PDA

View Full Version : HAUPPAUGE WINTV HVR-4000

ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
13-10-2007, 10:42
Ψάχνοντας tuner για το ΗΤPC έπεσα πάνω σ αυτό εδώ: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702030.

Δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται πολύ καλή περίπτωση. Τέσσερα tuners σε ένα νοικοκυρεμένα.

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί ξανά στο παρελθόν με τέτοιου είδους λύσεις έχω τους ενδιασμούς μου. Είναι και ακριβούτσικο (μια skystar hd και ένα αναλογικό σου έρχονται φθηνότερα). Έχει βέβαια το πλεονέκτημα του ενός software για όλα και του ενός μόνο τηλεκοντρόλ.

Το έχει δοκιμάσει κανείς να μου πει αν αξίζει ή είναι ρίσκο? Υπάρχει δυνατότητα για μελλοντική αναβάθμιση με προσθήκη module για συνδρομητικές υπηρεσίες? Έχουν αυτές οι λύσεις "έξτρα" δυνατότητες?

Για πείτε βρε παίδες τη γνώμη σας.

Ευχαριστώ!!!

Larry
16-10-2007, 08:42
ανεβαζω χαρακτηριστικα και τιμη ωστε να εχουμε μια εικονα

# Γενικά Χαρακτηριστικά: 4 σε 1 TV Tuner.

Ψηφιακός δέκτης επίγειου σήματος(DVB-T).
Αναλογικός δέκτης τηλεόρασης και ραδιοφώνου.
DVB-S για ψηφιακή σύνδεση με δορυφόρο.
DVB-S2 για ψηφιακή σύνδεση με δορυφόρο υψηλής ποιότητας (hi-definition).
DVB-T για ψηφιακό ραδιόφωνο επίγειου σήματος.
Auxiliary audio/video είσοδος για σύνδεση με αναλογικές συσκεύες.

Ειδικά Χαρακτηριστικά:
# Αναλογικού δέκτη: Εγγραφή προγραμμάτων σε 3 διαφορετικά είδη ποιότητας MPEG-2, υποστηριξη Teletext, FM ραδιόφωνο, υποστήριξη Nicam stereo ήχου για την αναλογική τηλεόραση.
# Ψηφιακού δέκτη: Επίγειου σήματος, δυνατότητα εγγραφής σε υψηλής ποιότητας MPEG-2 format, υποστήριξη Teletext και ψηφιακού ραδιοφώνου επίγειου σήματος.
# DVB-S: Ψηφιακή σύνδεση με δορυφορικό δέκτη, δυνατότητα εγγραφής προγραμμάτων DVB-S υψηλής ποιότητας σε MPEG-2 format, υποστήριξη DiSEqC 1.0.
# DVB-S2 (hi-definition): Δυνατότητα εγγραφής προγραμμάτων DVB-S2 υψηλής ποιότητας σε H.264 format, υποστήριξη DiSEqC 1.0.
# DVB-T Radio: Για ψηφιακό ραδιόφωνο επίγειου σήματος.

Θύρες Επικοινωνίας: PCI, Είσοδος κεραίας τηλεόρασης, Είσοδος κεραίας FM ραδιοφώνου, S-Video-IN, Audio Line-IN (Stereo), Είσοδος δέκτη IR, Είσοδος LNB : IEC F-type (θηλυκό).

Ελάχιστες Απαιτήσεις Υπολογιστή: Επεξεργαστής: 3.2 GHz ή ταχύτερος ή Intel Core Duo, Μνήμη RAM: 512ΜΒ, Λειτουργικό Σύστημα: Microsoft Windows XP Service Pack 2, Κάρτα γραφικών: AGP ή PCI-Express με 128MB μνήμη, Ελεύθερη PCI θύρα, Κάρτα Ήχου, CD-ROM ή DVD-ROM Drive για την εγκατάσταση του software.

τιμη 198 ευρω

widescreenman
20-10-2007, 03:49
Hardware εξαιρετικό, σε κάθε περίπτωση. Ειδικά για HTPC είναι ότι πρέπει, δε χρειάζεται να στριμώχνεις διάφορες κάρτες από δω κι από κει, έχεις μία για όλα.
Δε μπορείς να χρησιμοποιείς 2 tuners ταυτόχρονα, ή θα βλέπεις αναλογική tv, είτε DVB-T, ή DVB-S/S2. Η μόνη λύση σε αυτό είναι να έχεις 2 κάρτες. PiP φυσικά υποστηρίζεται κανονικότατα πχ. από το DVBDream σε DVB-S και DVB-T.
Τα ψηφιακά της ΕΡΤ (DVB-T), τα συντόνισε με τη μία χωρίς πρόβλημα.
Αναλογική tv δεν είδα ακόμα, υποθέτω όμως οτι θα συνεργάζεται με το γνωστό Dscaler 4, αφού έχει τσιπ Conexant.
Κανάλια HD DVB/S2 είδα, με εξαιρετική εικόνα + hardware acceleration από τον Cyberlink codec και κάρτα ATI 2600XT.
Το software, είναι άλλη υπόθεση. Είναι νέα η κάρτα και φαίνεται στο s/w.
Το όλα-σε-ένα που αναφέρεις είναι (προς το παρόν) ουτοπία. Το software που έρχεται με την κάρτα κρίνεται ανεπαρκές ή, με επιστημονικούς όρους, είναι λίγο μούφα.
Για DVB-S/S2, η καλύτερη λύση αυτή τη στιγμή είναι το DVBViewer Pro, αξίζει η αγορά. Είναι το μόνο νομίζω που υποστηρίζει πολλαπλά LNB/DISEqC στην 4000, βλέπω κανονικά Astra 19.2+Hotbird, τα υπόλοιπα βλέπουν μόνο το πρώτο lnb.
Από την άλλη, το DVBViewer έχει σοβαρό πρόβλημα (προς το παρόν τουλάχιστον) με το switching μεταξύ DVB-S/S2 και DVB-T.
Για DVB-T λοιπόν αλλά και για DVB-S (S2 δε δοκίμασα) με single lnb, προτείνω το DVBDream, είναι πιο... ευχάριστο από το DVBViewer και κάνει switching μεταξύ DVB-S/T εύκολα και γρήγορα. Ας ελπίσουμε ή επόμενη έκδοση του DVBDream να λύσει όλα τα προβλήματα.
Τα DVBViewer/DVBDream υποστηρίζουν κανονικά τα γνωστά plug-ins και η Hauppauge έχει ανακοινώσει CAM reader και αναμένεται.

ps. ProgDVB δε δοκίμασα γιατί το έχω βαρεθεί. Ειδικά η έκδοση 5 μου έχει σπάσει τα νεύρα αρκετές φορές, η 4.xx είναι σαφώς προτιμότερη. Αν το δοκιμάσει κανείς με την 4000 ας μας μεταφέρει εντυπώσεις.

ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
27-10-2007, 13:54
Δεν άντεξα και τελικά πριν από λίγο την παρήγγειλα!!!!

Ξέρω ότι αυτές οι pci λύσεις έχουν τρομερές "έξτρα" δυνατότητες με διάφορα plugins που κυκλοφορούν.

Δεν έχω ιδέα όμως που να ψάξω και από που να αρχίσω. Μήπως μπρορεί κάποιος να με βοηθήσει? Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ.

vili
27-10-2007, 14:09
Ξέρω ότι αυτές οι pci λύσεις έχουν τρομερές "έξτρα" δυνατότητες με διάφορα plugins που κυκλοφορούν.

Ευχαριστώ.

Δεν εχει γινει ακομα γνωστο οτι αυτη η καρτα υποστηριζει "εξτρα δυνατοτητες"
καλυτερα να περιμενεις λιγο
κανε μια ερωτηση εδω http://dvbn.happysat.org

widescreenman
27-10-2007, 15:40
Τα plug-ins είναι περισσότερο θέμα software παρά hardware. Αν το viewer που χρησιμοποιείτε (πχ. DVBDream ή ProgDVB) βλέπει κανονικά την κάρτα και υποστηρίζει τα plug-ins που σας ενδιαφέρουν, τότε η HVR-4000 δε θα έχει κανένα απολύτως πρόβλημα με αυτά.

mpokeRas
29-10-2007, 12:02
Δεν μου λέτε, αυτή η κάρτα έχει πάνω της τσιπάκι για αποκωδικοποίηση MPEG-2?
Είναι full featured? Με νοιάζει για να δουλέψω με το VDR σε Linux...

Ετοιμάζω τον mpokerasbox 8000 HD...........

widescreenman
29-10-2007, 12:50
Όχι, δεν κάνει hardware mpeg-2 decoding. Για αναλογικές εγγραφές on-the-fly σε mpeg-2 και για να βλέπεις/γράφεις ψηφιακή δορυφορική (mpeg-2) χρησιμοποιείς software. Με τα σύγχρονα pc πλέον, το hardware decoding δεν είναι πια απαραίτητο. Τώρα για Linux δεν ξέρω καθόλου... σίγουρα θα υπάρχει κάποιος καλός mpeg-2 decoder!
Για αναλογική εγγραφή απευθείας σε mpeg-2 φαντάζομαι θα είναι δύσκολο σε linux, γιατί και στα windows ελάχιστα προγράμματα αξίζουν... μόνο ένα δηλαδή, το iuvcr (http://www.iulabs.com/), κι αυτό με ειδικό mpeg-2 plug-in (κόστος 19$ για το plug-in μόνο, το οποίο χρησιμοποιεί MPEG2 encoding engine της Mainconcept) που πρέπει να ζητήσεις από το δημιουργό, τον εξαιρετικά συνεργάσιμο Ivan! Αξίζει πραγματικά η αγορά του iuvcr για windows. Τώρα για το plug-in, αν δεν καίγεται κάποιος για απ' ευθείας εγγραφή σε mpeg-2, δεν είναι απαραίτητο.

mpokeRas
31-10-2007, 20:14
Μια και είμαι σε οφφ τόπικ
υπάρχει κάτι σε dvb-s2 με hardware decoder mpeg (2 ή 4 ή Η.264 ή όπως αλλιώς το λένε;)

AlexT_
31-10-2007, 21:41
Η Micronas είναι αναγγείλει μια κάρτα αναφοράς με hardware decoder και δύο tuner.
Δε γνωρίζω την συνέχεια και ούτε έχω ακούσει για κάποια άλλη λύση.

ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
01-11-2007, 10:43
Η HVR-4000 αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει πουθενά. Με ενημέρωσαν από Μicroland ότι τελικά δεν υπάρχει διαθεσιμότητα και ακύρωσα την παραγγελία. Την έχει πάρει το μάτι σας κάπου αλλού?

vili
01-11-2007, 11:35
Η HVR-4000 αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει πουθενά. Με ενημέρωσαν από Μicroland ότι τελικά δεν υπάρχει διαθεσιμότητα και ακύρωσα την παραγγελία. Την έχει πάρει το μάτι σας κάπου αλλού?

http://www.axd.gr/product_info.php?cPath=1_94&products_id=5245

widescreenman
01-11-2007, 11:54
Και το e-shop την είχε, αλλά προς το παρόν τέλος κι εκεί. Δες κι εδώ (http://www.greek-shops.de/eshop.php?action=article_detail&s_supplier_aid=6510278&ref=pathfinder).

widescreenman
22-11-2007, 14:53
Επιβεβαιώνω ότι το DVBViewer Pro 3.9.0.0 λειτουργεί άψογα με την κάρτα, σε δορυφορικά κανάλια DVB-S/S2 και στα επίγεια ψηφιακά DVB-T της ΕΡΤ.
Κάνουμε scan χωριστά για τα δορυφορικά και τα επίγεια και μετά τα βάζουμε όλα μαζί όπως θέλουμε στην channel list. Η εναλλαγή των καναλιών γίνεται ταχύτατα.

softice
22-11-2007, 22:02
Την έχει πάλι το eshop και μάλιστα έπεσε και λίγο η τιμή.
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702030
Μοιάζει καλή αγορά....την έχει δοκιμάσει κανένας αν παίζει με το AltdDvb;

MANOS
23-11-2007, 12:33
1. Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ταυτόχρονα το DVBViewer για τα ψηφιακά και ένα άλλο πρόγραμμα για τα αναλογικά με την HVR-4000???
2. Μπορούμε να γράψουμε όλα τα κανάλια του Transponder??? Δλδ μπορούμε να γράψουμε όλα τα κανάλια της ίδιας συχνότητας και πόλωσης???
3. Ισχύει το ίδιο και για τα επίγεια??? Δλδ μπορούμε να γράψουμε και τα 4 ψηφιακά κανάλια με το HVR-4000 και DVBViewer???
4. Ξέρετε αν ισχύει το 2 και 3 και για κάρτες με hardware decoding???
5. Έχετε να προτείνετε κάρτες πέρα του HVR-4000, CAM για NOVA και Sky Digital και Card splitter μέσω LAN???
6. Έχετε να προτείνετε κάποια προγράμματα για τηλεόραση (ψηφιακή δορυφορική και επίγεια και αναλογική) σε HTPC???

Ευχαριστώ.

Νίκος Σχ.
23-11-2007, 12:40
1) όταν δοκίμασα κάτι τέτοιο , έπαιξε για 30 δευτερα και μετά μπλε οθόνη ... ( για άλλη κάρτα μιλάω , αλλά φαντάζομαι ισχύει το ίδιο )
2)ναι ( θέλει ιδιαίτερο κόλπο , δεν είναι εγγενής λειτουργία )
3)δεν το έχω δοκιμάσει , αλλά μάλλον ναι
4)δεν ξέρω
5)η σειρά της Lifeview ( από αυτές έχω ) terratec , skystar και technotrend
6)έχει πολλά , για αναλογική έχουμε και λέμε , christv και dscaller , για ψηφιακή επίγεια και δορυφορική είναι τα ίδια προγράμματα , progdvb ( άθλιο ) dvbviewer , altdvb και mytheatre ( my favourite , το μοναδικό που μπορείς να κάνεις zoom , αλλαγή κάδρου σε αναμορφικό και άλλα τέτοια κόλπα )

widescreenman
23-11-2007, 13:00
1. Όχι, είναι θέμα hardware, μόνο ένα tuner μπορεί να λειτουργήσει.
2-4 Άγνωστο, χρειάζεται δοκιμή. Θα ζορίζεται το hard disk...
6. DVBViewer Pro και Dscaler 4 γι' αναλογική.

MANOS
23-11-2007, 13:59
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Νίκο, για αυτό μιλάς: http://www.dvbcore.com/MyTheatre.html
Για το DVBViewer Pro ενδιαφέρομαι, ενώ κοιτάω και για το MediaPortal (http://www.team-mediaportal.com/features.html)

Δλδ με άλλα λόγια θα μπορώ να βλέπω κανάλια σε ένα transponder ή 1 αναλογικό κανάλι την φορά???
Αποκλείετε να έχει πρόβλημα ο σκληρός. Σιγά τώρα. Οι transponders της NOVA για παράδειγμα έχουν λιγότερο από 30 Mbit. Δλδ μιλάμε για λιγότερο από 4MB. Οπότε ο σκληρός αποκλείετε να ζορίζετε. Απλώς ρωτάω αν υπάρχει πρόβλημα απ' την μεριά της κάρτας.
Βασικά από ότι κατάλαβα πρέπει να κάνω δοκιμές για να δω τι θα βγει. Ξέρει κανείς μαγαζιά που να πουλάνε κάρτες τηλεόρασης και να έχουμε δικαίωμα ακόμη και αν την ανοίξουμε, να μπορούμε να την επιστρέψουμε μέσα σε 1-2 εβδομάδες??? Εγώ μόνο το Πλαίσιο και το MediaMarkt γνωρίζω, αλλά δεν νομίζω να έχουν Hauppauge. Και γενικά δεν πρέπει να έχουν μεγάλη ποικιλία σε κάρτες τηλεόρασης.

Ευχαριστώ.

widescreenman
23-11-2007, 14:13
Ναι, ένα transponder, ή ένα αναλογικό τη φορά. Για τη multiple εγγραφή, μάλλον είναι θέμα software.
Για αγορά, εδώ (http://shopping.pathfinder.gr/?q=hvr-4000).
Για άνοιγμα, δοκιμή και επιστροφή σε 1-2 εβδομάδες, χλωμό το βλέπω.

cospan
23-11-2007, 14:17
Βασικά από ότι κατάλαβα πρέπει να κάνω δοκιμές για να δω τι θα βγει. Ξέρει κανείς μαγαζιά που να πουλάνε κάρτες τηλεόρασης και να έχουμε δικαίωμα ακόμη και αν την ανοίξουμε, να μπορούμε να την επιστρέψουμε μέσα σε 1-2 εβδομάδες??? Εγώ μόνο το Πλαίσιο και το MediaMarkt γνωρίζω, αλλά δεν νομίζω να έχουν Hauppauge. Και γενικά δεν πρέπει να έχουν μεγάλη ποικιλία σε κάρτες τηλεόρασης.
Ευχαριστώ.

Νομίζω ότι στο MediaMarkt έχω δει αρκετές pinnacle και Hauppage. Ρίξε μια ματιά γιατί νομίζω ότι η ποικιλία του θα σε εκπλήξει ευχάριστα σε τέτοια είδη.

Browser
23-11-2007, 14:21
Εγω ημουν ετοιμος να παρω την leadtek pxdvr3200 h που εβλεπα στο site της εταιριας, μεχρι που αρχισαν τα γνωστα μπερδεματα με τους κωδικους.
Σε δυο site που την βρηκα στην Ελλαδα την εχουν σαν pxpvr3200 h που εχω την εντυπωση οτι ειναι αλλη. Βεβαια στο ενα απο αυτα που εχει και φωτο, γραφει το κουτι pxdvr3200 h οποτε μπερδευεσαι πληρως. Του εχω στειλει μειλ να μου απαντησουν αλλα δεν.. Το αλλο καταστημα δεν εχει φωτο και δεν προχωρησα καθολου σε ερωτηση. Στρατο , τι παιζει ??;)

Απο σατ , πηρα το καλοκαιρι μια skystar hd με το μοντουλακι για το cam , αλλα δεν εχω καταφερει ακομα να δοκιμασω τιποτα....

Οσον αφορα το mediaportal, δωστε του λιγο χρονο, κανει παπαδες !!!!

MANOS
23-11-2007, 14:29
Ναι, αλλά θέλω και CΙ που να υποστηρίζουν πάνω από 1 κάρτες τηλεόρασης. Λογικά θα πρέπει να βρω εταιρία που έχει και κάρτα και CI αλλιώς ίσως να υπάρχει ασυμβατότητα μεταξύ των εταιριών. Ξέρει κανείς τίποτα για CI και card splitters που να μοιράζουν μια κάρτα μέσω δικτύου σε πάνω από ένα CI???

Έχεις δοκιμάσει το Mediaportal??? Είναι σίγουρα καλό??? Το θέλω για HTPC (με τηλεχειριστήριο κτλ). Θέλω να μπορώ να χρησιμοποιώ πάνω από 1 κάρτα ταυτόχρονα, να μπορώ να γράφω και πολλαπλά κανάλια στον ίδιο transponder με 1 tuner και να μπορώ να βλέπω NOVA και Sky Digital σε όλες τις κάρτες του συστήματος.

Ευχαριστώ.

softice
23-11-2007, 17:30
Τελικά την παράγγειλα απο το eshop. Μέχρι την Τρίτη θα την έχω.
Είχε δυο τελευταία κομμάτια και πήρα το ένα...οπότε όποιος προλάβει :)

Πάντως κανείς δεν μου απάντησε ακόμη αν δουλεύει με altdvb.
Εχω όλα τα dvb-s software σχεδόν, αλλά χρησιμοποιώ κατά 99% το AltDvb

sotos65
23-11-2007, 18:23
Υπάρχει αναφορά ότι δουλεύει με ένα νέο bda device interface για το AltDVB από τον Diodato (ένας λέει όμως ότι δεν μπορεί να συντονιστεί σε κανάλια dvb-s2 και δεν του δουλεύει το diseqc),

http://dvbn.happysat.org/viewtopic.php?t=42590

softice
23-11-2007, 18:38
Ευχαριστώ soto

theweb
20-01-2008, 01:24
Kalispera kai sorry gia ta greenglish. Tha ithela tin boithia sas . Eimai fan tis Formula 1 kai prosfata ematha oti to Premiere to metadidi se HD. Yparxi tropos me auti tin karta na dw auto to kanali ? (WINTV HVR-4000 ) An nai tha parakalousa kapios na mou pos peripou dioti den to katexw to athlima .

Thanks prokatabolika !!!

cospan
20-01-2008, 13:00
Τη βαθμολογία χρηστών την είδε κανένας; Με 18 ψήφους από χρήστες του e-shop έχει βαθμολογία 3/10.

Νίκος Σχ.
20-01-2008, 13:53
Εαν περιμένεις από το free voting του e-shop , χωρίς καν να το έχεις αγοράσεις , δεν είναι αντικειμενικό ....

hauppauge , best ever στο software , αν και πλέον όλοι χρησιμοποιούν το DScaler ή 3rd party software και έτσι όλες οι κάρτες αποδίδουν το ίδιο καλά ... εαν δεν είναι συμβατό με 3rd party , πιάνει πάτο ...

softice
20-01-2008, 15:46
Το dscaler δυστυχώς δεν αναγνωρίζει την κάρτα.
Με το Chris TV έχω εικόνα αλλά δεν κατάφερα να έχω ήχο.
Με το powercinema, -το software που έχει η κάρτα- δουλεύουν όλα κανονικά αλλά όπως είπε και κάποιος παραπάνω είναι πολύ μούφα.

widescreenman
21-01-2008, 01:30
Dscaler=αναλογική tv μόνο. Για δορυφορική και dvb-t υπάρχουν μια χαρά λύσεις.

nicks1974
26-01-2008, 21:57
τελικα ρε παιδια ειναι καλη περιπτωση για αγορα? Σκεφτομαι να την βαλω σε ενα htpc που εχω φτιαξει. Την προτεινετε? Και αν οχι τι λετε να αγορασω? Θα ηθελα την γνωμη σας.

ευχαρστω,

Γιάννης Μακρής
26-01-2008, 22:24
> ρωτώ κι εγώ γιατι εχω το υπόλοιπο PC ετοιμο.

>κάνει τα γνωστά της Skystar???

>Συνεργάζεται με Windows XP Media Center edition 2005?

widescreenman
27-01-2008, 01:12
Είναι καλή αγορά, προτείνεται, κάνει τα γνωστά της Skystar (τα πολύ γνωστά τουλάχιστον), δεν ξέρω για τα MC.

adi32
07-06-2008, 09:39
με καποιο software ανοιγεις και αναλογικο δορυφορικα ?
εχω βρει απο καποιο site το DVBViewer Pro 3.9.1.0 Pro
θα κανω δουλεια με αυτο ή πρεπει να αγορασω κατι αλλο?

softice
07-06-2008, 10:03
Για αναλογικά δορυφορικά δεν έχω ιδέα. Νόμιζα ότι είχαν καταργηθεί.
Επίσης δεν ξέρω αν υπάρχει διαφορά στά πιάτα-lnb-καλώδια αναλογικού και ψηφιακού εξοπλισμού. Ας σου πει κάποιος που ξέρει σίγουρα.
Για το DvbViewer:
Να αγοράσεις το επίσημο 3.9.4.0. 15 ευρώ κάνει μόνο.
Μπορεί να βρεις κάποια υποτίθεται cracked στο net αλλά δεν θα δουλεύουν σωστά.
Εγώ το είχα αρκετό καιρό με "ότι ναναι" κωδικούς και μόλις το αγόρασα εξαφανίστηκαν τα bugs και το να σου ζητάει τον κωδικό κάθε μισή ώρα.

Βάζεις το plugin "vplug" στον κατάλογο Plugins και κάποια ενημερωμένα files και είσαι ok.

adi32
07-06-2008, 10:08
σορρυ λαθος εκανα εγω
εννοουσα τα κανονικα δορυφορικα (τα μη HD)
ευχαριστω πολυ

adi32
07-06-2008, 16:21
την παρηγγειλα τελικα στο eshop απο Δευτερα θα δουμε τι θα δουμε
ελπιζω να γλιτωσω απο το αθλιο σημα της νετ

adi32
11-06-2008, 08:44
πηρα την καρτα χτες βραδυ αλλα δεν καταφερα να δω το ποδοσφαιρο
μπορει καποιος να βοηθησει?

εβαλα αρχικα το προγραμμα που εχει το cd το powercinema και εκανε scan στα δορυφορικα και βρηκε περιπου 1700
στα επιγεια δε βρηκε τιποτα (δεν ξερω γιατι)

μετα εβαλα το DvbViewer με το vplug
αλλα απο τη λιστα καναλιων που εχει δε μου ανοιγε τιποτα

πρεπει να κανεις καποιες ρυθμισεις για lnb κλπ?
πρεπει να κανεις scan για καναλια?

μετα εβαλα το ProgDVB και βρηκε τα ψηφιακα της ερτ μονο

Μετα βγαζω το προγραμμα της καρτας και βαζω απο το site της HAUPPAUGE
την εκδοση wintv
Με αυτο παλι δε βρηκε τα επιγεια αλλα μονο τα δορυφορικα
στα οποια ειδα εικονα μαλλον χειροτερη απο αυτη που εβλεπα με το humax 5400

Δεν ξερω τι γινεται τελικα με απογοητευσε

softice
11-06-2008, 12:51
Απλούστατα το dvbviewer και το progdvb έβλεπαν σαν preferred driver τον dvb-t που είναι για ψηφιακά κι έτσι έκαναν scan στα επίγεια.
Δεν μπορώ να σου πω για το Progdvb κτλπ. αλλά στο Dvb viewer PRO κάνε τα εξής:
Πήγαινε στα options-hardware και βάλε τον driver dvb-s/s2 σαν preferred, για να βλέπει την κάρτα σαν δορυφορική. Τους υπόλοιπους αν δεν τους χρησιμοποιείς βάλε τους στο "do not use"
Βάλε τις επιλογές όπως τις έχω στο screen.
http://i304.photobucket.com/albums/nn180/DLinaD/dvb-s2.jpg
Αν έχεις προβλήματα με το scan χρησιμοποίησε το transedit που συνεργάζεται με το dvbviewer.
Για την ποιότητα εικόνας πρέπει να παίξεις λίγο με τους codecs μέχρι να βρεις την καλύτερη απόδοση σε sd και HD.

adi32
11-06-2008, 17:42
ευχαριστω τα εβαλα αυτα και ακουγα μονο ηχο
αλλαξα στο directx video renderer VMR9 και εδειξε εικονα

τωρα πως μπορω να βρω καποιο HD καναλι να δω?

(εχω μια εκδοση Dvb viewer PRO 3.9.1.0 κατεβασμενη )

softice
11-06-2008, 18:09
19.2 East
10832 - SR 22000 - FEC 5/6 - H
Θα βρεις το ORF1 HD

11914 - SR 27500 - FEC 9/10 - H - DVB-S2
Για PremiereHD, DiscoveryHD κτλπ

Ανοίγουν αν έχεις το vplug

adi32
11-06-2008, 18:29
εχω βαλει το vplug 2.2.7 αλλα δεν ανοιγουν τα κανιαλια αυτα

(τα εχω κανει add γιατι νομιζω δεν ειναι στη ετοιμη λιστα)

adi32
12-06-2008, 00:07
τελικα τα καταφερα με το orf με την πολυτιμη βοηθεια του softice

για τα επιγεια καναλια ποιο προγραμμα μπορουμε να δουλευουμε?
αυτο που εχει η καρτα ειναι αχρηστο παντως

softice
12-06-2008, 10:32
Τα επίγεια κανάλια τα είχα κατεβάσει όταν πήρα την κάρτα με το δικό του πρόγραμμα, το power cinema αλλά είχαν απαράδεκτη εικόνα σε σύγκριση με το tuner της τηλεόρασης και δεν ασχολήθηκα ξανά.
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω γιατί δεν έχω συνδεμένη την κάρτα με επίγεια κεραία τώρα.
Πάντως πριν από κάνα εξάμηνο είχα γράψει αυτό
http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=372823&postcount=30

adi32
12-06-2008, 10:38
ναι το power cinema εχει αισχρη εικονα στα επιγεια
τα ψηφιακα καπως καλα τα δειχνει

το θεμα ειναι οτι γραφω καποιες φορες απο τα επιγεια και ειναι προβλημα τωρα

παντως απο τα δορυφορικα εγραψα κατι και γραφει τελεια σε mpeg

χτες παντως στο δευτερο ημιχρονο του βραδινού αγωνα χαθηκε το orf δεν ξερω γιατι

αυτα που κανει το DvbViewer τα κανει και καποιο αλλο προγραμμα?
ή αυτο ειναι το καλυτερο ?

παντως η εικονα του ηταν πολυ καλη

γυριζες νετ και σε επιανε γελιο

softice
12-06-2008, 10:51
Μέχρι τώρα από όσα προγράμματα έχω δοκιμάσει το dvb viewer pro ήταν το μόνο που συνεργάστηκε χωρίς προβλήματα σε θέματα hardware acceleration στα HD, driver και κίνηση πιάτου με το positioner.
Με την παλιά skystar2 που είχα προτιμούσα το altdvb αλλά δεν είναι dvb-s2 δηλαδή δεν κάνει tuning στις συχνότητες 8psk που μεταδίδουν τα περισσότερα HD κανάλια.
Πάντως το OrfHD μεταδίδει σε dvb-s οπότε μπορείς να το δεις και με AltDvb.

Οταν λες χάθηκε η εικόνα εννοείς είχες σήμα και δεν είχες εικόνα;
Καμιά φορά μπορεί να το κάνει επειδή "κόλλησε" ο codec.
Δεξί κλικ στο παράθυρο "view - rebuild graph" και θα στρώσει φυσιολογικά.

adi32
12-06-2008, 11:01
κατι εγινε και δεν ανοιγε κανενα HD
το εκνευριστικο ειναι οτι πρεπει να εχεις αλλο προγραμμα για επιγεια
αλλο για ψηφιακα αλλο για free δορυφορικα και αλλο για HD

τελος παντων ευχαριστω

Γιαννης Σπυρου
12-06-2008, 11:30
Ayta ειναι συνηθισμενα προβληματα... εγω κανω shutdown, κλεινω το γενικο διακοπτη του PC για 10"" kai μετα το ξανανοιγω και ολα ΟΚ.
Με σκυσταρ hD.

adi32
16-06-2008, 17:50
τελικα φταιγανε τα παλια LNB
με τα νεα ανοιγουν με τη μια τα HD
κι εφαγα 6 μερονυχτα να βρω τι φταιει

ευχαριστω τον softice και τον sotos65

Γιαννης Σπυρου
16-06-2008, 21:39
Εννοεις οτι αλλαξες Lnb ?
Ποια ειχες και ποια εβαλες ?

adi32
16-06-2008, 23:42
ναι τα ειχα 8 χρονια τα παλια
ηταν ΜΤΙ AP8 T2
και πηρα απο τον Μπεσκα τα INVERTO silver tech 8€ το ενα
και επιτελους ειδα φως

thenetpoet
17-06-2008, 15:21
CI module έχει βγεί για την κάρτα αυτή? το θέλω για χρήση με κάρτα της ακατανόμαστης ;)

widescreenman
17-06-2008, 16:59
Έχει βγει (http://www.hauppauge.co.uk/site/products/data_ci.html), απλά δεν υποστηρίζει κανάλια HD.
Οπότε... με τη NOVA θα λειτουργεί άψογα για μια ζωή.

adi32
17-06-2008, 23:27
στο DVBDREAM δεν βρισκει καθολου τα Premiere Hd τα οποια βρισκει το DVBviewer υπαρχει καμια λυση?

το DVBDREAM μου βγαζει καλυτερη εικονα απο το DVBviewer στο ORF

widescreenman
18-06-2008, 15:30
Παράξενο γιατί το πρόγραμμα δεν παίζει μεγάλο ρόλο στην ποιότητα εικόνας. Χρησιμοποιείς τον ίδιο video codec (πχ. CoreAVC, FFDshow) και video renderer (πχ. Overlay, VMR 7-9, EVR) και στα 2;

adi32
18-06-2008, 18:01
αυτα εχω βαλει και στα 2 αλλα στο dvbviewer μου κανει μια οριζοντια γραμμη οταν κινειται γρηγορα η εικονα

Γιαννης Σπυρου
18-06-2008, 18:08
Αλλαξε το VIDEO MIXING RENDER ΣΕ OVERLAY (και ελπιζω να μην παιζεις με 2 οθονες ταυτοχρονα).

adi32
18-06-2008, 18:25
αν το βαλω ετσι το ORF το δειχνει 5 απλο με χιλιαδες γραμμες
ενω τα αλλα HD οκ

(εχω συνδεδεμενες 2 οθονες αλλα μονο στη μια παιζει)

galactob
22-06-2008, 11:26
παιδια γεια σας !!! επειδη ειμαι καινουργιος σε αυτο το σπορ θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησουλες. ειμαι κατοχος αυτης της καρτας και κατεβασα το dvbviewer για τα δοριφορικα, αλλα επισα μονο τα καναλια του HOTBIRD ,του αστρα οχι. πως μπορω να το κανω να εχω και τους 2 (εχω 2 LNB) ? και 2 ερον εβαλα το vPlug 2.3.2 αλλα δεν ξεκλειδωνει τιποτα , θελει καποιο ιδιετερο setup ?? ευχαριστω και sorry αν σας κουρασα

widescreenman
22-06-2008, 11:55
Υποθέτωντας ότι το πρώτο LNB σου είναι για Hotbird και το δεύτερο για Astra, θα πας στο Channel Scan και στο DiseqC θα βάλεις Simple B ή Pos B/Opt A. Στο Transponder List βάλε Astra 19.2 και πάτα Scan Range.

softice
22-06-2008, 12:05
Οσοι θέλετε να χρησιμοποιήσετε το AltDvb με την Hauppauge και δεν σας κάνει tuning στα DVB-S2 κανάλια δοκιμάστε να παίξετε με το modulation.
Π.χ. τα PremiereHD-DiscoveryHD του Astra κατεβαίνουν με modulation QAM-32 αντί για 8PSK.
http://i304.photobucket.com/albums/nn180/DLinaD/altdvbscan.jpg

Αυτό το tip δουλεύει μόνο με τον στάνταρ BDA driver και όχι με τον driver του diodato

galactob
22-06-2008, 12:13
Υποθέτωντας ότι το πρώτο LNB σου είναι για Hotbird και το δεύτερο για Astra, θα πας στο Channel Scan και στο DiseqC θα βάλεις Simple B ή Pos B/Opt A. Στο Transponder List βάλε Astra 19.2 και πάτα Scan Range.

ευχαριστω .τιποτα με το vplug για NOVA ?

adi32
29-06-2008, 10:40
μια βοηθεια για το DVB Dream
οταν ειμαι σε καναλι του Astra και παω σε καναλι του Hotbird δε μου δειχνει τιποτα
αν ανοιξω το DVBViewer και βαλω καναλι του Hotbird και μετα παω παλι στο DVB Dream τοτε δειχνει κι αυτο hotbird

Κατι γινεται με τις ρυθμισεις Diseqc αλλα δεν μπορω να το βρω

adi32
02-07-2008, 21:46
Τελικα βρηκα λυση με το αρχειο αυτο
http://files.filefront.com/bdazip/;10896913;/fileinfo.html

και τις ρυθμισεις αυτες

softice
02-07-2008, 22:01
Μπράβο adi32. Με τον driver που βρήκες δουλεύει και το μοτέρ του κινητού πιάτου στο dvbdream.
Με τον προηγούμενο driver δεν δούλευε σωστά σε μένα :a0210:

adi32
13-08-2008, 15:49
αν θελω να δωσω βιντεο σημα απο εξωτερικη πηγη εχει μονο την svideo αλλα παιρνω μονο ασπρομαυρη εικονα
ξερεις κανεις τι γινεται?

χρησιμοποιω ενα μετατροπεα scart σε svideo (εχει και κιτρινο video out o adaptoras και εκει δινει και χρωμα)

galactob
09-02-2009, 03:06
Παιδια εβαλα το καινουργιο CyberLink PowerCinema 6 και ενω σκαναρει κανονικα και μου τα δειχνει ολα τα καναλια ,αφου τελειωσει αποθηκευει τα μισα. π.χ μετρισα την ωρα που σκαναρε 32 καναλια και αυτο αφου τελειωσε ειχε σωσει μονο 23. Το εβγαλα και εβαλα παλη το παλιο αλλα και αυτο τα ιδια, μεχρη και format εκανα και ξαναπερασα αυτο που εχει το cdακι μεσα, αλλα παλι τα ιδια. Να φανταστητε την ωρα που ψανει μου δειχνει την ΝΕΤ καμπανα και αφου τελειωσει δεν την εχει αποθηκευσει καν. Μηπως ξερει κανεις τι παιζει γιατι βλεπω να την πεταω σε κανεναν τοιχο απο το πρωι (που να φτασω και στα δοριφορικα και μου πει πως αποθηκευσε μονο 100 ! )

adi32
09-02-2009, 08:51
για δορυφορικα βαλε το dvbdream

galactob
09-02-2009, 09:51
για δορυφορικα βαλε το dvbdream

για τα κανονικα καναλια τι κανουμε ? υπαρχει κανενα αλλο προγραμμα καλλητερο να δεχαιται και το τηλεκοντρολ ομως?

adi32
09-02-2009, 10:24
δεν θυμαμαι αν μπορεις να βαλεις με το χερι τις συχνοτητες
(δεν ειμαι τωρα στο pc μου, θα το δω το απογευμα και θα σου πω)
Συνεργαζεται και με αλλα προγραμματα αλλα απο οτι θυμαμαι σε μενα ειχε προβλημα με την εγγραφη του ηχου

widescreenman
09-02-2009, 11:03
Δε θυμάμαι τις ρυθμίσεις του PowerCinema, έχεις βάλει PAL B/G; Αν σου ζητάει σε ποια χώρα είσαι, δοκίμασε Γερμανία, πολλοί ακόμα κατατάσσουν την Ελλάδα στο SECAM.

galactob
09-02-2009, 12:59
Δε θυμάμαι τις ρυθμίσεις του PowerCinema, έχεις βάλει PAL B/G; Αν σου ζητάει σε ποια χώρα είσαι, δοκίμασε Γερμανία, πολλοί ακόμα κατατάσσουν την Ελλάδα στο SECAM.

δεν έχει Α B/G παρά μόνο χώρες. δοκίμασα και Γερμανία γιατί μια παλιά κάρτα Hauppauge που είχα μόνο έτσι έπιανε κανάλια αλλά τίποτα πάλι τα ίδια. το κακό είναι ότι πριν δούλευε μια χαρά τι ήθελα να κάνω ανβ. αλλά με παραξενεύει γιατί και μετά από format κάνει πάλι τα ίδια.

widescreenman
09-02-2009, 13:03
Έχεις τους τελευταίους Hauppauge drivers; Αν ναι, βγαλ'τους και δοκίμασε με τους προηγούμενους.

edit: τι αναβάθμιση έκανες; To Powercinema βάζει ένα σωρό codecs, μήπως κάνει conflict με άλλο software;

galactob
09-02-2009, 15:26
Έχεις τους τελευταίους Hauppauge drivers; Αν ναι, βγαλ'τους και δοκίμασε με τους προηγούμενους.

edit: τι αναβάθμιση έκανες; To Powercinema βάζει ένα σωρό codecs, μήπως κάνει conflict με άλλο software;

εβγαλα το Powercinema 5 και εβαλα το 6 , αλλα μετα το format εβαλα οτι περιεχει το cd της καρτας στο κουτι , δηλαδη με αυτο που μου δουλευε πρωτα κανονικα.

widescreenman
09-02-2009, 15:42
Κατέβασε το CD Version 4.6b από εδώ (http://www.wintvcd.co.uk/cd/WinTV6%20CD%204.6b.exe) κι εγκατέστησέ το, αφού πρώτα το τρέξεις κι επιλέξεις uninstall.
Επίσης, για τα απλά, αναλογικά κανάλια, αντί για το PowerCinema, δοκίμασε το WinTV της ίδιας της Hauppauge, νομίζω δουλεύει αρκετά καλά (αν θυμάμαι, παίζει κανονικά και τα ψηφιακά).

galactob
09-02-2009, 19:13
Κατέβασε το CD Version 4.6b από εδώ (http://www.wintvcd.co.uk/cd/WinTV6%20CD%204.6b.exe) κι εγκατέστησέ το, αφού πρώτα το τρέξεις κι επιλέξεις uninstall.
Επίσης, για τα απλά, αναλογικά κανάλια, αντί για το PowerCinema, δοκίμασε το WinTV της ίδιας της Hauppauge, νομίζω δουλεύει αρκετά καλά (αν θυμάμαι, παίζει κανονικά και τα ψηφιακά).

φιλε μου ευχαριστω. το δοκιμασα και αυτο και κανει τα ιδια. το καλο ειναι οτι με αυτο μπορεις να βαλεις χειροκινητα οποιο καναλι θες αρκει να ξερεις την συχνοτητα του. Θα την σπασω στο τελος:violent-smiley-030::violent-smiley-030::violent-smiley-030::violent-smiley-030::violent-smiley-030:

goni1
27-02-2009, 22:35
:BDGBGDB55:
Οσοι θέλετε να χρησιμοποιήσετε το AltDvb με την Hauppauge και δεν σας κάνει tuning στα DVB-S2 κανάλια δοκιμάστε να παίξετε με το modulation.
Π.χ. τα PremiereHD-DiscoveryHD του Astra κατεβαίνουν με modulation QAM-32 αντί για 8PSK.
http://i304.photobucket.com/albums/nn180/DLinaD/altdvbscan.jpg

Αυτό το tip δουλεύει μόνο με τον στάνταρ BDA driver και όχι με τον driver του diodato

softice
09-03-2009, 08:30
Δοκίμασα καινούργιους drivers για την κάρτα και ..... ο δίας.
Uninstall και πάλι στους παλιούς που έχω με το cd του powercinema 4.5

Επειδή έχω δοκιμάσει ένα σωρό προγράμματα, codecs, drivers, plugins κτλπ.
Εχω καταλήξει σε:
Dvb viewer pro 4.0 για player. Ο μοναδικός player που κατεβάζει όλα τα HD κανάλια σε όλους τους δορυφόρους με την βοήθεια του transedit.
Cyberlink pcm45 h.264 codec με vmr7 video renderer, η overlay mixer, ανάλογα το κανάλι (o vmr7 παίζει καλά στα hd του hotbird και του thor αλλά κάνει διάφορα κουλά στο sky uk)
Cybelrink pcm45 video/sp decoder -vmr7 για sd κανάλια με hardware acceleration στο on. (τεράστια η διαφορά στα sd όταν δουλεύει το hardware acceleration. Εξαφανίζεται η θολούρα όταν η κάμερα κινείται απότομα).
Ενναλακτικά nvidia pure decoder που θέλει αγορά.

Επίσης όσοι χρησιμοποιούν lcd tv για προβολή, να ρυθμίσουν την tv στα 50hz και όχι στα 60.
Με όλα τα παραπάνω η κάρτα λειτουργεί σαν ένας πολύ καλός hd δέκτης -και με τις δυκτιακές ικανότητες μέσω plugins(wincsc, cccam κτλπ)

*Οι codecs φυσικά μπορεί να παίζουν ανάλογα την κάρτα γραφικών. Το θέμα είναι να βρείτε με ποιούς γίνετε σωστά το hardware acceleration

adi32
23-05-2009, 09:44
ξερει κανεις πως μπορω να κανω capture απο το svideo της καρτας ?
εχω συνδεση μια βιντεοκαμερα και στο μονο που παιρνω εικονα ειναι το dscaler

adi32
24-07-2009, 19:28
τι γινεται με τα win7?
στο dvbdream μου δειχνει κατι τετραγωνακια που και που
με το dvbviewer μου λεει hardware error

adi32
26-07-2009, 14:33
Εβγαλα ολα τα codecs και εβαλα kmplayer DIVX7 και Combined Community Codec Pack και τα παρασιτα εφυγαν !

Στα δορυφορικα και στον ΚΜplayer επελεξα Gabest mpeg decoder

DeareN
06-08-2009, 13:54
Με ενδιαφέρει πολύ η συγκεκριμένη καρτούλα. Επειδή είμαι ολοκαινούργιος στο χώρο θα ήθελα παρακαλώ αν κάποιος έχει ασχοληθεί με την κάρτα και γενικά με κάρτες για Pc να με πληροφορήσει αν μπορώ να δω ολα τα κανάλια του Hotbird και αν γνωρίζει κάποιος κανένα καλό κατάστημα στη Θεσσαλονίκη που να ασχολείται με αυτές τις κάρτες και όχι μόνο με dreambox. Σας ευχαριστώ

adi32
06-08-2009, 14:07
Μπορεις να δεις ολα τα ανοικτα καναλια των δορυφορων και με καποια plugins να δεις κι αλλα
Τι εννοεις καταστημα που να ασχολειται?

adi32
26-09-2009, 10:11
Μπορουμε με την καρτα αυτη να δουμε τα ψηφιακα τα ιδιωτικα?

sotos65
26-09-2009, 10:23
Με τον DVB-T δέκτη της; Φυσικά, γιατί να μην μπορεί. Εφόσον χρησιμοποιείς το DVBViewer κάνε scan των επίγειων ψηφιακών με το Transedit και διάλεξε για τα κανάλια της Digea έναν mpeg4 decoder στις ρυθμίσεις βίντεο (αν και θα το έχεις κάνει ήδη για τα δορυφορικά κανάλια HD).

adi32
26-09-2009, 10:34
Θα το δοκιμασω
Ειμαι Αθηνα ομως
Δε νομιζω να πιανει ακομα ετσι?

sotos65
26-09-2009, 10:48
Όχι ακόμα στην Αθήνα, μέχρι το τέλος του έτους μάλλον ναι...

(τα ψηφιακά της ΕΡΤ υποθέτω τα πιάνεις ήδη)

adi32
26-09-2009, 11:22
Ναι ευχαριστω το δοκιμασα, μονο της ΕΡΤ πιανει τωρα

widescreenman
26-09-2009, 16:53
Υπάρχει κανένας τρόπος να έχουμε ελληνικό teletext; Δε φαίνεται να το υποστηρίζει, αλλά δεν έχω καταλάβει αν είναι θέμα software ή/και hardware.

softice
02-01-2010, 09:58
Μάλλον η καρτούλα τα έφαγε τα ψωμιά της, τουλάχιστον για μένα που πέρασα σε windows 7 και δεν φαίνεται να την υποστηρίζει πλέον η εταιρεία όσο θα έπρεπε.
Ο μοναδικός driver που βρήκα, αρνείται να συνεργαστεί με το stab moter, οπότε την ξυλώνω και πάω για άλλη κάρτα.
Πάντως πρέπει να πω οτι μάλλον έκανα απόσβεση στα 2+ χρόνια που την είχα με το καθημερινό zapping, την απόλαυση του HD όταν ακόμα δεν ξέραμε στην Ελλάδα τι είναι και άλλα πολλά κολπάκια.
Πάω για skystar HD2 που την έχει η πλειοψηφία και όσο να ναι θα έχει καλύτερη υποστήριξη.

malakudi
02-01-2010, 11:25
Windows 7 32bit + Mediaportal + HVR4000 + diseqc 1.2 positioner παίζουν κανονικά εδώ.

softice
02-01-2010, 12:15
Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει.
Η το μοτερ δεν υποστηρίζεται πλήρως η οτι τα windows είναι 64bit...
Πάντως έκανα άπειρες προσπάθειες με το dvbviewer που χρησιμοποιώ συνήθως και ούτε τις θέσεις του positioner που έχω αποθηκευμένες δεν αναγνωρίζει.
Κολλημένο στον hotbird η σε όποιο δορυφόρο το έχω γυρισμένο από τα xp (που τα έχω ακόμα και εκεί η κάρτα παίζει τέλεια, αλλά δεν γίνετε να έχω 2o λειτουργικό μόνο για τα δορυφορικά)

malakudi
02-01-2010, 16:21
Πιθανότατα να "φταίει" το 64bit. Βασικά τα diseqc > 1.1 υποστηρίζονται με hack (αφού το directshow BDA interface της Microsoft δε τα υποστηρίζει) και μάλλον το hack δεν είναι συμβατό με τους 64bit drivers.

Απορώ γιατί βάζετε 64bit λειτουργικά για HTPC. Δε προσφέρει απολύτως τίποτα, μόνο ασυμβατότητες δημιουργεί. Τα 64bit είναι χρήσιμα για εφαρμογές που απαιτούν τεράστια μνήμη, πχ database servers κτλ.

adi32
07-01-2010, 09:57
τον τελευταιο καιρο το ERTWORLD μου κανει νερα
Αλλα καναλια του hotbird παιζουν οκ
Αλλες μερες παιζει οκ αλλες κανει τα ιδια (Αθηνα ειμαι 1,20 πιατο και lnb 2 ετων)
Τι μπορει να φταιει ?

teomad
07-01-2010, 11:04
1)η το skew από το lnb
2)η κάποιος διαχωριστής disec
3)η το καλώδιο σου
4)η η ρύθμιση του πιάτου

αυτά τα λίγα

sotos65
07-01-2010, 15:12
5) Πιθανή παρεμβολή από εξωτερική πηγή, τηλέφωνο DECT, κάποιος αναμεταδότης κινητής, κλπ...

Serafeim Karakostas
07-01-2010, 15:28
Αυτό είναι. Εξάλλου ο φίλος γράφει ότι δεν έχει πρόβλημα σε άλλες συχνότητες του δορυφόρου.

adi32
07-01-2010, 16:26
Μπραβο !!!!
Ενα ασυρματο τηλ την εκανε τη δουλεια
Ευχαριστω

teomad
07-01-2010, 17:22
και το ασυρματο τηλεφωνο εκανε παρμβολη μονο σε αυτο το καναλι?:operator:

adi32
07-01-2010, 17:26
Απο οτι ειδα εδω το κανει και σε αλλους
Πολλές φορες τα ασύρματα τηλεφωνα στο σπίτι δημιουργούνε αυτά τα προβλήματα στην συγκεκριμένη συχνότητα που είναι και η ERT WORLD (http://www.satleo.gr/forum/viewtopic.php?t=10447)

sotos65
07-01-2010, 18:24
Οι παρεμβολές από ασύρματα τηλ είναι γνωστές αρκετά χρόνια τώρα, να φανταστείς ότι πριν 2 (αν θυμάμαι καλά) χρόνια κάποια γερμανικά κανάλια (prosieben, kabel eins, Sat.1) άλλαξαν συχνότητα στον Astra ακριβώς γι αυτό το λόγο (ήταν στην 12480 και πήγαν 12545).

αν θα γινοταν μια τετοια παρεμβολη (που πραγματικα δεν ξερω αμα γινετε αλλα σεβομε την αποψη του sotoς 65) θα στο εκανε και αλλου ρε φιλε σε αλλο καναλι:singer:

Οι παρεμβολές από ασύρματα DECT γίνονται στις συχνότητες λειτουργίας τους, δηλαδή σε μια περιοχή γύρω από τους 1880-1900MHz. Οι 1880-1900MHz είναι οι ενδιάμεσες συχνότητες (IF) που δίνουν τα LNB αν συντονιστούν στους 11630-11650MHz (11630-9750=1880) και 12480-12500MHz (12480-10600=1880) MHz. Η πρώτη συχνότητα βρίσκεται στην περιοχή που εκπέμπει και η ERT World (11642MHz).

AlexT_
07-01-2010, 20:18
teomad,
άσε τις διαχειριστικές παρεμβάσεις για άλλους. Αν σε χρειαστώ, θα σε ενημερώσω.

Επίσης δηλώσεις του τύπου "έτσι είμαι εγώ και έτσι γράφω", "σε όποιον αρέσει" κλπ.κλπ. δεν έχουν καμία τύχη εδώ μέσα, όπως και οι συντάκτες τους.

adi32
29-05-2010, 11:43
Για τα επιγεια καναλια χρησιμοποιω το wintv για capture
Αν παω να κανω προγραμματισμενη εγγραφη μολις αρχισει το γραφει καονικα αλλα η εικονα παγωνει
Αν πατησω εγω εγγραφη φαινεται κανονικα η εικονα
Επισης δεν μπορω να βρω απο που αλλαζει η ποιοτητα εγγραφης

Υπαρχει καποιο αλλο προγραμμα παρομοιο ?

widescreenman
29-05-2010, 12:08
Για τα ψηφιακά, το dvbviewer κάνει μια χαρά. Για τα αναλογικά δεν ξέρω, δοκίμασε με το iuvcs.

adi32
18-06-2010, 19:01
Πιανει κανεις τα Digea και με ποιο προγραμμα ?
Το dvbviewer μου βγαζει errors
Το porgdvb λεει πρεπει να ειναι το pro για mpeg4
To wintv κολλαει

sotos65
18-06-2010, 20:57
Τι λάθη βγάζει το dvbviewer;

adi32
20-06-2010, 12:09
Εβγαζε κατι για filters αλλα το ξεπερασα και τωρα δειχνει εικονα και ηχο αλλα κολλαει καθε λιγο στιγμιαια

Επισης το dvbdream δε βρισκει κανενα καναλι στο scan

Επεξεργασία:
Καταφερα να το κανω να παιξει στο dvbviewer αλλα που και που κανει σπασιματα
Αυτο που πρεπει να πειραζω ειναι το H264 ?
Τι codec θελει για mpeg4?
Με αυτες τις ρυθμισεις παιζει πολυ καλα στον ΑΝΤ1 ομως μονο, στα αλλα κανει πολλα σπασιματα

sotos65
20-06-2010, 16:21
Δεν μπορώ να σου πω συγκεκριμένα για τα επίγεια ψηφιακά, αφού εδώ δεν τα βλέπω, γενικότερα πάντως στο DVBViewer (κι όχι μόνο) προτιμώ τους decoder της Cyberlink.

http://www.avclub.gr/forum/attachment.php?attachmentid=55768&stc=1&d=1277040066

widescreenman
21-06-2010, 19:58
Καταφερα να το κανω να παιξει στο dvbviewer αλλα που και που κανει σπασιματα
Αυτο που πρεπει να πειραζω ειναι το H264 ?
Τι codec θελει για mpeg4?
Με αυτες τις ρυθμισεις παιζει πολυ καλα στον ΑΝΤ1 ομως μονο, στα αλλα κανει πολλα σπασιματαΜια χαρά το DVBViewer με CoreAVC.

arg1932
27-06-2010, 17:02
Connect S2-3650 CI - TechnoTrend η skystar2 hd usb πια απ[ο τησ δυο ειναι η καλυτερη εαν γνωριζη καποιοσ ευχαριστω.

εχω την skystar 1 αλλα δεν παιζει ταhd καναλια

BlindNinja
04-08-2010, 19:02
ξερει κανεις πως μπορω να κανω capture απο το svideo της καρτας ?
εχω συνδεση μια βιντεοκαμερα και στο μονο που παιρνω εικονα ειναι το dscaler

Τελικά με αυτό το θεματάκι τι έκανες adi32;
Με ενδιαφέρει αυτή η καρτούλα (ή καλύτερα η καινούργια 4400 [PCIx])...αλλά θέλω να ξέρω αν δουλεύει σωστά το capture αναλογικής πηγής (π.χ. με Premiere).
Απο ποιότητα τι λέει η σύνδεση S-video;
Thanks.

Herc11
09-09-2010, 19:14
Γεια,
Έχω ένα πρόβλημα κι εγώ με την Hauppauge 4000. Πιο συγκεκριμένα δεν μπορώ να πιάσω κανένα DVB S2 HD κανάλι στον Hotbird (χρησιμοποιώ προγράμματα όπως το Altdvb, ProgDVB, DVBdream). Διάβασα σε κάποιο παλίοτερο post ένα tip για να λύσεις το πρόβλημα χρησιμοποιώντας το AltDVB και πειράζοντας κάποιες ρυθμίσεις. Το δοκίμασα και δεν μου δούλεψε. Κάποια άλλη λύση;
Ευχαριστώ.

satnick
10-09-2010, 13:34
Δεν μπορώ να σου πω συγκεκριμένα για τα επίγεια ψηφιακά, αφού εδώ δεν τα βλέπω, γενικότερα πάντως στο DVBViewer (κι όχι μόνο) προτιμώ τους decoder της Cyberlink.

http://www.avclub.gr/forum/attachment.php?attachmentid=55768&stc=1&d=1277040066

Το ffdshow δεν κάνει δουλειά ε...?

sotos65
10-09-2010, 13:47
Πως δεν κάνει, αλλά αν δεν κάνω λάθος (δεν την έχω ψάξει και πολύ την λεπτομέρεια αυτή) οι νέες εκδόσεις του που υποστηρίζουν dxva δεν δουλεύουν με τα δορυφορικά προγράμματα, μόνο με software αποκωδικοποίηση.

TziMmys
06-06-2013, 22:03
Καλησπέρα παιδιά... Ένα τρελό φτυαράκι, αλλά το τωρινό μου tuner τα 'παιξε και ψάχνοντας για καινούριο, έπεσα σε αυτό, μεταχειρισμένο στα 40 ευρώ. Αν δεν κάνω λάθος, είναι tuner του /08. Αξίζει ακόμα ή με αυτά τα λεφτά να προσανατολιστώ σε κάποια άλλη λύση;

widescreenman
07-06-2013, 12:11
Μια χαρά δουλεύει και θα έχεις όλα τα απαραίτητα tuners, η τιμή είναι πολύ καλή. Μην το πάρεις μόνο αν έχεις σκοπό να χρησιμοποιήσεις CAM/συνδρομητική κάρτα πρόσβασης για κανάλια HD, απ' όσο θυμάμαι δεν τα υποστηρίζει.

TziMmys
07-06-2013, 13:54
Όχι, πιο πολύ για τα ψηφιακά και το ραδιόφωνο τη θέλω. Απλά φοβάμαι, μήπως όντας παλιά, φέρει παλιά τεχνολογία και χάνω σε σύγκριση με μία νέα. Τι λες? Και από θέμα drivers, αν είδα καλά, η hauppauge δεν την έχει εγκαταλήψει, ε? Σε win 8 64bit θα τη βάλω.

Σε ευχαριστώ πολύ...

widescreenman
07-06-2013, 14:12
Δε χάνεις τίποτα, η τεχνολογία αυτή είναι παλιά ούτως ή άλλως (αναλογική TV, ψηφιακή DVB-T/S, όσο για το FM radio...). H κάρτα δεν έχει πρόβλημα με Win 8 x64. Καλύτερα για ψηφιακή TV να χρησιμοποιήσεις το DVB Viewer Pro, το WinTV της Hauppauge δεν είναι ό,τι καλύτερο (δουλεύει πάντως).

adi32
07-06-2013, 14:13
σε win7 64 παιζει μια χαρα
και με τα καταλληλα κολπα μπορεις να δεις και δορυφορικα

TziMmys
07-06-2013, 15:47
Πάντα με πιάτο σαφώς, ε?

adi32
07-06-2013, 15:50
για τα δορυφορικα απαιτειται ενα πιατακι

TziMmys
08-06-2013, 00:32
Ωραία παιδιά, σας ευχαριστώ για τη βοήθειά σας... Καλό βράδυ σε όλους.

TziMmys
23-08-2013, 10:20
Καταρχήν καλημέρα σε όλους.

Λοιπόν, πήρα την κάρτα και προσπαθώ να την κάνω να δουλέψει σε win 8 64 bit. Έχω κατεβάσει τους τελευταίους WinTV7_CD_2.8a.exe για την κάρτα μας. Στην αρχή δεν έπαιζε εικόνα, ενώ άκουγα ήχο. Έβαλα το coreavc, γιατί είδα ότι δεν είχε codecs για h264 (είναι δυνατόν?). Αφού τους έβαλα και τους επέλεξα, δείχνει πλέον εικόνα, αλλά πιάνει το 1/4 της οθόνης, ενώ με την ώρα ο ήχος αρχίζει να "σπάει" και να κάνει διακοπές. Μιλάω πάντα για τα ψηφιακά και για win 8 64 bit.

Άσε που για να αλλάξει από το ένα κανάλι στο άλλο, κάνει 2 χρόνια.

Αν κάποιος έχει καμιά ιδέα για να βοηθήσει, θα το εκτιμούσα.

adi32
23-08-2013, 10:29
Δοκιμασε το dvbdream για τα δορυφορικα και το dvbviewer για τα ψηφιακα
Δες αν εχεις και καλο σημα απο την κεραια σου

widescreenman
23-08-2013, 12:31
Uninstall το CoreAVC, είναι παλιό και έχει αχρηστευθεί. Βάλε LAV Filters. Κατέβασε τον installer (http://forum.doom9.org/showthread.php?t=156191) και εγκατέστησε τα x86 φίλτρα μόνο. Για το WinTV, εγώ έχω το 2.6c. Δοκίμασε uninstall και να εγκαταστήσεις μόνο τους drivers από εδώ (http://www.hauppauge.co.uk/site/support/support_all.html?prod=17), αφού κάνεις πρώτα clear/remove drivers - νομίζω έχει μια τέτοια επιλογή το CD εγκατάστασης.
To DVBViewer Pro δουλέυει άψογα και γρήγορα. Αν εναλάσσεις μεταξύ δορυφορικού και επίγειου καναλιού, λογικό να κάνει λίγο παραπάνω γιατί αλλάζει tuner. 4-5 δευτερόλεπτα, όχι 2 χρόνια.

TziMmys
29-08-2013, 17:17
Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα δοκιμάσω αυτά που λέτε και οι δύο και επανέρχομαι. Απλά για να είμαι κατανοητός, όταν λέω 2 χρόνια από το ένα κανάλι στο άλλο, δεν μιλάω για εναλλαγή από ένα tuner σε άλλο, πάντα στα ψηφιακά.

Επεξεργασία:
Λοιπόν, σκέτη απελπισία. Λοιπόν, το remote control, ότι και να δοκίμασα στα win 8, δε δουλεύει με τίποτα. Στα win 7 παίζει κανονικά. Χωρίς extra h264 decoder, ψηφιακά τσου... Δοκίμασα τον LAV, αλλά δεν μου δίνει επιλογή να αποκοδικωποιήσει το h264, μόνο το mpeg2 και τον ήχο...

Να κάνω εγώ κάτι λάθος???

TziMmys
29-08-2013, 19:23
Και αυτό ήταν, δεν την παλεύω άλλο. Σας ευχαριστώ όμως πολύ παιδιά.