PDA

View Full Version : Samsung Plasma E450 : Οριζοντιες γραμμες.Κατασκευη η προβλημα?

Gannicus
08-03-2013, 15:34
Καλησπερα.Στην πλασμα μου παρατητω σε ασπρο φοντο κυριως οτι εχει καποιες οριζοντιες γραμμες σε ολο το πανελ ομοιομορφα κατανεμημενες σε μεγεθος περιπου 0.5cm.Το χρωμα που εχουν ειναι προς το γκρι σε ολα τα χρωματα που εχει το break in dvd.Ρωτησα ενα φιλο που ξερει λιγα πραγματα και μου ειπε οτι ειναι η κατασκευη της πλασμα ετσι και φαινονται σαν γραμμες αλλα δεν ειναι προβλημα.Οι πιο ειδικοι τι λετε?Να σημειωσω οτι δεν επηρεαζει την εικονα καθολου απο τα 3 μετρα που βλεπω αλλα ειναι και θεμα ψυχολογικο.Οταν βαζω το break in για να βγαλω image retention klp τις βλεπω σε ολα τα χρωματα.Σε φωτο που δοκιμασα δεν φαινοντε οι γραμμες για να ανεβαζα.

Gannicus
08-03-2013, 16:33
Ανεβασα 2 photo αλλα δε βλεπω κατι οπως ειπα και πιο πανω,πρεπει να πας κοντα και να ειναι και νυχτα. http://postimage.org/image/dwv2adqo5/ http://postimage.org/image/fgel0ift3/

Yperion
09-03-2013, 17:25
Πόσο καιρό την έχεις και ποιο μοντέλο είναι?

Gannicus
09-03-2013, 17:45
Την εχω 3 μηνες.Ειναι η http://www.skroutz.gr/s/443932/Samsung-PS43E450A1W.html.Ενας γνωστος μου ειπε οτι ισως ειναι απο τη κατασκευη του πανελ επειδη εχει απο πισω κελια κατι τετοιο δε καταλαβα.Αλλα καλυτερα να παρω απαντησει απο πιο ειδικους στα θεματα αυτα οπως εδω μεσα.

Yperion
10-03-2013, 12:50
Αν και απο τις φωτογραφίες δεν μπορώ να δω πολλά πράγματα (καλά και εσύ σε πορνό site τις ανέβασες?) οποιαδήποτε γραμμή είναι πρόβλημα του πάνελ και συνιστώ να πάρεις τηλέφωνο το σερβις για να την δουν.

Gannicus
10-03-2013, 15:31
Φιλε Yperion στο γοογλη το πρωτο image upload που βρηκα τις εβαλα,http://postimage.org/ δεν ειναι πορνο,δε ξερω γιατι τα βγαζει αυτα.Μαλλον επρεπε να κλικαρο το family safe:BXVZCBXZ6: .Οσον αφορα το πανελ θα παω να κοιταξω μια hd ready ενος φιλου σημερα παρομοιας κατηγοριας lg pa4500 και θα κινηθω αναλογος.Αν ειναι καποια ανομοιομορφοια του πανελ δε μπορω να κανω και πολλα φανταζομαι ε?

kokkalo
10-03-2013, 22:40
φιλε μου το ιδιο προβλημα ειχα και εγω σε μια samsung lcd...στην αρχη ηταν γραμμες παραλληλες και με τον καιρο χαλασε η εικονα σχεδον τελειως...τελικα ειχε προβλημα το panel...

θα σου προτεινα να επισκευτεις την αντιπροσωπεια μιας και εισαι μεσ στην εγγυηση

Gannicus
10-03-2013, 23:07
φιλε μου το ιδιο προβλημα ειχα και εγω σε μια samsung lcd...στην αρχη ηταν γραμμες παραλληλες και με τον καιρο χαλασε η εικονα σχεδον τελειως...τελικα ειχε προβλημα το panel...

θα σου προτεινα να επισκευτεις την αντιπροσωπεια μιας και εισαι μεσ στην εγγυηση

Ειναι μια περιεργη περιπτωση η δικη μου απ οτι καταλαβαινω με τις λιγες γνωσεις μου.Το προβλημα σου περιοριζοταν οταν εβλεπες ασπρες καρτελες?Η ειχες προβλημα και σε ταινιες η ποδοσφαιρο κλπ?

vertical
11-03-2013, 15:34
Για φωτό, σκοτεινό δωμάτιο, χωρίς flash και προτιμότερο πράσινη καρτέλα ή γκρι. Αλλιώς δεν φαίνεται κάτι. Οι οριζόντιες γραμμές και γενικά DSE/Banding, φαίνεται όταν η οθόνη καλύπτεται στο μεγαλύτερο μέρος από ένα χρώμα και υπάρχει κίνηση της κάμερας πάνω-κάτω (& αντίστροφα) για οριζόντιες γραμμές ή δεξιά-αριστερά και αντίστροφα για κάθετες γραμμές.

Gannicus
11-03-2013, 15:59
Για φωτό, σκοτεινό δωμάτιο, χωρίς flash και προτιμότερο πράσινη καρτέλα ή γκρι. Αλλιώς δεν φαίνεται κάτι. Οι οριζόντιες γραμμές και γενικά DSE/Banding, φαίνεται όταν η οθόνη καλύπτεται στο μεγαλύτερο μέρος από ένα χρώμα και υπάρχει κίνηση της κάμερας πάνω-κάτω (& αντίστροφα) για οριζόντιες γραμμές ή δεξιά-αριστερά και αντίστροφα για κάθετες γραμμές.

Θα ζητησω απο ενα φιλο λιγο αργοτερα να μου φερει ψηφιακη ωστε να διαφωτισω λιγο τη κατασταση.Αλλα και παλι δε ξερω αν γινει κατι διοτι ειναι σαν γκριζες σκιες και αχνοφαινοντε και πρεπει να εισαι στο 1 μετρο και για να τις δεις,θα κανω μια προσπαθεια.

Gannicus
11-03-2013, 23:31
Μονο σε αυτη τη φωτο κατι ψιλοφαινεται.Τι να πω. http://s16.postimage.org/de65c5oxx/e450.jpg

Gannicus
12-03-2013, 04:40
Mαλλον τα βλεπω μονο εγω επειδη ξερω που βρισκονται.ε?:HTEHETH63:

Gannicus
12-03-2013, 04:59
Λοιπον παιδια τελικα με το γκριζοασπρο της κηλισης απο την προστασια οθονης καταφερα να βγαλω νομιζω μια κατατοπιστικη φωτο.Νομιζω πως φαινονται καθαρα η γκριζες οριζοντιες γραμμες/σκιες σε σχεδον σε ολο το λευκογκριζο σημειο.Ειδικα προς το κατω μερος αριστερα. http://s10.postimage.org/xnsj55rkp/s450.jpg

czoun
12-03-2013, 07:53
Εγώ βλέπω και μπόλικο ματζεντομώβ και green, το RGB το έχεις στο default? ή έχεις πειράξει τίπτα Gain-Offset? σε ποιο mode είναι τραβηγμένες?

Gannicus
12-03-2013, 14:31
Στο movie ειναι και ειναι ολα default. Το πρωτο δε το καταλαβα που ειπες.Μπορω να πειραξω κατι;

Yperion
12-03-2013, 14:38
Οποιαδήποτε κάθετη γραμμή είναι πρόβλημα του πάνελ και πρέπει να πας είτε για αντικατάσταση του στα πλαίσια της εγγύησης είτε αν δεν υπάρχει πάνελ διαθέσιμο για νέα τηλεόραση.

Επικοινώνησε με το σέρβις της Samsung για τα περαιτέρω.

Gannicus
12-03-2013, 15:03
Οποιαδήποτε κάθετη γραμμή είναι πρόβλημα του πάνελ και πρέπει να πας είτε για αντικατάσταση του στα πλαίσια της εγγύησης είτε αν δεν υπάρχει πάνελ διαθέσιμο για νέα τηλεόραση.

Επικοινώνησε με το σέρβις της Samsung για τα περαιτέρω.

Το θεμα ειναι να το δεχθει και το service,γιατι σε τηλεοπτικο η αθλητικα δεν υπαρχει περιπτωση να δει τιποτα.Πρεπει να του βαλω μια ασπρη καρτελα απο το 1 μετρο και να του πω να παρατηρησει.Τους "φοβαμαι" αυτους στα service μηπως δεν βρουν τιποτα οπως εχει γινει πολλες φορες σε αλλους.Παντως με ενα googlarisma μαλλον για banding το βλεπω.Το banding το καλυπτει το service?

czoun
12-03-2013, 15:18
Στο movie ειναι και ειναι ολα default. Το πρωτο δε το καταλαβα που ειπες.Μπορω να πειραξω κατι;

Μενου>Εικόνα>Ρυθμίσεις για προχωρημένους>Ισορροπία λευκού. Εκεί όπως θα δεις υπάρχουν ρυθμίσεις R-G-B Gain & Offset.

Όταν βλέπεις την μπάρα κύλισης υπάρχουν διαβαθμίσεις του γκρι από το μαύρο έως το λευκό. Αν οι κάθετες γραμμές που φαίνεται στις φωτο να έχουν πράσινη και ματζεντομώβ χροιά κινούνται μαζί με την μπάρα κύλισης σε κάποια απόχρωση του γκρι, τότε θέλουν πείραγμα τα παραπάνω για να ρυθμιστεί το grayscale.

Αν οι κάθετες γραμμές παραμένουν σταθερές σε κάποιο σημείο της οθόνης και εμφανίζονται μόνο όταν περνάει από εκείνο το σημείο κάποια συγκεκριμένη απόχρωση του γκρι, να επικοινωνήσεις με το service.

Προέκυψε συζήτηση για τις κάθετες γραμμές, ενώ το βασικό πρόβλημά σου, όπως αναφέρεις στο 1ο post, είναι οι οριζόντιες.

Αν οι οριζόντιες γραμμές είναι σε όλο το panel, παχιές, ομοίομορφα κατανεμημένες, έχουν διαφορετική απόχρωση στις διάφορες καρτέλες με τις διαβαθμίσεις του γκρι (από σκούρο γκρι έως λευκό) και είναι διακριτές ακόμα και σε ταινίες, δεν είναι ανομοιομορφία και πιθανόν να υπάρχει θέμα οδήγησης, οπότε πάλι θα πρέπει να επικοινωνήσεις με το service.

Gannicus
12-03-2013, 15:28
Μενου>Εικόνα>Ρυθμίσεις για προχωρημένους>Ισορροπία λευκού. Εκεί όπως θα δεις υπάρχουν ρυθμίσεις R-G-B Gain & Offset.

Όταν βλέπεις την μπάρα κύλισης υπάρχουν διαβαθμίσεις του γκρι από το μαύρο έως το λευκό. Αν οι κάθετες γραμμές που φαίνεται στις φωτο να έχουν πράσινη και ματζεντομώβ χροιά κινούνται μαζί με την μπάρα κύλισης σε κάποια απόχρωση του γκρι, τότε θέλουν πείραγμα τα παραπάνω για να ρυθμιστεί το grayscale.

Αν οι κάθετες γραμμές παραμένουν σταθερές σε κάποιο σημείο της οθόνης και εμφανίζονται μόνο όταν περνάει από εκείνο το σημείο κάποια συγκεκριμένη απόχρωση του γκρι, να επικοινωνήσεις με το service.

Προέκυψε συζήτηση για τις κάθετες γραμμές, ενώ το βασικό πρόβλημά σου, όπως αναφέρεις στο 1ο post, είναι οι οριζόντιες.

Αν οι οριζόντιες γραμμές είναι σε όλο το panel, παχιές, ομοίομορφα κατανεμημένες, έχουν διαφορετική απόχρωση στις διάφορες καρτέλες με τις διαβαθμίσεις του γκρι (από σκούρο γκρι έως λευκό) και είναι διακριτές ακόμα και σε ταινίες, δεν είναι ανομοιομορφία και πιθανόν να υπάρχει θέμα οδήγησης, οπότε πάλι θα πρέπει να επικοινωνήσεις με το service.

Οχι η οριζοντιες παραμενουν στο ιδιο χρωμα σε οτι καρτελα και να βαλω.Πιο πολυ φαινονται αν κοιταξω απο πλαγια τη τηλεοραση.Ειναι στο μεγεθος ενος "δεικτη" του χεριου,Φαινονται πιο πολυ δεξια και αριστερα του πανελ και προς τα κατω,απο τη μεση και πανω του πανελ δε φενεται τιποτα,καλα για ταινιες ουτε συζητηση ειδικα απο τα 3 μετρα που βλεπω.Οι καθετες κινουνται μαζι με τι μπαρα κυλισης οποτε θα πρεπει να πειραξω τις ρυθμισεις που ειπες,βεβαια απο ρυθμισεις δεν εχω ιδεα και τα εχω ολα default του movie.

czoun
12-03-2013, 15:43
Το πόσο πράσινίζει, κοκκινίζει, μπλεδίζει το γκρι, ρυθμίζεται από τα ανωτέρω ρυθμιστικά και ρύθμιση τους δεν μπορεί να γίνει με το μάτι.

Αν υπάρχει μεγάλη απόκλιση προς κάποια απόχρωση, μπορείς κατ' εκτίμηση να το δεις αν χαμηλώσεις το ρυθμιστικό που αντιστοιχεί στην απόχρωση που βλέπεις (π.χ. αν πρασινίζει κατεβάζεις το Green Gain), επαναλαμβάνω ότι σε κάθε περίπτωση η ρύθμιση του grayscale δεν είναι εφικτή χωρίς εξοπλισμό και λογισμικό, απλά μπορείς να διαπιστώσεις την συμπεριφορά της τηλεόρασης.

Αφού λοιπόν οι κάθετες γραμμές κινούνται μαζί με την μπάρα κύλισης, δεν υπάρχει θέμα κάθετων γραμμών και είναι θέμα ρυθμίσεων.

Έτσι όπως περιγράφεις τις οριζόντιες γραμμές σου προτείνω να εεπικοινωνήσεις με το service για να δεις τι θα σου πουν και ενημερώνεις κι εμάς.

Gannicus
12-03-2013, 15:51
Βρηκα καποιες ρυθμισεις απο ξενο σαιτ(cnet.com) και θα τις δοκιμασω.Tις ανεβαζω και για κατοχους τις ιδια tv. http://s23.postimage.org/iheaulpzf/cal.jpg

czoun
12-03-2013, 17:38
Οι ρυθμίσεις που βρήκες είναι για την τηλεόραση εκείνη και με το player εκείνο που έγινε η ρύθμιση.

Δεν έχουν σχέση με τη δική σου τηλεόραση.

Gannicus
12-03-2013, 19:22
Οι ρυθμίσεις που βρήκες είναι για την τηλεόραση εκείνη και με το player εκείνο που έγινε η ρύθμιση.

Δεν έχουν σχέση με τη δική σου τηλεόραση.

Δε καταλαβαινω.Δηλαδη παρολο που ειναι για την ιδια ακριβως τηλεοραση να μη τις λαβω υποψη?

vertical
13-03-2013, 17:30
Όχι. Οι ρυθμίσεις διαφοροποιούνται από αρκετούς παράγοντες. Πχ άλλη απόδοση έχει ένα X media player και άλλη απόδοση έχει ένα Y.

Gannicus
13-03-2013, 20:48
Λοιπον παιδες μετα απο πολυ ψαξιμο στο φορουμ με προβληματικα πανελ κλπ τελικα το αφηνω το θεμα ως εχει,διοτι δε θελω αλλαγη και γινει χειροτερο,δεν βλεπω ενοχληση ουτε σε φως ουτε σε σκοταδι.Εβαλα ποδοσφαιρο 1080p καμια ενοχληση και απο εκει,μονο σε καρτελες και απο το 1 μετρο γινεται η "δουλεια".Οσον αφορα τις ρυθμισεις κατεβασα απο avforums.com ενα calibration dvd με "σταδια" μαυρου-ασπρου κλπ και θα ξεκινησω το φτιαξιμο.

czoun
14-03-2013, 08:26
Μια χαρά το κατάλαβες το θέμα των ρυθμίσεων, αν χρειαστείς βοήθεια υπάρχουν πολλές πληροφορίες (από link σε link) παρακάτω...

Κατά τη γνώμη μου οποιαδήποτε αντιγραφή ρυθμίσεων από άλλες τηλεοράσεις είναι παντελώς άχρηστη, ακόμα και από το ίδιο μοντέλο, ακόμα κι αν είναι ρυθμίσεις από επαγγελματία και ειδικά η αντιγραφή των τιμών RGΒ και των τιμών στο CMS (αν υπάρχει).

Μπορεί ο καθένας να κάνει μερικά απλά πραγματάκια, με την χρήση κάποιων ειδκών pattern τα οποια χρησιμοποιούν και οι επαγγελματίες.

Όλα "Περί ρυθμίσεων" είναι γραμμένα μέσα στα link αυτού του post..... http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/97281-Panasonic-ET5-Reviews-%CE%95%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CF%8E%CF%83%CE%B5%C E%B9%CF%82-%CE%A3%CF%87%CF%8C%CE%BB%CE%B9%CE%B1?p=1056684106&highlight=#post1056684106

Και "Περί Sharpness" ... http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/98633-Samsung-UE-EH6030-Reviews-%CE%95%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CF%8E%CF%83%CE%B5%C E%B9%CF%82-%CE%A3%CF%87%CF%8C%CE%BB%CE%B9%CE%B1?p=1056719825&viewfull=1#post1056719825

Το μόνο που χρειάζεται είναι λίγο όρεξη και χρόνος για διάβασμα, άλλωστε "τα αγαθά κόποις κτώνται".

Gannicus
14-03-2013, 12:13
Μια χαρά το κατάλαβες το θέμα των ρυθμίσεων, αν χρειαστείς βοήθεια υπάρχουν πολλές πληροφορίες (από link σε link) παρακάτω...

:2thumb22sup: Ωραια και χρησιμα ολα αυτα.Το μαυρο το ρυθμισα ηδη και δειχνει πολυ καλυτερα οπως και την αντιθεση.Το προβλημα ειναι οτι στο λευκο δε μπορω να το κανω να αναβοσβηνουν μονο απο το "σημειο αναφορας" και μετα,αναβοσβηνουν σχεδον ολα.Η μονο για led/lcd κανει το white?Μονο με φωτεινοτητα στο 80 :BDGBGDB55: αναβοσβηνουν αυτα που θελω αλλα μετα χαλαει το μαυρο.

JL_?
14-03-2013, 15:56
Το προβλημα ειναι οτι στο λευκο δε μπορω να το κανω να αναβοσβηνουν μονο απο το "σημειο αναφορας" και μετα,αναβοσβηνουν σχεδον ολα.

Δεν σε ενοχλεί αυτό, αν αναβοσβήνουν και πάνω από το 235 δεν είναι κακό. Συνήθως στις περισσότερες Samsung, η σωστή τιμή για την αντίθεση, ώστε να μην έχει επιπτώσεις στο gamma, καταλήγει να είναι κάπου μεταξύ 85-95. Το πόσο φως θέλεις να δίνει το πάνελ, θα το ρυθμίσεις από το "Φως κυψέλης"...

Gannicus
15-03-2013, 21:29
Κατι ακομα θα ηθελα να πω οσον αφορα τη συγκεκριμενη τηλεοραση.Σημερα το μεσημερι σε σπιτι συναδελφου και φιλου ειδα οτι ειχε την ιδια τηλεοραση με την δικη μου κανα μηνα οπως μου ειπε,και απο περιεργεια και μονο του προτεινα αν δεν ειχε προβλημα μιας και δεν ξερει πολλα απο τηλεορασεις να βαλουμε μερικες καρτελες να δουμε πως ειναι το πανελ και συμφωνησε.Ενταξει περα απο καποιες σταμπες απο ir/burn in επειδη δε την εστρωσε το παιδι για το πανελ τι να πω.."βρωμια" σχεδον παντου,dse οπως το λενε γενικοτερα,ειδικα σε πρασινη καρτελα"εχασα τη μπαλα".Να σημειωσω οτι σε προγραμμα κανονικο ειναι ανεκτο.Αλλα ρε παιδια τελικα 2 ιδιες τηλεορασης με προβληματα στο πανελ?Δηλαδη για να μας δωσουν κατι καλο πρεπει να ξεφραγκιαστουμε?Και οκ απο ποιοτητα hd ready ειναι με τα χρηματα αυτα αυτο μπορουσαμε να παρουμε αλλα οχι και 2 στις 2 τηλεορασεις με προβληματα?Ποτε ξανα samsung απο μενα παιδες.Μαλλον η επομενη αγορα μου θα ειναι ακριβη led sony.Αλλα μετα απο πολυ καιρο και μεχρι τοτε βλεπουμε.

Yperion
16-03-2013, 17:00
Και πολύ καλά θα κάνεις. Και εγώ έφυγα από άλλη μάρκα λόγω 2/2 τηλεοράσεις με προβλήματα και πήγα στην Samsung 51Ε530 και ευτυχώς είναι (προς το παρόν τουλάχιστον) μια χαρά.

Μελλοντικά δεν αποκλείω να πάω σε άλλη μάρκα ή τεχνολογία ανάλογα τις συνθήκες.

Gannicus
17-03-2013, 00:17
Και πολύ καλά θα κάνεις. Και εγώ έφυγα από άλλη μάρκα λόγω 2/2 τηλεοράσεις με προβλήματα και πήγα στην Samsung 51Ε530 και ευτυχώς είναι (προς το παρόν τουλάχιστον) μια χαρά.

Μελλοντικά δεν αποκλείω να πάω σε άλλη μάρκα ή τεχνολογία ανάλογα τις συνθήκες.

Και ευχομαι να σου μεινει για πολλα χρονια ακομα χωρις προβληματα μεχρι να την βαρεθεις εσυ ο ιδιος,γιατι ειναι ασχημο πραγμα να δινεις τα χρηματα σου για να τα χαιρονται οι μεγαλοεταιριες.Και στο τελος αντι τουλαχιστον να πεις "χαλαλι" τουλαχιστον αξιζε,να βαζεις περισσοτερα προβληματα στη καθημερινοτητα σου και να μετανιωνεις.Και επειδη δεν εχω καμια ορεξη να κατσω να βγαλω το καρκινο για μια τηλεοραση ειπα να το αφησω εδω.Μεχρι να μου τη δωσει κανα πρωι και να φαει πεταμα απο το μπαλκονι.

Gannicus
17-03-2013, 00:30
Θα ηθελα να παρακαλεσω τους Moderator αν μπορεσουν να βαλουν στον τιτλο του thread και το Samsung ps e450 ωστε αν υπαρξουν και αλλοι με τα ιδια προβληματα να μπορεσουν να γραψουν εδω.Ευχαριστω.

czoun
19-03-2013, 08:27
Done.

bill123455
27-03-2013, 13:35
Νομιζω πως πιο καλη φωτο δε θα μπορουσα να βγαλω.Βεβαια εχω μια ψηφιακη 6ετιας αλλα οκ.

Μια χαρα φαινονται φιλε μου τα χαλια!Κι εχεις πανω απο 10 γραμμες απ οτι βλεπω,μη το κανεις γαργαρα με τιποτα!

Gannicus
27-03-2013, 14:00
Εννοειται! Ηδη περιμενω τον τεχνικο να ερθει και ειμαι με ετοιμο το usb με τα slides απο το break in.Εσυ βλεπεις αν ειναι offside και εγω βλεπω αν βγαινει πλαγιο η μπαλα.

υποθετω (χωρις να ειμαι ειδικος, αλλα απο αυτα που διαβαζω) πως οι εταιρειες για να ριξουν το κοστος, εχουν φτηνα πανελ, και για αυτο βλεπεις αυτες τις γραμμες...

Αν συνεχισουν ετσι και τη νεα χρονια δε θα χρειαστει να βαλουν χαλια πανελ για να ριξουν το κοστος θα πεσει απο μονο του λογο πωλησεων,εγω προσωπικα samsung σε πλασμα θα το σκεφτω παρα πολυ να ξαναπαρω παντως.Βεβαια τωρα τελευταια ακουω και για πανασονικ διαφορες ιστοριες ειδικα στα ακριβα μοντελα.

Gannicus
28-03-2013, 02:29
Σε μενα ηρθε ο τεχνικος σημερα τπ απογευμα για να βγαλει φωτο,δυστυχως το προβλημα μειωνεται στις φωτογραφιες αλλα θα τις στειλει να τις δουν και θα με ενημερωσει.Το θεμα οπως μου ειπε ειναι να το αναγνωρισουν σαν προβλημα και οι απο πανω.Αυτος παντως ειδε τις γραμμες και απο κοντα και μιλησε για αλλαγη πανελ,για αντικατασταση χλωμο το βλεπω μετα απο 4 μηνες εκτος και αν δεν εχουν πανελ του μοντελου κατι που ειναι δυσκολο.Ελπιζω να υπαρξει κατανοηση απο
την εταιρια και να μη το παιξουν "τρελιτσα".

bill123455
28-03-2013, 11:06
Σε μενα ηρθε ο τεχνικος σημερα τπ απογευμα για να βγαλει φωτο,δυστυχως το προβλημα μειωνεται στις φωτογραφιες αλλα θα τις στειλει να τις δουν και θα με ενημερωσει.Το θεμα οπως μου ειπε ειναι να το αναγνωρισουν σαν προβλημα και οι απο πανω.Αυτος παντως ειδε τις γραμμες και απο κοντα και μιλησε για αλλαγη πανελ,για αντικατασταση χλωμο το βλεπω μετα απο 4 μηνες εκτος και αν δεν εχουν πανελ του μοντελου κατι που ειναι δυσκολο.Ελπιζω να υπαρξει κατανοηση απο
την εταιρια και να μη το παιξουν "τρελιτσα".

Αν δεν το δουν σαν προβλημα οπως γραφεις τοτε ν'αναφερουν στα specs των τηλεορασεων τους ολα αυτα τα καραγκιοζιλικια που εχουν τα panel τους για να ξερουμε κι εμεις τι θ'αγοραζουμε απο πριν για να μην τρεχουμε μετα με καταγγελιες κ.λ.π.Ας του δωσουν μια ονομασια τελος παντων αν δε το θεωρουν προβλημα ετσι για να ξερουμε κι εμεις πως λεγεται αυτο το "πραγμα" που αυτοι το θεωρουν φυσιολογικο.Αν ειναι ετσι τοτε να τους κανουμε μυνηση γιατι δεν το αναφερουν στα specs σαν λειτουργια της τηλεορασης...μη τρελαθουμε τωρα ρε παιδια φυσιολογικο να βλεπεις ταινιες η οτιδηποτε αλλο με γραμμες στην εικονα!Δηλαδη αν υπηρχε μια μονο γραμμη μαυρη σαν αυτη http://forums.steves-digicams.com/attachments/nikon-dslr/78378d1159422831-d80-odd-vertical-band-night-shot-band_comparision.jpg και οχι ασπρη απο πανω μεχρι κατω και φαινοτανε παντου δεν θα την αλλαζανε χωρις καμια κουβεντα??Δηλαδη στο χρωμα της γραμμης κολανε?Ετσι για να καταλαβω δηλαδη πως σκεφτονται.Τελος παντων ας δουμε τελικα τι θα μας πουνε κι ας μη προτρεχουμε οπως γραφω και πιο πανω

Γιάννης Χατζηγεωργίου
28-03-2013, 11:54
Νομιζω πως πιο καλη φωτο δε θα μπορουσα να βγαλω.Βεβαια εχω μια ψηφιακη 6ετιας αλλα οκ.
http://s4.postimg.org/opq2uuswd/image.jpg

Μόνο το δικό μου μόνιτορ δείχνει χρωματική ανομοιομορφία ή επιβεβαιώνει και κάποιος άλλος?? Λες και είναι LCD προβολέας...

Gannicus
28-03-2013, 12:02
Οπως ειπε και ο Bill ας μη βιαζομαστε,περιμενω νεα απο τον τεχνικο και σας ενημερωνω και εσας.Το καλο ειναι οτι την αφησε σπιτι την τηλεοραση και οταν ερθει το πανελ εφοσον το δουν σαν προβλημα οι πανω θα το αλλαξει αυθημερον ωστε να μη μεiνω χωρις tv.

Ειναι το γκριζοασπρομαυρο απο την μπαλα κυλισης για τον καθαρισμο του ir.Αν εννοεις αυτο.

Γιάννης Χατζηγεωργίου
28-03-2013, 12:10
Ειναι το γκριζοασπρομαυρο απο την μπαλα κυλισης για τον καθαρισμο του ir.Αν εννοεις αυτο.

Αν απαντάς στο δικό μου σχόλιο, μιλάω για χρωματική ανομοιομορφία (πράσινο, κόκκινο, γκρίζο) έτσι όπως φαίνεται στο μόνιτορ...γι' αυτό ρωτώ να επιβεβαιώσετε.

Gannicus
28-03-2013, 12:24
Αν απαντάς στο δικό μου σχόλιο, μιλάω για χρωματική ανομοιομορφία (πράσινο, κόκκινο, γκρίζο) έτσι όπως φαίνεται στο μόνιτορ...γι' αυτό ρωτώ να επιβεβαιώσετε.

Ναι καταλαβα.Δε ξερω αν εχω ΚΑΙ απ'αυτο.

Gannicus
28-03-2013, 12:40
Νομικά, δεν υπάρχει ζήτημα, είναι καλυμμένοι (δεν σου έταξαν συγκεκριμένη ομοιομορφία του πάνελ).

Τελικα εγω που αγορασα πλασμα για να γλυτωσω την ανομοιομορφια και αυτα τα συννεφακια που διαβασα πλεον πια θα ειναι η "δικαιολογια" μου για αγορα παλι πλασμα?Το καλυτερο μαυρο εμεινε πλεον μονο.

czoun
28-03-2013, 12:43
Μόνο το δικό μου μόνιτορ δείχνει χρωματική ανομοιομορφία ή επιβεβαιώνει και κάποιος άλλος??

:cool: ..... http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/105996-Samsung-Plasma-E450-%CE%9F%CF%81%CE%B9%CE%B6%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B9%C E%B5%CF%82-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%C E%B7-%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1?p =1056745339&viewfull=1#post1056745339

Λες και είναι LCD προβολέας...

:flute:

Gannicus
28-03-2013, 12:50
:cool: ..... http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/105996-Samsung-Plasma-E450-%CE%9F%CF%81%CE%B9%CE%B6%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B9%C E%B5%CF%82-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%C E%B7-%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1?p =1056745339&viewfull=1#post1056745339

:flute:

Ναι ο czoun το ειχε ξαναπει για το πανελ,αλλα εγω τα εχω ολα στη μεση.Δε μπορω να καταλαβω τη διαφορα ωστε να τα φτιαξω μονος.

Gal'en
28-03-2013, 15:17

Eπιβεβαιωνω. Μαλιστα φαινεται και πολυ εντονα.
Μεχρι να το αναφερεις αναρωτιομουν μηπως φταιει το συγκεκριμενο πατερν ή τελωσπαντων αυτο που
εδειχνε η τηλεοραση.

Gannicus
28-03-2013, 15:42
Eπιβεβαιωνω. Μαλιστα φαινεται και πολυ εντονα.
Μεχρι να το αναφερεις αναρωτιομουν μηπως φταιει το συγκεκριμενο πατερν ή τελωσπαντων αυτο που
εδειχνε η τηλεοραση.

Παιδες δε ξερω για τι πραγμα μιλατε,ισως φταιει η φωτογραφικη μου δε ξερω.Εγω απο κοντα ασπρο το βλεπω μαζι φυσικα με τις "γραμμουλες δωρο" της samsung.

Mα τι ειναι αυτα που λες τωρα καλυμμενοι και δε μου εταξαν ομοιομορφια και,και,και...ουτε σ'αυτη τη περιπτωση http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/94670-Samsung-PS-E6500-Plasma-Reviews-%CE%95%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CF%8E%CF%83%CE%B5%C E%B9%CF%82-%CE%A3%CF%87%CF%8C%CE%BB%CE%B9%CE%B1/page68μου εταξαν οτι θα αναβει ολο το panel αλλα η κατω αριστερη γωνια ηταν σβηστη τι παει να πει αυτο οτι ειναι καλυμμενοι επειδη δεν μου το ειχανε "ταξει" κι οτι δεν θεωρειται βλαβη?Μου εταξαν ομως εικονα υψηλης ευκρινειας,καθαροτητας και μπλα,μπλα,μπλα αυτα που γραφουνε στα specs τους στα οποια αν συμπεριλαμβανουν και τις γραμμες μεσα τοτε παω πασο εχεις δικιο.Νομικα φιλε μου παντα υπαρχουν παραθυρακια,χρονο,ορεξη και χρημα να εχεις

Φιλε μου εγω δεν ξερω ποσο εχω την υπομονη να το τραβηξω νομικα για μια τηλεοραση των 600 κοντα ευρω δυστυχως εχω και αλλα προβληματα στη καθημερινοτητα μου αρκετα πιο σοβαρα απο το πατατα πανελ της samsung,αλλα αν ειχα δωσει κοντα στα 3000 οπως εσυ μπορει να ειχα ανεβει(διοτι ειμαι σε επαρχια)στα κεντρικα με τη τηλεοραση στους ωμους.

Gal'en
28-03-2013, 16:32
Παιδες δε ξερω για τι πραγμα μιλατε,ισως φταιει η φωτογραφικη μου δε ξερω.Εγω απο κοντα ασπρο το βλεπω μαζι φυσικα με τις "γραμμουλες δωρο" της samsung.

Στη φωτο που εχεις επισυναψει στο ποστ #10 (και στην οποια φαινονται οντως οι οριζοντιες γραμμες)
στο μεσο ακριβως το (υποτιθεμενο) λευκο μωβιζει λιγο. Ακριβως δεξια απο αυτο σε μια καθετη λωριδα
αυτο που θα επρεπε να ειναι λευκο ειναι πρασινο. Δε νομιζω οτι ειναι σωνει και καλα κατι ανησυχητικο,
ειδικα αν γινεται σε ολο το μηκος του πανελ, οταν περναει η μπαρα. Αν απο την αλλη συμβαινει μονο σε
αυτο το σημειο, τοτε αλλαζει το πραμα.
Παντως και η δικη μου ειχε ενα θεματακι σε μια περιοχη που οταν περναγε η μπαρα φαινοταν πρασινιλα,
αλλα αφενος εμενα δεν ηταν καθετο, αφετερου μετα απο λιγο καιρο και αρκετα περασματα της μπαρας
εξαφανιστηκε τελειως.

Gannicus
28-03-2013, 16:55
Στη φωτο που εχεις επισυναψει στο ποστ #10 (και στην οποια φαινονται οντως οι οριζοντιες γραμμες)
στο μεσο ακριβως το (υποτιθεμενο) λευκο μωβιζει λιγο. Ακριβως δεξια απο αυτο σε μια καθετη λωριδα
αυτο που θα επρεπε να ειναι λευκο ειναι πρασινο. Δε νομιζω οτι ειναι σωνει και καλα κατι ανησυχητικο,
ειδικα αν γινεται σε ολο το μηκος του πανελ, οταν περναει η μπαρα. Αν απο την αλλη συμβαινει μονο σε
αυτο το σημειο, τοτε αλλαζει το πραμα.
Παντως και η δικη μου ειχε ενα θεματακι σε μια περιοχη που οταν περναγε η μπαρα φαινοταν πρασινιλα,
αλλα αφενος εμενα δεν ηταν καθετο, αφετερου μετα απο λιγο καιρο και αρκετα περασματα της μπαρας
εξαφανιστηκε τελειως.

Ναι καταλαβα τι εννοεις τελικα,θα παιξω με καμια ρυθμιση και ισως καταφερω κατι αλλα πλεον ερχεται σε δευτερη μοιρα πλεον αυτο.Μιλησα πριν λιγο με το σερβις της περιοχης μου και μου ειπαν οτι σταλθηκαν η φωτο και οτι σε 1-2 μερες θα με ενημερωσουν αν το δουν σαν προβλημα τελικα αυτο και γινει αλλαγη η αν θα μεινω οπως ειμαι με τις γραμμες στο πανελ.Ειδομεν.

Gannicus
01-04-2013, 13:28
4η Εργασιμη ημερα και ουτε φωνη ουτε ακροαση απο samsung.Βλεπω να κλεινουμε 10ημερο πρωτα,ο τεχνικος που ηρθε σπιτι μου ειπε οτι σε 1 ημερα θα ξερουμε το πολυ 2.

Gannicus
04-04-2013, 18:54
Καλησπερα σας.Τελικα το προβλημα μου αναγνωριστηκε απο την samsung και περιμενω απο εβδομαδα το νεο πανελ,χρειαστηκε 2 φορες να στειλουμε φωτο ωστε να εντοπιστει το προβλημα αλλα χαρη στον επαγγελματισμο του εξουσιοδοτημενου σερβις τηε περιοχης μου και τους ευχαριστω πολυ εγινε παραγγελια του νεου πανελ.Οποτε θελω να πιστευω οτι ολα θα τελειωσουν συντομα προς το καλυτερο.

υ.γ Θελει και το νεο πανελ στρωσιμο?

Yperion
04-04-2013, 19:52
Βάλε την να παίζει τηλεοπτικό με ζουμ για να μην φαίνονται λογότυπα και είσαι καλυμμένος.

Gannicus
11-04-2013, 22:23
Αλλαγη πανελ σημερα με υποφερτο dse.Πραγματικα μετανιωσα για την αγορα μου.Δεν θα ασχοληθω αλλο με τη συγκεκριμενη τηλεοραση.Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

bill123455
12-04-2013, 16:13
Αλλαγη πανελ σημερα με υποφερτο dse.Πραγματικα μετανιωσα για την αγορα μου.Δεν θα ασχοληθω αλλο με τη συγκεκριμενη τηλεοραση.Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

Tι εγινε,παλι γραμμες?Εμενα που ειχα το προβλημα πριν απο εσενα δεν μου εχουν απαντησει ακομη να φανταστεις.Το θεμα ειναι οσο γραφει ωρες μηπως το υποφερτο γινει ανυποφερτο και αντε παλι απ την αρχη..

vertical
12-04-2013, 18:28

Στο ίδιο σημείο ή σε άλλο;

Gannicus
12-04-2013, 18:52
Tι εγινε,παλι γραμμες?Εμενα που ειχα το προβλημα πριν απο εσενα δεν μου εχουν απαντησει ακομη να φανταστεις.Το θεμα ειναι οσο γραφει ωρες μηπως το υποφερτο γινει ανυποφερτο και αντε παλι απ την αρχη..

Δεν φαινετε παρα μονο σε πρασινες καρτελες κυριως(ουτε σε ποδοσφαιρικο αγωνα φαινετε).Οχι γραμμες δεν εχω καθολου ουτε οριζοντιες ουτε καθετες αλλα εχω οπως ειπα υποφερτο dse,σε γενικες γραμμες ειναι καλυτερο το πανελ αυτο αλλα οχι τελειο.Δε ξερω ποσες πιθανοτητες υπαρχουν για να γινει χειροτερο και αν ισχυει κατι τετοιο θα δειξει.Σε φιλου που εχει ακριβως την ιδια σε 42 ιντσες με dse απο την αρχη εχει μεινει ιδιο και δεν του εγινε χειροτερο.Στο ir μου φαινετε πιο ανθεκτικο το δευτερο πανελ,στο 1ο εμενε σταμπα και μετα απο 1 λεπτο στατικης εικονας παρολο που ειχε γραψει περιπου 500+ ωρες.Εξωτερικα εγινε καλη δουλεια απο το σερβις ευτυχως και μετα απο ελενχο δεν παρατηρησα φθορες(γρατζουνιες κλπ).Ειμαι παλι σε κατασταση στρωσιματος.Νομιζω πως πρεπει να πιεσεις λιγο το σερβις της περιοχης σου οσον αφορα το δικο σου θεμα και να πουν οι ιδιοι οτι η τηλεοραση θελει οπωςδηποτε αντικατασταση πανελ.Εγω επεσα σε πολυ καλο ανθρωπο και επαγγελματια και παρολο που ζητησαν δευτερη φορα φωτο απο πανω γιατι δεν αναγνωριζαν προβλημα τους εστειλε ξανα και τους ειπε οτι οντως βλεπει γραμμες και πρεπει να γινει αντικατασταση.

Στο ίδιο σημείο ή σε άλλο;

Το προηγουμενο προβλημα μου ειχε να κανει με οριζοντιες γραμμες σε ολο το πανελ,τωρα εχω σε καποια σημεια υποφερτο dse και φαινετε μονο σε πρασινες καρτελες και με πληρες χρωμα,στο αυτοματο δε φενεται τοσο πολυ.Σε ποδοσφαιρο δεν εχω προβλημα προς το παρον και γενικα σε λευκο φοντο οπως με το 1ο πανελ.

Yperion
12-04-2013, 21:12
Όπως σου είπα και πιο πίσω στο νήμα στην επόμενη αγορά ρίχνεις "μαύρο" στην Samsung.

Το ίδιο θα σου έλεγα για οποιαδήποτε άλλη εταιρεία σε απογοήτευε ποιοτικά.

Άντε γιατί πολύ έχουν καβαλήσει το καλάμι μερικοί.

Gannicus
13-04-2013, 00:26
Nα 'σαι σιγουρος Yperion οτι τηλεοραση samsung δε προκειται να ξαναπαρω μετα απο ολο αυτο.Ειναι απογοητευτικο να περνεις κατι για να χαρεις εσυ και οι οικογενεια σου και αντι γι αυτο να σου προσθετει κ αλλα προβληματα στη καθημερινοτητα σου και να "τρεχεις" κ γι αυτο,συν ολα τ αλλα που μπορεις να εχεις.
Οπως ειπα και πριν κανα μηνα στο thread η επομενη αγορα μου θα ειναι κατα 90% sony και ας εχει τσιμπημενες τιμες.Μου βγαζει πολυ εμπιστοσυνη σαν εταιρια.