PDA

View Full Version : ΝΕΡΙΤ - (Ε)ΔΤ

Pages : [1] 2 3

Takis K
17-06-2013, 11:14
Στην Πάτρα στο κανάλι 42 απο την ψηφιακη συχνοτητα της ΕΡΤ βλέπω αυτη την ώρα καρτα με ονομασια καναλιού στο ηλεκτρονικο οδηγό ΝΕΡΙΤ.

vadergr
17-06-2013, 11:17
εκπέμπει χωρίς πρόγραμμα απο τις 06.00

http://resources.sport-fm.gr/supersportFM/images/news/13/06/17/110254.jpg

opsim
17-06-2013, 11:20
Και εκπέμπει χωρίς άδεια λειτουργίας, χωρίς καν νομική υπόσταση.

supersonic
17-06-2013, 11:21
Και εκπέμπει χωρίς άδεια λειτουργίας, χωρίς καν νομική υπόσταση.

επουσιώδεις λεπτομέρειες....

(αγγλιστί technicalities)

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
17-06-2013, 11:23
Ελα ρε....
Πάει κι αυτή η ευκαιρία να κρατήσω συλλεκτικό λογ/σμό της ΔΕΗ χωρίς το χαράτσι της ΕΡΤ.....

sotos65
17-06-2013, 11:30

...για μία χούντααα!

opsim
17-06-2013, 11:31

Συνεπώς το κράτος εξομοιώνεται με ότι κατηγορεί τους απολυμένους υπαλλήλους της ΕΡΤ στα περί παράνομης εκπομπής σήματος.

GiFra
17-06-2013, 11:33
Ελα ρε....
Πάει κι αυτή η ευκαιρία να κρατήσω συλλεκτικό λογ/σμό της ΔΕΗ χωρίς το χαράτσι της ΕΡΤ.....

Ανταποδοτικό τέλος και μάλιστα σχετικά φθηνό.

sotos65
17-06-2013, 11:47
Συνεπώς το κράτος εξομοιώνεται με ότι κατηγορεί τους απολυμένους υπαλλήλους της ΕΡΤ στα περί παράνομης εκπομπής σήματος.

Το Πειρατικό του ΥΠΟΙΚ

94078

Dalanik
17-06-2013, 11:52
Ενδιαφέρον θα έχει να δούμε ποιοι θα πάνε να δουλέψουν στην ΝΕΡΙΤ... αν τελικά υπάρξει ΝΕΡΙΤ...

opsim
17-06-2013, 11:58
Ενδιαφέρον θα έχει να δούμε ποιοι θα πάνε να δουλέψουν στην ΝΕΡΙΤ... αν τελικά υπάρξει ΝΕΡΙΤ...

Αμφιβάλλεις ότι δεν θα βρεθούν καλοθελητές?

supersonic
17-06-2013, 12:04

δεν είπε ο Τόνυ ότι θα αμειφθούν αδρά? (όσοι βοηθήσουν)

ααααα ρε δεν βλεπετε Σουλεϊμαν
Θα μαθαίνατε πολλά (πολύ διδακτικό σήριαλ)

opsim
17-06-2013, 12:08
Δεν χρειάζεται να ανατρέξεις στην Τουρκική ιστορία, ο Εφιάλτης και ο Πήλιος Γούσης Έλληνες ήταν.

AFam
17-06-2013, 12:09

Έχουν ήδη βρεθεί εδώ και μήνες....

Dalanik
17-06-2013, 12:11
Εγώ το βλέπω πολύ χλωμό να μπορέσει να στελεχωθεί... κι ας λέτε εσείς...
δεν είναι τόσο απλή η περίπτωση. Πόσους δικούς του θα βρει ο Σαμαράς? Χρειάζεται αρκετό προσωπικό.

Τι θα κάνει αν δεν τους βρει? Θα λέει το ωροσκόπιο ο Κοττάκης?

AFam
17-06-2013, 12:12
δεν είναι τόσο απλή η περίπτωση. Πόσους δικούς του θα βρει ο Σαμαράς? Χρειάζεται αρκετό προσωπικό.

Νάξερες πόσα καλόπαιδα (τα οποία λείπουν από την πρώτη μέρα του κλεισίματος) θα βρεθούν με θέσεις στο νέο φορέα...

sotos65
17-06-2013, 12:13

Τόσοι ΟΝΝΕΔίτες άνεργοι υπάρχουν (που έκανε τον τσαμπουκά μπροστά τους προχθές). Ε, μία ταχύρυθμη εκπαίδευση στον ΣΚΑΙ, και έτοιμοι για δουλειά στη Νέα και Ανεξάρτητη ΞΕΝΕΡΙΤ...

opsim
17-06-2013, 12:14

Η Σαλαγγούδη!!!!!!! :BDGBGDB55::BDGBGDB55:

Dalanik
17-06-2013, 12:23
Ρε Αντώνη θα ξεφτιλιστούν... είναι φανερό imo.

Ήδη οι δύο εταίροι της συγκυβέρνησης λένε ότι δεν θα στηρίξουν την απόφαση της Κυβέρνησης και ο Σύριζα είναι μπροστά (αναζητώντας μέχρι και ποινικές ευθύνες).
Αν δεσμεύσουν Λιάρους, Αράπογλου και λοιπούς, βάλε και ότι σίγουρα θα πέσει σύρμα από το σωματείο των δημοσιογράφων... πόσους θα βρουν?
Ανέργους απο την Μέρκελ μόνο θα βρουν! ...να γίνει κατοχική η δημόσια tv και με τη βούλα!!!

Θα τους ξεφτιλίσουν και πανευρωπαϊκά. Η EBU έχει διαγνώσει τον κίνδυνο απο νωρίς... δεν θα μου φαινόταν παράξενο η κατάληψη που υπάρχει αυτή τη στιγμή να στελεχωθεί και απο Ευρωπαίους δημοσιογράφους.................

Επιμένω... δεν είναι καθόλου απλά τα πράγματα. Η τηλεόραση (και κατ΄επέκταση οι δημοσιογράφοι) έχει πολύ δύναμη... το ξέρουν και οι ίδιοι και θα το πάνε μέχρι τέλους.
Απο τη στιγμή που δεν είδαμε ακόμα βίαιη εκκένωση καταλαβαίνει και ο Σαμαράς ότι θέλει ειδικό χειρισμό. Και τέτοιος δεν υπάρχει...

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ
17-06-2013, 12:37

Ήδη οι δύο εταίροι της συγκυβέρνησης λένε ότι δεν θα στηρίξουν την απόφαση της Κυβέρνησης και ο Σύριζα είναι μπροστά (αναζητώντας μέχρι και ποινικές ευθύνες).
Αν δεσμεύσουν Λιάρους, Αράπογλου και λοιπούς, βάλε και ότι σίγουρα θα πέσει σύρμα από το σωματείο των δημοσιογράφων... πόσους θα βρουν?
Ανέργους απο την Μέρκελ μόνο θα βρουν! ...να γίνει κατοχική η δημόσια tv και με τη βούλα!!!

Θα τους ξεφτιλίσουν και πανευρωπαϊκά. Η EBU έχει διαγνώσει τον κίνδυνο απο νωρίς... δεν θα μου φαινόταν παράξενο η κατάληψη που υπάρχει αυτή τη στιγμή να στελεχωθεί και απο Ευρωπαίους δημοσιογράφους.................

Επιμένω... δεν είναι καθόλου απλά τα πράγματα. Η τηλεόραση (και κατ΄επέκταση οι δημοσιογράφοι) έχει πολύ δύναμη... το ξέρουν και οι ίδιοι και θα το πάνε μέχρι τέλους.
Απο τη στιγμή που δεν είδαμε ακόμα βίαιη εκκένωση καταλαβαίνει και ο Σαμαράς ότι θέλει ειδικό χειρισμό. Και τέτοιος δεν υπάρχει...

Σωστά όλα αυτά, αλλά πιστεύεις πραγματικά ότι δε θα βρεθούν 1000 άτομα σε όλη την Ελλάδα να δουλέψουν για τη ΝΕΡΙΤ; Πόσοι είναι οι άνεργοι δημοσιογράφοι εκεί έξω είπαμε;

Dalanik
17-06-2013, 12:50
Λες βρε Κώστα?

Εντάξει δεν είμαστε και η κορωνίδα της αλληλεγγύης αλλά τόσο πολύ?
Τέτοια αποσάθρωση?

Υπό αυτές τις συνθήκες, δεν μπορώ να το διανοηθώ πραγματικά...

AFam
17-06-2013, 12:53

Μία μεγάλη αλήθεια που είχε πει ο "γκαντέμης" είναι ότι ο Έλληνας ξεχνάει εύκολα... Αυτό αποδεικνύεται καθημερινά..

Ποιο σωματείο δημοσιογράφων ?? Το διαίρει και βασίλευε πλέον είναι ο ορισμός.. Υπάρχουν πολλοί που περιμένουν στην ουρά.

Στο ραδιομέγαρο υπάρχουν και Ευρωπαίοι δημοσιογράφοι..

Ο Σαμαράς είδε ότι υπάρχει αντίδραση Παγκόσμια και πιστεύω ότι δεν θα ρισκάρει μία βίαιη εκκένωση.. και μάλιστα από τη στιγμή που οι περισσότεροι που βρίσκονται μέσα στο κτήριο είναι αυτοί που δεν εμπλέκονται σε καμία λαμογία..

Θα δείξει το βράδυ..

Αλέξης
17-06-2013, 12:56
Μία μεγάλη αλήθεια που είχε πει ο "γκαντέμης" είναι ότι ο Έλληνας ξεχνάει εύκολα... .

Αυτό είναι μεγάλο ψέμα :flipout::flipout::flipout::flipout::flipout:

AFam
17-06-2013, 12:59
Αυτό είναι μεγάλο ψέμα :flipout::flipout::flipout::flipout::flipout:

είσαι τρολ !!!! :flipout::flipout:

agnostos
17-06-2013, 13:07

Η πρώην διοίκηση της ΕΡΤ(των 300.000€) που δεν συμμετείχε στην απεργία αλλά πήγε να κλείσει τους διακόπτες όταν της ζητήθηκε, και από εκεί και πέρα να είναι καλά το φυτώριο της ΝΔ... Άντε στο τσακίρ κέφι να βγάλουν και 100 voucher από ΕΣΠΑ για νέους δημοσιογράφους!

1000 θέσεις είναι αυτές και δεν είμαστε και η Αυστρία(ανεργία 4%) για να υπάρχουν περιθώρια σνομπαρίσματος σε κάθε περίπτωση!

Dalanik
17-06-2013, 13:13
Ο απέθαντος γκαντέμης είχε πει για το Σκοπιανό "και ποιος θα θυμάται μετά 10 χρόνια"... επιπρόσθετα ήταν ο υπουργός οικονομικών που το '64 έκανε ρύθμιση με του Αγγλους για τα προπολεμικά χρέη...
Ρύθμιση για 45 χρόνια... μέχρι το 2009... συμπτωματικά... έργα και βίος...

επίσης συμπτωματικά ξέχασε τις αποζημιώσεις των Γερμανών... αποστάτησε ανοίγοντας το δρόμο για τη Χούντα... και το '93 δεν κατέφυγε στο ΔΝΤ σε μια ανάλογη κατάσταση με αυτή του 2009...

Δεν μας έχουν κάνει λοβοτομή... όχι τουλάχιστον σε όλους...

AFam
17-06-2013, 13:19
Ο απέθαντος γκαντέμης είχε πει για το Σκοπιανό "και ποιος θα θυμάται μετά 10 χρόνια"... επιπρόσθετα ήταν ο υπουργός οικονομικών που το '64 έκανε ρύθμιση με του Αγγλους για τα προπολεμικά χρέη...
Ρύθμιση για 45 χρόνια... μέχρι το 2009... συμπτωματικά... έργα και βίος...

επίσης συμπτωματικά ξέχασε τις αποζημιώσεις των Γερμανών... αποστάτησε ανοίγοντας το δρόμο για τη Χούντα... και το '93 δεν κατέφυγε στο ΔΝΤ σε μια ανάλογη κατάσταση με αυτή του 2009...

Δεν μας έχουν κάνει λοβοτομή... όχι τουλάχιστον σε όλους...

Δεν μιλάω για μένα για σένα και πολλά από τα παιδιά εδώ Νικόλα.. εκεί έξω από το φόρουμ ρώτα όσους θέλεις και κάνε το γκάλοπ σου σε αυτό που έγραψες..

Στους 100 άντε να το ξέρουν οι 10... και πολλούς λέω... αυτή είναι η δυστυχία..

Dalanik
17-06-2013, 13:20
Η πρώην διοίκηση της ΕΡΤ(των 300.000€) που δεν συμμετείχε στην απεργία αλλά πήγε να κλείσει τους διακόπτες όταν της ζητήθηκε, και από εκεί και πέρα να είναι καλά το φυτώριο της ΝΔ... Άντε στο τσακίρ κέφι να βγάλουν και 100 voucher από ΕΣΠΑ για νέους δημοσιογράφους!

1000 θέσεις είναι αυτές και δεν είμαστε και η Αυστρία(ανεργία 4%) για να υπάρχουν περιθώρια σνομπαρίσματος σε κάθε περίπτωση!

Ο κομματικός μηχανισμός της Δεξιάς δεν έχει 1000 δημοσιογράφους, τεχνικούς και διοικητικούς υπαλλήλους... και η γαλάζια γενιά είναι ανεπάγγελτοι ακόμα... δεν μπορούν να στελεχώσουν...

Για το πόσο τσίπα έχουν όλοι αυτοί έχετε δίκιο, αλλα δεν ποντάρω σε αυτή... ποντάρω ότι έχουν σφίξει οι κώλοι... δεν είναι απλή υπόθεση, καθόλου απλή...
Ακόμα και αν το καταφέρουν χάνουν στις εκλογές από αυτό... οι δημοσιογράφοι θα τους έχουν στη μπούκα (και δεν μιλάω για τους μεγάλους / φερέφωνα)

Το βράδυ υπάρχουν δύο δρόμοι:
1) διάλυση της κυβέρνησης
2) υπαναχώρηση και διάλογος για τους εργαζομένους / ορισμός επιτροπής κάθαρσης τη αμαρτωλής ΕΡΤ (προσωπικά δεν γλύφω εκεί που έφτυνα μέχρι χτες)

Δεν τους παίρνει για άλλο τσαμπουκά, imo...

μένει να δούμε τι θα γίνει (σαφώς και δεν είναι εφικτή πρόβλεψη όταν έχεις να κάνεις με ανεγκέφαλους και προδότες)

Dalanik
17-06-2013, 13:24
Δεν μιλάω για μένα για σένα και πολλά από τα παιδιά εδώ Νικόλα.. εκεί έξω από το φόρουμ ρώτα όσους θέλεις και κάνε το γκάλοπ σου σε αυτό που έγραψες..

Στους 100 άντε να το ξέρουν οι 10... και πολλούς λέω... αυτή είναι η δυστυχία..

Μέχρι και οι γέροι στράβωσαν, αν θες τη γνώμη μου... τους ήρθαν μνήμες βλέπεις... :Banane0:

Η δυστυχία που αναφέρεσαι υπάρχει. απλά imo σε αυτήν έχουν συμβάλει τα μμε... δλδ και οι δημοσιογράφοι... δλδ ο έτερος του "πολέμου"...
εκεί ποντάρω εγώ...

είπαμε θα δείξει...

μακάρι να είναι η αρχή του τέλους...

agnostos
17-06-2013, 13:34
Ρε άμα χρειαστεί θα βρει απ' όλους... το 30% των τελευταίων εκλογών, 20 σου βάζω εγώ(γιατί ενδέχεται να έχουν γίνει τροποποιήσεις από τότε) μεταφράζεται σε 2.000.000 Έλληνες! Από αυτούς (χοντρικά πάντα) με 25% ανεργία (15 σου βάζω εγώ) 300.000 άτομα... ε στους 300.000 δεν θα βρεθούν 1000? Σε ραδιοτηλεόραση θα τους στείλουν όχι σε κάτεργα...

Dalanik
17-06-2013, 13:42
Ρε άμα χρειαστεί θα βρει απ' όλους... το 30% των τελευταίων εκλογών, 20 σου βάζω εγώ(γιατί ενδέχεται να έχουν γίνει τροποποιήσεις από τότε) μεταφράζεται σε 2.000.000 Έλληνες! Από αυτούς (χοντρικά πάντα) με 25% ανεργία (15 σου βάζω εγώ) 300.000 άτομα... ε στους 300.000 δεν θα βρεθούν 1000? Σε ραδιοτηλεόραση θα τους στείλουν όχι σε κάτεργα...

Δεν αποκλείω τίποτα και καταλαβαίνω το συλλογισμό σου. Απλά αναρωτιέμαι.

Επίσης να θυμίσω ότι το 30% στις τελευταίες βουλευτικές εκλογές αντιπροσώπευε 1.200.000 ψήφους... με τους συνταξιούχους να έχουν το πρώτο λόγο στα ποσοστά...

AFam
17-06-2013, 13:52
Πάνω που τον ανέφερα τον γκαντέμη κυκλοφορεί ατάκα του που δεν έχει επιβεβαιωθεί ακόμα...

"Νομίζω ότι το μεγαλύτερο επίτευγμά του ως τώρα ήταν ότι έριξε εμένα. Εκανα λάθος. Το κορυφαίο είναι ότι θα ρίξει και τον εαυτό του"

:flipout:

Dalanik
17-06-2013, 14:13
Ναι... τον έριξε ο Σαμαράς στα 3,5 χρόνια... πόσες κυβερνήσεις έχουν κλείσει 4ετία???

πρόλαβε όμως να ξανα υποθηκεύσει τη Χώρα...!!!

[ [ θυμίζω αύξηση τιμής της βενζίνης (τριπλασιασμός), νομιμοποίηση των διαπλεκόμενων καναλιών βαρδινογιάννη μπόμπολα, Κυριακού, αλαφούζο κτλ... και γενικό ξεπούλημα! ...μέχρι και συναλλαγή με τη Μαφία στη πώληση των τσιμέντων, συγκοινωνίες δωράκι στους δικούς τους... παράδοση του ΟΤΕ σε siemens κόκκαλη κτλ... ] ]

απλά όταν βγήκε για ζητιανιά στην Ευρώπη τότε... αρχές δεκαετίας του 90..., όταν τον ρώτησαν "πως θα αποπληρώσεις τα δάνεια που ζητάς?" τους απάντησε "η Ελλάδα είναι μια φτωχή χώρα με πλούσιους πολίτες"... και την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια δήθεν αλέρωτος και αδικημένος που δεν ολοκλήρωσε το έργο του... Που να το ολοκλήρωνε κιόλας...

άσε ρε Αντώνη, μέχρι το λαιμό στα σκατά είμαστε ρε φίλε και η παρηγοριά μας είναι ότι πατάμε στους ώμους του γείτονα... για όνομα... πότε θα ξυπνήσουμε???

Kostas_Y
17-06-2013, 14:16
Δηλαδή τώρα αντί για την ΕΡΤ θα πληρώνουμε την Digea;

Στη Θράκη εμφανίστηκε στη συχνότητα 24.

YannisA
17-06-2013, 14:37
Πάνω που τον ανέφερα τον γκαντέμη κυκλοφορεί ατάκα του που δεν έχει επιβεβαιωθεί ακόμα...

"Νομίζω ότι το μεγαλύτερο επίτευγμά του ως τώρα ήταν ότι έριξε εμένα. Εκανα λάθος. Το κορυφαίο είναι ότι θα ρίξει και τον εαυτό του"

:SFGSFGSF:

AFam
17-06-2013, 14:52
Ναι... τον έριξε ο Σαμαράς στα 3,5 χρόνια... πόσες κυβερνήσεις έχουν κλείσει 4ετία???

πρόλαβε όμως να ξανα υποθηκεύσει τη Χώρα...!!!

[ [ θυμίζω αύξηση τιμής της βενζίνης (τριπλασιασμός), νομιμοποίηση των διαπλεκόμενων καναλιών βαρδινογιάννη μπόμπολα, Κυριακού, αλαφούζο κτλ... και γενικό ξεπούλημα! ...μέχρι και συναλλαγή με τη Μαφία στη πώληση των τσιμέντων, συγκοινωνίες δωράκι στους δικούς τους... παράδοση του ΟΤΕ σε siemens κόκκαλη κτλ... ] ]

απλά όταν βγήκε για ζητιανιά στην Ευρώπη τότε... αρχές δεκαετίας του 90..., όταν τον ρώτησαν "πως θα αποπληρώσεις τα δάνεια που ζητάς?" τους απάντησε "η Ελλάδα είναι μια φτωχή χώρα με πλούσιους πολίτες"... και την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια δήθεν αλέρωτος και αδικημένος που δεν ολοκλήρωσε το έργο του... Που να το ολοκλήρωνε κιόλας...

άσε ρε Αντώνη, μέχρι το λαιμό στα σκατά είμαστε ρε φίλε και η παρηγοριά μας είναι ότι πατάμε στους ώμους του γείτονα... για όνομα... πότε θα ξυπνήσουμε???

ψιτ... σου είπε κανείς ότι υποστηρίζω Τάκη ???? Αεκτζής και ματωμένος είμαι ο άνθρωπος !!!! :flipout::flipout:

Σου είπα, ρώτα 100 οι 10 θα τα ξέρουν και αν... ξεκίνα κατήχηση !!!

nvianitakis
17-06-2013, 14:53
Πάντως λίγοι είναι στην πιάτσα, αυτοί που μπορούν να στήσουν ένα μαγαζί, να έχουν δηλαδή τον συντονισμό και κάποιοι είναι άνεργοι....:P

Dalanik
17-06-2013, 15:00
ψιτ... σου είπε κανείς ότι υποστηρίζω Τάκη ???? Αεκτζής και ματωμένος είμαι ο άνθρωπος !!!! :flipout::flipout:

Σου είπα, ρώτα 100 οι 10 θα τα ξέρουν και αν... ξεκίνα κατήχηση !!!
Ούτε συ το λές ολόκληρο ε? είναι ένα ρίσκο, όπως και να το κάνεις... :flipout::flipout::flipout:

Τι κατήχηση να ξεκινήσω ρε? Τα μόνα είναι?
Όσοι δεν γνωρίζουν είναι πλέον ύποπτοι... τι άλλο πρέπει να γίνει? Όταν θα είναι άνεργοι θα είναι αργά.

:ernaehrung004:

Kosh
17-06-2013, 17:58

Αν και φανταζομαι οτι θα υποννοεις οτι θα πεσει παλι το αλισβερισι της αρκουδας και θα αναψουν τα τηλεφωνα για τα δικα τους τα παιδια......σε διαβεβαιω οτι απο τον εργασιακο χωρο των τεχνικων εκτος απο την προσληψη αρκετων απο τους παλιους εχει να γινει το ελα να δεις απο ....αιτησεις.

Σε μιλαω οτι ειναι σε φαση ανεργιας το 80% μην λεω και λιγους των συναδερφων του χωρου και απο οσους ακουω ολοι θα πανε να κανουν αιτηση μπας και ......

Νεριτ Ξενεριτ ολοι θα σπευσουν.

Dalanik
17-06-2013, 18:21
Φαντάζομαι ότι οι ίδιοι που θα προσληφθούν θα κατέβουν σε καταλήψεις και απεργίες αν κριθούν παράνομες οι προσλήψεις απο επόμενη κυβέρνηση και οι μπαχαλάκηδες θα τους υποστηρίξουν ξεκολλώντας τα μάρμαρα στο σύνταγμα έτσι?

Ναι... τώρα αρχίζω και το βλέπω κι εγώ σιγά σιγά...

όσο ζεις ελπίζεις πάντως ρε Ναθ... καθόλου "χέρι" και πολύ "Αθηνά" έχουμε μάθει... για να δούμε...

Kosh
17-06-2013, 18:26
Στον συγκεκριμενο χωρο μην ελπιζεις.

Εχει ξεσκιστει πληρως εδω και χρονια αν βρεθει δουλεια και δη στην ΕΡΤ εστω και κακοπληρωμενη θα σπευσουν χωρις καμια δευτερη σκεψη.

Οταν πρεπει να γεμισει το τσουκαλι τα διλληματα μπαινουν στην μπαντα.....

agnostos
17-06-2013, 18:41
"Μακρια απ τον κ*λο σου και οπου θελει ας ειναι" λεει ο λαος και ειναι πολλοι αυτοι που το ακολουθουν κατα λεξη

nvianitakis
17-06-2013, 18:49
Κουτί της πανδώρας.... Απλά :grinning-smiley-043

http://www.koutipandoras.gr/38165/to-αλλιώτικο-πρόγραμμα-της-νεριτ.html

sakis.kom
18-06-2013, 00:55
Από Υμηττό...

Ψηφιακό σήμα με μπάρες στην 46 UHF και όνομα καναλιού δύο τελείες ..
Ψηφιακό σήμα με μπάρες στην 48 UHF και όνομα καναλιού τρεις παύλες ---
Ψηφιακό σήμα με μπάρες στην 52 UHF και όνομα καναλιού τρεις παύλες ---

Από Πάρνηθα...

Αναλογικό σήμα με μπάρες στην 11 VHF
Αναλογικό σήμα με μπάρες στην 56 UHF

Όλα τα παραπάνω εκπέμπουν άλλα από το πρωί, άλλα από το απόγευμα.
Επίσης το απόγευμα γύρισα την κεραία μου που είχα προς Αίγινα, προς την Πάρνηθα.

alpha111
19-06-2013, 02:25
Από Υμηττό...

Ψηφιακό σήμα με μπάρες στην 46 UHF και όνομα καναλιού δύο τελείες ..

3Ε στην συχνότητα τις digea εδώ και μερικές μέρες υπάρχει αυτό με τις δυο τέλειες ελεύθερο

lakis 2
19-06-2013, 16:19
στην συχνοτητα 24 (digea) στην θεσσαλονικη εχω βγαλει αυτο το καναλι με τις τελιτσες απο 12 του μηνος,οταν διαβασα πριν 4-5 μερες για την νεριτ εκανα αναζητηση αλλα δεν εβγαζε τετοιο καναλι,τελικα η νεριτ πρεπει να ειναι αυτο.

αυτην την στιγμη παντως το συγκεκριμενο καναλι για 1η φορα δεν εχει μπαρες,ειναι μαυρο και μου βγαινει το μηνυμα
"η υπηρεσια δεν ειναι διαθεσιμη"

Serafeim Karakostas
19-06-2013, 16:23
3Ε στην συχνότητα τις digea εδώ και μερικές μέρες υπάρχει αυτό με τις δυο τέλειες ελεύθερο

στην συχνοτητα 24 (digea) στην θεσσαλονικη εχω βγαλει αυτο το καναλι με τις τελιτσες απο 12 του μηνος,οταν διαβασα πριν 4-5 μερες για την νεριτ εκανα αναζητηση αλλα δεν εβγαζε τετοιο καναλι,τελικα η νεριτ πρεπει να ειναι αυτο.
Πρόκειται για το κανάλι της Βουλής (http://www.digitaltvinfo.gr/index.php?option=com_kunena&Itemid=93&func=view&catid=4&id=11742&lang=el).

Takis K
19-06-2013, 19:25
Ξεκινησε το καναλι της Βουλης μαζι με τρεις καρτες απο το καναλι 24 στην Πατρα.Η βουλη αποθηκευεται εκει που ηταν το ERT HD.

Kostas_Y
19-06-2013, 19:54
Υπάρχει ακόμα κανάλι ΝΕΡΙΤ σε κάποια συχνότητα; Έχει κατσικωθεί σε ένα δέκτη μου και δεν φεύγει. Οι άλλοι δύο δεν το βρίσκουν καν.

sakis.kom
20-06-2013, 00:53
Σαν όνομα ΝΕΡΙΤ, όχι δεν υπάρχει.

Υμηττός σήμερα...

22 TV5 μόνο με μαύρο
22 EURONEWS ακόμα με τις μπάρες που έχει εδώ και μήνες και με όνομα .

46 Ένα κανάλι με μπάρες και όνομα ..

48 Η ΕΤ1 πλέον είναι -
48 Η ΝΕΤ πλέον είναι --
48 Η ΕΤ3 πλέον είναι ---
48 ΕΡΤ HD γιοκ. Πλέον VOULI

(52 ότι και στην 48)
52 Μπάρες -
52 Μπάρες --
52 Μπάρες ---
52 VOULI

Στην παλιά θέση του ΡΙΚ μου ήρθε ήχος από το TV5. Το διέγραψα και απλά... δεν βρίσκεται ξανά στην εύρεση καναλιών

Αναλογικά στην 21, επανήλθε το CNN χωρίς ήχο

Από Πάρνηθα συνεχίζουν...

Αναλογικό σήμα με μπάρες στην 11 VHF
Αναλογικό σήμα με μπάρες στην 56 UHF

sotos65
20-06-2013, 00:56
...---... :smash::Banane0:

talos_2002
20-06-2013, 01:57

Αχ...γελάμε με τα χάλια μας όμως... :frown:

adi32
23-06-2013, 12:35
τελικα τι κανουμε σβηνουμε τα καναλια με τις παλιες στχνοτητες λη θα τα αλλαξουν παλι ?

ilise
23-06-2013, 12:58
Εγω λεω να περιμενουμε μην αλλαξεις τιποτα. Φοβαμαι παντως οτι χασαμε το ERTHF αφου στη συχνοτητα του βγαινει η Βουλη αν δεν κανω λαθος.
Σε καθε περιπτωση τα ιδιωτικα εχουν καθε δικαιωμα να πανηγυριζουν αφου αυτο που ηθελαν το πετυχαν. Αφου δεν ειχαν HD καναλι (δηλαδη κατσικα) ειπαν δεν ψοφαει κι η κατσικα του γειτονα (ΕΡΤ HD)? Ετσι κι εγινε. Εμενα γιατι τωρα ολα αυτα μου φαινονται εκ του πονηρου?
Νικος

sakis.kom
24-06-2013, 03:04
Νίκο, μια χαρά τα λες. Μην σου φαίνεται τίποτα εκ του πονηρού. Τα "κονέ" έκαναν μια χαρά την δουλειά τους.

ΥΓ... Αυτό με την κατσίκα και την ΕΡΤ HD, το έχω γράψει και εγώ κάπου πριν καιρό... χε χε....

ilise
24-06-2013, 08:47
Σακη ειναι αδυνατο να μην παει το μυαλο οποιουδηποτε στην ...κατσικα. Ειπαμε Δοξα τω Θεο αντε να χαρουμε κανενα ποδοσφαιρο η καμμια σειρα με ευκρινεια out of this world (Εκει στον ΑΝΤ1 τ ακουτε βρε?) να πιασει τοπο και η HD τηλεοραση αλλα τζιφος. Η συντριπτικη πλειοψηφια του κοσμου θα εξακολουθει να βλεπει τη Μενεγακη στις HD screens που ειχαν αγοραστει και αγοραζονται με το κιλο και τι εχει να ελπιζει? Να πω μια κακια ?
Εκμπομη απο το νεο φορεα 3D εκπομπης ετσι ωστε να υπολογιζω την αποσταση της ρωγας των μεμε της Μενεγακη απο το στερνο της με εξαιρετικη ακριβεια.
Αλλα μετα ξεφουσκωνω (με την καλη την εννοια χεχε) γιατι σκεπτομαι οτι χρειαζεται HD εκπομπη κατ αρχην κατι που μας ξαναγυριζει στη λογικη της κατσικας.
ΟΠοτε καταληγουμε εκει απο οπου ξεκινησαμε.
Δυστυχως θα πρεπει να υπολογιζουμε (για τα μεμε της Μενεγακη παντα) τις ...αποστασεις παντα κατ εκτιμηση.
Ζητω συγγνωμη για το πικροχολο σχολιο αλλα βρε παιδια μια φορα εκανε κατι η ΕΡΤ να δικαιολογησει τη θεση της και την τεχνογνωσια της και χασαμε ακριβως αυτο.
Το οτι η Βουλη εκπεμπει στη νεα θεση της απο το κομματι του multiplex που βλεπαμε την ERT HD και οχι απο την παλια της θεση μονο τυχαιο δεν μπορει να ειναι.
Στην τελικη σημερα δεν μπορει η πλειονοτητα του κοσμου να επενδυει σε υπηρεσιες δορυφορικες.
Χαρακτηριστικο παραδειγμα η συνομιλια εξααιρετικου τεχνικου και φιλου ο οποιος τοποθετει και πιατα με την κουβεντα που μου ειπε....
" Ξεχασα να περναω δορυφορικα πιατα " Μεσα στην υπερβολη της ρησης μπορουμε ασφαλως να συμπερανουμε οτι ο κσομος δεν εχει χρηματα να δαπανησει για υπηρεσιες που σε αλλες εποχες θα ηταν οικονομικα προσβασιμες ετσι ωστε η απωλεια του κρατικου καναλιου υψηλης ευκρινειας να ειναι η μεγαλυτερη πραγματικη απωλεια περαν ολων των αλλων που χασαμε με την ΕΡΤ και που μαλλον δεν θα ξαναδουμε απο την ΝΕΡΙΤ.
Νικος

paplomatothiki
03-07-2013, 18:35
Τι κρίμα...να βλέπεις έτσι ξαφνικά να διαγράφονται μονοκοντυλιά όλα τα καλά κι όλα τα κακά ενός οργανισμού...Δεν είμαι από αυτούς που θεοποιούν την ΕΡΤ τώρα που πέθανε (όπως κάνουν όλοι μόλις φεύγει κάποιος) αλλά προχθές κυριολεκτικά λυπήθηκα όταν είδα τη Φόρμουλα να ξεπετιέται στο ALPHA από το πουθενά ως δώρο,τη στιγμή που 2 μήνες πριν εμείς διαφωνούσαμε για το εάν κόστισε πολύ ή λίγο στον ελληνικό λαό η αγορά των δικαιωμάτων της.
Και το έρημο το HD ??? Είπαμε κι εμείς ότι η τηλεόραση μας πήγε έστω κι ένα μικρό βηματάκι μπροστά....αμέσως έπεσε το ΣΚΑΙ και η χοντρομαγούλω να το ειρωνευτούν και να τσιρίζουν εναντίον του,έδωσαν σήμα οι καναλάρχες ότι δεν είναι δυνατό να εκπέμψουν το
50-50" σε HD ,οπότε τί κάναμε ...πριν καν φύγει το "μαύρο" από τις οθόνες σπεύσαμε να δείξουμε ότι "ορίστε,η συχνότητα του HD ψόφησε αφού από εκεί εκπέμπει η Βουλή ! Μην ανησυχείτε και πάτε και φοσκώσετε κι άλλο τα μάγουλά σας "
Α,ρε κατακαημένη Ελλάδα...τι να περιμένεις από μια χώρα στην οποία το ΣτΕ βγάζει αποφάσεις κατόπιν συνεννοήσης για την ώρα και ο Πρωθυπουργός παρανομεί στα ίσα και παλικαρίσια για σχεδόν 20 ημέρες....

tolias
04-07-2013, 02:47
Άλλαξε λίγο το αρχικό σχέδιο για την ΝΕΡΙΤ. Στην αρχή έλεγαν για ένα κανάλι επίγειας ελεύθερης τηλεόρασης. Τώρα τουλάχιστον λένε για δύο κανάλια.
http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=244733&catID=7

Αλήθεια ξέρετε τι σημαίνει ΝΕΡΙΤ; Ευτυχώς που υπάρχει και η Ελεύθερη Ώρα και αποκαλύπτει :speechless-smiley-0 :bang: :jester:
http://www.koolnews.gr/extras/i-eleutheri-ora-mas-apokaliptei-ti-simainei-nerit/

johnny1
04-07-2013, 15:57
Κορυφαίο!!!

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=UZGWydYFyqY

paksat
04-07-2013, 22:07
Το νομοσχέδιο για τη ΝΕΡΙΤ που κατατέθηκε στη Βουλή

http://www.hellenicparliament.gr/Nomothetiko-Ergo/Katatethenta-Nomosxedia

spirosr
05-07-2013, 10:12
ΝΕΡΙ(Τ) ΚΑΣΤΙΓΙΟ ΟΕΟ ΝΕΡΙ(Τ) ΚΑΣΤΙΓΙΟ
http://olympiacos.theoffside.com/files/2010/07/Nery-Castillo_Chicago-Fire.jpg

paplomatothiki
09-07-2013, 18:47
ΝΕΡΙΤ !!! Αυτό...με τη λαβή !
:BDGBGDB55::afro:

hercoulis
09-07-2013, 21:08
Να υποθέσουμε ότι το Ν μετά από λίγο καιρό θα φύγει?????

Kostas_Y
09-07-2013, 23:00
Γιατι να φύγει; Έφυγε ποτέ απο την ΝΕΤ; :smile:

hercoulis
09-07-2013, 23:35
Πάντα νέα θα είναι? :drummer:
που να σφίξουν και οι ζέστες!

tolias
10-07-2013, 00:39
Τι σόι κρατική τηλεόραση είναι αυτή δεν μπορώ να καταλάβω. Όλα γίνονται μέσω ιδιωτικών μέσων. Ιδιωτικά στούντιο, μετάδοση μέσω Digea κτλ. Τόσο της πλάκας είναι η υπόθεση που η FIBA δεν της δίνει καμία σημασία και έδωσε το Eurobasket στον ANT1, αν και μέχρι τότε θα πρέπει να δουλεύει κανονικά η ΝΕΡΙΤ.
http://www.enikos.gr/media/158634,NERIT_kinhtikothta_sthn_Paiania_.html
Κάντε καμία σάρωση και πέστε και σε μας τι γίνεται, γιατί εγώ βαριέμαι να ασχοληθώ και να ψάξω για την ΞΕΝΕΡΙΤ.

Kostas_Y
10-07-2013, 00:44
H ΝΕΡΙΤ θα αργήσει να βγει. Αυτό που ίσως ξεκινήσει αύριο θα είναι μια μεταβατική κατάσταση.

sgatz
10-07-2013, 08:55
Και εγένετο ΕΔΤ με τη συνοδεία κλασσικής μουσικής και την ίδια κάρτα και στα 3 κανάλια..Αντε να δούμε τι αυτοσχεδίασαν τα παληκάρια της κυβέρνησης.Μάλλον θα θυμηθούμε τα μας συγχωρείτε διακοπή της παλιάς ΥΕΝΕΔ.Επίσης προτιμώ το ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ από το ξενέρωτο ΝΕΡΙΤ

hercoulis
10-07-2013, 09:01
Επίσης προτιμώ το ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ από το ξενέρωτο ΝΕΡΙΤ

http://www.enikos.gr/media/158711,Twra-Ekpempei_h_Ellhnikh_Dhmosia_Thleora.html

surprise!

Cinemusic - Ανδρέας
10-07-2013, 09:03
Και τώρα αυτό σήμα έρχεται μέσω digea;

sgatz
10-07-2013, 09:09
Το πιθανότερο είναι να έρχεται μέσω digea.Πάντως για να χαίρεται τόσο ο Χατζηνικολάου λες να παίζει το σενάριο περί άλτερ που κυκλοφόρησε τις τελευταίες μέρες?

naxian
10-07-2013, 09:16
από Παιανία(παλιά γραφεία megla) πάει digea γίνεται το multiplex, μετά οτε και τέλος στους πομπους

sgatz
10-07-2013, 09:19
Eπιβεβαιώνεται και από το σάιτ της ερτ αυτό http://www.ertopen.com./eidiseis/item/1409-edt-to-pseytiko-antigrafo-ths-ert#.Udz8QDt7J3o

Kostas_Y
10-07-2013, 09:30
Θα με πείτε κακό αλλα εμένα το λογότυπο και η αισθητική μου θυμίζουν αρχές δεκαετίας του 90. Άντε να φέρει και τη Ρούλα ο Κεδίκογλου να κάνει σόου...

naxian
10-07-2013, 10:10
Θα με πείτε κακό αλλα εμένα το λογότυπο και η αισθητική μου θυμίζουν αρχές δεκαετίας του 90. Άντε να φέρει και τη Ρούλα ο Κεδίκογλου να κάνει σόου...

πολιτική άνοιξη :-D (θυμίζει)

little
10-07-2013, 10:48
Ζούμε στην Μπανανία. Τέλος!
Ούτε τα προσχήματα δεν κρατούν. Βγαίνουν και στην τηλεόραση σαν ήρωες, τα ζώα!

Φαντάζομαι πως τώρα το Mega θα μπορεί να πληρώσει τους εδώ και μήνες απλήρωτους τεχνικούς του και να πληρώσει και τις συμβάσεις για τα τούρκικα σήριαλ. Γιατί από ότι είδαμε άλλαξε και εταιρία διανομής, με τα φέσια που άφησε πίσω.

Φανταζόμαστε όλοι, πόσο πήγε το ενοίκιο στην Παιανία και ξέρουμε καλά γιατί πανηγυρίζουν εκεί στην ΤΗΛΕΤΥΠΟΣ ΑΕ. Μέχρι και τα μουστάκια τους γέλαγαν το πρωί. Αφού νοικιάζουν το κτήριο, όλο και καμιά εξωτερική παραγωγή θα αρπάξουν οι συμβαλλόμενες εταιρίες του Mega, τώρα δε που έχει ανάγκη τα λεφτά και η πτωχευμένη ΑΤΑ Studio.

Μιλάμε για μεταβατικό στάδιο (ΕΔΤ) το οποίο μπορεί τώρα κάλλιστα να φάει τα λεφτά του κοσμάκι, να μοιράσει αβέρτα αρπακτές (ενοίκια, συμβάσεις, κρατικές διαφημίσεις ...) να μπει μέσα για τα καλά και μετά να μπει στο ντουλάπι της ιστορίας, αφού θα έχει διαλυθεί σαν εταιρία.

Εκπομπές θα παρουσιάζουν οι Ανθή Σαλαγκούδη και Πηνελόπη Γαβρά, που ξέρουμε όλοι πόσο αξιοκρατικά μπήκαν στην ΕΡΤ του Αλογοσκούφη και του Κεδίκογλου.

Φαντάζομαι η Τρέμη και ο Πρετεντέρης θα έχουν να λένε ... τα καλύτερα. Για να μην μιλήσουμε για την Digea που δεν κατέχει νόμιμη άδεια και έχει οριστεί ως διαχειριστής του σήματος και φυσικά τώρα μπορεί να λέει στην Κυβέρνηση: Έλα μωρέ, πλήρωσε εσύ τώρα για το δίκτυο και την μετάβαση γιατί κι εγώ τότε σε ξελάσπωσα.

Μιλάμε για ΤΟ σκάνδαλο.

Εδώ ο Στουρνάρας έχει διορίσει την σύζυγο του για να κάνει σποτάκια του ΕΟΦ, έργο αξίας μισού εκατομμυρίου Ευρώ. Σίγουρα το σήμα που βγήκε τώρα κανένας μπατζανάκης θα το έχει αναλάβει, με το παραπάνω. Με επαγγελματική κατάρτιση στον σχεδιασμό προσκλητηρίων για βαφτίσια και γάμους.

Όσο για τα νέα γραφικά του νέου φορέα (ΝΕΡΙΤ): θα ξαναπάμε στην RedBee στο Λονδίνο να σκάσουμε τα εκατομμύρια για τέσσερα λογότυπα, γραφικά και την οn- και off-air καμπάνια;

sgatz
10-07-2013, 11:47
Εχεις απόλυτο δίκιο σε όλα...
Οσο για το σήμα νιώθω σαν να γύρισε ο χρόνος πίσω και να βλέπω ΥΕΝΕΔ...

adi32
10-07-2013, 12:29
Μπορουσαν τουλαχιστον να το αφησουν ΕΤ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ
το ΔΗΜΟΣΙΑ τι το θελανε ?
για να πουμε ΕΔΤ θα γιουμε ψευδοι

little
10-07-2013, 12:58
Το χρώματα και ο γραφικός χαρακτήρας της ΕΔΤ είναι ίδια με εκείνα που χρησιμοποιεί η TVE (εταιρία του Mega). Από την TVE γίνεται και η μετάδοση του σήματος.

Σχετικά εδώ:
http://www.nocomments.gr/wp-content/uploads/2013/07/ERT.jpg
https://www.facebook.com/pages/Television-Enterprises-SA/189984361036691
http://www.youtube.com/watch?v=C3KUzesFUDg

Η ντροπή της στέπας.

Νάσος Αγραφιώτης
10-07-2013, 13:12
Δεν είναι δυνατόν... μας δουλεύουν, μας υποτιμούν... τί να πω...

http://www.enikos.gr/images/resized/590_70326bb835fbedce47ebade26849fb3e.JPG

Γραφικά Μπανανίας δεκαετίας του '80.

Νάσος Αγραφιώτης
10-07-2013, 13:29
...και για να συγκρίνουμε πώς είναι τα σύγχρονα γραφικά, ας δούμε το logo του Euro 2016:

http://www.uefa.com/MultimediaFiles/Photo/competitions/General/01/96/61/43/1966143_w2.jpg

Νάσος Αγραφιώτης
10-07-2013, 13:52
Φυσικά το λογότυπο θάβουν και οι κοινότητες γραφιστών:
http://hegrade.gr/post/55077769991

Andreas Dermitzakis
10-07-2013, 13:59
Εγώ να ρωτήσω γιατί όπως και δήποτε πρέπει να υπάρχουν λογότυπα;Ειδικά εάν είναι τόσο κακόγουστα.Εφόσον έχουμε πρότυπο το BBC,θα έπρεπε μόνο στο HD να είχαμε,και αυτό ~85% διάφανο.

dimx2
10-07-2013, 14:09
οκ αν δεν το πληρώσαμε κι αυτό 2-3 εκ. ευρώ δεν πειράζει...

papasouzakias
10-07-2013, 14:16
Η ΕΔΤ κάποτε έβγαινε από το «Ρετιρέ»!

Από σήμερα λοιπόν εκπέμπει η νέα ΕΡΤ! Ο νέος κρατικός σταθμός δεν θα ονομάζεται τελικά, όπως έγινε γνωστό, ΝΕΡΙΤ αλλά Ελληνική Δημόσια Τηλεόραση (ΕΔΤ).

Σήμερα λοιπόν έφυγε το μαύρο και είδαμε το πρώτο σήμα! Μόλις το είδαμε κάτι μας θύμισε! Τι; Ψάξαμε, ψάξαμε... και καταλήξαμε! Στην πετυχημένη σειρά του Μεγάλου Καναλιού «Ρετιρε»! Η ΕΔΤ μας γύρισε πολλά χρόνια πίσω, όταν δηλαδή παιζόταν το «Ρετιρέ»... Όπως θα δείτε και εσείς στις ακόλουθες φωτογραφίες τα χρώματα είναι ακριβώς τα ίδια!

Μάλιστα, ο κ. Παντελής Καψής είπε στην «Κοινωνία Ώρα Mega» ότι εκπέμπει από ιδιωτικό στούντιο! Θα υπάρχει πρόγραμμα από το αρχείο της ΕΡΤ, ενώ θα υπάρχει και μια ενημέρωση ειδήσεων με μορφή crowl, που θα έρχεται από τα Πρακτορεία ειδήσεων...

http://a.media.gossip-tv.gr/galleries/268515/0c854c62a3b614b09a000c9e505798fb_L.jpg

http://a.media.gossip-tv.gr/galleries/268515/BOzSK7UCMAAv9-A.jpg_large.jpg

http://www.gossip-tv.gr/Media/story/268515/i-edt-kapote-evgaine-apo-to-retire

adi32
10-07-2013, 16:05
ενα καναλι θα ειναι ή 3 παλι ?

YannisA
10-07-2013, 17:08
Δε ξέρω πως είναι το σήμα σας στην ΕΔΤ.
Εδώ στη Βάρη (λήψη από αντανακλάσεις Αίγινας), πολύ κακό.
Καμμία σχέση με το σήμα της πρώην ΕΡΤ, που ήταν "καμπάνα".
Γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό?

dimgar97
10-07-2013, 17:12
Και εμενα απο πεντελη οριακο φαινεται πως τρωει παρασιτα απο το zoom

Kostas_Y
10-07-2013, 17:16
Εκπέμπει στις συχνότητες της ΕΡΤ;

Στην Αλεξανδρούπολη την βρήκα στο κανάλι 58 αλλα δεν θυμάμαι ποιου μπουκέτου τη θέση πήρε.

papasouzakias
10-07-2013, 19:01
Η νέα ΕΡΤ εκπέμπει από τα στούντιο της TVE συμφερόντων Ψυχάρη-Μπόμπολα -Ποιό πρόγραμμα θα δείξει

Στην εταιρεία παραγωγής που διέθεσε το στούντιο από τα οποία εκπέμπει η νέα δημόσια τηλεόραση ΕΔΤ, μετέχουν ο ΔΟΛ και ο Πήγασος των κκ. Ψυχάρη και Μπόμπολα.

Στην εταιρεία συμμετέχει με μεγάλο ποσοστό και γνωστός παραγωγός τηλεοπτικών προγραμμάτων.

Σύμφωνα με πληροφορίες κλούβες των ΜΑΤ έχουν κλείσει την είσοδο των εγκαταστάσεων για λόγους προστασίας.

Στην ιστοσελίδα της η TVE αναφέρει:

ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ Α.Ε.

ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ Α.Ε. - Στούντιο Παιανίας

Ιστορια

Η "ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ Α.Β.Ε.Ε." ίδρυσε το 1975 τα Στούντιο Παιανίας. Στόχος ήταν η δημιουργία των πρώτων στούντιο παραγωγής έγχρωμων τηλεοπτικών προγραμμάτων στην Ελλάδα. Σε μια εποχή που το χρώμα στην τηλεόραση φάνταζε σαν κάτι πολύ απόμακρο, κλήθηκαν οι καλύτεροι Έλληνες αρχιτέκτονες μαζί με τους πλέον καταρτισμένους τεχνικούς του εξωτερικού, για να εκπονήσουν τα αρχικά σχέδια. Οι προδιαγραφές των εγκαταστάσεων των Τηλεοπτικών Επιχειρήσεων βασίστηκαν σ' εκείνες των πιο σύγχρονών στούντιο των ξένων Τηλεοράσεων και κυρίως του BBC.

Εγκαταστάσεις

Η επιτυχία μέσα στο χρόνο της "ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ Α.Β.Ε.Ε. - Στούντιο Παιανίας", δεν προήλθε μόνο λόγω του άρτιου τεχνολογικού εξοπλισμού, ούτε από την πείρα του προσωπικού. Το γεγονός ότι σήμερα μπορούμε να μιλάμε για μια άριστα οργανωμένη επιχείρηση η οποία συμπεριλαμβάνεται ανάμεσα στις πρώτες της κατηγορίας της σε ολόκληρη την Ευρώπη, βασίζεται επίσης κατά έναν μεγάλο βαθμό στο ότι οι άνθρωποι της έδιναν πάντα σημασία ακόμη και στη παραμικρή λεπτομέρεια.

Στούντιο

Η "ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ Α.Β.Ε.Ε." έχει αναγνωριστεί από τις πρώτες κιόλας ημέρες της λειτουργίας της για την υψηλή ποιότητα των υπηρεσιών που παρέχουν τα πλήρως εξοπλισμένα αποκλειστικά από επαγγελματικά μηχανήματα (broadcast) - studios παραγωγής των εγκαταστάσεων τους. Σήμερα, πλέον μετά από τόσα χρόνια διαρκούς παρουσίας, η "ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ Α.Β.Ε.Ε." έχει δημιουργήσει τέσσερα υπερσύγχρονα studios που καλύπτουν όλες τις ανάγκες σε κάθε επίπεδο παραγωγής.

Εργασίες Post Production

Η "ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ Α.Β.Ε.Ε. - Στούντιο Παιανίας" με την πολυετή πείρα τους, έχουν εξελιχθεί σε μια επιχείρηση πλήρους υποστήριξης, η οποία μπορεί να καλύψει το σύνολο των αναγκών μιας παραγωγής από το αρχικό της στάδιο, μέχρι τη στιγμή που θα είναι έτοιμη να βγει στον αέρα. Στις εγκαταστάσεις των studios μπορούν να εκτελεστούν όλες οι εργασίες Post Production, χωρίς ο πελάτης να χρειάζεται να καταφεύγει σε "εξωτερικές λύσεις".

Τι πρόγραμμα θα εκπέμψει

Εν αναμονή άνωθεν εντολής βρίσκονται ο μηχανισμός των στούντιο της ιδιωτικής εταιρείας παραγωγής στην Παιανία για να βγει στον αέρα το πρόγραμμα του μεταβατικού φορέα «Ελληνική Δημόσια Τηλεόραση». Όλα είναι έτοιμα λοιπόν από νωρίς και αναμένεται το «ΟΚ» για να ξεκινήσει το πρόγραμμα από τα στούντιο απ' όπου είχε κάνει τα πρώτα της βήματα και η ιδιωτική τηλεόρση καθώς εκεί φιλοξενήθηκε το Mega.

Στον μεταβατικό φορέα θα προβληθούν ταινίες από το Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου, ταινίες της εταιρείας «Παπανδρέου» για τις οποίες υπάρχει δικαίωμα δεύτερης μετάδοσης καθώς και αρχειακό υλικό με βιογραφίες - ντοκυμαντέρ που βρίσκονται στο αρχείο του καναλιού της Βουλής. Αυτό το υλικό προβλέπεται να καλύψει το κενό για μία εδβομάδα σε πρώτη φάση ενώ συνεχίζεται ο σχεδιασμός για να βγει πρόγραμμα το οποίο θα καλύψει το επόμενο δίμηνο όσο περίπου αναμένεται να διαρκέσει η μεταβατική φάση μέχρι την λειτουργία του κανονικού φορέα, όπως αναφέρει το Βήμα

http://www.iefimerida.gr/node/114220#ixzz2YetsZZkR

Kosh
10-07-2013, 19:21
Στο οποιο TVE στην παιανια χρωσταει το Mega της μιχαλους απο την παραγωγη "το Νησι".

naxian
10-07-2013, 19:46
94605

SR71B
10-07-2013, 19:55
http://a.media.newsbomb.gr/items/cache/5c7cde3e4e2c3d5f59de7920a6de3abc_XL.jpg

Aντε ..... να βγει και κανα μυνημα "ΕΔΩ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ, ΕΔΩ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ" .... να θυμηθουμε δοξες :laugh:

SR71B
10-07-2013, 20:17
Ξεκαρδιστικοτατο (και σατυρικο) ...... :flipout::flipout::flipout::flipout:

http://newslab.gr/2013/07/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AD%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%88%C E%B1%CE%BD-%CF%83%CE%AE%CE%BC%CE%B1-%CE%B5%CE%B4%CF%84-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%BC%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%B5%CE%BA-%CE%BB%CF%8C%CE%BB%CE%B5%CE%BA/

(λιγο ακομα ... και θα το πιστευα !!!)

Kostas_Y
10-07-2013, 20:26
Μη σου πω οτι εμένα δεν μου φάνηκε καθόλου παράξενο και το πίστεψα :p

hercoulis
10-07-2013, 20:42
Ξεκαρδιστικοτατο (και σατυρικο) ...... :flipout::flipout::flipout::flipout:

http://newslab.gr/2013/07/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AD%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%88%C E%B1%CE%BD-%CF%83%CE%AE%CE%BC%CE%B1-%CE%B5%CE%B4%CF%84-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%BC%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%B5%CE%BA-%CE%BB%CF%8C%CE%BB%CE%B5%CE%BA/

(λιγο ακομα ... και θα το πιστευα !!!)

ΠΡΟΣΟΧΗ το λινκ αυτό. Το πρόγραμμα προστασίας η/υ μου το έβγαλε trojan

lakis 2
10-07-2013, 21:22
ανοιξε η ΔΤ και παιζει ελληνικη ταινια με την βασιλειαδου

musicares
10-07-2013, 21:24
το ΕΔΤ εγινε ΔΤ και παιζουν γεωργια βασιλιαδου σε ταινια του 50 ... αυτο μαλιστα !!! τωρα μιλαμε για πραγματικη αναπτυξη!!

GeorgePap
10-07-2013, 21:58
Σε μια στιγμή νόμιζα ότι έγινε κάποιο λάθος και παρεμβλήθηκε η ροή του BBC. Αλλά μετά άκουσα ελληνικά και κατάλαβα ότι είναι η ΔΝΤ, εεεε ΕΔΤ.

dpani
10-07-2013, 22:20
Από Αίγινα πάντως το μαύρο καλά κρατεί...!
Μάλλον μόνο από Υμηττό ξεκίνησαν οι μεταδόσεις.

Cinemusic - Ανδρέας
10-07-2013, 22:47
Σε μια στιγμή νόμιζα ότι έγινε κάποιο λάθος και παρεμβλήθηκε η ροή του BBC. Αλλά μετά άκουσα ελληνικά και κατάλαβα ότι είναι η ΔΝΤ, εεεε ΕΔΤ.

Καλά το είπες ΔΝΤ.
Δημόσια Νέα Τηλεόραση

Hacker?pcs
10-07-2013, 22:47
Κοζάνη αναλογικά τίποτα από ΕΔΤ, αυτοί που πιάνετε βάλτε κανένα snapshot να δούμε και μεις. Την ΕΤ3 πιάνουμε εδώ και πολύ καιρό (μάλλον όχι από Μεταξά Σερβίων που πιάνει η πόλη) αλλά σήμερα δεν έχει καλό δορυφορικό σήμα αυτός που κάνει αναμετάδοση και πέφτει συνέχεια (εμείς βλέπουμε βέβαια το δέκτη να λέει 0% signal).

little
10-07-2013, 22:50
http://www.youtube.com/watch?v=qgocoFQ4b6I (http://www.youtube.com/watch?v=DxTZ3MjsqvY&feature=youtu.be)

Kostas_Y
10-07-2013, 23:21
Αν έχει κάποιος αυτά που είπε ο Ροβήρος Μανθούλης στην ΕΡΤ για την προβολή της ταινίας χωρίς την άδεια του, ας το ανεβάσει κάπου.

sotos65
10-07-2013, 23:34
http://www.tanea.gr/news/greece/article/5028683/stis-9-to-brady-arxizei-to-thleoptiko-programma-ths-ellhnikhs-dhmosias-thleorashs/

Λίγη ώρα μετά την έναρξη προβολής της ταινίας «Η κυρία δήμαρχος», ο δημιουργός της Ροβήρος Μανθούλης εξέδωσε οργισμένη ανακοίνωση κατά της ΕΔΤ και του αρμόδιου υφυπουργού. Συγκρίνοντας μάλιστα τα αρχικά ΕΡΤ και ΕΔΤ, έκανε σκόπιμο αναγραμματισμό στις λέξεις αντικαθιστώντας το «ρ» όπου υπήρχε με το «δ», υπογράφοντας και ο ίδιος ως ...Δοβήδος Μανθούλης.

Αναλυτικά, ο σκηνοθέτης δήλωσε:

«Ο Καψής, στα νιάτα του, μου ζητούσε ταινίες μου για ν' ανοίξει σινε-κλαμπ. Αποφάσισε να το ξεκινήσει επιτέλους με την Κυρία Δήμαρχο. Στην ΕΔΤ, που ψευδίζει την ΕΡΤ. Βλέπεται, θα λέει ο υπουργός, ιστορική στιγμή. Αρχίζουμε με ταινία του Μανθούλη που μας βρίζει. Η ταινία μου θα γίνει λοιπόν ''Κυδία Δήμαδχος''. Δεν μπορώ δυστυχώς να την εμποδίσω ή να την απαγορεύσω. Μπορώ μόνο να ζητήσω δικαστικώς είκοσι χιλιάδες ευρώ αποζημίωση για την δυσφήμηση που μου κάνει, με το να μεταδίδει την ταινία μου σε κατάπτυστο κανάλι. Γιατί όλοι οι Έλληνες, μόλις βγει στο κουτί η ταινία, θα φτύνουν την οθόνη του. Ελπίζω, αμέσως μετά την ''Κυδία Δήμαδχο'', να γίνει και η Κηδεία της Ιεροδούλου. Δηλαδή της ΕΔΤ».

Kostas_Y
10-07-2013, 23:38
Στο ραδιόφωνο είπε πολύ πιο βαριές κουβέντες για το Σαμαρά και τους υπόλοιπους. Δεν έγραψα την εκπομπή και δεν θέλω να τα μεταφέρω λάθος.

sotos65
10-07-2013, 23:42
Δυστυχώς δεν άκουσα την εκπομπή...

Γιάννης Χατζηγεωργίου
10-07-2013, 23:56
http://www.tanea.gr/news/greece/article/5028683/stis-9-to-brady-arxizei-to-thleoptiko-programma-ths-ellhnikhs-dhmosias-thleorashs/

Τώρα ο Καψής θα σπεύσει να πάρει ομπρέλλα...

tolias
11-07-2013, 01:46
Όταν είδα την κάρτα της ΕΔΤ έπαθα ένα dejavu. Ήμουν σίγουρος ότι κάπου την είχα ξαναδεί. Στην αρχή μου θύμισε μία από τις τελευταίες κάρτες "Μας συγχωρείτε διακοπή" που χρησιμοποίησε η ΕΡΤ πριν αλλάξει μηχανήματα και από μπομπίνες πάει σε βίντεο, όπου σταμάτησαν οι διακοπές. Εκτός από την αισθητική 80's της κάρτας της ΕΔΤ, κάτι μου θύμιζε και αυτή η υδρόγειος. Νομίζω ότι και η κάρτα της διακοπής που λέω είχε και αυτή μία υδρόγειο. Τελικά δεν βρήκα τίποτα για την κάρτα της διακοπής που είπα και μπορεί να κάνω λάθος. Πιθανότατα μου θύμισε τελικά αυτό:
94611
94612

Δελτίο ειδήσεων ΕΡΤ2 1986, όπως φαίνεται εδώ:
http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?8449-%D4%EF-%F3%DE%EC%E1-%F4%E7%F2-%D5%C5%CD%C5%C4-%C5%D1%D42-%C5%D42/page2

Επεξεργασία: Ας τους πει κάποιος ότι δύο σύμφωνα μαζί δεν προφέρονται εύκολα. Καλύτερα να το έκαναν ΔΕΤ. Ούτε ΕΔΤ, ούτε ΔΤ που είδα μετά προφέρονται εύκολα.

pan24
11-07-2013, 10:24
και πατρα απο χθες το πρωι πιανουμε κανονικα απο αροη στις παλιες συχνοτητες της ερτ.βεβαια στο erthd παιζει η βουλη και φοβαμαι οτι θα μεινει μονιμα ετσι :damnyou:

drspiros
11-07-2013, 11:06
Πάντως νομίζω ότι το καλύτερο όνομα θα ήταν ΝΕΡΤ "Νέα Ελληνική (ή Εθνική) Ραδιοφωνία Τηλεόραση", ούτε Ίντερνετ, ούτε Δημόσια.

hercoulis
11-07-2013, 12:01
ερτ σκέτο σπύρο, αυτό είναι το καλύτερο. δεν υπάρχει λόγος για το νέα. για πόσο καιρό θα είναι νέα? δε θα παλιώσει ποτέ?

kostikos
11-07-2013, 12:38
http://www.theinsider.gr/images/stories/CULT/BO0zpKrCMAAq7N6.jpg_large.jpg

Ο σχολιασμός για το λογοτυπο καλα κρατεί (http://www.theinsider.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=28267%3Afotografia-kolafos-h-edt-eklepse-to-logko-tis-sobietikis-tileorasis&catid=70%3Acult&Itemid=104)..

Το προηγουμενο ειναι προφανες photoshop, παρολα αυτά στυλιστικά ταιριάζει στην εποχη

tolisspi
11-07-2013, 13:56
Η λαλακια παει συννεφο....Που το βρηκαν αυτο?!

drspiros
11-07-2013, 14:25
ερτ σκέτο σπύρο, αυτό είναι το καλύτερο. δεν υπάρχει λόγος για το νέα. για πόσο καιρό θα είναι νέα? δε θα παλιώσει ποτέ?

Μα και η ΝΕΤ νέα ήταν και έμεινε. Φυσικά και θα προτιμούσα να παραμείνει ΕΡΤ, αλλά σε περίπτωση που γίνει νέα εταιρεία ίσως αυτό δεν είναι εφικτό.

Cinemusic - Ανδρέας
11-07-2013, 16:41
Εντάξει το ΝΕΤ ( Δίκτυο ) είχε το πλεονέκτημα του λογοπαιγνιου.
Αυτο το ΔΤ είναι αγαρμπο

Billy the Kid
11-07-2013, 16:43
Εντάξει το ΝΕΤ ( Δίκτυο ) είχε το πλεονέκτημα του λογοπαιγνιου.
Αυτο το ΔΤ είναι αγαρμπο

Δημόσιο Ταμείο......έτσι για να μην ξεχνιόμαστε....

stavroslifeview
11-07-2013, 17:31
Το "ΕΔΤ" και τώρα "ΔΤ" είναι προσωρινά ονόματα του μεταβατικού φορέα και θα ισχύουν μέχρι να ανοίξει ο νέος φορέας που θα λέγεται κατά πάσα πιθανότητα ΝΕΡΙΤ. Γι' αυτό είδαμε αυτή την τόσο πρόχειρη καρτέλα και το χάλια λογότυπο.

little
11-07-2013, 18:35
Το πιο αστείο είναι οι τίτλοι στο τέλος!! :P

http://www.youtube.com/watch?v=nQ_MTYajE4o

Billy the Kid
11-07-2013, 19:13
Το "ΕΔΤ" και τώρα "ΔΤ" είναι προσωρινά ονόματα του μεταβατικού φορέα και θα ισχύουν μέχρι να ανοίξει ο νέος φορέας που θα λέγεται κατά πάσα πιθανότητα ΝΕΡΙΤ. Γι' αυτό είδαμε αυτή την τόσο πρόχειρη καρτέλα και το χάλια λογότυπο.

Ναι φίλε μου, το ξέρουμε, αλλοίμονο!
Δεν μπορούμε όμως να μην σχολιάσουμε την αισθητική του όλου εγχειρήματος που είναι εμφανές πως σχεδιάστηκε απο επιτροπή!!

papasdimos
11-07-2013, 19:26
Η NEΡΙΤ και η ΕΔΤ δεν έχουν καμία τύχη στην συνείδηση των Ελλήνων. Φτιάχτηκαν με Χρυσαυγίτκο τρόπο και θα σβήσουν όπως κάθε ακροδεξιά προσπάθεια στην Ελλάδα. Με τον ένα ή άλλο τρόπο, απλά θα το θυμόμαστε και θα γελάμε με το θράσος του μέτριου Σαμαρά που νόμισε ότι σπάει αυγά, ενώ έσπερνε το μίσος και την καταστροφή. Θα έχει χειρότερο τέλος από τον Παπανδρέου γιατί φέρεται σαν πραγματικός ψευτόμαγκας σε άνεργους και εξαθλιωμένους ανθρώπους.

stavroslifeview
11-07-2013, 19:35
Τελικά πόσα κανάλια θα έχει ο νέος φορέας 2 ή 4; Γιατί χθες το βράδυ που έκανα σάρωση μου βρήκε 4 με το όνομα EDT και όλα μετέδιδαν το ίδιο πρόγραμμα.

little
11-07-2013, 20:05
Τελικά πόσα κανάλια θα έχει ο νέος φορέας 2 ή 4; Γιατί χθες το βράδυ που έκανα σάρωση μου βρήκε 4 με το όνομα EDT και όλα μετέδιδαν το ίδιο πρόγραμμα.

Ο μεταβατικός φορέας θα έχει έναν σταθμό. Ο νέος φορέας θα έχει τρία κανάλια. Ένα ψυχαγωγικό-πολιτιστικό, ένα ενημερωτικό και ένα δορυφορικό. Γενικά όμως δεν αναφέρεται ΠΟΥΘΕΝΑ ο αριθμός των καναλιών. Αυτά από τα όσα έχει πει ο Κεδίκογλου και ο Καψής. Το τέταρτο κανάλι που ανοίγει είναι μάλλον εκείνο του ΡΙΚ, γιατί όπως είπαν σήμερα θα υπάρξει διευρυμένη συνεργασία με το Ραδιοφωνικό Ίδρυμα Κύπρου.

drspiros
11-07-2013, 20:58
Παιδιά, τι παίζει σήμερα η ΕΔΤ;

spirosr
11-07-2013, 23:06
Ποια ; Τη Δικομματική Τηλεόραση εννοεις

kostikos
11-07-2013, 23:52
Παιδιά, τι παίζει σήμερα η ΕΔΤ;

Μια ελεεινη γαλλικης μαλλον προελευσεως παραγωγή.. Γραμματοσειρα 1970. Μονο οι ὀξείες καὶ περισπωμένες λειπουν..

Edit: Διαθεσιμη και στον 3Ε η "EDT"..

hackerradio
12-07-2013, 00:25
Στο δορυφορικό multiplex (12715,Η,18907 2/3 DVB-S2/QPSK του Eutelsat 3D, 3 μοίρες ανατολικά) εμφανίστηκε το νέο μεταβατικό κανάλι ΕΔΤ (Ελληνική Δημόσια Τηλεόραση), στη θέση που μέχρι σήμερα ήταν οι έγχρωμες μπάρες . Στο σήμα του καναλιού εμφανίζονται μόνο τα αρχικά ΔΤ, χωρίς το αρχικό Ε (Ελληνική).

YannisA
12-07-2013, 00:43
Βιαστήτε να πουλήσετε τους HD MPEG4 δέκτες σας.
Ο ΑΝΤ1 θ' αργήσει να εκπέμψει σε HD.:furious3:

Kostas_Y
12-07-2013, 13:45
Τα μηνύματα για τη ΕΡΤ, ανταποδοτικό κτλ μεταφέρθηκαν εδώ (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/108699-%CE%9A%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CE%B7-%CE%95%CE%A1%CE%A4-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%83%CE%AE%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CE%B2%CF%81%CE%AC%CE%B4%CF%85-%2811-06-2013%29?p=1056849632&viewfull=1#post1056849632).

underdog
12-07-2013, 18:46
Babylon 5 μπορεί να βάλει;
Και μετά ας κλείσουν τα υπόλοιπα κανάλια .

YannisA
14-07-2013, 17:02
Η εικόνα της ΔΤ, κάνει τον ΑΝΤ1 να μοιάζει με HD.

sotos65
14-07-2013, 17:14
Με αυτά που παίζουν, τι να περιμένεις...

paplomatothiki
14-07-2013, 20:02
Έλεος ρε παιδιά...είπαμε να παιζουν εκπομπές από το αρχείο της ΕΡΤ,αλλά όχι και του 1970...ήμαρτον !

YannisA
14-07-2013, 20:08
Μα κάπου εκεί μας έχουν γυρίσει, όσο κι αν δε το παρεδέχονται μερικοί!

kostikos
14-07-2013, 20:16
Ειναι cult βλεπεις.. Βασικα λιγη σημασια εχει το περιεχομενο ή η ποιοτητα της εικονας. Θελουν να εχουν ενα καναλι να δειχνει.. κατι, για να ειναι τυπικοι (τρομαρα τους) κ ας ειναι και μια γυαλα με χρυσοψαρα. Ποιος δεν εχει ηδη φανταστει την κυβερνηση να βγαινει σε 2-3 μηνες και να λεει.. με την αποφαση για λειτουργια δημοσιου καναλιου, εμεις κατευθειαν ανοιξαμε την ΕΔΤ, ΔΤ, ΝΕΡΙΤ ή οπως τελοσπαντων λεγεται.

nvianitakis
15-07-2013, 15:16
Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος το έχει αναφέρει ήδη, αλλά στον ΟΤΕ TV έχει ανέβει κανονικά η ΕΔΤ με τρία τηλεοπτικά και στην ΝΟΒΑ. υπάρχει μόνο η ΕΤ1 με μαύρο..

tolias
16-07-2013, 02:10
To κανάλι ΔΤ είναι προσωρινό μέχρι να φτιαχτεί η ΝΕΡΙΤ. Υπάρχει απλά για να λένε ότι δεν υπάρχει μαύρο στην κρατική τηλεόραση και για να λένε ότι εφαρμόζουν την απόφαση του ΣΤΕ. Τα προγράμματα που παίζει είναι από το αρχείο του καναλιού της Βουλής από ότι έχω διαβάσει. Προφανώς το κανάλι της Βουλής έχει δικό του αρχείο, άρα εκτός του κτιρίου της ΕΡΤ. Κανονική εικόνα και πρόγραμμα για να κρίνουμε θα δούμε στην ΝΕΡΙΤ όταν λειτουργήσει. Τρομερή σπατάλη δυνάμεων αλλά και χρήματος μόνο και μόνο γιατί είχαν δεσμευτεί για κλείσιμο της ΕΡΤ. Άκουσα σήμερα (μάλλον χθες κανονικά, την Δευτέρα δηλαδή) στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του Αθήνα 984 ότι για να βρεθούν τα χρήματα για τις αποζημιώσεις στους εργαζόμενους της ΕΡΤ θα καθυστερήσουν να καταβληθούν κάποια κονδύλια σε υπουργεία, και μεταξύ αυτών και το υπουργείο υγείας. Δηλαδή κάποια άρρωστοι σε κάποια νοσοκομεία δεν θα πάρουν κάποια φάρμακα ή δεν θα κάνουν κάποιες εξετάσεις γιατί θα πρέπει να εξοικονομηθούν χρήματα για τις αποζημιώσεις. Ο 984 στο site του έχει αρχείο των εκπομπών του αν θέλει κάποιος να το ακούσει για να πειστεί ότι ισχύει. Κανένα από τα καραγκοζιλίκια αυτά δεν θα γινόταν αν δεν έπρεπε να κλείσει η ΕΡΤ και αν η αναδιάρθρωση γινόταν με ανοικτή την ΕΡΤ.

petros n
16-07-2013, 08:15
δυστιχος ολα σε αυτη τη χωρα γυνονται στο ποδαρι ...αλλα τη περιμενεις απο πολιτικους χαμιλου βελινεκους σε οποια
α παραταξη και αν ανοικουν
για να μην παρεξηγηθω ...δεν με ενδιαφερουν πολιτικα οπου και να ανοικουν
θελω υπηρεσιες ανταξιες του 2013 θελω μια τηλεωραση σωστη......και οχι ολα στο βωμο του χρηματος

makfil
16-07-2013, 09:28
Μετά την αναγγελία της προβολής του νέου σηματος, άρχισα να ψάχνω, περισσότερο από περιέργεια, τόσο στον αποκωδικοποιητή F&U 2205 (παντρεμένος με LG) όσο και με τη Νόβα που έβαλα πριν από 1 μήνα με την ευκαιρία της προσφοράς 29,90.

Βλέπω Αίγινα και μετά τις πρώτες σαρώσεις στον αποκωδικοποιητή, εξαφανίστηκαν όλα τα κρατικά κανάλια, ενώ σταδιακά βλέπω να επανέρχονται τα TV5, BBC αλλά δεν έχω καταφέρει να δω το σήμα.

Μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος που βλέπει Αίγινα ότι δεν το βλέπει και εάν ΝΑΙ, σε ποια συχνότητα;

#@george@#
16-07-2013, 11:04
Στη Βάρη, στη θέση των ΕΤ1, ΝET και ΕΤ3 πιάνω τη ΔΤ, επί 3 για να το εμπεδώσω. Στη θέση του HD, βγαίνει το κανάλι της βουλής. Συχνότητα δεν θυμάμαι γιατί δεν είμαι σπίτι.

makfil
16-07-2013, 18:07
Νάσαι καλά.
Έκανα νέα σάρωση και, επί τέλους, ξανάπιασε τις χαμένες συχνότητες.
Φυσικά, στη θέση των κρατικών παίζει η ΔΤ, αλλά επανήλθαν TV5, BBC, DW κλπ.

cos262
17-07-2013, 22:05
Μόλις έκανα σάρωση και βλέπω ότι τα ΔΤ έχουν γίνει πλέον τέσσερα

GeorgePap
17-07-2013, 23:28
Είναι τρία από τη συχνότητα της ΕΡΤ και ένα από τη συχνότητα της NOVA/ΕΡΤ (παλιό Euronews), ώστε να υπάρχει πανελλαδική κάλυψη. Πάντως αξίζει, για να απολαμβάνουμε αυτήν την προγραμματάρα Χ4. Όποιον αριθμό του τηλεκοντρόλ πατήσεις, ένα "EDT" θα βρεις. Απορώ πως τους ξέφυγαν τα υπόλοιπα ξενόγλωσσα κανάλια. Και αν ήθελαν να κάνουν τρολλάρισμα, ας πετούσαν ένα "EDT HD" με το υπάρχον πρόγραμμα.

stavroslifeview
18-07-2013, 01:02
Γιατί η ΕΔΤ έχει μπάρες;

Kostas_Y
18-07-2013, 01:12
Μαλλον τοπικό πρόβλημα. Εδώ έχει κανονικά την καρτέλα με την υδρόγειο.

YannisA
20-07-2013, 12:52
Εδώ Βάρη (από Αίγινα), καθόλου σήμα στη 52 σήμερα.
Μαύρα τα 3 ΔΤ, VOULI, BBC, DW, RIK.

Kostas_Y
20-07-2013, 13:36
Τους έπεσε βαρύ το νέο σήμα του σταθμού μάλλον :p

Τι έγινε, βρήκαν εθελοντή γραφίστα;

tolias
21-07-2013, 03:29
Τι κόλλημα είναι αυτό; Το ίδιο σήμα είναι, αλλά σε πιο σύγχρονη έκδοση. Γιατί πρέπει σώνει και καλά να είναι αυτού του (ίδιου) στυλ; Πάντως είναι καλύτερο από το πρώτο. Είναι σαν ένα αυτοκίνητο που βγαίνει σε νέα έκδοση, αλλά παραπέμπει σαφώς στο παλιότερο μοντέλο.
http://www.enikos.gr/images/resized/590_70326bb835fbedce47ebade26849fb3e.JPG
http://www.youtube.com/watch?v=Lo4kQa-tXfE

kostikos
22-07-2013, 23:21
Κατι διαφορετικό. Εχει ερθει καινουργιος λογαριασμος δεη σε κανεναν για να δει αν ειναι η ερτ ειναι ακομη εκει;

makfil
22-07-2013, 23:30
Και, βέβαια, όχι. Έχω πάρει λογαριασμούς από 2 σπίτια και δεν έχουν χρέωση για ΕΡΤ.
Στην 1η σελίδα, όμως, δεν έχουν διορθώσει το "Για το δήμο και την ΕΡΤ" και μπορεί κάποιος να νομίζει ότι πληρώνει και ΕΡΤ (είχα σχετικό καυγά με τον ηάδελφό μου) αλλά στη 2η σελίδα φαίνεται καθαρά ότι δεν υπάρχει χρέωση για ΕΡΤ.

YannisA
22-07-2013, 23:53
Λογαριασμός Εκκαθαριστικός πληρωτέος Ιούλιο, δεν είχε ΕΡΤ.

drspiros
23-07-2013, 00:02
Κατι διαφορετικό. Εχει ερθει καινουργιος λογαριασμος δεη σε κανεναν για να δει αν ειναι η ερτ ειναι ακομη εκει;

Φοβάμαι ότι θα ανάψω φωτιές αλλά... προσέξτε: Λαμβάνω λογαριασμούς ΔΕΗ για δύο κατοικίες. Προσοχή στις ημερομηνίες. Στην πρώτη κατοικία, ο τελευταίος λογαριασμός με ημερομηνία έκδοσης 27/05/2013 και λήξη πληρωμής 12/06/2013 δεν έχει χρέωση ΕΡΤ (ενώ στον προηγούμενο υπήρχε). Στη δεύτερη κατοικία, ο προτελευταίος λογαριασμός με ημερομηνία έκδοσης 22/04/2013 και λήξη πληρωμής 21/05/2013 έχει επιστροφή 8 ευρώ στο πεδίο ΕΡΤ. Μιλάμε για ημερομηνίες αρκετά προγενέστερες της 11ης/06/2013. Μήπως πρόκειται για προαποφασισμένο έγκλημα για το οποίο κανείς μας δεν ήξερε τίποτα μέχρι εκείνη την Τρίτη;

Βασίλης Γ
23-07-2013, 00:19
Η ΝΕΡΙΤ θα ξεκινήσει κανονικά τα ... Χριστούγεννα!!!
http://www.satleo.gr/cdn/component/content/article/1-satleo/5865-2013-07-22-07-24-19

Kostas_Y
23-07-2013, 00:27
Φοβάμαι ότι θα ανάψω φωτιές αλλά... προσέξτε: Λαμβάνω λογαριασμούς ΔΕΗ για δύο κατοικίες. Προσοχή στις ημερομηνίες. Στην πρώτη κατοικία, ο τελευταίος λογαριασμός με ημερομηνία έκδοσης 27/05/2013 και λήξη πληρωμής 12/06/2013 δεν έχει χρέωση ΕΡΤ (ενώ στον προηγούμενο υπήρχε). Στη δεύτερη κατοικία, ο προτελευταίος λογαριασμός με ημερομηνία έκδοσης 22/04/2013 και λήξη πληρωμής 21/05/2013 έχει επιστροφή 8 ευρώ στο πεδίο ΕΡΤ. Μιλάμε για ημερομηνίες αρκετά προγενέστερες της 11ης/06/2013. Μήπως πρόκειται για προαποφασισμένο έγκλημα για το οποίο κανείς μας δεν ήξερε τίποτα μέχρι εκείνη την Τρίτη;

Σίγουρα είχε επιστροφή ο λογαριασμός; Μήπως ήταν εκκαθαριστικός και είχε ΕΡΤ 4μήνου, μείον τα €8,50 του έναντι;

Στους δικούς μου υπάρχει κανονικά. Ο τελευταίος είχε ημερομηνία έκδοσης 11/6/13. Στο τσακ δεν πρόλαβα. :smash:

drspiros
23-07-2013, 00:32
Σίγουρα είχε επιστροφή ο λογαριασμός; Μήπως ήταν εκκαθαριστικός και είχε ΕΡΤ 4μήνου, μείον τα €8,50 του έναντι;

Ο πρώτος που αναφέρω είναι έναντι, ο δεύτερος εκκαθαριστικός. Γιατί όμως τόσο ο ένας όσο και ο άλλος έχουν μηδενική ή αρνητική χρέωση πολύ πριν την ανακοίνωση του κλεισίματος;

Kostas_Y
23-07-2013, 00:41
Με την πρώτη ματιά, και εγώ διάβασα €8 επιστροφή στον δικό μου εκκαθαριστικό αλλα δεν είναι έτσι.

Μου φαίνεται μεγάλη βλακεία να βγάλουν το τέλος πριν κλείσει η ΕΡΤ. Ευκαιρία να μαζέψουν κάμποσα €€€ χωρίς να το πάρει χαμπάρι κανείς

YannisA
23-07-2013, 00:43
Παιδιά, μη γίνεστε Κλουζώ...

Kostas_Y
23-07-2013, 00:44
Γιατί ρε Γιάννη, πλάκα έχει :)

Βασίλης Γ
23-07-2013, 00:47
Μόλις κοίταξα τους λογαριαμούς μου και είχα πληρώσει κανονικά ΕΡΤ. Άτυχος κι εγώ.

YannisA
23-07-2013, 00:58
Το "μαζεμα" είναι πάγια τακτική.
Είμαι και διαχειριστής εδώ (όχι στο φόρουμ εννοείται) και ξαφνικά στο λογαριασμό Δεκ 2012, είδα τις διπλάσιες KWh απ' ότι περίμενα στο κοινόχρηστο.
Έλεγξα το μετρητή και πράγματι η ένδειξη ήταν 350 KWh λιγότερο απ' ότι έλεγε ο λογαριασμός.
Τους τηλεφώνησα και σε μιά βδομάδα΄έλαβα άλλο λογαριασμό με τα σωστά νούμερα.
Αν αυτό έγινε και σ' άλλους και το πλήρωσαν, η ΔΕΗ έβγαλε καλές εισπράξεις μέσα στο 2012 (βλ. αποτελέσματα 2012).
Εδώ έχουμε φύγει απ' το θέμα αλλά δυστυχώς, οι καρεκλοκένταυροι εδώ και δεκαετίες, έχουν κάνει την ΕΡΤ να εμπλέκεται με τη ΔΕΗ.

tolias
24-07-2013, 02:36
Η ΔΤ εκπέμπει εδώ και αρκετές μέρες, αλλά τώρα πάνε να προσλάβουν προσωπικό για να λειτουργήσει:
http://www.enikos.gr/media/161806,Ta_krithria_proslhyewn_sth_DT.html
Πάντα ανάποδα θα τα κάνουμε εμείς. Συνήθως πρώτα γίνονται οι προσλήψεις κάπου και μετά ξεκινάει η λειτουργία.
Και οι αντίδραση των εργαζομένων στην ΕΡΤ:
http://www.enikos.gr/media/161823,Ergazomenoi_ERT:_Skhniko_emfylioy.html
Η κανονική ΝΕΡΙΤ φαίνεται θέλει πολλούς μήνες ακόμα για να λειτουργήσει, αν και η προκήρυξη λέει ότι η ΔΤ θα υπάρχει για δύο μήνες. Αλλά εγώ το βλέπω μάλλον για τα χριστούγεννα που ακούγεται και αλλού. Μα δούμε τι θα γίνει με τις αθλητικές διοργανώσεις μέχρι τότε.

ln()
26-07-2013, 10:57
Πού εκπέμπει η περίφημη ΕΔΤ; Και από πού;

nvianitakis
26-07-2013, 17:19
Στη Δημόσια Τηλεόραση το γκραν πρι της Ουγγαρίας

http://www.gazzetta.gr/stili/media-cafe/article/528043/sti-dimosia-tileorasi-gkran-pri-tis-oyggarias

(Για μικρή ανάπαυλα απο τα μπάνια, γιατί μας ενδιαφέρει η φόρμουλα...)

YannisA
26-07-2013, 17:34
Αλλά επειδή δεν έχουμε πλέον ΕΡΤ HD, υπάρχει κι αυτό στα δορυφορικά.

RTL (deutsch) 19,2E (FTA)
12188 H 27500 3/4

Επίσης... (http://liveonsat.com/LJ___alt_motor.php)

Σημ. ΔΤ δε πιάνω από Αίγινα. Μα πού εκπέμπει?

epafos
26-07-2013, 18:45
Χτες ανακάλυψα τυχαία ότι η ΕΔΤ και τα λοιπά κανάλια του πακέτου εκπέμπουν από Πάρνηθα σε MPEG4 (αυτό συμπεραίνω από τον ήχο και τη μαύρη εικόνα της τηλεόρασής μου που είναι MPEG2).

little
28-07-2013, 00:30
Η ΕΔΤ μέσω eutelsat 3 κωδικοποιήθηκε;

tolias
28-07-2013, 04:01
Νέο λογισμικό σε έναν δέκτη μου, οπότε νέα σάρωση, και η ΔΤ είδα ότι έγινε EDT. Από Υμηττό σε 4 κανάλια. Αλήθεια τι σημαίνει EDT; Δημόσια ατα αγγλικά είναι Dimosia;

garfield
28-07-2013, 08:00
Ein-Deutsch-Television....

YannisA
28-07-2013, 15:18
Δημόσια ατα αγγλικά είναι Dimosia;

Dropi vre! Den to ikseres?

Στη Δημόσια Τηλεόραση το γκραν πρι της Ουγγαρίας

http://www.gazzetta.gr/stili/media-cafe/article/528043/sti-dimosia-tileorasi-gkran-pri-tis-oyggarias

(Για μικρή ανάπαυλα απο τα μπάνια, γιατί μας ενδιαφέρει η φόρμουλα...)

Πάντως εδώ στο χωριό της Αττικής (Βάρη), μόνο αναλογική λήψη ΕΔΤ.
Οπότε, RTL HD.

Kosh
29-07-2013, 20:55
40 μερες πριν τα ελεγα ......

Αν και φανταζομαι οτι θα υποννοεις οτι θα πεσει παλι το αλισβερισι της αρκουδας και θα αναψουν τα τηλεφωνα για τα δικα τους τα παιδια......σε διαβεβαιω οτι απο τον εργασιακο χωρο των τεχνικων εκτος απο την προσληψη αρκετων απο τους παλιους εχει να γινει το ελα να δεις απο ....αιτησεις.

Σε μιλαω οτι ειναι σε φαση ανεργιας το 80% μην λεω και λιγους των συναδερφων του χωρου και απο οσους ακουω ολοι θα πανε να κανουν αιτηση μπας και ......

Νεριτ Ξενεριτ ολοι θα σπευσουν.

Και ιδου τι γινεται με τις αιτησεις προσληψης στην ΔΤ (κατ'αρχην) και στην ΝΕΡΙΤ στην συνεχεια (οι ιδιες αιτησεις θα παιξουν και στην ΝΕΡΙΤ)

Στις 2.400 ανέρχονται οι αιτήσεις για τη λειτουργία του μεταβατικού φορέα ραδιοτηλεόρασης, μετά από μία εβδομάδα δημοσίευσης της προκήρυξης πρόσληψης προσωπικού. (http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231259570)

Σύμφωνα με την κυβέρνηση, η αξιολόγηση των αιτήσεων για τις πρώτες 589 θέσεις της Δημόσιας Τηλεόρασης θα γίνει ηλεκτρονικά από Ομάδα του Ειδικού Διαχειριστή.

Προσπάθεια γίνεται να εκπέμψει ο μεταβατικός τηλεοπτικός φορέας κανονικό πρόγραμμα το συντομότερο, χωρίς να προσδιορίζεται χρονικά πότε θα καταστεί αυτό εφικτό.

Ο πανελλήνιος σύλλογος σκηνοθετών και διευθυντών παραγωγής της ΕΡΤ επισημαίνει πως «υπάρχει αναντιστοιχία των αρχικών δεσμεύσεων για πρόσληψη 2.000 εργαζομένων αποκλειστικώς από την ΕΡΤ με το διαγωνισμό που προκήρυξε η κυβέρνηση».

Σε ό,τι αφορά του εργαζόμενους της ΕΡΤ, την ερχόμενη Πέμπτη, 1η Αυγούστου, η ΠΟΣΠΕΡΤ θα πραγματοποιήσει το 29ο Έκτακτο Συνέδριο στo Στούντιο Ε' του Ραδιομεγάρου.

Πιστευω οτι ο αριθμος αιτησεων στις 2 Αυγουστου που ληγει η προθεσμια υποβολης αιτησεων θα ειναι τουλαχιστον διπλασιος των σημερινων νουμερων....

sgatz
29-07-2013, 21:25
Σχόλασε το μόρφωμα που λέγεται ΔΤ? Από υμμητό πάντως τελείωσε σε όλες τις συχνότητες πλην αυτης του euronews όπου γράφει signal lost detected service id 10.
Επίσης έριξαν και τα bbc dwelle και ρικ.
Τι να συμβαίνει άραγε, έχει κανείς καμιά πληροφορία?

sotos65
29-07-2013, 21:44
Το ίδιο και από τη μετάδοση μέσω Nova Επίγεια (δορυφορικά από τις 3°Ε, αλλά και επίγεια στο κανάλι 39 εδώ στα Χανιά). Ίσως κάνουν κάποιες αλλαγές;

94949

sgatz
29-07-2013, 22:19
πρέπει να υπήρξε προσπάθεια κατάληψης των πομπών της ΕΡΤ πριν 2 ώρες και εκπομπή αναλογικά από την 21 στην Αθήνα!
Η ΕΡΤ έγραψε Επέμβαση των ΜΑΤ και προσαγωγές αυτή τη στιγμή στον Υμηττό.

Παρέμβαση διαμαρτυρίας λαμβάνει χώρα αυτή την ώρα στον πομπό της ΕΡΤ στον Υμηττό από εργαζόμενους και αλληλέγγυους. Αυτή τη στιγμή το σήμα της ΕΡΤ εκπέμπει αναλογικά από τη συχνότητα 21 σε ολόκληρη την Αττική και επεκτείνεται και σε άλλες κοντινές περιοχές.
Λέτε να έχει σχέση και με το ρίξιμο της ΔΤ?

Kosh
29-07-2013, 22:21
Σχόλασε το μόρφωμα που λέγεται ΔΤ? Από υμμητό πάντως τελείωσε σε όλες τις συχνότητες πλην αυτης του euronews όπου γράφει signal lost detected service id 10.
Επίσης έριξαν και τα bbc dwelle και ρικ.
Τι να συμβαίνει άραγε, έχει κανείς καμιά πληροφορία?

Εχω εγω.

Σταματησε η μεταδοση του μεσα απο την Παιανια και πλεον μεταδιδεται μεσα απο την Παντειο.

sgatz
29-07-2013, 22:49
Σταμάτησε από παιανία ε? Ο προγραμματισμός τους ήταν το κάτι άλλο.
Ξεκίνησε πάντως απο την 22 στη θέση του euronews με διαφορετικό logo.

Kostas_Y
30-07-2013, 00:06
ΚΑι εδώ στα σύνορα εκπέμπει κανονικά. ΜΕ νέο λογότυπο.

tolias
30-07-2013, 03:03
Στις 12 και δέκα που έβαλα ΔΤ έπαιζε κανονικά από Υμηττό που πιάνω.
Το ΕΔΤ έγινε EDT μάλλον για λόγους συμβατότητας. Όλα τα κανάλια από ότι βλέπω έχουν αγγλικούς χαρακτήρες. Πλάκα έχει η Vouli ας πούμε. Αλλά στον δέκτη μου όταν πήγα να αλλάξω το EDT είδα ότι μόνο αγγλικούς χαρακτήρες έχει για μετονομασία καναλιού, παρότι έχει κανονική υποστήριξη ελληνικών. Απλά έβαλα αριθμό στα EDT (EDT1 ως EDT4) γιατί είχα προγραμματίσει να γράψω την φόρμουλα 1 και φοβήθηκα ότι αν τον έβαζα να γράψει από ένα κανάλι με όνομα EDT και έβρισκε 4 κανάλια με το ίδιο όνομα, δεν ξέρω τι θα έκανε. Τα 3 όμως τα χρειάζομαι για να μην αλλάζω την σειρά όλων των καναλιών αφού τα 3 πρώτα ήταν πάντα τα κρατικά.
Επίσης η εγγραφή όλης της φόρμουλας έπιασε τον μισό χώρο από ότι η ίδια εκπομπή στην ΕΤ1 ή στον Alpha. Αυτό δείχνει και την ποιότητα της εικόνας. Σε SD βέβαια, γιατί το HD φαίνεται μας τελείωσε στην Ελλάδα. Μάλλον θα επιστρέψει κάποτε, αλλά προβλέπω να είναι με πληρωμή.
Να μην σχολιάσω βέβαια την δοκιμή ήχου των σχολιαστών του αγώνα την ώρα που έπαιζε ανασκόπηση των δοκιμαστικών του αγώνα. Με την δική τους φωνή πάλι. Έτσι κατάλαβα ότι η περιγραφή των δοκιμαστικών ήταν ήδη ηχογραφημένη.

tolias
02-08-2013, 03:06
Βρέθηκαν αρκετοί πρόθυμοι να στελεχώσουν την "ενδιάμεση" ΔΤ μέχρι να ξαναρχίσει από την αρχή η διαδικασία για την ΝΕΡΙΤ.
http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=251733&catID=7
Αλλά όχι από την ΕΡΤ που αντιδράει και λέει ότι δεν χρειάζεται η ΔΤ. Θα μπορούσε να το κάνει η ίδια η ΕΡΤ, και σίγουρα με καλύτερο αποτέλεσμα από την ΔΤ. Και μετά συμφωνούν να γίνουν οι επόμενες προβλεπόμενες ενέργειες για την ΝΕΡΙΤ όπως την έχει εξαγγείλει η κυβέρνηση. Αλλά ο Καψής λέει ότι η ΕΡΤ πρέπει να σταματήσει να υπάρχει. Η επιμονή του δείχνει ότι υπάρχουν κάποιοι σκοποί. Να εμφανιστούν οι εργαζόμενοι ως απολυμένοι (η τρόικα δεν μας έδινε την δόση πριν μία βδομάδα γιατί μας έλειπαν 80 εργαζόμενοι προς απόλυση, που να μην φαίνονταν οι εργαζόμενοι στην ΕΡΤ σαν απολυμένοι; Θα μας έλειπαν κάνα δυό χιλιάδες ακόμα), η εκχώρηση συχνοτήτων όπου δεν εμφανίζεται πια κρατικό κανάλι, κτλ. Γιαυτό οι εργαζόμενοι αντιδρούν ακόμα, το παλεύουν με τα ελληνικά όργανα και δικαστήρια, όπου φυσικά δεν πρόκειται να βρουν δίκιο:
http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=251373&catID=7

Και ένα παραπολιτικό, αλλά έχει πλάκα:
http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=251446&catID=77

tolias
03-08-2013, 09:40
Σαν πολλοί άρχισαν να μαζεύονται στην ΔΤ. Πριν κάνα δύο βδομάδες είχε γίνει η πρώτη προκήρυξη για στελέχωση του ΔΤ.
http://www.enikos.gr/economy/161620,Arxizei_h_stelexwsh_ths_DT.html
Χθες έγινε η δεύτερη προκήρυξη για την συνέχεια της στελέχωσης.
http://www.enikos.gr/media/164068,H_prokhryxh_ths_Dhmosias_Thleorashs_gia_.ht ml

Kosh
03-08-2013, 11:01
Γιατι σου κανει εντυπωση ?

Δεν ξερω σε τι κλαδο εργαζεσαι αλλα ο συγκεκριμενος εχει πλεον πανω απο 80% ανεργια.

Εμενα και λιγοι μου φαινονται..

Υποψιν η δευτερη προκυρηξη των υπολοιπων θα ισχυσει αν και εφοσον εκκενωθει η ΕΡΤ. Τους ριχνουν το καροτο για να αδειασουν το ραδιομεγαρο δηλαδη. Που στην ουσια προκειται για διμηνη συμβαση και τιποτα παραπανω.....

tolias
04-08-2013, 09:52
Δεν λέω για τους εργαζόμενους. Αυτοί δουλειά ψάχνουν. Λέω για την κυβέρνηση. Οι προσλήψεις βλέπω να φτάνουν τον αριθμό των απολύσεων στην ΕΡΤ. Τότε γιατί έγινε όλο αυτό το μπάχαλο; Τι σόι εκκαθάριση υπεράριθμων είναι αυτή; Όλο και πιο πολύ φαίνεται ότι απλά την συγκεκριμένη στιγμή έπρεπε να φανούν όλοι αυτοί σαν απολυμένοι. Γιατί τόσες απολύσεις ζητάει η τρόικα. Μοιάζει με τις απολύσεις καθηγητών στα τεχνικά λύκεια, που τους ξαναπροσλαβάνουν σαν ωρομίσθιους για να δουλέψουν τα σχολεία. Αφού τους χρειάζεσαι γιατί τους απολύεις; Εκτός αν θες να δουλέψουν με τον μισό μισθό. Εξάλλου ξέρουμε πια ότι οι προσλήψεις στον ιδιωτικό τομέα που γίνονται και διαφημίζονται ότι έχουν αρχίσει να είναι περισσότερες από τις απολύσεις, είναι απλά οι ίδιοι εργαζόμενοι που απολύονται για να προσληφθούν οι ίδιοι (ή άλλοι στην θέση όσων έχουν αντιρρήσεις) με τον μισό μισθό.

makfil
04-08-2013, 10:24
Πέρα από το θέμα της κατάστασης που είχε δημιουργηθεί και τώρα, πλέον, την αποδέχονται και οι απολυμένοι, θεωρείς ότι είναι το ίδιο πράγμα να εργάζεσαι ως μόνιμος στην ΕΡΤ, με ότι αυτό συνεπάγεται, και το ίδιο με δίμηνες συμβάσεις ορισμένου χρόνου;

Το να συγκρίνεις μόνο στους αριθμούς των απολυμένων και εκείνων που θα προσληφθούν (κάποτε, συνολικά), χωρίς να συσχετίζεις και την αλλαγή του εργασιακού πλαισίου, δεν νομίζω ότι δίνει την πραγματική εικόνα για το θέμα.

Kosh
04-08-2013, 17:24
Δεν λέω για τους εργαζόμενους. Αυτοί δουλειά ψάχνουν. Λέω για την κυβέρνηση. Οι προσλήψεις βλέπω να φτάνουν τον αριθμό των απολύσεων στην ΕΡΤ. Τότε γιατί έγινε όλο αυτό το μπάχαλο; Τι σόι εκκαθάριση υπεράριθμων είναι αυτή; .

Μην ξεχνας οτι οταν μιλαμε για 589 +1440 δηλαδη πανω απο 2000 ατομα δεν μιλαμε για μονιμους. Μιλαμε για συμβασιουχους με συμβαση δυο μηνων και ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. Ενας εξυπνος τροπος να τους κανει να ελπιζουν να βρουν ξανα δουλεια και να σιγασει τις αντιδρασεις ειναι .

Η ΝΕΡΙΤ οταν ξανασυσταθει (τουλαχιστον μετα τα Χριστουγεννα το υπολογιζω....) θα εχει 1000-1100 το πολυ ατομα προσωπικο.

Απλα τωρα θεωρητικα τηρουν την δικομματικη συμφωνια την οποια ο Βαγγελας εκανε σημαια για "επαναπροσληψη" 2000 και καλα ατομων.....

Μην τα μπερδευετε...

υγ

Εννοειται οτι οι μισθοι θα ειναι μειωμενοι σε σχεση με το ενιαιο μισθολογιο που ειχαν πριν οι ΕΡΤατζηδες αν και εργαζομενοι σε ιδιωτικο προσωπο .....

p.a.o.k.
05-08-2013, 12:43
Απλα τωρα θεωρητικα τηρουν την δικομματικη συμφωνια την οποια ο Βαγγελας εκανε σημαια για "επαναπροσληψη" 2000 και κοιλά ατομων.....

Δεν το έγραψες καλά..
Το διόρθωσα και το υπογράμμισα!

makfil
05-08-2013, 12:53
Πάντως, στη σημερινή πρωινή εκπομπή του MEGA, ο Καψής είπε ότι 1) οι δίμηνες συμβάσεις μπορεί να παραταθούν με νομοθετική ρύθμιση, εφόσον χρειαστεί, για τη μεταβατική περίοδο και 2) σύντομα θα εκπέμψει από την Κατεχάκη και δελτίο ειδήσεων αλλά με τις περιορισμένες δυνατότητες των εκει εγκαταστάσεων.

johnny1
05-08-2013, 15:12
Δεν λέω για τους εργαζόμενους. Αυτοί δουλειά ψάχνουν. Λέω για την κυβέρνηση. Οι προσλήψεις βλέπω να φτάνουν τον αριθμό των απολύσεων στην ΕΡΤ. Τότε γιατί έγινε όλο αυτό το μπάχαλο; Τι σόι εκκαθάριση υπεράριθμων είναι αυτή; Όλο και πιο πολύ φαίνεται ότι απλά την συγκεκριμένη στιγμή έπρεπε να φανούν όλοι αυτοί σαν απολυμένοι. Γιατί τόσες απολύσεις ζητάει η τρόικα. Μοιάζει με τις απολύσεις καθηγητών στα τεχνικά λύκεια, που τους ξαναπροσλαβάνουν σαν ωρομίσθιους για να δουλέψουν τα σχολεία. Αφού τους χρειάζεσαι γιατί τους απολύεις; Εκτός αν θες να δουλέψουν με τον μισό μισθό. Εξάλλου ξέρουμε πια ότι οι προσλήψεις στον ιδιωτικό τομέα που γίνονται και διαφημίζονται ότι έχουν αρχίσει να είναι περισσότερες από τις απολύσεις, είναι απλά οι ίδιοι εργαζόμενοι που απολύονται για να προσληφθούν οι ίδιοι (ή άλλοι στην θέση όσων έχουν αντιρρήσεις) με τον μισό μισθό.

+1000
Είναι προφανές πως πάμε για Βουλγαροποίηση-Κινεζοποίηση.
Φανταστείτε τι θα γίνει όταν προστεθεί και κόσμος του Δημοσίου που τελικά θα φύγει και θα ψάχνει δουλεία.
"ΘΕΣ 1000€ ΚΑΘΑΡΑ???? θα σου λένε. Κοίτα πόσα βιογραφικά έχω στη ντάνα από κόσμο σαν και σένα και τους πρώην δημόσιους!! ΠΑΡΕ 500€ ΜΑΥΡΑ και άμα θες"

Για να πάρετε μία ιδέα, ο ΟΤΕ (DT πλέον) δεν προσλαμβάνει ο ίδιος, αλλά τις προσλήψεις του τις κάνει η θυγατρική OTEPlus με 680 Ευρώ μικτά.
Μάλιστα, η επίσημη θέση τους είναι "και καθηγητής Πανεπιστημίου να είσαι με 3 Διδακτορικά, εμείς 680 Ευρώ δίνουμε".
Στη συνέχεια τους "νοικιάζει" στον ΟΤΕ, Cosmote κλπ.

Ακόμη και όσοι σήμερα έχουν μία δουλεία που πληρώνει καλά, αν τη χάσουν, σε αυτά τα ποσά θα πέσουν.

Kosh
06-08-2013, 09:38
Δύο δημοσιογράφοι (Αννα Δαμιανίδη, Ανδρέας Ζούλας), μία τηλεοπτική παραγωγός (Τατιάνα Καραπαναγιώτη), ένας μαέστρος (Λουκάς Καρυτινός), ένας καθηγητής Μηχανολογίας (Σίμος Σιμόπουλος), ένας νομικός (Θόδωρος Φορτσάκης) και ένας συγγραφέας (Χρήστος Χωμενίδης) είναι τα πρόσωπα που προτείνει ο υφυπουργός Δημόσιας Ραδιοτηλεόρασης Παντελής Καψής προς το Υπουργικό Συμβούλιο για το Εποπτικό Συμβούλιο του υπό σύσταση νέου κρατικού ραδιοτηλεοπτικού φορέα ΝΕΡΔΤ (Νέα Ελληνική Ραδιοφωνία Διαδίκτυο Τηλεόραση).
Στην εκκίνηση της ΝΕΡΔΤ το ΕΣ θα υποδειχθεί, κατ' εξαίρεση, από το Υπουργικό Συμβούλιο και θα έχει θητεία ενός έτους. Το ΕΣ μέσα σε έναν μήνα το αργότερο θα πρέπει να έχει ορίσει πρόεδρο- διευθύνοντα σύμβουλο και Διοικητικό Συμβούλιο. Κατόπιν, όπως προβλέπει ο νέος νόμος για τη δημόσια ραδιοτηλεόραση, το ΕΣ θα υποδεικνύεται από εξειδικευμένη εταιρεία αξιολόγησης ανθρώπινου δυναμικού (η εταιρεία θα προκύπτει κατόπιν διαγωνισμού) και από σχετικό πανεπιστημιακό φορέα. Στο εξής το Εποπτικό Συμβούλιο (με τη σειρά του θα ορίζει το Διοικητικό Συμβούλιο της ΝΕΡΔΤ) θα έχει θητεία έξι ετών και οι επαγγελματικές ιδιότητες των μελών του δεν πρέπει να είναι ασυμβίβαστες με το ρόλο τους.
Το Εποπτικό Συμβούλιο, όπως ορίζει ο ιδρυτικός νόμος της ΝΕΡΔΤ, «εγγυάται την ανεξαρτησία της εταιρείας από κάθε μορφή κυβερνητικής ή άλλης παρέμβασης, μεριμνά για τη λειτουργία της σύμφωνα με το δημόσιο συμφέρον και διαμορφώνει τη στρατηγική και την αναπτυξιακή πολιτική της».

Η ΑΜΟΙΒΗ. Μέχρι τον ορισμό του Εποπτικού Συμβουλίου από το Υπουργικό Συμβούλιο θα έχει αποσαφηνιστεί αν τα μέλη του θα λαμβάνουν συμβολική ή μη αμοιβή. Αμοιβή (δεν έχει προσδιοριστεί ακόμη) θα έχουν τα μέλη του ΕΣ και με τη νέα του σύνθεση, όπως θα προκύψει έπειτα από έναν χρόνο, σύμφωνα με τη διαδικασία ανάδειξής του από τον νόμο για τη ΝΕΡΔΤ.
Στο μεταξύ, ορίζοντα τριών εβδομάδων φαίνεται να θέτει η κυβέρνηση ως χρονικό όριο ώστε να αρχίσει να εκπέμπει κανονικό πρόγραμμα - ενημερωτικό σε πρώτη φάση - η δημόσια τηλεόραση. Ο μεταβατικός τηλεοπτικός φορέας αρχικώς θα λειτουργήσει από τις εγκαταστάσεις της ΕΡΤ στην Κατεχάκη, με προσωπικό περίπου 600 ατόμων, όπως τόνισε ακόμη μία φορά ο αρμόδιος υφυπουργός Παντελής Καψής, μιλώντας στην πρωινή ενημερωτική εκπομπή του Mega.
Και ναι μεν έγινε η προκήρυξη των υπολοίπων 1.453 θέσεων (έως τις συνολικά 2.000 που απαιτούνται για την πλήρη λειτουργία του προσωρινού τηλεοπτικού φορέα), αλλά οι προσλήψεις για το σύνολο των θέσεων εξαρτώνται και από τις δυνατότητες των κτιριακών εγκαταστάσεων. «Δεν χωρούν 2.000 άνθρωποι στην Κατεχάκη, γι' αυτό καταρχάς υποχρεωτικά θα πάμε σε ένα σχήμα ανάγκης», ανέφεραν κύκλοι της κυβέρνησης, ενώ ο αρμόδιος υφυπουργός επισήμανε (μιλώντας στο Mega) πως «όταν ανοίξει το Ραδιομέγαρο στην Αγία Παρασκευή και μεταφερθεί εκεί (σ.σ.: ο μεταβατικός τηλεοπτικός φορέας), τότε θα γίνουν οι 2.000 προσλήψεις που έχουν συμφωνήσει οι δύο πολιτικοί αρχηγοί. Αυτή τη στιγμή έχουμε πει ότι περιμένουμε από τους ίδιους τους εργαζομένους να πάρουν τις αποφάσεις τους. Ο,τι είχαμε υποσχεθεί έχει εκπληρωθεί. Δεν υπάρχει, νομίζω, κανένα θέμα στο τραπέζι και είναι η σειρά τους να πάρουν τις αποφάσεις τους».
Η διαδικασία υποβολής συμμετοχής (οι αιτήσεις ήταν τουλάχιστον 8.000 έως χθες) θα ολοκληρωθεί την Παρασκευή και από τις αιτήσεις που έχουν κατατεθεί περισσότερες από 1.200 προέρχονται από εργαζομένους της πρώην ΕΡΤ.
Ο υφυπουργός Δημόσιας Ραδιοτηλεόρασης εξέφρασε επίσης την εκτίμηση ότι «η συντριπτική πλειονότητα εκείνων που θα απασχοληθούν στον μεταβατικό τηλεοπτικό φορέα θα είναι από την ΕΡΤ».

http://www.tanea.gr/news/greece/article/5033671/otan-anoiksei-to-radiomegaro-tha-ginoyn-oi-2-000-proslhpseis/

tolias
06-08-2013, 09:45
Μην ξεχνας οτι οταν μιλαμε για 589 +1440 δηλαδη πανω απο 2000 ατομα δεν μιλαμε για μονιμους. Μιλαμε για συμβασιουχους με συμβαση δυο μηνων και ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. Ενας εξυπνος τροπος να τους κανει να ελπιζουν να βρουν ξανα δουλεια και να σιγασει τις αντιδρασεις ειναι .

Η ΝΕΡΙΤ οταν ξανασυσταθει (τουλαχιστον μετα τα Χριστουγεννα το υπολογιζω....) θα εχει 1000-1100 το πολυ ατομα προσωπικο.

Απλα τωρα θεωρητικα τηρουν την δικομματικη συμφωνια την οποια ο Βαγγελας εκανε σημαια για "επαναπροσληψη" 2000 και καλα ατομων.....

Μην τα μπερδευετε...

υγ

Εννοειται οτι οι μισθοι θα ειναι μειωμενοι σε σχεση με το ενιαιο μισθολογιο που ειχαν πριν οι ΕΡΤατζηδες αν και εργαζομενοι σε ιδιωτικο προσωπο .....
Δεν ξέρουμε πως θα είναι η ΝΕΡΙΤ. Μία ολιγόλογη εξαγγελία έχουμε, χωρίς λεπτομέρειες. Έχουμε καιρό ακόμα να δούμε πως θα είναι η ΝΕΡΙΤ. Μην ξεχνάμε ότι οι εργαζόμενοι της ΕΡΤ έχουν πει για προσφυγές σε ευρωπαικά όργανα, και ότι διάφοροι ευρωπαικοί φορείς έχουν αντιδράσει στο κλείσιμο της ΕΡΤ. Όπως η EBU.
Προς το παρόν έχουμε μόνο την ΔΤ και για αυτήν ξέρουμε. Και αυτό που βλέπουμε είναι ότι αρχίζει να μοιάζει πολύ με την ΕΡΤ. Δεν βλέπω και καμία μεγάλη οικονομία. Μόνο από τους πιθανότατα μικρότερους μισθούς. Αλλά δεν νομίζω να ισοσκελίζει τις ρήτρες και τις αποζημιώσεις σε εξωτερικούς συνεργάτες όπως και σε φορείς του εξωτερικού για την διακοπή προγραμμάτων που έδιναν στην ΕΡΤ ή έπαιρναν από αυτήν. Μην ξεχνάμε ότι έδινε δορυφορικό πρόγραμμα.
Κοινώς, μεγάλη χασούρα. Έλεγαν ότι είναι για εκκαθάριση της ΕΡΤ, αλλά όπως γίνεται η ΔΤ δεν βλέπω καμία εκκαθάριση. Αντίθετα μεγάλη χασούρα για αποζημιώσεις απολύσεων, ρήτρες συμβολαίων προγραμμάτων κτλ.
Δηλαδή για την ιδεοληψία της τρόικας που απαιτούσε απολύσεις θα πληρώσουμε πολύ περισσότερα. Μπορούσε να μείνει η ΕΡΤ όπως είναι στον ρόλο του ενδιάμεσου φορέα, και να πηγαίναμε κατευθείαν στην ΝΕΡΙΤ. Αλλά έπρεπε να παρουσιαστούν απολύσεις. Η τρόικα μπορεί να απαιτεί ότι θέλει. Εγώ από την κυβέρνηση μου απαιτώ να εφαρμόζει μόνο ότι είναι για το συμφέρον μας. Τα υπόλοιπα που θέλει η τρόικα πρέπει να τα αγνοεί.

Πέρα από το θέμα της κατάστασης που είχε δημιουργηθεί και τώρα, πλέον, την αποδέχονται και οι απολυμένοι, θεωρείς ότι είναι το ίδιο πράγμα να εργάζεσαι ως μόνιμος στην ΕΡΤ, με ότι αυτό συνεπάγεται, και το ίδιο με δίμηνες συμβάσεις ορισμένου χρόνου;

Το να συγκρίνεις μόνο στους αριθμούς των απολυμένων και εκείνων που θα προσληφθούν (κάποτε, συνολικά), χωρίς να συσχετίζεις και την αλλαγή του εργασιακού πλαισίου, δεν νομίζω ότι δίνει την πραγματική εικόνα για το θέμα.
Εγώ την αλλαγή του εργασιακού πλαισίου δεν την θεωρώ θετική. Γιατί μπορεί να αρέσει σε κάποιους όταν εφαρμόζεται στους “χαραμοφάηδες” δημοσίους υπαλλήλους, αλλά δεν σταματάει εκεί. Μετά παίρνουν σειρά άλλοι (που έχουν ήδη πάρει προ πολλού δηλαδή) και όλα τα εργασιακά δικαιώματα καταργούνται. Για όλους. Οι παππούδες μας έχυσαν το αίμα τους εδώ και έναν αιώνα για να τα κατακτήσουν, και αυτοί μέσα σε 3 χρόνια τα διέλυσαν όλα. Που οδηγεί αυτό; Ας δώσω ένα παράδειγμα.
Είναι ένας καταστηματάρχης που πουλάει κάτι, οτιδήποτε. Ήδη λόγω ύφεσης έχει μειωθεί κατά πολλούς η πελατεία του. Τα φέρνει πέρα ίσα ίσα. Τώρα όλοι αυτοί οι δημόσιοι υπάλληλοι και όχι μόνο από την ΕΡΤ που θα απολυθούν (που κάποιοι χαίρονται που απολύονται γιατί τους θεωρεί χαραμοφάηδες ή πιστεύει ότι λιγότεροι δημόσιοι υπάλληλοι σημαίνει μικρότερα έξοδα για το κράτος), δεν θα ξαναμπούν στο κατάστημα του καταστηματάρχη. Θα αναγκαστεί να το κλείσει και αυτός. Ο απολυμένος δημόσιος υπάλληλος και ο πρώην καταστηματάρχης δεν θα μπουν στο ταξί που έμπαιναν (άρα και ο ταξιτζής θα αναγκαστεί να πουλήσει το ταξί του), και δεν θα πάνε στο εστιατόριο που πήγαιναν. Και θα αναγκαστεί να κλείσει και αυτό. Όλοι αυτοί θα ψάξουν για δουλειά στον λεγόμενο επενδυτή που περιμένουμε εναγωνίως, και αν αυτό τελικά γίνει θα είναι με μισθούς 300-400 ευρώ (όπως έχουν δηλώσει ότι πρέπει να είναι οι μισθοί στην Ελλάδα) για να δουλεύουν όσες ώρες θέλει αυτός.
Όλο αυτό σημαίνει ότι δεν μπορούμε να υπερασπιζόμαστε υφεσιακά μέτρα, όσο και αν μας λένε ότι αυτό είναι απαραίτητο για την βελτίωση των οικονομικών δεκτών που μας λένε. Γιατί οι οικονομικοί τους δείκτες δεν αφοράνε εμάς. Άλλοι είναι οι δικοί μας οικονομικοί δείκτες.
Την μείωση μισθών και την προσπάθεια μας να ζήσουμε με αυτούς την έχουν ονομάσει αυξημένη ανταγωνιστικότητα.
Το πρωτογενές πλεόνασμα που μας λένε ότι κοντεύουμε να πιάσουμε σημαίνει κλείσιμο νοσοκομείων και σχολείων. Εμείς όμως πρέπει να δούμε σε ποιο σχολείο θα πάμε τα παιδιά μας ή σε ποιο νοσοκομείο τους δικούς μας.
Το ότι πολλοί άνθρωποι ψάχνουν για φάρμακα που πια δεν εισάγονται γιατί είναι ακριβά, όπως και το ότι δεν εισάγουμε πετρέλαιο λόγω μειωμένης ζήτησης, το ονομάζουν μείωση του ελλείμματος τρεχουσών συναλλαγών. Εισαγωγές-εξαγωγές δηλαδή. Εγώ ήμουν τον χειμώνα με 3 μπλούζες και μπουφάν στο σπίτι, και αυτοί μου έλεγαν ότι έτσι μειώνεται το έλλειμμα τρεχουσών συναλλαγών.
Και άλλα πολλά.
Συμπέρασμα όπως είπα, δεν πρέπει να υπερασπιζόμαστε υφεσιακά μέτρα που μας πνίγουν ακόμα περισσότερο, άσχετα με το πως παρουσιάζονται.

Στο μεταξύ η στελέχωση της ΔΤ συνεχίζεται κανονικά, και αναμένεται να δουλεύει κανονικά σε κάναδυό βδομάδες.
http://www.enikos.gr/media/164374,Stis_8044_oi_aithseis_gia_th_DT.html
http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=252340&catID=7

tolias
09-08-2013, 03:33
Άλλη μία αίτηση στο ΣΤΕ για το κλείσιμο της ΕΡΤ συζητήθηκε σήμερα. Δεν βγήκε απόφαση ακόμα, η οποία αναμένεται. Αν κατάλαβα καλά την τελευταία πρόταση του άρθρου, που λέει "Το Δικαστήριο επιφυλάχθηκε."
http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=253163&catID=7

Στο μεταξύ η ΔΤ θα δείξει το παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου.
http://www.enikos.gr/media/165239,To_pagkosmio_prwta8lhma_stivoy_sth_DT.html
Κάποτε (κάνα δυό μήνες νωρίτερα δηλαδή) θα το βλέπαμε σε HD. Αλλά τι να κάνουμε, πρέπει να "προοδεύσουμε".

GeorgePap
10-08-2013, 15:40
Μετάδοση του παγκόσμιου πρωταθλήματος στίβου από ΔΤ. Με εικόνα ΑΝΤ1 σε (έκπληξη!) 4:3. Η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με το Eurosport. Το εμπρός-πίσω σε αυτή τη χώρα συνεχίζεται.

Kostas_Y
10-08-2013, 15:48
Μετάδοση του παγκόσμιου πρωταθλήματος στίβου από ΔΤ. Με εικόνα ΑΝΤ1 σε (έκπληξη!) 4:3. Η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με το Eurosport. Το εμπρός-πίσω σε αυτή τη χώρα συνεχίζεται.
Οι δικοί μου δέκτες δίνουν ένδειξη 16:9. Δεν μπορώ όμως να καταλάβω αν είναι ξεχειλωμένο 4:3.

GeorgePap
10-08-2013, 15:56
Το flag παραμένει μόνιμα σε 16:9, αλλά η εικόνα είναι σε ξεχειλωμένο 4:3. Μάλλον η EBU τους έδωσε ό,τι χειρότερο είχε σε feed.

dpani
10-08-2013, 17:55
Μήπως γνωρίζει κανείς γιατί τόσο καιρό το πρόγραμμα της ΝΕΡΙΤ-ΕΔΤ δεν αναμεταδίδεται καθόλου ψηφιακά από Αίγινα;

tolias
11-08-2013, 09:00
Χθες το πρωί που άνοιξα την τηλεόραση γύρω στις 9 η ώρα, η εικόνα ήταν κάτι σαν 23:9. Δηλαδή στην 16:9 τηλεόραση μου η εικόνα είχε μπάρες πάνω και κάτω. Αλλά η εικόνα ήταν συμπιεσμένη στον κάθετο άξονα, και οι άνθρωποι φαίνονταν κοντοί και χοντροί. Κάνα δεκάλεπτο μετά είδα ότι η εικόνα ήταν χωρίς μπάρες, αλλά ζουμαρισμένη στο κέντρο και κομμένη από ότι πρόσεξα λίγο στις άκρες. Επίσης οι άνθρωποι φαίνονταν πιο φυσιολογικοί, αλλά και πάλι όχι απόλυτα. Το ζουμάρισμα εξηγεί και την κακή εικόνα.
Προφανώς η EBU έστειλε κάποια περίεργη εικόνα και οι τεχνικοί του σταθμού δεν ήξεραν ακριβώς τι να κάνουν. Θα γίνω λίγο γραφικός με την γκρίνια, αλλά αν είχαμε την ΕΡΤ δεν θα είχαμε τέτοιο πρόβλημα. Έχουν πάρει χιλιάδες φορές εικόνα από την EBU και ξέρουν τι να την κάνουν για να φαίνεται σωστά. Το πείσμα και η άποψη ότι θα γίνει το δικό μου (της κυβέρνησης) πάση θυσία, δεν φέρνει πάντα το καλύτερο αποτέλεσμα.

makfil
11-08-2013, 09:16
Μήπως γνωρίζει κανείς γιατί τόσο καιρό το πρόγραμμα της ΝΕΡΙΤ-ΕΔΤ δεν αναμεταδίδεται καθόλου ψηφιακά από Αίγινα;

Μάλλον δεν έχεις σκανάρει τα κανάλια είτε στον αποκωικοποιητή είτε στην τηλεόρασή σου.
Από τότε που ξεκίνησε η εκπομπή της ΔΤ, βλέπω ψηφιακά ΔΤ, TV5, DW, BBC στη Γλυφάδα από Αίγινα.

dpani
11-08-2013, 21:28
Μακάρι να ήταν τόσο απλό..!
Εννοείται ότι έκανα ξανά αναζήτηση σε όλες τις τηλεοράσεις και τους δέκτες αλλά σήμα ..γιοκ!
Μάλλον είναι πολύ ασθενές για κάποιο μέχρι την επίσημη έναρξη της ΔΤ;
Συνολικά βγάζω πάντα 22 κανάλια χωρίς φυσικά αυτά που αναφέρεις.

Chan Terism
13-08-2013, 23:26
Οριστικό: Δυο δίαυλοι για τη ΝΕΡΙΤ σε 34 σημεία εκπομπής!

Υπογράφηκε η υπουργική απόφαση με την οποία παραχωρούνται δυο ψηφιακοί δίαυλοι στη νέα κρατική ραδιοτηλεόραση της ΝΕΡΙΤ από τους Μιχάλη Παπαδόπουλο υφυπουργό Μεταφορών και Σίμο Κεδίκογλου. Οι δυο δίαυλοι παραχωρούνται χωρίς αντάλλαγμα για την εκπομπή ευρυεκπομπής στη ΝΕΡΙΤ. Και ενώ από το γραφείο του Σ.Κεδίκογλου υποστηρίζεται πως από τους δυο διαύλους θα μπορεί η ΝΕΡΙΤ να εκπέμπει 16 τηλεοπτικά κάναλια (!) και 8 σε υψηλή ευκρίνεια, εντύπωση προκαλεί πως στο νέο κρατικό ραδιοτηλεοπτικό φορέα καθορίζουν μόλις 34 σημεία εκπομπής σε όλη τη χώρα. Αναφέρεται συγκεκριμένα πως από τους διαύλους που αναφέρονται στον ψηφιακό χάρτη συχνοτήτων, στη ΝΕΡΙΤ παραχωρούνται τα εξής σημεία και δίαυλοι:

Περιοχή Απονομής ΔΙΑΥΛΟΣ-1 ΔΙΑΥΛΟΣ-2
1 EVROS 25 46
2 PLAKA 24 31
3 THASSOS 22 39
4 PAGGAIO 26 35
5 THESSALONIKI 24 36
6 XALKIDIKI 25 38
7 FLORINA 23 35
8 METAKSAS 25 33
9 IOANNINA 24 31
10 THESPROTIA 21 33
11 KERKYRA 29 37
12 LARISSA 22 40
13 AKARNANIKA 23 32
14 VOLOS 21 37
15 LAMIA 25 39
16 KARPENISI 24 30
17 AINOS 21 36
18 PATRA 24 34
19 KORINTHOS 26 43
20 ATTIKI SFN-1 21 28
21 ATTIKI SFN-2 23 32
22 PYRGOS 26 40
23 TRIPOLI 21 28
24 NAFPLIO 33 44
25 KALAMATA 29 37
26 SPARTI 22 30
27 WEST CRETE 21 38
28 CENTRAL CRETE 24 39
29 EAST CRETE 27 35
30 DODEKANISA 21 32
31a KYKLADES SFN-1 26 41
31b KYKLADES SFN-2 25 42
32 SAMOS 27 35
33 LESVOS 21 39
34 KASTELLORIZO 25 35

ΥΓ. Στο παρακάτω link το κείμενο της υπουργικής απόφασης

https://dl.dropboxusercontent.com/u/73258851/nerit.pdf

http://www.digitaltvinfo.gr/index.php?option=com_magazine&task=viewArticle&id=9304&Itemid=123

Kosh
14-08-2013, 01:22
8 σε υψηλη ευκρινεια ?

πλακα μας κανουν δεν μπορει...

Kostas_Y
14-08-2013, 01:27
Τώρα το κατάλαβες; :p

Ο συνεργάτης της Ρούλας μάλλον δεν ξέρει τι λέει.

tolias
14-08-2013, 03:57
Είναι γνωστό κόλπο. Το εφαρμόζουν σε όλες τις ανακοινώσεις τους για όλα τα θέματα. Αναγγέλουν το πιο αισιόδοξο σενάριο για δημιουργία θετικών εντυπώσεων. Που μετά βέβαια διαψεύδεται. Πως αλλιώς μπορούν να βλέπουν πρωτογενή πλεονάσματα και success story;
Στην συγκεκριμένη περίπτωση αναγγέλουν απλά την δυνατότητα της τεχνολογίας, και σε ακραία μάλιστα εκδοχή. Γιατί αν προσπαθήσουν να βάλουν όλα μαζί αυτά τα κανάλια η εικόνα θα είναι χειρότερη και από κακή αναλογική. Ακόμα και στα HD κανάλια. Είδαμε τι πάθαιναν τα 3 SD της ΕΡΤ όταν μετέδιδε πρόγραμμα το ΕΡΤHD.
Για τον αριθμό των καναλιών η αλήθεια είναι ότι δεν έχουν ιδέα πόσα κανάλια θα είναι ακόμα. Προς το παρόν ισχύει το αρχικό 2 κανάλια και μερικά ραδιόφωνα. Αφού δεν το ξέρει ακόμα ο Καψής, δύσκολα να το ξέρει κάποιος άλλος.
Απόσπασμα από την συνέντευξη του Καψή στο πρωινό του ΑΝΤ1 την Δευτέρα το πρωί:

"ΣΙΩΜΟΠΟΥΛΟΣ: Θα είναι πάλι τρία κανάλια; Πώς θα είναι;

ΚΑΨΗΣ: Έχουμε πει ότι το σχέδιο Μόσιαλου είναι ως βάση. Η συζήτηση ξεκινάει από το σχέδιο Μόσιαλου, χωρίς να είναι το τέλος το σχέδιο Μόσιαλου. Μπορεί να υπάρξουν τροποποιήσεις.

ΣΙΩΜΟΠΟΥΛΟΣ: Απλώς κύριε Καψή ο κόσμος δεν ξέρει τι είναι το σχέδιο Μόσιαλου. Αν μπορούμε να πούμε πολύ περιγραφικά τι είναι αυτό.

ΚΑΨΗΣ: Tο ότι θα υπάρχουν δύο κανάλια, για παράδειγμα, το θεωρώ περίπου δεδομένο. Θα υπάρχουν ραδιοφωνικοί σταθμοί, δεν ξέρω αν θα είναι όσοι είναι σήμερα. Σήμερα υπάρχουν 19 περιφερειακοί. Νομίζω ότι ένας σε κάθε περιφέρεια, είναι ένας λογικός αριθμός. Αλλά αυτά, σας επαναλαμβάνω, δεν θέλω να τα προκαταλάβω εγώ. Αυτά θα τα αποφασίσει ο νέος φορέας. "

Και όλη η συνέντευξη. Έχει μερικά ενδιαφέροντα στοιχεία. Και μία κόντρα με την εκπρόσωπο εργαζομένων στην ΕΡΤ:
http://www.enimerosi24.gr/94317/%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%AD%CE%BD%CF%84%CE%B5%CF%85%C E%BE%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CF%88%CE%AE-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-ant1/

Εν τω μεταξύ βγήκαν τα πρώτα ονόματα προς πρόσληψη στην ΔΤ, χωρίς να είναι ανακοίνωση πρόσληψης γιατί πρέπει να γίνει έλεγχος των στοιχείων των αιτήσεων:
http://www.enikos.gr/media/166234,Ola_ta_onomata_twn_proslhf8entwn_sthn_Dh.ht ml

Kostas_Y
14-08-2013, 09:43
Εν τω μεταξύ βγήκαν τα πρώτα ονόματα προς πρόσληψη στην ΔΤ, χωρίς να είναι ανακοίνωση πρόσληψης γιατί πρέπει να γίνει έλεγχος των στοιχείων των αιτήσεων:
http://www.enikos.gr/media/166234,Ola_ta_onomata_twn_proslhf8entwn_sthn_Dh.ht ml

Πολλά γνωστά ονόματα, ονόματα που έβλεπα το τελευταίο δίμηνο στην ΝΕΤ.
"Τι να κάνουν", θα μου πείτε, "να βγουν στη λαϊκή να πουλάνε μικρόφωνα;". Υποχρεώσεις υπάρχουν και όλες οι άλλες πόρτες είναι κλειστές.

Kosh
14-08-2013, 16:38
Πανω απο 9000 αιτησεις για προσληψη.

dimgar97
15-08-2013, 08:41
Σαλκε-Παοκ την ερχομενη τεταρτη στη ΔΤ για το chl

hercoulis
15-08-2013, 17:51
και πότε θα συγχρονίσουν τον ήχο με την εικόνα?

Gal'en
15-08-2013, 18:10
Α, πολλα ζητας.
Κατσε πρωτα να δουμε, μην το δειξουν και αυτο σε ξεχειλωμενο 4:3 και γελασει ο καθε πικραμενος.

makfil
15-08-2013, 18:32
Σήμερα είχαμε την πρώτη εξωτερική μετάδοση και μάλιστα από την Τήνο, αλλά δεν διαβάζω κάποιο σχόλιο, θετικό ή αρνητικό, για το σημαντικό αυτό βήμα στην κατάσταση που βρίσκεται σήμερα η ΔΤ.

tolias
16-08-2013, 04:02
Σωστό είναι αυτό, και ο καθένας μπορεί να επισημάνει ότι επιθυμεί σωστό. Σωστά δηλαδή επισημαίνεις εσύ αυτό, αλλά χωρίς διάθεση κόντρας, εγώ θα επισημάνω ότι κάθε χρόνο τον Δεκαπανταύγουστο τα τελευταία χρόνια μεταδιδόταν από την Τραπεζούντα και την ΕΤ3 η λειτουργία στην Παναγία Σουμελά. Σήμερα που δεν υπήρχε ΕΤ3, ενώσεις ποντίων με την βοήθεια πόντιων δημοσιογράφων της ΕΤ3 έδρασαν ώστε να μεταδοθεί η λειτουργία από τον HellasSat γιατί εκτός αυτού και του internet δεν υπήρχε άλλος τρόπος. Την πληροφορία άκουσα στον Αθήνα 984, στην εκπομπή της Ναταλίας Καταρτζή που υπάρχει στο on demand του site του Αθήνα 984, αν χρειαστεί επιβεβαίωση.

Πάντως υπάρχει βελτίωση στα προγράμματα της ΔΤ και δεν μπορούμε να το αμφισβητήσουμε. Αν και δεν υπάρχει ανάγκη κριτικής του προγράμματος αφού το κανονικό πρόγραμμα δεν έχει αρχίσει να μεταδίδεται ακόμα. Θα αρχίσει από μέρα σε μέρα. Μόνο που δεν καταλαβαίνω πως βγαίνει ακόμα και το υπάρχον πρόγραμμα, αφού δεν υπάρχουν ακόμα προσλήψεις. Και δεν είμαι ο μόνος που έχω αυτή την απορία.
Απόσπασμα από την συνέντευξη του Καψή στον ΑΝΤ1 που ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα στην προηγούμενη σελίδα:

"ΚΟΥΤΡΟΚΟΗ: Ωραία. Να μείνουμε λίγο στα τωρινά. Βλέπουμε αυτές τις ημέρες στη ΔΤ το παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου.

ΣΙΩΜΟΠΟΥΛΟΣ: Είδαμε και τον Γιουσέιν Μπολτ χθες που έτρεξε 9,77΄΄ μέσα στη βροχή.

ΚΟΥΤΡΟΚΟΗ: Νομίζω ότι το μεταδίδει πρώην εργαζόμενος, νομίζω ότι είναι ο κ. Αντωνιάδης, αν δεν κάνω λάθος, ο οποίος είναι συνταξιούχος;

ΚΑΨΗΣ: Ναι.

ΚΟΥΤΡΟΚΟΗ: Έχει υπογράψει κάποια σύμβαση και μεταδίδει το παγκόσμιο πρωτάθλημα;

ΚΑΨΗΣ: Δεν γνωρίζω. Φαντάζομαι ότι θα έχει κάποια αμοιβή. Δεν το ξέρω αυτό. Αλλά, αυτό γίνεται ακριβώς γιατί ακόμα δεν έχουμε κάνει τις προσλήψεις.

ΚΟΥΤΡΟΚΟΗ: Ναι, αλλά αυτές οι συμβάσεις όμως δεν θα έπρεπε να είχαν δημοσιευτεί, αν δεν κάνω λάθος δηλαδή, και στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ και στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως…

ΚΑΨΗΣ: Νομίζω ότι όλα θα δημοσιευθούν. Αυτά είναι του φορέα υποχρεώσεις οι οποίες νομίζω ότι θα ικανοποιηθούν όλες.

ΚΟΥΤΡΟΚΟΗ: Μάλιστα. Γιατί ακούσαμε και για άλλα άτομα, τα οποία έχουν μπει ήδη και είναι στο διοικητικό, αν δεν κάνω λάθος, που αυτά ακόμη δεν έχουν δημοσιευτεί και δεν ξέρουμε και τη χρονική διάρκεια, αν θέλετε, της σύμβασής τους.

ΣΙΩΜΟΠΟΥΛΟΣ: Αν θα είναι δίμηνη, τρίμηνη, τετράμηνη η σύμβαση.

ΚΟΥΤΡΟΚΟΗ: Θα είναι δίμηνη;

ΚΑΨΗΣ: Και γιατί είναι πρόβλημα; Δηλαδή, με συγχωρείτε, αλλά αισθάνομαι ότι ασχολούμαστε με μη θέματα."

Και μία αναφορά εργαζόμενων της ΕΡΤ που καταγγέλουν γνωστά νεοελληνικά φαινόμενα στην επιλογή της λίστας εργαζομένων προς πρόσληψη:
http://www.enikos.gr/media/166627,POSPERT:_Periptwseis_anaxiokratias_ston.htm l

papasouzakias
17-08-2013, 01:29
Η Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης κατά της Δημόσιας Τηλεόρασης

Η ΔΤ εξέφρασε αδυναμία να καλύψει τα φιλικά της Εθνικής στην Κρήτη, απαγορεύοντας παράλληλα την τηλεοπτική κάλυψη από άλλο κανάλι προκαλώντας την αντίδραση της ΕΟΚ.

Με επιστολή διαμαρτυρίας αντέδρασε η ΕΟΚ στην άρνηση έγκρισης της Δημόσιας Τηλεόρασης για την τηλεοπτική μετάδοση των αγώνων της Εθνικής στην Κρήτη (17-18/08) από άλλο τηλεοπτικό κανάλι την ίδια ώρα που η ΔΤ δήλωσε αδυναμία να μεταδώσει τις αναμετρήσεις.

Αναλυτικά η επιστολή αναφέρει

Το Διοικητικό Συμβούλιο της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης είναι υποχρεωμένο να εκφράσει την έντονη διαμαρτυρία του και να αποδοκιμάσει την άρνηση έγκρισης της Δημόσιας Τηλεόρασης για την τηλεοπτική μετάδοση των αγώνων της Εθνικής μας Ομάδας Ανδρών στις 17 & 18 Αυγούστου στο Ηράκλειο της Κρήτης, από άλλο τηλεοπτικό κανάλι μετά τη δήλωση ότι αδυνατεί να μεταδώσει η ίδια τους αγώνες αυτούς.

Η αρνητική αυτή ενέργειά της δημιουργεί σοβαρά προβλήματα τόσο όσον αφορά την προβολή των αγώνων της Εθνικής μας Ομάδας, αλλά και οικονομικά λόγω της στέρησης εσόδων της Ομοσπονδίας που θα προέκυπταν από την μετάδοση.

Η Ομοσπονδία επιφυλάσσεται για την άσκηση κάθε νόμιμου μέσου για την προστασία των δικαιωμάτων της.

www.sport-fm.gr/article/eok-kata-dimosias-tileorasis/693517

tolias
17-08-2013, 03:31
Το παραπάνω link έχει εσωτερικό link με αρχείο με τα ονόματα των πρώτων που εγκρίθηκαν.
Αυτό το link:
http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=254135&catID=7
έχει εσωτερικό link που σε στέλνει στο site της Γενικής Γραμματείας Ενημέρωσης και Επικοινωνίας από όπου κατεβάζεις το αρχείο. Δηλαδή πιο επίσημο, αν και πιο εύκολο να το διορθώσουν.
Και τα δύο αρχεία επιβεβαιώνουν την πλάκα που διαβάζω να έχει γίνει σε twiter κτλ. Προσέξτε τα ονόματα που υπάρχουν στην θέση 16 και 324. Στην θέση 324 αρχικά δεν φαίνεται όνομα, αν και αν επεκτείνεις το πεδίο εμφανίζεται όνομα. Αλλά στην θέση 16 δεν υπάρχει καθόλου όνομα. Μάλλον λάθος στο γράψιμο της λίστας, αλλά κάποιοι βρήκαν ευκαιρία για πλάκα.

Και μία αναφορά εργαζόμενων της ΕΡΤ που καταγγέλουν γνωστά νεοελληνικά φαινόμενα στην επιλογή της λίστας εργαζομένων προς πρόσληψη:
http://www.enikos.gr/media/166627,POSPERT:_Periptwseis_anaxiokratias_ston.htm l
Αφού ανέφερα την άποψη των εργαζομένων, ας ανεβάσω και την απάντηση του Π.Καψή:
http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=254710&catID=7

tolias
18-08-2013, 03:52
Ανταπάντηση των εργαζομένων της ΕΡΤ στην απάντηση του Π. Καψή. Με νέες καταγγελίες.
http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=254767&catID=7

Ξεκίνησε το ελληνικό πρωτάθλημα Α' Κατηγορίας. Superleague δηλαδή, αλλά μου φαίνεται γελοίο το όνομα.
Παλιότερα θα είχαμε την Αθλητική Κυριακή που μαζί με την εκπομπή Σκάι Goal του Σκάι που ξεκινάει αύριο είναι οι μοναδικές εκπομπές που κάλυπταν το ελληνικό πρωτάθλημα μετά τους αγώνες. Πέρυσι βέβαια ούτε η Αθλητική Κυριακή τα πήγε καλά αφού δεν ξεκίνησε μαζί με το πρωτάθλημα γιατί η Nova δεν έδινε πλάνα, και δεν τελείωσε μαζί με το πρωτάθλημα λόγω απεργιών τα σαββατοκύριακα. Πάντως ήταν η παλιότερη εκπομπή της ελληνικής τηλεόρασης και να δούμε αν προλάβουμε να την δούμε φέτος, ή θα σταματήσει το σερί όπως και με την εκπομπή του Γιάννη Πετρίδη στο Πρώτο Πρόγραμμα που είχε το ραδιοφωνικό ρεκόρ παλαιότερης εκπομπή, αλλά ανακοίνωσε ότι σταματάει.
Αλλά εκτός από την Αθλητική Κυριακή υπήρχε και η ΕΡΑ Σπορ που ήταν το μοναδικό αθλητικό ραδιόφωνο που εξέπεμπε σε όλη την Ελλάδα, κάλυπτε όλες τις ελληνικές ομάδες, και είχε ακροατές που τηλεφωνούσαν από όλη την Ελλάδα αφού μετά τις 12 το βράδυ υπήρχε κάθε μέρα εκπομπή που τηλεφωνούσαν και μίλαγαν ακροατές. Αφαιρέθηκε και από αυτούς ο λόγος.
Πραγματικά ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω σε τι χρησίμευε το κλείσιμο της ΕΡΤ. Σίγουρα υπήρχαν πολιτικοί λόγοι, αλλά όχι κοινωνικοί ή λειτουργικοί λόγοι.

vass72
18-08-2013, 03:57
σημερα ειχε χατζιχρηστο και μια συνεντευξη της γαλανη του 300πχ.

im so fucking excited!!!

Βασίλης Γ
18-08-2013, 14:26
Μα τι περιμένεις να δεις από ένα κανάλι το οποίο αυτή τη στιγμή απλά και μόνο καταλαμβάνει συχνότητες μέχρι την κανονική έναρξη της λειτουργία του; Και σε ότι αφορά τον Χατζηχρήστο, εγώ θέλω να τον βλέπω και όταν ανοίξει κανονικά.

Kostas_Y
18-08-2013, 14:33
Μπάσκετ πάντως δεν θα δεις...

http://www.newslog.gr/art/897876/dt---mauro--stous-agwnes-tis-ethnikis-mpasket

Βασίλης Γ
18-08-2013, 14:48
Έτσι όπως πάει το πράγμα, μόνο όποιος πληρώνει θα βλέπει (NOVA, OTE, κτλ)

nvianitakis
18-08-2013, 15:33
Μπάσκετ πάντως δεν θα δεις...

http://www.newslog.gr/art/897876/dt---mauro--stous-agwnes-tis-ethnikis-mpasket

Δεν υπήρχε η δυνατότητα της κάλυψης απο τα Βαν της πρώην ΕΡΤ, φαντάζομαι ειναι ακομα υπό εκκαθάριση, άρα ανενεργά. Δεν τίθεται βέβαια λόγος για ενοικίαση απο την "πιάτσα"...

sotos65
18-08-2013, 15:36
Αλλού είναι το θέμα που διαμαρτύρεται η ΕΟΚ. Οκ, η ΔΤ δεν μπορεί (γιατί ο κWλ@ς της πονεί...), γιατί να μην επιτρέπει τη μετάδοση από άλλο κανάλι; Προφανώς (για μένα) το κάνει για να μην φανεί η γύμνια της και γίνουν συγκρίσεις με την ΕΡΤ και γελάει για μία ακόμα φορά ο κόσμος με το ρεντίκολο του Αντωνάκη / Κεδίκογλου...

ΥΓ. Οι τηλεθεατές δε νομίζω τελικά να ενδιαφέρονται για τους λόγους που δεν μπορεί η ΔΤ να κάνει τη δουλειά μίας δημόσιας τηλεόρασης όπως όφειλε. Το αποτέλεσμα μετρά, και αυτό είναι το μαύρο στις καλύψεις των γεγονότων, το μαύρο στην ενημέρωση από ένα επίσημο δημόσιο κανάλι...

Kosh
18-08-2013, 16:50
Αλλού είναι το θέμα που διαμαρτύρεται η ΕΟΚ. Οκ, η ΔΤ δεν μπορεί (γιατί ο κWλ@ς της πονεί...), γιατί να μην επιτρέπει τη μετάδοση από άλλο κανάλι;

Μηπως για να μην τους ξανακατηγορησουν οτι δινουν εσοδα σε ιδιωτες με την αδεια τους...χωρις να ωφελειται το δημοσιο ?

sotos65
18-08-2013, 17:15
Μάλλον γιατί τα έχουν κάνει μπάχαλο. Δεν μπορεί να είναι δικαιολογία ότι θα κατηγορηθούν ότι δίνουν έσοδα σε ιδιώτες, από τη στιγμή που οι ίδιοι δηλώνουν αδυναμία να καλύψουν τη διοργάνωση. Οι ίδιοι φταίνε γι αυτό, οι ίδιοι πρέπει να λουστούν τις κατηγορίες αυτές. Σίγουρα πάντως η λύση δεν μπορεί να είναι το μαύρο, καμία κάλυψη (αλλά δεν περιμένουμε και κάτι διαφορετικό βέβαια τελικά, αφού μόνο οι πολίτες δεν τους ενδιαφέρουν).

tolias
20-08-2013, 08:30
Και σε ότι αφορά τον Χατζηχρήστο, εγώ θέλω να τον βλέπω και όταν ανοίξει κανονικά.
Και εμένα δεν με χαλάει καθόλου ο Χατζηχρήστος και γενικά οι ελληνικές ταινίες. Είναι το μόνο που κάθομαι και παρακολουθώ στην ΔΤ, αν εξαιρέσω και τα αθλητικές μεταδόσεις που έχει κάνει μέχρι τώρα.
Το Σάββατο το πρωί μάλιστα πέτυχα και τον Παραμυθά. Μία θρυλική παιδική εκπομπή που μεγάλωσε μία γενιά, και εμένα μέσα σε αυτήν. Η παιδική τηλεόραση όπως πρέπει να είναι. Γιατί τα σύγχρονα παιδικά προγράμματα δεν ξέρω πόσο κατάλληλα είναι για παιδιά, και πόσο βοηθάνε στην διαμόρφωση της προσωπικότητας τους. Τέτοιες εκπομπές είναι η απάντηση για το αν η κρατική τηλεόραση πρέπει να στοχεύει στην ποιότητα ή στην τηλεθέαση. Μόνο που τέτοια προγράμματα πρέπει να τα δημιουργεί, όχι τα να δείχνει σε επανάληψη 25 με 35 χρόνια μετά.
http://www.paramithas.gr/about/

JL_?
20-08-2013, 12:58
Εμφανίστηκε και στις Σέρρες, στη θέση των μπαρών του Euronews...

p.a.o.k.
20-08-2013, 13:28
Εμφανίστηκε και στις Σέρρες, στη θέση των μπαρών του Euronews... Τώρα...! Εδώ και αρκετές ημέρες έχει που εμφανίστηκε.

Kostas_Y
21-08-2013, 08:51
Νέο λογότυπο (το 3ο σε ένα μήνα) και ζωντανή ενημερωτική εκπομπή αυτή την ώρα. Η "Πρωινή Ενημέρωση" ήταν εκπομπή της ΕΤ3, σωστά;

Πολύ σκοτάδι στο στούντιο, κυριολεκτικά και μεταφορικά.

makfil
21-08-2013, 09:07
Χαιρετίζοντας την πρώτη ενημερωτική και ζωντανή εκπομπή της ΔΤ και, προσπερνώντας τα "σκοτάδια" που ίσως μόνον εσύ βλέπεις, εγώ αναρωτιέμαι αν οι γνωστοί παρουσιαστές, που συμμετέχουν, προέρχονται από τους 577 και έπιασαν ήδη δουλειά. Διευκρινίζω ότι δεν γνωρίζω τα ονόματά τους (μόνο τα πρόσωπά τους), ώστε να τα συγκρίνω με τον κατάλογο που κυκλοφόρησε.

Kostas_Y
21-08-2013, 09:14
Τα σκοτάδια που "μόνο εγώ βλέπω" είναι εμφανή. Κακός φωτισμός στο στούντιο, μουντή εικόνα, παρουσιαστές "κουμπωμένοι" σαν να είναι πρωτάρηδες. Μάλλον σκέφτονται τι σχόλια έχουν να διαβάσουν αργότερα για την εκπομπή.

Αλήθεια, στους 577 δεν υπάρχει κανείς που να ξέρει απο EPG; Ακόμα και να προβάλει κάτι ενδιαφέρον η ΔουΤου πως θα το ξέρουμε;

makfil
21-08-2013, 09:22
Σου είναι αδύνατο να συνεκτιμήσεις στην, εκ των προτέρων αρνητική, κριτική σου το γεγονός ότι η συγκεκριμένη πρώτη προσπάθεια εκπέμπεται από υποδεέστερες σε τεχνολογικό κλπ εξοπλισμό από εκείνο της Αγ. Παρασκευής;

Kostas_Y
21-08-2013, 09:28
Δεν έχω παρωπίδες. Δεν θα είχα πρόβλημα να πω κάτι θετικό. Αυτό που βλέπω όμως είναι μια εκπομπή φτιαγμένη στο πόδι που παραπέμπει στα χειρότερα της ΕΡΤ.

Δε νομίζω να χρειάζεται νεότατος τεχνολογικός εξοπλισμός για να γράψουν ένα σωστό τίτλο για το θέμα της συζήτησης.

makfil
21-08-2013, 09:36
Δεν νομίζω ότι έχεις πει κάτι θετικό μέχρι σήμερα, στο σύντομο διάστημα της λειτουργίας της ΔΤ, αλλά αυτό είναι ένα θέμα που αφορά εσένα προσωπικά.

Εν πάση περιπτώσει, πρώτη ενημερωτική εκπομπή είναι από ένα στούντιο που δεν έχει πλήρη τεχνολογικό εξοπλισμό και ούτε την πολυτέλεια του πολυπληθούς έμψυχου υλικού της Αγ. Παρασκευής. Ας κάνουμε λίγη υπομονή, πολύ περισσότερο όταν και ο λαός ακόμη δίνει περιθώριο 100 ημερών σε κάθε νέα κυβέρνηση.

Kostas_Y
21-08-2013, 09:42
Να πω κάτι θετικό... Η μετάδοση του παγκόσμιου πρωταθλήματος στίβου είχε καλή εικόνα. Λίγο σκληρή αλλά όχι επιπέδου ΑΝΤ1 όπως είπε κάποιος φίλος.

Κάτι άλλο δεν έχω δει. Πέτυχα χθες την επανάληψη του "Μένουμε Ελλάδα" και οι παρουσιαστές ακουγόταν σαν να μιλούσαν απο το πηγάδι...

Cinemusic - Ανδρέας
21-08-2013, 10:07
Πρέπει να είναι πολύ μικρό του στούντιο που τους φιλοξενεί.

vas_papavas
21-08-2013, 10:11
Για σήμερα είναι προγραμματισμένη η μετάδοση του Σάλκε - Πάοκ. Είχα σκοπό να το δώ στο ZDF HD αλλά τώρα μπήκα σε δίλημμα........

makfil
21-08-2013, 10:12
Τελικά, οι δύο από τους τρεις παρουσιαστές που έλεγα οτι γνώριζα τα προσωπά τους είναι η Οντίν Λιναρδάτου και ο Τρουπής. Την άλλη δεν την γνωρίζω.
Κλείνοντας, επιβεβαίωσαν ότι η εκπομπή (δίωρη) γίνεται από την Κατεχάκη και ότι θα είναι καθημερινή.

ΥΓ
Λίγο πριν από κλείσιμο, έδωσαν αθλητικό ρεπορτάζ από τους χθεσινούς αγώνες CL και ιδιαίτερη αναφορά στη σημερινή μετάδοση ΠΑΟΚ-ΣΑΛΚΕ με pregame κλπ

tolias
21-08-2013, 10:18
Δεν νομίζω ότι έχεις πει κάτι θετικό μέχρι σήμερα, στο σύντομο διάστημα της λειτουργίας της ΔΤ, αλλά αυτό είναι ένα θέμα που αφορά εσένα προσωπικά.

Εν πάση περιπτώσει, πρώτη ενημερωτική εκπομπή είναι από ένα στούντιο που δεν έχει πλήρη τεχνολογικό εξοπλισμό και ούτε την πολυτέλεια του πολυπληθούς έμψυχου υλικού της Αγ. Παρασκευής. Ας κάνουμε λίγη υπομονή, πολύ περισσότερο όταν και ο λαός ακόμη δίνει περιθώριο 100 ημερών σε κάθε νέα κυβέρνηση.
Ας γίνει κάτι θετικό και θα το πούμε. Όταν όμως το νέο είναι υποδεέστερο από το παλιό, και όλη αυτή η διαδικασία γίνεται χωρίς λόγο, μόνο και μόνο επειδή το διέταξε η τρόικα, φυσικό είναι να υπάρχει αρνητική κριτική. Αρνητική κριτική υπάρχει ακόμα και τώρα, τόσο καιρό μετά, και στην Ευρώπη για το κλείσιμο της ΕΡΤ. Περιθώριο δίνεται σε όποιον έχει σκοπό να χτίσει κάτι. Όταν όμως αυτός το μόνο που κάνει είναι να γκρεμίζει (μιλάω για το γκρέμισμα της ΕΡΤ) το περιθώριο σημαίνει ανοχή στο κακό που γίνεται.

makfil
21-08-2013, 10:25
Αν και το σχόλιό μου απευθυνόταν σε άλλον, ο οποίος ήδη απάντησε, βλέπω ότι δεν χάνεις την ευκαιρία να αναπτύξεις, για άλλη μια φορά, τη (σθεναρή) αντίδρασή σου σε κάθε νέα προσπάθεια.

Προφανώς, έχεις τους λόγους σου και είναι σεβαστοί, αλλά δεν θα σε ακολουθήσω σ' αυτή την αδιέξοδη διαδρομή.

MATTHIAS
21-08-2013, 11:19
Για σήμερα είναι προγραμματισμένη η μετάδοση του Σάλκε - Πάοκ. Είχα σκοπό να το δώ στο ZDF HD αλλά τώρα μπήκα σε δίλημμα........
Γιατί δίλημμα; ΔΤ HD δεν υπάρχει...

notist
21-08-2013, 11:37

Και εγώ ψηφίζω ΝΕΡΙΤ με περιγραφή Θεοφιλόπουλου...χαχαχχα

Kostas_Y
21-08-2013, 13:33
Νέα προσπάθεια που μας μεταφέρει 20 χρόνια πίσω...
Τι διαφορετικό απο αυτό που βλέπουμε σήμερα θα έχει η ΝΕΡΙΤ όταν λειτουργήσει κανονικά;

Απο την άλλη, ο υπουργός ΔΡΤ επιμένει να εμφανίζεται στα ιδιωτικά κανάλια. Θα περίμενε κανείς οτι θα έκανε ποδαρικό στην νέα εκπομπή.

Kosh
21-08-2013, 13:41
Απο την άλλη, ο υπουργός ΔΡΤ επιμένει να εμφανίζεται στα ιδιωτικά κανάλια. Θα περίμενε κανείς οτι θα έκανε ποδαρικό στην νέα εκπομπή.

Για να κανω τον δικηγορο του διαβολου......αν δεν κανω λαθος εχει εμφανιστει και σε απεργιακη εκπομπη στην ΕΡΤ μεσα......

Τωρα στην θεση του δεν θα εκανα ποδαρικο στον μεταβατικο φορεα αλλα στην ΝΕΡΙΤ οταν αυτη συσταθει και λειτουργησει.Αλλωστε ο μεταβατικος φορεας ειναι αποτελεσμα των συμφωνιων της δικομματικης κυβερνησης ενω ο Καψης ουσιαστικα κληθηκε να δημιουργησει απο το μηδεν την νεα δημοσια τηλεοραση που θα ακολουθησει τον μεταβατικο φορεα.

Συμβολικα μιλωντας παντα .....

Kostas_Y
21-08-2013, 13:45
Εγώ για να γίνω κακός, θα έλεγα οτι πήγε εκεί που θα τον έβλεπαν. Χωρίς ενημέρωση προγράμματος, πόσοι πήραν χαμπάρι οτι υπάρχει νέα ενημερωτική εκπομπή;

Andreas Dermitzakis
21-08-2013, 16:03
Αν και το σχόλιό μου απευθυνόταν σε άλλον, ο οποίος ήδη απάντησε, βλέπω ότι δεν χάνεις την ευκαιρία να αναπτύξεις, για άλλη μια φορά, τη (σθεναρή) αντίδρασή σου σε κάθε νέα προσπάθεια.

Προφανώς, έχεις τους λόγους σου και είναι σεβαστοί, αλλά δεν θα σε ακολουθήσω σ' αυτή την αδιέξοδη διαδρομή.

Για ποιόν λόγο προσπαθείς να δημιουργήσεις αιχμές προσβάλλοντας τους συνομιλητές σου;

Ούτε εμένα με εντυπωσίασε η πρώτη εκπομπή της ''Δημόσιας Τηλεόρασης''.Αν και μεταβατικός φορέας,θα περίμενε κανείς τουλάχιστον δελτία ειδήσεων.Η ποιότητα εικόνας θα μπορούσε να βελτιωθεί.

sotos65
21-08-2013, 16:20
Για να κανω τον δικηγορο του διαβολου......αν δεν κανω λαθος εχει εμφανιστει και σε απεργιακη εκπομπη στην ΕΡΤ μεσα......

Τωρα στην θεση του δεν θα εκανα ποδαρικο στον μεταβατικο φορεα αλλα στην ΝΕΡΙΤ οταν αυτη συσταθει και λειτουργησει.Αλλωστε ο μεταβατικος φορεας ειναι αποτελεσμα των συμφωνιων της δικομματικης κυβερνησης ενω ο Καψης ουσιαστικα κληθηκε να δημιουργησει απο το μηδεν την νεα δημοσια τηλεοραση που θα ακολουθησει τον μεταβατικο φορεα.

Συμβολικα μιλωντας παντα .....

Κατά πως φαίνονται τα πράγματα ο μεταβατικός φορέας θα είναι τελικά και η ΝΕΡΙΤ...

makfil
21-08-2013, 16:54
Για ποιόν λόγο προσπαθείς να δημιουργήσεις αιχμές προσβάλλοντας τους συνομιλητές σου;

Ούτε εμένα με εντυπωσίασε η πρώτη εκπομπή της ''Δημόσιας Τηλεόρασης''.Αν και μεταβατικός φορέας,θα περίμενε κανείς τουλάχιστον δελτία ειδήσεων.Η ποιότητα εικόνας θα μπορούσε να βελτιωθεί.

Από ποια λέξη ή φράση του κειμένου μου κατάλαβες ότι "προσβάλλω τους συνομιλητές μου";
Μήπως κάποιοι ψάχνετε αιτίες και φαντάσματα εκεί που δεν υπάρχουν;

Συζητάμε για τη Δημόσια Τηλεόραση και καθένας διατυπώνει τις απόψεις και την κριτική του ελεύθερα, μέσα στα πλαίσια των κανόνων του forum.

Kosh
21-08-2013, 18:46
Κατά πως φαίνονται τα πράγματα ο μεταβατικός φορέας θα είναι τελικά και η ΝΕΡΙΤ...

Γιατι το λες αυτο ?

δεν υπαρχει περιπτωση.....εχουν δρομολογηθει οι διαδικασιες απλα δεν εχουν ανακοινωθει περιμενοντας πιστευω τις φθινοπωρινες πολιτικες εξελιξεις που μπορει να ανατρεψουν τα παντα.....

sotos65
21-08-2013, 18:59
Χμ, το "ουδέν μονιμότερο του προσωρινού" είναι νομίζω κάτι που έχει διαπιστώσει κάθε έλληνας όσο ζει...

YannisA
21-08-2013, 19:01
Πάντως απόψε 21.45 θα δείξουν το Σάλκε-ΠΑΟΚ.
Φυσικά εδώ στη Βάρη δεν πιάνω ΕΔΤ (εκπέμπουν με πολύ χαμηλό σήμα), οπότε ZDF HD.

nvianitakis
21-08-2013, 19:07
Δεν μπορείς μέσω Νοβα ή ΟΤΕ?

sotos65
21-08-2013, 19:11
ZDF HD, το καλύτερο...

nvianitakis
21-08-2013, 19:16
Μια μικρή παρένθεση...
(Το ZDF όπως και το SKY θα κατεβάσουν αυτοκίνητο εξωτερικών μεταδόσεων στον επαναληπτικό του ΠΑΟΚ για unilateral μετάδοση.)

sotos65
21-08-2013, 19:20
OT. Να υποθέσω ότι αν ήταν αλλιώς τα πράγματα (και δεν είχε καταργηθεί η ΕΡΤ), η κάλυψη θα γινόταν σε HD και από την ΕΡΤ, χωρίς να χρειαστεί η "εξωτερική βοήθεια"...

Billy the Kid
21-08-2013, 19:22
Πάντως αυτό το ΔΤ ρε παιδί μου περισσότερο για Δημόσιο Ταμείο μου κάνει.
Έτσι για να συνηθίζουμε στην ιδέα.......πλέρωνε έλληνααα
:furious3:

nvianitakis
21-08-2013, 19:28
Οχι, γιατι τα δικαιώματα τα εχει η Νοβα , οι Γερμανοι θα έρθουν για να κάνουν μια μετάδοση προσθέτοντας δικές τους κάμερες για δημοσιογράφους κλπ.
Το ανέφερα αυτό για τα κόστη που δαπανά το ZDF για τις παραγωγές