03-2009, 23:48
Ωραιος Ο John
Διαβασα μεχρι τα selenia δε χρειαζεται παρακατω...τα ειπες ολα
ΝΟ SELENIA!!!!!! ισως το χειρότερο λαδι που ειχω βαλει, τα αλλαξα στα...μετα απο δυο εβδομαδες και εστρωσε ξανα ο κινητηρας
Μια παρεξηγηση με τα λαδια:
Υπαρχουν λαδια που ειναι φτιαγμενα για να καιγονται και θελουν συμπλήρωμα (πχ Motul - πολύ καλο) και αλλα που καιγονται λιγότερο (πχ Selenia, μη παρεξηγηθώ υπάρχουν και καλά λάδια)
Ουσιαστικά ενα marketing των Ιταλων αυτό το λάδι για να μη καινε λαδι οι κινητήρες τους, ΠΟΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΙΝΕ κανα λιτρο ανα 5.000χλμ
Ενταξει δεν ειναι RX-8, τελικά ο κινητήρας του ειναι διχρονος Wankel???
O κατασκευστής λέει ανα τρία γεμισματα βενζίνη, τσεκαρισμα και συμπλήρωμα λαδιου, αυξησε λεει την αξιοπιστία του.

Για τις Alfa ενα ειναι το λαδι, Agip, o αντιπροσωπος ειναι καπου στη Λαρισα, εχουν μερικά παραδοσιακά συνεργεία, εχουμε και εδω στο Πειραια εναν που τα πουλάει στο λιμανι μετα τον ΟΛΠ.

Aprile
17-03-2009, 02:35
Συμφωνώ και εγώ για τα Selenia αλλά και τα Agip είχα τότε πρόβλημα γιατί το λαδάδικο της οδού θηβών που τα πούλαγε στη περιοχή δεν έφερνε τα γνήσια !
Αλλά κάτι μαϊμού από την Νάπολη :hmmmm2:
Του έβαλα τελικά μετά από διάφορες δοκιμές κάτι Γερμανικά ARAL και έστρωσαν τα διάφορα παρατράγουδα.
Για τίς βενζίνες ένα μόνο μπορώ να πώ ότι έκαναν μόνο για τα Lada και όχι για τα Alfa :grandpa:

In My Humble
17-03-2009, 11:58
Τα AGIP δεν υπηρχανε εδω μεχρι πριν μερικα χρονια, τωρα πουλιουνται σε μερη που πουλανε τρακτερ! Θα παω σε ενα διπλανο χωριο να αγορασω, χρησιμοποιω Shell mineral ενα απλο λαδι για παλαιες μηχανες. Διαβασα στο φορουμ της μπεμβε και ειδα οτι αυτοι που εχουν προβλημα με μεγαλη καταναλωση λαδιου, το εχουν λυσει με AGIP racing 10W60. Μερικοι απο αυτους εχουν δει και μικρωτερη καταναλωση βενζινης, μερικοι οχι.

JohnJohn
17-03-2009, 17:44
Εγω βάζω Agip Sint 2000 (10w40). Κατανάλωση λαδιού έχω, αλλά το μοτέρ δουλεύει γλυκύτατα.

nbullamatsis
17-03-2009, 23:56
Παραχθηκε 18 μονο φορές
Παρουσιαστηκε στο Τορινο το 1967 και η παραγωγή σταματησε το 71.
Σχεδιαστηκε απο τον Franco Scaglione και βραβευτηκέ περσι σαν το ομορφοτερο αυτοκινητο ever από τον τυπο.
Ο Scaglione ηταν συνεργατης του Bertone στη Giulietta Sprint και Sprint Speciale.
17.000$ πώληση το 68 οταν αγοραζες Dodge με 2.500$
Μικρο σε διαστάσεις κατω απο 4 μετρα μηκος και κατω απο 1 υψος.
Μολις 700 κιλά

nbullamatsis
18-03-2009, 00:00
...........

In My Humble
18-03-2009, 00:13
το εχω θαυμασει πολλες φορες και στο μουσειο alla και στην Κοπεγχαγη το 1995 στην περιφημη εκθεση της Αλφα Ρομεο στο Industrimuseet.
Πραγματι, ισως το ποιο ομορφο αυτοκινητο του κοσμου.
18 δεν εχουν φιαχτει ποτε, 10 η 11 ειναι τα γνωστα, τα υπολοιπα σασσι δωθηκανε σε στυλιστες και γινηκανε αλλα πρωτοτυπα. ο 8κυλινδος της των 2 λιτρων δεν εχει καμμια σχεση με τον 8κυλινδρο της Μοντρεαλ που ειναι 2,5 λιτρα και εβγαζε τοτε 260 ιππους. Ηταν και 6ταχυτο

Σταυρος Δανος
18-03-2009, 00:17
37297

37298

:ADFADF1:

nbullamatsis
18-03-2009, 00:33
εχετε ακουσει ψεκασμό με χοανες...ουτε εγω
1995 κυβικά V8 καρακέντρο για την εποχή (ο GT40 ειχε προηγηθεί)
Σχεδιασμένος από τον Carlo Chiti, υπέυθυνο και για ολη τη σειρα των κινητήρων F1 της Alfa V8 και boxer12 εως το τελος της δεκαετιας του 70.

O boxer της Subaru εχει τις ριζες του από τον Ghiti και την προσωπική του εταιρία αρχές του 80.
Σημερα βεβαια ο 2,5τουρμπο της Subaru εχει σοβαρο προβλημα και στην αυστραλια ευρώπη και αμερικη εχει ανακληθει...εδω κανουν τους κινεζους....και στεναχωριουνται οι μπιελες, κλαμα τα μοτερακια με μαυρο λαδι.
sorry για το offtopic

πισω στο δικό μας
κιβώτιο εξαρι μαζί με διαφορικό, οπως Μαρανελλο, σχεδιασμένο από τον Valerio Colotti, βοηθό του Lampredi στους V12 αγωνιστικούς κινητήρες του Ferrari από το 47
μετρατε νουμερα
10.000 rpm
234HP/8.800rpm normal
272HP/8.800rpm race
280Km/h
5,6sec 0-100
καποια Χ.000.000 ευρώ για τα 12 που εχουν μεινει

nbullamatsis
18-03-2009, 00:49
εχεις δικιο Σπυρο για τα 18
bertone
Giugiaro
pininfarina

In My Humble
18-03-2009, 00:50
λεγεται οτι
οι παραπανω τυποι σχεδιασανε και την μηχανη της Αλφασουντ στα διαλειματα που κανανε για τον εξπρεσο τους! και μαλλον δεν ειναι κουτσομπολιο.
Στο μθσειο ειδα και τον αρχαιο μποξερ απο το 1939 με διπλους υπερτοφοδοτες που εβγαζε κατι 500 ιππους(μπορει να κανω λαθος εδω τον αριθμο) στις 11.500 στροφες! Ηταν 1,5 λιτρα και η διαδρομη του εμβολου ηταν 50χιλιοστα μονο. Ακομα και σημερα ενα μηχανολογικο κατορθωμα.
Moderni Motori λεγοταν η εταιρια του Γκιτι που αγορασε η Σουμπαρου

nbullamatsis
18-03-2009, 00:50
pininfarina

In My Humble
18-03-2009, 00:53
Το μπλοκ των κυλινδρων της μποξερ της Αλφασουντ ειναι ενα μονοκοματο απο χυτοσιδηρο και ειναι απο οτι ξερω ο μοναδικος μποξερ που δεν ειναι 2 κομματια και ενωμενος με βιδες οπως ολοι οι υπολοιποι.

nbullamatsis
18-03-2009, 00:55
ευγε, ευγε

nbullamatsis
18-03-2009, 01:05
παιδια sorry δεν εγινε εσκεμμένα Stradale το ονομα της

nbullamatsis
18-03-2009, 01:19
Lampredi
Colombo
Chiti
ιταλοφατσα με ασπρο μαλλι και μαυρα γυαλια με 7 γραμματα...Ανιελι...δεν ταιριαζει
ειναι πολλα τα πρωταθληματα...Αρη

nbullamatsis
23-03-2009, 23:18
Επιστροφή αναρτησης και γωμετρια.
Εμπειρικά καποια πραματα αν ενδιαφεροσαστε, εχει ενδιαφερον για να δειτε οτι καθε κατασκευαστης μπορει να προσφερει οτι θελει, απλά εχει το προσανατολισμο του ή επιλεγει οικονομια.... σε ακαμτους αξονες (badbadbadbad)

Λοιπον ειπαμε για κατοψη τραπεζιο και τα λοιπα
ας τα δουμε πιο αναλυτικά
αυτο το τραπέζιο ορίζεται από τα μετατρόχια (μικρή και μεγάλη βάση)
και το μεταξόνιο (υψος)
ΠΡΟΣΟΧΗ τραπέζιο ειναι μονο στην ευθεία οταν στρίβει μεταβέλεται το εμπροσθιο μετατρόχιο παίρνοντας κλιση προς το εσωτερικό της στροφής.
Δεν ειναι τραπέζιο πια αλλά ονομάζεται τετραπλεύρο του Ακερμαν.
Αν δεν γινόταν αυτό δηλαδη να μεταβέλεται ουσιαστικά το μεταξόνιο μικραινοντας στο εσωτερικό της στροφής και μεγαλώνοντας στο εξωτερικό, δε θα εστριβε.
Ενα πισωκίνητο με μεγαλύτερα μετατρόχια πίσω εχει την τάση να υπερστρεφει, ενω αν ειναι μεγαλύτερα τα εμπρός ειναι πιο φιλικό (συγχρονες BMW, MB)
Ενα μπροστοκίνητο αν εχει μεγαλύτερα μετατρόχια μπροστα εχει τη ταση να υποστρεφει.
Σε γενικές γραμμες βεβαια καθως τα πάντα κρίνονται σε συνδιασμό.

John,
Τοe λεγεται tοe in - toe out, συγκλιση - απόκλιση, ανοιγμα - κλεισιμο.
Οταν ενα μπροστικινητο αυτοκίνητο επιταχύνει οι τροχοί εχουν την ταση συγκλίνουν και οταν επιβραδύνει αποκλινουν.
Μην νομιζετε, εχουν ελαστικότητα και επηρεαζονται από τα g
αυτος ειναι και ο λογος που δεν ειναι ιδανικό να τους εχεις παραλληλα.
Η απόκλιση δινει σταθερότητα στην επιτάχυσνη και στην ευθεία αλλά η υπεβολικη εχει αδρανεια στις στροφές.
Η συγκλιση κακό κανει κατα βάση με τασεις υπερστροφής στις στροφές.

In My Humble
23-03-2009, 23:41
ενα μεγαλο πλεονεκτημα της αποκλισης των μπροστινων τροχων ειναι και η σταθεροτητα στους πλαγιους ανεμους, τα αρχαια βολβο πχ, 240 με συγκλιση ειναι επικινδυνα στους πλαινους ανεμους, εχω δει ενα μπροστα μου, καποτε δεκαετια του 80 να γυριζει κυριολεκτικα σε πολυ ισχυρη πλαινη ροπη του ανεμου, η Αλφασουντ μου ακριβως πισω το περασε χωρις να χρειαστει καν διορθωση πορειας.

analyze_it
23-03-2009, 23:54
θα ήθελα να εμπλουτίσω το thread με το αυτοκίνητο ενός φίλου

τί λέτε για αυτό?

analyze_it
23-03-2009, 23:56
cd318: πολλούς χαιρετισμούς-bye-

In My Humble
23-03-2009, 23:57
Minari?

In My Humble
23-03-2009, 23:58
ευχαριστω Η
τελικα ακομα δεν εχω αξιωθει να κατρακυλισω προς τα κατω

analyze_it
24-03-2009, 00:00
ευχαριστω Η
τελικα ακομα δεν εχω αξιωθει να κατρακυλισω προς τα κατω

να 'σαι καλά Σ, κανένα καλό ξενοδοχείο στα μερη σου? - η κοπέλα θέλει να έρθει...-bye-...και εγω...

analyze_it
24-03-2009, 00:02
ξέρεις, πήγα και άκουσα την συστηματάρα του Μ.

In My Humble
24-03-2009, 00:02
εδω που μενω, ενα 3οροφο μονο του τωρα που φυγανε τα παιδια απο το σπιτι!
Εχουμε μεινει οι δυο μας τωρα μονοι.(εσει μπορεις να μενεις και μεσα στο subwoofer, αχαχαχαχα)

nbullamatsis
24-03-2009, 00:03
Στους πίσω τροχούς η σύγκλιση μειώνει τη τάση του πίσω μέρους να φύγει προς το εξωτερικο της στροφής, η αποκλιση δίνει υπερστοφικές τασεις

Γωνια καστερ
Καθένας από τους μπροστινούς τροχούς στρίβει γύρω από ένα νοητό άξονα. Η γωνία που σχηματίζεται κοιτώντας το αυτοκίνητο από τα πλάγια
σε σχέση με τον κατακόρυφο άξονα ονομάζεται γωνία κάστερ και μετριέται σε μοίρες.
Το θετικό καστερ που εχουν ολα τα αυτοκινητα εινα υπευθυνο για την επαναφορα των τροχών μετα τη στροφή, προσφερει σταθεροτητα και κατευθυνότητα στη ευθεία.
Βοηθάει στη σωστη απόρρόφηση κατα τη διάρκεια του φρεναρίσματος.
Μεγαλη γωνια καστερ δυσκολευει το στριψιμο
Μικρη γωνια, νευρικότητα, μικρη επαναφορα
Δεν μεταβαλεται κατα την οδηγηση.
Δεν εχουν οι πισω τροχοί.

Γωνια καμπερ
Κοιτώντας το αυτοκινητα απο εμπρος ή απο πισω, η γωνια που σχηματιζει ο τροχος με τη κατακορυφο.
Όταν το πάνω μέρος του τροχού κλίνει προς το κέντρο του αυτοκινήτου, εχουμε αρνητικό κάμπερ, ενώ όταν κλίνει προς τα έξω θετικό.
Χρησιμόποιουμε αρνητικό καμπερ γιατι στις στροφές το αυτοκίνητο γερνει προς τα εξω και μειωνεται η επιφανεια επαφης του ελαστικου με το δρόμο.
Με αρνητικό καμπερ εχουμε και ομαλότερη φθορά ελάστικών.
Υπερβολικές τιμές αρνητικού καμπέρ μειωνουν πρόσφυση, αισθηση τιμονιού και δημιουργουν ανομοιομορφες φθορες ελασστικών.

Η γωνία κλίσης του βασιλικού πίρου
Οταν κοιτάζουμε το αυτοκίνητο από μπροστά γωνία κλίσης του βασιλικού πίρου ονομάζουμε τη γωνία που σχηματίζεται μεταξύ του κατακόρυφου άξονα και του άξονα στροφής των μπροστινών τροχών.
συμβάλλει στην καλή κατευθυντικότητα του οχήματος, αφού βοηθάει στην επαναφορά των μπροστινών τροχών στην ευθεία θέση, ενώ παράλληλα περιορίζει την προσπάθεια που απαιτείται για το στρίψιμό τους. Η γωνία κλίσης του βασιλικού πίρου δε ρυθμίζεται

analyze_it
24-03-2009, 00:04
εδω που μενω, ενα 3οροφο μονο του τωρα που φυγανε τα παιδια απο το σπιτι!
Εχουμε μεινει οι δυο μας τωρα μονοι.(εσει μπορεις να μενεις και μεσα στο subwoofer, αχαχαχαχα)

:flipout::flipout::flipout:

In My Humble
24-03-2009, 00:05
Εχω δει πολυ καλες κριτικες για το συστημα του Μ και ακομα δεν ειναι ουτε στην μεση. Μπορω να οργανωσω ακροασεις και εδω και αγωνες σε δημοσιους δρομους μετα της 12 το βραδυ μαζι με μπεμβε και τετοια ετοιμοθανατα

nbullamatsis
24-03-2009, 00:05
δε ηξερα ρε παιδια οτι το ειχατε στησει sorry

analyze_it
24-03-2009, 00:06
Τα λέμε το συντομότερο Σ.

καλό βράδυ, πολλούς χαιρετισμούς-bye-

εύχομαι να περνάς πολύ-πολύ καλά:a0210:

analyze_it
24-03-2009, 00:08
Εχω δει πολυ καλες κριτικες για το συστημα του Μ και ακομα δεν ειναι ουτε στην μεση. Μπορω να οργανωσω ακροασεις και εδω και αγωνες σε δημοσιους δρομους μετα της 12 το βραδυ μαζι με μπεμβε και τετοια ετοιμοθανατα

τα λέμε σύντομα (δεν κάνω πλάκα για το ξενοδοχείο, θα τα πούμε από κοντα-bye-)

nbullamatsis
24-03-2009, 00:08
Το μαζντακι ειναι 10
ομορφο, ζυγισμενο, πισωκινητο, ανοιχτο
Αν δεν ειχα το δικο μου θα ειχα αυτο με ΒΒR κιτ και μπροστα χειρόφρενο

In My Humble
24-03-2009, 00:10
Νικο, απλα δεν ειδα το ποστ σου.
Ο βατραχος εχει μηδεν μοιρες στα παντα αν θυμαμαι καλα, ακομα και καστερ.
Εχεις καποιες τιμες για τις υπερβολικες γωνιες που ανεφερες?

nbullamatsis
24-03-2009, 00:21
δυστυχως οχι εχουν να κανουν και με το συνολο.
π.χ. η καστερ με το πιρο...το δημα
υπαρχουν βεβαια οριακες τιμες, θα ψαξω και θα επανελθω, ειχε μεινει στον αερα το θεμα

nbullamatsis
24-03-2009, 00:25
Ο βατραχος ηταν πολυ μπροστα σε ανεση, σηκωνε και τροχο μαλιστα αλλά δεν ειναι και υποδειγμα ουδετεροτητας, ειχαμε παλια στο εξοχικο ενα γειτονα και του τον καναμε βολτα.
αυτο που με ειχε εντυπωσιασει σε αυτο το αμαξι ήταν.... τα πατακια ειδικα τα πισω, μιλαμε για 5 ποντους παχος

In My Humble
24-03-2009, 00:26
το καμπερ στην Αλφασουντ ειναι 2 και 20 λεπτα, υπερβολικο πολυ για απλο αυτοκινητο, δεν εχει ομως κανενα προβλημα με τιποτα εκτος μιας καπως ποιο γρηγορης φθορας ελαστικων. Φυσικα εχουμε λιγους ιππους, στην κιτρινη ειχα 120 ιππους αλλα ΑΤΒ απο την Quaife και εφιαχνε σπιναρισματα και σλαλομ σε παγους!

nbullamatsis
24-03-2009, 00:34
και ηταν οπως το ειπες μηδεν μοιρες πιρο, καστερ, καμπερ
και μαλιστα το μπουαγιε εδενε στο κεντρο του τροχου, δηλαδη το offset της ζαντας ηταν τετοιο ωστε το βαρος να κάθετε στο κεντο του πελματος

nbullamatsis
24-03-2009, 00:34
για το βατραχο εεε

nbullamatsis
24-03-2009, 00:41
ξερεις τι με εχεις βαλει και κανω τωρα
ψαχνω της delta και της spider τις ευθυγραμμισεις
τις εχω σιγουρα....αλλα που

In My Humble
24-03-2009, 00:42
εχω εναν φανατικο σιτροενακια εδω και μιλαγαμε πριν μια εβδομαδα για ατον βατραχο του! Εκει να δεις φανατισμο!!
παντως ειναι γεγονος οτι ο βατραχος οταν βγηκε ηταν διαστημοπλοιο σε τεχνολογια, εκτος της μηχανης που ηταν αρχαια. Η Σιτροεν ετοιμαζε εναν μποξερ 6 για τον βατραχο αλλα δεν ετοιμαστικε μεχρι την παρουσιαση του, ειχε προβληματα αξιοπιστιας. Ο σχεδιαστης του ηταν ο ιδιος Ιταλος που ειχε σχεδιασει τον μποξερ του 2CV την δεκαετια του 30.

nbullamatsis
24-03-2009, 00:47
της Ds τα μηδενικά
και ο Ακερμαν

nbullamatsis
24-03-2009, 00:53
και σουηδια
Μπορακ

Aprile
24-03-2009, 05:47
To πραγματικό διαστημόπλοιο της Citroen ήταν η SM του 1970.
Κινητήρας V6 V90 από Mazerati Merak με 2.7 lit
Το έβλεπα πρίν κάτι χρόνια έξω από ένα φαναρτζίδικο που το είχαν για μαζέματα και είχα πάθει την πλάκα μου.
Αυτή ήταν πραγματική Déesse (http://el.wikipedia.org/wiki/Citro%C3%ABn_DS)

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%BF:Citroen_sm_19 74.jpg

http://www.autozine.org/classic/citroen/sm_side.jpg

nbullamatsis
24-03-2009, 09:45
Πραγματικά εντυπωσιακο αυτοκινητο, κριμα που η citroen εχει συμβιβαστει πλεον.
Το Merak ισως απο τις ωραιοτερες Maserati παραλιγο να το αγορασω γυρω στα 7.000.000 δρχ. πριν χρονια,
Εβγαινε και η Bora ομοια εξωτερικά με V8 4,5lt
Maserati = φανταρος αβυσματιτος 1 εξω 2 μεσα....
βολτα και service

nbullamatsis
24-03-2009, 09:49
το τελευταιο Citroen με πρωτοπορεια Xanthia Activa 2.0 turbo.
H πνευματικη της αναρτηση την εκανε να γερνει στο εσωτερικο της στροφης σαν μηχανη.....πολυ μπροστα

nbullamatsis
24-03-2009, 09:58
Και μια παρεξηγηση για την υποστροφη και την υπεστροφή.
Οι εσωτερικοι τροχοί εκτος επό μικροτερη ακτίνα πρέπει να εχουν και μικρότερη ταχύτητα (γραμμική οχι γωνιακη). U=ωR
Αυτο διορθώνεται μονο με ενεργα διαφορικά, δεν υπάρχουν πολλα εως ελάχιστα.
Ο εσωτερικός τροχος κανει τη ζημια.
Σε μπροστοκινητο ο εσωτερικό θα δημιουργησει την υποστροφή
και σε πισωκινητο ο εσωτερικός την υπερστροφή καθως κινούνται με μεγαλύτερη γραμμική από τους εξω και εχουν μειωμένη πρόσφηση λόγο φυγόκεντρου

nbullamatsis
23-04-2009, 00:04
Ειναι πολύ σημαντικές οι ζάντες στο αυτοκίνητο, τι λέτε για αυτές http://www.solen.ca/pdf/volt/r4504.pdf

JohnJohn
23-04-2009, 15:14
Ειναι πολύ σημαντικές οι ζάντες στο αυτοκίνητο, τι λέτε για αυτές http://www.solen.ca/pdf/volt/r4504.pdf

περίμενε λίγο μέχρι να ανοιξω το pc να σου κάνω μια εξομοίωση να δούμε αν θα υποστρέφεις ή υπερστρέφεις με δαύτες :p

In My Humble
23-04-2009, 19:45
cool
50 χιλιοστα διαδρομη το πιστονι, οσο ειχε ο μποξερ της Αλφα το 1939. 12 κυλινδροι, 1,5 λιτρα, 500 ιπποι, 11,500 στροφες, 50 χιλιοστα διαδρομη στα πιστονια, θαυμα τεχνικης ακομα και σημερα.

nbullamatsis
23-04-2009, 20:47
κάποτε ηταν της μόδας οι πολλοι κυλινδροι...τωρα πολυτέλεια

η Honda εβγαζε 250/500cc με 8 κυλιδρους στα motoGP στις αρχες του 70.
τετραχρονα να συναγωνιστουν διχρονα.

Ολοι αυτοί ατυχησανε λόγο θερμότητας.
Η μεγάλύτερη επιφάνεια των πολλων κυλίνρων στα χιτόνια αυξανε τη θερμοκρασία με απώλειες σε ισχύς και συχνά ''κολληματα''.
Η εξέλιξη εφερε τα οβαλ πιστόνια
και αρχίσε η δυναστεια της NR (απάτη παντα ητανε... τυπου hiend)
Το τελευταίο μοντέλο μετά χρόνια αποχής στις αρχές του 92 (το ειχα ακούσει στην έκθεση στο ΟΑΚΑ τοτε)

αλλα τώρα οπως και να το κάνεις αλλο ο V8 σαν ενα συστημα με πολλα βατ, πολλα db, 15'' και rock που γουστάρεις να αφήνεις τις στροφές να πέφτουν για να ξαναπάς ολο το στροφόμετρο και αλλο ο V12 ενα SET υψηλής ''ραπτικής'' με δυναμικά λεπτομέρια και class

Τωρα αν μιλάμε από 6 κυλινδρα και κατω μιλάμε για κορεατικο hi-fi

JohnJohn
24-04-2009, 00:42
πω πω πού το θυμήθηκες το NR !!

nbullamatsis
24-04-2009, 01:34
πω πω πού το θυμήθηκες το NR !!

εχω τις στιγμες μου

ειδικα τωρα που βρηκα που θα επενδυσω και να πιασει τοπο ενα χιλιαρικο...
κυριε Θεμη...

tmjuju
29-06-2009, 14:13
Προβλέπεται θερμό καλοκαίρι στο Malmo http://www.zougla.gr/news.php?id=49238
;-)

nbullamatsis
08-07-2009, 23:04
Αν δε πας Στοκχολμη νιμου εκει πανω δε βλέπεις

Πήγαινε στο Δυτικό, δυτικά του Λεντα που αυτη την εποχη κανουν απόβαση οι σουδέζες και νόμιμα δεν φοράνε ουτε τα κάτω.
εχει και πραγματική ζεστη...
Το μονο που χρειαζεται να φοράς εκει ειναι παπούτσια

tmjuju
16-10-2009, 13:38
Δε ξέρω εάν θα ταίριαζε καλύτερα στις κατασκευές ή στα ανέκδοτα … ως αστείο κυκλοφορεί στο Net

http://img202.imageshack.us/img202/5800/21801l.jpg

aroS3
17-12-2009, 14:54
Μια που θεωρώ πως ειμαστε μια παρέα ειπα να μοιραστώ μαζί σας κάποια ανάμικτα συναισθήματα. Αφορά στην διαδρομή ενός φίλου και γείτονα που μου έσπειρε τα πρωτα ζιζάνια των κατασκευών στις πρωτες τάξεις του γυμνασίου ακόμα. Εγώ 1η γυμνασίου και τα αγγλικά μου ελάχιστα, αυτός 2α λυκείου με πολλή καλή γνωση αγγλικών. Όλες οι συλλεκτικές δερματόδετες εκδόσεις του Amateurs Handbook φάτσα κάρτα και χιλιοδιαβασμένες. Τι κεραίες, τι RFάδικα μηχανάκια, όλα ήταν στην ημερήσια διάταξη. Ο ίδιος απο τότε νόμιμος ραδιοερασιτέχνης με κάρτες επικοινωνίας απο όλο τον κόσμο. Το YAESU άναβε στην κυριολεξία. Μέτριος μαθητής εδώ, του 16 - 16.5. Τελειώνει το σχολείο εδώ με μόνη επιτυχία κάποια σχολή TEI με ελάχιστο ενδιαφέρον απο πλευράς του. Γιώργο, μου λέει λίγο μετά, δεν βλέπω να έχω μέλλον εδώ....θα την κάνω Αμερική. Για να μην σας κουράζω η διαδρομή ήταν :
B.Sc. 1986 (Highest Honors), Electrical Engineering
Rutgers University

M.Sc. 1988, Applied Mathematics
Northwestern University

Ph.D. 1991, Applied Mathematics
Northwestern University

Present Position
August, 1998 -- present: Associate Professor
Department of Mathematical Sciences
New Jersey Institute of Technology, Newark NJ

Συνεργάστηκε δε πολλές φορές σε project της USAF και της NASA

Μια ιδέα των μελετών και συγγραμμάτων του ή αλλοιώς πως πολλές φορές η ψωροκώσταινα χαντακώνει τα παιδιά της και αυτά διαπρέπουν μακριά της :

Journal Publications
An Approximate Method for the Study of Transverse Discontinuities in Waveguides, Wave Motion, vol. 13, pp. 123-131, 1991.
Optical Theorems for Electromagnetic Scattering by Inhomogeneities in Layered Dielectric Media, IEEE Transactions on Antennas and Propagation , vol. 39, no. 8, pp. 1119-1124, 1991.
Stability and Phase Error Analysis of FD-TD in Dispersive Dielectrics, IEEE Transactions on Antennas and Propagation, vol. 40, no. 1, pp. 62-69, 1994.
A Simple Guideline for Choosing the Points per Wavelength in FD-TD Simulations, IEEE Antennas and Propagation Magazine, vol. 36, no. 2, pp. 67-68, 1994.
Phase Error Control for FD-TD Methods of Second and Fourth Order Accuracy, IEEE Transactions on Antennas and Propagation, vol. 42, no. 6, pp. 859-862, 1994.
The Wave Hierarchy for Propagation in Relaxing Dielectrics, Wave Motion, vol. 21, pp. 253-262, 1995.
Asymptotic and Energy Estimates for Electromagnetic Pulses in Dispersive Media, J. Opt. Soc. Am. A, vol. 13, no. 6, pp. 1204-1217, 1996.
The Computation of Linear Dispersive Electromagnetic Waves, Applied Computational Electromagnetics Society Journal, invited paper in special issue titled ``Applied Mathematics: meeting the challenges presented by Computational Electromagnetics,'' vol. 11, no. 1, pp. 8-16, 1996.
Analysis of Exponential Time-Differencing for FD-TD in Lossy Dielectrics, IEEE Transactions on Antennas and Propagation, vol. 45, no. 6, pp. 1054-1057, 1997.
A Reflectionless Sponge Layer Absorbing Boundary Condition for the Solution of Maxwell's Equations with High-Order Staggered Finite Difference Schemes, J. Computational Physics, vol. 139, pp. 184-208, 1998.
On the Termination of the Perfectly Matched Layer with Local Absorbing Boundary Conditions, J. Computational Physics, vol. 143, pp. 665-673, 1998.
Plane-Wave Analysis and Comparison of Split-Field, Biaxial and Uniaxial PML Methods as ABCs for Pseudospectral Electromagnetic Wave Simulations in Curvilinear Coordinates, J. Computational Physics, vol. 146, pp. 747-774, 1998.
Performance Evaluation and Absorption Enhancement of the Grote-Keller and Unsplit PML Boundary Conditions for the 3-D FDTD Method in Spherical Coordinates, IEEE Transactions on Magnetics, vol. 35, no. 3, pp. 1418-1421, 1999.
Asymptotic and Energy Estimates for Electromagnetic Pulses in Dispersive Media: Addendum, J. Opt. Soc. Am. A, vol. 16, no. 11, pp. 2799-2800, 1999.
Reflectionless Sponge Layers as Absorbing Boundary Conditions for the Numerical Solution of Maxwell's Equations in Rectangular, Cylindrical and Spherical Coordinates, SIAM J. Applied Mathematics, vol. 60, no. 3, pp. 1037-1058, 2000.
Reflectionless Sponge Layers for the Numerical Solution of Maxwell's Equations in Cylindrical and Spherical Coordinates, Applied Numerical Mathematics, vol. 33, no. 1-4, pp. 517-524, 2000.
Numerical Dispersion and Absorbing Boundary Conditions, International Journal of Numerical Modelling: Devices, Circuits and Fields , vol. 13, no. 5, pp. 483-498, 2000. Special Issue titled ``ABC's for CEM,'' edited by P.G. Petropoulos.
A Staggered Fourth-Order Accurate Explicit Finite Difference Scheme for the Time-Domain Maxwell's Equations, J. Computational Physics , vol. 168, no. 2, pp. 286-315, 2001.
Nonlinear Stability of Electrified Fluid Sheets, Physics of Fluids, vol. 13, no. 12, pp. 3547-3563, 2001.
Approximating the Surface Impedance of a Homogeneous Lossy Half-Space: An Example of "Dialable" Accuracy, IEEE Transactions on Antennas and Propagation, vol. 50, no. 7, pp. 941-943, 2002.
The Effect of Electric Fields on the Rupture of Thin Viscous Films by van der Waals Forces, Physics of Fluids, vol. 15, no. 3, pp. 641-652, 2003.
An Analytical Study of the Discrete Perfectly Matched Layer for the Time-Domain Maxwell Equations in Cylindrical Coordinates, IEEE Transactions on Antennas and Propagation, vol. 51, no. 7, pp. 1671-1675, 2003.
On the Long-Time Behavior of Unsplit Perfectly Matched Layers, IEEE Transactions on Antennas and Propagation, vol. 52, no. 5, pp. 1335-1342, 2004.
Generation of Interfacial Instabilities in Charged Electrified Viscous Liquid Films, Journal of Engineering Mathematics, vol. 50, pp. 223-240, 2004.
Accurate and Efficient Boundary Integral Methods for Electrified Liquid Bridge Problems, SIAM J. Scientific Computing, vol. 26, no. 6, pp. 2102-2132, 2005.
On the Time-Domain Response of Cole-Cole Dielectrics, IEEE Transactions on Antennas and Propagation, vol. 53, no. 11, pp. 3741-3746, 2005.
Gravity Capillary Waves in Fluid Layers under Normal Electric Fields, Physical Review E, vol. 72, pp. 051601-1 to 051601-9, 2005.
Nonlinear Stability of a Charged Electrified Viscous Liquid Film Under the Action a Horizontal Electric Field, Physics of Fluids, vol. 18, no. 4, pp. 042102-1 to 042102-10, 2006.
Monodisperse Drop Formation in Square Microchannels, Physical Review Letters, vol. 96, no. 14, pp. 144501-1 to 144501-4, 2006.
Electrohydrodynamic Linear Stability of Two Immiscible Fluids in Channel Flow, Electrochimica Acta, vol. 51, no. 25, pp. 5316-5323, 2006.

Linear stability of a two-fluid interface for electrohydrodynamic mixing in a channel, J. Fluid Mech., vol. 583, pp. 347-377, 2007.

Submitted
A Numerical Scheme to Simulate Electromagnetic Pulses Propagating in Cole-Cole Dielectrics, IEEE Transactions on Antennas and Propagation, submitted, 2006.

Reports & Conference Proceedings Publications
A Fourth-Order FD-TD Scheme for Electromagnetics, Fifth International Conference on Mathematical and Numerical Aspects of Wave Propagation, pp. 883-887, 2000.
The FD-TD Method: Theory and Applications, Applied Computational Electromagnetics: State of the Art and Future Trends, Vol. NATO-ASI Series: SERS. F, pp. 202-242, Springer-Verlag (2000).
A Non-Dissipative Staggered Fourth-Order Accurate Explicit Finite Difference Scheme for the Time-Domain Maxwell's Equations, ICASE Technical Report, No. 99-30, NASA/CR-1999-209514, 1999.
Well-Posed Perfectly Matched Layers, Fourth International Conference on Mathematical and Numerical Aspects of Wave Propagation, pp. 567-569, 1998.
A Comparison of the Grote-Keller ABC and the Unsplit PML for Maxwell's Equations in Spherical Coordinates, 14th Annual Review of Progress in Applied Computational Electromagnetics Proceedings, vol. 2, pp. 623-680, Monterey, CA, March 1998. Paper in special session, titled ``ABCs: Theoretical and Numerical Implementation Issues,'' organized by P. G. Petropoulos.
The Direct Problem in Ultra-Short Pulse Electromagnetic Wave Propagation and Scattering, USAF Armstrong Laboratory Technical Report, AL/OE-TR-1997-0109, 1997.
Fourth-Order Accurate Staggered Finite Difference Schemes for the Time-Dependent Maxwell Equations, Invited Paper in the Proceedings of the 13th Dundee Conference on Ordinary and Partial Differential Equations , Pitman Research Notes in Mathematics Series, #370, pp. 85-107, UK, 1997.
The Application of PML ABCs in High-Order FD-TD Schemes, 13th Annual Review of Progress in Applied Computational Electromagnetics Proceedings, vol. 2, pp. 884-891, Monterey, CA, March 1997. Paper in special session, titled ``PML:Theoretical and Numerical Implementation Issues,'' co-organized by P.G. Petropoulos & A.C. Cangellaris.
High-Order Nondissipative Staggered Schemes for Maxwell's Equations, IEEE-APS International Symposium Proceedings, vol. 1, pp. 114-117, Montreal, Canada, July 1997. Paper invited in special session titled ``Interdisciplinary Computational Electromagnetics.''
Modeling Propagation and Scattering in Dispersive Dielectrics with FD-TD, 10th Annual Review of Progress in Applied Computational Electromagnetics Proceedings, vol. 1, pp. 3-9, Monterey, CA, 1994.
Wave Hierarchies for Propagation in Dispersive Electromagnetic Media, Second International Conference on Ultra-Wideband Short-Pulse Electromagnetics Proceedings, pp. 351-354, Plenum Press, 1994.
Domain Integral Equation Analysis of Scattering in Layered Dielectric Media, IEEE-APS International Symposium Proceedings, pp. 761-764, 1992.
Phase Error Control for FD-TD Type Methods, First International Conference on Ultra-Wideband Short-Pulse Electromagnetics Proceedings , pp. 359-366, Plenum Press, 1992.
Validation of UTRC 2D CEM Codes, United Technologies Research Center Internal Report, November 1990.

nbullamatsis
25-12-2009, 13:12
Κοιτα να δεις
περιμένεις τα Χριστουγεννα να βρεις χρόνο να κολλησεις κάτι κουτια που εχεις κάτω...
Δεν ειναι ρυθμοί αυτοί!!!
και αφού τα κολλησεις εχεις χρονο να φιλισοφήσεις μέχρι να ερθει κόσμος.
Πιστευω σημερα να ακουσουμε με τα καλά κουτια.

Λοιπον Χριστουγεννα
Παντα ειχα απορία γιατι ολες οι θρησκειες εχουν Χριστουγεννα και γεννηση Θεανθρωπου την ιδια μέρα.

Την απάντηση μου την εδωσε ενα μάθημα εισαγωγικό αστροφυσικής περί περιστροφής στο ηλιακό μας συστημα.

23 Δεκεμβρη η κατώτερη ανατολή Ηλιου για το βορειο ημισφαίριο
δηλαδή την ημερα αυτη αν δεις τον ηλιο να ανατέλλει από ενα βουνό και σημαδεψεις το σημειο αυτό ειναι το κατωτερο που μπορεί να πάει.
Στις 24 ανατέλει ακριβώς από το ιδιο σημείο και στις 25 παιρνει μία μοιρα αριστερα προς το βορά.

Με τη βοηθεια της ξαδελφης...
Οπως καταλαβαινετε ο ανθρωπος από την αρχη της ιστορία του δεν ειχε τι να κάνει και παρατηρούσε...
Χιλιετίες πριν ειχε παρατηρήσει το παραπάνω και γιορταζε τον Νεο Ηλιο
Ολες οι θρησκειες ταιριαξαν τον Θεανθρωπο τους με αυτη τη μεγάλη προϊστορική γιορτή.
Δεν χρειαζοταν επικοινωνία μεταξύ τους γιατί ολοι βλέπανε τον ιδιο ηλιο

sifis_samos
26-12-2009, 22:19
αυτα ειναι τοπικ.....εγω ρε παιδια ξεκινησα να αναπαλαιωσω ενα Honda C50 που το χα παρατησει προ 8ετιας....αυτα ειναι κακα εργαλεια..τι να λεμε τωρα..τα παντα ολα..

nbullamatsis
27-12-2009, 11:10
6βολτο?

sifis_samos
27-12-2009, 17:53
Ενοειται....Με τιμονακι σηκωτο..πως λεμε Γλαρος....Μουρλια θα γινει!..ΜΑΜΑ και μονοσελο παρακαλω εεεεεεεε.....

sifis_samos
27-12-2009, 17:57
ΑΑΑΑΑΑΑΑ Μη ξεχασω...Σε ολους τους Alfisti ενα ΜΕΓΑΑΑΑΑΑΑΑΛΟ γεια χαρα και μπραβο! Αυτα ειναι μερακληδικα πραματα...Μου φτιαξατε την μερα...Αχ αυτο το χαμογελο αμα τις κοιτας...τι περιεργο πραμα ρε παιδι μου... Οδηγω καμια φορα την 33 1.3 μοντελο 87 του πατερα μου και μετα οδηγω το Hyundai Accent που χω γω (αχχχχ αυτες οι οικονομικες στενοτητες) και ξενερωνω τοοοοσο πολυ... :FSGSFGS4:

tmjuju
29-12-2009, 15:12
Μόλις έμαθα μια καινούρια λέξη, Shanzhai .

http://en.wikipedia.org/wiki/Shanzhai

Φαίνετε ότι η κουλτούρα του κινέζικου diy – η καλύτερα του μάστορα του γκαράζ έχει βαθιά ιστορία στην Κίνα.
Το παρακάτω άρθρο έχει τίτλο “The sky is the limit” και μου έδωσε την αφορμή… ίδιοκατασκευές που πετάνε…

http://www.wired.com/autopia/2009/12/china-diy-aviators/all/1

nbullamatsis
29-12-2009, 15:27
Tmjuju άλλη μία κινέζικη
tojioioioio
Γνωρίζεις τι σημαίνει?

tmjuju
29-12-2009, 15:37
Tmjuju άλλη μία κινέζικη
tojioioioio
Γνωρίζεις τι σημαίνει?

Για πες ?

nbullamatsis
29-12-2009, 19:38
Μετάφραση τογιογιογιο
Το ελατήριο
:Banane0:

tmjuju
30-12-2009, 11:22
http://images.4chan.org/b/src/1262162667372.png
:D

nbullamatsis
11-01-2010, 19:47
Τάσο δε ξέρω τι λες εσύ
βλέπω τα νέα μέτρα για τη παταξη της φοροδιαφυγής βοηθάνε την παραοικονομία
http://troktiko.blogspot.com/2010/01/function-fbsclick-ulocation.html

nbullamatsis
11-01-2010, 20:07
Ανά καιρούς εχουν βγει διαφοροι τρόποι για να μη σε πιανουν τα ρανταρ στις εθνικές.
Σπρέι σαν βερνίκι που η αντανακλαση του στο φλας δεν αφηνει το νουμερο της πινακίδας στη διάθεση της τροχαίας.

Μηχανισμό ανακλησης-περιστροφής των πινακίδων
μπορεί να συνδεθει με GPS προσαρμόζοντας το οριο στην εκάστοτε διαδρομή

Ειδικά εμπρόσθια και οπισθια ''φωτορυθμικά'' ή υαλοκαθααριστηρες καθστώντας ανίκανο το ρανταρ να ανιχνέυσει δύο ταχύτητες
και αλλα βεβαια

Ο νικητής με διαφορά....

tmjuju
12-01-2010, 09:42
Τάσο δε ξέρω τι λες εσύ
βλέπω τα νέα μέτρα για τη παταξη της φοροδιαφυγής βοηθάνε την παραοικονομία
http://troktiko.blogspot.com/2010/01/function-fbsclick-ulocation.html

Το Σάββατο περνούσα από ένα starbucks, παρατήρησα ένα παλικάρι να μαζεύει αποδείξεις. Μου φάνηκε τόσο περίεργο πραγματικά…
Από την άλλη με τις τιμές που έχουν στους σπεσιαλ (sic) καφέδες τους εύκολα μαζεύονται κάτι χιλιάδες ευρώ αποδείξεις.

Προσοχή στις DIY αποδείξεις – που μπορεί να βγουν πλαστές.

Προτιμάτε πάντα αποδείξεις από γνωστό σας starbucks - ένα πράγμα σαν τα χόρτα του βουνού και τα μανιτάρια του βουνού. Αν δε ξέρετε ποιος τα έχει μαζέψει και από πού… μην τα εμπιστεύεστε :D

nbullamatsis
06-02-2010, 15:13
Λιγο από το μουσείο DAF

nbullamatsis
06-02-2010, 15:16
Τα τερατάκια στη πρωτη φωτο εχουν ενα κινητήρα με ~900ΗΡ ανα αξονα

nbullamatsis
06-02-2010, 15:19
Αυτό φτιάχτηκε για την βασιλική οικογένεια

nbullamatsis
06-02-2010, 15:23
Αυτά φτιάχτηκαν για μενα....

nbullamatsis
06-02-2010, 15:26
Αξονας De Dion

nbullamatsis
06-02-2010, 15:29
Κιβώτιο CVT

Πολύ μπροστα οι Ολλανδοί

nbullamatsis
06-02-2010, 15:33
Η πρωτη γραμμή παραγωγης περί τα '30
σαν κατασκευαστης συρρόμενων

nbullamatsis
06-02-2010, 15:36
Παντου αναφορές στον αρχαίο Ελληνικο πολιτισμο

Ηλίας Σ.
06-02-2010, 19:43
Αξονας De Dion

Μπράβο! :SFGSFGSF:
De Dion μαζί με το variomatic, διπλή τροχαλία μεταβαλόμενης διαμέτρου (αν θυμάμαι καλά το όνομα).
Ήταν το πρώτο CVT, αρκετές δεκαετίες πριν. :grandpa:

nbullamatsis
10-02-2010, 00:04
http://www.youtube.com/watch?v=cel2-oStCZU

JohnJohn
12-02-2010, 00:39
συνεχίζω εδώ για να μην πηδήξω το θρεντ του φιλου με τα 3δρομα...

100db/w/m 4-33ΚHz, αμα του ριξω καμια 50ριά watt με εναν τονο καμια 25ΚHz με trigger σε κάθε γαυγισμα, θα το τρελλάνω το βρωμόσκυλο ή οχι λετε ? :D

http://www.madisound.com/catalog/images/madisound/product/FT96H.jpg

sifis_samos
12-02-2010, 00:46
Φιλε δοκιμασε το.. Δε ειν κακο!!! Αμα δουλεψει πες να ξερουμε! Οποτε παω στην πεθερα μου στη μυτιληνη, δε κοιμαμαι γιατι η γειτονησα εχει εναν κοπρο που ουρλιαζει ολη νυχτα! Η πλακα ειναι οτι η γειτονισα αυτη ειναι στη ΣΔΟΕ που ρχονται Σαμο για ελεγχους.. Ε λοιπον της χρειαζετε η οχι;;;

JohnJohn
12-02-2010, 00:49
καλά βεβαια δεν φταιει το σκυλί... το ζωο ο ιδιοκτήτης φταίει. αλλά εφοσον δεν παιρνουν από λόγια, καποια αλλη μεθοδος θα υπάρχει..

sifis_samos
12-02-2010, 00:54
Υπαρχει κ η μεθοδος «κλωτσιδια» ... Οτι πρεπει για ζωα ανθρωπους..

JohnJohn
12-02-2010, 08:17
http://www.youtube.com/watch?v=i37NOUTOoPg&feature=related

nbullamatsis
12-02-2010, 10:37
Φιλε Τζον τι μάρκα ειναι ο σκύλος?
αν ειναι μικρό το κακόμοιρο φοβάτε και γαυγίζει
αν ειναι μεγάλο το εχουν αφησει μονο του

Εχω μια σκυλοτροφή... diy με στεντονάκια και για τις δύο περίπτωσεις
νομιμα με συνταγή

gfle
12-02-2010, 11:16
συνεχίζω εδώ για να μην πηδήξω το θρεντ του φιλου με τα 3δρομα...

100db/w/m 4-33ΚHz, αμα του ριξω καμια 50ριά watt με εναν τονο καμια 25ΚHz με trigger σε κάθε γαυγισμα, θα το τρελλάνω το βρωμόσκυλο ή οχι λετε ? :D

http://www.madisound.com/catalog/images/madisound/product/FT96H.jpg

Ριξε αλλα πιο χαμηλη συχνοτητα για να τρελλαινει τους ιδιοκτητες του και ολους τους αλλους που και καλα δεν λενε τιποτα!!
Ειχα και εγω τα ιδια προβληματα και οποτε ανοιγα την "σειρηνα" τρεχανε ολοι πανικοβλητοι. Το ιδιο και ο απεναντι που εβγαζε εξω την τηλεοραση και εβλεπε μπαλλα με την παρεα του στο φουλ! Αμεσως εμπαινε μεσα!
Ολα αυτα σε ωρες κοινης ησυχιας ΦΥΣΙΚΑ!!

Τελικα ομως, σωθηκαμε οταν ψοφησε το κοπροσκυλο και δεν πηραν αλλο και οταν σπιτοσε την γκομενα ο απεναντι και τον εβαλε στον ισιο δρομο (του πηρε τα τετοια δηλαδη! :)

nbullamatsis
18-02-2010, 20:16
Ηθελα να γραψω για το σαμπ και το γελιο που καναμε με τη μουσική υπόκρουση των ειδήσεων του Αλφα.
Μιλάμε ο ηχολήπτης κάνει πάρτι στις χαμηλές:flipout::flipout:
Μιλάμε ο παιχτης σε αστυνομικό ρεπορτάζ δεν παιζεται, Πολάνσκι και βάλε

Το θεμα ειναι οτι εβλεπα σκηνες τσικαγκο κεντρο αθηνα, σπανια βλέπω ειδησεις αλλά τι γινεται εδω περα?
πανικ!:chinscratch:
ενα φιλο μου προχθες στο φαναρι του ανοιξανε τις πορτες μερα μεσημερι και ακόμα τρεχει....

nbullamatsis
26-02-2010, 02:08
Αυτό εψαχνα χθες
Νικόλα ξύπνα και τον Τζον να το κάνουμε after εδω:flipout:
Σιφής?

sifis_samos
26-02-2010, 08:29
Να την η ζαργανα... Καλοοοο...

nbullamatsis
27-02-2010, 02:28
Mε το after τελικά τι θα κάνουμε?

JohnJohn
27-02-2010, 02:48
πειράζει να ερθει και μια φιλη μου ?

http://lh4.ggpht.com/cashavsex/RpPJmAlYKTI/AAAAAAAABLc/hL-BW165NPQ/s640/%E6%98%9F%E9%87%8E%E4%BA%9E%E5%B8%8C-40.jpg

nbullamatsis
27-02-2010, 04:00
Νο problemo
:coool:

sifis_samos
27-02-2010, 08:35
Ρε νυχτοπουλια δε παλευεστε!!!

Μ.Τζωρτζάκης - MTZ audio
02-03-2010, 10:47
πειράζει να ερθει και μια φιλη μου ?

http://lh4.ggpht.com/cashavsex/RpPJmAlYKTI/AAAAAAAABLc/hL-BW165NPQ/s640/%E6%98%9F%E9%87%8E%E4%BA%9E%E5%B8%8C-40.jpg

Κοίταξε να δείς , τα πράγματα είναι απλά :violent-smiley-030:
Φυσικά και μπορείς να φέρεις τήν φίλη σου , αλλα για δικό της καλό , ας ΄φερει μαζί της και 2-3 φίλες της , γιατι αλλιώς θα υπάρξει κούραση μεγάλη :grinning-smiley-043

...βρε το μαναράκι μου ...

sifis_samos
02-03-2010, 11:02
εεεεεεεεετσ...:Banane0::Banane0:

sifis_samos
02-03-2010, 11:08
ελατε ρε σεις..σας εχω πραμα καλο...

http://super-resources.com/gallery/myPh3.photo/640--2008-11-wierd11-profoundly-ugly-woman.jpg

αααα χα χα χα χαααααααα... :flipout::flipout::flipout::hanged:

kpaiss
02-03-2010, 11:15
Αυτό εψαχνα χθες
Νικόλα ξύπνα και τον Τζον να το κάνουμε after εδω:flipout:
Σιφής?

10 στα 10 το κοριτσι !!!!!! :grinning-smiley-043

nbullamatsis
02-03-2010, 23:24
Κοίταξε να δείς , τα πράγματα είναι απλά :violent-smiley-030:
Φυσικά και μπορείς να φέρεις τήν φίλη σου , αλλα για δικό της καλό , ας ΄φερει μαζί της και 2-3 φίλες της , γιατι αλλιώς θα υπάρξει κούραση μεγάλη :grinning-smiley-043

...βρε το μαναράκι μου ...

Αλήτες....
παλιοχαρακτήρες....

Χθες εφυγε ενας δικός μου για κάτω...
γυρνά 1/4 γ@^%#

sifis_samos
02-03-2010, 23:57
Δε καταλαβα πραμα...

nbullamatsis
03-03-2010, 00:05
Pattaya λέει ειναι ο παράδεισος

sifis_samos
03-03-2010, 00:11
Λοιπον η εχω ειμαι χαζος κ δε καταλαβαινω, η το μνμ παει αλλου... ουφ.. Παω για υπνο πριν καψω καμια φλαντζα...

nbullamatsis
03-03-2010, 12:17
Σιφη μπες youtube
βαλε Pattaya....δικο σου

nbullamatsis
04-03-2010, 19:50
Σήφη δε σου αρεσε η Pattaya?

sifis_samos
04-03-2010, 21:36
καλη καληηηηηη! :antlers:

sifis_samos
07-03-2010, 15:59
Χθες βραδυ ειχε χορο και μασαμπουκα ο συνδεσμος της ΑΕΚ σαμου.. Καλα.. Ξεσκιστικαμε στη μασα κ στο κρασι.. Αααλη μια φορα.. Ειχε κ οριενταλ χωρο! ρε τα χανουμακια.. Χορευε μια 1.80 υψος- ΚΟΡΜΑΡΑ αλλα απο φατσα..καλα περασαμε!

sifis_samos
08-03-2010, 12:38
Λοιπον μα το θεο θελουν να μας πεθανουνε ρε... Ηρθε το ΤΕΒΕ, 110ε παραπανω..Με τις νεες τιμες στα καυσιμα θελω 50-60ε περισσοτερα το μηνα..αρα μεσα σε ενα μηνα τα παγια μου εξοδα πηγαν 100-110ε περισσοτερα!!!!που στον κορακα θα βγουν τα ρημαδια???...την τρελα μου μεσα...

nbullamatsis
08-03-2010, 20:55
α ρε Σηφη που καταντήσαμε
υπερχέιλιση και στην Αιγινα

sifis_samos
08-03-2010, 20:59
τι ξεχειλισε η θαλασσα κ κει?

nbullamatsis
08-03-2010, 22:04
Moυ το εστειλε συνάδελφος

http://www.youtube.com/watch?v=yDIQ_vJnHh4

sifis_samos
08-03-2010, 22:10
πφφφ..σιγα τα λαχανα ρε συ...
http://www.youtube.com/watch?v=oA5TBi2ENBw&feature=related

καθε μερα ετσι ειναι ρε.. λοιπον το αποφασισα! θα γινω γονδολιερης!!!χα χα χα.. ρε συ Νικολα καμια volvo γονδολα που θα βρουμε ρε? :flipout::fahne90:

nbullamatsis
08-03-2010, 22:58
volvo penta IPS με το joystick μακραν!!!
ειδικά για τα στενά της Σαμου

το Ηραίον που πιναμε καφε και του Μαυρατζιω το ξενοδοχείο τι κανουν?
υπομονή?

sifis_samos
08-03-2010, 23:12
μια χαρα ειναι αυτοι ρε..τι αναγκη εχουνε...χθες επινα καφε στο Ηραιον.. τα νερα φτανουν μεχρι την βιτρινα του ε! φαντασου τι γινεται..

aroS3
09-03-2010, 08:04
volvo penta IPS με το joystick μακραν!!!
ειδικά για τα στενά της Σαμου

το Ηραίον που πιναμε καφε και του Μαυρατζιω το ξενοδοχείο τι κανουν?
υπομονή?

16 μήνες εκεί ήμουν και εγώ μεταξύ 1987 - 89, απέναντι απο το αεροδρόμιο - Dorissa Hotel, 2ος εξωτερικός λόχος.......
Ο Σήφης θα τα ξέρει καλά αυτά..

:ernaehrung004:

sifis_samos
09-03-2010, 11:13
χε χε...αυτο το στρατοπεδο εκει εχει σχεδον κλεισει....βλεπατε απο τη σκοπια και τις τουριστριουλες που κανανε περατζαδα εεεεε???...300 μετρα ποιο περα προς το αεροδρομιο εχουμε ενοικιαζομενα δωματια η οικογενεια μου.

nbullamatsis
09-03-2010, 11:34
2003-4 αρχες, εφυγα με χιόνια....
Μονάδα ηλεκτρονικού πολέμου στο λόφο πάνω από τις διαβιβάσεις

Το μεγαλύτερο γελιο στο νησι ειναι οτι ολοι αφηνουν τα κλειδια πανω στα αυτοκίνητα!!!!
Τα κωλόπαιδα μια μερα μου το ειχαν κρύψει (το αυτοκίνητο) και δεν μπορούσα να ανέβω στη μονάδα

sifis_samos
09-03-2010, 11:41
που λες? πανω απο την Αμπελο στα ρανταρ η στο Βαθυ?

nbullamatsis
09-03-2010, 12:39
Βαθύ
διπλα ΕΥΠ

sifis_samos
09-03-2010, 12:53
πουλακι μου..

nbullamatsis
09-03-2010, 13:16
Φιλε στρατο το μεγαλύτερο βυσμα μακραν ηταν ο εαυτός μου
από την δευτερη μερα που παρουσιαστηκα
Αν ρωτησεις Κολλιο, Βοσδογάννη, Αβραμίδη, Μαυρατζιωτη κ.α. θα σου πουν
πες τους μονο ''καταλαβαινεις τι θελω να σου πω και αντιστοιχα...'' θα δεις από την αντιδραση τους:flipout::flipout:
εκανα ιδιαιτερα φυσική και μαθηματικά στον διοικητη για να περάσει ΣΤΥΑΔ
σε ρεο μεσα
περασε δευτερος γιατι εγραψε 8 Αγγλικά (αριστα 20)

Υ.Γ. εχω μερικά κοινα με τον κυριο Θεμη

Δημήτρης Δ.
09-03-2010, 13:47
Ψάρακες , 211 στους Μυτιλινιούς το ΄90.
Και μετά στη Ταξιαρχία στο Βαθύ.

aroS3
09-03-2010, 13:54
Ψάρακες , 211 στους Μυτιλινιούς το ΄90.
Και μετά στη Ταξιαρχία στο Βαθύ.

Αδερφέ δεν διάβασες καλά, το 87 ειπα ήμουν εκεί.......:grandpa:

nbullamatsis
09-03-2010, 13:59
Τι ψαρακες ρεεεεεε!!!!
προβλεπόμενος ησουνα:flipout:
Δεν μπορώ να αναφερω γιατί....καταλαβαινετε οι ανθρωποι εκει ζουνε από αυτη τη δουλεια
υπάρχουν ομως φωτογραφίες.... δε θα τα πιστευετε

sifis_samos
09-03-2010, 14:54
καλα ρε σεις ολη ελλαδα απο δω εχει περασει??..αααυτα ειναι...τι προβλεπομενος ητανε ωρε??για ξηγα ναμαθουμε κμεις!

nbullamatsis
09-03-2010, 16:27
Ε τι?
πλακα κάνεις
στη ταξιαρχια ητανε
ξυρισμα, στολή, φουλάρι, σκοπια....σημαια με μπαντα
στο μονιμο νουμερακι μου 4-6 φυλαγε ο θεος
Τον ταξιαρχο τον ειχαμε γραμμένο στα π@π@ρι@ μας γιατί δεν ειχε δικαιοδοσία :flipout:
Αν μας σταματαγε στρατονομία
τους ελεγα ''I' m Tonny Montana, i'm political refugee from Cuba... say hello to my little friend''-bye-
Περάσαμε απίστευτα, αφου τους λέμε ''ποτε να ξανάρθουμε για εκπαιδευση?''

sifis_samos
09-03-2010, 16:58
χα χα χα...αυτα ειναι....πλακα πλακα καλα περνανε αυτοι δω περα ρε..

nbullamatsis
10-03-2010, 02:11
Το ειδατε το Τζουλια
οχι το Alfa, το video
επιτροπή να συνεχίσουμε?

sifis_samos
10-03-2010, 08:13
Νικοοοοοοο.... Σαμπααανιαααα....

nbullamatsis
10-03-2010, 10:21
Να τη χύσω ή θα την πιουμε:flipout:
πολύ φθηνή παραγωγή, μονοκάμερο και λιωμα η πρωταγωνστρια???
παλί καλά που δεν εβγαλε κανένα ματι
η μικρή πρεπει να μεγαλώσει και να μαθει να κουνάει και τη μεση της εκτος από τον λαιμό της

tsip
10-03-2010, 18:11
κανα τετοιο ποτε θα φτιαξουμε?

Το ειχα ποσταρει και παλια, αλλα τωρα που το ξαναδα ξαναμανατρελαθηκα. Τι ομαδαρα..... forza minardi και τα μυαλα στα κερμπς

iyM9u6xZ_2E

JohnJohn
10-03-2010, 19:42
Το ειδατε το Τζουλια
οχι το Alfa, το video
επιτροπή να συνεχίσουμε?

με το που βγήκε ήταν ηδη στον δίσκο μου :D

μέτρια παραγωγή, η κοπέλα ήταν κόκκαλο και καλά που την εγραψαν σε βιντεο για να θυμάται και τι εκανε, ασε που ήταν εντελώς κρύα... αγγαρεια, σα να χτύπαγε σφραγιδες σε καμια δημοσια υπηρεσία.. τραγουδι δεν.. τσόντα δεν... απορώ πως θα συνεχίσει να κολλάει ενσημα :D

JohnJohn
10-03-2010, 19:43
κανα τετοιο ποτε θα φτιαξουμε?

τι εκαναν τα ατομα ρε.. :adore:

nbullamatsis
11-03-2010, 00:43
Αυτοί στην Minardi ειχαν πολύ γελιο
ενω ολες οι υπολοιπες ομάδες ηταν στη πίεση, μετρουσανε, τρεχανε..πανικός
οι τύποι επιναν σαμπανιες και ακουγαν Βιβαλντι
Μια φορα θυμάμαι που πηραν αν δεν κάνω λάθος τριτη θεση (κατα τυχη) να δειτε τι εγινε

nbullamatsis
11-03-2010, 00:50
με το που βγήκε ήταν ηδη στον δίσκο μου :D

μέτρια παραγωγή, η κοπέλα ήταν κόκκαλο και καλά που την εγραψαν σε βιντεο για να θυμάται και τι εκανε, ασε που ήταν εντελώς κρύα... αγγαρεια, σα να χτύπαγε σφραγιδες σε καμια δημοσια υπηρεσία.. τραγουδι δεν.. τσόντα δεν... απορώ πως θα συνεχίσει να κολλάει ενσημα :D

:flipout::flipout:
ελα ρε τη κοπέλα
μεχρι και στις ιδιαιτερες της στιγμές την καταγραφουν
ειχαν πάει τα παιδια πριν και τα πινανε σε κλαμπ
ε κατέληξαν στο σπίτι, τι κακο κανανε?

Τωρα βγαινει και το 2 με τους υπόλοιπους που ειχαν μεινει στο κλάμπ και επιστρεφουν

tsip
11-03-2010, 00:55
αδελαιδα 2003 αν θυμαμαι καλα, ειχα μεινει ξημερωματα να το δω, χαμος

ηταν η μονη ανθρωπινη ομαδα, ειχαμε ενα τελειωμενο φαν κλαμπ, με κατι φιλους ανα την Ευρωπη και ειπαμε να βρεθουμε ιμολα.....χωρις δευτερη κουβεντα μας δεχτηκαν στα πιτς, γκο καρντινγκ με τον αλεξ γιουνκ, τουρ εργοστασιο και φαγητο με τον τζιανκαρλο μιναρντι, τον γκαμπριελε τρεντοζι και τον βετερανο πιερλουιτζι μαρτινι...τι να λεμε τωρα...η ομαδα ετρεχε με το μπατζετ για catering της φεραρι

α και η καλυτερη πάστα στα παντοκς

sifis_samos
11-03-2010, 01:00
Οι αθρωποι το απολαμβαναν ωρε. Σιγα μη σκαγανε που ηταν τελευταιοι! Την βρισκανε!...

sifis_samos
11-03-2010, 01:02
Σαν το diogo... Ο ολυμπιακος εκανε προετοιμασια κ κεινος μου ητανε στη σαμο με τις βραζιλιανες κ μου παιζε ποδο-beach-voley..χαζος ηταν; Τα τσεπωνε και αντε γεια...

JohnJohn
11-03-2010, 09:05
ελα ρε τη κοπέλα
μεχρι και στις ιδιαιτερες της στιγμές την καταγραφουν
ειχαν πάει τα παιδια πριν και τα πινανε σε κλαμπ
ε κατέληξαν στο σπίτι, τι κακο κανανε?

Τωρα βγαινει και το 2 με τους υπόλοιπους που ειχαν μεινει στο κλάμπ και επιστρεφουν

ολα καλά, αυτο διάλεξε αυτό κάνει. Και φτιαχνει και κομπόδεμα. Ενα πράγμα όμως δεν μπορω να δεχτω. Τον πατέρα της τον σκεφτηκε ποτέ το σκ@τοπουτ@νάκι? τεσπα, αυτη ξερει καλύτερα την οικογενεια της.

και μερικοι δημοσιογράφοι (αυτό είναι το ανηθικο στοιχείο της υπόθεσης) που πήγαν και ρώταγαν την γιαγιά της γρια γυναίκα να σχολιάσει την τσόντα της εγγονής της.. τι ατομα ειναι μερικοι ρε..

ΠΕΤΡΑΛΙΑΣ ΝΙΚΟΣ
11-03-2010, 10:25
Αυτοί στην Minardi ειχαν πολύ γελιο
ενω ολες οι υπολοιπες ομάδες ηταν στη πίεση, μετρουσανε, τρεχανε..πανικός
οι τύποι επιναν σαμπανιες και ακουγαν Βιβαλντι
Μια φορα θυμάμαι που πηραν αν δεν κάνω λάθος τριτη θεση (κατα τυχη) να δειτε τι εγινε

Εγώ ξέρω ότι αρχίζει το πρωτάθλημα κι εμείς δεν έχουμε που να το δούμε...

http://www.msfree.gr/ms.php?id=11082

Να βρίσω ή θα διαγραφεί?

nbullamatsis
11-03-2010, 11:02
Θα εχει χαβαλέ φετος
θα δειτε
σε λίγο καιρό δυστηχώς θα χασει την αιγλη της εξαιτίας της κρίσης
εχουν κλεισει πολλές διαφημιστικές αυτη τη περίοδο...οπότε καταλαβαινετε
τι θα γινει αν φυγουν οι σπόνσορες και μας αφησει ο Μπέρνι

sifis_samos
11-03-2010, 11:18
Καλα βλεπετε ακομα f1?..εγω με τους περιορισμους που βαλανε και βαουνε εχω χασει το ενδιαφερον....αμα καταργησουνε κ τα πιτ στοπ..καλα κρασια...

nbullamatsis
11-03-2010, 11:53
Να βρίσω ή θα διαγραφεί?

Ενα μπινελίκι εκλεπτισμένο ειναι καλή ιδέα
τις παλιομπετουγες που να μην τους ξανασηκωθεί και να παιρνουν ματι τη γυναικα τους με ομαδα αλλοδαπών
να τους καει ο εξόδου

sifis_samos
11-03-2010, 11:55
:worshippy:
χαιενταιδκο μπινελικι..

nbullamatsis
11-03-2010, 12:22
ή ντουίδικο?

Χθες ειχα πάει B&O
με το πόσο?????? 8000???? αυτα?????
Που να μη τσουλάει ηλεκτρονιο στα καλώδια τους και να τους συνοδευει κακή ποιοτητα ρευματος σε κάθε μπριζα που συνδεουν:flipout:

gfle
11-03-2010, 13:13
Εγώ ξέρω ότι αρχίζει το πρωτάθλημα κι εμείς δεν έχουμε που να το δούμε...

http://www.msfree.gr/ms.php?id=11082

Να βρίσω ή θα διαγραφεί?

Να βρισεις! Εγω βριζω εδω και μερες.
Σε κανα καφενειο μας βλεπω!

ΠΕΤΡΑΛΙΑΣ ΝΙΚΟΣ
11-03-2010, 15:14
Ενα μπινελίκι εκλεπτισμένο ειναι καλή ιδέα
τις παλιομπετουγες που να μην τους ξανασηκωθεί και να παιρνουν ματι τη γυναικα τους με ομαδα αλλοδαπών
να τους καει ο εξόδου

Πριν καεί να βραχυκυκλώσει και να βγάλει την ψηλή στο B&O woofer

Nekalah
11-03-2010, 19:28
Για πείτε καμμιά πηγή για
δυο 10000 μF / 63 Volt σχετικά καλούς. :smile:

SHERPA
11-03-2010, 19:47

Η MTZ απ' ότι ξέρω φέρνει τους ELNA for AUDIO.

nbullamatsis
11-03-2010, 20:07

Τωρα τι κάνεις
off topic στην off topic????
ιδεολογικά πρεπει να μεταφερθει το ποστ

Nekalah
11-03-2010, 20:12
Mα λέει: DIY projects and chat.

Ποιό θα ήταν on topic, τεσπα ανοίγω άλλο.

kpaiss
11-03-2010, 20:43
Τωρα τι κάνεις
off topic στην off topic????
ιδεολογικά πρεπει να μεταφερθει το ποστ

sifis_samos
11-03-2010, 20:44
Mα λέει: DIY projects and chat.

Ποιό θα ήταν on topic, τεσπα ανοίγω άλλο.
Φιλε ναι στον ΜΤΖ ρωτα... diyaudio.gr ...εχει και Nichicon νομιζω...

Nekalah
11-03-2010, 20:45
Άνοιξα νέο τόπικ, όλα σωστά και νοικοκυρεμένα!

nbullamatsis
11-03-2010, 20:55
πλακα κανουμε ρε...μην αγχώνεσε
Κωστα ολα καλά?

sifis_samos
11-03-2010, 21:02
Κωστα ολα καλά?
ΠΑΛΙΟΠΑΙΔΟ!

Nekalah
11-03-2010, 21:11
Α καλά, οκ δεν υπάρχει θέμα.

Κώστα χαιρετίσματα κι από μένα.

kpaiss
12-03-2010, 11:07
Α καλά, οκ δεν υπάρχει θέμα.

Κώστα χαιρετίσματα κι από μένα.

Γεια σου Νικολα.

Κωστα ολα καλά?

Ναι φιλε και δειχνει με το τελευταιο στησιμο να εχω ξεπερασει οσα προβληματα ειχα.
Αντε να τα πουμε!!

tsip
12-03-2010, 11:19
για να επανελθω στο θεμα f1, φιλος μου ειπε τα παρακατω για να το δουμε μεσω ΒΒC

VLC player. Κατεβάζουμε το πρόγραμμα από εδώ:

http://www.videolan.org/vlc/download-windows.html

αφού το κάνουμε εγκατάσταση, το ανοίγουμε κι επιλέγουμε media-->άνοιγμα ροής δικτύου και κάνουμε paste το παρακάτω link:

http://cctv.ws/7/BBC1

gfle
12-03-2010, 12:54
ΠΑΙΖΕΙ!
Ουτε δραχμη στα κ@th1ΚiA!
Προτιμω να τα σκασω στο BBC αντι να ακουω τις p@pAρ3s του ακατανομαστου!

nbullamatsis
12-03-2010, 13:07
Προτιμω να τα σκασω στο BBC αντι να ακουω τις p@pAρ3s του ακατανομαστου!

+++++++++++++:flipout::flipout::flipout:

απίστευτος πραγματικά
πάλι καλά που στο τελος καταλαβαινει τι εχει γινει για να τα πει το βραδυ

Nekalah
12-03-2010, 13:11
κάτι σπίτια βλέπω (BBC1), αυτό είναι;

gfle
12-03-2010, 13:12
Ναι :)

Nekalah
12-03-2010, 13:14
Για όσους εχουν μακ, προτιμηστε mplayer extented (free κι αυτο)
http://mplayerosx.sttz.ch/
πολύ πιο ελαφρύς από τον VLC.

gfle
12-03-2010, 13:16
http://igool.tv/mecze.php
kai apo edw.

Nekalah
12-03-2010, 13:36
Για όσους εχουν μακ, προτιμηστε mplayer extented (free κι αυτο)
http://mplayerosx.sttz.ch/
πολύ πιο ελαφρύς από τον VLC.

ξέχασα τρεχει και σε win/linux

gfle
12-03-2010, 13:39
http://directos.lasexta.com/formula1

nbullamatsis
13-03-2010, 09:41
παρακολουθώ F1 από εποχή Αρνού, Λαουντα, Πικε....
αν και δεν ειμαι πολύ μεγάλος
Δεν μπορώ να ξέχάσω ενα Μανακό του 82-83 με Λάουντα από την τελευταία θέση με Μακλάρεν στη φουρκέτα του ξενοδοχείου πριν το τουνελ να τους περνά από εξωτερική!!!!!!!
τερμάτησε δευτερος πισω από Πικέ αν θυμάμαι καλά
Μανσελ να χανει τον τιτλό 84 απλό βενζίνα στους τελευταίους γύρους
Μανσελ με Φερραρι Μονακο πίσω από τον Σενα να τον κρατάνε στο βαθρο να μην πεσει κάτω από τη κουραση.
Μανσελ να στρώει μαυρη Εστοριλ 91 και να συνεχιζει να τους περνάει ολους.
Αλεζι Βελγιο μιση πιστα βρεγμενη μιση στεγνή με σλικ....

Ευχομαι στον Γερμανό να δειξει στα πιτσιρίκια που μαθανε σε προσομοιωτή οτι η οδηγήση ειναι από τα αθλήματα που παιζονται με δύο μπαλες
και ευχομαι στον Μοντιτζεμολο να βγάλει ενα 4Χ4 για να μη ξανακολλησει στην αμμο

Καλή αρχή

sifis_samos
13-03-2010, 09:49
quiz... ποιος ηταν ισως ο μοναδικος οδηγος,ο οποιος επαιρνε την στροφη που σκοτωθηκε ο senna, χωρις φρενα?..αυτο το κανε ο senna και αυτος που λεω..

nbullamatsis
13-03-2010, 09:53
Δεν γνωρίζω αλλά ο μονος ο οποίος οδηγησε χωρις φοβο και με πολύ παθος.

ΜΑΝΣΕΛ

Και θα ειχε πάρει πάνω από 3 τιτλους με σοβαρους ανταγωνιστές
Λαουντα,Πικε, Προστ,Σενα αν ηταν λίγο πιο τυχερός

sifis_samos
13-03-2010, 10:08
Δεν γνωρίζω αλλά ο μονος ο οποίος οδηγησε χωρις φοβο και με πολύ παθος.

ΜΑΝΣΕΛ

Και θα ειχε πάρει πάνω από 3 τιτλους με σοβαρους ανταγωνιστές
Λαουντα,Πικε, Προστ,Σενα αν ηταν λίγο πιο τυχερός
Ο μανσελ μου φαινοταν λιγο στημενος ρε φιλε..πολα εχουν ακουστει...παντως ημουν φαν του...
Ενοω τον Josh Verstappen!!!....Μικρο Fan club aλλα αρρωστοι!!!!

nbullamatsis
13-03-2010, 10:28
Ο μικρός ειναι πολύ καλός
Ο Μανσελ ηταν το αντίθετο από στημμένος, απλά πολλές φορες αδιαφορος
Τι εχεις ακουσει?

Στο Μονακο με τον Σενα να διορθώσω ηταν με μονοθεσιο του Φρανκ
δε μπορω να βρω το βιντεο
~5 γυρους κολλημενος πίσω και στο πλάι

sifis_samos
13-03-2010, 10:33
Εχει ακουστει οτι επειδη ηταν λεφτας τα πηρε με το ετσι θελω...νταξ δε ειμαι και ο ποιο φαν της F1 οποτε ισως να ναι χαζομαρες..τα χω ακουσει σε διαφορες συζητησεις...γενικα για μενα ο μηχανοκινητος αθλητισμος δε.....ολυμπιακαρα και τα μυαλα στα γαγκελα!!!!

sifis_samos
14-03-2010, 19:41
Ουφφφ...3 ωρες ψαροτουφεκο, ουτε λεπι....:nounder:

nbullamatsis
14-03-2010, 21:50
ε δε πατε καλά εσεις εκει:flipout::flipout::flipout:

sifis_samos
14-03-2010, 21:56
Γιατι ρε συ; Θαλασσα λαδι αλλα ψαρι γιοκ.. Ενα χταποδακι 800 γρ μονο βρηκε ο αδερφος μου.

ΠΕΤΡΑΛΙΑΣ ΝΙΚΟΣ
17-03-2010, 09:21
Χθές άκουσε κανείς freedom?
Είχε όλη μέρα live μουσικούς στο studio.
Ο ήχος καμία σχέση...
Μετά λέμε για ψηφιοποίηση και compression...

kpaiss
17-03-2010, 14:01
Χθές άκουσε κανείς freedom?
Είχε όλη μέρα live μουσικούς στο studio.
Ο ήχος καμία σχέση...
Μετά λέμε για ψηφιοποίηση και compression...

Ακουγα εχτες το απογευμα.
Πετυχα ενα κιθαριστα και μια κοπελιτσα.
Μπραβο τους παντως.

nbullamatsis
17-03-2010, 15:04
Mακραν...
Μια που το ειπατε χθες τζαμαραμε στουντιο φιλων μου...
μετα πήγα σπίτι και παραγγειλα μια ντραμς και ενα σαξοφωνο από τον μπαρμπαθωμα
προσεχως και ηλεκτρική να θυμηθούμε τα σχολικά μας...
θα τη συνδεσω με το συστημα
προσεχως ΙΙ καραόκι
Ζητείται τραγουδιαρα

ΠΕΤΡΑΛΙΑΣ ΝΙΚΟΣ
17-03-2010, 15:05
Τη θες για πρόβες η γενικά?
Εγώ γενικά, απίστευτο είδος

sifis_samos
17-03-2010, 15:34
ε ρε τυπε..καθε μερα ολη μερα freedom ακουω και δυο μερες τωρα πως μουρθε κ εβαλα kiss...κριμα...

kpaiss
17-03-2010, 15:35
Απο τοτε που τον ανακαλυψα και εγω ειδικα στο αυτοκινητο τον εχω κολλησει με τσιχλα τον σταθμο.

sifis_samos
17-03-2010, 15:38
εγω ιντερεντικα μονιμα..οτι καλυτερο για μαγαζι ολη την μερα...

Μ.Τζωρτζάκης - MTZ audio
17-03-2010, 18:24
Mακραν...
Μια που το ειπατε χθες τζαμαραμε στουντιο φιλων μου...
μετα πήγα σπίτι και παραγγειλα μια ντραμς και ενα σαξοφωνο από τον μπαρμπαθωμα
προσεχως και ηλεκτρική να θυμηθούμε τα σχολικά μας...
θα τη συνδεσω με το συστημα
προσεχως ΙΙ καραόκι
Ζητείται τραγουδιαρα

Η τραγουδιάρα θα πρέπει να έχει ολα τα κομφόρ ?
Στο λέω αυτο γιατι κάποτες ήμουνα και ένας ταπεινός ατζέντης (χοχοχοχο):BDGBGDB55::slapface:

nbullamatsis
17-03-2010, 23:21
Η τραγουδιάρα θα πρέπει να έχει ολα τα κομφόρ ?
Στο λέω αυτο γιατι κάποτες ήμουνα και ένας ταπεινός ατζέντης (χοχοχοχο):BDGBGDB55::slapface:

:party::party:

Και να ξέρει από σαμπανιες

sifis_samos
17-03-2010, 23:53
μη ξεχασετε να φωναξετε κ μενα ε..-bye-

ΠΕΤΡΑΛΙΑΣ ΝΙΚΟΣ
18-03-2010, 00:06
Όλοι οι καλοί χωράνε :flipout:

nbullamatsis
18-03-2010, 00:22
Τη θες για πρόβες η γενικά?
Εγώ γενικά, απίστευτο είδος

γενικά, γενικά
εκτος από τις προαναφερθείσες ικανότητες
να μπορει να διαχειρισθεί μια φλογέρα, ενα τρομπόνι, ενα μπινελίκι
με ανοχή και αντοχή
δεκτή μποτσουκτσου με προϋπηρεσία

sifis_samos
18-03-2010, 00:43
oxi μπουζουκτσουδες ρε...βρωμανε τα ποδια τους,,,:flipout:

tmjuju
18-03-2010, 11:56
Φίλτατοι θα ήθελα να σας παρακαλέσω να μην κάνετε εκτεταμένη συζήτηση πάνω σε ποδοσφαιρικά θέματα – ειδικά καθώς και η σχετική κατηγορία έχει κλειδωθεί.
Όσο για την F1 σας προτρέπω να τοποθετήστε στο σχετικό νήμα εδώ http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=5314 όπου θα βρείτε και μπόλικα Post από πολλούς ακόμα τρελαμένους με το άθλημα.

sifis_samos
18-03-2010, 11:58
φιλε μου η ολη φαση γινεται μεταξυ 3 ατομων..δε θα δημιουργησουμε θεμα αληθεια!-bye-

tmjuju
18-03-2010, 12:06
Παρά το ότι δυο τρείς μόνο συμμετέχετε για την ώρα, τα θέμα είναι ανοιχτό για όλους και θα μπορούσε να τοποθετηθεί ο οιοσδήποτε. Ας μην κάνουμε την DIY και αθλητική εφημερίδα - Όπου καθημερινά θα ενημερωνόμαστε για τις εξελίξεις.

sifis_samos
18-03-2010, 12:06
Τωρα το δα..Καλα ειμαστε σοβαροι τωρα??? Γιατι σβηστικαν ποστ???Τι ειν τουτο παλι?!

tmjuju
18-03-2010, 12:08
@sifis_samos το αυτό εξηγώ παραπάνω με δύο post.

sifis_samos
18-03-2010, 12:13
Κατσε ρε φιλε με συγχωρεις. απαγορευεται να κανουμε την πλακα μας?πιτσιρικαδες ειμαστε?..αν ειναι δυνατον....υπαρχουν χιλιοι λογοι για να δημιουργηθει ενα θεμα!..η μπαλα ηταν το προβλημα?..τοτε γιατι τοThread ο λεμε off topic...chat?...Διαφωνω καθετa φιλε tmjuju..ΑΝ πηγαινε να διμιουργηθει το παραμικρο θα σου δινα δικιο.τωρα οχι...λυπαμαι.

Δημήτρης Δ.
18-03-2010, 12:20
Παρά το ότι δυο τρείς μόνο συμμετέχετε για την ώρα, τα θέμα είναι ανοιχτό για όλους και θα μπορούσε να τοποθετηθεί ο οιοσδήποτε. Ας μην κάνουμε την DIY και αθλητική εφημερίδα - Όπου καθημερινά θα ενημερωνόμαστε για τις εξελίξεις.

Συμφωνώ.

nbullamatsis
18-03-2010, 12:50
Ναι αλλά εγώ ψαχνω τραγουδιαρα για καραόκι
δεν εχω σχεση με αθλητικά και ουτε θελω να παρακάμψω την υπάρχουσα κατηγορια

Μ.Τζωρτζάκης - MTZ audio
18-03-2010, 22:27
Ναι αλλά εγώ ψαχνω τραγουδιαρα για καραόκι
δεν εχω σχεση με αθλητικά και ουτε θελω να παρακάμψω την υπάρχουσα κατηγορια

Κι εγώ μαζί σου

ΥΣ
Και μιάς και δηλώνουμε αν συμφωνούμε ή οχι με τίς διαγραφές , εγώ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ και ο λογος είναι πολύ απλός :
Οπως ξέρετε οι DIYers είναι μιά μοναδική , απομονωμένη και ξεχωριστή συνομοταξία , ουδείς δέν ασχολείται αν δέν είναι Ντιούης , οποτε και κανείς δέν θα εισβάλει να το κάνει πάρκο ή αχούρι , οπως συνήθως γίνεται στίς κατηγορίες που αναφέρθηκαν
Αλλά , το θέμα είναι οτι εσείς έχετε και το καρπουζι και το μαχαίρι οποτε.....

ΥΣ
Τα μηνύματα που διεγράφησαν , είχαν και άλλες "πληροφορίες" για τραγουδιάρες , ατζέντηδες κλπ , αλλα τα πήρα αμπάριζα ΟΛΑ η γομολάστιχα .....

sifis_samos
18-03-2010, 22:29
:behead:

nbullamatsis
19-03-2010, 00:28
Σημερα ηρθε το σαξόφωνο και αρχίσαμε προβες
βρεθηκε σαξοφωνήστρια που πραγματικά μας εξέπληξε

προχθες που λέγατε για τα live του freedom ειχανε πάει και οι δικοί μου
ειχε αρκετό κοσμο λέει εκεί

Υ.Γ.
Παιδια δεν ξερω αν εχετε καταλάβει,
εδω ειναι off topic για ντουίδες
Τι πρόβλημα υπάρχει?
Εχετε δει ντουί να μαλώνει και θεμα να πεφτει χαμηλά?
Γιατί απλά εδώ υπάρχουν σεβαστες αρχες,
δεν ειναι ευκολο να λέει οποιος θελει οτι θελει χωρις να εκτεθει
αν δεν γνωρίζει θα τον βοηθήσουν ολοι να μάθει.
Υπάρχει προσωπικό στοιχείο σεβαστό για τον χρόνο και κόπο που εχουμε αφιερώσει
Οι αλλοι στα hiend, ποδοσφαιρικά, πολιτική κτλ. δεν εχουν ''αυστηρα'' δεδομένα οπότε ειναι λογικό να παρεξηγούνται εχοντας ολοι δικιο και αδικο ταυτόχρονα!!

Δεν κανουμε κουβέντα δυο τρεις εδω
και δεν απαγορεουμε σε κανέναν να γράψει
ουτε εχουμε παρεξηγηθεί, ουτε εχουμε λερώσει την γωνία.

Παρακαλω σεβαστειτε και μην μας σκουπίζετε τη γωνια γιατί αλλιως δεν εχει νοημα η υπαρξη της οπότε ιδεολογικά πρεπει να τη αδειάσουμε

sifis_samos
19-03-2010, 00:53
Σε threads σα κιαυτο λειτουργει εντονα κ το στοιχειο του αφθορμητισμου.. Αν μπλοκαρει αυτο και πρεπει να σκεφτομαστε το καθε τι με λεπτομερειες, τοτε δυστηχως χανεται καθε μαγεια της ομορφης και αφθορμητης κουβεντας, κουβεντα οπως μεταξυ δυο καλων φιλων.

nbullamatsis
19-03-2010, 01:12
ουτε εχουμε παρεξηγηθεί, ουτε εχουμε λερώσει την γωνία.

Εντάξει μη τα παραλέω πεσανε κατι σαμπανιες τις προαλλες :BDGBGDB55:

sifis_samos
19-03-2010, 01:13
Ρε αρχηγε στακα για να καταλαβω, τι ενοεις ηταν κ δικοι σου; Εχεις καποια σχεση με μουσικους; Αρωτω να ξερω ρε παιδακι μου! Επειδη ωρες ωρες δε τα πιανω ολα!...:BDGBGDB55:

ΠΕΤΡΑΛΙΑΣ ΝΙΚΟΣ
19-03-2010, 09:22
Τι διεγράφη βρε παιδιά? Μια μέρα δεν μπήκα κι έχασα τα καλύτερα?
Να ανοίξουμε ένα thread "Recycle bin" για τα διεγραμμένα?

sifis_samos
19-03-2010, 09:57
ρε nbullamatsis Κλαρινο βρηκες?? σε παρεα ειναι ωραιο οργανο!!Πολυδιαστατο!

sifis_samos
19-03-2010, 10:28
αντι να δουμε πως θα βοηθησουμε κανεναν νεο δω μεσα και απειρο, ασχολουμαστε με βλακειες..τελοσπαντων..

nbullamatsis
19-03-2010, 16:59
ρε nbullamatsis Κλαρινο βρηκες?? σε παρεα ειναι ωραιο οργανο!!Πολυδιαστατο!

Φιλε σαξοφωνο ειναι αλλά ετσι οπως το παιζω εγώ για κλαρίνο μου ακουγετε.
Τι να κάνω για να βγάλεις χαμηλό απο δαυτο πρεπει να κλεισεις ολες τις τρύπες
Ξερεις ποσες ειναι????
θελω και τα δαχτυλα των ποδιων...
πως το κανουν???
με τον αέρα τα καταφέρνω
Οι δικοί μου παιζουν κανονικά, μαλλον κατι παραπάνω ξερουν
Μας εξεπληξε χθες η Νενη που με τη μια βρηκε μελωδία

nbullamatsis
19-03-2010, 18:53
Μια που λες για κλαρίνο
θυμάμαι σε ενα πανηγύρι Ηπειρο ενα τυπο να εχει λουσει με πεντοχίλιαρα την ορχηστρα και ειχε βαλει δυο κλαριτζίδες να του παιζουν δεξια και αριστερά μεσα στα αφτιά!!!

Ακόμα γινονται λέει τετοια με τη διαφορά οτι τα ευρώ ειναι σε φωτοτυπίες:flipout::flipout:

sifis_samos
19-03-2010, 20:09
αυτα ειναι γλεντια....τωρα που πες για πειραματικες μουσικες..Καλοκαιρι 2003, Τυχερο Εβρου, εγω και φιλαρακι καλο απο Τρικαλα. Πηρε μια Jackson ηλ/ κιθαρα , το ταυρακι που λεμε..ΑΣΧΕΤΟΙ και οι δυο μας..Που λεφτα για ενυσχητες και ηχεια...
Ειχα ενα smartkit 2χ25w και ενα Tonsil 12ιντσο διπλοπηνικο γουφερ.Το πεταμε σε μια κουτα 70λιτρα...απτο πρωι παλευαμε..χυμα συνδεθηκανε ολα πανω στο κουτι...μετασχηματιστες,πλακετες κτλ..μετα ηρθαν κατι ψητα κοτοπουλα,κατι κασες μπυρες..11 το βραδυ αρχισε η δοκιμη!!!
Ε τοτι εγινε δε περιγραφετε...ΠΑΝΙΚΟΣ!..σηκωσαμε το χωριο στο ποδι!!!!..αφου δε φερανε την αστυνομια...:BDGBGDB55: :guitarist: :guitarist: :BDGBGDB55: ..υπαρχουν αποδεικτικα βιντεακια ε!!!χα χα χα...

Κώστας Ούστογλου
19-03-2010, 20:16
αυτα ειναι γλεντια....τωρα που πες για πειραματικες μουσικες..Καλοκαιρι 2003, Τυχερο Εβρου, εγω και φιλαρακι καλο απο Τρικαλα. Πηρε μια Jackson ηλ/ κιθαρα , το ταυρακι που λεμε..ΑΣΧΕΤΟΙ και οι δυο μας..Που λεφτα για ενυσχητες και ηχεια...
Ειχα ενα smartkit 2χ25w και ενα Tonsil 12ιντσο διπλοπηνικο γουφερ.Το πεταμε σε μια κουτα 70λιτρα...απτο πρωι παλευαμε..χυμα συνδεθηκανε ολα πανω στο κουτι...μετασχηματιστες,πλακετες κτλ..μετα ηρθαν κατι ψητα κοτοπουλα,κατι κασες μπυρες..11 το βραδυ αρχισε η δοκιμη!!!
Ε τοτι εγινε δε περιγραφετε...ΠΑΝΙΚΟΣ!..σηκωσαμε το χωριο στο ποδι!!!!..αφου δε φερανε την αστυνομια...:BDGBGDB55: :guitarist: :guitarist: :BDGBGDB55: ..υπαρχουν αποδεικτικα βιντεακια ε!!!χα χα χα...

μια χαρα βρε! διώχνατε κ τα άπειρα κουνούπια π έχει.. να ναι καλά η λίμνη!!-bye-

sifis_samos
19-03-2010, 20:18
Κουνουπια>??ααααμαν μη μου τα θυμιζεις φιλε...πηγα μια φορα να βοηθησω ενα παππου στα βαμβακια..ε γυρησα πρησμενος!!!! :hanged:

sifis_samos
20-03-2010, 23:46
http://i279.photobucket.com/albums/kk124/sifis_samos/IMG_1589.jpg

Ααααααυτα ειναι diy κυριοι...

Άρης Συν.
21-03-2010, 05:13
http://i279.photobucket.com/albums/kk124/sifis_samos/IMG_1589.jpg

Ααααααυτα ειναι diy κυριοι...
Θα διαφωνήσω. Αυτό είναι το diy που δεν προτείνουμε στο φόρουμ. Χύμα καλώδια, πουθενά ασφάλεια και όλα πάνω σε ένα μεταλλικό σασί, προκαλούμε την τύχη μας και τους αναγνώστες μας.

sifis_samos
21-03-2010, 13:15
Μα το γραφω στο offtopic-diy!..αρχηγε μου 2 τρελαμενοι πιτσιρικαδες ημαστανε!!!! καλα δε τα χει κανει κανενας αυτα?..(απο κατω ειναι το ηχειο, οχι μεταλο):guitarist:

Άρης Συν.
21-03-2010, 14:14
Μα το γραφω στο offtopic-diy!..αρχηγε μου 2 τρελαμενοι πιτσιρικαδες ημαστανε!!!! καλα δε τα χει κανει κανενας αυτα?..(απο κατω ειναι το ηχειο, οχι μεταλο):guitarist:
Μώρε όλοι τα έχουμε κάνει αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο να τα βάζουμε στο φόρουμ που μας διαβάζουν και άνθρωποι που ίσως να μην καταλαβαίνουν την επικινδυνότητα τους...:BXVZCBXZ6:

ΠΕΤΡΑΛΙΑΣ ΝΙΚΟΣ
21-03-2010, 17:39
Άνθρωποι όπως λες, με μυαλό και κρίση. Να μην καταλαβαίνουν τι? Ότι δε βάζουμε το δάκτυλο στην πρίζα?