PDA

View Full Version : Audiolab 8000 Πόλωση και Προβλήματα

east electronics
05-10-2012, 11:45
Μετα απο 10 επισκευες σε Audiolab 8000 συνοπτικα σας μεταφερω την κατασταση που εχω βρει .

---Ολα τα μοντελα τα οποια ειναι περιπου πριν το 1994 εχουν μετασχηματιστες τυλιγμενους με πρωτευων στα 220 το οποιο παραγει 43,5+43,,5 βολτ στην τροφοδοσια το οποιο στην ουσια ψηνει τα παντα μεσα στην πλακετα και αυξανει την παρομορφωση σε ασχημο βαθμο ( θα εξηγηθει παρακατω )

---Ολα τα μοντελα πριν και μετα το 1994 υποφερουν απο ψυχρες κολλησεις στα σημεια των pre drivers και ορισμενα απο αυτα εχουν υποστει σημαντικες φθορες στα τυπωμενα και στα εξαρτηματα που βρικονται κοντα σε αυτη την περιοχη .

---Στα μοντελα πριν το 1994 η αρχικη πολωση οριζεται στα 50 ma ανα καναλι αλλα με 43 +43 βολτ τροφοδοσιας η θερμοκρασια μεσα στο μηχανημα φτανει γυρω στα οδηγα τρανσιστορ στους 70-72 βαθμους οταν η θερμοκρασια στον χωρο ειναι 25-27 βαθμους ...αν η θερμοκρασια ανεβει πχ στους 32 τοτε η θεμοκρασια στα pre driver θα ανεβει σχεδον αλλους 10 βαθμους με καταστροφικες συνεπειες για το τυπωμενο ...αλλα και για την συνολικη εικονα του ηχου διοτι η πολωση για λογους ασαφαλειας πεφτει απο τα 50ma ....στα 7 ( σε συνθηκες ηρεμιας η πολυ χαμηλης ενατασης ... αν ακουμε ""δυνατα "" η θερμοκρασιες ανεβαινουν κι αλλο ενω σαφως οσο ζεσταινεται το μηχανημα η πολωση πεφτει για λογους ασφαλειας )

---Στα μοντελα πριν απο το 1994 και μετα στα οποια η ταση εχει διορθωθει με αλλαγη μετασχηματιστη εργοστασιακα η οχι και τελικα εχουν σωστη ταση τροφοδοσιας 40+40 βολτ τοτε η αρχικη πολωση ρυθμιζεται στα 50ma και τα μοντελα θερμοκρασιας πεφτουν κατα 10 περιπου βαθμους δλδ
**οταν η θερμοκρασια στον χωρο ειναι περιπου 25-27 βαθμους η θερμοτητα που αναπτυχθει στα pre driver ειναι 60-62 βαθμοι
**εαν η θεμοκρασια στο χωρο ανεβει στους 32 βαθμους η θερμοτητα που αναπτυχθει στα pre driver ειναι 70-72 βαθμοι
**Στους 72 βαθμους η πολωση πεφτει στα 12 ma το οποιο επισης παραγει παραμορφωση

Να σημειωθει οτι ολα τα παραπανω ειναι σε συνθηκες ηρεμιας ο ενισχυτης δεν παιζει, ξεκιναει ,θελει περιπου μιση ωρα να σταθεροποιησει πολωσεις και θερμοκρασιες και τον χρησιμο ποιουμε για casual listening σε χαμηλες εως μετριες εντασεις σε περιπτωση που απαιτηθουν μεγαλυτερες εντασεις τα πραγματα χειροτερευουν .

Να σημειωθει οτι ολο το παραπανω τεστ επαναληφθηκε σε θερμοκρασια χωρου 20 βαθμους και τα πραγματα πηγαν αρκετα καλυτερα με δεδομενη την ταση τροφοδοσιας στα 40+40 βολτ οι θερμοκρασιες επεσαν σε αποδεκτα επιπεδα τυπου 50-55 βαθμους και πολωση περιπου 40ma το οποιο ειναι οριακα ασφαλες και θα ελεγα οριακα αποδεκτο . Πλην ομως ο ενισχυτης χρειαζεται πλεον της μιας ωρας προθερμανση για να ισσορπησει πολωσεις και θερμοκρασιες .

Να σημειωθει οτι ολα τα τεστ θερμοκρασιας αφορουν την κατασταση των pre driver και οχι του σταδιου εξοδου Το σταδιο εξοδου σε αυτο τον ενισχυτη εξαεριζεται αυτονομα σε σχεση με τον υπολοιπο ενισχυτη και αναμενουμε να ζεσταθει αναλογα με την χρηση χωρις να επιρεασει την υπολοιπη θερμοκρασιακη κατασταση του ενισχυτη .

Η προσεγγιση του κατασκευστη:

Η προσεγγιση του κατασκευαστη ειναι πολυ απλη ...οριζει υψηλη πολωση τυπου 100ma κατα την εκκινηση και την ρυθμιση περιμενει το μηχανημα να αναπτυξει αρκετη θερμοκρασια μεσα του ωστε ο ""θερμοσταστης "" να την κατεβασει σε κατι πιο λογικο τυπου 50ma .Η προσεγγιση ειναι απολυτα σωστη και κερδιζει με το να ""τρεχει"" τους ημιαγωγους σε καποια Χ θερμοκρασια οπου δουλυεουν σχετικα καλυτερα .

Ομως δυστυχως ολα τα παραπανω ισχυουν αποκλειστικα και μονο σε θερμοκρασιες Αγγλιας τυπου 20-22 βαθμων που ευθεως επισης σημαινει οτι η παραμικρη αυξηση θερμοκρασιας οδηγει το μηχανημα σε φθορα , παραμορφωση απο μια κατασταση που ονομαζεται over compensation που επι το ελληνικοτερον σημαινει οτι ο ""θερμοστατης "" του μηχανηματος παιρνει σοβαρα αντισταθμιστικα μεσα λογο του οτι το κρητιριο θερμοκρασιας ειναι αξαιρετικα υψηλο . Οσο ανεβαινει η πολωση το μηχανημα περναει απο την ταξη ΑΒ στην ταξη Α και οσο κατεβαινει η πολωση το μηχανημα περναει απο την ταξη Α στην ταξη Β και αυξανεται δραματικα η παραμορφωση crossover .

H λυση :

---Περα απο την καθαρα hardware επισκευη που αφορα αλλαγη στους πυκνωτες και εκτεταμενες επισκευες στο τυπωμενο και τα περιφεριακα εξαρτηματα , και με δεδομενη την ταση τροφοδοσιας στα 40+40 volt Οποτε μιλαμε για μηχανηματα μετα το 1994 με μαμα μετασχηματιστες η μιλαμε για πριν με αλλαγμενους μετασχηματιστες

---Ανοιξα θυριδες εξαερισμου στα μεχρι πριν απολυτως σφραγισμενα καπακια των ενισχυτων ( βλεπε φωτο ) ωστε να μπορεσω να εξαερισω και την περιοχη των pre driver το οποιο εφερε τα παρακατω αποτελεσματα

---Η αρχικη πολωση των 50ma μεταβαλεται αρκετα μεχρι να ζεσταθει το μηχανημα χρονος που απαιτει ειναι περιπου 20 λεπτα και εφοσον τα pre driver εχουν εξαερισμο πλεον διατηρουν την πολωση και την θερμοκρασια τους σε ενα πολυ λογικο επειπεδο τυπου
με 20 βαθμους θερμοκρασια χωρου πολωση 60 ma και θερμοκρασια στα οδηγα 40-41 βαθμους
με 25 βαθμους θερμοκρασια χωρου πολωση 50 ma και θερμοκρασια στα οδηγα 44-46 βαθμους
με 32 βαθμους θερμοκρασια χωρου πολωση 40 ma και θερμοκρασια στα οδηγα 50-53 βαθμους
με 36 βαθμους θερμοκρασια χωρου πολωση 34 ma και θερμοκρασια στα οδηγα 58-60 βαθμους

Οι παραπανω μετρησεις γινονται επι μια εβδομαδα τωρα και μια και στο εργαστηριο υπαρχουν 5 audiolab αυτη την στιμη ειχα την δυνατοτητα να κανω και συγκριτικα τεστ μεταξυ φιαγμενων και μη ενισχυτων οπου το ηχτικο αποτελεσμα ειχε εξωπραγματικες διαφορες ...

Μολις τωρα εξηγηθηκε γιατι μεχρι τωρα δεν μου αρεσε ποτε ο ηχος των audiolab και οταν τους ακουγα εβγαζα σπυρια ...

Απολαυστε φωτο απο την απλη μηχανολογικη μετατροπη .

Θα παρακαλουσα επειδη το θεμα ειναι φλεγον και υπαρχουν δεκαδες πονεμενοι audiolab εκει εξω ολους οσους εχουν παρει μηχανηματα τετοια απο εμενα να παραθεσουν τις ακουστικες εντυπωσεις τους σε αυτο το νημα

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

http://www.eastelectronics.gr/images/audiolab8000/DSC00711.JPG

east electronics
05-10-2012, 11:49
http://www.eastelectronics.gr/images/audiolab8000/DSC00713.JPG

schubert
05-10-2012, 12:11
Μετα απο 10 επισκευες σε Audiolab 8000 συνοπτικα σας μεταφερω την κατασταση που εχω βρει .

---Ολα τα μοντελα τα οποια ειναι περιπου πριν το 1994 εχουν μετασχηματιστες τυλιγμενους με πρωτευων στα 220 το οποιο παραγει 43,5+43,,5 βολτ στην τροφοδοσια το οποιο στην ουσια ψηνει τα παντα μεσα στην πλακετα και αυξανει την παρομορφωση σε ασχημο βαθμο ( θα εξηγηθει παρακατω ) (...)

H λυση :

---Περα απο την καθαρα hardware επισκευη που αφορα αλλαγη στους πυκνωτες και εκτεταμενες επισκευες στο τυπωμενο και τα περιφεριακα εξαρτηματα , και με δεδομενη την ταση τροφοδοσιας στα 40+40 volt Οποτε μιλαμε για μηχανηματα μετα το 1994 με μαμα μετασχηματιστες η μιλαμε για πριν με αλλαγμενους μετασχηματιστες

---Ανοιξα θυριδες εξαερισμου στα μεχρι πριν απολυτως σφραγισμενα καπακια των ενισχυτων ( βλεπε φωτο ) ωστε να μπορεσω να εξαερισω και την περιοχη των pre driver το οποιο εφερε τα παρακατω αποτελεσματα
(...)

Οι παραπανω μετρησεις γινονται επι μια εβδομαδα τωρα και μια και στο εργαστηριο υπαρχουν 5 audiolab αυτη την στιμη ειχα την δυνατοτητα να κανω και συγκριτικα τεστ μεταξυ φιαγμενων και μη ενισχυτων οπου το ηχτικο αποτελεσμα ειχε εξωπραγματικες διαφορες ...

Μολις τωρα εξηγηθηκε γιατι μεχρι τωρα δεν μου αρεσε ποτε ο ηχος των audiolab και οταν τους ακουγα εβγαζα σπυρια ...
(...)

Θα παρακαλουσα επειδη το θεμα ειναι φλεγον και υπαρχουν δεκαδες πονεμενοι audiolab εκει εξω ολους οσους εχουν παρει μηχανηματα τετοια απο εμενα να παραθεσουν τις ακουστικες εντυπωσεις τους σε αυτο το νημα

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

Πολύ χρήσιμη και διαφωτιστική παρουσίαση. Τώρα καταλαβαίνω γιατί ο συνδυασμός προ (8000 c) και τελικός (8000 p) που αγόρασα πρόσφατα και δοκίμασα για 15 λεπτά δεν μου έδωσε τον ήχο που περίμενα. Ήταν στο επίπεδο του παλιού μου ενισχυτή, του YAMAHA RX-797, ίσως και χαμηλοτερα. Από τον audiolab περίμενα όμως κάτι σαφώς καλύτερο, αφού διάβαζα στο φόρουμ και αλλού ότι ανήκει σε διαφορετική κλάση ενισχυτή.
Σάκη, το τροφοδοτικό των δικών μου μηχανημάτων είναι στα 220. Χρειάζεται αλλαγή; Μπορώ να περιμένω μεγάλη διαφορά στην ποιότητα του ήχου μετά την επισκευή που κάνεις;

east electronics
05-10-2012, 12:32
Στα δικα μου αυτια και για τις τελευταιες ημερες που ακουω audiolab o ηχος ειναι πραγματικα μαγικος ..Καμμια απολυτως σχεση με την μεταλλικοτητα που ειχε ο ενισχυτης πριν και το πιο καλο ο ενισχυτης μπορεσε να αποδωσει και αλλα θεματα εκτος απο σκληρους πανκ ροκ η εντεχνους ηχους που πρωτα δεν μπορουσε με την καμμια .

Jazz soulful house αλλα και αλλα θεματα κλασσικης μουσικης αποδιδονται πολυ ευχαριστα και ο ηχος ασχετα με το τι ακους εχει μια ιδιαιτερη ζεστασια που σε κερδιζει αμεσως ...

Προφανως ειναι θεμα καλων ημιαγωγων που ηδη εχει μεσα το μηχανημα σε συνδυασμο με την καταλληλη και σταθερη πολωση .

Gojakla
05-10-2012, 14:05
Δηλώνω απλά συγκινημένος. Ανυπομονώ να παραλάβω για να διαπιστώσω και ο ίδιος την διαφορά.

κ. Πετρόπουλε σας είμαι πραγματικά υπόχρεος. :ernaehrung004: :ernaehrung004: :ernaehrung004: :ernaehrung004:

Panoramix
05-10-2012, 14:09
Άντε καλώς να το δεχτείς.

east electronics
05-10-2012, 14:51
Το ουσιωδες θα ειναι να μεινεις ευχαριστημενος απο το ακουσμα .

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

schubert
05-10-2012, 16:55
Δηλώνω απλά συγκινημένος. Ανυπομονώ να παραλάβω για να διαπιστώσω και ο ίδιος την διαφορά.

κ. Πετρόπουλε σας είμαι πραγματικά υπόχρεος. :ernaehrung004: :ernaehrung004: :ernaehrung004: :ernaehrung004:

Εύχομαι κι εγώ να τον υποδεχτείτε με το καλό και σας παρακαλώ να γράψετε αναλυτικά τις εντυπώσεις σας, μόλις διαμορφώσετε άποψη. Αγωνιώ κι εγώ για το αποτέλεσμα!

Πετρος Νικολαιδης
05-10-2012, 19:13
Δεν δα ξεχασω την εν κατακλειδι κριτικη που ειχα διαβασει για τους audiolab πριν πολλα χρονια

never sterilize the blood

east electronics
05-10-2012, 19:24
.....δεν ξερεις μπορει να εγινε χειμωνα ... η μπορει απλα να ειναι copy paste απο καποιο ξενο περιοδικο ....Φυσικα αν η κριτικη ειναι παλια δεν θα υπηρχε το πρωτο προβλημα που ειναι η αυξημενη ταση .

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

schubert
05-10-2012, 19:25
Δεν δα ξεχασω την εν κατακλειδι κριτικη που ειχα διαβασει για τους audiolab πριν πολλα χρονια

never sterilize the blood

Μπορείτε να γίνετε πιο αναλυτικός, παρακαλώ, ή ενδεχομένως και να παραπέμψετε;

Πετρος Νικολαιδης
05-10-2012, 20:52
Η κριτικη ηταν αν θυμαμαι καλα σε αγγλικο περιοδικο πολλα χρονια πριν -πιθανοτατα και πριν 15+ .εκεινη την εποχη αγοραζα περα απο τον ΗΧΟ και 2-3 αγγλικα περιοδικα,σιγουρα δεν ηταν αμερικανικο περιοδικο.Δυστυχως εχουν περασει παρα πολλα χρονια και το μονο που μου εμεινε ηταν η φραση αυτη,λυπαμαι αλλα δεν μπορω να θυμηθω προς το παρον κατι παραπανω.
Μου εκανε εντυπωση γιατι ειναι γνωστος ο σωββινισμος των Βρεττανων σε οτι παραγεται στη χωρα τους

Gojakla
05-10-2012, 21:02
Εγώ πάλι ομολογώ ότι δεν κατάλαβα το σχόλιο.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει; :ernaehrung004:

grio
05-10-2012, 22:25
Εγώ πάλι ομολογώ ότι δεν κατάλαβα το σχόλιο.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει; :ernaehrung004:
Προφανώς ο Βρετανός δημοσιογράφος θέλοντας να περιγράψει και να εκθειάσει τη φυσικότητα του ήχου έγραψε "never sterilize the blood". Εγώ πιο παλιά για κάποια άλλη συσκευή είχα διαβάσει το αμίμητο "Thanks God, it's British". Πάντως συμμερίζομαι εν μέρει , όχι την υπεροψία, αλλά το καμάρι τους για τη σχολή ήχου τους. Όπως και να το κάνουμε έχουν τα δίκια τους…

east electronics
06-10-2012, 00:36
Για τις επομενες ωρες και μερες εχω πανω τον 8000Ρ σαφως με τον δικο μου προενισχυτη παιζει ακομα καλυτερα σε σχεση με τον 8000Α . Περα απο τις μετρησεις και ολα τα υπολοιπα που εγιναν εχω πλεον την ευχαριστηση να μεινω κοντα του μια και ο ηχος πραγματικα με κερδισε . Τελικα αυτο ηταν που χρειαστηκε για να αλλαξω τελειως αποψη για τα Audiolab .

Μεχρι και αυτη την στιγμη και αυτος ειναι βραχος θερμοκρασιακα και παρολο οτι αναμενεται να σηκωσει και αυτος καποια θερμοκρασια η πολωση παραμενει σταθερη και μπολικη με αποτελεσμα οσο ζεσταινει να γλυκαινει και ο ηχος του σε σχεση με πριν που οσο ζεσταινε χαλαγε .

Τελος παρολο οτι υπαρχουν διαφορα σχολια για την Εγγλεζικη σχολη και τις κριτικες που γραφτηκαν αν δει καποιος το σχηματικο θα δει μια κλασσικη Ιαπωνικη υλοποιηση αλλα με ενα σταδιο εξοδου τελειως αντισυμβατικο με την Ιαπωνικη τεχνολογια ...Το συγεκριμενο σταδιο εξοδου φυσικα δεν ειναι καθολου Εγγλεζικο και η ιδεα του ανοικει σε εναν Ουγγρο που εζησε στην Αμερικη και μας αφησε το 1998. παρομοια σταδια εξοδου χρησιμοποιησε η hardman kardon , ο Ροδολφος , και σε καποιες εφαρμογες και ο Μεγας ( Nelson Pass ) .Παραδοξο παραμενει οτι δεν εχω δει απο οσο Θυμαμαι Ιαπωνικο ενισχυτη με το αναλογο σταδιο εξοδου αλλα μπορει και να κανω λαθος .

Επιγραματικα τα τρανσιστορ εξοδου Sanken, τα προ οδηγα Sanyo , τα εισοδου και τα οδηγα Toshiba ... κλπ κλπ Υπρχουν μεσα και καποια non Japanese οπως MPSA και ZTX καθε αλλο παρα Εγγλεζικο θα ελεγα πως ειναι .

Παντως αν καποιος εξαιρεσει το θεμα που δημιουργουν οι θερμοκρασιες το μηχανημα παιζει μια χαρα ...Η σκληροτητα τα μεταλικα μεσαια και η απωλεια γλυκας στον ηχο ειναι ευθυ αποτελσμα της απωλειας υψηλης πολωσης , ισως και των λιγων κενων που υπαρχουν στα ακρα , φυσικα τα μεταλλικα πριμα ,οπου ο ηχος αυτος σαφως και ταιριαζει σε Εγγλεζικα ακουσματα .Δεν ειναι η πρωτη ουτε η τελευται φορα που καποιο ""λαθος"" δημιουργησε μια σχολη απο μονο του .

Απο τα πιο τραναταχτα τεχνολογικα ""λαθη"" ηταν ο σωληνας Πετζετακη οπου εβγαζαν απλο πλαστικο λαστιχο για να ποτιζεις τον κηπο μεχρι ο παππους που λαδωνε τις μηχανες να χασει ενα στουπι μεσα στην μηχανη των πλαστικων και γεννηθηκε ο ""ενισχυμενος "" με νημα σωληνας Πετζετακη .

Ενα αλλο που θυμαμαι ειναι οτι καποια στιγμη πριν εμφανιστει η rock μουσικη και ενω ειχαν αρχισει να γινονται μεγαλες συναυλιες σαφως και δεν υπηρχε λαμπατη τεχνολογια υψηλης ισχυος οι κιθαριστες παταγανε τα μηχανηματα στο θανατο και η παραμορφωση πηγαινε συννεφο με αποτελεσμα η ιδια η παραμορφωση να δημιουργησει μια δικια της σχολη ηχοχρωματων και εμεις της good old classic house music πρεπει να ζουμε με αυτες τις βρωμιες .... μεχρι σημερα .

Φιλικους χαιρετισμους
Σακης Πετροπουλος

Gojakla
06-10-2012, 10:56
Σάκη λόγω μετακόμισης (επιτέλους τελειώνω) θα έρθω να παραλάβω το άλλο Σάββατο. Μέχρι τότε δούλεψέ τα να στρώνουν κι' όλας... ή μπας και τα αγαπήσεις λιιιγο ακόμα... χαχαχααχ...Είμαι πια πεπεισμένος πως θα ακούσω εντελώς άλλο σύστημα. Ελπίζω να μου αρέσει γιατί η συνήθεια είναι μεγάλο πράμα... Πάντως δεν μετανοιώνω την αγορά του τελικού ούτε την ζωή που τους έδωσες όταν στα εμπιστεύτηκα.

east electronics
06-10-2012, 13:21
Εχουμε και εναν πελατη ο οποιος θελει να κανει διενισχυση αλα audiolab !! ετσι ενας 8000Α θα αναλαβει μεσαια υψηλα και ενας 8000 Ρ θα αναλαβει τα χαμηλα ,Σαφως σε μια διενισχυση θα υπαρχει παντα το διλλημα εαν αυτο πρπει να γινει παθητικα η με ηλεκτρονικο κροσσοβερ .....

Η πρωτη λυση παθητικα εχει απωλειες σε οτι αφορα την ενεργεια και την τελικη ισχυ που θα μπορεσει να αποδωσει το συστημα μια και ο διαχωρισμος γινεται τελειως παθητικα και αρα ποσοτητες ενεργειας θα καταναλωθουν εκει πλην ομως το παθητικο κροσοβερ λιγα πραγματα θα ""χαλασει "" απο την συνολικη ποιοτητα του συστηματος .

Αντιθετα μια λυση με ηλεκτρονικο κροσοσοβερ η συνολικη ισχυς θα εκτοξευθει τουλαχιστον 40%+ τα παθητικα κροσσοβερ μπορουν πλεον να καταργηθουν αλλα ενα ακομα σετ , ποτενσιομετρα , τελεστικων, φιλτρων , κλπ κλπ ειναι πολυ σιγουρο οτι θα επιρεασουν το ηχητικο αποτελεσμα Πλεον η διαδρομη του σηματος παυει να ειναι μινιμαλ και ξεφευγουμε απο την συνηθισμενη απλοτητα των συστηματων high end .πιθανον να υπαρχουν κροσσοβερ τα οποια εχουν εξωπραγματικους τελεστικους δομηση τροφοδοσια κλπ πλην ομως εγω δεν εχω δει κατι τετοιο σε τιμη μη αστρονομικη .

Δεδομενης της ευκαιριας διενυσχυσης και εφοσον τα μηχανηματα ειναι ακομα στον ""παγκο """ θα μπορουσε να γινει tuning σχεδιασμενο με αυτην την προσεγγιση αποκλειστικα για αυτη την εφαρμογη .

Σημαινει οτι ο 8000Α που θα εχει σχετικα ευκολοτερο καθηκον σε οτι αφορα το φορτιο αλλα δυσκολο καθηκον σε οτι αφορα τον ηχο ( μεσαια - υψηλα ) θα μπορουσε να πολωθει οσο γινεται πιο ψηλα ωστε να πλησιασει την ταξη Α το οποιο ειναι πολυ γνωστο οτι προσθετει ιδιαιτερη γλυκα στον ηχο πιο καθαρα και γλυκα πριμα , μεγαλυτερη αναλυτικοτητα και πολυ καθαρα και upfront μεσαια .

Αντιθετα για τα μπασσα οπου μονο η ταχυτητα ειναι απαιτηση μπορεις ευκολα να κανεις ενα μικρο συμβιαβασμο και να μειωσεις την πολωση σαφως οχι κατω απο τα αποδεκτα ορια ωστε να κερδισεις ισχυ και ασφαλεια χωρις υψηλες θερμοκρασιες φυσικα ακριβως πανω στο οριο που δεν θα επιρεαστει η ποιοτητα του ηχου .

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

Sonus Naturalis
07-10-2012, 00:01
Σάκη λίγα λόγια σχετικά με το προηγούμενο (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/100041-Audiolab-8000-%CE%A0%CF%8C%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%AE%CE%BC%CE%B1%C F%84%CE%B1?p=1056586087&viewfull=1#post1056586087) post.
Μολονότι είμαι φανατικός οπαδός των καθαρά ενεργών λύσεων προσωπικά θα το απέφευγα στη συγκεκριμένη περίπτωση. Ο λόγος: Πολύ απλά τα ηχεία θα μετατραπούν σε κάτι άλλο. Κατά πάσα πιθανότητα σε κάτι πάρα πολύ καλύτερο, όμως κάτι άλλο.

Γισ το tuning που προτείνεις, η λύση είναι πολύ ενδιαφέρουσα και ελκυστική. Η γνώμη μου όμως είναι να γίνει σε δεύτερη φάση. Με δυό λόγια αφού περάσει κάποιο χρονικό διάστημα και ο ενδιαφερόμενος μπορέσει να εκτιμήσει τις αρετές και τα πλεονεκτήματα της τυπικής διενίσχυσης και να εξοικειωθεί μαζί της. Κατόπιν και όταν θα είναι έτοιμος, θα μπορεί να προχωρήσει στο περαιτέρω tuning, ώστε να είναι σε θέση να εκτιμήσει όλες τις διαφορές και τις βελτιώσεις.

Καταλαβαίνω βέβαια τη διάθεση για πειραματισμούς (όπως και όλων μας), αλλά κατά τη γνώμη μου τα βήματα καλό είναι να γίνονται ένα-ένα.

Εννοείται πως δεν έχω καμμία απολύτως διάθεση παρέμβασης. Και φυσικά τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο έχει πάντα ο ενδιαφερόμενος! :smile:

Φιλικά
Μιχάλης -bye-

east electronics
07-10-2012, 12:33
Υποδειξεις απο κατιο τετοιους τυπους σαν και σενα που καθονται σε μια νοτια παραλια και λιαζονται μαζι με ολα τα υπολοιπα κομφορ οπως ρακες και μεζεκλικια ειναι πολυ δυσκολο να τις δεχτουμε !!!!:ernaehrung004:

Παντα καλα να εισαι Μιχαλη να συμφωνησω .... περα απο αυτο το tuning απλα ειναι μια ιδεα ....Εγω το πρωτο που θα εκανα ειναι να ακουσω τον 101 μονο του και μαλιστα με εναν πιο καλο προενισχυτη σε σχεση με αυτον το 8000Α .Σαφως αυτο θα μπορουσε να αναδειξει τα οποια καλουδια του 101 ( η 8000Ρ ) πανω στο συγκεκριμενο συστημα ...

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

DIPIE
08-10-2012, 09:07
Eγώ πάντως έχω δυό φίλους,ο ένας κουμπάρος μου,που έχουν τον 8000Α,παραγωγής πρίν το 1994 και παίζουν όμορφα κι απροβλημάτιστα,μετά απ' όλα αυτά τα χρόνια.

east electronics
08-10-2012, 09:18
Mηχανημα ηχου που δουλευει ακοιταχτο για 20 χρονια εξ ορισμου δεν γινεται .... Ενας ηλεκτρολυτικος μεσα σε μηχανημα ηχου το πολυ που θα φτασει ειναι 15,000 ωρες ζωης και αυτο μονο οταν δεν υπαρχει θερμοκρασιακο στρες , και φυσικα ειναι τοποθετημενος καθετα .

Σε αυτα τα μηχανηματα τιποτα απο τα παραπανω δεν ισχυει .

Ειναι συχνο φαινομενο οτι οι ακροατες και συχνοτερα αυτοι που εχουν κανει επενδυσεις σε ""ονοματα"" γερνανε μαζι με τα μηχανηματα τους και θεωρουν ως δεδομενα καποια πραγματα ενω φυσικα δεν ειναι .Αυτου του τυπου οι ακορατες ειναι που τραβανε και την μεγαλυτερη εκπληξη μετα απο μια μικρη αναβαθμιση η επισκευη γιατι αν μη τι αλλο ξερουν τα μηχανηματα τους πολυ καλα .

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

DIPIE
08-10-2012, 09:55
Δεν αναφέρομαι στους ηλεκτρολυτικούς.Αυτοί αλλάχθηκαν αφού μετρήθηκαν κι όταν έπρεπε.

Μιλάω για τα υπόλοιπα προβλήματα που περιγράφονται.Τουλάχιστον δια της ακοής,καλά μου ακούγονται...

supersonic
08-10-2012, 10:14
Eγώ πάντως έχω δυό φίλους,ο ένας κουμπάρος μου,που έχουν τον 8000Α,παραγωγής πρίν το 1994 και παίζουν όμορφα κι απροβλημάτιστα,μετά απ' όλα αυτά τα χρόνια.

τείνω να συμφωνήσω.
Παλιός φίλος στο (παλιό) Φάληρο έχει όλο το σετ, μαζί με τον δέκτη από το 1995.
Και είναι καραευχαριστημένος.
Πιστεύω παίζει μεγάλο ρόλο πως συμπεριφερόμαστε στα μηχανήματά μας.

supersonic
08-10-2012, 10:24
Mηχανημα ηχου που δουλευει ακοιταχτο για 20 χρονια εξ ορισμου δεν γινεται .... Ενας ηλεκτρολυτικος μεσα σε μηχανημα ηχου το πολυ που θα φτασει ειναι 15,000 ωρες ζωης και αυτο μονο οταν δεν υπαρχει θερμοκρασιακο στρες , και φυσικα ειναι τοποθετημενος καθετα .

Σε αυτα τα μηχανηματα τιποτα απο τα παραπανω δεν ισχυει .

Ειναι συχνο φαινομενο οτι οι ακροατες και συχνοτερα αυτοι που εχουν κανει επενδυσεις σε ""ονοματα"" γερνανε μαζι με τα μηχανηματα τους και θεωρουν ως δεδομενα καποια πραγματα ενω φυσικα δεν ειναι .Αυτου του τυπου οι ακορατες ειναι που τραβανε και την μεγαλυτερη εκπληξη μετα απο μια μικρη αναβαθμιση η επισκευη γιατι αν μη τι αλλο ξερουν τα μηχανηματα τους πολυ καλα .

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

20 χρόνια επί 365 μέρες και μιά ώρα ακρόασης ίσα ίσα φτάνει 7300 ώρες.
Δεν ακούν όλοι 10 ώρες τη μέρα.
Ενας εργαζόμενος ίσα ίσα να καταφέρνει 4-5 ώρες σε ένα ΣΚ.
Οι κάθετα τοποθετημένοι είναι σχεδόν ό κανόνας. Και το θερμοκρασιακό στρες πάλι δεν είναι κάτι καθημερινό. Κανείς δεν περνάει τις ώρες του σε ένα δωμάτιο με 32 βαθμούς 90 μέρες το καλοκαίρι ακούγοντας μουσική.
Σίγουρα ένα μηχάνημα του 95 ΜΠΟΡΕΙ να παρουσιάσει τέτοια φαινόμενα. Όμως δεν είναι σώνει και καλά το συνηθισμένο.
Καλό θα ήταν να μην γενικεύουμε.

supersonic
08-10-2012, 10:27
επίσης ένα άλλο τραγικό γνώρισμα του hiend είναι τον πρώτο καιρό να στρώνουμε τα μηχανήματα, καθώς βιαζόμαστε να τα φέρουμε σε καλά επίπεδα απόδοσης.
Υστερα, παρακαλάμε να μην περάσει ο χρόνος ώστε να μην επέλθει η υποβάθμιση των χαρακτηριστικών τους.
Τεράστια αντίφαση που στην γλώσσα των χαιεντάδων μεταφράζεται απλά σε "αν θες να πιάσεις ψάρια πρέπει να βρέξεις κώλο"

east electronics
08-10-2012, 10:36
Δεν εχω λογους να διαφωνησω υπαρχουν ανθρωποι που εχουν ακομα Quad Naim και διαφορα αλλα για τα οποια πινουν νερο στο ονομα τους Φυσικα και θα υπαρχουν μηχανηματα τα οποια παραγουν χροιες χρωματα και εικονα που θα ταιριαζουν σε διαφορα αυτια .Σε καποιους αρεσει το Α και σε αλλους το Β .

east electronics
08-10-2012, 10:49
20 χρόνια επί 365 μέρες και μιά ώρα ακρόασης ίσα ίσα φτάνει 7300 ώρες.
Δεν ακούν όλοι 10 ώρες τη μέρα.
Ενας εργαζόμενος ίσα ίσα να καταφέρνει 4-5 ώρες σε ένα ΣΚ.
Οι κάθετα τοποθετημένοι είναι σχεδόν ό κανόνας. Και το θερμοκρασιακό στρες πάλι δεν είναι κάτι καθημερινό. Κανείς δεν περνάει τις ώρες του σε ένα δωμάτιο με 32 βαθμούς 90 μέρες το καλοκαίρι ακούγοντας μουσική.
Σίγουρα ένα μηχάνημα του 95 ΜΠΟΡΕΙ να παρουσιάσει τέτοια φαινόμενα. Όμως δεν είναι σώνει και καλά το συνηθισμένο.
Καλό θα ήταν να μην γενικεύουμε.

Σε οτι αφορα την γενικευση θεωρω οτι εχεις απολυτο δικιο ( λαθος μου ). Καμμια φορα θεωρω δεδομενο και ειναι μαλλον λαθος οτι η εικονα που εχω για το μηχανημα ειναι γενικη αλλα ομως το κριτηριο μου ειναι τα μηχανηματα που ανοιγω και επισκευαζω .Ειναι πιθανον να υπαρχουν καποια ιδια μηχανηματα πολυ πιο καλοζωισμενα ...

Ευχαριστω για την υποδειξη ισως θα επρεπε να τονιζω στο μελλον οτι οι αποψεις μου εχουν να κανουν με τα μηχανηματα που ειναι κοντα μου για επισκευη .

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

supersonic
08-10-2012, 10:53
δεν τίθεται θέμα
συζήτηση κάνουμε.

Σίγουρα σε ένα συνεργείο μόνο χαλασμένα αμάξια βλέπεις.
Αν πάς μάλιστα σε μιάς μάρκας ΟΛΑ είναι της ίδιας μάρκας !

και επίσης υπάρχει κόσμος που ό,τι αμάξι πάρει σε δυό χρόνια το χαλάει.
Αλλοι τα κρατάνε τζιτζί 10ετίες...

Gojakla
08-10-2012, 11:16
Εχουμε και εναν πελατη ο οποιος θελει να κανει διενισχυση αλα audiolab !! ετσι ενας 8000Α θα αναλαβει μεσαια υψηλα και ενας 8000 Ρ θα αναλαβει τα χαμηλα ,Σαφως σε μια διενισχυση θα υπαρχει παντα το διλλημα εαν αυτο πρπει να γινει παθητικα η με ηλεκτρονικο κροσσοβερ .....

Η πρωτη λυση παθητικα εχει απωλειες σε οτι αφορα την ενεργεια και την τελικη ισχυ που θα μπορεσει να αποδωσει το συστημα μια και ο διαχωρισμος γινεται τελειως παθητικα και αρα ποσοτητες ενεργειας θα καταναλωθουν εκει πλην ομως το παθητικο κροσοβερ λιγα πραγματα θα ""χαλασει "" απο την συνολικη ποιοτητα του συστηματος .

Αντιθετα μια λυση με ηλεκτρονικο κροσοσοβερ η συνολικη ισχυς θα εκτοξευθει τουλαχιστον 40%+ τα παθητικα κροσσοβερ μπορουν πλεον να καταργηθουν αλλα ενα ακομα σετ , ποτενσιομετρα , τελεστικων, φιλτρων , κλπ κλπ ειναι πολυ σιγουρο οτι θα επιρεασουν το ηχητικο αποτελεσμα Πλεον η διαδρομη του σηματος παυει να ειναι μινιμαλ και ξεφευγουμε απο την συνηθισμενη απλοτητα των συστηματων high end .πιθανον να υπαρχουν κροσσοβερ τα οποια εχουν εξωπραγματικους τελεστικους δομηση τροφοδοσια κλπ πλην ομως εγω δεν εχω δει κατι τετοιο σε τιμη μη αστρονομικη .

Δεδομενης της ευκαιριας διενυσχυσης και εφοσον τα μηχανηματα ειναι ακομα στον ""παγκο """ θα μπορουσε να γινει tuning σχεδιασμενο με αυτην την προσεγγιση αποκλειστικα για αυτη την εφαρμογη .

Σημαινει οτι ο 8000Α που θα εχει σχετικα ευκολοτερο καθηκον σε οτι αφορα το φορτιο αλλα δυσκολο καθηκον σε οτι αφορα τον ηχο ( μεσαια - υψηλα ) θα μπορουσε να πολωθει οσο γινεται πιο ψηλα ωστε να πλησιασει την ταξη Α το οποιο ειναι πολυ γνωστο οτι προσθετει ιδιαιτερη γλυκα στον ηχο πιο καθαρα και γλυκα πριμα , μεγαλυτερη αναλυτικοτητα και πολυ καθαρα και upfront μεσαια .

Αντιθετα για τα μπασσα οπου μονο η ταχυτητα ειναι απαιτηση μπορεις ευκολα να κανεις ενα μικρο συμβιαβασμο και να μειωσεις την πολωση σαφως οχι κατω απο τα αποδεκτα ορια ωστε να κερδισεις ισχυ και ασφαλεια χωρις υψηλες θερμοκρασιες φυσικα ακριβως πανω στο οριο που δεν θα επιρεαστει η ποιοτητα του ηχου .

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

Θα ήθελα εάν είναι εφικτό, μια πολύ σύντομη περιγραφή (και διαφορών τους) των τάξεων Α, ΑΒ.
Σας ευχαριστώ.

Sonus Naturalis
08-10-2012, 23:16
Θα ήθελα εάν είναι εφικτό, μια πολύ σύντομη περιγραφή (και διαφορών τους) των τάξεων Α, ΑΒ.
Σας ευχαριστώ.Διάβασε εδώ: (http://avmentor.gr/howto/poweramps_0.htm) -bye-

east electronics
08-10-2012, 23:58
Σας ευχαριστώ.

---Ενω η παρουσιαση που ανεβασε ο Μιχαλης Τεχνικα ειναι αψογη δεν περιεχει μεσα κατι το πολυ ουσιωδες το οποιο ειναι οι μεταβλητες . Επισης δεν υπαρχει μεσα ο παρονομαστης μουσικη .

---Αμεσως μετα θα σου γραψω οτι ακομα και ο ιδιος ο Μιχαλης βρηκε απιστευτη γλυκα σε ενα μηχανημα το οποιο καποιοι δεν θα το εφτυναν ( εναν Sony με ξυλινα πλαινα του 1970κατι ) ...συν οτι το ακουσε με κατι ηχειακια της πλακας κινεζικα του θανατα με συνολικη αξια κατω απο 100 ευρω ( τα ηχεια ) στα οποια ειχα αλλαξει τα γουφερακια γιατι καηκαν με κατι καλυτερο και επειδη επαιζαν θλιβερα αρχισα να μαζευω τα κροσσοβερ με αποτελεσμα κατα δηλωση του Μιχαλη (του οποιου την κριση εμπιστευομαι απολυτα) γλυκο και φυσικο .

---Ο μεγαλος Nelson Pass ειπε οτι καποια απο τα μηχανηματα του παιζουν unconditional καλα σε καθε ειδος μουσικκης καποια αλλα προτιμανε τις πιο απλες μουσικες .

---Θα σου κλεισω το παραδειγμα λεγωντας το παρακατω απλο .

θεωρησε προς στιγμην τον ενισχυτη και το συστημα δεδομενο θεωρησε και την πηγη δεδομενη και την μουσικη ΕΦΗ ΘΩΔΗ δοκιμασε να το παιξεις με ενα ηχειο της JBL ( pro ) θα παιξει μια χαρα αλλα αν βαλεις ενα ηχειο της Peavey θα παιξει 5 φορες καλυτερα αν μαλιστα βαλεις ενα RCF η ενα ΒΕΥΜΑ θα παιξει δεκα φορες καλυτερα ..Γιατι αραγε ?

ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ Α
--Υπαρχουν τρανσιτορατοι single ended h push pull με mosfet single ended h push pull και λαμαπτοι ...χαρακτηριστικο της ταξης Α ειναι η υψηλη πολωση Βραζουν τα παντα θλιβερος βαθμος αποδοσης ( καταναλωσεις τυπου 400 βαττ για ηχητικο αποτελεσμα 50 και αν ) Σαν γενικευση θα μπορουσε καποιος να πει οτι δεν της αρεσει η πολυ συνθετη μουσικη .... η πολυ γρηγορη μουσικη...τα παρα πολλα μπασσα ...και τα αναισθητα ηχεια .....Στα θετικα θα εβαζε καποιος την υψηλη ποιοτητα τα κρυσταλινα μεσαια και πριμα τα πολυ γλυκα και σωστα αλλα εστω και λιγα μπασσα υψηλοτατη αναλυτικοτητα και κυριως ο τροπος που αναλυει τα οργανα πανω στην σκηνη και εχει την ικανοτητα να τα "" τοποθετει "" στην σωστη θεση και να παρουσιαζει μια πολυ καλη σκηνη και εικονα του μουσικου θεματος που αναπαραγει . Επισης ενα απο τα βασικα της οπλα ειναι οτι ""τρεχει "" τους ημιαγωγους ""τσιτα"" απο πλευρας τασης και απο πλευρας θερμοκρασιας οπου γνωστο ειναι οτι εκει οι ημιαγωγοι αν και εχουν κακο βαθμο αποδοσης παιζουν τα καλυτερα .

ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ΑΒ
-- τεχνολογιες κοινου εκπομπου ,κοινου συλλεκτη παλιοτερα με ΝΡΝ τρανσιστορ σημερα με συμπληρωματικα με διπολικα τρανσιστορ η με μοσφετ και λαμπες οπου μπορεις να φανταστεις δεκαδες διαφορετικες παραλλαγες της αρχικης τοπολογιας οπου καθε μια απο αυτες εχει τα δικα της χαρακτηριστικα τις δικες τις χροιες τα δικα της καλουδια και τα δικα της μειον . Σαν γενικευση ενα καλο ΑΒ ευκολα παιζει απο ολα ...οι διαφορες με την ταξη Α ειναι εμφανεις αλλα οχι παντα Υπαρχουν πολλα ταξης ΑΒ που παιζουν σε διαφορα θεματα πολυ καλυτερα απο ταξη Α .Στα θετικα ειναι οτι παιζουν κατα κανονα απο ολα , ο βαθμος αποδοσης ειναι σαφως καλυτερος οπου στο 100% της ισχυος ειναι μεταξυ 50-65% ( εαν παιζεις χαμηλα καταναλωνεις αυτο που παιζεις με βαθμο αποδοσης περιπου 50% δηλαδη οταν ακους 10 βαττ καταναλωνεις ρευμα για 20 ενω στην ταξη Α εαν ακους 1 η 20 κανει το ιδιο και το αυτο γιατι μονιμως καταναλωνεις 400 ακομα και οταν δεν παιζει ) ενω μεσα σε εναν ενισχυτη ταξης ΑΒ τα πρωτα σταδια ειναι παντα
σε ταξη Α .

Γρηγορες αργες μουσικες δεν παιζει ρολο πολλα η λιγα μπασσα επισης ..τα παιζουν ολα μια χαρα υστερουν σε καθαροτητα περιεχουν μεσα στο ηχητικο σημα παραμορφωσεις που δεν υπαρχουν στη ταξη Α υστερουν σε αναλυτικοτητα και αυτο που αναφερω για την ""τοποθετηση των οργανων η γωνων επισ σκηνης ) και πολυ συχνα η εικονα που δινουν υστερει σε βαθος αλλα υπερτερει σε ταχυτητες γρηγορα μεταβατικα και ικανοτητα οδηγησης και δυσκολων φορτιων . Θα παιξει ευκολα και με αναισθητα ηχεια οπου και αυτη ειναι μια παραμετρος που εχει πολλα + και πολλα πλην .

---Εναλλακτικη λυση ειναι τα μηχανηματα ταξης ΑΒ με υψηλη ( σχετικα ) πολωση οπως ειναι ο δικος σου ενισχυτης .Εδω πρεπει να σημειωθει οτι σ ολους τους ενισχυτες ταξης ΑΒ τα πρωτα πολυ ελαχιστα βαττ ειναι παντα σε ταξη Α και οσο ανοιγουμε περναμε απο την ταξη Α στην ταξη ΑΒ

Για να μην γινομαι αλλο κουραστικος μονο οι περιπτωσεις που εχω αναφερει εδω εχουν παραπανω απο 100 μεταβλητες και παραπανω απο 100 εναλλακτικες .Αυτο σημαινει οτι κανεις δεν μπορει να σου πει 100% οτι μονο η ταξη Α μπορει να σου παιξει σωστα η καποιος αλλος οτι οτν καλυτερο ηχο τον βγαζει το Χ μηχανημα ταξης ΑΒ .Σε ενα νημα υπαρχει ενα παρομοιο ερωτημα του τυπου τι θα κραταγατε η τι θα πεταγατε απο ενα συστημα .

Η απαντηση ειναι απλη !!! ΤΙΙΠΟΤΑ .... το πρωτο βημα ειναι να εχεις απολυτη γνωση αυτου του μηχανματος που ηδη εχεις και το πιο σημαντικο γνωση σε σχεση με την μουσικη που ακους .Οταν το μαθεις πολυ καλα εισαι ετοιμος να συγκρινεις μια πηγη , εναν ενισχυτη εναν προ και να πας στο επομενο βημα . Ενας βασικος παρονομαστης ειναι τι αρεσει σε σενα γιατι αν αναζητας γνωμες ειναι σιγουρο οτι ο καθενας εχει απο μια .

Φιλικα

Σακης Πετροπουλος

east electronics
09-10-2012, 14:36
Επειδη τα μηχανηματα πληθαινουν σιγα σιγα και πολλοι απο τους ακροατες θελουν μια εικονα της επισκευης παραθετω μια λιστα με τις δουλειες που γινονται και τους στοχους που πετυχαινουμε με αυτες .

--Επισκευες στο τυπωμενο αφορα ψυχρες κολλησεις διακοπες και φθορα στο τυπωμενο που εχει προελθει απο τις υψηλες θερμοκρασιες ( βλεπε φωτο και εντος των ημερων και απο μικροσκοπιο) Οπου σαφως εκει αφαιρουμε την παλια κολληση μια και εχει επελθει χημικη διαβρωση του υλικου λογο θερμοκρασιας , ενω η καινυργια που μπαινει συχνα πρεπει να αφαιρεθει και λιγο απο το βερνικι πλακετας ωστε η κολληση να αποκτησει μεγαλυτερη επιφανεια και μεσω αυτου του τροπου να μπορει να αποβαλει λιγη θερμοτητα παραπανω .

--Οι επισκευες τυπωμενου εχουν να κανουν στην περιοχη των προ οδηγων και σε καποια μηχανηματα στο επιμερους τροφοδοτικο .

--Ελεγχος ""ηλικιας "" και νουμερο σειρας παραγωγης σε οτι αφορα την ταση εισοδου του μηχανηματος ολα οσα μοντελα εχουν τροφοδοσια 220 βολτ γινεται αντικατασταση στο μετασχηματιστη με αλλον που εχει τροφοδοσια 240.

--Αντικατασταση ολων των ηλεκτρολυτικων που εχουν σχεση με τροφοδοσια συνηθως με Nippon LXZ/KMH 105 βαθμων στα 63 volt . σε σημεια οπως το επιμερους τροφοδοτικο γινεται διπλασιασμος τουλαχιστον στην χωρητικοτητα με σκοπο το καθαροτερο ρευμα και σαφως την διαχρονικοτητα. Να σημειωθει οτι στα μηχανηματα μετα το 1994 δεν υπαρχουν σοβαρες φθορες στους μικορυς ηλεκτρολυτικους ( αναμενομενο τυπου 10-25% ) στην χωρητικοτητα αλλα η εσωτερικη τους αντισταση ειναι αυξημενη . Σε μοντελα πριν το 94 οπου αγκομαχανε απο θερμοκρασιες τα πραγματα ειναι λιγο χειροτερα .

--Αντικατασταση των ηλεκτρολυτικων τροφοδοσιας με αυξηση 50% επιπλεον, προσθηκη bypass MKT 2.2MFD 100V , Nippon SMH αναμενουμε να προσθεσουν περισσοτερο σωμα ισχυροτερα και καθαροτερα ρευματα ταχυτερα ψηλα μεταβατικα . Σε οτι αφορα τους παλιους ακολουθουν απο πλευρας φθορας ακριβως τις ιδιες πρακτικες με τους μικρους .

--Αντικατασταση τοπικης καλωδιωσης στο τροφοδοτικο με επαργυρα συρματα 0,75 και τοποθετηση μπαρας χαλκου στο star ground ( σαφως καλυτερα απο ενα κομματακι συρμα 0,75 που ειχε ο κατασκευαστης εκει )

--Αντικατασταση των ρυθμιστικων ρευματων γινεται με ρυθμιστικα πολυστροφα ακριβειας γιατι η επιλογη του κατασκευαστη εκει ειναι τετοια η οποια δεν μπορει να παρεχει ρυθμισεις ακριβειας .

--Αντικατασταση πυκνωτων εξοδου κυκλωματος τονων με διπαλσιασμο της χωρητικοτητας που επιρρεαζει ελαχιστα το σωμα και την αποκριση προς τα κατω

--Μετατροπη στο καπακι για να παρεχει μακραν καλυτερο εξαερισμο με σκοπο την ""ψυξη "" των προ οδηγων τρανσιστορ αλλα με αποτερο σκοπο την διατηρηση της σωστης πολωσης σε θερμοκρασιες Ελλαδας απο 22-35 βαθμους .

--Ρυθμιση της πολωσης στα ορια που προβλεπει ο κατασκευαστης αλλα και διατηρηση αυτης οπως περιγραφεται στην προηγουμενη παραγραφο .

--καθαρισμος ολου του μηχανηματος ( χημικα + υπερηχοι) και επισης καθαρισμος με τετραχλωριο στην πλακετα και προσθηκη νεου βερνικιου οπου αυτο χρειαστει.

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

east electronics
09-10-2012, 14:43
http://www.eastelectronics.gr/images/audiolab8000/DSC00729.JPG

http://www.eastelectronics.gr/images/audiolab8000/DSC00739.JPG

http://www.eastelectronics.gr/images/audiolab8000/DSC00740.JPG

http://www.eastelectronics.gr/images/audiolab8000/DSC00737.JPG

http://www.eastelectronics.gr/images/audiolab8000/DSC00738.JPG

ln()
15-10-2012, 19:16
Έχω μια απορία για την εμμονή σου σχετικά με τα 220V των παλαιών μηχανημάτων.
Δεδομένου ότι οι προδιαγραφές της ΔΕΗ λένε για τάση +/-10%, σημαίνει ότι το μηχάνημα θα έπρεπε να αντέχει ρεύμα έως 242V. Άρα υπό κανονικές συνθήκες, δεν θα έχει πρόβλημα ούτε και σήμερα. Προσωπικά δεν έχω μετρήσει ποτέ πάνω από 232V στο σπίτι μου.
Επίσης η αγγλία είχε ρεύμα 240V. Μου κάνιε εντύπωση ότι ένα εγγλέζικο μηχάνημα δεν μπορεί να αντέξει 230V αφού η αγγλική τάησ ήταν 240V. Μου φαίνεται παίθανο η Audiolab να είχε "αγγλικούς" και "ευρωπαϊκούς" μετασχηματιστές στην αλυσίδα παραγωγής.

leo1964
15-10-2012, 19:37
Προφανώς ο Βρετανός δημοσιογράφος θέλοντας να περιγράψει και να εκθειάσει τη φυσικότητα του ήχου έγραψε "never sterilize the blood". Εγώ πιο παλιά για κάποια άλλη συσκευή είχα διαβάσει το αμίμητο "Thanks God, it's British". Πάντως συμμερίζομαι εν μέρει , όχι την υπεροψία, αλλά το καμάρι τους για τη σχολή ήχου τους. Όπως και να το κάνουμε έχουν τα δίκια τους…

Οι άνθρωποι έχουν δημιουργήσει σχολή:grinning-smiley-043

east electronics
16-10-2012, 10:04
Έχω μια απορία για την εμμονή σου σχετικά με τα 220V των παλαιών μηχανημάτων.
Δεδομένου ότι οι προδιαγραφές της ΔΕΗ λένε για τάση +/-10%, σημαίνει ότι το μηχάνημα θα έπρεπε να αντέχει ρεύμα έως 242V. Άρα υπό κανονικές συνθήκες, δεν θα έχει πρόβλημα ούτε και σήμερα. Προσωπικά δεν έχω μετρήσει ποτέ πάνω από 232V στο σπίτι μου.
Επίσης η αγγλία είχε ρεύμα 240V. Μου κάνιε εντύπωση ότι ένα εγγλέζικο μηχάνημα δεν μπορεί να αντέξει 230V αφού η αγγλική τάησ ήταν 240V. Μου φαίνεται παίθανο η Audiolab να είχε "αγγλικούς" και "ευρωπαϊκούς" μετασχηματιστές στην αλυσίδα παραγωγής.

Κανενας δεν ειπε οτι εχουν Αγγλικους και ευρωπαικους μετασχηματιστες υπηρχε αρχικα βερσιον 220 πριν το 94 και βερσιον 240 μετα το 94 Μαλιστα υπαρχει και η σχετικη εκτυπωση ""εξτρα"" πισω απο το μηχανημα
σε αυτοκολητο και οχι εκτυπωση οπως ειναι τα υπολοιπα .

Στην πραξη δυο πραγματα εχουν γινει ....

--Παραμενει γεγονος οτι σε ενα μηχανημα που ειναι οριακα υπολογισμενο στα 220 οταν η ταση φτασει 235-240 να υπαρξει θεμα ( Εγω ας πουμε την ημερα στο εργαστηριο εχω απο 234-238 συνηθως ) τα χειροτερα θα νιωσουν μηχανηματα σε ταξη Α η σε ταξη ΑΒ αλλα υψηλα πολωμενα .

--Παραμενει γεγονος οτι εκεινη την εποχη πολλοι καασκευαστες θεωρησαν οτι 5-10 βολτ παραπανω δεν θα κανουν και τιποτα στο μηχανημα και απλα προσθεσαν ενα αυτοκολητο 240V πισω απο την συσκευη τους οπου σε βαθος χρονου πρακτικες τετοιου τυπου εκαναν ανθρωπους σαν και μενα λιγακι πιο οικονομικα ευρωστους.

--τελος η υπεροψια του σχεδιαστη δεν επετρεψε να μελετησει τι θα γινει οταν το μηχανημα του λειτουργει σε ενα περιβαλλον με μια μεση θερμοκρασια περιβαλλοντος 28 βαθμους Τι σε κανει να πιστευεις οτι εχει μελετησει κατα το ποσο το μηχανημτα του μπορει να λειτουργει με Χ ταση ?

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

east electronics
16-10-2012, 11:18
Μια αλλη σημαντικη παραμετρος στα γραφωμενα μου εχει καπως ετσι .

--Οταν περιγραφω το ηχητικο αποτελεσμα σαφως αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη ...""τι ακουσαν "" τα δικα μου αυτια σε δικο μου συστημα αναφορας κλπ σαφως εκει θα υπαρχουν και αλλες αποψεις και αλλα στοιχεια τα οποια εγω εχω παραλειψει . Αν με ρωτησει καποιος πως παιζει το μηχανημα σε metal μουσικες ειναι απλα δεδομενο οτι δεν εχω απαντηση να δωσω .Δεν υπαρχει απολυτως τιποτα μεταλλικο στο χωρο μου .

--Για τα υπολοιπα ομως θα πρεπει να με δεχθει καποιος ως εναν απλο παρατηρητη οπου μεταφερει στα νηματα μετρησεις και ηλεκτρικα μεγεθη Σαφως εκει και ειδικοτερα σε οτι αφορα την καταγραφη των μετρησεων τα σφαλματα περιοριζονται στα λαθη των οργανων και τον ανθρωπινο πραγοντα . Το πως θα ερμηνευσει ο αναγνωστης τις μετρησεις και τις παρατηρησεις ειναι ενα θεμα προσωπικο Για εναν τεχνικο ομως οι μετρησεις ειναι τοσο απλες οσο το 1+1 κανει 2 ....

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

Gojakla
16-10-2012, 11:48
Με λίγη υπομονή ώστε να μπορώ να κάνω τις ακροάσεις μου, θα αναφέρω όσο μπορώ καλύτερα τα αποτελέσματα των "αλλαγών" που έγιναν στο μηχάνημα.

Internet King
17-10-2012, 23:15
άμα ο ήχος δεν έγινε ξυνός και βαρετός σαν κινέζικος, τότε ελπίζω το μηχάνημα να διατηρεί ακόμα την εγγλέζικη ζεστή, απαλή και βελούδινη χροιά του.

Gojakla
22-10-2012, 14:43
Το ουσιωδες θα ειναι να μεινεις ευχαριστημενος απο το ακουσμα .

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

Θα ξεκινήσω από εδώ και θα πώ ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κ. Πετρόπουλο για την δουλειά, το μεράκι αλλά και την επιμονή/υπομονή που έδειξε στα αγαπητά μου παιχνίδια.

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

Θα καταθέσω τις πρώτες εντυπώσεις μετά από ακροάσεις μόλις μιας εβδομάδας... σε εντάσεις χαμηλές.
Το σετάπ είναι αυτό που γνώριζα... δλδ ο 8000A να οδηγεί τα B&W P4 με πηγή το CD Player της Harman Kardon.
Έτσι έχω την ευκαιρία να συγκρίνω αυτό που χρόνια άκουγα με αυτό που παρέλαβα μετά τις περιποιήσεις του κ. Πετρόπουλου.
Για διενισχύσεις κλπ κλπ... αργότερα. Πολύ αργότερα.

Θα ξεκινήσω λοιπόν αναφέροντας πως το μηχάνημα έχει αλλάξει, σχεδόν μεταμορφωθεί, ΧΩΡΙΣ να αλλάξει ο γενικότερος χαρακτήρας του.
Αγοράστηκε για ακροάσεις ροκ μουσικής και ομολογώ ότι ποτέ δεν με απογοήτευσε.
Είχε την απαιτούμενη ταχύτητα... θα τον έλεγα σχετικά αναλυτικό, με καλές υψηλές, πολύ πολύ ικανοποιητικά χαμηλά τόσο σε όγκο όσο και σε ταχύτητα... αλλά κάπως ισχνή μεσαία περιοχή.
Μεσαία περιοχή που όμως νοιώθω ότι κάλυπταν οι χαμηλές/υψηλές του σε βαθμό τέτοιο, ώστε σε Ροκ ακούσματα να μην φαίνεται και μεγάλο μειονέκτημα.
Τουλάχιστον δεν μου έλειψαν σε βαθμό που να δυσανασχετώ στις ακροάσεις μου ή να σκέφτομαι αντικατάσταση.

Το άλλο θέμα του 8000Α ήταν (και είναι) η σαφέστατη αδυναμία του να οδηγήσει τα ηχεία μου.
Από κάποια (υψηλή ομολογουμένως) στάθμη και πάνω... τα πράγματα κάπως μπερδευόντουσαν...
Οι υψηλές τείναν προς το σιριστικό (ίσως και λόγω του ότι είναι σχετικά αναλυτικός - clinical τον χαρακτηρίζουν reviews του εξωτερικού) και το όλο σύνολο κάπου έχανε τον έλεγχο.
Και βέβαια πέφτανε και τα ρελέ. Εκεί που άκουγα, "κλικ".... και τέλος.

Μετά τις επεμβάσεις του κ. Πετρόπουλου λοιπόν, έχω να καταθέσω τα εξής: (Θυμίζω ότι παίζει μόλις 1 εβδομάδα και σε αρκετά χαμηλές εντάσεις, οπότε το ζήτημα οδήγηση ηχείων δεν θα το αγγίξουμε τώρα)

1. Τα χαμηλά του τα βρήκα το ίδιο γρήγορα/στακάτα αλλά κάπως πιο ζεστά.
2. Οι υψηλές του γλύκαναν αλλά και απέκτησαν περισσότερο βάθος/όγκο. Νοιώθω να καλύπτουν και να απλώνονται στον χώρο με τρόπο που δεν είχα ακούσει ξανά.
3. Η αποκάλυψη ήρθε από τη μεσαία περιοχή! Άνοιξε όλος ο ήχος. Άκουγα όπως δεν είχα ξανακούσει από τα ηχεία μου... Άπλωσε παντού η μουσική... Δεν έχω αλλιώς να το περιγράψω.
Όλα μου τα ακούσματα σαν να "γέμισαν"... χροιές, τοποθέτηση στο χώρο, στερεοφωνική εικόνα.... όλη αυτή την εβδμάδα αντελίφθειν την σημασία της περιοχής.
Έχανε ο ενισχυτής στο κομμάτι αυτό όντως. Αν άκουγα τώρα τον 8000Α "μαμά" θα μου κακοφαινόταν. Τότε όμως δεν γνώριζα, και ως γνωστόν.... μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι.

Χαρακτηριστικά θα αναφέρω 2 ακούσματα... το Blue Lines των Massive Attack το οποίο ανοίχτηκε μπροστά μου όπως ποτέ.
Πνευστά, φωνές, κιθάρες, beats είχαν έναν ρυθμό, μια σκηνική παρουσία και γενικότερα ένα "γεμάτο" άκουσμα που δεν περίμενα/δεν γνώριζα.

Μετά από τους Massive Attack θα σας αναφέρω την εμπειρία μου από τον Craig Armstrong και το "Space Between Us"...
Με μια λέξη: Ποίημα.
Το άλμπουμ αυτό έχει ενορχηστρώσεις λίγο έξω από τα νερά του ενισχυτή.
Δεν είναι ότι δεν το ευχαριστιόμουν παλαιότερα, αλλά όπως περιέγραψα παραπάνω, εδώ η μεσαία περιοχή χάρισε μια απίστευτη γλυκάδα στο άκουσμα.

Κάτι τελευταίο, το οποίο μπορεί και να είναι μπαρούφα... αλλά μου έκανε κάπως εντύπωση...
Ο ενισχυτής "έπαιζε" καλύτερα - πιο δυνατά από ότι παλαιότερα σε όλες τις θέσεις του ποτενσιόμετρου.
Θέλω να πώ, πώς παλαιότερα σε θέση 18:30 του ποτενσιόμετρου (ίσα ίσα ανοικτός) άκουγα - δεν άκουγα κάτι... τώρα ακούω μουσική.
Όσο περνάω σε άλλες θέσεις του ποτενσιόμετρου, τόσο πιο έντονη είναι η αίσθηση ότι παίζει "πιο δυνατά" πλέον.
Δεν ξεπέρασα την θέση 21:00... αλλά ανυπομονώ να ανέβω. Θα γράψω και άλλα σεντόνια... χαχχα χααχαχαχ αχχααχχαχα

Συγχωρήστε μου το μακρόσυρτο post όπως και ίσως κάποιος αδόκιμους τρόπους να σας περιγράψω εντυπώσεις, αλλά δεν είμαι και πολύ συνηθισμένος στο να περιγράφω όσα ακούω.
Θα συμφωνήσω με τον κ. Πετρόπουλο στο γεγονός πως ο ενισχυτής τώρα πια με προδιαθέτει να ακούσω και άλλα είδη... να πάει και αλλού το πράγμα... σγά σγά θα τον ταϊσω και με άλλα πραγματάκια να δούμε...

άμα ο ήχος δεν έγινε ξυνός και βαρετός σαν κινέζικος, τότε ελπίζω το μηχάνημα να διατηρεί ακόμα την εγγλέζικη ζεστή, απαλή και βελούδινη χροιά του.

Ομολογώ πως ζεστό, απαλό και βελούδινο δεν είχα χαρακτηρίσει ποτέ τον ενισχυτή.
Οι χαμηλές του είχαν μια γλυκάδα... αλλά ήταν πάντα "μπροστά" και γρήγορες/στακάτες.
Οι δε υψηλές καλές, αλλά βιλούδο???

Και ο δικός μου δεν είναι της Κινέζικης εποχής. Είναι ο Βρετανικός. Ο "παλαιός".

Μηχανήματα της εποχής με καταγωγή και χαρακτηριστικά του ήχου που αναφέρετε μάλλον θα έλεγα τα Arcam...

east electronics
23-04-2013, 21:36
Αδραξα την ευκαιρια να τα ξαναψαλω για εναν Audiolab στο ξενο φορουμ οπου και εκει διασκεδασα αναλογα .

Προσπαθωντας να εξηγησω την συμπεριφορα του μηχανηματος σε σχεση με τιη θερμοκρασια του χωρου του αναφερα οτι το μηχανημα θα αλλαξει τις πολωσεις του και τις θερμοκρασιες του ακολουθωντας την θερμοκρασια του χωρου οσο αυτη ανεβαινει ...Οποτε εγραψα οτι αν η θερμοκρασια ανεβει στους 28 βαθμους για οποιονδηποτε λογο επεξηγηση : χαλασμενος θερμοστατης χωρου η καλοκαιρι:flipout::flipout::flipout:

that was ....fan !!!

billy36
24-04-2013, 04:43
Αδραξα την ευκαιρια να τα ξαναψαλω για εναν Audiolab στο ξενο φορουμ οπου και εκει διασκεδασα αναλογα .

Προσπαθωντας να εξηγησω την συμπεριφορα του μηχανηματος σε σχεση με τιη θερμοκρασια του χωρου του αναφερα οτι το μηχανημα θα αλλαξει τις πολωσεις του και τις θερμοκρασιες του ακολουθωντας την θερμοκρασια του χωρου οσο αυτη ανεβαινει ...Οποτε εγραψα οτι αν η θερμοκρασια ανεβει στους 28 βαθμους για οποιονδηποτε λογο επεξηγηση : χαλασμενος θερμοστατης χωρου η καλοκαιρι:flipout::flipout::flipout:

that was ....fan !!!

Χαχαχα σε βρηκα απο το αγγλικο φορουμ.
Λοιπον αγορασα το τεμαχιο σε αριστη κατασταση μεσα εξω.
Ειναι το πρωτο μοντελο και περα απο το περιεργο με την χαμηλη σταθμη του cd ,
με ανησυχει η θερμοκρασια που ανεβαζει.
Μετρησα με θερμοκαμερα μεχρι 37 βαθμους επανω στο καπακι που σημαινει οτι το μπροστινο πλαινο
αριστερο μερος δυσκολευεσαι να το ακουμπησεις.
Αφου το ανοιξα μετρησα μεχρι 57 βαθμους σε αυτη την περιοχη.
Δεν ακουσα καμια παραμορφωση στον ηχο, ισα ισα που μετα απο ωρα κελαηδαει απιστευτα μεσα απο τα Mission 770 Freedom ηχεια.
Δε ξερω τι θα γινει ομως σε μεγαλυτερες εντασεις
Εσωτερικα δεν ειδα σημαδια στα υλικα ουτε στην πλακετα λογω θερμοκρασιας.
Απλα δεν ξερω αν αυτο ειναι φυσιολογικο η αν θα πρεπει να τον επιστρεψω στον τυπο που το αγορασα.
Εφυγα απο Ελλαδα και μενω Αγγλια πλεον και εχω πειραματιστει με αγγλικα ηχεια-ενισχυτες εδω ψαχνοντας καλο ηχο.
Οπως ειπε και καποιος εδω μεσα εχουν φτιαξει σχολη οντως.
Στειλε μου σε μυνημα καποιο τηλεφωνο να σε παρω να τα πουμε αν θελεις.
Α και σημερα πιασαμε θερμοκρασια 16 βαθμους!!!

Πεσμου τι να κανω αλλιως να ξανασυνδεσω το θηριακι που λεγεται NAD

Φιλια στην πατριδα απο το UK!

leo1964
24-04-2013, 09:30
Σύνδεσε το θηριάκι που ακούει στο όνομα Nad,oι Αudiolab πράγματι έχουν ένα θέμα με την πόλωση,που χρήζει βελτίωσης,από τα χέρια του κ.Σάκη

east electronics
24-04-2013, 10:44
Ομορφα ..... υπαρχει και πιθανοτητα εαν το μηχανημα ειναι φυλαγμενο στο ψυγειο να μην εχει τις ζημιες που εμφανισαν τα μηχανηματα στην Ελλαδα ...Οσο για την σχολη δεν θα διαφωνησω μονο που αυτη εχει απευθυνθει σε ενα μαλλον πολυ στενο target group ...Ειναι σαν αυτο που ελεγε ο MEL BROOKS ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΦΗΜΗΣ ..... ΣΤΗΝ ΠΟΛΩΝΙΑ !!!

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

billy36
24-04-2013, 19:26
Μου κανει εντυπωση το γεγονος οτι παρολο που το αγορασα μεταχειρισμενο μεσα ειναι
πιο καθαρο και απο καινουργιο, λες και οντως το ειχε στο ψυγειο και επαιζε.

Ανεβασα και μερικες photos, η περιοχη που ζεσταινεται ειναι μεσα στον μαυρο κυκλο (1η φωτο)
και η 8ερμοκρασια μεταφερεται στο σασι απο τις δυο βιδες που κρατανε την μικρη ψυκτρα εκει.

Απο πισω γραφει 240V, λες να δινει πανω απο 40V, που μπορω να τα μετρησω?
Μπορεις να καταλαβεις τιποτα για τον μετασχηματιστη οπως τον βλεπεις?Εννοω τι ταση να δινει το πρωτευον?
Το serial number ειναι μονο νουμερα, απ' οτι εψαξα ειναι απο τα πρωτα που βγηκαν.
Υπαρχει περιπτωση να ζεσταινεται επειδη μπορει να ζοριζεται η tuner εισοδος που εχω συνδεσει το cd player?
Επισης εχω συνδεσει στο tape 1 ενα dac και στο tape 2 το pre out του AV ενισχυτη (οδηγω κοινο ζευγαρι ηχειων)
Εγραψες κατι στο αγγλικο φορουμ αλλα δε το καταλαβα (high dissipation discrete headphone amplifier bolted to the side of the chassis)
Εστειλα μυνημα και στον πωλητη και περιμενω απαντηση

Ευχαριστω και συγνωμη εαν κουραζω

http://i35.tinypic.com/14w9hqh.jpg

http://i35.tinypic.com/35isvom.jpg

http://i35.tinypic.com/2bchom.jpg

http://i34.tinypic.com/10dv1iw.jpg

leo1964
24-04-2013, 19:39
Eίτε tuner,είτε cd,oι είσοδοι είναι όλες ίδιες,εκτός του πικάπ,οπότε άφοβα
Για τα volt δεν κατάλαβα τι θέλεις να πείς,μάλλον ήθελες να γράψεις 240 και όχι 40!
Όχι δεν μπορεί κανείς να σου πεί κάτι,χωρίς μετρήσεις,ακόμα και αν διαθέτει βιονικό μάτι

east electronics
24-04-2013, 20:37
Αγαπητε leo 1964 εχω την εντυπωση οτι πρεπει να συγκρατησεις λιγακι το επτανησιο πνευμα σου γιατι ενω δειχνει οτι εχεις τις καλυτερες των προθεσεων σε καποιες φασεις πεφτεις σε λαθος συμπερασματα .

--Οι εισοδοι σε αυτο το μηχανημα εχουν διαφορετικη ευαισθησια και διαφορετικο τερματισμο
--Μπλεκεις λιγο τα θεματα τροφοδοσιας δικτυου με τα θεματα τροφοδοσιας του ιδιου του ενισχυτη μετα την ανορθωση
--Βιονικο ματι δεν χρειαζονται υπαρχουν τα σερβις μανουαλ

Αρχικα αν το μηχανημα λεει απο πισω 240 προφανως και εισαι ενταξει Εναλλακτικα η ταση πανω σε εναν απο τους δυο πυκνωτες πρεπει να ειναι 40 βολτ .

Πιο ειδικα και για να εισαι σιγουρος κοιτας τα καλωδια στο πρωτευον του μετασχηματιστη
---εαν ειναι μπλε και καφε βασιζεσαι σε αυτο που λεει το μηχανημα πανω του δλδ 240
---εαν ειναι μπλε και ασπρο τοτε το μηχανημα ειναι στα 220

Τελος σε οτι αφορα τις ψυχρες κολλησεις γυρω γυρω απο τα οδηγα μπορεις να τις δεις μονο απο κατω αν και σωστα σε οτι αφορα το τυπωμενο εξωτερικα δεν δειχνει να εχει τραβηξει ζορι

Το σημειο που εχεις κυκλωσει ειναι το επιμερους τροφοδοτικο οπου και εκει αναπτυσει θερμοκρασιες , τρωει πυκνωτες και κανει ψυχρες κολλησεις σχετικα ευκολα

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

billy36
24-04-2013, 21:08
Σε αυτο το σημειο ειναι που ζεσταινεται, στο επιμερους τροφοδοτικο που λες.Υπαρχει λυση εκει?

Οπουδηποτε αλλου ειναι φυσιολογικη η θερμοκρασια.

Η βελτιωση που κανεις εσυ αφορα μονο την περιπτωση 220V και ανω των 40V μετα την ανορθωση, η και σε μοντελα 240V οπως ο δικος μου?

Παω να φερω πολυμετρα κτλπ, θα ενημερωσω αργοτερα

Ευχαριστω

leo1964, το cd input στο συγκεκριμενο μηχανακι εχει χαμηλοτερη ευαισ8ησια απ'οτι οι αλλες εισοδοι

billy36
25-04-2013, 04:32
Λοιπον η ταση επανω στους πυκνωτες ειναι 43,5 και 43,2V dc.
Τα καλωδια στο πρωτευον ειναι καφε και μπλε.
Ο ιδιοκτητης μου ειπε οτι δεν το χρησιμοποιουσε εδω και πολυ καιρο,
φαινεται οτι δεν ειχε ζοριστει και ποτε αλλα εγω θα τον χρησιμοποιησω καθημερινα
και για πολλες ωρες.
Μετα απο 4 ωρες χρησης και με ανοιχτο το καπακι δειχνω στην φωτο που ειναι τελικα
οι υψηλοτερες θερμοκρασιες, max 54 βαθμους στην περιοχη του επιμερους τροφοδοτικου
και max 74 βαθμους σε καποιες αντιστασεις στο κυριο.
Μου φαινεται οτι με κλειστο καπακι θα χειροτερεψουν τα πραγματα.

Ειναι αποδεκτα τα παραπανω ωστε να τον κρατησω, ή να του τον επιστρεψω?

http://i33.tinypic.com/v3367a.jpg

east electronics
25-04-2013, 07:50
Μεχρι αυτη την στιγμη ειναι αποδεκτα .... το προβλημα ομως ειναι τι θα γινει με το καπακι κλειστο και με την θερμοκρασια να ανεβαινει το καλοκαιρι .

Επισης για τον κατασκευαστη το μηχανημα ρυθμιζεται και παιζει με το καπακι κλειστο ( η αρχη λειτουργιας περιγραφεται στην αρχη του αρθρου και ειναι δεδομενο οτι ο κατασκευαστης γενικα ""τρεχει"" το μηχανημα ζεστο )

Τα 43,5 βολτ ειναι αποδεκτα αλλα στο οριο το μηχανημα εχει σχεδιαστει για 40 + 40 και τα 43+43 ειναι το απολυτο οριο απο εκει και μετα τα πραγματα ""φευγουν""

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

schubert
07-05-2013, 00:15
Μετά από μια διαφωτιστική συζήτηση με τον συμφορουμίτη FragoulisNaval, τον οποίο ευχαριστώ και από αυτή την θέση, σκέφτηκα να θέσω την ερώτησή μου σε ευρύτερη ομήγυρη: έχει κάνει κανείς διενίσχυση με audiolab 8000C προενισχυτή και δύο audiolab 8000P τελικούς; Εαν ναι, παρουσίασε διαφορά αυτός ο συνδυασμός σε σχέση με τον μονό τελικό; Ευχαριστώ.

DIPIE
07-05-2013, 08:40
Στο χόμπυ μας,δεν υπάρχουν απόλυτες απαντήσεις σε τέτοιου είδους ερωτήματα...

Αν ο χώρος σου και τα ηχεία σου δεν απαιτούν επιπλέον ισχύ,ποιός ο λόγος να πληρώσεις γι' έναν ακόμη τελικό;
Σε κάθε περίπτωση,η επιπλέον ισχύς "ακούγεται",αλλά καλύτερα θα ήταν να κάνεις μια αξιολόγηση των κρίκων του συστήματός σου κι ανάλογα να πράξεις.

Δηλαδή μήπως θα ήταν προτιμότερη μια καλύτερη πηγή;Καλύτερα ηχεία ίσως;
Δοκίμασε στην πράξη,μόνος σου κι αυτές τις πλευρές αναβάθμισης πριν αποφασίσεις τι θα βελτιώσεις.

Μετά αποφασίζεις...

(Εγώ πάντως,θα σου πρότεινα ν' αλλάξεις τα ηχεία σου,άν σε τρώει η τσέπη σου)

schubert
07-05-2013, 09:01
Καλημέρα και ευχαριστώ! Δεν με τρώει καθόλου η τσέπη ούτε επιπλέον ισχύ χρειάζομαι. Συνάμα οι συνθήκες δεν μου επιτρέπουν μεγάλες εντάσεις στην ακρόαση. Προβληματίστηκα απλώς μήπως με την προσθήκη δεύτερου τελικού γινόταν το σύστημα αναλυτικότερο για την κλασική μουσική που ακούω.
Ένα μπουμάρισμα που άκουγα διορθώθηκε με την μετακίνηση των ηχείων.
Γενικά προσπαθώ να αντισταθώ στη μανία αναβάθμισης. (Προσπαθώ ... είπα).

quevedo
07-05-2013, 09:59
Τα ηχεία σου θέλουν ρεύματα είναι αλήθεια. Αλλά δε νομίζω ότι η διενίσχυση θα σου λύσει το θέμα της ανάλυσης. Δοκίμασε πρώτα μια καλύτερη πηγή και μετά ισχυρότερα ενισχυτικά. Πιστεύω ότι μετά τις δοκιμές θα βγάλεις τα συμπεράσματά σου και θα αποφασίσεις πιο εύκολα.

schubert
07-05-2013, 11:25
Ευχαριστώ!

leo1964
07-05-2013, 11:47
Aν ζητάς περισσότερη ανάλυση,δεν την επιτυγχάνεις με τον άνω τρόπο....άλλα ενισχυτικά και άλλα ηχεία!

schubert
07-05-2013, 11:59
Ευχαριστώ! Επομένως παραμένω σε αυτά που έχω.

leo1964
07-05-2013, 16:09
Aκριβώς,μένεις όπως είσαι!

sokmav
07-05-2013, 16:58
Αντιθετα μια λυση με ηλεκτρονικο κροσοσοβερ η συνολικη ισχυς θα εκτοξευθει τουλαχιστον 40%+ ....

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

Εδώ (http://sound.westhost.com/bi-amp.htm),λέει άλλα.
Πιο συγκεκριμένα:
If we assume that our 100 Watt amplifiers will be handling exactly the same peak amplitudes with typical program input, then we have a total of 200 Watts for the combined program material. So, where does the magic come into this? This amp combination will sound (and measure) as if it were 400 Watts - twice as much "effective" power as there is real power. For this to make sense, we need to back track a little.

Imagine a sine wave signal of 100Hz at an amplitude of 28V RMS. For an 8 ohm load, this equates to about 100W (98 actually). The same amplitude at 1000Hz will be exactly the same power. Now add the two signals together, in the same way that signals add together in music. We are interested only in the peak amplitude, the RMS value indicates that the power is only 3dB higher, but it is only when an oscilloscope is used that the true picture emerges.

We will now see a low-frequency waveform, with a higher frequency waveform superimposed - the high frequency signal will be riding up and down the path of the low frequency signal. If we were to perform a calculation (or simply measure the combined signal with an oscilloscope), we will see that the peak amplitude has doubled. The effective RMS value (most multimeters will get this wrong unless they are true RMS types) is 40 Volts, and this would imply 200W. Although this is the real RMS voltage, it totally underestimates the amplifier power needed to reproduce it cleanly. An oscilloscope shows 80V peak for the same waveform, so the amplifier must be capable of passing an 80V peak signal - a 400W amplifier.

Κι επειδή έχω μάθει να εκτιμώ πιο πολύ την γνώμη τεχνιτών,και δη καλών τεχνιτών όπως εσείς που έχετε και την γνώση και τα τεχνικά μέσα,θα ήθελα αν γινόταν να μας το αποσαφηνίσετε για να μην ακούμε και διαβάζουμε το οτιδήποτε...

schubert
07-05-2013, 18:12
Όντως, η γνώμη του κ. Πετρόπουλου θα ήταν υψίστης σημασίας.

east electronics
08-05-2013, 17:54
Η αναλυτικοτητα του συγκεκριμενου ενισχυτη ( χωρις να ληφθει καν υποψιν το υπολοιπο συστημα ) ειναι ενα ειδικο θεμα απο μονο του .

Αν εχει ζητηθει η αποψη μου για την διενισχυση την παραθετω απλα εδω και θα ελεγα οτι ουσιαστικη διενισχυση μπορει να γινει μονο και μονο οταν υπαρχει πισω της ηλεκτρονικο κροσσοβερ .Ολα τα υπολοιπα ειναι πραγματικα ημιμετρα .

Σαφως η ερωτηση μετα απο αυτο , θα ειναι : ποιο ειναι το ηλεκτρονικο κροσσοβερ το οποιο μπορει να ειναι τουλαχιστον HIFI level διοτι ηλεκτρονικο κορσσοβερ και hi end ειναι δυο εννοιες που δεν συμβαδιζουν . Ενας ο οποιος θεωρει τον εαυτο του μεσα σε αυτο τον χωρο κανονικα θα πρεπει να αρνηθει να βρωμισει το συστημα του με δεκαδες τελεστικους ποτενσιομετρα πυκνωτες τυπωμενα βυσματα τροφοδοτικα κλπ κλπ που περιεχονται σε καθε τετοιο μηχανημα.

Ας μην ξεχναμε οτι οι περισσοτερες απο αυτες τις συκευες εχουν τις ριζες τους στα επαγγελματικα συστηματα και θεωρω οτι αρκετα απο αυτα μπορει να ειναι πολυ καλα κατασκευασμενα αλλα σε καμμια περιπτωση αυτο που λεμε audiophile .

Τελος η αναφορα στο αρθρο του Ροδολφου ειναι ευστοχη αλλα και αυτη εαν καταλαβα καλα αναφερεται σε ενεργη διενισχυση .

Εχουμε πολλους ακροατες που τρεχουν συστηματα οπου πισω τους βρισκονται ηλεκτρονικα κροσσοβερ της Behringer για παραδειγμα οπου θα ελεγα οτι πραγματικα η δυνατοτητα ρυθμισεων ειναι απιστευτα μαγικη ...κοβεις ραβεις οπου ακριβως και οσο ακριβως θελεις Αυτα ομως ειναι για τους ανθρωπους που δεν μπορουν να κοψουν και να ραψουν τα κροσσοβερ τους οπως θελουν τα οποια σε ολες τις περιπτωσεις θα ακουγονται καθαροτερα απο εναν συρφετο μηχανηματων και τριων ενισχυτων . Σαφως εαν υπαρχει θεμα ισχυος τοτε η παραπανω λυση αρχιζει να γινεται αποδεκτη ενω για ""οικιακη" χρηση προφανως δεν εχει και πολλα να προσφερει .

Για να γινω πιο χρηστικος και μια και εχω τα μεσα εαν το συστημα αυτο επαιζε για προσωπικη μου ευχαριστηση θα πολωνα τους ενισχυτες διαφορετικα με χαμηλη ( σχετικα ) πολωση για τον ενισχυτη των μπασσων Υψηλη για τον ενισχυτη των μεσαιων και υψηλων και θα εκανα παθητικη αποκοπη στην εισοδο των ενισχυτων οπου θα εχαναν αρκετο gain απο την εισοδο τους αλλα αυτο δεν θα ηταν και ιδιαιτερο προβλημα μια και ο προενισχυτης εχει ηδη περισσοτερη απο οτι χρειαζεται . Σκοπος της συγκεκριμενης κινησης ειναι να απαλλαξω τους ενισχυτες απο πραγματα που δεν θα φτασουν στα ηχεια ποτε .

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

schubert
08-05-2013, 18:03
Σας ευχαριστώ για την απάντηση, κύριε Πετρόπουλε. Επειδή δεν έχω τεχνικές γνώσεις, έχω μια αμφιβολία αν έθεσα σωστά το ερώτημα. Συγκεκριμένα, έχω τα ηχεία focal chorus 716 τα οποία δεν δέχονται διπλοκαλωδίωση. Επίσης έχω το σύστημα audiolab 8000c προενισχυτή και 8000p τελικό. Η απορία μου είναι αν θα έδινε καλύτερο ακουστικό αποτέλεσμα η σύνδεση ενός δεύτερου ίδιου τελικού, με στόχο να συνδέσω το ένα ηχείο με τον έναν τελικό και το άλλο με τον δεύτερο. Ή απλώς να μείνω στο συνδυασμό που έχω και να σας στείλω τον υπάρχοντα συνδυασμό για την τροποποίηση.

east electronics
08-05-2013, 18:36
Να ξεκινησουμε απο το πιο απλο ? εχει την δυνατοτητα o 8000p να γεφυρωθει ? δεν εχω σχεδιο μπροστα μου αλλα νομιζω πως οχι οποτε εξ ορισμου και εφοσον δεν υπαρχει διπλοκαλωδιωση στα ηχεια κατι τετοιο δεν μπορει να γινει .

Σαφως τοτε τα περι πολωσεων και διαχειρισης του σηματος πανε μονο ως ασκησεις επιχαρτου .

Εαν καποιος υποθεσει οτι κατι τετοιο μπορουσε να γινει θεωρητικα θα μπορουσε να διπλασιασει τουλαχιστον την ισχυ που παραδιδεται στα ηχεια και χωρις να αλλιωσει σχεδον καθολου ( η ελαχιστα ) τον οποιο χαρακτηρα εχει αυτο το μηχανημα....Θα υπαρχει ενα επιπλεον κερδος απο την λειτουργια των ξεχωριστων τροφοδοτικων το οποιο σαν ακουσμα θα εχει μεγαλυτερο βαθος σκηνης καλυτερη τακτοποιηση των οργανων καλυτερους διαχωρισμους και τουλαχιστον 2 κλικ σωματος επιπλεον.

Σε οτι αφορα την κατασταση γεφυρωματος και αυτη δεν καλυπτει τα κριτηρια του hi end απο την στιγμη οπου τα δυο καναλια τα οποια γεφυρωνουμε στον 8000Ρ θεωρητικα ποτε δεν ειναι απολυτα ιδια και αρα δεν θα επρεπε να γεφυρωθουν . Στην πραξη ομως πολλοι το κανουν μια και οι διαφορες ειναι μαλλον μικρες αλλα υπαρκτες .

Αντιθετα στα επαγγελματικα οπου ο πρωτος στοχος ειναι η ισχυς αυτα τα πραγματα σαφως και δεν εχουν καμμια σημασια .

Τελικο συμπερασμα ειναι οτι χωρις μετατροπες στα ηχεια η στους ενισχυτες δεν μπορει να γινει απολυτως τιποτα .

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

schubert
08-05-2013, 19:09
Ο 8000p διαθέτει έξοδο για δύο RCA που γράφει LOAD, OUTPUT TO 2ND AMPLIFIER. Σημαίνει αυτό ότι γεφυρώνονται δύο ίδιοι ενισχυτές;
Πάντοτε η βασική ερώτησή μου είναι, αν εγώ ως ακροατής κλασικής μουσικής θα έχω κάποια καλύτερη ποιότητα ήχου. (Το γράφω διότι από τεχνικής πλευράς είμαι άσχετος).
Ευχαριστώ και πάλι!

DIPIE
08-05-2013, 19:49
Τα μηχανήματα σου είναι μια διαχρονική σχεδίαση και φυσικά ανέκαθεν η εταιρεία έδινε την δυνατότητα χρήσης και 2ου τελικού,σαν την πρώτη κίνηση αναβάθμισης έτσι ώστε να παραμείνει κάποιος στην εταιρεία.

schubert
08-05-2013, 19:57
Τα μηχανήματα σου είναι μια διαχρονική σχεδίαση και φυσικά ανέκαθεν η εταιρεία έδινε την δυνατότητα χρήσης και 2ου τελικού,σαν την πρώτη κίνηση αναβάθμισης έτσι ώστε να παραμείνει κάποιος στην εταιρεία.

Οπότε, τι θα με συμβούλευες; Θα άξιζε ακουστικά η προσθήκη του δεύτερου τελικού;

quevedo
08-05-2013, 20:02
Αφού οι τελικοί δε γεφυρώνονται και τα ηχεία σου έχουν μόνο ένα ζεύγος μπόρνες πώς θα συνδεθούν στα ηχεία? Μόνο το ένα κανάλι του καθενός? Ανέφερες ότι θα χρησιμοποιηθεί ένας τελικός ανά ηχείο.

DIPIE
08-05-2013, 20:13
Κατ' αρχήν ποιά μοντέλα της εταιρείας έχεις;

Για παράδειγμα δές εδώ...

http://www.6moons.com/audioreviews/audiolab/8000.html

Σε κάθε περίπτωση για να μην γυρίζουμε πίσω στα ίδια,η άποψή μου που ήδη σου έγραψα είναι να αλλάξεις ηχεία(άν σε τρώει η τσέπη σου).

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ
08-05-2013, 20:16
Αφού οι τελικοί δε γεφυρώνονται και τα ηχεία σου έχουν μόνο ένα ζεύγος μπόρνες πώς θα συνδεθούν στα ηχεία? Μόνο το ένα κανάλι του καθενός? Ανέφερες ότι θα χρησιμοποιηθεί ένας τελικός ανά ηχείο.

Tα Chorus 716 του φίλου schubert δέχονται διπλοκαλωδίωση από ότι βλέπω σε αυτή τη φωτογραφία
http://img1.hyperinzerce.cz/x-cz/inz/1562/1562771-prodam-sloupove-reproduktory-focal-jmlabs-716-s-4.jpg

Η διάταξη είναι λίγο ασυνήθιστη βέβαια...Το ζήτημα είναι αν θα πάρει το αποτέλεσμα που επιθυμεί. Αυτό μπορεί να το διαπιστώσει μόνο με δοκιμή στην πράξη, συνδέοντας τον δεύτερο τελικό στο σύστημά του, πράγμα μάλλον ριψοκίνδυνο από τη στιγμή που μιλάμε για μεταχειρισμένο μηχάνημα.

DIPIE
08-05-2013, 20:22
http://teloniourf.free.fr/audiolab-8000c-02.jpeg

Αν έχεις επίσης τον πρώτο 8000C,δέχεται κι αυτός δυό τελικούς της εταιρείας.
http://stereonomono.blogspot.gr/2011/05/audiolab-8000c-pre-amplifier.html

quevedo
08-05-2013, 20:24
Tα Chorus 716 του φίλου schubert δέχονται διπλοκαλωδίωση από ότι βλέπω σε αυτή τη φωτογραφία
http://img1.hyperinzerce.cz/x-cz/inz/1562/1562771-prodam-sloupove-reproduktory-focal-jmlabs-716-s-4.jpg

Η διάταξη είναι λίγο ασυνήθιστη βέβαια...Το ζήτημα είναι αν θα πάρει το αποτέλεσμα που επιθυμεί. Αυτό μπορεί να το διαπιστώσει μόνο με δοκιμή στην πράξη, συνδέοντας τον δεύτερο τελικό στο σύστημά του, πράγμα μάλλον ριψοκίνδυνο από τη στιγμή που μιλάμε για μεταχειρισμένο μηχάνημα.

Μα ο ίδιος αναφέρει στο ποστ 62 ότι τα ηχεία του δεν δέχονται διπλοκαλωδίωση. :chinscratch:

sokmav
08-05-2013, 20:30
.

Σαφως η ερωτηση μετα απο αυτο , θα ειναι : ποιο ειναι το ηλεκτρονικο κροσσοβερ το οποιο μπορει να ειναι τουλαχιστον HIFI level διοτι ηλεκτρονικο κορσσοβερ και hi end ειναι δυο εννοιες που δεν συμβαδιζουν . Ενας ο οποιος θεωρει τον εαυτο του μεσα σε αυτο τον χωρο κανονικα θα πρεπει να αρνηθει να βρωμισει το συστημα του με δεκαδες τελεστικους ποτενσιομετρα πυκνωτες τυπωμενα βυσματα τροφοδοτικα κλπ κλπ που περιεχονται σε καθε τετοιο μηχανημα.

Ας μην ξεχναμε οτι οι περισσοτερες απο αυτες τις συκευες εχουν τις ριζες τους στα επαγγελματικα συστηματα και θεωρω οτι αρκετα απο αυτα μπορει να ειναι πολυ καλα κατασκευασμενα αλλα σε καμμια περιπτωση αυτο που λεμε audiophile .

Τελος η αναφορα στο αρθρο του Ροδολφου ειναι ευστοχη αλλα και αυτη εαν καταλαβα καλα αναφερεται σε ενεργη διενισχυση .

Εχουμε πολλους ακροατες που τρεχουν συστηματα οπου πισω τους βρισκονται ηλεκτρονικα κροσσοβερ της Behringer για παραδειγμα οπου θα ελεγα οτι πραγματικα η δυνατοτητα ρυθμισεων ειναι απιστευτα μαγικη ...κοβεις ραβεις οπου ακριβως και οσο ακριβως θελεις Αυτα ομως ειναι για τους ανθρωπους που δεν μπορουν να κοψουν και να ραψουν τα κροσσοβερ τους οπως θελουν τα οποια σε ολες τις περιπτωσεις θα ακουγονται καθαροτερα απο εναν συρφετο μηχανηματων και τριων ενισχυτων . Σαφως εαν υπαρχει θεμα ισχυος τοτε η παραπανω λυση αρχιζει να γινεται αποδεκτη ενω για ""οικιακη" χρηση προφανως δεν εχει και πολλα να προσφερει .

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

Κάτι τέτοιο (http://www.marchandelec.com/xovers.html),δεν είναι αποδεκτό;

east electronics
08-05-2013, 20:37
Κάτι τέτοιο (http://www.marchandelec.com/xovers.html),δεν είναι αποδεκτό;

Προφανως και θα ειναι αλλα ποσο το μαλλι ?

east electronics
08-05-2013, 20:39
Ο 8000p διαθέτει έξοδο για δύο RCA που γράφει LOAD, OUTPUT TO 2ND AMPLIFIER. Σημαίνει αυτό ότι γεφυρώνονται δύο ίδιοι ενισχυτές;
Πάντοτε η βασική ερώτησή μου είναι, αν εγώ ως ακροατής κλασικής μουσικής θα έχω κάποια καλύτερη ποιότητα ήχου. (Το γράφω διότι από τεχνικής πλευράς είμαι άσχετος).
Ευχαριστώ και πάλι!

Οχι δεν σημαινει οτι γεφυρωνονται με σκοπο τον διπλασιασμο της ισχυος σημαινει οτι μπορεις να οδηγησεις και καποιον αλλον ενισχυτη για καποιο αλλο σετ ηχεια κλπ κλπ

sokmav
08-05-2013, 20:41
Προφανως και θα ειναι αλλα ποσο το μαλλι ?

Από 450 δολάρια το 2/way stereo (που μας ενδιαφέρει),μέχρι και τρία χιλιάρικα νομίζω για το λαμπάτο.
Για το 2 way stereo που ψάχνω εγώ πάντως,εδώ έχω καταλήξει για να αντικαταστήσω το μπέρι.

Τιμές (http://www.marchandelec.com/pricelst.html)

east electronics
08-05-2013, 21:03
Από 450 δολάρια το 2/way stereo (που μας ενδιαφέρει),μέχρι και τρία χιλιάρικα νομίζω για το λαμπάτο.
Για το 2 way stereo που ψάχνω εγώ πάντως,εδώ έχω καταλήξει για να αντικαταστήσω το μπέρι.

Τιμές (http://www.marchandelec.com/pricelst.html)

Απο την εικονα του παντως δειχνει σοβαρο μηχανημα .Θα ειχε για πολλους ενδιαφερον ενα συγκριτικο

Φιλικα

Σακης Πετροπουλος

schubert
08-05-2013, 21:21
Ευχαριστώ όλους για τη συμβολή τους στη συζήτηση. Ας συνοψίσω κάποια πράγματα, διότι η άγνοιά μου μπορεί να με οδηγεί σε παρανοήσεις:
1. Τα ηχεία μου δεν δέχονται διπλοκαλωδίωση, έχουν μόνο ένα ζευγάρι μπόρνες. Τα ηχεία, τη φωτογραφία των οποίων ανάρτησε ο φίλος Κώστας Ζαγγογιάννης, είναι διαφορετικό μοντέλο.
2. Από κάποια πλοήγηση σε διάφορες ιστοσελίδες είχα διαμορφώσει τη (λανθασμένη καθώς φαίνετα) άποψη ότι θα μπορούσα να οδηγήσω με τον προενισχυτή 8000c δύο τελικούς 8000p, και στον καθέναν από αυτούς να συνδέσω από ένα ηχείο, στον έναν το δεξί και στον άλλον το αριστερό, όπως (έτσι κατάλαβα εγώ) οι μονομπλόκ 8000Μ της ίδιας εταιρείας. Από τη συζήτηση που προηγήθηκε στο δικό μας φόρουμ κατάλαβα ότι αυτό δεν μπορεί να γίνει κι ότι δεν θα έχω στερεοφωνικό ήχο ούτε κάποιο αντικειμενικό (ακουστικά όφελος). Λόγω άγνοιας δεν θα ήθελα να ασχοληθώ με κρος και άλλα σύνθετα για τις γνώσεις μου μηχανήματα. Επίσης δεν θα ήθελα να αλλάξω ηχεία. Απλώς σκέφτηκα διαβάζοντας από εδώ κι από εκεί ότι ίσως μπορούσα να αναβαθμίσω τον ήχο μου με την προσθήκη ενός μεταχειρισμένου τελικού, επομένως με ανεκτό κόστος.
3. Πάντως από τον ήχο που ήδη ακούω είμαι ευχαριστημένος.
Τι λέτε;

quevedo
08-05-2013, 21:32
Σχετικά με το 2 θέμα: Γίνεται αυτό που λες αλλά μόνο αν οι τελικοί είναι monoblock μονοφωνικοί ή υπάρχουν 2 στερεοφωνικοί τελικοί με δυνατότητα γεφύρωσης έτσι ώστε κι αυτοί με τη σειρά τους να μετατραπούν σε monoblock μονοφωνικοί με αύξηση της περεχόμενης ισχύος. Οι στερεοφωνικοί τελικοί πρέπει να είναι κυκλωματικής σχεδίασης balanced για να υπάρχει η δυνατότητα γεφύρωσης.

DIPIE
08-05-2013, 21:37
Στο μοντέλο 8000Ρ δεν γίνεται γεφύρωση.Διενίσχυση μόνο.

Λεπτομέρειες.

http://avmentor.gr/howto/poweramps_5.htm

Panoramix
08-05-2013, 21:44
Ψαξτην για proac αν δωσεις τα δικα σου. Ανα καιρους εχω δει responce 140mk2 κοντα στο χιλιαρικο. Αλλιως μην ασχολεισαι. Εισαι μια χαρα.

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ
08-05-2013, 21:49
Αγαθοκλή υπάρχει η δυνατότητα να συνδέσεις δεύτερο τελικό ενισχυτή στον προενισχυτή σου. Τα καλώδια ηχείων θα φεύγουν από τέσσερεις μπανάνες και θα καταλήγουν σε δύο, αλλά πρέπει να τα κολλήσει με κολλητήρι κάποιος που να ξέρει. Θα έχεις το πλεονέκτημα της παραπάνω ισχύος. Αυτό είναι σίγουρα καλό, η ισχύς ποτέ δεν πείραξε κανέναν. Δεν ξέρω αν θα πάρεις παραπάνω ανάλυση, θα πάρεις σίγουρα καλύτερο έλεγχο του μπάσου και ίσως καλύτερο χώρο.

schubert
08-05-2013, 21:58
Ψαξτην για proac αν δωσεις τα δικα σου. Ανα καιρους εχω δει responce 140mk2 κοντα στο χιλιαρικο. Αλλιως μην ασχολεισαι. Εισαι μια χαρα.

Ευχαριστώ!

Μια χαρά είμαι, όντως. Απλώς σκέφτηκα μήπως υπάρχει και πατέντα για ..."μια χαρότερα". Κατάλαβα όμως ότι η μεγαλύτερη χαρά πληρώνεται αδρά.

schubert
08-05-2013, 22:03
Αγαθοκλή υπάρχει η δυνατότητα να συνδέσεις δεύτερο τελικό ενισχυτή στον προενισχυτή σου. Τα καλώδια ηχείων θα φεύγουν από τέσσερεις μπανάνες και θα καταλήγουν σε δύο, αλλά πρέπει να τα κολλήσει με κολλητήρι κάποιος που να ξέρει. Θα έχεις το πλεονέκτημα της παραπάνω ισχύος. Αυτό είναι σίγουρα καλό, η ισχύς ποτέ δεν πείραξε κανέναν. Δεν ξέρω αν θα πάρεις παραπάνω ανάλυση, θα πάρεις σίγουρα καλύτερο έλεγχο του μπάσου και ίσως καλύτερο χώρο.

Δυσκολεύομαι να το καταλάβω, Κώστα. Εφόσον δεν γίνεται γεφύρωση, πώς θα βγει αποτέλεσμα; Επίσης, δεν θα είναι πολύ χοντρά τα καλώδια; Εννοείς πάντως να συνδέσει κανείς τα θετικά καλώδια από τους δύο ενισχυτές μαζί στον θετικό πόλο κάθε ηχείου και τα αρνητικά στον αρνητικό πόλο;

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ
08-05-2013, 22:32
Εννοείς πάντως να συνδέσει κανείς τα θετικά καλώδια από τους δύο ενισχυτές μαζί στον θετικό πόλο κάθε ηχείου και τα αρνητικά στον αρνητικό πόλο;

Ακριβώς. αλλά όπως έγραψα, πρέπει κάποιος να τα συγκολήσει.

schubert
08-05-2013, 22:35
Σ' ευχαριστώ!

supersonic
08-05-2013, 22:54
???
Εξηγειτε και σε μας το εγχειρημα...

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ
08-05-2013, 23:05
Απλό είναι: Παίρνεις δύο ζευγάρια καλώδια ηχείων και τα συγκολάς στη μιά άκρη ώστε να καταλήγουν σε ένα ζευγάρι μπανάνες (ή δίχαλο).Συνδέεις τα καλώδια στους δύο τελικούς ενισχυτές (μαύρο σε μαύρο και κόκκινο σε κόκκινο) και τα ηχεία Έτσι έχεις ένα ζευγάρι στερεοφωνικούς ενισχυτές που τροφοδοτούν ένα ζευγάρι μπόρνες ηχείων με στερεοφωνικό σήμα, χωρίς διενίσχυση.

sokmav
08-05-2013, 23:47

Πάντως εγώ απ' ότι το έψαξα τώρα για λίγο,κάτι τέτοιο οδηγεί σε φωτιά το λιγότερο.
ΜΗΝ το κάνεις.

supersonic
08-05-2013, 23:56
Απλό είναι: Παίρνεις δύο ζευγάρια καλώδια ηχείων και τα συγκολάς στη μιά άκρη ώστε να καταλήγουν σε ένα ζευγάρι μπανάνες (ή δίχαλο).Συνδέεις τα καλώδια στους δύο τελικούς ενισχυτές (μαύρο σε μαύρο και κόκκινο σε κόκκινο) και τα ηχεία Έτσι έχεις ένα ζευγάρι στερεοφωνικούς ενισχυτές που τροφοδοτούν ένα ζευγάρι μπόρνες ηχείων με στερεοφωνικό σήμα, χωρίς διενίσχυση.

Θα αστειευεσαι υποθετω...

sokmav
08-05-2013, 23:59
Ας ελπίσουμε πως ο Αγαθοκλής δεν έτρεξε να το εφαρμόσει....

schubert
09-05-2013, 00:10

Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία... Αν δεν το σταθμίσω ένα μήνα το πράγμα, δεν σπεύδω να το εφαρμόσω. Έχω μνήμες από ηλεκτροπληξία στην παιδική μου ηλικία, όταν επιχειρούσα να εφαρμόσω θεωρία κλειστού κυκλώματος όχι με μπαταρία αλλά με ρεύμα από τη μπρίζα και τινάχτηκα τρία μέτρα πέρα.
Πάντως το αντίστροφο, δηλ. τη σύνδεση δύο ηχείων στην ίδια υποδοχή την έχω δοκιμάσει και δούλεψε θαυμάσια, χωρίς παρενέργειες.

schubert
09-05-2013, 00:13
Πάντως ακόμη έχω την απορία γιατί δεν μπορούν οι δύο ενισχυτές να λειτουργήσουν χωριστά ο καθένας με ένα ηχείο και να δώσουν στερεοφωνικό ήχο. Ή δεν ισχύει η εξίσωση: δύο μονοφωνικοί= ένας στερεοφωνικός.
Συγγνώμη αν στους γνώστες φανεί παιδαριώδης ο προβληματισμός!

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ
09-05-2013, 00:25
Πάντως εγώ απ' ότι το έψαξα τώρα για λίγο,κάτι τέτοιο οδηγεί σε φωτιά το λιγότερο.
ΜΗΝ το κάνεις.

Θα αστειευεσαι υποθετω...

Παιδιά, το έχω δει να εφαρμόζεται. Εντάξει, δε θα μαλώσουμε νυχτιάτικα, αλλά είμαι αρκετά σίγουρος ότι είναι εφικτό. Θα ρωτήσω αύριο και θα επανέρθω.

supersonic
09-05-2013, 00:29
Πάντως ακόμη έχω την απορία γιατί δεν μπορούν οι δύο ενισχυτές να λειτουργήσουν χωριστά ο καθένας με ένα ηχείο και να δώσουν στερεοφωνικό ήχο. Ή δεν ισχύει η εξίσωση: δύο μονοφωνικοί= ένας στερεοφωνικός.

Αυτο ισχυει
Με τη λογικη καθε κατεργαρης στον παγκο του.
Καθε ενισχυτης σε καθε ηχειο.
Και αν οι κατεργαρηδες και οι παγκοι ειναι ιδιοι ακομα καλυτερα

quevedo
09-05-2013, 00:45

Ο τελικός σου είναι στερεοφωνικός δικάναλος. Άρα έχει μπόρνες για σύνδεση 2 ηχείων. Αν συνδέσεις το ένα ηχείο μόνο, αυτό θα γίνει στο ένα κανάλι αφήνοντας το άλλο κανάλι ασύνδετο με την έξοδο του προ αλλά και χωρίς ηχείο στις μπόρνες του.
Αν τώρα προσθέσεις και δέυτερο ίδιο στερεοφωνικό δικάναλο τελικό, πάλι στον ίδιο τρόπο σύνδεσης θα καταλήξεις.

Άρα στους δύο στερεο τελικούς θα δουλεύει μόνο το ένα κανάλι και το άλλο θα είναι αναξιοποίητο. Αυτό συνεπάγεται λιγότερο stress στο τροφοδοτικό του καθενός και μικρή αύξηση της ισχύος.

schubert
09-05-2013, 00:56
Δηλαδή σαν να λέμε ότι το κέρδος είναι σχεδόν μηδενικό.

Panoramix
09-05-2013, 02:23
Αν τα ηχεία σου δεχόταν διπλοκαλωδίωση το σενάριο θα ήταν τελείως άλλο και νομίζω πως όλοι θα φωνάζαμε "ΝΑΙ". Ειδικά με δεδομένο ότι είναι σχετικά εύκολο και οικονομικό να βρεις ταίρι για να στήσεις τη διενίσχυση. Λόγω της παραξενιάς που κουβαλάνε τα φοκάλ που πάνω τους κάθεται και η απόφαση της audiolab να μην πολυσπρώξει χαμηλά νομίζω πως εκεί έχεις το "σοβαρότερο" θέμα και εν μέρει εκεί θα κέρδιζες αρκετά με διενίσχυση (θα είχες και άλλη βάση για το μέλλον). Στα μεσαία και στα πρίμα μια χαρά μουσικός και αναλυτικός είσαι. Ένα καλύτερο ηχείο και πιό εύκολο ηχείο θα έδινε πολλά με τους ενισχυτές που ήδη έχεις ως πιο άμεση αναβάθμιση χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι θα "σήκωνε" τη συμφωνική. Νομίζω πως το σύστημα σου είναι πλέον σε φάση που ή τα χώνεις, ή το αφήνεις. Γενικά έχεις ισορροπία. Ότι και να βελτιώσεις θα σε σπρώξει και σε άλλη βελτίωση αλοτριώνοντας το σύστημα σου και τα αρχικά σου πλάνα (ως συνήθως θα μου πεις). Και για ανάλυση αν αυτό σε ενδιαφέρει όντως η καλύτερη λύση είναι να ακούσεις πιό αναλυτικές πηγές όπως σου προτάθηκε. Οι audiolab θα δώσουν αμέσως εκεί αυτά που τους προσφέρει και τα focal δε νομίζω να πουν όχι. Μη νομίζεις πως μπορες κι εκεί όμως εύκολα και φτηνά να σου έρθει η ανάλυση χωρίς ξηρότητα κλπ. Τέλος θαύματα σε βυθίσματα συχνοτήτων (πέρα από την ατάκα του bass reflex) δεν ξέρω αν μπορείς να πάρεις. Μιλάμε όμως για άλλα ποσά που δεν βλέπω λόγο να δώσεις. Στο λέω γιατί το ζω. Για να πάρω ουσιαστική βελτίωση πρέπει να ξεφύγω αρκετά σε λεφτά (τύπου να αρχίσω να διπλασιάζω και να τριπλασιάζω προυπολογισμούς σε κάθε κομμάτι). Και (τώρα θα γελάσουν όλοι) παίξε και με κανένα καλώδιο να δεις τι γίνεται. Το θέμα ανάλυσης σε πολύ μεγάλο βαθμό έχει να κάνει και με αυτά. Αλλά και αυτά έχουν το αντίτιμό τους, πέρα από οικονομικά μεγέθη, και σε ακουστικά. Κάτι παίρνεις κάτι χάνεις.

schubert
09-05-2013, 09:35
Φίλε Panoramix, σ' ευχαριστώ θερμά για την αναλυτική, πολύπλευρη και ισορροπημένη απάντηση.
Δεν ξέρω αν θα είχε νόημα να προσθέσω ότι αγόρασα από εκλεκτό συμφορουμίτη και περιμένω να μου έρθουν τα ηχεία δαπέδου B&W , σειρά Preference, μοντέλο P4, για ένα σύστημα που ετοιμάζω για το σπίτι στο χωριό. Αυτά δέχονται διπλοκαλωδίωση. Σκέφτηκα προς στιγμήν να δοκιμάσω αυτά με τους Audiolab, όμως δεν ξέρω αν θα είχε αποτέλεσμα, καθώς α. τα focal είναι 4 ετών και 200 Watt, ενώ τα B&W 17 ετών και 100 Watt. Βεβαίως το νέο απόκτημα προέρχεται από χέρια νοικοκύρη μουσικόφιλου, που σημαίνει ότι θα είναι ιδιαιτέρως προσεγμένα, από την άλλη όμως δεν είναι ανόμοια στις προδιαγραφές; Υπάρχει περίπτωση να δω αναβάθμιση δια του παρελθόντος. Βεβαίως την είδα ήδη μια φορά, αλλάζοντας τον YAMAHA RX-797 με τους παλαιούς Audiolab. Ίσως μπερδεύω τον εαυτό μου χωρίς λόγο και ταλαιπωρώ και τους συμφορουμίτες οι οποίοι διαθέτουν χρόνο για τη συζήτηση.
Πάντως τα focal μου έχουν καλό μπάσο. Όταν πάλι ακούω όργανα όπως η βιόλα τη γκάμπα, η αληθοφάνεια είναι ανατριχιαστική.

schubert
09-05-2013, 09:37
Αυτο ισχυει
Με τη λογικη καθε κατεργαρης στον παγκο του.
Καθε ενισχυτης σε καθε ηχειο.
Και αν οι κατεργαρηδες και οι παγκοι ειναι ιδιοι ακομα καλυτερα

Καλημέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω μια πιο αναλυτική προσέγγιση, διότι δεν κατάλαβα αν η απάντηση εμπεριέχει θετική ή αρνητική θέση ως προς αυτά που ρώτησα, δηλ. αν μπορεί να δουλέψει σωστό ο συνδυασμός.

Ευχαριστώ!

supersonic
09-05-2013, 09:54
, όμως δεν ξέρω αν θα είχε αποτέλεσμα, καθώς α. τα focal είναι 4 ετών και 200 Watt, ενώ τα B&W 17 ετών και 100 Watt. Βεβαίως το νέο απόκτημα προέρχεται από χέρια νοικοκύρη μουσικόφιλου, που σημαίνει ότι θα είναι ιδιαιτέρως προσεγμένα, από την άλλη όμως δεν είναι ανόμοια στις προδιαγραφές;

οι προβληματισμοί αυτοί δεν υφίστανται.
τι πάει να πεί δηλ 4 ετών και 17 ετών?
αν ήταν για παιδιά που θέλουμε να κάνουν ποδήλατο το καταλαβαίνω.
ηχεία είναι.
και επειδή προέρχονται από μουσικόφιλο τι έγινε δηλ. Αν προερχόταν από άμουσο θα είχε διαφορά ?
Θα είχαν κόμπλεξ?
(συγνώμη για το ύφος, αλλά νομίζω εστιάζεις λάθος ή δεν ξέρεις πού ακριβως να εστιάσεις - και γιατί να εστιάσεις).

supersonic
09-05-2013, 10:00
Καλημέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω μια πιο αναλυτική προσέγγιση, διότι δεν κατάλαβα αν η απάντηση εμπεριέχει θετική ή αρνητική θέση ως προς αυτά που ρώτησα, δηλ. αν μπορεί να δουλέψει σωστό ο συνδυασμός.

Ευχαριστώ!

όταν έχεις στεροφωνία χρειάζεσαι (εκτός από το μουσικό στερεοφωνικό πρόγραμμα και την στερεοφωνική πηγή)
δυό ίδιους μονοφωνικούς ενισχυτές (μεταφορικά κατεργάρηδες) και δυό ίδια ηχεία (μεταφορικά πάγκοι).
Κάθε ένας ενισχυτής οφείλει και πρέπει να οδηγήσει μόνο το αντίστοιχο ένα ηχείο (εξ ου και κατεργάρης->πάγκος).
Αυτός είναι ο κανόνας.
Σε κάθε κανόνα χωράνε και κάποιες εξαιρέσεις. Αλλά για την ώρα καλό θα είναι να μην ασχοληθείς με αυτές διότι είναι ξεκάθαρο ότι χρειάζεσαι πολύ καιρό να εντρυφήσεις στο θέμα ώστε να μην γίνουν λάθος κινήσεις.

schubert
09-05-2013, 10:09
οι προβληματισμοί αυτοί δεν υφίστανται.
τι πάει να πεί δηλ 4 ετών και 17 ετών?
αν ήταν για παιδιά που θέλουμε να κάνουν ποδήλατο το καταλαβαίνω.
ηχεία είναι.
και επειδή προέρχονται από μουσικόφιλο τι έγινε δηλ. Αν προερχόταν από άμουσο θα είχε διαφορά ?
Θα είχαν κόμπλεξ?
(συγνώμη για το ύφος, αλλά νομίζω εστιάζεις λάθος ή δεν ξέρεις πού ακριβως να εστιάσεις - και γιατί να εστιάσεις).

Εννοώ ότι ένας νοικοκύρης μουσικόφιλος προσέχει τα εργαλεία του, τίποτε παραπάνω. Παρόλα αυτά, η ηλικία δεν ενδέχεται να επηρεάσει την απόδοση, δεδομένης της φθοράς που επιφέρει ο χρόνος.
Όσον αφορά στο ύφος, δεν πειράζει, τουναντίον. Ενέχει τη σωκρατική μαιευτική, την οποία κι εγώ χρησιμοποιώ κατά τη διδασκαλία.
Όσον αφορά στο σχόλιο για την εστίαση, είναι ιδιαιτέρως εύστοχο. Αν γνώριζα τη σωστή εστίαση, ίσως δεν προέκυπταν και οι απορίες. Σύμφωνα με τον φιλόσοφο Wittgenstein, πολλά από τα προβλήματα δημιουργούνται στο επίπεδο της κατανόησης των εννοιών, είναι δηλαδή γλωσσικά. Όταν ξεπερνιέται το πρόβλημα της κατανόησης των εννοιών, διαλύεται και το πρόβλημα. Μάλλον βρίσκομαι ακόμη στο επίπεδο της σύγχυσης των εννοιών. Κινούμαι εντούτοις σε υψηλού επιπέδου φόρουμ και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

schubert
09-05-2013, 10:10
όταν έχεις στεροφωνία χρειάζεσαι (εκτός από το μουσικό στερεοφωνικό πρόγραμμα και την στερεοφωνική πηγή)
δυό ίδιους μονοφωνικούς ενισχυτές (μεταφορικά κατεργάρηδες) και δυό ίδια ηχεία (μεταφορικά πάγκοι).
Κάθε ένας ενισχυτής οφείλει και πρέπει να οδηγήσει μόνο το αντίστοιχο ένα ηχείο (εξ ου και κατεργάρης->πάγκος).
Αυτός είναι ο κανόνας.
Σε κάθε κανόνα χωράνε και κάποιες εξαιρέσεις. Αλλά για την ώρα καλό θα είναι να μην ασχοληθείς με αυτές διότι είναι ξεκάθαρο ότι χρειάζεσαι πολύ καιρό να εντρυφήσεις στο θέμα ώστε να μην γίνουν λάθος κινήσεις.

Τώρα κατάλαβα την ωραία και εύστοχη μεταφορά!
Ασφαλώς προέχει η αποφυγή λανθασμένων κινήσεων...

supersonic
09-05-2013, 10:21
κοίταξε αγαπητέ μου...(κοντοπατριώτη, ...εν μέρει)
είναι δεδομένη η αγάπη σου για τη μουσική από τα γραφόμενά σου, από το αβαταρ κλπ
από την άλλη είναι πρόδηλη και η σχετική έλλειψη τριβής με το τεχνικό αντικείμενο ορολογίες κλπ πλην όμως και της σπουδής να υπερπηδηθούν τα όποια εμπόδια.
Προσωπικά θα συστήσω ...υπομονή.
Και για αρχή θα πρότεινα να μην κουράζεις το μυαλό σου με θέματα διπλοκαλωδίωσης και διπλοενίσχυσης όταν προβληματίζεσαι ακόμα με το εάν θα είναι το ένα ηχείο ονομαστικά 100 ή 200 βατ.
Εμείς θα είμαστε εδώ και ...όπως λέει η διαφήμιση, συνέχισε να έχεις απορίες.
Στο μεταξύ μην ξεχνάς το βασικό ρητό:Τα μηχανήματα υπάρχουν για να εξυπηρετήσουν το σκοπό που είναι η ακρόαση της μουσικής (και φυσικά όχι το αντίθετο)

sokmav
09-05-2013, 10:32
Στο μεταξύ μην ξεχνάς το βασικό ρητό:Τα μηχανήματα υπάρχουν για να εξυπηρετήσουν το σκοπό που είναι η ακρόαση της μουσικής (και φυσικά όχι το αντίθετο)

Οφείλω να υποκλιθώ σε αυτό.:grinning-smiley-043

schubert
09-05-2013, 14:59
(...) Προσωπικά θα συστήσω ...υπομονή.
(...) Εμείς θα είμαστε εδώ και ...όπως λέει η διαφήμιση, συνέχισε να έχεις απορίες.

Ευχαριστώ για όλα και δεν έχω παρά να συμφωνήσω με την τελευταία παρατήρηση. Πρέπει να γίνει μότο στη ζωή μας.

east electronics
09-05-2013, 15:45
Ουτε για αστειο δεν συζηταμε την γεφυρωση ενισχυτων με καλωδια οπου ειδες κατι τετοιο προφανως δεν το εχεις δει σωστα η το εχεις ερμηνευσει με λαθος τροπο .Ο καπνος σε κατι τετοιο ειναι απλα εγγυημενος .

Εαν για καποιο λογο το σχολιο μου δεν αρκει μπορω να στο τεκμηριωσω τεχνικα με δεκαδες τροπους .

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ
09-05-2013, 16:22
Ουτε για αστειο δεν συζηταμε την γεφυρωση ενισχυτων με καλωδια οπου ειδες κατι τετοιο προφανως δεν το εχεις δει σωστα η το εχεις ερμηνευσει με λαθος τροπο .Ο καπνος σε κατι τετοιο ειναι απλα εγγυημενος .

Εαν για καποιο λογο το σχολιο μου δεν αρκει μπορω να στο τεκμηριωσω τεχνικα με δεκαδες τροπους .

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

Έχεις δίκιο και εσύ και όλοι οι άλλοι φίλοι που το επισήμαναν. Θυμόμουνα ότι είχα δει καλώδια με την διάταξη που περιέγραψα αλλά τελικά προορίζονταν για σύνδεση ενός τελικού ενισχυτή με δύο εξόδους ηχείων. Αλλιώς προορίζονταν για bi-wiring, όχι για bi-amping. Ζητώ συγγνώμη και από τον Αγαθοκλή για τον αποπροσανατολισμό...

schubert
09-05-2013, 17:20
Δεν πειράζει, Κώστα. Συζήτηση αλληλεγγύης γίνεται και μέσα από αυτήν βγαίνουν πολύτιμα συμπεράσματα. Σ' ευχαριστώ και πάλι!

MakisM
10-05-2013, 07:44
Εχω 5 τελικους Αudiolab 3m kai 2p σε ενα πεντακαναλο home sinema η δυο m στα δυο καναλια οδηγουν της χαμηλες συχνοτητες και ο ενας p τις μεσαιες κ υψηλες συχνοτητες.Διαφορες μεγαλες ποιο μεγαλο αερα drive και καλυτερο διαχωρισμο καναλιων αρκει να εχεις προενυσχητη Audiolab γιατι απλα εχει δυο εισοδους για τελικους!!!

schubert
10-05-2013, 08:16
Εχω 5 τελικους Αudiolab 3m kai 2p σε ενα πεντακαναλο home sinema η δυο m στα δυο καναλια οδηγουν της χαμηλες συχνοτητες και ο ενας p τις μεσαιες κ υψηλες συχνοτητες.Διαφορες μεγαλες ποιο μεγαλο αερα drive και καλυτερο διαχωρισμο καναλιων αρκει να εχεις προενυσχητη Audiolab γιατι απλα εχει δυο εισοδους για τελικους!!!

Καλημέρα! Καθώς είδα, ο τελικός μου δέχεται μόνο ένα ζευγάρι καλωδίων για κάθε ηχείο (δεξί-αριστερό), (δεν δέχεται διπλοκαλωδίωση) οπότε νομίζω ότι δεν μπορώ να κάνω διαχωρισμό υψηλών-χαμηλών συχνοτήτων, όπως εσύ. Τι λες; Όπως και να το κάνουμε, είναι ενδιαφέρουσα η άποψή σου, καθώς δίνει άλλη τροπή στη συζήτηση.

schubert
10-05-2013, 08:26
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω, πώς συνέδεσες τους τελικούς μεταξύ τους;

MakisM
11-05-2013, 03:04
Μπες στο site της εταιριας και κατεβασε το MANYAL αυτος ο τροπος ειναι μονο αν τα υχεια σου εχουν 4 μπορνες, υπαρχει και αλλος τροπος αλλα δεν τον εχω δοκιμασει.

leo1964
11-05-2013, 10:39
Aν τα ηχεία σου έχουν 4 μπόρνες,σημαίνει ότι δέχονται διπλοκαλωδίωση.
Βγάζεις τους βραχυκυκλωτήρες απο τις μπόρνες και έχοντας 2 τελικούς ο ένας συνδέεται με τις άνω μπόρνες των ηχείων και ο άλλος με τις κάτω!!

MakisM
12-05-2013, 13:16
Αυτο που λες λεγεται διπλοκαλωδιωση οταν εχεις εναν τελικο και 4 μπορνες κ 4μπορνες στο ηχειο.Διπλο ενισχυση οταν παιζεις με δυο τελικους απλα πραγματα.

Gojakla
12-05-2013, 14:48
Αγαθοκλή καλησπέρα...
Αυτό που θα σου πρότεινα εγώ ως την ευκολότερη και πλέον αναίμακτη λύση, είναι απλά να δοκιμάσεις και τα B&W στο κυρίως σου σύστημα αντί των Focal.
Δεν γνωρίζω εκ των προτέρων αν θα είναι καλύτερα ή όχι, γνωρίζω καλά όμως πως παίζουν άριστα με τον συνδυασμό ενισχυτών που έχεις.
Αν μπορείς να τους δώσεις και αέρα από τοίχους γύρω γύρω, ακόμα καλύτερα.

Ακόμα και για δοκιμή αξίζει μια τέτοια μικρή προσπάθεια.
Θα αναμένω εντυπώσεις αν προχωρήσεις σε κάτι τέτοιο.

Σε φιλώ.

schubert
12-05-2013, 20:19
Καλησπέρα, Αντώνη! Σ' ευχαριστώ για τα ηχεία τα οποία θα παραλάβω αύριο, καθώς και για την πρόταση της δοκιμής. Λες να βρεθώ προ εκπλήξεων και να φέρω ανατροπή στο βασικό σύστημα και να φύγουν τα focal στο χωριό; Θα γίνει και η δοκιμή στην ώρα της, μόλις βρω τον χρόνο, καθώς οσονούπω αρχίζουν οι πανελλαδικές...

Gojakla
12-05-2013, 21:16
Καλησπέρα, Αντώνη! Σ' ευχαριστώ για τα ηχεία τα οποία θα παραλάβω αύριο, καθώς και για την πρόταση της δοκιμής. Λες να βρεθώ προ εκπλήξεων και να φέρω ανατροπή στο βασικό σύστημα και να φύγουν τα focal στο χωριό;

Πραγματικά δεν ξέρω. Δεν έχω απάντηση μιας και δεν έχω ακούσει τα δικά σου Focal.
Δές το όμως και σαν εμπειρία. Μόνο καλό θα κάνει να ακροαστείς στο δικό σου χώρο, με τα δικά σου συνοδά, ένα ακόμα ζευγάρι ηχείων.
Πάντα ένα συγκριτικό είναι καλοδεχούμενο...

Μην ξεχάσεις να τους δώσεις όσο περισσότερο "αέρα" μπορείς από τοίχους... -bye-

Θα γίνει και η δοκιμή στην ώρα της, μόλις βρω τον χρόνο, καθώς οσονούπω αρχίζουν οι πανελλαδικές...

Καλά κουράγια Αγαθοκλή μου!!! :grinning-smiley-043