PDA

View Full Version : Nova Eνας έξυπνος …..απευθύνεται σε ένα έξυπνο η σε ένα βλάκα…..

nikol
21-02-2009, 00:02
Διαβάζοντας την καμπανια της nova

· Γίνετε συνδρομητής τώρα στο full pack της nova με €29,50 το μήνα και απολαύστε όλα τα κανάλια της nova αξίας €58,50 μέχρι τις 31 Μαρτίου.
* Η προσφορά ισχύει μέχρι 28 Φεβρουαρίου για νέους συνδρομητές στο full pack και με δωδεκάμηνη σύμβαση.

Αναρωτιέμαι !!Μήπως θα ήταν καλύτερα να κάνει την προσφορά αυτή[με €29,50] για για δώδεκα μήνες και όχι για ένα μηνά.

clocker
21-02-2009, 01:05
Με €29,50 θα είχαν τριπλάσιους συνδρομητές αλλά μάλλον δεν τους αρέσει το κέρδος. :chinscratch: Οι άνθρωποι κοιμούνται. :sleep:

-bye-

yan73
21-02-2009, 01:15
· Γίνετε συνδρομητής τώρα στο full pack της nova με €29,50 το μήνα και απολαύστε όλα τα κανάλια της nova αξίας €58,50 μέχρι τις 31 Μαρτίου.
* Η προσφορά ισχύει μέχρι 28 Φεβρουαρίου για νέους συνδρομητές στο full pack και με δωδεκάμηνη σύμβαση.

Oχι ρε γμτ, ισα ισα προλαβαινω να την αρπαξω την προσφορα.
Τα λεμε αυτα γρηγορα ρε παιδια...:laugh:

clocker
21-02-2009, 01:19
Έχεις 7 μερούλες ακόμα.Τρέχουμε τώρα!Προλαβαίνεις. :flipout:

aragorn
21-02-2009, 08:19
Δυστυχώς φαίνεται πως ούτε οι ιθύνοντες της ακατονόμαστης, ούτε η μεγάλη πλειοψηφία των συνδρομητών της ενδιαφέρονται για υψηλότερο bitrate εκπομπής, κάδρο 16:9, ήχο DD 5.1.
Έναντι των ανωτέρω έχουν πήξει τους transponder τους με μεγάλο αριθμό καναλιών και δυστυχώς ούτε η εικόνα τους βλέπεται, ούτε ο ήχος τους ακούγεται...
Και από πάνω ζητούν και 58,50 ευρώ το μήνα.
Ευχαριστώ, δεν θα πάρω.

jim...
21-02-2009, 08:21
Δυστυχώς φαίνεται πως ούτε οι ιθύνοντες της ακατονόμαστης, ούτε η μεγάλη πλειοψηφία των συνδρομητών της ενδιαφέρονται για υψηλότερο bitrate εκπομπής, κάδρο 16:9, ήχο DD 5.1.
Έναντι των ανωτέρω έχουν πήξει τους transponder τους με μεγάλο αριθμό καναλιών και δυστυχώς ούτε η εικόνα τους βλέπεται, ούτε ο ήχος τους ακούγεται...
Ευχαριστώ, δεν θα πάρω.

+1

Για τους ίδιους ακριβώς λόγους.

ABCD
21-02-2009, 09:25
Ευχαριστώ, δεν θα πάρω.
Έχουν καταλάβει ότι με 58,50 ευρώ το μήνα αγοράζεις αυτοκίνητο σήμερα;

STELIOS
21-02-2009, 10:12
Με τον νεο transporter που ειχαν νοικιασει και ο οποιος θα ηταν διαθεσιμος απο τον Δεκεμβριο 08 τι εχει γινει?

suzakias
21-02-2009, 10:27
Έχουν καταλάβει ότι με 58,50 ευρώ το μήνα αγοράζεις αυτοκίνητο σήμερα;
:BDGBGDB55::BDGBGDB55::BDGBGDB55::BDGBGDB55::BDGBG DB55::BDGBGDB55:

satnick
21-02-2009, 10:34
Ευχαριστώ, δεν θα πάρω.

Ποιος να ενδιαφερθη τωρα ειδικα για τον ηχο δεν λες παλι καλα που εχουμε και ενα πακετο σαν Ελλαδα :flipout:

AS Mocca
21-02-2009, 11:01
Με τον νεο transporter που ειχαν νοικιασει και ο οποιος θα ηταν διαθεσιμος απο τον Δεκεμβριο 08 τι εχει γινει?

μάλλον θα τον πήρε κανένας άλλος για να ρίξει HD.

:flipout:

Nikosss
21-02-2009, 12:09
Αν ηταν 29,50 η Νοβα σχεδον ολη η Ελλαδα θα την ειχε.και οχι μονο το χειμωνα! αλλα και το καλοκαιρι!! .. αλλα δυστυχως ειναι 58,50 και σε λιγους μηνες θα γινει 60... το πιο πιθανο τον Οκτωβριο οπως καθε χρονο....-bye-

kernel panic
21-02-2009, 13:08
Ευχαριστώ, δεν θα πάρω.

+1000 :grinning-smiley-043

τώρα πως γίνετε με αυτά τα λεφτά να έχεις τα καλύτερα και πιο πλούσια πακέτα όπως SKYit και UK έχουν αναρωτηθεί ποτε?
ότι όλα τα πακέτα τον βαλκανίων έχουν κανάλια HD και κοστίζουν κάτω από 300 ευρώ το χρόνο το έχουνε σκεφτεί άραγε ?

:vroam:

STELIOS
21-02-2009, 15:35
Αφου το εχουμε ξανασυζητησει δυο πραγματα σωζουν την Nova
1) Ελληνικα καναλια
2)Ελληνικο Πρωταθλημα
πανω σε αυτα τα δυο στηριζεται και εχει αυτην την τιμη

alestros
21-02-2009, 15:41
Κάλλιο να δίνω 80 για SKYHD παρά 60 στους ανίκανους...

giannis1010
21-02-2009, 15:50
Ευχαριστώ, δεν θα πάρω.
Ακριβώς έτσι...όλα αυτά τους είναι αγνωστα πράγματα (υψηλότερο bitrate εκπομπής, κάδρο 16:9, ήχο DD 5.1.) το μόνο που γνωρίζουν καλά να κάνουν την καθιερωμένη αύξηση του φθινοπώρου και να συμπιέζουν τα ασυμπίεστα...καλά για HD δεν το συζητώ....ακούγεται σαν ανέκδοτο -bye--bye-

KBrutZ
21-02-2009, 22:10
Ρε παιδιά τόσα χρόνια στην Ελλάδα...όλες οι εταιρίες που είναι μονοπώλιο μας κλέβουν(ΟΤΕ,ΔΕΗ,κτλ)...κ λέμε κ ευχαριστώ..η Νοβα τι θα έκανε?:BXVZCBXZ6:

softice
22-02-2009, 00:05
http://img167.imageshack.us/img167/7130/nova.jpg

Είστε προβοκάτορες!

Νίκος Σχ.
22-02-2009, 00:14
σε μερικές ταινίες βγαίνει και σε 16:9 , το θέμα είναι πότε θα το καθιερώσει να είναι μόνιμο το κάδρο ...

satcaffe
22-02-2009, 01:41
Αν και γεράσαμε :grandpa: να περιμένουμε από τότε...κατα τον Απριλιο-Μαιο μπας και φαμε τρυφυλι... συγνώμη μπερδεύτηκα..θα εχουμε νεα τα οποια θα τεθουν σε εφαρμογή τον Σεπτέμβρη που θα εχει και μπαλίτσα, θα εχουμε γυρίσει και από τις διακοπές μαυρισμένοι...άστα...η HD θα ειναι τα νεα η αν δεν αντέξουμε την κριση...:drummer: για πτώχευση θα ειναι.:vroam:

dimitris__
22-02-2009, 22:36
Το HD θέλει και νέο δέκτη... Δεν νομίζω ότι είναι πολλοί εκείνοι που θα ήθελαν να αγοράσουν νέο δέκτη για να βλέπουν 2-3 HD κανάλια, ώστε η nova να κάνει τη στροφή.

Μόνο αν τη στριμώξει πολύ ο εγχώριος ανταγωνισμός (που περνάει ακόμα παιδικές ασθένειες) βλέπω να γίνεται κάτι τέτοιο.

Η σύγκριση με πακέτα του εξωτερικού είναι μάλλον ατυχής, αφού δεν υπάρχει σ' αυτά ελληνικό ενδιαφέρον.

Τα κρατικά μονοπώλια κλπ δεν έχουν σχέση με τη nova. Μπορεί κάποιος κάλλιστα να επιλέξει να μην αγοράσει.

Η συγκεκριμένη καμπάνια ωστόσο είναι ελεεινή. Προσπαθεί να ξεγελάσει άτομα χαμηλής νοημοσύνης. Αν όμως έχεις συνηθίσει την ιδέα να σε θεωρούν λαμάκα, δεν ακούγεται πολύ άσχημα. Που θα πάει θα το συνηθίσουμε...

nikol
23-02-2009, 00:36
Η προπαγάνδα της δεν έχει ορια.Παραπλανει τους αθώους καταναλωτές της λέγοντας τους ότι μπορούν να απολαύσουν περισσότερα από 200 κανάλια[αραβόφωνα-ιταλικά-και τόσα άλλα]τα οποία είναι ελευθέρα και λαμβάνονται με κάθε δεκτη.Γιαυτη τη παραπλάνηση ΠΟΙΟΣ ΑΡΑΓΕ ΘΑ ΤΗΝ ΜΗΝΥΣΕΙ
Το μονό που προσφέρει είναι ασέβεια και αδιαφορία για τον Έλληνα τηλεθεατη.και γιαυτό έχει χάσει και χάνει καθημερινώς την αξιοπρέπεια της

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ
23-02-2009, 15:11
Πήρα εχτές να ενεργοποιήσω την κάρτα ενός φίλου.

-Θα ήθελα το πακέτο με τα αθλητικά..
-Ξέρετε έχουμε προσφορά......
-Δεν θέλω...
-Μα θα χάσετε την προσφορά...
-Μονο τα αθλητικά θέλω...
-Μα η προσφορά...
-Δεν θέλω ρε χριστιανέ προσφορά σου είπα.Αν ήθελα προσφορά θα πήγαινα στο Βερόπουλο....
-Χμμ.Μάλιστα έχετε συνδέσει τον νεο δέκτη;
-Οχι έχω αφήσει τον παλιό.Πειράζει;
-Ξέρετε η κάρτα μπορεί να δουλέψει μόνο στον δέκτη του πακέτου.
-Και στο εξοχικό τι θα βλέπω;
-Θα πρέπει να κουβαλάτε και τον εξοπλισμό.
-Μήπως να βάλω ενα δέκτη να βλέπω τσάμπα μέσω ίντερνετ;
-Πως είπατε;
-Είπα ακυρώστε τα πάντα να πάω πίσω το πακέτο.Δεν θα παίξουμε.
-Ξέρετε υπάρχει δυνατότητα να σας ξεκλειδώσουμε την κάρτα.
-Ξέρετε θα μπορούσατε να το πείτε απο την αρχή.
-Να προχωρήσω στην ενεργοποίηση;
-Προχώρα άλλος πληρώνει...
-Ορίστε;
-Να είστε καλά.Καλή σας μέρα.

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ
23-02-2009, 15:12
Το ωραίο είναι οτι ο φίλος δεν ενδιαφέρεται να μετακινεί την κάρτα....

Αλλά σπάσαμε πολύ πλάκα.

ΖΑΦΕΙΡΙΔΗΣ ΖΑΦΕΙΡΗΣ
23-02-2009, 15:20

-Δεν θέλω...
-Μα η προσφορά...
-Δεν θέλω ρε χριστιανέ προσφορά σου είπα.Αν ήθελα προσφορά θα πήγαινα στο Βερόπουλο....
-Πως είπατε;
-Ορίστε;

-off topic mode on-

Να σαι καλα βρε φιλε γελασα με την ψυχη μου......κορυφαιο:flipout:

-off topic mode off-

suzakias
01-10-2009, 13:43
-Πως είπατε;
-Ορίστε;

:flipout::flipout::flipout::flipout::flipout::BDGB GDB55:

Gojakla
01-10-2009, 13:59
http://i190.photobucket.com/albums/z267/Gojakla/Emoticons/laughingup.gifhttp://i190.photobucket.com/albums/z267/Gojakla/Emoticons/laughingup.gifhttp://i190.photobucket.com/albums/z267/Gojakla/Emoticons/laughingup.gifhttp://i190.photobucket.com/albums/z267/Gojakla/Emoticons/laughingup.gifhttp://i190.photobucket.com/albums/z267/Gojakla/Emoticons/laughingup.gifhttp://i190.photobucket.com/albums/z267/Gojakla/Emoticons/laughingup.gifhttp://i190.photobucket.com/albums/z267/Gojakla/Emoticons/laughingup.gifhttp://i190.photobucket.com/albums/z267/Gojakla/Emoticons/laughingup.gif

danos
01-10-2009, 18:43
Μην μπερδευεστε μπορει να την ξεκλειδωσαν για λιγο αλλα μετα απο μερικες μερες τρεχουν εντολες και τις ξανακλειδώνουν με τα μηχανηματα στο κανουν μονο και μονο για λιγες μερες μεχρι να τη κλεισουν παλι και να σου σπασουν τα νευρα

Παντως ειναι πολυ κοντα ο χρονος που οι καρτες της νοβα θα παιζουν μονο σε συνδρομητικό δεκτη τωρα πια δεν αντικαταστουν τους παλιους πατατασατ με παλεά μοντελα αλλα μονο με τους 1110 που εχουν το σιλικον κρυπτ και προχωρουν συντομα σε αντικατασταση όλων των παλαιών καρτών κα συμβολαιων ΠΡΟΣΟΧΗ μην σας πεισουν να αλλαξετε τους ορους του συμβολαιου σας τι κατσατε τη βαρκα

εκτός και αν η τεχνολογια παρακάμψει το παντρεμα

δανος :guitarist:

BENZINA
01-10-2009, 20:19
Δηλαδη με οσους εχουμε καρτα σε δικο μας δεκτη,τι θα γινει?Θα ειναι υποχρεωτικο ναχεις αποκλειστικα συνδρομητικο δεκτη?

AS Mocca
02-10-2009, 21:00
Δεν γίνεται αυτό με καμία.
Είναι παράνομο να σου αλλάξουν τους όρους που έχεις υπογράψει.

Πολύ απλά δεν υπογράφεις και ΑΠΑΙΤΕΙΣ να λειτουργεί η υπηρεσία όπως πριν δηλαδή σε δικό σου δέκτη.

sakis.kom
05-10-2009, 05:32

-Δεν θέλω...
-Μα η προσφορά...
-Πως είπατε;
-Ορίστε;
ΈΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕγραψες Κώστα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:flipout: :flipout: :flipout: :flipout:

bujinkan
06-10-2009, 17:26

-Δεν θέλω...
-Μα η προσφορά...
-Πως είπατε;
-Ορίστε;
κορυφη:grinning-smiley-043
Εγω εχω ακυρωσει την νοβα απο τον απριλη και καθε μηνα με παιρνουν τηλ για προσφορες και με πρηζουν
Καθε φορα τοχω στη γλωσσα μου να τους πω οτι "βλεπω νοβα κυρια μου" , αλλα εχε χαρη:rifle:

AS Mocca
06-10-2009, 18:08
Μπορείς να τους πω πεις.........απλά ότι είναι στο όνομα άλλου. -bye-

Aggelos M.
07-10-2009, 15:13
Εγω μεχρι τωρα εβλεπα ΝΟΒΑ πληρωνοντας 50% (λογω ΜΜΕ κτλ).
Ξαφνικα βλεπω τον λογαριασμο απο 29 στα 42 ευρω!
Τους παιρνω τηλεφωνο, μου λενε οτι η εκπτωση εγινε απο 50% στα 30%.
Γιατι -ρωταω αφελως?
Πηραμε -λεει- περισσοτερα πρωταθληματα του εξωτερικου και σχεδον ολες τις ομαδες τις ελληνικες!
Μα του λεω πως βαζεις στην ιδια ζυγαρια το Ισπανικο που χασατε με το Αλβανικο και τα λιμα που πηρατε? Επισης αν ειχατε κλεισει και τον Ολυμπιακο στην Ελλαδα θα κοβατε εντελως την εκπτωση?
Εννοειτε οτι δεν περιμενω απαντηση, θελω ομως πολυ να ψαξω "εναλλακτικους" τροπους διαμαρτυριας κοβοντας την συνδρομη...
Ξερει κανεις κανεναν απο αυτους? :ears:
Εστω και με ΡΜ...

MOUKIOUROUFIS KOSTAS
07-10-2009, 15:16
Εγω μεχρι τωρα εβλεπα ΝΟΒΑ πληρωνοντας 50% (λογω ΜΜΕ κτλ).
Ξαφνικα βλεπω τον λογαριασμο απο 29 στα 42 ευρω!
Τους παιρνω τηλεφωνο, μου λενε οτι η εκπτωση εγινε απο 50% στα 30%.
Γιατι -ρωταω αφελως?
Πηραμε -λεει- περισσοτερα πρωταθληματα του εξωτερικου και σχεδον ολες τις ομαδες τις ελληνικες!
Μα του λεω πως βαζεις στην ιδια ζυγαρια το Ισπανικο που χασατε με το Αλβανικο και τα λιμα που πηρατε? Επισης αν ειχατε κλεισει και τον Ολυμπιακο στην Ελλαδα θα κοβατε εντελως την εκπτωση?
Εννοειτε οτι δεν περιμενω απαντηση, θελω ομως πολυ να ψαξω "εναλλακτικους" τροπους διαμαρτυριας κοβοντας την συνδρομη...
Ξερει κανεις κανεναν απο αυτους? :ears:
Εστω και με ΡΜ...

είναι λίγδηδες.
ό,τι και να τους πεις πάει χαμένο-bye-

AS Mocca
07-10-2009, 18:15
Εγώ την έκοψα και ησύχασα, γήπεδο και ξερό ψωμί ΤΕΛΟΣ. -bye-

Athanasis
12-10-2009, 08:55
Παιδιά, μου κάνει εντύπωση, στην Κύπρο, το ίδιο ισχύει και για την υπόλοιπη Ελλάδα φαντάζομαι, όταν παρατηρώ στις στέγες των σπιτιών και στα μπαλκόνια των πολυκατοικιών και βλέπω στις μισές περιπτώσεις τουλάχιστο, ότι υπάρχουν πιάτα διαφορετικών ποιοτήτων γυρισμένα στον Hotbird 13, που κάθε άλλο παρά τα «αυθεντικά» πιάτα Nova είναι, απ’ αυτά που δίνει η Nova για υποχρεωτική χρήση μαζί με τη κάρτα της.

Μην μου πείτε ότι όλα αυτά είναι για τους χομπίστες. Για Νova είναι. Αν όλοι αυτοί οι συνδρομητές ήταν νόμιμοι, με τις τρέχουσες τιμές, η Νοva θα ήταν η 2η Microsoft. Κατάντησε ο Νόμιμος συνδρομητής Nova, να είναι σπάνιο πράμα, και ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας.

Είναι γνωστό ότι με €10 και αποκωδικοποίηση μέσω internet, μπορείς να έχεις το Full πακέτο. Αν γνωρίζεις καλά αγγλικά, με €25 /μήνα, dreambox 800HD και μοτέρ, μπορείς να έχεις όλα τα Top Ευρωπαϊκά πακέτα σε HD. Εγώ σας λέω ότι με €20 χρέωση από Nova, όλοι αυτοί οι παράνομοι συνδρομητές θα προτιμούσαν να αλλάξουν προς την νόμιμη οδό.

Θανάσης

AlexT_
12-10-2009, 08:58
Θανάση περιορίσου στα νόμιμα..

Athanasis
12-10-2009, 09:09
Θανάση περιορίσου στα νόμιμα..

Απλώς, κάνω αναφορά.

Νίκος Σχ.
12-10-2009, 10:25
Παιδιά, μου κάνει εντύπωση, στην Κύπρο, το ίδιο ισχύει και για την υπόλοιπη Ελλάδα φαντάζομαι, όταν παρατηρώ στις στέγες των σπιτιών και στα μπαλκόνια των πολυκατοικιών και βλέπω στις μισές περιπτώσεις τουλάχιστο, ότι υπάρχουν πιάτα διαφορετικών ποιοτήτων γυρισμένα στον Hotbird 13, που κάθε άλλο παρά τα «αυθεντικά» πιάτα Nova είναι, απ’ αυτά που δίνει η Nova για υποχρεωτική χρήση μαζί με τη κάρτα της.

Μην μου πείτε ότι όλα αυτά είναι για τους χομπίστες. Για Νova είναι. Αν όλοι αυτοί οι συνδρομητές ήταν νόμιμοι, με τις τρέχουσες τιμές, η Νοva θα ήταν η 2η Microsoft. Κατάντησε ο Νόμιμος συνδρομητής Nova, να είναι σπάνιο πράμα, και ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας.

Είναι γνωστό ότι με €10 και αποκωδικοποίηση μέσω internet, μπορείς να έχεις το Full πακέτο. Αν γνωρίζεις καλά αγγλικά, με €25 /μήνα, dreambox 800HD και μοτέρ, μπορείς να έχεις όλα τα Top Ευρωπαϊκά πακέτα σε HD. Εγώ σας λέω ότι με €20 χρέωση από Nova, όλοι αυτοί οι παράνομοι συνδρομητές θα προτιμούσαν να αλλάξουν προς την νόμιμη οδό.

Θανάσης

Σχετικό είναι ότι δεν έχουν πιάτο της nova , αφού είναι μικρό και σε βροχές δεν αποδίδει ....

malakudi
12-10-2009, 11:13
Η εκτίμηση που κάνουν ορισμένοι πως αν έπεφτε η τιμή στο 1/3 (20 ευρώ), θα είχαν nova όλοι, είναι εξαιρετικά λαθεμένη.

Στην Ελλάδα η λαθροθέαση εκτιμάται περίπου στον ίδιο αριθμό με τους νόμιμους συνδρομητές (δεν είναι δική μου εκτίμηση αλλά της nova), δηλαδή περίπου 350.000. Το ταβάνι συνδρομητών για την Ελλάδα είναι περίπου στο 1 με 1,2 εκατομύρια συνδρομητές - αυτό βγαίνει στατιστικά και με μελέτη από άλλες χώρες.

Κατά συνέπεια, αν μειώσει τις τιμές της στο 1/3, για να έχει τα ίδια έσοδα θα πρέπει να εκμηδενίσει την λαθροθέαση και να χτυπήσει ταβάνι στους συνδρομητές. Πράγματα που φυσικά δε γίνονται.

Ο μόνος τρόπος να μειωθούν οι συνδρομές είναι να μειωθούν τα έξοδα της πλατφόρμας για δικαιώματα. Στην Ελλάδα γίνεται σπατάλη για δικαιώματα ποδοσφαιρικών ομάδων και αναγκάζονται να τα πληρώνουν όλοι. Γνώμη μου είναι πως πρέπει να μεταδίδεται μόνο 1-2 αγώνες την εβδομάδα από τα σπορ κανάλια και οι υπόλοιποι αγώνες να είναι PPV. Όποιος θέλει να βλέπει την χαζοομάδα του κάθε βδομάδα, να πληρώνει έξτρα. Αυτό γίνεται άλλωστε σε πολλές άλλες χώρες. Όπως είναι τώρα η nova, είναι φανερό πως έχει προσανατολισμό στα αθλητικά (10 αθλητικά κανάλια έναντι μόνο τεσσάρων για ταινίες - και το ένα μισό) ενώ το πακέτο με τις ταινίες μόνο κοστίζει το ίδιο με το πακέτο με τα αθλητικά μόνο - πράγμα τελείως άδικο.

pontios
12-10-2009, 12:38
Και όμως φίλε μου, εάν η ΝΟΒΑ είχε 30 ευρώ αντί για 60 θα είχε τους διπλάσιους να είσαι σίγουρος. Όταν όμως σε κοροιδεύει και σου λέει ότι το full είναι 60 αλλά εάν κόψεις τα αθλητικά ή τις ταινίες σε πάω στα 50??? Ότι για μια μέρα το playboy tv είναι 6.99 αλλά για όλο τον μήνα είναι 9.99??? Δεν έχει λογική η τιμολογιακή πολιτική τους παρά μόνο σαν μονοπώλιο.

malakudi
12-10-2009, 12:57
Και όμως φίλε μου, εάν η ΝΟΒΑ είχε 30 ευρώ αντί για 60 θα είχε τους διπλάσιους να είσαι σίγουρος. Όταν όμως σε κοροιδεύει και σου λέει ότι το full είναι 60 αλλά εάν κόψεις τα αθλητικά ή τις ταινίες σε πάω στα 50??? Ότι για μια μέρα το playboy tv είναι 6.99 αλλά για όλο τον μήνα είναι 9.99??? Δεν έχει λογική η τιμολογιακή πολιτική τους παρά μόνο σαν μονοπώλιο.

Αν το ρίξει στο μισό θα έχει τους διπλάσιους; Δε νομίζω. Το κόστος της λαθροθέασης είναι πολύ λιγότερο από τη μισή συνδρομή, παρ' ολ' αυτά έχουν μόνο όσοι βλέπουν και νόμιμα. Άρα η υπόθεσή σου δεν ισχύει.

Οι managers της nova δεν είναι άσχετοι. Ξέρουν πολύ καλά πόσοι θα είναι οι παραπάνω συνδρομητές αν μειώσουν τις τιμές. Και με το σύστημά τους να μπάζει από παντού, τέτοιες ενέργειες είναι αδύνατο να γίνουν.

Θα συμφωνήσω για τις τιμές χωρίς ταινίες ή αθλητικά, όπως και για την ημερήσια χρέωση των XXX. Είναι αστεία. Αλλά έχει να κάνει με αυτό που είπα, πως το πακέτο κυρίως απευθύνεται στους ποδοσφαιράκιδες και εκεί είναι τα πολλά λεφτά που πρέπει να καλύψει.

Για μένα οι τιμές έπρεπε να είναι: Εισαγωγικό πακέτο 10 ευρώ (από 20 σήμερα). Εισαγωγικό + full extra εκτός από cinema και sport, 20 ευρώ (από 30 που είναι σήμερα). Πακέτο ταινιών +10 ευρώ (σύνολο 30) και πακέτο αθλητικών +10 ευρώ (σύνολο 30) αλλά με μόνο 1 ή 2 αγώνες για το πρωτάθλημα κάθε Σ/Κ. Full πακέτο με 40 ευρώ (movies + sport) Μετά, πακέτο παρακολούθησης όλων των αγώνων μίας ομάδας με 3 ευρώ τον αγώνα, ενώ πακέτο για όλους τους αγώνες πρωταθλήματος με 160-180 ευρώ το χρόνο.

Έτσι, και δικαιότερο θα είναι (όσοι θέλουν να βλέπουν όλους τους αγώνες, ας πληρώσουν το μάρμαρο) και οι τιμές ποιο προσιτές σε όλους. Αν πολλοί από τους υπάρχοντες συνδρομητές ενδιαφέρονται για όλους τους αγώνες, τα χρήματα θα είναι περίπου τα ίδια για τη nova. Αν όμως είναι λίγοι, τότε ας φροντίσει η nova να σταματήσει να δίνει εκατοντάδες εκατομύρια ευρώ στις άχρηστες ελληνικές ομάδες (άχρηστες ως ποιότητα ποδοσφαιρικού θεάματος).

edit: Και μαζί με τα παραπάνω, είναι εξ' ίσου σημαντικό να σταματήσει η ΕΡΤ να δίνει λεφτά του ελληνικού λαού στις άχρηστες ποδοσφαιρικές ομάδες. Να απαγορευτεί στην ΕΡΤ να σπαταλά εκατομύρια ευρώ σε τηλεοπτικά δικαιώματα ελληνικών ομάδων.

ilise
12-10-2009, 13:10

Πιστευω οτι η αληθεια ειναι καπου στη μεση. Οντως αν τα δικαιωματα ηταν πιο φτηνα θα κατεληγε πιο φτηνα το πακετο στο θεατη και αυτος που ηθελε ταινιες μονο δεν θα πληρωνε καπελο για τα αθλητικα καναλια που στην τελικη δεν ηθελε. Απο την αλλη θα βοηθουσε η μειωση της τιμης στην προσελκυση πελατων.
Απο οτι εχω αποκομισει ολα αυτα τα χρονια η NOVA συμπεριφερεται σαν αγας και δεν δινει δεκαρα για τον ερμο τον πελατη της ο οποιος πολλες φορες δεν μπορει να κανει κι αλλιως.
Γιατι?
Γιατι εχουμε μαθει να μην περπαταμε και να τα θελουμε ολα στο πιατο οποτε καλυτερα να κανουμε zapping πάρα να κανουμε βολτα μεχρι το videoclub (να μην υπολογισω τις καθυστερησεις και το κοστος τους ουτε το αγχος να βρω την ταινια που ειναι συνηθως νοικιασμενη) .
Τελος μην παραγνωριζετε και το γεγονος της αδυναμιας θεασης ελληνικων καναλιων απο πολλα μερη της χωρας οποτε η NOVA ειναι μονοδρομος.
Για να κρατησει το ιδιος υψος συνδρομης η NOVA απαραιτητα κατα τη γνωμη μου θα επρεπε να
1. Να κανει τιμια τιμολογιακη πολιτικη στα πακετα της και οχι το ενα να πριμοδοτει το αλλο.
2. Αυξηση του bit rate για καλυτερη ποιοτητα εικονας χωρις πιξελιαρισματα. Δυστυχως η ελευση μεγαλων τηλεορασεων αναδυκνειει τη γυμνια της εικονας της.
3. Ενταξη αρχικα μονο μερικων καναλιων HD ωστε να απολαυσει ο δισμοιρος ο συνδρομητης της αυτα που απολαμβανουν γειτονες μας πολλα χρονια τωρα.
Βασικο προβλημα της NOVA κατα τη γνωμη μου ειναι η αδυναμια να καταλαβει οτι απευθυνεται σε ενα κοινο με συγκεκριμενο μισθο και αναλογα θα πρεπει να πορευτει αλλα πως να αλλαξει μυαλα οταν ο κ. Ταγματαρχης γυριζει απαθεστατα και λεει ....ΜΑ Η NOVA ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΗ.
Σαφως δεν ειναι αν παρουμε σαν μετρο μισθου το δικο του.
Μονο αν καταλαβει ο κ Ταγματαρχης την ενδεια του κοσμου θα βαλει νερο στο κρασι του αλλιως η πειρατια καλα θα κρατει και αν και δεν μ αρεσει να δινω συγχωροχαρτι στο παρανομο καπου ισοφαριζεται η αδικια.
Ναι ειναι ιδωτικη επιχειρηση , ναι δεν ειναι φιλανθρωπικο ιδρυμα αλλα και μεις εχουμε συγκεκριμενες οικονομικες δυνατοτητες.
Και επειδη πρακτικα δεν υπαρχουν δορυφορικα συνορα αν καποιος θελει να δωσει αυτα τα χρηματα διαλεγει ενα πακετο του εξωτερικου με τα ιδια η λιγο παραπανω χρηματα και απολαμβανει παροχες που η NOVA ουτε στα πιο τρελλα της ονειρα δεν μπορει να πλησιασει.
Το μειονεκτημα της γλωσσας σε μια χωρα που η συντριπτικη πλειοψηφια ακομα και των πινακιδων που εχει ειναι στα αγγλικα φανταζει ολοενα και μικροτερο γι αυτο επαναλβανω ας βαλουν νερο στο κρασι τους ιδιαιτερα τωρα που ερχονται τα επιγεια ψηφιακα γιατι βλεπω τον ενα πυλωνα στηριξης της να κλονιζεται απο τα θεμελια.
Νικος

kyrliot
12-10-2009, 14:29
Ξερω καποιους που αγορασαν "γατουλα" πριν 3 χρονια αυτοι ειναι οι σουπερ κερδισμενοι - αν σε ενδιαφερει η nova.Eμενα δεν με νοιαζει αφου μπαλα δεν βλεπω ιδιαιτερα και δεν δειχνει πλεον nba.

Athanasis
12-10-2009, 23:46
Καληνύχτα Φίλοι.

Είναι σχεδόν μεσάνυχτα. Ξυπνάμε πρωϊ αύριο. Ο προϊστάμενος μας περιμένει με ανοιχτό το στόμα!!! :coffee:

malakudi
13-10-2009, 10:29
Προσφορά της nova με τη μισή συνδρομή για 3 μήνες, για νέους συνδρομητές (αλλά και για παλιούς που έχουν διακόψει απ' όσο μαθαίνω). Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα, για αυτούς που πιστεύουν πως η μισή τιμή θα διπλασιάσει τους συνδρομητές.

AFam
13-10-2009, 10:37
Το θέμα είναι να μειώσει την τιμή της δια παντός και όχι για τρεις μήνες .......

Εκεί θα φανεί αν θα αυξηθούν οι συνδρομητές, οπότε φίλε malakudi δεν ισχύει αυτό που λες για την Ρόδο και το πήδημα.....

ilise
13-10-2009, 10:41
Προσφορά της nova με τη μισή συνδρομή για 3 μήνες, για νέους συνδρομητές (αλλά και για παλιούς που έχουν διακόψει απ' όσο μαθαίνω). Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα, για αυτούς που πιστεύουν πως η μισή τιμή θα διπλασιάσει τους συνδρομητές.

Εγω παλι βλεπω μονο το πηδημα. Εσυ τη Ροδο που την ειδες?
Ποσους θα δελεασουν με 3 μηνες? Το θεμα ειναι η παγεια αλλαγη τιμολογιακης πολιτικης κι οχι ξεπετες διοτι περι αυτου προκειται στη συγκεκριμενη περιπτωση.
Τα κοροιδα τελος. Το απεδειξαν αυτο οι προσφατες εκλογες. Τα μεγαλα λογια δεν πειθουν κανενα. Θελουμε εργα!!
Νικος

AS Mocca
13-10-2009, 10:44
Για 3 μήνες και θέλουν και να αγοράσουμε; :flipout:
Εγώ δεν πρόκειται να γίνω συνδρομητής ξανά ακόμα και τζάμπα να μου τη δώσουν.
Όπως συμπεριφέρεσαι στους πελάτες σου έτσι θα είναι και οι συνέπειες μετά.
Όταν δεν σέβεσαι το χρήμα του καταναλωτή τότε απλά περαστικά σου.

Γεια σας κύριοι της NOVA -bye- Παίξατε και χάσατε.

Υ.Γ. Εγώ τουλάχιστον έχω αρκετούς λόγους για αυτή την επιλογή.

malakudi
13-10-2009, 11:06
Απλώς επιβεβαιώνεται αυτό που υποστηρίζω, πως δηλαδή η μισή συνδρομή δε θα φέρει διπλάσιους χρήστες. Ειδικά όταν υπάρχει εύκολη δυνατότητα λαθροθέασης. Και δεν έχει να κάνει για το αν είναι 3 ή 13 μήνες.

Κάποιος που πληρώνει για τηλεφωνία ΟΤΕ + DSL 24mbit 44 ευρώ, αν πάρει το πακέτο προσφοράς forthnet/nova θα είναι σα να του βγαίνει η nova μόνο 24 ευρώ (68 ευρώ σύνολο για nova - τηλεφωνία και dsl 24mbit). Δεν είδα να διπλασιάζονται οι συνδρομητές όμως.

Συνεπώς, για τη nova πρωτ' απ' όλα πρέπει να μειώσει τη λαθροθέαση από τις κάρτες κλώνους. Το CS απαιτεί και broadband internet ενώ οι κάρτες κλώνοι δεν απαιτούν τίποτα. Δεύτερο πρέπει να γίνουν δικαιότερες οι συνδρομές και να πληρώνουν τα εκατομύρια των ποδοσφαιρικών δικαιωμάτων αυτοί που θέλουν να τα βλέπουν και όχι όλοι. Και τρίτο, αν χτυπηθεί και το CS, πρέπει να δωθούν ευέλικτα πακέτα για θέαση μέσα στο σπίτι σε περισσότερα του ενός σημεία. Δε μπορεί η λογική να είναι 3 συνδρομές για 3 τηλεοράσεις μέσα στο σπίτι. Μία μέση οικογένεια με δύο παιδιά είναι πολύ πιθανό να χρειάζεται σε μία δεδομένη στιγμή θέαση 3 διαφορετικών προγραμμάτων σε 3 διαφορετικές τηλεοράσεις. Αν αυτό δε μπορείς να το έχεις, υπάρχει πρόβλημα.

ilise
13-10-2009, 11:18
Απλώς επιβεβαιώνεται αυτό που υποστηρίζω, πως δηλαδή η μισή συνδρομή δε θα φέρει διπλάσιους χρήστες. Ειδικά όταν υπάρχει εύκολη δυνατότητα λαθροθέασης. Και δεν έχει να κάνει για το αν είναι 3 ή 13 μήνες.

Κάποιος που πληρώνει για τηλεφωνία ΟΤΕ + DSL 24mbit 44 ευρώ, αν πάρει το πακέτο προσφοράς forthnet/nova θα είναι σα να του βγαίνει η nova μόνο 24 ευρώ (68 ευρώ σύνολο για nova - τηλεφωνία και dsl 24mbit). Δεν είδα να διπλασιάζονται οι συνδρομητές όμως.

Συνεπώς, για τη nova πρωτ' απ' όλα πρέπει να μειώσει τη λαθροθέαση από τις κάρτες κλώνους. Το CS απαιτεί και broadband internet ενώ οι κάρτες κλώνοι δεν απαιτούν τίποτα. Δεύτερο πρέπει να γίνουν δικαιότερες οι συνδρομές και να πληρώνουν τα εκατομύρια των ποδοσφαιρικών δικαιωμάτων αυτοί που θέλουν να τα βλέπουν και όχι όλοι. Και τρίτο, αν χτυπηθεί και το CS, πρέπει να δωθούν ευέλικτα πακέτα για θέαση μέσα στο σπίτι σε περισσότερα του ενός σημεία. Δε μπορεί η λογική να είναι 3 συνδρομές για 3 τηλεοράσεις μέσα στο σπίτι. Μία μέση οικογένεια με δύο παιδιά είναι πολύ πιθανό να χρειάζεται σε μία δεδομένη στιγμή θέαση 3 διαφορετικών προγραμμάτων σε 3 διαφορετικές τηλεοράσεις. Αν αυτό δε μπορείς να το έχεις, υπάρχει πρόβλημα.

Συμφωνω σχεδον σε ολα οσα αναφερεις.
Ναι αυτοι που θελουν να βλεπουν ποδοσφαιρο πρεπει να επωμιζονται και μερος του κοστους και οχι αυτοι για παραδειγμα που βλεπουν ταινιες.
Ναι δεν ειναι δυνατον σημερα σε ενα σπιτι 3 τηλεορασεις να εχουν 3 διαφορετικες συνδρομες (αν εξαιρεσουμε το card splitter)
Εξακολουθω να επιμενω ωστοσο οτι η τιμη του πληρους πακετου ειναι πολυ υψηλη για το βαλαντιο του Ελληνα. Ειναι δε και κοροιδια η τιμη των πακετων αφου ελαχιστα απεχουν απο την τιμη του full.
Δεν θελω να λεω τα ιδια και τα ιδια αλλα εγω θα προτιμουσα με τα ιδια χρηματα να ειχα καλυτερη εικονα.
2,5 χρονια ειμαι εκτος Nova και αντιστοιχα αλλα τοσα στο skyHD. Δεν υπαρχει συγκριση στην ποιοτητα εικονας στα SD καναλια γιατι στα HD απλα δεν εννοειται συγκριση. Εκει πληρωνεις αλλα βλεπεις. Εδω πληρωνεις αλλα δεν βλεπεις η βλεπεις σαν να εχεις καταρακτη.. Ο νοων νοειτω!:rifle:

suzakias
13-10-2009, 11:23
skyHD και παλι skyHD

AS Mocca
13-10-2009, 12:41

Ποια λαθροθέαση;
Γήπεδο και πάλι γήπεδο. Τέλος !!!!
Λεφτά στη NOVA ποτέ ξανά, ούτε έμμεσα με CS & κάρτες.

malakudi
13-10-2009, 13:28
Ποια λαθροθέαση;

Ποιος νοιάζεται για το κάκιστο θέαμα και τις κάκιστες υπηρεσίες που προσφέρουν οι ελληνικές ομάδες; Πέραν των κολλημένων οπαδών, ουδείς. Σιγά μη δώσω λεφτά για να παρακολουθήσω κακοποίηση ποδοσφαίρου σε τριτοκοσμικές συνθήκες.

Μακάρι να πάτε όλοι γήπεδο και να σταματήσουμε να πληρώνουμε τα κερατιάτικα των ΠΑΕ όσοι θέλουμε να έχουμε συνδρομητική τηλεόραση για τα υπόλοιπα κανάλια.

suzakias
13-10-2009, 14:04
Ποια λαθροθέαση;
+1

satnick
13-10-2009, 14:48
Εγω παντος βρηκα στα Carrefour στον Ρεντη που εχει και fothnet μεσα αυτα και σας τα σκαναρα!-bye--bye-

AFam
13-10-2009, 14:50
Πάρτε τη προσφορά, είναι ευκαιρία....κάνουν και δώρο το πιάτο !!!!!!!:slapface:

notist
13-10-2009, 14:56
ΙΩΝΙΑ πορσελάνη είναι το πιάτο?-bye-Τρέχωωωωωωω

AS Mocca
13-10-2009, 14:59
Εγώ προτείνω να μην πάρετε καμία προσφορά και όσοι έχετε να την κόψετε την συνδρομή μπας και καταλάβουν ότι δεν είναι το πρόβλημα οι λαθροθεατές αλλά το κεφάλι τους το κλούβιο, όπως και η συμπεριφορά τους. -bye-

notist
13-10-2009, 15:07
Εγώ προτείνω να μην πάρετε καμία προσφορά και όσοι έχετε να την κόψετε την συνδρομή μπας και καταλάβουν ότι δεν είναι το πρόβλημα οι λαθροθεατές αλλά το κεφάλι τους το κλούβιο, όπως και η συμπεριφορά τους. -bye-

Με πήρανε τηλέφωνο εχθές και μία κοπέλα έβαλε την κασέτα και έλεγε έλεγε έλεγε επειδή είμαι συνδρομητής στο φουλ πακέτο και καλά,να βάλω σταθερό και ίντερνετ να έχω έκπτωση.Ευγενικά της είπα όχι ευχαριστώ και ότι θα κόψω και την συνδρομή,εντός του μήνα,και της κόπηκε η φόρα της κακομοίρας.Βρε ξουτ από δω όλα τα θέλουνε δικά τους-bye-

satnick
13-10-2009, 15:09
ΙΩΝΙΑ πορσελάνη είναι το πιάτο?-bye-Τρέχωωωωωωω
xaxaxaxa:flipout::flipout::flipout:

Αστα ρε AS Mocca οσο εχουν στη Ελλαδα το προβλημμα με τα ιδιοτικα που δεν πιανουν (Και ξερω πολλους που εχουν συνδρομη μονο για τον λογο αυτον)Δεν προκειτε να βαλει κανεις μυαλο Ελλαδα ειναι εδω μονο με μαζικη αποχη να τους λιψουν για τα Franchise των καναλιων αλλιως τιποτα!!!-bye-

malakudi
13-10-2009, 15:09

Πόσο θα ήθελες να είναι η συνδρομή για να θεωρήσεις πως δεν είναι "κλούβιο" το κεφάλι τους; Για πες μας.

AFam
13-10-2009, 15:11
Για τις υπηρεσίες που προσφέρουν μια τιμή έως 35 ευρώ μου φαίνεται λογική. Παραπάνω πάει σε ληστεία......

satnick
13-10-2009, 15:11
Πόσο θα ήθελες να είναι η συνδρομή για να θεωρήσεις πως δεν είναι "κλούβιο" το κεφάλι τους; Για πες μας.
Περιπου στα 20€!!!
Τοσες χωρες την εχουν την συνδρομη και με 5-6 HD και εμεις με τετοια εικονα (ποσα καναλια ειναι πια σιγα....) ειναι και θελουν και 50€???:flipout:-bye-

AFam
13-10-2009, 15:12
Τα έχουμε ξαναπεί, αν αρχίζουμε και βάζουμε τα ξένα πακέτα σε σύγκριση με τη δικιά μας τότε είναι χαμένη από χέρι.......

malakudi
13-10-2009, 15:13
Περιπου στα 20€!!!
Τοσες χωρες την εχουν την συνδρομη και με 5-6 HD και εμεις με τετοια εικονα (ποσα καναλια ειναι πια σιγα....) ειναι και θελουν και 50€???:flipout:-bye-

Ποια πακέτα δυτικοευρωπαϊκής χώρας έχουν 20 ευρώ το φουλ πακέτο και μάλιστα με 5-6 κανάλια HD;

notist
13-10-2009, 15:14
Περιπου στα 20€!!!

Ποιά 50?60 πήγε.Δηλαδή εμείς είμαστε τόσο πλούσιοι που το αλβανικό πακέτο έχει αν θυμάμαι καλά γύρω στα 200 ευρώ το χρόνο με τα ίδια περίπου κανάλια και επιπλέον καμιά 10αριά HD?-bye-

AS Mocca
13-10-2009, 15:18

Είπα και πιο πριν, ούτε τζάμπα.
Ας είναι καλά το διαρκείας!

Τέλος οι κύριοι της NOVA.
Πολλά περάσαμε με δαυτους !!!
Ας μάθουν να συμπεριφέρονται καλύτερα στον πελάτη.

malakudi
13-10-2009, 15:22
Ποιά 50?60 πήγε.Δηλαδή εμείς είμαστε τόσο πλούσιοι που το αλβανικό πακέτο έχει αν θυμάμαι καλά γύρω στα 200 ευρώ το χρόνο με τα ίδια περίπου κανάλια και επιπλέον καμιά 10αριά HD?-bye-

Ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του. Η συνδρομή στο digitalb ΔΕΝ έχει 200 ευρώ το χρόνο, ΔΕΝ έχει 10 HD κανάλια αλλά 6, τα SD κανάλια του είναι χειρότερα από της nova, η κάρτα είναι κλειδωμένη με το δέκτη και δε μπορείς να την μοιράσεις οικιακά σε 2-3 τηλεοράσεις. Επίσης είναι αστείο να συγκρίνουμε τιμές με Αλβανία. Είμαστε σε βιοτικό επίπεδο πολύ παραπάνω από Αλβανία, Βουλγαρία και Ρουμανία (για την περίπτωση που αναφέρετε τα Dolce και Bulsatcom). To GDP - nominal για την Αλβανία είναι 4.090 $, για τη Βουλγαρία 6.561 $, για τη Ρουμανία 9.300 $ ενώ για την Ελλάδα είναι 32.105 $ . Μη συγκρίνουμε τη βούρτσα με τη ...

satnick
13-10-2009, 15:27
Εγω παντος πιστευω οτι ειναι αρκετα υπερβολικο το ολο θεμα απλα ειναι πολυ υψηλο το κοστος σαν πακετο...
Και πιστευω οτι εστω τα κρατικα 1-2-3 επρεπε να ειναι free μεσα στον Hotbird και οχι αυτο το ert world που εχει πιασει αραχνες και χειροτερο καναλι δεν εχω ματαδι....!

malakudi
13-10-2009, 15:30
Για τις υπηρεσίες που προσφέρουν μια τιμή έως 35 ευρώ μου φαίνεται λογική. Παραπάνω πάει σε ληστεία......

Συμφωνώ με το 35άρι. Αν είσαι χρήστης adsl, το πακέτο προσφοράς για συνδυασμό nova/forthnet φέρνει αρκετά κοντά την τιμή σε αυτό το ποσό. Παρακάτω δεν πρόκειται να κατέβει το φουλ πακέτο. Απλώς πρέπει να γίνει δικαιότερο και αυτός που θέλει να βλέπει τα ντοκιμαντέρ του να μην πληρώνει και για τα λεφτά των άχρηστων ελληνικών ΠΑΕ.

Στην τελική η συνδρομητική τηλεόραση σε καμία χώρα δεν είναι για όλους. Παντού η διείσδυση είναι γύρω στο 20-25%.

AS Mocca
13-10-2009, 15:32
Κοίτα που θα κάνουμε και μαθήματα οικονομικών για να μας υποδείξουν ότι πρέπει να πληρώνουμε την NOVA :flipout:

Ακόμα και το ξαδερφάκι μου που είναι 16 χρονών καταλαβαίνει ότι μας "κλέβουν" και απορεί γιατί δεν κάνει κάποιος κάτι για αυτό! Τι να του πεις τώρα;

AS Mocca
13-10-2009, 15:33
Συμφωνώ με το 35άρι. Αν είσαι χρήστης adsl, το πακέτο προσφοράς για συνδυασμό nova/forthnet φέρνει αρκετά κοντά την τιμή σε αυτό το ποσό. Παρακάτω δεν πρόκειται να κατέβει το φουλ πακέτο. Απλώς πρέπει να γίνει δικαιότερο και αυτός που θέλει να βλέπει τα ντοκιμαντέρ του να μην πληρώνει και για τα λεφτά των άχρηστων ελληνικών ΠΑΕ.

Στην τελική η συνδρομητική τηλεόραση σε καμία χώρα δεν είναι για όλους. Παντού η διείσδυση είναι γύρω στο 20-25%.

Βάλτε και Forthnet που ελέγχουν τα πακέτα των συνδρομητών (και έχει βουίξει όλος ο κόσμος) για να βλέπουν ποιοι μοιράζουν για CS.
και η Vodafone καλή είναι παιδιά έχει προσφορές (μιας και πιάσαμε τις διαφημίσεις τώρα) απλά κάποιες φορές φαίνεται να γίνονται υποκλοπές στο δίκτυο της. :flipout: :flipout: :flipout:

satnick
13-10-2009, 15:34
To μονο σιγουρο ειναι η κλεψια ειτε με ειτε χωρις DSL παρα πολυ κλεψια...

notist
13-10-2009, 15:34
Ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του. Η συνδρομή στο digitalb ΔΕΝ έχει 200 ευρώ το χρόνο, ΔΕΝ έχει 10 HD κανάλια αλλά 6, τα SD κανάλια του είναι χειρότερα από της nova, η κάρτα είναι κλειδωμένη με το δέκτη και δε μπορείς να την μοιράσεις οικιακά σε 2-3 τηλεοράσεις. Επίσης είναι αστείο να συγκρίνουμε τιμές με Αλβανία. Είμαστε σε βιοτικό επίπεδο πολύ παραπάνω από Αλβανία, Βουλγαρία και Ρουμανία (για την περίπτωση που αναφέρετε τα Dolce και Bulsatcom). To GDP - nominal για την Αλβανία είναι 4.090 $, για τη Βουλγαρία 6.561 $, για τη Ρουμανία 9.300 $ ενώ για την Ελλάδα είναι 32.105 $ . Μη συγκρίνουμε τη βούρτσα με τη ...

Να σε ρωτήσω κάτι φιλικά?Υπάλληλος της Νόβα είσαι και την υποστηρίζεις?Η ο μισθός σου είναι παχυλός?Any way από μία γρήγορη δες εδώ πόσο έχει η συνδρομή στο πακέτο αυτό http://www.daisat.gr/modul.htm αλλά έχω και φίλο που πουλάει συνδρομές και θα σου πω σε άλλο ποστ πόσο ακριβώς κάνει.Έστω 6 εμείς ΚΑΝΕΝΑΑΑΑ.Η κάρτα είναι κλειδωμένη με τον kaon τον δέκτη και μόνο για τα HD.Εντάξει τα nova cinema sd είναι κορυφαία.Σε τι τηλεόραση βλέπεις 14άρα τη νόβα?Τα περί βιοτικού επιπέδου άστα να πάνε καλύτερα.Και θα σε παρακαλούσα τους χαρακτηρισμούς περί μακρύ και κοντού και της βούρτσας με τη συνέχεια να μην την αποδίδεις σε μένα.Εγώ την αποψή μου είπα και δεν σε πρόσβαλα.-bye-

malakudi
13-10-2009, 15:39
Να σε ρωτήσω κάτι φιλικά?Υπάλληλος της Νόβα είσαι και την υποστηρίζεις?Η ο μισθός σου είναι παχυλός?Any way από μία γρήγορη δες εδώ πόσο έχει η συνδρομή στο πακέτο αυτό http://www.daisat.gr/modul.htm αλλά έχω και φίλο που πουλάει συνδρομές και θα σου πω σε άλλο ποστ πόσο ακριβώς κάνει.Έστω 6 εμείς ΚΑΝΕΝΑΑΑΑ.Η κάρτα είναι κλειδωμένη με τον kaon τον δέκτη και μόνο για τα HD.Εντάξει τα nova cinema sd είναι κορυφαία.Σε τι τηλεόραση βλέπεις 14άρα τη νόβα?Τα περί βιοτικού επιπέδου άστα να πάνε καλύτερα.Και θα σε παρακαλούσα τους χαρακτηρισμούς περί μακρύ και κοντού και της βούρτσας με τη συνέχεια να μην την αποδίδεις σε μένα.Εγώ την αποψή μου είπα και δεν σε πρόσβαλα.-bye-

Δεν είμαι υπάλληλος της nova ούτε παχυλό μισθό έχω. Αλλά δε μπορώ να διαβάζω πράγματα που δεν ισχύουν. Δε μπορείς να συγκρίνεις nova με αλβανικά και βουλγάρικα πακέτα. Σύγκρινε με χώρες παρόμοιου βιοτικού επιπέδου, Ισπανία, Ιταλία, Πορτογαλία κτλ. Το digitalb full δεν έχει 185 ευρώ που μου δίνεις στο site αλλά περίπου 400 με 450. 185 ίσως έχει κάποιο απλό πακέτο, χωρίς αθλητικά και HD.

AS Mocca
13-10-2009, 15:41
και μιας και τα ξέρεις όλα από ότι φαίνεται δες και λίγο το παρακάτω thread και θα καταλάβεις αρκετά!!!

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=48522

.

malakudi
13-10-2009, 15:41
Βάλτε και Forthnet που ελέγχουν τα πακέτα των συνδρομητών (και έχει βουίξει όλος ο κόσμος) για να βλέπουν ποιοι μοιράζουν για CS.
και η Vodafone καλή είναι παιδιά έχει προσφορές (μιας και πιάσαμε τις διαφημίσεις τώρα) απλά κάποιες φορές φαίνεται να γίνονται υποκλοπές στο δίκτυο της. :flipout: :flipout: :flipout:

Δεν ελέγχουν τίποτα, αυτά είναι παραμύθια της χαλιμάς που διαρρέουν μερικοί επιτήδειοι. Για να ελέγξουν τα πακέτα απαιτείται εισαγγελική άδεια.

malakudi
13-10-2009, 15:42
Το συνεχίζεις.
Το κλούβια κεφάλια αν διαβάσεις είναι για τους κυρίους της NOVA εκτός αν είσαι από αυτούς και σε πειράζει.
Επίσης δεν είπα ποτέ αυτά που αναφέρεις ότι είπα.
Δεν είπα για τζάμπα λαθροθέαση ποτέ και μην διαστρεβλώνεις τα λόγια μου.
Είπα καλύτερα γήπεδο παρά NOVA.
Προτιμώ να κλείσει να έρθει κανένας άλλος επιχειρηματίας στην αγορά να δούμε προκοπή. Αλλά μάλλον σε ενοχλεί από ότι φαίνεται.

Δεν είπα εγώ για τσάμπα λαθροθέαση!!!! Είπα για τσάμπα, επειδή εσύ το είπες. Σε ρώτησα με ποια συνδρομή θα θεωρούσες ότι δεν έχουν κλούβια κεφάλια και είπες "ούτε τσάμπα".

AS Mocca
13-10-2009, 15:43
Δεν ελέγχουν τίποτα, αυτά είναι παραμύθια της χαλιμάς που διαρρέουν μερικοί επιτήδειοι. Για να ελέγξουν τα πακέτα απαιτείται εισαγγελική άδεια.

Όχι απλά αυτούς που έκαναν CS τους βρήκαν κατα λάθος :flipout:
Τουλάχιστον εμένα δε με απασχολεί το θέμα αυτό.

Αυτό που με απασχολεί είναι να μιλάς καλύτερα μέσα από το forum σε άτομα που δεν γνωρίζεις, δεν σε προσβάλουν και δεν έχουν όρεξη για αντιπαραθέσεις ειδικά για θέματα που αφορούν τρίτους.

AS Mocca
13-10-2009, 15:45
Δεν είπα εγώ για τσάμπα λαθροθέαση!!!! Είπα για τσάμπα, επειδή εσύ το είπες. Σε ρώτησα με ποια συνδρομή θα θεωρούσες ότι δεν έχουν κλούβια κεφάλια και είπες "ούτε τσάμπα".

Ναι όντως, ούτε τσάμπα, αφού λέω να γυρίσω και το πιάτο μου να δείχνει σε άλλο δορυφόρο να μην είναι καν στον Hotbird που είναι η πλατφόρμα τους !!
Ο Hellas Sat μια χαρά μου φαίνεται.

malakudi
13-10-2009, 15:46
Όχι απλά αυτούς που έκαναν CS τους βρήκαν κατα λάθος :flipout:
Τουλάχιστον εμένα δε με απασχολεί το θέμα αυτό.

Αυτό που με απασχολεί είναι να μιλάς καλύτερα μέσα από το forum σε άτομα που δεν γνωρίζεις, δεν σε προσβάλουν και δεν έχουν όρεξη για αντιπαραθέσεις ειδικά για θέματα που αφορούν τρίτους.

Αυτούς που έχουν πιάσει για CS τους πιάνουν από καρφωτές και επειδή έχουν εκατοντάδες χρήστες. Δεν έπιασαν κανένα που κάνει οικιακό sharing ή sharing με καναδυό φίλους του.

Δεν προσβάλω κανέναν, απαντώ στο ύφος που μου απαντούν. Αν μιλάς για κλούβια κεφάλια και το μόνο που αντιπροτείνεις είναι το "ούτε τσάμπα" και το "πάτε γήπεδο", πέρνεις την απάντηση που σου αρμόζει.

suzakias
13-10-2009, 15:49
Και για ποιον λόγο ένας που πληρώνει για να βλέπει την ελληνική ομάδα του έχει και κλούβιο κεφάλι?
Για να προσέχουμε λίγο και τι λέμε μεγάλα παιδιά ήμαστε,και η παρεξηγήσεις δεν αργούν να έρθουν,και δεν έχουμε και τον Αλέξ μέσα.

malakudi
13-10-2009, 15:54
Και για ποιον λόγο ένας που πληρώνει για να βλέπει την ελληνική ομάδα του έχει και κλούβιο κεφάλι?
Για να προσέχουμε λίγο και τι λέμε μεγάλα παιδιά ήμαστε,και η παρεξηγήσεις δεν αργούν να έρθουν,και δεν έχουμε και τον Αλέξ μέσα.

Γιατί το ελληνικό ποδόσφαιρο είναι κάκιστο σαν θέαμα, κάκιστο σαν παροχή υπηρεσίας στο γήπεδο, κάκιστο σαν αξιοπιστία και αξιοκρατία. Δεν αξίζει φράγκο. Να δώσω χρήματα να πάω να δω τι; Ολυμπιακός - Ατρόμητος ή Παναθηναϊκός - Εργοτέλης;

suzakias
13-10-2009, 15:58
Αυτό κύριε είναι δίκια σου γνώμη και είναι σεβαστή,αλλά αστών τον κόσμο να κάνει ότι θέλει.

ilise
13-10-2009, 15:58
Μη μαλωνετε δεν υπαρχει λογος. Οσοι ειναι ευχαριστημενοι με τις υπηρεσιες και την ποιοτητα εικονας ας συνεχισουν να πληρωνουν. ΟΙ υπολοιποι απλα την κοψαμε και Υσηχασαμε.
Για να ειμαι ακριβοδικαιος η Nova μια χαρα τα παει στο θεμα επιλογης ταινιων μιας και αρκετες ταινιες που επιλεγει παιζονται σχεδον ταυτοχρονα απο το Sky. Το θεμα ειναι με ποια ποιοτητα εικονας και ποσα καναλια προσφερει στον πελατη της?
Και κατι αλλο, απο ποτε εχουμε μεσο εισοδημα 32000 ευρα και δεν το πηρα χαμπαρι? ΟΙ μεσος μισθος στην Ελλαδα ειναι 800 ευρω για να μην πω οτι λεω πολλα. Απο ποτε αυτο χ 12 η επι 14 μας κανει 32000 euro?
Και κατι τελευταιο. Περιμενετε λιγο μεχρι να ερθουν τα ψηφιακα και να μπει η ιδιωτικη τηλεοραση σε καθε σπιτι. Εκει θα γελασουμε μα πολυ θα γελασουμε, βεβαια καποιοι αλλοι θα σκασουνε αλλα ετσι ειναι οποιος στηριζεται σε γυαλινα ποδια ετσι οπως εστρωσε θα κοιμηθει. Ακους κυριε Ταγματαρχη που βρισκεις τη συνδρομη της Nova πολυ ανταγωνιστικη?...:grinning-smiley-043

suzakias
13-10-2009, 16:03
Ώρες ώρες παιδιά αδύνατο να καταλάβω τι γίνετε.
Ποια νού τι θέση να πάρεις,και ποιον να υποστήριξης,και εκτός από όλα αυτά δεν ξέρω και τι να πω, για να μην φέρω σε δύσκολη θέση τα μελη του εδώ φόρουμ.

suzakias
13-10-2009, 16:08
Εκει θα γελασουμε μα πολυ θα γελασουμε, βεβαια καποιοι αλλοι θα σκασουνε αλλα ετσι ειναι οποιος στηριζεται σε γυαλινα ποδια ετσι οπως εστρωσε θα κοιμηθει. Ακους κυριε Ταγματαρχη που βρισκεις τη συνδρομη της Nova πολυ ανταγωνιστικη?...:grinning-smiley-043

Το άλλο με τον γιωρικα το ξέρετε????
Ότι κάπου διάβασα και η παντρεμένες v5.3 εκτός από το δικό τους σπίτι παίζουν και σε αλλά με αναβαθμίσεις που βγήκαν,σειρά έχουν τώρα από τι λένε η v5.7

Yperion
13-10-2009, 16:27
H συγκριση digitalb με Nova νομιζω οτι λεει ολη την αληθεια...

Αυτοι εχουν δεκτη Kaon HD εμεις Patatasat
Αυτοι βλεπουν ποδοσφαιρο Ισπανια κτλ. εμεις οχι
Αυτοι εχουν HD καναλια εμεις εχουμε με το ζορι 2-3 που ειναι 16:9

Ειμαστε παλι ουραγοι στην Ευρωπη και πληρωνουμε και 60 ευρω τον μηνα...

ΥΓ. Νομιμος συνδρομητης απο το 2004 που δινει τα ωραια του λεφτα για υπηρεσιες χαμηλου επιπεδου επειδη δεν εχει αλλη επιλογη καθως τα επιγεια καναλια πεφτουν το ενα πανω στο αλλο εδω στην Ζακυνθο (οπως και σε πολλες επαρχιακες πολεις)...

malakudi
13-10-2009, 16:36
Μη μαλωνετε δεν υπαρχει λογος. Οσοι ειναι ευχαριστημενοι με τις υπηρεσιες και την ποιοτητα εικονας ας συνεχισουν να πληρωνουν. ΟΙ υπολοιποι απλα την κοψαμε και Υσηχασαμε.
Για να ειμαι ακριβοδικαιος η Nova μια χαρα τα παει στο θεμα επιλογης ταινιων μιας και αρκετες ταινιες που επιλεγει παιζονται σχεδον ταυτοχρονα απο το Sky. Το θεμα ειναι με ποια ποιοτητα εικονας και ποσα καναλια προσφερει στον πελατη της?
Και κατι αλλο, απο ποτε εχουμε μεσο εισοδημα 32000 ευρα και δεν το πηρα χαμπαρι? ΟΙ μεσος μισθος στην Ελλαδα ειναι 800 ευρω για να μην πω οτι λεω πολλα. Απο ποτε αυτο χ 12 η επι 14 μας κανει 32000 euro?
Και κατι τελευταιο. Περιμενετε λιγο μεχρι να ερθουν τα ψηφιακα και να μπει η ιδιωτικη τηλεοραση σε καθε σπιτι. Εκει θα γελασουμε μα πολυ θα γελασουμε, βεβαια καποιοι αλλοι θα σκασουνε αλλα ετσι ειναι οποιος στηριζεται σε γυαλινα ποδια ετσι οπως εστρωσε θα κοιμηθει. Ακους κυριε Ταγματαρχη που βρισκεις τη συνδρομη της Nova πολυ ανταγωνιστικη?...:grinning-smiley-043

Έγραψα $ και όχι €. Σε ευρώ είναι δηλαδή περίπου 22.000. Η πηγή είναι η λίστα των χωρών με βάση το GDP - nominal από wikipedia και αναφέρεται στο μέσο κατά κεφαλήν εισόδημα. Προφανώς υπάρχουν και μεγαλύτερα και μικρότερα από αυτό εισοδήματα στη χώρα μας.

Δεν υποστηρίζω τη νόβα, συμφωνώ πως είναι ακριβή, αλλά δε μπορώ και να ακούω κραυγές. Ποια τιμή νομίζετε είναι η σωστή; Ο ένας φίλος είπε 35 ευρώ, ο άλλος 20. Εγώ μπορώ να πω πως είναι αρκετοί αυτοί που έβαλαν dsl χωρίς να τη χρειάζονται και πληρώνουν 20 ευρώ το μήνα + συνδρομή σε κάποιο CS για να βλέπουν. Άρα υπάρχουν αρκετοί που θα πλήρωναν 25 και 30 ευρώ το μήνα για το πακέτο, αν οι τιμές ήταν χαμηλότερες. Είναι και άλλοι που δε θα πλήρωναν ούτε ένα ευρώ όμως. Επανερχόμενος λοιπόν στην ουσία, είναι εξαιρετικά αμφίβολο αν μία μείωση της τιμής στο μισό θα υπερδιπλασίαζε τους συνδρομητές (ώστε το οικονομικό ισοζύγιο της πλατφόρμας να παραμείνει στα ίδια ή και να ανέβει). Συνεπώς δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα και το να αποκαλούμε κλουβιοκέφαλους τους managers της nova είναι το εύκολο. Αν μπουν κάτω τα οικονομικά δεδομένα, είναι φανερό πως είναι δύσκολο να γίνουν μεγάλες μειώσεις.

Αν λοιπόν μία τιμή στα 20 ευρώ την θεωρείτε νορμάλ, μοιραστείτε τη συνδρομή με δύο άλλους στην πολυκατοικία και φέρτε την τιμή στο επίπεδο που την θεωρείτε δίκαια. Το να προτείνουμε "ούτε τσάμπα" και "κόψτε όλη τη σύνδεση" δε βοηθάει κανέναν.

Εγώ θεωρώ μία τιμή γύρω στα 35 ευρώ για το πλήρες πακέτο πολύ καλή. Με την πρόσφατη προσφορά που μου έκανε η forthnet είμαι κοντά σε αυτή την τιμή(αν θεωρήσω όλη την έκπτωση για τη nova, είναι 67-25=42). Μακάρι να βελτιωθεί και άλλο. Όμως ποιο σημαντικό είναι να συνεχίσω να μπορώ να βλέπω σε 3 τηλεοράσεις στο σπίτι με μία συνδρομή - όπως κάνω τώρα - παρά να μειωθεί η συνδρομή μου άλλα 7-10 ευρώ.

Όσο για τους ελληνοποδοσφαιρόφιλους, δεν είναι η γνώμη μου ότι το ελληνικό πρωτάθλημα είναι άχρηστο. Είναι αντικειμενικά μία ορθή πρόταση.

malakudi
13-10-2009, 16:38
H συγκριση digitalb με Nova νομιζω οτι λεει ολη την αληθεια...

Αυτοι εχουν δεκτη Kaon HD εμεις Patatasat
Αυτοι βλεπουν ποδοσφαιρο Ισπανια κτλ. εμεις οχι
Αυτοι εχουν HD καναλια εμεις εχουμε με το ζορι 2-3 που ειναι 16:9

Ειμαστε παλι ουραγοι στην Ευρωπη και πληρωνουμε και 60 ευρω τον μηνα...

ΥΓ. Νομιμος συνδρομητης απο το 2004 που δινει τα ωραια του λεφτα για υπηρεσιες χαμηλου επιπεδου επειδη δεν εχει αλλη επιλογη καθως τα επιγεια καναλια πεφτουν το ενα πανω στο αλλο εδω στην Ζακυνθο (οπως και σε πολλες επαρχιακες πολεις)...

Στην Αλβανία παίρνουν ετήσιο εισόδημα 4000$. Πόσο ήθελες να έχει η συνδρομή; Θα συμφωνήσω για τις ελλείψεις του ελληνικού πακέτου, όχι όμως για την κριτική στην τιμή του όταν συγκρίνεται με τις τιμές του Αλβανικού.

Larry
13-10-2009, 16:43
απο ποτε σε ενα Forum υποδυκνειει καποιος σε καποιον τι θα δει και τι θα πληρωσει και ποσα φραγκα παιρνει?

εγω πληρωνω ΝΟΒΑ και ειμαι ευχαριστμενος σεβαστο
αλλος δεν πληρωνει διοτι το θεωρει υποτιμητικο και ακριβο προιον σεβαστο επισης

αλλα απο κει μεχρι εκφρασεις για απατεωνες κλεφτες λαμογια δεν επιτρεπονται ουτε θα επιτραπουν

ειναι επιχειρηση νομιμοτατη με προσωπικο,επενδεδυμενα κεφαλαια και οτι αλο διεπει μια εταιρεια

ακριβη ναι και ας την κρινει ο θεατης, κλεφτες ΟΜΩΣ ΟΧΙ

ουτε Ηλιθιοι οι συνδρομητες της

MOUKIOUROUFIS KOSTAS
13-10-2009, 16:45
απο ποτε σε ενα Forum υποδυκνειει καποιος σε καποιον τι θα δει και τι θα πληρωσει και ποσα φραγκα παιρνει?

εγω πληρωνω ΝΟΒΑ και ειμαι ευχαριστμενος σεβαστο
αλλος δεν πληρωνει διοτι το θεωρει υποτιμητικο και ακριβο προιον σεβαστο επισης

αλλα απο κει μεχρι εκφρασεις για απατεωνες κλεφτες λαμογια δεν επιτρεπονται ουτε θα επιτραπουν

ειναι επιχειρηση νομιμοτατη με προσωπικο,επενδεδυμενα κεφαλαια και οτι αλο διεπει μια εταιρεια

ακριβη ναι και ας την κρινει ο θεατης, κλεφτες ΟΜΩΣ ΟΧΙ

ουτε Ηλιθιοι οι συνδρομητες της

κάθε τι νόμιμο δεν είναι απαραίτητα και ηθικό:grandpa:

ilise
13-10-2009, 18:01
κάθε τι νόμιμο δεν είναι απαραίτητα και ηθικό:grandpa:

Να δεις που το ακουσα αυτο τελευταια ?:chinscratch:

suzakias
13-10-2009, 19:13
Larry εχει δικιο παιδια ας προσεχουμε τι γραφουμε

AFam
13-10-2009, 21:05

Στην τελική η συνδρομητική τηλεόραση σε καμία χώρα δεν είναι για όλους. Παντού η διείσδυση είναι γύρω στο 20-25%. δε νομίζω, ψάξτο καλύτερα !!!!

Δεν με ενδιαφέρει να το έχω μέσω net, τουλάχιστον για τα επόμενα 10 χρόνια.... είναι που είναι χάλια οι γραμμές, αυτό μας έλειπε να βάλουμε και νταβάδες στη γραμμή μας.....

Ας κοιτάξει πρώτα η κυρα νόβα να βγάλει τους δέκτες που μοιράζουν διάφορα μέσα από τη φόρθ.....

suzakias
13-10-2009, 21:15
πολυ ασχωλειστε με το πακετο αυτο,βαλτε την ερτ1 να δειτε κανα εργο αυτην την πληρωνουμε καλα

AFam
13-10-2009, 21:19
πολυ ασχωλειστε με το πακετο αυτο,βαλτε την ερτ1 να δειτε κανα εργο αυτην την πληρωνουμε καλα

άλλοι ασχολούνται γιατρέ μου, δόξα το θεό υπάρχουν πολλές πηγές για να βλέπεις "εικόνα" και όχι ει κο ναααα......-bye-

AS Mocca
13-10-2009, 22:08
Να αγιάσει το στόμα σου!

Athanasis
14-10-2009, 07:57
O Larry εχει δικιο παιδια ας προσεχουμε τι γραφουμε

Και εγώ συμφωνώ 100% με τον Larry. Πρέπει να προσέχουμε τι λέμε γιατί στο κάτω κάτω και εμείς απο κέρδη (η χρήματα του δημοσίου) τρώμε!:eating:
:popcorn:

Κουβέντες Κλάσης
- Αθανάσης -
:ADFADF1:

notist
14-10-2009, 08:58
Σύμφωνα με πληροφορίες σε αναβάθμιση των καρτών της προχωράει η Νόβα σε όλους τους τύπους των καρτών με έκδοσης (version) Kάπα, Ζέτα, Έψιλον, ώστε οι κάρτες αυτές να είναι έτοιμες για την αλλαγή της κωδικοποίησης τον επόμενο χρόνο. Όλες οι παλιές κάρτες έκδοσης τύπου (version) 2, 4 και 5 θα αντικατασταθούν το επόμενο διάστημα με τις νέες αναβαθμισμένες κάρτες στην προσπάθεια της πλατφόρμας για πάταξη της πειρατείας που αντιμετωπίζει η πλατφόρμα. Ήδη ξεκίνησε η αποστολή των πρώτων 10 χιλιάδων καρτών σε συνδρομητές με οδηγίες αλλαγής της κάρτας με SMS από τα κινητά τηλέφωνα των συνδρομητών.

Η ειδοποίηση αναφέρει ότι οι παλιές κάρτες θα σταματήσουν να λειτουργούν σε διάστημα 3 ημερών κάτι που δεν έχει συμβεί πάντως μέχρι στιγμής. Όταν αντικατασταθούν όλες οι παλιές κάρτες και αναβαθμιστούν οι υπόλοιπες θα αντικατασταθεί το σημερινό σύστημα κωδικοποίησης με νέο πιο προηγμένο σύστημα από την IRDETO όπως έγινε με αρκετούς άλλους provider που χρησιμοποιούν το ίδιο σύστημα. (Showtime Art κτλ.) Πολλά αναμένονται να είναι τα προβλήματα σε συνδρομητές που δεν χρησιμοποιούν τους ιδιοκτησιακούς δέκτες της πλατφόρμας (τύπου Πάνασατ) Υπολογίζετε ότι το 30 με 40 % των συνδρομητών δεν χρησιμοποιεί το δέκτη της νόβα, άσχετα αν τον διαθέτει λόγω των περιορισμένων δυνατοτήτων του. Η αναβάθμιση των καρτών δεν ενεργοποιείται συνήθως σε δέκτες του εμπορίου ακόμα και... ...σε δέκτες με παλιά και νεότερα μόντουλ IRDETO (μπλε & μωβ) ή σε δέκτες με UCAS (universal card access systems) αναγνώστες καρτών ). Οι τελευταίοι φυσικά δεν θα πρέπει να διαμαρτύρονται διότι δεν είναι κατά την καθομιλούμενη συμβατοί με το σύστημα, δεν έχουν πληρώσει δικαιώματα κτλ. ( άσχετα αν οι κάρτες τους λειτουργούσαν κανονικά για πολλά χρόνια) Όταν δε κάνουν τη αναβάθμιση της κάρτας τους χρησιμοποιώντας τον δέκτη της πλατφόρμας η κάρτα σταματά να συνεργάζεται με δέκτες του συγκεκριμένου τύπου.

Η πλατφόρμα συνιστά (προτρέπει) να προμηθευτούν οι συνδρομητές ιδιοκτησιακό δέκτη με αντίτιμο 25 ευρώ και να πραγματοποιήσουν την αναβάθμιση από τα καταστήματα υποστήριξης της, πράγμα όμως που καθιστά την κάρτα συμβατή μόνο σε αυτό τον δέκτη και σε κανένα άλλο. ( πάντρεμα δέκτη κάρτας )

Γνώμη μας είναι ότι εδώ υπάρχει ρίσκο μεγάλο για μαζική φυγή συνδρομητών που δεν θα μπορούν να χρησιμοποιήσουν τα προηγμένης τεχνολογίας μηχανήματα τους σε συνδυασμό με την συνδρομή τους στην Νόβα και ουσιαστικές αλλαγές δεν υπάρχουν στην τιμολογιακή πολιτική της εταιρίας. Δεν δίνεται η δυνατότητα δεύτερης ή περισσότερων καρτών στον ίδιο χώρο του συνδρομητή χωρίς επιπλέον συνδρομή (ή έστω με ελάχιστο κόστος ) όπως κάνουν πολλές άλλες πλατφόρμες στην Ευρώπη. Γιατί το 2009 δεν υπάρχει σπίτι χωρίς 3-4 τηλεοράσεις στον ίδιο χώρο και αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να λύσει η πλατφόρμα της Νόβα άμεσα. Και φυσικά η μετατροπή της εκπομπής της από την στάνταρ ανάλυση σε υψηλή ευκρίνεια είναι ένα απαραίτητο στοιχείο προσθήκης νέων συνδρομητών. Φυσικά η καταπολέμηση της πειρατείας θα αποφέρει κάποια οφέλη επανάκτησης συνδρομητών είναι όμως αυτό αρκετό;

Πηγή:Satleo

Σχόλιο:1)Πουθενά και τίποτα για μείωση τιμής.
2)Θα δώσω 25 ευρώ να πάρω τον πατάτασατ και θα πετάξω τον 8000 που αγόρασα ένα χιλιάρικο για να τους βλέπω.
Τα σχόλια δικά σας.
Κύριε malakudi ενημερωτικά το τσέκαρα,στον φίλο μου digital world στο Πικέρμι το φουλ πακέτο σκέτη κάρτα σε conax χωρίς τον Kaon και τα HD που είναι 6 μόνο,κάνει 280 ευρώ.-bye-

suzakias
14-10-2009, 10:45
+1 ακου εκει να πεταξω τον dm8000 για τον πατατα.......

malakudi
14-10-2009, 10:49
Κύριε malakudi ενημερωτικά το τσέκαρα,στον φίλο μου digital world στο Πικέρμι το φουλ πακέτο σκέτη κάρτα σε conax χωρίς τον Kaon και τα HD που είναι 6 μόνο,κάνει 280 ευρώ.-bye-

Αυτή η τιμή είναι σωστή. Με τα HD πάει στα 400-450.

Αλλά τα SD κανάλια του Digitalb είναι πολύ χειρότερα της nova (σε ποιότητα εικόνας), και φυσικά υπάρχει και το θέμα της αγοραστικής ικανότητας του κοινού στο οποίο απευθύνεται. Συνεπώς, μη περιμένει κανείς να δει full πακέτο με 280 ευρώ το χρόνο στην Ελλάδα. Η μόνη περίπτωση να δει κάτι τέτοιο είναι να πέσει η μέση αγοραστική ικανότητα του Έλληνα.

ilise
14-10-2009, 10:50
Τι να πω? Αν αυτο ειναι πολιτικη η σχεδιασμος management μαλλον λαθος ανθρωπους πληρωνουν.:FSGSFGS4:

malakudi
14-10-2009, 11:15
Η νέα κάρτα (ACS 5.4 - zeta αλλά και 5.7 - kappa) δουλεύει κανονικά σε δέκτες με επίσημο ενσωματωμένο irdeto ή σε επίσημα irdeto cam. Απλώς κάποιες φορές αποτυγχάνει η αρχική ενεργοποίηση και πρέπει να γίνει σε patatasat. Τα υπόλοιπα είναι FUD για να πιέσει παλιούς συνδρομητές να πάρουν patatasat και να τους "κλειδώσει" με το pairing κάρτας/δέκτη.

ilise
14-10-2009, 12:39
Αυτή η τιμή είναι σωστή. Με τα HD πάει στα 400-450.

Αλλά τα SD κανάλια του Digitalb είναι πολύ χειρότερα της nova (σε ποιότητα εικόνας), και φυσικά υπάρχει και το θέμα της αγοραστικής ικανότητας του κοινού στο οποίο απευθύνεται. Συνεπώς, μη περιμένει κανείς να δει full πακέτο με 280 ευρώ το χρόνο στην Ελλάδα. Η μόνη περίπτωση να δει κάτι τέτοιο είναι να πέσει η μέση αγοραστική ικανότητα του Έλληνα.

H οποια εσχει πεσει καθετα (μιλαω για το μεσο πολιτη και οχι για τα κοπροσκυλα - golden boys) ιδιαιτερα με την αυξηση των τιμων των αγαθων και τους καθηλωμενους μισθους.
Και μιας και εχει τεθει η ερωτηση για αυτα που προσφερει και την ποιοτητα εικονας που εχει νομιζω οτι μια τιμια τιμη για το full πακετο einai ayth tvn 30-35 ευρω μεγιστο.

malakudi
14-10-2009, 12:49
H οποια εσχει πεσει καθετα (μιλαω για το μεσο πολιτη και οχι για τα κοπροσκυλα - golden boys) ιδιαιτερα με την αυξηση των τιμων των αγαθων και τους καθηλωμενους μισθους.
Και μιας και εχει τεθει η ερωτηση για αυτα που προσφερει και την ποιοτητα εικονας που εχει νομιζω οτι μια τιμια τιμη για το full πακετο einai ayth tvn 30-35 ευρω μεγιστο.

Συμφωνώ κι εγώ για το 30-35.

Συνεπώς μπορείς να μοιραστείς τη συνδρομή με έναν ακόμα στην πολυκατοικία και να έχεις την τιμή που πιστεύεις πως είναι δίκαια.

AS Mocca
14-10-2009, 16:31
Συμφωνώ κι εγώ για το 30-35.

Συνεπώς μπορείς να μοιραστείς τη συνδρομή με έναν ακόμα στην πολυκατοικία και να έχεις την τιμή που πιστεύεις πως είναι δίκαια.

Μου αρέσει που προτείνεις νόμιμες λύσεις. :flipout:

malakudi
14-10-2009, 16:51
Μου αρέσει που προτείνεις νόμιμες λύσεις. :flipout:

Εγώ με την τιμή που μου βγαίνει τώρα (42 ευρώ με την έκπτωση) είμαι σχετικά ικανοποιημένος. Αυτό που προτείνω μπορεί να μην είναι ακριβώς σύμφωνο με το γράμμα του νόμου, και φυσικά όποιος το κάνει παίρνει και το ρίσκο της επιλογής αυτής, αλλά πίστεψέ με, είναι προτιμότερο για την πλατφόρμα της nova να κάνεις κάτι τέτοιο από αυτό που προτείνεις εσύ (να την κόψουν όλοι πρότεινες, άρα ουσιαστικά πρότεινες να κλείσει το μοναδικό συνδρομητικό ελληνικό πακέτο).

AS Mocca
14-10-2009, 18:36
και καλά είπα!

Επίσης είπα (μιας και σου αρέσει να αναφέρεις τα μισά από αυτά που λέω) πως καλό είναι να αναλάβει κανένας σοβαρός επιχειρηματίας καμια ελληνική πλατφόρμα μήπως δούμε προκοπή σε αυτή τη χώρα. -bye-

suzakias
14-10-2009, 19:58
Με βαζεις σε σκεψης τωρα.....να κανω λες καμια πλατφορμα με το ονομα GR SAT-HD.
Λες να την κανω?και να βαλω 25-30 ευρω το μηνα!!ή θα αρχισω να ετοιμαζω βαλιτσες για να την κανω βραδυ απο την ελλαδα.

malakudi
14-10-2009, 20:01
και καλά είπα!

Επίσης είπα (μιας και σου αρέσει να αναφέρεις τα μισά από αυτά που λέω) πως καλό είναι να αναλάβει κανένας σοβαρός επιχειρηματίας καμια ελληνική πλατφόρμα μήπως δούμε προκοπή σε αυτή τη χώρα. -bye-

Μια χαρά σοβαροί είναι της Nova. Οι ασόβαροι του Alpha Digital χρεωκόπησαν με τις βλακείες τους. Είδαμε και τον ΟΤΕ, ξεκινάω/δε ξεκινάω, την κολοκυθιά παίζουμε.

notist
14-10-2009, 20:02
Με βαζεις σε σκεψης τωρα.....να κανω λες καμια πλατφορμα με το ονομα GR SAT-HD.
Λες να την κανω?και να βαλω 25-30 ευρω το μηνα!!ή θα αρχισω να ετοιμαζω βαλιτσες για να την κανω βραδυ απο την ελλαδα.

Ναι γιατρέ μου εγώ θα είμαι σίγουρα συνδρομητής σου...χαχαχαα.Κάτσε εδώ,που θα βρεις περισσότερο γέλιο χαλαρά και τσιγαροφραπέδες από την Ελλάδα?-bye-

suzakias
14-10-2009, 20:04
βρε εσυ θα εχει μεγαλη πλακα σε λεω θα σε βαλω και ταμια

AS Mocca
14-10-2009, 20:05
Ρε συ φίλε malakudi χρεωκόπησαν γιατί δεν σηκώνει η χώρα 2 πλατφόρμες.

Εδώ δεν βλέπεις με τα αθλητικά τι έχει γίνει φέτος;
Για να δει κάποιος κάτι πρέπει να έχει τηλεοπτικό χάρτη μαζί του και NOVA και CONN-X.

Μακάρι να άλλαζε στάση η NOVA αλλά δυστυχώς βλέπει τους πελάτες της ως εχθρούς, οπότε τι συζητάμε τώρα;
Ακόμα και αυτοί που κάνουν παράνομη θέαση είναι πελάτες της αλλά δεν το καταλαβαίνει ώστε να τους κερδίσει πάλι.

suzakias
14-10-2009, 20:12
παιδια ηρεμια εχει 2 μερες με αυτο το πακετο μιλαμε,αντε θα παρω ντεπον δεν μπορω αλλο

AFam
14-10-2009, 20:29
Όταν θα ξεπεραστούν οι τρικλοποδιές κάτω από το τραπέζι που βάζει η νοβα στον οτε τότε θα ξεκινήσει και αυτός μετάδοση, έως τότε απλά περιμένουμε....

Το θέμα είναι να μην τα συμφωνήσουν ώστε να κρατήσουν τις τιμές ψηλά....

mcstefan7
26-02-2010, 19:22
Το θέμα είναι πολύ απλό οτι κλειδώνει - ξεκλειδώνει το ίδιο εύκολα.....
Αυτό το μαθα οταν ασχολειόμουν με το χακινκ....
Αρκή να κάτσουν μερικά ξεφτέρια και να σπάσουν το πάντρεμα....

malakudi
26-02-2010, 19:29

Αφελές ... και ανυπόστατο.

Για ξεκλείδωσε ένα AES 256bit vpn.

mpokeRas
26-02-2010, 19:45
....
ότι κλειδώνει-ξεκλειδώνει,
ότι γυρίζει-σταματά,
ότι φουσκώνει-ξεφουσκώνει,
κουκουρου-σουπιτσα, κουκουρου-γιαχνί!

Θέλεις κι άλλα ντοκουμέντα, φίλτατε malakudi ;

Υ.Γ. κάνει ομοιοκαταληξία με το γιαχνί, δεν ξέρω αν το πρόσεξες....

mpokeRas
26-02-2010, 19:52
Αγαπητέ φίλε,
μιας και ασχολείσαι με το χάκινγκ, δε ρίχνεις μια ματιά εδώ (https://addons.mozilla.org/el/firefox/browse/type:3) έχει ένα plugin για firefox, δεν ξέρω αν θα βελτιώσει το γράψιμο σου σε C++, python etc etc αλλά στα ελληνικά σίγουρα.
Για να μπορούμε να σε καταλαβαίνουμε κι εμείς οι παλιόγεροι του πολυτονικού (και της καθαρεύουσας μερικοί).

Πάντα με τις καλύτερες των προθέσεων,
mpokeRas

suzakias
26-02-2010, 21:23

Σιγα το πραμα.........βπν τι ειναι το βπν βρε Πανο!!!

mcstefan7
27-02-2010, 13:53
ακόμα με τον φιρεφοχ ασχολείστε???
Τι να κάνει μπροστά στο όπερα....ΡΕ φιλε πρωι πρωι που το γραψα δεν κοίταξα την ορθογραφία μιας και βιαζόμουν....

mcstefan7
27-02-2010, 13:59

Πρώτον δεν σου πα οτι μπορώ να το ξεκλειδώσω εγώ αλλα αυτοί που ασχολούνται με τέτοιου είδους χακινκ(ενοειται οτι 8α τα σκάσεις χοντρα)
εδώ σπανε κώδικες της γκουγκλ και μικροσοφτ εδω 8α κολλόσουν?

sfortis
27-02-2010, 14:50
όλα ξεκλειδώνουν, το θέμα είναι σε πόσο χρόνο γίνεται αυτό...

ένας κωδικός 10 χαρακτήρων κρυπτογραφημένος με AES 256bit χρειάζεται 2.300 χρόνια για να σπάσει σε ένα τυπικό home υπολογιστή.

αυτά τα προβλήματα θεωρητικά θα τα λύσουν οι κβαντικοί υπολογιστές ,όπου θα είναι σε θέση να αποκωδικοποιήσουν οτιδήποτε κλειδί σε ακαριαία ;)

NOVA, τρέμε τα κβάντα! :laugh:

kokolino
28-02-2010, 01:10
Eιναι και σειρα του dvb-csa......νατα νατα!!!!!!

mcstefan7
01-03-2010, 19:52
δεν με κατάλαβες δεν υπάρχει λόγος να βρούμε τον κωδικό(ποτε κανενας χακερ δεν κανει αυτο) πρεπει με κατάλληλες εντολές να ξεπεραστεί αυτο το βήμα....και ο λογος που δεν γίνεται είναι οτι στην ελλάδα δεν υπάρχουν καλοί χακερ και όσοι υπάρχουν δεν ασχολούνται γτ δν έχουν την οικονομική βοη8εια...

malakudi
02-03-2010, 01:13
δεν με κατάλαβες δεν υπάρχει λόγος να βρούμε τον κωδικό(ποτε κανενας χακερ δεν κανει αυτο) πρεπει με κατάλληλες εντολές να ξεπεραστεί αυτο το βήμα....και ο λογος που δεν γίνεται είναι οτι στην ελλάδα δεν υπάρχουν καλοί χακερ και όσοι υπάρχουν δεν ασχολούνται γτ δν έχουν την οικονομική βοη8εια...

Βασικά, no offence αλλά είσαι τελείως αδαής με το θέμα.

Το πάντρεμα irdeto είναι secure silicon technology που σημαίνει πως κάθε κλειδί CW κωδικοποιείται με κάποιο συμμετρικό αλγόριθμο πολύ πολύ μεγάλου μήκους κλειδιού. Συνεπώς είναι άσπαστο με συμβατικές μεθόδους. Οι "κατάλληλες" εντολές πολύ απλά δεν υπάρχουν.

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις μερικά βιβλία περί κρυπτογραφίας πριν ξαναέρθεις να πας πεις για "ξεφτέρια" και "καλούς χάκερ".

mcstefan7
02-03-2010, 07:33
ρε φιλε ετσι κι αλλιως εγω ειμαι ιντερνετικος...δν ασχολουμαι με τα προγραμματα και το δορυφορικο κλείδωμα αλλα λεω πως γίνεται να ξεκλειδωθεί παρακάπτοντας εντολές με την χρ'ηση ενος πειραγμένου firmware για εναν αποκωδικοποιητη...

malakudi
02-03-2010, 10:10
ρε φιλε ετσι κι αλλιως εγω ειμαι ιντερνετικος...δν ασχολουμαι με τα προγραμματα και το δορυφορικο κλείδωμα αλλα λεω πως γίνεται να ξεκλειδωθεί παρακάπτοντας εντολές με την χρ'ηση ενος πειραγμένου firmware για εναν αποκωδικοποιητη...

Δεν ασχολείσαι αλλά λες με βεβαιότητα πως γίνεται. Δεν γίνεται. Αν διαβάσεις το άρθρο στο περιοδικό Digital Satellite Info για τα antisharing μέτρα των providers, το θέμα εξηγείται πολύ αναλυτικά ενώ παρουσιάζονται και οι όποιες πιθανότητες επίθεσης στο σύστημα.

Τα secure silicon παντρέματα χρησιμοποιούν κρυπτογραφημένη μετάδοση του κλειδιού DVB-CSA (CW) από την smartcard στο δέκτη. Η κρυπτογράφηση είναι της μορφής δημόσιου - ιδιωτικού κλειδιού. Ο δέκτης δίνει στην κάρτα το δημόσιο κλειδί και η κάρτα με αυτό κωδικοποιεί το CW. Ο δέκτης έχει μέσα στο secure silicon chip (και ΟΧΙ στο firmware) το ιδιωτικό κλειδί και έτσι αποκωδικοποιεί το κωδικοποιημένο CW. Τα συγκεκριμένα chip είναι ολοκληρωμένα που υλοποιούν τον αλγόριθμο αποκρυπτογράφησης και ενσωματώνουν και το ιδιωτικό κλειδί. Ο κώδικάς τους στην eprom είναι επίσης προστατευμένος με κάποιο συμμετρικό αλγόριθμο (AES 256bit συνήθως) και αποκωδικοποιείται μόνο κατά την εκτέλεσή του. Συνεπώς, ναι, είναι θεωρητικά εφικτό να βρεθεί ο αλγόριθμος και το ιδιωτικό κλειδί, αλλά όχι παρακάμπτοντας κάποιες εντολές. Απαιτείται ανάλυση του secure silicon chip με ηλεκτρονικό μικροσκόπιο κτλ κτλ. Αυτά είναι πράγματα που δε τα κάνει ο "καλός hacker" αλλά κάποιος που έχει τη δυνατότητα να δώσει 50 και 100 χιλιάδες ευρώ για να "σπάσει" το σύστημα. Και φυσικά, ακόμα κι αν το καταφέρει, θα έχει καταφέρει να παραβιάσει μόνο ένα συνδυασμό κάρτας - δέκτη, αφού κάθε δέκτης έχει άλλο ιδιωτικό κλειδί μέσα του.

Συνεπώς, λόγω όλων των παραπάνω, δεν γίνεται αυτό που λες. Αν έχεις κάποιο άλλο στοιχείο που εξηγεί τους λόγους που μπορεί να γίνει, αναμένουμε να το παρουσιάσεις.

mcstefan7
02-03-2010, 19:30
καλα οκ βαρεθηκα με αυτο το θέμα...σύμφωνα με αυτα που μου λες μπορει μονο να ξεκλειδωθεί με antisecure silicon chip αρα μονοι κανας κινεζος μας σώνει....μην απαντας εδω βαρέθηκα να μπαίνω....

AlexT_
02-03-2010, 20:23
@mcstefan7
οι απαντήσεις με επιχειρήματα πάντα είναι ..δύσκολος αντίπαλος. Οπως θα έχεις καταλάβει ήδη, ανάμεσα μας υπάρχουν άνθρωποι πολύ καταρτισμένοι.
Αυτό είναι προς όφελος όλων μας..

mcstefan7
02-03-2010, 21:51
ρε φιλαράκο δεν είπα τιποτα...Το παιδί ξέρει και είναι μαγκία του....
εγω σου είπα την γνώμη μου και απο την αρχή σου είπα δεν ασχολούμαι με το άθλημα των ψηφιακών αλλα με το άθλημα....(πμ γτ δν ειναι και απολυτος νόμιμο..)

wizzy
02-03-2010, 22:16
φιλε μαλακούδη μην το πάρεις στραβά ( και το εννοώ )αλλα αποφάσισε γιατί σε άλλο νήμα με το ίδιο πάθος και ύφος έκανες επίθεση σε άλλο μέλος με τον ισχυρισμό ότι οι news team έχει σπάσει τέτοιου είδους πάντρεμα αλλα δεν τα έδωσαν δημόσια
είχες αναφέρει με σιγουριά ότι είχαν ανοίξει το digitalb και ένα άλλο που δεν θυμάμαι που θεωρητικά είναι πολύ πιο δύσκολο πάντρεμα (από τα δικά σου λεγόμενα και αυτό )

*σε παρακαλώ όμως μην αρχίζεις παραλήρημα με γλώσσα ηλεκτρονικού πολυτεχνείου γιατί δεν μπορώ να σε παρακολουθήσω (πολύ φοβάμαι ότι και άλλοι φίλοι του forum αδυνατούν )

δεν υπάρχει τίποτα μεπτό στο μήνυμα μου και είναι εντελώς φιλικά και με σεβασμό

Eki_13
03-03-2010, 01:44
Δεν ασχολείσαι αλλά λες με βεβαιότητα πως γίνεται. Δεν γίνεται. Αν διαβάσεις το άρθρο στο περιοδικό Digital Satellite Info για τα antisharing μέτρα των providers, το θέμα εξηγείται πολύ αναλυτικά ενώ παρουσιάζονται και οι όποιες πιθανότητες επίθεσης στο σύστημα.

Τα secure silicon παντρέματα χρησιμοποιούν κρυπτογραφημένη μετάδοση του κλειδιού DVB-CSA (CW) από την smartcard στο δέκτη. Η κρυπτογράφηση είναι της μορφής δημόσιου - ιδιωτικού κλειδιού. Ο δέκτης δίνει στην κάρτα το δημόσιο κλειδί και η κάρτα με αυτό κωδικοποιεί το CW. Ο δέκτης έχει μέσα στο secure silicon chip (και ΟΧΙ στο firmware) το ιδιωτικό κλειδί και έτσι αποκωδικοποιεί το κωδικοποιημένο CW. Τα συγκεκριμένα chip είναι ολοκληρωμένα που υλοποιούν τον αλγόριθμο αποκρυπτογράφησης και ενσωματώνουν και το ιδιωτικό κλειδί. Ο κώδικάς τους στην eprom είναι επίσης προστατευμένος με κάποιο συμμετρικό αλγόριθμο (AES 256bit συνήθως) και αποκωδικοποιείται μόνο κατά την εκτέλεσή του. Συνεπώς, ναι, είναι θεωρητικά εφικτό να βρεθεί ο αλγόριθμος και το ιδιωτικό κλειδί, αλλά όχι παρακάμπτοντας κάποιες εντολές. Απαιτείται ανάλυση του secure silicon chip με ηλεκτρονικό μικροσκόπιο κτλ κτλ. Αυτά είναι πράγματα που δε τα κάνει ο "καλός hacker" αλλά κάποιος που έχει τη δυνατότητα να δώσει 50 και 100 χιλιάδες ευρώ για να "σπάσει" το σύστημα. Και φυσικά, ακόμα κι αν το καταφέρει, θα έχει καταφέρει να παραβιάσει μόνο ένα συνδυασμό κάρτας - δέκτη, αφού κάθε δέκτης έχει άλλο ιδιωτικό κλειδί μέσα του.

Συνεπώς, λόγω όλων των παραπάνω, δεν γίνεται αυτό που λες. Αν έχεις κάποιο άλλο στοιχείο που εξηγεί τους λόγους που μπορεί να γίνει, αναμένουμε να το παρουσιάσεις.

Φιλε εγραψες! χαιρομαι που ξερω απο κρυπτογραφια και μπορεσα να σε καταλαβω. respect

mcstefan7
03-03-2010, 07:25
φιλε μαλακούδη μην το πάρεις στραβά ( και το εννοώ )αλλα αποφάσισε γιατί σε άλλο νήμα με το ίδιο πάθος και ύφος έκανες επίθεση σε άλλο μέλος με τον ισχυρισμό ότι οι news team έχει σπάσει τέτοιου είδους πάντρεμα αλλα δεν τα έδωσαν δημόσια
είχες αναφέρει με σιγουριά ότι είχαν ανοίξει το digitalb και ένα άλλο που δεν θυμάμαι που θεωρητικά είναι πολύ πιο δύσκολο πάντρεμα (από τα δικά σου λεγόμενα και αυτό )

*σε παρακαλώ όμως μην αρχίζεις παραλήρημα με γλώσσα ηλεκτρονικού πολυτεχνείου γιατί δεν μπορώ να σε παρακολουθήσω (πολύ φοβάμαι ότι και άλλοι φίλοι του forum αδυνατούν )

ρε μεγάλε τι λες??
έκανα εγω επίθεση σε κανέναν και λέω οτι σπάσαμε κανά κωδικό...
τεσπα ο καθένας οτι του κατέβει λέει.......

mcstefan7
03-03-2010, 07:26
και στο κάτω κατω και η ομάδα να έσπασε το πάντρεμα είναι 1000% σίγουρο οτι δεν θα το ανέβαζε τσάμπα...Αυτές οι δουλειές αξίζουν πολλά$$$$

mcstefan7
03-03-2010, 07:29
για το digitalb αυτό το hack ενοείς??
http://www.digitalworldz.co.uk/177032-digitalb-hack-now-official.html

AlexT_
03-03-2010, 08:19
ρε μεγάλε τι λες??
έκανα εγω επίθεση σε κανέναν και λέω οτι σπάσαμε κανά κωδικό...
τεσπα ο καθένας οτι του κατέβει λέει.......Μα δεν απευθύνεται σε σένα o wizzy αλλά στον malakudi..

malakudi
03-03-2010, 10:49

Οπώς θα διάβασες στο μήνυμά μου, πουθενά δεν ισχυρίζομαι ότι δε γίνεται. Έγραψα πως δε γίνεται από τον "καλό hacker". Φυσικά αν υπάρχουν στη μέση χρήματα και κάποιος πληρώνει, κάποιος άλλος θα ασχοληθεί. Πρέπει να καταλάβετε πως τα καινούρια συστήματα δεν έχουν πλέον καμία σχέση με τα πρώτης και δεύτερης γενιάς που εύκολα ή δύσκολα έσπασαν από ερασιτέχνες. Τα καινούρια συστήματα για να "σπάσουν" απαιτούν είτε πολλά resources είτε πληροφόρηση εκ των έσω.

Συνεπώς, ακόμα κι αν κάποιοι παρακάμψουν το irdeto pairing (ή το έχουν ήδη κάνει), δε θα το δεις εσύ ποτέ στο softcam που κατεβάζεις από το internet.

mcstefan7
04-03-2010, 19:50
διάβασα σε ενα σιτε για free irdeto cam τι είναι ακριβως αυτό?

AlexT_
04-03-2010, 20:19
Ενα πολύ παλιό Irdeto module.