PDA

View Full Version : Ps3 Vs Xbox360

Pages : [1] 2

Trisalon
23-09-2008, 23:16
Το ps3 ειναι καλλιτερο γιατι

διαθετει περισσοτερα - καλυτερα exclusives απο το xbox360 σε γραφικα και ηχο (mgs4, uncharted , killzone 2 , gt5p , africa , motorstorm klp)

blu ray player για θεαση ταινιων hd

και αξιοπιστια hardware σε σχεση με του xbox που χαλαει

οσο για το videaki τα σχολια δικα σας μονο να το δει καποιος που δεν ξερει θα καταλαβει ποσο φτηνιαρικο τεχνολογικα ειναι το xbox360 με τα αποσπωμενα εξαρτηματα
το tray που ανοιγει για τα dvd (αρχαιολογιες) και το power supply ειναι ολα τα λεφτα για το xbox :flipout::flipout:

http://www.youtube.com/watch?v=dyHYPhiJN8s&feature=related

KleKoR
24-09-2008, 00:37
Οχι οχι οχι οχι οχι..... γιατι το εκανες αυτο το λαθος και ανοιξες αυτο το thead?

θα πεσουν κορμια εδω μεσα...

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
24-09-2008, 00:41
Πόσο είπαμε κοστίζει κάθε παιχνίδι; ;)-bye-

sfortis
24-09-2008, 00:45
ωχ,τι φλασιά έφαγες τώρα με το ps3 vs. 360????!!!

Trisalon
24-09-2008, 00:57
anyway τουλαχιστον αυτο το video κατι λεει -bye- περι εμφανισης και εξοπλισμου

http://www.youtube.com/watch?v=w3y0CYcKtW0&feature=related

Trisalon
24-09-2008, 01:00
ωχ,τι φλασιά έφαγες τώρα με το ps3 vs. 360????!!!

να υπαρχει και ενα συγκριτικο στις κονσολες αλλωστε ειναι μερος και αυτες της νεας τεχνολογιας

Βασίλης
24-09-2008, 04:23
nintendo wii (me to zelda) -> 120 €
Ps3. ->. 300 €
Xbox 360 elite -> 250 €

Aytes einai oi times pou isxuoun shmera se aggelies tou agapimenou mas AVCLUB(ta 2 apo ayta ta pira!!)

Kai ta exeis ola.kai god of war 3 kai grand turismo 5 kai gears of war 2 kai halo kai zelda!ola ta alla thymizoun sygkrish osfp-pao!!-bye--bye-

Βασίλης
24-09-2008, 04:24
nintendo wii (me to zelda) -> 120 €
Ps3. ->. 300 €
Xbox 360 elite -> 250 €

Aytes einai oi times pou isxuoun shmera se aggelies tou agapimenou mas AVCLUB(ta 2 apo ayta ta pira!!)

Kai ta exeis ola.kai god of war 3 kai grand turismo 5 kai gears of war 2 kai halo kai zelda!ola ta alla thymizoun sygkrish osfp-pao!!-bye--bye-

vaskal
24-09-2008, 11:08
και αξιοπιστια hardware σε σχεση με του xbox που χαλαει

Το δικό μου 360 που είναι από τα πρώτα κομμάτια ( 1 χρόνο και πριν καν εμφανιστεί το PS3 ) δεν χάλασε ποτέ αλλά στο φόρουμ διάβασα για πολλά PS3 που πήγαν για service , στα άλλα δεν θα σταθώ καθόλου ΑΛΛΑ θα πω μόνο το εξής
ΤΟ HALO 3 ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΟΣ ΑΓΟΡΑΣ ΤΟΥ 360 :BDGBGDB55:

Yperion
24-09-2008, 11:17
Ενημερωτικα το PS3 εχει διπλη καταναλωση ρευματος απο το 360...

http://news.vgchartz.com/news.php?id=2018

Ισως δεν ειναι τυχαιο που μοιαζει και με τοστιερα...:flipout:

Βασίλης Α.
24-09-2008, 11:26
Ενημερωτικα το PS3 εχει διπλη καταναλωση ρευματος απο το 360...

http://news.vgchartz.com/news.php?id=2018

Ισως δεν ειναι τυχαιο που μοιαζει και με τοστιερα...:flipout:

Έχεις δει το βίντεο που κάποιος κατάφερε και έβαλε στο ps3 μια μεταλλική πλάκα και πάνω της άρχισε να ψήνει μπριζόλες κλπ?!:flipout:

Yperion
24-09-2008, 11:35
Mεταφερω ξανα αυτο που ειχα γραψει στο αλλο νημα...

Οταν θα σου χαλασει το PS3 στους 13 μηνες και παρεις την Sony τηλεφωνο και σου πουν οτι εχει περασει η εγγυηση και θελουν 300 ευρω για να στο επισκευασουν τα ξαναλεμε...

Ειναι πραγματικη ιστορια και το επαθε γνωστος μου που εχει DVD club. O ιδιος μου ειπε οτι απο τα PS3 που εχει πουλησει κατα καιρους τα μισα εχουν ηδη χαλασει και επισκευαστει. Κυριως η κεφαλη του BR.

Το 360 ειναι η μονη κονσολα με 3 χρονια εγγυηση και μαλιστα χωρις να χρειαζεται η αποδειξη αγορας μονο με τον αριθμο παραγωγης.

Ενω το PS3 (που εχουν γεμισει οι αποθηκες των σερβις με χαλασμενα) εχει 1 χρονο εγγυηση.

sfortis
24-09-2008, 12:25
μονο οι απελπισμένοι κάτοχοι 360 τα χώνουν σε αυτό το thread βλεπω...

vaskal
24-09-2008, 12:56
ΟΧΙ άλλωστε δεν ανοίξαμε εμείς αυτό το thread αλλά κάποιος που δεν ήξερε τι έλεγε !!! Γιατί αν ήξερε δεν θα έμπαινε στον κόπο να κάνει την σύγκριση:BDGBGDB55:.

Yperion
24-09-2008, 13:57

Ειμαι πολυ απελπισμενος γιατι με 800 παιχνιδια που εχει το 360 δεν ξερω ποιο να πρωτοπαιξω...:flipout:

Επισης ειμαι απελπισμενος γιατι με τις παιχνιδαρες Fable 2, Gears 2 , Fracture κτλ. που βγαινουν μεχρι τις γιορτες πρεπει να τα σκασω γερα...

Τωρα σας αφηνω γιατι σιγουρα δεν εχετε πολυ χρονο να το forum τωρα που βγηκε το υπερπαιχνιδι Little Big Planet...βεβαια ξεχασαν να βαλουν το online αλλα δεν πειραζει...:flipout:

frogie147
24-09-2008, 14:09
Εxω εδω και μια 10ετια οτι κονσολα εχει κυκλοφορησει.Παιζω αρκετα..Μεχρι το 360 ημουν Φανατικος της SONY ΑΝ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΠΑΙΖΑ ΟΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΑΠ'ΟΛΕς τις κονσολες.Μολις βγηκε το 360 και πσ3 και μπορεσα να τα συγκρινω αμεσα,και αφου εχει περασει ακετο καιρος με τις 2 κονσολες,μπορω να πω οτι το 360 ειναι πολυ πιο user friendly(xbox live) πολυ μεγαλητερη και ποιοτικοτερη συλογη παιχνιδνιων,kai βεβαια το εθιστικο συστημα με τους ποντους.Τα περι ποιοτικης κατασκευης με αφηνουν αδιαφορο.Ποιος ειπε οτι το 360 εχει περισσοτερα προβληματα απο το σονυ.Εμενα εχει κολησει σε firmware update και μου εκαναν αντικατασταση μετα απο χιλλια ζορια στη σονυ..Βεβαια μην χανουμε την ουσια που ειναι τα παιχνιδια και οχο η κονσολα..ΑΝ δεν ηταν το μεταλ gaear,τι θα ειχε να απαντησει απενατι σε πχ.gears of war;;;To GT5 poy ειναι οεεεο;;

sfortis
24-09-2008, 14:22
το οτι η πειρατεία είναι στα features μιας κονσόλας πάντως, πρώτη φορά σε ελληνικά forum το ακούω....

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
24-09-2008, 14:40
ή μάλλον απαγορεύεται αυστηρά να μιλάνε για πειρατεία στα φόρουμ που μπαίνεις και το παίζουν όλοι δήθεν και καλά με "αντίγραφα ασφαλείας".
Διότι, μου είναι αδιανόητο να πιστέψω ότι κάποιος προτιμά να δώσει 70 ευρώ για ένα παιχνίδι (που σε 4-5 παιχνίδια έχει ξαναγοράσει την κονσόλα) την στιγμή που θα μπορούσε να το έχει με κόστος λιγότερο από ένα καφέ.....

και φυσικά η πειρατεία είναι ένας σοβαρότατος λόγος για την εξάπλωση μιας παιχνιδομηχανής. Είδικά όταν μιλάμε για παιχνιδομηχανές που απευθύνονται από πολύ μικρές ηλικίες ακόμα.

sfortis
24-09-2008, 16:11
Τασο αδιανόητο σου φαίνεται, αλλά με το σκεπτικό σου δεν θα υπήρχε καμία κονσόλα και κανένα παιχνίδι, οπότε έχουμε να πάρουμε μια σοβαρή απόφαση εδω.

Εξάλλου όταν το αγοράζεις σκέφτεσαι 2 φορές τι θα πάρεις και συνήθως θα το παίξεις και δεν θα καταλήξει ένα ISO στο recycle bin.

Yperion
24-09-2008, 17:29
Προσωπικα προτιμω να αγοραζω 6 καλα παιχνιδια το χρονο και γνησια παρα να παιζω 20 απο αντιγραφα.

Αλλωστε μπορει καποιος αν θελει να ενοικιασει και παιχνιδια.

georget
24-09-2008, 21:13
ή μάλλον απαγορεύεται αυστηρά να μιλάνε για πειρατεία στα φόρουμ που μπαίνεις και το παίζουν όλοι δήθεν και καλά με "αντίγραφα ασφαλείας".
Διότι, μου είναι αδιανόητο να πιστέψω ότι κάποιος προτιμά να δώσει 70 ευρώ για ένα παιχνίδι (που σε 4-5 παιχνίδια έχει ξαναγοράσει την κονσόλα) την στιγμή που θα μπορούσε να το έχει με κόστος λιγότερο από ένα καφέ.....

και φυσικά η πειρατεία είναι ένας σοβαρότατος λόγος για την εξάπλωση μιας παιχνιδομηχανής. Είδικά όταν μιλάμε για παιχνιδομηχανές που απευθύνονται από πολύ μικρές ηλικίες ακόμα.

+1

Samoladopoulos Asteris
24-09-2008, 23:33
Ώντας κάτοχος και των δύο παιχνιδομηχανών , οφείλω να ομολογήσω πως και οι δύο έχουν τα υπέρ τους και τα κατά τους
Στο 360 αναγνωρίζω τα καλύτερα γραφικά (α ρε ΑΤΙ) , τους περισσότερους τίτλους και το πολύ καλό από πλευράς ευχρηστίας - λειτουργικότητας χειριστήριο . Στα συν είναι και η χαμηλή τιμή απόκτησης της κονσόλας
Βέβαια , από πλευράς μηχανικών μερών , με έχει απογοητεύσει
Το dvd κάνει απίστευτο θόρυβο , το ίδιο και οι ανεμιστήρες της κονσόλας , αραιά και που μου βγάζει disk read error τα οποία όμως είναι εκνευριστικά , και το optical out στο HD καλώδιο δεν κουμπώνει καθόλου καλά με όλα τα οπτικά καλώδια που έχω δοκιμάσει (δοκίμασα και διαφορετικό HD , πάλι δεν κούμπωνε)

Το PS3 τώρα σαν συσκευή δεν μου έχει βγάλει κανένα πρόβλημα , παίζει BR δισκάκια , έχει free το online κομμάτι , βρήκα πολλά ενδιαφέροντα παιχνιδάκια μέσω playstation network στο στυλ που μου αρέσουν , και προπάντων στην πλειάδα των περιπτώσεων , είναι αθόρυβο (σε σχέση με το 360)
Βέβαια στα κατά του είναι οι ελαφρώς πιο αργοί χρόνοι loading , ακριβότερη σαν συσκευή , λιγότεροι exclusive τίτλοι (αλλά δεν με απασχολεί αυτό καθώς υπάρχουν και τα δύο) και αδιάφορο και χωρίς δόνηση χειριστήριο

Ο καθένας τώρα ανάλογα με το βαλάντιο και τις ανάγκες του , επιλέγει
Και το μεν και το δε μηχάνημα προσφέρουν ψυχαγωγία
Το ποιο όμως προσφέρει λιγότερους εκνευρισμούς στον χρήστη , είναι στην κρίση του καθένα μας .
Εμένα προσωπικά το 360 με εκνευρίζει περισσότερο λόγω θορύβου και των τυχαίων κολλημάτων των δίσκων , γι' αυτό και παίζω μόνο τα exclusive του σε αυτό

Yperion
25-09-2008, 00:31
To 360 που εχεις ειναι φλασαρισμενο? Αυτο με το disk error πρωτη φορα το ακουω. Στα 2.5 χρονια που εχω 360 ποτε δεν μου εχει βγαλει τετοιο μυνημα.

KleKoR
25-09-2008, 00:31
το πολύ καλό από πλευράς ευχρηστίας - λειτουργικότητας χειριστήριο

του xbox? το καβούκι? εεε οχι... ενα ειναι το απολυτο χειρηστηριο για gaming... του Playstation απλα...

και ειδικα το dualshock του Playstation 1 που απο ποιοτητα κατασκευης ειναι καταπληκτικο... ακομα το κοπαναω κατω και δεν σπαει...

Yperion
25-09-2008, 00:32
Το χειριστηριο του PS3 ειναι απλα για γελοία.

Αλλωστε μονο οι Γιαπωνεζοι εχουν τοσο μικρα χερια ωστε να τους βολευει.

YannisA
25-09-2008, 01:08
Παιδιά αυτό το thread δεν οδηγεί πουθενά...
Όσοι πήρατετε το XBox είστε χαρούμενοι και γι' αυτό, συμφωνώ μαζί σας. Όσοι πήρατε το PS3, πάλι είσαστε ευχαριστημένοι, ...πάλι μαζί σας.
Δεν βγαίνει νόημα με το να αντιπαραθέτετε τα +/- της κάθε κονσόλας.
Ο καθένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά το τι του πάει καλύτερα, συμπεριλαμβανομένων και αυτών που έχουν και τις δύο.
Τα σημερινά ηλεκτρονικά δύσκολα συγκρίνονται σε προδιαγραφές, άν δεν υπάρχει και για τα δύο η ίδια εφαρμογή, πάνω στην οποία θα γίνει η σύγκριση.
Στη τεχνολογία δεν υπάρχουν ντέρμπυ και οπαδοί. Κυριαρχεί το marketing πχ bluray vs hd dvd και η επιρροή στην αγορά των media.
Προτείνω να κλείσει αυτό το thread.

Yperion
25-09-2008, 06:35
Σε αυτα που λες δεν εχεις αδικο.

Χρονια μπορουμε να συζηταμε και να μην βγαλουμε ακρη.

KleKoR
25-09-2008, 12:02
Το χειριστηριο του PS3 ειναι απλα για γελοία.

Αλλωστε μονο οι Γιαπωνεζοι εχουν τοσο μικρα χερια ωστε να τους βολευει.

ρε φιλε εισαι απλα τραγικος... οκ πες οτι δεχομαι ο,τι αλλο εχεις πει υπερ του xbox σε αυτο το φορουμ.... αλλα οχι και για το χειριστηριο... ήμαρτον.... το χειριστηριο του playstation ειναι συνώνυμο του gaming.. μην τα ισοπεδωνεις ολα...

υπάρχουν και καποια ορια...

λες και ακουω τον βερνικο να εξυμνει το ronaldinho οταν ο roni ηταν στα μαυρα του τα χαλια...

σαν το θεοφιλοπουλο(καπως ετσι δεν λεγεται ο σχολιαστης της ΝΕΤ) που προσπαθει να μου αποδειξει οτι ο κουιτ,κοϊτ,καϊτ,καουτ η οπως αλλιως τον λενε, ειναι παιχταρας...

λες και βλεπω τσουκαλα...

ημαρτον... που λεει και ο γεωργιου...

Yperion
25-09-2008, 13:41
Ειχα και PS1 και PS2 και τo χειριστηριο του PS3 δεν αποτελει καμια ουσιαστικη βελτιωση απο αυτα.

Για εμενα ειναι προφανες οτι το XBOX εχει καλυτερο (=πιο εργονομικο) χειριστηριο.

Αλλωστε αν διαβασεις και σε ξενα φορουμ το χειριστηριο του PS3 εχει γινει αντικειμενο αρνητικης κριτικης.

ΥΓ. Χαρακτηρισμοι "εισαι τραγικος" κτλ. δειχνουν ελλειψη επιχειρηματων και απογνωση.

Η Sony εχει αναγκασει τους πιστους οπαδους της σε απογνωση γιατι προσπαθουν να δικαιολογησουν τα αδικαιολογητα οποτε σε καταλάβαινω απολυτα.

Οι υπολοιποι απλως πηραμε την καλυτερη κονσολα της γενιας αυτης και καθαρισαμε για να μην χρειαζεται να ερχομαστε σε δυσκολη θεση.

Yperion
25-09-2008, 13:58
Πως οριζω την καλυτερη κονσολα...

1-Περισσοτεροι τιτλοι
2-Πιο ολοκληρωμενη οnline υπηρεσια
3-Πιο πρακτικο (Καλυτερος σχεδιασμος , μικροτερος ογκος , μικροτερη καταναλωση ρευματος κτλ)
4-Χαμηλότερη τιμη
5-Μεγαλυτερη εγγυηση για περιπτωση βλαβης

Χιούστον
25-09-2008, 14:44
To xbox 360 ειναι σαφεστατα καλυτερα γιατι ευχαριστιεσαι το gaming πιο πολυ. Τα αλλα περι Hardware και bluray τα ακουω βερεσε.

KleKoR
25-09-2008, 15:24

1-Περισσοτεροι τιτλοι
3-Πιο πρακτικο (Καλυτερος σχεδιασμος , μικροτερος ογκος , μικροτερη καταναλωση ρευματος κτλ)
4-Χαμηλότερη τιμη

οκ... πες οτι συμφωνω παλι σε όλα..... αυτο το καλυτερος σχεδιασμος τι το θες???

Τουλαχιστον απο πλευρας design το ps3 δεν συγκρινεται.... οσο για τα υπολοιπα...

λογικο να εχει περισσοτερους τιτλους αφου κυκλοφορει περισσοτερο στην αγορα...

online που πληρωνεις...οκ αμα το θεωρεις θετικο αυτο...

αμα αγοραζεις κονσολα με βαση το μεγεθος... τι να σου πω.... αν αγοραζες φορητη δεκτο... αλλα εδω μιλαμε για κονσολες που καθονται σπιτι... αμα ειναι ετσι το wii ειναι καλυτερο και απο τα δυο...

οπως λογικο ειναι να εχει μεγαλυτερη εγγυηση... θυμασε τι ειχε γινει με τα κοκκινα λαμπακια(death ring αν θυμαμαι καλα το ειχαν ονομασει) που τα εφτυνε η κονσολα? οποτε λογικο δεν ειναι για μια εταιρια, που το 30%+ των κονσολών που εδινε τοτε ηταν ελλατοματικες, να δινει μεγαλυτερη εγγυηση? τι νομιζεις οτι σκεφτεται εμας... εξασφαλισμενη θελει να ειναι σε περιπτωση εμφανισης παρομοιου προβληματος...

σχετικα με την ελλειψη επιχειρηματων.... οταν ακουω μερικα πραγματα "τρελα" συγγνωμη κιολας αλλα δεν θα κατσω να επιχειρηματολογησω...

το ps3 το πηρα για 3 λογους... το GT, το FF και το blu-ray...-bye--bye-

Yperion
25-09-2008, 15:44
MFoyp71xw3w

Aυτο το βιντεο τα λεει ολα για το design του PS3.

Οσο για το 30% των 360 που ηταν ελαττωματικα ειναι μικρο ποσοστο μπροστα στο 40% των PS3 που ηταν ελαττωματικα.-bye-

http://kotaku.com/gaming/rumor/40-percent-of-40gb-ps3s-are-defective-320265.php

Χιούστον
25-09-2008, 15:58
Oσο καιρο γυρνοβολαω στο ιντερνετ εχω διαβασει παρα πολλα σχολια από παιδια που εχουν και τις δυο κονσολες αλλα τελικα παιζουν μονο 360. Το αντιθετο δεν το εχω διαβασει ποτε. Νομιζω ότι αυτό πραγματικα τα λεει όλα.

sfortis
25-09-2008, 16:15
Oσο καιρο γυρνοβολαω στο ιντερνετ εχω διαβασει παρα πολλα σχολια από παιδια που εχουν και τις δυο κονσολες αλλα τελικα παιζουν μονο 360. Το αντιθετο δεν το εχω διαβασει ποτε. Νομιζω ότι αυτό πραγματικα τα λεει όλα.

ε ναι, αφού στο ένα το "κοκο" διατίθεται δωρεάν...

Yperion
25-09-2008, 17:29

Το ιδιο ακριβως εχω ακουσει και εγω.

Οσοι ειχαν 360 και πηραν και PS3 ακομα κλαινε τα λεφτα τους.

Δεν εχει καμια σχεση με "κοκο" , ειναι το συνολο των υπηρεσιων και των παιχνιδιων που κανει την διαφορα.

Χιούστον
25-09-2008, 17:59
ε ναι, αφού στο ένα το "κοκο" διατίθεται δωρεάν...

Kαμια σχεση φιλε. Ελαχιστοι απο οσους ξερω εχουν τσιπαρει το 360, μαλλον κανενας. Και ξερεις γιατι? Γιατι το xbox live μαμαει....Και με τσαμπα κοκο οπως λες δεν!

sfortis
25-09-2008, 18:04
Το ιδιο ακριβως εχω ακουσει και εγω.

Οσοι ειχαν 360 και πηραν και PS3 ακομα κλαινε τα λεφτα τους.

Δεν εχει καμια σχεση με "κοκο" , ειναι το συνολο των υπηρεσιων και των παιχνιδιων που κανει την διαφορα.

δηλαδη? στο 360 θα παίζω καλύτερα COD4 ας πουμε? τι διαφορά θα έχει?

kpaiss
25-09-2008, 18:10
Μονο Κοιταχτε την ομαδικη παραγγελεια για να δουμε αμα δεν το εχει τσιπαρει κανενας :flipout::flipout:

Η λίστα για την προπαραγγελία του PES2009 είναι:

* JohnBougiou x1 (PS3)
* killer22 x1 (PS3)
* KleKoR x2 (PS3)
* spyridy x1 (PS3)
* ΑΝΤΩΝΗΣ Κ. x1 (PS3)
* carpe_diem_rj x2 (PS3)
* sakisart x1 (PS3)
* thanos271 x1 (PS3)
* goodboy332 x1 (PS3)
* YannisA x2 (PS3)
* Pats x1 (PS3)
* Trisalon x1 (PS3)
* platon x1 (PS3)
* omilitis4 x2 (PS3)

YannisA
25-09-2008, 18:18
Aυτο το βιντεο τα λεει ολα για το design του PS3

Ωραίο βίντεο.
Σε μένα, που ανήκω στη παλιά σχολή, αρέσουν οι παχουλές.

blizard
25-09-2008, 18:41
Ακόμα ps3vs360 ??? χωρίς πλάκα παιδιά νομίζω δεν έχει νόημα να ασχολούμαστε.
Όποιος έχει μείνει στο 360, πχ από πείσμα , είναι άξιος την επιλογής του ...
Όποιος είναι ακόμα ανενημέρωτος ή έχει πέσει θύμα τον xboxakidon ας πρόσεχε... έχει περάσει αρκετός χρόνος και θα έπρεπε να έχουν καταλάβει όλοι περίπου τι είναι το κάθε μηχάνημα.

Το 360 ειναι η μονη κονσολα με 3 χρονια εγγυηση και μαλιστα χωρις να χρειαζεται η αποδειξη αγορας μονο με τον αριθμο παραγωγης.
Αυτή είναι η νέα “Κινέζικη εγγύηση" :) ... επειδή τα προϊόντα μας είναι προβληματικά και χαλάνε όλα , δίνουμε κάποια εγγύηση στο κόσμο για να μην μας χώσουν φυλακή.
(Πάρτε το τώρα και σε 1-2 χρόνια έτσι και αλλιώς δεν θα ασχολείται κανείς με το 360... άσε που πιθανότατα να τους μείνει και στο χέρι από drive, τροφοδοτικά, τσιπάρισμα, ή άλλη βλάβη που δεν περιλαμβάνεται στα 3 χρόνια εγγύηση)

YannisA
25-09-2008, 19:02
Ο γιός μου (16 ετών) έχει XBox. Εγώ 1/2 του αιώνα, PS3.
Ο μικρός, 3,5 ετών, έχει περίπου 35 αυτοκίνητα μινιατούρες.
Είμαστε όλοι ευχαριστημένοι...

Yperion
25-09-2008, 19:30

1-Περισσοτεροι τιτλοι
4-Χαμηλότερη τιμη

Απο οτι βλεπω ολοι κανουν την παπια και κανεις δεν μιλαει για την ταμπακιερα.:flipout:

Μαλιστα μπηκαν και οι γνωστοι "ειδικοι εντεταλμενοι" για να βοηθησουν την κατασταση.

Βασίλης Α.
25-09-2008, 19:35
Εντάξει βρε έχεις την καλύτερη κονσόλα, are ya happy now boy? Εντελώς φιλικά το γράφω,μην παρεξηγηθούμε! Απλώς κούρασε πολύ αυτό το πείσμα σας βρε παιδιά.

antonios
25-09-2008, 20:06
αντικειμενικά πάντως, το χειριστήριο του 360 είναι 2 κλικ πάνω (και σε ποιότητα και σε αίσθηση) σε σχέση με το αντίστοιχο του ps3.
το ps3 είναι all-around συσκευή, ενώ το 360 καθαρή παιχνιδομηχανή που έχει και το πλεονέκτημα του τσαμπέ! Διαλέγεις και παίρνεις.

Χιούστον
25-09-2008, 21:13
δηλαδη? στο 360 θα παίζω καλύτερα COD4 ας πουμε? τι διαφορά θα έχει?

Θα παιζεις απιστευτο Live!

JohnBougiou
25-09-2008, 21:23
Yperion κάνεις μεγάλο λάθος. Συμφωνώ ότι για εσένα είναι η καλύτερη κονσόλα αφού παίζεις Fable 2, Gears 2 , Fracture ενώ για έμενα είναι το PS3 αφού παίζω Pro Evolution,Metal Gear,Gran turismo. Άρα είναι υποκειμενικό ποιά είναι η καλύτερη κονσόλα.

Βασίλης
25-09-2008, 21:47
και για να μιλησει καποιος που εχει και τις 3:

το ΧΒΟΧ κανει πολυ θορυβο.το ps3 ειναι εντελως αθορυβο
το ΧΒΟΧ θελει 55 ευρω το χρονο για ιντερνετ.το ps3 ειναι δωρεαν
το ΧΒΟΧ απ'οπου και να το πιασω τριζει.το ps3 ειναι βραχος.

αλλα.......οταν κατεβαζεις ενα demo η παιζεις ενα παιχνιδι το ps3 απαιτει σχεδον παντα install.στο ΧΒΟΧ ξεκιναει αμεσως.εγω αυτο το θεωρω μεγαλη ευκολια.

ποιοτητα παιχνιδιων...τα ιδια
θερμοτητα....τα ιδια
online εμπειρια-δυνατοτητες...τα ιδια(το live λιγο πιο συμμαζεμενο)

τελος εγω παιζω jade empire,thief,doom 3 και αλλα κλασσικα xboxgames sto 360..κατι λεει και αυτο για την ποιοτητα των σημερινων παλαι ποτε "next gen'' κονσολων-bye-

KleKoR
25-09-2008, 22:05
Απο οτι βλεπω ολοι κανουν την παπια και κανεις δεν μιλαει για την ταμπακιερα.:flipout:

Μαλιστα μπηκαν και οι γνωστοι "ειδικοι εντεταλμενοι" για να βοηθησουν την κατασταση.

καποιος... σου απαντησα...

αλλα απ'οτι φαινεται καποιος... τα εκανες γαργαρα...-bye-

vaskal
26-09-2008, 12:49
Κύριοι να ξαναπώ κάτι στο οποίο δεν δόθηκε μεγάλη σημασία.Σίγουρα και οι 2 κονσόλες είναι φοβερές ΑΛΛΑ το 360 υπήρχε στην αγορά ΠΟΛΥ
ΠΡΙΝ το PS3 σχεδόν 1 χρόνο .ΑΡΑ για πείτε μου όταν εγώ είχα στο σπίτι το 360 και έπαιζα σε HD εσείς τι ακριβώς ΠΑΙΖΑΤΕ ::::::::

vaskal
26-09-2008, 12:58
Α!!! και ΚΑΤΙ ακόμα εγώ την 1η μέρα ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ κυκλοφορίας το 360 το πλήρωσα 400 Ε και είχε δώρο στην συσκευασία το original τηλεκοντρόλ εσείς ΠΟΣΟ δώσατε στην αρχή ::: και τι δώρο σας έκανε η sony ;;;;; ΝΑΙ με γεια και τα παπούτσια :fight:

tmjuju
26-09-2008, 12:59
Κύριοι να ξαναπώ κάτι στο οποίο δεν δόθηκε μεγάλη σημασία.Σίγουρα και οι 2 κονσόλες είναι φοβερές ΑΛΛΑ το 360 υπήρχε στην αγορά ΠΟΛΥ
ΠΡΙΝ το PS3 σχεδόν 1 χρόνο .ΑΡΑ για πείτε μου όταν εγώ είχα στο σπίτι το 360 και έπαιζα σε HD εσείς τι ακριβώς ΠΑΙΖΑΤΕ ::::::::

OOOOOOOOOOOOOOOXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXIIIIIIIIIIIIIII IIIIIIIIII
Όχι ακόμα άλλο ένα thread χ vs π – τσακωμού… :slapface:
Έλεος δηλαδή γεμάτος ο τόπος με αντίστοιχα θέματα είναι :grandpa:
Άλλωστε εμείς εδώ έχουμε και τα θέματα με τα καλώδια για να τσακωνόμαστε :flipout::flipout::flipout:

nikosmelt
26-09-2008, 13:14
Ρε σας διαβάζω και νομίζω ότι είμαι σε forum ανηλίκων! "Το δικό μου είναι καλύτερο, όχι το δικό μου είναι, ο μπαμπάς μου είναι ο καλύτερος (οπς!offtopic)κλπ"! Ήμαρτον ρε μάγκες (που λέει και ο Γιώργος). Όλοι όσοι αγοράζουμε κάτι θέλουμε πάντα να δικαιολογήσουμε την αγορά μας, αυτό είναι κατανοητό, αλλά το βρίσκω χαζό να προσπαθείς να πείσεις τον άλλο για κάτι που αγοράζεις με βάση τις δικές σου ανάγκες, εκτιμήσεις, γούστο κλπ. Γι' αυτό και δεν έχει νόημα η αντιπαράθεση αυτή. Εκτός αν έχετε μετοχές της Sony ή της Microsoft, οπότε πάω πάσο...

underdog
26-09-2008, 13:48
Συμφωνώ σε όλα με τον Νίκο.

Αλλά το PS3 είναι πολύ καλύτερο και το 360 μια αμερικλανιά.

-bye-:flipout::flipout::flipout:

KleKoR
26-09-2008, 13:55

τι HD??? οταν δεν υπηρχε το ps3 το xbox360 δεν ειχε HDMI...

κατα τα αλλα και τα 2 επιχειρηματα σου ειναι φοβερα...

vaskal
26-09-2008, 14:20
τι HD??? οταν δεν υπηρχε το ps3 το xbox360 δεν ειχε HDMI...

κατα τα αλλα και τα 2 επιχειρηματα σου ειναι φοβερα...
ΤΙ λες βρε θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε HD εικόνα ΔΕΝ παίρνεις μόνο από HDMI αλλά και από component και από DVI δεν αναφέρομαι στο DVD αλλα στην ανάλυση των παιχνιδιών.Σε απάντηση των υπολοιπων ΔΕΝ ανοιξα αυτό το THREAD αλλα δεν μπορώ να διαβάζω και κουταμάρες σε γενικές γραμμές όμως συμφονώ οτι ο καθένας μας έκανε την επιλογή του

KleKoR
26-09-2008, 15:43
Απο το site της microsoft:

Η ανάλυση 1080p υποστηρίζεται από τον Νοέμβριο του 2006 στο Xbox Live ενημέρωση.

την ιδια εποχη που βγηκε το ps3...

και δεν ξερω πολλους που ειχαν τουλαχιστον hd-ready tv τοτε... να μην μιλησω για full-hd... που ετσι και αλλιως δεν υποστηριζε τοτε... βεβαια το θεμα της διαμαχης δεν ειναι ποιος επαιξε τι και πως...

btw δυο χειριστηρια ασυρματα επαναφορτιζόμενα...

Pytzamarama
26-09-2008, 20:26
To cut a long story,short...και για να μην λεμε οτι μας καταβαινει,εδω ειναι οι multiplatform τιτλοι.Περιττο να πω ποια κονσολα ειναι καλυτερη στο 99,99% των εξεταζομενων τιτλων...

Round One (Ridge Racer 6/Ridge Racer 7, Def Jam: Icon, Fight Night Round 3, Virtua Tennis 3, NBA Homecourt, Need for Speed Carbon) (http://www.eurogamer.net/article.php?article_id=74502)

Round Two (Call of Duty 3, F.E.A.R., Tiger Woods PGA Tour 2007, World Championship Snooker 2007, NBA 2K7, NHL 2K7, Enchanted Arms, Blazing Angels: Squadrons of WWII) (http://www.eurogamer.net/article.php?article_id=75856)

Round Three (Tom Clancy's Rainbow Six: Vegas, The Elder Scrolls IV: Oblivion, Tom Clancy's Splinter Cell: Double Agent, Sonic the Hedgehog, Marvel Ultimate Alliance, Tony Hawk Project 8) (http://www.eurogamer.net/article.php?article_id=78963)

Round Four (The Darkness, Spider-Man 3: The Game, The Godfather, Madden NFL '08, NHL '08) (http://www.eurogamer.net/article.php?article_id=84655)

Round Five (Virtua Fighter 5, SKATE, Transformers: The Game, Pirates of the Caribbean: At World's End, Harry Potter and the Order of the Phoenix, Colin McRae: DiRT, Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer, SEGA Rally, FIFA 08) (http://www.eurogamer.net/article.php?article_id=87214)

Round Six (Call of Duty 4: Modern Warfare, NBA Live 08, Need for Speed ProStreet, Stuntman Ignition, WWE Smackdown vs. Raw 2008, The Simpsons Game, Conan, Assassin's Creed) (http://www.eurogamer.net/article.php?article_id=88461)

Round Seven (Kane & Lynch: Dead Men, TimeShift, Tom Clancy's Ghost Recon Advanced Warfighter 2, Tony Hawk's Proving Ground, Guitar Hero III: Legends of Rock, Blazing Angels: Secret Missions of WWII, Medal of Honor: Airborne, Dynasty Warriors: Gundam, Bladestorm: The Hundred Years' War, LEGO Star Wars: The Complete Saga, Clive Barker's Jericho, John Woo Presents Stranglehold) (http://www.eurogamer.net/article.php?article_id=89969)

Round Eight (Burnout Paradise, Cars Mater-National, The Golden Compass, Beowulf, Ratatouille) (http://www.eurogamer.net/article.php?article_id=92275)

Round Nine (Devil May Cry 4, The Club, Pro Evolution Soccer 2008, FIFA Street 3, Juiced 2, Turok) (http://www.eurogamer.net/article.php?article_id=94112)

Round Ten (Tom Clancy's Rainbow Six Vegas 2, Blacksite: Area 51, Army of Two, Conflict: Denied Ops, Lost Planet: Extreme Condition, Dynasty Warriors 6, Lost: The Video Game) (http://www.eurogamer.net/article.php?article_id=128362)

Round Eleven (NFL Tour, Dark Sector, Soldier of Fortune: Payback, SEGA Superstars Tennis, MX vs. ATV Untamed, Turning Point: Fall of Liberty, Condemned 2: Bloodshot, Viking: Battle for Asgard) (http://www.eurogamer.net/article.php?article_id=134315)

Round Twelve (Enemy Territory: Quake Wars, Race Driver: GRID, LEGO Indiana Jones: The Original Adventures, Overlord: Raising Hell, UEFA Euro 2008) (http://www.eurogamer.net/article.php?article_id=163939)

Round Thirteen (Unreal Tournament 3, Robert Ludlum's The Bourne Conspiracy, Top Spin 3, Iron Man, Battlefield: Bad Company) (http://www.eurogamer.net/article.php?article_id=202449)

Bonus Round: The Orange Box (http://www.eurogamer.net/article.php?article_id=89373)

Round Fourteen(SoulCalibur IV,Mercenaries 2: World in Flames,Kung Fu Panda,Beijing 2008: The Official Videogame of the Olympic Games,Guitar Hero: Aerosmith,FaceBreaker,The Incredible Hulk,EA Sports Round-Up: Madden NFL 09/Tiger Woods PGA Tour 09/NHL 09) (http://www.eurogamer.net/article.php?article_id=246129)

YannisA
26-09-2008, 22:53
ΑΣ ΚΛΕΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΥΤΟ ΤΟ THREAD.
Μόνο bandwidth και χρόνο ξοδεύουμε διαβάζοντάς το...

Trisalon
28-09-2008, 16:00
Για εμενα ειναι προφανες οτι το XBOX εχει καλυτερο (=πιο εργονομικο) χειριστηριο.

Αλλωστε αν διαβασεις και σε ξενα φορουμ το χειριστηριο του PS3 εχει γινει αντικειμενο αρνητικης κριτικης.

για σενα φυσικα αλλα το 90% πλεον των χειριστηριων που κυκλοφορουν για πισι αντιγραψανε το επιτυχημενο μοντελο του ps1 απο πλευρας εργονομιας και χρηστικοτητας

http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=GAME%20CONTROLLER&category2=GAME%20PAD

Trisalon
28-09-2008, 16:36
To cut a long story,short...και για να μην λεμε οτι μας καταβαινει,εδω ειναι οι multiplatform τιτλοι.Περιττο να πω ποια κονσολα ειναι καλυτερη στο 99,99% των εξεταζομενων τιτλων...

αγνοεις βασικα πραγματα
αλλο πραγμα να βλεπω συγκριτικα τεστ σε VIDEAKIA μικρων διαστασεων στο πισι απο capture video και αλλο πραγμα σε μεγαλες τηλεορασεις
σε αποσταση 2 μετρων το λιγοτερο

Ολα τα Multiplatform ειναι ιδια , κανενα εμπειρο ματι δεν προσεχει το μαλλι τις ταδε στο xbox να ειναι πιο smooth απο του ps3 κατα 0,4% η να εχει πιο ζωντανα χρωματα :flipout::flipout:.
οταν οι διαφορες κρινονται στο απειροελαχιστο ειναι θεμα τι τηλεοραση εχει ο καθενας

ειδες ποτε 2 ΙΔΙΕΣ τηλεορασεις ΚΟΛΛΗΤΑ να παιζουνε το ιδιο παιχνιδι σε διαφορετικες κονσολες απο 2 μετρα?
οταν το δεις πες μου και μενα :flipout::flipout:

Επιπλεον οταν κανεις συγκριτικο τεστ 2 προιοντων συγκρινεις το μεγιστο δυνατο (exclusives) που μπορουν να φτασουνε οι κονσολες, οχι τις μεταφορες τριτων που δεν γνωριζουνε το μηχανημα

αυτο δα ελεπε να εχουμε σημειο αναφορας τα multiplatform που το 90% αυτων εχει γραφικα (2005) που δεν βλεπονται για την σημερινη εποχη σε σχεση με πισι.

Δεν σας συμφερει φυσικα η συγκριση exclusives
το ps3 εχει τα καλλιτερα γραφικα στις περισσοτρες κατηγοριες
racing , action adventure , shooters , platform , mmo rpg

africa
grand turismo 5p
uncharted drake fortune
metal gear 4
killzone 2

για πες μου κανα game στο xbox που να εχει τα γραφικα των παραπανω
οι xboxakides ξερουν οτι εχουν υποδεεστερο μηχανημα και καμαρωνουνε επειδη οι μισες μεταφορες multiplatform του 2006-2007 ειναι καλλιτερες στο χβοχ κατα 1% :flipout::flipout: πολλες φορες δε ουτε οι πιο εμπειροι δεν ειναι σε θεση να τις ξεχωρισουνε

Pytzamarama
28-09-2008, 19:08
Αρα δεν εδωσες προσοχη σε οτι εγραψα.
Τα links περιλαμβανουν σχεδον ολα τα Multi εως και προχτες!!
Οι τεχνικες αναλυσεις γινονται απο δυο ΑΣΤΕΡΙΑ του Beyond3D για λογαριασμο του Eurogamer...
Δεν το ποσταρα για να δειτε screenshots αλλα να διαβασετε τεχνικη συγκριση...στη συγκεκριμενη φαση τον κολαφο
Αν σε ενδιαφερει το gaminga να ριχνεις κανα βλεφαρο σε beyond3d.com και neogaf.com

Αυτα τα 3 exlusives που εμειναν + 1 demo + 1 vaporware ποσες φορες θα τα αναφερεις? χαχαχαχα

toure7
28-09-2008, 21:52
Παιδια δεν χρειαζεται να λεμε παραλογα πραγματα, επειδη εχουμε αγορασει μια συγκεκριμενη κονσολα. Πλεον οι κονσολες δεν προοριζονται μονο για παιχνιδια. Αναπαραγουν ταινιες,mp3 κ.τ.λ

Θα σας πω, γιατι ΕΓΩ θεωρω οτι το ps3 ειναι πολυ ανωτερο απο το xbox360. Με στατιστικα το xbox 360 εχει failure rate 33%+ http://www.pcworld.com/article/134144/estimates_say_xbox_360_failure_rate_as_high_as_33. html

Aυτο ειναι εξωφρενικα τεραστιο ποσοστο. Ναι η ms στο αλλαζει,αλλα σου δινει λεφτα για την αναμονη μεχρι να σου φερει νεα κονσολα? Το ps3 απο την αλλη εχει 1% failure. Επισης ειναι γνωστο οτι το xbox 360 υπεθερμενεται και γρατζουναει τα δισκακια(αν για καποιο λογο κοπει το ρευμα θα γρατζουνιστει 100%)

Το ps3 εχει blue ray player και αν το σκεφτειτε ενα καλο blue ray player κοστιζει παραπανω απ'οτι ΟΛΟΚΛΗΡΟ το ps3. Παρα πολλοι το αγοραζουν και για αυτο το λογο. Ετσι και αλλιως αν ηθελα μονο παιχνιδομηχανη θα αγοραζα το Wii.

Σαν παιχνιδομηχανη το ps3 ειναι ανωτερο,αλλα το xbox 360 εχει περισσοτερα παιχνιδια ,γιατι ειναι περισσοτερο χρονο στην αγορα. Σιγα σιγα ομως βγαινουν εξαιρετικα παιχνιδια για το ps3(metal gear,god of war 3 κ.τ.λ)

Ο μοναδικος λογος να αγορασει κανεις xbox360 ειναι λογω της τιμης του. Το elite κανει 300 ευρο και το ps3 80gb 420(αν και υπαρχουν προσφορες με 40gb στα 300 ευρο). Για σκεφτειτε ομως κατι αλλο. Πρεπει να δινετε 50 ευρο καθε χρονι για το xbox live. Δεν νομιζω οτι παιρνουμε μια κονσολα για ενα χρονο. Αν την κρατησετε για 5 χρονια θα δωσετε πολλα παραπανω λεφτα απο το ps3

Trisalon
28-09-2008, 22:38
Αρα δεν εδωσες προσοχη σε οτι εγραψα.
Τα links περιλαμβανουν σχεδον ολα τα Multi εως και προχτες!!
Οι τεχνικες αναλυσεις γινονται απο δυο ΑΣΤΕΡΙΑ του Beyond3D για λογαριασμο του Eurogamer...
Δεν το ποσταρα για να δειτε screenshots αλλα να διαβασετε τεχνικη συγκριση...στη συγκεκριμενη φαση τον κολαφο
Αν σε ενδιαφερει το gaminga να ριχνεις κανα βλεφαρο σε beyond3d.com και neogaf.com

Αυτα τα 3 exlusives που εμειναν + 1 demo + 1 vaporware ποσες φορες θα τα αναφερεις? χαχαχαχα

και συ τι εχεις ? αναφερεις ΟΛΟ τα multiplatform με τα γραφικα της πλακας
εχεις να παρουσιασεις παιχνιδια να συγκρινονται τουλαχιστον με αυτα που κυκλοφορουν ηδη

Africa

http://img218.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php) http://img218.imageshack.us/img218/7458/60362130rn1.th.jpg (http://img218.imageshack.us/my.php?image=60362130rn1.jpg)http://img218.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php) http://img137.imageshack.us/img137/4992/38793719qd3.th.jpg (http://img137.imageshack.us/my.php?image=38793719qd3.jpg)http://img137.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

Grand Turismo 5p

http://img518.imageshack.us/img518/7628/gtbv9.th.jpg (http://img518.imageshack.us/my.php?image=gtbv9.jpg)

Metal Gear Solid 4

http://img518.imageshack.us/img518/3983/metal1gb1.th.jpg (http://img518.imageshack.us/my.php?image=metal1gb1.jpg)

Uncharted Drake Fortune

http://img523.imageshack.us/img523/6305/drake3rj5.th.jpg (http://img523.imageshack.us/my.php?image=drake3rj5.jpg) http://img518.imageshack.us/img518/8268/drakefortune2sr7.th.jpg (http://img518.imageshack.us/my.php?image=drakefortune2sr7.jpg)

οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια αν δεις ποτε τετοια γραφικα στο xbox360 o ΗΛΙΟΣ ΘΑ ΑΝΑΤΕΙΛΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΥΣΗ :flipout:

Trisalon
28-09-2008, 22:59
Έχεις δει το βίντεο που κάποιος κατάφερε και έβαλε στο ps3 μια μεταλλική πλάκα και πάνω της άρχισε να ψήνει μπριζόλες κλπ?!:flipout:

εσυ ειδες το video που χρηστης εκαψε το σπιτι του αφηνωντας ενα xbox ανοιχτο :flipout::flipout::flipout:

http://www.reghardware.co.uk/2008/04/21/arkansas_xbox_360_fire/

Trisalon
28-09-2008, 23:02
MFoyp71xw3w

Οσο για το 30% των 360 που ηταν ελαττωματικα ειναι μικρο ποσοστο μπροστα στο 40% των PS3 που ηταν ελαττωματικα.-bye-

http://kotaku.com/gaming/rumor/40-percent-of-40gb-ps3s-are-defective-320265.php

οτι πεις :flipout::flipout::flipout:

http://blog.wired.com/gadgets/2007/07/ouch-xbox-360-e.html

Trisalon
28-09-2008, 23:39

1-Περισσοτεροι τιτλοι
4-Χαμηλότερη τιμη

1.λαθος

ps3 exclusives

Formula 1
Teken 6
Wipeout HD
Time crysis 4
God Of War 3
Gran Turismo (Prologue & 5)
Metal Gear Solid 4
Uncharted
Motorstorm (1 & 2)
Resistance (1 & 2)
Ratchet & Clank (1 ,2)
LittleBigPlanet
Killzone 2
Final Fantasy XIII Versus
Heavenly Sword
Lair
Heavy Rain
MAG
Africa
Buzz
Singstar
Eye of Judgement

xbox exclusives

Ninja Gaiden 2
Halo 3
Forza Motorsport (2 & 3)
Gears Of War 2
Banjo Kazooie
Fable 2
Mass Effect
Dead Rising
Too Human
Viva Pinata
Lips
Scene it
Blue Dragon
Tales oF Vesperia

2) ps3 καλλιτερο στα σημεια http://reelgamers.com/games/online.html

3) σε παραπεμπω http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=619333&postcount=5 πιο μπακαλιστικο δεν γινεται

4) wi fi =100 , blu ray 100 , online 50 300+250=550 elite vs ps3 399

5) φυσικα στα 3 που χαλασουνε μεσα σε 3 χρονια δωρο αλλα 3 :guitarist:

Pytzamarama
28-09-2008, 23:58
Μιλησα και απεδειξα τα περι multiplatform διοτι εσυ μιλησες περι multiplatform

Εχεις ανεβασει μια λιστα με exclusives που μαλλον ΘΑ κυκλοφορησουν.Περιεργο που δεν εβαλες το 8 days,Vegas και τα συναφη μεσα χαχαχαχα

Το Afrika αν διαβασεις και το review του Eurogamer δεν ειναι τιποτα το σημαντικο στα γραφικα.Απο παιχνιδι αστο καλυετρα.

Επισης η εμμονη σου να μου παρουσιαζεις ενα demo χωρις driving physics ως κορωνιδα της γενιας αρχιζει να γινεται διασκεδαστικη.

To MGS4 ειναι καλο παιχνιδι αλλα δεν ξερω αν διαβασες στην ημεριδα της Konami οτι ο τυπας αλλα εφτιαχνε (FP16 και δεν συμαζευεται) και στο τελικο hardware τα εριξε ολα πατο.Αρκει να συγκρινεις το trailer του 2006 με το actual.

και φυσικα ισχυει οτι τα παλια 360 ηταν κακης κατασκευης και οτι τα PS3, ακομα και τωρα που "ηρθαν στα ισια" τα 360, συνεχιζουν να εχουν καλυτερη ποιοτητα συναρμολογησης και να παιζουν ταινιες...αλλα εδω μιλαμε για παιχνιδομηχανες

Καλα αυτο με τις σουμες χρηματων...στειλτο στο Σεφερλη :)

Trisalon
29-09-2008, 01:20
Μιλησα και απεδειξα τα περι multiplatform διοτι εσυ μιλησες περι multiplatform

Εχεις ανεβασει μια λιστα με exclusives που μαλλον ΘΑ κυκλοφορησουν.Περιεργο που δεν εβαλες το 8 days,Vegas και τα συναφη μεσα χαχαχαχα

Το Afrika αν διαβασεις και το review του Eurogamer δεν ειναι τιποτα το σημαντικο στα γραφικα.Απο παιχνιδι αστο καλυετρα.

Επισης η εμμονη σου να μου παρουσιαζεις ενα demo χωρις driving physics ως κορωνιδα της γενιας αρχιζει να γινεται διασκεδαστικη.

To MGS4 ειναι καλο παιχνιδι αλλα δεν ξερω αν διαβασες στην ημεριδα της Konami οτι ο τυπας αλλα εφτιαχνε (FP16 και δεν συμαζευεται) και στο τελικο hardware τα εριξε ολα πατο.Αρκει να συγκρινεις το trailer του 2006 με το actual.

και φυσικα ισχυει οτι τα παλια 360 ηταν κακης κατασκευης και οτι τα PS3, ακομα και τωρα που "ηρθαν στα ισια" τα 360, συνεχιζουν να εχουν καλυτερη ποιοτητα συναρμολογησης και να παιζουν ταινιες...αλλα εδω μιλαμε για παιχνιδομηχανες

Καλα αυτο με τις σουμες χρηματων...στειλτο στο Σεφερλη :)

να δω τι θα παιζεις εσυ σε λιγο στο xbox απο τα τοσα απειρα παιχνδια που εχει :flipout::flipout: , οταν δε βγουν κατι killzone η god of war ,gt5 , ff versus καλλιτερα να κρυφτεις

τι ντεμο ρε φιλε μας δουλευεις:violent-smiley-030: , το παιχνδι εχει κυκλοφορησει πολλους μηνες τωρα τα γραφικα του ειναι οπως τα βλεπεις στο gametrailers
φυσικα που να δεις τετοια γραφικα στο χβοχ :flipout: , εσυ αρκεισαι σε κριτικες και θεωριες.

Αν θες ρεαλιστικα physics πας στα μεγαρα ενοικιαζεις αμαξι και τρεχεις real , στην κατηγορια του το gt5 ειναι το κορυφαιο racing VIDEOGAME ειτε σου αρεσει , ειτε οχι ΜΕ ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΑΠΟΔΟΧΗ

Ομοιως africa , uncharted , mgs4 και προσεχως Killzone στις αντιστοιχες κατηγοριες , εδω μιλαμε για video games consoles ακομα περιμενω τους απειρους τιτλους του χβοχ360 να μου πεις να συγκρινονται με τα παραπανω

υπαρχουν αραγε?:flipout:

η μηπως να σου πω οτι ολοι μας τους εχουμε παιξει στο πισι οι μισοι με καλλιτερη ποιοτητα απο οτι στο xbox
(gow,lost planet, halo 2 συντομα και το 3 , mass efect , bioshock και λοιπα)
ωραια κονσολα -bye- με ανυπαρχτα excusives

ποτε μην ξεχνας ποσο πισω τεχνολογικα απο την κονσολα της σονυ θα βρισκεται το xbox με τα αποσπωμενα parts , το αρχαιο dvd , και τελος το RROD http://articles.latimes.com/2007/jul/06/business/fi-xbox6 που κοστιζει μια περιουσια στην ms

και μονο την κατασκευη να συγκρινεις δεν χρειαζεται να επεκταθεις πιο κατω -bye-

toure7
29-09-2008, 01:56
To Βioshock βγηκε και για το ps3 και αργοτερα μαλλον και το mass effect

JohnBougiou
29-09-2008, 02:20
Παιδιά μην κάνετε ανακύκλωση άχρηστων πληροφοριών, όποιος μας διαβάζει θα μας περνάει για "κολλημένους" gamers όπου υποστηρίζουν μια εταιρεία χωρίς να βλέπουν τα μειονεκτήματα της.

Να σοβαρευτούμε γιατί έχει κουράσει πολλοί κόσμο να διαβάζει αυτό το θέμα.

Ευχαριστώ.

jim...
29-09-2008, 02:36
Τελικά ποιά κονσόλα την έχει πιο μεγάλη?:flipout:

Πάντως εγώ που δεν έχω πάρει ακόμα, δε με έπεισε κανείς.

eNeRGy
29-09-2008, 13:29
Αρα δεν εδωσες προσοχη σε οτι εγραψα....

Ειναι σαν την καραμελα... αφου αυτη εχει συνεχως στο στομα, αυτην πιπιλιζει...
Και φυσικα δε δινει σημασια στο τι γραφεις... αφου "ποναει"!

ΥΓ. Εδω εκανε το ΟpenGL 2(=DX8)... γαργαρες!

eNeRGy
29-09-2008, 13:29
Τελικά ποιά κονσόλα την έχει πιο μεγάλη?:flipout

To PC! :flipout:

czoun
29-09-2008, 14:12
Sorry για το :offtopic: , αλλά....να ρε παιδιά ...πως να το πω ???...ντρέπομαι..

...εγώ που έχω το PS3 και δεν το παίζω (....:eek:...) πειράζει....?????....

:chinscratch:....μήπως να αρχίσω να το παίζω κι εγώ για να γίνω εντός topic.....:flipout:

-bye-....:grinning-smiley-043....συνεχίστε παίδες πλάκα έχει, αν δεν είχε κι αυτά ώρες - ώρες το forum, θα γινόταν ανιαρό ....:popcorn:

Trisalon
29-09-2008, 15:10
Ειναι σαν την καραμελα... αφου αυτη εχει συνεχως στο στομα, αυτην πιπιλιζει...
Και φυσικα δε δινει σημασια στο τι γραφεις... αφου "ποναει"!

ΥΓ. Εδω εκανε το ΟpenGL 2(=DX8)... γαργαρες!

καλα βρες να πεις και κατι αλλο, πετιεσαι και γραφεις ασχετα πραγματα

YannisA
29-09-2008, 19:09
Τι έγινε? Εχετε 4 ώρες να γράψετε!
Το εξαντλήσατε το θέμα, ή βρήκατε την απάντηση?
(καλό σημάδι...)

Pytzamarama
29-09-2008, 19:28
Δεν χρειαζεται.Αλλωστε μετα το πεφωτισμενο και εποικοδομητικο ποστ σου,πασα αλλα περιττευουν...

eNeRGy
29-09-2008, 21:08
καλα βρες να πεις και κατι αλλο, πετιεσαι και γραφεις ασχετα πραγματα

Ασχετα για εναν ασχετο... -bye-

Trisalon
29-09-2008, 21:17
Ασχετα για εναν ασχετο... -bye-

τα ιδια ελεγες για τις πλασμα οτι ειναι μαπα , τωρα το ps3 να δουμε τι αλλη βλακεια θα γραψεις :flipout:

tromb1
30-09-2008, 10:20
Sorry για το :offtopic: , αλλά....να ρε παιδιά ...πως να το πω ???...ντρέπομαι..

...εγώ που έχω το PS3 και δεν το παίζω (....:eek:...) πειράζει....?????....

:chinscratch:....μήπως να αρχίσω να το παίζω κι εγώ για να γίνω εντός topic.........:grinning-smiley-043....συνεχίστε παίδες πλάκα έχει, αν δεν είχε κι αυτά ώρες - ώρες το forum, θα γινόταν ανιαρό ....:popcorn:

Πες τα βρε Χρηστο... Αυτο ειναι! -bye-
Μπαινεις ωρες -ωρες εδω και λες " τι να διαβασω τωρα" ?
Εισαι και λιγο κουρασμενος , οποτε αυτοματως μπαινεις εδω και γελας με την ψυχή σου... :a0210:

Μηπως να μεταφερονταν αυτο το θεμα στη στηλη με τα χιουμορ καλυτερα???

Παντως, για να δωσουμε και λιγο τροφη στους σχολιασμούς, θα βγαλω ενα συμπερασμα μεχρι εδω...

1ος γυρος Ps3 vs 360

Νικητης με knock out : ................... (στις τελιτσες συμπληρωνετε ό,τι θελετε αναλογα με το προσωπικο σας γουστο. ) :flipout::flipout::flipout:

eNeRGy
30-09-2008, 13:26
Νικητης...???

To wii βεβαια!!!

Ο πολεμος των γραφικων ηταν παντα για τις εντυπωσεις και τις διαφημισεις...
Ο αληθινος gamer εψαχνε το γ@μ@το GAMEPLAY... κατι που τα σημερινα παιδακια νομιζουν πως το ζουν με τα εκπληκτικα cinematics καθουμενα ακινητα και αποβλακομενα στην TV μη κανοντας τιποτα με το στωμα ανοικτο (trisalon speaking)...

http://www.youtube.com/watch?v=VIHuE2ATWvg

eNeRGy
30-09-2008, 13:30
ΟΠ! χαθηκε το βιντεο!!!

Trisalon
30-09-2008, 21:35
ΟΠ! χαθηκε το βιντεο!!!

αντε παιξε στρατα στρατουλα νηπιο με τα παιδακια αφου σου αρεσει το wii http://uk.wii.com/wii/en_GB/wii_software_3.html:flipout::flipout:
να δω τι θα λες εσυ και οι αλλοι xboxakides οταν βγει αυτο

http://img221.imageshack.us/img221/3042/23123lk7.th.jpg (http://img221.imageshack.us/my.php?image=23123lk7.jpg)http://img221.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

sfortis
30-09-2008, 23:13
αντε παιξε στρατα στρατουλα νηπιο με τα παιδακια αφου σου αρεσει το wii http://uk.wii.com/wii/en_GB/wii_software_3.html:flipout::flipout:

http://img221.imageshack.us/img221/3042/23123lk7.th.jpg (http://img221.imageshack.us/my.php?image=23123lk7.jpg)http://img221.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

εχμ, αυτό έχει βγει εδώ και 1.5 χρόνο και λέγετε call of duty 4 :laugh:

Trisalon
01-10-2008, 00:24
εχμ, αυτό έχει βγει εδώ και 1.5 χρόνο και λέγετε call of duty 4 :laugh:

κοιτα προσεκτικα τις αριστερες εικονες

polakias
01-10-2008, 03:07
ποιο παιχνιδι ειναι αυτο???

Trisalon
01-10-2008, 03:40
ποιο παιχνιδι ειναι αυτο???

killzone 2 οι αριστερες εικονες

Yperion
01-10-2008, 07:32
Τελικα εχει πλακα αυτο το νημα , διαβασα και διαβαζω φοβερα πραγματα.

Παντως εγω θυμαμαι τι παιχνιδαρες ειχε το PS1 και μου ερχεται να κλαιω , Medal of Honor 1 και 2 , το Crash Bandicoot , το Medal Gear Solid 1 , το Spyro the Dragon κτλ.

Τι Κillzone και π...ς ,σαν εκεινα τα παιχνιδια δεν προκειται να ξαναβγουν ποτε.

eNeRGy
01-10-2008, 11:29

Δεν εχω xbox χαζουλι!...
Το παιχνιδι αυτο εχει χειροτερα γραφικα απο το περσυνο gears Of war και crysis... Για φιγουρα το γραφεις? Και δεν ντρεπεσαι???
Αν δεις το νερο φαινεται σαν μη διαφανες ΖΕΛΕ... μαθε λοιπον οτι τα ΝΕΑ γραφικα (απο περσυ) το νερο το δειχνουν σαν... ΝΕΡΟ!
:flipout::flipout:

Trisalon
01-10-2008, 11:37
Δεν εχω xbox χαζουλι!...
Το παιχνιδι αυτο εχει χειροτερα γραφικα απο το περσυνο gears Of war και crysis... Για φιγουρα το γραφεις? Και δεν ντρεπεσαι??? :flipout::flipout:

4 εικονες ειναι εκει εκτος αν βλεπεις μονο 2 εσυ οποτε η περιπτωση σου χριζει οθφαλμιατρο :flipout:

sfortis
01-10-2008, 13:15
κοιτα προσεκτικα τις αριστερες εικονες

aha....interesting!

eNeRGy
01-10-2008, 14:24
4 εικονες ειναι εκει εκτος αν βλεπεις μονο 2 εσυ οποτε η περιπτωση σου χριζει οθφαλμιατρο :flipout:

Βρε χαζουλι... οι αριστερες (οι καλες) εχουν νερο σαν ζελε... περιπτωση εισαι!!!
Αφου το καταλαβαμε και αυτο... παμε στο επομενο βημα...
ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΕΡΟ... ΟΧΙ ΖΕΛΕ! -bye-

(τωρα το καταλαβες?)

Καλυτερα να μασας παρα να μιλας μερικες φορες χαζουλι!!! :flipout:

Trisalon
01-10-2008, 14:41
Βρε χαζουλι... οι αριστερες (οι καλες) εχουν νερο σαν ζελε... περιπτωση εισαι!!!
Αφου το καταλαβαμε και αυτο... παμε στο επομενο βημα...
ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΕΡΟ... ΟΧΙ ΖΕΛΕ! -bye-

(τωρα το καταλαβες?)

Καλυτερα να μασας παρα να μιλας μερικες φορες χαζουλι!!! :flipout:

κανε το μαγκα πισω απο μια οθονη υπολογιστη βριζοντας , αλλα βεβαια οι ΚΟΤΕΣ μονο ετσι ξερουν να εκφραζονται αντε πεστα ιn persοn και θα δουμε ποιος θα γελαγε τοτε:flipout:

vageladosgr
01-10-2008, 14:55
ΠΟΛΛΑ ΝΕΥΡΑ....... χαλαρωστε λιγο κ ξεσπαστε αλλου!

sakisart
01-10-2008, 16:54
Δεν εχω xbox χαζουλι!...
Το παιχνιδι αυτο εχει χειροτερα γραφικα απο το περσυνο gears Of war και crysis... Για φιγουρα το γραφεις? Και δεν ντρεπεσαι???
Αν δεις το νερο φαινεται σαν μη διαφανες ΖΕΛΕ... μαθε λοιπον οτι τα ΝΕΑ γραφικα (απο περσυ) το νερο το δειχνουν σαν... ΝΕΡΟ!
:flipout::flipout:Λάσπη απεικονίζει όχι νερό.

djx33
01-10-2008, 17:29
Ψυχραιμία...

dsakalis
01-10-2008, 19:24
Γεια χαρά κι από μένα.

Μπορώ να πω ότι στο συγκεκριμένο thread βρήκα πληροφορίες και links τα οποία πραγματικά με βοήθησαν να ενημερωθώ σε μεγάλο βαθμό και για αυτό σας ευχαριστώ όλους.

Πάντως σαν κάτοχος του Wii και έχοντας διαβάσει προσεκτικά τις απόψεις σας πιστεύω ότι επειδή είναι παράλογο να επιδιώκουμε την απαξίωση των παιχνιδομηχανών που δεν αγοράσαμε, καλύτερα είναι να αναφέρουμε τους υποκειμενικούς λόγους που μας οδήγησαν στην επιλογή μας.

Προσωπικά, πέρισυ αγόρασα το Wii διότι μου φάνηκε καλή ιδέα να παίζω sports ιδρώνοντας, χρησιμοποιόντας όλο το σώμα μου κι όχι μόνο τα δάχτυλά μου καθώς η δουλειά μου είναι αρκετά καθιστική. Μπορώ να πω ότι δεν έχω απογοητευτεί.

Επίσης σκέφτομαι να αγοράσω ένα ps3 όχι γιατί έχω πειστεί ότι είναι η καλύτερη κονσόλα, αλλά επειδή είναι ένα καλό blu-ray player για το home-cinema.

Να δούμε πότε θα μου γυαλίσει και το xbox.;)

eNeRGy
01-10-2008, 19:49
κανε το μαγκα πισω απο μια οθονη υπολογιστη βριζοντας , αλλα βεβαια οι ΚΟΤΕΣ μονο ετσι ξερουν να εκφραζονται αντε πεστα ιn persοn και θα δουμε ποιος θα γελαγε τοτε:flipout:

Θα φερεις και τον μπαμπα σου ή τον ηρωα απο το Metal solid gear???? ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!
Ελα ηρεμισε... Χαριτολογωντας το χρησιμοποιω το "βρε χαζουλι" (σε ουδετερο)!
Μην εχεις νευρα βρε κουτο που ειπες κοτσανουλα πριν! :flipout:
:BDGBGDB55:

ΥΓ. Αυτες ειναι οι επιπτωσεις οταν πεφτει το PS3 στην 3η θεση πωλησεων???...τσκ τσκ... blind fanatics...

eNeRGy
01-10-2008, 19:53
Λάσπη απεικονίζει όχι νερό.

Μπλε λασπη...? συγνωμη αλλα ως παιδι που επαιζα... μια λασπη μπορουσε να εχει καφε και μαυρες αποχρωσεις... ή το PS3 δειχνει λαθος χρωματα ή εσυ κανεις καποιο λαθος και προκειτε για λιμνουλα με νερο απο την βροχη...
Επισης κυματισμους που δειχνει να εχει, δεν κανει η λασπη αρα οντως ειναι νερο...
Anyway... και στις δυο περιπτωσεις παντως η απεικονιση ειναι απλα ΑΘΛΙΑ...

engel85
01-10-2008, 20:08
Συμφωνώ με τον dsakalis, ότι καλύτερα είναι να αναφέρουμε τους λόγους που μας οδήγησαν στην επιλογή της κονσόλας μας. Εγώ αγόρασα PS3 γιατί εκεί θα έβγαινε το MGS4 (είμαι λίγο κολλημένος με τη σειρά) αλλά και επειδή ήθελα και Blu-ray player. Πέρυσι τέτοια εποχή οι διαθέσιμοι τίτλοι, οι οποίοι ήταν και αξιόλογοι ήταν πολύ περιορισμένοι (Uncharted, Call Of Duty 4και Ratchet βασικά). Πλέον όμως το PS3 μετά από ένα δύσκολο ξεκίνημα έχει αρχίσει να παίρνει το δρόμο του με ένα πλήθος ΑΑΑ τίτλων να κυκλοφορεί στο επόμενο τρίμηνο όπως Little Big Planet, Resistance 2, Bioshock, Fallout 3, Farcry 2, Motorstorm 2, Call Of Duty 5 και πολλά άλλα. Δε με ενδιαφέρει αν κάποια από αυτά θα κυκλοφορήσουν ή έχουν ήδη κυκλοφορήσει στο XBOX 360, αλλά το γεγονός ότι τώρα πλέον έχω μια κονσόλα που υπερκαλύπτει τις ανάγκες μου γιατί δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε το χρήμα να διαθέσω για να τα παίξω όλα αυτά.
(Υ.Γ. Επειδή είμαι στη beta του Little Big Planet και Killzone 2 έχω να πω:
Είμαι πολύ εντυπωσιασμένος με το πόσο πρωτότυπα και δημιουργικά επίπεδα έχουν ήδη φτιάξει οι χρήστες με τα περιορισμένα εργαλεία της beta στο Little Big Planet. Επισης μπορεί να φας επικίνδυνα πολλές ώρες από τη ζωή σου προσπαθώντας να υλοποιήσεις μια ιδέα που είχες στο Create mode .
Το Killzone 2 έχει τα πιο εντυπωσιακά γραφικά που έχω δει ποτέ σε κονσόλα. Αν δείχνει και παίζει τόσο καλά 4 μήνες πριν κυκλοφορήσει πρέπει να προσπαθήσουν πολύ για να μην βγάλουν έναν άριστο τίτλο)

vageladosgr
01-10-2008, 23:06
:flipout::flipout:
file:///C:/Documents%20and%20Settings/Vagelados/Desktop/directx9vs10zh5.jpgfile:///C:/Documents%20and%20Settings/Vagelados/Desktop/directx9vs10zh5.jpg

Pytzamarama
01-10-2008, 23:11
Παντως το καλυτερο in-game εφε νερου το εχει το Halo3...

Trisalon
02-10-2008, 02:02
Μπλε λασπη...? συγνωμη αλλα ως παιδι που επαιζα... μια λασπη μπορουσε να εχει καφε και μαυρες αποχρωσεις... ή το PS3 δειχνει λαθος χρωματα ή εσυ κανεις καποιο λαθος και προκειτε για λιμνουλα με νερο απο την βροχη...
Επισης κυματισμους που δειχνει να εχει, δεν κανει η λασπη αρα οντως ειναι νερο...
Anyway... και στις δυο περιπτωσεις παντως η απεικονιση ειναι απλα ΑΘΛΙΑ...

φυσικα αφου ειναι απο φωτογραφια δυσκολο να αποτυπωθει η πραγματικη απεικονηση , ποτε θα ερθει η ασπρη μερα που θα βγαλουνε capture screen στο firmware οπως του fraps .
μιλαμε για beta οποτε εχει περιθωρια βελτιωσης μεχρι το μαρτη που θα κυκλοφορησει

kpaiss
02-10-2008, 09:58
Παντως το καλυτερο in-game εφε νερου το εχει το Halo3...

Καλα τραγουδα!!
Ουτε ο πιο αρρωστος failboxακιας δεν τα λεει αυτα.
Αλλα να μου πεις αυτο εχεις δει μονο αυτο λες.
Αμα ειχες δει και το uncharted θα ηξερες οτι ουδεμια σχεση εχει το εφε του νερου στο ενα και το αλλο.
Μακραν καλυτερο και ειναι και ενας απο τους λογους που βγηκε το παιχνιδι με τα πιο ωραια γραφικα σε κονσολα μεχρι σημερα.

kventuris
02-10-2008, 10:06
H Μεγάλη Βρετανία ψήφισε...

Η Microsoft ανακοίνωσε ότι τα νέα στοιχεία που δημοσίευσε το Chart Track, αποκάλυψαν μία αύξηση της τάξης του 214% στις πωλήσεις του Xbox 360 για τις τελευταίες δύο εβδομάδες. Η κονσόλα, επίσης, ξεπέρασε σε πωλήσεις το PS3 με αναλογία μεγαλύτερη του 2 προς 1 στο Ηνωμένο Βασίλειο. Ο Chris Lewis -αντιπρόεδρος της Microsoft Interactive Entertainment Business Europe- δήλωσε: "Αυτά τα στοιχεία δείχνουν ότι η πορεία του Xbox 360 συνεχίζεται ανοδικά και δεν αφορά μόνο στο Ηνωμένο Βασίλειο. Είδαμε ανάταση σε όλες τις χώρες στην Ευρώπη και έχουμε την πεποίθηση ότι ακόμη και με αυτόν τον ρυθμό ανάπτυξης μπορούμε να διατηρήσουμε τη λιανική αγορά ικανοποιημένη με μια σταθερή προμήθεια από κονσόλες σε όλη την περίοδο των Χριστουγέννων. Η δέσμευσή μας για συνεχή βελτίωση και πρωτοπορία νέου περιεχομένου, η νέα μας, υψηλού επιπέδου, διαφημιστική εκστρατεία και το γεγονός ότι είμαστε αυτή τη στιγμή η καλύτερη σε τιμή next-gen κονσόλα της αγοράς, ενώνονται για να καταστήσουν το Xbox 360 το σωστό μείγμα gaming και ψυχαγωγίας".
gameover.gr

xamurabi
02-10-2008, 12:57
Και εγώ λέω πως οι Βρετανοί είναι όλοι τους.... γνωστές ξεφωνημένες .... λούγκρες και δεν ξέρουν τι αγοράζουν.
Έτσι λοιπόν απολύτως τεκμηριωμένα και αντικειμενικά, (με άλλα λόγια, μη τολμήσει κανεις να με αμφισβητήσει γιατί την έβαψε!) ψηφίζω PS3 γιατί αυτό αγόρασα και όχι το XBOX.
Tι δηλαδή, να πέσει να με .... πλακώσει;! Ωχ!

eNeRGy
02-10-2008, 13:12
Και εγώ λέω πως οι Βρετανοί είναι όλοι τους.... γνωστές ξεφωνημένες .... λούγκρες και δεν ξέρουν τι αγοράζουν.
Έτσι λοιπόν απολύτως τεκμηριωμένα και αντικειμενικά, (με άλλα λόγια, μη τολμήσει κανεις να με αμφισβητήσει γιατί την έβαψε!) ψηφίζω PS3 γιατί αυτό αγόρασα και όχι το XBOX.
Tι δηλαδή, να πέσει να με .... πλακώσει;! Ωχ!

Αν δηλαδη αγοραζαν PS3 θα ηταν ΑΝΤΡΑΚΛΕΣ??? :flipout:

Ειδα και τους ελληνες αντρακλες με τα ξυρισμενα στερνα και ποδια φετος το καλοκαιρι που ηταν πανω απο το 50% πλεον...
Και ετσι οπως τα λες αναρωτιεμαι... ΜΑ ΠΩΣ????.. αφου στην ελλαδα το PS3 πουλαει καλυτερα...
Α, ρε κατι λογικες εν ετη 2008 :violent-smiley-030:

Pytzamarama
02-10-2008, 13:14
kpaiss μιας προφανως δεν καταλαβες τι σημαινει "εφε νερου" να σου πω οτι ειναι το αισθητικο + physics κομματι.
Σε οποιο σοβαρο 3D site μπεις θα δεις τι παιζει με τα Halo3 water effects...

eNeRGy
02-10-2008, 13:28
Σταθηκα στο νερο γιατι αυτο και η φωτια ειναι 2 φαινομενα που ειναι δυσκολα στην αληθοφανεια, σε αντιθεση με τριχες και προσωπα που κανουν συνηθως οι εταιριες τα demo τους... βλεπουμε εδω και χρονια τριχες,γρασιδια,δαση, προσωπα κλπ που εχουν φτασει σε καλα επιπεδα... μια βροχη,λιμνη,θαλασσα,φωτια,εκρηξη,πυρκαγια της προκοπης ακομη να δουμε... σπαστικες κινησεις με καμια φυσικοτητα και εμφανηση επιπεδου starwars του '77... φυσικα υπαρχει και το bioshock και το crysis που με βαρβατη καρτα γραφικων και ΟΛΑ στο FULL εκαναν τα πρωτα βηματα... αλλα για κονσολες ουτε συζητηση...

sfortis
02-10-2008, 13:42
το καλύτερο νερό το έχει το PS3... όλα τα άλλα είναι απλά απομιμήσεις

http://www.youtube.com/watch?v=JKkI5QBKFis

kpaiss
02-10-2008, 15:01
kpaiss μιας προφανως δεν καταλαβες τι σημαινει "εφε νερου" να σου πω οτι ειναι το αισθητικο + physics κομματι.
Σε οποιο σοβαρο 3D site μπεις θα δεις τι παιζει με τα Halo3 water effects...

Καλα μην τρελαινεσαι για τα ιδια μιλαμε.
Απλα στο Halio3 εχουν δωσει πολυ βαρος στο physics του νερου γαρ ακρως πολεμικο παιχνιδι.
Στο Uncharted σαν υφη και ρεαλισμος το "νερο" ειναι μακραν πιο "αληθινο" χωρις να λειπουν και τα physics βεβαια σε μικροτερο βαθμο ομως.

Περα απο αυτα καλυτερα να μιλαμε για HD παιχνιδια και οχι 600p οπως το halio3.
Τρια χρονια μετα και το μονο που καταφεραν ηταν τα μετρια γραφικα και ενα subHD παιχνιδι.
Προσεξε μιλαμε για exclusive τιτλο με απειρο tuning , μετα απο 3 χρονια και βαλε προγραμματισμο σε μια ευκολη κονσολα ,και τιτλο που θα τους φερει εκατομυρια και απο πωλησεις κονσολων.
Και τι εβγαλαν εναν 600p τιτλο γιατι μεχρι εκει παει.
Πιασανε τα ορια του ή αλλιως πιανει φωτια.
Τοση δυναμη και τοση καλη καρτα γραφικων τελικα που πηγαν ?

Ενω σε 6 μηνες απο την κυκλοφορια του ps3 βγηκε τo Uncharted σε μια δυσκολη προγραμματιστικα κονσολα με γραφικα που δεν μπορεις ακομη να πιστεψεις και βλεπεις εφιαλτες.
Μην μιλησουμε για το F1 με 16 ταυτοχρονα αμαξια στην πιστα , HD γραφικα με full physics και damage control και με water effects που δεν τα ειχε ξαναδει κονσολα.
Αυτα απο την πρωτη μερα κυκλοφοριας του ps3.
Ενω στο 360 μαξιμουμ 8 αμαξακια ταυτοχρονα με χαλια γραφικα ως συνηθως και μεχρι εκει γιατι δεν αντεχει παραπανω.

Και για να τελειωνουμε γιατι αρχισαμε παλι και δεν γουσταρω να πω ενα πραγμα που ειναι και η διαφορα στις 2 κονσολες που τις εχω και τις δυο.

Οποιο παιχνιδι και να βγαλει το 360 , ανετα μπορει να βγει και στο ps3.
Του ps3 τα exclusives απο δυσκολο μεχρι αδυνατον να μπορεσουν να βγουν στο 360 και εκει τελειωνει και η συγκριση.

Ολα τα αλλα ειναι οντως για μπλα μπλα....

kpaiss
02-10-2008, 15:25
Σταθηκα στο νερο γιατι αυτο και η φωτια ειναι 2 φαινομενα που ειναι δυσκολα στην αληθοφανεια, σε αντιθεση με τριχες και προσωπα που κανουν συνηθως οι εταιριες τα demo τους... βλεπουμε εδω και χρονια τριχες,γρασιδια,δαση, προσωπα κλπ που εχουν φτασει σε καλα επιπεδα... μια βροχη,λιμνη,θαλασσα,φωτια,εκρηξη,πυρκαγια της προκοπης ακομη να δουμε... σπαστικες κινησεις με καμια φυσικοτητα και εμφανηση επιπεδου starwars του '77... φυσικα υπαρχει και το bioshock και το crysis που με βαρβατη καρτα γραφικων και ΟΛΑ στο FULL εκαναν τα πρωτα βηματα... αλλα για κονσολες ουτε συζητηση...

Δες εδω "φωτια" και πες μου αμα σου αρεσει.
Μετα απο το 0:45 δευτερολεπτο.

http://www.gametrailers.com/player/27665.html

Εδω σε HD αλλα αργει να φορτωσει.
http://www.gametrailers.com/player/27664.html

xamurabi
02-10-2008, 20:05
Αν δηλαδη αγοραζαν PS3 θα ηταν ΑΝΤΡΑΚΛΕΣ??? :flipout:

Ειδα και τους ελληνες αντρακλες με τα ξυρισμενα στερνα και ποδια φετος το καλοκαιρι που ηταν πανω απο το 50% πλεον...
Και ετσι οπως τα λες αναρωτιεμαι... ΜΑ ΠΩΣ????.. αφου στην ελλαδα το PS3 πουλαει καλυτερα...
Α, ρε κατι λογικες εν ετη 2008 :violent-smiley-030:

Ελπίζω να μη πυροβολείς εμένα γιατί εγώ είμαι απλά ο πιανίστας...εεε συγνώμη απλά κάνω... χιούμορ! :guitarist:

eNeRGy
02-10-2008, 22:46
Δες εδω "φωτια" και πες μου αμα σου αρεσει.
Μετα απο το 0:45 δευτερολεπτο.

http://www.gametrailers.com/player/27665.html

Δεν πιστευω να θεωρεις αυτα τα μπλε-πορτοκαλι τριγωνα φωτια... :slapface:

Trisalon
02-10-2008, 23:30
το drake εχει τα καλλιτερα vertex shaders (νερο) απο ολα τα παιχνιδια , φυσικα θα φαινοντουσαν καλλιτερα αν η καρτα γραφικων του ps ειχε τα aa, anisotropic filering ολες αυτες οι τεχνικες που βελτιωνουν το oπτικο αποτελεσμα , oπως εχει μια καρτα pc
παντως σε γραφικο επιπεδο απο καμια κονσολα δεν χτυπιεται το ps3
ειδοκοτερα με τα νεα παιχνιδια που θα κυκλοφορησουν killzone 2 , africa Κλπ και μετετπειτα god of war 3 , gt5

sfortis
03-10-2008, 01:33
:adore: killzone 2

Yperion
03-10-2008, 08:57
Και για να τελειωνουμε γιατι αρχισαμε παλι και δεν γουσταρω να πω ενα πραγμα που ειναι και η διαφορα στις 2 κονσολες που τις εχω και τις δυο.

Πολυ αμφιβαλω γιατι αν ειχες και τις δυο κονσολες δεν θα ελεγες αυτες τις ανοησιες.

Σε επιπεδο γραφικων το 360 ειναι καλυτερο για τους λογους που εχουν αναλυθει εδωμεσα 100 φορες και εχουν να κανουν με την ικανοτητα της καλυτερης καρτας γραφικων του 360 να υποστηριζει ΑΑ χωρις πτωση ταχυτητας.

Γι'αυτο αλλωστε οταν γινει συγκριση των παιχνιδιων που κυκλοφορουν και στις δυο κονσολες το PS3 εχει στο 90% χειροτερο frame rate.

frogie147
03-10-2008, 11:25
+100000

kpaiss
03-10-2008, 12:22
Πολυ αμφιβαλω γιατι αν ειχες και τις δυο κονσολες δεν θα ελεγες αυτες τις ανοησιες.

Σε επιπεδο γραφικων το 360 ειναι καλυτερο για τους λογους που εχουν αναλυθει εδωμεσα 100 φορες και εχουν να κανουν με την ικανοτητα της καλυτερης καρτας γραφικων του 360 να υποστηριζει ΑΑ χωρις πτωση ταχυτητας.

Γι'αυτο αλλωστε οταν γινει συγκριση των παιχνιδιων που κυκλοφορουν και στις δυο κονσολες το PS3 εχει στο 90% χειροτερο frame rate.

Μην αμφιβαλεις γιατι ο frogie147 μου εχει πουλησει το δικο του εδω και 1μιση χρονο και μπορει να στο επιβεβαιωσει μια που εγραψε κιολας.
Το πηρα για αμπαναριστο και τελικα ηταν μπαναρισμενο αλλα τελος παντων.

Οσο για το παιχνιδια και στις 2 κονσολες μαλλον το αντιθετο συμβαινει εδω και ενα χρονο.
Το πρωτο 6μηνο υπηρχε το προβλημα και αυτο με τα τεμπελοPorts που βγαζανε γιατι δεν ηξεραν την κονσολα.

Η Yperion βλακεια δεν εχει ορια αλλα θα σου απαντησω για τελευταια φορα.
Ωραιες οι θεωριες και η καραμελα αλλα κανα παιχνιδι με καλα γραφικα τελικα θα δουμε στο 360 εφαμιλα των τιτλων που σου εχω αναφερει 100 φορες του ps3? :flipout:

Ολο μπλα μπλα οτι υποστηριξει AA μπλα μπλα , οτι κανει το αλλο μπλα μπλα αλλα ενα τιτλο ακομη δεν εχουμε δει.
Τι εγινε ντρεπονται να τον βγαλουν γιατι αλλη εξηγηση πραγματικα δεν μπορω να δωσω.

Βαλε να παιξεις να χαρεις το Star Wars που κολλαει σαν τρελο ή ακομη και το Brothers in Arms να δεις 7-8 καρε μαξιμουμ να ευχαριστηθεις ή ακομη παιζεις Halio στα 600p αναλυση?

Αντε μιλα μονος σου απο εδω και περα και πολυ ασχοληθηκα. -bye-

Yperion
03-10-2008, 12:49
Mαλιστα , δηλαδη οποιος αγορασει ενα "κουτσο" 360 γινεται μετα και ειδικος.

Ενημερωτικα για οσους απο οσους διαβαζουν το υπαρχον νημα εχουν και ΙQ πανω απο 80 (γιατι απο οτι φαινεται μερικοι εχουν πολυ χαμηλότερο ) εδω εχει τις αναλυσεις πολλων παιχνιδιων με την υπαρξη η οχι Anti-aliasing...

http://forum.beyond3d.com/showthread.php?t=46241

Trisalon
03-10-2008, 12:55

Δεν ειδα κανενα παιχνιδι στο xbox να φτανει τα γραφικα των drake , gt5p , mgs4 , killzone 2 και λοιπα
αν οι 3rd parties εταιριες δεν ξερουν να μεταφερουνε ενα Multiplatform με μετρια γραφικα για τα σημερινα δεδομενα ( οπως εχουν τα περισσοτερα) σε ενα ισχυρο hardware οπως του ps3 δεν φταιει η σονυ γιαυτο αλλα η τεμπελια των προγραμματιστων ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ
Aν προγραμματισμος τους ειναι κουκουρουκου και το πιο ισχυρο hardware μπορεις να γονατισεις με γραφικα μετρια και πιο κατω
παρε παραδειγμα τον προγραμματισμο του test drive 5 σε πισι ποσο καλα τρεχει , σε σχεση με του nfs carbon που κολλαει ακομα και με 4 αυτοκινητα ταυτοχρονα σε οπιαδηποτε συνθεση και με χειροτερα γραφικα απο οτι του test drive 5

czoun
03-10-2008, 13:07
:popcorn:______:food-smiley-005:______:smokin:.....

Dimitris_Konstantinidis
03-10-2008, 13:17
οκ, αλλά...

Δεν ειδα κανενα παιχνιδι στο xbox να φτανει τα γραφικα των drake , gt5p , mgs4 , killzone 2 και λοιπα
έχεις δει τα γραφικά των PRG4, Gears Of War, ForzaM 2; Κάθε console έχει τα δικά της ατού, αλλά το PS3 ακόμα δεν έχει παρουσιάσει αυτό που υπόσχοταν σε κάτι Ε3 2005....

αν οι 3rd parties εταιριες δεν ξερουν να μεταφερουνε ενα Multiplatform με μετρια γραφικα για τα σημερινα δεδομενα ( οπως εχουν τα περισσοτερα) σε ενα ισχυρο hardware οπως του ps3 δεν φταιει η σονυ γιαυτο αλλα η τεμπελια των προγραμματιστων ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ
Σε αυτό έχεις κάποιο δίκιο, τα 3rd Parties όμως σπάνια βαζουν τους "εργάτες"¨τους να ασχοληθούν με μια πλατφόρμα αποκλειστικά. Είναι κοινώς αποδεκτό πως το 360 είναι πιο εύκολο στον προγραμματισμό λόγο συγγενούς αρχιτεκτονικής με τα PC.

Aν προγραμματισμος τους ειναι κουκουρουκου και το πιο ισχυρο hardware μπορεις να γονατισεις με γραφικα μετρια και πιο κατω
δεν είναι μόνο θέμα προγραμματισμού, υπάρχει γενικά δυσκολία στην αξιοποίηση του Cell, άλλωστε μην ξεχνάς πως στα αρχικά σχέδια της Sony ήταν να χρησιμοποιούσε την CPU και για την επεξεργασία γραφικών, αλλά στην πορεία υπήρξαν προβλήματα.
παρε παραδειγμα τον προγραμματισμο του test drive 5 σε πισι ποσο καλα τρεχει , σε σχεση με του nfs carbon που κολλαει ακομα και με 4 αυτοκινητα ταυτοχρονα σε οπιαδηποτε συνθεση και με χειροτερα γραφικα απο οτι του test drive 5
Atari vs EA :a0210:

kpaiss
03-10-2008, 13:17
Mαλιστα , δηλαδη οποιος αγορασει ενα "κουτσο" 360 γινεται μετα και ειδικος.

Ενημερωτικα για οσους απο οσους διαβαζουν το υπαρχον νημα εχουν και ΙQ πανω απο 80 (γιατι απο οτι φαινεται μερικοι εχουν πολυ χαμηλότερο ) εδω εχει τις αναλυσεις πολλων παιχνιδιων με την υπαρξη η οχι Anti-aliasing...

http://forum.beyond3d.com/showthread.php?t=46241

μπλα μπλα μπλα μπλα......... :flipout:

Οταν και αμα δεις ποτε σου τετοια γραφικα στο 360 ελα πες μου.
Μεχρι τοτε μπλα μπλα μπλα μπλα ......... -bye-

30301

30302

Φυσικα γαργαρα και ασχολιαστο το θεμα οτι το ps3 μπορει να παιξει ολα τα παιχνιδια του 360 ενω το 360 ΟΧΙ και εκει ειναι η συγκριση και η μεγαλη τους διαφορα.

Ειπα να μην ξαναπαντησω και ξαναπαντησα.
Πιστευω να το τηρησω τωρα.

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
03-10-2008, 13:27
παίζει το PS3 τα παιχνίδια του xbox;;;;; :blink::eek: με τι; με linux γίνεται αυτό;

KleKoR
03-10-2008, 13:40
παίζει το PS3 τα παιχνίδια του xbox;;;;; :blink::eek: με τι; με linux γίνεται αυτό;

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα:flipout::flipout::flipout ::grinning-smiley-043:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
03-10-2008, 13:42
ρε σεις σοβαρά μιλάω. Εχω και τις δυό κονσόλες και θα με ενδιέφερε κάτι τέτοιο, αφού έχω μόνο για xbox παιχνίδια.

Dimitris_Konstantinidis
03-10-2008, 14:00
ρε σεις σοβαρά μιλάω. Εχω και τις δυό κονσόλες και θα με ενδιέφερε κάτι τέτοιο, αφού έχω μόνο για xbox παιχνίδια.

Αγαπητέ Τάσο και εγώ αυτή την απορία έχω
γιατί το PS3 το έχω για Blu Ray και το 360 για gaming...

JohnBougiou
03-10-2008, 14:26
Δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα αγαπητοί. Υποθετικά αναφερόταν ότι θα μπορούσε να "τρέξει" τα παιχνίδια του Xbox360.

kpaiss
03-10-2008, 14:29
Φυσικα οχι βρε παιδια.
Απλα τιτλοι οπως το MGS4 , Grand Turismo , Uncharted , Killzone 2 , F1 και αλλοι , μεχρι στιγμης εχουν βγει οι developers και εχουν πει οτι δεν γινεται να βγουν στο 360 λογω δυναμης επεξεργαστη , χωρητικοτητας , και απουσιας σκληρου δισκου.
Ενω ολα του 360 καλιστα μπορουν να γραφτουν και για ps3 και να γινουν και καλυτερα αμα το θελησουν.

Εδω ο Carmack συγκεκριμενα αναφερει τι γινεται για το δικο του παιχνιδι και οτι θα βγει με πολυ χειροτερα γραφικα στο 360. Ευτυχως θα βγει γιατι αλλα απλα δεν γινεται.
http://www.qj.net/Carmack-Rage-to-look-worse-on-Xbox-360-than-PS3-PC-Mac-versions/pg/49/aid/122805

Σε αλλα παιχνιδια των 45giga δεν γινεται καθολου να παιξουν στο 360 και φανταστειτε οτι ειναι ακομη η αρχη.
Θα ακολουθησουν πολλοι τιτλοι με την ιδια μοιρα.
Αυτη ειναι και η μεγαλη διαφορα των δυο κονσολων.

To ασχημο ειναι οτι οι περισσοτεροι multiplatform τιτλοι αναγκαζονται να γινονται "downgrade" στις δυνατοτητες του 360 γιατι ειναι αναγκασμενοι να βγαζουν το ιδιο προιον και ειναι η πρωτη φορα που θα βγει παιχνιδι διαφορετικο και αναλογα τις δυνατοτητες της καθε κονσολας (Rage).

Δεν ειναι τυχαιο που ολοι οι multiplatform τιτλοι ειναι κατω απο 9gb και ολα τα exclusives του ps3 παντα ΠΟΛΥ πανω απο 10gb.

Trisalon
03-10-2008, 15:02
Αγαπητέ Τάσο και εγώ αυτή την απορία έχω
γιατί το PS3 το έχω για Blu Ray και το 360 για gaming...

το ps 3 εχει τα διπλασια exclusives απο οτι του xbox και τα περισσοτερα παιχνδια του xbox παιζονταi και στο pc-bye-
τα περισσοτερα παιχνδιια του xbox τα εχω παιξει στο pc αναριωτεμαι τελικα γιατι παιρνουνε xbox να παιξουνε 2-3 τιτλους?

Dimitris_Konstantinidis
03-10-2008, 15:10
Φυσικα οχι βρε παιδια.
Απλα τιτλοι οπως το MGS4 , Grand Turismo , Uncharted , Killzone 2 , F1 και αλλοι , μεχρι στιγμης εχουν βγει οι developers και εχουν πει οτι δεν γινεται να βγουν στο 360 λογω δυναμης επεξεργαστη , χωρητικοτητας , και απουσιας σκληρου δισκου.
Αυτο είναι στα πλαίσια του Μάρκετινγκ...μπορώ να σου παραθέσω παρόμοιες δηλώσεις της Bungie για το Halo 3, της Epic για το Gears Of War, των Microsoft Studios για το Forza Motorsport 2....

Ενω ολα του 360 καλιστα μπορουν να γραφτουν και για ps3 και να γινουν και καλυτερα αμα το θελησουν.
wishful thinking...αλλά μακάρι...

Εδω ο Carmack συγκεκριμενα αναφερει τι γινεται για το δικο του παιχνιδι και οτι θα βγει με πολυ χειροτερα γραφικα στο 360. Ευτυχως θα βγει γιατι αλλα απλα δεν γινεται.
http://www.qj.net/Carmack-Rage-to-look-worse-on-Xbox-360-than-PS3-PC-Mac-versions/pg/49/aid/122805

Σε αλλα παιχνιδια των 45giga δεν γινεται καθολου να παιξουν στο 360 και φανταστειτε οτι ειναι ακομη η αρχη.
Θα ακολουθησουν πολλοι τιτλοι με την ιδια μοιρα.
Αυτη ειναι και η μεγαλη διαφορα των δυο κονσολων.

To ασχημο ειναι οτι οι περισσοτεροι multiplatform τιτλοι αναγκαζονται να γινονται "downgrade" στις δυνατοτητες του 360 γιατι ειναι αναγκασμενοι να βγαζουν το ιδιο προιον και ειναι η πρωτη φορα που θα βγει παιχνιδι διαφορετικο και αναλογα τις δυνατοτητες της καθε κονσολας (Rage).
downgrade...βασικά downgrade γίνονται όλοι οι τίτλοι των 3rd parties...μόνο στην ανάπτυξη πάνω σε Debug Kits, δεν γίνεται κάτι τέτοιο.
Τώρα το downgrade είναι μεγάλη κουβέντα, μήπως δεν έγινε downgrade για παιχνίδια όπως το GTA IV, The Bourne Conspiracy για το PS3...

Δεν ειναι τυχαιο που ολοι οι multiplatform τιτλοι ειναι κατω απο 9gb και ολα τα exclusives του ps3 παντα ΠΟΛΥ πανω απο 10gb.
αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία ή απόδειξη για κάτι όμως...
μπορεί το 10GB+ να είναι ο ασυμπίεστος ήχος για παράδειγμα...

γενικά πιστεύω είναι θέμα τι σχέση έχεις με την κονσόλα σου
αν είσαι ικανοποιημένος με το PS3 ή το 360 είναι υποκειμενικό θέμα. Άλλοι τα βάζουν στην τσέπη τους..

Dimitris_Konstantinidis
03-10-2008, 15:16
@Trisalon
το ps 3 εχει τα διπλασια exclusives απο οτι του xbox και τα περισσοτερα παιχνδια του xbox παιζονταi και στο pc-bye-
τα περισσοτερα παιχνδιια του xbox τα εχω παιξει στο pc αναριωτεμαι τελικα γιατι παιρνουνε xbox να παιξουνε 2-3 τιτλους?

διπλάσια exclusives? i dont think so....

Κοίτα, πιστεύω πως έχει να κάνει με τους console users περισσότερο και όχι με τους υβριδικούς δηλαδή PC+360+PS3+Wii

αν θέλει κάποιος να παίξει ένα χρόνο νωρίτερα το Gears of War 2, ή να παίξει exclusives όπως Halo 3, ή Forza Motorsport 2, ή PGR 4 θα πάρει 360.
Μην ξεχνάς άλλωστε πως η Microsoft είναι μια εκδότρια εταιρεία που έχει μεγαλύτερο target group στα PC απ' ότι στις (στην) κονσόλες.
Η Sony βέβαια, το ακρως αντίθετο...

btw...Crysis μόνο στο PC!!!!

kpaiss
03-10-2008, 15:29
γενικά πιστεύω είναι θέμα τι σχέση έχεις με την κονσόλα σου
αν είσαι ικανοποιημένος με το PS3 ή το 360 είναι υποκειμενικό θέμα. Άλλοι τα βάζουν στην τσέπη τους..

Φυσικα και ετσι ειναι !!!
Εχω καταευχαριστηθει το 360 και πιστευω οτι πρεπει να εχεις και τα δυο ειδικα τωρα που το ps3 ακομη δεν παιζει αντιγραφες.
Απλα απανταω σε ανακριβιες και σε καραμελες που καθομαι και διαβαζω και απλα δεν ισχυουν.

Και οι δυο οι κονσολες ειναι ΣΟΥΠΕΡ και σιγουρα δεν θα μπορουσα να ειμαι με την μια μονο!!!

Dimitris_Konstantinidis
03-10-2008, 15:50
Φυσικα και ετσι ειναι !!!
Εχω καταευχαριστηθει το 360 και πιστευω οτι πρεπει να εχεις και τα δυο ειδικα τωρα που το ps3 ακομη δεν παιζει αντιγραφες.
Απλα απανταω σε ανακριβιες και σε καραμελες που καθομαι και διαβαζω και απλα δεν ισχυουν.

Και οι δυο οι κονσολες ειναι ΣΟΥΠΕΡ και σιγουρα δεν θα μπορουσα να ειμαι με την μια μονο!!!

σωστός ο παίκτης!!!!

eNeRGy
03-10-2008, 20:16
:popcorn:______:food-smiley-005:______:smokin:.....

Ελα μην εισαι φαταουλας!... Δωσε και απο δω τιποτα!!! :grinning-smiley-043

vaskal
03-10-2008, 23:56
διπλάσια exclusives? i dont think so....

Κοίτα, πιστεύω πως έχει να κάνει με τους console users περισσότερο και όχι με τους υβριδικούς δηλαδή PC+360+PS3+Wii

αν θέλει κάποιος να παίξει ένα χρόνο νωρίτερα το Gears of War 2, ή να παίξει exclusives όπως Halo 3, ή Forza Motorsport 2, ή PGR 4 θα πάρει 360.
Μην ξεχνάς άλλωστε πως η Microsoft είναι μια εκδότρια εταιρεία που έχει μεγαλύτερο target group στα PC απ' ότι στις (στην) κονσόλες.
Η Sony βέβαια, το ακρως αντίθετο...

btw...Crysis μόνο στο PC!!!!
Μ΄αρέσει που με λες υβριδικό !!!!!!! αν μάλιστα κάποια τα έχω απο 2 ή αν τα έχω σε όλες τις γενιές τους τότε εκτός από μα...κας τι άλλο είμαι;;; :flipout::flipout::flipout:

Dimitris_Konstantinidis
06-10-2008, 12:33
Μ΄αρέσει που με λες υβριδικό !!!!!!! αν μάλιστα κάποια τα έχω απο 2 ή αν τα έχω σε όλες τις γενιές τους τότε εκτός από μα...κας τι άλλο είμαι;;; :flipout::flipout::flipout:

χεχεχεχε, δεν το είπα προσβλητικά :P

θα είσαι φαντάζομαι, πολυπύρινος υβριδικός χρήστης!!!!

vaskal
07-10-2008, 10:56
χεχεχεχε, δεν το είπα προσβλητικά :P

θα είσαι φαντάζομαι, πολυπύρινος υβριδικός χρήστης!!!!

Το ξέρω οτι δεν το είπες προσβλητικά
Και ΄γω πλάκα κάνω με τα χάλια μας που δεν μας φτάνει ένα !!!! :grinning-smiley-043

Pytzamarama
09-10-2008, 10:29
Tokyo Game Show 2008
-Halo 3: Recon
-Star Ocean: THE LAST HOPE
-The Last Remnant
-Ninety-Nine Nights II
-Banjo Kazooie: Nuts & Bolts
-Ninja Blade
κτλ
-Live Arcades(Arkanoid,Kof98 UM,Metal Slug 7,Meteos Wars,R-Type Dimensions,PacLand,Tenchu κτλ)
και last but not least:
-Tekken 6!!!!

Νεα dashboard 19 Νοεμβρη 2008

YannisA
09-10-2008, 13:02
"According to a report in the hardware press, Microsoft is set to announce plans for an external Blu-ray drive for Xbox 360."

δείτε εδώ (http://www.edge-online.com/news/report-xbox-360-readies-blu-ray)

Tsop
09-10-2008, 13:11
Θα δωσει αδεια η Sony στην MS να βαλει blu ray? Ενδιαφερον...

Pytzamarama
09-10-2008, 13:48
Γιατι οχι? To BlueRay consortium χρησιμοποιει πλεον σε ΚΑΘΕ δισκακι τον αλγοριθμο encoding της Microsoft (VC1).

Tsop
09-10-2008, 13:51
Δεν αντιλεγω αλλα αν τελικα η MS προσφερει blu ray drive, η Sony θα χασει ενα απο τα πλεονεκτηματα (για πολλους, ισως και το μοναδικο πλεονεκτημα) που εχει αυτη την στιγμη το PS3 εναντι του XBOX.

KleKoR
09-10-2008, 13:59
Γιατι οχι? To BlueRay consortium χρησιμοποιει πλεον σε ΚΑΘΕ δισκακι τον αλγοριθμο encoding της Microsoft (VC1).

μην λεμε οτι θελουμε... τα περισσοτερα Blu-ray χρησιμοποιουν AVC δλδ x264, λιγα VC1 και ακομα λιγοτερα mpeg-2...

μ'αρεσει η σιγουρια σου!!! και το απολυτο "ΚΑΘΕ"!!! φανερώνουν την αγνοια σου...

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
09-10-2008, 14:02
καλά όοοοοοοοοταν ξυπνήσουν εκεί στην microsoft ας βάλουν πρώτα ήχο στο hdmi και 24p output και μετά ας βγάλουν και bluray drive.

Υ.Γ. Παρ'όλο που υποστηρίζω το xbox για παιχνίδια, στο θέμα του video είναι στην κοσμάρα τους...

Trisalon
09-10-2008, 14:12
καλά όοοοοοοοοταν ξυπνήσουν εκεί στην microsoft ας βάλουν πρώτα ήχο στο hdmi και 24p output και μετά ας βγάλουν και bluray drive.

Υ.Γ. Παρ'όλο που υποστηρίζω το xbox για παιχνίδια, στο θέμα του video είναι στην κοσμάρα τους...

λες να φτιαξουνε 1.3a στο Hdmi του xbox , δεν ειναι και τοσο προβλημα οσο το external blu ray δεν προκειται να γινει αυτο ,θα εχει κοστος τουλαχιστον 150 ευρω , το κοστος του xbox θα φτασει οσο ενα ps3 και χωρις να φτιαχνει παιχνιδια σε Blu ray , Μονο ταινιες

sfortis
09-10-2008, 14:14
!!!! δεν βγάζει ήχο στο hdmi το 360????

kpaiss
09-10-2008, 14:29
Παμε για αλλα εξοδα παλι.
Θα πρεπει να αγορασουμε και γερο συστημα 5.1 ωστε να καλυπτει το θορυβο απο το 360 μπας και ακουσουμε τι λεει η ταινια.

Pytzamarama
09-10-2008, 14:40
ομιλω για σοβαρα encodings
Πριν μιλησεις,διαβασε εδω (http://www.avsforum.com/avs-vb/showpost.php?p=9931723&postcount=2574)

Δηλαδη το AVC ειναι χειροτερο αλλα τζαμπε...

Btw αληθευει οτι η Sony δεν θα κανει τελικα conference στο TGS2008?

KleKoR
09-10-2008, 14:54
ομιλω για σοβαρα encodings
Πριν μιλησεις,διαβασε εδω (http://www.avsforum.com/avs-vb/showpost.php?p=9931723&postcount=2574)

Δηλαδη το AVC ειναι χειροτερο αλλα τζαμπε...

Btw αληθευει οτι η Sony δεν θα κανει τελικα conference στο TGS2008?

οτι πεις... βεβαια με single post κρυβουμε οτι δεν θελουμε να φανει...

http://videomag.gr/cms/index.php?option=com_content&task=view&id=642&Itemid=2

το 50+% των blu-ray χρησιμοποιει AVC... θες να μου πεις οτι οι εταιριες δεν ξερουν ή ειναι χαζες και δεν χρησιμοποιουν τον καλυτερο κατα τα λεγομενα σου VC-1... κατι δεν μου κολλαει...

btw κατι που ειναι της microsoft αποκλειεται να ειναι το καλυτερο:grinning-smiley-043

Trisalon
09-10-2008, 15:02

oχι ειναι 1.2 αλλα και να βγαζε θελει χωρο ο ασυμπιεστος ηχος καταλαμβανει giga πραγμα που δεν φτανει στο dvd του xbox Οποτε θεωρησανε να φτιαξουνε ενα hdmi μονο για εικονα

Trisalon
09-10-2008, 15:05
οτι πεις... βεβαια με single post κρυβουμε οτι δεν θελουμε να φανει...

http://videomag.gr/cms/index.php?option=com_content&task=view&id=642&Itemid=2

το 50+% των blu-ray χρησιμοποιει AVC... θες να μου πεις οτι οι εταιριες δεν ξερουν ή ειναι χαζες και δεν χρησιμοποιουν τον καλυτερο κατα τα λεγομενα σου VC-1... κατι δεν μου κολλαει...

btw κατι που ειναι της microsoft αποκλειεται να ειναι το καλυτερο:grinning-smiley-043

οι περισοτερες χρησιμοποιουν avc http://forum.blu-ray.com/showthread.php?t=3338 και οι υπολοιπες mpeg2 , το μικροτερο ποσοστο ειναι σε vc-1

KleKoR
09-10-2008, 15:14
οι περισοτερες χρησιμοποιουν avc http://forum.blu-ray.com/showthread.php?t=3338 και οι υπολοιπες mpeg2 , το μικροτερο ποσοστο ειναι σε vc-1

ειναι παλιο το ποστ trisalon... πλεον δεν ισχυει... ο mpeg2 ειναι μακραν χειροτερος και απο τους 2...

Pytzamarama

κοιτα εδω: http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_H.264_and_VC-1

πηγαινε κατω κατω στα external links και πατα εκει που λεει Microsoft employee discusses differences between VC-1 and H.264 (http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?p=9931723&&#post9931723)

ξερεις που σε βγαζει;;; πες αλευρι!!! στο ποστ που ανεφερες παραπανω!!! χαχαχα

και εγω αμα δουλευα στην microsoft θα ελεγα οτι τα windows ειναι το πιο σταθερο λειτουργικο στον πλανητη... θα με πιστευες ομως?

kpaiss
09-10-2008, 15:27
Εμενα μου φτανει που οι xboxακιδες εχουν κατουρηθει πανω τους μονο και μονο με την φημολογια για blue ray αν και ουσιαστικα θα ειναι αχρηστο για παιχνιδια που τοσο πολυ τους ενδιαφερουν και οχι οι ταινιες :flipout:

Ε ρε ζηλια ψωρα -bye-

sfortis
09-10-2008, 15:35
oχι ειναι 1.2 αλλα και να βγαζε θελει χωρο ο ασυμπιεστος ηχος καταλαμβανει giga πραγμα που δεν φτανει στο dvd του xbox Οποτε θεωρησανε να φτιαξουνε ενα hdmi μονο για εικονα

Μα το hdmi απο version 1 βγάζει ήχο...ανέκαθεν...

και δεν είναι μόνο για τον ασυμπίεστο ήχο...περνάς τα πάντα, ακόμα και καλύτερο PCM ήχο για παιχνίδια λόγω μεγαλύτερου bandwidth.

Trisalon
09-10-2008, 16:04
ειναι παλιο το ποστ trisalon... πλεον δεν ισχυει... ο mpeg2 ειναι μακραν χειροτερος και απο τους 2...

Pytzamarama

κοιτα εδω: http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_H.264_and_VC-1

πηγαινε κατω κατω στα external links και πατα εκει που λεει Microsoft employee discusses differences between VC-1 and H.264 (http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?p=9931723&&#post9931723)

ξερεις που σε βγαζει;;; πες αλευρι!!! στο ποστ που ανεφερες παραπανω!!! χαχαχα

και εγω αμα δουλευα στην microsoft θα ελεγα οτι τα windows ειναι το πιο σταθερο λειτουργικο στον πλανητη... θα με πιστευες ομως?

παντως δεν βλεπω στη πραξη ολα τα video του avc ειτε προμο ειτε τραιλερς - ταινιες σε σχεση με τα mpeg-2 διακρινω σπασιματα στην κινηση ειτε σε pc ειτε σε tv , τα Mpeg-2 εχουν πιο φυσικη κινηση και επιπλεον μπορει ειναι λιγο Blur αλλα η εικονα που βγαζει ο mpeg2 σε συνολο ειναι καθαροτερη στο βαθος απο του avc που δειχνει την εντυπωση οτι εχει καποια χιονια
απλα ο mpeg2 δεν συμφερει τις εταριειες γιατι καταλαμβανει πολυ χωρο εναντι του avc
την καλυτερη εικονα την εχω δει σε promo videos ολα σε mpeg2 ποιοτητα

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=53828

http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=352381

Pytzamarama
09-10-2008, 16:25
@kpaiss αρα εμεις θα παραγγειλουμε Pampers :)

Το οτι η Sony πεταξε ουσιαστικα "πετσετα" (βλεπε TGS2008-ουτε καν conference!!) και εχασε και αλλα franchises θες να το σχολιασεις αφου ειναι μεσα στο πνευμα του thread?

btw ελεος με τον 20ετη Mpeg2 encoder.Πως και τι καναμε να τον ξεφορτωθουμε :D

kpaiss
09-10-2008, 16:48
Το οτι η Sony πεταξε ουσιαστικα "πετσετα" (βλεπε TGS2008-ουτε καν conference!!) και εχασε και αλλα franchises θες να το σχολιασεις αφου ειναι μεσα στο πνευμα του thread?

Μιλας σοβαρα η sony conference ΔΕΝ ?????????????? :flipout:
Η sony δηλαδη πεταξε λευκη πετσετα !!!!! :Banane0:

νια νια νια νια νια :flipout::flipout:

(αυτος ηταν και πιο σοβαρος σχολιασμος μου για να φτασω το επιπεδο):damnyou:

engel85
09-10-2008, 17:00

Είχε μόνο ένα μικρής έκτασης keynote. Αυτό δεν λέει κάτι, η Microsoft δεν είχε press conference στη Λειψία και η Nintendo έχει να κάνει από την E3.

Trisalon
09-10-2008, 18:30
οι συνεντευξεις και οι παρουσιασεις δεν λενε τιποτα , αυτο που ενδιαφερει ειναι ποσα καινουργια παιχνιδια βγαινουν καθε μηνα και λεμε για αποκλειστικους τιτλους

Pytzamarama
09-10-2008, 22:12
Σαν το Tekken6 ενα πραγμα δηλαδη? :D

Klekor νομιζω πως επειδη ασχολεισαι καταλαβαινεις ΓΙΑΤΙ η Sony επρεπε να ειχε πολυ δυνατη παρουσια φετος στην ΙΑΠΩΝΙΚΗ εκθεση TGS2008.Αν οχι,το συζηταμε και θα εχει και ενδιαφερον...

KleKoR
09-10-2008, 23:04
αν δεν κανω λαθος το tgs ειναι μεχρι τις 12 οποτε καλυτερα να μην προτρεχουμε...

δεν νομιζω η σονυ να αφησει την microsoft να κερδισει τις εντυπωσεις σε μια εκθεση που γινεται σπιτι της...

εμενα με ενδιαφερει να δω τι θα πει η square-enix... αντε να δουμε κανενα καινουριο στοιχειο του ff 13 και του ff versus 13... εχουμε μονο ενα βιντεο απο το 2004...

η μηπως καμια αναγγελια για remake του θρυλικου και θεικού Final Fantasy 7...

Pytzamarama
09-10-2008, 23:21
Εγω το συνδεω με το γεγονος οτι μαλλον η Polyphony δεν ηταν ετοιμη να δειξει κατι...

Yperion
10-10-2008, 00:41

Βεβαιως και βγαζει ηχο!!! Υπαρχει συνδεση HDMI χωρις ηχο?-bye-

Ελεος με αυτη την MS αν βγαλει και εξωτερικο BR πλεον ποιος θα αγοραζει πλεον PS3? Το πανε φυρι φυρι να φαλιρίσουν εντελως την κακομοιρα την Sony?

Προσωπικα βεβαια δεν με απασχολει αν θα γινει κατι τετοιο η οχι. Αλλωστε πλεον ο καθενας μπορει να αγορασει BR player Sony (S350) + XBOX 360 στην τιμη ενος PS3.

sfortis
10-10-2008, 00:53
Βεβαιως και βγαζει ηχο!!! Υπαρχει συνδεση HDMI χωρις ηχο?-bye-

Για το εξωτερικο ΒR drive αδιαφορω.

Αλλωστε πλεον ο καθενας μπορει να αγορασει BR player Sony (S350) + XBOX 360 στην τιμη ενος PS3.

Aυτο και αν ειναι αποδειξη της χρεοκοπημένης πολιτικης της Sony.

εχμμ...λιγο αποτυχία αυτή η κίνηση!

Θα πάρεις ενα BD player 10 φορές πιο αργό απο το PS3 και με βασικές δυνατότητες και μια κονσόλα πολύ χειρότερη απο το PS3 δίνοντας και 58€ παραπάνω -bye-

KleKoR
10-10-2008, 01:14

Θα πάρεις ενα BD player 10 φορές πιο αργό απο το PS3 και με βασικές δυνατότητες και μια κονσόλα πολύ χειρότερη απο το PS3 δίνοντας και 58€ παραπάνω -bye-

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043

eNeRGy
10-10-2008, 08:26

Τωρα μπαινεις σε χωραφια που δεν εχεις ιδεα... το hdmi μεταφερει και συμπιεσμενο ηχο... οπου χωραει μια χαρα σε dvd... απλα το xbox εχει αναπειρια στον τομεα του ηχου (HD) λογω του "τοτε" chipset... εχει παλιωσει φυσικα το hardware, κανεις δεν το αρνειτε!

Trisalon
10-10-2008, 13:35
Τωρα μπαινεις σε χωραφια που δεν εχεις ιδεα... το hdmi μεταφερει και συμπιεσμενο ηχο... οπου χωραει μια χαρα σε dvd... απλα το xbox εχει αναπειρια στον τομεα του ηχου (HD) λογω του "τοτε" chipset... εχει παλιωσει φυσικα το hardware, κανεις δεν το αρνειτε!

αλλα λεω εγω αλλα λες εσυ , οταν λεμε ασυμπιεστο ηχο στα παιχνιδια εννουμε αυτο http://img233.imageshack.us/my.php?image=drakeiv0.jpg.
ειδες σε κανενα παιχνιδι το xbox τετοιο ηχο ?
ουτε προκειται δεν φτανει επ ουδενι στο Dvd να χωρεσει

Yperion
10-10-2008, 14:03

Ποιος το λεει αυτο? Το PS3 σαν BluRay player πλεον ειναι ξεπερασμενο , ηδη απο περυσι που βγηκε το Panasonic ΒD30 , ακομη και τα κινεζικα των 200 ευρω που θα βγουν τα Χριστουγεννα με τα νεα τσιπακια εικονας θα το ξεπερνανε ανετα.

Για το ποια κονσολα ειναι καλυτερη η μια ηδη εχει παιχνιδαρες και η αλλη ΘΑ ΕΧΕΙ καποτε...-bye-

xamurabi
10-10-2008, 14:26
Ποιος το λεει αυτο? Το PS3 σαν BluRay player πλεον ειναι ξεπερασμενο , ηδη απο περυσι που βγηκε το Panasonic ΒD30 , ακομη και τα κινεζικα των 200 ευρω που θα βγουν τα Χριστουγεννα με τα νεα τσιπακια εικονας θα το ξεπερνανε ανετα.

Για το ποια κονσολα ειναι καλυτερη η μια ηδη εχει παιχνιδαρες και η αλλη ΘΑ ΕΧΕΙ καποτε...-bye-

Τώρα υπερβάλεις υπερβολικά κινούμενος μέσα στα όρια της υπερβολής :flipout:

Τι δηλαδή ; Επειδή δεν τολμάς να συγκρίνεις (σε επίπεδο player) to PS3 με το XBOX το συγκρίνεις με το BD30; Το μεν πρώτο, μόνο καφέ δε φτιάχνει, ενώ το Panasonic είναι ένα πολύ καλό αλλά μονοσήμαντο player. To PS3 λόγω αναβαθμίσεων και hardware είναι και θα είναι, για αρκετό καιρό, ένα βήμα μπροστά από τον ανταγωνισμό. :award:
Όταν και οι άλλοι αποκτήσουν το hardware ίσως, λέω ίσως να το συγκρίνουμε.
Αμ το άλλο που ανέφερες για τον Κινέζο; Άντε και καλό Πάσχα!!!.
Και πρόσεχε μη σου χαλάσει τη 31η μέρα γιατί θα έχει 30 μέρες εγγύηση! :violent-smiley-011:
Για τις "παιχνιδάρες" δεν θα πω τίποτε περισσότερο από το ότι τα πράγματα ήδη έχουν ανατραπεί και η βιομηχανία παιχνιδιών αρχίζει να βγάζει τα ίδια παιχνίδια και για τις δύο μηχανές πλέον, ενώ στο PS3 παίζουν με καλύτερες προδιαγραφές, όταν η προγραμματιστές δίνουν την πρέπουσα σημασία :computer:, και εκμεταλεύονται το μιας δεκαετίας καλύτερο (από το XBOX) hardware του PS3.

vpapanik
10-10-2008, 14:30
αλλα λεω εγω αλλα λες εσυ , οταν λεμε ασυμπιεστο ηχο στα παιχνιδια εννουμε αυτο http://img233.imageshack.us/my.php?image=drakeiv0.jpg.
ειδες σε κανενα παιχνιδι το xbox τετοιο ηχο ?
ουτε προκειται δεν φτανει επ ουδενι στο Dvd να χωρεσει

+1

Στο drake's fortune ο ήχος είναι ασυμπίεστος και φυσικά Α-ΠΙΣΤΕΥΤΟΣ !

Yperion
10-10-2008, 14:55
Οσοι εχουν δει το BD30 λενε οτι ειναι μια κλαση ανωτερο απο το PS3. Το λενε ακομα και κατοχοι PS3...Σας παραπεμπω να διαβασετε τα αντιστοιχα ποστ στις "πηγες"... -bye-

Aπο εκει και περα εγω βλεπω...

Sony S350 + ΧΒΟΧ 360 Arcade το συνολο 280 + 180 =460 ευρω...

http://www.skroutz.gr/s/53958/Sony-BDP-S350.html?keyphrase=Sony+S350
http://www.skroutz.gr/s/31720/Microsoft-Xbox-360-Arcade.html

Kαι εχει καποιος και καλυτερο BR Player (και μαλιστα Sony) και χωρις ενοχλητικο θορυβο απο ανεμιστηρες και καλυτερη κονσολα στα ιδια σχεδον λεφτα με το PS3.

Για την διαφορα στην καταναλωση ρευματος παντως το κανατε ολοι τουμπεκι. Τα λεφτα που δινει καποιος για το LIVE τα βγαζει απο το ρευμα που θα πληρωνει 30-40 ευρω λιγοτερα το χρονο.

KleKoR
10-10-2008, 15:26
ανουσια συζητηση...

με 400€ παιρνεις, παιχνιδομηχανη, blu-ray player, media center, ενδυναμη htpc,PC(linux)...

ολα τα αλλα...

sfortis
10-10-2008, 15:31

ορει θα μας τρελανς??? :p

ξέρεις πολλά BD players με cell? ethernet και hard disk? Να κάνουν load το δισκάκι σε 2-3 second και το όλο gui να έχει μηδενικά delays?

για εμένα προσωπικά το PS3 έχει περισσότερες παιχνιδάρες από όσες μπορώ να παίξω, οπότε no issue for me ;)

kyrliot
10-10-2008, 15:44
Ρε παιδια προς τι η εχθρα και η αντιπαλοτητα αγοραζουμε και τα τρια (+ wii φοβερο gameplay) και ημαστε ο.κ :flipout::flipout::flipout:

sakisart
10-10-2008, 17:12
Αυτή η συζήτηση μου θυμίζει μικροί που λέγαμε: "το αυτοκίνητο του μπαμπά μου τρέχει πιο πολύ απ'του μπαμπά σου!" -bye-

Trisalon
10-10-2008, 17:13
περισσοτερο γελιο , ειχαν στη αρχη οι Xboxakides που εβγαζαν αχρηστο το Blu ray , αχρηστες τις αναλυσεις , το ηχο και λοιπα τωρα που βλεπουν την διαφορα στα exclusives των 2 μηχανηματων αναθεωρουν

http://www.youtube.com/watch?v=ktZBqYClZZc&feature=related

βλεπωντας αυτο βιντεο καποιος καταλαβαινει γιατι κοστολογειται τοσο το Ps3 ολα τα υλικα κατασκευης ,απο το Bluray - hardware μεχρι την τελευταια βιδα κοστιζουν δεν ειναι φτηνιαρικα και κινεζικα οπως του xbox

sfortis
10-10-2008, 17:36
Ρε παιδια προς τι η εχθρα και η αντιπαλοτητα αγοραζουμε και τα τρια (+ wii φοβερο gameplay) και ημαστε ο.κ :flipout::flipout::flipout:

γιατί χρειάζεται λίγο flame στη ζωή μας :laugh:

xamurabi
10-10-2008, 18:01
Αυτή η συζήτηση μου θυμίζει μικροί που λέγαμε: "το αυτοκίνητο του μπαμπά μου τρέχει πιο πολύ απ'του μπαμπά σου!" -bye-

Γιατί το λές αυτό! Αφού του μπαμπά μου τρέχει περισσότερο :flipout: !!!

Trisalon
10-10-2008, 18:25

δεν νομιζω οταν εμπελκονται συμφεροντα δις και κολλοσοι , εχουν ξοδευτει εκατομυρια σε διαφημισεις ασπρες μαυρες και κριτικες και το traget group ειναι εκ χρηστες δεν καταλαβα που κολλαει το παραπανω?
μην ξεχνας καποιες εταιρειες αρχισανε πρωτες την αρνητικη διαφημιση

KleKoR
10-10-2008, 18:36
δεν νομιζω οταν εμπελκονται συμφεροντα δις και κολλοσοι , εχουν ξοδευτει εκατομυρια σε διαφημισεις ασπρες μαυρες και κριτικες και το traget group ειναι εκ χρηστες δεν καταλαβα που κολλαει το παραπανω?
μην ξεχνας καποιες εταιρειες αρχισανε πρωτες την αρνητικη διαφημιση

:nounder::nounder::nounder::nounder::nounder::noun der::nounder::nounder::nounder::nounder:

τι θες να πεις Ελύτη?

Yperion
10-10-2008, 19:47

Αφου τρεχει παραπανω πως να το κανουμε...:BDGBGDB55:

tromb1
10-10-2008, 21:38
Και ετσι η μαλα.... εεεεε!!! η ιστορια ηθελα να πω , συνεχιζεται.....:BXVZCBXZ6:

Άντε να δουμε στις ποσες σελιδες θα φτασει αυτο το ανουσιο thread...

Trisalon
10-10-2008, 23:51
H home beta του Ps3

http://www.viddler.com/explore/SkyD/videos/1/256.797/

eNeRGy
11-10-2008, 13:22
Λοιπον... ολοι λενε... αντικειμενικα οτι:

Το PS3 ειναι πρωτο σαν κονσολα,
το wii ειναι πρωτο σε πωλησεις,
το Xbox360 ειναι πρωτο σε πωλησεις παιχνιδιων.

Συμφωνω απολυτως... και το μονο μου σχολιο ειναι οτι...
Απο τις πωλησεις, βγαζεις κερδος, απο τις πωλησεις παιχνιδιων, επισης...
απο το οτι εχεις την καλυτερη κονσολα και την χειροτερη σε προγραμματισμο τι κερδιζεις???

Εχασες 2 χρονια χωρις αποτελεσμα προσπαθοντας να κανεις port με ιδια ή χειροτερα γραφικα... αυτα τα 2 χρονια, θα γινουν 3 μεχρι να βγουν ΑΡΚΕΤΑ παιχνιδια καλυτερα απο το xbox... και σου μενει αλλος 1 χρονος μεχρι να βγει το Xbox 3 οπου παλι θα σε σαρωσει... γιατι θα εχει αμεσως καλυτερα παιχνιδια λογω της ευκολιας προγραμματισμου... (απο PC)

Ετσι... ολα αυτα εγιναν για 1μιση χρονο επιτυχια...?
Οταν μια κονσολα ζει 5-6 χρονια... ειναι αρκετο ενα δεκαοκταμηνο...?

2 χρονια βλεπουμε τα ιδια γραφικα απο την σουπερ ντουπερ πανακριβη κονσολα με καποια DEMO, VIDEO, ΒΕΤΑ, PROLOGUE ΚΛΠ να υποσχονται παπαδες... μεσα στο 2009 θα βγουν οτι υποσχεθηκαν (χρονια Νο 3)... ε... 2010 ανακοινωνετε το επομενο xbox...
Τρελη επιτυχια... ισως γιαυτο απολυονται ολοι οι προεδροι του προτζεκτ PS ο ενας μετα τον αλλον... για να παρουν ολοι μεριδιο στην επιτυχια!!!
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Pytzamarama
11-10-2008, 13:37
Δεν συμφωνω.
Απο που και ως που το PS3 ειναι καλυτερη κονσολα και μαλιστα συνεχιστης μιας παραδοσης?
Τριχες.Το PS4 το 2011 που διερευσε ως project ειναι λυση επιβιωσης.
Δεν χρειαζεται να εισαι λογιστης για να δεις τους ισολογισμους.
Δεν χρειαζεται να εισαι 3D dev για να καταλαβεις τι γραφετε στο Beyond3d και σε λοιπα σοβαρα dev sites.
Δυστυχως ειναι ενα major flop αλλα με πολυ προσεγμενη ποιοτητα κατασκευης και ειναι και εξαιρετικο BD player για ταινιες.
Ειναι τυχαιο που ολοι οι Ιαπωνες προγραμματιστες γραφουν για το 360?
Που δεν εχει 2 χρονια τωρα εναν σοβαρο JRPG τιτλο??
Που εχασε ολα τα παλια franchise(εκτος του GT,αν και απο οτι λενε με τη βοηθεια των Κινεζων παει και για PC release)?
Που ολοι οι Multi τιτλοι συνεχιζουν,2 χρονια μετα να ειναι αισθητηα καλυτεροι στο 360?
Που δεν μπορει να κατεβασει τη τιμη?Που οσοι ομιλουν εδω μεσα επαναλαμβανουν (και παιζουν) τους 2 τιτλους και περιμενουν απο το 2005 τα Killzone που σε καθε εκθεση φαινονται και χειροτερα?
Που ο Kuta και ο Harrison την εκαναν?
Που τα κεφαλια του MetalGearsSolid project εφυγαν για την Microsoft halo Team?
Που ξεμεινε χωρις Ιαπωνικους τιτλους μεσα στην εδρα του και ηταν στις καφετεριες του TGS?
Που για 4η συνεχομενη εβδομαδα ειναι πισω απο το 360 στην Ιαπωνια ενω ο αντιπαλος διπλα-εως-τετραπλασιασε τις πωλησεις σε Αμερικη,Ευρωπη,Ασια?
Που το Home δεν υπαρχει πουθενα?

Αυτα για αρχη εχω αλλα 10 τετοια...παμε για κουβεντα λοιπον!Εμπρος να θυμηθουμε τις Spectrum vs Commodore 64 εποχες!!!! :BDGBGDB55:

Trisalon
11-10-2008, 16:25
Πολυ πλακα εχουνε μερικοι , το ποιος δεν εχει παιχνδια να πουλησει φαινεται ξεκαθαρα
η αδυναμια των ms studios να φτιαξουν αποκλειστικοτητες για τη κονσολα ειναι ξεκαθαρη , αποκλειστικοτητες της ειναι μετρημενες στα δακτυλα , η Microsoft εχει στραφει περισσοτερο στους 3rd parties και στα multiplatform , θεωρει επιτυχια και κερδος να βγαζει λεφτα απο multiplatform , με μια κονσολα που κοστολογειται 170 ευρω στη αγορα και ΑΝΥΠΑΡΧΤΑ EXCLUSIVES , πλεον το χασει το παιχνιδι προ πολλου με παθητικα κερδη , ας ειναι καλα τα windows που καλυπτουν τη χασουρα αλλιως θα ειχε βουλιαξει προ πολλου απο την εποχη του xbox οπως η sega παλιοτερα.
Το μονο που την απασχολει ειναι να σταματησει τις πωλησεις των αντιπαλων της ασχετως αν εχει η ιδια τρελες χασουρες απο τα αγιοβασιλιατικα xbox (πανω απο 1 δις) που δινει και τα ελαχιστα exclusives που εχει , κλασσικη αντιδραση κομπλεξικης διοικησης που δεν αποχεδεται τη ανωτεροτητα των ανταγωνιστων της.
Φιλαρακο pytzamarama λεγε οσα θες ,τις αποκλειστικοτητες του ps3 σε ποσοτητα και ποιοτητα δεν προκειται να δεις στο xbox
Ειμαστε 2 χρονια ηδη και καμια αλλη κονσολα δεν εχει παρουσιασει τοσα πολλα excluisves σε τοσο λιγο χρονο,οσο περανει ο καιρος η λιστα θα μεγαλωνει σημαντικα
Μεινε στις αναλυσεις γιατι μονο αυτο θα εχεις να ασχοληθεις με την επιλογη που εκανες -bye-, εντωμεταξυ το xbox ουτε τα μισα απο αυτα δεν ειχε στα 2 χρονια κυκλοφοριας του

Ridge racer 7
Formula 1
Wipeout HD
Time crysis 4
Gran Turismo Prologue 5
Metal Gear Solid 4
Uncharted
Motorstorm (1 & 2)
Resistance (1 & 2)
Ratchet & Clank (1 ,2)
LittleBigPlanet
Heavenly Sword
Lair
MAG
Africa
Buzz
Singstar
Eye of Judgement
Aquanants Holiday

coming soon

grand tursimo 5
god of war 3
killzone 2
heavy rain
infamous
yakuza 3
white knight sory
quantium theory
nayruto ultimate storm
uncharted 2
final fantasy versus
demon souls

αντε pytzamarama με τις μετακινησεις περιμενουμε να δουμε τις πολλες αποκλειστικοτητες των ms studios :flipout:

Yperion
11-10-2008, 17:27
Τι θα πει εχει 170 ευρω? Αυτο δηλαδη ειναι αρνητικο?:flipout:

Να πουμε στην MS να ανεβασει τις τιμες για να μπορεσει η Sony να βγαλει τη χασουρα?

Ενημερωτικα τo 360 ειχε 400 ευρω οταν βγηκε (μιλαω για το Premium με σκληρο δισκο) και σταδιακα επεσε αρχικα στα 350 , στην συνεχεια στα 299 και τωρα στα 240 ευρω.

Απλως η MS επιασε τους στοχους πωλησεων , εβγαλε πιο ολοκληρωμενα chip και επειδη το ολο project ειναι κερδοφορο μπορει να ριχνει τις τιμες.

Η Sony μπαινει μεσα και αρα κοιταει πως να μειωσει την χασουρα. Αυτο σημαινει οτι δυσκολα θα δουμε μειωσεις τιμων και προφανως θα κοιταξει να αντικαταστησει συντομα την αποτυχημενη κονσολα με μια νεα ειτε θα ειναι αυτη το PS4 ειτε το PS3 slim.

Pytzamarama
11-10-2008, 17:48
Λοιπον,οτι το PS3 εχει παιχνιδια και μαλιστα τα περισοτερα τα διαβαζω μονο εδω απο τον χρηστη Trisalon.
Δοκιμασε να ποσταρεις το παραπανω thread σου μεταφρασμενο στο NeoGAF και θα σε κανουν GIFακι...

Μαλιστα δεν φτανει αυτο.Βαζεις στην εξισωση και κερδη οταν καθε πωληση PS3 ειναι μαχαιρια στη παραπεουσα οικονομικα Sony.
Το Enteratinment Division της Microsoft ειναι επικερδες εδω και καιρο,η κονσολα πωλειται με κερδος,η Intel την παρακαλει να βαλει οσο-οσο το Larrabee στο επομενο xbox,ακομα και τα Γιαπωνια γραφουν για 360 πλεον και εσυ λες τα δικα σου...

Να απαντουσες και καμια απο τις ερωτησεις που σου εκανα...

Τουλαχιστον θα βλεπεις ταινιες...

KleKoR
11-10-2008, 17:58
Δεν συμφωνω.
Απο που και ως που το PS3 ειναι καλυτερη κονσολα και μαλιστα συνεχιστης μιας παραδοσης?EINAI
Τριχες.Το PS4 το 2011 που διερευσε ως project ειναι λυση επιβιωσης.Mε φημες? Τριχες...
Δεν χρειαζεται να εισαι λογιστης για να δεις τους ισολογισμους.Χρειαζεσαι ομως γνωσεις λογιστικης για να τους καταλαβεις...
Δεν χρειαζεται να εισαι 3D dev για να καταλαβεις τι γραφετε στο Beyond3d και σε λοιπα σοβαρα dev sites....
Δυστυχως ειναι ενα major flop αλλα με πολυ προσεγμενη ποιοτητα κατασκευης και ειναι και εξαιρετικο BD player για ταινιες. major flop?? τι ειναι τουτο? translate
Ειναι τυχαιο που ολοι οι Ιαπωνες προγραμματιστες γραφουν για το 360?χαχαχα... οπως και οτι ολα τα blu-ray ειναι σε VC-1??? χαχαχα
Που δεν εχει 2 χρονια τωρα εναν σοβαρο JRPG τιτλο??συμφωνω σε αυτο
Που εχασε ολα τα παλια franchise(εκτος του GT,αν και απο οτι λενε με τη βοηθεια των Κινεζων παει και για PC release)?ποια franchise εχασε?
Που ολοι οι Multi τιτλοι συνεχιζουν,2 χρονια μετα να ειναι αισθητηα καλυτεροι στο 360? λογικο... αφου γραφονται στο xbox... περιμενε να συγκρινουμε σε κανενα χρονο το FF 13
Που δεν μπορει να κατεβασει τη τιμη?Που οσοι ομιλουν εδω μεσα επαναλαμβανουν (και παιζουν) τους 2 τιτλους και περιμενουν απο το 2005 τα Killzone που σε καθε εκθεση φαινονται και χειροτερα? για αυτα που προσφερει η τιμη του ειναι καταπληκτικη... αυτο για τo killzone ειναι μπαρουφα..ή εισαι τυφλος.
Που ο Kuta και ο Harrison την εκαναν?...
Που τα κεφαλια του MetalGearsSolid project εφυγαν για την Microsoft halo Team?χαχαχαχα παμε ξανα... χαχαχαχαχα... το κεφαλι του metal gear ειναι ο kojima και μονο ο kojima... και γιατι χρησιμοποιεις πληθυντικο? αφου ενας εφυγε... παραπληροφορηση?
Που ξεμεινε χωρις Ιαπωνικους τιτλους μεσα στην εδρα του και ηταν στις καφετεριες του TGS?....
Που για 4η συνεχομενη εβδομαδα ειναι πισω απο το 360 στην Ιαπωνια ενω ο αντιπαλος διπλα-εως-τετραπλασιασε τις πωλησεις σε Αμερικη,Ευρωπη,Ασια?
Που το Home δεν υπαρχει πουθενα? συγκλονιστικο... 300 τεμαχια πιο πολλα στην ιαπωνια...στα 145 €... αν και δεν πουλαει μονο λογο τιμης αλλα και ενως RPG που κυκλοφορησε... ουαου...με 180€ λογικο δεν ειναι να αυξησει τις πωλησεις? παντως ειναι γελοια η τιμη... σε λιγο θα το μοιραζει τσαμπα.. αυτο με το HOME δεν το καταλαβαινω... τι σε νοιαζει εσενα για το ΗΟΜΕ? εδω δεν νοιαζει εμενα που εχω PS3...

Αυτα για αρχη εχω αλλα 10 τετοια...παμε για κουβεντα λοιπον!Εμπρος να θυμηθουμε τις Spectrum vs Commodore 64 εποχες!!!! :BDGBGDB55:

Ωραια επιχειρηματα ρε...

Trisalon
11-10-2008, 19:06
Λοιπον,οτι το PS3 εχει παιχνιδια και μαλιστα τα περισοτερα τα διαβαζω μονο εδω απο τον χρηστη Trisalon.
Δοκιμασε να ποσταρεις το παραπανω thread σου μεταφρασμενο στο NeoGAF και θα σε κανουν GIFακι...

Μαλιστα δεν φτανει αυτο.Βαζεις στην εξισωση και κερδη οταν καθε πωληση PS3 ειναι μαχαιρια στη παραπεουσα οικονομικα Sony.
Το Enteratinment Division της Microsoft ειναι επικερδες εδω και καιρο,η κονσολα πωλειται με κερδος,η Intel την παρακαλει να βαλει οσο-οσο το Larrabee στο επομενο xbox,ακομα και τα Γιαπωνια γραφουν για 360 πλεον και εσυ λες τα δικα σου...

Να απαντουσες και καμια απο τις ερωτησεις που σου εκανα...

Τουλαχιστον θα βλεπεις ταινιες...

και συ μονο στις ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΕΣ και στις θεωρειες καποιων , εχει καταντησει κουραστικο , οι χβοχακιδες αναμασανε τα ιδια και ιδια , που ειναι τα παιχνιδια σας οριστε φτιαξε μου ενα καταλογο να συγκρινουμε αποκλειστικοτητες σε παιρνει αραγε?-bye-
το καλυτερο παιχνιδι του xbox ειναι απο ξενη εταιρια :flipout:, οπως και τα περισσοτερα , που ειναι η δυναμη των ms studios?

Να σου πω εγω την ποιοτητα των game studios της σονυ καμια αλλη εταιρια δεν εχει , εκει οφεiλεται η επιτυχια της σειρας ps , βγαζοντας τα περισσοτερα και καλυτερα exclusives απο οποιδηποτε κονσολα της αγορας
το ειδαμε με τα παιχνιδια του ps1 , ps2 και τωρα με το ps3 ,

εδω ειναι το μυστικο ποσα game studios εχει η ms?

Sony Computer Entertainment Inc.

Clap Hanz – Everybody's Golf series
Polyphony Digital – Gran Turismo series
SCE Japan Studio (Project Siren Team, etc.) – Ape Escape series, LocoRoco
Team ICO – ICO, Shadow of the Colossus

SCEI Subsidiary Divisions
Sony Computer Entertainment America Inc.

Incognito Entertainment – Twisted Metal series, Warhawk
Naughty Dog – Jak & Daxter series, Uncharted: Drake's Fortune
SCE Bend Studio (formerly Eidetic) – Syphon Filter series
SCE Foster City Studio – Jet Li: Rise to Honor
SCE San Diego Studio – NBA series, MLB: The Show series
SCE Santa Monica Studio – God of War series
Sony Online Entertainment LLC. – EverQuest, Star Wars Galaxies
Zipper Interactive – SOCOM: U.S. Navy SEALs series, Massive Action

Game
Sony Computer Entertainment Europe Ltd.

Bigbig Studios – Pursuit Force
Evolution Studios – World Rally Championship series, MotorStorm
Guerrilla Games – Killzone series
SCE London Studio (includes Team SOHO & Camden) – The Getaway series, SingStar series
SCE Studio Cambridge (formerly Millennium Interactive) – MediEvil series
SCE Studio Liverpool (formerly Psygnosis) – Wipeout series, F1 series

Sony Computer Entertainment Korea Inc.

SCE Korea – EyeToy: EduKids, GloRace: Phantastic Carnival

Trisalon
11-10-2008, 19:26
ουδεποτε κονσολα αγορας ειχε επιτυχια απο τα Multiplatform απο την εποχη του mega drive μεχρι σημερα ο κοσμος παιρνει κονσολες με βαση τις αποκλειστικοτητες , μονο στη ms στηριζονται πλεον σε ξενα αρ...α να καλυψουν τη αδυναμια τους να φτιαξουνε τιτλους

που ειναι τα κερδη της ms?

παιχνιδια δικα της εχει ελαχιστα , ζημιες τεραστιες απο το RROD και μια κονσολα να εχει τιμη κινεζικου προιοντος
Φυσικα με τη προπαγανδα που υπαρχει στο νετ η ms σαν κερδοφορα επιχειρηση παρουσιαζεται , δεν μου κανει εντυπωση , απατες και ψευτικα στοιχεια ειναι χαρακτηριστικο του ΣΥΝΟΛΟΥ των αμερικανικων εταιριεων που εχουν εξαπατησει κυβερνησεις και κοσμο γιαυτο καταρρευσαν σαν χαρινοι πυργοι , για να δουμε τωρα τι ψαρια θα πιανει η ms απο εδω και περα με τους δεικτες κατω :slapface:, και με τα vista ειναι απο τα πιο αποτυχημενα λειτουργικα στης ιστορια της , ως ποσο θα καταλυπτουν τα windows την αποτυχια των xbox?.

Yperion
12-10-2008, 01:48
Ολοι λενε οτι το XBOX εχει 180 ευρω.

Προσωπικα δεν ξερω ουτε εναν που να αγορασε αυτην την εκδοση (Arcade) , μαλιστα ξερω οτι ενα μεγαλο ποσοστο (γυρω στο 30%) αγοραζει την Elite που ειναι η πιο ακριβη.

Καλα τα ποστ του Τrisalon δεν τα σχολιαζω. Το ατομο πλεον εχει ξεφυγει. Αγορασε PS3 για αντισταση στον καπιταλισμο και Αμερικανικο ιμπεριαλισμο...:flipout:

Trisalon
12-10-2008, 04:23
Ολοι λενε οτι το XBOX εχει 180 ευρω.

Προσωπικα δεν ξερω ουτε εναν που να αγορασε αυτην την εκδοση (Arcade) , μαλιστα ξερω οτι ενα μεγαλο ποσοστο (γυρω στο 30%) αγοραζει την Elite που ειναι η πιο ακριβη.

Καλα τα ποστ του Τrisalon δεν τα σχολιαζω. Το ατομο πλεον εχει ξεφυγει. Αγορασε PS3 για αντισταση στον καπιταλισμο και Αμερικανικο ιμπεριαλισμο...:flipout:

και τα υπολοιπα 70% που πανε αραγε?
μακαρι να μπορουσες να τα σχολιασεις να ειχαμε επικοδομητικο διαλογο , αλλα δεν μπορεις , εχω βαρεθει πλεον να σας πηγαινω ΜΟΝΟΤΕΡΜΑ , τι θα γινει :flipout:

Yperion
12-10-2008, 08:08
Οταν λες μονοτερμα μετρας και τα αυτογκολ που εχεις βαλει?:flipout:

Βασικα σκεφτομαι να σου στειλω ενα ΧΒΟΧ δωρο για να δεις πως ειναι μια πραγματικη κονσολα. Οπως δηλαδη ηταν και το PS One και το PS2 και οχι ενα υβριδιο BluRay , ΗTPC και κονσολας το οποιο και στα 3 χαρακτηριστικα του ειναι μετριο.

KleKoR
12-10-2008, 08:18
Ολοι λενε οτι το XBOX εχει 180 ευρω.145 στην ιαπωνια

Καλα τα ποστ του Τrisalon δεν τα σχολιαζω. Το ατομο πλεον εχει ξεφυγει. Αγορασε PS3 για αντισταση στον καπιταλισμο και Αμερικανικο ιμπεριαλισμο... :flipout:συμφωνω
......

KleKoR
12-10-2008, 08:24
Οταν λες μονοτερμα μετρας και τα αυτογκολ που εχεις βαλει?:flipout:χαχαχα!!!:grinning-smiley-043

Βασικα σκεφτομαι να σου στειλω ενα ΧΒΟΧ δωρο για να δεις πως ειναι μια πραγματικη κονσολα. Οπως δηλαδη ηταν και το PS One και το PS2 και οχι ενα υβριδιο BluRay , ΗTPC και κονσολας το οποιο και στα 3 χαρακτηριστικα του ειναι μετριο. μετριο blu-ray? μετρια παιχνιδομηχανη? για το htpc θα συμφωνησω πως ειναι μετριο
μονο ο trisalon θα μπορουσε να πει πως ειναι και καταπληκτικο htpc:flipout::flipout::BDGBGDB55:

sorry trisalon...

παντως εγω λεω να συζητησουμε για σοβαρα παιχνιδια και οχι για fps και γενικοτερα shooters:violent-smiley-030: που το μονο που κανεις ειναι να προχωρας και να σκοτωνεις χωρις σεναριο κλπ...

χωρια που σε ζαλιζουν, και σε αγχωνουν... εκει που προχωρας εμφανιζονται ξαφνικα 10 εχθροι και γινεται μπαχαλο!!! εεεεε εκει αγχονομαι... δεν μπορω βρε αδερφε!!!!:AFADF0:

czoun
12-10-2008, 09:20
Και ετσι η μαλα.... εεεεε!!! η ιστορια ηθελα να πω , συνεχιζεται.....:BXVZCBXZ6:

Άντε να δουμε στις ποσες σελιδες θα φτασει αυτο το ανουσιο thread...

Τι σκας???...χαλάρωσε και απόλαυσέ το....είπαμε όλα χρειάζονται σε αυτή τη ζωή....εγώ πάντως ένα καφεδάκι κι ένα τσιγαράκι θα το απολαύσω...:food-smiley-005:...:smokin:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ......ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ...-bye-

Υ.Γ.::offtopic:.... Καλά εκκλησία δεν πηγαίνει κανείς ποια???.....τς, τς, τς, τς...που καταντήσαμε πάτερ Φαγαααά... :offtopic:

Yperion
12-10-2008, 10:10
Τι σκας???...χαλάρωσε και απόλαυσέ το....είπαμε όλα χρειάζονται σε αυτή τη ζωή....εγώ πάντως ένα καφεδάκι κι ένα τσιγαράκι θα το απολαύσω...:food-smiley-005:...:smokin:

Πετα και απο εδω ενα τσιγαρακι ρε Χρηστο.-bye-:flipout:

Αφου οι αντιπαραθεσεις εχουν πλακα ρε παιδια...

Αληθεια ακουσα μια φημη οτι ο Cell θα μπει σε μια νεα καφετιερα και θα υπολογιζει αν εγινε ο καφες...αληθεια ειναι?:flipout:

sfortis
12-10-2008, 10:31
ε κοιτα... και πάλι φρυγανιέρα σαν το 360 δεν θα γίνει!

Yperion
12-10-2008, 10:41
Μια ειναι η πραγματικη τοστιερα και εχω και φωτογραφικη αποδειξη...-bye-

http://www.techybytes.com/userimages/user2181_1164095149.jpg

sfortis
12-10-2008, 11:04
Βλέπω και νέα αξεσουάρ ε? :laugh:

http://img380.imageshack.us/img380/9299/10122008110801km5.jpg (http://imageshack.us)

tromb1
12-10-2008, 13:52
Μια ειναι η πραγματικη τοστιερα και εχω και φωτογραφικη αποδειξη...-bye-

Καλυτερα τοστιέρα, παρά εστία πυρκαγίας !!! -bye-
Δε νομιζω ότι υπάρχει πιο "καυτό" μηχανημα απο το 360...:flipout: :flipout:

http://i117.photobucket.com/albums/o58/musiciangr/ef6d2bc9.jpg

Yperion
12-10-2008, 15:09
Eνημερωτικα η καταναλωση του 360 ειναι η μιση απο οτι του PS3. Ασε που οι τοστιερες πιανουν πιο ευκολα φωτια...-bye-

http://img.photobucket.com/albums/v171/jonpot/logo-dei.jpg

:flipout:

Trisalon
13-10-2008, 05:41
http://www.reghardware.co.uk/2008/04/21/arkansas_xbox_360_fire/

:flipout::flipout::flipout:

http://www.youtube.com/watch?v=6GAEQxjPWco&feature=related

εχει καταντησει ο ΠΕΡΙΓΕΛΟΣ του youtube το αγιοβασιλιατικο xbox
απειρα video

eNeRGy
13-10-2008, 11:22
Ειναι τοσο παλιο που ουτε χαμογελο δε μου φαιρνει...
Ζεις με σκιες... pathetic...

malakudi
16-10-2008, 13:12
Τελικά στο Ps3 Vs Xbox360 που λέει το thread, ποιος κέρδισε τη δεύτερη θέση; Γιατί πρώτο ξέρουμε πως είναι το Wii.

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
16-10-2008, 13:18
Πάντως οι φωτό αν μη τι άλλο είναι απολαυστικές. θέλουμε κι άλλες! -bye-

Yperion
16-10-2008, 13:35
Τελικά στο Ps3 Vs Xbox360 που λέει το thread, ποιος κέρδισε τη δεύτερη θέση; Γιατί πρώτο ξέρουμε πως είναι το Wii.

Καλα αν παμε σε ενα νηπιαγωγείο σιγουρα θα ειναι πρωτο στις προτιμησεις...:flipout:

Trisalon
16-10-2008, 13:39
Γιατί πρώτο ξέρουμε πως είναι το Wii.

αυτο θα αργησουμε να το πουμε ακομα , αν παρουμε παραδειγμα οτι το ps2 πουλαει ακομα πολυ και σε μερικες χωρες οσο και το ps3 , ειναι πολυ νωρις για συμπερασματα
το ps3 φτιαχτηκε για 10 χρονια , και μπορει και παραπανω να πουλαει , αφου ηδη το αλλο συμπληρωνει 8 χρονια , μεχρι τοτε wii και xbox δεν θα υπαρχουν στο χαρτη

eNeRGy
16-10-2008, 14:07
αυτο θα αργησουμε να το πουμε ακομα , αν παρουμε παραδειγμα οτι το ps2 πουλαει ακομα πολυ και σε μερικες χωρες οσο και το ps3 , ειναι πολυ νωρις για συμπερασματα
το ps3 φτιαχτηκε για 10 χρονια , και μπορει και παραπανω να πουλαει , αφου ηδη το αλλο συμπληρωνει 8 χρονια , μεχρι τοτε wii και xbox δεν θα υπαρχουν στο χαρτη

Οι πολυεθνικες εχουν ενα ενδιαφερον... το κερδος... οποτε και ο χαρτης καθοριζεται συμφωνα με αυτο...
Με τον παραπανω απαραβατο κανονα η sony πουλαει ακομη το PS2 για να εχει καποιο κερδος ωστε να μην φαληρισει τελειως απο την χασουρα του PS3...

Με τα 2 παραπανω λοιπον συν αυτα που λες περι "χαρτη"... απλα θα σου πω οτι οι πολυεθνικες MS και Nintendo τα πανε πολυ καλα σε κερδοφορια ωστε να βγουν απο τον χαρτη...

Δεν τα πας τοσο καλα σε αυτα τα θεματα.. οποτε ζησε την εμπειρια του prologue ενος φανταστικου demo και να ευχεσαι να μην παρατησει τον πολεμο στις κονσολες η sony τωρα που εχασε την πρωτη μαχη...

Γιατι οι πολυεθνικες ειναι...:
Υπαρχει κερδος...? Συνεχισε...!
Δεν υπαρχει...? Ξαναπροσπαθησε...!
Υπαρχει χασουρα...? Πουλα τις πατεντες και κλειστο το ριμαδι...!

malakudi
16-10-2008, 14:39

Μπα, το λέμε γιατί είναι αλήθεια. Πουλάει περισσότερα απ' ότι ο ανταγωνισμός μαζί, μήνα με το μήνα, και δεν αλλάζει κάτι.

10 χρόνια το PS3; Ωραίο ανέκδοτο. Το PS2 πουλάει ακόμα (καμιά 90-100 χιλιάδες κομμάτια το μήνα) για τον λόγο ακριβώς που ΔΕΝ πουλάει το PS3 και πουλάει το Wii. Είναι φτηνό και έχει πληθώρα διασκεδαστικών παιχνιδιών (και μη ξεχνάμε πως επιπλέον τσιπάρεται και παίζει αντίγραφα - πράγμα διόλου ασήμαντο).

Το PS3 για τη Sony ήταν το άρμα για να κερδίσει τη μάχη του next-gen dvd. Και αυτό το κατάφερε. Σαν κονσόλα είναι μια μεγάλη αποτυχία, τρίτο και καταϊδρωμένο. Η Sony "χάρισε" την κυριαρχία που είχε στο PS2 για να κυριαρχήσει το blu-ray. Μόνο που τελικά έχασε τις κονσόλες.

sfortis
16-10-2008, 14:55
Δεν έχει χάσει καμία μάχη...

μάλιστα εν έτη 2008 το PS3 έχει ξεπεράσει αρκετά το 360 σε συνολικές πωλήσεις

VGChartz Hardware data for the period 05th Jan 2008 to 11th Oct 2008:

Wii : 14,217,016
PS3: 7,037,679
360: 5,612,954

http://vgchartz.com/hwtable.php?cons%5B%5D=Wii&cons%5B%5D=PS3&cons%5B%5D=X360&reg%5B%5D=Total&start=39453&end=39733

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
16-10-2008, 14:59
κακά τα ψέματα, πάρα πολύς κόσμος (κι εγώ μέσα) πήρε το PS3 λόγω Bluray. Και μην κοιτάτε σήμερα που παίρνεις bluray με 300 ευρώ...
Οταν είχε βγει το PS3 ήταν μονόδρομος (οικονομικό και με δυνατότητα online αναβάθμισης firmware). Κι εδώ που τα λέμε οι 9 στους 10 που το βλέπουν σε τηλεόραση χέ....καν αν έβγαζε TrueHD ήχο...

malakudi
16-10-2008, 15:06
Δεν έχει χάσει καμία μάχη...

μάλιστα εν έτη 2008 το PS3 έχει ξεπεράσει αρκετά το 360 σε συνολικές πωλήσεις

VGChartz Hardware data for the period 05th Jan 2008 to 11th Oct 2008:

Wii : 14,217,016
PS3: 7,037,679
360: 5,612,954

http://vgchartz.com/hwtable.php?cons%5B%5D=Wii&cons%5B%5D=PS3&cons%5B%5D=X360&reg%5B%5D=Total&start=39453&end=39733

Χαχα, και το Wii πουλάει 2πλάσια από το δεύτερο και περισσότερα απ' ότι οι άλλοι δύο μαζί

Yperion
16-10-2008, 16:08
10 χρόνια το PS3; Ωραίο ανέκδοτο. Το PS2 πουλάει ακόμα (καμιά 90-100 χιλιάδες κομμάτια το μήνα) για τον λόγο ακριβώς που ΔΕΝ πουλάει το PS3 και πουλάει το Wii. Είναι φτηνό και έχει πληθώρα διασκεδαστικών παιχνιδιών (και μη ξεχνάμε πως επιπλέον τσιπάρεται και παίζει αντίγραφα - πράγμα διόλου ασήμαντο).

Το PS3 για τη Sony ήταν το άρμα για να κερδίσει τη μάχη του next-gen dvd. Και αυτό το κατάφερε. Σαν κονσόλα είναι μια μεγάλη αποτυχία, τρίτο και καταϊδρωμένο. Η Sony "χάρισε" την κυριαρχία που είχε στο PS2 για να κυριαρχήσει το blu-ray. Μόνο που τελικά έχασε τις κονσόλες.

Πολυ σωστα αυτα που γραφεις, συμφωνω 100%.

H Sony απο το να βγαλει μια πολυ καλη παιχνιδομηχανη προτιμησε να βγαλει ενα BR player με εξτρα δωρο μια μετρια κονσολα και ενα ημιτελες HTPC.

Δεν τα πας τοσο καλα σε αυτα τα θεματα.. οποτε ζησε την εμπειρια του prologue ενος φανταστικου demo και να ευχεσαι να μην παρατησει τον πολεμο στις κονσολες η sony τωρα που εχασε την πρωτη μαχη...

Trisalon
16-10-2008, 16:13
Οι πολυεθνικες εχουν ενα ενδιαφερον... το κερδος... οποτε και ο χαρτης καθοριζεται συμφωνα με αυτο...
Με τον παραπανω απαραβατο κανονα η sony πουλαει ακομη το PS2 για να εχει καποιο κερδος ωστε να μην φαληρισει τελειως απο την χασουρα του PS3...

Με τα 2 παραπανω λοιπον συν αυτα που λες περι "χαρτη"... απλα θα σου πω οτι οι πολυεθνικες MS και Nintendo τα πανε πολυ καλα σε κερδοφορια ωστε να βγουν απο τον χαρτη...

Γιατι οι πολυεθνικες ειναι...:
Υπαρχει κερδος...? Συνεχισε...!
Δεν υπαρχει...? Ξαναπροσπαθησε...!
Υπαρχει χασουρα...? Πουλα τις πατεντες και κλειστο το ριμαδι...!

ας αφησουμε την nintendo και να παισουμε την ms .
ηδη η Ms ειναι περισσοτερο χρονο στην αγορα και σε συνολικες πωλησεις σε hardware του 2008 ειναι πολυ πισω απο του Ps3 στη μεγαλυτερη αγορα του πλανητη( ευρωπη)
Δεν βλεπω καμια κερδοφορια απο πλευρας ms ,αντιθετως χασουρα μεγαλυτερη απο την σονυ

α) exclusives απο τα studios της ειναι ελαχιστα μετρημενα στα δακτυλα τους ενος χεριου , στο software στηριζεται απο τριτες εταιριες οποτε κερδη απο κει ελαχιστα

β)με ζημιες πανω απο 1 δις δολλαρια στην αντικατασταση των προβληματικων κονσολων

εσυ κοιταξε να διδαχτεις απο τα παραδειγματα των προηγουμενων ετων βλεπε Ps2 , ο λογος ακομα που το ps3 δεν πουλαει οσο το wii οφειλεται στην τιμη , συντομα πεφτει και αυτη και τα Exclusives ερχονται σοριδον ηδη αυτο το μηνα μιλαμε για 5 τιτλους .
Οπως και να το κανεις αλλο 400 αλλο 350 η 300 για τον ξενο που μετραει και το ευρω ,
Ανετα τα χριστουγεννα θα δουμε παρομοιες προσφορες και ειδοκοτερα στη ελλαδα απο τις μεγαλες αλυσιδες

το Ps3 δεν ειναι prologue μονο , ηδη μετραει πανω απο 25 exclusives τα περισσοτερα και καλυτερα απο καθε αλλη κονσολα
μεχρι το 2012 θα εχουν βγει καινουργιες κονσολες ενα ειναι σιγουρο , ο μονος που θα επιβιωσει και θα πουλαει θα ειναι το ps3 οι υπολοιποι δεν θα υπαρχουν στον χαρτη -bye-

Trisalon
16-10-2008, 16:28
Μπα, το λέμε γιατί είναι αλήθεια. Πουλάει περισσότερα απ' ότι ο ανταγωνισμός μαζί, μήνα με το μήνα, και δεν αλλάζει κάτι.

αντιθετως αν παρουμε παραδειγμα το ps2 με ανυπαρχτα παιχνδια και υπηρεσιες να πουλαει μετα απο 8 χρονια , λογικο και επομενο ενα ps3 με πληθωρα υπηρεσιων που ποτε δεν υπηρχαν στο παρελθον , οπως το δωρεαν ονλινε , multimedia , και ενα φορματ που θα κρατησει πολλα χρονια , με μια τιμη των 200 ευρω μεχρι τοτε και φτηνα παιχνδια θα συνεχισει το εργο του ps2.

Oσο για το αν ειναι αποτυχια σε συμβουλευω να παιξεις μερικα απο τα παμπολα exclusives που εχει ,αντιθετως αποτυχια ειναι το wii που οι κατοχοι του μετα απο λιγο καιρο δεν εχουν τι να παιξουνε με αποτελεσμα να το ξεσκονιζουνε ολη την ωρα :flipout::flipout:

οσο και να πασχιζουν μερικοι επικαλουμενοι πωλησεις και λοιπα ,το Golfaki δεν προκειται ποτε να γινει ferrari ακομα και να γεμιζει τον κοσμο.

eNeRGy
17-10-2008, 11:31
Δεν βλεπω καμια κερδοφορια απο πλευρας ms ,αντιθετως χασουρα μεγαλυτερη απο την σονυ

Οταν λεμε οτι το 360 εχει κερδος οταν το πουλαει η ΜS λογω φθηνου hardware.
Το 360 δε χαλαει πια λογω αλλαγης στην παραγωγη αρα δεν εχει ζημιες...

Και παρολαυτα εσυ βλεπεις χασουρα... τοτε εχεις προβλημα επικοινωνιας του οπτικου νευρου (αυτων που διαβαζεις) με του εγγεφαλου σου (σκεψη) και των δακτυλων σου (αυτων που γραφεις)...
Δεν γινεται να στο γραψουμε αλλιως...

ΤΟ 360 ΒΓΑΖΕΙ ΚΕΡΔΟΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΗΝΕΣ!

ΤΟ PS3 ΘΑ ΕΧΕΙ ΧΑΣΟΥΡΑ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΑΚΟΜΗ!
Αυτο ειναι πιο ευδιακριτο τωρα ή θα πεις παλι το ξυλινο ποιηματακι των PS-funboys του 2007?

sfortis
17-10-2008, 11:41

Και παρολαυτα εσυ βλεπεις χασουρα... τοτε εχεις προβλημα επικοινωνιας του οπτικου νευρου (αυτων που διαβαζεις) με του εγγεφαλου σου (σκεψη) και των δακτυλων σου (αυτων που γραφεις)...

Αυτο ειναι πιο ευδιακριτο τωρα ή θα πεις παλι το ξυλινο ποιηματακι των PS-funboys του 2007?

Για στείλε μας την ανάλυση σε κόστος ανά component και σύνολο του PS3 να δούμε πως προκύπτει αυτό.

eNeRGy
17-10-2008, 12:59
Για στείλε μας την ανάλυση σε κόστος ανά component και σύνολο του PS3 να δούμε πως προκύπτει αυτό.

Τα εχει δωσει η sony... και συνολικα ποσο μπαινει μεσα με καθε κονσολα και αναλυτικα για το ποιο component (κατασκευαστης) δεν τις ριχνει τις τιμες...
Παπαγαλακι δεν ειμαι... βρες τα μονος σου να εχει παραπανω αξια για σενα αφου δεν θα το ακουσεις απο καποιον ασχετο eNeRGy αλλα απο την ιδια την sony...

sfortis
17-10-2008, 13:36
Τα εχει δωσει η sony... και συνολικα ποσο μπαινει μεσα με καθε κονσολα και αναλυτικα για το ποιο component (κατασκευαστης) δεν τις ριχνει τις τιμες...
Παπαγαλακι δεν ειμαι... βρες τα μονος σου να εχει παραπανω αξια για σενα αφου δεν θα το ακουσεις απο καποιον ασχετο eNeRGy αλλα απο την ιδια την sony...

δεν είπα κανέναν άσχετο αλλά ξέρω οτι έμπαινε μέσα στις αρχές τις παραγωγης του PS3.

Το έψαξα λοιπόν και έμαθα οτι το PS3 πλέον κοστίζει 400$ (€298.15) στην Sony. Αρα σημαίνει οτι τουλάχιστον από την Ευρώπη βγάζει 100€+ ανά κονσόλα.

Αν βγάλεις μεταφορικά και κέρδος προμηθευτών αυτό το νούμερο ίσως γίνεται ελάχιστα € αλλά δεν νομίζω να μπαίνει μέσα πλεον.

Yperion
17-10-2008, 15:04
Το έψαξα λοιπόν και έμαθα οτι το PS3 πλέον κοστίζει 400$ (€298.15) στην Sony. Αρα σημαίνει οτι τουλάχιστον από την Ευρώπη βγάζει 100€+ ανά κονσόλα.

Το οτι κοστιζει 300 ευρω σαν πληροφορια ειναι αχρηστο.

Δεν ξερουμε για ποια κονσολα μιλαμε (αν δεν κανω λαθος των 40 με των 80 Giga εχει διαφορες στο hardware), αν περιμβανει το σκληρο , τα χειριστηρια , τα καλωδια τα εξοδα συσκευασιας και αποστολης-μεταφορικων , τα εξοδα προωθησης και διαφημισης , τα εξοδα για το PSN κτλ.

Yποθετω οτι μιλαμε για μια κονσολα 40GB οπως βγαινει απο την γραμμη παραγωγης οποτε δεν αρκει για κερδοφορια οταν δεν καλυπτει ολα τα υπολοιπα εξοδα που αναφερω παραπανω.

Trisalon
30-10-2008, 01:07
μερικα video Του Youtube μπορεις να βγαλεις συμπερασματα που καμια εταιρια η ειδικος δεν θα στα λυσει η δεν θα στα πει
εδω παραδειγμα αντοχης των 2 μηχανηματων :slapface::flipout:

http://www.youtube.com/watch?v=4QgqMoQ9gLc&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=RFcz0FmGiLc&feature=related

Trisalon
30-10-2008, 01:53

Ακομη μια φορα λαθος προβλεπεις ως συνηθως -bye- http://www.shacknews.com/onearticle.x/55626

Pytzamarama
30-10-2008, 09:12
Μα ειδες τι λεει το Link που παραθετεις?
Οτι η Sony ειναι σε ελευθερη πτωση(μαλλον βουτια) στα εσοδα και το gaming division χανει γυρω στο μισο δις δολλαρια για αυτο το quarter (ελαχιστα καλυτερα απο περσυ).Ευτυχως υπαρχει το PS2 δηλαδη...

Η Microsoft ειναι απο τις 5-6 εταιρειες παγκοσμιως που παρουσιασαν κερδη και μαλιστα ΚΑΙ στο gaming division...

I still don't get your point...

Geoha
30-10-2008, 13:09
http://www.forbes.com/markets/economy/2008/10/23/sony-earnings-cut-markets-equity-cx_twdd_1023markets04.html

Ετσι για να δούμε και κανένα αρθρο από μια πραγματικά σοβαρή πηγή ...

Να ευχομαστε να περπατήσει επιτέλους το Bluray αλλιώς θα πέσουν χοντρά ζορια στην Sony (και πολύ φοβάμαι οτι η παγκόσμια ύφεση δεν θα βοηθήσει την ραγδαία εξάπλωση του φορμάτ, με οτι κόστη αυτό συνεπάγεται)

czoun
30-10-2008, 13:10
:offtopic:....λέω κι εγώ....κοντεύαν δυο εβδομάδες χωρίς reply...:offtopic:

Trisalon
30-10-2008, 14:16
Η Microsoft ειναι απο τις 5-6 εταιρειες παγκοσμιως που παρουσιασαν κερδη και μαλιστα ΚΑΙ στο gaming division...

I still don't get your point...

φυσικα τεραστια κερδη :flipout: ,τωρα πως βγαζει κερδη μια εταιρια που εχει σχεδον ανυπαρχτα παιχνιδια απο τα studios της , πουλαει λιγοτερα παιχνιδια απο οτι η σονυ και ας εχει μεγαλυτερη βαση χρηστων , ειναι περισσοτερο χρονο στην αγορα ,και βρησκεις την κονσολα της με 90 ευρω :BDGBGDB55:, χωρια το RROD :violent-smiley-030:
μονο εσυ το βλεπεις αυτο , ας ειναι καλα τα windows που πληρωνουν την χασουρα του χβοχ

προσφατα ειδαμε οτι τα πολυκαταστηματα ριξανε την τιμη του ps3 κατω απο 300 με παιχνιδι αυτο σημαινει , ενα playstation 3 θα κοστιζει πολυ λιγοτερο κατασκευαστικα απο 250 ευρω ασχετα αν λενε οτι το πουλανε στο κοστος , ειναι αυτονοητο να υπαρχουν κερδη στην σονυ αλλωστε καμια εταιρια δεν θα αποκαλυψει τα αληθινα κερδη της χαζη ειναι.

Yperion
30-10-2008, 15:04
προσφατα ειδαμε οτι τα πολυκαταστηματα ριξανε την τιμη του ps3 κατω απο 300 με παιχνιδι αυτο σημαινει , ενα playstation 3 θα κοστιζει πολυ λιγοτερο κατασκευαστικα απο 250 ευρω ασχετα αν λενε οτι το πουλανε στο κοστος , ειναι αυτονοητο να υπαρχουν κερδη στην σονυ αλλωστε καμια εταιρια δεν θα αποκαλυψει τα αληθινα κερδη της χαζη ειναι.

Δηλαδη η Sony κανει φοροδιαφυγη και δεν δηλωνει τα κερδη απο το PS3...:flipout:

EΛΕΟΣ , να δουμε τι αλλο θα ακουσουμε... Θα αρχισω να κραταω αρχειο με αυτα που λες μου φαινεται...:grinning-smiley-043

Pytzamarama
30-10-2008, 15:13
Δεν ξερω τι λες περι Windows,εγω σου μιλησα για το Microsoft Gaming Division το οποιο εδω και καιρο ειναι κερδοφορο εξου και οι μειωσεις τιμων.

Οσο για τα περι PS3 και μελλοντικων κερδων παρε και ενα φρεσκο
PlayStation 3 unlikely to break even (http://www.gamesindustry.biz/articles/playstation-3-unlikely-to-break-even-says-dfc-intelligence) (με αλλα λογια οχι μονο δεν μπορει να γινει ποτε κερδοφορο αλλα ουτε να πωλειται χωρις ζημια)

Trisalon
30-10-2008, 15:24
Δηλαδη η Sony κανει φοροδιαφυγη και δεν δηλωνει τα κερδη απο το PS3...:flipout:

EΛΕΟΣ , να δουμε τι αλλο θα ακουσουμε... Θα αρχισω να κραταω αρχειο με αυτα που λες μου φαινεται...:grinning-smiley-043

μαλλον ζεις σε ενα αλλο κοσμο -bye-
το κολπο των ψευτικων κερδων για φοροδιαφυγη και να αποκτησουν μεγαλυτερη χρηματιστηριακη αξια (υπεραξιες) ειναι παγια τακτικη των μεγαλων εταιριων .
αν πιστευεις το καθε αρθρο που γραφεται απο ειδικους , οι τους πλαστους ισολογισμους των εταιριων σωθηκες , σταχτη ματια μας
Ολοι μας τα ιδια θα καναμε απο τον απλο φορολογουμενο μεχρι την μεγαλυτερη εταιρια.
Εχουν ολα τα μεσα να δωροδωκησουνε κοσμο και κυβερνησεις για να κανουν την δουλεια τους
Ειδες τι λεγανε για τα πιστωτικα παραγωγα , ολα ωραια και καλα ανακοινωνανε τρελα κερδη οι κολλοσοι ωσπου μια ωραια πρωια βαρεσε διαλυση το συστημα :flipout::violent-smiley-030:και κλεισανε
Και μου μιλας για μια απλη φοροδιαφυγη που δεν μπορει να γινει , μαλλον απο τον αρη κατεβηκες

Trisalon
30-10-2008, 15:28
Δεν ξερω τι λες περι Windows,εγω σου μιλησα για το Microsoft Gaming Division το οποιο εδω και καιρο ειναι κερδοφορο εξου και οι μειωσεις τιμων.

Οσο για τα περι PS3 και μελλοντικων κερδων παρε και ενα φρεσκο
PlayStation 3 unlikely to break even (http://www.gamesindustry.biz/articles/playstation-3-unlikely-to-break-even-says-dfc-intelligence) (με αλλα λογια οχι μονο δεν μπορει να γινει ποτε κερδοφορο αλλα ουτε να πωλειται χωρις ζημια)

ενω το xbox που πουλειται 100 ευρω ειναι κερδοφορο :flipout:και με Multiplatform games κσι ανυπαρχτα παιχνδια απο τα studios της
Η πραγματικοτητα ξερεις τι λεει καλυτερα να μασας-παραγεις παρα να μιλας :flipout:

Ειδαμε τους ειδικους και τις προβλεψεις τους μπαταρανε την παγκοσμια οικονομια και μου ποσταρεις ακομα αρθρα απλα λολλλλλλλλλλ:flipout::flipout::flipout:

eNeRGy
30-10-2008, 16:03
Ακομη μια φορα λαθος προβλεπεις ως συνηθως -bye- http://www.shacknews.com/onearticle.x/55626
Ασε τα bye bye και ετοιμασου για τρελο ρεζιλικι... συγνωμη κιολας αλλα μεχρι και αρθρα που με συμφερουν ποσταρεις!!!!
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
Ευχαριστω που μου δινεις αρθρα να σε βαζω πισω στην πραγματικοτητα!!!!

Μαθε αγγλικα και ξαναδιαβασε το αρθρο που μου εδωσες μεγαλε...
Αν και μεχρι να μαθεις εχω λιγο χρονο να διαβασουμε μαζι το εκπληκτικο αρθρο ανατροπη στα λεγομενα μου! (ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ)

Ετοιμασου, κατσε... παρε χαπακια για την σωστη μεταφραση και ηρεμησε... ολα θα πανε καλα!!!!

Παμε λοιπον:
Sony's operating income for the quarter was down 90.1% over the last year's Q2 results--11 billion yen vs. 111.6 billion yen--though revenue was only down by 0.5%--2.07 trillion yen vs. 2.08 trillion yen.

Μειωση στα εσοδα 90.1% σε σχεση με περσυ...

However, Sony was quick to point out that its sales would actually be up 5%, and operating income would only be down 79%, were it not for the change in exchange rates.

Ειπε ομως οτι οι πωλησεις τωρα θα ανεβουν 5% οποτε η μειωση πωλησεων θα αλλαξει απο το απελπιστικο 90.1% στο καταθληπτικο 79% (ΓΙΟΥΧΟΥ!!!)

Despite the bleak outlook, Sony's Game division is up over this time last year, bringing in 268.5 million yen--a 10.3% jump that would have been 15% if not for exchange rates.Likewise, the Game division saw its operating losses reduced by almost 60%. While 39.5 billion yen was lost in Q2 FY08, Q2 FY07 saw a loss of 96.7 billion yen.

Το game division ανεβηκε δραματικα κατα 10.3% και τα εξοδα του μειωθηκαν (ξερεις... απωλησεις κλπ) κατα 60% και πλεον χανει ΜΟΝΟ 39.5 δισ γεν απο 96.7δισ περσυ...!!!!

ΜΑΘΕ ΑΓΓΛΙΚΑ ΒΡΕ ΧΑΖΟΥΛΙ ΓΙΝΕΣΑΙ ΡΕΖΙΛΙ!!!

Μια το θεμα "τοσιμπα" μια τα αρθρα που τα διαβαζεις με δικα σου αγγλικα...!!!

ΜΑΘΕ ΝΑ ΜΑΣΑΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΜΙΛΑΣ!!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Pytzamarama
30-10-2008, 16:04
O ενας κερδιζει και ριχνει τις τιμες,ο αλλος θα ειναι σε μονιμη χασουρα και η τιμη θα ειναι παντα στο Θεο!

Τωρα τα περι exclusivity...
Μαλλον προσπαθεις να παρηγορησεις τον εαυτο σου γι αυτο και δεν λογιζεις τα PC/360 ως console exclusives?
To 360 μαζεψε οτι genre και παιχνιδι υπαρχει...ειναι αναμφισβητητο.
Αληθεια μου λες 5 JRPG τιτλους που κυκλοφορουν για το PS3?
Ποσα παλια franchise εμειναν exclusives στο PS3?

Παρτο αποφαση.Παιζεις και θα παιζεις αναγκαστικα τις χειροτερες εκδοσεις αλλα θα βλεπεις ταινιες.

Btw διαβασες και τα φρεσκα για το Fallout3 PS3 version?

It's your call...

Trisalon
30-10-2008, 17:53
O ενας κερδιζει και ριχνει τις τιμες,ο αλλος θα ειναι σε μονιμη χασουρα και η τιμη θα ειναι παντα στο Θεο!

Τωρα τα περι exclusivity...
Μαλλον προσπαθεις να παρηγορησεις τον εαυτο σου γι αυτο και δεν λογιζεις τα PC/360 ως console exclusives?
To 360 μαζεψε οτι genre και παιχνιδι υπαρχει...ειναι αναμφισβητητο.
Αληθεια μου λες 5 JRPG τιτλους που κυκλοφορουν για το PS3?
Ποσα παλια franchise εμειναν exclusives στο PS3?

Παρτο αποφαση.Παιζεις και θα παιζεις αναγκαστικα τις χειροτερες εκδοσεις αλλα θα βλεπεις ταινιες.

Btw διαβασες και τα φρεσκα για το Fallout3 PS3 version?

It's your call...

εχουμε και λεμε η τεραστια κερδοφορια της ms συνοψηζεται στα παρακατω :slapface:..

α)RROD πανω απο 1 billion ζημιες

β)ας δουμε μια προσφορα οπως αυτη

http://www.hotukdeals.com/item/265865/xbox-360-arcade-halo-3-lost-odyssey

και λεμε το μαγαζι για να πουλαει μια κονσολα xbox360 ΤΟΣΟ ΦΤΗΝΑ ποσο αραγε να την παιρνει ας πουμε 80 ευρω? , τελικα δεν ειπανε ακομα τι σοι κατασκευη ειναι αυτο το xbox (ΚΙΝΕΖΙΚΟ , ΑΛΒΑΝΙΚΟ :flipout:) και ποσο τους κοστιζει κατασκευαστικα 80 40 60 ευρω :flipout:, τελικα ποιο ειναι το κερδος ανα κονσολα?
αγρον ηγοραζαν εκει στη μικροσφτ :flipout:

γ)παμε στα πολλα :guitarist:παιχνιδια να δουμε τα τεραστια κερδη της Microsoft :flipout:

3rd
gears of war = Epic
fallout = Bethesha Softworks
ninja gaiden = Team Ninja
dead rising = Capcom
tales of vesperia = Namco

halo = Bungle
banjo Kazzoie = Rare
mass effect = Bioware
viva pinata = Rare lost Odyseey = Mistwalker
gotham = Βizzare Creations halo = Bungie Software
fable 2 = Lionhead Studios
forza = Microsoft studios

d)sony gaming studios http://en.wikipedia.org/wiki/SCEE

1)god of war
2)killzone 2
3)grand turismo
4)motorstorm
5)wipeout
6)soccom
7)warhank
8)sing star
9)eye toy
10)africa
11)uncharted drake fortune
12)siren blood curse
13)ratchet
14)eye of the jurgement
14)resistance fall of man - insomniac
15)heavenly sword - ninja thery
16)little bug planet - media molecule

3rd

17)metal gear - konami
18)time crysis - namco

c)beta playing ingame

http://www.video.dpadmagazine.com/2008/10/29/eurogamer-expo-killzone-2-single-player-footage-pt-1

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ -bye-

Tωρα μαλιστα που πετυχανε και τα vista σαν λειτουργικο :flipout: και σε αυτον το τομεα πεταει η ms τοσο που του χρονου βγαζει νεα windows
ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ

Yperion
30-10-2008, 17:59
Τα νεα τα εμαθες Trisalon?

http://news.gotgame.com/wp-content/uploads/2008/10/mgs4.jpg

http://news.gotgame.com/the-rumors-persist-metal-gear-solid-4-for-xbox-360/17476/

Kαι παλι δεν προκειται να το παιξω γιατι δεν μου αρεσε στο PS3. Aλλα λεμε τωρα.:flipout:

Trisalon
30-10-2008, 18:16

http://news.gotgame.com/the-rumors-persist-metal-gear-solid-4-for-xbox-360/17476/

Kαι παλι δεν προκειται να το παιξω γιατι δεν μου αρεσε στο PS3. Aλλα λεμε τωρα.:flipout:

και εγω νομιζα οτι η πρωταπριλια ηταν την ανοιξη :flipout:

Pytzamarama
31-10-2008, 09:55
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Test111

Φαντασου οτι το PS3 ειχε το 1/3 των παραπανω ζημιων σε αυτο το quarter και ολη τη παραπανω ζημια στο προηγουμενο quarter χωρις να εχει παιδικες αρρωστιες!

β)ας δουμε μια προσφορα οπως αυτη
Ενα μαγαζι πουλαει οσο γουσταρει.Αλλωστε ξερεις οτι υπαρχουν τα "τυρακια".Βαζεις κατι πολυ φθηνα που ειναι ουσιαστικα για 5 κομματια ωστε να ερθει κοσμος στο μαγαζι.Ολες οι αλυσιδες ηλεκτρικων το κανουν.

γ)παμε στα πολλα παιχνιδια να δουμε τα τεραστια κερδη της Microsoft
Γιατι συγχεεις πραματα?Η MS δεν χρειαζεται να χρηματοδοτει εταιρειες.Ολοι θελεουν να φτιαξουν παιχνιδια και hardware γι αυτη.Αποδειξη ειναι οτι ειναι επι σχεδον 1 χρονο κερδοφορα κονσολα.Πουλαει με κερδος.Κατι που δεν θα κανει ποτε η Sony.Και χεστηκαμε για εταιρειες και τα κερδη τους.Μας νοιαζει να ψωνιζουμε φθηνα

c)beta playing ingame
Δεν το συγκρινεις με το 2005 "gameplay" footage που σε επεισε να χωσεις 600 ευρω?Μερα με τη νυχτα ή κανω λαθος? :)

Σου εχω κανει και κατι ερωτησουλες στο παραπανω thread

koloko
31-10-2008, 10:34
ποια ειναι η καλυτερη αναλυση για να παιζεις σε full hd οθονη τα 720p η τα 1080 γιατι μου φαινετε οτι χανεις σε game play με τα 1080

kpaiss
31-10-2008, 11:53

http://news.gotgame.com/wp-content/uploads/2008/10/mgs4.jpg

Σε 12 dvd θα βγει ??
Να πας με φορτηγακι στο μαγαζι να το παρεις :flipout:

Pytzamarama
31-10-2008, 12:16
Παντως εαν διαβασεις στο Beyond3D που αναλυσανε το ISO του MGS4 θα δεις οτι τα gamedata ηταν λιγο λιγοτερο απο 7GB!
Τα υπολοιπα (19,758 GB) ηταν σχεδον ασυμπιεστο Video!!!!
Αρα με σωστο compression βγαινει 3 DVD...

kpaiss
31-10-2008, 12:57
Παντως εαν διαβασεις στο Beyond3D που αναλυσανε το ISO του MGS4 θα δεις οτι τα gamedata ηταν λιγο λιγοτερο απο 7GB!
Τα υπολοιπα (19,758 GB) ηταν σχεδον ασυμπιεστο Video!!!!
Αρα με σωστο compression βγαινει 3 DVD...

Αμα βγαλεις τα video σε αυτην την ποιοτητα και τον ηχο που εχει τοτε οντως μπορεις να παιξεις το MGS4 lite. :BDGBGDB55:

Yperion
31-10-2008, 12:58
Σε 12 dvd θα βγει ??
Να πας με φορτηγακι στο μαγαζι να το παρεις :flipout:

Χα χα , εξυπναδες...ουσιαστικα ολα τα παιχνιδια χωρανε ανετα σε 1 DVD. Μονο αν περιλαμβανουν ωρες βιντεο σαν το MGS (παιζεις 15 λεπτα μετα βλεπεις ενα βιντεο μισης ωρας κτλ) χρειαζονται παραπανω χωρητικοτητα.

KleKoR
31-10-2008, 13:26
αυτα τα γραφικα δεν προκειται με τιποτα να τα τρεξει το xbox... αλλα θα ηθελα να βγει... για να τελειωσει το παραμυθι για το που παιζουν καλυτερα τα multiplatform...

Pytzamarama
31-10-2008, 13:30
Οταν (αν) βγει βλεπω να ξαναγελαμε πολυ...λες μετα απο 100+ multi games καλυτερα στο 360 να δουμε και μια φορα το αντιθετο?
Με τετοια καρτα,τοση μνημη και τετοιο bandwidth χλωμο το κοβω.

kpaiss
31-10-2008, 13:31
Χα χα , εξυπναδες...ουσιαστικα ολα τα παιχνιδια χωρανε ανετα σε 1 DVD. Μονο αν περιλαμβανουν ωρες βιντεο σαν το MGS (παιζεις 15 λεπτα μετα βλεπεις ενα βιντεο μισης ωρας κτλ) χρειαζονται παραπανω χωρητικοτητα.

Ξεχνας μου φαινεται το Devil May Cry 4 που για να χωρεσει το παιχνιδι με αξιοπρεπη γραφικα και textures φτανεις μεχρι την μεση του παιχνιδιου και μετα το υπολοιπο γυρνας προς τα πισω για να το τελειωσεις!!
Ολο το παιχνιδι τις ιδιες πιστες προς τα πισω !!! :flipout:

Ξεχνας τα λογια του Carmack για το θεμα χωρητικοτητας και ποσο δεν συμφερουν τα πολλα dvds.

At his keynote in this year's QuakeCon, id Software's iconic programmer John Carmack drew attention with a shocking revelation. He says the Xbox 360 version of their upcoming game Rage (will look worse than its PC, PlayStation 3 and Mac counterparts.

He clarified that this has nothing to do with the Xbox 360 hardware. He says the issue stems from compressing the data so much to the point that quality is compromised.

Ειναι γεγονος οτι το 360 κραταει τα multiplatform παιχνιδια στο ιδιο επιπεδο τοσα χρονια και αυτο μονο καλο δεν ειναι.
Αν ειχε δισκο και blue ray ολα τα παιχνιδια θα ηταν 15gb το λιγοτερο.
Τωρα μενουμε με 9gb και λεμε και ενα τραγουδι και περιμενουμε κανενα exclusive του ps3.

kpaiss
31-10-2008, 13:36
Οταν (και αν) βγει βλεπω να ξαναγελαμε πολυ...

To γελιο ηδη εχει αρχισει μετα τον Carmack και απο την DICE με το Mirror's Edge .....:flipout:

The other thing is the Cell really allows us to push the resolution of our textures much higher and we've taken full advantage of that as well. So there's a lot of little quirks to it that we really like and our engineers love as well as our designers.

When he was asked about the other versions of the game for the Xbox 360 and PC, Decker replied with "each one is different." He explained that they wanted "to balance out what's most important in this game and how you want to bring that out in each one of them." So, if the PS3 version will have stunning graphics, the other versions might highlight something else.

http://www.qj.net/Mirror-s-Edge-dev-praises-PS3-cell-processor/pg/49/aid/119927

Οπως και με το Wipeout που 1080p με αυτην την ταχυτητα και αυτα τα frames δεν μπορει το 360 να τα βγαλει.
Ας χρησιμοποιει και buffer.