PDA

View Full Version : Terror X Crew - Εσσεται Ημαρ ....στίχοι για προβληματισμό.

Tasos_Th
07-06-2007, 16:21
Θα ήθελα να παραθέσω τους στίχους απο κάποια κομμάτια αυτού του CD.
Δεν θα σχολιάσω απλά θα ήθελα να ρίξετε μια ματιά και να εκφράσετε τις απόψεις σας. Περιμένω ιδιαίτερα τα σχόλια του κ Σούρλα. :grinning-smiley-043

Πρώτα θα ήθελα να παραθέσω την κριτική που βρήκα σε ένα site .avopolis (http://www.avopolis.gr/greviews/default.asp?ID=679).

Και τώρα αρχίζω.

1)
....
Μη με ψάξεις μέσα σε διεθνιστικές τάσεις,
οι διεθνισμοί δεν πατούσαν σε υγιείς βάσεις.
Αρκετά με αυτό το παραμύθι !
Η στάθμη της σούπας του κοσμοπολίτη
έχει ανέβει τόσο που μου εγγίζει τη μύτη.
Υπάρχει πρόβλημα!
Προσπαθώ να μην χάσω την εθνική μου ταυτότητα
μέσα σε αυτό το πλήθος
που του επιβάλλανε το Υδροχοϊκό ήθος,
φορείς της νέας εποχής που δουλέυανε στο ημίφως.

Γι αυτό στην εποχή μας ως συνήθως ,
είν 'απών το πολιτικό όν του Αριστοτέλη,
Η νέα παγκόσμια τάξη θέλει έναν άνθρωπο κουρέλι,
απλό αριθμό μέσα σε στατιστικές,
Μια κοινωνία απο ομογενοποιημένους καταναλωτές,
Μας θέλει πιόνια στην σκακιέρα
των παγκόσμιων εξουσιαστών,
των καρτέλ πετρελαίου και των πολυεθνικών εταιρειών,
Και δυστυχώς πάει κάπως έστι λοιπόν....

Όλοι ζούνε δίχως τη παραμικρή υποψία ,
ενώ η αρρώστεια έχει αρχίσει να μας τρώει το πόδι
Θα είναι αργά όταν θα ανακαλύψεις τη συνομωσία ,
θα είναι αργά ότα θα βρισκόμαστε στο ξόδι.

Σοφόν το σαφές ,
Όμως όλοι μιλάνε με μισόλογα κι υπεκφυγές.
Η σύγχρονη διανόηση φέρνει σύγχηση και συσκότιση
αντί να δίνιε φώτιση.
Είναι γεγονός πώς τελούμε υπο κατοχή,
Μας διοικούνε πολιτικοί με ομιχλώδη καταγωγή,
σκοτεινών κέντρων αποφάσεων υποτακτικοί.
Δήεν πνευματικοί ταγοί
τηρούν μιά ένοχη ανοχή.
Όλα μας ωθούνε πρός μια νέα εποχή ζόφου,
η πτώση είναι συνώνυμο της προόδου.
Δεν μας θέλουν Έλληνες
αλλά πολίτες του κόσμου
...βλέπεις του μαζανθρώπου η ιδεολογία
βολεύει τα παγκόσμια εξουστιατικά ιερατεία,
τα οποία εξάγουν ένα μοντέλο
και προσπαθούν να μας το επιβάλλουν
με το έστι θέλω.

Δεν θέλουν μια ειρηνική παγκόσμια κοινότητα,
που να αφήνει περιθώρια στην πολλαπλότητα.
Κατ'αυτούς παγκοσμιοποίηση
σημαίνει ισοπεδωτική μονομορφοποίηση.
Γι' αυτό έχουνε βάλει στο στόχαστρο
το όμαιμον, το ομόγλωσον,
το ομόθρησκον και το ομότροπόν μας.
Έχουν φτιάξει μια θηλειά για το λαιμό μας.
παραχαράσυουνε το παρελθόν μας
προς όφελος του δικού τους μέλλοντος,
ετοιμάζουν την έλευση ενώς κυβερνομεσαίωνος
Σκοταδισμός για σένα και για μένα
σκοταδισμός 2001
Βάλλουνε πανταχώθεν εσκεμμένα
ενάντια στο αδογμάτιστο ελληνικό πνεύμα.
Να μη σου προκαλλέι καθόλου έκπληξη,
η επιχείρηση εθνοκτονία σε εξέλιξη.
Χωρίς αντίδραση μπαίνουμε στο στόμα του λύκου,
η Ελλάς μια αποικία νέου τύπου.
Ρόλο Δούρειου Ίππου
παίζουνε τα στρατευμένα τους φερέφωνα.
Αυτοί που εκλέγονται δουλέυουνε για ξένα συμφέροντα,
ανοίγουν την Κερκόπορτα,
συνεπικουρούμενοι απο σύγχρονους
Ηρόστρατους κι Εφιάλτες.
Δεν γίνονται αντιληπτοί
απο ένα έθνος με υπνοβάτες.

Tasos_Th
07-06-2007, 16:38
2)

Μπορούμε να πετάξουμε κι όμως έρπουμε,
Καθορίζουνε πως βλέπουμε
γύρω μας και μέσα μας.
Κάποιοι κρατάν το βλέμμα μας
στραμμένο στα εφήμερα
δεν βλέπουμε μακρύτερα απο το σήμερα,
πολλές φορές δεν βλέπουμε μακρύτερα απ'το χθές.
Βαυκαλιζόμαστε μέσα σε ρηχούς λιμένες,
προσπαθούμε να χωρέσουμε μέσα σε φόρμες ξένες.
Κλειδωμένες οι κινήσεις μας στον οριζόντιο άξονα,
Σαν τους δεσμώτες του σπηλαίου
της παραβολής του Πλάτωνα.
φεύγουμε το φώς,
γυρνάμε στο σκοτάδι μας
στρέφουμε το κεφάλι μας αντίθετα,
δεν αντέχουμε στη θέα του φωτεινού ορίζοντα.

Ζητάμε περισσότερα ειδικά βοηθήματα,
ώστε να μπορούμε να τρέχουμε πιο γρήγορα,
όταν κυνηγάμε τα απατηλά μας είδωλα,
βουλιάζουμε στης ύλης τα μελανά ύδατα.
Κανείς δεν παραδειγματίστηκε απο τον Αρχιμήδη,
όταν κατέστρεφε τα σχέδια των μηχανών του
θεωρώντας αγενή και άξεστη την τέχνη εκείνη,
που σχετιζότανε με την φθαρτή ζωή του ανθρώπου.
Πηγαίνουμε όπου μας πηγαίνουνε
δεν το καταλαβαίνουμε,
τον κόσμο βλέπουμε
μέσα απο τα βρώμικα οπτικά φίλτρα
που μας φορέσαν τέως βάρβαροι ,
που όμως τώρα κρατάν τα σκήπτρα
Οι ιδιοι που μας έχουν πείσει, οτί η λύση
βρίσκεται στους τεχνητούς παραδείσους
που για εμάς έχουν χτίσει.
Φτύνουμε την τροφή που μπορεί να μας βοηθήσει,
να υπερνικήσουμε την τιτανική μας φύση.

-------------------------------------------------

θα ακολουθήσουν κι άλλα , απλά τώρα δε προλαβαίνω να γράψω άλλα.

argi
07-06-2007, 17:07
να ρωτησω κατι μιας και επαιζα ραπ πριν 20+ χρονια στο ραδιο ? εχεις δει με τι ειναι ντυμενα αυτα τα παιδακια που λενε αυτα με ρουχα -παπουτσια του συστηματος ,θυμιζουν αριστερο με δεξια τσεπη

Tasos_Th
07-06-2007, 17:11
ναι , τα έχω δεί με τι είναι ντυμένα , αλλά δεν νομίζω να αράδειασα 2 σελίδες κείμενο για να ασχοληθούμε με τα ρούχα που φοράνε. Θα έβαζα φωτογραφίες αν με ενδιαφέρανε οι ενδυματολογικές τους επιλογές.

Τι ακριβώς εννοείς ρούχα και παπούτσια του συστήματος όμως ;

argi
07-06-2007, 17:20
εχεις ακουσει που λενε τα ρασα δεν κανουν τον παπα ε γυρνα το τουμπα να δεις την αληθεια .Δεν μπορουν να ντυνονται βασιλικοτεροι του βασιλεως με εμφανισει που στηριζει το συστημα που αυτοι μετα κατηγορουν ,ειναι της μοδος ξερεις να βριζεις και να φτυνεις κατι και μετα να πας πανω να το γλυφεις δυστηχως δεν με πειθουν .Ειναι σαν να μιλανε για ποιοτικη σομπα οι κατοικοι της γκανας ,μου θυμιζουν μπιστι μποις

Tasos_Th
07-06-2007, 17:35
Κάνεις ένα λάθος που κάνουν οι περισσότεροι.
Δεν βλέπεις τους στίχους χωρίς να τους συνδέσεις με τα πρόσωπα που τους τραγουδούν.Οι συγκεκριμένοι τύποι όπως και άλλοι πολλοί μου είναι αδιάφοροι.
Δυστυχώς οι περισσότεροι απο αυτούς που βρίζουν και φτύνουν το σύστημα είναι μέρη του και το στηρίζουν όπως αναφέρεις κι εσύ.

Κανένα κακό όμως χωρίς καλό , το θέμα είναι οτι οι στίχοι λένε αλήθειες. Που είτε τις πεί κάποιος του συστήματος είτε κάποιος ενάντιος του είναι αντικείμενο για προβληματισμό.

Δυστυχώς αντί να δίνουμε σημασία στα όσα λέγονται ασχολούμαστε με ντυσίματα , μαλλιά κ.ά .( όπως οι παπούδες και οι γιαγιάδες κάποτε κράζανε τους χίπιδες και τους ροκάδες , πάνκς κτλ )

Και κάτι ακόμη, δηλαδή οι πραγματικοί πολέμιοι του συστήματος τι ακριβώς φοράνε ;;; υπάρχει συγκεκριμένος ενδυματολογικός κώδικας που να υποδεικνύει "αντιεξουσιαστική" συμπεριφορά ;

Χιούστον
07-06-2007, 18:00
Φοβεροι στιχοι οπως και στο προηγουμενο αλμπουμ.Οτι και να λενε καποιοι οι TXC εφεραν το hip-hop στην Eλλαδα και απο τους ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ που το εξελισουν!

argi
07-06-2007, 18:12
δυστυχως και μονο αυτες τις φατσες να δω ανευ ρουχων δεν με πειθουν δυστυχως για αυτους .ειναι σαν να βλεπω μαυρο και να προσπαθει να με πεισει οτι μαυρισε με αντιλιακο .Αστοχια πρωτη σου ,αν τωρα ρειχνεις το βαρος στους στοιχοι σικαιωμα σου εγω δεν ακολουθω ,δικαιωμα μου.
τωρα για το αντιεξουσιαστικο λουκ και κοντ κανε μια βολτα στα εξαρχια να το δεις παπουτσακι ναικ βερμουδα η φθαρμενο τζιν των 200 ευρο φανελακι von zipper η von dutch ενα σπρει στο χερι αγορασμενο απο το χατρζηλικι του κ@λ@γερου ,σαντουιτσακι απο το ορος φραπεδια γιατι ο φρεντο μα πειραζει
και ψαχνουμε λογο να το κανουμε του αγιου Ιωαννη του φανιστη , αντι να χτυπησουν την ριζα χτυπανε τα αμαξια και τα μαγαζια του κοσμακι ,πλουσια και αναρχια δεν γινεται,οτι εκανε ο ice tee στην αμερικη ο νιβος εδω και τετοιου τυπου παληκαρακια που στα 35 τους θα ειναι ενεργο μερος του συστηματος δυστηχως δεν με ποιθουν.Ειναι σαν τον παπα κλεφτη .τι ωραια που τα λεει και τι ωραια που τα παιρνει

argi
07-06-2007, 18:16
απο που το εφεραν να φερω και γω κανα 2 κιλα .Οταν το 89 90 91 επαιζα στο ραδιο περασαν οι σπαρκι τι ο μιθρυδατης μονος του οι σοουλ μπρο οι ντραγκονς κριου ο σμαρτι αλ αυτοι που ηταν τοτε

supacoopa
07-06-2007, 18:18
Οτι και να λενε καποιοι οι TXC εφεραν το hip-hop στην Eλλαδα και απο τους ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ που το εξελισουν!

+1000

Δυστυχως ως group δεν υφιστανται πλεον.

argi μαλλον δεν τους ξερεις τους TXC ή τους εχεις μπερδεψει με τιποτα αλλους, γι'αυτο λες για ρουχα και παπουτσια!

argi
07-06-2007, 18:21
τρομερη εξελιξη
ice t 1985 απο hunted child και cop killer εγινε πιο του συστηματος και απο το συστημα παιζοντας σε ταινιες και στηριξε το συστημα οσο μπορουσε .Και να φανταστει κανεις εφτασε στο la το 84 μετα απο το θανατο του αδερφου του huskie μετα απο συμπλοκη με αστυνομικους ....... 23 χρονια ξερω αρκετες βρωμιες απο αυτους που το εφτασαν εδω
αν δεις τους ραπερς του 77-85 ηταν ολοι βρωμοφατσες και φτωχοι μετα γινανε σαν το μπουζουκι απο το λιμανι στο σαλονι

argi
07-06-2007, 18:25
για το αν τους ξερω αν ξερεις το sparki t ρωτησε τον ποιον ηξερες πιο πριν εμενα που ειχε ερθει στην εκπομπη ου το 90 η αυτους που προσπαθουσαν να γινουν γκρουπ το 94 με την βοηθεια του

Βασίλης Παπαδημητρίου
07-06-2007, 18:25
__Φίλε Anasthom, κι εγώ σέβομαι τους στοίχους του Αρτέμη και του Ευθύμη (άσχετα αν παλαιότερα ειδικά, ψιλοέκλεβαν ως φιλοσόφους κλπ). Ακόμα θυμάμαι τον δίσκο Εάλω και γενικά τους παραδέχομαι και είναι απ' τους πιο αυθεντικόυς.

__ΑΛΛΑ αυτό που λέει ο Agri είναι μία πολύ μεγάλη αλήθεια. Δε γίνεται να είσαι παπάς και να έχεις μία κοιλάρα απο εδώ μέχρι εκεί και οι σωματοφύλακές σου (!!!) να σου φωνάζουν "άντε, πάμε κορίτσια" εσένα και τους υπολοίπους παπάδες (?). Δε γίνεται να είσαι ράππερ που λέει κάτω το σύστημα και οι φραγκάτοι και να φοράς κοσμήματων και ρούχα χιλιάδων ευρώ και τίγκα στην γκλαμουριά. Δε γίνεται να είσαι αθλητής που γυρνάς σποτ με μηνύματα τύπου "όχι στα ναρκωτικά" και να ντοπάρεσαι καθημερικά.

__Οσο μεγάλο και να είναι το "ιερατικό" σου αξίωμα, όσο διασημος και πετυχημένος καλλιτέχνης (/ψεύτης) να είσαι και όσα παγκόσμια ρεκορ να έχεις, Ε, ΕΜΕΝΑ ΔΕ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΤΙΠΟΤΑ.

__Και αυτή είναι η αλήθεια. Πώς και γιατί να μείνω "απλά" στους στοίχους που π.χ. μιλάνε για το πως είναι να πεινάς και να ζεις στη φτώχια, όταν αυτός που τους λέει είναι υπερβαρος και μέσα στα πλούτη. Οταν αυτή που μιλάνε για αλήθειες είναι μέσα στο ψέμα;

__Θα σταθώ στην αλήθεια του ψεύτη και του υποκριτή; Τι αλήθεια τότε θα είναι αυτή..;

Υ.Γ. τα όσα γράφω, δεν έχουν αποδέκτες τους Terror-X-Crew.

argi
07-06-2007, 18:36
say loud I am black and Iam proud
τωρα εμπρος στο δρομο που χαραξε ο μιχαλης ο τζακσον
οι old school rappers μεγαλωσαν με soul οι σημερινοι με χλιδα ,τα παληκαρακια οταν εγραφαν αυτα σε πιο μηχανουργιο η οικοδομη δουλευαν
ραπερ κατα φαντασια η ασθενεια του μελλοντος ειχα πει το 93

Tasos_Th
07-06-2007, 18:44
Εγώ θα κάνω την ακόλουθη ερώτηση.
Αυτά που λέγονται μέσα σε αυτούς τους στίχους έχουν σχέση με την πραγματικότητα ;;;;
Αν τα έλεγε κάποιος άλλος, πραγματικός πολέμιος του συστήματος και όχι οι TXC οι ή υπόλοιποι " ψεύτες " , θα μας συγκινούσαν περισσότερο ;;;;

Προσωπικά πιστεύω οτι είτε το θέλουμε είτε όχι δεχόμαστε έναν καταιγισμό μηνυμάτων και πληροφοριών. Η αξιολόγηση της πηγής είναι σημαντική αλλά πρέπει να αναλύουμε και το μύνημα λίγο.
Τώρα αν οι μάυροι στην αμερική έγιναν απο φτωχοί περιθωριακοί , pimps και βαρώνοι δεν μου κάνει καμία διαφορά. Ακαλλιέργητοι ήταν και ακαλλιέργητοι παραμένουν.

Και οι ντόπιοι τύπου Βουρλιώτη κράζουν την Ελλάδα στο ένα τραγούδι και στο άλλο " σε παίρνουν στη κονσόλα " .
Δεν είχαν ποτέ την εκτίμησή μου τέτοιοι άνθρωποι και ούτε θα την έχουν ποτέ.

Προσωπικά δεν παρέθεσα τους στίχους για να επαινέσω ή να κριτικάρω τους terror x crew και τους κάθε TXC .

Stellios papa
07-06-2007, 18:45
ολοι αυτα τα παιδακια που γραφουν αυτους τους ωραιους χιλιοακουσμενους στοιχους , εχουν κανει ποτε κατι που να ξεφευγει απο τον hip hop καλυμενο συντηρητισμο τους .. ?

οποιος με καταλαβε καλως εχει .

.

supacoopa
07-06-2007, 18:46
Ο Sparky T μπορει να ειναι δασκαλος στα πικαπ, αλλα ραπερ δεν ειναι. Εγω θυμαμαι απλα οτι οποτε παιζανε οι TXC καιγοτανε η Αθηνα. Ισως να το εκαναν απλα για στυλ, αλλα και στιχους δυνατους ειχανε και απο μουσικη βαραγανε καλά. Εκεινη την εποχη παιζανε στο ιδιο γηπεδο και οι FFC. Μετα... ηρθε ο Μαζωνακης με την φλοκάτη και οι Βουρλιωτηδες παρεα με τον Πασχαλη και την Βισση....

Η hip-hop δυστυχως εχει πεθανει διεθνως. Τι εχει μεινει απο το αρχικο πνευμα της Def Jam? Γιατι ο Dr Dre κολλησε με αυτον τον ηλιθιο, κομπλεξικο Eminem? Τι απεγιναν οι Onyx και οι Cypress Hill? Γιατι ο Flavor Flav παιζει σε reality στο MTV?

argi
07-06-2007, 18:54
αν δεις πως ηταν το 78 o dre με τους world class wreckin crew θα καταλαβεις πως κολησε με τον ξεμινεν ,ο φλειβορ φλειβ ηταν συκια δυστηχως ο μονος που τα ελεγε με το ονομα τους ηταν ο προφεσορ γκριφ και μολις τα ειπε το 89 οι ενεμι διαλυθηκαν. Και επειδη ο φλειβ ηθελε να βαλει χρυσα δοντια και στο σκυλο του για να εχει ρισπεκτ εκανε οτι μπορουσε το παληκαρακι και ετσι ειμαστε μια ευτιχισμενη οικογενια

argi
07-06-2007, 18:55
οι ονιξ και οι αλλες οι ξεφωνιμενες αφου γεμισαν τις τσεπες τους τρελλο χρημα ΑΡΑΞΑΝ οπως ολοι αλλωστε

Guybrush
07-06-2007, 18:57
Ξέμεινεμ τον λες εσύ argi;

Εγώ τον λέω έφυγεμ... :flipout: :flipout:

supacoopa
07-06-2007, 18:59
Γεια σου ρε argi... σε παω με χιλια! :grinning-smiley-043

Αλλα οχι και "ξεφωνημενες" οι Onyx...

argi
07-06-2007, 19:04
δεν το επιασες ξεφωνιμενες ειπα τους σαιπρες χιλλ με ολα αυτα τα αναgay κλαμπ που εκαναν μετα την ραπ καριερα τους

argi
07-06-2007, 19:09
ειναι πολλη βαθεια η τσεπη αρη

Νίκος Σχ.
07-06-2007, 20:07
Δεν προβληματίζομαι , σκασίλα μου άλλωστε ... Το matrix είναι εδώ και κυριαρχεί ... Οποιος πάει κόντρα , απλά γίνεται ένα με το matrix !

Tasos_Th
07-06-2007, 20:58
Είχα σκοπό να γράψω κι άλλους στίχους, αλλά δεν θα το κάνω.
Δεν υπάρχει λόγος. Το θέμα έχει εκτραπεί 180 μοίρες τουλάχιστον.
Δυστυχώς δεν μπόρεσανα σας δώσω να καταλάβετε γιατί άνοιξα το θρέντ.

Αφού το πρόβλημά μας είναι το ποιός ράπερ είναι καλύτερος, ποιός έφερε το χιπ χοπ στην Ελλάδα κι άν ο 'Κώστας' γνωρίζει καλύτερα το χιπ χοπ απο τον 'Πέτρο'. Δεν υπάρχει λόγος να συνεχιστεί αυτό το νήμα , καλύτερα να ανοίξει κάποιο άλλο.

Ίσως δεν έπρεπε να αναφέρω ποιοι έγραψαν και ποιοι τραγουδούν αυτούς τους στίχους, ίσως τότε να είχε περισσότερο ενδιαφέρον.-bye-

argi
07-06-2007, 21:29
αν το ανοιγες καπου αλλου σιγουρα θα ηταν καλυτερα και αν θες κανε το στην μουσικη νομιζω δεν πολυκολλαει

Δημήτρης Θ.
07-06-2007, 21:47
Μιας και το θέμα ξέφυγε, ο ΜΟΝΟΣ που τα ΕΧΩΣΕ πραγματικά ήταν ο Νικόλας.
Κάθε φορά που το ακούω, λέω ότι ο άνθρωπος αυτός ήταν προφήτης.

Με πείσανε να γίνω ρεβιζιονιστής
και να γυρίσω δίσκο
θα ‘ρθει όμως καιρός που κι εσύ θε να πειστείς
πως έτσι δεν τη βρίσκω
Τι να κάνω ήτανε γραφτό
θέλω δεν το θέλω ό,τι τραγουδώ
να το πουλώ να ζήσω
Όταν πάω στον παραγωγό
πρέπει να βολέψω έτσι το γραφτό
να του γυαλίσει για να το πουλήσει
να ‘χει σαλέπι για να σας αρέσει
να έχει θέμα με έρωτα και αίμα
να είναι λόγια, λόγια, κομπολόγια
να σας καλοκαρδίσω για να σας γαλουχήσω
Κι από χρέος συναδελφικό
να χαμογελάω στο κοινό
να του σαλεύω για να το 'μερεύω
να του σφυρίζω να το νανουρίζω
να το φουντώνω να το ξεφουσκώνω
και στην κομμούνα να είμαι οπορτούνα
για να σας εκτονώνω με πλαίσιο το νόμο
Δουλειά σου είναι μου ‘πανε να κρύβεις τα τρωτά
των καθιερωμένων
για να διατηρήσομε τα οικονομικά
των ευαρεστημένων
Σιγουριά και δόξα τω θεώ
τα καλά στον καπιταλισμό
είναι πως έχει βίδα
Άμα πιάσεις το Μηχανισμό
από τ’ αυτιά τον πιάνεις το λαγό
τον Πελοπίδα τρως με μια τσιμπίδα
στην Παρθενόπη χαρίζεις ένα τόπι
και με τα χρόνια γυρνάς μες στα σαλόνια
ξεχνάς ποια μάνα σε γένναγε στο κλάμα
και του εργάτη καβάλησες την πλάτη
μα θε να πει αμάν πια
κι πάσε στα κομμάτια
και αϊ στα κομμάτια
και να γυρίσω δίσκο
πως έτσι δεν τη βρίσκω

argi
07-06-2007, 21:53
ξυπνα βγαλε το μαξιλαρι απο το κεφαλι σου και βαλε ενα βιβλιο στη θεση του
KRS ONE from BOOGIE DOWN PRODUCTIONS
δυστυχως ειναι σα να βλεπω την παπαρηγα να μιλαει για ισοτητα ενω απο το 90-95 εστελνε την κορη της στο ντιρι ,(δεν ειμαστε εμεις ρατσιστες αυτοι ειναι μαυροι)

Tasos_Th
07-06-2007, 22:12
αν το ανοιγες καπου αλλου σιγουρα θα ηταν καλυτερα και αν θες κανε το στην μουσικη νομιζω δεν πολυκολλαει

Δεν πολυκολλάει ο προβληματισμός που προκαλούν κάποιοι στίχοι τραγουδιών, στην κατηγορία της μουσικής.....

Τότε να το βάλω καλύτερα στην καφέ , στα αθλητικά. :flipout:

Πολύ έντεχνα το νήμα κατέληξε κάπου τελείως άσχετα με το που θα περίμενα να καταλήξει , το έχω γράψει τουλάχιστον 2 φορές.

argi
07-06-2007, 22:24
επειδη οι συγκεκριμενοι στοιχους δεν εχουν πολυ σχεση με την μουσικη και ειναι κατι που σε κανουν να σκεφτεις λιγο παραπανω απο το παραπανω δεν αγγιζουν τον μεσο αναγνωστη μιας και ολοι λιγο πολυ συντηρουμε το συστηματακι με τον ενα τροπο η αλλο τωρα αν καποιον-ους τους ξυπνανε τον εφηβο επαναστατη η βλεπουν πως ειναι τα πραματα ,απλα δεν μπορουν να κανουν κατι παραπανω μιας και το μονο που τελικα θα αλλαξει ειναι οι ιδιοι
αυτο λεει και το γκρουπακι με τον προκρουστη,αληθεια τι δουλεια κανουν οι τρομοκρατομαδα σημερα ,αν ξερει καποιος ας μας πει μην αρχισω τα τηλεφωνα και ..................

argi
07-06-2007, 22:31
1984 ο melli mel ελεγε και νω οι δυναμεις δεξια και αριστερα σκορπανε λεφτα για τα πυρινικα το αραπακι κατω στο χαρλεμ πεινα
1990 ice cube η αλλιως fuck the police και παει λγοντας ,ειπε
τι με νοιαζει αν παιθαινουν οι μαυροι στην αφρικη εγω ζω στα προβληματα του γκετο.το εισοδημα που δηλωσε για το 89 ηταν 400000 χιλιαδες δολαρια
προβληματα που ειχε και το γυρισε σε ηθοποιος για βιοποριστικους λογους ο καημενος .Ξαφνικα ολοι σχεδον γινανε σκληροι κατα του συστηματος ,που ειπαμε οτι δουλευουν σημερα να δουμε μηπως γινανε γενητσαροι του ραπ

argi
07-06-2007, 22:44
θυμαμαι τον σακουρ να μιλα για στρατους και επαναστασεις και εκανε κατι ξεγυρισμενα παρτι στο la περεα με τα πρωην φιλαρακια του τους digital underground που το ποτο και τα δολαρια τρεχαν σαν τρελλα ,αραγε γιατι τον φαγανε? ξερει κανεις ,?ξερει κανεις τι λενε στο αμερικα για αυτον και τοσους αλλους επαναστατες ποιος τους εφαγε? οχι το fbi cia dea παντως
θυμαμαι και το 84 ο μελι μελ παρεα με τους αλλους στηριζαν το εδεσημοτατο
jesee jackson αυτον που μετα πιασαν για παιδεραστια
αληθεια με τι μουσικη μεγαλωσανε οι εν λογο μουσικοτρομοκρατες

Δημήτρης Ν.
07-06-2007, 22:57
Το πως ζει κανείς δεν νομίζω ότι έχει σχέση και με το τι πιστεύει . Η επαγγελία της ισότητας και της κοινωνικής δικαιοσύνης δεν είναι φιλανθρωπία , αλλά πολιτική επιλογή .

Οσον αφορά τους στίχους , τουλάχιστον του πρώτου πονήματος , θα μπορούσε να τους είχε γράψει κι ο Χριστόδουλος .:chinscratch: Αυτό είναι καλό τώρα ή κακό ;

Tasos_Th
07-06-2007, 22:58
κύριε Ντοκατζή ευχαριστώ πολύ. ειλικρινά. γιατί μετά απο τόσα μηνύματα ασχολήθηκε και κάποιος με την ουσία.

Δημήτρης Ν.
08-06-2007, 00:19
αυτό μάλλον οφείλεται στο ότι εγώ δεν τους ξέρω τους καλλιτέχνες - και δεν μπορώ να τους ακούσω κιόλας - οπότε επικεντρώθηκα πιό εύκολα στους στίχους .
Πάντως μου κάνει εντύπωση ότι όχι μόνον το νόημα είναι Χριστοδουλικό , αλλά κυρίως η φρασεολογία που χρησιμοποείται για να αποδοθεί αυτό το νόημα είναι Χριστοδουλική , ίσως περισσότερο και από τον ίδιο .

Guybrush
08-06-2007, 00:25
Χριστοδουλικό - Καρατζαφερικό θα το χαρακτήριζα...

Βαγγέλης Σ.
08-06-2007, 01:03
Και μένα έτσι μου φάνηκε αλλά είπα να μην μιλήσω αρχικά.
Δεν νομίζω να διαφέρουν πολύ από την μικροαστική γκρίνια τύπου Σφακιανάκη. Ίσως μάλιστα να είναι χειρότεροι από αυτόν καθώς υιοθετούν και μία παγκοσμιοποιημένη φόρμα για να γκρινιάξουν ενάντια στην "κοσμοπολίτικη σούπα" και να προβάλουν το "αδογμάτιστο ελληνικό πνεύμα" τους.
Μόνο ακουστά τους έχω και δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη....

Βαγγέλης Σ.
08-06-2007, 01:12
Και το avopolis τους θάβει λίγο πολύ. Έχω την εντύπωση ότι θα έπρεπε να "κάτσουν στα αυγά τους" Ένας πραγματικός καλλιτέχνης δεν χρειάζεται βερμπαλισμούς για να πεί την αλήθεια του.

argi
08-06-2007, 07:23
1988 disc straight outta compton artist NWA song gangsta gangsta : life is aint nothing but bitches and money...................

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΑΝΩΛΑΚΟΣ
08-06-2007, 08:54
Ξεχνάμε την επίδραση της μουσικής καθώς φτύνονται οι στίχοι.
Μπορείς με ένα εθιστικό beat και μια πιασάρικη μελωδία να πεις αυτό για π.χ που λένε οι N.W.A και να το τραγουδάει ο μισός πλανήτης.
Τα μηνύματα που περνάει το κάθε μουσικό έργο πρέπει να αποσυνδεθούν από τον δημιουργό.
Τα έχουμε ξαναπεί.
Κάτω από προϋποθέσεις οι στίχοι των TXC λειτουργούν. Μη ξεχνάτε και τη μουσική.
Έτσι όπως παρουσιάστηκαν απογυμνωμένοι είναι αδύναμοι και θα έλεγα παιδικοί.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΑΝΩΛΑΚΟΣ
08-06-2007, 09:00
Και για να συμπληρώσω και κάτι άλλο.
Δυστυχώς είναι ένα μουσικό ιδίωμα που δεν ταιριάζει καθόλου σε μας.
Από όποια άποψη και να το δει κανείς.
Παρόλο που έχουμε και την πιο πλούσια γλώσσα στον κόσμο. Δεν μας πάει.
Μέχρι σήμερα δεν έχω ακούσει Ελληνικό σχήμα που να με κάνει να αλλάξω άποψη.
Προσπάθειες ναι, αλλά δεν...

Γιώργος Κυριακαράκος
08-06-2007, 09:28
Τα άτομα δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Ξεκίνάνε "επαναστάτες", το γυρίζουν σε φασίστες και τέλος έρχονται να μαζέψουν φράγκα (Α/Ε).
Τους πήγανε οι χρυσαυγίτες να δούνε την ακρόπολη και συνειδητοποίησαν πως στίχοι που τραγούδαγαν σαν
"Εγώ δεν είμαι γιάπης δεν είμαι Χρυσαυγίτης",
"Το όνομά μου γραμμένο σε
μαύρες λίστες, επικηρυγμένος από τις αρχές και τους φασίστες",
"και οι παππούδες οι καημένοι ρωτάνε σαν χαμένοι, μήπως
ήρθανε οι γαμημένοι οι ναζί που κανένας τους δεν θα έπρεπε να ζει"
δεν τους εξέφραζαν πια.
Εμένα συγκροτήματα στα οποία κάνει αφιέρωμα το περιοδικό της "Χρυσής Αυγής" και τα προτείνει στους εκκολαπτόμενους εθνικοσοσσιαλιστές σαν όμορφα ακούσματα, απλώς δεν μου κάνουν...
Το πρόβλημα με συγκροτήματα τα οποία είναι άκρως πολιτικοποιημένα είναι ότι δεν μπορείς να κρίνεις αποσπασματικά τους στίχους από ένα τραγούδι, παρά να το κρίνεις μέσα στα πλαίσια της συνολικής τους δράσης και παρουσίας. Το ότι είναι το μόνο συγκρότημα που έχει βραβευτεί από τον Βορίδη δείχνει πολλά για το ύφος και το νόημα των στίχων τους...

Δημήτρης Δ.
08-06-2007, 09:30
Μιας και το θέμα ξέφυγε, ο ΜΟΝΟΣ που τα ΕΧΩΣΕ πραγματικά ήταν ο Νικόλας.
Κάθε φορά που το ακούω, λέω ότι ο άνθρωπος αυτός ήταν προφήτης.

και να γυρίσω δίσκο
πως έτσι δεν τη βρίσκω
Τι να κάνω ήτανε γραφτό
θέλω δεν το θέλω ό,τι τραγουδώ
να το πουλώ να ζήσω
Όταν πάω στον παραγωγό
πρέπει να βολέψω έτσι το γραφτό
να του γυαλίσει για να το πουλήσει
να ‘χει σαλέπι για να σας αρέσει
να έχει θέμα με έρωτα και αίμα
να είναι λόγια, λόγια, κομπολόγια
να σας καλοκαρδίσω για να σας γαλουχήσω
Κι από χρέος συναδελφικό
να χαμογελάω στο κοινό
να του σαλεύω για να το 'μερεύω
να του σφυρίζω να το νανουρίζω
να το φουντώνω να το ξεφουσκώνω
και στην κομμούνα να είμαι οπορτούνα
για να σας εκτονώνω με πλαίσιο το νόμο
Δουλειά σου είναι μου ‘πανε να κρύβεις τα τρωτά
των καθιερωμένων
για να διατηρήσομε τα οικονομικά
των ευαρεστημένων
Σιγουριά και δόξα τω θεώ
τα καλά στον καπιταλισμό
είναι πως έχει βίδα
Άμα πιάσεις το Μηχανισμό
από τ’ αυτιά τον πιάνεις το λαγό
τον Πελοπίδα τρως με μια τσιμπίδα
στην Παρθενόπη χαρίζεις ένα τόπι
και με τα χρόνια γυρνάς μες στα σαλόνια
ξεχνάς ποια μάνα σε γένναγε στο κλάμα
και του εργάτη καβάλησες την πλάτη
μα θε να πει αμάν πια
κι πάσε στα κομμάτια
και αϊ στα κομμάτια
και να γυρίσω δίσκο
πως έτσι δεν τη βρίσκω

... και τι σχεση εχει ο Ασιμος με ολους αυτους τους καραγκιοζηδες ?

argi
08-06-2007, 09:39
καποτε δεν θελω να πω ποιος μου ειχε πει για αυτους και αλλους που το παιζαν hip hop huligan ρε συ μου λεει τι σκ@τοπαπαρογατοφλωροι ειναι αυτοι

argi
08-06-2007, 09:42
με το ειναι μας ταριαζει αν δει κανεις τι φτωχομ@@@δες ηταν οι μαυροι το 70-αρχες 80 κα πως καταντησαν σημερα ,ε καπως ετσι ειναι και τα ελληνικα γκρουπακια μεγαλωσανε με ραπ γεμισανε τις τσεπες τους με αυτο που πουλησαν και αραξανε στη χλιδα τους

argi
08-06-2007, 09:46
οι επαναστατες μπορει να μην γενηθηκαν επαναστατες αλλα εχουν διαρκεια
ποιος ντοπιος εχει πανω απο 10 χρονια συνεχη παρουσια και δεν τον εφαγε το χρημα

McZab
08-06-2007, 09:48
Και για να συμπληρώσω και κάτι άλλο.
Δυστυχώς είναι ένα μουσικό ιδίωμα που δεν ταιριάζει καθόλου σε μας.
Από όποια άποψη και να το δει κανείς.
Παρόλο που έχουμε και την πιο πλούσια γλώσσα στον κόσμο. Δεν μας πάει.
Μέχρι σήμερα δεν έχω ακούσει Ελληνικό σχήμα που να με κάνει να αλλάξω άποψη.
Προσπάθειες ναι, αλλά δεν...

Συμφωνώ απόλυτα. Μάλιστα θα έλεγα ότι ο χαρακτηρισμός "μουσικό ιδίωμα" μου περιγράφει καλύτερα το αποτέλεσμα από τον όρο "μουσική".
Δημήτρη θα έλεγα ότι δεν μας πάει εξαιτίας του ότι έχουμε την πιο πλούσια γλώσσα στον κόσμο. Μια γλώσσα που ταιριάζει στην ποίηση που σου ανοίγει διάπλατους ορίζοντες έκφρασης.
Το ιδίωμα αυτό έχει πέσει στην παγίδα της "συνθηματολογίας", η οποία είναι δικαιολογημένη μόνο όταν θες να εκφράσεις κάτι σημαντικό, περιεκτικά και σύντομα, πχ. σε μια αφίσα, σε μια πορεία. Και πάλι θέλει την τέχνη της...
Δεν μπορείς όμως να ανάγεις την ίδια τη συνθηματολογία σε τέχνη και μάλιστα σε μουσικό είδος.

argi
08-06-2007, 09:59
και ποιος εισαι εσυ που θα θεσεις τι ειναι και τι δεν ειναι μουσικη ωρε ,μουσικη ειναι η πεγκυ ζηνα ,η η ζηνα με τον ηρακλη ,μουσικη ειναι καθε τι που ο καθενας λεει μουσικη αν δεν σε αγκιζει οκ αλλα μην θετεις ορια ειδη αλλιως καταντας σαν αυτους που λενε λαικο και εντεχνο λαικο δηλ το αλλο ειναι ατεχνο

argi
08-06-2007, 10:01
αυτο που καποτε λεγαμε μουσικη εχει απλοποιηθει για πολους λογους σημερα ,δεν ειναι ποιοτικο αλλο ετσι εχει εξελιχθει,και κατι αλλο ειναι κριμα να ξεκινας με γκολ απο τα αποδητηρια και να χανεις 7-1

Γιώργος Κυριακαράκος
08-06-2007, 10:03
οι επαναστατες μπορει να μην γενηθηκαν επαναστατες αλλα εχουν διαρκεια
ποιος ντοπιος εχει πανω απο 10 χρονια συνεχη παρουσια και δεν τον εφαγε το χρημα

Υπάρχουν πάντως...δεν θέλω να αρχίσω να τα γράψω όμως σε ένα τόπικ που αφορά το συγκεκριμένο συγκρότημα...

argi
08-06-2007, 10:03
καποτε ειχα γλωσσα και μουσικη και τωρα ο βας ειναι #5 στις πωλησεις αν δεν σου αρεσει η πραγματικοτητα απλα ζεις σε ενα κοσμο πιο παλιο

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΑΙΡΑΧΤΑΡΗΣ
08-06-2007, 10:45
Οσον αφορά τον Βουρλιώτη και που τον αναφέραμε εδώ μεγάλη χάρη του κάναμε.Για μένα αντιπροσωπεύει το απόλυτο μηδέν στη μουσική γενικότερα.Βαριέμαι πολύ να εξηγήσω τους λόγους....

Οσον αφορά τα δύο κομμάτια του thread έχω να πω οτι το πρώτο διαβάζοντας το μια φορά και χωρίς να κάτσω να κάνω ανάλυση μου δημιουργεί μια ασάφεια ως προς τον ρόλο του Ελληνα στην παγκοσμιοποίηση.Φαίνεται οτι τα χώνουν στην παγκοσμιοποίηση,κάπου όμως μιλούν και για μια ελεύθερη παγκόσμια κοινωνία!!! και μετά ο Ελληνας???Τι??
Δηλαδή αυτό που είναι ιδεατό για αυτούς είναι ένα ελεύθερο παγκόσμιο κοινόβιο το οποίο σέβεται την υπεροχή των Ελλήνων??Αυτό είναι η πολιτισμική δικτατορία των El??????????

Δεν θέλουν μια ειρηνική παγκόσμια κοινότητα,
που να αφήνει περιθώρια στην πολλαπλότητα

η Ελλάς μια αποικία νέου τύπου.

ενάντια στο αδογμάτιστο ελληνικό πνεύμα.

Δεν μας θέλουν Έλληνες
αλλά πολίτες του κόσμου

Αν δηλαδή υποθετικά οι Τούρκοι δεν χαρακτηρίζονται απο αδογμάτιστο πνεύμα σε μια παγκόσμια κοινότητα που αφήνει περιθώρια στην πολλαπλότητα θα πρέπει λογικά να επικρατήσει το πνεύμα των Ελλήνων αφού είναι και αδογμάτιστο ή λόγω πολλαπλότητας θα συνυπάρξει μαζί με την στενοκεφαλιά των Τούρκων.Και αν υπάρξει αυτή η πολλαπλότητα με ποιό τρόπο διασφαλίζεται το "ειρηνική"?

Τέλος πάντων εγώ βλέπω μια ασάφεια στους στίχους και μια κρυμμέμη ίσως Ελληνομανία.

Το δεύτερο κομμάτι μου αν και δεν στερείται κοινωνικοπολιτικής διάθεσης μου κάνει πιο προσωπικό και το δέχομαι ευκολότερα(στιχουργικά)

Οσον αφορά την μουσική πλευρά τόσο στους TXC,FFC.NEBMA,΄κλπ,οι οποίοι είχαν διαχωρίσει την θέση τους σε σχέση με τους Active Member(μεταξυ μας το γιατί δεν μου ήταν ποτέ προφανές),υπήρξε πιστεύω γενικότερα μια διάθεση για να δημιουργηθεί ένα ρεύμα το οποίο ανεξάρτητα αν μπορεί να σταθεί ή όχι στην ελληνική πραγματικότητα,τήρησε αρκετά πιστά τις δομές του είδους και μάλιστα κάποια απο τα παιδιά ήταν και χαρισματικά με την έννοια ότι φραζάραν πολύ σωστά πολύ γρήγορα και γενικά τα χώνανε.

Τώρα το τι ταιριάζει που, και πως υποστηρίζεται, και αν ακόμα υποστηρίζεται σωστά αν έχει νόημα, είναι πράγματα που επι ώρες συζητά κανείς και άκρη δεν βρίσκει.

Και κάτι ακόμα.Πραγματικό επαναστάτης στην εποχή μας δεν υπάρχει,και αν υπήρξε ποτέ ένας τέτοιος τύπος τα media εντέχνως μέσα το πολύ σε ένα μήνα θα τον καταντούσαν γραφικό ή τρελλό.Είναι ο ασφαλέστερος τρόπος για να εκμηδενίσεις έναν "επικίνδυνο".

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΑΙΡΑΧΤΑΡΗΣ
08-06-2007, 11:00
καποτε ειχα γλωσσα και μουσικη και τωρα ο βας ειναι #5 στις πωλησεις αν δεν σου αρεσει η πραγματικοτητα απλα ζεις σε ενα κοσμο πιο παλιο

Και μακάρι να πάει νούμερο 1 !!!!!!!!!
Οταν ζεις στην Ελλάδα και μέχρι πριν απο τρία τέσσερα χρόνια η Heaven τσάκιζε σε πωλήσεις,όταν σκας 200 ευρώ σε μπουκαλομπομπάκια για να απολαύσεις την ηλιθιότητα,και να κάνεις πλούσιο τον Πετρέλη και τον Καραφώτη,για να τους εξαφανίσεις πρέπει να πας γροθιά στην γροθιά.Η λαστουριά με λαστουριά γιατρεύεται που στην προκειμένη έχει και πολύ γέλιο και την απολαμβάνεις και τζάμπα κάθε Τετάρτη σπίτι σου πίνοντας καθαρό ποτάκι ή γάλα.

Σόρρυ για το Off!

argi
08-06-2007, 11:01
ποιοι τα χωνανε ο χοντρος που το 90-91 ερχοτανε στο μπουρναζο για βαρη και παραμυθιαζε τα παιδακια οτι ζουσε κατω απο γεφυρες και τους επαιρνε τα λεφτα ταζοντας τους οτι θα φτιαξει εταιρια δισκων και θα τους βαλει μεσα
αμα τα παρω και εγω ξερεις τι ωραια τα χωνω μια χαρα

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΑΝΩΛΑΚΟΣ
08-06-2007, 11:03
Συμφωνώ McZab, όντως έχει αυτοπαγιδευτεί.
Βέβαια του έστησαν και παγίδες οι πολυεθνικές.

Η Ελληνική γλώσσα έχει ροή και μουσικότητα μέσα της και ''αντιδρά'' .
Και με το rock δεν έχουμε θέμα;

Η συνθηματολογία πέρα από τα τεχνικά χαρακτηριστικά του ιδιώματος, ήταν αναγκαστική για να επιβιώσει. Πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας, σε ποιους απευθυνόταν και τα προβλήματα που αντιμετώπιζαν.

Γι αυτό είναι γεμάτη από γκέτο ιδιωματισμούς και αργκό εκφράσεις.

Πάντως υπάρχουν και λαμπρά δείγματα γραφής.
Ίσως με διαφορετικούς στόχους το καθένα.
Και επειδή παραπάνω κάτι γράφτηκε, θα πρέπει να πω πως το TEMPLES OF BOOM χωρίς να ξεφεύγει από τη γνωστή θεματολογία (γκόμενες, ακτές, χόρτα, o.g. ) είναι τόσο εξαιρετικά γραμμένο ,όπου η ναρκοατμόσφαιρα και τα οπιούχα καταγώγια μπορούν να ρουφήξουν τους ανυποψίαστους.
Μεγάλο άλμπουμ από ένα ιδιαίτερο γκρουπ.

Όπως μεγάλο άλμπουμ ήταν και αυτό των N.W.A που αναφέρθηκε παραπάνω.

Μιλάμε πάντα για τα δεδομένα του ιδιώματος.

Βαρύ κτύπημα δέχτηκε και από την ανάγκη εμπνευσμένων παραγωγών του να εμπλακούν ,με την φλέβα χρυσού που ανακάλυψαν οι δισκογραφικές.
Την R 'n B.

argi
08-06-2007, 11:27
nwa r mc ren ειναι πολλα τα λεφτα αρη
dr dre ακομα πιο πολλα τα λεφτα
eazy e τον εφαγε το ειντς πριν το ποτο ο παντρεμενος
dj yella 4 κλαμπακια στο la φτωχια και αυτος
arabian prince την εκανε απο τον 2 δισκο τους αγνοηται
ice cube μετα απο καμποσους δισκους την ειδε ηθοποιος τρομαρα του

petros_m
08-06-2007, 11:34
Μια που αναφερατε τους NWA, να σας πω πως στο μετροπολις εχει το best of... τους καπου στα €6. Αξιζει και με το παραπανω.

100 miles and runnin!

McZab
08-06-2007, 12:42
και ποιος εισαι εσυ που θα θεσεις τι ειναι και τι δεν ειναι μουσικη ωρε ,μουσικη ειναι η πεγκυ ζηνα ,η η ζηνα με τον ηρακλη ,μουσικη ειναι καθε τι που ο καθενας λεει μουσικη αν δεν σε αγκιζει οκ αλλα μην θετεις ορια ειδη αλλιως καταντας σαν αυτους που λενε λαικο και εντεχνο λαικο δηλ το αλλο ειναι ατεχνο

Κριτήριο για την πορεία και την κατάταξη (όχι αξιολογικά) κάθε είδους δεν είναι το αν με αγγίζει προσωπικά ή όχι. Όσο και να το θες, υπάρχουν και όρια και μέτρα και δεν θα τα ισοπεδώνουμε όλα γιατί βολεύει έτσι τους αδαείς και τα συμφέροντα. Ξέρεις, συνήθως αυτοί που αντιδρούν στις "ταμπέλες" δεν το κάνουν γιατί γενικά είναι κατά της διαδικασίας αυτής αλλά γιατί απλά δεν τους βολεύει μια συγκεκριμένη ταμπέλα για να κάνουν τη δουλειά τους ή για να κοροιδέψουν μερικές χιλιάδες ακόμα αφελών.
Τα πράγματα έχουν όνομα. Η μουσική έχει κατηγορίες το ίδιο και αυτοί που τις ακούνε. Ο Βαμβακάρης είναι "μουσική", η Πέγκυ είναι "μουσικό καταναλωτικό προιόν" κάτι σαν τσίχλα που τη μασάς και τη φτύνεις. Η Ζήνα με τον Ηρακλή είναι εκπομπή στην TV. Οι TXC είναι "μουσικό ιδίωμα".
Όσο για το ποιος είμαι, είμαι ακροατής και καταναλωτής και αυτές οι ιδιότητες μου δίνουν αυτόματα το δικαίωμα να κρίνω (και να κατακρίνω) οτιδήποτε μου πλασάρεται ως "μουσική" ενώ δεν είναι. Δεν χρειάζομαι άδεια για αυτό.

Δημήτρης Ν.
08-06-2007, 12:57
Υποθέτω ότι και ο argi δεν χρειάζεται άδεια για να τα θεωρεί όλα μουσική ( ακόμα και αν η μουσική που του αρέσει για κάποιους άλλους είναι αρτζι μπούρτζι και λουλάς ):cool:

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΑΙΡΑΧΤΑΡΗΣ
08-06-2007, 13:35
Κριτήριο για την πορεία και την κατάταξη (όχι αξιολογικά) κάθε είδους δεν είναι το αν με αγγίζει προσωπικά ή όχι. Όσο και να το θες, υπάρχουν και όρια και μέτρα και δεν θα τα ισοπεδώνουμε όλα γιατί βολεύει έτσι τους αδαείς και τα συμφέροντα. Ξέρεις, συνήθως αυτοί που αντιδρούν στις "ταμπέλες" δεν το κάνουν γιατί γενικά είναι κατά της διαδικασίας αυτής αλλά γιατί απλά δεν τους βολεύει μια συγκεκριμένη ταμπέλα για να κάνουν τη δουλειά τους ή για να κοροιδέψουν μερικές χιλιάδες ακόμα αφελών.
Όσο για το ποιος είμαι, είμαι ακροατής και καταναλωτής και αυτές οι ιδιότητες μου δίνουν αυτόματα το δικαίωμα να κρίνω (και να κατακρίνω) οτιδήποτε μου πλασάρεται ως "μουσική" ενώ δεν είναι. Δεν χρειάζομαι άδεια για αυτό.

Argi το οτι μουσική είναι αυτό που εσύ αντιλαμβάνεσαι ως μουσική και κατ επεκταση ως καλό και ως κακό το υποστηρίζω και εγώ.Εδώ ο Mczab δίνει και την διάσταση των αγνών η μη προθέσεων.Οπότε είναι προτιμότερο να οριοθετώ τα πράγματα παρά να κινούμε σαν δήθεν προοδευτικός και στην ουσία να είμαι πιόνι σε καποιον που αρνείται να βάλει μια ταμπελα προκειμένου να μαζικοποιήσει το προϊόν του και να το κάνει εμπορικό και συνάμα καλλιτεχνικής αποδοχής.Και πάω στοίχημα οτι έχω τσιμπήσει σε τέτοια εγχειρήματα και δεν το έχω πάρει και πρέφα ακόμα.

Επίσης το καταναλωτής είναι βαριά κουβέντα και ναι απο την στιγμή που πληρώνω δικαιούμε να έχω άποψη.Και πληρώνω δεν σημαίνει μόνο αγοράζω το cd απο την στιγμή που ακόμα και σε μια καφετέρια ακούω συγκεκριμένη μουσική πίνοντας το φραπέ μου στην ουσία είμαι καταναλωτής όλου του πακέτου και δικαιούμε να έχω γνώμη,γιατί απλούστατα την επόμενη φορά μπορεί να χαλαρώσω σε άλλη καφετέρια που θα παίζει κάποια απο αυτά που εγώ γουστάρω.

ΑΣΧΕΤΟ ΑΛΛΑ ON!
Το "δικά μας παιδιά" του Αρτέμη και Ευθύμη μου αρέσει πολύ!

argi
08-06-2007, 13:51
εμενα μου αρεσει ο πανουσης στο δεν μπορω δεν μπορω με ουισκι και και με σουβλακια ,επισεις αυτο που καποιος λεει τσιχλα του αλλου ειναι ο θεος ,καλο θα ειναι να καταλαβουμε οτι τα παληκαρακια αυτα και αλλα ηταν με πολλη μικρη ημερομηνια ληξης και εχουν ληξει καιρο

argi
08-06-2007, 13:54
και ο πανουσης ε τρομερος κατα του συστηματος μονο που το 87 οταν βιασε καποια μετα απο συναυλια του εβαλε τον εισαγγελεα πατερα του να καθαρισει
κατα τα αλλα χτυπα το συστημα

supacoopa
08-06-2007, 14:08
Παντως την σχεση των TXC με την ακροδεξια ποτέ δεν την καταλαβα. Πως γινεται να βριζουν τους Χρυσαυγητες και τις Αρχες αλλα να ειναι αρεστοι στους Πλευρηδες?

Νομιζω οτι ειχαν παρεξηγηθει καποιες δηλωσεις τους σε μια συνεντευξη και μετα κατι παιχθηκε με την Χ.Α. που τους θεωρησε "δικους της" αλλα οι ιδιοι δεν πιστευω οτι δηλωσαν ποτέ ξεκαθαρα τις οποιες πολιτικες τους αντιληψεις.

Guybrush
08-06-2007, 14:12
Βαρύ κτύπημα δέχτηκε και από την ανάγκη εμπνευσμένων παραγωγών του να εμπλακούν ,με την φλέβα χρυσού που ανακάλυψαν οι δισκογραφικές.
Την R 'n B.

Αυτό που μ' εκνευρίζει περισσότερο απ' όλα είναι ότι το ακρωνύμιο R'n'B κανονικά σημαίνει Rhythm & Blues...

Ενδιαφέρον πείραμα: Κάπου έχω καταχωνιασμένο το "η πόλις εάλω", πρώτο άλμπουμ των TXC αν θυμάστε. Σκέφτομαι να το πάρω και να ροβολήσω κατά Ντοκ μεριά να το ακούσουμε.
Το ζήτημα είναι αν θ' αντέξει ο Ντοκ πάνω από 30 δευτερόλεπτα...

Δημήτρης Ν.
08-06-2007, 14:19
Αυτό που μ' εκνευρίζει περισσότερο απ' όλα είναι ότι το ακρωνύμιο R'n'B κανονικά σημαίνει Rhythm & Blues...

Ενδιαφέρον πείραμα: Κάπου έχω καταχωνιασμένο το "η πόλις εάλω", πρώτο άλμπουμ των TXC αν θυμάστε. Σκέφτομαι να το πάρω και να ροβολήσω κατά Ντοκ μεριά να το ακούσουμε.
Το ζήτημα είναι αν θ' αντέξει ο Ντοκ πάνω από 30 δευτερόλεπτα...

Χε χε χε ... Κάπου το είδα και το υιοθέτησα : " Ολων των ειδών οι μουσικές δημιουργούν συναισθήματα . Εμένα πχ το ραπ και το χιπ χοπ μου δημιουργούν το συναίσθημα ανυπομονησίας ....Πότε επιτέλους θα έρθει εκείνος ο λευκοντυμένος κύριος με την κουκούλα να κρεμάσει το μαυράκο που τραγουδά "
Επαναλαμβάνω ΣΕ ΕΜΕΝΑ .

Guybrush
08-06-2007, 14:23
Εμένα πάλι αυτές οι μουσικές μου δημιουργούν μια τάση προς αλκοολισμό. Έχω προσέξει ότι αν βρίσκομαι σε μέρος που παίζει δυνατά τέτοια πράγματα, πίνω κατιτίς παραπάνω του συνηθισμένου.

Το ίδιο επίσης μου συμβαίνει και στα μπουζούκια...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΑΝΩΛΑΚΟΣ
08-06-2007, 14:34
Πάντως Ντοκ. για να πω και τα δικά για το Ελληνικό, εγώ περιμένω τον Μαυράκο με τη μαύρη κουκούλα...

Γιώργος Κυριακαράκος
08-06-2007, 14:40
Παντως την σχεση των TXC με την ακροδεξια ποτέ δεν την καταλαβα. Πως γινεται να βριζουν τους Χρυσαυγητες και τις Αρχες αλλα να ειναι αρεστοι στους Πλευρηδες?

Νομιζω οτι ειχαν παρεξηγηθει καποιες δηλωσεις τους σε μια συνεντευξη και μετα κατι παιχθηκε με την Χ.Α. που τους θεωρησε "δικους της" αλλα οι ιδιοι δεν πιστευω οτι δηλωσαν ποτέ ξεκαθαρα τις οποιες πολιτικες τους αντιληψεις.

Απλώς το γύρισαν. Και την εποχή που έκαναν παρεούλα με το Βορίδη και την Χ.Α. έλεγαν σε όποιον είχε παλαιότερους δίσκους τους να τους πετάξουν. Όταν πας σε εκδήλωση και παραλαμβάνεις βραβείο από τον Βορίδη δηλώνεις ξεκάθαρα τις πολιτικές σου θέσεις, όπως και όταν γίνεσαι αφιέρωμα με τη θέλησή σου στο περιοδικό της Χ.Α.

McZab
08-06-2007, 14:51
Υποθέτω ότι και ο argi δεν χρειάζεται άδεια για να τα θεωρεί όλα μουσική ( ακόμα και αν η μουσική που του αρέσει για κάποιους άλλους είναι αρτζι μπούρτζι και λουλάς ):cool:

Φυσικά και είναι δικαίωμά του και δεν χρειάζεται άδεια.
Η διαφορά μας είναι ότι εγώ δεν έχω πρόβλημα να πω ότι το να ακούς Πέγκυ σε κατατάσει "κάπου" και το οποίο εγώ το θεωρώ μουσικό βόθρο ως είδος. Αντίστοιχα το να ακούς 5-10 άλλα πράγματα σε κατατάσσει "αλλού" το οποίο μπορεί να είναι πραγματικός μουσικός πολιτισμός. Μέχρι εκεί. Δεν είπα να καούν τα CD της Πέγκυ(ς) στην πυρά...:flipout:
Αλλά το να λέμε "τι Λωζάνη, τι Κοζάνη" που λέει και το άσμα, είναι τουλάχιστον υποκρισία ή άγνοια βασικής μουσικής παιδείας. :guitarist:

McZab
08-06-2007, 14:56
εμενα μου αρεσει ο πανουσης στο δεν μπορω δεν μπορω με ουισκι και και με σουβλακια ,επισεις αυτο που καποιος λεει τσιχλα του αλλου ειναι ο θεος ,καλο θα ειναι να καταλαβουμε οτι τα παληκαρακια αυτα και αλλα ηταν με πολλη μικρη ημερομηνια ληξης και εχουν ληξει καιρο

Το "τσίχλα" ήταν ακριβώς αυτό που λες, κάτι με ημερομηνία λήξης που αφού το καταναλώσεις το πετάς. Όταν κάθε τρίμηνο έχεις άλλον "θεό", κάτι δεν πάει καλά. Και δυστυχώς κάθε είδος μουσικής παράγει τις "τσίχλες" του. Δεν απαλάσσεται της κριτικής κάποιος επειδή ανήκει (δήθεν ίσως) στο ροκ ή στην κλασσική ή την τζαζ.
Η μουσική βιομηχανία δεν αναγνωρίζει ταμπέλες. Εμείς οφείλουμε να τις αναγνωρίζουμε.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΑΙΡΑΧΤΑΡΗΣ
08-06-2007, 15:19
Χε χε χε ... Κάπου το είδα και το υιοθέτησα : " Ολων των ειδών οι μουσικές δημιουργούν συναισθήματα . Εμένα πχ το ραπ και το χιπ χοπ μου δημιουργούν το συναίσθημα ανυπομονησίας ....Πότε επιτέλους θα έρθει εκείνος ο λευκοντυμένος κύριος με την κουκούλα να κρεμάσει το μαυράκο που τραγουδά "
Επαναλαμβάνω ΣΕ ΕΜΕΝΑ .

:SFGSFGSF: :SFGSFGSF: :SFGSFGSF:
Δεν συμφωνώ αλλά το σκεπτικό είναι κορυφαίο!!!

argi
08-06-2007, 15:54
και τι συμπερασμα βγαζει ο καθενας σας μετα απο ολα αυτα

Tasos_Th
08-06-2007, 17:47
Προσωπικά πιστεύω ότι γενικά πολλοί καλλιτέχνες και μή προσαρμόζονται συνεχώς στις νέες καταστάσεις και στα νέα δεδομένα έτσι ώστε να εξασφαλίζεται η οικονομική και κοινωνική τους ευημερία. Αφού καταφέρουν να φτάσουν σε ένα σημείο / επίπεδο αλλάζουν οπτική γωνία και εκφέρουν διαφορετικές απόψεις οι οποίες εξυπηρετούν κάθε φορά τους εν τη κορυφή της πυραμίδας.

Όπως έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμα , δεν με απασχολούν ούτε οι μάυροι,κίτρινοι,κόκκινοι με τα 30 κιλά χρυσάφι επάνω τους ,τις αμαξάρες , τα γκέτο και τις ξ.....ρες που κουνιούνται . Επίσης δεν με απασχολούν οι , επαναστάτες κάποτε ,ρόκσταρς που η περιουσία τους είναι εκατομμύρια ευρώ πλέον αλλά γι αυτούς δεν είδα να γράφονται και πολλά.

Στη συνέχεια θα ήθελα να πώ , πως έντεχνα κάποιοι άνθρωποι χρησιμοποιούνται απο το σύστημα ( ότι κι αν ορίζει ή περικλύει αυτή η έννοια )
με αντάλλαγμα τα πλούτη και τη δόξα για να προβάλλουν ιδεολογίες.
Είτε ιδεολογίες του γκέτο και του νταβατζή , είτε ιδεολογίες του ρατσιστή και του υπερόπτη είτε ιδεολογίες της αλητείας και της καταστροφής.

Πολλά απο όσα γράφονται σε τραγούδια σαν κι αυτό , είτε είναι χιπ χοπ είτε είναι ρόκ είτε είναι πόλκες , θα μπορούσαν να είναι μόνιμα θέματα πρσβληματισμού κι εφαρμογής/ υιοθέτησης στην προσωπική ζωή του καθενός.
Όχι όπως είπε κι ο κύριος Ντοκατζής απο φιλανθρωπία , αλλά απο επιλογή.

Όπως ανέφερα και πιο πάνω , έντεχνα κάποιες ιδέες παραποιούνται και προσφέρονται στον κόσμο με τέτοιο τρόπο ώστε ο κόσμος είτε να τις αγνοεί , είτε να τις χλευάζει. Κι αυτό γιατί αυτές οι ιδέες βγαίνουν απο στόματα ανθρώπων που καταντούν γραφικοί , υστερικοί κτλ κτλ .
Ενώ αντίθετα οι άλλες απόψεις βγαίνουν απο άτομα αξιόλογα, που κερδίζουν τον σεβασμό και την εκτίμηση.
Απο αυτού του είδους την παραποίηση και μορφοποίηση της ιδέας το αποτέλεσμα είναι τόσο αλλαγμένο όσο χρειάζεται για να παρερμηνευθεί είτε απο τους οπαδούς είτε απο τους πολέμιους της εκάστοτε ιδέας και να φουντώσει η αντιπαράθεση.

Αλλά όπως ανέφερα και σε άλλο μήνυμα , αυτός που θέλει μπορεί να βρεί το καλό ακόμα και στα σκουπίδια. Θέλωντας και μή , όλοι αυτοί οι " ψευτοεπαναστάστες " και " εντολοδόχοι " λένε αλήθειες. Λένε αλήθειες που πρέπει να μας ταρακουνάνε και να μας ξυπνάνε.

Όχι μόνο τους Έλληνες αλλά όλους τους λαούς που στον βωμό ενώς εκσυγχρονισμού (-πολτοποίησης) ξεχνάνε το παρελθόν τους, αδιαφορούν για το μέλλον τους και γίνονται ένα με μια άμορφη μάζα που ακολουθεί μια ροή πραγμάτων που καθορίζεται απο κάποιες ομάδες εξουσίας.

argi
08-06-2007, 18:05
καποτε υπηρχε ενα τραγουδι που ελεγε :εμπρος σηκωθητε να βγουμε στους δρομους το θυμασαι ,θυμασαι πως εγινε εμπρος συκωθητε να βγουμε στους δρομους με ρολεξ στα χερια και γουνες στους ωμους καπως ετσι καταληγει